Television Listings For Canada's Eastern Maritime Provinces: 1971 to 1972

 

Written by Kevin McCorry

The television stations that eventually formed the ATV television system were CKCW, CJCB, CJCH, and CKLT, with CKCD acting as a relay for northern New Brunswick offering some ATV fare mixed with CBC-TV programming. CKCD went totally ATV in 1976. ATV was the Atlantic Provinces' division of the CTV television network and toward the end of the 1990s dropped its ATV name and became known as CTV Atlantic.

CBC-TV programming distributed in the eastern Maritime provinces originated off of CBHT in Halifax. CBHT was/is owned and operated by the CBC, as was/is CBCT of Charlottetown, Prince Edward Island, and CBIT of Sydney, Nova Scotia. CBCT diverged occasionally from CBHT by offering syndicated repeats of vintage television series such as The Honeymooners or Bewitched and one or two of its own, locally-produced TV series.

New Brunswick was the one province in Canada to lack an owned-and-operated, English-language CBC television channel in the 1970s and 1980s. CBHT's signal was received by CBC-affiliated CHSJ-TV in Saint John and by CKCD in northern New Brunswick, but only a fraction of CBHT's programming was simultaneously transmitted by CHSJ-TV as fully presented. Some of it was videotape-delayed with local, CHSJ commercials inserted, and a sizable amount of it went un-shown. CKCD offered most of the full-network CBC-TV programming but no more than that; however, all CBC-TV programming on CKCD was shown simultaneous to presentation on CBC-TV (CBHT), commercials and all. When CKCD went fully ATV in 1976, CHSJ expanded its broadcast area with a newly installed transmitter near Newcastle. And from then until the CBC finally bought CHSJ-TV in 1994 and turned it into CBAT, New Brunswickers had to depend on CHSJ-TV for access to CBC-TV programming. CBHT and CBCT could only be received via home antennas in those parts of New Brunswick closest to Nova Scotia or the Northumberland Strait- and only when atmospheric conditions were favourable. If CHSJ-TV opted not to air a particular episode of a television series, unless there was a plan by CHSJ to videotape-delay that episode, it would not be seen until its repeat (if any) on the CBC sometime later.

Other than the northernmost parts of New Brunswick, where CJBR from Rimouski or CHAU from Carleton were receivable via home antenna or by cable television, CBAFT was (and still is) the only means in New Brunswick, Nova Scotia, and Prince Edward Island, of accessing CBC French television programming. CBAFT produced some of its own television programmes and would sometimes videotape-delay or preempt the scheduled CBC French network programming to give prime airtime to its own productions.

American television stations from Maine were only available in Canada's eastern Maritime provinces by way of cable television. Cable television became available in urban centres in the early 1970s but did not reach a state of widespread in-home penetration until the latter half of the decade. WAGM-TV from Presque Isle, Maine was primarily, but not fully, a relay for CBS television programming. Most of its daytime schedule was composed of CBS programming, while its evening offerings were often those of ABC or NBC. Only the more popular- or potentially popular- prime-time CBS fare was given airtime on WAGM. Some videotape-delaying of programming on all three of the U.S. television networks, was also done by WAGM. WAGM was not provided by cable television in eastern New Brunswick (i.e. Moncton, Newcastle/Douglastown/Chatham, Bathurst). It was available with cable television in Fredericton and in places along the Saint John River valley. WABI-TV, a full CBS affiliate from Bangor, was available only via cable television in the southernmost urban areas or townships. WLBZ-TV, a Bangor NBC affiliate, and WVII-TV, an ABC affiliate from Bangor, were widely available on cable television throughout the eastern Maritime provinces. Maine Public Television (MPBN) television stations WMEM and WMED eventually became available via cable television everywhere but in the Miramichi region and northeastern New Brunswick.

Sources: Bangor Daily News, Charlottetown Evening Patriot, Le Devoir, L'Evangeline, Fredericton's Daily Gleaner, Halifax Chronicle-Herald, Moncton Daily Times, Summerside Journal-Pioneer, Saint John's Telegraph Journal, TV Guide, and author's personal memories.

All listings are in Atlantic Standard Time.

SUNDAY, JUNE 6, 1971

CKCW Channel 2 Moncton, Channel 8 Charlottetown / CKLT Channel 9 Saint John (CTV)
12:00 Focus
12:30 Sacred Heart
12:45 Salvation Army
1:00 Down Memory Lane
1:30 Day of Discovery
2:00 Cathedral of Tomorrow
3:00 CFL Replay
5:30 Question Period
6:00 Randall and Hopkirk
7:00 University Challenge
7:30 Journal
8:00 Untamed World - "Antelopes" 
8:30 Hee-Haw (with guests Waylon Jennings and Loretta Lynn)
9:30 Here's Lucy - "Lucy and Ma Parker"
10:00 W-5 - "Getting By"
11:00 Marcus Welby, M.D. - "False Spring"
12:00 National News
12:20 News
12:35 University of the Air

CBHT Channel 3 Halifax (CBC)
10:30 Klahanie
11:00 Church Service
12:00 Tee to Green
12:30 Smith Family
1:00 Analog
1:15 A Way Out - "Planning Waterfalls and Rock Gardens in Landscaping"
1:30 Country Canada
2:00 Suzuki On Science - "Death"
2:30 New Majority
3:30 Hamilton Hunt Horse Show
5:00 Audubon Wildlife Theatre - "Enduring Wilderness"
5:30 Hymn Sing
6:00 Walt Disney - "The Boy Who Stole the Elephant: Pt. 2"
7:00 Adventures in Rainbow Country - "Town That Died"
7:30 Bill Cosby - "Power to the Trees"
8:00 Ed Sullivan Show (with guests Gladys Knight and the Pips, Robert Klein, and Caterina Valente)
9:00 Wayne and Shuster
10:00 Weekend - "An Interview With Robert Stanfield"
11:00 CBC News
11:15 Nation's Business
11:20 News
11:30 Movie - Girls in Uniform (1967; Francesca Annis, Anna Calder-Marshall, Jan Chappell)

CBCT Channel 13 Charlottetown (CBC)
12:30 Let's Talk Music
1:00 Analog
1:15 A Way Out - "Planning Waterfalls and Rock Gardens in Landscaping"
1:30 Country Canada
2:00 Suzuki On Science - "Death"
2:30 New Majority
3:30 Hamilton Hunt Horse Show
5:00 Audubon Wildlife Theatre - "Enduring Wilderness"
5:30 Hymn Sing
6:00 Walt Disney - "The Boy Who Stole the Elephant: Pt. 2"
7:00 Adventures in Rainbow Country - "Town That Died"
7:30 Bill Cosby - "Power to the Trees"
8:00 Ed Sullivan Show (with guests Gladys Knight and the Pips, Robert Klein, and Caterina Valente)
9:00 Wayne and Shuster
10:00 Weekend - "An Interview With Robert Stanfield"
11:00 CBC News
11:15 Nation's Business
11:20 News
11:30 Hawaii Five-O

CHAU Channel 5 Carleton, Quebec (SRC)
10:45 Mire et musique
11:00 Le Jour du Seigneur 
12:00 Visages de l'Eglise 
1:00 Le Francais d'Aujourd'hui
1:30 Les Sovietiques
2:00 Travaux et les jours
2:30 Le Francophonissme
3:00 Le Vieux Montreal
3:30 Univers des sports
5:00 Les As des quilles
6:00 L'Homme et le froid
7:00 5-D
7:30 Film
7:35 Invitation au loisirs
8:00 Quelle famille!
8:30 Zoom en liberte - "De Terre des Hommes: 1e partie"
9:30 Les Beaux Dimanches - "Musique Canadienne"
10:15 Les Beaux Dimanches - "La Chapelle Sixtine"
11:30 Telejournal
11:45 Sports Dimanche
12:00 Le Professeur Guillemin - Jeanne d'Arc: 1e partie"
12:30 Des jours et des hommes

CHSJ (CBAT) Channel 4 Saint John / Channel 7 Moncton (CBC)
9:00 Oral Roberts
9:30 Rex Humbard
10:30 TV Nurse
11:00 Niven Miller
11:30 Sacred Heart
11:45 Fish Log
12:00 Museum Memo
12:30 Destination
1:00 New Life
1:30 Country Canada
2:00 Suzuki On Science - "Death"
2:30 New Majority
3:30 Movie - That Funny Feeling (1965; Sandra Dee, Bobby Darin, Donald O'Connor)
5:00 Audubon Wildlife Theatre - "Enduring Wilderness"
5:30 Hymn Sing
6:00 Walt Disney - "The Boy Who Stole the Elephant: Pt. 2"
7:00 Adventures in Rainbow Country - "Town That Died"
7:30 Bill Cosby - "Power to the Trees"
8:00 Ed Sullivan Show (with guests Gladys Knight and the Pips, Robert Klein, and Caterina Valente)
9:00 Wayne and Shuster
10:00 Weekend - "An Interview With Robert Stanfield"
11:00 CBC News
11:15 Nation's Business
11:20 Regional News & Weather
11:30 In Session

CBAFT Channel 11 Moncton (SRC)
11:00 Le Jour du Seigneur 
12:00 Visages de l'Eglise 
1:00 Le Francais d'Aujourd'hui
1:30 Les Sovietiques
2:00 Travaux et les jours
2:30 Le Francophonissme
3:00 Le Vieux Montreal
3:30 Univers des sports
5:00 Les As des quilles
6:00 L'Homme et le froid
7:00 5-D
7:30 Telejournal
7:35 Invitation au loisirs
8:00 Quelle famille!
8:30 Zoom en liberte - "De Terre des Hommes: 1e partie"
9:30 Les Beaux Dimanches - "Musique Canadienne"
10:15 Les Beaux Dimanches - "La Chapelle Sixtine"
11:30 Telejournal
11:45 Sports Dimanche
12:00 Le Professeur Guillemin - Jeanne d'Arc: 1e partie"
12:30 Des jours et des hommes

CJCB Channel 4 Sydney (CBC)
12:15 Fish Log
12:30 Church Service
1:10 News
1:15 A Way Out - "Planning Waterfalls and Rock Gardens in Landscaping"
1:30 Country Canada
2:00 Hollywood
2:30 New Majority
3:30 Rex Humbard
4:30 It is Written
5:00 Audubon Wildlife Theatre - "Enduring Wilderness"
5:30 Hymn Sing
6:00 Walt Disney - "The Boy Who Stole the Elephant: Pt. 2"
7:00 Adventures in Rainbow Country - "Town That Died"
7:30 Bill Cosby - "Power to the Trees"
8:00 Ed Sullivan Show (with guests Gladys Knight and the Pips, Robert Klein, and Caterina Valente)
9:00 Wayne and Shuster
10:00 Weekend - "An Interview With Robert Stanfield"
11:00 CBC News
11:15 Nation's Business
11:20 News
11:40 Alfred Hitchcock Presents

CJCH Channel 5 Halifax (CTV)
11:15 Sacred Heart
11:30 Crossroads
12:00 World Tomorrow - "What Deserts Need"
12:30 It is Written
1:00 Rex Humbard
2:00 Oral Roberts
2:30 Faith and Music
3:00 CFL Replay
5:30 Question Period
6:00 University Challenge
6:30 Movie - The Duel at Silver Creek (1952; Audie Murphy, Faith Domergue, Stephen McNally)
8:00 Untamed World - "Antelopes" 
8:30 Hee-Haw (with guests Waylon Jennings and Loretta Lynn)
9:30 Bewitched
10:00 W-5 - "Getting By"
11:00 MacPherson Report
11:30 People's School
12:00 National News
12:20 News
12:35 Escape Route
1:05 Prayer

CKCD Channel 7 Campbellton / Channel 12 Upsalquitch Lake (CBC, CTV)
12:00 Cathedral of Tomorrow
1:00 Day of Discovery
1:30 Country Canada
2:00 Suzuki On Science - "Death"
2:30 New Majority
3:30 Hamilton Hunt Horse Show
5:00 Audubon Wildlife Theatre - "Enduring Wilderness"
5:30 Hymn Sing
6:00 Randall and Hopkirk
7:00 Adventures in Rainbow Country - "Town That Died"
7:30 Bill Cosby - "Power to the Trees"
8:00 Ed Sullivan Show (with guests Gladys Knight and the Pips, Robert Klein, and Caterina Valente)
9:00 Wayne and Shuster
10:00 Weekend - "An Interview With Robert Stanfield"
11:00 CBC News
11:15 Late Night Final
11:30 F.B.I.

SATURDAY, JUNE 12, 1971

CKCW Channel 2 Moncton, Channel 8 Charlottetown / CKLT Channel 9 Saint John (CTV)
11:45 Have You Seen?
12:00 Marc's Music Shop (with guest violinist Sigmund Steinberg)
12:30 Animal World - "Oomingmak- The Musk Ox"
1:00 Spiderman
1:30 Stampede Wrestling
2:30 Something For Everyone
3:00 Red Fisher
3:30 Come Together (with guests Dee Higgins, Wes Henderson, and The Gallery)
4:00 Canadian Bandstand
5:00 Huckleberry Hound
5:30 Wide World of Sports
7:00 All-Star Wrestling
8:00 Family Affair - "Heroes Are Born"
8:30 Movie - Those Magnificent Men in Their Flying Machines (1965; Stuart Whitman, Sarah Miles, James Fox)
11:00 UFO - "The Square Triangle"
12:00 National News
12:20 News
12:30 Movie - Go to Blazes (1962; Dave King, Robert Morley, Daniel Massey)

CBHT Channel 3 Halifax (CBC)
11:00 Donald Lautrec
11:30 Movie - Lives of a Bengal Lancer (1935; Gary Cooper, Franchot Tone, Richard Cromwell)
1:00 Tween Set
1:30 Riverbank
2:00 Hi Diddle Day
2:30 Klahanie - "Volcano Park"
3:00 Baseball - San Francisco @ New York
5:30 Bugs Bunny/Road Runner Hour - "This is a Life?"/"The Jet Cage"/"Dr. Devil and Mr. Hare"
6:30 Galloping Gourmet - "Gastronomical Travelogue of Paris"
7:00 CBC News
7:30 Fish Log
7:45 Sports World
8:00 Zut!
8:30 Reach For the Top
9:00 International Soccer - Dallas @ Toronto
11:00 Performers
11:30 My Kind of Country (with guest Liz Anderson)
12:00 CBC News
12:15 News
12:30 Movie - Never So Few (1959; Frank Sinatra, Gina Lollobrigida, Peter Lawford)

CBCT Channel 13 Charlottetown (CBC)
12:00 Klahanie
12:30 Rocky and His Pals
1:00 Tween Set
1:30 Raddison
2:00 Hi Diddle Day
2:30 Klahanie - "Volcano Park"
3:00 Baseball - San Francisco @ New York
5:30 Bugs Bunny/Road Runner Hour - "This is a Life?"/"The Jet Cage"/"Dr. Devil and Mr. Hare"
6:30 Galloping Gourmet - "Gastronomical Travelogue of Paris"
7:00 CBC News
7:30 Fish Log
7:45 P.E.I. Affairs
8:00 Zut!
8:30 To Rome With Love
9:00 International Soccer - Dallas @ Toronto
11:00 Performers
11:30 My Kind of Country (with guest Liz Anderson)
12:00 CBC News
12:15 News
12:30 CBCT Late Show

CHAU Channel 5 Carleton, Quebec (SRC)
11:15 Mire et musique
11:20 Ouverture
11:30 Tour de Terre - "La Radio"
12:00 Fanfreluche
12:30 Lassie
1:00 Rue de l'Anse
1:30 Les Animaux chez eux
2:00 Education au grand air - "La Securite sur la glace"
2:30 Cent millions de jeunes
3:00 Les Quatre saisons
3:15 Baseball - San Francisco @ New York
5:30 Echos du sport
6:00 A Communiquer
6:30 Rinaldo Rinaldini
7:00 Mon pays et le sien
7:30 Telejournal
7:35 Le Credit et vous
7:45 Extra
8:00 Jeunesse
9:00 Soccer Internationale - Dallas @ Toronto
11:00 Le Monde de la caricature
11:30 Telejournal
11:45 Nouvelles du sport
12:00 Cinema - Casanova 70 (1965; Marcello Mastroianni, Virna Lisi, Marisa Mell)

CHSJ (CBAT) Channel 4 Saint John / Channel 7 Moncton (CBC)
9:00 Miss Ann
9:30 Movie - Mighty Barnum (1934; Wallace Beery, Adolphe Menjou, Virginia Bruce)
11:00 Movie - Captain January (1936; Shirley Temple, Guy Kibbee, Slim Summerville)
12:00 Mack & Myer For Hire
12:30 Wild Kingdom
1:00 Reach For the Top
1:30 Under Attack
2:30 World Tomorrow
3:00 Baseball - San Francisco @ New York
5:30 Bugs Bunny/Road Runner Hour - "This is a Life?"/"The Jet Cage"/"Dr. Devil and Mr. Hare"
6:30 Hawaii Five-O
7:30 Name of the Game
9:00 International Soccer - Dallas @ Toronto
11:00 Performers
11:30 My Kind of Country (with guest Liz Anderson)
12:00 CBC News
12:15 News
12:30 Movie - Dual Alibi (1948; Herbert Lom, Phyllis Dixey, Terence de Marney)

CBAFT Channel 11 Moncton (SRC)
11:30 Tour de Terre - "La Radio"
12:00 Fanfreluche
12:30 Lassie
1:00 Rue de l'Anse
1:30 Les Animaux chez eux
2:00 Education au grand air - "La Securite sur la glace"
2:30 Cent millions de jeunes
3:00 Les Quatre saisons
3:15 Baseball - San Francisco @ New York
5:30 Echos du sport
6:00 A Communiquer
6:30 Rinaldo Rinaldini
7:00 Mon pays et le sien
7:30 Telejournal
7:35 Atome et galaxies 
8:00 Tarzan
9:00 Soccer Internationale - Dallas @ Toronto
11:00 Le Monde de la caricature
11:30 Telejournal
11:45 Nouvelles du sport
12:00 Cinema - Casanova 70 (1965; Marcello Mastroianni, Virna Lisi, Marisa Mell)

CJCB Channel 4 Sydney (CBC)
12:15 Movie - The Punch and Judy Man (1963; Tony Hancock, Sylvia Syms, Ronald Fraser)
2:00 Hi Diddle Day
2:30 Klahanie - "Volcano Park"
3:00 Baseball - San Francisco @ New York
5:30 Bugs Bunny/Road Runner Hour - "This is a Life?"/"The Jet Cage"/"Dr. Devil and Mr. Hare"
6:30 News
7:00 Movie - The Old Man Who Cried Wolf (1970; Edward G. Robinson, Martin Balsam, Diane Baker)
8:30 Saturday Night
9:00 International Soccer - Dallas @ Toronto
11:00 Performers
11:30 My Kind of Country (with guest Liz Anderson)
12:00 CBC News
12:15 Movie - The Chapman Report (1962; Efrem Zimbalist Jr., Shelley Winters, Jane Fonda)

CJCH Channel 5 Halifax (CTV)
12:00 Marc's Music Shop (with guest violinist Sigmund Steinberg)
12:30 Animal World - "Oomingmak- The Musk Ox"
1:00 Rocky and His Pals
1:30 Batman
2:00 Canadian Bandstand
3:00 Festival Plus
3:30 Movie - The Silent Invasion (1962; Eric Flynn, Petra Davies, Francis De Wolff)
5:00 Come Together (with guests Dee Higgins, Wes Henderson, and The Gallery)
5:30 Wide World of Sports
7:00 Wrestling
8:00 Family Affair - "Heroes Are Born"
8:30 Movie - Those Magnificent Men in Their Flying Machines (1965; Stuart Whitman, Sarah Miles, James Fox)
11:00 UFO - "The Square Triangle"
12:00 National News
12:20 News
12:25 Movie - Beau James (1957; Bob Hope, Vera Miles, Paul Douglas)

CKCD Channel 7 Campbellton / Channel 12 Upsalquitch Lake (CBC, CTV)
11:45 Have You Seen?
12:00 Marc's Music Shop (with guest violinist Sigmund Steinberg)
12:30 Animal World - "Oomingmak- The Musk Ox"
1:00 Spiderman
1:30 Stampede Wrestling
2:30 Something For Everyone
3:00 Baseball - San Francisco @ New York
5:30 Bugs Bunny/Road Runner Hour - "This is a Life?"/"The Jet Cage"/"Dr. Devil and Mr. Hare"
6:30 Mary Tyler Moore
7:00 All-Star Wrestling
8:00 Family Affair - "Heroes Are Born"
8:30 Felony Squad
9:00 International Soccer - Dallas @ Toronto
11:00 Performers
11:30 My Kind of Country (with guest Liz Anderson)
12:00 National News
12:20 News
12:30 Movie - Go to Blazes (1962; Dave King, Robert Morley, Daniel Massey)

SUNDAY, JUNE 13, 1971

CKCW Channel 2 Moncton, Channel 8 Charlottetown / CKLT Channel 9 Saint John (CTV)
12:30 Sacred Heart
12:45 Salvation Army
1:00 Focus
1:30 Day of Discovery
2:00 Cathedral of Tomorrow
3:00 CFL Replay
5:30 Question Period
6:00 Search For Vengeance
7:00 University Challenge
7:30 Journal
8:00 Untamed World - "Birds and How They Get Around"
8:30 Mod Squad - "A Far-Away Place So Near"
9:30 Here's Lucy - "Lucy's Vacation"
10:00 W-5
11:00 Marcus Welby, M.D. - "A Passing of Torches"
12:00 National News
12:20 News
12:35 University of the Air

CBHT Channel 3 Halifax (CBC)
11:00 Chansons
11:30 Klahanie
12:00 Tee to Green
12:30 Smith Family
1:00 Analog
1:15 A Way Out
1:30 Country Canada - "The State of Agriculture in Quebec"
2:00 Suzuki On Science - "Cloning"
2:30 New Majority - "The Tragic Story of Graham Helme"
3:30 Kaleidosport
5:00 Audubon Wildlife Theatre - "Land of the Totem Pole"
5:30 Hymn Sing
6:00 Walt Disney - "Jungle Cat"
7:00 Adventures in Rainbow Country - "The Eye of the Needle"
7:30 Bill Cosby - "Teacher of the Year"
8:00 Ed Sullivan Show (with guests Bobbie Gentry, Roy Clark, Richard Pryor, and Melba Moore)
9:00 Quentin Durgens, M.P. - "Fade in, Fade Out"
10:00 Weekend
11:00 CBC News
11:15 Nation's Business
11:20 News
11:30 Movie - Make Like a Thief (1964; Richard Long, Ake Lindman, Pirkko Mannola)

CBCT Channel 13 Charlottetown (CBC)
12:30 Let's Talk Music
1:00 Analog
1:15 A Way Out
1:30 Country Canada - "The State of Agriculture in Quebec"
2:00 Suzuki On Science - "Cloning"
2:30 New Majority - "The Tragic Story of Graham Helme"
3:30 Kaleidosport
5:00 Audubon Wildlife Theatre - "Land of the Totem Pole"
5:30 Hymn Sing
6:00 Walt Disney - "Jungle Cat"
7:00 Adventures in Rainbow Country - "The Eye of the Needle"
7:30 Bill Cosby - "Teacher of the Year"
8:00 Ed Sullivan Show (with guests Bobbie Gentry, Roy Clark, Richard Pryor, and Melba Moore)
9:00 Quentin Durgens, M.P. - "Fade in, Fade Out"
10:00 Weekend
11:00 CBC News
11:15 Nation's Business
11:20 News
11:30 Hawaii Five-O

CHAU Channel 5 Carleton, Quebec (SRC)
10:45 Mire et musique
11:00 Le Jour du Seigneur 
12:00 Visages de l'Eglise 
1:00 Le Francais d'Aujourd'hui
1:30 Les Sovietiques
2:00 Travaux et les jours
2:30 Le Francophonissme
3:00 Le Vieux Montreal
3:30 Univers des sports
5:00 Les As des quilles
6:00 Documentaires Canadiens - "L'Homme et le froid: 2e partie"
7:00 5-D
7:30 Film
7:35 Invitation au loisirs
8:00 Quelle famille!
8:30 Zoom en liberte - "De Terre des Hommes: 2e partie"
9:30 Les Beaux Dimanches - "La Morte-saison"
10:00 Les Beaux Dimanches - "Quand nous serons heureux"
11:00 Les Beaux Dimanches - "Victoire sur l'Anna-purna"
11:30 Telejournal
11:45 Sports Dimanche
12:00 Le Professeur Guillemin - Jeanne d'Arc: 2e partie"
12:30 Des jours et des hommes
1:00 Cinema - Paris nous appartient (1958; Betty Schneider, Gianni Esposito, Francoise Prevost)

CHSJ (CBAT) Channel 4 Saint John / Channel 7 Moncton (CBC)
9:00 Oral Roberts
9:30 Rex Humbard
10:30 TV Nurse
11:00 Pierre Berton
11:30 Sacred Heart
11:45 Fish Log
12:00 Museum Memo
12:30 Destination
1:00 New Life
1:30 Country Canada - "The State of Agriculture in Quebec"
2:00 Suzuki On Science - "Cloning"
2:30 New Majority - "The Tragic Story of Graham Helme"
3:30 Movie - McHale's Navy (1964; Ernest Borgnine, Tim Conway, Joe Flynn)
5:00 Audubon Wildlife Theatre - "Land of the Totem Pole"
5:30 Hymn Sing
6:00 Walt Disney - "Jungle Cat"
7:00 Adventures in Rainbow Country - "The Eye of the Needle"
7:30 Bill Cosby - "Teacher of the Year"
8:00 Ed Sullivan Show (with guests Bobbie Gentry, Roy Clark, Richard Pryor, and Melba Moore)
9:00 Quentin Durgens, M.P. - "Fade in, Fade Out"
10:00 Weekend
11:00 CBC News
11:15 Nation's Business
11:20 Regional News & Weather
11:30 In Session

CBAFT Channel 11 Moncton (SRC)
11:00 Le Jour du Seigneur 
12:00 Visages de l'Eglise 
1:00 Le Francais d'Aujourd'hui
1:30 Les Sovietiques
2:00 Travaux et les jours
2:30 Le Francophonissme
3:00 Le Vieux Montreal
3:30 Univers des sports
5:00 Les As des quilles
6:00 Documentaires Canadiens - "L'Homme et le froid: 2e partie"
7:00 5-D
7:30 Telejournal
7:35 Invitation au loisirs
8:00 Quelle famille!
8:30 Zoom en liberte - "De Terre des Hommes: 2e partie"
9:30 Les Beaux Dimanches - "La Morte-saison"
10:00 Les Beaux Dimanches - "Quand nous serons heureux"
11:00 Les Beaux Dimanches - "Victoire sur l'Anna-purna"
11:30 Telejournal
11:45 Sports Dimanche
12:00 Le Professeur Guillemin - Jeanne d'Arc: 2e partie"
12:30 Des jours et des hommes
1:00 Cinema - Paris nous appartient (1958; Betty Schneider, Gianni Esposito, Francoise Prevost)

CJCB Channel 4 Sydney (CBC)
1:00 Fish Log
1:15 A Way Out
1:30 Country Canada - "The State of Agriculture in Quebec"
2:00 Hollywood
2:30 New Majority - "The Tragic Story of Graham Helme"
3:30 Rex Humbard
4:30 It is Written
5:00 Audubon Wildlife Theatre - "Land of the Totem Pole"
5:30 Hymn Sing
6:00 Walt Disney - "Jungle Cat"
7:00 Adventures in Rainbow Country - "The Eye of the Needle"
7:30 Bill Cosby - "Teacher of the Year"
8:00 Ed Sullivan Show (with guests Bobbie Gentry, Roy Clark, Richard Pryor, and Melba Moore)
9:00 Quentin Durgens, M.P. - "Fade in, Fade Out"
10:00 Weekend
11:00 CBC News
11:15 Nation's Business
11:20 News
11:40 Alfred Hitchcock Presents

CJCH Channel 5 Halifax (CTV)
11:15 Sacred Heart
11:30 Crossroads
12:00 World Tomorrow
12:30 It is Written
1:00 Rex Humbard
2:00 Oral Roberts
2:30 Faith and Music
3:00 CFL Replay
5:30 Question Period
6:00 University Challenge
6:30 Movie - The Second Greatest Sex (1955; Jeanne Crain, George Nader, Kitty Kallen)
8:00 Untamed World - "Birds and How They Get Around"
8:30 Mod Squad - "A Far-Away Place So Near"
9:30 Bewitched
10:00 W-5
11:00 MacPherson Report
11:30 People's School
12:00 National News
12:20 News
12:35 Escape Route
1:05 Prayer

CKCD Channel 7 Campbellton / Channel 12 Upsalquitch Lake (CBC, CTV)
12:00 Cathedral of Tomorrow
1:00 Day of Discovery
1:30 Country Canada - "The State of Agriculture in Quebec"
2:00 Suzuki On Science - "Cloning"
2:30 New Majority - "The Tragic Story of Graham Helme"
3:30 Kaleidosport
5:00 Audubon Wildlife Theatre - "Land of the Totem Pole"
5:30 Hymn Sing
6:00 Search For Vengeance
7:00 Adventures in Rainbow Country - "The Eye of the Needle"
7:30 Bill Cosby - "Teacher of the Year"
8:00 Ed Sullivan Show (with guests Bobbie Gentry, Roy Clark, Richard Pryor, and Melba Moore)
9:00 Quentin Durgens, M.P. - "Fade in, Fade Out"
10:00 Weekend
11:00 CBC News
11:15 Late Night Final
11:30 F.B.I.

SATURDAY, JUNE 19, 1971

CKCW Channel 2 Moncton, Channel 8 Charlottetown / CKLT Channel 9 Saint John (CTV)
11:45 Have You Seen?
12:00 Marc's Music Shop
12:30 Animal World - "The Birds Have Won"
1:00 Spiderman
1:30 Stampede Wrestling
2:30 Something For Everyone
3:00 Red Fisher
3:30 Come Together
4:00 Canadian Bandstand
5:00 Huckleberry Hound
5:30 Wide World of Sports
7:00 All-Star Wrestling
8:00 Family Affair - "The Joiners"
8:30 Movie - Teacher's Pet (1958; Clark Gable, Doris Day, Gig Young)
11:00 UFO - "The Cat With Ten Lives"
12:00 National News
12:20 News
12:30 Movie - Conqueror of the Orient (1960; Rik Battaglia, Gianna Maria Canale, Paul Muller)

CBHT Channel 3 Halifax (CBC)
11:00 Donald Lautrec
11:30 Movie - Lilies of the Field (1930; Corinne Griffith, Ralph Forbes, John Loder)
1:00 Tween Set
1:30 Riverbank
2:00 Hi Diddle Day
2:30 Klahanie - "Mount Elziza"
3:00 Canadian Senior A Lacrosse - teams to be announced
5:00 Queen's Plate
5:30 Bugs Bunny/Road Runner Hour - "14 Carrot Rabbit"/"Bewitched Bunny"/"Fair Haired Hare"
6:30 Galloping Gourmet - "Oeufs en Meurette"
7:00 CBC News
7:30 Fish Log
7:45 Sports World
8:00 Zut!
8:30 Reach For the Top
9:00 International Soccer - Rochester @ Montreal
11:00 Performers
11:30 My Kind of Country (with guest Jimmy C. Newman)
12:00 CBC News
12:15 News
12:30 Movie - Anatomy of a Murder (1959; James Stewart, Lee Remick, Ben Gazzara)

CBCT Channel 13 Charlottetown (CBC)
12:00 Klahanie
12:30 Rocky and His Pals
1:00 Tween Set
1:30 Raddison
2:00 Hi Diddle Day
2:30 Klahanie - "Mount Elziza"
3:00 Canadian Senior A Lacrosse - teams to be announced
5:00 Queen's Plate
5:30 Bugs Bunny/Road Runner Hour - "14 Carrot Rabbit"/"Bewitched Bunny"/"Fair Haired Hare"
6:30 Galloping Gourmet - "Oeufs en Meurette"
7:00 CBC News
7:30 Fish Log
7:45 P.E.I. Affairs
8:00 Zut!
8:30 To Rome with Love
9:00 International Soccer - Rochester @ Montreal
11:00 Performers
11:30 My Kind of Country (with guest Jimmy C. Newman)
12:00 CBC News
12:15 News
12:30 CBCT Late Show

CHAU Channel 5 Carleton, Quebec (SRC)
11:15 Mire et musique
11:20 Ouverture
11:30 Tour de Terre - "L'Elephant"
12:00 Fanfreluche
12:30 Lassie
1:00 Rue de l'Anse
1:30 Les Animaux chez eux
2:00 Education au grand air - "Boussoles de secours"
2:30 Cent millions de jeunes - "Quebecois sans frontiere" 
3:00 U.N. Convention
7:00 Mon pays et le sien
7:30 Telejournal
7:35 Credit et vous
7:45 Extra
8:00 Jeunesse
9:00 Soccer Internationale - Rochester @ Montreal
11:00 Le Monde de la caricature
11:30 Telejournal
11:45 Nouvelles du sport
11:50 La Politique Federale 
12:05 Cinema - Le Chevalier de Maupin (1966; Catherine Spaak, Robert Hossein, Tomas Milian)

CHSJ (CBAT) Channel 4 Saint John / Channel 7 Moncton (CBC)
9:00 Miss Ann
9:30 Movie - Everything's Ducky (1961; Mickey Rooney, Buddy Hackett, Jackie Cooper)
11:00 Movie - Mutiny in Outer Space (1965; William Leslie, Dolores Faith, Pamela Curran)
12:00 Mack & Myer For Hire
12:30 Wild Kingdom
1:00 Reach For the Top
1:30 Under Attack
2:30 World Tomorrow
3:00 Canadian Senior A Lacrosse - teams to be announced
5:00 Queen's Plate
5:30 Bugs Bunny/Road Runner Hour - "14 Carrot Rabbit"/"Bewitched Bunny"/"Fair Haired Hare"
6:30 Hawaii Five-O
7:30 Name of the Game
9:00 International Soccer - Rochester @ Montreal
11:00 Performers
11:30 My Kind of Country (with guest Jimmy C. Newman)
12:00 CBC News
12:15 News
12:30 Movie - 13 Rue Madeleine (1947; James Cagney, Annabella, Richard Conte)

CBAFT Channel 11 Moncton (SRC)
11:30 Tour de Terre - "L'Elephant"
12:00 Fanfreluche
12:30 Lassie
1:00 Rue de l'Anse
1:30 Les Animaux chez eux
2:00 Education au grand air - "Boussoles de secours"
2:30 Cent millions de jeunes - "Quebecois sans frontiere" 
3:00 U.N. Convention
7:00 Mon pays et le sien 
7:30 Telejournal
7:35 L'Espionnage...
8:00 Tarzan
9:00 Soccer Internationale - Rochester @ Montreal
11:00 Le Monde de la caricature
11:30 Telejournal
11:45 Nouvelles du sport
11:50 La Politique Federale 
12:05 Cinema - Le Chevalier de Maupin (1966; Catherine Spaak, Robert Hossein, Tomas Milian)

CJCB Channel 4 Sydney (CBC)
12:30 Movie - Jungle Heat (1957; Lex Barker, Mari Blanchard, James Westerfield)
2:00 Hi Diddle Day
2:30 Klahanie - "Mount Elziza"
3:00 Canadian Senior A Lacrosse - teams to be announced
5:00 Queen's Plate
5:30 Bugs Bunny/Road Runner Hour - "14 Carrot Rabbit"/"Bewitched Bunny"/"Fair Haired Hare"
6:30 News
7:00 Movie - The Over-the-Hill Gang Rides Again (1970; Walter Brennan, Fred Astaire, Edgar Buchanan)
8:30 Saturday Night
9:00 International Soccer - Rochester @ Montreal
11:00 Performers
11:30 My Kind of Country (with guest Jimmy C. Newman)
12:00 CBC News
12:15 CJCB Late Movie

CJCH Channel 5 Halifax (CTV)
12:00 Marc's Music Shop 
12:30 Animal World - "The Birds Have Won"
1:00 Rocky and His Pals
1:30 Batman
2:00 Canadian Bandstand
3:00 Festival Plus
3:30 Movie - Curucu, Beast of the Amazon (1956; John Bromfield, Beverly Garland, Tom Payne)
5:00 Come Together
5:30 Wide World of Sports
7:00 Wrestling
8:00 Family Affair - "The Joiners"
8:30 Movie - Teacher's Pet (1958; Clark Gable, Doris Day, Gig Young)
11:00 UFO - "The Cat With Ten Lives"
12:00 National News
12:20 News
12:25 Movie - Git! (1965; Jack Chaplain, Heather North, Leslie Bradley)

CKCD Channel 7 Campbellton / Channel 12 Upsalquitch Lake (CBC, CTV)
11:45 Have You Seen?
12:00 Marc's Music Shop 
12:30 Animal World - "The Birds Have Won"
1:00 Spiderman
1:30 Stampede Wrestling
2:30 Something For Everyone
3:00 Canadian Senior A Lacrosse - teams to be announced
5:00 Queen's Plate
5:30 Bugs Bunny/Road Runner Hour - "14 Carrot Rabbit"/"Bewitched Bunny"/"Fair Haired Hare"
6:30 Mary Tyler Moore
7:00 All-Star Wrestling
8:00 Family Affair - "The Joiners"
8:30 Felony Squad
9:00 International Soccer - Rochester @ Montreal
11:00 Performers
11:30 My Kind of Country (with guest Jimmy C. Newman)
12:00 National News
12:20 News
12:30 Movie - Conqueror of the Orient (1960; Rik Battaglia, Gianna Maria Canale, Paul Muller)

SUNDAY, JUNE 20, 1971

CKCW Channel 2 Moncton, Channel 8 Charlottetown / CKLT Channel 9 Saint John (CTV)
12:30 Sacred Heart
12:45 Salvation Army
1:00 Focus
1:30 Day of Discovery
2:00 Cathedral of Tomorrow
3:00 CFL Replay
5:30 Question Period
6:00 Enterprise in Action
7:00 University Challenge
7:30 Journal
8:00 Untamed World - "Sherpas"
8:30 Mod Squad - "Just Ring the Bell Once"
9:30 Here's Lucy - "Lucy and the 20-20 Vision"
10:00 W-5
11:00 Marcus Welby, M.D. - "To Carry the Sun in a Golden Cup"
12:00 National News
12:20 News
12:35 University of the Air

CBHT Channel 3 Halifax (CBC)
11:00 Chansons
11:30 Klahanie
12:00 Tee to Green
12:30 Smith Family
1:00 Analog
1:15 A Way Out - "Iris and Peonies in the Springtime"
1:30 Country Canada
2:00 Suzuki On Science - "Evolution"
2:30 Walt Disney - "It's Tough to Be a Bird"
3:30 Kaleidosport
5:00 Golf - U.S. Open
7:00 Adventures in Rainbow Country - "Girl On a Tightrope"
7:30 Bill Cosby - "The Runaways"
8:00 Ed Sullivan Show (with guests Caterina Valente, Jerry Vale, Peter Nero, Carol Channing, and Sid Caesar)
9:00 Quentin Durgens, M.P. - "The Other Side of the Fence"
10:00 Weekend - "An Analysis of the Federal Budget"
11:00 CBC News
11:15 Nation's Business
11:20 News
11:30 Movie - The Hangman and the Witch (1955; Danielle Darrieux, Viviane Romance, Paul Meurisse)

CBCT Channel 13 Charlottetown (CBC)
12:30 Let's Talk Music
1:00 Analog
1:15 A Way Out - "Iris and Peonies in the Springtime"
1:30 Country Canada
2:00 Suzuki On Science - "Evolution"
2:30 Walt Disney - "It's Tough to Be a Bird"
3:30 Kaleidosport
5:00 Golf - U.S. Open
7:00 Adventures in Rainbow Country - "Girl On a Tightrope"
7:30 Bill Cosby - "The Runaways"
8:00 Ed Sullivan Show (with guests Caterina Valente, Jerry Vale, Peter Nero, Carol Channing, and Sid Caesar)
9:00 Quentin Durgens, M.P. - "The Other Side of the Fence"
10:00 Weekend - "An Analysis of the Federal Budget"
11:00 CBC News
11:15 Nation's Business
11:30 Hawaii Five-O

CHAU Channel 5 Carleton, Quebec (SRC)
10:45 Mire et musique
11:00 Le Jour du Seigneur 
12:00 Visages de l'Eglise 
1:00 Le Francais d'Aujourd'hui
1:30 Les Sovietiques
2:00 Travaux et les jours
2:30 Le Francophonissme
3:00 Le Vieux Montreal
3:30 Univers des sports
5:00 Les As des quilles
6:00 Documentaires Canadiens - "Bethune, heros de notre temps"
7:00 5-D
7:30 Film
7:35 Invitation au loisirs
8:00 Quelle famille!
8:30 Zoom en liberte - "De Terre des Hommes: 3e partie"
9:30 Les Beaux Dimanches - "Technoflash"
10:00 Les Beaux Dimanches - "Theatre Canada '71"
11:00 Les Beaux Dimanches - "Philippe Entremont"
11:30 Telejournal
11:45 Sports Dimanche
12:00 Le Professeur Guillemin
12:30 Des jours et des hommes
1:00 Cinema - La Dame sans camelia (1953; Lucia Bose, Andrea Checchi, Gino Cervi)

CHSJ (CBAT) Channel 4 Saint John / Channel 7 Moncton (CBC)
9:00 Oral Roberts
9:30 Rex Humbard
10:30 TV Nurse
11:00 Pierre Berton
11:30 Sacred Heart
11:45 Fish Log
12:00 Museum Memo
12:30 Destination
1:00 New Life
1:30 Country Canada
2:00 Suzuki On Science - "Evolution"
2:30 Walt Disney - "It's Tough to Be a Bird"
3:30 Movie - The Sign of the Cross (1932; Fredric March, Claudette Colbert, Elissa Landi)
5:00 Golf - U.S. Open
7:00 Adventures in Rainbow Country - "Girl On a Tightrope"
7:30 Bill Cosby - "The Runaways"
8:00 Ed Sullivan Show (with guests Caterina Valente, Jerry Vale, Peter Nero, Carol Channing, and Sid Caesar)
9:00 Quentin Durgens, M.P. - "The Other Side of the Fence"
10:00 Weekend - "An Analysis of the Federal Budget"
11:00 CBC News
11:15 Nation's Business
11:20 Regional News & Weather
11:30 Newscope

CBAFT Channel 11 Moncton (SRC)
11:00 Le Jour du Seigneur 
12:00 Visages de l'Eglise 
1:00 Le Francais d'Aujourd'hui
1:30 Les Sovietiques
2:00 Travaux et les jours
2:30 Le Francophonissme
3:00 Le Vieux Montreal
3:30 Univers des sports
5:00 Les As des quilles
6:00 Documentaires Canadiens - "Bethune, heros de notre temps"
7:00 5-D
7:30 Telejournal
7:35 Invitation au loisirs
8:00 Quelle famille!
8:30 Zoom en liberte - "De Terre des Hommes: 3e partie"
9:30 Les Beaux Dimanches - "Technoflash"
10:00 Les Beaux Dimanches - "Theatre Canada '71"
11:00 Les Beaux Dimanches - "Philippe Entremont"
11:30 Telejournal
11:45 Sports Dimanche
12:00 Le Professeur Guillemin
12:30 Des jours et des hommes
1:00 Cinema - La Dame sans camelia (1953; Lucia Bose, Andrea Checchi, Gino Cervi)

CJCB Channel 4 Sydney (CBC)
1:00 Fish Log
1:15 A Way Out - "Iris and Peonies in the Springtime"
1:30 Country Canada
2:00 Hollywood
2:30 Walt Disney - "It's Tough to Be a Bird"
3:30 Rex Humbard
4:30 It is Written
5:00 Golf - U.S. Open
7:00 Adventures in Rainbow Country - "Girl On a Tightrope"
7:30 Bill Cosby - "The Runaways"
8:00 Ed Sullivan Show (with guests Caterina Valente, Jerry Vale, Peter Nero, Carol Channing, and Sid Caesar)
9:00 Quentin Durgens, M.P. - "The Other Side of the Fence"
10:00 Weekend - "An Analysis of the Federal Budget"
11:00 CBC News
11:15 Nation's Business
11:20 News
11:40 Alfred Hitchcock Presents

CJCH Channel 5 Halifax (CTV)
11:15 Sacred Heart
11:30 Crossroads
12:00 World Tomorrow
12:30 It is Written
1:00 Rex Humbard
2:00 Oral Roberts
2:30 Faith and Music
3:00 CFL Replay
5:30 Question Period
6:00 University Challenge
6:30 Movie - Up Front (1951; Tom Ewell, David Wayne, Marina Berti)
8:00 Untamed World - "Sherpas"
8:30 Mod Squad - "Just Ring the Bell Once"
9:30 Bewitched
10:00 W-5
11:00 MacPherson Report
11:30 People's School
12:00 National News
12:20 News
12:35 Escape Route
1:05 Prayer

CKCD Channel 7 Campbellton / Channel 12 Upsalquitch Lake (CBC, CTV)
1:00 Day of Discovery
1:30 Country Canada
2:00 Cathedral of Tomorrow
3:00 British Documentary
3:30 Kaleidosport
5:00 Golf - U.S. Open
7:00 Adventures in Rainbow Country - "Girl On a Tightrope"
7:30 Bill Cosby - "The Runaways"
8:00 Ed Sullivan Show (with guests Caterina Valente, Jerry Vale, Peter Nero, Carol Channing, and Sid Caesar)
9:00 Quentin Durgens, M.P. - "The Other Side of the Fence"
10:00 Weekend - "An Analysis of the Federal Budget"
11:00 CBC News
11:15 Late Night Final
11:30 F.B.I.

SATURDAY, JUNE 26, 1971

CKCW Channel 2 Moncton, Channel 8 Charlottetown / CKLT Channel 9 Saint John (CTV)
12:15 Cartoon Playhouse
12:30 Spiderman
1:00 Stampede Wrestling
2:00 Marc's Music Shop - "A Demonstration of the Flutophone"
2:30 Animal World - "Elephants of India"
3:00 Red Fisher
3:30 Come Together
4:00 Canadian Bandstand
5:00 Huckleberry Hound 
5:30 Wide World of Sports 
7:00 All-Star Wrestling
8:00 Family Affair - "Too Late, Too Soon"
8:30 Movie - How to Steal a Million Dollars and Live Happily Ever After (1966; Audrey Hepburn, Peter O'Toole)
11:00 UFO - "Computer Affair"
12:00 National News
12:20 News
12:30 Movie - A Touch of Larceny (1959; James Mason, George Sanders, Vera Miles)

CBHT Channel 3 Halifax (CBC)
11:00 Donald Lautrec
11:30 Movie - The Incredible Mr. Limpet (1964; Don Knotts, Carole Cook, Jack Weston)
1:00 Tween Set
1:30 Riverbank
2:00 Hi Diddle Day (with Tommy Hunter as a guest)
2:30 Klahanie - "Wild Rivers"
3:00 Baseball - Baltimore @ Boston
5:30 Bugs Bunny/Road Runner Hour - "From Hare to Heir"/"Greedy For Tweety"/"Mutiny On the Bunny"
6:30 Galloping Gourmet - "Sateh"
7:00 CBC News
7:30 Fish Log
7:45 Sports World
8:00 Zut!
8:30 Reach For the Top
9:00 International Soccer - Montreal @ Toronto
11:00 Performers
11:30 My Kind of Country (with guests Warner Mack and Bobby Bare)
12:00 CBC News
12:15 News
12:30 Movie - The Bedford Incident (1965; Richard Widmark, Sidney Poitier, James MacArthur)

CBCT Channel 13 Charlottetown (CBC)
12:00 Klahanie
12:30 Rocky and His Pals
1:00 Tween Set
1:30 Raddison
2:00 Hi Diddle Day (with Tommy Hunter as a guest)
2:30 Klahanie - "Wild Rivers"
3:00 Baseball - Baltimore @ Boston
5:30 Bugs Bunny/Road Runner Hour - "From Hare to Heir"/"Greedy For Tweety"/"Mutiny On the Bunny"
6:30 Galloping Gourmet - "Sateh"
7:00 CBC News
7:30 Fish Log
7:45 P.E.I. Affairs
8:00 Zut!
8:30 To Rome With Love
9:00 International Soccer - Montreal @ Toronto
11:00 Performers
11:30 My Kind of Country (with guests Warner Mack and Bobby Bare)
12:00 CBC News
12:15 News
12:30 CBCT Late Show

CHAU Channel 5 Carleton, Quebec (SRC)
11:15 Mire et musique
11:20 Ouverture
11:30 Tour de Terre - "Mythologie Grecque"
12:00 Fanfreluche
12:30 Lassie
1:00 Rue de l'Anse
1:30 Les Animaux chez eux
2:00 Education au grand air - "Signaux de detresse"/"Emploi et entretien des haches et des couteaux"
2:30 Cent millions de jeunes - "Quebecois sans frontiere" 
3:00 Les Quatre saisons
3:15 Baseball - Baltimore @ Boston
5:30 Echos du sport
6:00 A Communiquer
6:30 Rinaldo Rinaldini
7:00 Mon pays et le sien
7:30 Telejournal
7:35 Le Credit et vous
7:45 Extra
8:00 Jeunesse
9:00 Soccer Internationale - Montreal @ Toronto
11:00 Le Monde de la caricature
11:30 Telejournal
11:45 Nouvelles du sport
11:50 La Politique Federale
12:05 Cinema - Le Paria (1969; Jean Marais, Marie-Jose Nat, Horst Frank)

CHSJ (CBAT) Channel 4 Saint John / Channel 7 Moncton (CBC)
9:00 Miss Ann
9:30 Movie - Henry Aldrich Plays Cupid (1944; Jimmy Lydon, Charles Smith, John Litel)
11:00 Movie - Buffalo Bill (1944; Joel McCrea, Maureen O'Hara, Linda Darnell)
12:00 Mack & Myer For Hire
12:30 Wild Kingdom
1:00 Reach For the Top
1:30 Under Attack
2:30 World Tomorrow
3:00 Baseball - Baltimore @ Boston
5:30 Bugs Bunny/Road Runner Hour - "From Hare to Heir"/"Greedy For Tweety"/"Mutiny On the Bunny"
6:30 Hawaii Five-O
7:30 Name of the Game
9:00 International Soccer - Montreal @ Toronto
11:00 Performers
11:30 My Kind of Country (with guests Warner Mack and Bobby Bare)
12:00 CBC News
12:15 News
12:30 Movie - Fair Wind to Java (1953; Fred MacMurray, Vera Ralston, Robert Douglas)

CBAFT Channel 11 Moncton (SRC)
11:30 Tour de Terre - "Mythologie Grecque"
12:00 Fanfreluche
12:30 Lassie
1:00 Rue de l'Anse
1:30 Les Animaux chez eux
2:00 Education au grand air - "Signaux de detresse"/"Emploi et entretien des haches et des couteaux"
2:30 Cent millions de jeunes - "Quebecois sans frontiere" 
3:00 Les Quatre saisons
3:15 Baseball - Baltimore @ Boston
5:30 Echos du sport
6:00 A Communiquer
6:30 Rinaldo Rinaldini
7:00 Mon pays et le sien
7:30 Telejournal
7:35 L'Espionnage...
8:00 Tarzan
9:00 Soccer Internationale - Montreal @ Toronto
11:00 Le Monde de la caricature
11:30 Telejournal
11:45 Nouvelles du sport
11:50 La Politique Federale
12:05 Cinema - Le Paria (1969; Jean Marais, Marie-Jose Nat, Horst Frank)

CJCB Channel 4 Sydney (CBC)
12:15 Movie - The Twonky (1953; Hans Conried, Janet Warren, William H. Lynn)
2:00 Hi Diddle Day (with Tommy Hunter as a guest)
2:30 Klahanie - "Wild Rivers"
3:00 Baseball - Baltimore @ Boston
5:30 Bugs Bunny/Road Runner Hour - "From Hare to Heir"/"Greedy For Tweety"/"Mutiny On the Bunny"
6:30 News
7:00 Movie - Run, Simon, Run (1970; Burt Reynolds, Inger Stevens, Royal Dano)
8:30 Saturday Night
9:00 International Soccer - Montreal @ Toronto
11:00 Performers
11:30 My Kind of Country (with guests Warner Mack and Bobby Bare)
12:00 CBC News
12:15 Movie - The Informers (1963; Nigel Patrick, Margaret Whiting, Katherine Woodville)

CJCH Channel 5 Halifax (CTV)
12:00 Marc's Music Shop - "A Demonstration of the Flutophone"
12:30 Animal World - "Elephants of India"
1:00 Rocky and His Pals
1:30 Batman
2:00 Canadian Bandstand
3:00 Festival Plus
3:30 Saturday Matinee
5:00 Come Together
5:30 Wide World of Sports
7:00 Wrestling
8:00 Family Affair - "Too Late, Too Soon"
8:30 Movie - How to Steal a Million Dollars and Live Happily Ever After (1966; Audrey Hepburn, Peter O'Toole)
11:00 UFO - "Computer Affair" 
12:00 National News
12:20 News
12:25 CJCH Late Movie

CKCD Channel 7 Campbellton / Channel 12 Upsalquitch Lake (CBC, CTV)
12:15 Cartoon Playhouse
12:30 Spiderman
1:00 Stampede Wrestling
2:00 Marc's Music Shop - "A Demonstration of the Flutophone"
2:30 Animal World - "Elephants of India"
3:00 Baseball - Baltimore @ Boston
5:30 Bugs Bunny/Road Runner Hour - "From Hare to Heir"/"Greedy For Tweety"/"Mutiny On the Bunny"
6:30 Tammy
7:00 All-Star Wrestling
8:00 Family Affair - "Too Late, Too Soon"
8:30 Felony Squad
9:00 International Soccer - Montreal @ Toronto
11:00 Performers
11:30 My Kind of Country (with guests Warner Mack and Bobby Bare)
12:00 National News
12:20 News
12:30 Movie - A Touch of Larceny (1959; James Mason, George Sanders, Vera Miles)

SUNDAY, JUNE 27, 1971

CKCW Channel 2 Moncton, Channel 8 Charlottetown / CKLT Channel 9 Saint John (CTV)
12:30 Sacred Heart
12:45 Salvation Army
1:00 Focus
1:30 Day of Discovery
2:00 Cathedral of Tomorrow
3:00 CFL Replay
5:30 Question Period
6:00 Class of...
7:00 University Challenge
7:30 Journal
8:00 Untamed World - "The Arctic"
8:30 Mod Squad - "Suffer Little Children"
9:30 Here's Lucy - "Lucy's House-Guest, Harry"
10:00 W-5
11:00 Marcus Welby, M.D. - "Cynthia"
12:00 National News
12:20 News
12:35 University of the Air

CBHT Channel 3 Halifax (CBC)
11:00 Chansons
11:30 Klahanie
12:00 Tee to Green
12:30 Barefoot in the Park
1:00 Analog
1:15 A Way Out
1:30 Country Canada - "Man Farms Everything"
2:00 Suzuki On Science - "Man's Descent From the Apes"
2:30 New Majority
3:30 Kaleidosport
5:00 Audubon Wildlife Theatre - "Africa: Cornerstone For Survival"
5:30 Hymn Sing
6:00 Walt Disney - "Cristobalito, the Calypso Colt"
7:00 Adventures in Rainbow Country - "The Return Of Eli Roqcue"
7:30 Bill Cosby - "Open House"
8:00 Frank Sinatra- A Man and His Music: Pt. 1
9:00 Quentin Durgens, M.P. - "Thy Brother's Keeper"
10:00 Tommy Tompkins - "Tommy's Wildlife Country"
10:30 Summer Weekend
11:00 CBC News
11:15 Nation's Business - "Progrssive Conservative"
11:20 News
11:30 Movie - Terror Strikes Rome (1956; Frank Latimore, Andrea Checchi)

CBCT Channel 13 Charlottetown (CBC)
12:30 Let's Talk Music
1:00 Analog
1:15 A Way Out
1:30 Country Canada - "Man Farms Everything"
2:00 Suzuki On Science - "Man's Descent From the Apes"
2:30 New Majority
3:30 Kaleidosport
5:00 Audubon Wildlife Theatre - "Africa: Cornerstone For Survival"
5:30 Hymn Sing
6:00 Walt Disney - "Cristobalito, the Calypso Colt"
7:00 Adventures in Rainbow Country - "The Return Of Eli Roqcue"
7:30 Bill Cosby - "Open House"
8:00 Frank Sinatra- A Man and His Music: Pt. 1
9:00 Quentin Durgens, M.P. - "Thy Brother's Keeper"
10:00 Tommy Tompkins - "Tommy's Wildlife Country"
10:30 Summer Weekend
11:00 CBC News
11:15 Nation's Business - "Progrssive Conservative"
11:30 Hawaii Five-O

CHAU Channel 5 Carleton, Quebec (SRC)
10:45 Mire et musique
11:00 Le Jour du Seigneur 
12:00 Visages de l'Eglise - "Les Catholiques Hollandais"
1:00 Le Francais d'Aujourd'hui
1:30 Les Sovietiques
2:00 Travaux et les jours
2:30 Le Francophonissme
3:00 Le Vieux Montreal
3:30 Univers des sports
5:00 Les As des quilles
6:00 Documentaires Canadiens
7:00 5-D
7:30 Film
7:35 Invitation au loisirs
8:00 Quelle famille!
8:30 Zoom en liberte - "De Terre des Hommes: 4e partie"
9:30 Les Beaux Dimanches - "Jour de noces"
10:15 Les Beaux Dimanches - "L'Ange noir de la Pologne"
11:30 Telejournal
11:45 Sports Dimanche
12:00 Le Professeur Guillemin
12:30 Des jours et des hommes
1:00 Cinema - Paris vu par (1965; Jean-Pierre Andreani, Stephane Audran, Nadine Ballot)

CHSJ (CBAT) Channel 4 Saint John / Channel 7 Moncton (CBC)
9:00 Oral Roberts
9:30 Rex Humbard
10:30 TV Nurse
11:00 Pierre Berton
11:30 Sacred Heart
11:45 Fish Log
12:00 Museum Memo
12:30 Destination
1:00 New Life
1:30 Country Canada - "Man Farms Everything"
2:00 Suzuki On Science - "Man's Descent From the Apes"
2:30 New Majority
3:30 Movie - The Great Sioux Massacre (1965; Joseph Cotten, Darren McGavin, Philip Carey)
5:00 Audubon Wildlife Theatre - "Africa: Cornerstone For Survival"
5:30 Hymn Sing
6:00 Walt Disney - "Cristobalito, the Calypso Colt"
7:00 Adventures in Rainbow Country - "The Return Of Eli Roqcue"
7:30 Bill Cosby - "Open House"
8:00 Frank Sinatra- A Man and His Music: Pt. 1
9:00 Quentin Durgens, M.P. - "Thy Brother's Keeper"
10:00 Tommy Tompkins - "Tommy's Wildlife Country"
10:30 Summer Weekend
11:00 CBC News
11:15 Nation's Business - "Progrssive Conservative"
11:20 Regional News & Weather
11:30 Newscope

CBAFT Channel 11 Moncton (SRC)
11:00 Le Jour du Seigneur 
12:00 Visages de l'Eglise - "Les Catholiques Hollandais"
1:00 Le Francais d'Aujourd'hui
1:30 Les Sovietiques
2:00 Travaux et les jours
2:30 Le Francophonissme
3:00 Le Vieux Montreal
3:30 Univers des sports
5:00 Les As des quilles
6:00 Documentaires Canadiens
7:00 5-D
7:30 Telejournal
7:35 Invitation au loisirs
8:00 Quelle famille!
8:30 Zoom en liberte - "De Terre des Hommes: 4e partie"
9:30 Les Beaux Dimanches - "Jour de noces"
10:15 Les Beaux Dimanches - "L'Ange noir de la Pologne"
11:30 Telejournal
11:45 Sports Dimanche
12:00 Le Professeur Guillemin
12:30 Des jours et des hommes
1:00 Cinema - Paris vu par (1965; Jean-Pierre Andreani, Stephane Audran, Nadine Ballot)

CJCB Channel 4 Sydney (CBC)
1:00 Fish Log
1:15 A Way Out
1:30 Country Canada - "Man Farms Everything"
2:00 Hollywood
2:30 New Majority
3:30 Rex Humbard
4:30 It is Written
5:00 Audubon Wildlife Theatre - "Africa: Cornerstone For Survival"
5:30 Hymn Sing
6:00 Walt Disney - "Cristobalito, the Calypso Colt"
7:00 Adventures in Rainbow Country - "The Return Of Eli Roqcue"
7:30 Bill Cosby - "Open House"
8:00 Frank Sinatra- A Man and His Music: Pt. 1
9:00 Quentin Durgens, M.P. - "Thy Brother's Keeper"
10:00 Tommy Tompkins - "Tommy's Wildlife Country"
10:30 Summer Weekend
11:00 CBC News
11:15 Nation's Business
11:20 News
11:40 Alfred Hitchcock Presents

CJCH Channel 5 Halifax (CTV)
11:15 Sacred Heart
11:30 Crossroads
12:00 World Tomorrow
12:30 It is Written
1:00 Rex Humbard
2:00 Oral Roberts
2:30 Faith and Music
3:00 CFL Replay
5:30 Question Period
6:00 University Challenge
6:30 Movie - Saddle Tramp (1950; Joel McCrea, Wanda Hendrix, John Russell)
8:00 Untamed World - "The Arctic"
8:30 Mod Squad - "Suffer Little Children"
9:30 Bewitched - "Samantha's Old Man"
10:00 W-5
11:00 MacPherson Report
11:30 People's School
12:00 National News
12:20 News
12:35 Escape Route
1:05 Prayer

CKCD Channel 7 Campbellton / Channel 12 Upsalquitch Lake (CBC, CTV)
1:00 Day of Discovery
1:30 Country Canada
2:00 Cathedral of Tomorrow
3:00 To Be Announced
3:30 Kaleidosport
5:00 Audubon Wildlife Theatre - "Africa: Cornerstone For Survival"
5:30 Hymn Sing
6:00 Class of...
7:00 Adventures in Rainbow Country - "The Return Of Eli Roqcue"
7:30 Bill Cosby - "Open House"
8:00 Frank Sinatra- A Man and His Music: Pt. 1
9:00 Quentin Durgens, M.P. - "Thy Brother's Keeper"
10:00 Tommy Tompkins - "Tommy's Wildlife Country"
10:30 Summer Weekend
11:00 CBC News
11:15 Late Night Final
11:30 F.B.I.

SATURDAY, JULY 3, 1971

CKCW Channel 2 Moncton, Channel 8 Charlottetown / CKLT Channel 9 Saint John (CTV)
12:15 Cartoon Playhouse
12:30 Spiderman
1:00 Stampede Wrestling
2:00 Marc's Music Shop
2:30 Animal World - "Polar Bear"
3:00 Red Fisher
3:30 Come Together
4:00 Canadian Bandstand
5:00 Huckleberry Hound
5:30 Wide World of Sports
7:00 All-Star Wrestling
8:00 Family Affair - "You Can't Fight City Hall"
8:30 Movie - Attack and Retreat (1964; Arthur Kennedy, Zhanna Prokhorenko, Raffaele Pisu)
11:00 Gunsmoke
12:00 National News
12:20 News
12:30 Movie - Reprisal (1956; Guy Madison, Felicia Farr, Kathryn Grant)

CBHT Channel 3 Halifax (CBC)
12:30 Film
1:00 Children's Cinema
2:00 Place of Your Own - "The City and Its Source"
2:30 Klahanie - "Marmes Man"
3:00 Canadian Senior A Lacrosse - teams to be announced
5:00 Golf - Canadian Open
7:00 CBC News
7:30 Fish Log
7:45 Sports World
8:00 Zut!
8:30 Reach For the Top
9:00 Olympic-Class Soccer - Santos (Brazil) Vs. Bologna (Italy)
11:00 Performers
11:30 My Kind of Country (with guests Wilma Lee and Stoney Cooper)
12:00 CBC News
12:15 News
12:30 Movie - How to Murder Your Wife (1965; Jack Lemmon, Virna Lisi, Terry-Thomas)

CBCT Channel 13 Charlottetown (CBC)
12:00 Klahanie
12:30 Rocky and His Pals
1:00 Underdog
1:00 Sir Lancelot
1:30 Riverbank
2:00 Place of Your Own - "The City and Its Source"
2:30 Klahanie - "Marmes Man"
3:00 Canadian Senior A Lacrosse - teams to be announced
5:00 Golf - Canadian Open
7:00 CBC News
7:30 Fish Log
7:45 P.E.I. Affairs
8:00 Zut!
8:30 To Rome With Love
9:00 Olympic-Class Soccer - Santos (Brazil) Vs. Bologna (Italy)
11:00 Performers
11:30 My Kind of Country (with guests Wilma Lee and Stoney Cooper)
12:00 CBC News
12:15 News
12:30 CBCT Late Show

CHAU Channel 5 Carleton, Quebec (SRC)
11:15 Mire et musique
11:20 Ouverture
11:30 Tour de Terre - "Le Crocodile"
12:00 Fanfreluche
12:30 Lassie
1:00 Rue de l'Anse
1:30 Les Animaux chez eux
2:00 Education au grand air - "Drousse de survie"/"Vetements appropries en foret"
2:30 Cent millions de jeunes
3:00 Les Quatre saisons
3:15 Rinaldo Rinaldini
3:45 Univers des sports - "Soccer, Coupe d'Europe"
5:00 Omnium de golf du Canada 
7:00 Mon pays et le sien 
7:30 Telejournal
7:35 Le Credit et vous
7:45 Extra
8:00 Jeunesse
9:00 Cinema - Des filles pour l'armee (1965; Anna Karina, Lea Massari, Marie Laforet)
11:00 Le Monde de la caricature
11:30 Telejournal
11:45 Nouvelles du sport
11:50 La Politique Federale
12:05 Cinema - Le Crime de David Levinstein (1967; Marc Cassot, Andre Charpak, Berangere Dautun)

CHSJ (CBAT) Channel 4 Saint John / Channel 7 Moncton (CBC)
9:30 Movie - My Friend Flicka (1943; Roddy McDowall, Preston Foster, Rita Johnson)
11:00 Movie - Frontier Marshal (1939; Randolph Scott, Nancy Kelly, Cesar Romero)
12:00 Mack & Myer For Hire
12:30 Wild Kingdom
1:00 Marine Boy
1:30 Under Attack
2:30 World Tomorrow
3:00 Canadian Senior A Lacrosse - teams to be announced
5:00 Golf - Canadian Open
7:00 New Columbia
7:30 Name of the Game
9:00 Olympic-Class Soccer - Santos (Brazil) Vs. Bologna (Italy)
11:00 Performers
11:30 My Kind of Country (with guests Wilma Lee and Stoney Cooper)
12:00 CBC News
12:15 News
12:30 Movie - The Lodger (1944; Laird Cregar, Merle Oberon, George Sanders)

CBAFT Channel 11 Moncton (SRC)
11:30 Tour de Terre - "Le Crocodile"
12:00 Fanfreluche
12:30 Lassie
1:00 Rue de l'Anse
1:30 Les Animaux chez eux
2:00 Education au grand air - "Drousse de survie"/"Vetements appropries en foret"
2:30 Cent millions de jeunes
3:00 Les Quatre saisons
3:15 Rinaldo Rinaldini
3:45 Univers des sports - "Soccer, Coupe d'Europe"
5:00 Omnium de golf du Canada 
7:00 Mon pays et le sien 
7:30 Telejournal
7:35 L'Espionnage...
8:00 Tarzan
9:00 Cinema - Des filles pour l'armee (1965; Anna Karina, Lea Massari, Marie Laforet)
11:00 Le Monde de la caricature
11:30 Telejournal
11:45 Nouvelles du sport
11:50 La Politique Federale
12:05 Cinema - Le Crime de David Levinstein (1967; Marc Cassot, Andre Charpak, Berangere Dautun)

CJCB Channel 4 Sydney (CBC)
2:00 Place of Your Own - "The City and Its Source"
2:30 Klahanie - "Marmes Man"
3:00 Canadian Senior A Lacrosse - teams to be announced
5:00 Golf - Canadian Open
7:00 News
7:30 Alfred Hitchcock Presents
8:30 Saturday Night
9:00 Olympic-Class Soccer - Santos (Brazil) Vs. Bologna (Italy)
11:00 Performers
11:30 My Kind of Country (with guests Wilma Lee and Stoney Cooper)
12:00 CBC News
12:15 Movie - Promise Her Anything (1966; Warren Beatty, Leslie Caron, Bob Cummings)

CJCH Channel 5 Halifax (CTV)
2:00 Marc's Music Shop
2:30 Animal World - "Polar Bear"
3:00 Rocky and His Pals
3:30 Movie - The Sword of Ali Baba (1965; Peter Mann, Jocelyn Lane, Frank McGrath)
5:00 Come Together
5:30 Wide World of Sports
7:00 Wrestling
8:00 Family Affair - "You Can't Fight City Hall"
8:30 Movie - Attack and Retreat (1964; Arthur Kennedy, Zhanna Prokhorenko, Raffaele Pisu)
11:00 Movie - The Benny Goodman Story (first part) (1956; Steve Allen, Donna Reed, Berta Gersten)
12:00 National News
12:20 News
12:30 Movie - The Benny Goodman Story (second part) (1956; Steve Allen, Donna Reed, Berta Gersten)

CKCD Channel 7 Campbellton / Channel 12 Upsalquitch Lake (CBC, CTV)
12:15 Cartoon Playhouse
12:30 Spiderman
1:00 Stampede Wrestling
2:00 Marc's Music Shop
2:30 Animal World - "Polar Bear"
3:00 Canadian Senior A Lacrosse - teams to be announced
5:00 Golf - Canadian Open
7:00 All-Star Wrestling
8:00 Family Affair - "You Can't Fight City Hall"
8:30 Felony Squad
9:00 Olympic-Class Soccer - Santos (Brazil) Vs. Bologna (Italy)
11:00 Performers
11:30 My Kind of Country (with guests Wilma Lee and Stoney Cooper)
12:00 National News
12:20 News
12:30 Movie - Reprisal (1956; Guy Madison, Felicia Farr, Kathryn Grant)

SUNDAY, JULY 4, 1971

CKCW Channel 2 Moncton, Channel 8 Charlottetown / CKLT Channel 9 Saint John (CTV)
1:00 Sacred Heart
1:15 Salvation Army
1:30 Day of Discovery
2:00 Cathedral of Tomorrow
3:00 CFL Replay
5:30 Question Period
6:00 Thin Blue Line
7:00 University Challenge
7:30 Journal
8:00 Untamed World - "Great Barrier Reef" 
8:30 Mod Squad - "A is For Annie"
9:30 Here's Lucy - "Lucy and Carol Burnett"
10:00 W-5 - "The God Squad"
11:00 Marcus Welby, M.D. - "Don't Kid a Kidder"
12:00 National News
12:20 News

CBHT Channel 3 Halifax (CBC)
11:45 Klahanie
12:15 Tee to Green
12:45 Barefoot in the Park
1:15 A Way Out - "Starting a Rose Garden in a New Environment"
1:30 Country Canada
2:00 Pick and Choose - "Canadian Women"
2:30 Walt Disney - "Square Peg in a Round Hole"
3:30 Kaleidosport
5:00 Golf - Canadian Open
7:00 Adventures in Rainbow Country - "Roar of the Hornet"
7:30 Bill Cosby - "There Must Be a Pony"
8:00 Frank Sinatra- A Man and His Music: Pt. 2
9:00 Quentin Durgens, M.P. - "The Night Nothing Happened"
10:00 Tommy Tompkins - "Nahanm, the Wolf Cub"
10:30 Summer Weekend
11:00 CBC News
11:15 News
11:25 Movie - Carry On, Cowboy (1966; Kenneth Williams, Sid James, Jim Dale)

CBCT Channel 13 Charlottetown (CBC)
12:45 Let's Talk Music
1:15 A Way Out - "Starting a Rose Garden in a New Environment"
1:30 Country Canada
2:00 Pick and Choose - "Canadian Women"
2:30 Walt Disney - "Square Peg in a Round Hole"
3:30 Kaleidosport
5:00 Golf - Canadian Open
7:00 Adventures in Rainbow Country - "Roar of the Hornet"
7:30 Bill Cosby - "There Must Be a Pony"
8:00 Frank Sinatra- A Man and His Music: Pt. 2
9:00 Quentin Durgens, M.P. - "The Night Nothing Happened"
10:00 Tommy Tompkins - "Nahanm, the Wolf Cub"
10:30 Summer Weekend
11:00 CBC News
11:15 News
11:25 Hawaii Five-O

CHAU Channel 5 Carleton, Quebec (SRC)
10:45 Mire et musique
10:55 Ouverture
11:00 Le Jour du Seigneur 
12:00 Visages de l'Eglise - "Le Pretre au Canada Francais"
1:00 Le Francais d'Aujourd'hui
1:30 Les Sovietiques
2:00 Travaux et les jours
2:30 Le Francophonissme
3:00 Le Vieux Montreal
3:30 24 heures avec... - "Un gendarme motocycliste"
4:00 Les As des quilles
5:00 Omnium de golf du Canada
7:00 5-D
7:30 Les Livres en quelques mots
7:35 Invitation au loisirs
8:00 Quelle famille!
8:30 Zoom en liberte - "De Terre des Hommes: 5e partie"
9:30 Les Beaux Dimanches - "Le Monde invisible"
10:30 Les Beaux Dimanches - "Ballet High"
11:30 Telejournal
11:45 Sports Dimanche
12:00 Le Professeur Guillemin
12:30 Des jours et des hommes
1:00 Cinema - Les Carabiniers (1962; Marino Mase, Albert Juross, Genevieve Galea)

CHSJ (CBAT) Channel 4 Saint John / Channel 7 Moncton (CBC)
12:00 Sacred Heart
12:15 Fish Log
12:30 Rex Humbard
1:30 Country Canada
2:00 Pick and Choose - "Canadian Women"
2:30 Walt Disney - "Square Peg in a Round Hole"
3:30 Kaleidosport
5:00 Golf - Canadian Open
7:00 Adventures in Rainbow Country - "Roar of the Hornet"
7:30 Bill Cosby - "There Must Be a Pony"
8:00 Frank Sinatra- A Man and His Music: Pt. 2
9:00 Quentin Durgens, M.P. - "The Night Nothing Happened"
10:00 Tommy Tompkins - "Nahanm, the Wolf Cub"
10:30 Summer Weekend
11:00 CBC News
11:15 Regional News & Weather
11:30 Newscope

CBAFT Channel 11 Moncton (SRC)
11:00 Le Jour du Seigneur 
12:00 Visages de l'Eglise - "Le Pretre au Canada Francais"
1:00 Le Francais d'Aujourd'hui
1:30 Les Sovietiques
2:00 Travaux et les jours
2:30 Le Francophonissme
3:00 Le Vieux Montreal
3:30 24 heures avec... - "Un gendarme motocycliste"
4:00 Les As des quilles
5:00 Omnium de golf du Canada
7:00 5-D
7:30 Telejournal
7:35 Invitation au loisirs
8:00 Quelle famille!
8:30 Zoom en liberte - "De Terre des Hommes: 5e partie"
9:30 Les Beaux Dimanches - "Le Monde invisible"
10:30 Les Beaux Dimanches - "Ballet High"
11:30 Telejournal
11:45 Sports Dimanche
12:00 Le Professeur Guillemin
12:30 Des jours et des hommes
1:00 Cinema - Les Carabiniers (1962; Marino Mase, Albert Juross, Genevieve Galea)

CJCB Channel 4 Sydney (CBC)
1:00 Fish Log
1:15 A Way Out - "Starting a Rose Garden in a New Environment"
1:30 Country Canada
2:00 Pick and Choose - "Canadian Women"
2:30 Walt Disney - "Square Peg in a Round Hole"
3:30 It is Written
4:00 Rex Humbard
5:00 Golf - Canadian Open
7:00 Adventures in Rainbow Country - "Roar of the Hornet"
7:30 Bill Cosby - "There Must Be a Pony"
8:00 Frank Sinatra- A Man and His Music: Pt. 2
9:00 Quentin Durgens, M.P. - "The Night Nothing Happened"
10:00 Tommy Tompkins - "Nahanm, the Wolf Cub"
10:30 Summer Weekend
11:00 CBC News
11:15 News
11:30 David Frost

CJCH Channel 5 Halifax (CTV)
11:15 Sacred Heart
11:30 Crossroads
12:00 World Tomorrow - "Forgotten Generation: Pt. 1"
12:30 It is Written
1:00 Rex Humbard
2:00 Oral Roberts
2:30 Faith and Music
3:00 CFL Replay
5:30 Bewitched - "Samantha's Magic Potion"
6:00 University Challenge
6:30 Movie - Abbott and Costello Meet Dr. Jekyll and Mr. Hyde (1953; Bud Abbott, Lou Costello, Boris Karloff)
8:00 Untamed World - "Great Barrier Reef" 
8:30 Mod Squad - "A is For Annie
9:30 Here's Lucy - "Lucy and Carol Burnett"
10:00 W-5 - "The God Squad"
11:00 MacPherson Report
11:30 Question Period
12:00 National News
12:20 News
12:35 Escape Route
1:05 Prayer

CKCD Channel 7 Campbellton / Channel 12 Upsalquitch Lake (CBC, CTV)
1:00 Day of Discovery
1:30 Country Canada
2:00 Cathedral of Tomorrow
3:00 British Documentary
3:30 Kaleidosport
5:00 Golf - Canadian Open
7:00 Adventures in Rainbow Country - "Roar of the Hornet"
7:30 Bill Cosby - "There Must Be a Pony"
8:00 Frank Sinatra- A Man and His Music: Pt. 2
9:00 Quentin Durgens, M.P. - "The Night Nothing Happened"
10:00 Tommy Tompkins - "Nahanm, the Wolf Cub"
10:30 Summer Weekend
11:00 CBC News
11:15 Late Night Final
11:30 F.B.I.

SATURDAY, JULY 10, 1971

CKCW Channel 2 Moncton, Channel 8 Charlottetown / CKLT Channel 9 Saint John (CTV)
12:45 Cartoon Playhouse
1:00 Stampede Wrestling
2:00 Marc's Music Shop
2:30 Animal World - "The Dragons of Komodo"
3:00 Spiderman
3:30 Red Fisher
4:00 Canadian Bandstand
5:00 Come Together (with guests Lorrie Bardsley, Dawnie Martens, and The Flying Colours)
5:30 Wide World of Sports - "Junior International Horse Show"
7:00 All-Star Wrestling
8:00 Family Affair - "Buffy's Fair Lady"
8:30 Movie - Peyton Place (1957; Lana Turner, Lee Philips, Lloyd Nolan)
11:00 Gunsmoke
12:00 National News
12:20 News
12:30 Movie - From Hell to Texas (1958; Don Murray, Diane Varsi, Chill Wills)

CBHT Channel 3 Halifax (CBC)
12:30 Riverbank
1:00 Children's Cinema
2:00 Place of Your Own - "Types of Urban Areas"
2:30 Klahanie - "Islands in Time"
3:00 Canadian Senior A Lacrosse - teams to be announced
5:00 Cartoons
5:30 Galloping Gourmet - "Les Fruits des Citrons" 
6:00 Golf - British Open
7:30 Fish Log
7:45 Sports World
8:00 Laurel and Hardy - "Along Came Auntie"
8:30 Reach For the Top
9:00 International Soccer - Toronto @ Montreal
11:00 Performers
11:30 My Kind of Country (with guest Myrna Lorrie)
12:00 CBC News
12:15 News
12:30 Movie - The King and I (1956; Yul Brynner, Deborah Kerr, Rita Moreno)

CBCT Channel 13 Charlottetown (CBC)
12:00 Klahanie
12:30 Underdog
1:00 Sir Lancelot
1:30 Riverbank
2:00 Place of Your Own - "Types of Urban Areas"
2:30 Klahanie - "Islands in Time"
3:00 Canadian Senior A Lacrosse - teams to be announced
5:00 Cartoons
5:30 Galloping Gourmet - "Les Fruits des Citrons"
6:00 Golf - British Open
7:30 Fish Log
7:45 P.E.I. Affairs
8:00 Laurel and Hardy - "Along Came Auntie"
8:30 To Rome With Love
9:00 International Soccer - Toronto @ Montreal
11:00 Performers
11:30 My Kind of Country (with guest Myrna Lorrie)
12:00 CBC News
12:15 News
12:30 CBCT Late Show

CHAU Channel 5 Carleton, Quebec (SRC)
11:15 Mire et musique
11:20 Ouverture
11:30 Tour de Terre - "L'Ane"
12:00 Fanfreluche
12:30 Lassie
1:00 Rue de l'Anse
1:30 Les Animaux chez eux
2:00 Education au grand air - "Comment faire un feu et construire un abri"/"Construction d'un abri en hiver"
2:30 Cent millions de jeunes
3:00 Les Quatre saisons
3:15 Baseball - Boston @ New York
5:30 Echos du sport
6:00 A Communiquer
6:30 Rinaldo Rinaldini
7:00 Mon pays et le sien - "Une Francaise a Hong Kong"
7:30 Telejournal
7:35 Le Credit et vous
7:45 Extra
8:00 Jeunesse
9:00 Soccer Internationale - Toronto @ Montreal
11:00 Le Monde de la caricature
11:30 Telejournal
11:45 Nouvelles du sport
11:50 La Politique Federale
12:05 Cinema - Diaboliquement votre (1967; Alain Delon, Senta Berger, Peter Mosbacher)

CHSJ (CBAT) Channel 4 Saint John / Channel 7 Moncton (CBC)
1:00 Mack & Myer For Hire
1:30 Wild Kingdom
2:00 World Tomorrow
2:30 Klahanie - "Islands in Time"
3:00 Canadian Senior A Lacrosse - teams to be announced
5:00 Canadian Stakes
6:00 Golf - British Open
7:30 Name of the Game
9:00 International Soccer - Toronto @ Montreal
11:00 Performers
11:30 My Kind of Country (with guest Myrna Lorrie)
12:00 CBC News
12:30 Movie - The Whistle at Eaton Falls (1951; Lloyd Bridges, Dorothy Gish, Carleton Carpenter)

CBAFT Channel 11 Moncton (SRC)
11:30 Tour de Terre - "L'Ane"
12:00 Fanfreluche
12:30 Lassie
1:00 Rue de l'Anse
1:30 Les Animaux chez eux
2:00 Education au grand air - "Comment faire un feu et construire un abri"/"Construction d'un abri en hiver"
2:30 Cent millions de jeunes
3:00 Les Quatre saisons
3:15 Baseball - Boston @ New York
5:30 Echos du sport
6:00 A Communiquer
6:30 Rinaldo Rinaldini
7:00 Mon pays et le sien - "Une Francaise a Hong Kong"
7:30 Telejournal
7:35 L'Espionnage...
8:00 Tarzan
9:00 Soccer Internationale - Toronto @ Montreal
11:00 Le Monde de la caricature
11:30 Telejournal
11:45 Nouvelles du sport
11:50 La Politique Federale
12:05 Cinema - Diaboliquement votre (1967; Alain Delon, Senta Berger, Peter Mosbacher)

CJCB Channel 4 Sydney (CBC)
2:00 Place of Your Own - "Types of Urban Areas"
2:30 Klahanie - "Islands in Time"
3:00 Canadian Senior A Lacrosse - teams to be announced
5:00 On Safari
5:30 News
6:00 Golf - British Open
7:30 Avengers
8:30 Saturday Night
9:00 International Soccer - Toronto @ Montreal
11:00 Performers
11:30 My Kind of Country (with guest Myrna Lorrie)
12:00 CBC News
12:15 Movie - The Neanderthal Man (1953; Robert Shayne, Joyce Terry, Richard Crane)

CJCH Channel 5 Halifax (CTV)
2:00 Marc's Music Shop
2:30 Animal World - "The Dragons of Komodo"
3:00 Rocky and His Pals
3:30 Movie - Bullet For a Badman (1964; Audie Murphy, Darren McGavin, Ruta Lee)
5:00 Come Together
5:30 Wide World of Sports
7:00 Wrestling
8:00 Family Affair - "Buffy's Fair Lady"
8:30 Movie - Peyton Place (1957; Lana Turner, Lee Philips, Lloyd Nolan)
11:00 Movie - Touch of Evil (first part) (1958; Charlton Heston, Orson Welles, Janet Leigh)
12:00 National News
12:20 News
12:30 Movie - Touch of Evil (second part) (1958; Charlton Heston, Orson Welles, Janet Leigh)

CKCD Channel 7 Campbellton / Channel 12 Upsalquitch Lake (CBC, CTV)
12:15 Cartoon Playhouse
12:30 Spiderman
1:00 Stampede Wrestling
2:00 Marc's Music Shop
2:30 Animal World - "The Dragons of Komodo"
3:00 Canadian Senior A Lacrosse - teams to be announced
5:00 Canadian Stakes
6:00 Golf - British Open
7:30 To Be Announced
8:00 Family Affair - "Buffy's Fair Lady"
8:30 Felony Squad
9:00 International Soccer - Toronto @ Montreal
11:00 Performers
11:30 My Kind of Country (with guest Myrna Lorrie)
12:00 National News
12:20 News
12:30 Movie - From Hell to Texas (1958; Don Murray, Diane Varsi, Chill Wills)

SUNDAY, JULY 11, 1971

CKCW Channel 2 Moncton, Channel 8 Charlottetown / CKLT Channel 9 Saint John (CTV)
1:00 Sacred Heart
1:15 Salvation Army
1:30 Day of Discovery
2:00 Cathedral of Tomorrow
3:00 CFL Replay
5:30 Question Period
6:00 Longs: A Louisiana Dynasty Challenge
7:00 University Challenge
7:30 Journal
8:00 Untamed World - "The Rockies" 
8:30 Mod Squad - "The Comeback"
9:30 Here's Lucy - "Lucy Goes Hawaiian: Pt. 1"
10:00 Bream at Stratford
11:00 Marcus Welby, M.D. - "The Windfall"
12:00 National News
12:20 News

CBHT Channel 3 Halifax (CBC)
11:45 Klahanie
12:15 Festival in Puerto Rico
12:45 Barefoot in the Park
1:15 A Way Out
1:30 Country Canada
2:00 Pick and Choose - "Kids... and Their Involvement in the Art"
2:30 Sunday Best - "Canada Water-- For Sale?"
3:30 Kaleidosport
5:00 Music to See - "Shiela Henig"
5:30 Piffle and Company
6:00 Walt Disney - "The Wacky Zoo of Morgan City: Pt. 1"
7:00 Adventures in Rainbow Country - "Lac Du Diable"
7:30 Bill Cosby - "March of the Antelopes"
8:00 Newcomers
9:00 Quentin Durgens, M.P. - "A Case For the Defence"
10:00 Tommy Tompkins - "Birds"
10:30 Summer Weekend
11:00 CBC News
11:15 News
11:25 Movie - Port of Call (1948; Nine-Christine Jonsson, Bengt Eklund, Mimi Nelson)

CBCT Channel 13 Charlottetown (CBC)
12:45 Let's Talk Music
1:15 A Way Out
1:30 Country Canada
2:00 Pick and Choose - "Kids... and Their Involvement in the Art"
2:30 Sunday Best - "Canada Water-- For Sale?"
3:30 Kaleidosport
5:00 Music to See - "Shiela Henig"
5:30 Piffle and Company
6:00 Walt Disney - "The Wacky Zoo of Morgan City: Pt. 1"
7:00 Adventures in Rainbow Country - "Lac Du Diable"
7:30 Bill Cosby - "March of the Antelopes"
8:00 Newcomers
9:00 Quentin Durgens, M.P. - "A Case For the Defence"
10:00 Tommy Tompkins - "Birds"
10:30 Summer Weekend
11:00 CBC News
11:15 News
11:25 Hawaii Five-O

CHAU Channel 5 Carleton, Quebec (SRC)
10:45 Mire et musique
10:55 Ouverture
11:00 Le Jour du Seigneur 
12:00 Visages de l'Eglise - "La Role de la femme dans l'Eglise"
1:00 Le Francais d'Aujourd'hui
1:30 Les Sovietiques
2:00 Travaux et les jours
2:30 Le Francophonissme
3:00 Le Vieux Montreal
3:30 Univers des sports - "Le Regates de Valleyfield"
5:00 Les As des quilles
6:00 Documentaires Canadiens
7:00 5-D
7:30 Les Livres en quelques mots
7:35 Invitation au loisirs
8:00 Quelle famille!
8:30 Zoom en liberte - "De Terre des Hommes: 6e partie"
9:30 Les Beaux Dimanches "Une heure, une vie, ou le Remplacant"
10:10 Les Beaux Dimanches - "De toutes les couleurs: Au coin des rues de Paris"
10:50 Les Beaux Dimanches - "Champ visuel: Les Arts-sur-Seine"
11:30 Telejournal
11:45 Sports Dimanche
12:00 Le Professeur Guillemin
12:30 Des jours et des hommes
1:00 Cinema - Un jour (1965; Andre Sandrie, Monique Sandrie)

CHSJ (CBAT) Channel 4 Saint John / Channel 7 Moncton (CBC)
12:00 Sacred Heart
12:15 Fish Log
12:30 Rex Humbard
1:30 Country Canada
2:00 Oral Roberts
2:30 Sunday Best - "Canada Water-- For Sale?"
3:30 Kaleidosport
5:00 Music to See - "Shiela Henig"
5:30 Gospelaires
6:00 Walt Disney - "The Wacky Zoo of Morgan City: Pt. 1"
7:00 Adventures in Rainbow Country - "Lac Du Diable"
7:30 Bill Cosby - "March of the Antelopes"
8:00 Newcomers
9:00 Quentin Durgens, M.P. - "A Case For the Defence"
10:00 Tommy Tompkins - "Birds"
10:30 Summer Weekend
11:00 CBC News
11:15 Regional News & Weather
11:30 Newscope

CBAFT Channel 11 Moncton (SRC)
11:00 Le Jour du Seigneur 
12:00 Visages de l'Eglise - "La Role de la femme dans l'Eglise"
1:00 Le Francais d'Aujourd'hui
1:30 Les Sovietiques
2:00 Travaux et les jours
2:30 Le Francophonissme
3:00 Le Vieux Montreal
3:30 Univers des sports - "Le Regates de Valleyfield"
5:00 Les As des quilles
6:00 Documentaires Canadiens
7:00 5-D
7:30 Telejournal
7:35 Invitation au loisirs
8:00 Quelle famille!
8:30 Zoom en liberte - "De Terre des Hommes: 6e partie"
9:30 Les Beaux Dimanches "Une heure, une vie, ou le Remplacant"
10:10 Les Beaux Dimanches - "De toutes les couleurs: Au coin des rues de Paris"
10:50 Les Beaux Dimanches - "Champ visuel: Les Arts-sur-Seine"
11:30 Telejournal
11:45 Sports Dimanche
12:00 Le Professeur Guillemin
12:30 Des jours et des hommes
1:00 Cinema - Un jour (1965; Andre Sandrie, Monique Sandrie)

CJCB Channel 4 Sydney (CBC)
1:00 Fish Log
1:15 A Way Out
1:30 Country Canada
2:00 Pick and Choose - "Kids... and Their Involvement in the Art"
2:30 Sunday Best - "Canada Water-- For Sale?"
3:30 Rex Humbard
4:30 It is Written
5:00 Music to See - "Shiela Henig"
5:30 Piffle and Company
6:00 Walt Disney - "The Wacky Zoo of Morgan City: Pt. 1"
7:00 Adventures in Rainbow Country - "Lac Du Diable"
7:30 Bill Cosby - "March of the Antelopes"
8:00 Newcomers
9:00 Quentin Durgens, M.P. - "A Case For the Defence"
10:00 Tommy Tompkins - "Birds"
10:30 Summer Weekend
11:00 CBC News
11:15 News
11:30 David Frost

CJCH Channel 5 Halifax (CTV)
11:15 Sacred Heart
11:30 Crossroads
12:00 World Tomorrow - "Forgotten Generation: Pt. 2"
12:30 It is Written
1:00 Rex Humbard
2:00 Oral Roberts
2:30 Faith and Music
3:00 CFL Replay
5:30 Bewitched
6:00 University Challenge
6:30 Movie - Requiem For a Gunfighter (1965; Rod Cameron, Stephen McNally, Mike Mazurki)
8:00 Untamed World - "The Rockies" 
8:30 Mod Squad - "The Comeback"
9:30 Here's Lucy - "Lucy Goes Hawaiian: Pt. 1"
10:00 Bream at Stratford
11:00 MacPherson Report
11:30 Question Period
12:00 National News
12:20 News
12:35 Escape Route
1:05 Prayer

CKCD Channel 7 Campbellton / Channel 12 Upsalquitch Lake (CBC, CTV)
1:00 Day of Discovery
1:30 Country Canada
2:00 Pick and Choose - "Kids... and Their Involvement in the Art"
2:30 Sunday Best - "Canada Water-- For Sale?"
3:30 Kaleidosport
5:00 Music to See - "Shiela Henig"
5:30 Piffle and Company
6:00 Cathedral of Tomorrow
7:00 Adventures in Rainbow Country - "Lac Du Diable"
7:30 Bill Cosby - "March of the Antelopes"
8:00 Newcomers
9:00 Quentin Durgens, M.P. - "A Case For the Defence"
10:00 Tommy Tompkins - "Birds"
10:30 Summer Weekend
11:00 CBC News
11:15 Late Night Final
11:30 F.B.I.

SATURDAY, JULY 17, 1971

CKCW Channel 2 Moncton, Channel 8 Charlottetown / CKLT Channel 9 Saint John (CTV)
12:45 Cartoon Playhouse
1:00 Stampede Wrestling
2:00 Marc's Music Shop
2:30 Animal World - "Appaloosa"
3:00 Spiderman
3:30 Canadian Potpourri
4:00 Canadian Bandstand
5:00 Come Together
5:30 Wide World of Sports
7:00 All-Star Wrestling
8:00 Family Affair - "Good-Bye, Mrs. Beasley"
8:30 Movie - Stalag 17 (1953; William Holden, Don Taylor, Otto Preminger)
11:00 Gunsmoke
12:00 National News
12:20 News
12:30 Movie - Journey Beneath the Desert (1961; Jean-Louis Trintignant, Haya Harareet, Georges Riviere)

CBHT Channel 3 Halifax (CBC)
12:30 Riverbank
1:00 Children's Cinema
2:00 Place of Your Own - "Cities of Exploitation"
2:30 Klahanie - "Chilko Racing"
3:00 Baseball - Los Angeles @ Atlanta
5:30 Bugs Bunny/Road Runner Hour - "The Windblown Hare"/"Tree Cornered Tweety"/"To Beep or Not to Beep" 
6:30 Galloping Gourmet - "Smudlers Knechts Noen"
7:00 CBC News
7:30 Fish Log
7:45 Sports World
8:00 Laurel and Hardy - "Angora Love"
8:30 Reach For the Top
9:00 International Soccer - Rochester @ Toronto
11:00 Performers
11:30 My Kind of Country
12:00 CBC News
12:15 News
12:30 Movie - The Student Prince (1954; Ann Blyth, Edmund Purdom, John Ericson)

CBCT Channel 13 Charlottetown (CBC)
11:30 Children's Cinema
12:30 Underdog
1:00 Sir Lancelot
1:30 Riverbank
2:00 Place of Your Own - "Cities of Exploitation"
2:30 Klahanie - "Chilko Racing"
3:00 Baseball - Los Angeles @ Atlanta
5:30 Bugs Bunny/Road Runner Hour - "The Windblown Hare"/"Tree Cornered Tweety"/"To Beep or Not to Beep" 
6:30 Galloping Gourmet - "Smudlers Knechts Noen"
7:00 CBC News
7:30 Fish Log
7:45 To Be Announced
8:00 Laurel and Hardy - "Angora Love"
8:30 To Rome With Love
9:00 International Soccer - Rochester @ Toronto
11:00 Performers
11:30 My Kind of Country
12:00 CBC News
12:15 News
12:30 CBCT Late Show

CHAU Channel 5 Carleton, Quebec (SRC)
11:15 Mire et musique
11:20 Ouverture
11:30 Tour de Terre
12:00 Fanfreluche
12:30 Lassie
1:00 Rue de l'Anse
1:30 Les Animaux chez eux
2:00 Education au grand air - "Les Principes fundamentaux du canotage"/"La Respiration artificielle"
2:30 Cent millions de jeunes
3:00 Les Quatre saisons
3:15 Baseball - Los Angeles @ Atlanta
5:30 Echos du sport
6:00 A Communiquer
6:30 Rinaldo Rinaldini
7:00 Mon pays et le sien
7:30 Telejournal
7:35 Le Credit et vous
7:45 Extra
8:00 Jeunesse
9:00 Soccer Internationale - Rochester @ Toronto
11:00 Le Monde de la caricature
11:30 Telejournal
11:45 Nouvelles du sport
12:00 Cinema - Le Deuxieme homme (1963; Laurence Harvey, Lee Remick, Alan Bates)

CHSJ (CBAT) Channel 4 Saint John / Channel 7 Moncton (CBC)
1:00 Mack & Myer For Hire
1:30 Wild Kingdom
2:00 World Tomorrow
2:30 Klahanie - "Chilko Racing"
3:00 Baseball - Los Angeles @ Atlanta
5:30 Bugs Bunny/Road Runner Hour - "The Windblown Hare"/"Tree Cornered Tweety"/"To Beep or Not to Beep" 
6:30 Hawaii Five-O
7:30 Name of the Game
9:00 International Soccer - Rochester @ Toronto
11:00 Performers
11:30 My Kind of Country
12:00 CBC News
12:15 News
12:30 Movie - Mr. Arkadin (1955; Orson Welles, Michael Redgrave, Patricia Medina)

CBAFT Channel 11 Moncton (SRC)
11:30 Tour de Terre 
12:00 Fanfreluche
12:30 Lassie
1:00 Rue de l'Anse
1:30 Les Animaux chez eux
2:00 Education au grand air - "Les Principes fundamentaux du canotage"/"La Respiration artificielle"
2:30 Cent millions de jeunes
3:00 Les Quatre saisons
3:15 Baseball - Los Angeles @ Atlanta
5:30 Echos du sport
6:00 A Communiquer
6:30 Rinaldo Rinaldini
7:00 Mon pays et le sien
7:30 Telejournal
7:35 L'Espionnage...
8:00 Tarzan
9:00 Soccer Internationale - Rochester @ Toronto
11:00 Le Monde de la caricature
11:30 Telejournal
11:45 Nouvelles du sport
12:00 Cinema - Le Deuxieme homme (1963; Laurence Harvey, Lee Remick, Alan Bates)

CJCB Channel 4 Sydney (CBC)
2:00 Place of Your Own - "Cities of Exploitation"
2:30 Klahanie - "Chilko Racing"
3:00 Baseball - Los Angeles @ Atlanta
5:30 Bugs Bunny/Road Runner Hour - "The Windblown Hare"/"Tree Cornered Tweety"/"To Beep or Not to Beep" 
6:30 News
7:00 Evening Movie
8:30 Saturday Night
9:00 International Soccer - Rochester @ Toronto
11:00 Performers
11:30 My Kind of Country
12:00 CBC News
12:15 CJCB Late Movie

CJCH Channel 5 Halifax (CTV)
2:00 Marc's Music Shop
2:30 Animal World - "Appaloosa"
3:00 Rocky and His Pals
3:30 Movie - And Now Miguel (1966; Pat Cardi, Michael Ansara, Guy Stockwell)
5:00 Come Together
5:30 Wide World of Sports
7:00 Wrestling
8:00 Family Affair - "Good-Bye, Mrs. Beasley"
8:30 Movie - Stalag 17 (1953; William Holden, Don Taylor, Otto Preminger)
11:00 Movie - The Great Impostor (first part) (1961; Tony Curtis, Karl Malden, Edmond O'Brien)
12:00 National News
12:20 News
12:30 Movie - The Great Impostor (second part) (1961; Tony Curtis, Karl Malden, Edmond O'Brien)

CKCD Channel 7 Campbellton / Channel 12 Upsalquitch Lake (CBC, CTV)
12:15 Cartoon Playhouse
12:30 Spiderman
1:00 Stampede Wrestling
2:00 Marc's Music Shop
2:30 Animal World - "Appaloosa"
3:00 Baseball - Los Angeles @ Atlanta
5:30 Bugs Bunny/Road Runner Hour - "The Windblown Hare"/"Tree Cornered Tweety"/"To Beep or Not to Beep" 
6:30 Galloping Gourmet - "Smudlers Knechts Noen"
7:00 All-Star Wrestling
8:00 Family Affair - "Good-Bye, Mrs. Beasley"
8:30 Felony Squad
9:00 International Soccer - Rochester @ Toronto
11:00 Performers
11:30 My Kind of Country
12:00 National News
12:20 News
12:30 Movie - Journey Beneath the Desert (1961; Jean-Louis Trintignant, Haya Harareet, Georges Riviere)

SUNDAY, JULY 18, 1971

CKCW Channel 2 Moncton, Channel 8 Charlottetown / CKLT Channel 9 Saint John (CTV)
1:00 Sacred Heart
1:15 Salvation Army
1:30 Day of Discovery
2:00 Cathedral of Tomorrow
3:00 CFL Replay
5:30 Question Period
6:00 Revolution With the Three Rs
7:00 University Challenge
7:30 Journal
8:00 Untamed World - "Water Birds" 
8:30 Mod Squad - "Welcome to Our City"
9:30 Here's Lucy - "Lucy Goes Hawaiian: Pt. 2"
10:00 Taming of the Canadian West
11:00 Marcus Welby, M.D. - "The Contract"
12:00 National News
12:20 News

CBHT Channel 3 Halifax (CBC)
11:45 Klahanie
12:15 Festival in Puerto Rico
12:45 Barefoot in the Park
1:15 A Way Out
1:30 Country Canada
2:00 Pick and Choose
2:30 Sunday Best - "The Life Game"
3:30 Kaleidosport
5:00 Music to See - "Strains of Love"
5:30 Piffle and Company - "... Vs. Canadians"
6:00 Walt Disney - "The Wacky Zoo of Morgan City: Pt. 2"
7:00 They Never Looked Back
8:00 Newcomers (with guest acrobat Kay Bruce)
9:00 Quentin Durgens, M.P. - "Raw Wind On the Hill"
10:00 Tommy Tompkins - "Rivers"
10:30 Summer Weekend
11:00 CBC News
11:15 News
11:25 Movie - Romulus and the Sabines (1961; Roger Moore, Mylene Demongeot, Giorgia Moll)

CBCT Channel 13 Charlottetown (CBC)
12:45 Let's Talk Music
1:15 A Way Out
1:30 Country Canada
2:00 Pick and Choose
2:30 Sunday Best - "The Life Game"
3:30 Kaleidosport
5:00 Music to See - "Strains of Love"
5:30 Piffle and Company - "... Vs. Canadians"
6:00 Walt Disney - "The Wacky Zoo of Morgan City: Pt. 2"
7:00 They Never Looked Back
8:00 Newcomers (with guest acrobat Kay Bruce)
9:00 Quentin Durgens, M.P. - "Raw Wind On the Hill"
10:00 Tommy Tompkins - "Rivers"
10:30 Summer Weekend
11:00 CBC News
11:15 News
11:25 Hawaii Five-O

CHAU Channel 5 Carleton, Quebec (SRC)
10:45 Mire et musique
10:55 Ouverture
11:00 Le Jour du Seigneur 
12:00 Visages de l'Eglise
1:00 Le Francais d'Aujourd'hui
1:30 Les Sovietiques
2:00 Travaux et les jours
2:30 Le Francophonissme
3:00 Le Vieux Montreal
3:30 Univers des sports - "Natation"
5:00 Les As des quilles
6:00 Documentaires Canadiens
7:00 5-D
7:30 Les Livres en quelques mots
7:35 Invitation au loisirs
8:00 Quelle famille!
8:30 Zoom en liberte - "De Terre des Hommes: 7e partie"
9:30 Les Beaux Dimanches "Train de nuit"
10:30 Les Beaux Dimanches - "Travelling & Co."
11:30 Telejournal
11:45 Sports Dimanche
12:00 Le Professeur Guillemin
12:30 Des jours et des hommes
1:00 Cinema - Un condamne de mort s'est echappe (1956; Francois Leterrier, Charles Le Clainche, Maurice Beerblock)

CHSJ (CBAT) Channel 4 Saint John / Channel 7 Moncton (CBC)
12:00 Sacred Heart
12:15 Fish Log
12:30 Rex Humbard
1:30 Country Canada
2:00 Oral Roberts
2:30 Sunday Best - "The Life Game"
3:30 Kaleidosport
5:00 Music to See - "Strains of Love"
5:30 Gospelaires
6:00 Walt Disney - "The Wacky Zoo of Morgan City: Pt. 2"
7:00 They Never Looked Back
8:00 Newcomers (with guest acrobat Kay Bruce)
9:00 Quentin Durgens, M.P. - "Raw Wind On the Hill"
10:00 Tommy Tompkins - "Rivers"
10:30 Summer Weekend
11:00 CBC News
11:15 Regional News & Weather
11:30 Newscope

CBAFT Channel 11 Moncton (SRC)
11:00 Le Jour du Seigneur 
12:00 Visages de l'Eglise
1:00 Le Francais d'Aujourd'hui
1:30 Les Sovietiques
2:00 Travaux et les jours
2:30 Le Francophonissme
3:00 Le Vieux Montreal
3:30 Univers des sports - "Natation"
5:00 Les As des quilles
6:00 Documentaires Canadiens
7:00 5-D
7:30 Telejournal
7:35 Invitation au loisirs
8:00 Quelle famille!
8:30 Zoom en liberte - "De Terre des Hommes: 7e partie"
9:30 Les Beaux Dimanches "Train de nuit"
10:30 Les Beaux Dimanches - "Travelling & Co."
11:30 Telejournal
11:45 Sports Dimanche
12:00 Le Professeur Guillemin
12:30 Des jours et des hommes
1:00 Cinema - Un condamne de mort s'est echappe (1956; Francois Leterrier, Charles Le Clainche, Maurice Beerblock)

CJCB Channel 4 Sydney (CBC)
1:00 Fish Log
1:15 A Way Out
1:30 Country Canada
2:00 Pick and Choose
2:30 Sunday Best - "The Life Game"
3:30 Rex Humbard
4:30 It is Written - "Passion Play in the Desert"
5:00 Music to See - "Strains of Love"
5:30 Piffle and Company - "... Vs. Canadians"
6:00 Walt Disney - "The Wacky Zoo of Morgan City: Pt. 2"
7:00 They Never Looked Back
8:00 Newcomers (with guest acrobat Kay Bruce)
9:00 Quentin Durgens, M.P. - "Raw Wind On the Hill"
10:00 Tommy Tompkins - "Rivers"
10:30 Summer Weekend
11:00 CBC News
11:15 News
11:30 David Frost

CJCH Channel 5 Halifax (CTV)
11:15 Sacred Heart
11:30 Crossroads
12:00 World Tomorrow
12:30 It is Written - "Passion Play in the Desert"
1:00 Rex Humbard
2:00 Oral Roberts
2:30 Faith and Music
3:00 CFL Replay
5:30 Bewitched
6:00 University Challenge
6:30 Movie - The Bounty Killer (1965; Dan Duryea, Rod Cameron, Audrey Dalton)
8:00 Untamed World - "Water Birds" 
8:30 Mod Squad - "Welcome to Our City"
9:30 Here's Lucy - "Lucy Goes Hawaiian: Pt. 2"
10:00 Taming of the Canadian West
11:00 MacPherson Report
11:30 Question Period
12:00 National News
12:20 News
12:35 Escape Route
1:05 Prayer

CKCD Channel 7 Campbellton / Channel 12 Upsalquitch Lake (CBC, CTV)
1:00 Day of Discovery
1:30 Country Canada
2:00 Pick and Choose
2:30 Sunday Best - "The Life Game"
3:30 Kaleidosport
5:00 Music to See - "Strains of Love"
5:30 Piffle and Company - "... Vs. Canadians"
6:00 Cathedral of Tomorrow
7:00 They Never Looked Back
8:00 Newcomers (with guest acrobat Kay Bruce)
9:00 Quentin Durgens, M.P. - "Raw Wind On the Hill"
10:00 Tommy Tompkins - "Rivers"
10:30 Summer Weekend
11:00 CBC News
11:15 Late Night Final
11:30 F.B.I.

FRIDAY, JULY 23, 1971

CKCW Channel 2 Moncton, Channel 8 Charlottetown / CKLT Channel 9 Saint John (CTV)
12:45 First Edition
1:00 Movie - Joey Boy (1965; Harry H. Corbett, Stanley Baxter, Bill Fraser)
2:30 Something For Everyone
3:00 University of the Air
3:30 Famous Jury Trials
4:00 Another World
4:30 Trouble With Tracy
5:00 Huckleberry Hound
6:00 Beat the Clock
6:30 Today
7:00 Truth or Consequences
7:30 Man Trap
8:00 Alias Smith and Jones - "The Root of it All"
9:00 Movie - A Very Special Favour (1965; Rock Hudson, Leslie Caron, Charles Boyer)
11:00 F.B.I. - "The Natural"
12:00 National News
12:20 News
12:30 Checkmate
1:00 Movie - Two On a Guillotine (1965; Connie Stevens, Dean Jones, Cesar Romero)

CBHT Channel 3 Halifax (CBC)
10:25 News
10:30 Friendly Giant
10:45 Chez Helene
11:00 Sesame Street
12:00 Mr. Dressup
12:25 News
12:30 Andy of Mayberry
1:00 Luncheon Date
2:00 Double Exposure
2:30 55 North Maple
3:00 Take 30
3:30 Edge of Night
4:00 Galloping Gourmet - "Crab Captain Cook"
4:30 Drop in - "A Visit in Song and Legend to Manitoba"
5:00 Abbott and Costello
5:30 Beverly Hillbillies
6:00 Weather
6:05 Dick Van Dyke
6:30 Gazette
7:00 News, Sports
7:30 Julia - "Bowled Over"
8:00 Here Come the Stars (with Laurence Harvey as guest of honour)
9:00 Tommy Hunter (with guests Wilf Carter and Myrna Lorrie)
10:00 Doomwatch - "No Room For Error"
11:00 CBC News
11:20 News
11:20 Viewpoint
11:30 News
11:45 Movie - Since You Went Away (1944; Claudette Colbert, Jennifer Jones, Joseph Cotten)

CBCT Channel 13 Charlottetown (CBC)
10:25 News
10:30 Friendly Giant
10:45 Chez Helene
11:00 Sesame Street
12:00 Mr. Dressup
12:25 News
12:30 Andy of Mayberry
1:00 Luncheon Date
2:00 Double Exposure
2:30 55 North Maple
3:00 Take 30
3:30 Edge of Night
4:00 Galloping Gourmet - "Crab Captain Cook"
4:30 Drop in - "A Visit in Song and Legend to Manitoba"
5:00 Abbott and Costello
5:30 Beverly Hillbillies
6:00 Island Gazette
6:30 Gazette
7:00 News, Sports
7:30 Julia - "Bowled Over"
8:00 Here Come the Stars (with Laurence Harvey as guest of honour)
9:00 Tommy Hunter (with guests Wilf Carter and Myrna Lorrie)
10:00 Doomwatch - "No Room For Error"
11:00 CBC News
11:20 Viewpoint
11:30 News
11:45 Fight of the Century
12:00 Movie - Dead Ringer (1964; Bette Davis, Karl Malden, Peter Lawford)

CHAU Channel 5 Carleton, Quebec (SRC)
11:15 En Mouvement
11:30 Pepinot
12:00 Les Aventures de Chaperonnette a Pois
12:30 Richard, Coeur de Lion
1:00 Mes trois fils
1:30 Glanures
2:00 Dix jours qui ont boulverse le monde
3:30 Pour vous, mesdames
4:00 Reseau-soleil
5:00 Ulysse et Oscar
5:30 Service secret
6:00 Voyage au fond des mers
7:00 Skippy
7:30 CHAU information
7:45 Studio-5
8:00 Le Ranch a Willie
8:30 Cinema Kraft
10:00 Mini-chaud
10:30 Format 60
11:30 Telejournal
11:45 Nouvelles du sport
12:00 Cinema - Intrigue a Suez (1968; Rik Van Nutter, Marilin Tolo, Philippe Hersent)

CHSJ (CBAT) Channel 4 Saint John / Channel 7 Moncton (CBC)
10:30 Friendly Giant
10:45 Chez Helene
11:00 Sesame Street
12:00 Mr. Dressup
12:25 Cartoon
12:45 News & Weather
1:00 Luncheon Date
2:00 Double Exposure
2:30 Pierre Berton
3:00 Take 30
3:30 Edge of Night
4:00 Galloping Gourmet - "Crab Captain Cook"
4:30 Drop in - "A Visit in Song and Legend to Manitoba"
5:00 Cartoon Theatre
5:30 Beverly Hillbillies
6:00 Spectroscope
6:30 News, Weather, Sports
7:00 Dick Van Dyke
7:30 Adam-12
8:00 Here Come the Stars (with Laurence Harvey as guest of honour)
9:00 Tommy Hunter (with guests Wilf Carter and Myrna Lorrie)
10:00 Man in a Suitcase
11:00 CBC News
11:20 News
11:30 Movie - Nightmare Alley (1947; Tyrone Power, Joan Blondell, Mike Mazurki)

CBAFT Channel 11 Moncton (SRC)
11:15 En Mouvement
11:30 Pepinot
12:00 Les Aventures de Chaperonnette a Pois
12:30 Richard, Coeur de Lion
1:00 Mes trois fils
1:30 Glanures
2:00 Dix jours qui ont boulverse le monde
3:30 Pensez vite
4:00 Reseau-soleil
5:00 Ulysse et Oscar
5:30 Service secret
6:00 Voyage au fond des mers
7:00 Skippy
7:30 Telejournal
7:40 24 heures
7:45 Sports
8:00 Format 30
8:30 Soeur Volante
9:00 Monsieur Tang
9:30 Plein feu l'aventure
10:00 Mini-chaud
10:30 Format 60
11:30 Telejournal
11:45 Nouvelles du sport
12:00 Cinema - Intrigue a Suez (1968; Rik Van Nutter, Marilin Tolo, Philippe Hersent)

CJCB Channel 4 Sydney (CBC)
10:30 Friendly Giant
10:45 Chez Helene
11:00 Sesame Street
12:00 Mr. Dressup
12:25 News
12:30 Bugs Bunny
1:00 Luncheon Date
2:00 Double Exposure
2:30 55 North Maple
3:00 Take 30
3:30 Edge of Night
4:00 Galloping Gourmet - "Crab Captain Cook"
4:30 Drop in - "A Visit in Song and Legend to Manitoba"
5:00 Mogul
6:00 News
7:00 Road West
7:30 Julia - "Bowled Over"
8:00 Here Come the Stars (with Laurence Harvey as guest of honour)
9:00 Tommy Hunter (with guests Wilf Carter and Myrna Lorrie)
10:00 Doomwatch - "No Room For Error"
11:00 CBC News
11:20 News
11:40 Movie - Hush, Hush, Sweet Charlotte (1964; Bette Davis, Olivia de Havilland, Joseph Cotten)

CJCH Channel 5 Halifax (CTV)
1:00 University of the Air
1:30 Uncle Bobby
2:00 Three For the Girls
2:30 Yoga
3:00 Man Trap
3:30 Famous Jury Trials
4:00 Another World
4:30 Trouble With Tracy
5:00 Bewitched
5:30 Return to Peyton Place
6:00 I.D.
7:00 Truth or Consequences
7:30 Beat the Clock
8:00 Alias Smith and Jones - "The Root of it All"
9:00 Movie - A Very Special Favour (1965; Rock Hudson, Leslie Caron, Charles Boyer)
11:00 F.B.I. - "The Natural"
12:00 National News
12:20 News
12:35 Wrestling
1:35 Prayer

CKCD Channel 7 Campbellton / Channel 12 Upsalquitch Lake (CBC, CTV)
12:45 First Edition
1:00 Movie - Joey Boy (1965; Harry H. Corbett, Stanley Baxter, Bill Fraser)
2:30 Something For Everyone
3:00 Take 30
3:30 Edge of Night
4:00 Galloping Gourmet - "Crab Captain Cook"
4:30 Drop in - "A Visit in Song and Legend to Manitoba"
5:00 Huckleberry Hound
6:00 Spectroscope
6:30 Today
7:00 Truth or Consequences
7:30 Man Trap
8:00 Here Come the Stars (with Laurence Harvey as guest of honour)
9:00 Tommy Hunter (with guests Wilf Carter and Myrna Lorrie)
10:00 Mannix - "War of Nerves"
11:00 CBC News
11:20 News
11:30 Comedy Theatre

SATURDAY, JULY 24, 1971

CKCW Channel 2 Moncton, Channel 8 Charlottetown / CKLT Channel 9 Saint John (CTV)
12:45 Cartoon Playhouse
1:00 Stampede Wrestling
2:00 Marc's Music Shop
2:30 Animal World - "Space Monkey"
3:00 Spiderman
3:30 Canadian Potpourri
4:00 Canadian Bandstand
5:00 Come Together
5:30 Wide World of Sports
7:00 All-Star Wrestling
8:00 Family Affair - "Cinder Emily"
8:30 Movie - Summer and Smoke (1961; Laurence Harvey, Geraldine Page, Rita Moreno)
11:00 Gunsmoke 
12:00 National News
12:20 News
12:30 Movie - Two On a Guillotine (1965; Connie Stevens, Dean Jones, Cesar Romero)

CBHT Channel 3 Halifax (CBC)
12:30 Riverbank
1:00 Children's Cinema
2:00 Place of Your Own - "Planned Towns and Cities"
2:30 Klahanie - "Hunting in Germany"
3:00 Baseball - Oakland @ Detroit
5:30 Bugs Bunny/Road Runner Hour - "A-Lad-in His Lamp"/"Kit For Cat"/"Snow Business" 
6:30 Galloping Gourmet - "Ris de Veau a la Casserole"
7:00 CBC News
7:30 Fish Log
7:45 Sports World
8:00 Laurel and Hardy - "That's My Wife"
8:30 Reach For the Top
9:00 International Soccer - Apollon (Greece) Vs. Montreal
11:00 Performers
11:30 Loose Ends - "Beer For Breakfast"
12:00 CBC News
12:15 News
12:30 Movie - Jet Storm (1959; Richard Attenborough, Stanley Baker, Diane Cilento)

CBCT Channel 13 Charlottetown (CBC)
11:30 Children's Cinema
12:30 Underdog
1:00 Sir Lancelot
1:30 Riverbank
2:00 Place of Your Own - "Planned Towns and Cities"
2:30 Klahanie - "Hunting in Germany"
3:00 Baseball - Oakland @ Detroit
5:30 Bugs Bunny/Road Runner Hour - "A-Lad-in His Lamp"/"Kit For Cat"/"Snow Business" 
6:30 Galloping Gourmet - "Ris de Veau a la Casserole"
7:00 CBC News
7:30 Fish Log
7:45 Tomorrow Today
8:00 Laurel and Hardy - "That's My Wife"
8:30 All Around the Circle
9:00 International Soccer - Apollon (Greece) Vs. Montreal
11:00 Performers
11:30 Loose Ends - "Beer For Breakfast"
12:00 CBC News
12:15 News
12:30 CBCT Late Show

CHAU Channel 5 Carleton, Quebec (SRC)
11:15 Mire et musique
11:20 Ouverture
11:30 Tour de Terre
12:00 Fanfreluche
12:30 Lassie
1:00 Rue de l'Anse
1:30 Les Animaux chez eux
2:00 Education au grand air - "Pieges et collets"
2:30 Cent millions de jeunes
3:00 Les Quatre saisons
3:15 Baseball - Oakland @ Detroit
5:30 Echos du sport
6:00 A Communiquer
7:00 Mon pays et le sien
7:30 Telejournal
7:35 Le Credit et vous
7:45 Extra
8:00 Jeunesse
9:00 Soccer Internationale - Santos contre Bologne
11:00 Le Monde de la caricature
11:30 Telejournal
11:45 Nouvelles du sport
12:00 Cinema - Cet enfant est le mien (1961; Troy Donahue, Dorothy McGuire, Connie Stevens)

CHSJ (CBAT) Channel 4 Saint John / Channel 7 Moncton (CBC)
1:00 Mack & Myer For Hire
1:30 Wild Kingdom
2:00 World Tomorrow
2:30 Klahanie - "Hunting in Germany"
3:00 Baseball - Oakland @ Detroit
5:30 Bugs Bunny/Road Runner Hour - "A-Lad-in His Lamp"/"Kit For Cat"/"Snow Business" 
6:30 Hawaii Five-O
7:30 Movie - Dallas (1950; Gary Cooper, Ruth Roman, Steve Cochran)
9:00 International Soccer - Apollon (Greece) Vs. Montreal
11:00 Performers
11:30 My Kind of Country
12:00 CBC News
12:15 News
12:30 Movie - Rogue River (1951; Rory Calhoun, Peter Graves, Frank Fenton)

CBAFT Channel 11 Moncton (SRC)
11:30 Tour de Terre
12:00 Fanfreluche
12:30 Lassie
1:00 Rue de l'Anse
1:30 Les Animaux chez eux
2:00 Education au grand air - "Pieges et collets"
2:30 Cent millions de jeunes
3:00 Les Quatre saisons
3:15 Baseball - Oakland @ Detroit
5:30 Echos du sport
6:00 A Communiquer
6:30 Rinaldo Rinaldini
7:00 Mon pays et le sien
7:30 Telejournal
7:35 Atome et galaxies 
8:00 Tarzan
9:00 Soccer Internationale - Santos contre Bologne
11:00 Le Monde de la caricature
11:30 Telejournal
11:45 Nouvelles du sport
12:00 Cinema - Cet enfant est le mien (1961; Troy Donahue, Dorothy McGuire, Connie Stevens)

CJCB Channel 4 Sydney (CBC)
2:00 Place of Your Own - "Planned Towns and Cities"
2:30 Klahanie - "Hunting in Germany"
3:00 Baseball - Oakland @ Detroit
5:30 Bugs Bunny/Road Runner Hour - "A-Lad-in His Lamp"/"Kit For Cat"/"Snow Business" 
6:30 News
7:00 Movie - River of Gold (1971; Ray Milland, Suzanne Pleshette, Dack Rambo)
8:30 Saturday Night
9:00 International Soccer - Apollon (Greece) Vs. Montreal
11:00 Performers
11:30 Loose Ends - "Beer For Breakfast"
12:00 CBC News
12:15 Movie - She (1965; Ursula Andress, Peter Cushing, Bernard Cribbins)

CJCH Channel 5 Halifax (CTV)
2:00 Marc's Music Shop
2:30 Animal World - "Space Monkey"
3:00 Rocky and His Pals
3:30 Movie - Six Black Horses (1962; Audie Murphy, Dan Duryea, Joan O'Brien)
5:00 Come Together
5:30 Wide World of Sports
7:00 Wrestling
8:00 Family Affair - "Cinder Emily"
8:30 Movie - Summer and Smoke (1961; Laurence Harvey, Geraldine Page, Rita Moreno)
11:00 Movie - Midnight Lace (first part) (1960; Doris Day, Rex Harrison, John Gavin)
12:00 National News
12:20 News
12:30 Movie - Midnight Lace (second part) (1960; Doris Day, Rex Harrison, John Gavin)

CKCD Channel 7 Campbellton / Channel 12 Upsalquitch Lake (CBC, CTV)
12:15 Cartoon Playhouse
12:30 Spiderman
1:00 Stampede Wrestling
2:00 Marc's Music Shop
2:30 Animal World - "Space Monkey"
3:00 Baseball - Oakland @ Detroit
5:30 Bugs Bunny/Road Runner Hour - "A-Lad-in His Lamp"/"Kit For Cat"/"Snow Business" 
6:30 Galloping Gourmet - "Ris de Veau a la Casserole"
7:00 All-Star Wrestling
8:00 Family Affair - "Cinder Emily"
8:30 Felony Squad
9:00 International Soccer - Apollon (Greece) Vs. Montreal
11:00 Performers
11:30 Loose Ends - "Beer For Breakfast"
12:00 National News
12:20 News
12:30 Movie - Two On a Guillotine (1965; Connie Stevens, Dean Jones, Cesar Romero)

SUNDAY, JULY 25, 1971

CKCW Channel 2 Moncton, Channel 8 Charlottetown / CKLT Channel 9 Saint John (CTV)
1:00 Sacred Heart
1:15 Salvation Army
1:30 Day of Discovery
2:00 Cathedral of Tomorrow
3:00 CFL Replay
5:30 Question Period
6:00 Thin Blue Line
7:00 University Challenge
7:30 Journal
8:00 Untamed World - "Australia: Pt. 1" 
8:30 Mod Squad - "A Time of Hyacinths"
9:30 Here's Lucy - "Lucy and the Diamond Cutter"
10:00 Foreign Fishing Invasion
11:00 Marcus Welby, M.D. - "Elegy For a Mad Dog"
12:00 National News
12:20 News

CBHT Channel 3 Halifax (CBC)
11:45 Klahanie
12:15 Music in Miniature
12:45 Barefoot in the Park
1:15 A Way Out - "Climbing Plants: Choosing Them, Planting Them, and Caring For Them"
1:30 Country Canada - "Cityside"
2:00 Pick and Choose
2:30 Sunday Best - "To Be Indian"
3:30 Kaleidosport
5:00 Music to See - "I-Ching"
5:30 Piffle and Company
6:00 Walt Disney - "Hang Your Hat On the Wind"
7:00 Adventures in Rainbow Country - "The Muskies Are Losing Their Teeth"
7:30 Bill Cosby - "A Dirty Business"
8:00 Newcomers
9:00 Manipulators - "Where There is Fear"
10:00 Tommy Tompkins - "Mountain Sheep and Goats"
10:30 Summer Weekend
11:00 CBC News
11:15 News
11:25 Movie - Carry On Screaming! (1966; Kenneth Williams, Jim Dale, Harry H. Corbett)

CBCT Channel 13 Charlottetown (CBC)
1:15 A Way Out - "Climbing Plants: Choosing Them, Planting Them, and Caring For Them"
1:30 Country Canada - "Cityside"
2:00 Pick and Choose
2:30 Sunday Best - "To Be Indian"
3:30 Kaleidosport
5:00 Music to See - "I-Ching"
5:30 Piffle and Company
6:00 Walt Disney - "Hang Your Hat On the Wind"
7:00 Adventures in Rainbow Country - "The Muskies Are Losing Their Teeth"
7:30 Bill Cosby - "A Dirty Business"
8:00 Newcomers
9:00 Manipulators - "Where There is Fear"
10:00 Tommy Tompkins - "Mountain Sheep and Goats"
10:30 Summer Weekend
11:00 CBC News
11:15 News
11:25 Hawaii Five-O

CHAU Channel 5 Carleton, Quebec (SRC)
10:45 Mire et musique
10:55 Ouverture
11:00 Le Jour du Seigneur 
12:00 Visages de l'Eglise 
1:00 Le Francais d'Aujourd'hui
1:30 Les Sovietiques
2:00 Travaux et les jours
2:30 Le Francophonissme
3:00 Le Vieux Montreal
3:30 Univers des sports
5:00 Les As des quilles
6:00 Documentaire Canadien
7:00 5-D
7:30 Les Livres en quelques mots
7:35 Invitation au loisirs
8:00 Quelle famille!
8:30 Zoom en liberte
9:30 Les Beaux Dimanches - "Voyage de noces"
10:30 Les Beaux Dimanches - "Martiens de Durango"
11:30 Telejournal
11:45 Sports Dimanche
12:00 Le Professeur Guillemin
12:30 Des jours et des hommes

CHSJ (CBAT) Channel 4 Saint John / Channel 7 Moncton (CBC)
12:00 Sacred Heart
12:15 Fish Log
12:30 Rex Humbard
1:30 Country Canada - "Cityside"
2:00 Oral Roberts
2:30 Sunday Best - "To Be Indian"
3:30 Kaleidosport
5:00 Music to See - "I-Ching"
5:30 Gospelaires
6:00 Walt Disney - "Hang Your Hat On the Wind"
7:00 Adventures in Rainbow Country - "The Muskies Are Losing Their Teeth"
7:30 Bill Cosby - "A Dirty Business"
8:00 Newcomers
9:00 Manipulators - "Where There is Fear"
10:00 Tommy Tompkins - "Mountain Sheep and Goats"
10:30 Summer Weekend
11:00 CBC News
11:15 Regional News & Weather
11:30 Newscope

CBAFT Channel 11 Moncton (SRC)
11:00 Le Jour du Seigneur 
12:00 Visages de l'Eglise 
1:00 Le Francais d'Aujourd'hui
1:30 Les Sovietiques
2:00 Travaux et les jours
2:30 Le Francophonissme
3:00 Le Vieux Montreal
3:30 Univers des sports
5:00 Les As des quilles
6:00 Documentaire Canadien
7:00 5-D
7:30 Telejournal
7:35 Invitation au loisirs
8:00 Quelle famille!
8:30 Zoom en liberte
9:30 Les Beaux Dimanches - "Voyage de noces"
10:30 Les Beaux Dimanches - "Martiens de Durango"
11:30 Telejournal
11:45 Sports Dimanche
12:00 Le Professeur Guillemin
12:30 Des jours et des hommes

CJCB Channel 4 Sydney (CBC)
12:15 Fish Log
12:30 Church Service
1:10 News
1:15 A Way Out - "Climbing Plants: Choosing Them, Planting Them, and Caring For Them"
1:30 Country Canada - "Cityside"
2:00 Hollywood
2:30 Sunday Best - "To Be Indian"
3:30 Rex Humbard
4:30 It is Written
5:00 Music to See - "I-Ching"
5:30 Piffle and Company
6:00 Walt Disney - "Hang Your Hat On the Wind"
7:00 Adventures in Rainbow Country - "The Muskies Are Losing Their Teeth"
7:30 Bill Cosby - "A Dirty Business"
8:00 Newcomers
9:00 Manipulators - "Where There is Fear"
10:00 Tommy Tompkins - "Mountain Sheep and Goats"
10:30 Summer Weekend
11:00 CBC News
11:15 News
11:35 Alfred Hitchcock Presents

CJCH Channel 5 Halifax (CTV)
11:15 Sacred Heart
11:30 Crossroads
12:00 World Tomorrow - "Don't Leave Me-- Bee"
12:30 It is Written - "The Other Side of Death"
1:00 Rex Humbard
2:00 Oral Roberts
2:30 Faith and Music
3:00 CFL Replay
5:30 Bewitched - "The Good Fairy Strikes Again"
6:00 University Challenge
6:30 Movie - Robinson Crusoe On Mars (1964; Paul Mantee, Victor Lundin, Adam West)
8:00 Untamed World - "Australia: Pt. 1" 
8:30 Mod Squad - "A Time of Hyacinths"
9:30 Here's Lucy - "Lucy and the Diamond Cutter"
10:00 Foreign Fishing Invasion
11:00 Western Star
11:30 Question Period
12:00 National News
12:20 News
12:35 Escape Route
1:05 Prayer

CKCD Channel 7 Campbellton / Channel 12 Upsalquitch Lake (CBC, CTV)
1:00 Day of Discovery
1:30 Country Canada - "Cityside"
2:00 Pick and Choose
2:30 Sunday Best - "To Be Indian"
3:30 Kaleidosport
5:00 Music to See - "I-Ching"
5:30 Piffle and Company
6:00 Cathedral of Tomorrow
7:00 Adventures in Rainbow Country - "The Muskies Are Losing Their Teeth"
7:30 Bill Cosby - "A Dirty Business"
8:00 Newcomers
9:00 Manipulators - "Where There is Fear"
10:00 Tommy Tompkins - "Mountain Sheep and Goats"
10:30 Summer Weekend
11:00 CBC News
11:15 Late Night Final
11:30 F.B.I.

SATURDAY, JULY 31, 1971

CKCW Channel 2 Moncton, Channel 8 Charlottetown / CKLT Channel 9 Saint John (CTV)
12:45 Cartoon Playhouse
1:00 Stampede Wrestling
2:00 Marc's Music Shop
2:30 Animal World
3:00 Spiderman
3:30 Canadian Potpourri
4:00 Canadian Bandstand
5:00 Come Together
5:30 Wide World of Sports
7:00 All-Star Wrestling
8:00 Family Affair - "And Baby Makes Eight"
8:30 Movie - Casanova 70 (1965; Marcello Mastroianni, Virna Lisi, Marisa Mell)
11:00 Gunsmoke
12:00 National News
12:20 News
12:30 Movie - Mr. Sardonicus (1961; Guy Rolfe, Ronald Lewis, Audrey Dalton)

CBHT Channel 3 Halifax (CBC)
10:00 Apollo 15 First Moon Walk
12:00 To Be Announced
12:30 Riverbank
1:00 Children's Cinema
2:00 Place of Your Own - "Now and in the Future"
2:30 Klahanie - "Speloe"
3:00 Pan-American Games - "Canada's 11 Golden Idols"
5:00 Sportsweek
5:30 Bugs Bunny/Road Runner Hour - "Robot Rabbit"/"Dr. Jerkyl's Hide"/"Transylvania 6-5000" 
6:30 Galloping Gourmet - "Appleandy"
7:00 CBC News
7:30 Fish Log
7:45 Sports World
8:00 Laurel and Hardy - "Call of the Cuckoo"
8:30 Reach For the Top
9:00 International Soccer - Toronto @ Montreal
11:00 Performers
11:30 Loose Ends - "Kish Kish"
12:00 CBC News
12:15 News
12:30 Movie - Betrayed (1954; Clark Gable, Lana Turner, Victor Mature)

CBCT Channel 13 Charlottetown (CBC)
10:00 Apollo 15 First Moon Walk
12:00 Klahanie
12:30 Underdog
1:00 Sir Lancelot
1:30 Riverbank
2:00 Place of Your Own - "Now and in the Future"
2:30 Klahanie - "Speloe"
3:00 Pan-American Games - "Canada's 11 Golden Idols"
5:00 Sportsweek
5:30 Bugs Bunny/Road Runner Hour - "Robot Rabbit"/"Dr. Jerkyl's Hide"/"Transylvania 6-5000" 
6:30 Galloping Gourmet - "Appleandy"
7:00 CBC News
7:30 Fish Log
7:45 Tomorrow Today
8:00 Laurel and Hardy - "Call of the Cuckoo"
8:30 All Around the Circle
11:00 Performers
11:30 Loose Ends - "Kish Kish"
12:00 CBC News
12:15 News
12:30 CBCT Late Show

CHAU Channel 5 Carleton, Quebec (SRC)
11:15 Mire et musique
11:30 Tour de Terre
12:00 Fanfreluche
12:30 Lassie - "Lecon de civisme"
1:00 Rue de l'Anse
1:30 Les Animaux chez eux
2:00 Education au grand air - "Peche sur glace"
2:30 Cent millions de jeunes
3:00 Les Quatre saisons
3:15 Baseball - equipes a communiquer
5:30 Les As des quilles
6:30 Rinaldo Rinaldini
7:00 Mon pays et le sien
7:30 Les Livres en quelques mots
7:35 Le Credit et vous
7:45 Extra
8:00 Jeunesse
9:00 Soccer Internationale - Toronto @ Montreal
11:00 Le Monde de la caricature
11:30 Telejournal
11:45 Nouvelles du sport
12:00 Cinema - Erotissimo (1969; Annie Girardot, Jean Yanne, Francis Blanche)

CHSJ (CBAT) Channel 4 Saint John / Channel 7 Moncton (CBC)
10:00 Apollo 15 First Moon Walk
12:00 Test Pattern
1:00 Mack & Myer For Hire
1:30 Wild Kingdom
2:00 World Tomorrow
2:30 Klahanie - "Speloe"
3:00 Pan-American Games - "Canada's 11 Golden Idols"
5:00 Marine Boy
5:30 Bugs Bunny/Road Runner Hour - "Robot Rabbit"/"Dr. Jerkyl's Hide"/"Transylvania 6-5000"  
6:30 Hawaii Five-O
7:30 Movie - Stop, You're Killing Me (1952; Broderick Crawford, Claire Trevor, Virginia Gibson
9:00 International Soccer - Toronto @ Montreal
11:00 Performers
11:30 Loose Ends - "Kish Kish"
12:00 CBC News
12:15 News
12:30 Movie - Never Love a Stranger (1958; John Drew Barrymore, Lita Milan, Robert Bray)

CBAFT Channel 11 Moncton (SRC)
10:00 Apollo 15, premiere marche sur la lune
11:30 Tour de Terre
12:00 Fanfreluche
12:30 Lassie - "Lecon de civisme"
1:00 Rue de l'Anse
1:30 Les Animaux chez eux
2:00 Education au grand air - "Peche sur glace"
2:30 Cent millions de jeunes
3:00 Les Quatre saisons
3:15 Ils chantent en France
3:30 Jeux Pan-Americains
5:30 Les As des quilles
6:30 Rinaldo Rinaldini
7:00 Mon pays et le sien
7:30 Telejournal
7:35 Atome et galaxies 
8:00 Tarzan - "L'Empire de la jungle"
9:00 Soccer Internationale - Toronto @ Montreal
11:00 Le Monde de la caricature
11:30 Telejournal
11:45 Nouvelles du sport
12:00 Cinema - Erotissimo (1969; Annie Girardot, Jean Yanne, Francis Blanche)

CJCB Channel 4 Sydney (CBC)
2:00 Place of Your Own - "Now and in the Future"
2:30 Klahanie - "Speloe"
3:00 Pan-American Games - "Canada's 11 Golden Idols"
5:00 Sportsweek
5:30 Bugs Bunny/Road Runner Hour - "Robot Rabbit"/"Dr. Jerkyl's Hide"/"Transylvania 6-5000"
6:30 News
7:00 Movie - Crowhaven Farm (1970; Hope Lange, Paul Burke, Lloyd Bochner)
8:30 Saturday Night
9:00 International Soccer - Toronto @ Montreal
11:00 Performers
11:30 Loose Ends - "Kish Kish"
12:00 CBC News
12:15 Movie - Man in the Middle (1964; Robert Mitchum, France Nuyen, Barry Sullivan)

CJCH Channel 5 Halifax (CTV)
2:00 Marc's Music Shop
2:30 Animal World
3:00 Rocky and His Pals
3:30 Movie - The Caddy (1953; Dean Martin, Jerry Lewis, Donna Reed)
5:00 Come Together
5:30 Wide World of Sports
7:00 Wrestling
8:00 Family Affair - "And Baby Makes Eight"
8:30 Movie - Casanova 70 (1965; Marcello Mastroianni, Virna Lisi, Marisa Mell)
11:00 Movie - The Lady Takes a Flier (first part) (1958; Lana Turner, Jeff Chandler, Richard Denning)
12:00 National News
12:20 News
12:30 Movie - The Lady Takes a Flier (second part) (1958; Lana Turner, Jeff Chandler, Richard Denning)

CKCD Channel 7 Campbellton / Channel 12 Upsalquitch Lake (CBC, CTV)
12:15 Cartoon Playhouse
12:30 Spiderman
1:00 Stampede Wrestling
2:00 Marc's Music Shop
2:30 Animal World
3:00 Pan-American Games - "Canada's 11 Golden Idols"
5:00 Bewitched
5:30 Bugs Bunny/Road Runner Hour - "Robot Rabbit"/"Dr. Jerkyl's Hide"/"Transylvania 6-5000" 
6:30 Galloping Gourmet - "Appleandy"
7:00 All-Star Wrestling
8:00 Family Affair - "And Baby Makes Eight"
8:30 Felony Squad
9:00 International Soccer - Toronto @ Montreal
11:00 Performers
11:30 Loose Ends - "Kish Kish"
12:00 National News
12:20 News
12:30 Movie - Mr. Sardonicus (1961; Guy Rolfe, Ronald Lewis, Audrey Dalton)

WLBZ Channel 2 Bangor (NBC)
9:00 Tom Foolery
9:30 Heckle and Jeckle
10:00 Woody Woodpecker
10:30 Apollo 15 First Moon Walk
12:30 Here Comes the Grump
1:00 Hot Dog
1:30 Jambo
2:00 Roller Derby
3:00 Baseball - Boston @ Chicago
5:30 Apollo 15 Mission Coverage
7:00 Perry Mason
8:00 NBC News
8:30 Adventure Theatre - "Double Jeopardy"
9:30 Movie - The President's Analyst (1967; James Coburn, Godfrey Cambridge, Severn Darden)
12:00 Movie - A Majority of One (1961; Rosalind Russell, Alec Guinness, Ray Danton)

WEMT (WVII) Channel 7 Bangor (ABC)
10:00 Apollo 15 First Moon Walk
12:30 Sky Hawks
1:00 Motor Mouse
1:30 Hardy Boys
2:00 American Bandstand
3:00 Candlepin Bowling
4:00 Apollo 15 Mission Coverage
5:30 Wide World of Sports
7:00 Apollo 15 Mission Coverage
8:30 Lawrence Welk
9:30 Bud Leavitt
10:30 Bill Anderson
11:00 Stacey's Country Jamboree

WAGM Channel 8 Presque Isle (CBS, NBC, ABC)
9:00 Bugs Bunny/Road Runner Hour
10:00 Apollo 15 First Moon Walk
1:00 Scooby-Doo
1:30 Monkees
2:00 Dastardly and Muttley
2:30 Jetsons
3:00 Baseball - Boston @ Chicago
5:30 Wide World of Sports
7:00 Perry Mason
8:00 News
8:30 Mission: Impossible - "The Party"
9:30 My Three Sons - "After the Honeymoon"
10:00 Arnie - "My Sister's Keeper"
10:30 Mary Tyler Moore - "Party is Such Sweet Sorrow"
11:00 Mannix - "With Intent to Kill"
12:00 News
12:15 Movie - Five Weeks in a Balloon (1962; Red Buttons, Fabian, Barbara Eden)

SUNDAY, AUGUST 1, 1971

CKCW Channel 2 Moncton, Channel 8 Charlottetown / CKLT Channel 9 Saint John (CTV)
8:00 Apollo 15 Second Moon Walk
3:00 Movie - Susan Slade (1961; Troy Donahue, Dorothy McGuire, Connie Stevens)
5:30 Question Period
6:00 Days in the Life of a President
7:00 University Challenge
7:30 Journal
8:00 Untamed World - "Prairies" 
8:30 Mod Squad - "The Price of Love"
9:30 Here's Lucy - "Lucy Stops a Marriage"
10:00 Time of Man
11:00 Marcus Welby, M.D. - "Sounding Brass"
12:00 National News
12:20 News

CBHT Channel 3 Halifax (CBC)
7:30 Apollo 15 Second Moon Walk
11:30 News
11:45 Klahanie
12:15 Music in Miniature
12:45 Barefoot in the Park
1:15 A Way Out - "How to Make a Child's Vegetable Garden"
1:30 Country Canada - "Wally Wood, a P.E.I. Dairyman"
2:00 Apollo 15 Second Moon Walk
3:00 Pan-American Games
4:00 Quebec International Tennis
5:00 Music to See - "Les Ballets Modernes du Quebec"
5:30 Piffle and Company
6:00 Walt Disney - "The Waltz King: Pt. 1"
7:00 Adventures in Rainbow Country - "Milk Run"
7:30 Bill Cosby - "The Barber Shop"
8:00 Newcomers
9:00 Manipulators - "Spike in the Wall"
10:00 Tommy Tompkins - "Bears"
10:30 Summer Weekend
11:00 CBC News
11:15 News
11:25 Movie - Black City (1961; Ernest Borgnine, Max Cartier, Guido Celano)

CBCT Channel 13 Charlottetown (CBC)
7:30 Apollo 15 Second Moon Walk
11:30 To Be Announced
1:15 A Way Out - "How to Make a Child's Vegetable Garden"
1:30 Country Canada - "Wally Wood, a P.E.I. Dairyman"
2:00 Apollo 15 Second Moon Walk
3:00 Pan-American Games
4:00 Quebec International Tennis
5:00 Music to See - "Les Ballets Modernes du Quebec"
5:30 Piffle and Company
6:00 Walt Disney - "The Waltz King: Pt. 1"
7:00 Adventures in Rainbow Country - "Milk Run"
7:30 Bill Cosby - "The Barber Shop"
8:00 Newcomers
9:00 Manipulators - "Spike in the Wall"
10:00 Tommy Tompkins - "Bears"
10:30 Summer Weekend
11:00 CBC News
11:15 News
11:25 Hawaii Five-O

CHAU Channel 5 Carleton, Quebec (SRC)
8:00 Apollo 15, deuxieme marche sur la lune
10:00 Des regards incertains
11:00 Le Jour du Seigneur 
12:00 Visages de l'Eglise 
1:00 Le Francais d'Aujourd'hui
1:30 Les Sovietiques
2:00 Travaux et les jours
2:30 Apollo 15, deuxieme marche sur la lune
3:00 Le Vieux Montreal
3:30 Tournoi International de Tennis de Quebec
5:00 Jeux Pan-Americains
6:00 Documentaire Canadien
7:00 5-D
7:30 Telejournal
7:35 Invitation au loisirs
8:00 Quelle famille!
8:30 Zoom en liberte
9:30 Les Beaux Dimanches - "Soiree Suisse"
10:30 Les Beaux Dimanches - "Henri des temps mort"
11:30 Telejournal
11:45 Sports Dimanche
12:00 Le Professeur Guillemin
12:30 Des jours et des hommes

CHSJ (CBAT) Channel 4 Saint John / Channel 7 Moncton (CBC)
7:30 Apollo 15 Second Moon Walk
11:30 Sacred Heart
11:45 Fish Log
12:00 Oral Roberts
12:30 Rex Humbard
1:30 Country Canada - "Wally Wood, a P.E.I. Dairyman"
2:00 Apollo 15 Second Moon Walk
3:00 Pan-American Games
4:00 Quebec International Tennis
5:00 Music to See - "Les Ballets Modernes du Quebec"
5:30 Gospelaires
6:00 Walt Disney - "The Waltz King: Pt. 1"
7:00 Adventures in Rainbow Country - "Milk Run"
7:30 Bill Cosby - "The Barber Shop"
8:00 Newcomers
9:00 Manipulators - "Spike in the Wall"
10:00 Tommy Tompkins - "Bears"
10:30 Summer Weekend
11:00 CBC News
11:15 Regional News & Weather
11:30 Newscope

CBAFT Channel 11 Moncton (SRC)
8:00 Apollo 15, deuxieme marche sur la lune
10:00 Des regards incertains
11:00 Le Jour du Seigneur 
12:00 Visages de l'Eglise 
1:00 Le Francais d'Aujourd'hui
1:30 Les Sovietiques
2:00 Travaux et les jours
2:30 Apollo 15, deuxieme marche sur la lune
3:00 Le Vieux Montreal
3:30 Tournoi International de Tennis de Quebec
5:00 Jeux Pan-Americains
6:00 Documentaire Canadien
7:00 5-D
7:30 Telejournal
7:35 Invitation au loisirs
8:00 Quelle famille!
8:30 Zoom en liberte
9:30 Les Beaux Dimanches - "Soiree Suisse"
10:30 Les Beaux Dimanches - "Henri des temps mort"
11:30 Telejournal
11:45 Sports Dimanche
12:00 Le Professeur Guillemin
12:30 Des jours et des hommes

CJCB Channel 4 Sydney (CBC)
7:30 Apollo 15 Second Moon Walk
11:30 To Be Announced
12:30 It is Written
1:00 Fish Log
1:15 A Way Out - "How to Make a Child's Vegetable Garden"
1:30 Country Canada - "Wally Wood, a P.E.I. Dairyman"
2:00 Apollo 15 Second Moon Walk
3:00 Pan-American Games
4:00 Rex Humbard
5:00 Music to See - "Les Ballets Modernes du Quebec"
5:30 Piffle and Company
6:00 Walt Disney - "The Waltz King: Pt. 1"
7:00 Adventures in Rainbow Country - "Milk Run"
7:30 Bill Cosby - "The Barber Shop"
8:00 Newcomers
9:00 Manipulators - "Spike in the Wall"
10:00 Tommy Tompkins - "Bears"
10:30 Summer Weekend
11:00 CBC News
11:15 News
11:30 David Frost

CJCH Channel 5 Halifax (CTV)
8:00 Apollo 15 Second Moon Walk
3:00 Rex Humbard
4:00 Oral Roberts
4:30 World Tomorrow
5:00 Faith and Music
5:30 Bewitched - "The Return of Darrin the Bold"
6:00 University Challenge
6:30 Movie - The Man From the Alamo (1953; Glenn Ford, Julie Adams, Chill Wills)
8:00 Untamed World - "Prairies" 
8:30 Mod Squad - "The Price of Love"
9:30 Here's Lucy - "Lucy Stops a Marriage"
10:00 Time of Man
11:00 Western Star
11:30 Question Period
12:00 National News
12:20 News
12:35 Escape Route
1:05 Prayer

CKCD Channel 7 Campbellton / Channel 12 Upsalquitch Lake (CBC, CTV)
7:30 Apollo 15 Second Moon Walk
11:30 To Be Announced
1:00 Day of Discovery
1:30 Country Canada - "Wally Wood, a P.E.I. Dairyman"
2:00 Apollo 15 Second Moon Walk
3:00 Pan-American Games
4:00 Quebec International Tennis
5:00 Music to See - "Les Ballets Modernes du Quebec"
5:30 Piffle and Company
6:00 Cathedral of Tomorrow
7:00 Adventures in Rainbow Country - "Milk Run"
7:30 Bill Cosby - "The Barber Shop"
8:00 Newcomers
9:00 Manipulators - "Spike in the Wall"
10:00 Tommy Tompkins - "Bears"
10:30 Summer Weekend
11:00 CBC News
11:15 Late Night Final
11:30 F.B.I.

WLBZ Channel 2 Bangor (NBC)
8:00 Apollo 15 Second Moon Walk
11:30 Mike Douglas
1:00 This is the Life
1:30 Places in the World
2:00 Meet the Press
2:30 Movie - Napoleon (1955; Jean-Pierre Aumont, Jeanne Boitel, Pierre Brasseur)
4:30 Perry Mason
5:30 Golf - PGA Team Championships
7:00 Comment!
7:30 NBC News
8:00 FLOOD!
8:15 Uncommon Corner
8:30 Walt Disney - "The Waltz King: Pt. 1"
9:30 Red Skelton (with guest Dan Blocker)
10:00 Bonanza - "The Stillness Within"
11:00 Bold Ones - "The Search For Leslie Grey"
12:00 Suspense Theatre

WEMT (WVII) Channel 7 Bangor (ABC)
8:00 Apollo 15 Second Moon Walk
11:30 Chattanooga Cats
12:00 Bullwinkle
12:30 Discovery
1:00 Davey and Goliath
1:15 Bible Speaks
1:30 Cathedral of Tomorrow
2:00 Apollo 15 Mission Coverage
3:00 Issues and Answers
3:30 Death Valley Days
4:00 Patterns For Living
4:30 Featurette
5:00 Featurette
5:30 Featurette
6:00 Curly O'Brien
7:00 Curly O'Brien
8:00 Time Tunnel
9:00 F.B.I. - "Three-Way Split"
10:00 Movie - The Quiller Memorandum (1966; George Segal, Alec Guinness, Max Von Sydow)
12:00 News

WAGM Channel 8 Presque Isle (CBS, NBC, ABC)
9:15 Rex Humbard
10:15 Christophers
10:30 Perils of Penelope Pitstop
11:00 Lamp Unto My Feet
11:30 Look Up and Live
12:00 Camera Three
12:30 Face the Nation
1:00 Insight
1:30 Face the Nation
2:00 Apollo 15 Mission Coverage
3:00 Road to Service
3:15 Baseball - Boston @ Chicago
6:00 To Be Announced
6:30 Where's Huddles?
7:00 To Be Announced
7:30 CBS News
8:00 Lassie
8:30 Walt Disney - "The Waltz King: Pt. 1"
9:30 Red Skelton (with guest Dan Blocker)
10:00 Bonanza - "The Stillness Within"
11:00 Bold Ones - "The Search For Leslie Grey"
12:00 News

SATURDAY, AUGUST 7, 1971

CKCW Channel 2 Moncton, Channel 8 Charlottetown / CKLT Channel 9 Saint John (CTV)
12:45 Cartoon Playhouse
1:00 Stampede Wrestling
2:00 Marc's Music Shop
2:30 Animal World - "Sea Otter"
3:00 Spiderman
3:30 Canadian Potpourri
4:00 Canadian Bandstand
5:00 Apollo 15 Splash-Down
5:30 Wide World of Sports
7:00 All-Star Wrestling
8:00 Family Affair - "Put Your Dreams Away"
8:30 Movie - Return to Peyton Place (1961; Carol Lynley, Jeff Chandler, Eleanor Parker)
11:00 Gunsmoke 
12:00 National News
12:20 News
12:30 Movie - The Shoot (1964; Lex Barker, Ralf Wolter, Marie Versini)

CBHT Channel 3 Halifax (CBC)
12:30 Riverbank
1:00 Children's Cinema
2:00 Place of Your Own - "French-Canadian Communities: Pt. 1"
2:30 Klahanie - "Indian Canoes"
3:00 Pan-American Games
5:00 Apollo 15 Splash-Down
5:30 Bugs Bunny/Road Runner Hour - "Beanstalk Bunny"/"The Wild Chase"/"Bugsy and Mugsy"
6:30 Galloping Gourmet - "Tasting Room Pie Number 2"
7:00 CBC News
7:30 Fish Log
7:45 Sports World
8:00 Laurel and Hardy - "Marrying Kind"
8:30 Reach For the Top
9:00 International Soccer - New York @ Toronto
11:00 Performers
11:30 Countrytime
12:00 CBC News
12:15 News
12:30 Movie - Sons and Lovers (1960; Trevor Howard, Dean Stockwell, Wendy Hiller)

CBCT Channel 13 Charlottetown (CBC)
11:30 Children's Cinema
12:30 Underdog
1:00 Sir Lancelot
1:30 Riverbank
2:00 Place of Your Own - "French-Canadian Communities: Pt. 1"
2:30 Klahanie - "Indian Canoes"
3:00 Pan-American Games
5:00 Apollo 15 Splash-Down
5:30 Bugs Bunny/Road Runner Hour - "Beanstalk Bunny"/"The Wild Chase"/"Bugsy and Mugsy"
6:30 Galloping Gourmet - "Tasting Room Pie Number 2"
7:00 CBC News
7:30 Fish Log
7:45 Tomorrow Today
8:00 Laurel and Hardy - "Marrying Kind"
8:30 All Around the Circle
9:00 International Soccer - New York @ Toronto
11:00 Performers
11:30 Countrytime
12:00 CBC News
12:15 News
12:30 Movie - Never So Few (1959; Frank Sinatra, Gina Lollobrigida, Peter Lawford)

CHAU Channel 5 Carleton, Quebec (SRC)
11:15 Mire et musique
11:20 Ouverture
11:30 Tour de Terre
12:00 Fanfreluche
12:30 Lassie
1:00 Rue de l'Anse
1:30 Les Animaux chez eux
2:00 Education au grand air
2:30 Cent millions de jeunes
3:00 Les Quatre saisons
3:15 Jeux Pan-Americains
5:00 Recuperation Apollo 15
5:30 Les As des quilles
6:30 Rinaldo Rinaldini
7:00 Mon pays et le sien
7:30 Telejournal
7:35 Le Credit et vous
7:45 Extra
8:00 Jeunesse
9:00 Soccer Internationale - New York @ Toronto
11:00 Le Monde de la caricature
11:30 Telejournal
11:45 Nouvelles du sport
12:00 Cinema - La Bataille de Corinthe (1961; Jacques Sernas, Genevieve Grad, Gianna Maria Canale)

CHSJ (CBAT) Channel 4 Saint John / Channel 7 Moncton (CBC)
1:30 Mack & Myer For Hire
2:00 World Tomorrow
2:30 Klahanie - "Indian Canoes"
3:00 Pan-American Games
5:00 Apollo 15 Splash-Down
5:30 Bugs Bunny/Road Runner Hour - "Beanstalk Bunny"/"The Wild Chase"/"Bugsy and Mugsy"
6:30 Hawaii Five-O
7:30 Movie - The Maverick Queen (1956; Barbara Stanwyck, Barry Sullivan, Scott Brady)
9:00 International Soccer - New York @ Toronto
11:00 Performers
11:30 Countrytime
12:00 CBC News
12:15 News
12:30 Movie - The Desperate Man (1959; Conrad Phillips, Jill Ireland, William Hartnell)

CBAFT Channel 11 Moncton (SRC)
11:30 Tour de Terre
12:00 Fanfreluche
12:30 Lassie
1:00 Rue de l'Anse
1:30 Les Animaux chez eux
2:00 Education au grand air
2:30 Cent millions de jeunes
3:00 Les Quatre saisons
3:15 Jeux Pan-Americains
5:00 Recuperation Apollo 15
5:30 Les As des quilles
6:30 Rinaldo Rinaldini
7:00 Mon pays et le sien
7:30 Telejournal
7:35 Atome et galaxies 
8:00 Tarzan
9:00 Soccer Internationale - New York @ Toronto
11:00 Le Monde de la caricature
11:30 Telejournal
11:45 Nouvelles du sport
12:00 Cinema - La Bataille de Corinthe (1961; Jacques Sernas, Genevieve Grad, Gianna Maria Canale)

CJCB Channel 4 Sydney (CBC)
2:00 Place of Your Own - "French-Canadian Communities: Pt. 1"
2:30 Klahanie - "Indian Canoes"
3:00 Pan-American Games
5:00 Apollo 15 Splash-Down
5:30 Bugs Bunny/Road Runner Hour - "Beanstalk Bunny"/"The Wild Chase"/"Bugsy and Mugsy" 
6:30 News
7:00 World Tomorrow
7:30 Avengers
8:30 Saturday Night
9:00 International Soccer - New York @ Toronto
11:00 Performers
11:30 Countrytime
12:00 CBC News
12:15 Movie - Highly Dangerous (1950; Margaret Lockwood, Dane Clark, Marius Goring)

CJCH Channel 5 Halifax (CTV)
2:00 Marc's Music Shop
2:30 Animal World - "Sea Otter"
3:00 Rocky and His Pals
3:30 Movie - Munster, Go Home! (1966; Fred Gwynne, Yvonne De Carlo, Al Lewis)
5:00 Apollo 15 Splash-Down
5:30 Wide World of Sports
7:00 Wrestling
8:00 Family Affair - "Put Your Dreams Away"
8:30 Movie - Return to Peyton Place (1961; Carol Lynley, Jeff Chandler, Eleanor Parker)
11:00 Movie - Midnight Story (first part) (1957; Tony Curtis, Marisa Pavan, Gilbert Roland)
12:00 National News
12:20 News
12:30 Movie - Midnight Story (second part) (1957; Tony Curtis, Marisa Pavan, Gilbert Roland)

CKCD Channel 7 Campbellton / Channel 12 Upsalquitch Lake (CBC, CTV)
12:45 Cartoon Playhouse
1:00 Stampede Wrestling
2:00 Marc's Music Shop
2:30 Animal World - "Sea Otter"
3:00 Pan-American Games
5:00 Apollo 15 Splash-Down
5:30 Bugs Bunny/Road Runner Hour - "Beanstalk Bunny"/"The Wild Chase"/"Bugsy and Mugsy" 
6:30 Galloping Gourmet - "Tasting Room Pie Number 2"
7:00 All-Star Wrestling
8:00 Family Affair - "Put Your Dreams Away"
8:30 Felony Squad
9:00 International Soccer - New York @ Toronto
11:00 Performers
11:30 Countrytime
12:00 National News
12:20 News
12:30 Movie - The Shoot (1964; Lex Barker, Ralf Wolter, Marie Versini)

WLBZ Channel 2 Bangor (NBC)
9:00 Tom Foolery
9:30 Heckle and Jeckle
10:00 Apollo 15 Lunar Walk
11:00 Dr. Dolittle
11:30 Pink Panther
12:00 H.R. Pufnstuf 
12:30 Here Comes the Grump
1:00 Hot Dog
1:30 Jambo - "Oscar, the Ostrich Who Couldn't Run"
2:00 Baseball - Baltimore @ New York
4:30 To Be Announced
5:00 Apollo 15 Splash-Down
7:00 Perry Mason
8:00 NBC News
8:30 Adventure Theatre - "Murder in the First"
9:30 Movie - Sebastian (1968; Dirk Bogarde, Susannah York, Lilli Palmer)
12:00 Movie - The Wastrel (1961; Ellie Lambeti, Van Heflin, Franco Fabrizi)

WEMT (WVII) Channel 7 Bangor (ABC)
10:00 Lancelot Link, Secret Chimp
11:00 Jerry Lewis
11:30 Double Deckers
12:00 Hot Wheels
12:30 Sky Hawks
1:00 Motor Mouse
1:30 Hardy Boys
2:00 American Bandstand
3:00 Candlepin Bowling
4:00 Featurette
5:00 Apollo 15 Splash-Down
7:00 Wide World of Sports
8:30 Lawrence Welk
9:30 Bud Leavitt
10:30 Bill Anderson
11:00 Stacey's Country Jamboree

WAGM Channel 8 Presque Isle (CBS, NBC, ABC)
9:00 Bugs Bunny/Road Runner Hour
10:00 Sabrina and the Groovie Goolies
11:00 Josie and the Pussycats
11:30 Harlem Globetrotters
12:00 Archie and Friends
1:00 Scooby-Doo
1:30 Monkees
2:00 Baseball - Detroit @ Boston
4:30 To Be Announced
5:00 Apollo 15 Splash-Down
7:00 To Be Announced
8:00 News
8:30 Mission: Impossible - "Chico"
9:30 My Three Sons - "The Power of Suggestion"
10:00 Arnie - "Let Them Eat Cookies"
10:30 Mary Tyler Moore - "Divorce Isn't Everything"
11:00 Mannix - "Overkill"
12:00 News
12:15 Movie - John Goldfarb, Please Come Home! (1965; Shirley MacLaine, Peter Ustinov, Richard Crenna)

SUNDAY, AUGUST 8, 1971

CKCW Channel 2 Moncton, Channel 8 Charlottetown / CKLT Channel 9 Saint John (CTV)
1:00 Sacred Heart
1:15 Salvation Army
1:30 Day of Discovery
2:00 Cathedral of Tomorrow
3:00 Movie - Dear Heart (1964; Glenn Ford, Geraldine Page, Angela Lansbury)
5:00 British Documentary
5:30 Question Period
6:00 Wolper Special
7:00 University Challenge
7:30 Journal
8:00 Untamed World - "Australia: Pt. 2" 
8:30 Mod Squad - "We Spy"
9:30 Here's Lucy - "Lucy Loses Her Cool"
10:00 And On the Eighth Day
11:00 Marcus Welby, M.D. - "Brave On a Mountaintop"
12:00 National News
12:20 News

CBHT Channel 3 Halifax (CBC)
11:45 Klahanie
12:15 Music in Miniature
12:45 Barefoot in the Park
1:15 A Way Out - "Plants as Ground Covers"
1:30 Country Canada
2:00 Pick and Choose - "Bodies Beautiful"
2:30 Sunday Best - "Avalanche"
3:30 Pan-American Games
5:00 Music to See - "Garry Karr in Concert"
5:30 Piffle and Company - "... Vs. Lib"
6:00 Walt Disney - "The Waltz King: Pt. 2"
7:00 Adventures in Rainbow Country - "Wall of Silence"
7:30 Bill Cosby - "Viva Ortega"
8:00 Newcomers (with guests Barclay Shaw and his saucy puppet, Madame Clara Cluck)
9:00 Manipulators - "Now I Lay Me Down to Sleep"
10:00 Tommy Tompkins - "Our Beautiful Wildlife: Will We Destroy it?"
10:30 Summer Weekend - "An Interview With the Former U.K. Prime Minister, Harold Wilson"
11:00 CBC News
11:15 News
11:25 Movie - Against the Wind (1948; Robert Beatty, Simone Signoret, Jack Warner)

CBCT Channel 13 Charlottetown (CBC)
1:15 A Way Out - "Plants as Ground Covers"
1:30 Country Canada 
2:00 Pick and Choose - "Bodies Beautiful"
2:30 Sunday Best - "Avalanche"
3:30 Pan-American Games
5:00 Music to See - "Garry Karr in Concert"
5:30 Piffle and Company - "... Vs. Lib"
6:00 Walt Disney - "The Waltz King: Pt. 2"
7:00 Adventures in Rainbow Country - "Wall of Silence"
7:30 Bill Cosby - "Viva Ortega"
8:00 Newcomers (with guests Barclay Shaw and his saucy puppet, Madame Clara Cluck)
9:00 Manipulators - "Now I Lay Me Down to Sleep"
10:00 Tommy Tompkins - "Our Beautiful Wildlife: Will We Destroy it?"
10:30 Summer Weekend - "An Interview With the Former U.K. Prime Minister, Harold Wilson"
11:00 CBC News
11:15 News
11:25 To Be Announced

CHAU Channel 5 Carleton, Quebec (SRC)
11:00 Le Jour du Seigneur
12:00 Visages de l'Eglise
1:00 Le Francais d'Aujourd'hui
1:30 Les Sovietiques
2:00 Travaux et les jours
2:30 Le Francophonissme
3:00 Le Vieux Montreal
3:30 Jeux Pan-Americains
5:00 L'Heure des quilles
6:00 Documentaire Canadien
7:00 5-D
7:30 Telejournal
7:35 Invitation au loisirs
8:00 Quelle famille!
8:30 Zoom en liberte
9:30 Les Beaux Dimanches - "Le Monde sous le masque: pres d'un saule, les eaux mortes"
10:30 Les Beaux Dimanches - "Concours conservatoire"
11:30 Telejournal
11:45 Sports Dimanche
12:00 Le Professeur Guillemin
12:30 Des jours et des hommes
1:00 Cinema - Les Godelureaux (1961; Jean-Claude Brialy, Bernadette Lafont, Jean Tissier)

CHSJ (CBAT) Channel 4 Saint John / Channel 7 Moncton (CBC)
12:00 Sacred Heart
12:15 Fish Log
12:30 Rex Humbard
1:30 Country Canada 
2:00 Oral Roberts
2:30 Sunday Best - "Avalanche"
3:30 Pan-American Games
5:00 Music to See - "Garry Karr in Concert"
5:30 Gospelaires
6:00 Walt Disney - "The Waltz King: Pt. 2"
7:00 Adventures in Rainbow Country - "Wall of Silence"
7:30 Bill Cosby - "Viva Ortega"
8:00 Newcomers (with guests Barclay Shaw and his saucy puppet, Madame Clara Cluck)
9:00 Manipulators - "Now I Lay Me Down to Sleep"
10:00 Tommy Tompkins - "Our Beautiful Wildlife: Will We Destroy it?"
10:30 Summer Weekend - "An Interview With the Former U.K. Prime Minister, Harold Wilson"
11:00 CBC News
11:15 Regional News & Weather
11:30 Newscope

CBAFT Channel 11 Moncton (SRC)
11:00 Le Jour du Seigneur
12:00 Visages de l'Eglise
1:00 Le Francais d'Aujourd'hui
1:30 Les Sovietiques
2:00 Travaux et les jours
2:30 Le Francophonissme
3:00 Le Vieux Montreal
3:30 Jeux Pan-Americains
5:00 L'Heure des quilles
6:00 Documentaire Canadien
7:00 5-D
7:30 Telejournal
7:35 Invitation au loisirs
8:00 Quelle famille!
8:30 Zoom en liberte
9:30 Les Beaux Dimanches - "Le Monde sous le masque: pres d'un saule, les eaux mortes"
10:30 Les Beaux Dimanches - "Concours conservatoire"
11:30 Telejournal
11:45 Sports Dimanche
12:00 Le Professeur Guillemin
12:30 Des jours et des hommes
1:00 Cinema - Les Godelureaux (1961; Jean-Claude Brialy, Bernadette Lafont, Jean Tissier)

CJCB Channel 4 Sydney (CBC)
1:00 Fish Log
1:15 A Way Out - "Plants as Ground Covers"
1:30 Country Canada 
2:00 Rex Humbard
2:30 It is Written
3:30 Pan-American Games
5:00 Music to See - "Garry Karr in Concert"
5:30 Piffle and Company - "... Vs. Lib"
6:00 Walt Disney - "The Waltz King: Pt. 2"
7:00 Adventures in Rainbow Country - "Wall of Silence"
7:30 Bill Cosby - "Viva Ortega"
8:00 Newcomers (with guests Barclay Shaw and his saucy puppet, Madame Clara Cluck)
9:00 Manipulators - "Now I Lay Me Down to Sleep"
10:00 Tommy Tompkins - "Our Beautiful Wildlife: Will We Destroy it?"
10:30 Summer Weekend - "An Interview With the Former U.K. Prime Minister, Harold Wilson"
11:00 CBC News
11:15 News
11:30 David Frost

CJCH Channel 5 Halifax (CTV)
11:15 Sacred Heart
11:30 Crossroads
12:00 World Tomorrow
12:30 It is Written
1:00 Rex Humbard
2:00 Oral Roberts
2:30 Faith and Music
3:00 CFL Replay
5:30 Bewitched
6:00 University Challenge
6:30 Movie - Dingaka (1964; Stanley Baker, Juliet Prowse, Ken Gampu)
8:00 Untamed World - "Australia: Pt. 2" 
8:30 Mod Squad - "We Spy"
9:30 Here's Lucy - "Lucy Loses Her Cool"
10:00 And On the Eighth Day
11:00 Western Star
11:30 Question Period
12:00 National News
12:20 News
12:35 Movie - My Geisha (1962; Shirley MacLaine, Yves Montand, Edward G. Robinson)
2:05 Prayer

CKCD Channel 7 Campbellton / Channel 12 Upsalquitch Lake (CBC, CTV)
1:00 Day of Discovery
1:30 Country Canada 
2:00 Pick and Choose - "Bodies Beautiful"
2:30 Sunday Best - "Avalanche"
3:30 Pan-American Games
5:00 Music to See - "Garry Karr in Concert"
5:30 Piffle and Company - "... Vs. Lib"
6:00 Cathedral of Tomorrow
7:00 Adventures in Rainbow Country - "Wall of Silence"
7:30 Bill Cosby - "Viva Ortega"
8:00 Newcomers (with guests Barclay Shaw and his saucy puppet, Madame Clara Cluck)
9:00 Manipulators - "Now I Lay Me Down to Sleep"
10:00 Tommy Tompkins - "Our Beautiful Wildlife: Will We Destroy it?"
10:30 Summer Weekend - "An Interview With the Former U.K. Prime Minister, Harold Wilson"
11:00 CBC News
11:15 Late Night Final
11:30 F.B.I.

WLBZ Channel 2 Bangor (NBC)
12:30 Faith For Today
1:00 This is the Life
1:30 Places in the World
2:00 Meet the Press
2:30 Glad Tidings
3:00 Mike Douglas
4:30 A Lady Called Camille
5:00 Pre-Season Football - New England Vs. Minneapolis
7:30 NBC News
8:00 T.H.E. Cat
8:30 Walt Disney - "The Waltz King: Pt. 2"
9:30 Red Skelton (with guest Sebastian Cabot)
10:00 Bonanza - "The Luck of Pepper Shannon"
11:00 Bold Ones - "Tender Predator"
12:00 Suspense Theatre - "The Sweet Taste of Vengeance"

WEMT (WVII) Channel 7 Bangor (ABC)
8:45 Bible Speaks
9:15 Cathedral of Tomorrow
10:15 Davey and Goliath
10:30 Underdog
11:00 Jonny Quest
11:30 Chattanooga Cats
12:00 Bullwinkle
12:30 Discovery
1:00 Death Valley Days
1:30 Featurette
2:00 Patterns For Living
2:30 Issues and Answers
3:00 Sunday Matinee
5:00 Golf - American Classic
7:00 Curly O'Brien
9:00 F.B.I. - "Eye of the Needle"
10:00 Movie - Africa: Texas Style (1967; Hugh O'Brian, John Mills, Nigel Green)
12:00 News

WAGM Channel 8 Presque Isle (CBS, NBC, ABC)
9:15 Rex Humbard
10:15 Christophers
10:30 Perils of Penelope Pitstop
11:00 Lamp Unto My Feet - "New Wineskins"
11:30 Look Up and Live - "... to the People"
12:00 Camera Three - "The Magic of Peter Brook: Pt. 1"
12:30 Face the Nation
1:00 Insight
1:30 Face the Nation
2:00 Meet the Press
2:30 Issues and Answers
3:00 Baseball - Detroit @ Boston
6:00 To Be Announced
6:30 Where's Huddles?
7:00 To Be Announced
7:30 CBS News
8:00 Lassie
8:30 Walt Disney - "The Waltz King: Pt. 2"
9:30 Red Skelton (with guest Sebastian Cabot)
10:00 Bonanza - "The Luck of Pepper Shannon"
11:00 Bold Ones - "Tender Predator"
12:00 News

SATURDAY, AUGUST 14, 1971

CKCW Channel 2 Moncton, Channel 8 Charlottetown / CKLT Channel 9 Saint John (CTV)
12:45 Cartoon Playhouse
1:00 Stampede Wrestling
2:00 Marc's Music Shop
2:30 Animal World - "Vanishing Wildlife"
3:00 Spiderman
3:30 Canadian Potpourri
4:00 Canadian Bandstand
5:00 Come Together
5:30 Wide World of Sports
7:00 All-Star Wrestling
8:00 Family Affair - "The Return of Maudie"
8:30 Movie - Torn Curtain (1966; Paul Newman, Julie Andrews, Lila Kedrova)
11:00 Gunsmoke
12:00 National News
12:20 News
12:30 Movie - Temple of a Thousand Lights (1965; Richard Harrison, Luciana Gilli, Wilbert Bradley)

CBHT Channel 3 Halifax (CBC)
12:30 Riverbank
1:00 Children's Cinema
2:00 Place of Your Own - "French-Canadian Communities: Pt. 2"
2:30 Klahanie - "Keller Autumn"
3:00 Pan-American Games
5:00 Merrie Melodies
5:30 Bugs Bunny/Road Runner Hour - "The Hasty Hare"/"Roman Legion-Hare"/"Home, Tweet Home"
6:30 Galloping Gourmet - "Geflambeered Kersen"
7:00 CBC News
7:30 Fish Log
7:45 Sports World
8:00 Canadian Derby
8:30 Reach For the Top
9:00 International Soccer - New York @ Montreal
11:00 Performers
11:30 Countrytime
12:00 CBC News
12:15 News
12:30 Golf Report
12:40 Movie - Rich, Young, and Pretty (1951; Jane Powell, Danielle Darrieux, Wendell Corey)

CBCT Channel 13 Charlottetown (CBC)
12:30 Underdog
1:00 Sir Lancelot
1:30 Riverbank
2:00 Place of Your Own - "French-Canadian Communities: Pt. 2"
2:30 Klahanie - "Keller Autumn"
3:00 Pan-American Games
5:00 Merrie Melodies
5:30 Bugs Bunny/Road Runner Hour - "The Hasty Hare"/"Roman Legion-Hare"/"Home, Tweet Home"
6:30 Galloping Gourmet - "Geflambeered Kersen"
7:00 CBC News
7:30 Fish Log
7:45 Tomorrow Today
8:00 Canadian Derby
8:30 All Around the Circle
9:00 International Soccer - New York @ Montreal
11:00 Performers
11:30 Countrytime
12:00 CBC News
12:15 News
12:30 Golf Report
12:40 CBCT Late Show

CHAU Channel 5 Carleton, Quebec (SRC)
11:15 Mire et musique
11:20 Ouverture
11:30 Tour de Terre 
12:00 Fanfreluche
12:30 Lassie - "Le Dernier coup d'oeil"
1:00 Rue de l'Anse
1:30 Les Animaux chez eux
2:00 Education au grand air
2:30 Cent millions de jeunes
3:00 Les Quatre saisons
3:15 Jeux Pan-Americains
4:45 Jeux du Quebec
6:30 Rinaldo Rinaldini
7:00 Mon pays et le sien
7:30 Telejournal
7:35 Le Credit et vous
7:45 Extra
8:00 Jeunesse
9:00 Soccer Internationale - New York @ Montreal
11:00 Le Monde de la caricature
11:30 Telejournal
11:45 Nouvelles du sport
12:00 Cinema - Judex (1964; Channing Pollock, Francine Berge, Edith Scob)

CHSJ (CBAT) Channel 4 Saint John / Channel 7 Moncton (CBC)
1:30 Mack & Myer For Hire
2:00 World Tomorrow
2:30 Klahanie - "Keller Autumn"
3:00 Pan-American Games
5:00 Mack & Myer For Hire
5:30 Bugs Bunny/Road Runner Hour - "The Hasty Hare"/"Roman Legion-Hare"/"Home, Tweet Home"
6:30 Movie - Yellow Sky (1948; Gregory Peck, Anne Baxter, Richard Widmark)
8:00 Canadian Derby
8:30 Dick Van Dyke
9:00 International Soccer - New York @ Montreal
11:00 Performers
11:30 Countrytime
12:00 CBC News
12:15 News
12:30 Golf Report
12:40 Movie - Highly Dangerous (1950; Margaret Lockwood, Dane Clark, Marius Goring)

CBAFT Channel 11 Moncton (SRC)
11:30 Tour de Terre 
12:00 Fanfreluche
12:30 Lassie - "Le Dernier coup d'oeil"
1:00 Rue de l'Anse
1:30 Les Animaux chez eux
2:00 Education au grand air
2:30 Cent millions de jeunes
3:00 Les Quatre saisons
3:15 Jeux Pan-Americains
4:45 Jeux du Quebec
6:30 Rinaldo Rinaldini
7:00 Mon pays et le sien
7:30 Telejournal
7:35 Esprit et matiere
8:00 Tarzan
9:00 Soccer Internationale - New York @ Montreal
11:00 Le Monde de la caricature
11:30 Telejournal
11:45 Nouvelles du sport
12:00 Cinema - Judex (1964; Channing Pollock, Francine Berge, Edith Scob)

CJCB Channel 4 Sydney (CBC)
1:00 Wrestling
2:00 Place of Your Own - "French-Canadian Communities: Pt. 2"
2:30 Klahanie - "Keller Autumn"
3:00 Pan-American Games
5:00 News
5:30 Bugs Bunny/Road Runner Hour - "The Hasty Hare"/"Roman Legion-Hare"/"Home, Tweet Home"
6:30 Movie - In Search of America (1971; Jeff Bridges, Carl Betz, Vera Miles)
8:00 Canadian Derby
8:30 Saturday Night
9:00 International Soccer - New York @ Montreal
11:00 Performers
11:30 Countrytime
12:00 CBC News
12:15 News
12:30 Golf Report
12:40 Movie - A Stitch in Time (1963; Norman Wisdom, Edward Chapman, Jeanette Sterke)

CJCH Channel 5 Halifax (CTV)
1:30 Batman
2:00 Marc's Music Shop
2:30 Animal World - "Vanishing Wildlife"
3:00 Rocky and His Pals
3:30 Movie - The Naked Brigade (1965; Shirley Eaton, Ken Scott, Mary Chronopoulou)
5:00 Come Together
5:30 Wide World of Sports
7:00 Wrestling
8:00 Family Affair - "The Return of Maudie"
8:30 Movie - Torn Curtain (1966; Paul Newman, Julie Andrews, Lila Kedrova)
11:00 Movie - The Secret Ways (first part) (1961; Richard Widmark, Sonja Ziemann, Walter Rilla)
12:00 National News
12:20 News
12:30 Movie - The Secret Ways (second part) (1961; Richard Widmark, Sonja Ziemann, Walter Rilla)

CKCD Channel 7 Campbellton / Channel 12 Upsalquitch Lake (CBC, CTV)
12:45 Cartoon Playhouse
1:00 Stampede Wrestling
2:00 Marc's Music Shop
2:30 Animal World - "Vanishing Wildlife"
3:00 Pan-American Games
5:00 Bewitched
5:30 Bugs Bunny/Road Runner Hour - "The Hasty Hare"/"Roman Legion-Hare"/"Home, Tweet Home"
6:30 Galloping Gourmet - "Geflambeered Kersen"
7:00 All-Star Wrestling
8:00 Family Affair - "The Return of Maudie"
8:30 Felony Squad
9:00 International Soccer - New York @ Montreal
11:00 Performers
11:30 Countrytime
12:00 National News
12:20 News
12:30 Movie - Temple of a Thousand Lights (1965; Richard Harrison, Luciana Gilli, Wilbert Bradley)

WLBZ Channel 2 Bangor (NBC)
9:00 Tom Foolery
9:30 Heckle and Jeckle
10:00 Woody Woodpecker
11:00 Bugaloos
11:30 Pink Panther
12:00 H.R. Pufnstuf
12:30 Here Comes the Grump
1:00 Hot Dog
1:30 Jambo - "Simba, the Lonely Lion Cub"
2:00 Roller Derby
3:00 Baseball - Kansas City @ Boston
5:30 To Be Announced
6:00 Patty Duke
6:30 Porter Wagoner
7:00 Perry Mason
8:00 NBC News
8:30 Adventure Theatre - "Echoes of Evil"
9:30 Movie - The Lost Man (1969; Sidney Poitier, Joanna Shimkus, Al Freeman Jr.)
12:00 Movie - Johnny Nobody (1961; Nigel Patrick, Yvonne Mitchell, William Bendix)

WEMT (WVII) Channel 7 Bangor (ABC)
10:00 Lancelot Link, Secret Chimp
11:00 Jerry Lewis
11:30 Double Deckers
12:00 Hot Wheels
12:30 Sky Hawks
1:00 Motor Mouse
1:30 Hardy Boys
2:00 American Bandstand 
3:00 Saturday Matinee
4:30 Featurette
5:30 Wide World of Sports
7:00 Skowhegan Fair
7:30 Bill Anderson
8:00 Bud Leavitt
8:30 Lawrence Welk
9:30 Val Doonikan Show
10:30 All-American Family Search

WAGM Channel 8 Presque Isle (CBS, NBC, ABC)
9:00 Bugs Bunny/Road Runner Hour
10:00 Sabrina and the Groovie Goolies
11:00 Josie and the Pussycats
11:30 Harlem Globetrotters
12:00 Archie and Friends
1:00 Scooby-Doo
1:30 Monkees
2:00 Dastardly and Muttley
2:30 Jetsons
3:00 Baseball - Kansas City @ Boston
5:30 To Be Announced
6:00 Adventures in Paradise
7:00 F.B.I.
8:00 News
8:30 Mission: Impossible - "Fool's Gold"
9:30 My Three Sons - "The Love God"
10:00 Arnie - "Wife Vs. Secretary"
10:30 Mary Tyler Moore - "1040 or Fight"
11:00 Mannix - "Duet For Three"
12:00 Movie - Rio Conchos (1964; Richard Boone, Stuart Whitman, Anthony Franciosa)

SUNDAY, AUGUST 15, 1971

CKCW Channel 2 Moncton, Channel 8 Charlottetown / CKLT Channel 9 Saint John (CTV)
1:00 Sacred Heart
1:15 Salvation Army
1:30 Day of Discovery
2:00 Cathedral of Tomorrow
3:00 Movie - Denver and Rio Grande (1952; Edmond O'Brien, Sterling Hayden, Dean Jagger)
4:30 Four Faces of Nevin Miller
5:30 Question Period
6:00 Travel '77
6:30 Journal
7:00 University Challenge
7:30 Bewitched - "The Salem Saga"
8:00 Untamed World - "Parklands" 
8:30 Mod Squad - "A Bummer For R.J."
9:30 Tammy
10:00 Cities at War - "London"
11:00 Marcus Welby, M.D. - "A Woman's Place"
12:00 National News
12:20 News

CBHT Channel 3 Halifax (CBC)
11:45 Klahanie
12:15 Music in Miniature
12:45 Barefoot in the Park
1:15 A Way Out - "Ground Covers"
1:30 Country Canada - "'Ma' Murphy, Bridge River-Lillooet News Editor" 
2:00 Sunday Best - "The Glory and the Hope"
3:00 Canadian Open Lawn Tennis
5:00 Music to See - "A Recital By the Lyric Art Trio"
5:30 Piffle and Company - "... Vs. Bugs"
6:00 Walt Disney - "A Boy Called Nuthin': Pt. 1"
7:00 Adventures in Rainbow Country - "Where the Wild Rice Grows"
7:30 Bill Cosby - "The Artist"
8:00 Newcomers (with guest San Francisco pop singer John Brown III)
9:00 Manipulators - "Nobody's Business"
10:00 Couchiching Conference
10:30 Summer Weekend
11:00 CBC News
11:15 News
11:25 Movie - A Crazy Family (1965; Jenny Karezi, Alekos Alexandrakis, Dionysis Papagiannopoulos)

CBCT Channel 13 Charlottetown (CBC)
1:15 A Way Out - "Ground Covers"
1:30 Country Canada - "'Ma' Murphy, Bridge River-Lillooet News Editor" 
2:00 Sunday Best - "The Glory and the Hope"
3:00 Canadian Open Lawn Tennis
5:00 Music to See - "A Recital By the Lyric Art Trio"
5:30 Piffle and Company - "... Vs. Bugs"
6:00 Walt Disney - "A Boy Called Nuthin': Pt. 1"
7:00 Adventures in Rainbow Country - "Where the Wild Rice Grows"
7:30 Bill Cosby - "The Artist"
8:00 Newcomers (with guest San Francisco pop singer John Brown III)
9:00 Manipulators - "Nobody's Business"
10:00 Couchiching Conference
10:30 Summer Weekend
11:00 CBC News
11:15 News
11:25 To Be Announced

CHAU Channel 5 Carleton, Quebec (SRC)
11:00 Le Jour du Seigneur
12:00 Visages de l'Eglise
1:00 Le Francais d'Aujourd'hui
1:30 Les Sovietiques
2:00 Travaux et les jours
2:30 Le Francophonissme
3:00 Le Vieux Montreal
3:30 Omnium de Tennis du Canada
5:00 Les Jeux du Quebec
6:00 Documentaire Canadien - "Regards sur l'occultisme: 1e partie"
7:00 5-D
7:30 Telejournal
7:35 Invitation au loisirs
8:00 Quelle famille!
8:30 Zoom en liberte
9:30 Les Beaux Dimanches - "La Legende de Rudolf Valentino"
10:30 Les Beaux Dimanches - "Recital Claudio Arrau"
11:30 Telejournal
11:45 Sports Dimanche
12:00 Le Professeur Guillemin
12:30 Des jours et des hommes
1:00 Cinema - Salvatore Giuliano (1962; Frank Wolff, Salvo Randone, Frederico Zardi)

CHSJ (CBAT) Channel 4 Saint John / Channel 7 Moncton (CBC)
11:30 Sacred Heart
11:45 Fish Log
12:00 Oral Roberts
12:30 Rex Humbard
1:30 Country Canada - "'Ma' Murphy, Bridge River-Lillooet News Editor" 
2:00 Sunday Best - "The Glory and the Hope"
3:00 Canadian Open Lawn Tennis
5:00 Music to See - "A Recital By the Lyric Art Trio"
5:30 Gospelaires
6:00 Walt Disney - "A Boy Called Nuthin': Pt. 1"
7:00 Adventures in Rainbow Country - "Where the Wild Rice Grows"
7:30 Bill Cosby - "The Artist"
8:00 Newcomers (with guest San Francisco pop singer John Brown III)
9:00 Manipulators - "Nobody's Business"
10:00 Couchiching Conference
10:30 Summer Weekend
11:00 CBC News
11:15 Regional News & Weather
11:30 Newscope

CBAFT Channel 11 Moncton (SRC)
11:00 Le Jour du Seigneur
12:00 Visages de l'Eglise
1:00 Le Francais d'Aujourd'hui
1:30 Les Sovietiques
2:00 Travaux et les jours
2:30 Le Francophonissme
3:00 Le Vieux Montreal
3:30 Omnium de Tennis du Canada
5:00 Les Jeux du Quebec
6:00 Documentaire Canadien - "Regards sur l'occultisme: 1e partie"
7:00 5-D
7:30 Telejournal
7:35 Invitation au loisirs
8:00 Quelle famille!
8:30 Zoom en liberte
9:30 Les Beaux Dimanches - "La Legende de Rudolf Valentino"
10:30 Les Beaux Dimanches - "Recital Claudio Arrau"
11:30 Telejournal
11:45 Sports Dimanche
12:00 Le Professeur Guillemin
12:30 Des jours et des hommes
1:00 Cinema - Salvatore Giuliano (1962; Frank Wolff, Salvo Randone, Frederico Zardi)

CJCB Channel 4 Sydney (CBC)
1:00 Fish Log
1:15 A Way Out - "Ground Covers"
1:30 Country Canada - "'Ma' Murphy, Bridge River-Lillooet News Editor" 
2:00 Sunday Best - "The Glory and the Hope"
3:00 Rex Humbard
4:00 It is Written
4:30 To Be Announced
5:00 Music to See - "A Recital By the Lyric Art Trio"
5:30 Piffle and Company - "... Vs. Bugs"
6:00 Walt Disney - "A Boy Called Nuthin': Pt. 1"
7:00 Adventures in Rainbow Country - "Where the Wild Rice Grows"
7:30 Bill Cosby - "The Artist"
8:00 Newcomers (with guest San Francisco pop singer John Brown III)
9:00 Manipulators - "Nobody's Business"
10:00 Couchiching Conference
10:30 Summer Weekend
11:00 CBC News
11:15 News
11:30 David Frost

CJCH Channel 5 Halifax (CTV)
11:15 Sacred Heart
11:30 Crossroads
12:00 World Tomorrow - "Our Grass is Greener"
12:30 It is Written
1:00 Rex Humbard
2:00 Oral Roberts
2:30 Faith and Music
3:00 Under Attack
4:00 Movie - Little Miss Molly (1938; Binkie Stuart, Tom Burke, Phillip Reed)
6:00 University Challenge
6:30 Movie - War of the Worlds (1953; Gene Barry, Ann Robinson, Les Tremayne)
8:00 Untamed World - "Parklands" 
8:30 Mod Squad - "A Bummer For R.J."
9:30 Bewitched - "The Salem Saga: Pt. 1"
10:00 Cities at War - "London"
11:00 Western Star
11:30 Question Period
12:00 National News
12:20 News
12:35 Escape Route
1:05 Prayer

CKCD Channel 7 Campbellton / Channel 12 Upsalquitch Lake (CBC, CTV)
1:00 Day of Discovery
1:30 Country Canada - "'Ma' Murphy, Bridge River-Lillooet News Editor" 
2:00 Sunday Best - "The Glory and the Hope"
3:00 Canadian Open Lawn Tennis
5:00 Music to See - "A Recital By the Lyric Art Trio"
5:30 Piffle and Company - "... Vs. Bugs"
6:00 Cathedral of Tomorrow
7:00 Adventures in Rainbow Country - "Where the Wild Rice Grows"
7:30 Bill Cosby - "The Artist"
8:00 Newcomers (with guest San Francisco pop singer John Brown III)
9:00 Manipulators - "Nobody's Business"
10:00 Couchiching Conference
10:30 Summer Weekend
11:00 CBC News
11:15 Late Night Final
11:30 F.B.I.

WLBZ Channel 2 Bangor (NBC)
12:30 Faith For Today
1:00 This is the Life
1:30 Places in the World
2:00 Meet the Press
2:30 Glad Tidings
3:00 Movie - The Nun's Story (1959; Audrey Hepburn, Peter Finch, Edith Evans)
5:30 Mike Douglas
7:00 Comment!
7:30 NBC News
8:00 T.H.E. Cat
8:30 Walt Disney - "A Boy Called Nuthin': Pt. 1"
9:30 Red Skelton (with guest George Gobel)
10:00 Bonanza - "Catch as Catch Can"
11:00 Bold Ones - "The Rockford Riddle"
12:00 Suspense Theatre - "A Cruel and Unusual Night"

WEMT (WVII) Channel 7 Bangor (ABC)
8:45 Bible Speaks
9:15 Cathedral of Tomorrow
10:15 Davey and Goliath
10:30 Underdog
11:00 Jonny Quest
11:30 Chattanooga Cats
12:00 Bullwinkle
12:30 Discovery
1:00 Death Valley Days
1:30 Featurette
2:00 Patterns For Living
2:30 Issues and Answers
3:00 Scowhegan Fair
5:00 Featurette
5:30 Featurette
6:00 Curly O'Brien
8:00 Time Tunnel
9:00 F.B.I. - "Unknown Victim"
10:00 Movie - The St. Valentine's Day Massacre (1967; Jason Robards, George Segal, Ralph Meeker)
12:00 News

WAGM Channel 8 Presque Isle (CBS, NBC, ABC)
9:15 Rex Humbard
10:15 Christophers
10:30 Perils of Penelope Pitstop
11:00 Lamp Unto My Feet
11:30 Look Up and Live
12:00 Camera Three - "La Belle Epoque"
12:30 Face the Nation
1:00 Insight
1:30 Face the Nation
2:00 Meet the Press
2:30 Issues and Answers
3:00 Baseball - Kansas City @ Boston
6:00 To Be Announced
6:30 Where's Huddles?
7:00 To Be Announced
7:30 CBS News
8:00 Lassie
8:30 Walt Disney - "A Boy Called Nuthin': Pt. 1"
9:30 Red Skelton (with guest George Gobel)
10:00 Bonanza - "Catch as Catch Can"
11:00 Bold Ones - "The Rockford Riddle"
12:00 News

SATURDAY, AUGUST 21, 1971

CKCW Channel 2 Moncton, Channel 8 Charlottetown / CKLT Channel 9 Saint John (CTV)
12:45 Cartoon Playhouse
1:00 Stampede Wrestling
2:00 Marc's Music Shop
2:30 Animal World - "Last Refuge"
3:00 Spiderman
3:30 Canadian Potpourri
4:00 Canadian Bandstand
5:00 Come Together
5:30 Wide World of Sports
7:00 All-Star Wrestling
8:00 Family Affair - "Desert Isle, Manhattan Style"
8:30 Movie - The Blue Max (1966; George Peppard, James Mason, Jeremy Kemp)
11:00 Gunsmoke
12:00 National News
12:20 News
12:30 Movie - The Executioner of Venice (1963; Lex Barker, Guy Madison, Alessandra Panaro)

CBHT Channel 3 Halifax (CBC)
12:30 Riverbank
1:00 Children's Cinema
2:00 Place of Your Own - "French-Canadian Communities: Pt. 3"
2:30 Klahanie - "Keller Winter"
3:00 Tennis - Canadian Open
5:00 Merrie Melodies
5:30 Bugs Bunny/Road Runner Hour - "Rabbit Every Monday"/"Sahara Hare"/"Tweety's Circus"
6:30 Galloping Gourmet - "Tearaway Soup"
7:00 CBC News
7:30 Fish Log
7:45 Sports World
8:00 Laurel and Hardy - "The Editor"
8:30 Reach For the Top
9:00 Baseball - San Francisco @ Montreal
11:30 Countrytime
12:00 CBC News
12:15 News
12:30 Movie - Countdown (1968; James Caan, Joanna Moore, Robert Duvall)

CBCT Channel 13 Charlottetown (CBC)
11:30 Children's Cinema
1:00 Sir Lancelot
1:30 Riverbank
2:00 Place of Your Own - "French-Canadian Communities: Pt. 3"
2:30 Klahanie - "Keller Winter"
3:00 Tennis - Canadian Open
5:00 Merrie Melodies
5:30 Bugs Bunny/Road Runner Hour - "Rabbit Every Monday"/"Sahara Hare"/"Tweety's Circus"
6:30 Galloping Gourmet - "Tearaway Soup"
7:00 CBC News
7:30 Fish Log
7:45 Tomorrow Today
8:00 Laurel and Hardy - "The Editor"
8:30 All Around the Circle
9:00 Baseball - San Francisco @ Montreal
11:30 Countrytime
12:00 CBC News
12:15 News
12:30 CBCT Late Show

CHAU Channel 5 Carleton, Quebec (SRC)
11:15 Mire et musique
11:20 Ouverture
11:30 Tour de Terre
12:00 Fanfreluche
12:30 Lassie - "Un malicieux chaton"
1:00 Rue de l'Anse
1:30 Les Animaux chez eux
2:00 Education au grand air
2:30 Cent millions de jeunes
3:00 Les Quatre saisons
3:15 Jeux du Quebec
5:30 Les As des quilles
6:30 Rinaldo Rinaldini
7:00 Mon pays et le sien
7:30 Telejournal
7:35 Le Credit et vous
7:45 Extra
8:00 Jeunesse
9:00 Baseball - San Francisco @ Montreal
11:30 Telejournal
11:45 Nouvelles du sport
12:00 Cinema - Delphine (1969; Dany Carrel, Maurice Ronet, Frederic de Pasquale)

CHSJ (CBAT) Channel 4 Saint John / Channel 7 Moncton (CBC)
1:30 Mack & Myer For Hire
2:00 World Tomorrow
2:30 Klahanie - "Keller Winter"
3:00 Tennis - Canadian Open
5:00 Mack and Myer
5:30 Bugs Bunny/Road Runner Hour - "Rabbit Every Monday"/"Sahara Hare"/"Tweety's Circus"
6:30 Hawaii Five-O
7:30 Movie - Slattery's Hurricane (1949; Richard Widmark, Linda Darnell, Veronica Lake)
9:00 Baseball - San Francisco @ Montreal
11:30 Countrytime
12:00 CBC News
12:15 News
12:30 Movie - Johnny Nobody (1961; Nigel Patrick, Yvonne Mitchell, William Bendix)

CBAFT Channel 11 Moncton (SRC)
11:30 Tour de Terre
12:00 Fanfreluche
12:30 Lassie - "Un malicieux chaton"
1:00 Rue de l'Anse
1:30 Les Animaux chez eux
2:00 Education au grand air
2:30 Cent millions de jeunes
3:00 Les Quatre saisons
3:15 Jeux du Quebec
5:30 Les As des quilles
6:30 Rinaldo Rinaldini
7:00 Mon pays et le sien
7:30 Telejournal
7:35 Esprit et matiere
8:00 Tarzan - "La Conversation de Nerlan"
9:00 Baseball - San Francisco @ Montreal
11:30 Telejournal
11:45 Nouvelles du sport
12:00 Cinema - Delphine (1969; Dany Carrel, Maurice Ronet, Frederic de Pasquale)

CJCB Channel 4 Sydney (CBC)
1:00 Wrestling
2:00 Place of Your Own - "French-Canadian Communities: Pt. 3"
2:30 Klahanie - "Keller Winter"
3:00 Tennis - Canadian Open
5:00 To Be Announced
5:30 Bugs Bunny/Road Runner Hour - "Rabbit Every Monday"/"Sahara Hare"/"Tweety's Circus"
6:30 News
7:00 Movie - Maybe I'll Come Home in the Spring (1971; Sally Field, Eleanor Parker, Lane Bradbury)
8:30 Saturday Night
9:00 Baseball - San Francisco @ Montreal
11:30 Countrytime
12:00 CBC News
12:15 Movie - Carry On, Cabby (1963; Sid James, Hattie Jacques, Kenneth Connor)

CJCH Channel 5 Halifax (CTV)
1:30 Batman
2:00 Marc's Music Shop
2:30 Animal World - "Last Refuge"
3:00 Rocky and His Pals
3:30 Movie - My Favourite Spy (1942; Kay Kyser, Ellen Drew, Jane Wyman)
5:00 Come Together
5:30 Wide World of Sports
7:00 Wrestling
8:00 Family Affair - "Desert Isle, Manhattan Style"
8:30 Movie - The Blue Max (1966; George Peppard, James Mason, Jeremy Kemp)
11:00 Movie - Portrait in Black (first part) (1960; Lana Turner, Anthony Quinn, Richard Basehart)
12:00 National News
12:20 News
12:30 Movie - Portrait in Black (second part) (1960; Lana Turner, Anthony Quinn, Richard Basehart)

CKCD Channel 7 Campbellton / Channel 12 Upsalquitch Lake (CBC, CTV)
12:45 Cartoon Playhouse
1:00 Stampede Wrestling
2:00 Marc's Music Shop
2:30 Animal World - "Last Refuge"
3:00 Tennis - Canadian Open
5:00 Sportsbeat '71
5:30 Bugs Bunny/Road Runner Hour - "Rabbit Every Monday"/"Sahara Hare"/"Tweety's Circus"
6:30 Galloping Gourmet - "Tearaway Soup"
7:00 All-Star Wrestling
8:00 Family Affair - "Desert Isle, Manhattan Style"
8:30 Felony Squad
9:00 Baseball - San Francisco @ Montreal
11:30 Countrytime
12:00 National News
12:20 News
12:30 Movie - The Executioner of Venice (1963; Lex Barker, Guy Madison, Alessandra Panaro)

WLBZ Channel 2 Bangor (NBC)
9:00 Tom Foolery
9:30 Heckle and Jeckle
10:00 Woody Woodpecker
11:00 Bugaloos
11:30 Pink Panther
12:00 H.R. Pufnstuf 
12:30 Here Comes the Grump
1:00 Hot Dog
1:30 Jambo - "Simbufu, the Elephant Who Cried Wolf"
2:00 Roller Derby
3:00 Baseball - Pittsburgh @ Cincinnati
5:30 To Be Announced
6:00 Patty Duke
6:30 Porter Wagoner
7:00 Perry Mason
8:00 NBC News
8:30 Childhood: The Enchanted Years
9:30 Movie - The Night of the Iguana (1964; Richard Burton, Ava Gardner, Deborah Kerr)
12:00 Movie - Tomorrow at Ten (1965; John Gregson, Robert Shaw, William Hartnell)

WEMT (WVII) Channel 7 Bangor (ABC)
10:00 Lancelot Link, Secret Chimp
11:00 Jerry Lewis
11:30 Double Deckers
12:00 Hot Wheels
12:30 Sky Hawks
1:00 Motor Mouse
1:30 Hardy Boys
2:00 American Bandstand (with guests the Osmond Brothers)
3:00 Saturday Matinee
4:30 Golf - Jordan Open
6:00 Wide World of Sports
7:30 Bill Anderson
8:00 Bud Leavitt
8:30 Lawrence Welk
9:30 ABC News Special - "Heroes and Heroin"
10:30 Skowhegan Fair
11:00 Stacey's Country Jamboree

WAGM Channel 8 Presque Isle (CBS, NBC, ABC)
9:00 Bugs Bunny/Road Runner Hour
10:00 Sabrina and the Groovie Goolies
11:00 Josie and the Pussycats
11:30 Harlem Globetrotters
12:00 Archie and Friends
1:00 Scooby-Doo
1:30 Monkees
2:00 Dastardly and Muttley
2:30 Jetsons
3:00 To Be Announced
4:00 Wide World of Sports
5:30 Baseball - Boston @ Oakland
8:00 News
8:30 Mission: Impossible - "Blast"
9:30 My Three Sons - "Ernie Drives"
10:00 Arnie - "Citizen Pain"
10:30 Mary Tyler Moore - "He's All Yours"
11:00 Mannix - "Voices in the Dark"
12:00 Movie - Dear Brigitte (1965; James Stewart, Fabian, Glynis Johns)

SUNDAY, AUGUST 22, 1971

CKCW Channel 2 Moncton, Channel 8 Charlottetown / CKLT Channel 9 Saint John (CTV)
1:00 Sacred Heart
1:15 Salvation Army
1:30 Day of Discovery
2:00 Rex Humbard
3:00 Movie - A Summer Place (1959; Richard Egan, Dorothy McGuire, Sandra Dee)
4:30 Four Faces of Nevin Miller
5:30 Question Period
6:00 New Columbia
6:30 Journal
7:00 University Challenge
7:30 Bewitched
8:00 Untamed World - "Australia: Pt. 3"
8:30 Mod Squad - "Is That Justice?"
9:30 Tammy
10:00 Cities at War - "Leningrad"
11:00 Marcus Welby, M.D. - "The House of Alquist"
12:00 National News
12:20 News

CBHT Channel 3 Halifax (CBC)
11:45 Klahanie
12:15 Music in Miniature
12:45 Barefoot in the Park
1:15 A Way Out - "Annuals For the Home Garden"
1:30 Country Canada
2:00 Pick and Choose - "Regional Problems-- Unemployment"
2:30 Sunday Best - "Separatism-- A Decade in Perspective"
3:30 Kaleidosport
5:00 Music to See - "Man, Sea, and Faith"
5:30 Piffle and Company
6:00 Walt Disney - "A Boy Called Nuthin': Pt. 2"
7:00 Adventures in Rainbow Country - "The Bird Watchers"
7:30 Bill Cosby - "The Long Road Back"
8:00 Newcomers (with guest Flamengo guitarist Ronald Radford)
9:00 Manipulators - "Belle and Bonnie, Bonnie and Belle"
10:00 Some of My Best Friends Are Cannibals
10:30 Summer Weekend
11:00 CBC News
11:15 News
11:25 Movie - The Divided Heart (1954; Cornell Borchers, Yvonne Mitchell, Armin Dahlen)

CBCT Channel 13 Charlottetown (CBC)
1:15 A Way Out - "Annuals For the Home Garden"
1:30 Country Canada
2:00 Pick and Choose - "Regional Problems-- Unemployment"
2:30 Sunday Best - "Separatism-- A Decade in Perspective"
3:30 Kaleidosport
5:00 Music to See - "Man, Sea, and Faith"
5:30 Piffle and Company
6:00 Walt Disney - "A Boy Called Nuthin': Pt. 2"
7:00 Adventures in Rainbow Country - "The Bird Watchers"
7:30 Bill Cosby - "The Long Road Back"
8:00 Newcomers (with guest Flamengo guitarist Ronald Radford)
9:00 Manipulators - "Belle and Bonnie, Bonnie and Belle"
10:00 Some of My Best Friends Are Cannibals
10:30 Summer Weekend
11:00 CBC News
11:15 News
12:25 To Be Announced

CHAU Channel 5 Carleton, Quebec (SRC)
11:00 Le Jour du Seigneur
12:00 Visages de l'Eglise
1:00 Le Francais d'Aujourd'hui
1:30 Les Sovietiques
2:00 Travaux et les jours
2:30 Le Francophonissme
3:00 Le Vieux Montreal
3:30 Les Jeux du Quebec
5:00 L'Heure des quilles
6:00 Documentaire Canadien - "Regards sur l'occultisme: 2e partie"
7:00 5-D
7:30 Telejournal
7:35 Invitation au loisirs
8:00 Quelle famille!
8:30 Zoom en liberte
9:30 Les Beaux Dimanches - "Trois petits jours"
10:30 Les Beaux Dimanches - "La Publicite ou la mort"
11:30 Telejournal
11:45 Sports Dimanche
12:00 Le Professeur Guillemin
12:30 Des jours et des hommes
1:00 Cinema - Le Rendez-vous de minuit (1962; Lilli Palmer, Michel Auclair, Robert Lombard)

CHSJ (CBAT) Channel 4 Saint John / Channel 7 Moncton (CBC)
12:00 Sacred Heart
12:15 Fish Log
12:30 Rex Humbard
1:30 Country Canada
2:00 Oral Roberts 
2:30 Sunday Best - "Separatism-- A Decade in Perspective"
3:30 Kaleidosport
5:00 Music to See - "Man, Sea, and Faith"
5:30 Gospelaires
6:00 Walt Disney - "A Boy Called Nuthin': Pt. 2"
7:00 Adventures in Rainbow Country - "The Bird Watchers"
7:30 Bill Cosby - "The Long Road Back"
8:00 Newcomers (with guest Flamengo guitarist Ronald Radford)
9:00 Manipulators - "Belle and Bonnie, Bonnie and Belle"
10:00 Some of My Best Friends Are Cannibals
10:30 Summer Weekend
11:00 CBC News
11:15 Regional News & Weather
11:30 Pierre Berton

CBAFT Channel 11 Moncton (SRC)
11:00 Le Jour du Seigneur
12:00 Visages de l'Eglise
1:00 Le Francais d'Aujourd'hui
1:30 Les Sovietiques
2:00 Travaux et les jours
2:30 Le Francophonissme
3:00 Le Vieux Montreal
3:30 Les Jeux du Quebec
5:00 L'Heure des quilles
6:00 Documentaire Canadien - "Regards sur l'occultisme: 2e partie"
7:00 5-D
7:30 Telejournal
7:35 Invitation au loisirs
8:00 Quelle famille!
8:30 Zoom en liberte
9:30 Les Beaux Dimanches - "Trois petits jours"
10:30 Les Beaux Dimanches - "La Publicite ou la mort"
11:30 Telejournal
11:45 Sports Dimanche
12:00 Le Professeur Guillemin
12:30 Des jours et des hommes
1:00 Cinema - Le Rendez-vous de minuit (1962; Lilli Palmer, Michel Auclair, Robert Lombard)

CJCB Channel 4 Sydney (CBC)
1:00 Fish Log
1:15 A Way Out - "Annuals For the Home Garden"
1:30 Country Canada
2:00 Pick and Choose - "Regional Problems-- Unemployment"
2:30 Sunday Best - "Separatism-- A Decade in Perspective"
3:30 Rex Humbard
4:30 It is Written
5:00 Music to See - "Man, Sea, and Faith"
5:30 Piffle and Company
6:00 Walt Disney - "A Boy Called Nuthin': Pt. 2"
7:00 Adventures in Rainbow Country - "The Bird Watchers"
7:30 Bill Cosby - "The Long Road Back"
8:00 Newcomers (with guest Flamengo guitarist Ronald Radford)
9:00 Manipulators - "Belle and Bonnie, Bonnie and Belle"
10:00 Some of My Best Friends Are Cannibals
10:30 Summer Weekend
11:00 CBC News
11:15 News
11:30 David Frost

CJCH Channel 5 Halifax (CTV)
11:15 Sacred Heart
11:30 Crossroads
12:00 World Tomorrow - "What's Behind the Energy Crisis?: Pt. 1"
12:30 It is Written
1:00 Rex Humbard
2:00 Oral Roberts
2:30 Faith and Music
3:00 Under Attack
4:00 Movie - Over She Goes (1937; Stanley Lupino, Claire Luce, Gina Malo)
5:30 Municipal Government
6:00 University Challenge
6:30 Movie - City Beneath the Sea (1971; Stuart Whitman, Rosemary Forsyth, Robert Colbert)
8:00 Untamed World - "Australia: Pt. 3"
8:30 Mod Squad - "Is That Justice?
9:30 Bewitched - "The Salem Saga: Pt. 2"
10:00 Cities at War - "Leningrad"
11:00 Western Star
11:30 Question Period
12:00 National News
12:20 News
12:35 Escape Route
1:05 Prayer

CKCD Channel 7 Campbellton / Channel 12 Upsalquitch Lake (CBC, CTV)
1:00 Day of Discovery
1:30 Country Canada
2:00 Pick and Choose - "Regional Problems-- Unemployment"
2:30 Sunday Best - "Separatism-- A Decade in Perspective"
3:30 Kaleidosport
5:00 Music to See - "Man, Sea, and Faith"
5:30 Piffle and Company
6:00 Cathedral of Tomorrow
7:00 Adventures in Rainbow Country - "The Bird Watchers"
7:30 Bill Cosby - "The Long Road Back"
8:00 Newcomers (with guest Flamengo guitarist Ronald Radford)
9:00 Manipulators - "Belle and Bonnie, Bonnie and Belle"
10:00 Some of My Best Friends Are Cannibals
10:30 Summer Weekend
11:00 CBC News
11:15 Late Night Final
11:30 F.B.I.

WLBZ Channel 2 Bangor (NBC)
12:30 Faith For Today
1:00 This is the Life
1:30 Places in the World
2:00 Pre-Season Football - New England Vs. Buffalo
5:00 Rebirth of Libya
5:30 Mike Douglas
7:00 Comment!
7:30 NBC News
8:00 T.H.E. Cat
8:30 Walt Disney - "A Boy Called Nuthin': Pt. 2"
9:30 Red Skelton (with guest Martha Raye)
10:00 Bonanza - "A Deck of Aces"
11:00 Bold Ones - "A Single Blow of a Sword"
12:00 Suspense Theatre

WEMT (WVII) Channel 7 Bangor (ABC)
8:45 Bible Speaks
9:15 Cathedral of Tomorrow
10:15 Davey and Goliath
10:30 Underdog
11:00 Jonny Quest
11:30 Chattanooga Cats
12:00 Bullwinkle
12:30 Discovery
1:00 Death Valley Days
1:30 Featurette
2:00 Patterns For Living
2:30 Issues and Answers
3:00 Can-Am Races
5:00 Featurette
5:30 Featurette
6:00 Curly O'Brien
8:00 Time Tunnel
9:00 F.B.I. - "Centre of Peril"
10:00 Movie - Shoot Loud, Louder... I Don't Understand (1966;  Marcello Mastroianni, Raquel Welch, Guido Alberti)
12:00 News

WAGM Channel 8 Presque Isle (CBS, NBC, ABC)
9:15 Rex Humbard
10:15 Christophers
10:30 Perils of Penelope Pitstop
11:00 Lamp Unto My Feet
11:30 Look Up and Live
12:00 Camera Three
12:30 Face the Nation
1:00 Insight
1:30 Face the Nation
2:00 Meet the Press
2:30 Issues and Answers
3:00 To Be Announced
4:00 Pinpoint
4:30 AAU Track
5:30 Baseball - Boston @ Oakland
8:00 Lassie - "For the Love of Lassie: Pt. 1"
8:30 Walt Disney - "A Boy Called Nuthin': Pt. 2"
9:30 Red Skelton (with guest Martha Raye)
10:00 Bonanza - "A Deck of Aces"
11:00 Bold Ones - "A Single Blow of a Sword"
12:00 News

SATURDAY, AUGUST 28, 1971

CKCW Channel 2 Moncton, Channel 8 Charlottetown / CKLT Channel 9 Saint John (CTV)
12:45 Cartoon Playhouse
1:00 Stampede Wrestling
2:00 Marc's Music Shop
2:30 Animal World - "Sanctuary Under Siege"
3:00 Spiderman
3:30 Canadian Potpourri
4:00 Canadian Bandstand
5:00 Come Together
5:30 Wide World of Sports
7:00 All-Star Wrestling
8:00 Family Affair - "Marooned"
8:30 Movie - Modesty Blaise (1966; Monica Vitti, Terence Stamp, Dirk Bogarde)
11:00 Gunsmoke 
12:00 National News
12:20 News
12:30 Movie - Ride the Wild Surf (1964; Fabian, Shelley Fabares, Peter Brown)

CBHT Channel 3 Halifax (CBC)
12:30 Riverbank
1:00 Children's Cinema
2:00 Place of Your Own - "Japan: Pt. 1"
2:30 Klahanie - "Keller Spring"
3:00 Baseball - Los Angeles @ New York
5:30 Bugs Bunny/Road Runner Hour - "Cats and Bruises"/"Bully For Bugs"/"Hyde and Go Tweet" 
6:30 Galloping Gourmet - "Gigot d'Agneau Kerr"
7:00 CBC News
7:30 Fish Log
7:45 Sports World
8:00 Laurel and Hardy - "Habeas Corpus"
8:30 Reach For the Top
9:00 Movie - Isabel (1968; Genevieve Bujold, Marc Strange, Gerard Parkes)
11:00 Performers
11:30 Countrytime
12:00 CBC News
12:15 News
12:30 Movie - Annie Get Your Gun (1950; Betty Hutton, Howard Keel, Louis Calhern)

CBCT Channel 13 Charlottetown (CBC)
12:30 Underdog
1:00 Sir Lancelot
1:30 Riverbank
2:00 Place of Your Own - "Japan: Pt. 1"
2:30 Klahanie - "Keller Spring"
3:00 Baseball - Los Angeles @ New York
5:30 Bugs Bunny/Road Runner Hour - "Cats and Bruises"/"Bully For Bugs"/"Hyde and Go Tweet" 
6:30 Galloping Gourmet - "Gigot d'Agneau Kerr"
7:00 CBC News
7:30 Fish Log
7:45 Tomorrow Today
8:00 Laurel and Hardy - "Habeas Corpus"
8:30 All Around the Circle
9:00 Movie - Isabel (1968; Genevieve Bujold, Marc Strange, Gerard Parkes)
11:00 Performers
11:30 Countrytime
12:00 CBC News
12:15 News
12:30 CBCT Late Show

CHAU Channel 5 Carleton, Quebec (SRC)
11:15 Mire et musique
11:20 Ouverture
11:30 Tour de Terre 
12:00 Fanfreluche
12:30 Lassie - "Le Chien de garde"
1:00 A Communiquer
1:30 Les Animaux chez eux
2:00 La Grande Aventure
2:30 Cent millions de jeunes
3:00 Les Quatre saisons
3:15 Baseball - Los Angeles @ New York
5:30 Echos du sport
6:00 Rinaldo Rinaldini
6:30 Mon pays et le sien
7:00 Camera-moto
7:30 Telejournal
7:35 Le Credit et vous
7:45 Extra
8:00 Jeunesse
9:00 Cinema - Hibernatus (1969; Louis de Funes, Michael Lonsdale, Claude Gensac) 
11:00 Johnny Halliday... en coulisse et sur la scene
11:30 Telejournal
11:45 Nouvelles du sport
12:00 Cinema - Adelaide (1968; Ingrid Thulin, Jean Sorel, Sylvie Fennec)

CHSJ (CBAT) Channel 4 Saint John / Channel 7 Moncton (CBC)
1:30 Mack & Myer For Hire
2:00 World Tomorrow
2:30 Klahanie - "Keller Spring"
3:00 Baseball - Los Angeles @ New York
5:30 Bugs Bunny/Road Runner Hour - "Cats and Bruises"/"Bully For Bugs"/"Hyde and Go Tweet" 
6:30 Hawaii Five-O
7:30 Movie - Wake Me When the War is Over (1969; Ken Berry, Eva Gabor, Werner Klemperer)
9:00 Movie - Isabel (1968; Genevieve Bujold, Marc Strange, Gerard Parkes)
11:00 Performers
11:30 Countrytime
12:00 CBC News
12:15 News
12:30 Movie - The Golden Salamander (1950; Trevor Howard, Anouk Aimee, Herbert Lom)

CBAFT Channel 11 Moncton (SRC)
11:30 Tour de Terre 
12:00 Fanfreluche
12:30 Lassie - "Le Chien de garde"
1:00 Rue de l'Anse
1:30 Les Animaux chez eux
2:00 La Grande Aventure
2:30 Cent millions de jeunes
3:00 Les Quatre saisons
3:15 Baseball - Los Angeles @ New York
5:30 Echos du sport
6:00 Rinaldo Rinaldini
6:30 Mon pays et le sien
7:00 Camera-moto
7:30 Telejournal
7:35 Atome et galaxies 
8:00 Tarzan
9:00 Cinema - Hibernatus (1969; Louis de Funes, Michael Lonsdale, Claude Gensac) 
11:00 Johnny Halliday... en coulisse et sur la scene
11:30 Telejournal
11:45 Nouvelles du sport
12:00 Cinema - Adelaide (1968; Ingrid Thulin, Jean Sorel, Sylvie Fennec)

CJCB Channel 4 Sydney (CBC)
1:00 Wrestling
2:00 Place of Your Own - "Japan: Pt. 1"
2:30 Klahanie - "Keller Spring"
3:00 Baseball - Los Angeles @ New York
5:30 Bugs Bunny/Road Runner Hour - "Cats and Bruises"/"Bully For Bugs"/"Hyde and Go Tweet" 
6:30 News
7:00 Movie - The Point (1971; cartoon)
8:30 Saturday Night
9:00 Movie - Isabel (1968; Genevieve Bujold, Marc Strange, Gerard Parkes)
11:00 Performers
11:30 Countrytime
12:00 CBC News
12:15 Movie - Bitter Harvest (1963; Janet Munro, Norman Bird, Terence Alexander)

CJCH Channel 5 Halifax (CTV)
1:30 Batman
2:00 Marc's Music Shop
2:30 Animal World - "Sanctuary Under Siege"
3:00 Rocky and His Pals
3:30 Movie - Geisha Boy (1958; Jerry Lewis, Marie McDonald, Sessue Hayakawa)
5:00 Come Together
5:30 Wide World of Sports
7:00 Wrestling
8:00 Family Affair - "Marooned"
8:30 Movie - Modesty Blaise (1966; Monica Vitti, Terence Stamp, Dirk Bogarde)
11:00 Movie - Pillow Talk (first part) (1959; Rock Hudson, Doris Day, Tony Randall)
12:00 National News
12:20 News
12:30 Movie - Pillow Talk (second part) (1959; Rock Hudson, Doris Day, Tony Randall)

CKCD Channel 7 Campbellton / Channel 12 Upsalquitch Lake (CBC, CTV)
12:45 Cartoon Playhouse
1:00 Stampede Wrestling
2:00 Marc's Music Shop
2:30 Animal World - "Sanctuary Under Siege"
3:00 Baseball - Los Angeles @ New York
5:30 Bugs Bunny/Road Runner Hour - "Cats and Bruises"/"Bully For Bugs"/"Hyde and Go Tweet" 
6:30 Galloping Gourmet - "Gigot d'Agneau Kerr"
7:00 All-Star Wrestling
8:00 Family Affair - "Marooned"
8:30 Felony Squad
9:00 Movie - Isabel (1968; Genevieve Bujold, Marc Strange, Gerard Parkes)
11:00 Performers
11:30 Countrytime
12:00 National News
12:20 News
12:30 Movie - Ride the Wild Surf (1964; Fabian, Shelley Fabares, Peter Brown)

WLBZ Channel 2 Bangor (NBC)
9:00 Tom Foolery
9:30 Heckle and Jeckle
10:00 Woody Woodpecker
11:00 Children's Special - "A Day With Bill Cosby"
12:00 H.R. Pufnstuf 
12:30 Here Comes the Grump
1:00 Hot Dog
1:30 Jambo - "Buck and the Ugly Duckling"
2:00 Roller Derby
3:00 Baseball - Los Angeles @ New York
5:30 To Be Announced
6:00 Patty Duke
6:30 Porter Wagoner
7:00 Perry Mason
8:00 NBC News
8:30 Adventure Theatre - "Deadlock"
9:30 Movie - The Unsinkable Molly Brown (1964; Debbie Reynolds, Harve Presnell, Ed Begley)
12:00 Movie - Cleopatra's Daughter (1960; Debra Paget, Ettore Manni, Erno Crisa)

WEMT (WVII) Channel 7 Bangor (ABC)
10:00 Lancelot Link, Secret Chimp
11:00 Jerry Lewis
11:30 Double Deckers
12:00 Hot Wheels
12:30 Sky Hawks
1:00 Motor Mouse
1:30 Hardy Boys
2:00 American Bandstand
3:00 Saturday Matinee
5:00 Golf - U.S. Professional Match Play Championship
6:00 Wide World of Sports
7:30 Bill Anderson
8:00 Bud Leavitt
8:30 Lawrence Welk
9:30 Tom Jones
10:30 This is Your Life
11:00 Stacey's Country Jamboree

WAGM Channel 8 Presque Isle (CBS, NBC, ABC)
9:00 Bugs Bunny/Road Runner Hour
10:00 Sabrina and the Groovie Goolies
11:00 Josie and the Pussycats
11:30 Harlem Globetrotters
12:00 Archie and Friends
1:00 Scooby-Doo
1:30 Monkees
2:00 Dastardly and Muttley
2:30 Jetsons
3:00 Wide World of Sports
4:30 CBS Tournament of Tennis Championships
6:30 To Be Announced
7:00 F.B.I.
8:00 News
8:30 Mission: Impossible - "Squeeze Play"
9:30 My Three Sons - "The Recital"
10:00 Pre-Season Football - Detroit Vs. Miami
1:00 Movie - The Pleasure Seekers (1964; Ann-Margret, Tony Franciosa, Carol Lynley)

SUNDAY, AUGUST 29, 1971

CKCW Channel 2 Moncton, Channel 8 Charlottetown / CKLT Channel 9 Saint John (CTV)
1:00 Sacred Heart
1:15 Salvation Army
1:30 Day of Discovery
2:00 Rex Humbard
3:00 Movie - My Son, John (1952; Robert Walker, Helen Hayes, Van Heflin)
5:00 Journal
5:30 Question Period
6:00 CFL Football - Toronto @ Vancouver
8:30 Tammy
9:00 Mod Squad - "The Hot Hot Car"
10:00 Cities at War - "Berlin"
11:00 Marcus Welby, M.D. - "The Girl From Rainbow Beach"
12:00 National News
12:20 News

CBHT Channel 3 Halifax (CBC)
11:45 Klahanie
12:15 Music in Miniature
12:45 Barefoot in the Park
1:15 A Way Out
1:30 Country Canada - "Ship Harbour, Nova Scotia"
2:00 Pick and Choose - "Sports"
2:30 Sunday Best - "The Great Canadian Train Robbery"
3:30 CNE National Horse Show
5:00 Music to See - "Richard Gresko in Recital"
5:30 Piffle and Company - "... Vs. Dirt"
6:00 Walt Disney - "Comanche: Pt. 1"
7:00 Adventures in Rainbow Country - "The Boy Who Loved Animals"
7:30 Bill Cosby - "The Deluge: Pt. 1"
8:00 Newcomers
9:00 Manipulators - "Pokey"
10:00 India Trip
11:00 CBC News
11:15 News
11:25 Movie - The Fortress (1964; Martin Held, Hildegard Knef, Heidelinde Weis)

CBCT Channel 13 Charlottetown (CBC)
12:45 Let's Talk Music
1:15 A Way Out
1:30 Country Canada - "Ship Harbour, Nova Scotia"
2:00 Pick and Choose - "Sports"
2:30 Sunday Best - "The Great Canadian Train Robbery"
3:30 CNE National Horse Show
5:00 Music to See - "Richard Gresko in Recital"
5:30 Piffle and Company - "... Vs. Dirt"
6:00 Walt Disney - "Comanche: Pt. 1"
7:00 Adventures in Rainbow Country - "The Boy Who Loved Animals"
7:30 Bill Cosby - "The Deluge: Pt. 1"
8:00 Newcomers
9:00 Manipulators - "Pokey"
10:00 India Trip
11:00 CBC News
11:15 News
12:25 To Be Announced

CHAU Channel 5 Carleton, Quebec (SRC)
11:00 Le Jour du Seigneur
12:00 Visages de l'Eglise
1:00 Le Francais d'Aujourd'hui
1:30 Les Sovietiques
2:00 Travaux et les jours
2:30 Le Francophonissme
3:00 Le Vieux Montreal
3:30 Univers des sports
5:00 L'Heure des quilles
6:00 Documentaire Canadien - "Voyageurs du centenaire"
7:00 5-D
7:30 Telejournal
7:35 Invitation au loisirs
8:00 Quelle famille!
8:30 Zoom en liberte
9:30 Les Beaux Dimanches - "Vienne Show"
10:30 Les Beaux Dimanches - "L'Orchestre philharmonique de Berlin"
11:30 Telejournal
11:45 Sports Dimanche
12:00 Le Professeur Guillemin
12:30 Des jours et des hommes
1:00 Cinema - Le Desert rouge (1964; Monica Vitti, Richard Harris, Carlo Chionetti)

CHSJ (CBAT) Channel 4 Saint John / Channel 7 Moncton (CBC)
12:00 Sacred Heart
12:15 Fish Log
12:30 Rex Humbard
1:30 Country Canada - "Ship Harbour, Nova Scotia"
2:00 Oral Roberts
2:30 Sunday Best - "The Great Canadian Train Robbery"
3:30 CNE National Horse Show
5:00 Music to See - "Richard Gresko in Recital"
5:30 Gospelaires
6:00 Walt Disney - "Comanche: Pt. 1"
7:00 Adventures in Rainbow Country - "The Boy Who Loved Animals"
7:30 Bill Cosby - "The Deluge: Pt. 1"
8:00 Newcomers
9:00 Manipulators - "Pokey"
10:00 India Trip
11:00 CBC News
11:15 Regional News & Weather
11:30 Pierre Berton

CBAFT Channel 11 Moncton (SRC)
11:00 Le Jour du Seigneur
12:00 Visages de l'Eglise
1:00 Le Francais d'Aujourd'hui
1:30 Les Sovietiques
2:00 Travaux et les jours
2:30 Le Francophonissme
3:00 Le Vieux Montreal
3:30 Univers des sports
5:00 L'Heure des quilles
6:00 Documentaire Canadien - "Voyageurs du centenaire"
7:00 5-D
7:30 Telejournal
7:35 Invitation au loisirs
8:00 Quelle famille!
8:30 Zoom en liberte
9:30 Les Beaux Dimanches - "Vienne Show"
10:30 Les Beaux Dimanches - "L'Orchestre philharmonique de Berlin"
11:30 Telejournal
11:45 Sports Dimanche
12:00 Le Professeur Guillemin
12:30 Des jours et des hommes
1:00 Cinema - Le Desert rouge (1964; Monica Vitti, Richard Harris, Carlo Chionetti)

CJCB Channel 4 Sydney (CBC)
1:00 Fish Log
1:15 A Way Out
1:30 Country Canada - "Ship Harbour, Nova Scotia"
2:00 Pick and Choose - "Sports"
2:30 Sunday Best - "The Great Canadian Train Robbery"
3:30 Rex Humbard
4:30 It is Written - "Battle For the Mind"
5:00 Music to See - "Richard Gresko in Recital"
5:30 Piffle and Company - "... Vs. Dirt"
6:00 Walt Disney - "Comanche: Pt. 1"
7:00 Adventures in Rainbow Country - "The Boy Who Loved Animals"
7:30 Bill Cosby - "The Deluge: Pt. 1"
8:00 Newcomers
9:00 Manipulators - "Pokey"
10:00 India Trip
11:00 CBC News
11:15 News
11:30 David Frost

CJCH Channel 5 Halifax (CTV)
11:15 Sacred Heart
11:30 Crossroads
12:00 World Tomorrow - "What's Behind the Energy Crisis?: Pt. 2"
12:30 It is Written - "Battle For the Mind"
1:00 Rex Humbard
2:00 Oral Roberts
2:30 Faith and Music
3:00 Under Attack
4:00 Movie - Murder in Soho (1939; Jack La Rue, Sandra Storme, Bernard Lee)
5:30 Western Star
6:00 CFL Football - Toronto @ Vancouver
8:30 Bewitched
9:00 Mod Squad - "The Hot Hot Car"
10:00 Cities at War - "Berlin"
11:00 Western Star
11:30 Question Period
12:00 National News
12:20 News
12:35 Escape Route
1:05 Prayer

CKCD Channel 7 Campbellton / Channel 12 Upsalquitch Lake (CBC, CTV)
1:00 Day of Discovery
1:30 Country Canada - "Ship Harbour, Nova Scotia"
2:00 Pick and Choose - "Sports"
2:30 Sunday Best - "The Great Canadian Train Robbery"
3:30 CNE National Horse Show
5:00 Music to See - "Richard Gresko in Recital"
5:30 Piffle and Company - "... Vs. Dirt"
6:00 Cathedral of Tomorrow
7:00 Adventures in Rainbow Country - "The Boy Who Loved Animals"
7:30 Bill Cosby - "The Deluge: Pt. 1"
8:00 Newcomers
9:00 Manipulators - "Pokey"
10:00 India Trip
11:00 CBC News
11:15 Late Night Final
11:30 Alias Smith and Jones

WLBZ Channel 2 Bangor (NBC)
12:30 Faith For Today
1:00 This is the Life
1:30 Places in the World
2:00 Meet the Press
2:30 Patty Duke
3:00 Movie - Days of Thrills and Laughter (1961; Roscoe Arbuckle, Charles Chaplin, Charley Chase)
5:00 Mamonides: Eagle of Cordova
6:00 Mike Douglas
7:00 Comment!
7:30 NBC News
8:00 T.H.E. Cat
8:30 Walt Disney - "Comanche: Pt. 1"
9:30 Red Skelton (with guest Michael Landon)
10:00 Bonanza - "A Time to Die"
11:00 Bold Ones - "The Price of Justice"
12:00 Suspense Theatre

WEMT (WVII) Channel 7 Bangor (ABC)
8:45 Bible Speaks
9:15 Cathedral of Tomorrow
10:15 Davey and Goliath
10:30 Underdog
11:00 Jonny Quest
11:30 Chattanooga Cats
12:00 Bullwinkle
12:30 Discovery
1:00 Call of the West
1:30 Featurette
2:00 Patterns For Living
2:30 Issues and Answers
3:00 Can-Am Races
5:00 Featurette
5:30 Featurette
6:00 Golf - PGA National Match
7:00 Curly O'Brien
9:00 F.B.I. - "Downfall"
10:00 Movie - Weekend at Dunkirk (1964; Jean-Paul Belmondo, Catherine Spaak, Georges Geret)
12:00 News

WAGM Channel 8 Presque Isle (CBS, NBC, ABC)
9:15 Rex Humbard
10:15 Christophers
10:30 Perils of Penelope Pitstop
11:00 Lamp Unto My Feet
11:30 Look Up and Live
12:00 Camera Three
12:30 Face the Nation
1:00 Insight
1:30 Face the Nation
2:00 Meet the Press
2:30 Issues and Answers
3:00 To Be Announced
4:00 Pinpoint
4:30 Tennis - CBS Tournament of Champions
6:30 Where's Huddles?
7:00 To Be Announced
7:30 Roger Mudd News
8:00 Lassie - "For the Love of Lassie: Pt. 2"
8:30 Walt Disney - "Comanche: Pt. 1"
9:30 Red Skelton (with guest Michael Landon)
10:00 Bonanza - "A Time to Die"
11:00 Bold Ones - "The Price of Justice"
12:00 News

SATURDAY, SEPTEMBER 4, 1971

CKCW Channel 2 Moncton, Channel 8 Charlottetown / CKLT Channel 9 Saint John (CTV)
12:45 Cartoon Playhouse
1:00 Stampede Wrestling
2:00 Marc's Music Shop
2:30 Animal World
3:00 Spiderman
3:30 Canadian Potpourri
4:00 Canadian Bandstand
5:00 Come Together
5:30 Wide World of Sports
7:00 All-Star Wrestling
8:00 Family Affair 
8:30 Movie - Zorba the Greek (1964; Anthony Quinn, Alan Bates, Irene Papas)
11:00 Gunsmoke
12:00 National News
12:20 News
12:30 Movie - Synanon (1965; Chuck Connors, Stella Stevens, Alex Cord)

CBHT Channel 3 Halifax (CBC)
12:30 Riverbank
1:00 Children's Cinema
2:00 Place of Your Own - "Japan: Pt. 2"
2:30 Klahanie 
3:00 Kaleidosport
5:00 Prince of Wales Stakes 
6:00 Bugs Bunny/Road Runner Hour - "Two's a Crowd"/"High Diving Hare"/"Sandy Claws"
7:00 CBC News
7:30 Fish Log
7:45 Sports World
8:00 Squeeze
8:30 Reach For the Top
9:00 Movie - The Luck of Ginger Coffey (1964; Robert Shaw, Mary Ure, Liam Redmond)
11:00 Performers
11:30 Countrytime
12:00 CBC News
12:15 News
12:30 Movie - Act One (1963; George Hamilton, Jason Robards, Jack Klugman)

CBCT Channel 13 Charlottetown (CBC)
11:30 Children's Cinema
12:30 Underdog
1:00 Sir Lancelot
1:30 Riverbank
2:00 Place of Your Own - "Japan: Pt. 2"
2:30 Klahanie 
3:00 Kaleidosport
5:00 Prince of Wales Stakes 
6:00 Bugs Bunny/Road Runner Hour - "Two's a Crowd"/"High Diving Hare"/"Sandy Claws"
7:00 CBC News
7:30 Fish Log
7:45 Tomorrow Today
8:00 Squeeze
8:30 All Around the Circle
9:00 Movie - The Luck of Ginger Coffey (1964; Robert Shaw, Mary Ure, Liam Redmond)
11:00 Performers
11:30 Countrytime
12:00 CBC News
12:15 News
12:30 Movie - The Roman Spring of Mrs. Stone (1961; Vivien Leigh, Warren Beatty, Lotte Lenya)

CHAU Channel 5 Carleton, Quebec (SRC)
11:15 Mire et musique
11:20 Ouverture
11:30 Tour de Terre 
12:00 Fanfreluche
12:30 Lassie - "Le Feu de l'enfer"
1:00 A Communiquer
1:30 Les Animaux chez eux
2:00 La Grande Aventure
2:30 Cent millions de jeunes
3:00 Les Quatre saisons
3:00 Baseball - Chicago @ St. Louis
5:30 Echos du sport
6:00 Rinaldo Rinaldini
6:30 Mon pays et le sien
7:00 Camera-moto
7:30 Telejournal
7:35 Le Credit et vous
7:45 Extra
8:00 Jeunesse
9:00 Cinema - Confidences sur l'oreiller (1959; Rock Hudson, Doris Day, Tony Randall)
11:00 Le Monde de la caricature
11:30 Telejournal
11:45 Nouvelles du sport
12:00 Cinema - Le Lecon particuliere (1969; Nathalie Delon, Renaud Verley, Robert Hossein)

CHSJ (CBAT) Channel 4 Saint John / Channel 7 Moncton (CBC)
1:30 Mack & Myer For Hire
2:00 World Tomorrow
2:30 Klahanie 
3:00 Kaleidosport
5:00 Prince of Wales Stakes 
6:00 I Dream of Jeannie 
6:30 Hawaii Five-O
7:30 Movie - 24 Hours to Kill (1966; Lex Barker, Mickey Rooney, Michael Medwin)
9:00 Movie - The Luck of Ginger Coffey (1964; Robert Shaw, Mary Ure, Liam Redmond)
11:00 Performers
11:30 Countrytime
12:00 CBC News
12:15 News
12:30 Movie - Hunted (1952; Dirk Bogarde, Jon Whiteley, Elizabeth Sellars)

CBAFT Channel 11 Moncton (SRC)
11:30 Tour de Terre 
12:00 Fanfreluche
12:30 Lassie - "Le Feu de l'enfer"
1:00 A Communiquer
1:30 Les Animaux chez eux
2:00 La Grande Aventure
2:30 Cent millions de jeunes
3:00 Les Quatre saisons
3:00 Baseball - Chicago @ St. Louis
5:30 Echos du sport
6:00 Rinaldo Rinaldini
6:30 Mon pays et le sien
7:00 Camera-moto
7:30 Telejournal
7:35 Atome et galaxies 
8:00 Tarzan - "Le Loi des Dwari"
9:00 Cinema - Confidences sur l'oreiller (1959; Rock Hudson, Doris Day, Tony Randall)
11:00 Le Monde de la caricature
11:30 Telejournal
11:45 Nouvelles du sport
12:00 Cinema - Le Lecon particuliere (1969; Nathalie Delon, Renaud Verley, Robert Hossein)

CJCB Channel 4 Sydney (CBC)
1:00 Wrestling
2:00 Place of Your Own - "Japan: Pt. 2"
2:30 Klahanie 
3:00 Kaleidosport
5:00 Prince of Wales Stakes 
6:00 Bugs Bunny/Road Runner Hour - "Two's a Crowd"/"High Diving Hare"/"Sandy Claws"
7:00 Movie - Wild Women (1970; Hugh O'Brian, Anne Francis, Marilyn Maxwell)
8:30 Saturday Night
9:00 Movie - The Luck of Ginger Coffey (1964; Robert Shaw, Mary Ure, Liam Redmond)
11:00 Performers
11:30 Countrytime
12:00 CBC News
12:15 CJCB Late Movie

CJCH Channel 5 Halifax (CTV)
1:30 Batman
2:00 Marc's Music Shop
2:30 Animal World
3:00 Rocky and His Pals
3:30 Movie - Helldrivers (1957; Stanley Baker, Herbert Lom, Peggy Cummins)
5:00 Come Together
5:30 Wide World of Sports
7:00 Wrestling
8:00 Family Affair
8:30 Movie - Zorba the Greek (1964; Anthony Quinn, Alan Bates, Irene Papas)
11:00 Movie - Slaughter On Tenth Avenue (first part) (1957; Richard Egan, Jan Sterling, Dan Duryea)
12:00 National News
12:20 News
12:30 Movie - Slaughter On Tenth Avenue (second part) (1957; Richard Egan, Jan Sterling, Dan Duryea)

CKCD Channel 7 Campbellton / Channel 12 Upsalquitch Lake (CBC, CTV)
12:45 Cartoon Playhouse
1:00 Stampede Wrestling
2:00 Marc's Music Shop
2:30 Animal World
3:00 Kaleidosport
5:00 Prince of Wales Stakes 
6:00 Bugs Bunny/Road Runner Hour - "Two's a Crowd"/"High Diving Hare"/"Sandy Claws"
7:00 All-Star Wrestling
8:00 Family Affair
8:30 Felony Squad
9:00 Movie - The Luck of Ginger Coffey (1964; Robert Shaw, Mary Ure, Liam Redmond)
11:00 Performers
11:30 Countrytime
12:00 National News
12:20 News
12:30 Movie - Synanon (1965; Chuck Connors, Stella Stevens, Alex Cord)

WLBZ Channel 2 Bangor (NBC)
9:00 Tom Foolery
9:30 Heckle and Jeckle
10:00 Woody Woodpecker
11:00 Dr. Dolittle
11:30 Pink Panther
12:00 H.R. Pufnstuf
12:30 Here Comes the Grump
1:00 Hot Dog
1:30 Jambo
2:00 Roller Derby
3:00 Baseball - Chicago @ St. Louis
5:30 To Be Announced
6:00 Patty Duke
6:30 Porter Wagoner
7:00 Perry Mason
8:00 NBC News
8:30 Adventure Theatre - "Four Kings"
9:30 Pre-Season Football - St. Louis Vs. Kansas City 
12:30 Movie - It's a Gift (1934; W. C. Fields, Kathleen Howard, Jean Rouverol)
1:45 Movie - Rommel's Treasure (1955; Dawn Addams, Paul Hubschmid, Isa Miranda)

WEMT (WVII) Channel 7 Bangor (ABC)
9:30 Road Runner Show - "Zip N' Snort"/"The Jet Cage"/"The Wild Chase"
10:00 Lancelot Link, Secret Chimp
11:00 Jerry Lewis
11:30 Double Deckers
12:00 Hot Wheels
12:30 Sky Hawks
1:00 Motor Mouse
1:30 Hardy Boys
2:00 American Bandstand (with guests The Grass Roots and Davy Jones)
3:00 Sunday Matinee
4:30 Golf - Men's Amateur Tournament
6:00 Wide World of Sports
7:30 Bill Anderson
8:00 Bud Leavitt
8:30 Lawrence Welk
9:30 Tom Jones
10:30 This is Your Life
11:00 Stacey's Country Jamboree

WAGM Channel 8 Presque Isle (CBS, NBC, ABC)
9:00 Bugs Bunny/Road Runner Hour
10:00 Sabrina and the Groovie Goolies
11:00 Josie and the Pussycats
11:30 Harlem Globetrotters
12:00 Archie and Friends
1:00 Scooby-Doo
1:30 Monkees
2:00 Dastardly and Muttley
2:30 Jetsons
3:00 Baseball - Cleveland @ Boston
5:30 Tennis - U.S. Open
7:00 F.B.I.
8:00 News
8:30 Mission: Impossible - "Cat's Paw"
9:30 My Three Sons - "The Return of Albert"
10:00 Arnie - "Swinging Sixties"
10:30 Mary Tyler Moore - "The Boss Isn't Coming to Dinner"
11:00 Mannix
12:00 Cinema '71

SUNDAY, SEPTEMBER 5, 1971

CKCW Channel 2 Moncton, Channel 8 Charlottetown / CKLT Channel 9 Saint John (CTV)
1:00 Sacred Heart
1:15 Salvation Army
1:30 Day of Discovery
2:00 Rex Humbard
3:00 Movie - The Manchurian Candidate (1962; Frank Sinatra, Laurence Harvey, Janet Leigh)
5:30 Question Period
6:00 Ireland: Isle For Sport
6:30 Journal
7:00 A.Y. Jackson
7:30 Bewitched
8:00 Untamed World - "Cranes"
8:30 Mod Squad - "See the Eagles Dying"
9:30 Tammy
10:00 Turn On With Jesus
11:00 Engelbert Humperdinck
12:00 National News
12:20 News

CBHT Channel 3 Halifax (CBC)
11:45 Klahanie
12:15 Music in Miniature
12:45 Barefoot in the Park
1:15 A Way Out
1:30 Country Canada
2:00 Pick and Choose - "Canadians Enjoying Themselves"
2:30 Sunday Best - "North Vietnam Revisited"
3:30 Horse Show
5:00 Music to See - "Norman Symonds' Concerto For Television"
5:30 Piffle and Company
6:00 Walt Disney - "Comanche: Pt. 2"
7:00 Adventures in Rainbow Country - "Mystery at Whaleback Bay"
7:30 Bill Cosby - "The Deluge: Pt. 2"
8:00 Frank Sinatra at the Royal Festival Hall
9:00 Manipulators - "The Flock"
10:00 Sesame Street (a parent's-eye view of the popular television series)
11:00 CBC News
11:15 News
11:25 Movie - One Day in London (1966; Joe Brown, Sophie Hardy, Sidney James)

CBCT Channel 13 Charlottetown (CBC)
1:15 A Way Out
1:30 Country Canada
2:00 Pick and Choose - "Canadians Enjoying Themselves"
2:30 Sunday Best - "North Vietnam Revisited"
3:30 Horse Show
5:00 Music to See - "Norman Symonds' Concerto For Television"
5:30 Piffle and Company
6:00 Walt Disney - "Comanche: Pt. 2"
7:00 Adventures in Rainbow Country - "Mystery at Whaleback Bay"
7:30 Bill Cosby - "The Deluge: Pt. 2"
8:00 Frank Sinatra at the Royal Festival Hall
9:00 Manipulators - "The Flock"
10:00 Sesame Street (a parent's-eye view of the popular television series)
11:00 CBC News
11:15 News
12:25 To Be Announced

CHAU Channel 5 Carleton, Quebec (SRC)
9:45 Mire et musique
10:00 Laurel et Hardy
10:30 Le Prince Saphir
11:00 Le Jour du Seigneur
12:00 D'hier a demain - "Le Petit livre rouge"
1:00 Les Quatre saisons
1:15 Information agricole
1:30 Travaux et les jours
2:00 A Communiquer
2:30 Le Francophonissme
3:00 Le Vieux Montreal
3:30 Univers des sports
6:00 5-D
7:00 Le Francais d'Aujourd'hui
7:30 Telejournal
7:35 Invitation au loisirs
8:00 Quelle famille!
8:30 Les Beaux Dimanches - "Les Souris et des hommes"
1:00 La Fleche du temps
11:30 Telejournal
11:45 Sports Dimanche
12:00 Politique Atout
12:30 Cinema - L'Aventure (1960; Gabriele Ferzetti, Monica Vitti, Lea Massari) 

CHSJ (CBAT) Channel 4 Saint John / Channel 7 Moncton (CBC)
12:00 Sacred Heart
12:15 Fish Log
12:30 Rex Humbard
1:30 Country Canada
2:00 Oral Roberts
2:30 Sunday Best - "North Vietnam Revisited"
3:30 Horse Show
5:00 Music to See - "Norman Symonds' Concerto For Television"
5:30 Gospelaires
6:00 Walt Disney - "Comanche: Pt. 2"
7:00 Adventures in Rainbow Country - "Mystery at Whaleback Bay"
7:30 Bill Cosby - "The Deluge: Pt. 2"
8:00 Frank Sinatra at the Royal Festival Hall
9:00 Manipulators - "The Flock"
10:00 Sesame Street (a parent's-eye view of the popular television series)
11:00 CBC News
11:15 Regional News & Weather
11:30 Pierre Berton

CBAFT Channel 11 Moncton (SRC)
10:00 Laurel et Hardy
10:30 Le Prince Saphir
11:00 Le Jour du Seigneur
12:00 D'hier a demain - "Le Petit livre rouge"
1:00 Information agricole
1:15 Les Quatre saisons
1:30 Travaux et les jours
2:00 Technoflash
2:30 Le Francophonissme
3:00 Le Vieux Montreal
3:30 Univers des sports
6:00 5-D
7:00 Le Francais d'Aujourd'hui
7:30 Telejournal
7:35 Invitation au loisirs
8:00 Quelle famille!
8:30 Les Beaux Dimanches - "Les Souris et des hommes"
11:00 Gros plan
11:30 Telejournal
11:45 Sports Dimanche
12:00 Politique Atout
12:30 Cinema - L'Aventure (1960; Gabriele Ferzetti, Monica Vitti, Lea Massari)

CJCB Channel 4 Sydney (CBC)
1:00 Fish Log
1:15 A Way Out
1:30 Country Canada
2:00 Pick and Choose - "Canadians Enjoying Themselves"
2:30 Sunday Best - "North Vietnam Revisited"
3:30 Rex Humbard
4:30 It is Written
5:00 Music to See - "Norman Symonds' Concerto For Television"
5:30 Piffle and Company
6:00 Walt Disney - "Comanche: Pt. 2"
7:00 Adventures in Rainbow Country - "Mystery at Whaleback Bay"
7:30 Bill Cosby - "The Deluge: Pt. 2"
8:00 Frank Sinatra at the Royal Festival Hall
9:00 Manipulators - "The Flock"
10:00 Sesame Street (a parent's-eye view of the popular television series)
11:00 CBC News
11:15 News
11:30 David Frost

CJCH Channel 5 Halifax (CTV)
11:15 Sacred Heart
11:30 Crossroads
12:00 World Tomorrow
12:30 It is Written
1:00 Rex Humbard
2:00 Oral Roberts
2:30 Faith and Music
3:00 Under Attack
4:00 Movie - Forbidden Cargo (1954; Jack Warner, Nigel Patrick, Elizabeth Sellars)
5:30 Western Star
6:00 University Challenge
6:30 Movie - The Ballad of Josie (1967; Doris Day, Peter Graves, George Kennedy)
8:00 Untamed World - "Cranes"
8:30 Mod Squad - "See the Eagles Dying"
9:30 Bewitched
10:00 Cities at War - "Berlin"
11:00 Western Star
11:30 Question Period
12:00 National News
12:20 News
12:35 Movie - Twilight For the Gods (1958; Rock Hudson, Cyd Charisse, Arthur Kennedy)
2:05 Prayer

CKCD Channel 7 Campbellton / Channel 12 Upsalquitch Lake (CBC, CTV)
1:00 Day of Discovery
1:30 Country Canada
2:00 Pick and Choose - "Canadians Enjoying Themselves"
2:30 Sunday Best - "North Vietnam Revisited"
3:30 Horse Show
5:00 Music to See - "Norman Symonds' Concerto For Television"
5:30 Piffle and Company
6:00 Cathedral of Tomorrow
7:00 Adventures in Rainbow Country - "Mystery at Whaleback Bay"
7:30 Bill Cosby - "The Deluge: Pt. 2"
8:00 Frank Sinatra at the Royal Festival Hall
9:00 Manipulators - "The Flock"
10:00 Sesame Street (a parent's-eye view of the popular television series)
11:00 CBC News
11:15 Late Night Final
11:30 Alias Smith and Jones

WLBZ Channel 2 Bangor (NBC)
12:30 Faith For Today
1:00 This is the Life
1:30 Places in the World
2:00 Meet the Press
2:30 Patty Duke
3:00 Movie - The Leopard (1963; Burt Lancaster, Alain Delon, Claudia Cardinale)
6:00 Mike Douglas
7:00 Comment! 
7:30 NBC News
8:00 T.H.E. Cat
8:30 Walt Disney - "Comanche: Pt. 2"
9:30 Cat Ballou
10:00 Bonanza - "An Earthquake Called Callahan"
11:00 Bold Ones - "In Dreams They Run"
12:00 Suspense Theatre

WEMT (WVII) Channel 7 Bangor (ABC)
8:45 Bible Speaks
9:15 Cathedral of Tomorrow
10:15 Davey and Goliath
10:30 Underdog
11:00 Jonny Quest
11:30 Chattanooga Cats
12:00 Bullwinkle
12:30 Discovery
1:00 Call of the West
1:30 Featurette
2:00 Patterns For Living
2:30 Issues and Answers
3:00 Sunday Matinee
6:00 Curly O'Brien
8:00 Time Tunnel
9:00 F.B.I. - "The Hitchhiker"
10:00 Movie - Batman: The Movie (1966; Adam West, Burt Ward, Frank Gorshin)
12:00 News

WAGM Channel 8 Presque Isle (CBS, NBC, ABC)
9:15 Rex Humbard
10:15 Christophers
10:30 Perils of Penelope Pitstop
11:00 Lamp Unto My Feet
11:30 Look Up and Live
12:00 Camera Three - "Wishes, Lies, and Dreams"
12:30 Face the Nation
1:00 Insight
1:30 Face the Nation
2:00 Meet the Press
2:30 Issues and Answers
3:00 Baseball - Cleveland @ Boston
6:00 To Be Announced
6:30 Where's Huddles?
7:00 To Be Announced
7:30 Roger Mudd News
8:00 Lassie - "Sneakers"
8:30 Walt Disney - "Comanche: Pt. 2"
9:30 Cat Ballou
10:00 Bonanza - "An Earthquake Called Callahan"
11:00 Bold Ones - "In Dreams They Run"
12:00 News

SATURDAY, SEPTEMBER 11, 1971

CKCW Channel 2 Moncton, Channel 8 Charlottetown / CKLT Channel 9 Saint John (CTV)
12:45 Cartoon Playhouse
1:00 Stampede Wrestling
2:00 Marc's Music Shop
2:30 Animal World
3:00 Spiderman
3:30 Canadian Potpourri
4:00 Canadian Bandstand
5:00 Come Together
5:30 Wide World of Sports
7:00 All-Star Wrestling
8:00 Family Affair
8:30 Movie - Hatari! (1962; John Wayne, Hardy Kruger, Elsa Martinelli)
11:00 Gunsmoke
12:00 National News
12:20 News
12:30 Movie - That Man in Istanbul (1965; Horst Buchholz, Sylva Koscina, Mario Adorf)

CBHT Channel 3 Halifax (CBC)
12:30 Riverbank
1:00 Children's Cinema
2:00 Place of Your Own - "Japan: Pt. 3"
2:30 Klahanie - "Birds of the North German Marsh"
3:00 Baseball - Chicago @ St. Louis
5:30 Bugs Bunny/Road Runner Hour - "Rabbit Romeo"/"Tweety and the Beanstalk"/"Weasel While You Work"
6:30 Visit of State
7:00 CBC News
7:30 Fish Log
7:45 Sports World
8:00 Laurel and Hardy
8:30 Reach For the Top
9:00 CFL Football - Ottawa @ Montreal
11:30 Countrytime
12:00 CBC News
12:15 Provincial Affairs
12:20 News
12:30 Movie - Brainstorm (1965; Jeffrey Hunter, Dana Andrews, Anne Francis)

CBCT Channel 13 Charlottetown (CBC)
11:30 Children's Cinema
12:30 Underdog
1:00 Sir Lancelot
1:30 Riverbank
2:00 Place of Your Own - "Japan: Pt. 3"
2:30 Klahanie - "Birds of the North German Marsh"
3:00 Baseball - Chicago @ St. Louis
5:30 Bugs Bunny/Road Runner Hour - "Rabbit Romeo"/"Tweety and the Beanstalk"/"Weasel While You Work"
6:30 Visit of State
7:00 CBC News
7:30 Fish Log
7:45 Tomorrow Today
8:00 Laurel and Hardy
8:30 All Around the Circle
9:00 CFL Football - Ottawa @ Montreal
11:30 Countrytime
12:00 CBC News
12:15 News
12:30 Movie - None But the Brave (1965; Frank Sinatra, Clint Walker, Tatsuya Mihashi)

CHAU Channel 5 Carleton, Quebec (SRC)
10:00 Yogi et Popotame
10:30 Le Roi Leo
11:00 Mon ami, Ben
11:30 Tour de Terre
12:00 Robin Fusee
12:30 Lassie
1:00 L'Homme du Picardie
1:30 Le Monde en liberte
2:00 Tennis - details a communiquer
3:00 Baseball - Chicago @ St. Louis
5:30 Echos du sport
6:00 Rinaldo Rinaldini
6:30 Mon pays et le sien
7:00 Camera-moto
7:30 Objectif
8:00 Jeunesse
9:00 Cinema - L'Inquietante dame en noir (1962; Kim Novak, Jack Lemmon, Fred Astaire)
11:30 Telejournal
11:45 Nouvelles du sport
12:00 Au Masculin
12:30 Cinema - Le Voleur des crimes (1969; Jean-Louis Trintignant, Robert Hossein, Giorgia Moll)

CHSJ (CBAT) Channel 4 Saint John / Channel 7 Moncton (CBC)
9:30 Movie - Keep Smiling (1938; Jane Withers, Gloria Stuart, Henry Wilcoxon)
10:45 Movie - The Tenderfoot (1932; Joe E. Brown, Ginger Rogers, Lew Cody)
12:00 Wild Kingdom
12:30 Reach For the Top
1:00 Movie - Revolt at Fort Laramie (1957; John Dehner, Gregg Palmer, Frances Helm)
2:30 World Tomorrow
3:00 Baseball - Chicago @ St. Louis
5:30 Bugs Bunny/Road Runner Hour - "Rabbit Romeo"/"Tweety and the Beanstalk"/"Weasel While You Work"
6:30 Adam-12
7:00 Hawaii Five-O
8:00 Mission: Impossible
9:00 CFL Football - Ottawa @ Montreal
11:30 Countrytime
12:00 CBC News
12:15 News
12:30 Movie - Penny Princess (1952; Yolande Donlan, Dirk Bogarde, A.E. Matthews)

CBAFT Channel 11 Moncton (SRC)
10:00 Yogi et Popotame
10:30 Le Roi Leo
11:00 Mon ami, Ben
11:30 Tour de Terre
12:00 Robin Fusee
12:30 Lassie
1:00 L'Homme du Picardie
1:30 Le Monde en liberte
2:00 Tennis - details a communiquer
3:00 Baseball - Chicago @ St. Louis
5:30 Echos du sport
6:00 Rinaldo Rinaldini
6:30 Mon pays et le sien
7:00 Camera-moto
7:30 Telejournal
7:45 Nouvelles du sport
8:00 Cent filles a marier
9:00 Cinema - L'Inquietante dame en noir (1962; Kim Novak, Jack Lemmon, Fred Astaire)
11:30 Telejournal
11:45 Nouvelles du sport
12:00 Au Masculin
12:30 Cinema - Le Voleur des crimes (1969; Jean-Louis Trintignant, Robert Hossein, Giorgia Moll)

CJCB Channel 4 Sydney (CBC)
1:00 Wrestling
2:00 Place of Your Own - "Japan: Pt. 3"
2:30 Klahanie - "Birds of the North German Marsh"
3:00 Baseball - Chicago @ St. Louis
5:30 Bugs Bunny/Road Runner Hour - "Rabbit Romeo"/"Tweety and the Beanstalk"/"Weasel While You Work"
6:30 News
7:00 Movie - Night Slaves (1970; James Franciscus, Lee Grant, Scott Marlowe)
8:30 Saturday Night
9:00 CFL Football - Ottawa @ Montreal
11:30 Countrytime
12:00 CBC News
12:15 Provincial Affairs
12:20 CJCB Late Movie

CJCH Channel 5 Halifax (CTV)
1:30 Batman
2:00 Marc's Music Shop
2:30 Animal World 
3:00 Rocky and His Pals
3:30 Movie - Bitter Springs (1950; Tommy Trinder, Chips Rafferty, Gordon Jackson)
5:00 Come Together
5:30 Wide World of Sports
7:00 Wrestling
8:00 Family Affair
8:30 Movie - The War Lord (1965; Charlton Heston, Richard Boone, Rosemary Forsyth)
11:00 Movie - This Earth is Mine (first part) (1959; Rock Hudson, Jean Simmons, Dorothy McGuire)
12:00 National News
12:20 News
12:30 Movie - This Earth is Mine (second part) (1959; Rock Hudson, Jean Simmons, Dorothy McGuire)

CKCD Channel 7 Campbellton / Channel 12 Upsalquitch Lake (CBC, CTV)
12:45 Cartoon Playhouse
1:00 Stampede Wrestling
2:00 Marc's Music Shop
2:30 Animal World
3:00 Baseball - Chicago @ St. Louis
5:30 Bugs Bunny/Road Runner Hour - "Rabbit Romeo"/"Tweety and the Beanstalk"/"Weasel While You Work"
6:30 Visit of State
7:00 All-Star Wrestling
8:00 Family Affair
8:30 Felony Squad
9:00 CFL Football - Ottawa @ Montreal
11:30 Countrytime
12:00 National News
12:20 News
12:30 Movie - That Man in Istanbul (1965; Horst Buchholz, Sylva Koscina, Mario Adorf)

WLBZ Channel 2 Bangor (NBC)
9:00 Dr. Dolittle
9:30 Woody Woodpecker
10:00 Deputy Dawg
10:30 Pink Panther - "In the Pink of the Night"/"Technology, Phooey"/"Super Pink"
11:00 Barrier Reef
11:30 Take a Great Step
12:30 Bugaloos
1:00 Mr. Wizard
1:30 Jetsons
2:00 Roller Derby
3:00 Baseball - Chicago @ St. Louis
5:30 To Be Announced
6:00 World Series of Golf 
7:30 NBC News
8:00 Decisions, Decisions
10:00 Timex Presents Peggy Fleming at Sun Valley
11:00 Miss America Pageant
1:00 Movie - Down Memory Lane (1949; Steve Allen, Bing Crosby, W.C. Fields)

WEMT (WVII) Channel 7 Bangor (ABC)
9:00 Jerry Lewis
9:30 Road Runner Show - "Beep Prepared"/"Putty Tat Trouble"/"Cats and Bruises"
10:00 Funky Phantom - "Don't Fool With a Phantom"
10:30 Jackson Five - "It All Started With..."
11:00 Bewitched
11:30 Lidsville - "World in a Hat"
12:00 Curiosity Shop
1:00 Jonny Quest
1:30 Lancelot Link, Secret Chimp
2:00 American Bandstand
3:00 Saturday Matinee
6:00 Wide World of Sports
7:30 College Football - Grambling Vs. Morgan State
10:30 Bud Leavitt
11:00 Stacey's Country Jamboree

WAGM Channel 8 Presque Isle (CBS, NBC, ABC)
9:00 Bugs Bunny Show
9:30 Scooby-Doo
10:00 Harlem Globetrotters
10:30 Here Come the Bears
11:00 Pebbles and Bamm-Bamm - "Gridiron Girl Trouble"
11:30 Archie's TV Funnies
12:00 Sabrina
12:30 Josie and the Pussycats
1:00 Monkees
1:30 You Are There - "The Mystery of Amelia Earhart"
2:00 Children's Film Festival - "Cry Wolf"
3:00 Film
3:15 Baseball - Boston @ Detroit
6:00 Tennis - U.S. Open 
8:00 News
8:30 If You Turn On
9:30 My Three Sons - "The Bride Went Home"
10:00 Arnie - "Stand Up For Julius"
10:30 Mary Tyler Moore - "Support Your Local Mother"
11:00 Miss America Pageant
1:00 Movie - Hush, Hush, Sweet Charlotte (1964; Bette Davis, Olivia de Havilland, Joseph Cotten)

SUNDAY, SEPTEMBER 12, 1971

CKCW Channel 2 Moncton, Channel 8 Charlottetown / CKLT Channel 9 Saint John (CTV)
12:30 Sacred Heart
12:45 Salvation Army
1:00 Faith and Music
1:30 Day of Discovery
2:00 Cathedral of Tomorrow
3:00 CFL Football - Hamilton @ Toronto
5:30 Question Period
6:00 Untamed World - "Antarctica"
6:30 Journal
7:00 Champions
8:00 Story Theatre
8:30 Mod Squad
9:30 Shirley's World
10:00 W-5
11:00 Mannix
12:00 National News
12:20 News

CBHT Channel 3 Halifax (CBC)
11:45 Klahanie
12:15 Music in Miniature
12:45 Barefoot in the Park
1:15 A Way Out
1:30 Country Canada
2:00 Pick and Choose
2:30 Sunday Best - "Joyceville"
3:30 Kaleidosport
5:00 Music to See
5:30 Piffle and Company
6:00 Walt Disney - "Ida, the Offbeat Eagle"
7:00 Rovers - "The Fugitives"
7:30 Bill Cosby
8:00 Flip Wilson
9:00 Sunday at Nine - "Firing Squad"
10:00 Atonement Wildlife
11:00 CBC News
11:15 News
11:25 Movie - Volcano (1950; Anna Magnani, Rossano Brazzi, Geraldine Brooks)

CBCT Channel 13 Charlottetown (CBC)
1:15 A Way Out
1:30 Country Canada
2:00 Pick and Choose
2:30 Sunday Best - "Joyceville"
3:30 Kaleidosport
5:00 Music to See
5:30 Piffle and Company
6:00 Walt Disney - "Ida, the Offbeat Eagle"
7:00 Rovers - "The Fugitives"
7:30 Bill Cosby
8:00 Flip Wilson
9:00 Sunday at Nine - "Firing Squad"
10:00 Atonement Wildlife
11:00 CBC News
11:15 News
12:25 To Be Announced

CHAU Channel 5 Carleton, Quebec (SRC)
9:45 Mire et musique
10:00 Laurel et Hardy
10:30 Le Prince Saphir
11:00 Le Jour du Seigneur
12:00 D'hier a demain
1:00 Les Quatre saisons
1:15 Information agricole
1:30 Travaux et les jours
2:00 A Communiquer
2:30 Invitation au loisirs
3:00 Football Canadien - Hamilton @ Toronto
5:30 Echos du sport
6:00 5-D
7:00 Le Francais d'Aujourd'hui
7:30 Telejournal
7:50 Nouvelles du sport
8:00 Quelle famille!
8:30 Les Beaux Dimanches
11:00 La Fleche du temps
11:30 Telejournal
11:45 Sports Dimanche
12:00 Politique Atout
12:30 Cinema - Le Petit soldat (1963; Anna Karina, Michel Subor, Henri-Jacques Huet)

CHSJ (CBAT) Channel 4 Saint John / Channel 7 Moncton (CBC)
9:00 Oral Roberts
9:30 Rex Humbard
10:30 Sacred Heart
10:45 Fish Log
11:00 Niven Miller
11:30 Mack & Myer For Hire
2:00 Gospelaires
12:30 Destination
1:00 Pierre Berton
1:30 Country Canada
2:00 Dick Van Dyke
2:30 Sunday Best - "Joyceville"
3:30 Kaleidosport
5:00 Music to See
5:30 I Dream of Jeannie
6:00 Walt Disney - "Ida, the Offbeat Eagle"
7:00 Rovers - "The Fugitives"
7:30 Bill Cosby
8:00 Flip Wilson
9:00 Sunday at Nine - "Firing Squad"
10:00 Atonement Wildlife
11:00 CBC News
11:15 Regional News & Weather
11:30 Newscope

CBAFT Channel 11 Moncton (SRC)
10:00 Laurel et Hardy
10:30 Le Prince Saphir
11:00 Le Jour du Seigneur
12:00 D'hier a demain
1:00 Information agricole
1:15 Les Quatre saisons
1:30 Travaux et les jours
2:00 Technoflash
2:30 Invitation au loisirs
3:00 Football Canadien - Hamilton @ Toronto
5:30 Echos du sport
6:00 5-D
7:00 Le Francais d'Aujourd'hui
7:30 Telejournal
7:50 Nouvelles du sport
8:00 Quelle famille!
8:30 Les Beaux Dimanches
11:00 La Fleche du temps
11:30 Telejournal
11:45 Sports Dimanche
12:00 Politique Atout
12:30 Cinema - Le Petit soldat (1963; Anna Karina, Michel Subor, Henri-Jacques Huet)

CJCB Channel 4 Sydney (CBC)
1:00 Fish Log
1:15 A Way Out
1:30 Country Canada
2:00 Pick and Choose
2:30 Sunday Best - "Joyceville"
3:30 Rex Humbard
4:30 It is Written
5:00 Music to See
5:30 Piffle and Company
6:00 Walt Disney - "Ida, the Offbeat Eagle"
7:00 Rovers - "The Fugitives"
7:30 Bill Cosby
8:00 Flip Wilson
9:00 Sunday at Nine - "Firing Squad"
10:00 Atonement Wildlife
11:00 CBC News
11:15 News
11:30 David Frost

CJCH Channel 5 Halifax (CTV)
9:45 Sacred Heart
10:00 Faith and Music
10:30 University of the Air
11:30 Crossroads
12:00 World Tomorrow
12:30 It is Written
1:00 Rex Humbard
2:00 Oral Roberts
2:30 Day of Discovery
3:00 CFL Football - Hamilton @ Toronto
5:30 Movie - Battle of the River Plate (1956; John Gregson, Anthony Quayle, Ian Hunter)
7:30 Untamed World - "Antarctica"
8:00 Story Theatre
8:30 Mod Squad
9:30 Shirley's World
10:00 W-5
11:00 Western Star
11:30 Question Period
12:00 National News
12:20 News
12:35 Escape Route
1:05 Prayer

CKCD Channel 7 Campbellton / Channel 12 Upsalquitch Lake (CBC, CTV)
12:00 Day of Discovery
12:30 To Be Announced
1:00 Faith and Music
1:30 Country Canada
2:00 Pick and Choose
2:30 Sunday Best - "Joyceville"
3:30 Kaleidosport
5:00 Music to See
5:30 Piffle and Company
6:00 Cathedral of Tomorrow
7:00 Rovers - "The Fugitives"
7:30 Bill Cosby
8:00 Flip Wilson
9:00 Sunday at Nine - "Firing Squad"
10:00 Atonement Wildlife
11:00 CBC News
11:15 Late Night Final
11:30 Alias Smith and Jones

WLBZ Channel 2 Bangor (NBC)
12:30 Faith For Today
1:00 This is the Life
1:30 Places in the World
2:00 Meet the Press (hour-long special)
3:00 NFL Football - New York Jets @ New England
6:00 World Series of Golf
7:30 NBC News
8:00 Wild Kingdom
8:30 Hey, Hey, Hey-- It's Fat Albert
9:00 Funny Side
10:00 Jane Eyre
12:00 Suspense Theatre - "That He Should Weep For Her"

WEMT (WVII) Channel 7 Bangor (ABC)
8:45 Bible Speaks
9:15 Cathedral of Tomorrow
10:15 Davey and Goliath
10:30 Underdog
11:00 Reluctant Dragon
11:30 Double Deckers
12:00 Bullwinkle
12:30 Make a Wish
1:00 Call of the West
1:30 Featurette
2:00 Patterns For Living
2:30 Issues and Answers (with guest the Irish Prime Minister, Brian Faulkner)
3:00 Sunday Matinee
6:00 Curly O'Brien
8:00 King Family in Atlanta
9:00 F.B.I. - "Death On Sunday"
10:00 Owen Marshall - "A Pattern of Morality: Pt. 1"
11:00 Owen Marshall - "A Pattern of Morality: Pt. 2"
12:00 News

WAGM Channel 8 Presque Isle (CBS, NBC, ABC)
9:15 Rex Humbard
10:15 Christophers
10:30 Groovie Goolies
11:00 Lamp Unto My Feet
11:30 Look Up and Live
12:00 Camera Three - "Boulez On Varese: Pt. 1"
12:30 Face the Nation
1:00 Insight
1:30 Face the Nation
2:00 Meet the Press (hour-long special)
3:00 To Be Announced
3:30 Baseball - Boston @ Detroit
6:00 Tennis - U.S. Open (joined in progress after Baseball)
7:00 Lawrence Welk
8:00 Lassie
8:30 Hey, Hey, Hey-- It's Fat Albert
9:00 Funny Side
10:00 Jane Eyre
12:00 News

SATURDAY, SEPTEMBER 18, 1971

CKCW Channel 2 Moncton, Channel 8 Charlottetown / CKLT Channel 9 Saint John (CTV)
9:30 Rupert Bear
10:00 Batman
10:30 Bugs Bunny and Friends
11:30 Rocky and His Pals
12:00 Tarzan
1:00 Land of the Giants
2:00 Bugs Bunny and Friends
2:30 Spiderman
3:00 Thunderbirds
3:30 Stingray
4:00 Red Fisher
4:30 Wrestling
5:30 Wide World of Sports
7:00 Like Young
8:00 Rollin' On the River (with guests Tommy Smothers and Ian & Sylvia)
9:00 Movie - Better a Widow (1968; Virna Lisi, Peter McEnery, Gabriele Ferzetti)
11:00 Longstreet
12:00 National News
12:20 News
12:30 Movie - The Last Blitzkrieg (1959; Van Johnson, Kerwin Mathews, Dick York)

CBHT Channel 3 Halifax (CBC)
11:30 Riverbank
12:00 Children's Cinema
1:00 Sir Lancelot
1:30 Wild Kingdom
2:00 Place of Your Own
2:30 Klahanie
3:00 Kaleidosport
5:00 Merrie Melodies
5:30 Bugs Bunny/Road Runner Hour - "My Bunny Lies Over the Sea"/"Tweety's S.O.S."/"I Gopher You"
6:30 Replay
7:00 CBC News
7:30 Fish Log
7:45 Sports World
8:00 Montreal Variety
8:30 Reach For the Top
9:00 CFL Football - Montreal @ Hamilton
11:30 Performers
12:00 CBC News
12:15 Provincial Affairs
12:20 News
12:30 Movie - Dear Heart (1964; Glenn Ford, Geraldine Page, Michael Anderson Jr.)

CBCT Channel 13 Charlottetown (CBC)
11:30 Children's Cinema
12:30 Underdog
1:00 Sir Lancelot
1:30 Riverbank
2:00 Place of Your Own
2:30 Klahanie
3:00 Kaleidosport
5:00 Merrie Melodies
5:30 Bugs Bunny/Road Runner Hour - "My Bunny Lies Over the Sea"/"Tweety's S.O.S."/"I Gopher You"
6:30 Replay
7:00 CBC News
7:30 Fish Log
7:45 Tomorrow Today
8:00 Let's Call the Whole Thing Orff
8:30 All Around the Circle
9:00 CFL Football - Montreal @ Hamilton
11:30 Performers
12:00 CBC News
12:15 News
12:30 Movie - Kisses For My President (1964; Fred MacMurray, Polly Bergen, Eli Wallach)

CHAU Channel 5 Carleton, Quebec (SRC)
10:00 Yogi et Popotame
10:30 Le Roi Leo
11:00 Mon ami, Ben
11:30 Tour de Terre
12:00 Robin Fusee
12:30 Lassie
1:00 L'Homme du Picardie
1:30 Le Monde en liberte 
2:00 Tennis - details a communiquer
3:00 Baseball - equipes a communiquer
5:30 Echos du sport
6:00 Rinaldo Rinaldini
6:30 Mon pays et le sien
7:00 Camera-moto
7:30 Objectif
8:00 Jeunesse
9:00 Football Canadien - Montreal @ Hamilton
11:30 Telejournal
11:45 Nouvelles du sport
12:00 Au Masculin
12:30 Cinema - Cyclone a la Jamaique (1965; Anthony Quinn, James Coburn and Dennis Price)

CHSJ (CBAT) Channel 4 Saint John / Channel 7 Moncton (CBC)
9:00 Miss Ann
9:30 Movie - The Adventures of Robin Hood (1938; Errol Flynn, Olivia de Havilland, Basil Rathbone)
11:00 Movie - Sons o' Guns (1936; Joe E. Brown, Joan Blondell, Beverly Roberts)
12:00 Wild Kingdom
12:30 Reach For the Top
1:00 Movie - Oklahoma Territory (1960; Bill Williams, Gloria Talbott, Ted de Corsia)
2:30 World Tomorrow
3:00 Kaleidosport
5:00 I Dream of Jeannie
5:30 Bugs Bunny/Road Runner Hour - "My Bunny Lies Over the Sea"/"Tweety's S.O.S."/"I Gopher You"
6:30 Good Life
7:00 Hawaii Five-O
8:00 Mission: Impossible
9:00 CFL Football - Montreal @ Hamilton
11:30 Performers
12:00 CBC News
12:15 News
12:30 Movie - The Spider and the Fly (1949; Eric Portman, Guy Rolfe, Nadia Gray)

CBAFT Channel 11 Moncton (SRC)
10:00 Yogi et Popotame
10:30 Le Roi Leo
11:00 Mon ami, Ben
11:30 Tour de Terre
12:00 Robin Fusee
12:30 Lassie
1:00 L'Homme du Picardie
1:30 Le Monde en liberte 
2:00 Tennis - details a communiquer
3:00 Baseball - equipes a communiquer
5:30 Echos du sport
6:00 Rinaldo Rinaldini
6:30 Mon pays et le sien
7:00 Camera-moto
7:30 Telejournal
7:45 Nouvelles du sport
8:00 Cent filles a marier
9:00 Football Canadien - Montreal @ Hamilton
11:30 Telejournal
11:45 Nouvelles du sport
12:00 Au Masculin
12:30 Cinema - Cyclone a la Jamaique (1965; Anthony Quinn, James Coburn and Dennis Price)

CJCB Channel 4 Sydney (CBC)
1:00 Wrestling
2:00 Place of Your Own
2:30 Klahanie
3:00 Kaleidosport
5:00 Witness
5:30 Bugs Bunny/Road Runner Hour - "My Bunny Lies Over the Sea"/"Tweety's S.O.S."/"I Gopher You"
6:30 News
7:00 Movie - The House That Would Not Die (1970; Barbara Stanwyck, Richard Egan, Michael Anderson Jr.)
8:30 Saturday Night
9:00 CFL Football - Montreal @ Hamilton
11:30 Performers
12:00 CBC News
12:15 Provincial Affairs
12:20 CJCB Late Movie

CJCH Channel 5 Halifax (CTV)
10:00 University of the Air
11:30 Rocky and His Pals
12:00 Movie - Abbott and Costello Meet the Invisible Man (1951; Bud Abbott, Lou Costello, Nancy Guild)
1:30 Tumbleweed
2:00 National Film Board
2:30 Claire Olsen
3:00 Make Mine Country
3:30 Movie - The Adventurers (1970; Bekim Fehmiu, Charles Aznavour, Alan Badel)
5:30 Wide World of Sports
7:00 Wrestling
8:00 Rollin' On the River (with guests Tommy Smothers and Ian & Sylvia)
9:00 Movie - Better a Widow (1968; Virna Lisi, Peter McEnery, Gabriele Ferzetti)
11:00 Saint
12:00 National News
12:20 News
12:30 Movie - Forever Female (1953; Ginger Rogers, William Holden, Paul Douglas)

CKCD Channel 7 Campbellton / Channel 12 Upsalquitch Lake (CBC, CTV)
9:30 Rupert Bear
10:00 Batman
10:30 Bugs Bunny and Friends
11:30 Rocky and His Pals
12:00 Tarzan
1:00 Land of the Giants
2:00 Bugs Bunny and Friends
2:30 Spiderman
3:00 Kaleidosport
5:00 Thunderbirds
5:30 Tammy
6:00 Wrestling
7:00 Like Young
8:00 Rollin' On the River (with guests Tommy Smothers and Ian & Sylvia)
9:00 CFL Football - Montreal @ Hamilton
11:30 Performers
12:00 National News
12:20 News
12:30 Movie - The Last Blitzkrieg (1959; Van Johnson, Kerwin Mathews, Dick York)

WLBZ Channel 2 Bangor (NBC)
9:00 Dr. Dolittle
9:30 Woody Woodpecker
10:00 Deputy Dawg
10:30 Pink Panther - "Think Before You Pink"/"Ants in the Pantry"/"Pink-A-Rella"
11:00 Barrier Reef
11:30 Take a Great Step
12:30 Bugaloos
1:00 Mr. Wizard
1:30 Jetsons
2:00 Roller Derby
3:00 Baseball - teams to be announced
5:30 To Be Announced
6:00 Golf - Ryder Cup
7:30 Glad Tidings
8:00 NBC News
8:30 Dragnet
9:00 Partners - "Here Come the Fuzz"
9:30 Good Life - "One of our Rolls is Missing"
10:00 Movie - The Alamo (first part) (1960; John Wayne, Richard Widmark, Laurence Harvey)
12:00 Movie - Napoleon (1955; Jean-Pierre Aumont, Jeanne Boitel, Pierre Brasseur)

WEMT (WVII) Channel 7 Bangor (ABC)
9:00 Jerry Lewis
9:30 Road Runner Show - "Ready, Set, Zoom!"/"Hyde and Go Tweet"/"Weasel While You Work"
10:00 Funky Phantom - "Heir Scare"
10:30 Jackson Five - "Pinestock, U.S.A."
11:00 Bewitched
11:30 Lidsville
12:00 Curiosity Shop
1:00 Jonny Quest
1:30 Lancelot Link, Secret Chimp
2:00 American Bandstand
3:00 Featurette
4:00 Wide World of Sports
5:00 College Football Today
5:15 College Football - Purdue @ Washington
8:30 Bud Leavitt
9:00 Bobby Sherman
9:30 Movie - The Birdmen (1971; Doug McClure, Rene Auberjonois, Richard Basehart)
11:00 Persuaders! - "Overture"
12:00 Stacey's Country Jamboree

WAGM Channel 8 Presque Isle (CBS, NBC, ABC)
9:00 Bugs Bunny Show
9:30 Scooby-Doo
10:00 Harlem Globetrotters
10:30 Here Come the Bears
11:00 Pebbles and Bamm-Bamm - "Putty in Her Hands"
11:30 Archie's TV Funnies
12:00 Sabrina
12:30 Josie and the Pussycats
1:00 Monkees
1:30 You Are There
2:00 Children's Film Festival - "Elephant River"
3:00 To Be Announced
4:30 Wide World of Sports
6:00 R.F.D. Hollywood
7:00 Agriculture U.S.A.
7:30 CBS News
8:00 Lawrence Welk
9:00 All in the Family - "The Saga of Cousin Oscar"
9:30 Funny Face - "The Used Car"
10:00 Dick Van Dyke - "Smoke Rings"
10:30 Mary Tyler Moore - "The Birds... and... um... Bess"
11:00 Mission: Impossible - "Blind"
12:00 Movie - The Third Day (1965; George Peppard, Elizabeth Ashley, Roddy McDowall)

SUNDAY, SEPTEMBER 19, 1971

CKCW Channel 2 Moncton, Channel 8 Charlottetown / CKLT Channel 9 Saint John (CTV)
12:30 Sacred Heart
12:45 Salvation Army
1:00 Faith and Music
1:30 Day of Discovery
2:00 Cathedral of Tomorrow
3:00 CFL Football - Toronto @ Ottawa
5:30 Question Period
6:00 Untamed World - "Survival"
6:30 Journal
7:00 Champions
8:00 Story Theatre
8:30 Mod Squad - "Cricket"
9:30 Shirley's World - "The Islanders"
10:00 W-5
11:00 Mannix - "Cold Trail"
12:00 CTV News
12:20 News

CBHT Channel 3 Halifax (CBC)
10:15 Pardon My French
10:45 Music in Miniature
11:15 Klahanie
11:45 Sir Lancelot
12:15 To Be Announced
12:45 Barefoot in the Park
1:15 A Way Out
1:30 Country Canada
2:00 Walt Disney - "Charlie Crowfoot and the Coati-Mundi"
3:00 NFL Football - Washington @ St. Louis
5:30 Sportsweek
6:00 Quebec Derby
6:30 Piffle and Company
7:00 Rovers
7:30 Jimmy Stewart Show - "By Way of Introduction"
8:00 Flip Wilson
9:00 Sunday at Nine - "Wayne and Shuster"
10:00 Portugal: A Dream of Empire
11:00 CBC News
11:15 Nation's Business
11:20 News
11:30 Movie - Laxdale Hall (1953; Ronald Squire, Kathleen Ryan, Raymond Huntley)

CBCT Channel 13 Charlottetown (CBC)
1:15 A Way Out
1:30 Country Canada
2:00 Walt Disney - "Charlie Crowfoot and the Coati-Mundi"
3:00 NFL Football - Washington @ St. Louis
5:30 Sportsweek
6:00 Quebec Derby
6:30 Piffle and Company
7:00 Rovers
7:30 Jimmy Stewart Show - "By Way of Introduction"
8:00 Flip Wilson
9:00 Sunday at Nine - "Wayne and Shuster"
10:00 Portugal: A Dream of Empire
11:00 CBC News
11:15 Nation's Business
11:20 News
11:30 Hawaii Five-O

CHAU Channel 5 Carleton, Quebec (SRC)
10:00 Laurel et Hardy
10:30 Le Prince Saphir
11:00 Le Jour du Seigneur
12:00 D'hier a demain
1:00 La Semaine Verte
2:00 Technoflash
2:30 Invitation aux Loisirs
3:00 Football Americain - Washington @ St. Louis
5:45 Echos du sport
6:00 5-D
7:00 Le Francais d'aujourd'hui
7:30 Telejournal
7:40 Nouvelles du sport
8:00 Quelle famille!
8:30 L'Odyssee de l'equipe Cousteau - "Le Lagon des navires perdus"
11:00 La Fleche du temps
11:30 Telejournal et sports
12:00 Politique Atout
12:30 Cinema - Paix sur les champs (1970; Christian Barbier, Georges Poujouly, Claire Wauthion)

CHSJ (CBAT) Channel 4 Saint John / Channel 7 Moncton (CBC)
9:00 Oral Roberts
9:30 Rex Humbard
10:30 Sacred Heart
10:45 Fish Log
11:00 Niven Miller
11:30 Davey and Goliath
12:00 Gospelaires
12:30 Destination
1:00 New Life
1:30 Country Canada
2:00 Walt Disney - "Charlie Crowfoot and the Coati-Mundi"
3:00 NFL Football - Washington @ St. Louis
5:30 Sportsweek
6:00 Quebec Derby
6:30 Dick Van Dyke
7:00 Rovers
7:30 Jimmy Stewart Show - "By Way of Introduction"
8:00 Flip Wilson
9:00 Sunday at Nine - "Wayne and Shuster"
10:00 Portugal: A Dream of Empire
11:00 CBC News
11:15 Nation's Business
11:20 News
11:30 Pierre Berton

CBAFT Channel 11 Moncton (SRC)
10:00 Laurel et Hardy
10:30 Le Prince Saphir
11:00 Le Jour du Seigneur
12:00 D'hier a demain
1:00 La Semaine Verte
2:00 Technoflash
2:30 Invitation aux Loisirs
3:00 Football Americain - Washington @ St. Louis
5:45 Echos du sport
6:00 5-D
7:00 Le Francais d'aujourd'hui
7:30 Telejournal
7:40 Nouvelles du sport
8:00 Quelle famille!
8:30 L'Odyssee de l'equipe Cousteau - "Le Lagon des navires perdus"
9:30 Les Beaux Dimanches
11:00 La Fleche du temps
11:30 Telejournal et sports
12:00 Politique Atout
12:30 Cinema - Paix sur les champs (1970; Christian Barbier, Georges Poujouly, Claire Wauthion)

CJCB Channel 4 Sydney (CBC)
11:00 Niven Miller
11:30 It is Written
12:00 Rex Humbard
1:00 Faith and Music
1:30 Country Canada
2:00 Walt Disney - "Charlie Crowfoot and the Coati-Mundi"
3:00 NFL Football - Washington @ St. Louis
5:30 Sportsweek
6:00 Quebec Derby
6:30 United Appeal
7:00 Rovers
7:30 Jimmy Stewart Show - "By Way of Introduction"
8:00 Flip Wilson
9:00 Sunday at Nine - "Wayne and Shuster"
10:00 Portugal: A Dream of Empire
11:00 CBC News
11:15 Nation's Business
11:20 News
11:30 David Frost

CJCH Channel 5 Halifax (CTV)
9:45 Sacred Heart
10:00 Faith and Music
10:30 University of the Air
11:00 Niven Miller
11:30 Crossroads
12:00 World Tomorrow
12:30 It is Written
1:00 Rex Humbard
2:00 Oral Roberts
2:30 Day of Discovery
3:00 CFL Football - Toronto @ Ottawa
5:30 Movie - Warpath (1951; Edmond O'Brien, Dean Jagger, Forrest Tucker)
7:30 Untamed World - "Survival"
8:00 Story Theatre
8:30 Mod Squad - "Cricket"
9:30 Shirley's World - "The Islanders"
10:00 W-5
11:00 John Gilbert
11:30 Question Period
12:00 CTV News
12:20 News
12:30 Yoga
1:00 Prayer

CKCD Channel 7 Campbellton / Channel 12 Upsalquitch Lake (CBC, CTV)
12:30 Day of Discovery
1:00 Faith and Music
1:30 Country Canada
2:00 Cathedral of Tomorrow
3:00 NFL Football - Washington @ St. Louis
5:30 Sportsweek
6:00 Quebec Derby
6:30 Journal
7:00 Rovers
7:30 Jimmy Stewart Show - "By Way of Introduction"
8:00 Flip Wilson
9:00 Sunday at Nine - "Wayne and Shuster"
10:00 Portugal: A Dream of Empire
11:00 CBC News
11:15 Nation's Business
11:20 News
11:30 Mod Squad - "Cricket"

WLBZ Channel 2 Bangor (NBC)
12:00 Niven Miller
12:30 Faith For Today
1:00 Eternal Light
1:30 Meet the Press
2:00 NFL Football - Houston @ Cleveland
5:00 NFL Football - New York Jets @ Baltimore
8:00 Wild Kingdom
8:30 Walt Disney - "Charlie Crowfoot and the Coati-Mundi"
9:30 Jimmy Stewart Show - "By Way of Introduction"
10:00 Bonanza - "The Grand Swing"
11:00 Bold Ones - "Broken Melody"
12:00 Perry Mason

WEMT (WVII) Channel 7 Bangor (ABC)
8:45 Bible Speaks
9:15 Cathedral of Tomorrow
10:15 Davey and Goliath
10:30 Underdog
11:00 Reluctant Dragon
11:30 Double Deckers
12:00 Bullwinkle
12:30 Make a Wish
1:00 College Football '71
2:00 Pattern For Living
2:30 Issues and Answers
3:00 Sunday Matinee
6:00 Curly O'Brien
8:00 Jackson Five
9:00 F.B.I. - "Recurring Nightmare"
10:00 Movie - El Dorado (1967; John Wayne, Robert Mitchum, James Caan)
12:30 News

WAGM Channel 8 Presque Isle (CBS, NBC, ABC)
9:15 Rex Humbard
10:15 Christophers
10:30 Groovie Goolies
11:00 Lamp Unto My Feet
11:30 Notre-Dame Football Highlights
12:30 Face the Nation
1:00 Insight
1:30 Meet the Press
2:00 To Be Announced
2:30 NFL Today
3:00 NFL Football - New York Giants @ Green Bay
5:30 Big Picture
6:00 Have Gun, Will Travel
6:30 Where's Huddles?
7:00 60 Minutes
8:00 Lassie
8:30 Walt Disney - "Charlie Crowfoot and the Coati-Mundi"
9:30 Jimmy Stewart Show - "By Way of Introduction"
10:00 Bonanza - "The Grand Swing"
11:00 Bold Ones - "Broken Melody"
12:00 News

SATURDAY, SEPTEMBER 25, 1971

CKCW Channel 2 Moncton, Channel 8 Charlottetown / CKLT Channel 9 Saint John (CTV)
9:30 Rupert Bear
10:00 Batman
10:30 Bugs Bunny and Friends
11:30 Rocky and His Pals
12:00 Tarzan
1:00 Land of the Giants
2:00 Bugs Bunny and Friends
2:30 Spiderman
3:00 Thunderbirds
3:30 Stingray
4:00 Canadian Potpourri
4:30 Wrestling
5:30 Wide World of Sports
7:00 Like Young
8:00 Rollin' On the River (with guests The Poppy Family and Alex Harvey)
9:00 Movie - The Secret War of Harry Frigg (1968; Paul Newman, Sylva Koscina, Andrew Duggan)
11:00 Longstreet
12:00 National News
12:20 News
12:30 Movie - The Fly (1958; David Hedison, Vincent Price, Patricia Owens)

CBHT Channel 3 Halifax (CBC)
11:00 Merry-Go-Max
11:30 Movie - Henry and Dizzy (1942; Jimmy Lydon, Charles Smith, Mary Anderson)
1:00 Tween Set
1:30 Wild Kingdom
2:00 Place of Your Own
2:30 Klahanie
3:00 Baseball - San Francisco @ Cincinnati
5:30 Bugs Bunny/Road Runner Hour - "All a Bir-r-r-d"/"Bunker Hill Bunny"/"Barbary-Coast Bunny"
6:30 Replay
7:00 CBC News
7:30 Fish Log
7:45 Sports World
8:00 Montreal Variety
8:30 B.C. Derby
9:00 CFL Football - Calgary @ Toronto
11:30 Performers
12:00 CBC News
12:15 Provincial Affairs
12:20 News
12:30 Movie - Ruby Gentry (1953; Jennifer Jones, Charlton Heston, Karl Malden)

CBCT Channel 13 Charlottetown (CBC)
11:30 Children's Cinema
12:30 Underdog
1:00 All Around the Circle
1:30 Riverbank
2:00 Place of Your Own
2:30 Klahanie
3:00 Baseball - San Francisco @ Cincinnati
5:30 Bugs Bunny/Road Runner Hour - "All a Bir-r-r-d"/"Bunker Hill Bunny"/"Barbary-Coast Bunny"
6:30 Replay
7:00 CBC News
7:30 Fish Log
7:45 Tomorrow Today
8:00 Let's Call the Whole Thing Orff
8:30 B.C. Derby
9:00 CFL Football - Calgary @ Toronto
11:30 Performers
12:00 CBC News
12:15 News
12:30 Movie - Never Too Late (1965; Paul Ford, Connie Stevens, Maureen O'Sullivan)

CHAU Channel 5 Carleton, Quebec (SRC)
10:00 Yogi et Popotame
10:30 Le Roi Leo
11:00 Mon ami, Ben
11:30 Tour de Terre
12:00 Robin Fusee
12:30 Lassie 
1:00 L'Homme du Picardie
1:30 Le Monde en liberte - "L'Australie: 1e partie"
2:00 Tennis - details a communiquer
3:00 Baseball - San Francisco @ Cincinnati
5:30 Echos du sport
6:00 Rinaldo Rinaldini
6:30 Mon pays et le sien
7:00 Camera-moto
7:30 Objectif
8:00 Jeunesse
9:00 Football Canadien - Calgary @ Toronto
11:30 Telejournal
11:45 Nouvelles du sport
12:00 Au Masculin
12:30 Cinema - Le Viol (1967; Bibi Andersson, Bruno Cremer, Frederic de Pasquale)

CHSJ (CBAT) Channel 4 Saint John / Channel 7 Moncton (CBC)
9:00 Miss Ann
9:30 Movie - The Captain's Kid (1936; May Robson, Sybil Jason, Guy Kibbee)
11:00 Movie - Mary Jane's Pa (1935; Aline MacMahon, Guy Kibbee, Tom Brown)
12:00 Wild Kingdom
12:30 Reach For the Top
1:00 Movie - Montana (1950; Errol Flynn, Alexis Smith, S.Z. Sakall)
2:30 World Tomorrow
3:00 Baseball - San Francisco @ Cincinnati
5:30 Bugs Bunny/Road Runner Hour - "All a Bir-r-r-d"/"Bunker Hill Bunny"/"Barbary-Coast Bunny"
6:30 Good Life
7:00 Hawaii Five-O
8:00 Adam-12
8:30 B.C. Derby
9:00 CFL Football - Calgary @ Toronto
11:30 Performers
12:00 CBC News
12:15 News
12:30 Movie - The Way Ahead (1944; David Niven, Trevor Howard, William Hartnell)

CBAFT Channel 11 Moncton (SRC)
10:00 Yogi et Popotame
10:30 Le Roi Leo
11:00 Mon ami, Ben
11:30 Tour de Terre
12:00 Robin Fusee
12:30 Lassie 
1:00 L'Homme du Picardie
1:30 Le Monde en liberte - "L'Australie: 1e partie"
2:00 Tennis - details a communiquer
3:00 Baseball - San Francisco @ Cincinnati
5:30 Echos du sport
6:00 Rinaldo Rinaldini
6:30 Mon pays et le sien
7:00 Camera-moto
7:30 Telejournal
7:45 Nouvelles du sport
8:00 Cent filles a marier 
9:00 Football Canadien - Calgary @ Toronto
11:30 Telejournal
11:45 Nouvelles du sport
12:00 Au Masculin
12:30 Cinema - Le Viol (1967; Bibi Andersson, Bruno Cremer, Frederic de Pasquale)

CJCB Channel 4 Sydney (CBC)
1:00 Wrestling
2:00 Place of Your Own
2:30 Klahanie
3:00 Baseball - San Francisco @ Cincinnati
5:30 Bugs Bunny/Road Runner Hour - "All a Bir-r-r-d"/"Bunker Hill Bunny"/"Barbary-Coast Bunny"
6:30 News
7:00 Mystery
8:30 Saturday Night
9:00 CFL Football - Calgary @ Toronto
11:30 Performers
12:00 CBC News
12:15 Provincial Affairs
12:20 CJCB Late Movie

CJCH Channel 5 Halifax (CTV)
10:00 University of the Air
11:30 Rocky and His Pals
12:00 Movie - Kiss of Evil (1963; Clifford Evans, Noel Willman, Edward De Souza)
1:30 Tumbleweed
2:00 National Film Board
2:30 Claire Olsen
3:00 Make Mine Country
3:30 Escape Route
4:00 Movie - The Blue Lamp (1950; Jack Warner, Dirk Bogarde, Jimmy Hanley)
5:30 Wide World of Sports
7:00 Wrestling
8:00 Rollin' On the River (with guests The Poppy Family and Alex Harvey)
9:00 Movie - The Secret War of Harry Frigg (1968; Paul Newman, Sylva Koscina, Andrew Duggan)
11:00 Saint
12:00 National News
12:20 News
12:30 Movie - Walk Like a Dragon (1960; Jack Lord, Nobu McCarthy, James Shigeta)

CKCD Channel 7 Campbellton / Channel 12 Upsalquitch Lake (CBC, CTV)
9:30 Rupert Bear
10:00 Batman
10:30 Bugs Bunny and Friends
11:30 Rocky and His Pals
12:00 Tarzan
1:00 Land of the Giants
2:00 Bugs Bunny and Friends
2:30 Spiderman
3:00 Baseball - San Francisco @ Cincinnati
5:30 Thunderbirds
6:00 Wrestling
7:00 Like Young
8:00 Rollin' On the River (with guests The Poppy Family and Alex Harvey)
9:00 CFL Football - Calgary @ Toronto
11:30 Performers
12:00 National News
12:20 News
12:30 Movie - The Fly (1958; David Hedison, Vincent Price, Patricia Owens)

WLBZ Channel 2 Bangor (NBC)
9:00 Dr. Dolittle
9:30 Woody Woodpecker
10:00 Deputy Dawg
10:30 Pink Panther - "Twinkle, Twinkle, Little Pink"/"Isle of Caprice"/"Pink Punch"
11:00 Barrier Reef
11:30 Take a Great Step
12:30 Bugaloos
1:00 Mr. Wizard
1:30 Jetsons
2:00 Roller Derby
3:00 Baseball - San Francisco @ Cincinnati
5:30 To Be Announced
6:00 T.H.E. Cat
6:30 Glad Tidings
7:00 Primus
7:30 Circus
8:00 NBC News
8:30 Dragnet
9:00 Partners - "Abra Cadaver"
9:30 Good Life - "Jane's Double Life"
10:00 Movie - The Secret War of Harry Frigg (1968; Paul Newman, Sylva Koscina, Andrew Duggan)
12:00 Movie - The Condemned of Altona (1963; Sophia Loren, Maximilian Schell, Fredric March)

WEMT (WVII) Channel 7 Bangor (ABC)
9:00 Jerry Lewis
9:30 Road Runner Show - "Zoom at the Top"/"Tree Cornered Tweety"/"Hoppy Daze"
10:00 Funky Phantom - "I'll Haunt You Later"
10:30 Jackson Five - "Drafted"
11:00 Bewitched
11:30 Lidsville
12:00 Curiosity Shop
1:00 Jonny Quest
1:30 Lancelot Link, Secret Chimp
2:00 American Bandstand
3:00 College Football Today
3:15 College Football - Pennsylvania State @ Iowa
6:30 Wide World of Sports
7:30 Bud Leavitt
8:00 Hee-Haw
9:00 Bobby Sherman
9:30 Movie - Deadly Dream (1971; Lloyd Bridges, Janet Leigh, Carl Betz)
11:00 Persuaders! - "Powerswitch"
12:00 Stacey's Country Jamboree

WAGM Channel 8 Presque Isle (CBS, NBC, ABC)
9:00 Bugs Bunny Show
9:30 Scooby-Doo
10:00 Harlem Globetrotters
10:30 Here Come the Bears
11:00 Pebbles and Bamm-Bamm - "Frog For a Day"
11:30 Archie's TV Funnies
12:00 Sabrina
12:30 Josie and the Pussycats
1:00 Monkees
1:30 You Are There 
2:00 Children's Film Festival - "Up in the Air"
3:00 Baseball - Washington @ Boston
6:00 R.F.D. Hollywood
7:00 Agriculture U.S.A.
7:30 CBS News
8:00 Lawrence Welk
9:00 All in the Family - "Gloria Poses in the Nude"
9:30 Funny Face - "A Lesson in Courage"
10:00 Dick Van Dyke - "A Star Ain't Born"
10:30 Mary Tyler Moore - "I am Curious Cooper"
11:00 Mission: Impossible - "Encore"
12:00 Movie - Lisa (1962; Stephen Boyd, Dolores Hart, Leo McKern)

SUNDAY, SEPTEMBER 26, 1971

CKCW Channel 2 Moncton, Channel 8 Charlottetown / CKLT Channel 9 Saint John (CTV)
12:30 Sacred Heart
12:45 Salvation Army
1:00 Faith and Music
1:30 Day of Discovery
2:00 Cathedral of Tomorrow
3:00 CFL Football - teams to be announced
5:30 Question Period
6:00 Untamed World - "Everglades: Pt. 1"
6:30 Journal
7:00 Champions
8:00 Story Theatre
8:30 Mod Squad - "Home is the Street"
9:30 Shirley's World - "A Girl Like You"
10:00 W-5
11:00 Mannix - "A Step in Time"
12:00 CTV News
12:20 News

CBHT Channel 3 Halifax (CBC)
10:15 Pardon My French
10:45 Music in Miniature
11:15 Klahanie
11:45 Man and His Music
12:15 Nanny and the Professor
12:45 A Way Out
1:00 Analog
1:30 Country Canada
2:00 Music to See
2:30 Piffle and Company
3:00 NFL Football - Chicago @ Minnesota
5:30 Sportsweek
6:00 Walt Disney - "Hacksaw: Pt. 1"
7:00 Rovers
7:30 Jimmy Stewart Show - "Love in a Briefcase"
8:00 Flip Wilson
9:00 Sunday at Nine - "When the Bough Breaks"
10:00 Weekend
11:00 CBC News
11:15 Nation's Business
11:20 News
11:30 Movie - Les Miserables (1935; Fredric March, Charles Laughton, Cedric Hardwicke)

CBCT Channel 13 Charlottetown (CBC)
12:15 Pardon My French
12:45 A Way Out
1:00 Analog
1:30 Country Canada
2:00 Music to See
2:30 Piffle and Company
3:00 NFL Football - Chicago @ Minnesota
5:30 Sportsweek
6:00 Walt Disney - "Hacksaw: Pt. 1"
7:00 Rovers
7:30 Jimmy Stewart Show - "Love in a Briefcase"
8:00 Flip Wilson
9:00 Sunday at Nine - "When the Bough Breaks"
10:00 Weekend
11:00 CBC News
11:15 Nation's Business
11:20 News
11:30 Hawaii Five-O

CHAU Channel 5 Carleton, Quebec (SRC)
10:00 Laurel et Hardy - "Une visite inattendue"
10:30 Le Prince Saphir
11:00 Le Jour du Seigneur
12:00 D'hier a demain - "Avalanche"
1:00 La Semaine Verte
2:00 Technoflash
2:30 Invitation aux Loisirs
3:00 Football Americain - Chicago @ Minnesota
5:45 Echos du sport
6:00 5-D
7:00 Le Francais d'aujourd'hui
7:30 Telejournal
7:40 Nouvelles du sport
8:00 Quelle famille!
8:30 Les Beaux Dimanches - "P.S. Claude Leveillee"
10:00 Les Beaux Dimanches - "Recital Gold et Fizdale"
11:00 La Fleche du temps
11:30 Telejournal et sports
12:00 Politique Atout
12:30 Cinema - L'Escadron Volapuk (1970; Olivier Hussenot, Andre Thorent, Marc Chapiteau)

CHSJ (CBAT) Channel 4 Saint John / Channel 7 Moncton (CBC)
9:00 Oral Roberts
9:30 Rex Humbard
10:30 Sacred Heart
10:45 Fish Log
11:00 Niven Miller
11:30 Davey and Goliath
12:00 Gospelaires
12:30 I Dream of Jeannie
1:00 New Life
1:30 Country Canada
2:00 Music to See
2:30 Dick Van Dyke
3:00 NFL Football - Chicago @ Minnesota
5:30 Sportsweek
6:00 Walt Disney - "Hacksaw: Pt. 1"
7:00 Rovers
7:30 Jimmy Stewart Show - "Love in a Briefcase"
8:00 Flip Wilson
9:00 Sunday at Nine - "When the Bough Breaks"
10:00 Weekend
11:00 CBC News
11:15 Nation's Business
11:20 News
11:30 Pierre Berton

CBAFT Channel 11 Moncton (SRC)
10:00 Laurel et Hardy - "Une visite inattendue"
10:30 Le Prince Saphir
11:00 Le Jour du Seigneur
12:00 D'hier a demain - "Avalanche"
1:00 La Semaine Verte
2:00 Technoflash
2:30 Invitation aux Loisirs
3:00 Football Americain - Chicago @ Minnesota
5:45 Echos du sport
6:00 5-D
7:00 Le Francais d'aujourd'hui
7:30 Telejournal
7:40 Nouvelles du sport
8:00 Quelle famille!
8:30 Les Beaux Dimanches - "P.S. Claude Leveillee"
10:00 Les Beaux Dimanches - "Recital Gold et Fizdale"
11:00 La Fleche du temps
11:30 Telejournal et sports
12:00 Politique Atout
12:30 Cinema - L'Escadron Volapuk (1970; Olivier Hussenot, Andre Thorent, Marc Chapiteau)

CJCB Channel 4 Sydney (CBC)
11:00 Niven Miller
11:30 It is Written
12:00 Rex Humbard
1:00 Faith and Music
1:30 Country Canada
2:00 To Be Announced
2:30 Fish Log
2:45 Theatre
3:00 NFL Football - Chicago @ Minnesota
5:30 Sportsweek
6:00 Walt Disney - "Hacksaw: Pt. 1"
7:00 Rovers
7:30 Jimmy Stewart Show - "Love in a Briefcase"
8:00 Flip Wilson
9:00 Sunday at Nine - "When the Bough Breaks"
10:00 Weekend
11:00 CBC News
11:15 Nation's Business
11:20 News
11:30 David Frost

CJCH Channel 5 Halifax (CTV)
9:45 Sacred Heart
10:00 Faith and Music
10:30 University of the Air
11:00 Niven Miller
11:30 Crossroads
12:00 World Tomorrow
12:30 It is Written
1:00 Rex Humbard
2:00 Oral Roberts
2:30 Day of Discovery
3:00 CFL Football - teams to be announced
5:30 Movie - The Tramplers (1965; Gordon Scott, Joseph Cotten, Muriel Franklin)
7:30 Untamed World - "Everglades: Pt. 1"
8:00 Story Theatre
8:30 Mod Squad - "Home is the Street"
9:30 Shirley's World - "A Girl Like You"
10:00 W-5
11:00 John Gilbert
11:30 Question Period
12:00 CTV News
12:20 News
12:30 Yoga
1:00 Prayer

CKCD Channel 7 Campbellton / Channel 12 Upsalquitch Lake (CBC, CTV)
12:30 Day of Discovery
1:00 Faith and Music
1:30 Country Canada
2:00 Cathedral of Tomorrow
3:00 NFL Football - Chicago @ Minnesota
5:30 Sportsweek
6:00 Untamed World
6:30 Journal
7:00 Rovers
7:30 Jimmy Stewart Show - "Love in a Briefcase"
8:00 Flip Wilson
9:00 Sunday at Nine - "When the Bough Breaks"
10:00 Weekend
11:00 CBC News
11:15 Nation's Business
11:20 News
11:30 Mod Squad - "Home is the Street"

WLBZ Channel 2 Bangor (NBC)
12:00 Niven Miller
12:30 Faith For Today
1:00 This is the Life
1:30 Meet the Press
2:00 NFL Football - Cleveland @ Baltimore
5:00 NFL Football - Oakland @ San Diego
8:00 Wild Kingdom
8:30 Walt Disney - "Hacksaw: Pt. 1"
9:30 Jimmy Stewart Show - "Love in a Briefcase"
10:00 Bonanza - "Fallen Woman"
11:00 Bold Ones - "The Invasion of Kevin Ireland"
12:00 Perry Mason

WEMT (WVII) Channel 7 Bangor (ABC)
8:45 Bible Speaks
9:15 Cathedral of Tomorrow
10:15 Davey and Goliath
10:30 Underdog
11:00 Reluctant Dragon
11:30 Double Deckers
12:00 Bullwinkle
12:30 Make a Wish
1:00 College Football '71
2:00 Directions
2:30 Issues and Answers
3:00 Sunday Matinee
6:00 Curly O'Brien
8:00 Undersea World of Jacques Cousteau - "The Unsinkable Sea Otter"
9:00 F.B.I. - "The Last Job"
10:00 Movie - The Silencers (1966; Dean Martin, Stella Stevens, Daliah Lavi)
1:00 News

WAGM Channel 8 Presque Isle (CBS, NBC, ABC)
9:15 Rex Humbard
10:15 Christophers
10:30 Groovie Goolies
11:00 Lamp Unto My Feet
11:30 Notre-Dame Football Highlights
12:30 Face the Nation
1:00 Insight
1:30 NFL Today
2:00 NFL Football - teams to be announced
4:40 Wide World of Sports
5:30 Big Picture
6:00 Young People's Concert
7:00 60 Minutes
8:00 Lassie
8:30 Walt Disney - "Hacksaw: Pt. 1"
9:30 Jimmy Stewart Show - "Love in a Briefcase"
10:00 Bonanza - "Fallen Woman"
11:00 Bold Ones - "The Invasion of Kevin Ireland"
12:00 News

SATURDAY, OCTOBER 2, 1971

CKCW Channel 2 Moncton, Channel 8 Charlottetown / CKLT Channel 9 Saint John (CTV)
9:30 Rupert Bear
10:00 Batman
10:30 Bugs Bunny and Friends
11:30 Rocky and His Pals
12:00 Tarzan
1:00 Land of the Giants
2:00 Bugs Bunny and Friends
2:30 Spiderman
3:00 Thunderbirds
3:30 Canadian Potpourri
4:00 Canadian Bandstand
5:00 Come Together
5:30 Wide World of Sports
7:00 Like Young
8:00 Rollin' On the River (with guests Diane Brooks and Merle Haggard)
9:00 Movie - Von Ryan's Express (1965; Frank Sinatra, Trevor Howard, Adolfo Celi)
11:00 Longstreet
12:00 National News
12:20 News
12:30 Movie - Bedlam (1946; Boris Karloff, Anna Lee, Billy House)

CBHT Channel 3 Halifax (CBC)
11:00 Merry-Go-Max
11:30 Movie - Heidi (1937; Shirley Temple, Jean Hersholt, Arthur Treacher)
1:00 Tween Set
1:30 Wild Kingdom
2:00 Children's Cinema - "Bolek and Lolek Around the World"/"Paulus and the Professor"/"Colourful World of Music-Planet X"
3:00 Canadian Driving Championships
5:00 Merrie Melodies
5:30 Bugs Bunny/Road Runner Hour - "What's Up, Doc?"/"Canary Row"/"You Were Never Duckier"
6:30 Replay (with guests Ferguson Jenkins and Joe Theisman)
7:00 CBC News
7:30 Land and Sea
8:00 Montreal Variety
8:30 Reach For the Top
9:00 Movie - Goin' Down the Road (1970; Doug McGrath, Paul Bradley, Jayne Eastwood)
11:00 Performers
11:30 Countrytime
12:00 CBC News
12:15 CFL Football - Montreal @ Vancouver

CBCT Channel 13 Charlottetown (CBC)
11:30 Children's Cinema
12:30 Underdog
1:00 All Around the Circle
1:30 Wild Kingdom
2:00 Children's Cinema - "Bolek and Lolek Around the World"/"Paulus and the Professor"/"Colourful World of Music-Planet X"
3:00 Canadian Driving Championships
5:00 Merrie Melodies
5:30 Bugs Bunny/Road Runner Hour - "What's Up, Doc?"/"Canary Row"/"You Were Never Duckier"
6:30 Replay (with guests Ferguson Jenkins and Joe Theisman)
7:00 CBC News
7:30 Land and Sea
8:00 Let's Call the Whole Thing Orff
8:30 To Be Announced
9:00 Movie - Goin' Down the Road (1970; Doug McGrath, Paul Bradley, Jayne Eastwood)
11:00 Performers
11:30 Countrytime
12:00 CBC News
12:15 CFL Football - Montreal @ Vancouver

CHAU Channel 5 Carleton, Quebec (SRC)
10:00 Yogi et Popotame
10:30 Le Roi Leo
11:00 Mon ami, Ben
11:30 Tour de Terre - "Le Cerveau"
12:00 Robin Fusee
12:30 Lassie - "Le Couguar innocent: 1e partie"
1:00 L'Homme du Picardie
1:30 Le Monde en liberte - "L'Australie: 2e partie"
2:00 Tennis - details a communiquer
3:00 En avant tout
5:30 Bond en avant
6:00 Rinaldo Rinaldini
6:30 Mon pays et le sien
7:00 Camera-moto
7:30 Objectif
8:00 Jeunesse
9:00 Cinema - Le Cave se rebiffe (1961; Jean Gabin, Martine Carol, Francoise Rosay)
11:00 Au Masculin
11:30 Telejournal
11:45 Nouvelles du sport
12:00 Football Canadien - Montreal @ Colombie-Britannique

CHSJ (CBAT) Channel 4 Saint John / Channel 7 Moncton (CBC)
9:00 Miss Ann
9:30 Movie - The Prince and the Pauper (1962; Guy Williams, Laurence Naismith, Donald Houston)
11:45 Davey and Goliath
12:00 Wild Kingdom
12:30 Reach For the Top
1:00 Movie - Fort Yuma (1955; Peter Graves, Joan Vohs, John Hudson)
2:30 World Tomorrow
3:00 Canadian Driving Championships
5:00 Firefighter's Story
5:30 Bugs Bunny/Road Runner Hour - "What's Up, Doc?"/"Canary Row"/"You Were Never Duckier"
6:30 Good Life
7:00 Steve Allen
8:00 Mission: Impossible
9:00 Movie - Goin' Down the Road (1970; Doug McGrath, Paul Bradley, Jayne Eastwood)
11:00 Performers
11:30 Countrytime
12:00 CBC News
12:15 CFL Football - Montreal @ Vancouver

CBAFT Channel 11 Moncton (SRC)
10:30 Le Roi Leo
11:00 Mon ami, Ben
11:30 Tour de Terre - "Le Cerveau"
12:00 Robin Fusee
12:30 Lassie - "Le Couguar innocent: 1e partie"
1:00 L'Homme du Picardie
1:30 Le Monde en liberte - "L'Australie: 2e partie"
2:00 Tennis - details a communiquer
3:00 En avant tout
5:30 Bond en avant
6:00 Departement S
7:00 Camera-moto
7:30 Telejournal
7:45 Nouvelles du sport
8:00 Cent filles a marier - "L'Homme et l'enfant"
9:00 Cinema - Le Cave se rebiffe (1961; Jean Gabin, Martine Carol, Francoise Rosay)
11:00 Au Masculin
11:30 Telejournal
11:45 Nouvelles du sport
12:00 Football Canadien - Montreal @ Colombie-Britannique

CJCB Channel 4 Sydney (CBC)
12:30 George of the Jungle
1:00 Wrestling
2:00 Children's Cinema - "Bolek and Lolek Around the World"/"Paulus and the Professor"/"Colourful World of Music-Planet X"
3:00 Canadian Driving Championships
5:00 To Be Announced
5:30 Bugs Bunny/Road Runner Hour - "What's Up, Doc?"/"Canary Row"/"You Were Never Duckier"
6:30 News
7:00 Mystery
8:30 Saturday Night
9:00 Movie - Goin' Down the Road (1970; Doug McGrath, Paul Bradley, Jayne Eastwood)
11:00 Performers
11:30 Countrytime
12:00 CBC News
12:15 CFL Football - Montreal @ Vancouver

CJCH Channel 5 Halifax (CTV)
10:00 University of the Air
11:30 Rocky and His Pals
12:00 Movie - The Projected Man (1967; Mary Peach, Bryant Haliday, Ronald Allen)
1:30 Tumbleweed
2:00 National Film Board
2:30 Claire Olsen
3:00 Make Mine Country
3:30 Movie - The Brave Don't Cry (1952; John Gregson, Meg Buchanan, Andrew Keir)
5:30 Wide World of Sports
7:00 Wrestling
8:00 Rollin' On the River (with guests Diane Brooks and Merle Haggard)
9:00 Movie - Von Ryan's Express (1965; Frank Sinatra, Trevor Howard, Adolfo Celi)
11:00 Saint
12:00 National News
12:20 News
12:30 Movie - Charade (1963; Cary Grant, Audrey Hepburn, Walter Matthau)

CKCD Channel 7 Campbellton / Channel 12 Upsalquitch Lake (CBC, CTV)
9:30 Rupert Bear
10:00 Batman
10:30 Bugs Bunny and Friends
11:30 Rocky and His Pals
12:00 Tarzan
1:00 Land of the Giants
2:00 Bugs Bunny and Friends
2:30 Spiderman
3:00 Canadian Driving Championships
5:00 Thunderbirds
5:30 Stingray
6:00 Wrestling
7:00 Like Young
8:00 Rollin' On the River (with guests Diane Brooks and Merle Haggard)
9:00 Movie - Goin' Down the Road (1970; Doug McGrath, Paul Bradley, Jayne Eastwood)
11:00 Performers
11:30 Countrytime
12:00 National News
12:20 News
12:30 Movie - Bedlam (1946; Boris Karloff, Anna Lee, Billy House)

WLBZ Channel 2 Bangor (NBC)
9:00 Dr. Dolittle
9:30 Woody Woodpecker
10:00 Deputy Dawg
10:30 Pink Panther - "A Fly in the Pink"/"The Ant From Uncle"/"Pinkfinger"
11:00 Barrier Reef
11:30 Take a Great Step
12:30 Bugaloos
1:00 Mr. Wizard
1:30 Jetsons
2:00 Baseball - Oakland @ Baltimore
5:00 Baseball - Pittsburgh @ San Francisco
7:30 Primus
8:00 NBC News
8:30 Glad Tidings
9:00 Partners - "The Prisoner of Fender"
9:30 Good Life - "The Chess Game"
10:00 Movie - Tell Them Willie Boy is Here (1969; Robert Redford, Katharine Ross, Robert Blake)
12:00 Movie - A Nice Little Bank That Should Be Robbed (1958; Tom Ewell, Mickey Rooney, Mickey Shaughnessy)
1:30 Movie - Klondike Annie (1936; Mae West, Victor McLaglen, Phillip Reed)

WEMT (WVII) Channel 7 Bangor (ABC)
9:00 Jerry Lewis
9:30 Road Runner Show - "War and Pieces"/"Tweety's Circus"/"A Sheep in the Deep"
10:00 Funky Phantom - "Who's Chicken"
10:30 Jackson Five - "Mistaken Identity"
11:00 Bewitched
11:30 Lidsville
12:00 Curiosity Shop
1:00 Jonny Quest
1:30 Lancelot Link, Secret Chimp
2:00 American Bandstand
3:00 College Football - Michigan State @ Notre-Dame
6:00 Wide World of Sports
7:30 Bud Leavitt
8:00 Hee-Haw
9:00 Getting Together - "All Shook Up"
9:30 Movie - Sweet, Sweet Rachel (1971; Alex Dreier, Pat Hingle, Louise Latham)
11:00 Persuaders! - "Take Seven"
12:00 Stacey's Country Jamboree

WAGM Channel 8 Presque Isle (CBS, NBC, ABC)
9:00 Bugs Bunny Show
9:30 Scooby-Doo
10:00 Harlem Globetrotters
10:30 Here Come the Bears
11:00 Pebbles and Bamm-Bamm - "The Golden Voice"
11:30 Archie's TV Funnies
12:00 Sabrina
12:30 Josie and the Pussycats
1:00 Monkees
1:30 You Are There - "The Record Ride For the Pony Express"
2:00 Children's Film Festival - "Flash, the Sheepdog"
3:00 To Be Announced
4:00 Beyond the Mirage
4:30 Wide World of Sports
6:00 To Be Announced
7:00 Agriculture U.S.A.
7:30 CBS News
8:00 Lawrence Welk
9:00 All in the Family - "Archie and the Lock-Up"
9:30 Funny Face - "No Music, Maestro, Please?"
10:00 Dick Van Dyke - "Mid-Term Dinner"
10:30 Mary Tyler Moore - "He's No Heavy... He's My Brother"
11:00 Mission: Impossible - "The Tram"
12:00 Movie - 4 For Texas (1963; Frank Sinatra, Dean Martin, Anita Ekberg)

SUNDAY, OCTOBER 3, 1971

CKCW Channel 2 Moncton, Channel 8 Charlottetown / CKLT Channel 9 Saint John (CTV)
12:30 Sacred Heart
12:45 Salvation Army
1:00 Faith and Music
1:30 Day of Discovery
2:00 Cathedral of Tomorrow
3:00 CFL Football - Toronto @ Ottawa
5:30 Question Period
6:00 CFL Football - Hamilton @ Calgary
8:30 Mod Squad - "Survival"
9:30 Shirley's World - "The Lovers"
10:00 W-5
11:00 Mannix - "Wine From These Grapes"
12:00 CTV News
12:20 News

CBHT Channel 3 Halifax (CBC)
10:15 Pardon My French
10:45 Music in Miniature
11:15 Klahanie
11:45 Man and His Music
12:15 Nanny and the Professor
12:45 A Way Out - "Native Flowers"
1:00 Music to See - "Russian Melodies"
1:30 Hymn Sing
2:00 NFL Football - San Francisco @ Philadelphia
4:30 Sportsweek
5:00 Breeders' Stakes
6:00 Walt Disney - "Hacksaw: Pt. 2"
7:00 Rovers - "A Lamb and a Handful of Sugar"
7:30 Jimmy Stewart Show - "The Price of Plumbing is Numbing"
8:00 Flip Wilson
9:00 Sunday at Nine - "Gold is Where You Find it, Maybe"
10:00 Weekend - "Bernie Cornfeld at 105: Pt. 2"
11:00 CBC News
11:15 Nation's Business
11:20 News
11:30 Movie - The Hunchback of Notre-Dame (1939; Charles Laughton, Maureen O'Hara, Cedric Hardwicke)

CBCT Channel 13 Charlottetown (CBC)
12:15 Pardon My French
12:45 A Way Out - "Native Flowers"
1:00 Music to See - "Russian Melodies"
1:30 Hymn Sing
2:00 NFL Football - San Francisco @ Philadelphia
4:30 Sportsweek
5:00 Breeders' Stakes
6:00 Walt Disney - "Hacksaw: Pt. 2"
7:00 Rovers - "A Lamb and a Handful of Sugar"
7:30 Jimmy Stewart Show - "The Price of Plumbing is Numbing"
8:00 Flip Wilson
9:00 Sunday at Nine - "Gold is Where You Find it, Maybe"
10:00 Weekend - "Bernie Cornfeld at 105: Pt. 2"
11:00 CBC News
11:15 Nation's Business
11:20 News
11:30 Hawaii Five-O

CHAU Channel 5 Carleton, Quebec (SRC)
10:00 Laurel et Hardy
10:30 Le Prince Saphir
11:00 Le Jour du Seigneur - "Aujourd'hui de Trois-Rivieres"
12:00 D'hier a demain - "L'Ile de Paques"
1:00 La Semaine Verte
2:00 Football Americain - San Francisco @ Philadelphia
4:45 Echos du sport
5:00 Technoflash - "Les Chaines"/"La Machine a ecrire"/"Le Train d'atterrissage"
5:30 Invitation aux Loisirs
6:00 5-D
7:00 Le Francais d'aujourd'hui
7:30 Telejournal
7:40 Nouvelles du sport
8:00 Quelle famille!
8:30 Les Beaux Dimanches
11:00 La Fleche du temps
11:30 Telejournal et sports
12:00 Politique Atout
12:30 Cinema - Un mur a Jerusalem (1968; Michel Bouquet)

CHSJ (CBAT) Channel 4 Saint John / Channel 7 Moncton (CBC)
9:00 Oral Roberts
9:30 Rex Humbard
10:30 Sacred Heart
10:45 Fish Log
11:00 Niven Miller
11:30 Museum Memo
12:00 Gospelaires
12:30 A Novel Approach
1:00 New Life
1:30 United Fund Show
2:00 NFL Football - San Francisco @ Philadelphia
4:30 Sportsweek
5:00 Breeders' Stakes
6:00 Walt Disney - "Hacksaw: Pt. 2"
7:00 Rovers - "A Lamb and a Handful of Sugar"
7:30 Jimmy Stewart Show - "The Price of Plumbing is Numbing"
8:00 Flip Wilson
9:00 Sunday at Nine - "Gold is Where You Find it, Maybe"
10:00 Weekend - "Bernie Cornfeld at 105: Pt. 2"
11:00 CBC News
11:15 Nation's Business
11:20 News
11:30 Pierre Berton

CBAFT Channel 11 Moncton (SRC)
10:00 Laurel et Hardy
10:30 Le Prince Saphir
11:00 Le Jour du Seigneur - "Aujourd'hui de Trois-Rivieres"
12:00 D'hier a demain - "L'Ile de Paques"
1:00 La Semaine Verte
2:00 Football Americain - San Francisco @ Philadelphia
4:45 Echos du sport
5:00 Technoflash - "Les Chaines"/"La Machine a ecrire"/"Le Train d'atterrissage"
5:30 Invitation aux Loisirs
6:00 5-D
7:00 Le Francais d'aujourd'hui
7:30 Telejournal
7:40 Nouvelles du sport
8:00 Quelle famille!
8:30 Les Beaux Dimanches
11:00 La Fleche du temps
11:30 Telejournal et sports
12:00 Politique Atout
12:30 Cinema - Un mur a Jerusalem (1968; Michel Bouquet)

CJCB Channel 4 Sydney (CBC)
12:00 Niven Miller
12:30 It is Written
1:00 Faith and Music
1:30 Hymn Sing
2:00 NFL Football - San Francisco @ Philadelphia
4:30 Sportsweek
5:00 Breeders' Stakes
6:00 Walt Disney - "Hacksaw: Pt. 2"
7:00 Rovers - "A Lamb and a Handful of Sugar"
7:30 Jimmy Stewart Show - "The Price of Plumbing is Numbing"
8:00 Flip Wilson
9:00 Sunday at Nine - "Gold is Where You Find it, Maybe"
10:00 Weekend - "Bernie Cornfeld at 105: Pt. 2"
11:00 CBC News
11:15 Nation's Business
11:20 News
11:30 David Frost

CJCH Channel 5 Halifax (CTV)
9:45 Sacred Heart
10:00 Faith and Music
10:30 University of the Air
11:00 Niven Miller
11:30 Crossroads
12:00 World Tomorrow
12:30 It is Written
1:00 Rex Humbard
2:00 Oral Roberts
2:30 Day of Discovery
3:00 CFL Football - Toronto @ Ottawa
5:30 Western Star
6:00 CFL Football - Hamilton @ Calgary
8:30 Mod Squad - "Survival"
9:30 Shirley's World - "The Lovers"
10:00 W-5
11:00 John Gilbert
11:30 Question Period
12:00 CTV News
12:20 News
12:30 Yoga
1:00 Prayer

CKCD Channel 7 Campbellton / Channel 12 Upsalquitch Lake (CBC, CTV)
12:30 Faith and Music
1:00 Music to See - "Russian Melodies"
1:30 Day of Discovery
2:00 NFL Football - San Francisco @ Philadelphia
4:30 Sportsweek
5:00 Breeders' Stakes
6:00 Cathedral of Tomorrow
7:00 Rovers - "A Lamb and a Handful of Sugar"
7:30 Jimmy Stewart Show - "The Price of Plumbing is Numbing"
8:00 Flip Wilson
9:00 Sunday at Nine - "Gold is Where You Find it, Maybe"
10:00 Weekend - "Bernie Cornfeld at 105: Pt. 2"
11:00 CBC News
11:15 Nation's Business
11:20 News
11:30 Mod Squad - "Survival"

WLBZ Channel 2 Bangor (NBC)
12:00 Niven Miller
12:30 Faith For Today
1:00 This is the Life
1:30 Meet the Press
2:00 NFL Football - Baltimore @ New England
5:00 Baseball - National League Play-Offs
8:00 Wild Kingdom
8:30 Walt Disney - "Hacksaw: Pt. 2"
9:30 Jimmy Stewart Show - "The Price of Plumbing is Numbing"
10:00 Bonanza - "Bushwhacked"
11:00 Bold Ones - "The Angry Man"
12:00 Perry Mason

WEMT (WVII) Channel 7 Bangor (ABC)
8:45 Bible Speaks
9:15 Cathedral of Tomorrow
10:15 Davey and Goliath
10:30 Underdog
11:00 Reluctant Dragon
11:30 Double Deckers
12:00 Bullwinkle
12:30 Make a Wish
1:00 College Football '71
2:00 High School Football - Dexter Vs. Bucksport
3:30 Sunday Matinee
6:00 Curly O'Brien
8:00 Time Tunnel
9:00 F.B.I. - "The Deadly Gift"
10:00 Movie - Von Ryan's Express (1965;  Frank Sinatra, Trevor Howard, Adolfo Celi)
12:30 News

WAGM Channel 8 Presque Isle (CBS, NBC, ABC)
9:15 Rex Humbard
10:15 Christophers
10:30 Groovie Goolies
11:00 Lamp Unto My Feet
11:30 Notre-Dame Football Highlights
12:30 Face the Nation
1:00 Insight
1:30 NFL Today
2:00 NFL Football - San Francisco @ Philadelphia
5:00 NFL Football - New York Giants @ St. Louis
8:00 Lassie
8:30 Walt Disney - "Hacksaw: Pt. 2"
9:30 Jimmy Stewart Show - "The Price of Plumbing is Numbing"
10:00 Bonanza - "Bushwhacked"
11:00 Bold Ones - "The Angry Man"
12:00 News

MONDAY, OCTOBER 4, 1971

CKCW Channel 2 Moncton, Channel 8 Charlottetown / CKLT Channel 9 Saint John (CTV)
11:30 University of the Air
12:00 Small Talk
12:30 First Edition
12:45 Movie - You're Never Too Young (1955; Dean Martin, Jerry Lewis, Diana Lynn)
2:30 Peggy's Place
2:55 News
3:00 Yoga
3:30 Man Trap
4:00 Another World
4:30 Anything You Can Do
5:00 Bugs Bunny and Friends
5:30 I Love Lucy
6:00 Today
6:20 All About Faces
6:50 Winner's Circle
7:00 Beat the Clock
7:30 Truth or Consequences
8:00 Doris Day - "Charity Begins at the Office"
8:30 Medical Centre - "Double Jeopardy"
9:30 Nichols - "Paper Badge"
10:30 Pig N' Whistle (with guest Joseph Locke)
11:00 Ironside - "The Gambling Game"
12:00 National News
12:20 News

CBHT Channel 3 Halifax (CBC)
8:45 News
9:00 Friendly Giant
9:15 Chez Helene
9:30 Nova Scotia Schools
11:00 Sesame Street
12:00 Mr. Dressup
12:25 News
12:30 Dick Van Dyke
1:00 Roundabout
1:30 Luncheon Date
2:00 Galloping Gourmet
2:30 Family Court
3:00 Take 30
3:30 Edge of Night
4:00 Paul Bernard
4:30 Drop in
5:00 Mr. Wizard - "Inside a Volcano"
5:30 Get Smart
6:00 Gazette
7:30 Irish Rovers
8:00 Partridge Family - "The Undergraduate"
8:30 Cannon - "Country Blues"
9:30 Front Page Challenge
10:00 Nature of Things - "Banting, Best, and Insulin"
10:30 Man Alive - "My Neighbour, My Enemy"
11:00 CBC News
11:20 Viewpoint
11:30 News
11:45 Gunsmoke

CBCT Channel 13 Charlottetown (CBC)
9:00 Friendly Giant
9:15 Chez Helene
9:30 Nova Scotia Schools
11:00 Sesame Street
12:00 Mr. Dressup
12:25 News
12:30 Dick Van Dyke
1:00 Roundabout
1:30 Luncheon Date
2:00 Galloping Gourmet
2:30 Family Court
3:00 Take 30
3:30 Edge of Night
4:00 Paul Bernard
4:30 Drop in
5:00 Mr. Wizard - "Inside a Volcano"
5:30 Get Smart
6:00 Island Gazette
6:30 Gazette
7:30 Irish Rovers
8:00 Partridge Family - "The Undergraduate"
8:30 Cannon - "Country Blues"
9:30 Front Page Challenge
10:00 Nature of Things - "Banting, Best, and Insulin"
10:30 Man Alive - "My Neighbour, My Enemy"
11:00 CBC News
11:20 Viewpoint
11:30 News
11:45 Here Come the Brides

CHAU Channel 5 Carleton, Quebec (SRC)
9:55 En Mouvement
10:00 Les Oraliens
10:15 Les Aventures de Chaperonnette a Pois 
10:45 Les 100 tours de Centour 
11:15 La Souris verte
11:30 Edith Serei
12:00 Reporteurs de l'aventure
12:30 Yogi l'Ours
1:00 Skippy
1:30 Bou-Bou dans le metro
2:30 Madame est servie
3:30 Pour vous, mesdames
4:00 Femme d'Aujourd'hui
5:00 Bobino
5:30 Maigrichon et Gras double
6:00 Daktari
7:00 Studio-5
8:00 Extravagante Lucie
8:30 Les Berger
9:00 A la seconde
9:30 Mont-Joye
10:00 Paradis terrestre
10:30 Marcus Welby, M.D.
11:30 Telejournal
11:45 Nouvelles du sport
12:00 Ce Soir, Jean-Pierre

CHSJ (CBAT) Channel 4 Saint John / Channel 7 Moncton (CBC)
9:00 Friendly Giant
9:15 Chez Helene
9:30 Nova Scotia Schools
11:00 Sesame Street
12:00 Mr. Dressup
12:25 Cartoon
12:30 News and Weather
12:45 Movie - Along Came Jones (1945; Gary Cooper, Loretta Young, William Demarest)
2:30 Magazine
3:00 Take 30
3:30 Edge of Night
4:00 Paul Bernard
4:30 Drop in
5:00 Flintstones
5:30 Bugs Bunny
5:50 Spectroscope
6:15 News and Weather
6:30 Evening Movie
8:00 Partridge Family - "The Undergraduate"
8:30 Cannon - "Country Blues"
9:30 Front Page Challenge
10:00 Nature of Things - "Banting, Best, and Insulin"
10:30 Man Alive - "My Neighbour, My Enemy"
11:00 CBC News
11:20 Regional News and Weather
11:30 Pierre Berton

CBAFT Channel 11 Moncton (SRC)
9:55 En Mouvement
10:00 Les Oraliens
10:15 Les Aventures de Chaperonnette a Pois
10:45 Les 100 tours de Centour 
11:15 La Souris verte
11:30 Fablio le magicien
11:45 Poly
12:00 Reporteurs de l'aventure
12:30 Yogi l'Ours
1:00 Skippy
1:30 Bou-Bou dans le metro
2:30 Cinema - Climats (1962; Jean-Pierre Marielle, Marina Vlady, Alexandra Stewart)
4:00 Femme d'Aujourd'hui
5:00 Bobino
5:30 Maigrichon et Gras double
6:00 Daktari
7:00 Gourmet farfelu
7:30 Telejournal
7:45 Nouvelles du sport
8:00 Objectif
8:30 Madame et son fantome
9:00 A la seconde
9:30 Mont-Joye
10:00 Paradis terrestre
10:30 Marcus Welby, M.D.
11:30 Telejournal
11:45 Nouvelles du sport
12:00 Ce Soir, Jean-Pierre

CJCB Channel 4 Sydney (CBC)
9:00 Friendly Giant
9:15 Chez Helene
9:30 Nova Scotia Schools
11:00 Sesame Street
12:00 Mr. Dressup
12:25 Film
12:30 Heckle and Jeckle
1:00 Dan August
2:00 News
2:10 Conversation
3:00 Take 30
3:30 Edge of Night
4:00 Paul Bernard
4:30 Drop in
5:00 Petticoat Junction
5:30 News
6:30 Chicago Teddy Bears
7:00 Gunsmoke
8:00 Partridge Family - "The Undergraduate"
8:30 Cannon - "Country Blues"
9:30 Front Page Challenge
10:00 Nature of Things - "Banting, Best, and Insulin"
10:30 Man Alive - "My Neighbour, My Enemy"
11:00 CBC News
11:20 News
11:40 David Frost

CJCH Channel 5 Halifax (CTV)
10:00 University of the Air
10:30 2885
11:00 All About Faces
11:30 Yoga
12:00 Spiderman
12:30 Movie - The Whole World is Watching (1969; Burl Ives, Joseph Campanella, James Farentino)
2:00 Man Trap
2:30 Another World
3:00 Anything You Can Do
3:30 Bewitched
4:00 Casper
4:30 I Love Lucy
5:00 Flintstones
5:30 I.D.
6:00 News
6:30 Truth or Consequences
7:00 Beat the Clock
7:30 Courtship of Eddie's Father
8:00 Doris Day - "Charity Begins at the Office"
8:30 Medical Centre - "Double Jeopardy"
9:30 Nichols - "Paper Badge"
10:30 Pig N' Whistle (with guest Joseph Locke)
11:00 Ironside - "The Gambling Game"
12:00 National News
12:20 News
12:30 Yoga
1:30 Prayer

CKCD Channel 7 Campbellton / Channel 12 Upsalquitch Lake (CBC, CTV)
11:00 Sesame Street
12:00 Small Talk
12:30 First Edition
12:45 Movie - You're Never Too Young (1955; Dean Martin, Jerry Lewis, Diana Lynn)
2:30 Peggy's Place
2:55 News
3:00 Take 30
3:30 Edge of Night
4:00 Paul Bernard
4:30 Drop in
5:00 Bugs Bunny and Friends
5:30 I Love Lucy
6:00 Today
6:20 All About Faces
6:50 Winner's Circle
7:00 Beat the Clock
7:30 Truth or Consequences
8:00 Partridge Family - "The Undergraduate"
8:30 Cannon - "Country Blues"
9:30 Front Page Challenge
10:00 Nature of Things - "Banting, Best, and Insulin"
10:30 Man Alive - "My Neighbour, My Enemy"
11:00 CBC News
11:20 Spectroscope
11:45 News

WLBZ Channel 2 Bangor (NBC)
7:55 University of Maine Farm Report
8:00 Today
10:00 Preservation of the Maine Environment
10:30 Dialing For Dollars
11:00 Dinah's Place
11:30 Concentration
12:00 Sale of the Century
12:30 Hollywood Squares
1:00 Jeopardy
1:30 Who? What? Where?
2:00 Galloping Gourmet
2:30 Three On a Match
3:00 Baseball - American League Play-Offs
5:30 Baseball - National League Play-Offs (joined in progress after American League Play-Offs)
7:30 NBC News 
8:00 Beat the Clock
8:30 Dragnet
9:00 Laugh-in (with guest Karen Valentine)
10:00 Movie - Speedway (1968; Elvis Presley, Nancy Sinatra, Bill Bixby)
12:00 News
12:30 Tonight Show

WEMT (WVII) Channel 7 Bangor (ABC)
10:00 Romper Room
10:45 King and Odie
11:00 Morning Movie
12:30 That Girl
1:00 Bewitched
1:30 Password
2:00 All My Children
2:30 Let's Make a Deal
3:00 Newlywed Game
3:30 Dating Game
4:00 General Hospital
4:30 One Life to Live
5:00 Love, American Style
5:30 Underdog
6:00 Bozo
7:00 ABC News
7:30 Sports Forum
8:00 Sports Challenge
8:30 To Be Announced
10:00 NFL Football - Oakland @ Cleveland

WAGM Channel 8 Presque Isle (CBS, NBC, ABC)
8:00 Today
10:00 Captain Kangaroo
11:00 Dinah's Place
11:30 Concentration
12:00 Sale of the Century
12:30 Love of Life
1:00 Where the Heart is
1:30 Search For Tomorrow
2:00 What's My Line?
2:30 As the World Turns
3:00 Love is a Many Splendoured Thing
3:30 Guiding Light
4:00 Secret Storm
4:30 Edge of Night
5:00 Gomer Pyle
5:30 Merv Griffin
7:00 News
8:00 CBS News
8:30 Death Valley Days
9:00 Gunsmoke - "Waste"
10:00 Movie - Speedway (1968; Elvis Presley, Nancy Sinatra, Bill Bixby)
12:00 News
12:30 Tonight Show

SATURDAY, OCTOBER 9, 1971

CKCW Channel 2 Moncton, Channel 8 Charlottetown / CKLT Channel 9 Saint John (CTV)
9:30 Rupert Bear
10:00 Batman
10:30 Bugs Bunny and Friends
11:30 Rocky and His Pals
12:00 Tarzan
1:00 Land of the Giants
2:00 Bugs Bunny and Friends
2:30 Spiderman
3:00 Thunderbirds
3:30 Stingray
4:00 Nice Mix
4:30 Wrestling
5:30 Wide World of Sports
7:00 Like Young
8:00 Rollin' On the River (with guests The Raiders, Freddy Weller, Mark Lindsay, and Beverley Glenn-Copeland)
9:00 Movie - The Cockeyed Cowboys of Calico County (1970; Dan Blocker, Nanette Fabray, Jim Backus)
11:00 Longstreet
12:00 National News
12:20 News
12:30 Movie - Blood of Dracula (1957; Sandra Harrison, Louise Lewis, Gail Ganley)

CBHT Channel 3 Halifax (CBC)
11:00 Merry-Go-Max
11:30 Movie - The Girl and the Legend (1966; Romy Schneider, Horst Buchholz, Erich Ponto)
1:00 Tween Set
1:30 Wild Kingdom
2:00 World Series: Game 1
4:30 Sportsweek
5:00 Cartoons
5:30 Bugs Bunny/Road Runner Hour - "Shishkabugs"/"A Fractured Leghorn"/"Ain't She Tweet"
6:30 Replay (with guests Buffalo Sabres coach Punch Imlach and Noel MacDonald)
7:00 CBC News
7:30 Land and Sea
8:00 Montreal Variety
8:30 Reach For the Top
9:00 NHL Hockey - New York Rangers @ Montreal
11:30 Countrytime
12:00 CBC News
12:15 Provincial Affairs
12:20 News
12:30 Movie - Hand in Hand (1961; Loretta Parry, Philip Needs, John Gregson)

CBCT Channel 13 Charlottetown (CBC)
11:30 Children's Cinema
12:30 Underdog
1:00 All Around the Circle
1:30 Wild Kingdom
2:00 World Series: Game 1
4:30 Sportsweek
5:00 Cartoons
5:30 Bugs Bunny/Road Runner Hour - "Shishkabugs"/"A Fractured Leghorn"/"Ain't She Tweet"
6:30 Replay (with guests Buffalo Sabres coach Punch Imlach and Noel MacDonald)
7:00 CBC News
7:30 Land and Sea
8:00 Let's Call the Whole Thing Orff
8:30 To Be Announced
9:00 NHL Hockey - New York Rangers @ Montreal
11:30 Countrytime
12:00 CBC News
12:15 News
12:30 Movie - River of Gold (1971; Ray Milland, Suzanne Pleshette, Dack Rambo)

CHAU Channel 5 Carleton, Quebec (SRC)
10:00 Yogi et Popotame
10:30 Le Roi Leo
11:00 Mon ami, Ben
11:30 Tour de Terre - "La Langage"
12:00 Robin Fusee
12:30 Lassie - "Le Couguar innocent: 2e partie"
1:00 L'Homme du Picardie
1:30 Le Monde en liberte 
2:00 Serie Mondiale, Premiere jeu
4:30 Echos du sport
5:00 Tennis - details a communiquer
6:00 Rinaldo Rinaldini
6:30 Mon pays et le sien
7:00 Camera-moto
7:30 Objectif
8:00 Jeunesse
9:00 LNH Hockey - les Rangers de New York @ Montreal
11:30 Telejournal
11:45 Nouvelles du sport
12:00 Au Masculin
12:30 Cinema - Tu ne tueras point (1961; Laurent Terzieff, Horst Frank, Mica Orlovic)

CHSJ (CBAT) Channel 4 Saint John / Channel 7 Moncton (CBC)
9:00 Miss Ann
9:30 Movie - Top Speed (1930; Joe E. Brown, Bernice Claire, Jack Whiting)
11:00 Movie - Nancy Drew... Reporter (1939; Bonita Granville, John Litel, Frank Thomas Jr.)
12:00 Wild Kingdom
12:30 Reach For the Top
1:00 Dick Van Dyke
1:30 World Tomorrow
2:00 World Series: Game 1
4:30 Sportsweek
5:00 I Dream of Jeannie
5:30 Bugs Bunny/Road Runner Hour - "Shishkabugs"/"A Fractured Leghorn"/"Ain't She Tweet"
6:30 Good Life
7:00 Hawaii Five-O
8:00 Mission: Impossible
9:00 NHL Hockey - New York Rangers @ Montreal
11:30 Countrytime
12:00 CBC News
12:15 News
12:30 Movie - Down Three Dark Streets (1954; Broderick Crawford, Ruth Roman, Martha Hyer)

CBAFT Channel 11 Moncton (SRC)
10:00 Yogi et Popotame
10:30 Le Roi Leo
11:00 Mon ami, Ben
11:30 Tour de Terre - "La Langage"
12:00 Robin Fusee
12:30 Lassie - "Le Couguar innocent: 2e partie"
1:00 L'Homme du Picardie
1:30 Le Monde en liberte 
2:00 Serie Mondiale, Premiere jeu
4:30 Echos du sport
5:00 Tennis - details a communiquer
6:00 Departement S
7:00 Camera-moto
7:30 Telejournal
7:45 Nouvelles du sport
8:00 Cent filles a marier
9:00 LNH Hockey - les Rangers de New York @ Montreal
11:30 Telejournal
11:45 Nouvelles du sport
12:00 Au Masculin
12:30 Cinema - Tu ne tueras point (1961; Laurent Terzieff, Horst Frank, Mica Orlovic)

CJCB Channel 4 Sydney (CBC)
12:30 George of the Jungle
1:00 Wrestling
2:00 World Series: Game 1
4:30 Sportsweek
5:00 To Be Announced
5:30 Bugs Bunny/Road Runner Hour - "Shishkabugs"/"A Fractured Leghorn"/"Ain't She Tweet"
6:30 News
7:00 Mystery
8:30 Saturday Night
9:00 NHL Hockey - New York Rangers @ Montreal
11:30 Countrytime
12:00 CBC News
12:15 Provincial Affairs
12:20 CJCB Late Movie

CJCH Channel 5 Halifax (CTV)
10:00 University of the Air
11:30 Rocky and His Pals
12:00 Movie - Billy the Kid Vs. Dracula (1966; Chuck Courtney, John Carradine, Melinda Plowman)
1:30 Tumbleweed
2:00 National Film Board
2:30 Claire Olsen
3:00 Make Mine Country
3:30 Escape Route
4:00 Movie - Dry Rot (1956; Ronald Shiner, Brian Rix, Peggy Mount)
5:30 Wide World of Sports
7:00 Wrestling
8:00 Rollin' On the River (with guests The Raiders, Freddy Weller, Mark Lindsay, and Beverley Glenn-Copeland)
9:00 Movie - The Cockeyed Cowboys of Calico County (1970; Dan Blocker, Nanette Fabray, Jim Backus)
11:00 Saint
12:00 National News
12:20 News
12:30 Movie - If a Man Answers (1962; Sandra Dee, Bobby Darin, Micheline Presle)

CKCD Channel 7 Campbellton / Channel 12 Upsalquitch Lake (CBC, CTV)
9:30 Rupert Bear
10:00 Batman
10:30 Bugs Bunny and Friends
11:30 Rocky and His Pals
12:00 Tarzan
1:00 Land of the Giants
2:00 World Series: Game 1
4:30 Sportsweek
5:00 Thunderbirds
5:30 Stingray
6:00 Wrestling
7:00 Like Young
8:00 Rollin' On the River (with guests The Raiders, Freddy Weller, Mark Lindsay, and Beverley Glenn-Copeland)
9:00 NHL Hockey - New York Rangers @ Montreal
11:30 Countrytime
12:00 National News
12:20 News
12:30 Movie - Blood of Dracula (1957; Sandra Harrison, Louise Lewis, Gail Ganley)

WLBZ Channel 2 Bangor (NBC)
9:00 Dr. Dolittle
9:30 Woody Woodpecker
10:00 Deputy Dawg
10:30 Pink Panther - "Pink Outs"/"Scratch a Tiger"/"Pink, Plunk, Plink"
11:00 Barrier Reef
11:30 Take a Great Step
12:30 Bugaloos
1:00 Mr. Wizard
1:30 World Series Pre-Game
2:00 World Series: Game 1
4:30 Art is
5:00 Roller Derby
6:00 T.H.E. Cat
6:30 Circus
7:00 Primus
7:30 Glad Tidings
8:00 Bangor City Council Election
9:00 Partners - "Waterloo at Napoleon"
9:30 Good Life - "Wrecked Butler"
10:00 Movie - The Cockeyed Cowboys of Calico County (1970; Dan Blocker, Nanette Fabray, Jim Backus)
12:00 Movie - Marines, Let's Go (1961; Tom Tryon, David Hedison and Tom Reese)

WEMT (WVII) Channel 7 Bangor (ABC)
9:00 Jerry Lewis
9:30 Road Runner Show - "To Beep or Not to Beep"/"Trick or Tweet"/"Birds of a Father"
10:00 Funky Phantom - "The Headless Horseman"
10:30 Jackson Five - "Bongo, Baby, Bongo"
11:00 Bewitched
11:30 Lidsville
12:00 Curiosity Shop
1:00 Jonny Quest
1:30 Lancelot Link, Secret Chimp
2:00 American Bandstand (with guest John Denver)
3:00 Death Valley Days
3:30 College Football Today
3:45 College Football - Michigan @ Michigan State
7:00 Wide World of Sports
8:30 Bud Leavitt
9:00 Getting Together - "Where Are You, Little Star?"
9:30 Movie - Thief (1971; Richard Crenna, Angie Dickinson, Cameron Mitchell)
11:00 Persuaders! - "The Man in the Middle"
12:00 Stacey's Country Jamboree

WAGM Channel 8 Presque Isle (CBS, NBC, ABC)
9:00 Bugs Bunny Show
9:30 Scooby-Doo
10:00 Harlem Globetrotters
10:30 Here Come the Bears
11:00 Pebbles and Bamm-Bamm - "Daddy's Little Helper"
11:30 Archie's TV Funnies
12:00 Sabrina
12:30 Josie and the Pussycats
1:00 Monkees
1:30 You Are There - "The Siege of the Alamo"
2:00 Children's Film Festival - "For Boys Only is For Girls, Too"
3:00 To Be Announced
4:30 Wide World of Sports
6:00 R.F.D. Hollywood
7:00 Agriculture U.S.A.
7:30 CBS News
8:00 Lawrence Welk
9:00 All in the Family - "Edith Writes a Song"
9:30 Funny Face - "The Repairman Cheateth"
10:00 Dick Van Dyke - "Everything From A to Z"
10:30 Mary Tyler Moore - "Room 223"
11:00 Mission: Impossible - "Mindbend"
12:00 Movie - Cheyenne Autumn (1964; Richard Widmark, Carroll Baker, Karl Malden)

SUNDAY, OCTOBER 10, 1971

CKCW Channel 2 Moncton, Channel 8 Charlottetown / CKLT Channel 9 Saint John (CTV)
12:30 Sacred Heart
12:45 Salvation Army
1:00 Faith and Music
1:30 Day of Discovery
2:00 Cathedral of Tomorrow
3:00 CFL Football - Montreal @ Toronto
5:30 Question Period
6:00 Untamed World - "Bighorn Sheep"
6:30 Journal
7:00 Champions
8:00 Story Theatre
8:30 Mod Squad - "Colour of Laughter, Colour of Tears"
9:30 Shirley's World - "The Defective Defector"
10:00 W-5 - "Catholic Education in Canada"/"London Bridge's New Home"/"The Newfoundland Election"
11:00 Mannix - "Murder Times Three"
12:00 CTV News
12:20 News

CBHT Channel 3 Halifax (CBC)
10:00 Pardon My French
10:30 Klahanie
11:00 Church Service
12:00 Pacemakers
12:15 Nanny and the Professor
12:45 A Way Out - "The Care of Chrysanthemus"
1:00 Music to See - "Bassoonist George Zuckerman"
1:30 Quebec Social Credit Convention
3:00 NFL Football - Green Bay @ Detroit
5:30 Sportsweek
6:00 Walt Disney - "Summer Magic: Pt. 1"
7:00 Rovers - "Pigeon Post"
7:30 Jimmy Stewart Show - "The Father and Son Game"
8:00 Flip Wilson
9:00 Weekend
10:00 Quebec Social Credit Convention
11:00 CBC News
11:15 Nation's Business
11:20 News
11:30 Movie - The Conquest of Everest (1953; Meredith Edwards, John Hunt, George Band)

CBCT Channel 13 Charlottetown (CBC)
11:15 Klahanie
11:45 To Be Announced
12:15 Pardon My French
12:45 A Way Out - "The Care of Chrysanthemus"
1:00 Music to See - "Bassoonist George Zuckerman"
1:30 Quebec Social Credit Convention
3:00 NFL Football - Green Bay @ Detroit
5:30 Sportsweek
6:00 Walt Disney - "Summer Magic: Pt. 1"
7:00 Rovers - "Pigeon Post"
7:30 Jimmy Stewart Show - "The Father and Son Game"
8:00 Flip Wilson
9:00 Weekend
10:00 Quebec Social Credit Convention
11:00 CBC News
11:15 Nation's Business
11:20 News
11:30 Hawaii Five-O

CHAU Channel 5 Carleton, Quebec (SRC)
10:00 Laurel et Hardy
10:30 Le Prince Saphir
11:00 Le Jour du Seigneur
12:00 D'hier a demain - "Fontaine de Jouvence"
1:00 La Semaine Verte
2:00 Technoflash
2:30 Invitation aux Loisirs
3:00 Football Americain - Green Bay @ Detroit
5:45 Echos du sport
6:00 5-D
7:00 Le Francais d'aujourd'hui
7:30 Telejournal
7:40 Nouvelles du sport
8:00 Quelle famille!
8:30 Les Beaux Dimanches - "Le Mystere de la vie animale"
9:30 Congres du Parti Credit Social
11:30 Telejournal et sports
12:00 A Communiquer
12:30 Cinema - Voyage surprise (1947; Therese Aspar, Maurice Baquet, Rene Bourbon)

CHSJ (CBAT) Channel 4 Saint John / Channel 7 Moncton (CBC)
9:00 Oral Roberts
9:30 Rex Humbard
10:30 Sacred Heart
10:45 Fish Log
11:00 Niven Miller
11:30 Museum Memo
12:00 Gospelaires
12:30 A Novel Approach
1:00 New Life
1:30 Quebec Social Credit Convention
3:00 NFL Football - Green Bay @ Detroit
5:30 Sportsweek
6:00 Walt Disney - "Summer Magic: Pt. 1"
7:00 Rovers - "Pigeon Post"
7:30 Jimmy Stewart Show - "The Father and Son Game"
8:00 Flip Wilson
9:00 Weekend
10:00 Quebec Social Credit Convention
11:00 CBC News
11:15 Nation's Business
11:20 News
11:30 Pierre Berton

CBAFT Channel 11 Moncton (SRC)
10:00 Laurel et Hardy
10:30 Le Prince Saphir
11:00 Le Jour du Seigneur
12:00 D'hier a demain - "Fontaine de Jouvence"
1:00 La Semaine Verte
2:00 Technoflash
2:30 Invitation aux Loisirs
3:00 Football Americain - Green Bay @ Detroit
5:45 Echos du sport
6:00 5-D
7:00 Le Francais d'aujourd'hui
7:30 Telejournal
7:40 Nouvelles du sport
8:00 Quelle famille!
8:30 Les Beaux Dimanches - "Le Mystere de la vie animale"
9:30 Congres du Parti Credit Social
11:30 Telejournal et sports
12:00 A Communiquer
12:30 Cinema - Voyage surprise (1947; Therese Aspar, Maurice Baquet, Rene Bourbon)

CJCB Channel 4 Sydney (CBC)
11:00 Niven Miller
11:30 It is Written
12:00 Rex Humbard
1:00 Faith and Music
1:30 Quebec Social Credit Convention
3:00 NFL Football - Green Bay @ Detroit
5:30 Sportsweek
6:00 Walt Disney - "Summer Magic: Pt. 1"
7:00 Rovers - "Pigeon Post"
7:30 Jimmy Stewart Show - "The Father and Son Game"
8:00 Flip Wilson
9:00 Weekend
10:00 Quebec Social Credit Convention
11:00 CBC News
11:15 Nation's Business

CJCH Channel 5 Halifax (CTV)
9:45 Sacred Heart
10:00 Faith and Music
10:30 University of the Air
11:00 Niven Miller
11:30 Crossroads
12:00 World Tomorrow
12:30 It is Written
1:00 Rex Humbard
2:00 Oral Roberts
2:30 Day of Discovery
3:00 CFL Football - Montreal @ Toronto
5:30 Movie - Tobruk (1967; Rock Hudson, George Peppard, Nigel Green)
7:30 Untamed World - "Bighorn Sheep"
8:00 Story Theatre
8:30 Mod Squad - "Colour of Laughter, Colour of Tears"
9:30 Shirley's World - "The Defective Defector"
10:00 W-5 - "Catholic Education in Canada"/"London Bridge's New Home"/"The Newfoundland Election"
11:00 John Gilbert
11:30 Question Period
12:00 CTV News
12:20 News
12:30 Movie - Week-End With Father (1951; Van Heflin, Patricia Neal, Gigi Perreau)
2:00 Prayer

CKCD Channel 7 Campbellton / Channel 12 Upsalquitch Lake (CBC, CTV)
12:30 Day of Discovery
1:00 Faith and Music
1:30 Quebec Social Credit Convention
3:00 NFL Football - Green Bay @ Detroit
5:30 Sportsweek
6:00 Untamed World - "Bighorn Sheep"
6:30 Journal
7:00 Rovers - "Pigeon Post"
7:30 Jimmy Stewart Show - "The Father and Son Game"
8:00 Flip Wilson
9:00 Weekend
10:00 Quebec Social Credit Convention
11:00 CBC News
11:15 Nation's Business
11:20 News
11:30 Mod Squad - "Colour of Laughter, Colour of Tears"

WLBZ Channel 2 Bangor (NBC)
11:00 One-Hundred-and-Forty-First Semi-Annual Word Conference
12:00 Niven Miller
12:30 Faith For Today
1:00 This is the Life
1:30 Meet the Press
2:00 NFL Football - teams to be announced
5:00 NFL Football - Oakland @ Denver
8:00 Wild Kingdom
8:30 Walt Disney - "Summer Magic: Pt. 1"
9:30 Jimmy Stewart Show - "The Father and Son Game"
10:00 Bonanza - "Rock-A-Bye, Hoss"
11:00 Country Music Awards
12:00 Perry Mason

WEMT (WVII) Channel 7 Bangor (ABC)
8:45 Bible Speaks
9:15 Cathedral of Tomorrow
10:15 Davey and Goliath
10:30 Underdog
11:00 Reluctant Dragon
11:30 Double Deckers
12:00 Bullwinkle
12:30 Make a Wish
1:00 College Football '71
2:00 High School Football - teams to be announced
3:30 Movie - In Old Sacramento (1946; Bill Elliott, Constance Moore, Henry H. Daniels Jr.)
5:00 Featurette
6:00 Curly O'Brien
8:00 Time Tunnel
9:00 F.B.I. - "Dynasty of Hate"
10:00 Movie - Five Card Stud (1968; Dean Martin, Robert Mitchum, Inger Stevens)
12:00 News

WAGM Channel 8 Presque Isle (CBS, NBC, ABC)
9:15 Rex Humbard
10:15 Christophers
10:30 Groovie Goolies
11:00 Lamp Unto My Feet
11:30 Notre-Dame Vs. Miami Highlights
12:30 Face the Nation
1:00 Insight
1:30 NFL Today
2:00 NFL Football - St. Louis @ Atlanta
5:00 NFL Football - Los Angeles @ San Francisco
8:00 Lassie - "Fury Falls"
8:30 Walt Disney - "Summer Magic: Pt. 1"
9:30 Jimmy Stewart Show - "The Father and Son Game"
10:00 Bonanza - "Rock-A-Bye, Hoss"
11:00 Country Music Awards
12:00 News

SATURDAY, OCTOBER 16, 1971

CKCW Channel 2 Moncton, Channel 8 Charlottetown / CKLT Channel 9 Saint John (CTV)
9:30 Rupert Bear
10:00 Batman
10:30 Bugs Bunny and Friends
11:30 Rocky and His Pals
12:00 Tarzan
1:00 Land of the Giants
2:00 Bugs Bunny and Friends
2:30 Spiderman
3:00 Thunderbirds
3:30 Stingray
4:00 Nice Mix
4:30 Wrestling
5:30 Wide World of Sports
7:00 Like Young
8:00 Rollin' On the River
9:00 Movie - To Die in Paris (1968; Louis Jourdan, Philippe Forquet, Carl Schell)
11:00 Longstreet
12:00 National News
12:15 News
12:30 Movie - Black Sunday (1960; Barbara Steele, John Richardson, Andrea Checchi)

CBHT Channel 3 Halifax (CBC)
11:00 Merry-Go-Max
11:30 Movie - Miss Robin Hood (1952; Margaret Rutherford, Richard Hearne, James Robertson Justice)
1:00 Tween Set
1:30 Wild Kingdom
2:00 Children's Cinema  - "Wonderful Box"/"Paulus and the Cursed Squirrel Bread"/"The Bullfight"
3:00 World Series: Game 6
6:30 Replay
7:00 CBC News
7:30 Land and Sea
8:00 Montreal Variety
8:30 Reach For the Top
9:00 NHL Hockey - New York Rangers @ Toronto
11:30 Countrytime
12:00 CBC News
12:15 Provincial Affairs
12:20 News
12:30 Movie - Hallelujah Trail (1965; Burt Lancaster, Lee Remick, Brian Keith)

CBCT Channel 13 Charlottetown (CBC)
11:30 Children's Cinema
12:30 Underdog
1:00 All Around the Circle
1:30 Wild Kingdom
2:00 To Be Announced 
3:00 World Series: Game 6
6:30 Replay
7:00 CBC News
7:30 Land and Sea
8:00 Let's Call the Whole Thing Orff
8:30 Nanny and the Professor
9:00 NHL Hockey - New York Rangers @ Toronto
11:30 Countrytime
12:00 CBC News
12:15 News
12:30 Movie - In Search of America (1971; Carl Betz, Vera Miles, Ruth McDevitt)

CHAU Channel 5 Carleton, Quebec (SRC)
10:00 Yogi et Popotame
10:30 Le Roi Leo
11:00 Mon ami, Ben
11:30 Tour de Terre - "Etre moi"
12:00 Robin Fusee
12:30 Lassie
1:00 L'Homme du Picardie
1:30 Le Monde en liberte 
2:00 Tennis - details a communiquer
3:00 Serie Mondiale, Sixieme jeu
6:30 Echos du sport
7:00 Camera-moto
7:30 Objectif
8:00 Jeunesse
9:00 LNH Hockey - Buffalo @ Montreal
11:30 Telejournal
11:45 Nouvelles du sport
12:00 Au Masculin
12:30 Cinema - L'Affaire d'un tueur (1967; Robert Wagner, Peter Lawford, Lola Albright)

CHSJ (CBAT) Channel 4 Saint John / Channel 7 Moncton (CBC)
9:00 Miss Ann
9:30 Movie - The Story of Seabiscuit (1949; Shirley Temple, Barry Fitzgerald, Lon McCallister)
11:00 Movie - Penrod's Double Trouble (1938; Billy Mauch, Robert J. Mauch, Dick Purcell)
12:00 Wild Kingdom
12:30 Reach For the Top
1:00 Movie - The Horse Soldiers (1959; John Wayne, William Holden, Constance Towers)
2:30 World Tomorrow
3:00 World Series: Game 6
6:30 Good Life
7:00 Hawaii Five-O
8:00 Mission: Impossible
9:00 NHL Hockey - New York Rangers @ Toronto
11:30 Countrytime
12:00 CBC News
12:15 News
12:30 Movie - He Walked By Night (1948; Richard Basehart, Scott Brady, Roy Roberts)

CBAFT Channel 11 Moncton (SRC)
10:00 Yogi et Popotame
10:30 Le Roi Leo
11:00 Mon ami, Ben
11:30 Tour de Terre - "Etre moi"
12:00 Robin Fusee
12:30 Lassie
1:00 L'Homme du Picardie
1:30 Le Monde en liberte 
2:00 Tennis - details a communiquer
3:00 Serie Mondiale, Sixieme jeu
6:30 Echos du sport
7:00 Camera-moto
7:30 Telejournal
7:40 Nouvelles du sport
7:50 La Politique Federale
8:00 Cent filles a marier
9:00 LNH Hockey - Buffalo @ Montreal
11:30 Telejournal
11:45 Nouvelles du sport
12:00 Au Masculin
12:30 Cinema - L'Affaire d'un tueur (1967; Robert Wagner, Peter Lawford, Lola Albright)

CJCB Channel 4 Sydney (CBC)
12:30 George of the Jungle
1:00 Wrestling
2:00 Children's Cinema  - "Wonderful Box"/"Paulus and the Cursed Squirrel Bread"/"The Bullfight"
3:00 World Series: Game 6
6:30 News
7:00 Movie - Five Desperate Women (1971; Robert Conrad, Anjanette Comer, Bradford Dillman)
8:30 Saturday Night
9:00 NHL Hockey - New York Rangers @ Toronto
11:30 Countrytime
12:00 CBC News
12:15 Provincial Affairs
12:20 Movie - The Fuzzy Pink Nightgown (1957; Jane Russell, Keenan Wynn, Ralph Meeker)

CJCH Channel 5 Halifax (CTV)
10:00 University of the Air
11:30 Rocky and His Pals
12:00 Movie - Abbott and Costello Meet the Mummy (1955; Bud Abbott, Lou Costello, Marie Windsor)
1:30 Tumbleweed
2:00 National Film Board
2:30 Claire Olsen
3:00 Make Mine Country
3:30 Escape Route
4:00 Movie - Planter's Wife (1952; Claudette Colbert, Jack Hawkins, Jeremy Spenser)
5:30 Wide World of Sports
7:00 Wrestling
8:00 Rollin' On the River
9:00 Movie - To Die in Paris (1968; Louis Jourdan, Philippe Forquet, Carl Schell)
11:00 Saint
12:00 National News
12:15 News
12:30 Movie - Marnie (1964; Tippi Hedren, Sean Connery, Diane Baker)

CKCD Channel 7 Campbellton / Channel 12 Upsalquitch Lake (CBC, CTV)
9:30 Rupert Bear
10:00 Batman
10:30 Bugs Bunny and Friends
11:30 Rocky and His Pals
12:00 Tarzan
1:00 Land of the Giants
2:00 Bugs Bunny and Friends
2:30 Spiderman
3:00 World Series: Game 6
6:30 Wrestling (joined in progress after World Series)
7:00 Like Young
8:00 Rollin' On the River
9:00 NHL Hockey - New York Rangers @ Toronto
11:30 Countrytime
12:00 CBC News
12:15 News
12:30 Movie - Black Sunday (1960; Barbara Steele, John Richardson, Andrea Checchi)

WLBZ Channel 2 Bangor (NBC)
9:00 Dr. Dolittle
9:30 Woody Woodpecker
10:00 Deputy Dawg
10:30 Pink Panther - "Extinct Pink"/"Science Friction"/"Pink Paradise"
11:00 Barrier Reef
11:30 Take a Great Step - "Machines"
12:30 Bugaloos
1:00 Mr. Wizard - "Zoom Microscope and Colour Camera"
1:30 Jetsons
2:00 Roller Derby
3:00 World Series: Game 6
6:30 Glad Tidings
7:00 Primus
7:30 Circus
8:00 NBC News
8:30 Dragnet
9:00 Partners - "How Many Carats in a Grapefruit?"
9:30 Good Life - "The Vacation"
10:00 Movie - Duel at Diablo (1966; James Garner, Sidney Poitier, Bibi Andersson)
12:00 Movie - Diabolique (1955; Simone Signoret, Vera Clouzot, Paul Meurisse)

WEMT (WVII) Channel 7 Bangor (ABC)
9:00 Jerry Lewis
9:30 Road Runner Show - "The Solid Tin Coyote"/"A Street Cat Named Sylvester"/"The Dixie Fryer"
10:00 Funky Phantom - "Spirit Spooked"
10:30 Jackson Five - "The Winners' Circle"
11:00 Bewitched
11:30 Lidsville
12:00 Curiosity Shop - "The Evolution of Clothing"
1:00 Jonny Quest
1:30 Lancelot Link, Secret Chimp
2:00 American Bandstand
3:00 Bud Leavitt
3:30 Wide World of Sports
5:00 College Football - Texas @ Arkansas
8:00 Hee-Haw
9:00 Getting Together - "Singing the Blues"
9:30 Movie - In Broad Daylight (1971; Richard Boone, Suzanne Pleshette, Stella Stevens)
11:00 Persuaders! - "Chain of Events"
12:00 Stacey's Country Jamboree

WAGM Channel 8 Presque Isle (CBS, NBC, ABC)
9:00 Bugs Bunny Show
9:30 Scooby-Doo
10:00 Harlem Globetrotters
10:30 Here Come the Bears
11:00 Pebbles and Bamm-Bamm - "Focus Foolery"
11:30 Archie's TV Funnies
12:00 Sabrina
12:30 Josie and the Pussycats
1:00 Monkees - "Monkees Get Out More Dirt"
1:30 You Are There - "Ordeal of a President"
2:00 Children's Film Festival - "The Little Ones"
3:00 World Series: Game 6
6:30 R.F.D. Hollywood (joined in progress after World Series)
7:00 Agriculture U.S.A.
7:30 CBS News
8:00 Lawrence Welk
9:00 All in the Family - "Flashback: Mike Meets Archie"
9:30 Funny Face - "Drive? Who Said?"
10:00 Dick Van Dyke - "The Tennis Pro"
10:30 Mary Tyler Moore - "A Girl's Best Mother is Not Her Friend"
11:00 Mission: Impossible - "Shape-Up"
12:00 Movie - Wake Me When It's Over (1960; Ernie Kovacs, Dick Shawn, Margo Moore)

SUNDAY, OCTOBER 17, 1971

CKCW Channel 2 Moncton, Channel 8 Charlottetown / CKLT Channel 9 Saint John (CTV)
12:30 Sacred Heart
12:45 Salvation Army
1:00 Faith and Music
1:30 Day of Discovery
2:00 Rex Humbard
3:00 Checkmate
4:00 Journal
4:30 CFL Football - Hamilton @ Winnipeg
7:00 Champions
8:00 Story Theatre
8:30 Mod Squad - "The Medicine Man"
9:30 Shirley's World - "The Colonel"
10:00 W-5 - "Today's Hungary"/"The Ontario Election"
11:00 Mannix - "Days Beyond Recall"
12:00 CTV News
12:20 News

CBHT Channel 3 Halifax (CBC)
10:15 Pardon My French
10:45 What On Earth?
11:15 Klahanie
11:45 Man and His Music
12:15 Nanny and the Professor
12:45 A Way Out
1:00 Analog
1:30 World Series: Game 7
4:00 Sportsweek
4:30 Country Canada
5:00 Music to See - "A Performance of Brahms' Liebeslieder Waltzes, Opus 52"
5:30 Hymn Sing
6:00 Walt Disney - "Summer Magic: Pt. 2"
7:00 Rovers - "The Strangers"
7:30 Jimmy Stewart Show - "Another Day, Another Scholar"
8:00 Flip Wilson
9:00 Sunday at Nine - "The Four-Day Wonder"
10:00 Weekend - "The FLQ Crisis and the War Measures Act"
11:00 CBC News
11:15 Nation's Business
11:20 News
11:30 Movie - The Pearl (1947; Pedro Armendariz, Maria Elena Marques, Fernando Wagner)

CBCT Channel 13 Charlottetown (CBC)
11:15 Klahanie
11:45 To Be Announced
12:15 Pardon My French
12:45 A Way Out
1:00 Analog
1:30 World Series: Game 7
4:00 Sportsweek
4:30 Country Canada
5:00 Music to See - "A Performance of Brahms' Liebeslieder Waltzes, Opus 52"
5:30 Hymn Sing
6:00 Walt Disney - "Summer Magic: Pt. 2"
7:00 Rovers - "The Strangers"
7:30 Jimmy Stewart Show - "Another Day, Another Scholar"
8:00 Flip Wilson
9:00 Sunday at Nine - "The Four-Day Wonder"
10:00 Weekend - "The FLQ Crisis and the War Measures Act"
11:00 CBC News
11:15 Nation's Business
11:20 News
11:30 Hawaii Five-O

CHAU Channel 5 Carleton, Quebec (SRC)
10:00 Laurel et Hardy
10:30 Le Prince Saphir
11:00 Le Jour du Seigneur
12:00 D'hier a demain - "L'Inde fantome"
1:00 La Semaine Verte
1:30 Serie Mondiale, Septieme jeu
4:30 Echos du sport
5:00 Technoflash
5:30 Invitation aux Loisirs
6:00 5-D
7:00 Le Francais d'aujourd'hui
7:30 Documentaire
8:00 Quelle famille!
8:30 Les Beaux Dimanches - "L'Heure eblouissante"
9:30 Les Beaux Dimanches
11:00 La Fleche du temps
11:30 Telejournal et sports
12:00 Politique Atout
12:30 Cinema - Les Vieux de la vieille (1960; Noel-Noel, Jean Gabin, Pierre Fresnay)

CHSJ (CBAT) Channel 4 Saint John / Channel 7 Moncton (CBC)
9:00 Oral Roberts
9:30 Rex Humbard
10:30 Sacred Heart
10:45 Fish Log
11:00 Niven Miller
11:30 Museum Memo
12:00 Gospelaires
12:30 New Brunswick Liberal Leadership Convention
1:30 World Series: Game 7
4:00 Sportsweek
4:30 Country Canada
5:00 Music to See - "A Performance of Brahms' Liebeslieder Waltzes, Opus 52"
5:30 Hymn Sing
6:00 Walt Disney - "Summer Magic: Pt. 2"
7:00 Rovers - "The Strangers"
7:30 Jimmy Stewart Show - "Another Day, Another Scholar"
8:00 Flip Wilson
9:00 Sunday at Nine - "The Four-Day Wonder"
10:00 Weekend - "The FLQ Crisis and the War Measures Act"
11:00 CBC News
11:15 Nation's Business
11:20 News
11:30 Pierre Berton

CBAFT Channel 11 Moncton (SRC)
10:00 Laurel et Hardy
10:30 Le Prince Saphir
11:00 Le Jour du Seigneur
12:00 D'hier a demain - "L'Inde fantome"
1:00 La Semaine Verte
1:30 Serie Mondiale, Septieme jeu
4:30 Echos du sport
5:00 Technoflash
5:30 Invitation aux Loisirs
6:00 5-D
7:00 Le Francais d'aujourd'hui
7:30 Telejournal
7:40 Nouvelles du sport
8:00 Quelle famille!
8:30 Les Beaux Dimanches - "L'Heure eblouissante"
9:30 Les Beaux Dimanches
11:00 La Fleche du temps
11:30 Telejournal et sports
12:00 Politique Atout
12:30 Cinema - Les Vieux de la vieille (1960; Noel-Noel, Jean Gabin, Pierre Fresnay)

CJCB Channel 4 Sydney (CBC)
11:00 Niven Miller
11:30 It is Written
12:00 Rex Humbard
1:00 Faith and Music
1:30 World Series: Game 7
4:00 Sportsweek
4:30 Country Canada
5:00 Music to See - "A Performance of Brahms' Liebeslieder Waltzes, Opus 52"
5:30 Hymn Sing
6:00 Walt Disney - "Summer Magic: Pt. 2"
7:00 Rovers - "The Strangers"
7:30 Jimmy Stewart Show - "Another Day, Another Scholar"
8:00 Flip Wilson
9:00 Sunday at Nine - "The Four-Day Wonder"
10:00 Weekend - "The FLQ Crisis and the War Measures Act"
11:00 CBC News
11:15 Nation's Business
11:20 News
11:30 David Frost

CJCH Channel 5 Halifax (CTV)
9:45 Sacred Heart
10:00 Faith and Music
10:30 University of the Air
11:00 Niven Miller
11:30 Crossroads
12:00 World Tomorrow
12:30 It is Written
1:00 Cathedral of Tomorrow
2:00 Oral Roberts
2:30 Day of Discovery
3:00 Under Attack
4:00 Western Star
4:30 CFL Football - Hamilton @ Winnipeg
7:00 Western Star
7:30 To Be Announced
8:00 Story Theatre
8:30 Mod Squad - "The Medicine Man"
9:30 Shirley's World - "The Colonel"
10:00 W-5 - "Today's Hungary"/"The Ontario Election"
11:00 John Gilbert
11:30 Question Period
12:00 CTV News
12:20 News
12:30 Yoga
1:00 Prayer

CKCD Channel 7 Campbellton / Channel 12 Upsalquitch Lake (CBC, CTV)
12:30 Day of Discovery
1:00 Faith and Music
1:30 World Series: Game 7
4:00 Sportsweek
4:30 Country Canada
5:00 Music to See - "A Performance of Brahms' Liebeslieder Waltzes, Opus 52"
5:30 Hymn Sing
6:00 Rex Humbard
7:00 Rovers - "The Strangers"
7:30 Jimmy Stewart Show - "Another Day, Another Scholar"
8:00 Flip Wilson
9:00 Sunday at Nine - "The Four-Day Wonder"
10:00 Weekend - "The FLQ Crisis and the War Measures Act"
11:00 CBC News
11:15 Nation's Business
11:20 News
11:30 Mod Squad - "The Medicine Man"

WLBZ Channel 2 Bangor (NBC)
12:00 Niven Miller
12:30 Faith For Today
1:00 This is the Life
1:30 World Series: Game 7
5:00 NFL Football - teams to be announced
8:00 Wild Kingdom
8:30 Walt Disney - "Summer Magic: Pt. 2"
9:30 Jimmy Stewart Show - "Another Day, Another Scholar"
10:00 Bonanza - "The Prisoners"
11:00 Bold Ones - "The Strange Secret of Yermo Hill"
12:00 Perry Mason

WEMT (WVII) Channel 7 Bangor (ABC)
8:45 Bible Speaks
9:15 Cathedral of Tomorrow
10:15 Davey and Goliath
10:30 Underdog
11:00 Reluctant Dragon
11:30 Double Deckers
12:00 Bullwinkle
12:30 Make a Wish
1:00 College Football '71
2:00 Directions
2:30 Issues and Answers
3:00 Sunday Matinee
6:00 Curly O'Brien
8:00 Time Tunnel
9:00 F.B.I. - "The Mastermind: Pt. 1"
10:00 Movie - No Way to Treat a Lady (1968; Rod Steiger, Lee Remick, George Segal)
12:00 News

WAGM Channel 8 Presque Isle (CBS, NBC, ABC)
9:15 Rex Humbard
10:15 Christophers
10:30 Groovie Goolies
11:00 Lamp Unto My Feet
11:30 Notre-Dame Football Highlights
12:30 Face the Nation
1:00 Insight
1:30 World Series: Game 7
5:00 NFL Football - Minnesota @ Green Bay
8:00 Lassie
8:30 Walt Disney - "Summer Magic: Pt. 2"
9:30 Jimmy Stewart Show - "Another Day, Another Scholar"
10:00 Bonanza - "The Prisoners"
11:00 Bold Ones - "The Strange Secret of Yermo Hill"
12:00 News

SATURDAY, OCTOBER 23, 1971

CKCW Channel 2 Moncton, Channel 8 Charlottetown / CKLT Channel 9 Saint John (CTV)
9:30 Rupert Bear
10:00 Batman
10:30 Bugs Bunny and Friends
11:30 Rocky and His Pals
12:00 Tarzan
1:00 Land of the Giants
2:00 Bugs Bunny and Friends
2:30 Spiderman
3:00 Thunderbirds
3:30 Stingray
4:00 Nice Mix
4:30 Wrestling
5:30 Wide World of Sports
7:00 Like Young
8:00 Rollin' On the River
9:00 Movie - How to Frame a Figg (1971; Don Knotts, Joe Flynn, Edward Andrews)
11:00 Longstreet
12:00 National News
12:15 News
12:30 Movie - Castle of the Living Dead (1964; Christopher Lee, Gaia Germani, Philippe Leroy)

CBHT Channel 3 Halifax (CBC)
10:45 Movie - Journey to the Centre of the Earth (1959; James Mason, Pat Boone, Arlene Dahl) 
1:00 Tween Set
1:30 Wild Kingdom
2:00 Children's Cinema - "The Football"/"Colourful World of Music-- Come to the Circus"/"Pippi Arranges a Picnic"
3:00 CFL Football - Ottawa @ Hamilton
5:30 Bugs Bunny/Road Runner Hour - "Rabbit of Seville"/"Fowl Weather"/"No Parking Hare"
6:30 Replay (with guests Jake Gadaur, Christilot Hanson, and Nancy Robinson)
7:00 CBC News
7:30 Land and Sea
8:00 Montreal Variety
8:30 Reach For the Top
9:00 NHL Hockey - Philadelphia @ Toronto
11:30 Countrytime
12:00 CBC News
12:15 Provincial Affairs
12:20 News
12:30 Movie - Green Mansions (1959; Audrey Hepburn, Anthony Perkins, Lee J. Cobb)

CBCT Channel 13 Charlottetown (CBC)
11:30 Children's Cinema
12:30 Underdog
1:00 All Around the Circle
1:30 Wild Kingdom
2:00 Children's Cinema - "The Football"/"Colourful World of Music-- Come to the Circus"/"Pippi Arranges a Picnic"
3:00 CFL Football - Ottawa @ Hamilton
5:30 Bugs Bunny/Road Runner Hour - "Rabbit of Seville"/"Fowl Weather"/"No Parking Hare"
6:30 Replay (with guests Jake Gadaur, Christilot Hanson, and Nancy Robinson)
7:00 CBC News
7:30 Land and Sea
8:00 Let's Call the Whole Thing Orff
8:30 Nanny and the Professor
9:00 NHL Hockey - Philadelphia @ Toronto
11:30 Countrytime
12:00 CBC News
12:15 News
12:30 Movie - The Decks Ran Red (1958; James Mason, Dorothy Dandridge, Broderick Crawford)

CHAU Channel 5 Carleton, Quebec (SRC)
10:00 Yogi et Popotame
10:30 Le Roi Leo
11:00 Mon ami, Ben
11:30 Tour de Terre - "Le Chat"
12:00 Robin Fusee
12:30 Lassie
1:00 L'Homme du Picardie
1:30 Le Monde en liberte - "Les Sherpas"
2:00 Tennis - details a communiquer
3:00 Football Canadien - Ottawa @ Hamilton
5:30 Echos du sport
6:00 Lutte
7:00 Camera-moto
7:30 Objectif
8:00 Jeunesse
9:00 LNH Hockey - Philadelphie @ Toronto
11:30 Telejournal
11:45 Nouvelles du sport
12:00 Au Masculin
12:30 Cinema - La Piscine (1968; Alain Delon, Romy Schneider, Maurice Ronet)

CHSJ (CBAT) Channel 4 Saint John / Channel 7 Moncton (CBC)
9:00 Miss Ann
9:30 Movie - Fireman, Save My Child (1932; Joe E. Brown, Evalyn Knapp, Lilian Bond)
11:00 Movie - Son of a Sailor (1933; Joe E. Brown, Jean Muir, Frank McHugh)
12:00 Wild Kingdom
12:30 Reach For the Top
1:00 Movie - Man of the West (1958; Gary Cooper, Julie London, Lee J. Cobb)
2:30 World Tomorrow
3:00 CFL Football - Ottawa @ Hamilton
5:30 Dick Van Dyke
6:00 Talent Parade
6:30 Good Life
7:00 Hawaii Five-O
8:00 Billy Graham Crusade
9:00 NHL Hockey - Philadelphia @ Toronto
11:30 Countrytime
12:00 CBC News
12:15 News
12:30 Movie - Bandido (1956; Robert Mitchum, Ursula Thiess, Gilbert Roland)

CBAFT Channel 11 Moncton (SRC)
10:00 Yogi et Popotame
10:30 Le Roi Leo
11:00 Mon ami, Ben
11:30 Tour de Terre - "Le Chat"
12:00 Robin Fusee
12:30 Lassie
1:00 L'Homme du Picardie
1:30 Le Monde en liberte - "Les Sherpas"
2:00 Tennis - details a communiquer
3:00 Football Canadien - Ottawa @ Hamilton
5:30 Echos du sport
6:00 Departement S 
7:00 Camera-moto
7:30 Telejournal
7:45 Nouvelles du sport
8:00 Cent filles a marier
9:00 LNH Hockey - Philadelphie @ Toronto
11:30 Telejournal
11:45 Nouvelles du sport
12:00 Au Masculin
12:30 Cinema - La Piscine (1968; Alain Delon, Romy Schneider, Maurice Ronet)

CJCB Channel 4 Sydney (CBC)
12:00 George of the Jungle
12:30 Linus
1:00 Wrestling
2:00 Children's Cinema - "The Football"/"Colourful World of Music-- Come to the Circus"/"Pippi Arranges a Picnic"
3:00 CFL Football - Ottawa @ Hamilton
5:30 Bugs Bunny/Road Runner Hour - "Rabbit of Seville"/"Fowl Weather"/"No Parking Hare"
6:30 News
7:00 Mystery
8:30 Saturday Night
9:00 NHL Hockey - Philadelphia @ Toronto
11:30 Countrytime
12:00 CBC News
12:15 Provincial Affairs
12:20 Movie - Monte Carlo (1957; Marlene Dietrich, Vittorio De Sica, Arthur O'Connell)

CJCH Channel 5 Halifax (CTV)
10:00 University of the Air
11:00 Make Mine Country
11:30 Rocky and His Pals
12:00 Movie - Jesse James Meets Frankenstein's Daughter (1966; John Lupton, Cal Bolder, Narda Onyx)
1:30 Tumbleweed
2:00 National Film Board
2:30 Claire Olsen
3:00 Wrestling
4:00 Movie - Dangerous Exile (1958; Louis Jourdan, Belinda Lee, Keith Michell)
5:30 Wide World of Sports
7:00 Billy Graham Crusade
8:00 Rollin' On the River
9:00 Movie - How to Frame a Figg (1971; Don Knotts, Joe Flynn, Edward Andrews)
11:00 Saint
12:00 National News
12:15 News
12:30 Movie - The Court Jester (1956; Danny Kaye, Glynis Johns, Basil Rathbone)

CKCD Channel 7 Campbellton / Channel 12 Upsalquitch Lake (CBC, CTV)
9:30 Rupert Bear
10:00 Batman
10:30 Bugs Bunny and Friends
11:30 Rocky and His Pals
12:00 Tarzan
1:00 Land of the Giants
2:00 Bugs Bunny and Friends
2:30 Spiderman
3:00 CFL Football - Ottawa @ Hamilton
5:30 Thunderbirds
6:00 Wrestling
7:00 Like Young
8:00 Rollin' On the River
9:00 NHL Hockey - Philadelphia @ Toronto
11:30 Countrytime
12:00 CBC News
12:15 News
12:30 Movie - Castle of the Living Dead (1964; Christopher Lee, Gaia Germani, Philippe Leroy)

WLBZ Channel 2 Bangor (NBC)
9:00 Dr. Dolittle
9:30 Woody Woodpecker
10:00 Deputy Dawg
10:30 Pink Panther - "Pink On the Cob"/"Rough Brunch"/"Congratulations! It's Pink"
11:00 Barrier Reef
11:30 Take a Great Step
12:30 Bugaloos
1:00 Mr. Wizard
1:30 Jetsons
2:00 Roller Derby
3:00 Movie - Sink the Bismarck! (1960; Kenneth More, Dana Wynter and Carl Mohner)
5:00 David Frost
6:30 Glad Tidings
7:00 Primus
7:30 Circus
8:00 NBC News
8:30 Dragnet
9:00 Partners - "Witness For the Execution"
9:30 Good Life - "The Commodore Cometh"
10:00 Movie - Colossus: The Forbin Project (1970; Eric Braeden, Susan Clark, Gordon Pinsent)
12:00 Movie - High Time (1960; Bing Crosby, Fabian, Tuesday Weld)

WEMT (WVII) Channel 7 Bangor (ABC)
9:00 Jerry Lewis
9:30 Road Runner Show - "There They Go-Go-Go!"/"Dog Pounded"/"Woolen Under Where"
10:00 Funky Phantom - "Ghost Town Ghost"
10:30 Jackson Five - "CinderJackson"
11:00 Bewitched
11:30 Lidsville
12:00 Curiosity Shop
1:00 Jonny Quest
1:30 Lancelot Link, Secret Chimp
2:00 American Bandstand
2:30 College Football Today
2:45 College Football - Wisconsin @ Ohio State
6:00 Wide World of Sports
7:30 Bud Leavitt
8:00 Hee-Haw
9:00 Bobby Sherman
9:30 Movie - Death Takes a Holiday (1971; Yvette Mimieux, Monte Markham, Myrna Loy)
11:00 Persuaders! - "The Old, the New, and the Deadly"
12:00 Stacey's Country Jamboree

WAGM Channel 8 Presque Isle (CBS, NBC, ABC)
9:00 Bugs Bunny Show
9:30 Scooby-Doo
10:00 Harlem Globetrotters
10:30 Here Come the Bears
11:00 Pebbles and Bamm-Bamm - "Pebbles' Big Boast"
11:30 Archie's TV Funnies
12:00 Sabrina
12:30 Josie and the Pussycats
1:00 Monkees
1:30 You Are There - "Paul Revere's Ride"
2:00 Children's Film Festival - "Blind Bird"
3:00 Travelure
3:30 Have Gun, Will Travel
4:00 Stories of Success
4:30 Wide World of Sports
6:00 R.F.D. Hollywood
7:00 Agriculture U.S.A.
7:30 CBS News
8:00 Lawrence Welk
9:00 It's the Great Pumpkin, Charlie Brown
9:30 Funny Face - "A Star Gets Born on a Stretcher"
10:00 Dick Van Dyke - "A House is Not a Home, Yet"
10:30 Mary Tyler Moore - "Cover Boy"
11:00 Mission: Impossible - "The Miracle"
12:00 Movie - Robin and the Seven Hoods (1964; Frank Sinatra, Dean Martin, Sammy Davis Jr.)

SUNDAY, OCTOBER 24, 1971

CKCW Channel 2 Moncton, Channel 8 Charlottetown / CKLT Channel 9 Saint John (CTV)
12:30 Sacred Heart
12:45 Salvation Army
1:00 Faith and Music
1:30 Day of Discovery
2:00 Cathedral of Tomorrow
3:00 CFL Football - Winnipeg @ Montreal
5:30 Question Period
6:00 Untamed World - "Sockeye Salmon"
6:30 Journal
7:00 Champions
8:00 Story Theatre
8:30 Mod Squad - "The Sands of Anger"
9:30 Shirley's World - "Thou Shalt Not Be Found Out"
10:00 Human Journey - "The Job"
11:00 Mannix - "Run 'Til Dark"
12:00 CTV News
12:20 News

CBHT Channel 3 Halifax (CBC)
9:45 This Land
10:15 Pardon My French
10:45 What On Earth?
11:15 Klahanie
11:45 Man and His Music
12:15 Nanny and the Professor
12:45 A Way Out
1:00 Music to See - "Carenza, Kuinka, and Irvine"
1:30 Hymn Sing
2:00 NFL Football - Miami @ New York Jets
4:30 Sportsweek
5:00 Canadian International Championship Stakes
6:00 Walt Disney - "Pancho, the Fastest Paw in the West"
7:00 Rovers - "Gone Fishin'"
7:30 Jimmy Stewart Show - "A Hunch in Time"
8:00 Flip Wilson (with guests the Smothers Brothers and Melba Moore)
9:00 Sunday at Nine - "Kalinski's Justice"
10:00 Weekend
11:00 CBC News
11:15 Nation's Business
11:20 News
11:30 Movie - Five Finger Exercise (1962; Rosalind Russell, Jack Hawkins, Maximilian Schell)

CBCT Channel 13 Charlottetown (CBC)
11:15 Klahanie
11:45 To Be Announced
12:15 Pardon My French
12:45 A Way Out
1:00 Music to See - "Carenza, Kuinka, and Irvine"
1:30 Hymn Sing
2:00 NFL Football - Miami @ New York Jets
4:30 Sportsweek
5:00 Canadian International Championship Stakes
6:00 Walt Disney - "Pancho, the Fastest Paw in the West"
7:00 Rovers - "Gone Fishin'"
7:30 Jimmy Stewart Show - "A Hunch in Time"
8:00 Flip Wilson (with guests the Smothers Brothers and Melba Moore)
9:00 Sunday at Nine - "Kalinski's Justice"
10:00 Weekend
11:00 CBC News
11:15 Nation's Business
11:20 News
11:30 Hawaii Five-O

CHAU Channel 5 Carleton, Quebec (SRC)
10:00 Laurel et Hardy
10:30 Le Prince Saphir
11:00 Le Jour du Seigneur
12:00 D'hier a demain - "Le Testament d'Albert Schweitzer"
1:00 La Semaine Verte
2:00 Football Americain - Miami @ les Jets de New York
4:30 Echos du sport
5:00 Technoflash
5:30 Invitation aux Loisirs
6:00 5-D
7:00 Le Francais d'aujourd'hui
7:30 Documentaire
8:00 Quelle famille!
8:30 Les Beaux Dimanches - "Fuddle duddle"
9:30 Les Beaux Dimanches - "Nana Mouskouri et ses amis"
10:30 Les Beaux Dimanches - "Paul Taylor danse"
11:00 La Fleche du temps
11:30 Telejournal et sports
12:00 Politique Atout
12:30 Cinema - Elena et les hommes (1956; Ingrid Bergman, Jean Marais, Mel Ferrer)

CHSJ (CBAT) Channel 4 Saint John / Channel 7 Moncton (CBC)
9:00 Oral Roberts
9:30 Rex Humbard
10:30 Sacred Heart
10:45 Fish Log
11:00 Niven Miller
11:30 Museum Memo
12:00 Gospelaires
12:30 Cartoons
1:00 New Life
1:30 Hymn Sing
2:00 NFL Football - Miami @ New York Jets
4:30 Sportsweek
5:00 Canadian International Championship Stakes
6:00 Walt Disney - "Pancho, the Fastest Paw in the West"
7:00 Rovers - "Gone Fishin'"
7:30 Jimmy Stewart Show - "A Hunch in Time"
8:00 Flip Wilson (with guests the Smothers Brothers and Melba Moore)
9:00 Sunday at Nine - "Kalinski's Justice"
10:00 Weekend
11:00 CBC News
11:15 Nation's Business
11:20 News
11:30 Pierre Berton

CBAFT Channel 11 Moncton (SRC)
10:00 Laurel et Hardy
10:30 Le Prince Saphir
11:00 Le Jour du Seigneur
12:00 D'hier a demain - "Le Testament d'Albert Schweitzer"
1:00 La Semaine Verte
2:00 Football Americain - Miami @ les Jets de New York
4:30 Echos du sport
5:00 Technoflash
5:30 Invitation aux Loisirs
6:00 5-D
7:00 Le Francais d'aujourd'hui
7:30 Documentaire
8:00 Quelle famille!
8:30 Les Beaux Dimanches - "Fuddle duddle"
9:30 Les Beaux Dimanches - "Nana Mouskouri et ses amis"
10:30 Les Beaux Dimanches - "Paul Taylor danse"
11:00 La Fleche du temps
11:30 Telejournal et sports
12:00 Politique Atout
12:30 Cinema - Elena et les hommes (1956; Ingrid Bergman, Jean Marais, Mel Ferrer)

CJCB Channel 4 Sydney (CBC)
9:30 Theatre
10:00 Rex Humbard
11:00 Niven Miller
11:30 It is Written
12:00 Land and Sea
12:30 Church Service
1:00 Faith and Music
1:30 Hymn Sing
2:00 NFL Football - Miami @ New York Jets
4:30 Sportsweek
5:00 Canadian International Championship Stakes
6:00 Walt Disney - "Pancho, the Fastest Paw in the West"
7:00 Rovers - "Gone Fishin'"
7:30 Jimmy Stewart Show - "A Hunch in Time"
8:00 Flip Wilson (with guests the Smothers Brothers and Melba Moore)
9:00 Sunday at Nine - "Kalinski's Justice"
10:00 Weekend
11:00 CBC News
11:15 Nation's Business
11:20 News
11:30 David Frost

CJCH Channel 5 Halifax (CTV)
9:45 Sacred Heart
10:00 Faith and Music
10:30 University of the Air
11:00 Niven Miller
11:30 Crossroads
12:00 World Tomorrow
12:30 It is Written
1:00 Rex Humbard
2:00 Oral Roberts
2:30 Day of Discovery
3:00 CFL Football - Winnipeg @ Montreal
5:30 Movie - Fahrenheit 451 (1966; Oskar Werner, Julie Christie, Cyril Cusack)
7:30 Untamed World - "Sockeye Salmon"
8:00 Story Theatre
8:30 Mod Squad - "The Sands of Anger"
9:30 Shirley's World - "Thou Shalt Not Be Found Out"
10:00 Human Journey - "The Job"
11:00 John Gilbert
11:30 Question Period
12:00 CTV News
12:20 News
12:30 Yoga
1:00 Prayer

CKCD Channel 7 Campbellton / Channel 12 Upsalquitch Lake (CBC, CTV)
12:30 Faith and Music
1:00 Music to See - "Carenza, Kuinka, and Irvine"
1:30 Day of Discovery
2:00 NFL Football - Miami @ New York Jets
4:30 Sportsweek
5:00 Canadian International Championship Stakes
6:00 Rex Humbard
7:00 Rovers - "Gone Fishin'"
7:30 Jimmy Stewart Show - "A Hunch in Time"
8:00 Flip Wilson (with guests the Smothers Brothers and Melba Moore)
9:00 Sunday at Nine - "Kalinski's Justice"
10:00 Weekend
11:00 CBC News
11:15 Nation's Business
11:20 News
11:30 Mod Squad - "The Sands of Anger"

WLBZ Channel 2 Bangor (NBC)
12:00 Niven Miller
12:30 Faith For Today
1:00 This is the Life
1:30 Meet the Press
2:00 Places in the World
2:30 T.H.E. Cat
3:00 NFL Football - teams to be announced
5:30 To Be Announced
6:00 Mike Douglas
7:30 NBC News
8:00 Wild Kingdom
8:30 Snoopy at the Ice Follies
9:30 Jimmy Stewart Show - "A Hunch in Time"
10:00 Bonanza - "Cassie"
11:00 Bold Ones - "One Lonely Step"
12:00 Perry Mason

WEMT (WVII) Channel 7 Bangor (ABC)
8:45 Bible Speaks
9:15 Cathedral of Tomorrow
10:15 Believe in Miracles
10:30 Underdog
11:00 Reluctant Dragon
11:30 Double Deckers
12:00 Bullwinkle
12:30 Make a Wish
1:00 College Football '71
2:00 Directions - "The Changing Image"
2:30 Issues and Answers
3:00 Sunday Matinee
6:00 Curly O'Brien
8:00 Time Tunnel
9:00 F.B.I. - "The Mastermind: Pt. 2"
10:00 Movie - How the West Was Won (1962; James Stewart, John Wayne, Gregory Peck)
1:00 News

WAGM Channel 8 Presque Isle (CBS, NBC, ABC)
9:15 Rex Humbard
10:15 Christophers
10:30 Groovie Goolies
11:00 Lamp Unto My Feet
11:30 Notre-Dame Football Highlights
12:30 Bishop Sheen
1:00 Insight
1:30 NFL Today
2:00 NFL Football - New York Giants @ Philadelphia
5:00 NFL Football - Washington @ Kansas City
8:00 Lassie
8:30 Snoopy at the Ice Follies
9:30 Jimmy Stewart Show - "A Hunch in Time"
10:00 Bonanza - "Cassie"
11:00 Bold Ones - "One Lonely Step"
12:00 News

SATURDAY, OCTOBER 30, 1971

CKCW Channel 2 Moncton, Channel 8 Charlottetown / CKLT Channel 9 Saint John (CTV)
9:30 Rupert Bear
10:00 Batman
10:30 Bugs Bunny and Friends
11:30 Rocky and His Pals
12:00 Tarzan
1:00 Land of the Giants
2:00 Bugs Bunny and Friends
2:30 Spiderman
3:00 Thunderbirds
3:30 Stingray
4:00 Nice Mix
4:30 Wrestling
5:30 Wide World of Sports
7:00 Like Young
8:00 Rollin' On the River
9:00 Movie - Vanished (second part) (1971; Richard Widmark, Skye Aubrey, Tom Bosley)
11:00 Longstreet
12:00 National News
12:15 News
12:30 Movie - Devil Doll (1964; Bryant Haliday, William Sylvester, Yvonne Romain)

CBHT Channel 3 Halifax (CBC)
11:00 Merry Go Max
11:30 Movie - Mr. Hobbs Takes a Vacation (1962; James Stewart, Maureen O'Hara, Fabian)
1:00 Tween Set
1:30 Wild Kingdom
2:00 Children's Cinema
3:00 CFL Football - Montreal @ Ottawa
5:30 Bugs Bunny/Road Runner Hour - "Tweet Dreams"/"Knighty Knight Bugs"/"One Froggy Evening"
6:30 Replay
7:00 CBC News
7:30 Land and Sea - "Machias, Seal Island"
8:00 Montreal Variety
8:30 Reach For the Top
9:00 NHL Hockey - Detroit @ Montreal
11:30 Countrytime
12:00 CBC News
12:15 Provincial Affairs
12:20 News
12:30 Movie - Theresa (1959; Maricruz Olivier, Aldo Monti, Antonio Bravo)

CBCT Channel 13 Charlottetown (CBC)
11:30 Children's Cinema
12:30 Underdog
1:00 All Around the Circle
1:30 Wild Kingdom
2:00 To Be Announced
3:00 CFL Football - Montreal @ Ottawa
5:30 Bugs Bunny/Road Runner Hour - "Tweet Dreams"/"Knighty Knight Bugs"/"One Froggy Evening"
6:30 Replay
7:00 CBC News
7:30 Land and Sea
8:00 Montreal Variety
8:30 Nanny and the Professor
9:00 NHL Hockey - Detroit @ Montreal
11:30 Countrytime
12:00 CBC News
12:15 News
12:30 Movie - Wild Women (1970; Hugh O'Brian, Anne Francis, Marilyn Maxwell)

CHAU Channel 5 Carleton, Quebec (SRC)
10:00 Yogi et Popotame
10:30 Le Roi Leo
11:00 Mon ami, Ben
11:30 Tour de Terre
12:00 Robin Fusee
12:30 Lassie
1:00 L'Homme du Picardie
1:30 Le Monde en liberte - "Les Grands Recifs"
2:00 Tennis - details a communiquer
3:00 Football Canadien -  Montreal @ Ottawa
5:30 Echos du sport
6:00 Lutte
7:00 Camera-moto
7:30 Objectif
8:00 Jeunesse
9:00 LNH Hockey - Detroit @ Montreal
11:30 Telejournal
11:45 Nouvelles du sport
12:00 Au Masculin
12:30 Cinema - Haute infidelite (1964; Nino Manfredi, Charles Aznavour, Monica Vitti)

CHSJ (CBAT) Channel 4 Saint John / Channel 7 Moncton (CBC)
9:00 Miss Ann
9:30 Adventures of Mark Twain
10:30 To Be Announced
11:30 Davey and Goliath
12:00 Wild Kingdom
12:30 Reach For the Top
1:00 Movie - Sitting Bull (1954; Dale Robertson, Mary Murphy, J. Carrol Naish)
2:30 World Tomorrow
3:00 CFL Football - Montreal @ Ottawa
5:30 Dick Van Dyke
6:00 Talent Parade
6:30 Good Life
7:00 Hawaii Five-O
8:00 Mission: Impossible
9:00 NHL Hockey - Detroit @ Montreal
11:30 Countrytime
12:00 CBC News
12:15 News
12:30 Movie - Beach Head (1954; Tony Curtis, Frank Lovejoy, Mary Murphy)

CBAFT Channel 11 Moncton (SRC)
10:00 Yogi et Popotame
10:30 Le Roi Leo
11:00 Mon ami, Ben
11:30 Tour de Terre
12:00 Robin Fusee
12:30 Lassie - "Au sommet du glacier: 1e partie"
1:00 L'Homme du Picardie
1:30 Le Monde en liberte - "Les Grands Recifs"
2:00 Tennis - details a communiquer
3:00 Football Canadien -  Montreal @ Ottawa
5:30 Echos du sport
6:00 Departement S - "Quatre hommes deguises"
7:00 Camera-moto
7:30 Telejournal
7:45 Nouvelles du sport
8:00 Cent filles a marier - "Un Juif nomme Sullivan"
9:00 LNH Hockey - Detroit @ Montreal
11:30 Telejournal
11:45 Nouvelles du sport
12:00 Au Masculin
12:30 Cinema - Haute infidelite (1964; Nino Manfredi, Charles Aznavour, Monica Vitti)

CJCB Channel 4 Sydney (CBC)
12:00 George of the Jungle
12:30 Linus
1:00 Wrestling
2:00 Children's Cinema
3:00 CFL Football - Montreal @ Ottawa
5:30 Bugs Bunny/Road Runner Hour - "Tweet Dreams"/"Knighty Knight Bugs"/"One Froggy Evening"
6:30 News
7:00 Mystery
8:30 Saturday Night
9:00 NHL Hockey - Detroit @ Montreal
11:30 Countrytime
12:00 CBC News
12:15 Provincial Affairs
12:20 Movie - Captain Blackjack (1950; George Sanders, Herbert Marshall, Agnes Moorehead)

CJCH Channel 5 Halifax (CTV)
10:00 University of the Air
11:00 Make Mine Country
11:30 Rocky and His Pals
12:00 Movie - Island of Terror (1966; Peter Cushing, Edward Judd, Carole Gray)
1:30 Tumbleweed
2:00 National Film Board
2:30 Claire Olsen
3:00 Wrestling
4:00 Saturday Matinee
5:30 Wide World of Sports
7:00 Billy Graham Crusade
8:00 Rollin' On the River
9:00 Movie - Vanished (second part) (1971; Richard Widmark, Skye Aubrey, Tom Bosley)
11:00 Saint
12:00 National News
12:15 News
12:30 Movie - The Big Carnival (1951; Kirk Douglas, Jan Sterling, Robert Arthur)

CKCD Channel 7 Campbellton / Channel 12 Upsalquitch Lake (CBC, CTV)
9:30 Rupert Bear
10:00 Batman
10:30 Bugs Bunny and Friends
11:30 Rocky and His Pals
12:00 Tarzan
1:00 Land of the Giants
2:00 Bugs Bunny and Friends
2:30 Spiderman
3:00 CFL Football - Montreal @ Ottawa
5:30 Stingray
6:00 Wrestling
7:00 Like Young
8:00 Rollin' On the River
9:00 NHL Hockey - Detroit @ Montreal
11:30 Countrytime
12:00 CBC News
12:15 News
12:30 Movie - Devil Doll (1964; Bryant Haliday, William Sylvester, Yvonne Romain)

WLBZ Channel 2 Bangor (NBC)
9:00 Dr. Dolittle
9:30 Woody Woodpecker
10:00 Deputy Dawg
10:30 Pink Panther - "Pink Blue Plate"/"The Froze Nose Knows"/"Little Beaux Pink"
11:00 Barrier Reef
11:30 Take a Great Step
12:30 Bugaloos
1:00 Mr. Wizard
1:30 Jetsons
2:00 Roller Derby
3:00 Theatre Two
5:00 David Frost
6:30 Glad Tidings
7:00 Primus
7:30 Circus
8:00 NBC News
8:30 Dragnet
9:00 Partners - "To Catch a Crooke"
9:30 Good Life - "The Burglar Alarm"
10:00 Movie - Grand Prix (first part) (1966; James Garner, Eva Marie Saint, Yves Montand)
12:00 Late Movie

WEMT (WVII) Channel 7 Bangor (ABC)
9:00 Jerry Lewis
9:30 Road Runner Show - "Scrambled Aches"/"Hawaiian Aye Aye"/"Dr. Jerkyl's Hide"
10:00 Funky Phantom - "We Saw a Sea Serpent"
10:30 Jackson Five - "The Wizard of Soul"
11:00 Bewitched
11:30 Lidsville
12:00 Curiosity Shop
1:00 Jonny Quest
1:30 Lancelot Link, Secret Chimp
2:00 American Bandstand
2:30 College Football Today
2:45 College Football - Colorado @ Nebraska
6:00 Wide World of Sports
7:30 Bud Leavitt
8:00 Hee-Haw
9:00 Bobby Sherman
9:30 Movie - A Little Game (1971; Diane Baker, Ed Nelson, Howard Duff)
11:00 Persuaders! - "The Time and the Place"
12:00 Stacey's Country Jamboree

WAGM Channel 8 Presque Isle (CBS, NBC, ABC)
9:00 Bugs Bunny Show
9:30 Scooby-Doo
10:00 Harlem Globetrotters
10:30 Here Come the Bears
11:00 Pebbles and Bamm-Bamm - "The Grand Prix Pebbles"
11:30 Archie's TV Funnies
12:00 Sabrina
12:30 Josie and the Pussycats
1:00 Monkees
1:30 You Are There - "The Nomination of Abraham Lincoln"
2:00 Children's Film Festival - "Ghost of a Chance"
3:00 Beyond the Mirage
3:30 Travelure
4:00 Stories of Success
4:30 Wide World of Sports
6:00 R.F.D. Hollywood
7:00 Agriculture U.S.A.
7:30 NBC News
8:00 Lawrence Welk
9:00 All in the Family - "The Election Story"
9:30 Funny Face - "The Marrying Kind"
10:00 Dick Van Dyke - "The Replacement"
10:30 Mary Tyler Moore - "Didn't You Used to Be... Wait... Don't Tell Me"
11:00 Mission: Impossible - "Encounter"
12:00 Movie - Battle of the Villa Fiorita (1965; Maureen O'Hara, Rossano Brazzi, Richard Todd)

SUNDAY, OCTOBER 31, 1971

CKCW Channel 2 Moncton, Channel 8 Charlottetown / CKLT Channel 9 Saint John (CTV)
12:30 Sacred Heart
12:45 Salvation Army
1:00 Faith and Music
1:30 Day of Discovery
2:00 Rex Humbard
3:00 CFL Football - Hamilton @ Toronto
5:30 Question Period
6:00 Untamed World - "Everglades: Pt. 2"
6:30 Journal
7:00 Champions
8:00 Story Theatre - "The Blue Light"
8:30 Mod Squad - "The Poisoned Mind"
9:30 Shirley's World
10:00 W-5
11:00 Mannix - "The Glass Trap"
12:00 CTV News
12:20 News

CBHT Channel 3 Halifax (CBC)
10:15 Pardon My French
10:45 What On Earth?
11:15 Klahanie
11:45 Man and His Music
12:15 Nanny and the Professor
12:45 A Way Out
1:00 Analog
1:30 Country Canada
2:00 NFL Football - Minnesota @ New York Giants
4:30 Sportsweek
5:00 Music to See - "An Informal Recital By Beverly Glenn-Copeland"
5:30 Hymn Sing
6:00 Walt Disney - "The Strange Monster of Strawberry Cove: Pt. 1"
7:00 Rovers
7:30 Jimmy Stewart Show - "The Identity Crisis"
8:00 Flip Wilson
9:00 Sunday at Nine - "Rodeo-Rider"
10:00 Weekend
11:00 CBC News
11:15 Nation's Business
11:20 News
11:30 Movie - Only Two Can Play (1962; Peter Sellers, Mai Zetterling, Virginia Maskell)

CBCT Channel 13 Charlottetown (CBC)
11:15 Klahanie
11:45 Man and His Music
12:15 Pardon My French
12:45 A Way Out
1:00 Analog
1:30 Country Canada
2:00 NFL Football - Minnesota @ New York Giants
4:30 Sportsweek
5:00 Music to See - "An Informal Recital By Beverly Glenn-Copeland"
5:30 Hymn Sing
6:00 Walt Disney - "The Strange Monster of Strawberry Cove: Pt. 1"
7:00 Rovers
7:30 Jimmy Stewart Show - "The Identity Crisis"
8:00 Flip Wilson
9:00 Sunday at Nine - "Rodeo-Rider"
10:00 Weekend
11:00 CBC News
11:15 Nation's Business
11:20 News
11:30 Hawaii Five-O

CHAU Channel 5 Carleton, Quebec (SRC)
10:00 Laurel et Hardy
10:30 Le Prince Saphir
11:00 Le Jour du Seigneur
12:00 D'hier a demain - "Lenine par Lenine"
1:00 La Semaine Verte
2:00 Football Americain - Minnesota @ les Geants de New York
4:30 Echos du sport
5:00 Technoflash
5:30 Invitation aux Loisirs
6:00 5-D
7:00 Le Francais d'aujourd'hui
7:30 Documentaire
8:00 Quelle famille!
8:30 Les Beaux Dimanches - "Les Grands Moments du Music-Hall"
9:30 Les Beaux Dimanches - "Romeo et Juliette"
11:00 La Fleche du temps
11:30 Telejournal et sports
12:00 Politique Atout
12:30 Cinema - Lettre a Carla (1967; Muriel Benarous, Emil Botta, Marc Eyraud)

CHSJ (CBAT) Channel 4 Saint John / Channel 7 Moncton (CBC)
8:45 Sacred Heart
9:00 Oral Roberts
9:30 Rex Humbard
10:30 Land and Sea
11:00 Niven Miller
11:30 Museum Memo
12:00 Gospelaires
12:30 Pierre Berton
1:00 New Life
1:30 Country Canada
2:00 NFL Football - Minnesota @ New York Giants
4:30 Sportsweek
5:00 Music to See - "An Informal Recital By Beverly Glenn-Copeland"
5:30 United Fund Show
6:00 Walt Disney - "The Strange Monster of Strawberry Cove: Pt. 1"
7:00 Rovers
7:30 Jimmy Stewart Show - "The Identity Crisis"
8:00 Flip Wilson
9:00 Sunday at Nine - "Rodeo-Rider"
10:00 Weekend
11:00 CBC News
11:15 Nation's Business
11:20 News
11:30 Pierre Berton

CBAFT Channel 11 Moncton (SRC)
10:00 Laurel et Hardy
10:30 Le Prince Saphir
11:00 Le Jour du Seigneur
12:00 D'hier a demain - "Lenine par Lenine"
1:00 La Semaine Verte
2:00 Football Americain - Minnesota @ les Geants de New York
4:30 Echos du sport
5:00 Technoflash
5:30 Invitation aux Loisirs
6:00 5-D
7:00 Le Francais d'aujourd'hui
7:30 Telejournal
7:40 Nouvelles du sport
8:00 Quelle famille!
8:30 Les Beaux Dimanches - "Les Grands Moments du Music-Hall"
9:30 Les Beaux Dimanches - "Romeo et Juliette"
11:00 La Fleche du temps
11:30 Telejournal et sports
12:00 Politique Atout
12:30 Cinema - Lettre a Carla (1967; Muriel Benarous, Emil Botta, Marc Eyraud)

CJCB Channel 4 Sydney (CBC)
9:30 Theatre
10:00 Rex Humbard
11:00 Niven Miller
11:30 It is Written
12:00 Land and Sea
12:30 Church Service
1:00 Faith and Music
1:30 Country Canada
2:00 NFL Football - Minnesota @ New York Giants
4:30 Sportsweek
5:00 Music to See - "An Informal Recital By Beverly Glenn-Copeland"
5:30 Hymn Sing
6:00 Walt Disney - "The Strange Monster of Strawberry Cove: Pt. 1"
7:00 Rovers
7:30 Jimmy Stewart Show - "The Identity Crisis"
8:00 Flip Wilson
9:00 Sunday at Nine - "Rodeo-Rider"
10:00 Weekend
11:00 CBC News
11:15 Nation's Business
11:20 News
11:30 David Frost

CJCH Channel 5 Halifax (CTV)
9:45 Sacred Heart
10:00 Faith and Music
10:30 University of the Air
11:00 Niven Miller
11:30 Crossroads
12:00 World Tomorrow
12:30 It is Written
1:00 Rex Humbard
2:00 Oral Roberts
2:30 Day of Discovery
3:00 CFL Football - Hamilton @ Toronto
5:30 Movie - The Hell with Heroes (1968; Rod Taylor, Claudia Cardinale, Harry Guardino)
7:30 Untamed World - "Everglades: Pt. 2"
8:00 Story Theatre - "The Blue Light"
8:30 Mod Squad - "The Poisoned Mind"
9:30 Shirley's World
10:00 W-5
11:00 John Gilbert
11:30 Question Period
12:00 CTV News
12:20 News
12:30 Yoga
1:00 Prayer

CKCD Channel 7 Campbellton / Channel 12 Upsalquitch Lake (CBC, CTV)
12:30 Day of Discovery
1:00 Faith and Music
1:30 Country Canada
2:00 NFL Football - Minnesota @ New York Giants
4:30 Sportsweek
5:00 Music to See - "An Informal Recital By Beverly Glenn-Copeland"
5:30 Hymn Sing
6:00 Rex Humbard
7:00 Rovers
7:30 Jimmy Stewart Show - "The Identity Crisis"
8:00 Flip Wilson
9:00 Sunday at Nine - "Rodeo-Rider"
10:00 Weekend
11:00 CBC News
11:15 Nation's Business
11:20 News
11:30 Mod Squad - "The Poisoned Mind"

WLBZ Channel 2 Bangor (NBC)
12:00 Niven Miller
12:30 Faith For Today
1:00 This is the Life
1:30 Meet the Press
2:00 NFL Football - Denver @ Philadelphia
5:00 NFL Football - Miami @ Los Angeles Rams
8:00 Wild Kingdom
8:30 Walt Disney - "The Strange Monster of Strawberry Cove: Pt. 1"
9:30 Jimmy Stewart Show - "The Identity Crisis"
10:00 Bonanza - "Don't Cry, My Son"
11:00 Bold Ones - "Hall of Justice"
12:00 Perry Mason

WEMT (WVII) Channel 7 Bangor (ABC)
8:45 Bible Speaks
9:15 Cathedral of Tomorrow
10:15 Believe in Miracles
10:30 Underdog
11:00 Reluctant Dragon
11:30 Double Deckers
12:00 Bullwinkle
12:30 Make a Wish
1:00 College Football '71
2:00 Directions 
2:30 Issues and Answers
3:00 Movie - Face of Terror (1962; Lisa Gaye, Fernando Rey, Virgilio Teixeira)
4:30 Sunday Matinee
6:00 Curly O'Brien
8:00 Time Tunnel
9:00 F.B.I. - "The Watch Dog"
10:00 Movie - The Man Who Knew Too Much (1956; James Stewart, Doris Day, Brenda de Banzie)
12:30 News

WAGM Channel 8 Presque Isle (CBS, NBC, ABC)
9:15 Rex Humbard
10:15 Christophers
10:30 Groovie Goolies
11:00 Lamp Unto My Feet
11:30 Notre-Dame Football Highlights
12:30 Bishop Sheen
1:00 Insight
1:30 NFL Today
2:00 NFL Football - Minnesota @ New York Giants
4:30 Physicians Mutual
4:45 Coolin' it
5:00 To Be Announced
6:00 Tales of Washington Irving
7:00 60 Minutes
8:00 Lassie
8:30 Walt Disney - "The Strange Monster of Strawberry Cove: Pt. 1"
9:30 Jimmy Stewart Show - "The Identity Crisis"
10:00 Bonanza - "Don't Cry, My Son"
11:00 Bold Ones - "Hall of Justice"
12:00 News

SATURDAY, NOVEMBER 6, 1971

CKCW Channel 2 Moncton, Channel 8 Charlottetown / CKLT Channel 9 Saint John (CTV)
9:30 Rupert Bear
10:00 Batman
10:30 Bugs Bunny and Friends
11:30 Rocky and His Pals
12:00 Tarzan
1:00 Land of the Giants
2:00 Bugs Bunny and Friends
2:30 Spiderman
3:00 Thunderbirds
3:30 Stingray
4:00 Nice Mix
4:30 Wrestling
5:30 Wide World of Sports
7:00 Like Young
8:00 Rollin' On the River
9:00 Movie - Coogan's Bluff (1968; Clint Eastwood, Lee J. Cobb, Susan Clark)
11:00 Longstreet
12:00 National News
12:15 News
12:30 Movie - Frankenstein Conquers the World (1965; Tadao Takashima, Nick Adams, Kumi Mizuno)

CBHT Channel 3 Halifax (CBC)
11:00 Merry-Go-Max
11:30 Movie - Monsieur Beaucaire (1946; Bob Hope, Joan Caulfield, Patric Knowles)
1:00 Tween Set
1:30 Wild Kingdom
2:00 Children's Cinema
3:00 Bugs Bunny/Road Runner Hour - "The Slap-Hoppy Mouse"/"Tree For Two"/"A Bird in a Bonnet"
4:00 CFL Football - Winnipeg @ Regina
6:30 Sportsweek
7:00 CBC News
7:30 Land and Sea
8:00 Montreal Variety
8:30 Reach For the Top
9:00 NHL Hockey - Chicago @ Montreal
11:30 Countrytime
12:00 CBC News
12:15 Provincial Affairs
12:20 News
12:30 Movie - The Forgotten Man (1971; Dennis Weaver, Lois Nettleton, Anne Francis)

CBCT Channel 13 Charlottetown (CBC)
11:30 Children's Cinema
12:30 Underdog
1:00 All Around the Circle
1:30 Wild Kingdom
2:00 To Be Announced
3:00 Bugs Bunny/Road Runner Hour - "The Slap-Hoppy Mouse"/"Tree For Two"/"A Bird in a Bonnet"
4:00 CFL Football - Winnipeg @ Regina
6:30 Sportsweek
7:00 CBC News
7:30 Land and Sea 
8:00 Let's Call the Whole Thing Orff
8:30 Nanny and the Professor
9:00 NHL Hockey - Chicago @ Montreal
11:30 Countrytime
12:00 CBC News
12:15 News
12:30 Movie - Promise Her Anything (1966; Warren Beatty, Leslie Caron, Bob Cummings)

CHAU Channel 5 Carleton, Quebec (SRC)
10:00 Yogi et Popotame
10:30 Le Roi Leo
11:00 Mon ami, Ben
11:30 Tour de Terre
12:00 Robin Fusee
12:30 Lassie
1:00 L'Homme du Picardie
1:30 Le Monde en liberte 
2:00 Tennis - details a communiquer
3:00 Lutte
4:00 Football Canadien - Winnipeg @ Regina
6:30 Echos du sport
7:00 Camera-moto 
7:30 Objectif
8:00 Jeunesse
9:00 LNH Hockey - Chicago @ Montreal
11:30 Telejournal
11:45 Nouvelles du sport
12:00 Au Masculin
12:30 Cinema - Boccaccio 70 (1962; Sophia Loren, Romy Schneider, Anita Ekberg)

CHSJ (CBAT) Channel 4 Saint John / Channel 7 Moncton (CBC)
9:00 Miss Ann
9:30 Movie - Elmer the Great (1933; Joe E. Brown, Patricia Ellis, Frank McHugh)
10:45 Movie - The Boy and the Pirates (1960; Charles Herbert, Susan Gordon, Murvyn Vye)
12:15 Davey and Goliath
12:30 Reach For the Top
1:00 Movie - Wonderful Country (1959; Robert Mitchum, Julie London, Gary Merrill) 
2:30 World Tomorrow
3:00 Bugs Bunny/Road Runner Hour - "The Slap-Hoppy Mouse"/"Tree For Two"/"A Bird in a Bonnet"
4:00 CFL Football - Winnipeg @ Regina
6:30 Sportsweek
7:00 Hawaii Five-O
8:00 Mission: Impossible
9:00 NHL Hockey - Chicago @ Montreal
11:30 Countrytime
12:00 CBC News
12:15 News
12:30 Movie - Canon City (1948; Scott Brady, Jeff Corey, Whit Bissell)

CBAFT Channel 11 Moncton (SRC)
10:00 Yogi et Popotame
10:30 Le Roi Leo
11:00 Mon ami, Ben
11:30 Tour de Terre
12:00 Robin Fusee
12:30 Lassie
1:00 L'Homme du Picardie
1:30 Le Monde en liberte 
2:00 Tennis - details a communiquer
3:00 Departement S
4:00 Football Canadien - Winnipeg @ Regina
6:30 Echos du sport
7:00 Camera-moto
7:30 Telejournal
7:40 Nouvelles du sport
7:50 La Politique Federale
8:00 Cent filles a marier
9:00 LNH Hockey - Chicago @ Montreal
11:30 Telejournal
11:45 Nouvelles du sport
12:00 Au Masculin
12:30 Cinema - Boccaccio 70 (1962; Sophia Loren, Romy Schneider, Anita Ekberg)

CJCB Channel 4 Sydney (CBC)
12:00 George of the Jungle
12:30 Linus
1:00 Wrestling
2:00 Children's Cinema 
3:00 Bugs Bunny/Road Runner Hour - "The Slap-Hoppy Mouse"/"Tree For Two"/"A Bird in a Bonnet"
4:00 CFL Football - Winnipeg @ Regina
6:30 Sportsweek
7:00 Mystery
8:30 Saturday Night
9:00 NHL Hockey - Chicago @ Montreal
11:30 Countrytime
12:00 CBC News
12:15 Provincial Affairs
12:20 Movie - Five Steps to Danger (1957; Ruth Roman, Sterling Hayden, Werner Klemperer)

CJCH Channel 5 Halifax (CTV)
10:00 University of the Air
11:30 Rocky and His Pals
12:00 Movie - The Evil of Frankenstein (1964; Peter Cushing, Peter Woodthorpe, Duncan Lamont)
1:30 Tumbleweed
2:00 National Film Board
2:30 Claire Olsen
3:00 Make Mine Country
3:30 Escape Route
4:00 Movie - Theirs is the Glory (1946; Stanley Maxted, Thomas Scullion, Allan Wood)
5:30 Wide World of Sports
7:00 Wrestling
8:00 Rollin' On the River 
9:00 Movie - Coogan's Bluff (1968; Clint Eastwood, Lee J. Cobb, Susan Clark)
11:00 Saint
12:00 National News
12:15 News
12:30 Movie - The Conjugal Bed (1963; Ugo Tognazzi, Marina Vlady, Walter Giller)

CKCD Channel 7 Campbellton / Channel 12 Upsalquitch Lake (CBC, CTV)
9:30 Rupert Bear
10:00 Batman
10:30 Bugs Bunny and Friends
11:30 Rocky and His Pals
12:00 Tarzan
1:00 Land of the Giants
2:00 Bugs Bunny and Friends
2:30 Spiderman
3:00 Thunderbirds
3:30 Stingray
4:00 CFL Football - Winnipeg @ Regina
6:30 Sportsweek
7:00 Like Young
8:00 Rollin' On the River
9:00 NHL Hockey - Chicago @ Montreal
11:30 Countrytime
12:00 CBC News
12:15 News
12:30 Movie - Frankenstein Conquers the World (1965; Tadao Takashima, Nick Adams, Kumi Mizuno)

WLBZ Channel 2 Bangor (NBC)
9:00 Dr. Dolittle
9:30 Woody Woodpecker
10:00 Deputy Dawg
10:30 Pink Panther - "Pink Tuba-Dore"/"Dune Bug"/"Sink Pink"
11:00 Barrier Reef
11:30 Take a Great Step
12:30 Bugaloos
1:00 Mr. Wizard
1:30 Jetsons
2:00 Roller Derby
3:00 Movie - The Rookie (1959; Tommy Noonan, Peter Marshall, Julie Newmar)
4:30 T.H.E. Cat
5:00 David Frost
6:30 Circus
7:00 Primus
7:30 Glad Tidings
8:00 NBC News
8:30 Dragnet
9:00 Partners - "Requiem For a Godfather"
9:30 Good Life - "Dutton's Retirement"
10:00 Movie - Gigi (1958; Leslie Caron, Maurice Chevalier, Louis Jourdan)
12:30 Late Movie

WEMT (WVII) Channel 7 Bangor (ABC)
9:00 Jerry Lewis
9:30 Road Runner Show - "Sugar and Spies"/"A Bird in a Guilty Cage"/"Cannery Woe"
10:00 Funky Phantom - "Haunt in Inn"
10:30 Jackson Five - "The Tiny Five"
11:00 Bewitched
11:30 Lidsville
12:00 Curiosity Shop
1:00 Jonny Quest
1:30 Lancelot Link, Secret Chimp
2:00 American Bandstand
2:30 College Football - Boston Vs. Syracuse
5:30 To Be Announced
6:00 Wide World of Sports
7:30 Bud Leavitt
8:00 Bing Crosby-- Coolin' it
9:00 Movie - Revenge (1971; Shelley Winters, Stuart Whitman, Bradford Dillman)
10:30 College Football - Alabama @ Louisiana State University 

WAGM Channel 8 Presque Isle (CBS, NBC, ABC)
9:00 Bugs Bunny Show
9:30 Scooby-Doo
10:00 Harlem Globetrotters
10:30 Here Come the Bears
11:00 Pebbles and Bamm-Bamm - "The Terrible Snorkosaurus"
11:30 Archie's TV Funnies
12:00 Sabrina
12:30 Josie and the Pussycats
1:00 Monkees
1:30 You Are There
2:00 Children's Film Festival - "Tiko and the Shark"
3:00 Travelure
3:30 Have Gun, Will Travel
4:00 Stories of Success
4:30 Wide World of Sports
6:00 R.F.D. Hollywood
7:00 Agriculture U.S.A.
7:30 CBS News
8:00 Lawrence Welk
9:00 All in the Family - "Edith's Accident"
9:30 Funny Face - "What's in a Mouth"
10:00 Dick Van Dyke - "Queasy Rider"
10:30 Mary Tyler Moore - "Thoroughly Unmilitant Mary"
11:00 Mission: Impossible - "Underwater"
12:00 Cinema '71

SUNDAY, NOVEMBER 7, 1971

CKCW Channel 2 Moncton, Channel 8 Charlottetown / CKLT Channel 9 Saint John (CTV)
12:30 Sacred Heart
12:45 Salvation Army
1:00 Faith and Music
1:30 Day of Discovery
2:00 Rex Humbard
3:00 CFL Football - Ottawa @ Hamilton
5:30 Question Period
6:00 Untamed World - "The Penguin"
6:30 Journal
7:00 Champions
8:00 Story Theatre - "How the Fox Cheated Two Bear Cubs"/"The Master Thief"/"Unexpected Good Fortune"
8:30 Mod Squad - "Wild Weekend"
9:30 Shirley's World
10:00 W-5
11:00 Mannix - "A Choice of Evils"
12:00 CTV News
12:20 News

CBHT Channel 3 Halifax (CBC)
10:00 Pardon My French
10:30 What On Earth?
11:00 Church Service
12:00 To Be Announced
12:15 Nanny and the Professor
12:45 A Way Out
1:00 Analog
1:30 Country Canada
2:00 Music to See
2:30 Hymn Sing - "A Special Tribute to Remembrance Day"
3:00 NFL Football - Dallas @ St. Louis
5:30 Sportsweek
6:00 Walt Disney - "The Strange Monster of Strawberry Cove: Pt. 2"
7:00 He's Your Dog, Charlie Brown
7:30 Jimmy Stewart Show - "Guest of Honour"
8:00 Flip Wilson (with guests Dom DeLuise, Diahann Carroll, and the Sesame Street Muppets)
9:00 Sunday at Nine - "The Fur Coat"
10:00 Weekend
11:00 CBC News
11:15 Nation's Business
11:20 News
11:30 Movie - The Chaplin Cavalcade (1941; Charles Chaplin, Edna Purviance, Albert Austin)

CBCT Channel 13 Charlottetown (CBC)
11:15 Klahanie
11:45 Man and His Music
12:15 Pardon My French
12:45 A Way Out
1:00 Analog
1:30 Country Canada
2:00 Music to See
2:30 Hymn Sing - "A Special Tribute to Remembrance Day"
3:00 NFL Football - Dallas @ St. Louis
5:30 Sportsweek
6:00 Walt Disney - "The Strange Monster of Strawberry Cove: Pt. 2"
7:00 He's Your Dog, Charlie Brown
7:30 Jimmy Stewart Show - "Guest of Honour"
8:00 Flip Wilson (with guests Dom DeLuise, Diahann Carroll, and the Sesame Street Muppets)
9:00 Sunday at Nine - "The Fur Coat"
10:00 Weekend
11:00 CBC News
11:15 Nation's Business
11:20 News
11:30 Hawaii Five-O

CHAU Channel 5 Carleton, Quebec (SRC)
10:00 Laurel et Hardy
10:30 Le Prince Saphir
11:00 Le Jour du Seigneur
12:00 D'hier a demain
1:00 La Semaine Verte
2:00 Debat constitutionnel
2:30 Invitation aux Loisirs
3:00 Football Americain - Dallas @ St. Louis
5:45 Echos du sport
6:00 5-D
7:00 Le Francais d'aujourd'hui
7:30 Documentaire
8:00 Quelle famille!
8:30 L'Odyssee de l'equipe Cousteau - "Les Dragons des Galapagos"
9:30 Les Beaux Dimanches
11:00 La Fleche du temps
11:30 Telejournal et sports
12:00 Politique Atout
12:30 Cinema - Le Dernier jour de la colere (1968; Lee Van Cleef, Giuliano Gemma, Walter Rilla)

CHSJ (CBAT) Channel 4 Saint John / Channel 7 Moncton (CBC)
8:45 Sacred Heart
9:00 Oral Roberts
9:30 Rex Humbard
10:30 Land and Sea
11:00 Niven Miller
11:30 Museum Memo
12:00 Gospelaires
12:30 Pierre Berton
1:00 New Life
1:30 Country Canada
2:00 Music to See
2:30 TV Nurse
3:00 NFL Football - Dallas @ St. Louis
5:30 Sportsweek
6:00 Walt Disney - "The Strange Monster of Strawberry Cove: Pt. 2"
7:00 He's Your Dog, Charlie Brown
7:30 Jimmy Stewart Show - "Guest of Honour"
8:00 Flip Wilson (with guests Dom DeLuise, Diahann Carroll, and the Sesame Street Muppets)
9:00 Sunday at Nine - "The Fur Coat"
10:00 Weekend
11:00 CBC News
11:15 Nation's Business
11:20 Final Report
11:30 Pierre Berton

CBAFT Channel 11 Moncton (SRC)
10:00 Laurel et Hardy
10:30 Le Prince Saphir
11:00 Le Jour du Seigneur
12:00 D'hier a demain
1:00 La Semaine Verte
2:00 Debat constitutionnel
2:30 Invitation aux Loisirs
3:00 Football Americain - Dallas @ St. Louis
5:45 Echos du sport
6:00 5-D
7:00 Le Francais d'aujourd'hui
7:30 Telejournal
7:40 Nouvelles du sport
8:00 Quelle famille!
8:30 L'Odyssee de l'equipe Cousteau - "Les Dragons des Galapagos"
9:30 Les Beaux Dimanches
11:00 La Fleche du temps
11:30 Telejournal et sports
12:00 Politique Atout
12:30 Cinema - Le Dernier jour de la colere (1968; Lee Van Cleef, Giuliano Gemma, Walter Rilla)

CJCB Channel 4 Sydney (CBC)
9:30 Theatre
10:00 Rex Humbard
11:00 Niven Miller
11:30 It is Written
12:00 Land and Sea
12:30 Church Service
1:00 Faith and Music
1:30 Country Canada
2:00 Music to See
2:30 Hymn Sing - "A Special Tribute to Remembrance Day"
3:00 NFL Football - Dallas @ St. Louis
5:30 Sportsweek
6:00 Walt Disney - "The Strange Monster of Strawberry Cove: Pt. 2"
7:00 He's Your Dog, Charlie Brown
7:30 Jimmy Stewart Show - "Guest of Honour"
8:00 Flip Wilson (with guests Dom DeLuise, Diahann Carroll, and the Sesame Street Muppets)
9:00 Sunday at Nine - "The Fur Coat"
10:00 Weekend
11:00 CBC News
11:15 Nation's Business
11:20 News
11:30 David Frost

CJCH Channel 5 Halifax (CTV)
9:45 Sacred Heart
10:00 Faith and Music
10:30 University of the Air
11:00 Niven Miller
11:30 Crossroads
12:00 World Tomorrow
12:30 It is Written
1:00 Rex Humbard
2:00 Oral Roberts
2:30 Day of Discovery
3:00 CFL Football - Ottawa @ Hamilton
5:30 Movie - Invitation to a Gunfighter (1964; Yul Brynner, Janice Rule, George Segal)
7:30 Untamed World - "The Penguin"
8:00 Story Theatre
8:30 Mod Squad - "Wild Weekend"
9:30 Shirley's World
10:00 W-5
11:00 John Gilbert
11:30 Question Period
12:00 CTV News
12:20 News
12:30 Yoga
1:00 Prayer

CKCD Channel 7 Campbellton / Channel 12 Upsalquitch Lake (CBC, CTV)
12:15 Day of Discovery
12:45 Faith and Music
1:15 Tomorrow Today
1:30 Country Canada
2:00 Music to See
2:30 Hymn Sing - "A Special Tribute to Remembrance Day"
3:00 NFL Football - Dallas @ St. Louis
5:30 Sportsweek
6:00 Rex Humbard
7:00 He's Your Dog, Charlie Brown
7:30 Jimmy Stewart Show - "Guest of Honour"
8:00 Flip Wilson (with guests Dom DeLuise, Diahann Carroll, and the Sesame Street Muppets)
9:00 Sunday at Nine - "The Fur Coat"
10:00 Weekend
11:00 CBC News
11:15 Nation's Business
11:20 News
11:30 Mod Squad - "Wild Weekend"

WLBZ Channel 2 Bangor (NBC)
12:00 Niven Miller
12:30 Faith For Today
1:00 This is the Life
1:30 Meet the Press
2:00 NFL Football - San Diego @ New York Giants
4:30 Mike Douglas
6:00 Religious Programme - "The Dream"
7:00 Seven Seas - "The Indian Ocean"
8:00 Wild Kingdom
8:30 Walt Disney - "The Strange Monster of Strawberry Cove: Pt. 2"
9:30 Jimmy Stewart Show - "Guest of Honour"
10:00 Bob Hope
11:00 Bold Ones - "Close Up"
12:00 Physicians Mutual
12:15 Perry Mason

WEMT (WVII) Channel 7 Bangor (ABC)
8:45 Bible Speaks
9:15 Cathedral of Tomorrow
10:15 Davey and Goliath
10:30 Underdog
11:00 Reluctant Dragon
11:30 Double Deckers
12:00 Bullwinkle
12:30 Make a Wish
1:00 High School Football - Lincoln Vs. Dexter
3:00 Movie - Operation: Bikini (1963; Tab Hunter, Frankie Avalon, Scott Brady)
4:30 Movie - Sergeant X of the Foreign Legion (1960; Noelle Adam, Christian Marquand, Paul Guers)
6:00 Curly O'Brien
8:00 Time Tunnel
9:00 F.B.I. - "The Game of Terror"
10:00 Movie - Once Upon a Time in the West (1968; Henry Fonda, Charles Bronson, Claudia Cardinale)
1:15 ABC News

WAGM Channel 8 Presque Isle (CBS, NBC, ABC)
9:15 Rex Humbard
10:15 Christophers
10:30 Groovie Goolies
11:00 Lamp Unto My Feet
11:30 Notre-Dame Vs. Pittsburgh Highlights
12:30 Bishop Sheen
1:00 Insight
1:30 NFL Today
2:00 NFL Football - San Diego @ New York Giants
5:00 NFL Football - San Francisco @ Minnesota
8:00 Lassie - "Homecoming"
8:30 Walt Disney - "The Strange Monster of Strawberry Cove: Pt. 2"
9:30 Jimmy Stewart Show - "Guest of Honour"
10:00 Bob Hope
11:00 Bold Ones - "Close Up"
12:00 News

WEDNESDAY, NOVEMBER 10, 1971

CKCW Channel 2 Moncton, Channel 8 Charlottetown / CKLT Channel 9 Saint John (CTV)
11:30 University of the Air
12:00 Small Talk
12:30 First Edition
12:45 Movie - Games (1967; Simone Signoret, James Caan, Katharine Ross)
2:30 Peggy's Place
2:55 News
3:00 Yoga
3:30 Man Trap (with guest Colonel Sanders)
4:00 Somerset
4:30 Anything You Can Do
5:00 Bugs Bunny and Friends
5:30 I Love Lucy
6:00 Today
6:20 All About Faces
6:50 Winner's Circle
7:00 Beat the Clock
7:30 Truth or Consequences
8:00 Funny Faces
8:30 Doctor in the House
9:00 NHL Hockey - Montreal @ Toronto
11:30 Sportsbeat '71
12:00 National News
12:20 News

CBHT Channel 3 Halifax (CBC)
8:45 News
9:00 Friendly Giant
9:15 Chez Helene
9:30 Nova Scotia Schools
11:00 Sesame Street
12:00 Mr. Dressup
12:25 News
12:30 Dick Van Dyke
1:00 Roundabout
1:30 Luncheon Date
2:00 Galloping Gourmet - "Fillet de Sole Meurice"
2:30 Family Court
3:00 Take 30
3:30 Edge of Night
4:00 Paul Bernard
4:30 Drop in
5:00 Video One - "Seance"
5:30 Get Smart
6:00 Gazette
7:30 Singing Jubilee (with guest Catherine McKinnon) 
8:00 This Land - "The Big Horn Dam"
8:30 No, That's Me Over Here!
9:00 Tenth Decade - "The Power and the Glory, Former Prime Minister Diefenbaker"
10:00 Norman Jewison, Film-Maker
11:00 CBC News
11:20 Viewpoint
11:30 News
11:45 Up Pompeii
12:15 Danger Man

CBCT Channel 13 Charlottetown (CBC)
9:00 Friendly Giant
9:15 Chez Helene
9:30 Nova Scotia Schools
11:00 Sesame Street
12:00 Mr. Dressup
12:25 News
12:30 Dick Van Dyke
1:00 Roundabout
1:30 Luncheon Date
2:00 Galloping Gourmet - "Fillet de Sole Meurice"
2:30 Family Court
3:00 Take 30
3:30 Edge of Night
4:00 Paul Bernard
4:30 Drop in
5:00 Video One - "Seance"
5:30 Get Smart
6:00 Island Gazette
6:30 Gazette
7:30 Singing Jubilee (with guest Catherine McKinnon) 
8:00 This Land - "The Big Horn Dam"
8:30 No, That's Me Over Here!
9:00 Tenth Decade - "The Power and the Glory, Former Prime Minister Diefenbaker"
10:00 Norman Jewison, Film-Maker
11:00 CBC News
11:20 Viewpoint
11:30 News
11:45 Thriller

CHAU Channel 5 Carleton, Quebec (SRC)
10:00 En Mouvement
10:15 Les Oraliens
10:30 Television scolaire
11:15 La Souris verte
11:30 Edith Serei
12:00 Train bleu
12:30 Roquet Belles Oreilles
1:00 Les Grandes Voyages
1:30 Bou-Bou dans le metro
2:30 Madame est servie
3:30 Pour vous, mesdames
4:00 Femme d'Aujourd'hui
5:00 Bobino
5:30 Fanfreluche
6:00 Walt Disney presente
7:00 Studio-5
8:00 Claude Blanchard
9:00 LNH Hockey - Montreal @ Toronto
11:30 Telejournal
11:45 Nouvelles du sport
12:00 Ce Soir, Jean-Pierre
12:30 Rencontres
1:00 Cinema - Mort, ou est ta victoire? (1964; Laurent Terzieff, Pascale Audret, Michel Auclair)

CHSJ (CBAT) Channel 4 Saint John / Channel 7 Moncton (CBC)
9:00 Friendly Giant
9:15 Chez Helene
9:30 Nova Scotia Schools
11:00 Sesame Street
12:00 Mr. Dressup
12:25 Cartoon
12:30 News and Weather
12:45 Movie - Fail Safe (1964; Henry Fonda, Dan O'Herlihy, Walter Matthau)
2:30 Topic
3:00 Take 30
3:30 Edge of Night
4:00 Paul Bernard
4:30 Drop in
5:00 Flintstones
5:30 Bugs Bunny
5:50 Spectroscope
6:15 News and Weather
6:30 Movie - Promise Her Anything (1966; Warren Beatty, Leslie Caron, Bob Cummings)
8:00 This Land - "The Big Horn Dam"
8:30 No, That's Me Over Here!
9:00 Tenth Decade - "The Power and the Glory, Former Prime Minister Diefenbaker"
10:00 Norman Jewison, Film-Maker
11:00 CBC News
11:20 Regional News and Weather
11:30 Wrestling
12:30 Movie - Above Us the Waves (1955; John Mills, John Gregson, Donald Sinden)

CBAFT Channel 11 Moncton (SRC)
10:00 En Mouvement
10:15 Les Oraliens
10:30 Television scolaire
11:15 La Souris verte
11:30 Francis aux Paradis Perdus
12:00 Train bleu
12:30 Roquet Belles Oreilles
1:00 Les Grandes Voyages
1:30 Bou-Bou dans le metro
2:30 Le Barbier de Seville, Figaro
4:00 Femme d'Aujourd'hui
5:00 Bobino
5:30 Fanfreluche
6:00 Walt Disney presente
7:00 Gourmet farfelu
7:30 Telejournal
7:45 Nouvelles du sport
8:00 Objectif
8:30 Ma sorciere bien aimee
9:00 LNH Hockey - Montreal @ Toronto
11:30 Telejournal
11:45 Nouvelles du sport
12:00 Ce Soir, Jean-Pierre
12:30 Rencontres
1:00 Cinema - Mort, ou est ta victoire? (1964; Laurent Terzieff, Pascale Audret, Michel Auclair)

CJCB Channel 4 Sydney (CBC)
9:00 Friendly Giant
9:15 Chez Helene
9:30 Nova Scotia Schools
11:00 Sesame Street
12:00 Mr. Dressup
12:25 Film
12:30 Linus
1:00 Shane
2:00 News
2:10 Conversation
3:00 Take 30
3:30 Edge of Night
4:00 Paul Bernard
4:30 Drop in
5:00 My Three Sons
5:30 News
6:30 Reach For the Top
7:00 Marcus Welby, M.D.
8:00 This Land - "The Big Horn Dam"
8:30 No, That's Me Over Here!
9:00 Tenth Decade - "The Power and the Glory, Former Prime Minister Diefenbaker"
10:00 Norman Jewison, Film-Maker
11:00 Night Gallery

CJCH Channel 5 Halifax (CTV)
10:00 University of the Air
10:30 2885
11:00 All About Faces
11:30 Yoga
12:00 Spiderman
12:30 Movie - The Passionate Friends (1949; Ann Todd, Claude Rains, Isabel Dean)
2:00 Man Trap
2:30 Another World
3:00 Anything You Can Do
3:30 Bewitched
4:00 George of the Jungle
4:30 I Love Lucy
5:00 Flintstones
5:30 I.D.
6:00 News
6:30 Truth or Consequences
7:00 Beat the Clock
7:30 Movie - Pressure Point (1962; Sidney Poitier, Bobby Darin, Peter Falk)
9:00 NHL Hockey - Montreal @ Toronto
11:30 Sportsbeat '71
12:00 National News
12:20 News
12:30 Yoga
1:30 Prayer

CKCD Channel 7 Campbellton / Channel 12 Upsalquitch Lake (CBC, CTV)
11:00 Sesame Street
12:00 Small Talk
12:30 First Edition
12:45 Movie - Games (1967; Simone Signoret, James Caan, Katharine Ross)
2:30 Peggy's Place
2:55 News
3:00 Take 30
3:30 Edge of Night
4:00 Paul Bernard
4:30 Drop in
5:00 Bugs Bunny and Friends
5:30 I Love Lucy
6:00 Today
6:20 All About Faces
6:50 Winner's Circle
7:00 Beat the Clock
7:30 Truth or Consequences
8:00 This Land - "The Big Horn Dam"
8:30 No, That's Me Over Here!
9:00 Tenth Decade - "The Power and the Glory, Former Prime Minister Diefenbaker"
10:00 Norman Jewison, Film-Maker
11:00 CBC News
11:20 Spectroscope

WLBZ Channel 2 Bangor (NBC)
7:55 University of Maine Farm Report
8:00 Today
10:00 My Backyard
10:30 Dialing For Dollars
11:00 Dinah's Place
11:30 Concentration
12:00 Sale of the Century
12:30 Hollywood Squares
1:00 Jeopardy
1:30 Who? What? Where?
2:00 Galloping Gourmet
2:30 Three On a Match
3:00 Days of Our Lives
3:30 Doctors
4:00 Another World
4:30 Bright Promise
5:00 Somerset
5:30 Phil Donahue
6:00 Big Valley
7:00 News
7:30 NBC News
8:00 To Tell the Truth
8:30 Dragnet
9:00 Adam-12 - "Ambush"
9:30 McMillan and Wife - "Husbands, Wives, and Killers"
11:00 Night Gallery - "The Diary"
12:00 News
12:30 Tonight Show

WEMT (WVII) Channel 7 Bangor (ABC)
10:00 Romper Room
10:45 King and Odie
11:00 Movie - California (1947; Barbara Stanwyck, Ray Milland, Barry Fitzgerald)
12:30 That Girl
1:00 Bewitched
1:30 Password
2:00 All My Children
2:30 Let's Make a Deal
3:00 Newlywed Game
3:30 Dating Game
4:00 General Hospital
4:30 One Life to Live
5:00 Love, American Style
5:30 Underdog
6:00 Bozo
7:00 ABC News
7:30 Bill Anderson
8:00 Curly O'Brien
8:30 Dr. Simon Locke
9:00 Bewitched - "A Plague On Maurice and Samantha"
9:30 Courtship of Eddie's Father - "Or Else"
10:00 Smith Family - "Ambush"
10:30 Shirley's World - "Knightmare"
11:00 Man and the City - "The Deadly Fountain"
12:00 Golf, With Hersey
12:05 Movie - Escapade (1955; John Mills, Yvonne Mitchell and Alastair Sim)

WAGM Channel 8 Presque Isle (CBS, NBC, ABC)
8:00 Today
10:00 Captain Kangaroo
11:00 Dinah's Place
11:30 Concentration
12:00 Sale of the Century
12:30 Love of Life
1:00 Where the Heart is
1:30 Search For Tomorrow
2:00 What's My Line?
2:30 As the World Turns
3:00 Love is a Many Splendoured Thing
3:30 Guiding Light
4:00 Secret Storm
4:30 Edge of Night
5:00 Gomer Pyle
5:30 Merv Griffin
7:00 News
8:00 CBS News
8:30 Untamed World
9:00 Carol Burnett (with guests Cass Elliott and Bernadette Peters)
10:00 Medical Centre - "Martyr"
11:00 Mannix - "A Choice of Evils"
12:00 News
12:30 Tonight Show

SATURDAY, NOVEMBER 13, 1971

CKCW Channel 2 Moncton, Channel 8 Charlottetown / CKLT Channel 9 Saint John (CTV)
9:30 Rupert Bear
10:00 Batman
10:30 Santa Claus Parade
11:30 Rocky and His Pals
12:00 Tarzan
1:00 Land of the Giants
2:00 Wide World of Sports
4:45 Fastest Mile
5:00 CFL Football - First West Final
8:00 Rollin' On the River (with guests Trudi Desmond, Bruce Cockburn, and Gladys Knight and the Pips)
9:00 Movie - The War Wagon (1967; John Wayne, Kirk Douglas, Howard Keel)
11:00 Longstreet
12:00 National News
12:15 News
12:30 Movie - The Terror (1963; Boris Karloff, Jack Nicholson, Sandra Knight)

CBHT Channel 3 Halifax (CBC)
10:15 Santa Claus Parade
11:15 Movie - The Ghost Breakers (1940; Bob Hope, Paulette Goddard, Richard Carlson)
1:00 Tween Set
1:30 Wild Kingdom
2:00 Atlantic Bowl
4:30 Sportsweek
5:00 Cartoons 
5:30 Bugs Bunny/Road Runner Hour - "Catty Cornered"/"Stupor Duck"/"Hare-Breadth Hurry"
6:30 Replay (with guests Jesse Owens and Bob Pierce)
7:00 CBC News
7:30 Land and Sea
8:00 Montreal Variety
8:30 Reach For the Top
9:00 NHL Hockey - Vancouver @ Toronto
11:30 Countrytime
12:00 CBC News
12:15 Provincial Affairs
12:20 News
12:30 Movie - Wake Me When It's Over (1960; Ernie Kovacs, Dick Shawn, Margo Moore)

CBCT Channel 13 Charlottetown (CBC)
10:15 Santa Claus Parade
11:15 To Be Announced
11:30 Children's Cinema
12:30 Underdog
1:00 All Around the Circle
1:30 Wild Kingdom
2:00 Atlantic Bowl
4:30 Sportsweek
5:00 Cartoons
5:30 Bugs Bunny/Road Runner Hour - "Catty Cornered"/"Stupor Duck"/"Hare-Breadth Hurry"
6:30 Replay (with guests Jesse Owens and Bob Pierce)
7:00 CBC News
7:30 Land and Sea
8:00 Let's Call the Whole Thing Orff
8:30 Nanny and the Professor
9:00 NHL Hockey - Vancouver @ Toronto
11:30 Countrytime
12:00 CBC News
12:15 News
12:30 Movie - The Bobo (1967; Peter Sellers, Britt Ekland, Rossano Brazzi)

CHAU Channel 5 Carleton, Quebec (SRC)
10:00 Bugs Bunny
10:15 Defile du Pere Noel
11:00 Mon ami, Ben
11:30 Tour de Terre
12:00 Robin Fusee
12:30 Lassie
1:00 L'Homme du Picardie
1:30 Le Monde en liberte - "Les Oiseaux et leur migration"
2:00 Tennis - details a communiquer
3:00 Cinema - Tu seras un homme, mon fils (1956; Kim Novak, Rex Thompson, James Whitmore)
5:00 Mes trois fils
5:30 Emission speciale
6:00 Lutte
7:00 Camera-moto
7:30 Objectif
8:00 Jeunesse
9:00 LNH Hockey - Vancouver @ Toronto
11:30 Telejournal
11:45 Nouvelles du sport
12:00 Au Masculin
12:30 Cinema - Therese Desqueyroux (1962; Emmanuelle Riva, Philippe Noiret and Edith Scob)

CHSJ (CBAT) Channel 4 Saint John / Channel 7 Moncton (CBC)
9:00 Miss Ann
9:30 Cartoons
10:00 Davey and Goliath
10:15 Santa Claus Parade
11:15 Movie - A-Haunting We Will Go (1942; Stan Laurel, Oliver Hardy, Dante)
1:00 Reach For the Top
1:30 World Tomorrow
2:00 Atlantic Bowl
4:30 Sportsweek
5:00 I Dream of Jeannie
5:30 Wild Kingdom
6:00 Talent Parade
6:30 Good Life
7:00 Hawaii Five-O
8:00 Mission: Impossible
9:00 NHL Hockey - Vancouver @ Toronto
11:30 Countrytime
12:00 CBC News
12:15 News
12:30 Movie - Johnny Concho (1956; Frank Sinatra, Keenan Wynn, William Conrad)

CBAFT Channel 11 Moncton (SRC)
10:00 Bugs Bunny
10:15 Defile du Pere Noel
11:00 Mon ami, Ben
11:30 Tour de Terre
12:00 Robin Fusee
12:30 Lassie
1:00 L'Homme du Picardie
1:30 Le Monde en liberte - "Les Oiseaux et leur migration"
2:00 Tennis - details a communiquer
3:00 Cinema - Tu seras un homme, mon fils (1956; Kim Novak, Rex Thompson, James Whitmore)
5:00 Mes trois fils
5:30 Emission speciale
6:00 Departement S
7:00 Camera-moto
7:30 Telejournal
7:40 Nouvelles du sport
7:50 La Politique Federale
8:00 Cent filles a marier
9:00 LNH Hockey - Vancouver @ Toronto
11:30 Telejournal
11:45 Nouvelles du sport
12:00 Au Masculin
12:30 Cinema - Therese Desqueyroux (1962; Emmanuelle Riva, Philippe Noiret and Edith Scob)

CJCB Channel 4 Sydney (CBC)
10:15 Santa Claus Parade
11:30 Deputy Dawg
12:00 Movie - Shark Fighters (1956; Victor Mature, Karen Steele, James Olson)
2:00 Atlantic Bowl
4:30 Sportsweek
5:00 Death Valley Days
5:30 Bugs Bunny/Road Runner Hour - "Catty Cornered"/"Stupor Duck"/"Hare-Breadth Hurry"
6:30 News
7:00 Mystery
8:30 Saturday Night
9:00 NHL Hockey - Vancouver @ Toronto
11:30 Countrytime
12:00 CBC News
12:15 Provincial Affairs
12:20 Movie - Compulsion (1959; Orson Welles, Diane Varsi, Dean Stockwell)

CJCH Channel 5 Halifax (CTV)
10:00 University of the Air
10:30 Santa Claus Parade
11:30 Rocky and His Pals
12:00 Movie - Curse of the Werewolf (1960; Clifford Evans, Oliver Reed, Catherine Feller)
1:30 Tumbleweed
2:00 Wide World of Sports
4:45 Fastest Mile
5:00 CFL Football - First West Final
8:00 Rollin' On the River (with guests Trudi Desmond, Bruce Cockburn, and Gladys Knight and the Pips)
9:00 Movie - The War Wagon (1967; John Wayne, Kirk Douglas, Howard Keel)
11:00 Saint
12:00 National News
12:15 News
12:30 Movie - Flower Drum Song (1961; Nancy Kwan, James Shigeta, Benson Fong)

CKCD Channel 7 Campbellton / Channel 12 Upsalquitch Lake (CBC, CTV)
9:30 Rupert Bear
10:00 Batman
10:30 Santa Claus Parade
11:30 Rocky and His Pals
12:00 Tarzan
1:00 Land of the Giants
2:00 Atlantic Bowl
4:30 Sportsweek
5:00 Thunderbirds
5:30 Stingray
6:00 Wrestling
7:00 Like Young
8:00 Rollin' On the River (with guests Trudi Desmond, Bruce Cockburn, and Gladys Knight and the Pips)
9:00 NHL Hockey - Vancouver @ Toronto
11:30 Countrytime
12:00 CBC News
12:15 News
12:30 Movie - The Terror (1963; Boris Karloff, Jack Nicholson, Sandra Knight)

WLBZ Channel 2 Bangor (NBC)
9:00 Dr. Dolittle
9:30 Woody Woodpecker
10:00 Deputy Dawg
10:30 Pink Panther - "Pink-in"/"Don't Hustle an Ant With Muscle"/"The Pink Tail-Fly"
11:00 Barrier Reef
11:30 Take a Great Step
12:30 Bugaloos
1:00 Mr. Wizard
1:30 Jetsons
2:00 Roller Derby
3:00 Movie - We Joined the Navy (1963; Kenneth More, Lloyd Nolan, Joan O'Brien)
5:00 David Frost
6:30 Circus
7:00 Primus
7:30 Glad Tidings
8:00 NBC News
8:30 Dragnet
9:00 Partners - "Take My Wife, Please"
9:30 Good Life - "Speedometer Strain"
10:00 Movie - The War Wagon (1967; John Wayne, Kirk Douglas, Howard Keel)
12:00 Movie - Tender is the Night (1962; Jennifer Jones, Jason Robards, Joan Fontaine)

WEMT (WVII) Channel 7 Bangor (ABC)
9:00 Jerry Lewis
9:30 Road Runner Show - "Whoa Be-Gone!"/"Tweet, Tweet, Tweety"/"Don't Axe Me"
10:00 Funky Phantom - "Mudsy Joins the Circus"
10:30 Jackson Five - "The Groovatron"
11:00 Bewitched
11:30 Lidsville
12:00 Curiosity Shop
1:00 Jonny Quest
1:30 Lancelot Link, Secret Chimp
2:00 College Football Today
2:15 College Football - Cornell @ Dartmouth
5:30 Death Valley Days
6:00 Wide World of Sports
7:30 Bud Leavitt
8:00 Hee-Haw
9:00 Getting Together - "I Want You, I Need You, I Love You"
9:30 Movie - Duel (1971; Dennis Weaver, Jacqueline Scott, Eddie Firestone)
11:00 Persuaders! - "Greensleeves"
12:00 Stacey's Country Jamboree

WAGM Channel 8 Presque Isle (CBS, NBC, ABC)
9:00 Bugs Bunny Show
9:30 Scooby-Doo
10:00 Harlem Globetrotters
10:30 Here Come the Bears
11:00 Pebbles and Bamm-Bamm - "Schleprock's New Image"
11:30 Archie's TV Funnies
12:00 Sabrina
12:30 Josie and the Pussycats
1:00 Monkees
1:30 You Are There
2:00 Children's Film Festival - "Testadirapa"
3:00 Travelure
3:30 Success Stories
4:00 Wide World of Sports
5:30 R.F.D. Hollywood
6:30 Ski Scene
7:00 Agriculture U.S.A.
7:30 CBS News
8:00 Lawrence Welk
9:00 All in the Family - "The Blockbuster"
9:30 Funny Face - "Four-Sided Triangle"
10:00 Dick Van Dyke - "The Storm"
10:30 Mary Tyler Moore - "And Now, Sitting in For Ted Baxter"
11:00 Mission: Impossible - "Invasion"
12:00 Movie - The Song of Bernadette (1943; Jennifer Jones, Charles Bickford, William Eythe)

SUNDAY, NOVEMBER 14, 1971

CKCW Channel 2 Moncton, Channel 8 Charlottetown / CKLT Channel 9 Saint John (CTV)
12:30 Sacred Heart
12:45 Salvation Army
1:00 Faith and Music
1:30 Day of Discovery
2:00 Rex Humbard
3:00 Movie - The Miracle Worker (1962; Anne Bancroft, Patty Duke, Victor Jory)
4:30 Giants of the Sky
5:30 Question Period
6:00 Untamed World - "Jungle"
6:30 Journal
7:00 Champions
8:00 Story Theatre
8:30 Mod Squad - "Jigsaw"
9:30 Shirley's World
10:00 W-5
11:00 Mannix - "A Button For General D."
12:00 CTV News
12:20 News

CBHT Channel 3 Halifax (CBC)
10:15 Pardon My French
10:45 What On Earth?
11:15 Klahanie
11:45 Man and His Music
12:15 Nanny and the Professor
12:45 A Way Out
1:00 Analog
1:30 Country Canada - "The Capability of Beef"
2:00 Music to See - "John Des Lauriers' String Orchestra"
2:30 Hymn Sing
3:00 CFL Football - Toronto @ Hamilton
5:30 Sportsweek
6:00 Walt Disney - "The Horse in the Grey Flannel Suit: Pt. 1"
7:00 Rovers - "The Sailor"
7:30 Jimmy Stewart Show - "Pro Bono Publico"
8:00 Flip Wilson
9:00 Sunday at Nine - "MacLeish's Wild Horses"
10:00 Weekend
11:00 CBC News
11:15 Nation's Business
11:20 News
11:30 Movie - For Whom the Bell Tolls (1943; Gary Cooper, Ingrid Bergman, Akim Tamiroff)

CBCT Channel 13 Charlottetown (CBC)
11:15 Klahanie
11:45 Man and His Music
12:15 Pardon My French
12:45 A Way Out
1:00 Analog
1:30 Country Canada - "The Capability of Beef"
2:00 Music to See - "John Des Lauriers' String Orchestra"
2:30 Hymn Sing
3:00 CFL Football - Toronto @ Hamilton
5:30 Sportsweek
6:00 Walt Disney - "The Horse in the Grey Flannel Suit: Pt. 1"
7:00 Rovers - "The Sailor"
7:30 Jimmy Stewart Show - "Pro Bono Publico"
8:00 Flip Wilson
9:00 Sunday at Nine - "MacLeish's Wild Horses"
10:00 Weekend
11:00 CBC News
11:15 Nation's Business
11:20 News
11:30 Hawaii Five-O

CHAU Channel 5 Carleton, Quebec (SRC)
10:00 Laurel et Hardy
10:30 Le Prince Saphir
11:00 Le Jour du Seigneur
12:00 D'hier a demain - "Mon ami, Henry Miller: 1e partie"
1:00 La Semaine Verte
2:00 Technoflash
2:30 Invitation aux Loisirs
3:00 Football Canadien - Toronto @ Hamilton
5:45 Echos du sport
6:00 5-D
7:00 Le Francais d'aujourd'hui
7:30 Documentaire
8:00 Quelle famille!
8:30 Les Beaux Dimanches - "L'Amour est bleu"
9:30 Les Beaux Dimanches - "Le Secret de Suzanne"
11:00 La Fleche du temps
11:30 Telejournal et sports
12:00 Politique Atout
12:30 La Guerre 1914-1918: 1e partie

CHSJ (CBAT) Channel 4 Saint John / Channel 7 Moncton (CBC)
8:45 Sacred Heart
9:00 Oral Roberts
9:30 Rex Humbard
10:30 Land and Sea
11:00 Niven Miller
11:30 Museum Memo
12:00 Gospelaires
12:30 Pierre Berton
1:00 New Life
1:30 Country Canada - "The Capability of Beef"
2:00 Music to See - "John Des Lauriers' String Orchestra"
2:30 TV Nurse
3:00 CFL Football - Toronto @ Hamilton
5:30 Sportsweek
6:00 Walt Disney - "The Horse in the Grey Flannel Suit: Pt. 1"
7:00 Rovers - "The Sailor"
7:30 Jimmy Stewart Show - "Pro Bono Publico"
8:00 Flip Wilson
9:00 Sunday at Nine - "MacLeish's Wild Horses"
10:00 Weekend
11:00 CBC News
11:15 Nation's Business
11:20 Final Report
11:30 Pierre Berton

CBAFT Channel 11 Moncton (SRC)
10:00 Laurel et Hardy
10:30 Le Prince Saphir
11:00 Le Jour du Seigneur
12:00 D'hier a demain - "Mon ami, Henry Miller: 1e partie"
1:00 La Semaine Verte
2:00 Technoflash
2:30 Invitation aux Loisirs
3:00 Football Canadien - Toronto @ Hamilton
5:45 Echos du sport
6:00 5-D
7:00 Le Francais d'aujourd'hui
7:30 Telejournal
7:40 Nouvelles du sport
8:00 Quelle famille!
8:30 Les Beaux Dimanches - "L'Amour est bleu"
9:30 Les Beaux Dimanches - "Le Secret de Suzanne"
11:00 La Fleche du temps
11:30 Telejournal et sports
12:00 Politique Atout
12:30 La Guerre 1914-1918: 1e partie

CJCB Channel 4 Sydney (CBC)
9:30 Theatre
10:00 Rex Humbard
11:00 Niven Miller
11:30 It is Written
12:00 Land and Sea
12:30 Church Service
1:00 Faith and Music
1:30 Country Canada - "The Capability of Beef"
2:00 Music to See - "John Des Lauriers' String Orchestra"
2:30 Hymn Sing
3:00 CFL Football - Toronto @ Hamilton
5:30 Sportsweek
6:00 Walt Disney - "The Horse in the Grey Flannel Suit: Pt. 1"
7:00 Rovers - "The Sailor"
7:30 Jimmy Stewart Show - "Pro Bono Publico"
8:00 Flip Wilson
9:00 Sunday at Nine - "MacLeish's Wild Horses"
10:00 Weekend
11:00 CBC News
11:15 Nation's Business
11:20 News
11:30 David Frost

CJCH Channel 5 Halifax (CTV)
9:45 Sacred Heart
10:00 Faith and Music
10:30 University of the Air
11:00 Niven Miller
11:30 Crossroads
12:00 World Tomorrow
12:30 It is Written
1:00 Rex Humbard
2:00 Oral Roberts
2:30 Day of Discovery
3:00 Under Attack
4:00 Movie - Man With a Million (1954; Gregory Peck, Jane Griffiths, Ronald Squire)
5:30 Movie - Arrowhead (1953; Charlton Heston, Jack Palance, Katy Jurado)
7:30 Untamed World - "Jungle"
8:00 Story Theatre
8:30 Mod Squad - "Jigsaw"
9:30 Shirley's World
10:00 W-5
11:00 John Gilbert
11:30 Question Period
12:00 CTV News
12:20 News
12:30 Yoga
1:00 Prayer

CKCD Channel 7 Campbellton / Channel 12 Upsalquitch Lake (CBC, CTV)
12:30 Day of Discovery
1:00 Faith and Music
1:30 Country Canada - "The Capability of Beef"
2:00 Rex Humbard
3:00 CFL Football - Toronto @ Hamilton
5:30 Sportsweek
6:00 Untamed World - "Jungle"
6:30 Journal
7:00 Rovers - "The Sailor"
7:30 Jimmy Stewart Show - "Pro Bono Publico"
8:00 Flip Wilson
9:00 Sunday at Nine - "MacLeish's Wild Horses"
10:00 Weekend
11:00 CBC News
11:15 Nation's Business
11:20 News
11:30 Mod Squad - "Jigsaw"

WLBZ Channel 2 Bangor (NBC)
12:00 Niven Miller
12:30 Faith For Today
1:00 This is the Life
1:30 Meet the Press (with guest Secretary of Defence Melvin R. Laird)
2:00 NFL Football - Baltimore @ New York Jets
5:00 NFL Football - Cleveland @ Kansas City
8:00 Wild Kingdom
8:30 Walt Disney - "The Horse in the Grey Flannel Suit: Pt. 1"
9:30 Jimmy Stewart Show - "Pro Bono Publico"
10:00 Bonanza - "Face of Fear"
11:00 Bold Ones - "In Defence of Ellen McKay"
12:00 Perry Mason

WEMT (WVII) Channel 7 Bangor (ABC)
8:45 Bible Speaks
9:15 Cathedral of Tomorrow
10:15 Davey and Goliath
10:30 Underdog
11:00 Reluctant Dragon
11:30 Double Deckers
12:00 Bullwinkle
12:30 Make a Wish
1:00 College Football '71
2:00 Directions - "The Vatican Synod: Two Cardials Report"
2:30 Issues and Answers
3:00 Movie - Monster From the Surf (1965; Jon Hall, Sue Casey, Walker Edmiston)
4:30 Movie - Warriors Five (1962; Jack Palance, Giovanna Ralli, Serge Reggiani)
6:00 Curly O'Brien
8:00 Time Tunnel
9:00 Movie - The Longest Day (1962; John Wayne, Robert Ryan, Richard Burton)
12:45 ABC News

WAGM Channel 8 Presque Isle (CBS, NBC, ABC)
9:15 Rex Humbard
10:15 Christophers
10:30 Groovie Goolies
11:00 Lamp Unto My Feet
11:30 Notre-Dame Vs. Tulane Highlights
12:30 Bishop Sheen
1:00 Insight
1:30 NFL Today
2:00 NFL Football - New York Giants @ Atlanta
4:30 Physicians Mutual
4:45 To Be Announced
5:00 What Would You Do?
5:30 Have Gun, Will Travel
6:00 Robin Hood
7:00 60 Minutes
8:00 Lassie - "Orphan of the Wild"
8:30 Walt Disney - "The Horse in the Grey Flannel Suit: Pt. 1"
9:30 Jimmy Stewart Show - "Pro Bono Publico"
10:00 Bonanza - "Face of Fear"
11:00 Bold Ones - "In Defence of Ellen McKay"
12:00 News

SATURDAY, NOVEMBER 20, 1971

CKCW Channel 2 Moncton, Channel 8 Charlottetown / CKLT Channel 9 Saint John (CTV)
9:30 Rupert Bear
10:00 Batman
10:30 Bugs Bunny and Friends
11:30 Rocky and His Pals
12:00 Tarzan
1:00 Land of the Giants
2:00 Bugs Bunny and Friends
2:30 Spiderman
3:00 CFL Football - East Final
5:30 CFL Football - West Final
8:00 Rollin' On the River (with guests Tobi Lark, Dee Higgins, and George Kirby)
9:00 Movie - Counterfeit Killer (1968; Jack Lord, Shirley Knight, Jack Weston)
11:00 Longstreet
12:00 National News
12:15 News
12:30 Movie - Horrors of the Black Museum (1959; Michael Gough, June Cunningham, Graham Curnow)

CBHT Channel 3 Halifax (CBC)
11:00 Merry-Go-Max
11:30 Movie - Callaway Went Thataway (1951; Fred MacMurray, Dorothy McGuire, Howard Keel)
1:00 Tween Set
1:30 Wild Kingdom
2:00 Canadian College Bowl
4:30 Sportsweek
5:00 Cartoons
5:30 Bugs Bunny/Road Runner Hour - "A Pizza Tweety Pie"/"Dog Pounded"/"Lighter Than Hare"
6:30 Replay (with guests Rusty Staub and skier Judy Crawford)
7:00 CBC News
7:30 Land and Sea
8:00 Montreal Variety
8:30 Reach For the Top
9:00 NHL Hockey - Philadelphia @ Montreal
11:30 Countrytime
12:00 CBC News
12:15 Provincial Affairs
12:20 News
12:30 Movie - The Sheriff (1971; Ossie Davis, Kaz Garas, Ruby Dee)

CBCT Channel 13 Charlottetown (CBC)
11:30 Children's Cinema
12:30 Underdog
1:00 All Around the Circle
1:30 Wild Kingdom
2:00 Canadian College Bowl
4:30 Sportsweek
5:00 Cartoons 
5:30 Bugs Bunny/Road Runner Hour - "A Pizza Tweety Pie"/"Dog Pounded"/"Lighter Than Hare"
6:30 Replay (with guests Rusty Staub and skier Judy Crawford)
7:00 CBC News
7:30 Land and Sea
8:00 Let's Call the Whole Thing Orff
8:30 Nanny and the Professor
9:00 NHL Hockey - Philadelphia @ Montreal
11:30 Countrytime
12:00 CBC News
12:15 News
12:30 Movie - Up the Down Staircase (1967; Sandy Dennis, Patrick Bedford, Eileen Heckart)

CHAU Channel 5 Carleton, Quebec (SRC)
10:00 Yogi et Popotame
10:30 Le Roi Leo
11:00 Mon ami, Ben
11:30 Tour de Terre
12:00 Robin Fusee
12:30 Lassie
1:00 L'Homme du Picardie
1:30 Le Monde en liberte - "Les Oiseaux aquatiques"
2:00 Tennis - details a communiquer
3:00 Football Canadien - Finale de l'Est
5:30 Echos du sport
6:00 Lutte
7:00 Camera-moto 
7:30 Objectif
8:00 Jeunesse
9:00 LNH Hockey - Pittsburgh @ Montreal
11:30 Telejournal
11:45 Nouvelles du sport
12:00 Au Masculin
12:30 Cinema - Journal d'une femme en blanc (1965; Marie-Jose Nat, Jean Valmont, Claude Gensac)

CHSJ (CBAT) Channel 4 Saint John / Channel 7 Moncton (CBC)
9:00 Miss Ann
9:30 Movie - Nancy Drew-- Detective (1938; Bonita Granville, John Litel, James Stephenson)
11:00 Movie - Local Boy Makes Good (1931; Joe E. Brown, Dorothy Lee, Ruth Hall)
12:30 Reach For the Top
1:00 Dick Van Dyke
1:30 World Tomorrow
2:00 Canadian College Bowl
4:30 Sportsweek
5:00 I Dream of Jeannie
5:30 Wild Kingdom
6:00 Talent Parade
6:30 Good Life
7:00 Hawaii Five-O
8:00 Mission: Impossible
9:00 NHL Hockey - Philadelphia @ Montreal
11:30 Countrytime
12:00 CBC News
12:15 News
12:30 Movie - Creeping Unknown (1956; Brian Donlevy, Jack Warner, Margia Dean)

CBAFT Channel 11 Moncton (SRC)
10:00 Yogi et Popotame
10:30 Le Roi Leo
11:00 Mon ami, Ben
11:30 Tour de Terre
12:00 Robin Fusee
12:30 Lassie
1:00 L'Homme du Picardie
1:30 Le Monde en liberte - "Les Oiseaux aquatiques"
2:00 Tennis - details a communiquer
3:00 Football Canadien - Finale de l'Est
5:30 Echos du sport
6:00 Departement S 
7:00 Camera-moto 
7:30 Telejournal
7:40 Nouvelles du sport
7:50 La Politique Federale
8:00 Cent filles a marier
9:00 LNH Hockey - Pittsburgh @ Montreal
11:30 Telejournal
11:45 Nouvelles du sport
12:00 Au Masculin
12:30 Cinema - Journal d'une femme en blanc (1965; Marie-Jose Nat, Jean Valmont, Claude Gensac)

CJCB Channel 4 Sydney (CBC)
12:00 Deputy Dawg
12:30 Linus
1:00 Wrestling
2:00 Canadian College Bowl
4:30 Sportsweek
5:00 Witness
5:30 Bugs Bunny/Road Runner Hour - "A Pizza Tweety Pie"/"Dog Pounded"/"Lighter Than Hare"
6:30 World Tomorrow
7:00 McCloud
8:30 Saturday Night
9:00 NHL Hockey - Philadelphia @ Montreal
11:30 Countrytime
12:00 CBC News
12:15 Provincial Affairs
12:20 Movie - Return From the Ashes (1965; Maximilian Schell, Samantha Eggar, Ingrid Thulin)

CJCH Channel 5 Halifax (CTV)
10:00 University of the Air
11:30 Rocky and His Pals
12:00 Movie - Agent For H.A.R.M. (1966; Peter Mark Richman, Wendell Corey, Carl Esmond)
1:30 Tumbleweed
2:00 National Film Board
2:30 Claire Olsen
3:00 CFL Football - East Final
5:30 CFL Football - West Final
8:00 Rollin' On the River (with guests Tobi Lark, Dee Higgins, and George Kirby)
9:00 Movie - Counterfeit Killer (1968; Jack Lord, Shirley Knight, Jack Weston)
11:00 Saint
12:00 National News
12:15 News
12:30 Movie - The Thrill of it All (1963; Doris Day, James Garner, Arlene Francis)

CKCD Channel 7 Campbellton / Channel 12 Upsalquitch Lake (CBC, CTV)
9:30 Rupert Bear
10:00 Batman
10:30 Bugs Bunny and Friends
11:30 Rocky and His Pals
12:00 Tarzan
1:00 Land of the Giants
2:00 Canadian College Bowl
4:30 Sportsweek
5:00 Thunderbirds
5:30 Stingray
6:00 Wrestling
7:00 To Be Announced
8:00 Rollin' On the River (with guests Tobi Lark, Dee Higgins, and George Kirby)
9:00 NHL Hockey - Philadelphia @ Montreal
11:30 Countrytime
12:00 CBC News
12:15 News
12:30 Movie - Horrors of the Black Museum (1959; Michael Gough, June Cunningham, Graham Curnow)

WLBZ Channel 2 Bangor (NBC)
9:00 Dr. Dolittle
9:30 Woody Woodpecker
10:00 Deputy Dawg
10:30 Pink Panther - "Psst Pink"/"Never Bug an Ant"/"The Pink Blueprint"
11:00 Barrier Reef
11:30 Take a Great Step
12:30 Bugaloos
1:00 Mr. Wizard
1:30 Jetsons
2:00 Roller Derby
3:00 Movie - When My Baby Smiles at Me (1948; Betty Grable, Dan Dailey, Jack Oakie)
5:00 David Frost
6:30 Circus
7:00 Primus
7:30 Glad Tidings
8:00 NBC News
8:30 Dragnet
9:00 Movie - The Group (1966; Candice Bergen, Joan Hackett, Elizabeth Hartman)
12:00 Movie - Bachelor Flat (1962; Tuesday Weld, Richard Beymer, Terry-Thomas)

WEMT (WVII) Channel 7 Bangor (ABC)
9:00 Jerry Lewis
9:30 Road Runner Show - "Clippety Clobbered"/"Greedy For Tweety"/"Pop 'im Pop!"
10:00 Funky Phantom - "Pigskin Predicament"
10:30 Jackson Five - "Ray & Charles: Superstars"
11:00 Bewitched
11:30 Lidsville
12:00 Curiosity Shop
1:00 Jonny Quest
1:30 Lancelot Link, Secret Chimp
2:00 American Bandstand
2:30 Ride the White Trail
3:00 Wide World of Sports
4:30 College Football Today
4:45 College Football - University of Southern California Vs. University of California, Los Angeles
8:00 Bud Leavitt
8:30 Death Valley Days
9:00 College Football - Notre-Dame Vs. Louisiana State University
12:00 Stacey's Country Jamboree

WAGM Channel 8 Presque Isle (CBS, NBC, ABC)
9:00 Bugs Bunny Show
9:30 Scooby-Doo
10:00 Harlem Globetrotters
10:30 Here Come the Bears
11:00 Pebbles and Bamm-Bamm - "Coach Pebbles"
11:30 Archie's TV Funnies
12:00 Sabrina
12:30 Josie and the Pussycats
1:00 Monkees
1:30 You Are There
2:00 Children's Film Festival - "Lionheart"
3:00 Phil Esposito
3:30 Have Gun, Will Travel
4:00 Wide World of Sports
5:30 R.F.D. Hollywood
6:30 Ski Scene
7:00 Agriculture U.S.A.
7:30 CBS News
8:00 Lawrence Welk
9:00 All in the Family - "Mike's Problem"
9:30 Funny Face - "Don't Worry, I'll Manage"
10:00 Dick Van Dyke - "The Conductor and the Lady"
10:30 Mary Tyler Moore - "Don't Break the Chain"
11:00 Mission: Impossible - "Blues"
12:00 Movie - Music Man (1962; Robert Preston, Shirley Jones, Buddy Hackett)

SUNDAY, NOVEMBER 21, 1971

CKCW Channel 2 Moncton, Channel 8 Charlottetown / CKLT Channel 9 Saint John (CTV)
12:30 Sacred Heart
12:45 Salvation Army
1:00 Faith and Music
1:30 Day of Discovery
2:00 Rex Humbard
3:00 Movie - Lillies of the Field (1963; Sidney Poitier, Lilia Skala, Lisa Mann)
4:30 Giants of the Sky
5:30 Question Period
6:00 Untamed World - "Afghanistan"
6:30 Journal
7:00 Champions
8:00 Story Theatre
8:30 Mod Squad - "And a Little Child Shall Bleed Them"
9:30 Shirley's World
10:00 Documentary Special - "F-Ward"
11:00 Mannix - "The Man Outside"
12:00 CTV News
12:20 News

CBHT Channel 3 Halifax (CBC)
10:15 Pardon My French
10:45 What On Earth?
11:15 Klahanie
11:45 Man and His Music
12:15 Nanny and the Professor
12:45 A Way Out
1:00 Analog
1:30 Country Canada
2:00 Music to See - "Harpist Judy Loman"
2:30 Hymn Sing
3:00 NFL Football - Miami @ Baltimore
5:30 Sportsweek
6:00 Walt Disney - "The Horse in the Grey Flannel Suit: Pt. 2"
7:00 Winnie the Pooh, Blustery Day
7:30 Jimmy Stewart Show - "A Bunk For Unk"
8:00 Flip Wilson
9:00 Sunday at Nine - "The Golden Handshake"
10:00 Weekend
11:00 CBC News
11:15 Nation's Business
11:20 News
11:30 Movie - Fires of the Plain (1959; Eiji Funakoshi, Mantaro Ushio, Yoshihiro Hamaguchi)

CBCT Channel 13 Charlottetown (CBC)
11:15 Klahanie
11:45 Man and His Music
12:15 Pardon My French
12:45 A Way Out
1:00 Analog
1:30 Country Canada
2:00 Music to See - "Harpist Judy Loman"
2:30 Hymn Sing
3:00 NFL Football - Miami @ Baltimore
5:30 Sportsweek
6:00 Walt Disney - "The Horse in the Grey Flannel Suit: Pt. 2"
7:00 Winnie the Pooh, Blustery Day
7:30 Jimmy Stewart Show - "A Bunk For Unk"
8:00 Flip Wilson
9:00 Sunday at Nine - "The Golden Handshake"
10:00 Weekend
11:00 CBC News
11:15 Nation's Business
11:20 News
11:30 Hawaii Five-O

CHAU Channel 5 Carleton, Quebec (SRC)
10:00 Laurel et Hardy
10:30 Le Prince Saphir
11:00 Le Jour du Seigneur
12:00 D'hier a demain - "Mon ami, Henry Miller: 2e partie"
1:00 La Semaine Verte
2:00 Debat constitutionnel
2:30 Invitation aux Loisirs
3:00 Football Americain - Miami @ Baltimore
5:45 Echos du sport
6:00 5-D
7:00 Le Francais d'aujourd'hui
7:30 Documentaire
8:00 Quelle famille!
8:30 Les Beaux Dimanches - "Soiree au Theatre Alcan: Le Nouveau Testament"
11:00 La Fleche du temps
11:30 Telejournal et sports
12:00 Politique Atout
12:30 La Guerre 1914-1918: 2e partie

CHSJ (CBAT) Channel 4 Saint John / Channel 7 Moncton (CBC)
8:45 Sacred Heart
9:00 Oral Roberts
9:30 Rex Humbard
10:30 Land and Sea
11:00 Niven Miller
11:30 Museum Memo
12:00 Gospelaires
12:30 Pierre Berton
1:00 New Life
1:30 Country Canada
2:00 Music to See - "Harpist Judy Loman"
2:30 TV Nurse
3:00 NFL Football - Miami @ Baltimore
5:30 Sportsweek
6:00 Walt Disney - "The Horse in the Grey Flannel Suit: Pt. 2"
7:00 Winnie the Pooh, Blustery Day
7:30 Jimmy Stewart Show - "A Bunk For Unk"
8:00 Flip Wilson
9:00 Sunday at Nine - "The Golden Handshake"
10:00 Weekend
11:00 CBC News
11:15 Nation's Business
11:20 Final Report
11:30 Pierre Berton

CBAFT Channel 11 Moncton (SRC)
10:00 Laurel et Hardy
10:30 Le Prince Saphir
11:00 Le Jour du Seigneur
12:00 D'hier a demain - "Mon ami, Henry Miller: 2e partie"
1:00 La Semaine Verte
2:00 Debat constitutionnel
2:30 Invitation aux Loisirs
3:00 Football Americain - Miami @ Baltimore
5:45 Echos du sport
6:00 5-D
7:00 Le Francais d'aujourd'hui
7:30 Telejournal
7:40 Nouvelles du sport
8:00 Quelle famille!
8:30 Les Beaux Dimanches - "Soiree au Theatre Alcan: Le Nouveau Testament"
11:00 La Fleche du temps
11:30 Telejournal et sports
12:00 Politique Atout
12:30 La Guerre 1914-1918: 2e partie

CJCB Channel 4 Sydney (CBC)
9:30 Theatre
10:00 Rex Humbard
11:00 Niven Miller
11:30 It is Written
12:00 Land and Sea
12:30 Church Service
1:00 Faith and Music
1:30 Country Canada
2:00 Music to See - "Harpist Judy Loman"
2:30 Hymn Sing
3:00 NFL Football - Miami @ Baltimore
5:30 Sportsweek
6:00 Walt Disney - "The Horse in the Grey Flannel Suit: Pt. 2"
7:00 Winnie the Pooh, Blustery Day
7:30 Jimmy Stewart Show - "A Bunk For Unk"
8:00 Flip Wilson
9:00 Sunday at Nine - "The Golden Handshake"
10:00 Weekend
11:00 CBC News
11:15 Nation's Business
11:20 News
11:30 Saint

CJCH Channel 5 Halifax (CTV)
9:45 Sacred Heart
10:00 Faith and Music
10:30 University of the Air
11:00 Niven Miller
11:30 Crossroads
12:00 World Tomorrow
12:30 It is Written
1:00 Rex Humbard
2:00 Oral Roberts
2:30 Day of Discovery
3:00 Under Attack
4:00 Movie - Stop-Over Forever (1964; Ann Bell, Anthony Bate, Conrad Phillips)
5:30 Movie - Way... Way Out (1966; Jerry Lewis, Connie Stevens, Robert Morley)
7:30 Untamed World - "Afghanistan"
8:00 Story Theatre
8:30 Mod Squad - "And a Little Child Shall Bleed Them"
9:30 Shirley's World
10:00 Documentary Special - "F-Ward"
11:00 John Gilbert
11:30 Question Period
12:00 CTV News
12:20 News
12:30 Yoga
1:00 Prayer

CKCD Channel 7 Campbellton / Channel 12 Upsalquitch Lake (CBC, CTV)
12:30 Day of Discovery
1:00 Faith and Music
1:30 Country Canada
2:00 Music to See - "Harpist Judy Loman"
2:30 Hymn Sing
3:00 NFL Football - Miami @ Baltimore
5:30 Sportsweek
6:00 Rex Humbard
7:00 Winnie the Pooh, Blustery Day
7:30 Jimmy Stewart Show - "A Bunk For Unk"
8:00 Flip Wilson
9:00 Sunday at Nine - "The Golden Handshake"
10:00 Weekend
11:00 CBC News
11:15 Nation's Business
11:20 News
11:30 Mod Squad - "And a Little Child Shall Bleed Them"

WLBZ Channel 2 Bangor (NBC)
12:30 Faith For Today
1:00 This is the Life
1:30 Meet the Press
2:00 NFL Football - New England @ Cleveland
5:00 Mike Douglas
6:30 Loyal Opposition
7:30 NBC News
8:00 Wild Kingdom
8:30 Walt Disney - "The Horse in the Grey Flannel Suit: Pt. 2"
9:30 Jimmy Stewart Show - "A Bunk For Unk"
10:00 Bonanza - "Blind Hunch"
11:00 Bold Ones - "The Convicts"
12:00 To Be Announced
12:30 Perry Mason

WEMT (WVII) Channel 7 Bangor (ABC)
8:45 Bible Speaks
9:15 Cathedral of Tomorrow
10:15 Davey and Goliath
10:30 Underdog
11:00 Reluctant Dragon
11:30 Double Deckers
12:00 Bullwinkle
12:30 Make a Wish
1:00 College Football '71
2:00 Directions
2:30 Issues and Answers
3:00 Movie - Dementia 13 (1963; William Campbell, Luana Anders, Bart Patton)
5:00 Hee-Haw
6:00 Curly O'Brien
8:00 Time Tunnel
9:00 F.B.I. - "End of a Hero"
10:00 Movie - Tony Rome (1967; Frank Sinatra, Jill St. John, Richard Conte)
12:00 ABC News

WAGM Channel 8 Presque Isle (CBS, NBC, ABC)
9:15 Rex Humbard
10:15 Christophers
10:30 Groovie Goolies
11:00 Lamp Unto My Feet
11:30 Notre-Dame Vs. Louisiana State Highlights
12:30 Bishop Sheen
1:00 Insight
1:30 NFL Today
2:00 NFL Football - New York Giants @ Pittsburgh
5:00 NFL Football - San Francisco @ Los Angeles Rams
8:00 Lassie - "Day of Disaster"
8:30 Walt Disney - "The Horse in the Grey Flannel Suit: Pt. 2"
9:30 Jimmy Stewart Show - "A Bunk For Unk"
10:00 Bonanza - "Blind Hunch"
11:00 Bold Ones - "The Convicts"
12:00 News

SATURDAY, NOVEMBER 27, 1971

CKCW Channel 2 Moncton, Channel 8 Charlottetown / CKLT Channel 9 Saint John (CTV)
9:30 Rupert Bear
10:00 Batman
10:30 Bugs Bunny and Friends
11:30 Rocky and His Pals
12:00 Tarzan
1:00 Land of the Giants
2:00 Bugs Bunny and Friends
2:30 Spiderman
3:00 Thunderbirds
3:30 Stingray
4:00 Nice Mix
4:30 Wrestling
5:30 Wide World of Sports
7:00 News
7:10 Like Young
8:00 Rollin' On the River (with guests Tony Joe White and Julie Amato)
9:00 Movie - Journey to the Far Side of the Sun (1969; Roy Thinnes, Lynn Loring, Patrick Wymark)
11:00 Engelbert Humperdinck
12:00 National News
12:15 News
12:30 Movie - October Moth (1960; Robert Crawdon, Peter Dyneley, Lana Morris)

CBHT Channel 3 Halifax (CBC)
11:00 Merry-Go-Max
11:30 Movie - Nicholas Nickleby (1947; Derek Bond, Cedric Hardwicke, Mary Merrall)
1:00 Tween Set
1:30 Wild Kingdom
2:00 Children's Cinema - "Journey in Time-- A Town in the Far Future"/"Cat and Sphinx"/"Swan Lake"
3:00 Grey Cup Festival
4:00 Grey Cup Parade
6:00 Cartoons
6:30 Replay (with guests swimmer Don Schollander and golfer Marlene Stuart-Streit)
7:00 CBC News
7:30 Land and Sea
8:00 Montreal Variety
8:30 Reach For the Top
9:00 NHL Hockey - Chicago @ Toronto
11:30 Countrytime
12:00 CBC News
12:15 Provincial Affairs
12:20 News
12:30 Movie - Harper (1966; Paul Newman, Lauren Bacall, Julie Harris)

CBCT Channel 13 Charlottetown (CBC)
11:30 Children's Cinema
12:30 Underdog
1:00 All Around the Circle
1:30 Wild Kingdom
2:00 To Be Announced
3:00 Grey Cup Festival
4:00 Grey Cup Parade
6:00 Cartoons
6:30 Replay (with guests swimmer Don Schollander and golfer Marlene Stuart-Streit)
7:00 CBC News
7:30 Land and Sea 
8:00 Let's Call the Whole Thing Orff
8:30 Nanny and the Professor
9:00 NHL Hockey - Chicago @ Toronto
11:30 Countrytime
12:00 CBC News
12:15 News
12:30 CBCT Late Show

CHAU Channel 5 Carleton, Quebec (SRC)
10:00 Yogi et Popotame
10:30 Le Roi Leo
11:00 Mon ami, Ben
11:30 Tour de Terre
12:00 Robin Fusee
12:30 Lassie
1:00 L'Homme du Picardie
1:30 Le Monde en liberte - "La Vie sauvage en Afrique"
2:00 Tennis - details a communiquer
3:00 Le Theatre Francais - "La Fin de la nuit"
4:30 France vue du ciel
6:00 Lutte
7:00 Camera-moto - "L'Hotellerie: 1e partie"
7:30 Objectif
8:00 Jeunesse
9:00 LNH Hockey - Pittsburgh @ Montreal
11:30 Telejournal
11:45 Nouvelles du sport
12:00 Au Masculin
12:30 Cinema - F.B.I. contre Borgia (1967; Fritz Weaver, Barry Nelson, Barnard Hughes)

CHSJ (CBAT) Channel 4 Saint John / Channel 7 Moncton (CBC)
9:00 Miss Ann
9:30 Movie - Penrod and Sam (1931; Leon Janney, Frank Coghlan Jr., Margaret Marquis)
11:00 Movie - Nancy Drew... Troubleshooter (1939; Bonita Granville, Frankie Thomas, John Litel)
12:15 Davey and Goliath
12:30 Reach For the Top
1:00 Movie - Gun Belt (1953; George Montgomery, Tab Hunter, Helen Westcott)
2:30 Rhodesia II: Black Africa Today
3:00 Grey Cup Festival
4:00 Grey Cup Parade
6:00 Talent Parade
6:30 Santa Claus Parade
7:00 Hawaii Five-O
8:00 Mission: Impossible
9:00 NHL Hockey - Chicago @ Toronto
11:30 Countrytime
12:00 CBC News
12:15 News
12:30 Movie - Desert Sands (1955; Ralph Meeker, Marla English, J. Carrol Naish)

CBAFT Channel 11 Moncton (SRC)
10:00 Yogi et Popotame
10:30 Le Roi Leo
11:00 Mon ami, Ben
11:30 Tour de Terre 
12:00 Robin Fusee
12:30 Lassie
1:00 L'Homme du Picardie
1:30 Le Monde en liberte - "La Vie sauvage en Afrique"
2:00 Tennis - details a communiquer
3:00 Le Theatre Francais - "La Fin de la nuit"
4:30 France vue du ciel 
6:00 Departement S 
7:00 Camera-moto - "L'Hotellerie: 1e partie"
7:30 Telejournal
7:40 Nouvelles du sport
7:50 La Politique Federale
8:00 Cent filles a marier
9:00 LNH Hockey - Pittsburgh @ Montreal
11:30 Telejournal
11:45 Nouvelles du sport
12:00 Au Masculin
12:30 Cinema - F.B.I. contre Borgia (1967; Fritz Weaver, Barry Nelson, Barnard Hughes)

CJCB Channel 4 Sydney (CBC)
12:00 Deputy Dawg
12:30 Linus
1:00 Wrestling
2:00 Children's Cinema - "Journey in Time-- A Town in the Far Future"/"Cat and Sphinx"/"Swan Lake"
3:00 Grey Cup Festival
4:00 Grey Cup Parade
6:00 Cartoons
6:30 News
7:00 McMillan and Wife
8:30 Saturday Night
9:00 NHL Hockey - Chicago @ Toronto
11:30 Countrytime
12:00 CBC News
12:15 Provincial Affairs
12:20 Movie - Matchless (1967; Patrick O'Neal, Ira von Furstenberg, Donald Pleasence)

CJCH Channel 5 Halifax (CTV)
10:00 University of the Air
11:30 Rocky and His Pals
12:00 Movie - Creature From the Black Lagoon (1954; Richard Carlson, Julia Adams, Richard Denning)
1:30 Tumbleweed
2:00 National Film Board
2:30 Claire Olsen
3:00 Make Mine Country
3:30 Escape Route
4:00 Movie - Secret Mission (1942; Hugh Williams, James Mason, Carla Lehmann)
5:30 Wide World of Sports
7:00 Wrestling
8:00 Rollin' On the River (with guests Tony Joe White and Julie Amato)
9:00 Movie - Journey to the Far Side of the Sun (1969; Roy Thinnes, Lynn Loring, Patrick Wymark)
11:00 Saint
12:00 National News
12:15 News
12:30 Movie - Captain Newman, M.D. (1963; Gregory Peck, Tony Curtis, Angie Dickinson)

CKCD Channel 7 Campbellton / Channel 12 Upsalquitch Lake (CBC, CTV)
9:30 Rupert Bear
10:00 Batman
10:30 Bugs Bunny and Friends
11:30 Rocky and His Pals
12:00 Tarzan
1:00 Land of the Giants
2:00 Bugs Bunny and Friends
2:30 Spiderman
3:00 Grey Cup Festival
4:00 Grey Cup Parade
6:00 Wrestling
7:00 Like Young
8:00 Rollin' On the River (with guests Tony Joe White and Julie Amato)
9:00 NHL Hockey - Chicago @ Toronto
11:30 Countrytime
12:00 CBC News
12:15 News
12:30 Movie - October Moth (1960; Robert Crawdon, Peter Dyneley, Lana Morris)

WLBZ Channel 2 Bangor (NBC)
9:00 Dr. Dolittle
9:30 Woody Woodpecker
10:00 Deputy Dawg
10:30 Pink Panther - "Psychedelic Pink"/"The Ant and the Aardvark"/"Gong With the Pink"
11:00 Barrier Reef
11:30 Take a Great Step
12:30 Bugaloos
1:00 Mr. Wizard
1:30 Jetsons
2:00 Roller Derby
3:00 Movie - Super Seven Calling Cairo (1965; Roger Browne, Fabienne Dali, Massimo Serato)
5:00 David Frost
6:30 Circus
7:00 Primus
7:30 Glad Tidings
8:00 NBC News
8:30 Dragnet
9:00 Partners - "Have I Got an Apartment For You!"
9:30 Good Life - "Mansion For Sale"
10:00 Movie - Hour of the Gun (1967; James Garner, Jason Robards, Robert Ryan)
12:00 Movie - Rage of the Buccaneers (1961; Ricardo Montalban, Vincent Price, Giulia Rubini)

WEMT (WVII) Channel 7 Bangor (ABC)
9:00 Jerry Lewis
9:30 Road Runner Show - "Hopalong Casualty"/"Tweet and Lovely"/"Wild Over You"
10:00 Funky Phantom - "The Liberty Bell Caper"
10:30 Jackson Five - "Farmer Jacksons"
11:00 Bewitched
11:30 Lidsville
12:00 Curiosity Shop
1:00 Jonny Quest
1:30 Lancelot Link, Secret Chimp
2:00 College Football - Army Vs. Navy
5:00 College Football - Alabama @ Auburn
7:00 Wide World of Sports
7:30 Bud Leavitt
8:00 Kodak's All-America Football Team
9:30 Movie - The Failing of Raymond (1971; Jane Wyman, Dean Stockwell, Dana Andrews)
11:00 Persuaders! - "Someone Like Me"
12:00 Stacey's Country Jamboree

WAGM Channel 8 Presque Isle (CBS, NBC, ABC)
9:00 Bugs Bunny Show
9:30 Scooby-Doo
10:00 Harlem Globetrotters
10:30 Here Come the Bears
11:00 Pebbles and Bamm-Bamm - "No Cash and Carry"
11:30 Archie's TV Funnies
12:00 Sabrina
12:30 Josie and the Pussycats
1:00 Monkees
1:30 You Are There
2:00 Children's Film Festival - "Lost in Pyjamas"
3:00 Phil Esposito
3:30 Travelure
4:00 Wide World of Sports
5:30 R.F.D. Hollywood
6:30 Ski Scene
7:00 Agriculture U.S.A.
7:30 CBS News
8:00 Lawrence Welk
9:00 All in the Family - "The Insurance is Cancelled"
9:30 Funny Face - "A Crush On Sandy"
10:00 Dick Van Dyke - "Off and Running"
10:30 Mary Tyler Moore - "The Six-and-a-Half-Year Itch"
11:00 Mission: Impossible - "The Visitors"
12:00 Movie - The Story of Ruth (1960; Stuart Whitman, Tom Tryon, Peggy Wood)

SUNDAY, NOVEMBER 28, 1971

CKCW Channel 2 Moncton, Channel 8 Charlottetown / CKLT Channel 9 Saint John (CTV)
12:30 Sacred Heart
12:45 Salvation Army
1:00 Faith and Music
1:30 Day of Discovery
2:00 Rex Humbard
3:00 Champions
4:00 Question Period
4:30 Grey Cup Forecast
5:00 Grey Cup
8:00 Grey Cup Post-Game
8:30 Mod Squad - "The Loser"
9:30 Story Theatre
10:00 W-5
11:00 Mannix - "Days Beyond Recall"
12:00 CTV News
12:20 News

CBHT Channel 3 Halifax (CBC)
10:15 Pardon My French
10:45 What On Earth?
11:15 Klahanie
11:45 Man and His Music
12:15 Nanny and the Professor
12:45 A Way Out
1:00 Analog
1:30 Country Canada
2:00 Jesse Owens
3:00 Chachapoyes
3:30 In the Village
4:00 Grey Cup Preview
5:00 Grey Cup
8:00 Grey Cup Post-Game
8:30 Jimmy Stewart Show - "A Vote For Howard"
9:00 Sunday at Nine - "Wayne and Shuster Comedy Special"
10:00 Weekend
11:00 CBC News
11:15 Nation's Business
11:20 News
11:30 Movie - Battleship Potemkin (1925; Aleksandr Antonov, Vladimir Barskiy, Grigoriy Aleksandrov)

CBCT Channel 13 Charlottetown (CBC)
11:45 Man and His Music
12:15 Pardon My French
12:45 A Way Out
1:00 Analog
1:30 Country Canada
2:00 Jesse Owens
3:00 Chachapoyes
3:30 In the Village
4:00 Grey Cup Preview
5:00 Grey Cup
8:00 Grey Cup Post-Game
8:30 Jimmy Stewart Show - "A Vote For Howard"
9:00 Sunday at Nine - "Wayne and Shuster Comedy Special"
10:00 Weekend
11:00 CBC News
11:15 Nation's Business
11:20 News
11:30 Hawaii Five-O

CHAU Channel 5 Carleton, Quebec (SRC)
10:00 Laurel et Hardy
10:30 Le Prince Saphir
11:00 Le Jour du Seigneur
12:00 D'hier a demain - "Tragedie de Berlin"
1:00 La Semaine Verte
2:00 Format 30 Dimanche
2:30 Invitation aux Loisirs
3:00 Le Francais d'aujourd'hui
3:30 5-D
4:30 Defile de la Coupe Grey
5:00 La Coupe Grey
8:15 Telejournal
8:30 Quelle famille!
9:00 Les Beaux Dimanches - "Concert de Charles Aznavour"
10:00 Les Beaux Dimanches - "Combat d'une vie: John Diefenbaker"
11:00 La Fleche du temps
11:30 Telejournal et sports
12:00 Politique Atout
12:30 Democraties en peril

CHSJ (CBAT) Channel 4 Saint John / Channel 7 Moncton (CBC)
8:45 Sacred Heart
9:00 Oral Roberts
9:30 Rex Humbard
10:30 Land and Sea
11:00 Niven Miller
11:30 Museum Memo
12:00 Gospelaires
12:30 Pierre Berton
1:00 New Life
1:30 Country Canada
2:00 To Be Announced
2:30 TV Nurse
3:00 Chachapoyes
3:30 In the Village
4:00 Grey Cup Preview
5:00 Grey Cup
8:00 Grey Cup Post-Game
8:30 Jimmy Stewart Show - "A Vote For Howard"
9:00 Sunday at Nine - "Wayne and Shuster Comedy Special"
10:00 Weekend
11:00 CBC News
11:15 Nation's Business
11:20 Final Report
11:30 Pierre Berton

CBAFT Channel 11 Moncton (SRC)
10:00 Laurel et Hardy
10:30 Le Prince Saphir
11:00 Le Jour du Seigneur
12:00 D'hier a demain - "Tragedie de Berlin"
1:00 La Semaine Verte
2:00 Format 30 Dimanche
2:30 Invitation aux Loisirs
3:00 Le Francais d'aujourd'hui
3:30 5-D
4:30 Defile de la Coupe Grey
5:00 La Coupe Grey
8:15 Telejournal
8:30 Quelle famille!
9:00 Les Beaux Dimanches - "Concert de Charles Aznavour"
10:00 Les Beaux Dimanches - "Combat d'une vie: John Diefenbaker"
11:00 La Fleche du temps
11:30 Telejournal et sports
12:00 Politique Atout
12:30 Democraties en peril

CJCB Channel 4 Sydney (CBC)
9:30 Theatre
10:00 Rex Humbard
11:00 Niven Miller
11:30 It is Written
12:00 Land and Sea
12:30 Church Service
1:00 Faith and Music
1:30 Country Canada
2:00 Jesse Owens
3:00 Chachapoyes
3:30 In the Village
4:00 Grey Cup Preview
5:00 Grey Cup
8:00 Grey Cup Post-Game
8:30 Jimmy Stewart Show - "A Vote For Howard"
9:00 Sunday at Nine - "Wayne and Shuster Comedy Special"
10:00 Weekend
11:00 CBC News
11:15 Nation's Business
11:20 News
11:40 Saint

CJCH Channel 5 Halifax (CTV)
9:45 Sacred Heart
10:00 Faith and Music
10:30 University of the Air
11:00 Niven Miller
11:30 Crossroads
12:00 World Tomorrow
12:30 It is Written
1:00 Rex Humbard
2:00 Oral Roberts
2:30 Day of Discovery
3:00 Under Attack
4:00 Western Star
4:30 Grey Cup Forecast
5:00 Grey Cup
8:00 Grey Cup Post-Game
8:30 Mod Squad - "Death of a Nobody"
9:30 Doris Day
10:00 W-5
11:00 John Gilbert
11:30 Question Period
12:00 CTV News
12:20 News
12:30 Yoga
1:00 Prayer

CKCD Channel 7 Campbellton / Channel 12 Upsalquitch Lake (CBC, CTV)
12:30 Day of Discovery
1:00 Faith and Music
1:30 Country Canada
2:00 Rex Humbard
3:00 Chachapoyes
3:30 In the Village
4:00 Grey Cup Preview
5:00 Grey Cup
8:00 Grey Cup Post-Game
8:30 Jimmy Stewart Show - "A Vote For Howard"
9:00 Sunday at Nine - "Wayne and Shuster Comedy Special"
10:00 Weekend
11:00 CBC News
11:15 Nation's Business
11:20 News
11:30 Mod Squad - "The Loser"

WLBZ Channel 2 Bangor (NBC)
12:30 Faith For Today
1:00 This is the Life
1:30 Meet the Press
2:00 NFL Football - New England @ Buffalo
5:00 NFL Football - Baltimore @ Oakland
8:00 Wild Kingdom
8:30 Walt Disney - "Lefty, the Ding-A-Ling Linx: Pt. 1"
9:30 Jimmy Stewart Show - "A Vote For Howard"
10:00 Bonanza - "The Iron Butterfly"
11:00 Bold Ones - "By Reason of Insanity"
12:00 To Be Announced
12:30 Perry Mason

WEMT (WVII) Channel 7 Bangor (ABC)
8:45 Bible Speaks
9:15 Cathedral of Tomorrow
10:15 Davey and Goliath
10:30 Underdog
11:00 Reluctant Dragon
11:30 Double Deckers
12:00 Bullwinkle
12:30 Make a Wish
1:00 College Football '71
2:00 Directions
2:30 Issues and Answers
3:00 Movie - The Mind Benders (1963; Dirk Bogarde, Mary Ure, John Clements)
5:00 Hee-Haw
6:00 Curly O'Brien
8:00 Time Tunnel
9:00 F.B.I. - "Superstition Rock"
10:00 Movie - Earth II (1971; Gary Lockwood, Scott Hylands, Hari Rhodes)
12:00 ABC News

WAGM Channel 8 Presque Isle (CBS, NBC, ABC)
9:15 Rex Humbard
10:15 Christophers
10:30 Groovie Goolies
11:00 Population... Come Fill the Earth
12:00 Camera Three - "Nijinsky By Bejart: Pt. 2"
12:30 Bishop Sheen
1:00 Insight
1:30 NFL Today
2:00 NFL Football - St. Louis @ New York Giants
4:30 Physicians Mutual
4:45 To Be Announced
5:00 NFL Football - Baltimore @ Oakland
8:00 Lassie - "The Schemer"
8:30 Walt Disney - "Lefty, the Ding-A-Ling Linx: Pt. 1"
9:30 Jimmy Stewart Show - "A Vote For Howard"
10:00 Bonanza - "The Iron Butterfly"
11:00 Bold Ones - "By Reason of Insanity"
12:00 News

SATURDAY, DECEMBER 4, 1971

CKCW Channel 2 Moncton, Channel 8 Charlottetown / CKLT Channel 9 Saint John (CTV)
9:30 Rupert Bear
10:00 Batman
10:30 Bugs Bunny and Friends
11:30 Rocky and His Pals
12:00 Tarzan
1:00 Land of the Giants
2:00 Bugs Bunny and Friends
2:30 Spiderman
3:00 Thunderbirds
3:30 Stingray
4:00 Nice Mix
4:30 Wrestling
5:30 Wide World of Sports
7:00 News
7:10 Like Young
8:00 Rollin' On the River
9:00 Movie - One More Train to Rob (1971; George Peppard, Diana Muldaur, John Vernon)
11:00 Longstreet
12:00 National News
12:15 News
12:30 Movie - Track of the Vampire (1966; William Campbell, Marissa Mathes, Lori Saunders)

CBHT Channel 3 Halifax (CBC)
10:00 Curling Classic
11:00 Merry-Go-Max
11:30 Movie - Little Lord Fauntleroy (1936; Freddie Bartholomew, Dolores Costello, C. Aubrey Smith)
1:00 Tween Set
1:30 Wild Kingdom
2:00 Children's Cinema
3:00 NBA Basketball - teams to be announced
5:00 Cartoons
5:30 Bugs Bunny/Road Runner Hour - "Mississippi Hare"/"Duck Amuck"/"Tweet Zoo"
6:30 Replay
7:00 CBC News
7:30 Land and Sea 
8:00 Montreal Variety
8:30 Reach For the Top
9:00 NHL Hockey - Vancouver @ Montreal
11:30 Countrytime
12:00 CBC News
12:15 Provincial Affairs
12:20 News
12:30 Movie - The Russians Are Coming, the Russians Are Coming (1966; Carl Reiner, Eva Marie Saint, Alan Arkin)

CBCT Channel 13 Charlottetown (CBC)
10:00 Curling Classic
11:00 Merry-Go-Max
11:30 Children's Cinema
12:30 Underdog
1:00 Tween Set
1:30 Wild Kingdom
2:00 To Be Announced
3:00 NBA Basketball - teams to be announced
5:00 Cartoons
5:30 Bugs Bunny/Road Runner Hour - "Mississippi Hare"/"Duck Amuck"/"Tweet Zoo"
6:30 Replay
7:00 CBC News
7:30 Land and Sea 
8:00 Let's Call the Whole Thing Orff
8:30 Nanny and the Professor
9:00 NHL Hockey - Vancouver @ Montreal
11:30 Countrytime
12:00 CBC News
12:15 News
12:30 Movie - Term of Trial (1962; Ursula Andress, Peter Cushing, Bernard Cribbins)

CHAU Channel 5 Carleton, Quebec (SRC)
10:00 Yogi et Popotame
10:30 Le Roi Leo
11:00 Mon ami, Ben
11:30 Tour de Terre
12:00 Robin Fusee
12:30 Lassie - "Un homme entete"
1:00 'Homme du Picardie
1:30 Le Monde en liberte 
2:00 Tennis - details a communiquer
3:00 Le Theatre Francais - "Le Bourgeois gentilhomme"
4:30 France vue du ciel - "Le Grand Jardin de la France"
6:00 Lutte
7:00 Camera-moto - "L'Hotellerie: 2e partie"
7:30 Objectif
8:00 Jeunesse
9:00 LNH Hockey - Vancouver @ Montreal
11:30 Telejournal
11:45 Nouvelles du sport
12:00 Au Masculin
12:30 Cinema - Sept ans de reflexion (1955; Marilyn Monroe, Tom Ewell, Evelyn Keyes)

CHSJ (CBAT) Channel 4 Saint John / Channel 7 Moncton (CBC)
9:00 Miss Ann
9:30 Movie - Ma and Pa Kettle at the Fair (1952; Marjorie Main, Percy Kilbride, James Best)
11:00 Davey and Goliath
11:30 Reach For the Top
12:00 Empty Stocking Fund
8:00 Hawaii Five-O
9:00 NHL Hockey - Vancouver @ Montreal
11:30 Countrytime
12:00 CBC News
12:15 News
12:30 Movie - The Raiders (1952; Richard Conte, Viveca Lindfors, Barbara Britton)

CBAFT Channel 11 Moncton (SRC)
10:00 Yogi et Popotame
10:30 Le Roi Leo
11:00 Mon ami, Ben
11:30 Tour de Terre
12:00 Robin Fusee
12:30 Lassie - "Un homme entete"
1:00 L'Homme du Picardie
1:30 Le Monde en liberte 
2:00 Tennis - details a communiquer
3:00 Le Theatre Francais - "Le Bourgeois gentilhomme"
4:30 France vue du ciel - "Le Grand Jardin de la France"
6:00 Departement S - "Le Fantome de Mary Burnham"
7:00 Camera-moto - "L'Hotellerie: 2e partie"
7:30 Telejournal
7:40 Nouvelles du sport
7:50 La Politique Federale
8:00 Cent filles a marier - "L'Incendiaire"
9:00 LNH Hockey - Vancouver @ Montreal
11:30 Telejournal
11:45 Nouvelles du sport
12:00 Au Masculin
12:30 Cinema - Sept ans de reflexion (1955; Marilyn Monroe, Tom Ewell, Evelyn Keyes)

CJCB Channel 4 Sydney (CBC)
12:00 Deputy Dawg
12:30 Movie - It's a Pleasure (1945; Sonja Henie, Michael O'Shea, Marie McDonald)
2:00 Children's Cinema
3:00 NBA Basketball - teams to be announced
5:00 Cartoons
5:30 Bugs Bunny/Road Runner Hour - "Mississippi Hare"/"Duck Amuck"/"Tweet Zoo"
6:30 News
7:00 Mystery
8:30 Saturday Night
9:00 NHL Hockey - Vancouver @ Montreal
11:30 Countrytime
12:00 CBC News
12:15 Provincial Affairs
12:20 Movie - The Reward (1965; Max Von Sydow, Yvette Mimieux, Efrem Zimbalist Jr.)

CJCH Channel 5 Halifax (CTV)
10:00 University of the Air
11:30 Rocky and His Pals
12:00 Movie - Devils of Darkness (1965; William Sylvester, Hubert Noel, Tracy Reed)
1:30 Tumbleweed
2:00 National Film Board
2:30 Claire Olsen
3:00 Make Mine Country
3:30 Escape Route
4:00 Movie - Sea Fury (1958; Stanley Baker, Victor McLaglen, Luciana Paluzzi)
5:30 Wide World of Sports
7:00 Wrestling
8:00 Rollin' On the River
9:00 Movie - One More Train to Rob (1971; George Peppard, Diana Muldaur, John Vernon)
11:00 Saint
12:00 National News
12:15 News
12:30 Movie - Darling (1965; Julie Christie, Dirk Bogarde, Laurence Harvey)

CKCD Channel 7 Campbellton / Channel 12 Upsalquitch Lake (CBC, CTV)
9:30 Rupert Bear
10:00 Batman
10:30 Bugs Bunny and Friends
11:30 Rocky and His Pals
12:00 Tarzan
1:00 Land of the Giants
2:00 Bugs Bunny and Friends
2:30 Spiderman
3:00 NBA Basketball - teams to be announced
5:00 Thunderbirds
5:30 Stingray
6:00 Wrestling
7:00 Like Young
8:00 Rollin' On the River
9:00 NHL Hockey - Vancouver @ Montreal
11:30 Countrytime
12:00 CBC News
12:15 News
12:30 Movie - Track of the Vampire (1966; William Campbell, Marissa Mathes, Lori Saunders)

WLBZ Channel 2 Bangor (NBC)
9:00 Dr. Dolittle
9:30 Woody Woodpecker
10:00 Deputy Dawg
10:30 Pink Panther - "Pink Pranks"/"Hasty But Tasty"/"In the Pink"
11:00 Barrier Reef
11:30 Take a Great Step
12:30 Bugaloos
1:00 Mr. Wizard
1:30 Jetsons
2:00 Roller Derby
3:00 T.H.E. Cat
3:30 David Frost
5:00 NFL Football - New York Jets @ Dallas
8:00 NBC News
8:30 Glad Tidings
9:00 Partners - "To Catch a Crooke"
9:30 Good Life - "A Tremendous Sense of Loyalty"
10:00 Movie - One More Train to Rob (1971; George Peppard, Diana Muldaur, John Vernon)
12:00 Movie - Monkey Business (1931; Groucho Marx, Harpo Marx, Chico Marx)
1:20 Movie - The Couch (1962; Grant Williams, Shirley Knight, Onslow Stevens)

WEMT (WVII) Channel 7 Bangor (ABC)
9:00 Jerry Lewis
9:30 Road Runner Show - "Hairied and Hurried"/"Tugboat Granny"/"Mother Was a Rooster"
10:00 Funky Phantom - "April's Foolish Day"
10:30 Jackson Five - "Jackson Island"
11:00 Bewitched
11:30 Lidsville
12:00 Curiosity Shop
1:00 Jonny Quest
1:30 College Football Today
1:45 College Football - Tennessee Vs. Pennsylvania State
5:00 Time Tunnel
6:00 Wide World of Sports
7:30 Bud Leavitt
8:00 Hee-Haw
9:00 Getting Together - "Memories Are Made of This"
9:30 Movie - The Devil and Miss Sarah (1971; Gene Barry, Janice Rule, James Drury)
11:00 Persuaders! - "A Home of One's Own"
12:00 Stacey's Country Jamboree

WAGM Channel 8 Presque Isle (CBS, NBC, ABC)
9:00 Bugs Bunny Show
9:30 Scooby-Doo
10:00 Harlem Globetrotters
10:30 Here Come the Bears
11:00 Pebbles and Bamm-Bamm - "Wooly the Great"
11:30 Archie's TV Funnies
12:00 Sabrina
12:30 Josie and the Pussycats
1:00 Monkees
1:30 You Are There 
2:00 Children's Film Festival - "Skinny and Fatty"
3:00 Phil Esposito
3:30 Travelure
4:00 Wide World of Sports
5:30 R.F.D. Hollywood
6:30 Ski Scene
7:00 Agriculture U.S.A.
7:30 CBS News
8:00 Lawrence Welk
9:00 All in the Family - "The Man in the Street"
9:30 Funny Face - "Captain Wonderful"
10:00 Dick Van Dyke - "Room With a View"
10:30 Mary Tyler Moore - "... is a Friend in Need"
11:00 Mission: Impossible - "Nerves"
12:00 Movie - John Goldfarb, Please Come Home (1965; Shirley MacLaine, Peter Ustinov, Richard Crenna)

SUNDAY, DECEMBER 5, 1971

CKCW Channel 2 Moncton, Channel 8 Charlottetown / CKLT Channel 9 Saint John (CTV)
12:30 Sacred Heart
12:45 Salvation Army
1:00 Faith and Music
1:30 Day of Discovery
2:00 Rex Humbard
3:00 It is Written
3:30 Movie - Follow That Dream (1962; Elvis Presley, Arthur O'Connell, Anne Helm)
5:00 Escape Route
5:30 Question Period
6:00 Untamed World - "Arctic and Man"
6:30 Journal
7:00 Champions
8:00 Story Theatre - "Walking Man: Sir Gawain: Is He Fat?"
8:30 Mod Squad - "Death of a Nobody"
9:30 Shirley's World - "A Mother's Touch"
10:00 Canadian Dilemma
11:00 Mannix - "Catspaw"
12:00 CTV News
12:20 News

CBHT Channel 3 Halifax (CBC)
10:15 Pardon My French
10:45 What On Earth?
11:15 Klahanie
11:45 Man and His Music
12:15 Nanny and the Professor
12:45 A Way Out
1:00 Analog
1:30 Country Canada
2:00 NFL Football - New York Giants @ Washington
4:30 Sportsweek
5:00 Music to See
5:30 Hymn Sing
6:00 Walt Disney - "Lefty, the Ding-A-Ling Linx: Pt. 1"
7:00 Rovers
7:30 Beethoven's Birthday
9:00 Elizabeth R. - "The Lion's Cub"
10:30 Weekend
11:00 CBC News
11:15 Nation's Business
11:20 News
11:30 Movie - 49th Parallel (1941; Leslie Howard, Laurence Olivier, Raymond Massey)

CBCT Channel 13 Charlottetown (CBC)
11:15 Klahanie
11:45 Man and His Music
12:15 Pardon My French
12:45 A Way Out
1:00 Analog
1:30 Country Canada
2:00 NFL Football - New York Giants @ Washington
4:30 Sportsweek
5:00 Music to See
5:30 Hymn Sing
6:00 Walt Disney - "Lefty, the Ding-A-Ling Linx: Pt. 1"
7:00 Rovers
7:30 Beethoven's Birthday
9:00 Elizabeth R. - "The Lion's Cub"
10:30 Weekend
11:00 CBC News
11:15 Nation's Business
11:20 News
11:30 Hawaii Five-O

CHAU Channel 5 Carleton, Quebec (SRC)
10:00 Laurel et Hardy
10:30 Le Prince Saphir
11:00 Le Jour du Seigneur
12:00 D'hier a demain
1:00 La Semaine Verte
2:00 Football Americain - les Geants de New York @ Washington
4:45 Echos du sport
5:00 Format 30 Dimanche
5:30 Invitation aux Loisirs
6:00 5-D
7:00 Le Francais d'aujourd'hui
7:30 Documentaire
8:00 Quelle famille!
8:30 Les Beaux Dimanches
11:00 La Fleche du temps
11:30 Telejournal et sports
12:00 Politique Atout
12:30 Tournament de la guerre

CHSJ (CBAT) Channel 4 Saint John / Channel 7 Moncton (CBC)
8:45 Sacred Heart
9:00 Oral Roberts
9:30 Rex Humbard
10:30 Land and Sea
11:00 Niven Miller
11:30 Museum Memo
12:00 Gospelaires
12:30 Pierre Berton
1:00 New Life
1:30 Country Canada
2:00 NFL Football - New York Giants @ Washington
4:30 Sportsweek
5:00 Music to See
5:30 Hymn Sing
6:00 Walt Disney - "Lefty, the Ding-A-Ling Linx: Pt. 1"
7:00 Rovers
7:30 Beethoven's Birthday
9:00 Elizabeth R. - "The Lion's Cub"
10:30 Weekend
11:00 CBC News
11:15 Nation's Business
11:20 Final Report
11:30 Newscope

CBAFT Channel 11 Moncton (SRC)
10:00 Laurel et Hardy
10:30 Le Prince Saphir
11:00 Le Jour du Seigneur
12:00 D'hier a demain
1:00 La Semaine Verte
2:00 Football Americain - les Geants de New York @ Washington
4:45 Echos du sport
5:00 Format 30 Dimanche
5:30 Invitation aux Loisirs
6:00 5-D
7:00 Le Francais d'aujourd'hui
7:30 Telejournal
7:40 Nouvelles du sport
8:00 Quelle famille!
8:30 Les Beaux Dimanches
11:00 La Fleche du temps
11:30 Telejournal et sports
12:00 Politique Atout
12:30 Tournament de la guerre

CJCB Channel 4 Sydney (CBC)
9:30 Theatre
10:00 Rex Humbard
11:00 Niven Miller
11:30 It is Written
12:00 Land and Sea
12:30 Church Service
1:00 Faith and Music
1:30 Country Canada
2:00 NFL Football - New York Giants @ Washington
4:30 Sportsweek
5:00 Music to See
5:30 Hymn Sing
6:00 Walt Disney - "Lefty, the Ding-A-Ling Linx: Pt. 1"
7:00 Rovers
7:30 Beethoven's Birthday
9:00 Elizabeth R. - "The Lion's Cub"
10:30 Weekend
11:00 CBC News
11:15 Nation's Business
11:20 News
11:40 Saint

CJCH Channel 5 Halifax (CTV)
9:45 Sacred Heart
10:00 Faith and Music
10:30 University of the Air
11:00 Niven Miller
11:30 Crossroads
12:00 World Tomorrow
12:30 It is Written
1:00 Rex Humbard
2:00 Oral Roberts
2:30 Day of Discovery
3:00 Under Attack
4:00 Movie - The Spaniard's Curse (1958; Tony Wright, Lee Patterson, Susan Beaumont)
5:30 Movie - Scott of the Antarctic (1958; John Mills, Derek Bond, Harold Warrender)
7:30 Untamed World - "Arctic and Man"
8:00 Story Theatre - "Walking Man: Sir Gawain: Is He Fat?"
8:30 Mod Squad - "Death of a Nobody"
9:30 Shirley's World - "A Mother's Touch"
10:00 Canadian Dilemma
11:00 John Gilbert
11:30 Question Period
12:00 CTV News
12:20 News
12:30 Yoga
1:00 Prayer

CKCD Channel 7 Campbellton / Channel 12 Upsalquitch Lake (CBC, CTV)
12:30 Day of Discovery
1:00 Faith and Music
1:30 Country Canada
2:00 NFL Football - New York Giants @ Washington
4:30 Sportsweek
5:00 Music to See
5:30 Rex Humbard
6:30 Journal
7:00 Rovers
7:30 Beethoven's Birthday
9:00 Elizabeth R. - "The Lion's Cub"
10:30 Weekend
11:00 CBC News
11:15 Nation's Business
11:20 Spectroscope
11:45 News

WLBZ Channel 2 Bangor (NBC)
12:30 Faith For Today
1:00 This is the Life
1:30 Meet the Press
2:00 NFL Football - Miami @ New England
5:00 Mike Douglas
6:30 David Frost
7:30 NBC News 
8:00 Wild Kingdom
8:30 Walt Disney - "Lefty, the Ding-A-Ling Linx: Pt. 2"
9:30 Jimmy Stewart Show - "Period of Readjustment"
10:00 Bonanza - "The Rattlesnake Brigade"
11:00 Bold Ones - "The Glass Cage"
12:00 Perry Mason

WEMT (WVII) Channel 7 Bangor (ABC)
8:45 Bible Speaks
9:15 Cathedral of Tomorrow
10:15 Davey and Goliath
10:30 Underdog
11:00 Reluctant Dragon
11:30 Double Deckers
12:00 Bullwinkle
12:30 Make a Wish
1:00 College Football '71
2:00 Directions
2:30 Issues and Answers
3:00 Movie - Warriors Five (1962; Jack Palance, Giovanna Ralli, Serge Reggiani)
4:30 Movie - Dagora, the Space Monster (1964; Yosuke Natsuki, Yoko Fujiyama, Hiroshi Koizumi)
6:00 Curly O'Brien
8:00 Time Tunnel
9:00 F.B.I. - "The Minerva Tapes"
10:00 Movie - Luv (1967;  Jack Lemmon, Peter Falk, Elaine May)
12:00 ABC News

WAGM Channel 8 Presque Isle (CBS, NBC, ABC)
9:15 Rex Humbard
10:15 Christophers
10:30 Groovie Goolies
11:00 Lamp Unto My Feet
11:30 Look Up and Live
12:00 Camera Three - "A Primer For 2001: A Space Odyssey"
12:30 Bishop Sheen
1:00 Insight
1:30 NFL Today
2:00 NFL Football - New York Giants @ Washington
5:00 NFL Football - New Orleans @ Los Angeles Rams
8:00 Lassie - "The Flying Grandpa"
8:30 Walt Disney - "Lefty, the Ding-A-Ling Linx: Pt. 2"
9:30 Jimmy Stewart Show - "Period of Readjustment"
10:00 Bonanza - "The Rattlesnake Brigade"
11:00 Bold Ones - "The Glass Cage"
12:00 News

SATURDAY, DECEMBER 11, 1971

CKCW Channel 2 Moncton, Channel 8 Charlottetown / CKLT Channel 9 Saint John (CTV)
9:30 Rupert Bear
10:00 Batman
10:30 Bugs Bunny and Friends
11:30 Rocky and His Pals
12:00 Tarzan
1:00 Land of the Giants
2:00 Bugs Bunny and Friends
2:30 Spiderman
3:00 Thunderbirds
3:30 Stingray
4:00 Nice Mix
4:30 Wrestling
5:30 Wide World of Sports
7:00 News
7:10 Like Young
8:00 Rollin' On the River
9:00 Movie - The High, Bright Sun (1964; Dirk Bogarde, George Chakiris, Susan Strasberg)
11:00 Longstreet
12:00 National News
12:15 News
12:30 Movie - The Vampire (1957; John Beal, Coleen Gray, Kenneth Tobey)

CBHT Channel 3 Halifax (CBC)
10:00 Curling Classic
11:00 Merry-Go-Max
11:30 Movie - The Adventures of Tom Sawyer (1938; Tommy Kelly, Jackie Moran, Ann Gillis)
1:00 Tween Set
1:30 Wild Kingdom
2:00 Goose Hunt
2:15 NFL Football - Detroit @ Minnesota
5:00 Cartoons
5:30 Bugs Bunny/Road Runner Hour - "This is a Life?"/"The Jet Cage"/"Dr. Devil and Mr. Hare"
6:30 Replay
7:00 CBC News
7:30 Land and Sea
8:00 Montreal Variety
8:30 Reach For the Top
9:00 NHL Hockey - Chicago @ Toronto
11:30 Countrytime
12:00 CBC News
12:15 Provincial Affairs
12:20 News
12:30 Movie - Seconds (1966; Rock Hudson, Frank Campanella, John Randolph)

CBCT Channel 13 Charlottetown (CBC)
10:00 Curling Classic
11:00 Merry-Go-Max
11:30 Children's Cinema
12:30 Underdog
1:00 All Around the Circle
1:30 Wild Kingdom
2:00 Goose Hunt
2:15 NFL Football - Detroit @ Minnesota
5:00 Cartoons
5:30 Bugs Bunny/Road Runner Hour - "This is a Life?"/"The Jet Cage"/"Dr. Devil and Mr. Hare"
6:30 Replay
7:00 CBC News
7:30 Land and Sea 
8:00 Let's Call the Whole Thing Orff
8:30 Nanny and the Professor
9:00 NHL Hockey - Chicago @ Toronto
11:30 Countrytime
12:00 CBC News
12:15 News
12:30 Movie - Cheyenne Autumn (1964; Richard Widmark, Carroll Baker, Karl Malden)

CHAU Channel 5 Carleton, Quebec (SRC)
10:00 Yogi et Popotame
10:30 Le Roi Leo
11:00 Mon ami, Ben
11:30 Tour de Terre - "Les Reves"
12:00 Robin Fusee - "Genie en bouteille"
12:30 Lassie - "La Brebis egaree"
1:00 L'Homme du Picardie
1:30 Le Monde en liberte 
2:00 Tennis - details a communiquer
3:00 Le Theatre Francais - "L'Affaire Lourdes"
4:30 France vue du ciel - "Du Rhone aux Alpes"
6:00 Lutte
7:00 Camera-moto
7:30 Objectif
8:00 Jeunesse
9:00 LNH Hockey - Minnesota @ Montreal
11:30 Telejournal
11:45 Nouvelles du sport
12:00 Au Masculin
12:30 Cinema - L'Insoumis (1964; Alain Delon, Lea Massari, Georges Geret)

CHSJ (CBAT) Channel 4 Saint John / Channel 7 Moncton (CBC)
9:00 Miss Ann
9:30 Movie - Ma and Pa Kettle Back On the Farm (1951; Marjorie Main, Percy Kilbride, Richard Long)
10:40 Movie - Abbott and Costello Meet the Keystone Cops (1955; Bud Abbott, Lou Costello, Fred Clark)
12:00 Davey and Goliath
12:30 Reach For the Top
1:00 Movie - Wyoming Mail (1950; Stephen McNally, Alexis Smith, Ed Begley)
2:15 NFL Football - Detroit @ Minnesota
5:00 I Dream of Jeannie
5:30 Wild Kingdom
6:00 Talent Parade
6:30 Good Life
7:00 Hawaii Five-O
8:00 Mission: Impossible
9:00 NHL Hockey - Chicago @ Toronto
11:30 Countrytime
12:00 CBC News
12:15 News
12:30 Movie - Bullet For a Badman (1964; Audie Murphy, Darren McGavin, Ruta Lee)

CBAFT Channel 11 Moncton (SRC)
10:00 Yogi et Popotame
10:30 Le Roi Leo
11:00 Mon ami, Ben
11:30 Tour de Terre - "Les Reves"
12:00 Robin Fusee - "Genie en bouteille"
12:30 Lassie - "La Brebis egaree"
1:00 L'Homme du Picardie
1:30 Le Monde en liberte 
2:00 Tennis - details a communiquer
3:00 Le Theatre Francais - "L'Affaire Lourdes"
4:30 France vue du ciel - "Du Rhone aux Alpes"
6:00 Departement S - "Les Fleurs du mal"
7:00 Camera-moto
7:30 Telejournal
7:40 Nouvelles du sport
7:50 La Politique Federale
8:00 Cent filles a marier
9:00 LNH Hockey - Minnesota @ Montreal
11:30 Telejournal
11:45 Nouvelles du sport
12:00 Au Masculin
12:30 Cinema - L'Insoumis (1964; Alain Delon, Lea Massari, Georges Geret)

CJCB Channel 4 Sydney (CBC)
12:00 Deputy Dawg
12:30 Movie - Dance With Me, Henry (1956; Bud Abbott, Lou Costello, Gigi Perreau)
2:00 Goose Hunt
2:15 NFL Football - Detroit @ Minnesota
5:00 Death Valley Days
5:30 Bugs Bunny/Road Runner Hour - "This is a Life?"/"The Jet Cage"/"Dr. Devil and Mr. Hare"
6:30 News
7:00 McCloud
8:30 Saturday Night
9:00 NHL Hockey - Chicago @ Toronto
11:30 Countrytime
12:00 CBC News
12:15 Provincial Affairs
12:20 Movie - Three Bad Sisters (1956; Marla English, Kathleen Hughes, Sara Shane)

CJCH Channel 5 Halifax (CTV)
10:00 University of the Air
11:30 Rocky and His Pals
12:00 Movie - The Creature Walks Among Us (1956; Jeff Morrow, Rex Reason, Leigh Snowden)
1:30 Tumbleweed
2:00 National Film Board
2:30 Claire Olsen
3:00 Make Mine Country
3:30 Fantasyland
4:00 Movie - The End of the River (1947; Sabu, Bibi Ferreira, Esmond Knight)
5:30 Wide World of Sports
7:00 Wrestling
8:00 Rollin' On the River
9:00 Movie - The High, Bright Sun (1964; Dirk Bogarde, George Chakiris, Susan Strasberg)
11:00 Saint
12:00 National News
12:15 News
12:30 Movie - Here Comes the Groom (1951; Bing Crosby, Jane Wyman, Alexis Smith)

CKCD Channel 7 Campbellton / Channel 12 Upsalquitch Lake (CBC, CTV)
9:30 Rupert Bear
10:00 Batman
10:30 Bugs Bunny and Friends
11:30 Rocky and His Pals
12:00 Tarzan
1:00 Land of the Giants
2:00 Goose Hunt
2:15 NFL Football - Detroit @ Minnesota
5:00 Thunderbirds
5:30 Stingray
6:00 Wrestling
7:00 Like Young
8:00 Rollin' On the River
9:00 NHL Hockey - Chicago @ Toronto
11:30 Countrytime
12:00 CBC News
12:15 News
12:30 Movie - The Vampire (1957; John Beal, Coleen Gray, Kenneth Tobey)

WLBZ Channel 2 Bangor (NBC)
9:00 Dr. Dolittle
9:30 Woody Woodpecker
10:00 Deputy Dawg
10:30 Pink Panther - "The Pink Flea"/"I've Got Ants in My Plans"/"Pinto Pink"
11:00 Barrier Reef
11:30 Take a Great Step
12:30 Bugaloos
1:00 Mr. Wizard
1:30 Jetsons
2:00 Roller Derby
3:00 David Frost
4:30 Vegetarian Gourmet
4:45 Changing Times
5:00 NFL Football - Baltimore @ Miami 
8:00 NBC News
8:30 Glad Tidings
9:00 Partners - "Face of Fear"
9:30 Good Life - "Butterfield Ate"
10:00 Movie - The Big Country (first part) (1958; Gregory Peck, Jean Simmons, Carroll Baker)
12:00 Movie - The Castilian (1963; Espartaco Santoni, Frankie Avalon, Cesar Romero)

WEMT (WVII) Channel 7 Bangor (ABC)
9:00 Jerry Lewis
9:30 Road Runner Show - "Lickety-Splat!"/"Tweet and Sour"/"Fish and Slips"
10:00 Funky Phantom - "The Forest's Prime-Evil"
10:30 Jackson Five - "The Michael Look"
11:00 Bewitched
11:30 Lidsville
12:00 Curiosity Shop
1:00 Jonny Quest
1:30 Lancelot Link, Secret Chimp
2:00 American Bandstand
3:00 Boardwalk Bowl
6:00 Wide World of Sports
7:30 Bud Leavitt
8:00 Hee-Haw
9:00 Getting Together - "The Oldies But Goodies Remind Me of You"
9:30 Movie - See the Man Run (1971; Robert Culp, Angie Dickinson, Eddie Albert)
11:00 Persuaders! - "The Morning After"
12:00 Stacey's Country Jamboree

WAGM Channel 8 Presque Isle (CBS, NBC, ABC)
9:00 Bugs Bunny Show
9:30 Scooby-Doo
10:00 Harlem Globetrotters
10:30 Here Come the Bears
11:00 Santa Claus
11:30 Archie's TV Funnies
12:00 Sabrina
12:30 Josie and the Pussycats
1:00 Monkees
1:30 You Are There 
2:00 NFL Football - Detroit @ Minnesota
5:00 To Be Announced
5:30 R.F.D. Hollywood
6:30 Ski Scene
7:00 Agriculture U.S.A.
7:30 CBS News
8:00 Lawrence Welk
9:00 All in the Family - "Cousin Maude's Visit"
9:30 Funny Face - "Pilot"
10:00 Dick Van Dyke - "Linda, Linda, Linda"
10:30 Mary Tyler Moore - "The Square-Shaped Room"
11:00 Mission: Impossible - "Run For the Money"
12:00 Movie - Shock Treatment (1964; Stuart Whitman, Carol Lynley, Roddy McDowall)

SUNDAY, DECEMBER 12, 1971

CKCW Channel 2 Moncton, Channel 8 Charlottetown / CKLT Channel 9 Saint John (CTV)
12:30 Sacred Heart
12:45 Salvation Army
1:00 Faith and Music
1:30 Day of Discovery
2:00 Rex Humbard
3:00 It is Written
3:30 Movie - The Rider in the Night (1964; Annette De Villiers, Brian O'Shaughnessy)
5:00 Escape Route
5:30 Question Period
6:00 Untamed World
6:30 Journal
7:00 Champions
8:00 Story Theatre
8:30 Mod Squad - "Feet of Clay"
9:30 Shirley's World
10:00 W-5
11:00 Mannix - "To Save a Dead Man"
12:00 CTV News
12:20 News

CBHT Channel 3 Halifax (CBC)
10:15 Pardon My French
10:45 What On Earth?
11:15 Klahanie
11:45 Man and His Music
12:15 Nanny and the Professor
12:45 A Way Out
1:00 Analog
1:30 Country Canada
2:00 Music to See
2:30 Hymn Sing
3:00 1971 Curling Championships
3:30 Kaleidosport - "Pre-Olympics"
5:00 Away We Go
6:00 Walt Disney - "Lefty, the Ding-A-Ling Linx: Pt. 2"
7:00 Rovers - "Pacific Lady"
7:30 Jimmy Stewart Show
8:00 Flip Wilson
9:00 Elizabeth R. - "The Marriage Game"
10:30 Weekend
11:00 CBC News
11:15 Nation's Business
11:20 News
11:30 Movie - The Body Snatcher (1945; Boris Karloff, Bela Lugosi, Henry Daniell)

CBCT Channel 13 Charlottetown (CBC)
11:45 Man and His Music
12:15 Pardon My French
12:45 A Way Out
1:00 Analog
1:30 Country Canada
2:00 Music to See
2:30 Hymn Sing
3:00 1971 Curling Championships
3:30 Kaleidosport - "Pre-Olympics"
5:00 Away We Go
6:00 Walt Disney - "Lefty, the Ding-A-Ling Linx: Pt. 2"
7:00 Rovers - "Pacific Lady"
7:30 Jimmy Stewart Show
8:00 Flip Wilson
9:00 Elizabeth R. - "The Marriage Game"
10:30 Weekend
11:00 CBC News
11:15 Nation's Business
11:20 News
11:30 Hawaii Five-O

CHAU Channel 5 Carleton, Quebec (SRC)
10:00 Laurel et Hardy
10:30 Le Prince Saphir
11:00 Le Jour du Seigneur - "Aujourd'hui de Jonquiere"
12:00 D'hier a demain - "Robert Scott et la course au Pole Sud"
1:00 La Semaine Verte
2:00 Format 30 Dimanche
2:30 Invitation aux Loisirs
3:00 Football Americain - Dallas @ les Geants de New York
5:45 Echos du sport
6:00 5-D
7:00 Le Francais d'aujourd'hui
7:30 Documentaire
8:00 Quelle famille!
8:30 Les Beaux Dimanches
11:00 La Fleche du temps
11:30 Telejournal et sports
12:00 Politique Atout
12:30 Grande offensive alliee

CHSJ (CBAT) Channel 4 Saint John / Channel 7 Moncton (CBC)
8:45 Sacred Heart
9:00 Oral Roberts
9:30 Rex Humbard
10:30 Land and Sea
11:00 Niven Miller
11:30 Museum Memo
12:00 Gospelaires
12:30 Pierre Berton
1:00 New Life
1:30 Country Canada
2:00 Music to See
2:30 TV Nurse
3:00 1971 Curling Championships
3:30 Kaleidosport - "Pre-Olympics"
5:00 Away We Go
6:00 Walt Disney - "Lefty, the Ding-A-Ling Linx: Pt. 2"
7:00 Rovers - "Pacific Lady"
7:30 Jimmy Stewart Show
8:00 Flip Wilson
9:00 Elizabeth R. - "The Marriage Game"
10:30 Weekend
11:00 CBC News
11:15 Nation's Business
11:20 Final Report
11:30 Newscope

CBAFT Channel 11 Moncton (SRC)
10:00 Laurel et Hardy
10:30 Le Prince Saphir
11:00 Le Jour du Seigneur - "Aujourd'hui de Jonquiere"
12:00 D'hier a demain - "Robert Scott et la course au Pole Sud"
1:00 La Semaine Verte
2:00 Format 30 Dimanche
2:30 Invitation aux Loisirs
3:00 Football Americain - Dallas @ les Geants de New York
5:45 Echos du sport
6:00 5-D
7:00 Le Francais d'aujourd'hui
7:30 Telejournal
7:40 Nouvelles du sport
8:00 Quelle famille!
8:30 Les Beaux Dimanches
11:00 La Fleche du temps
11:30 Telejournal et sports
12:00 Politique Atout
12:30 Grande offensive alliee

CJCB Channel 4 Sydney (CBC)
9:30 Theatre
10:00 Rex Humbard
11:00 Niven Miller
11:30 It is Written
12:00 Land and Sea
12:30 Church Service
1:00 Faith and Music
1:30 Country Canada
2:00 Music to See
2:30 Hymn Sing
3:00 1971 Curling Championships
3:30 Kaleidosport - "Pre-Olympics"
5:00 Away We Go
6:00 Walt Disney - "Lefty, the Ding-A-Ling Linx: Pt. 2"
7:00 Rovers - "Pacific Lady"
7:30 Jimmy Stewart Show
8:00 Flip Wilson
9:00 Elizabeth R. - "The Marriage Game"
10:30 Weekend
11:00 CBC News
11:15 Nation's Business
11:20 News
11:40 Saint

CJCH Channel 5 Halifax (CTV)
9:45 Sacred Heart
10:00 Rex Humbard
11:00 Oral Roberts
11:30 Crossroads
12:00 Christmas Daddies
7:30 Untamed World
8:00 Story Theatre
8:30 Mod Squad - "Feet of Clay"
9:30 Shirley's World
10:00 W-5
11:00 John Gilbert
11:30 Question Period
12:00 CTV News
12:20 News
12:30 Yoga
1:00 Prayer

CKCD Channel 7 Campbellton / Channel 12 Upsalquitch Lake (CBC, CTV)
12:00 Rex Humbard
1:00 Faith and Music
1:30 Country Canada
2:00 Music to See
2:30 Day of Discovery
3:00 NFL Football - Dallas @ New York Giants
5:30 Sportsweek
6:00 Untamed World
6:30 Journal
7:00 Rovers - "Pacific Lady"
7:30 Jimmy Stewart Show
8:00 Flip Wilson
9:00 Elizabeth R. - "The Marriage Game"
10:30 Weekend
11:00 CBC News
11:15 Nation's Business
11:20 News
11:30 Mod Squad - "Feet of Clay"

WLBZ Channel 2 Bangor (NBC)
12:30 Faith For Today
1:00 All But For One Day
1:30 Meet the Press
2:00 NFL Football - New England @ New York Jets
5:00 NFL Football - Oakland @ Kansas City
8:00 Wild Kingdom
8:30 Hallmark Hall of Fame - "The Littlest Angel"
10:00 Bonanza - "Easy Come, Easy Go"
11:00 Bold Ones - "Justice is a Sometime Thing"
12:00 Physicians Mutual
12:15 Perry Mason

WEMT (WVII) Channel 7 Bangor (ABC)
8:45 Bible Speaks
9:15 Cathedral of Tomorrow
10:15 Davey and Goliath
10:30 Underdog
11:00 Reluctant Dragon
11:30 Double Deckers
12:00 Bullwinkle
12:30 Make a Wish
1:00 Sports Special - "The NBA"
1:30 U.S. Golf Association Highlights
2:00 Directions - "The Concerns of Roman Vishniac"
2:30 Issues and Answers
3:00 Movie - Stranger From Hong Kong (1963; Dalida, Philippe Nicaud, Tania Beryl)
4:30 Movie - The Racers (1955;  Kirk Douglas, Bella Darvi, Gilbert Roland)
6:00 Curly O'Brien
8:00 Time Tunnel
9:00 F.B.I. - "Bitter Harbour"
10:00 Movie - Hurry Sundown (1967; Michael Caine, Jane Fonda, John Phillip Law)
1:00 ABC News

WAGM Channel 8 Presque Isle (CBS, NBC, ABC)
9:15 Rex Humbard
10:15 Christophers
10:30 Groovie Goolies
11:00 Lamp Unto My Feet
11:30 Look Up and Live
12:00 Camera Three
12:30 Bishop Sheen
1:00 Insight
1:30 NFL Today
2:00 NFL Football - Dallas @ New York Giants
4:30 Physicians Mutual
4:45 Holiday Fashions
5:00 Stories of Success
5:30 Have Gun, Will Travel
6:00 Christmas Carol
7:00 60 Minutes
8:00 Lassie - "Mustang: Pt. 1"
8:30 Hallmark Hall of Fame - "The Littlest Angel"
10:00 Bonanza - "Easy Come, Easy Go"
11:00 Bold Ones - "Justice is a Sometime Thing"
12:00 News

SATURDAY, DECEMBER 18, 1971

CKCW Channel 2 Moncton, Channel 8 Charlottetown / CKLT Channel 9 Saint John (CTV)
10:30 Rupert Bear
11:00 Batman
11:30 Rocky and His Pals
12:00 Tarzan
1:00 Land of the Giants
2:00 Bugs Bunny and Friends
2:30 Spiderman
3:00 Thunderbirds
3:30 Stingray
4:00 Nice Mix
4:30 Wrestling
5:30 Wide World of Sports
7:00 News
7:10 Like Young
8:00 Rollin' On the River
9:00 Movie - Papa's Delicate Condition (1963; Jackie Gleason, Glynis Johns, Laurel Goodwin)
11:00 Longstreet
12:00 National News
12:15 News
12:30 Movie - The Invisible Dr. Mabuse (1962; Lex Barker, Karin Dor, Siegfried Lowitz)

CBHT Channel 3 Halifax (CBC)
10:00 Curling Classic
11:00 Merry-Go-Max
11:30 Movie - The Road to Singapore (1931; William Powell, Doris Kenyon, Marian Marsh)
1:00 Tween Set
1:30 Wild Kingdom
2:00 Children's Cinema
3:00 International Badminton - China Vs. Canada
4:00 Wishbone
5:00 Cartoons
5:30 Bugs Bunny/Road Runner Hour - "14 Carrot Rabbit"/"Bewitched Bunny"/"Fair Haired Hare"
6:30 Replay
7:00 CBC News
7:30 Land and Sea
8:00 Montreal Variety
8:30 Reach For the Top
9:00 NHL Hockey - Buffalo @ Toronto
11:30 Countrytime
12:00 CBC News
12:15 Provincial Affairs
12:20 News
12:30 Movie - When Worlds Collide (1951; Richard Derr, Barbara Rush, Peter Hansen)

CBCT Channel 13 Charlottetown (CBC)
10:00 Curling Classic
11:00 Merry-Go-Max
11:30 Children's Cinema
12:30 Underdog
1:00 Tween Set
1:30 Wild Kingdom
2:00 Children's Cinema
3:00 International Badminton - China Vs. Canada
4:00 Wishbone
5:00 Cartoons
5:30 Bugs Bunny/Road Runner Hour - "14 Carrot Rabbit"/"Bewitched Bunny"/"Fair Haired Hare"
6:30 Replay
7:00 CBC News
7:30 Land and Sea
8:00 Let's Call the Whole Thing Orff
8:30 Nanny and the Professor
9:00 NHL Hockey - Buffalo @ Toronto
11:30 Countrytime
12:00 CBC News
12:15 News
12:30 Movie - The Agony and the Ecstasy (1965; Charlton Heston, Rex Harrison, Diane Cilento)

CHAU Channel 5 Carleton, Quebec (SRC)
10:00 Yogi et Popotame
10:30 Le Roi Leo
11:00 Mon ami, Ben
11:30 Tour de Terre 
12:00 Robin Fusee
12:30 Lassie
1:00 L'Homme du Picardie
1:30 Le Monde en liberte 
2:00 Tennis - details a communiquer
3:00 Le Theatre Francais
4:30 France vue du ciel
6:00 Lutte
7:00 Camera-moto
7:30 Objectif
8:00 Jeunesse
9:00 LNH Hockey - Buffalo @ Toronto
11:30 Telejournal
11:45 Nouvelles du sport
12:00 Au Masculin
12:30 Cinema - Je ne suis qu'une femme (1961; Anna Karina, Jean-Claude Brialy, Jean-Paul Belmondo)

CHSJ (CBAT) Channel 4 Saint John / Channel 7 Moncton (CBC)
9:00 Miss Ann
9:30 Movie - The Three Stooges in Orbit (1962; Moe Howard, Larry Fine, Joe De Rita)
11:00 Movie - Sword of Sherwood Forest (1960; Richard Greene, Sarah Branch, Peter Cushing) 
12:30 Reach For the Top
1:00 Saturday Matinee
2:30 World Tomorrow
3:00 International Badminton - China Vs. Canada
4:00 Wishbone
5:00 I Dream of Jeannie
5:30 Wild Kingdom
6:00 Talent Parade
6:30 Good Life
7:00 Hawaii Five-O
8:00 Mission: Impossible
9:00 NHL Hockey - Buffalo @ Toronto
11:30 Countrytime
12:00 CBC News
12:15 News
12:30 Movie - The Traitors (1962; Patrick Allen, Jacqueline Ellis, James Maxwell)

CBAFT Channel 11 Moncton (SRC)
10:00 Yogi et Popotame
10:30 Le Roi Leo
11:00 Mon ami, Ben
11:30 Tour de Terre 
12:00 Robin Fusee
12:30 Lassie
1:00 L'Homme du Picardie
1:30 Le Monde en liberte 
2:00 Tennis - details a communiquer
3:00 Le Theatre Francais
4:30 France vue du ciel
6:00 Departement S
7:00 Camera-moto
7:30 Telejournal
7:40 Nouvelles du sport
7:50 La Politique Federale
8:00 Cent filles a marier
9:00 LNH Hockey - Buffalo @ Toronto
11:30 Telejournal
11:45 Nouvelles du sport
12:00 Au Masculin
12:30 Cinema - Je ne suis qu'une femme (1961; Anna Karina, Jean-Claude Brialy, Jean-Paul Belmondo)

CJCB Channel 4 Sydney (CBC)
12:00 Deputy Dawg
12:30 Saturday Matinee
1:00 Wrestling
2:00 Children's Cinema
3:00 International Badminton - China Vs. Canada
4:00 Wishbone
5:00 Death Valley
5:30 Bugs Bunny/Road Runner Hour - "14 Carrot Rabbit"/"Bewitched Bunny"/"Fair Haired Hare"
6:30 News
7:00 McMillan and Wife
8:30 Saturday Night
9:00 NHL Hockey - Buffalo @ Toronto
11:30 Countrytime
12:00 CBC News
12:15 Provincial Affairs
12:20 CJCB Late Movie

CJCH Channel 5 Halifax (CTV)
10:00 University of the Air
11:30 Rocky and His Pals
12:00 Movie - Abbott and Costello Meet the Keystone Cops (1955; Bud Abbott, Lou Costello, Fred Clark)
1:30 Tumbleweed
2:00 National Film Board
2:30 Claire Olsen
3:00 Make Mine Country
3:30 Fantasyland
4:00 Movie - The Square Peg (1959; Norman Wisdom, Honor Blackman, Edward Chapman)
5:30 Wide World of Sports
7:00 Wrestling
8:00 Rollin' On the River
9:00 Movie - Papa's Delicate Condition (1963; Jackie Gleason, Glynis Johns, Laurel Goodwin)
11:00 Saint
12:00 National News
12:15 News
12:30 Movie - The Mountain (1956; Spencer Tracy, Robert Wagner, Claire Trevor)

CKCD Channel 7 Campbellton / Channel 12 Upsalquitch Lake (CBC, CTV)
10:30 Rupert Bear
11:00 Batman
11:30 Rocky and His Pals
12:00 Tarzan
1:00 Land of the Giants
2:00 Bugs Bunny and Friends
2:30 Spiderman
3:00 International Badminton - China Vs. Canada
4:00 Wishbone
5:00 Thunderbirds
5:30 Stingray
6:00 Wrestling
7:00 Like Young
8:00 Rollin' On the River
9:00 NHL Hockey - Buffalo @ Toronto
11:30 Countrytime
12:00 CBC News
12:15 News
12:30 Movie - The Invisible Dr. Mabuse (1962; Lex Barker, Karin Dor, Siegfried Lowitz)

WLBZ Channel 2 Bangor (NBC)
9:00 Dr. Dolittle
9:30 Woody Woodpecker
10:00 Deputy Dawg
10:30 Pink Panther - "Slink Pink"/"Odd Ant Out"/"Tickled Pink"
11:00 Barrier Reef
11:30 Take a Great Step
12:30 Bugaloos
1:00 Mr. Wizard
1:30 Jetsons
2:00 Roller Derby
3:00 Movie - A Christmas Carol (1951; Alastair Sim, Jack Warner, Kathleen Harrison)
5:00 David Frost
6:30 Circus
7:00 Primus
7:30 Glad Tidings
8:00 NBC News
8:30 Dragnet
9:00 Partners - "North is Now South"
9:30 Good Life - "Albert Get Rich"
10:00 Movie - The Singing Nun (1966; Debbie Reynolds, Ricardo Montalban, Greer Garson)
12:00 Movie - Sunrise at Campobello (1960; Ralph Bellamy, Greer Garson, Hume Cronyn)

WEMT (WVII) Channel 7 Bangor (ABC)
9:00 Jerry Lewis
9:30 Road Runner Show - "Tired and Feathered"/"Fowl Weather"/"A Mutt in a Rut"
10:00 Funky Phantom - "The Hairy Scary Houndman"
10:30 Jackson Five - "Jackson Street, U.S.A."
11:00 Bewitched
11:30 Lidsville
12:00 Curiosity Shop
1:00 Jonny Quest
1:30 Lancelot Link, Secret Chimp
2:00 American Bandstand
3:00 Movie - Sergeant X of the Foreign Legion (1960; Noelle Adam, Christian Marquand, Paul Guers)
4:30 Movie - Face of Terror (1962; Lisa Gaye, Virgilio Teixeira, Fernando Rey)
6:00 Wide World of Sports
7:30 Bud Leavitt
8:00 Hee-Haw
9:00 Getting Together - "Blue Christmas"
9:30 Movie - What's a Nice Girl Like You...? (1971; Brenda Vaccaro, Jack Warden, Roddy McDowall)
11:00 Persuaders! - "Someone Waiting"
12:00 Stacey's Country Jamboree

WAGM Channel 8 Presque Isle (CBS, NBC, ABC)
9:00 Bugs Bunny Show
9:30 Scooby-Doo
10:00 Harlem Globetrotters
10:30 Here Come the Bears
11:00 Santa Claus
11:30 Archie's TV Funnies
12:00 Sabrina
12:30 Josie and the Pussycats
1:00 Monkees
1:30 You Are There 
2:00 Sun Bowl
5:00 NFL Football - St. Louis @ Dallas
8:00 Lawrence Welk
9:00 All in the Family - "Christmas Day at the Bunkers'"
9:30 Mary Tyler Moore - "Ted Over Heels"
10:00 Dick Van Dyke - "Pepito From Mexico"
10:30 Arnie - "The Gift of the Majors"
11:00 Mission: Impossible - "The Connection"
12:00 Movie - Compulsion (1959; Orson Welles, Diane Varsi, Dean Stockwell)

SUNDAY, DECEMBER 19, 1971

CKCW Channel 2 Moncton, Channel 8 Charlottetown / CKLT Channel 9 Saint John (CTV)
12:30 Sacred Heart
12:45 Salvation Army
1:00 Faith and Music
1:30 Day of Discovery
2:00 Rex Humbard
3:00 It is Written
3:30 Movie - Call Me Bwana (1963; Bob Hope, Anita Ekberg, Edie Adams)
5:00 Escape Route
5:30 Question Period
6:00 Untamed World - "Farne Island"
6:30 Journal
7:00 Champions
8:00 Story Theatre
8:30 Undersea World of Jacques Cousteau - "Octopus!"
9:30 Shirley's World - "Follow That Rickshaw"
10:00 W-5
11:00 Mannix - "Sunburst"
12:00 CTV News
12:20 News

CBHT Channel 3 Halifax (CBC)
10:15 Pardon My French
10:45 What On Earth?
11:15 Klahanie
11:45 Man and His Music
12:15 Nanny and the Professor
12:45 A Way Out
1:00 Analog
1:30 Country Canada
2:00 Music to See - "Syrinx and Strings"
2:30 Hymn Sing - "The Fourth Sunday in Advent"
3:00 NFL Football - Minnesota @ Chicago
5:30 Sportsweek
6:00 Walt Disney - "Disney On Parade"
7:00 Rovers
7:30 Jimmy Stewart Show - "Luther's Last Love"
8:00 Flip Wilson
9:00 Elizabeth R. - "Shadow in the Sun"
10:30 Weekend
11:00 CBC News
11:15 Nation's Business
11:20 News
11:30 Movie - The Long Voyage Home (1940; John Wayne, Thomas Mitchell, Ian Hunter)

CBCT Channel 13 Charlottetown (CBC)
11:45 Man and His Music
12:15 Pardon My French
12:45 A Way Out
1:00 Analog
1:30 Country Canada
2:00 Music to See - "Syrinx and Strings"
2:30 Hymn Sing - "The Fourth Sunday in Advent"
3:00 NFL Football - Minnesota @ Chicago
5:30 Sportsweek
6:00 Walt Disney - "Disney On Parade"
7:00 Rovers
7:30 Jimmy Stewart Show - "Luther's Last Love"
8:00 Flip Wilson
9:00 Elizabeth R. - "Shadow in the Sun"
10:30 Weekend
11:00 CBC News
11:15 Nation's Business
11:20 News
11:30 Hawaii Five-O

CHAU Channel 5 Carleton, Quebec (SRC)
10:00 Laurel et Hardy
10:30 Le Prince Saphir
11:00 Le Jour du Seigneur
12:00 D'hier a demain
1:00 La Semaine Verte
2:00 Format 30 Dimanche
2:30 Invitation aux Loisirs
3:00 Football Americain - Minnesota @ Chicago
5:45 Echos du sport
6:00 5-D
7:00 Le Francais d'aujourd'hui
7:30 Documentaire
8:00 Quelle famille!
8:30 Les Beaux Dimanches
11:00 La Fleche du temps
11:30 Telejournal et sports
12:00 Politique Atout
12:30 Victoire alliee en Europe

CHSJ (CBAT) Channel 4 Saint John / Channel 7 Moncton (CBC)
8:45 Sacred Heart
9:00 Oral Roberts
9:30 Rex Humbard
10:30 Land and Sea
11:00 Niven Miller
11:30 Museum Memo
12:00 Gospelaires
12:30 Pierre Berton
1:00 New Life
1:30 Country Canada
2:00 Music to See - "Syrinx and Strings"
2:30 TV Nurse
3:00 NFL Football - Minnesota @ Chicago
5:30 Sportsweek
6:00 Walt Disney - "Disney On Parade"
7:00 Rovers
7:30 Jimmy Stewart Show - "Luther's Last Love"
8:00 Flip Wilson
9:00 Elizabeth R. - "Shadow in the Sun"
10:30 Weekend
11:00 CBC News
11:15 Nation's Business
11:20 Final Report
11:30 Newscope

CBAFT Channel 11 Moncton (SRC)
10:00 Laurel et Hardy
10:30 Le Prince Saphir
11:00 Le Jour du Seigneur
12:00 D'hier a demain
1:00 La Semaine Verte
2:00 Format 30 Dimanche
2:30 Invitation aux Loisirs
3:00 Football Americain - Minnesota @ Chicago
5:45 Echos du sport
6:00 5-D
7:00 Le Francais d'aujourd'hui
7:30 Telejournal
7:40 Nouvelles du sport
7:50 Film
8:00 Quelle famille!
8:30 Les Beaux Dimanches
11:00 La Fleche du temps
11:30 Telejournal et sports
12:00 Politique Atout
12:30 Victoire alliee en Europe

CJCB Channel 4 Sydney (CBC)
9:30 Theatre
10:00 Rex Humbard
11:00 Niven Miller
11:30 It is Written
12:00 Land and Sea
12:30 Church Service
1:00 Faith and Music
1:30 Country Canada
2:00 Music to See - "Syrinx and Strings"
2:30 Hymn Sing - "The Fourth Sunday in Advent"
3:00 NFL Football - Minnesota @ Chicago
5:30 Sportsweek
6:00 Walt Disney - "Disney On Parade"
7:00 Rovers
7:30 Jimmy Stewart Show - "Luther's Last Love"
8:00 Flip Wilson
9:00 Elizabeth R. - "Shadow in the Sun"
10:30 Weekend
11:00 CBC News
11:15 Nation's Business
11:20 News
11:40 Saint

CJCH Channel 5 Halifax (CTV)
10:15 Sacred Heart
10:30 University of the Air
11:30 Crossroads
12:00 World Tomorrow
12:30 It is Written
1:00 Rex Humbard
2:00 Oral Roberts
2:30 Day of Discovery
3:00 Faith and Music
3:30 Movie - Once a Jolly Swagman (1949; Dirk Bogarde, Bonar Colleano, Bill Owen)
5:00 Life and Times
5:30 Movie - Botany Bay (1952; Alan Ladd, James Mason, Patricia Medina)
7:30 Untamed World - "Farne Island"
8:00 Story Theatre
8:30 Undersea World of Jacques Cousteau - "Octopus!"
9:30 Shirley's World - "Follow That Rickshaw"
10:00 W-5
11:00 John Gilbert
11:30 Question Period
12:00 CTV News
12:20 News
12:30 Yoga
1:00 Prayer

CKCD Channel 7 Campbellton / Channel 12 Upsalquitch Lake (CBC, CTV)
12:00 Rex Humbard
1:00 Faith and Music
1:30 Country Canada
2:00 Music to See - "Syrinx and Strings"
2:30 Day of Discovery
3:00 NFL Football - Minnesota @ Chicago
5:30 Sportsweek
6:00 Untamed World - "Farne Island"
6:30 Les Chanteurs
7:00 Rovers
7:30 Jimmy Stewart Show - "Luther's Last Love"
8:00 Flip Wilson
9:00 Elizabeth R. - "Shadow in the Sun"
10:30 Weekend
11:00 CBC News
11:15 Nation's Business
11:20 News
12:30 Mod Squad

WLBZ Channel 2 Bangor (NBC)
12:30 Faith For Today
1:00 This is the Life
1:30 Meet the Press
2:00 Ride the White Trail
2:30 To Be Announced
2:45 Changing Times
3:00 NFL Football - New England @ Baltimore
6:00 Mormon Tabernacle Choir
6:30 David Frost
7:30 NBC News
8:00 Wild Kingdom
8:30 Walt Disney - "Disney On Parade"
9:30 Jimmy Stewart Show - "Luther's Last Love"
10:00 Bonanza - "A Home For Jamie"
11:00 Bold Ones - "Dagger in the Mind"
12:00 Physicians Mutual
12:15 Perry Mason

WEMT (WVII) Channel 7 Bangor (ABC)
8:45 Bible Speaks
9:15 Cathedral of Tomorrow
10:15 Davey and Goliath
10:30 Underdog
11:00 Reluctant Dragon
11:30 Double Deckers
12:00 Bullwinkle
12:30 Make a Wish
1:00 25 Years: The NBA Story
1:30 Underdog
2:00 Directions - "Christ is Born"
3:00 Movie - Dr. Orloff's Monster (1964; Agnes Spaak, Jose Rubio, Perla Cristal)
4:30 Sunday Matinee
6:00 Curly O'Brien
8:00 Mark Wilson Magic Show
9:00 F.B.I. - "The Recruiter"
10:00 Movie - Synanon (1965; Chuck Connors, Stella Stevens, Alex Cord)
1:00 ABC News

WAGM Channel 8 Presque Isle (CBS, NBC, ABC)
9:15 Rex Humbard
10:15 Christophers
10:30 Groovie Goolies
11:00 Lamp Unto My Feet
11:30 Look Up and Live
12:00 Camera Three
12:30 Bishop Sheen
1:00 Insight
1:30 NFL Today
2:00 NFL Football - Philadelphia @ New York Giants
5:00 NFL Football - Detroit @ San Francisco
8:00 Lassie - "Mustang: Pt. 2"
8:30 Walt Disney - "Disney On Parade"
9:30 Jimmy Stewart Show - "Luther's Last Love"
10:00 Bonanza - "A Home For Jamie"
11:00 Bold Ones - "Dagger in the Mind"
12:00 News

SATURDAY, DECEMBER 25, 1971

CKCW Channel 2 Moncton, Channel 8 Charlottetown / CKLT Channel 9 Saint John (CTV)
10:30 Rupert Bear
11:00 Batman
11:30 Christmas in Brass and Song
12:00 Movie - White Christmas (1954; Bing Crosby, Danny Kaye, Rosemary Clooney)
2:00 Faith and Music Special
3:00 Mother Goose
3:30 Stingray
4:00 Nice Mix
4:30 Like Young
5:30 Wide World of Sports
7:00 Queen's Christmas Message
7:25 News, Weather
7:30 Christmas Card
8:00 Rollin' On the River
9:00 Movie - The Perils of Pauline (1967; Pat Boone, Terry-Thomas, Pamela Austin)
11:00 Longstreet
12:00 National News
12:20 News
12:30 Movie - The Blancheville Monster (1963; Gerard Tichy, Leo Anchoriz, Ombretta Colli)

CBHT Channel 3 Halifax (CBC)
9:00 Movie - A Christmas Carol (1951; Alastair Sim, Jack Warner, Kathleen Harrison)
10:30 Old-Fashioned Christmas
11:00 Queen's Christmas Message
11:30 Time For Music
12:00 Time For Giving
1:00 Royal Safari
2:00 Southern 500
2:30 Castles of Spain
3:00 Christmas With the Mormon Tabernacle Choir 
3:30 NFL Football - teams to be announced
6:30 Night The Animals Talked
7:00 CBC News
7:30 Helicopter Holy Land
8:00 Centennial Christmas
8:30 Reach For the Top
9:00 NHL Hockey - Detroit @ Toronto
11:30 Countrytime
12:00 CBC News
12:15 Queen's Christmas Message
12:45 Movie - A Funny Thing Happened On the Way to the Forum (1966; Zero Mostel, Phil Silvers, Buster Keaton)

CBCT Channel 13 Charlottetown (CBC)
11:00 Queen's Christmas Message
11:30 Newfoundland Carols
12:00 Time For Giving
1:00 Royal Safari
2:00 Southern 500
2:30 Castles of Spain
3:00 Christmas With the Mormon Tabernacle Choir 
3:30 NFL Football - teams to be announced
6:30 The Night The Animals Talked
7:00 CBC News
7:00 To Be Announced
7:30 Helicopter Holy Land
8:00 Centennial Christmas
8:30 Nanny and the Professor
9:00 NHL Hockey - Detroit @ Toronto
11:30 Countrytime
12:00 CBC News
12:15 Queen's Christmas Message
12:45 Movie - If Tomorrow Comes (1971; Patty Duke, Frank Michael Liu, Anne Baxter)

CHAU Channel 5 Carleton, Quebec (SRC)
10:00 Yogi et Popotame
10:30 Le Roi Leo
11:00 Mon ami, Ben
11:30 Tour de Terre 
12:00 Robin Fusee
12:30 Lassie
1:00 L'Homme du Picardie
1:30 John Littleton
2:00 Jerry
3:00 Technoflash
3:30 Football Americain - equipes a communiquer
6:30 Continental
7:30 Objectif
8:00 Jeunesse
9:00 LNH Hockey - Detroit @ Toronto
11:30 Telejournal
11:45 Nouvelles du sport
12:00 Au Masculin

CHSJ (CBAT) Channel 4 Saint John / Channel 7 Moncton (CBC)
9:00 Davey and Goliath
9:30 Movie - Heidi and Peter (1955; Heinrich Gretler, Elsbeth Sigmund, Thomas Klameth)
11:00 Queen's Christmas Message
11:30 Newfoundland Carols
12:00 Time For Giving
1:00 Movie - A Christmas Carol (1951; Alastair Sim, Jack Warner, Kathleen Harrison)
2:30 World Tomorrow
3:00 Christmas With the Mormon Tabernacle Choir
3:30 NFL Football - teams to be announced
6:30 CBC News
6:40 Movie - The Silver Chalice (1954; Virginia Mayo, Pier Angeli, Jack Palance)
9:00 NHL Hockey - Detroit @ Toronto
11:30 Countrytime
12:00 CBC News
12:15 Queen's Christmas Message
12:45 Centennial Christmas

CBAFT Channel 11 Moncton (SRC)
10:00 Yogi et Popotame
10:30 Le Roi Leo
11:00 Mon ami, Ben
11:30 Tour de Terre
12:00 Robin Fusee
12:30 Lassie
1:00 L'Homme du Picardie
1:30 John Littleton
2:00 Jerry
3:00 Technoflash
3:30 Football Americain - equipes a communiquer
6:30 Contes de Noel de Monsieur Magoo
7:30 Telejournal
7:50 La Politique Federale
8:00 Cent filles a marier
9:00 LNH Hockey - Detroit @ Toronto
11:30 Telejournal
11:45 Nouvelles du sport
12:00 Au Masculin

CJCB Channel 4 Sydney (CBC)
10:00 Child of Bethlehem
10:30 World Tomorrow
11:00 Queen's Christmas Message
11:30 Faith and Music Special
12:30 Saturday Matinee
2:00 To Be Announced
2:30 Bing Crosby
3:30 NFL Football - teams to be announced
6:30 News
7:00 Columbo
8:30 Saturday Night
9:00 NHL Hockey - Detroit @ Toronto
11:30 Countrytime
12:00 CBC News
12:15 Queen's Christmas Message
12:45 CJCB Late Movie

CJCH Channel 5 Halifax (CTV)
9:15 Queen's Christmas Message
9:30 Comedy Theatre
11:00 Tumbleweed
11:30 Rocky and His Pals
12:00 Movie - White Christmas (1954; Bing Crosby, Danny Kaye, Rosemary Clooney)
2:00 Make Mine Country
2:30 Movie - Donovan's Reef (1963; John Wayne, Lee Marvin, Elizabeth Allen)
4:00 Oral Roberts Special
5:00 Moncton Singers
5:30 Wide World of Sports
7:00 Faith and Music Special
8:00 Rollin' On the River
9:00 Movie - The Perils of Pauline (1967; Pat Boone, Terry-Thomas, Pamela Austin)
11:00 Saint
12:00 National News
12:20 News
12:30 Movie - Silent Night, Lonely Night (1969; Lloyd Bridges, Shirley Jones, Lynn Carlin)

CKCD Channel 7 Campbellton / Channel 12 Upsalquitch Lake (CBC, CTV)
10:30 Rupert Bear
11:00 Queen's Christmas Message
11:30 Christmas in Brass and Song
12:00 Movie - White Christmas (1954; Bing Crosby, Danny Kaye, Rosemary Clooney)
2:00 Faith and Music Special
3:00 Christmas With the Mormon Tabernacle Choir
3:30 NFL Football - teams to be announced
6:30 Central United Church Choir
7:00 Queen's Christmas Message
7:25 News, Weather
7:30 Christmas Card
8:00 Rollin' On the River
9:00 NHL Hockey - Detroit @ Toronto
11:30 Countrytime
12:00 CBC News
12:15 News
12:30 Movie - The Blancheville Monster (1963; Gerard Tichy, Leo Anchoriz, Ombretta Colli)

WLBZ Channel 2 Bangor (NBC)
9:00 Dr. Dolittle
9:30 Woody Woodpecker
10:00 Deputy Dawg
10:30 Pink Panther - "Pinkadilly Circus"/"From Bed to Worse"/"Pink-Come Tax"
11:00 Barrier Reef
11:30 Take a Great Step
12:30 Christmas Day Service From Washington Cathedral
1:30 Christmas With the Mormon Tabernacle Choir
2:00 Roller Derby
3:00 Movie - Lad: A Dog (1962; Peter Breck, Peggy McCay, Carroll O'Connor)
4:45 Changing Times
5:00 NFL Football - Miami @ Kansas City
8:00 NBC News
8:30 Glad Tidings
9:00 Partners - "Pen-Pals"
9:30 Good Life - "The Gardeners"
10:00 Movie - Far From the Madding Crowd (1967; Julie Christie, Terence Stamp, Peter Finch)
12:00 Movie - The Seven Little Foys (1955; Bob Hope, Milly Vitale, George Tobias)

WEMT (WVII) Channel 7 Bangor (ABC)
9:00 Jerry Lewis
9:30 Road Runner Show - "Going! Going! Gosh!"/"Gift Wrapped"/"Mouse-Taken Identity"
10:00 Funky Phantom - "Mudsy and Muddlemore Manor"
10:30 Jackson Five
11:00 Bewitched
11:30 Lidsville
12:00 Curiosity Shop
1:00 Jonny Quest
1:30 Lancelot Link, Secret Chimp
2:00 American Bandstand
3:00 Christmas Mass
4:00 Dr. Simon Locke
4:30 Movie - Marco Polo (1938; Gary Cooper, Sigrid Gurie, Basil Rathbone)
6:00 Wide World of Sports
7:30 Bud Leavitt
8:00 Hee-Haw
9:00 Getting Together - "The Great Pretender"
9:30 Movie - Tribes (1970; Darren McGavin, Earl Holliman, Jan-Michael Vincent)
11:00 Persuaders! - "The Man in the Middle"
12:00 Stacey's Country Jamboree

WAGM Channel 8 Presque Isle (CBS, NBC, ABC)
9:00 Bugs Bunny Show
9:30 Scooby-Doo
10:00 Harlem Globetrotters
10:30 Here Come the Bears
11:00 Pebbles and Bamm-Bamm 
11:30 Archie's TV Funnies
12:00 Sabrina
12:30 Josie and the Pussycats
1:00 Monkees
1:30 You Are There
2:00 Children's Film Festival - "Boy With Glasses"
3:00 NFL Today
3:30 NFL Football - teams to be announced
6:30 Ski Scene
7:00 Agriculture U.S.A.
7:30 CBS News
8:00 Lawrence Welk
9:00 All in the Family - "Gloria Discovers Women's Lib"
9:30 Mary Tyler Moore - "Christmas and the Hard Luck Kid"
10:00 Dick Van Dyke - "A Star Ain't Born"
10:30 Arnie - "Welcome to the Club"
11:00 Mission: Impossible - "Encore"
12:00 Movie - Gigot (1962; Jackie Gleason, Katherine Kath, Gabrielle Dorziat)

SUNDAY, DECEMBER 26, 1972

CKCW Channel 2 Moncton, Channel 8 Charlottetown / CKLT Channel 9 Saint John (CTV)
12:30 Sacred Heart
12:45 Salvation Army
1:00 Faith and Music
1:30 Day of Discovery
2:00 Rex Humbard
3:00 It is Written
3:30 Movie - One, Two, Three (1961; James Cagney, Horst Buchholz, Pamela Tiffin)
5:00 Escape Route
5:30 Question Period
6:00 Untamed World - "Mangrove Swamps"
6:30 Journal
7:00 Champions
8:00 Story Theatre
8:30 Mod Squad
9:30 Shirley's World - "Evidence in Camera"
10:00 W-5
11:00 Mannix
12:00 CTV News
12:20 News

CBHT Channel 3 Halifax (CBC)
10:30 What On Earth?
11:00 Man and His Music
11:30 Britain
12:45 A Way Out
1:00 Analog
1:30 Country Canada
2:00 Music to See - "Les Choeurs Chez Verdi"
2:30 Hymn Sing
3:00 Summer Guest
3:30 Rovers
4:00 Walt Disney - "Cavalcade of Songs"
5:00 NFL Football - teams to be announced
7:30 Jimmy Stewart Show - "Cock-A-Doodle Don't"
8:00 Flip Wilson
9:00 Elizabeth R. - "Horrible Conspiracies"
10:30 Weekend
11:00 CBC News
11:15 Nation's Business
11:20 News
11:30 Movie - Tom Jones (1963; Albert Finney, Susannah York, George Devine)

CBCT Channel 13 Charlottetown (CBC)
11:45 Man and His Music
12:15 Pardon My French
12:45 A Way Out
1:00 Analog
1:30 Country Canada
2:00 Music to See - "Les Choeurs Chez Verdi"
2:30 Hymn Sing
3:00 Summer Guest
3:30 Rovers
4:00 Walt Disney - "Cavalcade of Songs"
5:00 NFL Football - teams to be announced
7:30 Jimmy Stewart Show - "Cock-A-Doodle Don't"
8:00 Flip Wilson
9:00 Elizabeth R. - "Horrible Conspiracies"
10:30 Weekend
11:00 CBC News
11:15 Nation's Business
11:20 News
11:30 Hawaii Five-O

CHAU Channel 5 Carleton, Quebec (SRC)
10:00 Laurel et Hardy
10:30 Le Prince Saphir
11:00 Le Jour du Seigneur
12:00 D'hier a demain - "Le Chant de la Tamise"
1:00 La Semaine Verte
2:00 Football Americain - equipes a communiquer
4:45 Echos du sport
5:00 Format 30 Dimanche
5:30 Invitation aux Loisirs
6:00 5-D
7:00 Le Francais d'aujourd'hui
7:30 Documentaire
8:00 Quelle famille!
8:30 Les Beaux Dimanches - "La Boite a joyeux"
9:30 Les Beaux Dimanches - "Non, je ne regrette rien"
10:00 Les Beaux Dimanches - "Le Route Romane"
11:00 La Fleche du temps
11:30 Telejournal et sports
12:00 Cinema - Le Mariage de Figaro (1959; Jean Piat, Micheline Boudet, Jean Meyer)

CHSJ (CBAT) Channel 4 Saint John / Channel 7 Moncton (CBC)
8:45 Sacred Heart
9:00 Oral Roberts
9:30 Rex Humbard
10:30 Movie - The Snow Queen (1957; Vladimir Gribkov, Yanina Zheymo, Anna Komolova)
1:00 New Life
1:30 Movie - Miracle On 34th Street (1947; Edmund Gwenn, Maureen O'Hara, John Payne)
3:00 Summer Guest
3:30 Rovers
4:00 Walt Disney - "Cavalcade of Songs"
5:00 NFL Football - teams to be announced
7:30 Jimmy Stewart Show - "Cock-A-Doodle Don't"
8:00 Flip Wilson
9:00 Elizabeth R. - "Horrible Conspiracies"
10:30 Weekend
11:00 CBC News
11:15 Nation's Business
11:20 Final Report
11:30 Movie - Road to Morocco (1942; Bing Crosby, Bob Hope, Dorothy Lamour)

CBAFT Channel 11 Moncton (SRC)
10:00 Laurel et Hardy
10:30 Le Prince Saphir
11:00 Le Jour du Seigneur
12:00 D'hier a demain - "Le Chant de la Tamise"
1:00 La Semaine Verte
2:00 Football Americain - equipes a communiquer
4:45 Echos du sport
5:00 Format 30 Dimanche
5:30 Invitation aux Loisirs
6:00 5-D
7:00 Le Francais d'aujourd'hui
7:30 Telejournal
7:35 Noel a l'Ile-aux-Grues
8:00 Quelle famille!
8:30 Les Beaux Dimanches - "La Boite a joyeux"
9:30 Les Beaux Dimanches - "Non, je ne regrette rien"
10:00 Les Beaux Dimanches - "Le Route Romane"
11:00 La Fleche du temps
11:30 Telejournal et sports
12:00 Cinema - Le Mariage de Figaro (1959; Jean Piat, Micheline Boudet, Jean Meyer)

CJCB Channel 4 Sydney (CBC)
9:30 Theatre
10:00 Rex Humbard
11:00 Niven Miller
11:30 It is Written
12:00 Sports Scene
12:30 Church Service
1:00 Faith and Music
1:30 Country Canada
2:00 Music to See - "Les Choeurs Chez Verdi"
2:30 Hymn Sing
3:00 Summer Guest
3:30 Rovers
4:00 Walt Disney - "Cavalcade of Songs"
5:00 NFL Football - teams to be announced
7:30 Jimmy Stewart Show - "Cock-A-Doodle Don't"
8:00 Flip Wilson
9:00 Elizabeth R. - "Horrible Conspiracies"
10:30 Weekend
11:00 CBC News
11:15 Nation's Business
11:20 News
11:40 CJCB Late Movie

CJCH Channel 5 Halifax (CTV)
9:45 Sacred Heart
10:00 University of the Air
11:30 Crossroads
12:00 World Tomorrow
12:30 It is Written
1:00 Rex Humbard
2:00 Oral Roberts
2:30 Day of Discovery
3:00 Faith and Music
3:30 Life and Times
4:00 Movie - Genevieve (1953; Dinah Sheridan, John Gregson, Kay Kendall)
5:30 Movie - Shenandoah (1965; James Stewart, Doug McClure, Glenn Corbett)
7:30 Untamed World - "Mangrove Swamps"
8:00 Story Theatre
8:30 Mod Squad
9:30 Shirley's World - "Evidence in Camera"
10:00 W-5
11:00 John Gilbert
11:30 Question Period
12:00 CTV News
12:20 News
12:30 Movie - L'il Abner (1959 Leslie Parrish, Stubby Kaye, Peter Palmer)
2:00 Prayer

CKCD Channel 7 Campbellton / Channel 12 Upsalquitch Lake (CBC, CTV)
1:00 Faith and Music
1:30 Country Canada
2:00 Music to See - "Les Choeurs Chez Verdi"
2:30 Day of Discovery
3:00 Summer Guest
3:30 Rovers
4:00 Rex Humbard
5:00 NFL Football - teams to be announced
7:30 Jimmy Stewart Show - "Cock-A-Doodle Don't"
8:00 Flip Wilson
9:00 Elizabeth R. - "Horrible Conspiracies"
10:30 Weekend
11:00 CBC News
11:15 Nation's Business
11:20 News
11:30 Mod Squad

WLBZ Channel 2 Bangor (NBC)
12:30 Faith For Today
1:00 This is the Life
1:30 Meet the Press
2:00 NFL Football - teams to be announced
4:45 Changing Times
5:00 Mike Douglas
6:30 What Would You Do?
7:00 Comment!
7:30 NBC News
8:00 Wild Kingdom
8:30 Walt Disney - "Cavalcade of Songs"
9:30 Jimmy Stewart Show - "Cock-A-Doodle Don't"
10:00 Bonanza - "Warbonnet"
11:00 Bold Ones - "The Letter of the Law"
12:00 To Be Announced
12:15 Perry Mason

WEMT (WVII) Channel 7 Bangor (ABC)
8:45 Bible Speaks
9:15 Cathedral of Tomorrow
10:15 Davey and Goliath
10:30 Underdog
11:00 Reluctant Dragon
11:30 Double Deckers
12:00 Bullwinkle
12:30 Make a Wish
1:00 Time Tunnel
2:00 Directions
2:30 Issues and Answers
3:00 Movie - California (1947; Barbara Stanwyck, Ray Milland, Barry Fitzgerald)
4:30 Movie - Escapade (1955; John Mills, Yvonne Mitchell, Alastair Sim)
6:30 Curly O'Brien
8:00 Time Tunnel
9:00 F.B.I. - "The Last Job"
10:00 Movie - A Boy Ten Feet Tall (1963; Edward G. Robinson, Fergus McClelland, Constance Cummings)
12:00 News

WAGM Channel 8 Presque Isle (CBS, NBC, ABC)
9:15 Rex Humbard
10:15 Christophers
10:30 Groovie Goolies
11:00 God Rest Ye Merry
12:00 Camera Three
12:30 Face the Nation
1:00 Insight
1:30 Meet the Press
2:00 NFL Football - teams to be announced
4:30 NFL Today
5:00 NFL Football - teams to be announced
7:30 To Be Announced
8:00 Lassie
8:30 Walt Disney - "Cavalcade of Songs"
9:30 Jimmy Stewart Show - "Cock-A-Doodle Don't"
10:00 Bonanza - "Warbonnet"
11:00 Bold Ones - "The Letter of the Law"
12:00 News

SATURDAY, JANUARY 1, 1972

CKCW Channel 2 Moncton, Channel 8 Charlottetown / CKLT Channel 9 Saint John (CTV)
12:00 Rupert Bear
12:30 Batman
1:00 Wrestling
2:00 Stingray
2:30 Thunderbirds
3:00 Rex Humbard Special
5:00 1971 in Review 
5:30 Wide World of Sports
7:00 Like Young
8:00 Rollin' On the River (with guests Barbara McNair and Andy Kim)
9:00 Movie - Sunset Boulevard (1950; William Holden, Gloria Swanson, Erich von Stroheim)
11:00 Longstreet
12:00 National News
12:20 News
12:30 Movie - Curse of the Vampires (1966; Amalia Fuentes, Romeo Vasquez, Eddie Garcia)

CBHT Channel 3 Halifax (CBC)
9:55 Curling Classic
10:55 Movie - Anne of Green Gables (1934; Anne Shirley, Tom Brown, O.P. Heggie)
12:15 Preview: Nova Scotia Float
12:30 Rose Bowl Parade
2:45 Island From the Sea
3:00 Sports Review '71
5:00 Rink
5:15 New Year's Messages
5:30 CBC News
5:45 Rose Bowl
8:30 Reach For the Top
9:00 NHL Hockey - Montreal @ Toronto
11:30 Countrytime
12:00 CBC News
12:15 News
12:30 Movie - Love With the Proper Stranger (1963; Natalie Wood, Steve McQueen, Edie Adams)

CBCT Channel 13 Charlottetown (CBC)
9:55 Curling Classic
10:55 Riverbank
11:30 Tween Set
12:00 Wild Kingdom
12:30 Rose Bowl Parade
2:45 Island From the Sea
3:00 Sports Review '71
5:00 Rink
5:15 New Year's Messages
5:30 CBC News
5:45 Rose Bowl
8:30 Nanny and the Professor
9:00 NHL Hockey - Montreal @ Toronto
11:30 Countrytime
12:00 CBC News
12:15 News
12:30 Movie - Night Slaves (1970; James Franciscus, Lee Grant, Scott Marlowe)

CHAU Channel 5 Carleton, Quebec (SRC)
10:00 Yogi et Popotame
10:30 Le Roi Leo
11:00 Mon ami, Ben
11:30 Tour de Terre
12:00 Robin Fusee
12:30 Lassie
1:00 L'Homme du Picardie
1:30 Le Monde en liberte
2:00 Tennis - details a communiquer
3:00 Mini-Fee
3:30 Choeur et danses de l'Armee Rouge
5:00 Pointes et contre pointe
6:30 Revue de l'annee au Canada
7:30 Objectif
8:00 Jeunesse
9:00 LNH Hockey - Montreal @ Toronto
11:30 Telejournal
11:45 Nouvelles du sport
12:00 Bye-Bye, '71
1:00 Cinema - Les Parapluies de Cherbourg (1964; Catherine Deneuve, Nino Castelnuovo, Anne Vernon)

CHSJ (CBAT) Channel 4 Saint John / Channel 7 Moncton (CBC)
9:00 Miss Ann
9:30 Movie - Harold Teen (1934; Hal Le Roy, Rochelle Hudson, Patricia Ellis)
11:00 Movie - Sit Tight (1931; Winnie Lightner, Joe E. Brown, Paul Gregory)
12:00 Davey and Goliath
12:30 Rose Bowl Parade
2:45 Island From the Sea
3:00 Sports Review '71
5:00 Rink
5:15 New Year's Messages
5:30 CBC News
5:45 Rose Bowl
8:30 Adam-12
9:00 NHL Hockey - Montreal @ Toronto
11:30 Countrytime
12:00 CBC News
12:15 News
12:30 Movie - Devil's Angels (1967; John Cassavetes, Beverly Adams, Mimsy Farmer)

CBAFT Channel 11 Moncton (SRC)
10:00 Yogi et Popotame
10:30 Le Roi Leo
11:00 Mon ami, Ben
11:30 Tour de Terre
12:00 Robin Fusee
12:30 Lassie
1:00 L'Homme du Picardie
1:30 Le Monde en liberte
2:00 Tennis - details a communiquer
3:00 Mini-Fee
3:30 Choeur et danses de l'Armee Rouge
5:00 Pointes et contre pointe
6:30 Revue de l'annee au Canada
7:30 Telejournal
7:50 Voeux du Lieutenant-gouverneur du Nouveau-Brunswick
8:00 Cent filles a marier
9:00 LNH Hockey - Montreal @ Toronto
11:30 Telejournal
11:45 Nouvelles du sport
12:00 Bye-Bye, '71
1:00 Cinema - Les Parapluies de Cherbourg (1964; Catherine Deneuve, Nino Castelnuovo, Anne Vernon)

CJCB Channel 4 Sydney (CBC)
12:00 World Tomorrow
12:30 Rose Bowl Parade
2:45 Island From the Sea
3:00 Sports Review '71
5:00 Rink
5:15 New Year's Messages
5:30 CBC News
5:45 Rose Bowl
8:30 Saturday Night
9:00 NHL Hockey - Montreal @ Toronto
11:30 Countrytime
12:00 CBC News
12:15 Provincial Affairs
12:20 CJCB Late Movie

CJCH Channel 5 Halifax (CTV)
10:30 Rocky and His Pals
11:00 Tumbleweed
11:30 Movie - Weekend With Father (1951; Van Heflin, Patricia Neal, Gigi Perreau)
1:00 Special
3:00 Make Mine Country
3:30 Claire Olsen
4:00 Movie - The Battle at Apache Pass (1952; John Lund, Jeff Chandler, Susan Cabot)
5:30 Wide World of Sports
7:00 Hockey School
8:00 Rollin' On the River (with guests Barbara McNair and Andy Kim)
9:00 Movie - Sunset Boulevard (1950; William Holden, Gloria Swanson, Erich von Stroheim)
11:00 Under Attack
12:00 National News
12:20 News
12:30 Movie - The Pigeon That Took Rome (1962; Charlton Heston, Elsa Martinelli, Harry Guardino)

CKCD Channel 7 Campbellton / Channel 12 Upsalquitch Lake (CBC, CTV)
12:00 Rupert Bear
12:30 Rose Bowl Parade
2:45 To Be Announced
3:00 Sports Review '71
5:00 To Be Announced
5:15 New Year's Messages
5:30 CBC News
5:45 Rose Bowl
8:30 Felony Squad
9:00 NHL Hockey - Montreal @ Toronto
11:30 Countrytime
12:00 CBC News
12:15 News
12:30 Movie - Curse of the Vampires (1966; Amalia Fuentes, Romeo Vasquez, Eddie Garcia)

WLBZ Channel 2 Bangor (NBC)
9:00 Dr. Dolittle
9:30 Woody Woodpecker
10:00 Deputy Dawg
10:30 Pink Panther - "We Give Pink Stamps"/"Mumbo Jumbo"/"Lucky Pink"
11:00 New Year's Parade Salute
12:30 Rose Bowl Parade
2:45 On the Way to the Roses
3:00 David Frost
4:30 Primus
5:00 Glad Tidings
5:30 Rose Bowl Pre-Game
5:45 Rose Bowl
8:45 Orange Bowl
11:45 Bowl Day Highlights
12:00 Movie - Night After Night (1932; Mae West, George Raft, Constance Cummings)

WEMT (WVII) Channel 7 Bangor (ABC)
9:00 Jerry Lewis
9:30 Road Runner Show - "Rushing Roulette"/"Ain't She Tweet"/"The Mouse On 57th Street"
10:00 Funky Phantom - "Ghost Grabbers"
10:30 Jackson Five
11:00 Bewitched
11:30 Lidsville
12:00 Curiosity Shop
1:00 Jonny Quest
1:30 Sugar Bowl
4:30 To Be Announced
5:30 Bozo
6:30 Underdog
7:00 Back to Church
7:30 Bud Leavitt
8:00 Hee-Haw
9:00 Getting Together - "Breaking Up is Hard to Do"
9:30 Movie - The Feminist and the Fuzz (1971; Barbara Eden, David Hartman, Jo Anne Worley)
11:00 Persuaders! - "The Ozerov Inheritance"
12:00 Stacey's Country Jamboree

WAGM Channel 8 Presque Isle (CBS, NBC, ABC)
9:00 Bugs Bunny Show
9:30 Scooby-Doo
10:00 Harlem Globetrotters
10:30 Here Come the Bears
11:00 Tournament of Roses Parade Preview
11:30 Cotton Bowl Parade
12:30 Tournament of Roses Parade
2:45 Cotton Bowl
5:30 Phil Esposito
6:00 Stories of Success
6:30 Ski Scene
7:00 Agriculture U.S.A.
7:30 CBS News
8:00 Lawrence Welk
9:00 All in the Family - "The Elevator Story"
9:30 Mary Tyler Moore - "The Five-Minute Dress"
10:00 Dick Van Dyke - "Bernie Did it"
10:30 Arnie - "Boom or Bust"
11:00 Mission: Impossible - "The Bride"
12:00 Movie - Whatever Happened to Baby Jane? (1962; Bette Davis, Joan Crawford, Victor Buono)

SUNDAY, JANUARY 2, 1972

CKCW Channel 2 Moncton, Channel 8 Charlottetown / CKLT Channel 9 Saint John (CTV)
12:30 Sacred Heart
12:45 Salvation Army
1:00 Faith and Music
1:30 Day of Discovery
2:00 Rex Humbard
3:00 It is Written
3:30 Movie - Boy, Did I Get a Wrong Number! (1966; Bob Hope, Elke Sommer, Phyllis Diller)
5:00 Sports Review
5:30 Question Period
6:00 Untamed World - "The Sherpas"
6:30 Journal
7:00 Champions
8:00 Story Theatre - "Man in the Bear's Skin"
8:30 Mod Squad - "I am My Brother's Keeper"
9:30 Shirley's World - "The Rally"
10:00 End Game
11:00 Mannix
12:00 CTV News
12:20 News

CBHT Channel 3 Halifax (CBC)
10:15 Pardon My French
10:45 What On Earth?
11:15 Klahanie
11:45 Keen Ice
12:15 Nanny and the Professor
12:45 A Way Out
1:00 Analog
1:30 Country Canada
2:00 Audubon Wildlife Theatre
2:30 NFL Football - NFC Championship
5:00 Sportsweek
5:30 Hymn Sing
6:00 Walt Disney - "The Tattooed Police Horse"
7:00 Rovers
7:30 Jimmy Stewart Show - "As the Escrow Flies"
8:00 Flip Wilson
9:00 Elizabeth R. - "The Enterprise of England"
10:30 Weekend
11:00 CBC News
11:15 Nation's Business
11:20 News
11:30 Swan Lake Ballet

CBCT Channel 13 Charlottetown (CBC)
11:45 Keen Ice
12:15 Pardon My French
12:45 A Way Out
1:00 Analog
1:30 Country Canada
2:00 Audubon Wildlife Theatre
2:30 NFL Football - NFC Championship
5:00 Sportsweek
5:30 Hymn Sing
6:00 Walt Disney - "The Tattooed Police Horse"
7:00 Rovers
7:30 Jimmy Stewart Show - "As the Escrow Flies"
8:00 Flip Wilson
9:00 Elizabeth R. - "The Enterprise of England"
10:30 Weekend
11:00 CBC News
11:15 Nation's Business
11:20 News
11:30 Hawaii Five-O

CHAU Channel 5 Carleton, Quebec (SRC)
10:00 Laurel et Hardy
10:30 Le Prince Saphir
11:00 Le Jour du Seigneur - "Aujourd'hui a Toronto"
12:00 D'hier a demain - "Victoire sur Annapurna"
1:00 La Semaine Verte
2:00 Format 30 Dimanche
2:30 Invitation aux Loisirs
3:00 Univers des sports - "Bobby Orr"/"Sapporo"
4:30 L'Heure des quilles
5:30 Son et images
6:00 5-D
7:00 Objectif
7:30 Documentaire
8:00 Quelle famille!
8:30 Les Beaux Dimanches - "Double sens"
10:00 Les Beaux Dimanches
11:00 La Fleche du temps
11:30 Telejournal et sports
12:00 Politique Atout

CHSJ (CBAT) Channel 4 Saint John / Channel 7 Moncton (CBC)
8:45 Sacred Heart
9:00 Oral Roberts
9:30 Rex Humbard
10:30 Pierre Berton
11:00 Niven Miller
11:30 Museum Memo
12:00 Gospelaires
12:30 World Tomorrow
1:00 New Life
1:30 Country Canada
2:00 Audubon Wildlife Theatre
2:30 NFL Football - NFC Championship
5:00 Sportsweek
5:30 To Be Announced
6:00 Walt Disney - "The Tattooed Police Horse"
7:00 Rovers
7:30 Jimmy Stewart Show - "As the Escrow Flies"
8:00 Flip Wilson
9:00 Elizabeth R. - "The Enterprise of England"
10:30 Weekend
11:00 CBC News
11:15 Nation's Business
11:20 Final Report
11:30 Newscope

CBAFT Channel 11 Moncton (SRC)
10:00 Laurel et Hardy
10:30 Le Prince Saphir
11:00 Le Jour du Seigneur - "Aujourd'hui a Toronto"
12:00 D'hier a demain - "Victoire sur Annapurna"
1:00 La Semaine Verte
2:00 Format 30 Dimanche
2:30 Invitation aux Loisirs
3:00 Univers des sports - "Bobby Orr"/"Sapporo"
4:30 L'Heure des quilles
5:30 Son et images
6:00 5-D
7:00 Le Francais d'aujourd'hui
7:30 Telejournal
7:40 Nouvelles du sport
8:00 Quelle famille!
8:30 Les Beaux Dimanches - "Double sens"
10:00 Les Beaux Dimanches
11:00 La Fleche du temps
11:30 Telejournal et sports
12:00 Politique Atout

CJCB Channel 4 Sydney (CBC)
10:00 Rex Humbard
11:00 Niven Miller
11:30 It is Written
12:00 Racing
12:30 Church Service
1:00 Faith and Music
1:30 Country Canada
2:00 Audubon Wildlife Theatre
2:30 NFL Football - NFC Championship
5:00 Sportsweek
5:30 Hymn Sing
6:00 Walt Disney - "The Tattooed Police Horse"
7:00 Rovers
7:30 Jimmy Stewart Show - "As the Escrow Flies"
8:00 Flip Wilson
9:00 Elizabeth R. - "The Enterprise of England"
10:30 Weekend
11:00 CBC News
11:15 Nation's Business
11:20 News
11:40 CJCB Late Movie

CJCH Channel 5 Halifax (CTV)
9:45 Sacred Heart
10:00 University of the Air
11:00 Amazing Prophecies
11:30 Crossroads
12:00 World Tomorrow
12:30 It is Written
1:00 Rex Humbard
2:00 Oral Roberts
2:30 Day of Discovery
3:00 Faith and Music
3:30 Life and Times
4:00 Movie - All For Mary (1955; Nigel Patrick, Kathleen Harrison, David Tomlinson)
5:30 Movie - The Savage (1952; Charlton Heston, Susan Morrow, Peter Hansen)
7:30 Untamed World - "The Sherpas"
8:00 Story Theatre - "Man in the Bear's Skin"
8:30 Mod Squad - "I am My Brother's Keeper"
9:30 Shirley's World - "The Rally"
10:00 End Game
11:00 John Gilbert
11:30 Question Period
12:00 CTV News
12:20 News
12:30 Movie - Teacher's Pet (1958; Clark Gable, Doris Day, Gig Young)
2:00 Prayer

CKCD Channel 7 Campbellton / Channel 12 Upsalquitch Lake (CBC, CTV)
12:00 Rex Humbard
1:00 Faith and Music
1:30 Country Canada
2:00 Audubon Wildlife Theatre
2:30 NFL Football - NFC Championship
5:00 Sportsweek
5:30 Day of Discovery
6:00 Untamed World - "The Sherpas"
6:30 Journal
7:00 Rovers
7:30 Jimmy Stewart Show - "As the Escrow Flies"
8:00 Flip Wilson
9:00 Elizabeth R. - "The Enterprise of England"
10:30 Weekend
11:00 CBC News
11:15 Nation's Business
11:20 News
11:30 Mod Squad - "I am My Brother's Keeper"

WLBZ Channel 2 Bangor (NBC)
12:30 Faith For Today
1:00 This is the Life
1:30 Meet the Press
2:00 NFL Football - AFC Championship
5:00 Mike Douglas
6:30 To Be Announced
7:00 T.H.E. Cat
7:30 NBC News
8:00 Wild Kingdom - "Beneath Kilimanjaro"
8:30 Walt Disney - "The Tattooed Police Horse"
9:30 Jimmy Stewart Show - "As the Escrow Flies"
10:00 Bonanza - "A Lonely Man"
11:00 Bold Ones - "Moment of Crisis"
12:00 Perry Mason

WEMT (WVII) Channel 7 Bangor (ABC)
8:45 Bible Speaks
9:15 Cathedral of Tomorrow
10:15 Davey and Goliath
10:30 Underdog
11:00 Reluctant Dragon
11:30 Double Deckers
12:00 Bullwinkle
12:30 Make a Wish
1:00 To Be Announced
2:00 Directions
2:30 Issues and Answers (with guest Herbert Stein)
3:00 Movie - Evil Eye (1963; John Saxon, Leticia Roman, Valentina Cortese)
4:30 To Be Announced
6:00 Curly O'Brien
8:00 Time Tunnel
9:00 F.B.I. - "The Buyer"
10:00 Movie - Grand Slam (1967; Janet Leigh, Robert Hoffmann, Klaus Kinski)
12:30 ABC News

WAGM Channel 8 Presque Isle (CBS, NBC, ABC)
9:15 Rex Humbard
10:15 Christophers
10:30 Groovie Goolies
11:00 Lamp Upon My Feet
11:30 Look Up and Live
12:00 Camera Three
12:30 Bishop Sheen
1:00 Insight
1:30 Face the Nation
2:00 Independent Business Speaks Out
2:30 NFL Football - NFC Championship
5:00 To Be Announced
5:30 Stories of Success
6:00 Physicians Mutual
6:15 To Be Announced
6:30 Have Gun, Will Travel
7:00 60 Minutes
8:00 Lassie
8:30 Walt Disney - "The Tattooed Police Horse"
9:30 Jimmy Stewart Show - "As the Escrow Flies"
10:00 Bonanza - "A Lonely Man"
11:00 Bold Ones - "Moment of Crisis"
12:00 News

FRIDAY, JANUARY 7, 1972

CKCW Channel 2 Moncton, Channel 8 Charlottetown / CKLT Channel 9 Saint John (CTV)
11:30 University of the Air
12:00 Small Talk
12:30 First Edition
1:00 Movie - Watch Your Stern (1961; Kenneth Connor, Eric Barker, Leslie Phillips)
2:25 Peggy's Place
2:55 News
3:00 Yoga
3:30 Man Trap
4:00 Another World
4:30 Anything You Can Do
5:00 Bugs Bunny and Friends
5:30 I Love Lucy
6:00 Today
6:20 All About Faces
6:50 Winner's Circle
7:00 Beat the Clock
7:30 Truth or Consequences
8:00 Story Theatre
8:30 Partners
9:00 Movie - The Lost Flight (1969; Lloyd Bridges, Joseph Bernard, Linden Chiles)
11:00 F.B.I. - "A Second Life"
12:00 National News
12:20 News
12:30 Movie - The Victors (1963; Vince Edwards, Albert Finney, George Hamilton)

CBHT Channel 3 Halifax (CBC)
8:45 News
9:00 Friendly Giant
9:15 Chez Helene
9:30 Nova Scotia Schools
11:00 Sesame Street
12:00 Mr. Dressup
12:25 News
12:30 Dick Van Dyke
1:00 Roundabout
1:30 Luncheon Date
2:00 Galloping Gourmet
2:30 Family Court
3:00 Take 30
3:30 Edge of Night
4:00 Paul Bernard
4:30 Drop in
5:00 Abbott and Costello
5:30 Get Smart
6:00 News
7:00 Gazette
7:30 Dick Van Dyke
8:00 Laugh-in
9:00 Tommy Hunter
10:00 Main Chance
11:00 CBC News
11:20 Viewpoint
11:30 News
11:45 Hawaii Five-O
12:45 Movie - The Sound and the Fury (1959; Yul Brynner, Joanne Woodward, Stuart Whitman)

CBCT Channel 13 Charlottetown (CBC)
9:00 Friendly Giant
9:15 Chez Helene
9:30 Nova Scotia Schools
11:00 Sesame Street
12:00 Mr. Dressup
12:25 News
12:30 Dick Van Dyke
1:00 Roundabout
1:30 Luncheon Date
2:00 Galloping Gourmet
2:30 Family Court
3:00 Take 30
3:30 Edge of Night
4:00 Paul Bernard
4:30 Drop in
5:00 Abbott and Costello
5:30 Get Smart
6:00 Gazette
7:00 News
7:30 Dick Van Dyke
8:00 Laugh-in
9:00 Tommy Hunter
10:00 Main Chance
11:00 CBC News
11:20 Viewpoint
11:30 News
11:45 Movie - The Divided Heart (1954; Theodore Bikel, Cornell Borchers, Yvonne Mitchell)

CHAU Channel 5 Carleton, Quebec (SRC)
10:00 En Mouvement
10:15 Afrique du soleil levant
10:30 Television scolaire
11:00 Masques et sortileges
11:15 Au Jardin de Pierrot
11:30 Pepinot
12:00 Croisades
12:30 Coulisses de l'exploit
1:30 Bou-Bou dans le metro
2:30 Madame est servie
3:30 Pour vous, mesdames
4:00 Femme d'Aujourd'hui
5:00 Bobino
5:30 Telechrome
6:00 Tarzan
7:00 Studio-5
8:00 Le Ranch a Willie
8:30 Cinema - La Bourse et la vie (1966; Fernandel, Heinz Ruhmann, Jean Poiret)
10:00 Donald Lautrec chaud
10:30 Format 60
11:30 Telejournal
11:45 Nouvelles du sport
12:00 Ce Soir, Jean-Pierre
12:30 Cinema - Gentleman Detective (1959; Walter Giller, Linda Christian, Peter Vogel)

CHSJ (CBAT) Channel 4 Saint John / Channel 7 Moncton (CBC)
9:00 Friendly Giant
9:15 Chez Helene
9:30 Nova Scotia Schools
11:00 Sesame Street
12:00 Mr. Dressup
12:25 Cartoon
12:30 News and Weather
12:45 Movie - Nightmare (1964; Jennie Linden, David Knight, Moira Redmond)
2:30 Magazine
3:00 Take 30
3:30 Edge of Night
4:00 Paul Bernard
4:30 Drop in
5:00 Flintstones
5:30 Bugs Bunny
5:50 Spectroscope
6:15 News and Weather
6:30 I Dream of Jeannie
7:00 Brady Bunch
7:30 Dick Van Dyke
8:00 Laugh-in
9:00 Tommy Hunter
10:00 Baron
11:00 CBC News
11:20 Regional News and Weather
11:30 Showtime
12:30 Movie - Never On Sunday (1960; Melina Mercouri, Jules Dassin, Giorgos Foundas)

CBAFT Channel 11 Moncton (SRC)
10:00 En Mouvement
10:15 Afrique du soleil levant
10:30 Television scolaire
11:00 Masques et sortileges
11:15 Au Jardin de Pierrot
11:30 Pepinot
12:00 Croisades
12:30 Coulisses de l'exploit
1:30 Bou-Bou dans le metro
2:30 Cinema - Les Amantes de Toledes (1953; Alida Valli, Pedro Armendariz, Francoise Arnoul)
4:00 Femme d'Aujourd'hui
5:00 Bobino
5:30 Telechrome
6:00 Tarzan
7:00 Gourmet farfelu
7:30 Telejournal
7:45 Nouvelles du sport
8:00 Objectif
8:30 Les Pierrafeu
9:00 Chaparral
10:00 Donald Lautrec chaud
10:30 Format 60
11:30 Telejournal
11:45 Nouvelles du sport
12:00 Ce Soir, Jean-Pierre
12:30 Cinema - Gentleman Detective (1959; Walter Giller, Linda Christian, Peter Vogel)

CJCB Channel 4 Sydney (CBC)
9:00 Friendly Giant
9:15 Chez Helene
9:30 Nova Scotia Schools
11:00 Sesame Street
12:00 Mr. Dressup
12:25 Friday Matinee
2:10 Conversation
3:00 Take 30
3:30 Edge of Night
4:00 Paul Bernard
4:30 Drop in
5:00 Gentle Ben
5:30 News
6:30 Vanishing Fiddler
7:00 Rollin' On the River
8:00 Laugh-in
9:00 Tommy Hunter
10:00 Mannix
11:00 CBC News
11:20 News
11:40 Movie - A Funny Thing Happened On the Way to the Forum (1966; Zero Mostel, Phil Silvers, Buster Keaton)

CJCH Channel 5 Halifax (CTV)
10:20 Report
11:00 University of the Air
11:30 Yoga
12:00 All About Faces
12:30 2885
1:00 Movie - Petticoat Pirates (1961; Charlie Drake, Anne Heywood, Cecil Parker)
3:00 Anything You Can Do
3:30 Man Trap
4:00 Another World
4:30 I Love Lucy
5:00 Flintstones
5:30 I.D.
6:00 News
6:30 Truth or Consequences
7:00 Beat the Clock
7:30 Courtship of Eddie's Father
8:00 Story Theatre
8:30 Partners
9:00 Movie - The Lost Flight (1969; Lloyd Bridges, Joseph Bernard, Linden Chiles)
11:00 F.B.I. - "A Second Life"
12:00 National News
12:20 News
12:35 Movie - A Man Called Adam (1966; Sammy Davis Jr., Ossie Davis, Cicely Tyson)

CKCD Channel 7 Campbellton / Channel 12 Upsalquitch Lake (CBC, CTV)
11:00 Mr. Dressup
11:30 Friendly Giant
11:45 Chez Helene
12:00 Small Talk
12:30 First Edition
1:00 Movie - Watch Your Stern (1961; Kenneth Connor, Eric Barker, Leslie Phillips)
2:25 Peggy's Place
2:55 News
3:00 Take 30
3:30 Edge of Night
4:00 Paul Bernard
4:30 Drop in
5:00 Bugs Bunny and Friends
5:30 I Love Lucy
6:00 Today
6:20 All About Faces
6:50 Winner's Circle
7:00 Beat the Clock
7:30 Truth or Consequences
8:00 Laugh-in
9:00 Tommy Hunter
10:00 Longstreet
11:00 CBC News
11:20 News
11:30 Spectroscope
12:00 Marcus Welby, M.D.

WLBZ Channel 2 Bangor (NBC)
7:55 University of Maine Farm Report
8:00 Today
10:00 My Backyard
10:30 Dialing For Dollars
11:00 Dinah's Place
11:30 Concentration
12:00 Sale of the Century
12:30 Hollywood Squares
1:00 Jeopardy
1:30 Who? What? Where?
2:00 Galloping Gourmet
2:30 Three On a Match
3:00 Days of Our Lives
3:30 Doctors
4:00 Another World
4:30 Bright Promise
5:00 Somerset
5:30 Phil Donahue
6:00 Big Valley
7:00 News
7:30 NBC News
8:00 To Tell the Truth
8:30 Dragnet
9:00 D.A. - "The People Versus Boley"
9:30 Movie - The Lost Flight (1969; Lloyd Bridges, Joseph Bernard, Linden Chiles)
11:30 Seven Summits
12:00 News
12:30 Tonight Show

WEMT (WVII) Channel 7 Bangor (ABC)
10:00 Romper Room
10:45 King and Odie
11:00 Movie - Burn, Witch, Burn (1962; Peter Wyndarde, Anthony Nicholls, Janet Blair)
12:30 That Girl
1:00 Bewitched
1:30 Password
2:00 All My Children
2:30 Let's Make a Deal
3:00 Newlywed Game
3:30 Dating Game
4:00 General Hospital
4:30 One Life to Live
5:00 Love, American Style
5:30 Bozo
6:30 News
7:00 ABC News
7:30 Back to Church Hour
8:00 Curly O'Brien
8:30 Pro Ski Racing
9:00 Brady Bunch - "Big Little Man"
9:30 Partridge Family - "Home is Where the Heart Was"
10:00 Room 222 - "House Made of Dark Mist"
10:30 Odd Couple - "Security Arms"
11:00 Love, American Style
12:00 Movie - The Man With X-Ray Eyes (1963; Ray Milland, Harold J. Stone, Don Rickles)

WAGM Channel 8 Presque Isle (CBS, NBC, ABC)
10:00 Captain Kangaroo
11:00 Dinah's Place
11:30 Concentration
12:00 Sale of the Century
12:30 Love of Life
1:00 Where the Heart is
1:30 Search For Tomorrow
2:00 What's My Line?
2:30 As the World Turns
3:00 Love is a Many Splendoured Thing
3:30 Guiding Light
4:00 Secret Storm
4:30 Edge of Night
5:00 Gomer Pyle
5:30 Merv Griffin
7:00 News
8:00 CBS News
8:30 Rollin' On the River
9:00 O'Hara: U.S. Treasury - "Operation: XW-1"
10:00 Movie - Killer By Night (1972; Robert Wagner, Diane Baker, Greg Morris)
12:00 News

SATURDAY, JANUARY 8, 1972

CKCW Channel 2 Moncton, Channel 8 Charlottetown / CKLT Channel 9 Saint John (CTV)
10:30 Rupert Bear
11:00 Batman
11:30 Rocky and His Pals
12:00 Tarzan
12:50 Land of the Giants
1:40 Panorama
2:00 Stingray
2:30 Spiderman
3:00 Thunderbirds
3:30 Nice Mix
4:00 Wrestling
5:00 Mr. Chips
5:30 Wide World of Sports
7:00 News
7:10 Like Young
8:00 Rollin' On the River (with guests Billy Van, Ian and Sylvia, and Karen Black)
9:00 Movie - The Trap (1966; Rita Tushingham, Oliver Reed, Rex Sevenoaks)
11:00 Longstreet
12:00 National News
12:20 News
12:30 Movie - The Headless Ghost (1959; Richard Lyon, Liliane Sottane, David Rose)

CBHT Channel 3 Halifax (CBC)
10:00 Curling Classic
11:00 Movie - Aaron Slick From Punkin Crick (1952; Alan Young, Dinah Shore, Robert Merrill)
12:30 Riverbank
1:00 Tween Set
1:30 Wild Kingdom
2:00 Children's Cinema - "Rex the Dreamer"/"The Musical Zoo"/"Pippi's Farewell"
3:00 Golden Boy Basketball
5:00 Bugs Bunny/Road Runner Hour - "Devil May Hare"/"Rushing Roulette"/"Tweet and Lovely"
6:00 Cartoons
6:30 Replay
7:00 CBC News
7:30 Land and Sea
8:00 Montreal Variety
8:30 Reach For the Top
9:00 NHL Hockey - Philadelphia @ Toronto
11:30 Countrytime
12:00 CBC News
12:15 Provincial Affairs
12:20 News
12:30 Movie - Once Upon a Time in the West (1968; Henry Fonda, Charles Bronson, Claudia Cardinale)

CBCT Channel 13 Charlottetown (CBC)
10:00 Curling Classic
11:00 RCMP
11:30 Children's Cinema
12:30 Underdog
1:00 Tween Set
1:30 Wild Kingdom
2:00 Children's Cinema - "Rex the Dreamer"/"The Musical Zoo"/"Pippi's Farewell"
3:00 Golden Boy Basketball
5:00 Bugs Bunny/Road Runner Hour - "Devil May Hare"/"Rushing Roulette"/"Tweet and Lovely"
6:00 Cartoons
6:30 Replay
7:00 CBC News
7:30 Land and Sea
8:00 Let's Call the Whole Thing Orff
8:30 Nanny and the Professor
9:00 NHL Hockey - Philadelphia @ Toronto
11:30 Countrytime
12:00 CBC News
12:15 News
12:30 Movie - Foreign Exchange (1970; Robert Horton, Sebastian Cabot, Jill St. John)

CHAU Channel 5 Carleton, Quebec (SRC)
10:00 Yogi et Popotame
10:30 Le Roi Leo
11:00 Mon ami, Ben
11:30 Tour de Terre
12:00 Robin Fusee
12:30 Lassie
1:00 L'Homme du Picardie
1:30 Le Monde en liberte
2:00 Tennis - details a communiquer
3:00 LNH Hockey - Los Angeles @ Montreal
5:30 Echos du sport
6:00 Lutte
7:00 Camera-moto
7:30 Objectif
8:00 Jeunesse
9:00 L'Acadie, l'Acadie
11:00 Varietes Francaises
11:30 Telejournal
11:45 Nouvelles du sport
12:00 Au Masculin
12:30 Cinema - L'Amour physique (1969; Gianni Macchia, Michel Bardinet, Monica Stebel)

CHSJ (CBAT) Channel 4 Saint John / Channel 7 Moncton (CBC)
9:00 Miss Ann
9:30 Movie - Penrod and His Twin Brother (1938; Billy Mauch, Bobby Mauch, Frank Craven)
10:45 Movie - Coney Island (1943; Betty Grable, George Montgomery, Cesar Romero)
12:15 Davey and Goliath
12:30 Reach For the Top
1:00 Movie - Carson City (1952; Randolph Scott, Lucille Norman, Raymond Massey)
2:30 World Tomorrow
3:00 Golden Boy Basketball
5:00 Bugs Bunny/Road Runner Hour - "Devil May Hare"/"Rushing Roulette"/"Tweet and Lovely"
6:00 Talent Parade
6:30 Adam-12
7:00 Hawaii Five-O
8:00 Mission: Impossible
9:00 NHL Hockey - Philadelphia @ Toronto
11:30 Countrytime
12:00 CBC News
12:15 News
12:30 Movie - The Female Trap (1968; Jack Lord, Tisha Sterling, Collin Wilcox Paxton)

CBAFT Channel 11 Moncton (SRC)
10:00 Yogi et Popotame
10:30 Le Roi Leo
11:00 Mon ami, Ben
11:30 Tour de Terre
12:00 Robin Fusee
12:30 Lassie
1:00 L'Homme du Picardie
1:30 Le Monde en liberte
2:00 Tennis - details a communiquer
3:00 LNH Hockey - Los Angeles @ Montreal
5:30 Echos du sport
6:00 Departement S
7:00 Camera-moto
7:30 Telejournal
7:45 Nouvelles du sport
8:00 Cent filles a marier
9:00 L'Acadie, l'Acadie
11:00 Varietes Francaises
11:30 Telejournal
11:45 Nouvelles du sport
12:00 Au Masculin
12:30 Cinema - L'Amour physique (1969; Gianni Macchia, Michel Bardinet, Monica Stebel)

CJCB Channel 4 Sydney (CBC)
12:30 Movie - The Lost Missile (1958; Robert Loggia, Ellen Parker, Philip Pine)
2:00 Children's Cinema - "Rex the Dreamer"/"The Musical Zoo"/"Pippi's Farewell"
3:00 Golden Boy Basketball
5:00 Bugs Bunny/Road Runner Hour - "Devil May Hare"/"Rushing Roulette"/"Tweet and Lovely"
6:00 News
6:30 World Tomorrow
7:00 McCloud
8:30 Saturday Night
9:00 NHL Hockey - Philadelphia @ Toronto
11:30 Countrytime
12:00 CBC News
12:15 Provincial Affairs
12:20 Movie - Five Desperate Women (1971; Robert Conrad, Anjanette Comer, Bradford Dillman)

CJCH Channel 5 Halifax (CTV)
10:30 University of the Air
12:00 Death Valley
12:30 Jackson Five
1:00 Rocky and His Pals
1:30 Tumbleweed
2:00 National Film Board
2:30 Claire Olsen
3:00 Make Mine Country
3:30 Movie - Bedtime For Bonzo (1951; Ronald Reagan, Diana Lynn, Walter Slezak)
5:00 Mr. Chips
5:30 Wide World of Sports
7:00 Wrestling
8:00 Rollin' On the River (with guests Billy Van, Ian and Sylvia, and Karen Black)
9:00 Movie - The Trap (1966; Rita Tushingham, Oliver Reed, Rex Sevenoaks)
11:00 Under Attack
12:00 CTV News
12:20 News
12:30 Movie - Arabesque (1966; Gregory Peck, Sophia Loren, Alan Badel)

CKCD Channel 7 Campbellton / Channel 12 Upsalquitch Lake (CBC, CTV)
10:30 Rupert Bear
11:00 Batman
11:30 Rocky and His Pals
12:00 Tarzan
12:50 Land of the Giants
1:40 Panorama
2:00 Stingray
2:30 Spiderman
3:00 Golden Boy Basketball
5:00 Bugs Bunny/Road Runner Hour - "Devil May Hare"/"Rushing Roulette"/"Tweet and Lovely"
6:00 Wrestling
7:00 News
7:10 Like Young
8:00 Rollin' On the River (with guests Billy Van, Ian and Sylvia, and Karen Black)
9:00 NHL Hockey - Philadelphia @ Toronto
11:30 Countrytime
12:00 CBC News
12:15 News
12:30 Movie - The Headless Ghost (1959; Richard Lyon, Liliane Sottane, David Rose)

WLBZ Channel 2 Bangor (NBC)
9:00 Dr. Dolittle
9:30 Deputy Dawg
10:00 Woody Woodpecker
10:30 Pink Panther
11:00 Jetsons
11:30 Barrier Reef
12:00 Take a Great Step
1:00 Mr. Wizard
1:30 Bugaloos
2:00 Roller Derby
3:00 Senior Bowl
5:30 Primus
6:00 Changing Times - "1971 Astronautics and Space Highlights"
6:15 To Be Announced
6:30 Circus
7:00 Wild Kingdom
7:30 Glad Tidings
8:00 NBC News
8:30 Dragnet
9:00 Partners - "They Steal Cars, Don't They?"
9:30 Good Life - "Dial M For Merger"
10:00 Movie - Vanished (first part) (1971; Richard Widmark, Skye Aubrey, Tom Bosley)
12:00 Movie - Girl of the Night (1960; Anne Francis, Lloyd Nolan, Kay Medford)

WEMT (WVII) Channel 7 Bangor (ABC)
9:00 Jerry Lewis
9:30 Road Runner Show - "Stop, Look, and Hasten"/"Catty Cornered"/"Chili Weather" 
10:00 Funky Phantom
10:30 Jackson Five - "Rasho-Jackson"
11:00 Bewitched
11:30 Lidsville
12:00 Curiosity Shop
1:00 Jonny Quest
1:30 Lancelot Link, Secret Chimp
2:00 American Bandstand
3:00 Death Valley Days
3:30 Pro-Bowlers Tour
5:00 Hula Bowl
8:00 Bud Leavitt
8:30 American Adventure
9:00 Getting Together - "Broken-Hearted Melody"
9:30 Movie - The Astronaut (1972; Jackie Cooper, Monte Markham, Richard Anderson)
11:00 ABC News Special - "Assault On Privacy"
12:00 Stacey's Country Jamboree

WAGM Channel 8 Presque Isle (CBS, NBC, ABC)
9:00 Bugs Bunny Show
9:30 Scooby-Doo
10:00 Harlem Globetrotters
10:30 Here Come the Bears
11:00 Pebbles and Bamm-Bamm
11:30 Archie's TV Funnies
12:00 Sabrina
12:30 Josie and the Pussycats
1:00 College Basketball - St. Joseph's @ Boston College
3:00 Phil Esposito
3:30 Wide World of Sports
5:00 Golf - CBS Classic
6:00 Golf - Glen Campbell Los Angeles Open Invitational
7:00 Agriculture U.S.A.
7:30 CBS News
8:00 Lawrence Welk
9:00 All in the Family - "Edith's Problem"
9:30 Mary Tyler Moore - "Feeb"
10:00 Dick Van Dyke - "Annie Get Your Bike"
10:30 Arnie - "The Only Way to Go"
11:00 Mission: Impossible - "Stone Pillow"
12:00 Movie - All Hands On Deck (1961; Pat Boone, Buddy Hackett, Dennis O'Keefe)

SUNDAY, JANUARY 9, 1972

CKCW Channel 2 Moncton, Channel 8 Charlottetown / CKLT Channel 9 Saint John (CTV)
12:30 Sacred Heart
12:45 Salvation Army
1:00 Faith and Music
1:30 Day of Discovery
2:00 Rex Humbard
3:00 It is Written
3:30 Movie - Billie (1985; Patty Duke, Jim Backus, Jane Greer)
5:00 Sports Review '71
5:30 Question Period
6:00 Untamed World
6:30 Journal
7:00 Champions
8:00 Room 222 - "Where is it Written?"
8:30 Mod Squad - "Deal With the Devil"
9:30 Shirley's World - "Figuratively Speaking"
10:00 Human Journey - "The Early Years"
11:00 Mannix - "The Sound of Murder"
12:00 CTV News
12:20 News

CBHT Channel 3 Halifax (CBC)
9:45 Bluenose Classic Basketball
10:15 Pardon My French
10:45 What On Earth?
11:15 Klahanie
11:45 Keen Ice
12:15 Nanny and the Professor
12:45 A Way Out - "Wild Ravines in a Metropolitan Area"
1:00 Analog
1:30 Country Canada
2:00 Suzuki On Science
2:30 Technoflash
3:00 Educators
3:30 White Faces
4:00 National Film Board - "A Matter of Fat"
5:30 Hymn Sing
6:00 Walt Disney - "Mountain Born"
7:00 Rovers - "Sittin' Pretty"
7:30 Jimmy Stewart Show - "Eighty-Nine Pounds of Love"
8:00 Flip Wilson
9:00 Elizabeth R. - "Sweet England's Pride"
10:30 Weekend
11:00 CBC News
11:20 Nation's Business
11:25 News
11:30 Movie - Stagecoach (1966; Ann-Margret, Alex Cord, Red Buttons)

CBCT Channel 13 Charlottetown (CBC)
11:45 Keen Ice
12:15 Pardon My French
12:45 A Way Out - "Wild Ravines in a Metropolitan Area"
1:00 Analog
1:30 Country Canada
2:00 Suzuki On Science
2:30 Technoflash
3:00 Educators
3:30 White Faces
4:00 National Film Board - "A Matter of Fat"
5:30 Hymn Sing
6:00 Walt Disney - "Mountain Born"
7:00 Rovers - "Sittin' Pretty"
7:30 Jimmy Stewart Show - "Eighty-Nine Pounds of Love"
8:00 Flip Wilson
9:00 Elizabeth R. - "Sweet England's Pride"
10:30 Weekend
11:00 CBC News
11:20 Nation's Business
11:25 News
11:30 Hawaii Five-O

CHAU Channel 5 Carleton, Quebec (SRC)
10:00 Laurel et Hardy
10:30 Le Prince Saphir
11:00 Le Jour du Seigneur - "Aujourd'hui de Rideau Hall"
12:00 D'hier a demain - "La Famine chez les rats"
1:00 La Semaine Verte
2:00 Format 30 Dimanche
2:30 Invitation aux Loisirs
3:00 Univers des sports - "Les Sports en 1971"
4:30 Golf et ses etoiles
5:30 Le Stress
6:00 5-D
7:00 Objectif
7:30 Mini-Antenne
7:45 U.C.C.
8:00 Quelle famille!
8:30 Les Beaux Dimanches - "C'est toute une musuque"
9:40 Les Beaux Dimanches
11:00 La Fleche du temps
11:30 Telejournal et sports
12:00 Politique Atout
12:30 La Bataille d'Angleterre

CHSJ (CBAT) Channel 4 Saint John / Channel 7 Moncton (CBC)
8:45 Sacred Heart
9:00 Oral Roberts
9:30 Rex Humbard
10:30 Land and Sea
11:00 Niven Miller
11:30 Museum Memo
12:00 Gospelaires
12:30 Pierre Berton
1:00 New Life
1:30 Country Canada
2:00 TV Nurse
2:30 Movie - A Stitch in Time (1963; Norman Wisdom, Edward Chapman, Jeanette Sterke)
4:00 National Film Board - "A Matter of Fat"
5:30 Hymn Sing
6:00 Walt Disney - "Mountain Born"
7:00 Rovers - "Sittin' Pretty"
7:30 Jimmy Stewart Show - "Eighty-Nine Pounds of Love"
8:00 Flip Wilson
9:00 Elizabeth R. - "Sweet England's Pride"
10:30 Weekend
11:00 CBC News
11:20 Final Report
11:30 Newscope

CBAFT Channel 11 Moncton (SRC)
10:00 Laurel et Hardy
10:30 Le Prince Saphir
11:00 Le Jour du Seigneur - "Aujourd'hui de Rideau Hall"
12:00 D'hier a demain - "La Famine chez les rats"
1:00 La Semaine Verte
2:00 Format 30 Dimanche
2:30 Invitation aux Loisirs
3:00 Univers des sports - "Les Sports en 1971"
4:30 Golf et ses etoiles
5:30 Le Stress
6:00 5-D
7:00 Le Francais d'aujourd'hui
7:30 Telejournal
7:40 Nouvelles du sport
8:00 Quelle famille!
8:30 Les Beaux Dimanches - "C'est toute une musuque"
9:40 Les Beaux Dimanches
11:00 La Fleche du temps
11:30 Telejournal et sports
12:00 Politique Atout
12:30 La Bataille d'Angleterre

CJCB Channel 4 Sydney (CBC)
9:30 Theatre
10:00 Rex Humbard
11:00 Racing Show
11:30 It is Written
12:00 Land and Sea
12:30 Church Service
1:00 Faith and Music
1:30 Country Canada
2:00 Suzuki On Science
2:30 Technoflash
3:00 Educators
3:30 White Faces
4:00 National Film Board - "A Matter of Fat"
5:30 Hymn Sing
6:00 Walt Disney - "Mountain Born"
7:00 Rovers - "Sittin' Pretty"
7:30 Jimmy Stewart Show - "Eighty-Nine Pounds of Love"
8:00 Flip Wilson
9:00 Elizabeth R. - "Sweet England's Pride"
10:30 Weekend
11:00 CBC News
11:20 Nation's Business
11:25 News
11:40 Saint

CJCH Channel 5 Halifax (CTV)
9:45 Sacred Heart
10:00 University of the Air
11:00 Amazing Prophecies
11:30 Crossroads
12:00 World Tomorrow
12:30 It is Written
1:00 Rex Humbard
2:00 Oral Roberts
2:30 Day of Discovery
3:00 Faith and Music
3:30 Life and Times
4:00 Movie - Daybreak (1948; Eric Portman, Ann Todd, Maxwell Reed)
5:30 Movie - Sign of the Pagan (1954; Jeff Chandler, Jack Palance, Ludmilla Tcherina)
7:30 Untamed World
8:00 Room 222 - "Where is it Written?"
8:30 Mod Squad - "Deal With the Devil"
9:30 Shirley's World - "Figuratively Speaking"
10:00 Human Journey - "The Early Years"
11:00 John Gilbert
11:30 Question Period
12:00 CTV News
12:20 News
12:30 Yoga
1:00 Prayer

CKCD Channel 7 Campbellton / Channel 12 Upsalquitch Lake (CBC, CTV)
12:30 Day of Discovery
1:00 Faith and Music
1:30 Country Canada
2:00 Cathedral of Tomorrow
3:00 Educators
3:30 White Faces
4:00 National Film Board - "A Matter of Fat"
5:30 Hymn Sing
6:00 Untamed World
6:30 Journal
7:00 Rovers - "Sittin' Pretty"
7:30 Jimmy Stewart Show - "Eighty-Nine Pounds of Love"
8:00 Flip Wilson
9:00 Elizabeth R. - "Sweet England's Pride"
10:30 Weekend
11:00 CBC News
11:20 News
11:30 Mod Squad - "Deal With the Devil"

WLBZ Channel 2 Bangor (NBC)
12:30 Faith For Today
1:00 This is the Life
1:30 Religious Town Hall
2:00 Meet the Press
2:30 Movie - Streetcar, Do You Read Me? (1965; Martin Milner, Richard Long, Jack Ging)
3:30 Mike Douglas
5:00 Church in the '70s
6:00 Projection '72
7:30 NBC News
8:00 Wild Kingdom
8:30 Walt Disney - "Mountain Born"
9:30 Jimmy Stewart Show - "Eighty-Nine Pounds of Love"
10:00 Bonanza - "Second Sight"
11:00 Bold Ones - "The Long Morning After: Pt. 1"
12:00 Perry Mason

WEMT (WVII) Channel 7 Bangor (ABC)
8:45 Bible Speaks
9:15 Cathedral of Tomorrow
10:15 Davey and Goliath
10:30 Underdog
11:00 Reluctant Dragon
11:30 Double Deckers
12:00 Bullwinkle
12:30 Make a Wish
1:00 Time Tunnel
2:00 Directions
2:30 Issues and Answers
3:00 NBA Basketball - Los Angeles Lakers @ Milwaukee
5:30 American Sportsman
6:30 Curly O'Brien
7:00 Hee-Haw
9:00 F.B.I. - "A Second Life"
10:00 Movie - The Bravos (1972; George Peppard, Pernell Roberts, Belinda Montgomery)
12:00 ABC News

WAGM Channel 8 Presque Isle (CBS, NBC, ABC)
9:15 Rex Humbard
10:15 Christophers
10:30 Groovie Goolies
11:00 Lamp Unto My Feet
11:30 Look Up and Live
12:00 Camera Three
12:30 Bishop Sheen
1:00 This is the Life
1:30 Face the Nation
2:00 Meet the Press
2:30 Stanley Cup Highlights
3:00 NHL Hockey - Montreal @ Chicago
5:30 Golf - Glen Campbell Los Angeles Open Invitational
7:00 60 Minutes
8:00 Lassie
8:30 Walt Disney - "Mountain Born"
9:30 Jimmy Stewart Show - "Eighty-Nine Pounds of Love"
10:00 Bonanza - "Second Sight"
11:00 Bold Ones - "The Long Morning After: Pt. 1"
12:00 News

SATURDAY, JANUARY 15, 1972

CKCW Channel 2 Moncton, Channel 8 Charlottetown / CKLT Channel 9 Saint John (CTV)
10:30 Rupert Bear
11:00 Batman
11:30 Rocky and His Pals
12:00 Tarzan
12:50 Land of the Giants
1:40 Panorama
2:00 Stingray
2:30 Spiderman
3:00 Thunderbirds
3:30 Nice Mix
4:00 Wrestling
5:00 Mr. Chips
5:30 Wide World of Sports
7:00 News
7:10 Like Young
8:00 Rollin' On the River (with guests Katherine McKinnon, Gene MacLellan, and Bob Crane)
9:00 Movie - Emergency! (1972; Robert Fuller, Randolph Mantooth, Kevin Tighe)
11:00 Longstreet
12:00 National News
12:20 News
12:30 Movie - I Was a Teenage Frankenstein (1957; Whit Bissell, Gary Conway, Phyllis Coates)

CBHT Channel 3 Halifax (CBC)
10:00 Curling Classic
11:00 Movie - Everything's Ducky (1961; Mickey Rooney, Buddy Hackett, Jackie Cooper)
12:30 Riverbank
1:00 Tween Set
1:30 Wild Kingdom
2:00 Children's Cinema
3:00 Super Bowl Five
3:30 Canadian Figure Skating Championships
5:00 Bugs Bunny/Road Runner Hour - "The Windblown Hare"/"Tree Cornered Tweety"/"To Beep or Not to Beep"
6:00 Nanny and the Professor
6:30 Replay (with guests Bill Crothers and Baltimore Orioles Manager Earl Weaver)
7:00 CBC News
7:30 Land and Sea
8:00 Montreal Variety
8:30 Reach For the Top
9:00 NHL Hockey - Buffalo @ Montreal
11:30 Countrytime
12:00 CBC News
12:15 Provincial Affairs
12:20 News
12:30 Movie - The President's Analyst (1967; James Coburn, Godfrey Cambridge, Severn Darden)

CBCT Channel 13 Charlottetown (CBC)
10:00 Curling Classic
11:00 RCMP
11:30 Children's Cinema
12:30 Underdog
1:00 Tween Set
1:30 Wild Kingdom
2:00 Children's Cinema
3:00 Super Bowl Five
3:30 Canadian Figure Skating Championships
5:00 Bugs Bunny/Road Runner Hour - "The Windblown Hare"/"Tree Cornered Tweety"/"To Beep or Not to Beep"
6:00 Andy Griffith
6:30 Replay (with guests Bill Crothers and Baltimore Orioles Manager Earl Weaver)
7:00 CBC News
7:30 Land and Sea
8:00 Let's Call the Whole Thing Orff
8:30 Nanny and the Professor
9:00 NHL Hockey - Buffalo @ Montreal
11:30 Countrytime
12:00 CBC News
12:15 News
12:30 Movie - Les Girls (1957; Gene Kelly, Mitzi Gaynor, Kay Kendall)

CHAU Channel 5 Carleton, Quebec (SRC)
10:00 Yogi et Popotame
10:30 Le Roi Leo
11:00 Mon ami, Ben
11:30 Tour de Terre - "Les Pompiers"
12:00 Robin Fusee
12:30 Lassie
1:00 L'Homme du Picardie
1:30 Le Monde en liberte
2:00 Tennis - details a communiquer
3:00 Le Theatre Francais - "L'Etranger dans la vigne"
4:30 France vue du ciel - "Au coeur de la France"
6:00 Lutte
7:00 Camera-moto
7:30 Objectif
8:00 Jeunesse
9:00 LNH Hockey - Buffalo @ Montreal
11:30 Telejournal
11:45 Nouvelles du sport
12:00 Au Masculin
12:30 Championnat de Boxe
1:30 Cinema - La Denonciation (1961; Maurice Ronet, Michael Lonsdale, Francoise Brion)

CHSJ (CBAT) Channel 4 Saint John / Channel 7 Moncton (CBC)
9:00 Miss Ann
9:30 Movie - Angel's Holiday (1937; Jane Withers, Joan Davis, Sally Blane)
10:50 Movie - Thunder Birds (1942; Gene Tierney, Preston Foster, John Sutton)
12:00 Wild Kingdom
12:30 Reach For the Top
1:00 Movie - The Man Behind the Gun (1953; Randolph Scott, Patrice Wymore, Dick Wesson)
2:30 World Tomorrow
3:00 Super Bowl Five
3:30 Canadian Figure Skating Championships
5:00 Bugs Bunny/Road Runner Hour - "The Windblown Hare"/"Tree Cornered Tweety"/"To Beep or Not to Beep"
6:00 Talent Parade
6:30 Adam-12
7:00 Hawaii Five-O
8:00 Mission: Impossible
9:00 NHL Hockey - Buffalo @ Montreal
11:30 Countrytime
12:00 CBC News
12:15 News
12:30 Movie - Riot On Sunset Strip (1967; Aldo Ray, Mimsy Farmer, Michael Evans)

CBAFT Channel 11 Moncton (SRC)
10:00 Yogi et Popotame
10:30 Le Roi Leo
11:00 Mon ami, Ben
11:30 Tour de Terre - "Les Pompiers"
12:00 Robin Fusee
12:30 Lassie
1:00 L'Homme du Picardie
1:30 Le Monde en liberte
2:00 Tennis - details a communiquer
3:00 Le Theatre Francais - "L'Etranger dans la vigne"
4:30 France vue du ciel - "Au coeur de la France"
6:00 Departement S
7:00 Camera-moto
7:30 Telejournal
7:45 Nouvelles du sport
8:00 Cent filles a marier
9:00 LNH Hockey - Buffalo @ Montreal
11:30 Telejournal
11:45 Nouvelles du sport
12:00 Au Masculin
12:30 Championnat de Boxe
1:30 Cinema - La Denonciation (1961; Maurice Ronet, Michael Lonsdale, Francoise Brion)

CJCB Channel 4 Sydney (CBC)
12:30 Movie - Running Target (1956; Doris Dowling, Arthur Franz, Richard Reeves)
2:00 Children's Cinema
3:00 Super Bowl Five
3:30 Canadian Figure Skating Championships
5:00 Bugs Bunny/Road Runner Hour - "The Windblown Hare"/"Tree Cornered Tweety"/"To Beep or Not to Beep"
6:00 Mr. Chips
6:30 World Tomorrow
7:00 Mystery
8:30 Saturday Night
9:00 NHL Hockey - Buffalo @ Montreal
11:30 Countrytime
12:00 CBC News
12:15 Provincial Affairs
12:20 Movie - Moment of Indiscretion (1958; Ronald Howard, Lana Morris, John Van Eyssen)

CJCH Channel 5 Halifax (CTV)
10:30 University of the Air
12:00 Death Valley
12:30 Jackson Five
1:00 Rocky and His Pals
1:30 Tumbleweed
2:00 National Film Board
2:30 Claire Olsen
3:00 Make Mine Country
3:30 Movie - Bronco Buster (1952; John Lund, Scott Brady, Joyce Holden)
5:00 Mr. Chips
5:30 Wide World of Sports
7:00 Wrestling
8:00 Rollin' On the River (with guests Katherine McKinnon, Gene MacLellan, and Bob Crane)
9:00 Movie - Emergency! (1972; Robert Fuller, Randolph Mantooth, Kevin Tighe)
11:00 Under Attack
12:00 CTV News
12:20 News
12:30 Movie - My Geisha (1962; Shirley MacLaine, Yves Montand, Edward G. Robinson)

CKCD Channel 7 Campbellton / Channel 12 Upsalquitch Lake (CBC, CTV)
10:30 Rupert Bear
11:00 Batman
11:30 Rocky and His Pals
12:00 Tarzan
12:50 Land of the Giants
1:40 Panorama
2:00 Stingray
2:30 Spiderman
3:00 Super Bowl Five
3:30 Canadian Figure Skating Championships
5:00 Bugs Bunny/Road Runner Hour - "The Windblown Hare"/"Tree Cornered Tweety"/"To Beep or Not to Beep"
6:00 Wrestling
7:00 News
7:10 Like Young
8:00 Rollin' On the River (with guests Katherine McKinnon, Gene MacLellan, and Bob Crane)
9:00 NHL Hockey - Buffalo @ Montreal
11:30 Countrytime
12:00 CBC News
12:15 News
12:30 Movie - I Was a Teenage Frankenstein (1957; Whit Bissell, Gary Conway, Phyllis Coates)

WLBZ Channel 2 Bangor (NBC)
9:00 Dr. Dolittle
9:30 Deputy Dawg
10:00 Woody Woodpecker
10:30 Pink Panther
11:00 Jetsons
11:30 Barrier Reef
12:00 Take a Great Step
1:00 Mr. Wizard
1:30 Bugaloos
2:00 Roller Derby
3:00 T.H.E. Cat
3:30 David Frost
5:00 To Be Announced
5:15 Changing Times
5:30 Golf - Bing Crosby National Pro-Am Championship 
7:30 Glad Tidings
8:00 NBC News
8:30 Dragnet
9:00 Movie - Emergency! (1972; Robert Fuller, Randolph Mantooth, Kevin Tighe)
11:00 Lights Out
12:00 Movie - Hercules Against the Moon Men (1964; Sergio Ciani, Jany Clair, Anna Maria Polani)

WEMT (WVII) Channel 7 Bangor (ABC)
9:00 Jerry Lewis
9:30 Road Runner Show - "Highway Runnery"/"A Pizza Tweety Pie"/"Strangled Eggs"
10:00 Funky Phantom
10:30 Jackson Five - "A Rare Pearl"
11:00 Bewitched
11:30 Lidsville
12:00 Curiosity Shop
1:00 Jonny Quest
1:30 Lancelot Link, Secret Chimp
2:00 To Be Announced
2:30 College Basketball - Notre-Dame Vs. Tulane
4:30 Pro-Bowlers Tour
6:00 Wide World of Sports
7:30 Bud Leavitt
8:00 To Be Announced
8:30 American Bandstand
9:00 Bewitched - "Samantha is Earthbound"
9:30 Movie - Madame Sin (1972; Bette Davis, Robert Wagner, Denholm Elliott)
11:00 Heavyweight Championship Fight - Joe Fraser Vs. Terry Daniels
12:00 Stacey's Country Jamboree

WAGM Channel 8 Presque Isle (CBS, NBC, ABC)
9:00 Bugs Bunny Show
9:30 Scooby-Doo
10:00 Harlem Globetrotters
10:30 Here Come the Bears
11:00 Pebbles and Bamm-Bamm
11:30 Archie's TV Funnies
12:00 Sabrina
12:30 Josie and the Pussycats
1:00 Monkees
1:30 You Are There - "The Record Ride For the Pony Express, May 12, 1860"
2:00 Children's Film Festival - "Funny Stories"
3:00 College Basketball - teams to be announced
5:00 Golf - CBS Classic
6:00 Phil Esposito
6:30 Ski Scene
7:00 Agriculture U.S.A.
7:30 CBS News
8:00 Lawrence Welk
9:00 All in the Family - "Archie and the F.B.I."
9:30 Mary Tyler Moore - "The Slaughter Affair"
10:00 Dick Van Dyke - "What is Your Husband Doing Tomorrow?"
10:30 Arnie - "Guess Who's Coming to Our House?"
11:00 Mission: Impossible - "Image"
12:00 Movie - Man in the Middle (1964; Robert Mitchum, France Nuyen, Barry Sullivan)

SUNDAY, JANUARY 16, 1972

CKCW Channel 2 Moncton, Channel 8 Charlottetown / CKLT Channel 9 Saint John (CTV)
12:30 Sacred Heart
12:45 Salvation Army
1:00 Faith and Music
1:30 Day of Discovery
2:00 Rex Humbard
3:00 It is Written
3:30 Innocent Island
4:00 Hockey School
5:00 Tammy
5:30 Question Period
6:00 Untamed World - "Scandinavia"
6:30 Journal
7:00 Champions
8:00 Room 222 - "And in This Corner"
8:30 Mod Squad - "Kill Gently, Sweet Jessie"
9:30 Amazing Kreskin
10:00 W-5
11:00 Mannix - "Moving Target"
12:00 CTV News
12:20 News

CBHT Channel 3 Halifax (CBC)
10:15 Pardon My French
10:45 What On Earth?
11:15 Klahanie
11:45 Keen Ice
12:15 Bewitched
12:45 A Way Out - "Bird Feeders"
1:00 Analog
1:30 Country Canada
2:00 Audubon Wildlife Theatre - "Wapiti"
2:30 Hymn Sing
3:00 East African Rally
3:30 Super Bowl
6:00 Walt Disney - "Nature's Charter Tours"
7:00 Flip Wilson
8:00 Canadian Figure Skating Championships
9:00 Sunday at Nine - "Journey to New Orleans"
10:30 Weekend
11:00 CBC News
11:20 Nation's Business
11:25 News
11:30 Movie - Of Human Bondage (1934; Bette Davis, Leslie Howard, Frances Dee)

CBCT Channel 13 Charlottetown (CBC)
11:45 Keen Ice
12:15 Pardon My French
12:45 A Way Out - "Bird Feeders"
1:00 Analog
1:30 Country Canada
2:00 Audubon Wildlife Theatre - "Wapiti"
2:30 Hymn Sing
3:00 East African Rally
3:30 Super Bowl
6:00 Walt Disney - "Nature's Charter Tours"
7:00 Flip Wilson
8:00 Canadian Figure Skating Championships
9:00 Sunday at Nine - "Journey to New Orleans"
10:30 Weekend
11:00 CBC News
11:20 Nation's Business
11:25 News
11:30 Hawaii Five-O

CHAU Channel 5 Carleton, Quebec (SRC)
10:00 Laurel et Hardy
10:30 Le Prince Saphir
11:00 Le Jour du Seigneur - "Aujourd'hui de Rimouski"
12:00 D'hier a demain
1:00 La Semaine Verte
2:00 Format 30 Dimanche
2:30 Invitation aux Loisirs
3:00 A Communiquer
3:00 Super Bowl
6:15 Echos du sport
6:30 5-D
7:00 Objectif
7:30 Mini-Antenne
7:45 U.C.C.
8:00 Quelle famille!
8:30 Les Beaux Dimanches - "Une soiree avec un ours"
9:20 Les Beaux Dimanches - "Soiree de musique Russe avec Joseph Rouleau"
10:00 Les Beaux Dimanches
11:00 La Fleche du temps
11:30 Telejournal et sports
12:00 Politique Atout
12:30 La Bataille de Moscou

CHSJ (CBAT) Channel 4 Saint John / Channel 7 Moncton (CBC)
8:45 Sacred Heart
9:00 Oral Roberts
9:30 Rex Humbard
10:30 Land and Sea
11:00 Niven Miller
11:30 Museum Memo
12:00 Gospelaires
12:30 Pierre Berton
1:00 New Life
1:30 Country Canada
2:00 Audubon Wildlife Theatre - "Wapiti"
2:30 TV Nurse
3:00 East African Rally
3:30 Super Bowl
6:00 Walt Disney - "Nature's Charter Tours"
7:00 Flip Wilson
8:00 Canadian Figure Skating Championships
9:00 Sunday at Nine - "Journey to New Orleans"
10:30 Weekend
11:00 CBC News
11:20 Final Report
11:30 Newscope

CBAFT Channel 11 Moncton (SRC)
10:00 Laurel et Hardy
10:30 Le Prince Saphir
11:00 Le Jour du Seigneur - "Aujourd'hui de Rimouski"
12:00 D'hier a demain
1:00 La Semaine Verte
2:00 Format 30 Dimanche
2:30 Invitation aux Loisirs
3:00 A Communiquer
3:00 Super Bowl
6:15 Echos du sport
6:30 5-D
7:00 Le Francais d'aujourd'hui
7:30 Telejournal
7:40 Nouvelles du sport
8:00 Quelle famille!
8:30 Les Beaux Dimanches - "Une soiree avec un ours"
9:20 Les Beaux Dimanches - "Soiree de musique Russe avec Joseph Rouleau"
10:00 Les Beaux Dimanches
11:00 La Fleche du temps
11:30 Telejournal et sports
12:00 Politique Atout
12:30 La Bataille de Moscou

CJCB Channel 4 Sydney (CBC)
9:30 Theatre
10:00 Rex Humbard
11:00 Niven Miller
11:30 It is Written
12:00 Land and Sea
12:30 Church Service
1:00 Faith and Music
1:30 Country Canada
2:00 Audubon Wildlife Theatre - "Wapiti"
2:30 Hymn Sing
3:00 East African Rally
3:30 Super Bowl
6:00 Walt Disney - "Nature's Charter Tours"
7:00 Flip Wilson
8:00 Canadian Figure Skating Championships
9:00 Sunday at Nine - "Journey to New Orleans"
10:30 Weekend
11:00 CBC News
11:20 Nation's Business
11:25 News
11:40 Saint

CJCH Channel 5 Halifax (CTV)
9:45 Sacred Heart
10:00 University of the Air
11:00 Amazing Prophecies
11:30 Crossroads
12:00 World Tomorrow
12:30 It is Written
1:00 Rex Humbard
2:00 Oral Roberts
2:30 Day of Discovery
3:00 Faith and Music
3:30 Life and Times
4:00 Movie - Good-Time Girl (1948; Jean Kent, Dennis Price, Herbert Lom)
5:30 Movie - The Further Perils of Laurel and Hardy (1967; Stan Laurel, Oliver Hardy, Charley Chase)
7:00 Me and the Chimp
7:30 Untamed World - "Scandinavia"
8:00 Room 222 - "And in This Corner"
8:30 Mod Squad - "Kill Gently, Sweet Jessie"
9:30 Doctor in the House
10:00 W-5
11:00 Amazing Kreskin
11:30 Question Period
12:00 CTV News
12:20 News
12:30 Yoga
1:00 Prayer

CKCD Channel 7 Campbellton / Channel 12 Upsalquitch Lake (CBC, CTV)
12:00 Rex Humbard
1:00 Faith and Music
1:30 Country Canada
2:00 Audubon Wildlife Theatre - "Wapiti"
2:30 Hymn Sing
3:00 East African Rally
3:30 Super Bowl
6:00 Untamed World - "Scandinavia"
6:30 Journal
7:00 Flip Wilson
8:00 Canadian Figure Skating Championships
9:00 Sunday at Nine - "Journey to New Orleans"
10:30 Weekend
11:00 CBC News
11:20 News
11:30 Mod Squad - "Kill Gently, Sweet Jessie"

WLBZ Channel 2 Bangor (NBC)
12:30 Faith For Today
1:00 This is the Life
1:30 Religious Town Hall
2:00 Meet the Press
2:30 Suspense Theatre
3:30 Mike Douglas
5:00 Day the Leaves Clapped Hands
6:00 It's That Time of Year Again
6:30 Wild Kingdom
7:00 Golf - Bing Crosby National Pro-Am Championship 
8:30 Mysterious Spring: Africa's Mzima
9:30 Jimmy Stewart Show - "The Quarterback Ache"
10:00 Bonanza - "Saddle Stiff"
11:00 Bold Ones - "The Long Morning After: Pt. 2"
12:00 Perry Mason

WEMT (WVII) Channel 7 Bangor (ABC)
8:45 Bible Speaks
9:15 Cathedral of Tomorrow
10:15 Davey and Goliath
10:30 Underdog
11:00 Reluctant Dragon
11:30 Double Deckers
12:00 Bullwinkle
12:30 Make a Wish
1:00 To Be Announced
2:00 Directions
2:30 Issues and Answers
3:00 Movie - Stranger From Hong Kong (1963; Dalida, Philippe Nicaud, Tania Beryl)
4:30 Curly O'Brien
6:00 NBA Basketball - New York Knicks @ Houston
8:00 To Be Announced
9:00 F.B.I. - "The Break-Up"
10:00 Movie - In Harm's Way (first part) (1965; John Wayne, Kirk Douglas, Patricia Neal)
12:00 ABC News

WAGM Channel 8 Presque Isle (CBS, NBC, ABC)
9:15 Rex Humbard
10:15 Christophers
10:30 Groovie Goolies
11:00 Lamp Unto My Feet
11:30 Look Up and Live
12:00 Camera Three
12:30 Bishop Sheen
1:00 Man Named Lombardi
2:00 Pottstown Firebird
3:00 NFL Today
3:30 Super Bowl
6:00 Spotlight On Business
6:15 To Be Announced
6:30 Have Gun, Will Travel
7:00 60 Minutes
8:00 Lassie - "Round-Up"
8:30 Mysterious Spring: Africa's Mzima
9:30 Jimmy Stewart Show - "The Quarterback Ache"
10:00 Bonanza - "Saddle Stiff"
11:00 Bold Ones - "The Long Morning After: Pt. 2"
12:00 News

SATURDAY, JANUARY 22, 1972

CKCW Channel 2 Moncton, Channel 8 Charlottetown / CKLT Channel 9 Saint John (CTV)
10:30 Rupert Bear
11:00 Batman
11:30 Rocky and His Pals
12:00 Tarzan
12:50 Land of the Giants
1:40 Panorama
2:00 Stingray
2:30 Spiderman
3:00 Thunderbirds
3:30 Nice Mix
4:00 Wrestling
5:00 Mr. Chips
5:30 Wide World of Sports
7:00 News
7:10 Like Young
8:00 Rollin' On the River (with guests Mary Lou Collins, Dave Bradstreet, and B.J. Thomas)
9:00 Movie - The Story of a Woman (1970; Bibi Andersson, Robert Stack, James Farentino)
11:00 Longstreet
12:00 National News
12:20 News
12:30 Movie - Leopard Man (1943; Dennis O'Keefe, Margo, Jean Brooks)

CBHT Channel 3 Halifax (CBC)
10:00 Curling Classic
11:00 Movie - The Boy With the Green Hair (1948; Pat O'Brien, Robert Ryan, Barbara Hale)
12:30 Riverbank
1:00 Tween Set
1:30 Wild Kingdom
2:00 Children's Cinema - "The Horse That Couldn't Talk"/"Sleepy Professor"/"Pippi's Shopping Spree"
3:00 Bluenose Basketball 
5:00 Bugs Bunny/Road Runner Hour - "A-Lad-in His Lamp"/"Kit For Cat"/"Snow Business"
6:00 Cartoons
6:30 Replay (with guests Althea Gibson and Irv Ungerman)
7:00 CBC News
7:30 Land and Sea
8:00 Montreal Variety
8:30 Reach For the Top
9:00 NHL Hockey - Boston @ Montreal
11:30 Countrytime
12:00 CBC News
12:15 Provincial Affairs
12:20 News
12:35 Movie - Those Daring Young Men in Their Jaunty Jalopies (1969; Bourvil, Lando Buzzanca, Walter Chiari)

CBCT Channel 13 Charlottetown (CBC)
10:00 Curling Classic
11:00 RCMP
11:30 Children's Cinema
12:30 Underdog
1:00 Tween Set
1:30 Wild Kingdom
2:00 Children's Cinema - "The Horse That Couldn't Talk"/"Sleepy Professor"/"Pippi's Shopping Spree"
3:00 Bluenose Basketball 
5:00 Bugs Bunny/Road Runner Hour - "A-Lad-in His Lamp"/"Kit For Cat"/"Snow Business"
6:00 Andy Griffith
6:30 Replay (with guests Althea Gibson and Irv Ungerman)
7:00 CBC News
7:30 Land and Sea
8:00 Let's Call the Whole Thing Orff
8:30 Nanny and the Professor
9:00 NHL Hockey - Boston @ Montreal
11:30 Countrytime
12:00 CBC News
12:15 News
12:30 Movie - Harper (1966; Paul Newman, Lauren Bacall, Julie Harris)

CHAU Channel 5 Carleton, Quebec (SRC)
10:00 Yogi et Popotame
10:30 Le Roi Leo
11:00 Mon ami, Ben
11:30 Tour de Terre - "Institut microbiologique"
12:00 Robin Fusee
12:30 Lassie
1:00 L'Homme du Picardie
1:30 Le Monde en liberte - "Les Pingouins"
2:00 Golf et ses etoiles
3:00 Le Theatre Francais - "Les Derniers vandanges"
4:30 France vue du ciel 
6:00 Lutte
7:00 Camera-moto
7:30 Objectif
8:00 Jeunesse
9:00 LNH Hockey - Boston @ Montreal
11:30 Telejournal
11:45 Nouvelles du sport
12:00 Au Masculin
12:30 Cinema - Carambolages (1963; Louis de Funes, Jean-Claude Brialy, Michel Serrault) 

CHSJ (CBAT) Channel 4 Saint John / Channel 7 Moncton (CBC)
9:00 Miss Ann
9:30 Movie - Second Fiddle (1939; Sonja Henie, Tyrone Power, Lyle Talbot)
10:50 Movie - Pepper (1936; Jane Withers, Irvin S. Cobb, Slim Summerville)
12:00 Wild Kingdom
12:30 Reach For the Top
1:00 Movie - Americano (1955; Glenn Ford, Frank Lovejoy, Cesar Romero)
2:30 World Tomorrow
3:00 Bluenose Basketball 
5:00 Bugs Bunny/Road Runner Hour - "A-Lad-in His Lamp"/"Kit For Cat"/"Snow Business"
6:00 Talent Parade
6:30 Adam-12
7:00 Hawaii Five-O
8:00 Mission: Impossible
9:00 NHL Hockey - Boston @ Montreal
11:30 Countrytime
12:00 CBC News
12:15 News
12:30 Movie - The Fireball (1950; Mickey Rooney, Pat O'Brien, Beverly Tyler)

CBAFT Channel 11 Moncton (SRC)
10:00 Yogi et Popotame
10:30 Le Roi Leo
11:00 Mon ami, Ben
11:30 Tour de Terre - "Institut microbiologique"
12:00 Robin Fusee
12:30 Lassie
1:00 L'Homme du Picardie
1:30 Le Monde en liberte - "Les Pingouins"
2:00 Golf et ses etoiles
3:00 Le Theatre Francais - "Les Derniers vandanges"
4:30 France vue du ciel
6:00 Departement S
7:00 Camera-moto
7:30 Telejournal
7:45 Nouvelles du sport
8:00 Cent filles a marier
9:00 LNH Hockey - Boston @ Montreal
11:30 Telejournal
11:45 Nouvelles du sport
12:00 Au Masculin
12:30 Cinema - Carambolages (1963; Louis de Funes, Jean-Claude Brialy, Michel Serrault) 

CJCB Channel 4 Sydney (CBC)
12:30 Movie - The Monster That Challenged the World (1957; Tim Holt, Audrey Dalton, Hans Conried)
2:00 Children's Cinema - "The Horse That Couldn't Talk"/"Sleepy Professor"/"Pippi's Shopping Spree"
3:00 Bluenose Basketball 
5:00 Bugs Bunny/Road Runner Hour - "A-Lad-in His Lamp"/"Kit For Cat"/"Snow Business"
6:00 Mr. Chips
6:30 World Tomorrow
7:00 Mystery
8:30 Saturday Night
9:00 NHL Hockey - Boston @ Montreal
11:30 Countrytime
12:00 CBC News
12:15 Provincial Affairs
12:20 Movie - A Woman Possessed (1958; Margaretta Scott, Francis Matthews, Kay Callard)

CJCH Channel 5 Halifax (CTV)
10:30 University of the Air
12:00 Death Valley
12:30 Jackson Five
1:00 Rocky and His Pals
1:30 Tumbleweed
2:00 National Film Board
2:30 Claire Olsen
3:00 Make Mine Country
3:30 Movie - Buccaneer's Girl (1950; Yvonne de Carlo, Philip Friend, Robert Douglas)
5:00 Mr. Chips
5:30 Wide World of Sports
7:00 Wrestling
8:00 Rollin' On the River (with guests Mary Lou Collins, Dave Bradstreet, and B.J. Thomas)
9:00 Movie - The Story of a Woman (1970; Bibi Andersson, Robert Stack, James Farentino)
11:00 Under Attack
12:00 CTV News
12:20 News
12:30 Movie - The Rainmaker (1956; Burt Lancaster, Katharine Hepburn, Wendell Corey)

CKCD Channel 7 Campbellton / Channel 12 Upsalquitch Lake (CBC, CTV)
10:30 Rupert Bear
11:00 Batman
11:30 Rocky and His Pals
12:00 Tarzan
12:50 Land of the Giants
1:40 Panorama
2:00 Stingray
2:30 Spiderman
3:00 Bluenose Basketball 
5:00 Bugs Bunny/Road Runner Hour - "A-Lad-in His Lamp"/"Kit For Cat"/"Snow Business"
6:00 Wrestling
7:00 News
7:10 Like Young
8:00 Ironside
9:00 NHL Hockey - Boston @ Montreal
11:30 Countrytime
12:00 CBC News
12:15 News
12:30 Movie - Five Finger Exercise (1962; Rosalind Russell, Jack Hawkins, Richard Beymer)

WLBZ Channel 2 Bangor (NBC)
9:00 Dr. Dolittle
9:30 Deputy Dawg
10:00 Woody Woodpecker
10:30 Pink Panther
11:00 Jetsons
11:30 Barrier Reef
12:00 Take a Great Step
1:00 Mr. Wizard
1:30 Bugaloos
2:00 Roller Derby
3:00 Movie - Sandy the Seal (1969; Heinz Drache, Marianne Koch, David Richards) 
4:30 David Frost
6:00 Golf - Dean Martin Tucson Open
7:30 Glad Tidings
8:00 NBC News
8:30 Circus
9:00 Emergency! - "Mascot"
10:00 Movie - The Russians Are Coming, the Russians Are Coming (1966; Carl Reiner, Eva Marie Saint, Alan Arkin)
12:00 Movie - Road to Bali (1952; Bing Crosby, Bob Hope and Dorothy Lamour)

WEMT (WVII) Channel 7 Bangor (ABC)
9:00 Jerry Lewis
9:30 Road Runner Show - "Gee Whiz-z-z-z!"/"Trip For Tat"/"What's My Lion?" 
10:00 Funky Phantom
10:30 Jackson Five
11:00 Bewitched
11:30 Lidsville
12:00 Curiosity Shop
1:00 Jonny Quest
1:30 Lancelot Link, Secret Chimp
2:00 American Bandstand
2:30 College Basketball - Long Beach State Vs. Loyola of Chicago
4:30 Pro-Bowlers Tour
6:00 Wide World of Sports
7:30 Bud Leavitt
8:00 Lee Trevino
8:30 College Basketball - University of Maine Vs. St. Anslem's
11:00 Sixth Sense - "The Heart That Wouldn't Stay Buried"
12:00 Stacey's Country Jamboree

WAGM Channel 8 Presque Isle (CBS, NBC, ABC)
9:00 Bugs Bunny Show
9:30 Scooby-Doo
10:00 Harlem Globetrotters
10:30 Here Come the Bears
11:00 Pebbles and Bamm-Bamm
11:30 Archie's TV Funnies
12:00 Sabrina
12:30 Josie and the Pussycats
1:00 Monkees
1:30 You Are There - "Harriet Tubman and the Underground Railroad"
2:00 Children's Film Festival - "Heidi: Pt. 1"
3:00 College Basketball - teams to be announced
5:00 Golf - CBS Classic
6:00 Phil Esposito
6:30 Ski Scene
7:00 Agriculture U.S.A.
7:30 CBS News
8:00 Lawrence Welk
9:00 All in the Family - "Mike's Mysterious Son"
9:30 Mary Tyler Moore - "Baby Sit-Com"
10:00 Dick Van Dyke - "The Birth"
10:30 Arnie - "What's Up, Doc?"
11:00 Mission: Impossible - "Committed"
12:00 Movie - Rio Conchos (1964; Richard Boone, Stuart Whitman, Anthony Franciosa)

SUNDAY, JANUARY 23, 1972

CKCW Channel 2 Moncton, Channel 8 Charlottetown / CKLT Channel 9 Saint John (CTV)
12:30 Sacred Heart
12:45 Salvation Army
1:00 Faith and Music
1:30 Day of Discovery
2:00 Rex Humbard
3:00 It is Written
3:30 Movie - Cop Hater (1958; Robert Loggia, Gerald S. O'Loughlin, Ellen Parker)
5:00 Silver Broom Curling
5:30 Question Period
6:00 Untamed World - "Ngorongoro Crater"
6:30 Journal
7:00 Champions
8:00 Room 222 - "We Hold These Truths..."
8:30 Undersea World of Jacques Cousteau - "The Forgotten Mermaids"
9:30 Amazing Kreskin
10:00 W-5
11:00 Mannix - "Cry Pigeon"
12:00 CTV News
12:20 News

CBHT Channel 3 Halifax (CBC)
10:15 Pardon My French
10:45 What On Earth?
11:15 Klahanie
11:45 Keen Ice
12:15 Bewitched
12:45 A Way Out
1:00 Analog
1:30 Country Canada - "Newfoundland Agriculture"
2:00 Suzuki On Science
2:30 Encounter
3:00 World of Music - "United Nations Day Concert"
4:00 National Film Board - "L'Acadie, L'Acadie"
5:30 Hymn Sing
6:00 Walt Disney - "The One and Only, Genuine, Original Family Band: Pt. 1"
7:00 Rovers - "The Expert"
7:30 Jimmy Stewart Show - "Aunts in My Plans"
8:00 Flip Wilson
9:00 Whiteoaks of Jalna
10:30 Weekend
11:00 CBC News
11:15 Nation's Business
11:20 News
11:30 Movie - Body and Soul (1947; John Garfield, Lilli Palmer, Hazel Brooks)

CBCT Channel 13 Charlottetown (CBC)
11:45 Keen Ice
12:15 Pardon My French
12:45 A Way Out
1:00 Analog
1:30 Country Canada - "Newfoundland Agriculture"
2:00 Suzuki On Science
2:30 Encounter
3:00 World of Music - "United Nations Day Concert"
4:00 National Film Board - "L'Acadie, L'Acadie"
5:30 Hymn Sing
6:00 Walt Disney - "The One and Only, Genuine, Original Family Band: Pt. 1"
7:00 Rovers - "The Expert"
7:30 Jimmy Stewart Show - "Aunts in My Plans"
8:00 Flip Wilson
9:00 Whiteoaks of Jalna
10:30 Weekend
11:00 CBC News
11:15 Nation's Business
11:20 News
11:30 Hawaii Five-O

CHAU Channel 5 Carleton, Quebec (SRC)
10:00 Laurel et Hardy
10:30 Le Prince Saphir
11:00 Le Jour du Seigneur - "Aujourd'hui de Montreal"
12:00 D'hier a demain - "L'Inde fantome"
1:00 La Semaine Verte
2:00 Format 30 Dimanche
2:30 Invitation aux Loisirs
3:00 Univers des sports
4:30 Golf et ses etoiles
5:30 Son et images
6:00 5-D
7:00 Objectif
7:30 Mini-Antenne
7:45 U.C.C.
8:00 Quelle famille!
8:30 Les Beaux Dimanches - "S.O.S. Soleil"
10:00 Les Beaux Dimanches
11:00 La Fleche du temps
11:30 Telejournal et sports
12:00 Politique Atout
12:30 La Bataille de Normandie

CHSJ (CBAT) Channel 4 Saint John / Channel 7 Moncton (CBC)
8:45 Sacred Heart
9:00 Oral Roberts
9:30 Rex Humbard
10:30 Land and Sea
11:00 Niven Miller
11:30 Museum Memo
12:00 Gospelaires
12:30 Pierre Berton
1:00 New Life
1:30 Country Canada - "Newfoundland Agriculture"
2:00 TV Nurse
2:30 Movie - By the Light of the Silvery Moon (1953; Doris Day, Gordon MacRae, Leon Ames)
4:00 National Film Board - "L'Acadie, L'Acadie"
5:30 Bathurst News Special
6:00 Walt Disney - "The One and Only, Genuine, Original Family Band: Pt. 1"
7:00 Rovers - "The Expert"
7:30 Jimmy Stewart Show - "Aunts in My Plans"
8:00 Flip Wilson
9:00 Whiteoaks of Jalna
10:30 Weekend
11:00 CBC News
11:15 Nation's Business
11:20 Final Report
11:30 Newscope

CBAFT Channel 11 Moncton (SRC)
10:00 Laurel et Hardy
10:30 Le Prince Saphir
11:00 Le Jour du Seigneur - "Aujourd'hui de Montreal"
12:00 D'hier a demain - "L'Inde fantome"
1:00 La Semaine Verte
2:00 Format 30 Dimanche
2:30 Invitation aux Loisirs
3:00 Univers des sports
4:30 Golf et ses etoiles
5:30 Son et images
6:00 5-D
7:00 Le Francais d'aujourd'hui
7:30 Telejournal
7:40 Nouvelles du sport
8:00 Quelle famille!
8:30 Les Beaux Dimanches - "S.O.S. Soleil"
10:00 Les Beaux Dimanches
11:00 La Fleche du temps
11:30 Telejournal et sports
12:00 Politique Atout
12:30 La Bataille de Normandie

CJCB Channel 4 Sydney (CBC)
11:30 It is Written
12:00 Land and Sea
12:30 Church Service
1:00 Faith and Music
1:30 Country Canada - "Newfoundland Agriculture"
2:00 Suzuki On Science
2:30 Encounter
3:00 Rex Humbard
4:00 National Film Board - "L'Acadie, L'Acadie"
5:30 Hymn Sing
6:00 Walt Disney - "The One and Only, Genuine, Original Family Band: Pt. 1"
7:00 Rovers - "The Expert"
7:30 Jimmy Stewart Show - "Aunts in My Plans"
8:00 Flip Wilson
9:00 Whiteoaks of Jalna
10:30 Weekend
11:00 CBC News
11:15 Nation's Business
11:20 News
11:40 Saint

CJCH Channel 5 Halifax (CTV)
9:45 Sacred Heart
10:00 University of the Air
11:00 Amazing Prophecies
11:30 Crossroads
12:00 World Tomorrow
12:30 It is Written
1:00 Rex Humbard
2:00 Oral Roberts
2:30 Day of Discovery
3:00 Faith and Music
3:30 Life and Times
4:00 Movie - Judgement Deferred (1952; Hugh Sinclair, Helen Shingler, Abraham Sofaer)
5:30 Movie - Beau Geste (1966; Guy Stockwell, Doug McClure, Leslie Nielsen)
7:00 Me and the Chimp
7:30 Untamed World - "Ngorongoro Crater"
8:00 Room 222 - "We Hold These Truths..."
8:30 Undersea World of Jacques Cousteau - "The Forgotten Mermaids"
9:30 Doctor in the House
10:00 W-5
11:00 Amazing Kreskin
11:30 Question Period
12:00 CTV News
12:20 News
12:30 Yoga
1:00 Prayer

CKCD Channel 7 Campbellton / Channel 12 Upsalquitch Lake (CBC, CTV)
1:00 Faith and Music
1:30 Country Canada - "Newfoundland Agriculture"
2:00 Rex Humbard
3:00 World of Music - "United Nations Day Concert"
4:00 National Film Board - "L'Acadie, L'Acadie"
5:30 Bathurst News Special
6:00 Untamed World - "Ngorongoro Crater"
6:30 Journal
7:00 Rovers - "The Expert"
7:30 Jimmy Stewart Show - "Aunts in My Plans"
8:00 Flip Wilson
9:00 Whiteoaks of Jalna
10:30 Weekend
11:00 CBC News
11:15 Nation's Business
11:20 News
11:30 Undersea World of Jacques Cousteau - "The Forgotten Mermaids"

WLBZ Channel 2 Bangor (NBC)
12:30 Faith For Today
1:00 This is the Life
1:30 No Miracle But Love
2:00 Meet the Press
2:30 Religious Town Hall
3:00 Golf - Dean Martin Tucson Open
4:30 Ski Modern
4:45 Changing Times
5:00 NFL Football - Pro Bowl Game
7:30 NBC News
8:00 Wild Kingdom
8:30 Walt Disney - "The One and Only, Genuine, Original Family Band: Pt. 1"
9:30 Jimmy Stewart Show - "Aunts in My Plans"
10:00 To Europe, With Love
11:00 Bold Ones - "Short Flight to a Distant Star"
12:00 Perry Mason

WEMT (WVII) Channel 7 Bangor (ABC)
8:45 Bible Speaks
9:15 Cathedral of Tomorrow
10:15 Davey and Goliath
10:30 Underdog
11:00 Reluctant Dragon
11:30 Double Deckers
12:00 Bullwinkle
12:30 Make a Wish
1:00 Lee Trevino
1:30 At the Editor's Desk
2:00 Directions
2:30 Issues and Answers
3:00 NBA Basketball - Atlanta @ Milwaukee
5:30 Time Tunnel
6:30 Curly O'Brien
8:00 To Be Announced
9:00 F.B.I. - "Judas Goat"
10:00 Movie - Duel in the Sun (1946; Jennifer Jones, Joseph Cotten, Gregory Peck)
12:00 ABC News

WAGM Channel 8 Presque Isle (CBS, NBC, ABC)
9:15 Rex Humbard
10:15 Christophers
10:30 Groovie Goolies
11:00 Lamp Unto My Feet
11:30 Look Up and Live
12:00 Camera Three
12:30 Bishop Sheen
1:00 College Basketball - teams to be announced
3:00 NHL Hockey - Buffalo @ Boston
5:30 Lee Trevino
6:00 Kid Talk
6:30 Animal World - "The Barbary Apes On Gibraltar"
7:00 60 Minutes
8:00 Lassie - "Dream Seeker"
8:30 Walt Disney - "The One and Only, Genuine, Original Family Band: Pt. 1"
9:30 Jimmy Stewart Show - "Aunts in My Plans"
10:00 To Europe, With Love
11:00 Bold Ones - "Short Flight to a Distant Star"
12:00 CBS News

SATURDAY, JANUARY 29, 1972

CKCW Channel 2 Moncton, Channel 8 Charlottetown / CKLT Channel 9 Saint John (CTV)
10:30 Rupert Bear
11:00 Batman
11:30 Rocky and His Pals
12:00 Tarzan
12:50 Land of the Giants
1:40 Panorama
2:00 Stingray
2:30 Spiderman
3:00 Thunderbirds
3:30 Nice Mix
4:00 Wrestling
5:00 Mr. Chips
5:30 Wide World of Sports
7:00 News
7:10 Like Young
8:00 Rollin' On the River
9:00 Movie - River of Mystery (1971; Vic Morrow, Claude Akins, Louise Sorel)
11:00 Longstreet
12:00 National News
12:15 News
12:30 Movie - The Spider (1958; Ed Kemmer, June Kenney, Eugene Persson)

CBHT Channel 3 Halifax (CBC)
10:00 Curling Classic
11:00 Movie - Mighty Joe Young (1949; Terry Moore, Ben Johnson, Robert Armstrong)
12:30 Riverbank
1:00 Cartoons
1:30 Wild Kingdom
2:00 Children's Cinema
3:00 Pre-Olympic Special
4:00 CBC Saturday Sports
5:00 Bugs Bunny/Road Runner Hour - "Robot Rabbit"/"Dr. Jerkyl's Hide"/"Transylvania 6-5000"
6:00 Cartoons
6:30 Replay
7:00 CBC News
7:30 Land and Sea
8:00 Montreal Variety
8:30 Reach For the Top
9:00 NHL Hockey - St. Louis @ Montreal
11:30 Countrytime
12:00 CBC News
12:15 Provincial Affairs
12:20 News
12:30 Movie - The Ben Engel Story (1964; John McIntire, Robert Fuller, Denny Miller)

CBCT Channel 13 Charlottetown (CBC)
10:00 Curling Classic
11:00 RCMP
11:30 Children's Cinema
12:30 Underdog
1:00 Tween Set
1:30 Wild Kingdom
2:00 Children's Cinema
3:00 Pre-Olympic Special
4:00 CBC Saturday Sports
5:00 Bugs Bunny/Road Runner Hour - "Robot Rabbit"/"Dr. Jerkyl's Hide"/"Transylvania 6-5000"
6:00 Andy Griffith
6:30 Replay
7:00 CBC News
7:30 Land and Sea
8:00 Let's Call the Whole Thing Orff
8:30 Bewitched
9:00 NHL Hockey - St. Louis @ Montreal
11:30 Countrytime
12:00 CBC News
12:15 News
12:30 Movie - The Great Race (1965; Jack Lemmon, Tony Curtis, Natalie Wood)

CHAU Channel 5 Carleton, Quebec (SRC)
10:00 Yogi et Popotame
10:30 Le Roi Leo
11:00 Mon ami, Ben
11:30 Tour de Terre - "Les Epices"
12:00 Robin Fusee
12:30 Lassie
1:00 L'Homme du Picardie
1:30 Le Monde en liberte
2:00 Golf et ses etoiles
3:00 Theatre Francais - "Le Carnaval Bou-Bou"
5:00 La France vue du ciel
6:00 Lutte
7:00 Camera-moto
7:30 Objectif
8:00 Jeunesse
9:00 LNH Hockey - St. Louis @ Montreal
11:30 Telejournal
11:45 Nouvelles du sport
12:00 Au Masculin
12:30 Cinema - Darling (1965; Laurence Harvey, Dirk Bogarde, Julie Christie)

CHSJ (CBAT) Channel 4 Saint John / Channel 7 Moncton (CBC)
9:00 Miss Ann
9:30 Movie - Pack Up Your Troubles (1969; Jane Withers, Al Ritz, Jimmy Ritz)
11:00 Movie - 6-Day Bike Rider (1934; Joe E. Brown, Maxine Doyle, Frank McHugh)
12:00 Wild Kingdom
12:30 Reach For the Top
1:00 Movie - Carson City (1952; Randolph Scott, Lucille Norman, Raymond Massey)
2:30 World Tomorrow
3:00 Pre-Olympic Special
4:00 CBC Saturday Sports
5:00 Bugs Bunny/Road Runner Hour - "Robot Rabbit"/"Dr. Jerkyl's Hide"/"Transylvania 6-5000"
6:00 Talent Parade
6:30 Adam-12
7:00 Hawaii Five-O
8:00 Mission: Impossible
9:00 NHL Hockey - St. Louis @ Montreal
11:30 Countrytime
12:00 CBC News
12:15 News
12:30 Movie - The Female Trap (1968; Jack Lord, Susan Strasberg, Tisha Sterling)

CBAFT Channel 11 Moncton (SRC)
10:00 Yogi et Popotame
10:30 Le Roi Leo
11:00 Mon ami, Ben
11:30 Tour de Terre - "Les Epices"
12:00 Robin Fusee
12:30 Lassie
1:00 L'Homme du Picardie
1:30 Le Monde en liberte
2:00 Golf et ses etoiles
3:00 Theatre Francais - "Le Carnaval Bou-Bou"
5:00 La France vue du ciel
6:00 Departement S
7:00 Camera-moto
7:30 Telejournal
7:45 Nouvelles du sport
8:00 Cent filles a marier
9:00 LNH Hockey - St. Louis @ Montreal
11:30 Telejournal
11:45 Nouvelles du sport
12:00 Au Masculin
12:30 Cinema - Darling (1965; Laurence Harvey, Dirk Bogarde, Julie Christie)

CJCB Channel 4 Sydney (CBC)
12:30 Movie - The Large Rope (1953; Donald Houston, Susan Shaw, Robert Brown)
2:00 Children's Cinema
3:00 Pre-Olympic Special
4:00 CBC Saturday Sports
5:00 Bugs Bunny/Road Runner Hour - "Robot Rabbit"/"Dr. Jerkyl's Hide"/"Transylvania 6-5000"
6:00 Mr. Chips
6:30 World Tomorrow
7:00 Mystery
8:30 Saturday Night
9:00 NHL Hockey - St. Louis @ Montreal
11:30 Countrytime
12:00 CBC News
12:15 Provincial Affairs
12:20 Movie - Innocent Meeting (1959; Sean Lynch, Beth Rogan, Raymond Huntley)

CJCH Channel 5 Halifax (CTV)
10:30 University of the Air
12:00 Death Valley
12:30 Rupert Bear
1:00 Rocky and His Pals
1:30 Tumbleweed
2:00 National Film Board
2:30 Claire Olsen
3:00 Make Mine Country
3:30 Movie - Flame of Araby (1951; Maureen O'Hara, Jeff Chandler, Maxwell Reed)
5:00 Mr. Chips
5:30 Wide World of Sports
7:00 Wrestling
8:00 Rollin' On the River
9:00 Movie - River of Mystery (1971; Vic Morrow, Claude Akins, Louise Sorel)
11:00 Under Attack
12:00 National News
12:15 News
12:30 Movie - Omar Khayyam (1957; Cornel Wilde, Michael Rennie, John Derek)

CKCD Channel 7 Campbellton / Channel 12 Upsalquitch Lake (CBC, CTV)
10:30 Rupert Bear
11:00 Batman
11:30 Rocky and His Pals
12:00 Tarzan
12:50 Land of the Giants
1:40 Panorama
2:00 Stingray
2:30 Spiderman
3:00 Pre-Olympic Special
4:00 CBC Saturday Sports
5:00 Bugs Bunny/Road Runner Hour - "Robot Rabbit"/"Dr. Jerkyl's Hide"/"Transylvania 6-5000"
6:00 Wrestling
7:00 News
7:10 Like Young
8:00 Ironside
9:00 NHL Hockey - St. Louis @ Montreal
11:30 Countrytime
12:00 CBC News
12:15 News
12:30 Movie - The Spider (1958; Ed Kemmer, June Kenney, Eugene Persson)

WLBZ Channel 2 Bangor (NBC)
9:00 Dr. Dolittle
9:30 Deputy Dawg
10:00 Woody Woodpecker
10:30 Pink Panther
11:00 Jetsons
11:30 Barrier Reef
12:00 Take a Great Step
1:00 Mr. Wizard
1:30 Bugaloos
2:00 Roller Derby
3:00 Movie - Up Periscope (1959; James Garner, Edmond O'Brien, Frank Gifford)
5:00 David Frost
6:30 Circus
7:00 Primus
7:30 Glad Tidings
8:00 News
8:30 Dragnet
9:00 Emergency! - "Botulism"
10:00 Movie - Topaz (1969; John Vernon, Karin Dor, Michel Piccoli)
12:30 Movie - Look Back in Anger (1959; Richard Burton, Claire Bloom, Edith Evans)

WEMT (WVII) Channel 7 Bangor (ABC)
9:00 Hazel
9:30 Road Runner Show - "Shot and Bothered"/"Muzzle Tough"/"Touche and Go"
10:00 Funky Phantom
10:30 Jackson Five
11:00 Bewitched
11:30 Lidsville
12:00 Curiosity Shop
1:00 Jonny Quest
1:30 Lancelot Link, Secret Chimp
2:00 American Bandstand
2:30 College Basketball - Bradley @ Louisville
4:30 College Basketball - University of California, Los Angeles @ Notre Dame
6:30 To Be Announced
7:00 Golf - Andy Williams San Diego Open
8:00 Hee-Haw
9:00 Bewitched - "Samantha On Thin Ice"
9:30 Movie - The Screaming Woman (1972; Olivia de Havilland, Ed Nelson, Laraine Stephens)
11:00 Sixth Sense - "Lady, Lady, Take My Life"
12:00 Stacey's Country Jamboree

WAGM Channel 8 Presque Isle (CBS, NBC, ABC)
9:00 Bugs Bunny Show
9:30 Scooby-Doo
10:00 Harlem Globetrotters
10:30 Here Come the Bears
11:00 Pebbles and Bamm-Bamm
11:30 Archie's TV Funnies
12:00 Sabrina
12:30 Josie and the Pussycats
1:00 Monkees
1:30 You Are There - "Lewis and Clark at the Great Divide"
2:00 Children's Film Festival - "Heidi: Pt. 2"
3:00 College Basketball - Niagara Vs. St. Bonaventure
5:00 Golf - CBS Classic
6:00 Have Gun, Will Travel
6:30 Ski Scene
7:00 Agriculture U.S.A.
7:30 CBS News
8:00 Lawrence Welk
9:00 All in the Family - "Archie Sees a Mugging"
9:30 Mary Tyler Moore - "More Than Neighbours"
10:00 Dick Van Dyke - "The Split"
10:30 Arnie - "The Truth, the Whole Truth, and Nothing But the Truth"
11:00 Mission: Impossible - "Bag Woman"
12:00 Movie - Operation: Amsterdam (1959; Peter Finch, Eva Bartok, Tony Britton)

SUNDAY, JANUARY 30, 1972

CKCW Channel 2 Moncton, Channel 8 Charlottetown / CKLT Channel 9 Saint John (CTV)
12:30 Sacred Heart
12:45 Salvation Army
1:00 Faith and Music
1:30 Day of Discovery
2:00 Rex Humbard
3:00 It is Written
3:30 Movie - The Cool Mikado (1963; Frankie Howerd, Stubby Kaye, Mike Winters)
5:00 Silver Broom Curling
5:30 Question Period
6:00 Untamed World - "Waterfowl"
6:30 Journal
7:00 Champions
8:00 Room 222 - "Suing Means Saying You're Sorry"
8:30 Mod Squad - "No More Oak Leaves For Ernie Holland"
9:30 Amazing Kreskin
10:00 W-5
11:00 Mannix - "Return to Summer Grove"
12:00 CTV News
12:20 News

CBHT Channel 3 Halifax (CBC)
10:15 Pardon My French
10:45 What On Earth?
11:15 Klahanie
11:45 Keen Ice
12:15 Bewitched
12:45 A Way Out
1:00 Analog
1:30 Country Canada - "Octopus Culture in Japan"
2:00 Suzuki On Science
2:30 Technoflash
3:00 World of Music - "This Was Richard Tauber"
4:00 Encounter
4:30 New Majority
5:00 Audubon Wildlife Theatre - "Land of Two Oceans"
5:30 Hymn Sing
6:00 Walt Disney - "The One and Only, Genuine, Original Family Band: Pt. 2"
7:00 Rovers - "U.F.O. Pacific"
7:30 Jimmy Stewart Show - "Paper Work"
8:00 Flip Wilson
9:00 Whiteoaks of Jalna
10:00 Weekend
11:00 CBC News
11:15 Nation's Business
11:20 News
11:30 Movie - Ballad of a Soldier (1959; Vladimir Ivashov, Zhanna Prokhorenko, Antonina Maksimova)

CBCT Channel 13 Charlottetown (CBC)
11:45 Keen Ice
12:15 Pardon My French
12:45 A Way Out
1:00 Analog
1:30 Country Canada - "Octopus Culture in Japan"
2:00 Suzuki On Science
2:30 Technoflash
3:00 World of Music - "This Was Richard Tauber"
4:00 Encounter
4:30 New Majority
5:00 Audubon Wildlife Theatre - "Land of Two Oceans"
5:30 Hymn Sing
6:00 Walt Disney - "The One and Only, Genuine, Original Family Band: Pt. 2"
7:00 Rovers - "U.F.O. Pacific"
7:30 Jimmy Stewart Show - "Paper Work"
8:00 Flip Wilson
9:00 Whiteoaks of Jalna
10:00 Weekend
11:00 CBC News
11:15 Nation's Business
11:20 News
11:30 Hawaii Five-O

CHAU Channel 5 Carleton, Quebec (SRC)
10:00 Laurel et Hardy
10:30 Le Prince Saphir
11:00 Le Jour du Seigneur - "Aujourd'hui a Toronto"
12:00 D'hier a demain - "Victoire sur Annapurna"
1:00 La Semaine Verte
2:00 Format 30 Dimanche
2:30 Invitation aux Loisirs
3:00 Univers des sports - "Bobby Orr"/"Sapporo"
4:30 L'Heure des quilles
5:30 Son et images
6:00 5-D
7:00 Objectif
7:30 Mini-Antenne
7:45 U.C.C.
8:00 Quelle famille!
8:30 Les Beaux Dimanches - "Double sens"
10:00 Les Beaux Dimanches
11:00 La Fleche du temps
11:30 Telejournal et sports
12:00 Politique Atout
12:30 Yalta ou le partage du Monde

CHSJ (CBAT) Channel 4 Saint John / Channel 7 Moncton (CBC)
8:45 Sacred Heart
9:00 Oral Roberts
9:30 Rex Humbard
10:30 Land and Sea
11:00 Niven Miller
11:30 Museum Memo
12:00 Gospelaires
12:30 Pierre Berton
1:00 New Life
1:30 Country Canada - "Octopus Culture in Japan"
2:00 TV Nurse
2:30 Movie - The Story of Will Rogers (1952; Will Rogers Jr., Jane Wyman, Carl Benton Reid)
4:00 Encounter
4:30 New Majority
5:00 Audubon Wildlife Theatre - "Land of Two Oceans"
5:30 Hymn Sing
6:00 Walt Disney - "The One and Only, Genuine, Original Family Band: Pt. 2"
7:00 Rovers - "U.F.O. Pacific"
7:30 Jimmy Stewart Show - "Paper Work"
8:00 Flip Wilson
9:00 Whiteoaks of Jalna
10:00 Weekend
11:00 CBC News
11:15 Nation's Business
11:20 Final Report
11:30 Newscope

CBAFT Channel 11 Moncton (SRC)
10:00 Laurel et Hardy
10:30 Le Prince Saphir
11:00 Le Jour du Seigneur - "Aujourd'hui a Toronto"
12:00 D'hier a demain - "Victoire sur Annapurna"
1:00 La Semaine Verte
2:00 Format 30 Dimanche
2:30 Invitation aux Loisirs
3:00 Univers des sports - "Bobby Orr"/"Sapporo"
4:30 L'Heure des quilles
5:30 Son et images
6:00 5-D
7:00 Le Francais d'aujourd'hui
7:30 Telejournal
7:40 Nouvelles du sport
8:00 Quelle famille!
8:30 Les Beaux Dimanches - "Double sens"
10:00 Les Beaux Dimanches
11:00 La Fleche du temps
11:30 Telejournal et sports
12:00 Politique Atout
12:30 Yalta ou le partage du Monde

CJCB Channel 4 Sydney (CBC)
11:30 It is Written
12:00 Land and Sea
12:30 Church Service
1:00 Faith and Music
1:30 Country Canada - "Octopus Culture in Japan"
2:00 Suzuki On Science
2:30 Technoflash
3:00 Rex Humbard
4:00 Encounter
4:30 New Majority
5:00 Audubon Wildlife Theatre - "Land of Two Oceans"
5:30 Hymn Sing
6:00 Walt Disney - "The One and Only, Genuine, Original Family Band: Pt. 2"
7:00 Rovers - "U.F.O. Pacific"
7:30 Jimmy Stewart Show - "Paper Work"
8:00 Flip Wilson
9:00 Whiteoaks of Jalna
10:00 Weekend
11:00 CBC News
11:15 Nation's Business
11:20 News
11:40 Saint

CJCH Channel 5 Halifax (CTV)
9:45 Sacred Heart
10:00 University of the Air
11:00 Amazing Prophecies
11:30 Crossroads
12:00 World Tomorrow
12:30 It is Written
1:00 Rex Humbard
2:00 Oral Roberts
2:30 Day of Discovery
3:00 Faith and Music
3:30 Life and Times
4:00 Movie - Mad About Men (1954; Glynis Johns, Donald Sinden, Anne Crawford)
5:30 Movie - Valley of Mystery (1967; Richard Egan, Peter Graves, Joby Baker)
7:00 Me and the Chimp
7:30 Untamed World - "Waterfowl"
8:00 Room 222 - "Suing Means Saying You're Sorry"
8:30 Mod Squad - "No More Oak Leaves For Ernie Holland"
9:30 Doctor in the House
10:00 W-5
11:00 Amazing Kreskin
11:30 Question Period
12:00 CTV News
12:20 News
12:30 Yoga
1:00 Prayer

CKCD Channel 7 Campbellton / Channel 12 Upsalquitch Lake (CBC, CTV)
1:00 Faith and Music
1:30 Country Canada - "Octopus Culture in Japan"
2:00 Rex Humbard
3:00 World of Music - "This Was Richard Tauber"
4:00 Encounter
4:30 New Majority
5:00 Audubon Wildlife Theatre - "Land of Two Oceans"
5:30 Hymn Sing
6:00 Untamed World - "Waterfowl"
6:30 Journal
7:00 Rovers - "U.F.O. Pacific"
7:30 Jimmy Stewart Show - "Paper Work"
8:00 Flip Wilson
9:00 Whiteoaks of Jalna
10:00 Weekend
11:00 CBC News
11:15 Nation's Business
11:20 News
11:30 Mod Squad - "No More Oak Leaves For Ernie Holland"

WLBZ Channel 2 Bangor (NBC)
12:30 Faith For Today
1:00 This is the Life
1:30 Religious Town Hall
2:00 Meet the Press
2:30 Changing Times
2:45 Suspense Theatre
3:45 Mike Douglas
5:00 NBC Special - "A Remembrance of the Holocaust"
6:00 Loyal Opposition
7:00 Comment!
7:30 NBC News
8:00 Wild Kingdom
8:30 Walt Disney - "The One and Only, Genuine, Original Family Band: Pt. 2"
9:30 Jimmy Stewart Show - "Paper Work"
10:00 Bonanza - "Frenzy"
11:00 Bold Ones - "In Sudden Darkness"
12:00 Perry Mason

WEMT (WVII) Channel 7 Bangor (ABC)
8:45 Cerebral Palsy Telethon
6:30 Golf - Andy Williams San Diego Open
8:00 Hee-Haw
9:00 F.B.I. - "The Hunters"
10:00 Movie - Where Eagles Dare (first part) (1969; Richard Burton, Clint Eastwood, Mary Ure)
12:00 ABC News

WAGM Channel 8 Presque Isle (CBS, NBC, ABC)
9:15 Rex Humbard
10:15 Christophers
10:30 Groovie Goolies
11:00 Lamp Unto My Feet
11:30 Look Up and Live
12:00 Camera Three
12:30 Bishop Sheen
1:00 This is the Life
1:30 Face the Nation
2:00 Meet the Press
2:30 Phil Esposito
3:00 NHL Hockey - Minnesota @ New York Rangers
5:30 Lee Trevino
6:00 Kid Talk - "Remembering the Holocaust"
6:30 Animal World - "The Gir Forest in India"
7:00 60 Minutes
8:00 Lassie - "Peace is Our Profession: Pt. 1"
8:30 Walt Disney - "The One and Only, Genuine, Original Family Band: Pt. 2"
9:30 Jimmy Stewart Show - "Paper Work"
10:00 Bonanza - "Frenzy"
11:00 Bold Ones - "In Sudden Darkness"
12:00 CBS News

SATURDAY, FEBRUARY 5, 1972

CKCW Channel 2 Moncton, Channel 8 Charlottetown / CKLT Channel 9 Saint John (CTV)
10:30 Rupert Bear
11:00 Batman
11:30 Rocky and His Pals
12:00 Tarzan
12:50 Land of the Giants
1:40 Panorama
2:00 Stingray
2:30 Spiderman
3:00 Thunderbirds
3:30 Nice Mix
4:00 Wrestling
5:00 Mr. Chips
5:30 Wide World of Sports
7:00 News
7:10 Like Young
8:00 Rollin' On the River
9:00 Movie - The Ride to Hangman's Tree (1967; Jack Lord, Melodie Johnson, James Farentino)
11:00 Longstreet
12:00 National News
12:15 News
12:30 Movie - Terror in the Crypt (1963; Christopher Lee, Aubrey Amber, Ursula Davis)

CBHT Channel 3 Halifax (CBC)
10:00 Curling Classic
11:00 Movie - Christmas in July (1940; Dick Powell, Ellen Drew, Raymond Walburn)
12:30 Riverbank
1:00 Tween Set
1:30 Wild Kingdom
2:00 Children's Cinema - "The Football"/"Come to the Circus"/"Pippi Arranges a Picnic"
3:00 Olympic Winter Games
5:00 Bugs Bunny/Road Runner Hour - "Beanstalk Bunny"/"The Wild Chase"/"Bugsy and Mugsy"
6:00 Cartoons
6:30 Land and Sea
7:00 CBC News
7:30 Olympic Winter Games
8:00 Montreal Variety
8:30 Reach For the Top
9:00 NHL Hockey - Philadelphia @ Toronto
11:30 Countrytime
12:00 CBC News
12:15 Provincial Affairs
12:20 News
12:30 Movie - The Duncan McIvor Story (1964; John McIntire, Robert Fuller, Denny Miller)

CBCT Channel 13 Charlottetown (CBC)
10:00 Curling Classic
11:00 RCMP
11:30 Children's Cinema
12:30 Underdog
1:00 Tween Set
1:30 Wild Kingdom
2:00 Children's Cinema - "The Football"/"Come to the Circus"/"Pippi Arranges a Picnic"
3:00 Olympic Winter Games
5:00 Bugs Bunny/Road Runner Hour - "Beanstalk Bunny"/"The Wild Chase"/"Bugsy and Mugsy"
6:00 Cartoons
6:30 Land and Sea
7:00 CBC News
7:30 Olympic Winter Games
8:00 Let's Call the Whole Thing Orff
8:30 Bewitched
9:00 NHL Hockey - Philadelphia @ Toronto
11:30 Countrytime
12:00 CBC News
12:15 News
12:30 Movie - Do Not Fold, Spindle, or Mutilate (1971; Helen Hayes, Vince Edwards, Myrna Loy)

CHAU Channel 5 Carleton, Quebec (SRC)
10:00 Yogi et Popotame
10:30 Le Roi Leo
11:00 Mon ami, Ben
11:30 Tour de Terre - "Petite histoire de l'electricite: 1e partie"
12:00 Robin Fusee
12:30 Lassie
1:00 Les Corsaires
1:30 Le Monde en liberte - "Les Grues"
2:00 Golf et ses etoiles
3:00 Jeux Olympiques d'hiver
5:00 La France vue du ciel - "Decouverte de la Bretagne"
6:00 Lutte
7:00 Camera-moto
7:30 Objectif
8:00 Jeunesse
9:00 LNH Hockey - Philadelphie @ Toronto
11:30 Telejournal
11:45 Nouvelles du sport
12:00 Au Masculin
12:30 Cinema - Ipcress, danger immediat (1965; Michael Caine, Nigel Green, Guy Doleman)

CHSJ (CBAT) Channel 4 Saint John / Channel 7 Moncton (CBC)
9:00 Miss Ann
9:30 Movie - Timberjack (1955; Sterling Hayden, Vera Ralston, David Brian)
10:45 Movie - Henry Aldrich, Boy Scout (1944; Jimmy Lydon, Charles Smith, John Litel)
12:00 Wild Kingdom
12:30 Reach For the Top
1:00 Movie - Escort West (1959; Victor Mature, Elaine Stewart, Faith Domergue)
2:30 World Tomorrow
3:00 Olympic Winter Games
5:00 Bugs Bunny/Road Runner Hour - "Beanstalk Bunny"/"The Wild Chase"/"Bugsy and Mugsy"
6:00 Talent Parade
6:30 Don Messer
7:00 Hawaii Five-O
8:00 Mission: Impossible
9:00 NHL Hockey - Philadelphia @ Toronto
11:30 Countrytime
12:00 CBC News
12:15 News
12:30 Olympic Winter Games

CBAFT Channel 11 Moncton (SRC)
10:00 Yogi et Popotame
10:30 Le Roi Leo
11:00 Mon ami, Ben
11:30 Tour de Terre - "Petite histoire de l'electricite: 1e partie"
12:00 Robin Fusee
12:30 Lassie
1:00 Les Corsaires
1:30 Le Monde en liberte - "Les Grues"
2:00 Golf et ses etoiles
3:00 Jeux Olympiques d'hiver
5:00 La France vue du ciel - "Decouverte de la Bretagne"
6:00 Department S
7:00 Jeux Olympiques d'hiver
7:30 Telejournal
7:45 Nouvelles du sport
8:00 Cent filles a marier
9:00 LNH Hockey - Philadelphie @ Toronto
11:30 Telejournal
11:45 Nouvelles du sport
12:00 Au Masculin
12:30 Cinema - Ipcress, danger immediat (1965; Michael Caine, Nigel Green, Guy Doleman)

CJCB Channel 4 Sydney (CBC)
12:30 Saturday Matinee
2:00 Children's Cinema - "The Football"/"Come to the Circus"/"Pippi Arranges a Picnic"
3:00 Olympic Winter Games
5:00 Bugs Bunny/Road Runner Hour - "Beanstalk Bunny"/"The Wild Chase"/"Bugsy and Mugsy"
6:00 Mr. Chips
6:30 World Tomorrow
7:00 Mystery
8:30 Saturday Night
9:00 NHL Hockey - Philadelphia @ Toronto
11:30 Countrytime
12:00 CBC News
12:15 Provincial Affairs
12:20 CJCB Late Movie

CJCH Channel 5 Halifax (CTV)
10:30 University of the Air
12:00 Death Valley
12:30 Rupert Bear
1:00 Rocky and His Pals
1:30 Tumbleweed
2:00 National Film Board
2:30 Claire Olsen
3:00 Make Mine Country
3:30 Movie - The Purple Mask (1955; Tony Curtis, Colleen Miller, Gene Barry)
5:00 Mr. Chips
5:30 Wide World of Sports
7:00 Wrestling
8:00 Rollin' On the River
9:00 Movie - The Ride to Hangman's Tree (1967; Jack Lord, Melodie Johnson, James Farentino)
11:00 Under Attack
12:00 National News
12:15 News
12:30 Movie - Riding High (1950; Bing Crosby, Coleen Gray, Charles Bickford)

CKCD Channel 7 Campbellton / Channel 12 Upsalquitch Lake (CBC, CTV)
10:30 Rupert Bear
11:00 Batman
11:30 Rocky and His Pals
12:00 Tarzan
12:50 Land of the Giants
1:40 Panorama
2:00 Stingray
2:30 Spiderman
3:00 Olympic Winter Games
5:00 Bugs Bunny/Road Runner Hour - "Beanstalk Bunny"/"The Wild Chase"/"Bugsy and Mugsy"
6:00 Wrestling
7:00 News
7:10 Like Young
8:00 Ironside
9:00 NHL Hockey - Philadelphia @ Toronto
11:30 Countrytime
12:00 CBC News
12:15 News
12:30 Movie - Outside the Wall (1950; Richard Basehart, Marilyn Maxwell, Signe Hasso)

WLBZ Channel 2 Bangor (NBC)
9:00 Dr. Dolittle
9:30 Deputy Dawg
10:00 Woody Woodpecker
10:30 Pink Panther
11:00 Jetsons
11:30 Barrier Reef
12:00 Take a Great Step
1:00 Mr. Wizard
1:30 Bugaloos
2:00 Roller Derby
3:00 Suspense Theatre
4:00 Olympic Winter Games
6:00 David Frost
7:00 Primus
7:30 Glad Tidings
8:00 NBC News
8:30 Circus
9:00 Movie - Where Were You When the Lights Went Out? (1968; Doris Day, Robert Morse, Terry-Thomas)
10:55 Olympic Winter Games
12:00 T.H.E. Cat
12:30 Olympic Winter Games

WEMT (WVII) Channel 7 Bangor (ABC)
9:00 Hazel
9:30 Road Runner Show - "Fast and Furry-ous"/"A Bird in a Bonnet"/"Claws in the Lease"
10:00 Funky Phantom
10:30 Jackson Five
11:00 Bewitched
11:30 Lidsville
12:00 Curiosity Shop
1:00 Jonny Quest
1:30 Lancelot Link, Secret Chimp
2:00 College Basketball - Marquette @ St. Paul
4:30 Pro-Bowlers Tour
6:00 Wide World of Sports
7:00 Golf - Hawaiian Open
8:00 Bud Leavitt
8:30 College Basketball - University of Maine Vs. University of Connecticut
11:00 Sixth Sense - "The House That Cried Murder"
12:00 Stacey's Country Jamboree

WAGM Channel 8 Presque Isle (CBS, NBC, ABC)
9:00 Bugs Bunny Show
9:30 Scooby-Doo
10:00 Harlem Globetrotters
10:30 Here Come the Bears
11:00 Pebbles and Bamm-Bamm
11:30 Archie's TV Funnies
12:00 Sabrina
12:30 Josie and the Pussycats
1:00 Monkees
1:30 You Are There
2:00 College Basketball - Massachusetts Vs. Syracuse
4:00 Olympic Winter Games
6:00 Golf - CBS Classic
7:00 Agriculture U.S.A.
7:30 CBS News
8:00 Lawrence Welk
9:00 All in the Family - "Archie and Edith, Alone"
9:30 Mary Tyler Moore - "The Care and Feeding of Parents"
10:00 Dick Van Dyke - "The Harry Award"
10:30 Arnie - "Room at the Top"
11:00 Mission: Impossible - "Blind"
12:00 Ski Scene
12:30 Olympic Winter Games

SUNDAY, FEBRUARY 6, 1972

CKCW Channel 2 Moncton, Channel 8 Charlottetown / CKLT Channel 9 Saint John (CTV)
12:30 Sacred Heart
12:45 Salvation Army
1:00 Faith and Music
1:30 Day of Discovery
2:00 Rex Humbard
3:00 It is Written
3:30 Movie - The Girl On the Boat (1962; Norman Wisdom, Millicent Martin, Richard Briers)
5:00 Outdoor Sportsman
5:30 Question Period
6:00 Untamed World - "A Visit to New Guinea"
6:30 Journal
7:00 Champions
8:00 Room 222 - "I Gave My Love"
8:30 Mod Squad - "The Cave"
9:30 Documentary - "In Search of the Real Che Guevara"
11:00 Mannix - "A Walk in the Shadows"
12:00 CTV News
12:20 News

CBHT Channel 3 Halifax (CBC)
10:15 Pardon My French
10:45 What On Earth?
11:15 Klahanie
11:45 Keen Ice
12:15 Bewitched
12:45 A Way Out - "Preserving Wildlife Through Taxidermy"
1:00 Analog
1:30 Country Canada - "New Tax Legislation: Pt. 1"
2:00 Olympic Winter Games
3:00 World of Music - "The New York City Ballet"
4:00 Encounter
4:30 New Majority - "To Be Young, Gifted, and Western Canadian"
5:00 Audubon Wildlife Theatre - "Water Birds of Australia"
5:30 Hymn Sing
6:00 Walt Disney - "Justin Morgan Had a Horse: Pt. 1"
7:00 Rovers
7:30 Jimmy Stewart Show - "Song of the Jailbird"
8:00 Flip Wilson
9:00 Whiteoaks of Jalna
10:30 Weekend
11:00 CBC News
11:20 Nation's Business
11:25 News
11:30 Movie - The Cocoanuts (1929; Groucho Marx, Harpo Marx, Chico Marx)

CBCT Channel 13 Charlottetown (CBC)
11:45 Keen Ice
12:15 Pardon My French
12:45 A Way Out - "Preserving Wildlife Through Taxidermy"
1:00 Analog
1:30 Country Canada - "New Tax Legislation: Pt. 1"
2:00 Olympic Winter Games
3:00 World of Music - "The New York City Ballet"
4:00 Encounter
4:30 New Majority - "To Be Young, Gifted, and Western Canadian"
5:00 Audubon Wildlife Theatre - "Water Birds of Australia"
5:30 Hymn Sing
6:00 Walt Disney - "Justin Morgan Had a Horse: Pt. 1"
7:00 Rovers
7:30 Jimmy Stewart Show - "Song of the Jailbird"
8:00 Flip Wilson
9:00 Whiteoaks of Jalna
10:30 Weekend
11:00 CBC News
11:20 Nation's Business
11:25 News
11:30 Hawaii Five-O

CHAU Channel 5 Carleton, Quebec (SRC)
10:00 Laurel et Hardy
10:30 Le Prince Saphir
11:00 Le Jour du Seigneur - "Aujourd'hui de l'Universite de Montreal"
12:00 D'hier a demain
1:00 La Semaine Verte
2:00 Format 30 Dimanche
2:30 Invitation aux Loisirs
3:00 Jeux Olympiques d'hiver
4:30 L'Heure des quilles
5:30 Son et images
6:00 5-D
7:00 Objectif
7:30 Mini-Antenne
7:45 U.C.C.
8:00 Quelle famille!
8:30 Les Beaux Dimanches
11:00 La Fleche du temps
11:30 Telejournal et sports
12:00 Politique Atout
12:30 Cinema - La Peau dure (1969; Isabelle Rosiere, Jacques Van Des Meulen, Jean Zola)

CHSJ (CBAT) Channel 4 Saint John / Channel 7 Moncton (CBC)
8:45 Sacred Heart
9:00 Oral Roberts
9:30 Rex Humbard
10:30 Land and Sea
11:00 Niven Miller
11:30 Museum Memo
12:00 Gospelaires
12:30 Pierre Berton
1:00 New Life
1:30 Country Canada - "New Tax Legislation: Pt. 1"
2:00 Olympic Winter Games
3:00 Showtime
4:00 Encounter
4:30 New Majority - "To Be Young, Gifted, and Western Canadian"
5:00 Audubon Wildlife Theatre - "Water Birds of Australia"
5:30 Hymn Sing
6:00 Walt Disney - "Justin Morgan Had a Horse: Pt. 1"
7:00 Rovers
7:30 Jimmy Stewart Show - "Song of the Jailbird"
8:00 Flip Wilson
9:00 Whiteoaks of Jalna
10:30 Weekend
11:00 CBC News
11:20 Final Report
11:30 Newscope

CBAFT Channel 11 Moncton (SRC)
10:00 Laurel et Hardy
10:30 Le Prince Saphir
11:00 Le Jour du Seigneur - "Aujourd'hui de l'Universite de Montreal"
12:00 D'hier a demain
1:00 La Semaine Verte
2:00 Format 30 Dimanche
2:30 Invitation aux Loisirs
3:00 Jeux Olympiques d'hiver
4:30 L'Heure des quilles
5:30 Son et images
6:00 5-D
7:00 Le Francais d'aujourd'hui
7:30 Telejournal
7:40 Nouvelles du sport
8:00 Quelle famille!
8:30 Les Beaux Dimanches
11:00 La Fleche du temps
11:30 Telejournal et sports
12:00 Politique Atout
12:30 Cinema - La Peau dure (1969; Isabelle Rosiere, Jacques Van Des Meulen, Jean Zola)

CJCB Channel 4 Sydney (CBC)
11:30 It is Written
12:00 A Great Ship
12:30 Church Service
1:00 Faith and Music
1:30 Country Canada - "New Tax Legislation: Pt. 1"
2:00 Olympic Winter Games
3:00 Rex Humbard
4:00 Encounter
4:30 New Majority - "To Be Young, Gifted, and Western Canadian"
5:00 Audubon Wildlife Theatre - "Water Birds of Australia"
5:30 Hymn Sing
6:00 Walt Disney - "Justin Morgan Had a Horse: Pt. 1"
7:00 Rovers
7:30 Jimmy Stewart Show - "Song of the Jailbird"
8:00 Flip Wilson
9:00 Whiteoaks of Jalna
10:30 Weekend
11:00 CBC News
11:20 Nation's Business
11:25 News
11:40 Saint

CJCH Channel 5 Halifax (CTV)
9:45 Sacred Heart
10:00 University of the Air
11:00 Amazing Prophecies
11:30 Crossroads
12:00 World Tomorrow
12:30 It is Written
1:00 Rex Humbard
2:00 Oral Roberts
2:30 Day of Discovery
3:00 Faith and Music
3:30 Life and Times
4:00 Movie - Night Without Stars (1951; David Farrar, Nadia Gray, Maurice Teynac)
5:30 Movie - Abbott and Costello in the Foreign Legion (1950; Bud Abbott, Lou Costello, Patricia Medina)
7:00 Me and the Chimp - "Mike the Matchmaker"
7:30 Untamed World - "A Visit to New Guinea"
8:00 Room 222 - "I Gave My Love"
8:30 Mod Squad - "The Cave"
9:30 Documentary - "In Search of the Real Che Guevara"
11:00 Doctor in the House
11:30 Question Period
12:00 CTV News
12:20 News
12:30 Yoga
1:00 Prayer

CKCD Channel 7 Campbellton / Channel 12 Upsalquitch Lake (CBC, CTV)
11:30 Rex Humbard
12:30 Day of Discovery
1:00 Faith and Music
1:30 Country Canada - "New Tax Legislation: Pt. 1"
2:00 Olympic Winter Games
3:00 World of Music - "The New York City Ballet"
4:00 Encounter
4:30 New Majority - "To Be Young, Gifted, and Western Canadian"
5:00 Audubon Wildlife Theatre - "Water Birds of Australia"
5:30 Hymn Sing
6:00 Untamed World - "A Visit to New Guinea"
6:30 Journal
7:00 Rovers
7:30 Jimmy Stewart Show - "Song of the Jailbird"
8:00 Flip Wilson
9:00 Whiteoaks of Jalna
10:30 Weekend
11:00 CBC News
11:20 News
11:30 Mod Squad - "The Cave"

WLBZ Channel 2 Bangor (NBC)
12:30 Faith For Today
1:00 This is the Life
1:30 Religious Town Hall
2:00 Meet the Press
2:30 Mike Douglas
4:00 Olympic Winter Games
6:00 David Frost
7:00 Comment!
7:30 NBC News
8:00 Wild Kingdom
8:30 Walt Disney - "Justin Morgan Had a Horse: Pt. 1"
9:30 Jimmy Stewart Show - "Song of the Jailbird"
10:00 Bonanza - "Customs of the Country"
11:00 Bold Ones - "A Threatened Species"
12:00 As Life Begins
12:30 Olympic Winter Games

WEMT (WVII) Channel 7 Bangor (ABC)
8:45 Bible Speaks
9:15 Cathedral of Tomorrow
10:15 Davey and Goliath
10:30 Underdog
11:00 Reluctant Dragon
11:30 Double Deckers
12:00 Bullwinkle
12:30 Make a Wish
1:00 Curly O'Brien
2:30 Issues and Answers
3:00 NBA Basketball - New York Knicks @ Philadelphia
5:30 American Sportsman
6:00 Golf - Hawaiian Open
8:00 Candlepin Bowling
9:00 F.B.I. - "Arrangement With Terror"
10:00 Movie - Ice Station Zebra (first part) (1968; Rock Hudson, Ernest Borgnine, Patrick McGoohan)
12:00 ABC News

WAGM Channel 8 Presque Isle (CBS, NBC, ABC)
9:15 Rex Humbard
10:15 Christophers
10:30 Groovie Goolies
11:00 Lamp Unto My Feet
11:30 Look Up and Live
12:00 Camera Three
12:30 Bishop Sheen
1:00 This is the Life
1:30 Face the Nation
2:00 Meet the Press
2:30 Phil Esposito
3:00 Lee Trevino
3:30 To Be Announced
3:45 Physicians Mutual
4:00 Olympic Winter Games
6:00 Kid Talk
6:30 Animal World - "A Walk Through an African Veldt"
7:00 60 Minutes
8:00 Lassie - "Peace is Our Profession: Pt. 2"
8:30 Walt Disney - "Justin Morgan Had a Horse: Pt. 1"
9:30 Jimmy Stewart Show - "Song of the Jailbird"
10:00 Bonanza - "Customs of the Country"
11:00 Bold Ones - "A Threatened Species"
12:00 CBS News
12:30 Olympic Winter Games

SATURDAY, FEBRUARY 12, 1972

CKCW Channel 2 Moncton, Channel 8 Charlottetown / CKLT Channel 9 Saint John (CTV)
10:30 Rupert Bear
11:00 Batman
11:30 Rocky and His Pals
12:00 Tarzan
12:50 Land of the Giants
1:40 Panorama
2:00 Stingray
2:30 Spiderman
3:00 Thunderbirds
3:30 Nice Mix
4:00 Wrestling
5:00 Mr. Chips
5:30 Wide World of Sports
7:00 News
7:10 Like Young
8:00 Rollin' On the River (with guests Nelson Briles, Dee Higgins, and Tommy Roe and the Five-Man Electrical Band)
9:00 Movie - The Savage Innocents (1960; Anthony Quinn, Yoko Tani, Carlo Giustini)
11:00 Longstreet
12:00 National News
12:15 News
12:30 Movie - Zombies On Broadway (1945; Wally Brown, Alan Carney, Bela Lugosi)

CBHT Channel 3 Halifax (CBC)
10:00 Curling Classic
11:00 Movie - Coconut Grove (1938; Fred MacMurray, Harriet Hilliard, Ben Blue)
12:30 Riverbank
1:00 Tween Set
1:30 Wild Kingdom
2:00 Children's Cinema - "Witches' Marshes"/"Sly Rabbit"/"Pippi and the Thieves"
3:00 Olympic Winter Games
4:30 Olympic Feature
5:00 Bugs Bunny/Road Runner Hour - "The Hasty Hare"/"Roman Legion-Hare"/"Home, Tweet Home"
6:00 Cartoons
6:30 Replay (with guests Ferguson Jenkins and Beverly Boys)
7:00 CBC News
7:30 Land and Sea
8:00 Montreal Variety
8:30 Reach For the Top
9:00 NHL Hockey - California @ Toronto
11:30 Countrytime
12:00 CBC News
12:15 Provincial Affairs
12:20 News
12:30 Movie - The Story of Trace McCloud (1964; John McIntire, Robert Fuller, Denny Miller)

CBCT Channel 13 Charlottetown (CBC)
10:00 Curling Classic
11:00 RCMP
11:30 Children's Cinema
12:30 Underdog
1:00 Tween Set
1:30 Wild Kingdom
2:00 Children's Cinema - "Witches' Marshes"/"Sly Rabbit"/"Pippi and the Thieves"
3:00 Olympic Winter Games
4:30 Olympic Feature
5:00 Bugs Bunny/Road Runner Hour - "The Hasty Hare"/"Roman Legion-Hare"/"Home, Tweet Home"
6:00 Cartoons
6:30 Replay (with guests Ferguson Jenkins and Beverly Boys)
7:00 CBC News
7:30 Land and Sea
8:00 Let's Call the Whole Thing Orff
8:30 Bewitched
9:00 NHL Hockey - California @ Toronto
11:30 Countrytime
12:00 CBC News
12:15 News
12:30 Movie - Crash Drive (1959; Dermot Walsh, Wendy Williams, Ian Fleming)

CHAU Channel 5 Carleton, Quebec (SRC)
10:00 Yogi et Popotame
10:30 Le Roi Leo
11:00 Mon ami, Ben
11:30 Tour de Terre - "Petite histoire de l'electricite: 2e partie"
12:00 Robin Fusee
12:30 Lassie
1:00 Les Corsaires
1:30 Le Monde en liberte 
2:00 Golf et ses etoiles
3:00 LNH Hockey - Los Angeles @ Montreal
5:30 Documentaire
6:00 Lutte
7:00 Camera-moto
7:30 Objectif
8:00 Jeunesse
9:00 Univers des sports
10:30 Les Philharmonistes
11:30 Telejournal
11:45 Nouvelles du sport
12:00 Defile de nuit, Carnaval du Quebec 
12:45 Cinema - Gare a la peinture (1965; James Garner, Dick Van Dyke, Elke Sommer)

CHSJ (CBAT) Channel 4 Saint John / Channel 7 Moncton (CBC)
9:00 Miss Ann
9:30 Movie - The Red Pony (1949; Myrna Loy, Robert Mitchum, Louis Calhern)
10:40 Movie - Henry Aldrich For President (1941; Jimmy Lydon, June Preisser, Mary Anderson)
12:00 Wild Kingdom
12:30 Reach For the Top
1:00 Movie - The Rare Breed (1966; James Stewart, Maureen O'Hara, Brian Keith)
2:30 World Tomorrow
3:00 Olympic Winter Games
4:30 Olympic Feature
5:00 Bugs Bunny/Road Runner Hour - "The Hasty Hare"/"Roman Legion-Hare"/"Home, Tweet Home"
6:00 Talent Parade
6:30 Don Messer
7:00 Hawaii Five-O
8:00 Mission: Impossible
9:00 NHL Hockey - California @ Toronto
11:30 Countrytime
12:00 CBC News
12:15 News
12:30 Movie - Dark Intruder (1965; Leslie Nielsen, Peter Mark Richman, Judi Meredith)

CBAFT Channel 11 Moncton (SRC)
10:00 Yogi et Popotame
10:30 Le Roi Leo
11:00 Mon ami, Ben
11:30 Tour de Terre - "Petite histoire de l'electricite: 2e partie"
12:00 Robin Fusee
12:30 Lassie
1:00 Les Corsaires
1:30 Le Monde en liberte 
2:00 Golf et ses etoiles
3:00 LNH Hockey - Los Angeles @ Montreal
5:30 Jeux Olympiques d'hiver
7:00 Camera-moto
7:30 Telejournal
7:45 Nouvelles du sport
8:00 Cent filles a marier
9:00 Univers des sports
10:30 Les Philharmonistes
11:30 Telejournal
11:45 Nouvelles du sport
12:00 Defile de nuit, Carnaval du Quebec
12:45 Cinema - Gare a la peinture (1965; James Garner, Dick Van Dyke, Elke Sommer)

CJCB Channel 4 Sydney (CBC)
12:30 Movie - The Outcasts of Poker Flat (1952; Anne Baxter, Dale Robertson, Miriam Hopkins)
2:00 Children's Cinema - "Witches' Marshes"/"Sly Rabbit"/"Pippi and the Thieves"
3:00 Olympic Winter Games
4:30 Olympic Feature
5:00 Bugs Bunny/Road Runner Hour - "The Hasty Hare"/"Roman Legion-Hare"/"Home, Tweet Home"
6:00 Mr. Chips
6:30 World Tomorrow
7:00 Mystery
8:30 Saturday Night
9:00 NHL Hockey - California @ Toronto
11:30 Countrytime
12:00 CBC News
12:15 Provincial Affairs
12:20 Movie - The Monster That Challenged the World (1957; Tim Holt, Audrey Dalton, Hans Conried)

CJCH Channel 5 Halifax (CTV)
10:30 University of the Air
12:00 Death Valley
12:30 Rupert Bear
1:00 Rocky and His Pals
1:30 Tumbleweed
2:00 National Film Board
2:30 Claire Olsen
3:00 Make Mine Country
3:30 Movie - Stand at Apache River (1953; Stephen McNally, Julia Adams, Hugh Marlowe)
5:00 Mr. Chips
5:30 Wide World of Sports
7:00 Wrestling
8:00 Rollin' On the River (with guests Nelson Briles, Dee Higgins, and Tommy Roe and the Five-Man Electrical Band)
9:00 Movie - The Savage Innocents (1960; Anthony Quinn, Yoko Tani, Carlo Giustini)
11:00 Under Attack
12:00 National News
12:15 News
12:30 Movie - The Guns of August (1964; Fritz Weaver, Nathan Kroll)

CKCD Channel 7 Campbellton / Channel 12 Upsalquitch Lake (CBC, CTV)
10:30 Rupert Bear
11:00 Batman
11:30 Rocky and His Pals
12:00 Tarzan
12:50 Land of the Giants
1:40 Panorama
2:00 Stingray
2:30 Spiderman
3:00 Olympic Winter Games
4:30 Olympic Feature
5:00 Bugs Bunny/Road Runner Hour - "The Hasty Hare"/"Roman Legion-Hare"/"Home, Tweet Home"
6:00 Wrestling
7:00 News
7:10 Like Young
8:00 Ironside
9:00 NHL Hockey - California @ Toronto
11:30 Countrytime
12:00 CBC News
12:15 News
12:30 Movie - Baby, the Rain Must Fall (1965; Lee Remick, Steve McQueen, Don Murray)

WLBZ Channel 2 Bangor (NBC)
9:00 Dr. Dolittle
9:30 Deputy Dawg
10:00 Woody Woodpecker
10:30 Pink Panther
11:00 Jetsons
11:30 Barrier Reef
12:00 Take a Great Step
1:00 Mr. Wizard
1:30 Bugaloos
2:00 Roller Derby
2:45 Suspense Theatre
3:45 Changing Times
4:00 Olympic Winter Games
6:00 Golf - Bob Hope Desert Classic
7:30 Glad Tidings
8:00 News
8:30 Circus
9:00 Emergency! - "Cook's Tour"
10:00 Olympic Winter Games
12:00 Art Instruction
12:05 East One, West One
12:30 Olympic Winter Games

WEMT (WVII) Channel 7 Bangor (ABC)
9:00 Hazel
9:30 Road Runner Show - "Out and Out Rout"/"Tweet Dreams"/"The Slick Chick"
10:00 Funky Phantom
10:30 Jackson Five
11:00 Bewitched
11:30 Lidsville
12:00 Curiosity Shop
1:00 Jonny Quest
1:30 Lancelot Link, Secret Chimp
2:00 College Basketball - DePaul Vs. Notre-Dame
4:00 Death Valley Days
4:30 Pro-Bowlers Tour
6:00 Wide World of Sports
7:30 Bud Leavitt
8:00 Lee Trevino
8:30 American Adventure
9:00 Bewitched - "Tabitha's First Day at School"
9:30 Movie - The Hound of the Baskervilles (1972; Stewart Granger, Bernard Fox, William Shatner)
11:00 Sixth Sense - "The Man Who Died at Three and Nine"
12:00 Stacey's Country Jamboree

WAGM Channel 8 Presque Isle (CBS, NBC, ABC)
9:00 Bugs Bunny Show
9:30 Scooby-Doo
10:00 Harlem Globetrotters
10:30 Here Come the Bears
11:00 Pebbles and Bamm-Bamm
11:30 Archie's TV Funnies
12:00 Sabrina
12:30 Josie and the Pussycats
1:00 Monkees
1:30 You Are There - "Paul Revere's Ride, April 18, 1775"
2:00 College Basketball - Pennsylvania Vs. Cornell
4:00 Olympic Winter Games 
6:00 Golf - CBS Classic
7:00 Agriculture U.S.A.
7:30 CBS News
8:00 Lawrence Welk
9:00 All in the Family - "Edith Gets a Mink"
9:30 Mary Tyler Moore - "Where There's Smoke, There's Rhoda"
10:00 Dick Van Dyke - "People's Choice"
10:30 Arnie - "Surprise, Surprise"
11:00 Mission: Impossible - "Double Dead"
12:00 Have Gun, Will Travel
12:30 Olympic Winter Games

SUNDAY, FEBRUARY 13, 1972

CKCW Channel 2 Moncton, Channel 8 Charlottetown / CKLT Channel 9 Saint John (CTV)
12:30 Sacred Heart
12:45 Salvation Army
1:00 Faith and Music
1:30 Day of Discovery
2:00 Rex Humbard
3:00 It is Written
3:30 Movie - The Square Jungle (1955; Tony Curtis, Pat Crowley, Ernest Borgnine)
5:00 Outdoor Sportsman
5:30 Question Period
6:00 Untamed World
6:30 Journal
7:00 Champions
8:00 Room 222 - "The Witch of Whitman High"
8:30 Mod Squad - "Wild Weekend"
9:30 Amazing Kreskin
10:00 Documentary - "The Year of the Rat"
11:00 Mannix - "Lifeline"
12:00 CTV News
12:20 News

CBHT Channel 3 Halifax (CBC)
10:15 Pardon My French
10:45 What On Earth?
11:15 Klahanie
11:45 Keen Ice
12:15 Bewitched
12:45 A Way Out
1:00 Analog
1:30 Country Canada - "New Tax Legislation: Pt. 2"
2:00 Suzuki On Science
2:30 Olympic Winter Games (awards and closing ceremonies)
4:00 Encounter
4:30 New Majority
5:00 Audubon Wildlife Theatre - "Land of Igloolik"
5:30 Hymn Sing
6:00 Walt Disney - "Justin Morgan Had a Horse: Pt. 2"
7:00 Rovers - "Cannon to the Right of Them"
7:30 Jimmy Stewart Show - "Price is Right"
8:00 Flip Wilson
9:00 Whiteoaks of Jalna
10:30 Weekend
11:00 CBC News
11:20 Nation's Business
11:25 News
11:30 Movie - Tom Brown's Schooldays (1951; John Howard Davies, Robert Newton, James Hayter)

CBCT Channel 13 Charlottetown (CBC)
10:15 Pardon My French
10:45 What On Earth?
11:15 Klahanie
11:45 Keen Ice
12:15 Anthology
12:45 A Way Out
1:00 Analog
1:30 Country Canada - "New Tax Legislation: Pt. 2"
2:00 Suzuki On Science
2:30 Olympic Winter Games (awards and closing ceremonies)
4:00 Encounter
4:30 New Majority
5:00 Audubon Wildlife Theatre - "Land of Igloolik"
5:30 Hymn Sing
6:00 Walt Disney - "Justin Morgan Had a Horse: Pt. 2"
7:00 Rovers - "Cannon to the Right of Them"
7:30 Jimmy Stewart Show - "Price is Right"
8:00 Flip Wilson
9:00 Whiteoaks of Jalna
10:30 Weekend
11:00 CBC News
11:20 Nation's Business
11:25 News
11:30 Hawaii Five-O

CHAU Channel 5 Carleton, Quebec (SRC)
10:00 Laurel et Hardy
10:30 Le Prince Saphir
11:00 Le Jour du Seigneur - "Aujourd'hui de Quebec, dans le cadre du Carnaval"
12:00 D'hier a demain - "Un certain regard: De l'animal a l'homme"
1:00 La Semaine Verte
2:00 Format 30 Dimanche
2:30 Invitation aux Loisirs
3:00 Jeux Olympiques d'hiver (dernieres epreuves et ceremonies de cloture)
4:30 L'Heure des quilles
5:30 Son et images
6:00 5-D
7:00 Objectif
7:30 Mini-Antenne
7:45 U.C.C.
8:00 Quelle famille!
8:30 Les Beaux Dimanches - "Bichon"
11:00 La Fleche du temps
11:30 Telejournal et sports
12:00 Politique Atout
12:30 Le Cochon

CHSJ (CBAT) Channel 4 Saint John / Channel 7 Moncton (CBC)
8:45 Sacred Heart
9:00 Oral Roberts
9:30 Rex Humbard
10:30 Land and Sea
11:00 Niven Miller
11:30 Museum Memo
12:00 Gospelaires
12:30 Pierre Berton
1:00 New Life
1:30 Country Canada - "New Tax Legislation: Pt. 2"
2:00 TV Nurse
2:30 Olympic Winter Games (awards and closing ceremonies)
4:00 Encounter
4:30 New Majority
5:00 Audubon Wildlife Theatre - "Land of Igloolik"
5:30 Hymn Sing
6:00 Walt Disney - "Justin Morgan Had a Horse: Pt. 2"
7:00 Rovers - "Cannon to the Right of Them"
7:30 Jimmy Stewart Show - "Price is Right"
8:00 Flip Wilson
9:00 Whiteoaks of Jalna
10:30 Weekend
11:00 CBC News
11:20 Final Report
11:30 Newscope

CBAFT Channel 11 Moncton (SRC)
10:00 Laurel et Hardy
10:30 Le Prince Saphir
11:00 Le Jour du Seigneur - "Aujourd'hui de Quebec, dans le cadre du Carnaval"
12:00 D'hier a demain - "Un certain regard: De l'animal a l'homme"
1:00 La Semaine Verte
2:00 Format 30 Dimanche
2:30 Invitation aux Loisirs
3:00 Jeux Olympiques d'hiver (dernieres epreuves et ceremonies de cloture)
4:30 L'Heure des quilles
5:30 Son et images
6:00 5-D
7:00 Le Francais d'aujourd'hui
7:30 Telejournal
7:40 Nouvelles du sport
8:00 Quelle famille!
8:30 Les Beaux Dimanches - "Bichon"
11:00 La Fleche du temps
11:30 Telejournal et sports
12:00 Politique Atout
12:30 Le Cochon

CJCB Channel 4 Sydney (CBC)
11:30 It is Written
12:00 Land and Sea
12:30 Church Service
1:00 Faith and Music
1:30 Country Canada - "New Tax Legislation: Pt. 2"
2:00 Suzuki On Science
2:30 City's Health
3:00 Rex Humbard
4:00 Encounter
4:30 New Majority
5:00 Audubon Wildlife Theatre - "Land of Igloolik"
5:30 Hymn Sing
6:00 Walt Disney - "Justin Morgan Had a Horse: Pt. 2"
7:00 Rovers - "Cannon to the Right of Them"
7:30 Jimmy Stewart Show - "Price is Right"
8:00 Flip Wilson
9:00 Whiteoaks of Jalna
10:30 Weekend
11:00 CBC News
11:20 Nation's Business
11:25 News
11:40 Saint

CJCH Channel 5 Halifax (CTV)
9:45 Sacred Heart
10:00 University of the Air
11:00 Amazing Prophecies
11:30 Crossroads
12:00 World Tomorrow
12:30 It is Written
1:00 Rex Humbard
2:00 Oral Roberts
2:30 Day of Discovery
3:00 Faith and Music
3:30 Life and Times
4:00 Movie - The Spaniard's Curse (1958; Tony Wright, Lee Patterson, Susan Beaumont)
5:30 Movie - Hombre (1967; Paul Newman, Fredric March, Richard Boone)
7:30 Untamed World
8:00 Room 222 - "The Witch of Whitman High"
8:30 Mod Squad - "Wild Weekend"
9:30 Doctor in the House
10:00 Documentary - "The Year of the Rat"
11:00 Amazing Kreskin
11:30 Question Period
12:00 CTV News
12:20 News
12:30 Yoga
1:00 Prayer

CKCD Channel 7 Campbellton / Channel 12 Upsalquitch Lake (CBC, CTV)
12:00 Rex Humbard
1:00 Faith and Music
1:30 Country Canada - "New Tax Legislation: Pt. 2"
2:00 Day of Discovery
2:30 Olympic Winter Games (awards and closing ceremonies)
4:00 Encounter
4:30 New Majority
5:00 Audubon Wildlife Theatre - "Land of Igloolik"
5:30 Hymn Sing
6:00 Untamed World
6:30 Journal
7:00 Rovers - "Cannon to the Right of Them"
7:30 Jimmy Stewart Show - "Price is Right"
8:00 Flip Wilson
9:00 Whiteoaks of Jalna
10:30 Weekend
11:00 CBC News
11:20 News
11:30 Mod Squad - "Wild Weekend"

WLBZ Channel 2 Bangor (NBC)
12:30 Faith For Today
1:00 This is the Life
1:30 Religious Town Hall
2:00 Meet the Press
2:30 Mike Douglas
4:00 Olympic Winter Games (closing ceremonies)
6:00 Golf - Bob Hope Desert Classic
7:30 NBC News
8:00 Wild Kingdom
8:30 Walt Disney - "Justin Morgan Had a Horse: Pt. 2"
9:30 Jimmy Stewart Show - "Price is Right"
10:00 Bonanza - "Shanklin"
11:00 Bold Ones - "Lisa, I Hardly Knew You"
12:00 Perry Mason

WEMT (WVII) Channel 7 Bangor (ABC)
8:45 Bible Speaks
9:15 Cathedral of Tomorrow
10:15 Davey and Goliath
10:30 Underdog
11:00 Reluctant Dragon
11:30 Double Deckers
12:00 Bullwinkle
12:30 Make a Wish
1:00 Candlepin Bowling
2:00 Directions
2:30 Issues and Answers
3:00 NBA Basketball - Los Angeles Lakers @ Baltimore
5:30 American Sportsman
6:30 Curly O'Brien
7:00 Hee-Haw
9:00 F.B.I. - "The Set-Up"
10:00 Movie - Cleopatra (1963; Elizabeth Taylor, Richard Burton, Rex Harrison)
1:00 ABC News

WAGM Channel 8 Presque Isle (CBS, NBC, ABC)
9:15 Rex Humbard
10:15 Christophers
10:30 Groovie Goolies
11:00 Lamp Unto My Feet
11:30 Look Up and Live
12:00 Camera Three
12:30 Bishop Sheen
1:00 This is the Life
1:30 Face the Nation
2:00 Meet the Press
2:30 Phil Esposito
3:00 Lee Trevino
3:30 To Be Announced
3:45 Physicians Mutual
4:00 Olympic Winter Games (closing ceremonies)
6:00 Young People's Concert - "Liszt and the Devil" (joined in progress after Olympic Winter Games)
6:30 Animal World
7:00 60 Minutes
8:00 Lassie - "Peace is Our Profession: Pt. 3"
8:30 Walt Disney - "Justin Morgan Had a Horse: Pt. 2"
9:30 Jimmy Stewart Show - "Price is Right"
10:00 Bonanza - "Shanklin"
11:00 Bold Ones - "Lisa, I Hardly Knew You"
12:00 CBS News

SATURDAY, FEBRUARY 19, 1972

CKCW Channel 2 Moncton, Channel 8 Charlottetown / CKLT Channel 9 Saint John (CTV)
10:30 Rupert Bear
11:00 Batman
11:30 Rocky and His Pals
12:00 Tarzan
12:50 Land of the Giants
1:40 Panorama
2:00 Stingray
2:30 Spiderman
3:00 Thunderbirds
3:30 Nice Mix
4:00 Wrestling
5:00 Mr. Chips
5:30 Wide World of Sports
7:00 News
7:10 Like Young
8:00 Rollin' On the River (with guests Dux DeJohn and The Lighthouse)
9:00 Movie - A Lovely Way to Die (1968; Kirk Douglas, Sylva Koscina, Eli Wallach)
11:00 Longstreet
12:00 National News
12:15 News
12:30 Movie - Burn, Witch, Burn (1962; Peter Wyndarde, Anthony Nicholls, Janet Blair)

CBHT Channel 3 Halifax (CBC)
10:00 Curling Classic
11:00 Movie - Road to Morocco (1942; Bing Crosby, Bob Hope, Dorothy Lamour)
12:30 Riverbank
1:00 Tween Set
1:30 Wild Kingdom
2:00 Children's Cinema - "In the Steppes of Australia"/"Sput-Nix"/"Pippi at the Fair"
3:00 Skiing - World Cup
5:00 Bugs Bunny/Road Runner Hour - "Rabbit Every Monday"/"Sahara Hare"/"Tweety's Circus"
6:00 Cartoons
6:30 Replay (with guests Herve Filion and Myrtle McGowan)
7:00 CBC News
7:30 Land and Sea
8:00 Montreal Variety
8:30 Reach For the Top
9:00 NHL Hockey - Buffalo @ Toronto
11:30 Countrytime
12:00 CBC News
12:15 Provincial Affairs
12:20 News
12:30 Movie - Youngblood Hawke (1964; James Franciscus, Suzanne Pleshette, Genevieve Page)

CBCT Channel 13 Charlottetown (CBC)
10:00 Curling Classic
11:00 RCMP
11:30 Children's Cinema
12:30 Underdog
1:00 Tween Set
1:30 Wild Kingdom
2:00 Children's Cinema - "In the Steppes of Australia"/"Sput-Nix"/"Pippi at the Fair"
3:00 Skiing - World Cup
5:00 Bugs Bunny/Road Runner Hour - "Rabbit Every Monday"/"Sahara Hare"/"Tweety's Circus"
6:00 Cartoons
6:30 Replay (with guests Herve Filion and Myrtle McGowan)
7:00 CBC News
7:30 Land and Sea
8:00 Gordie Tapp Show
8:30 Bewitched
9:00 NHL Hockey - Buffalo @ Toronto
11:30 Countrytime
12:00 CBC News
12:15 News
12:30 Movie - Hallelujah Trail (1965; Burt Lancaster, Lee Remick, Jim Hutton)

CHAU Channel 5 Carleton, Quebec (SRC)
10:00 Yogi et Popotame
10:30 Le Roi Leo
11:00 Mon ami, Ben
11:30 Tour de Terre - "La Ligne et les monteurs"
12:00 Robin Fusee
12:30 Lassie
1:00 Les Corsaires
1:30 Le Monde en liberte 
2:00 Golf et ses etoiles
3:00 Le Theatre Francais 
4:30 Cinema - Le Petit garcon de l'ascenseur (1962; Alain Dekok, Mireille Negre, Marcel Dalio)
6:00 Lutte
7:00 Camera-moto
7:30 Objectif
8:00 Jeunesse
9:00 LNH Hockey - Philadelphie @ Montreal
11:30 Telejournal
11:45 Nouvelles du sport
12:00 Au Masculin
12:30 Cinema - Le Grand risque (1961; Stephen Boyd, Juliette Greco, David Wayne)

CHSJ (CBAT) Channel 4 Saint John / Channel 7 Moncton (CBC)
9:00 Miss Ann
9:30 Movie - Down to the Sea in Ships (1949; Richard Widmark, Lionel Barrymore, Dean Stockwell)
12:00 Wild Kingdom
12:30 Reach For the Top
1:00 Movie - At Gunpoint (1955; Fred MacMurray, Dorothy Malone, Walter Brennan)
2:30 Garner Ted Armstrong
3:00 Skiing - World Cup
5:00 Bugs Bunny/Road Runner Hour - "Rabbit Every Monday"/"Sahara Hare"/"Tweety's Circus"
6:00 Talent Parade
6:30 Don Messer
7:00 Hawaii Five-O
8:00 Mission: Impossible
9:00 NHL Hockey - Buffalo @ Toronto
11:30 Countrytime
12:00 CBC News
12:15 News
12:30 Movie - The Secret of Convict Lake (1951; Glenn Ford, Gene Tierney, Ethel Barrymore)

CBAFT Channel 11 Moncton (SRC)
10:00 Yogi et Popotame
10:30 Le Roi Leo
11:00 Mon ami, Ben
11:30 Tour de Terre - "La Ligne et les monteurs"
12:00 Robin Fusee
12:30 Lassie
1:00 Les Corsaires
1:30 Le Monde en liberte
2:00 Golf et ses etoiles
3:00 Le Theatre Francais
4:30 Cinema - Le Petit garcon de l'ascenseur (1962; Alain Dekok, Mireille Negre, Marcel Dalio)
6:00 Droit de regard
7:00 Camera-moto
7:30 Telejournal
7:45 Nouvelles du sport
8:00 Cent filles a marier
9:00 LNH Hockey - Philadelphie @ Montreal
11:30 Telejournal
11:45 Nouvelles du sport
12:00 Au Masculin
12:30 Cinema - Le Grand risque (1961; Stephen Boyd, Juliette Greco, David Wayne)

CJCB Channel 4 Sydney (CBC)
12:30 Movie - Desert Hell (1958; Brian Keith, Barbara Hale, Richard Denning)
2:00 Children's Cinema - "In the Steppes of Australia"/"Sput-Nix"/"Pippi at the Fair"
3:00 Skiing - World Cup
5:00 Bugs Bunny/Road Runner Hour - "Rabbit Every Monday"/"Sahara Hare"/"Tweety's Circus"
6:00 Mr. Chips
6:30 World Tomorrow
7:00 Mystery
8:30 Saturday Night
9:00 NHL Hockey - Buffalo @ Toronto
11:30 Countrytime
12:00 CBC News
12:15 Provincial Affairs
12:20 Movie - Holiday For Lovers (1959; Clifton Webb, Jane Wyman, Jill St. John)

CJCH Channel 5 Halifax (CTV)
10:30 University of the Air
12:00 Death Valley
12:30 Rupert Bear
1:00 Rocky and His Pals
1:30 Tumbleweed
2:00 National Film Board
2:30 Claire Olsen
3:00 Make Mine Country
3:30 Movie - Smuggler's Island (1951; Jeff Chandler, Evelyn Keyes, Philip Friend)
5:00 Mr. Chips
5:30 Wide World of Sports
7:00 Wrestling
8:00 Rollin' On the River (with guests Dux DeJohn and The Lighthouse)
9:00 Movie - A Lovely Way to Die (1968; Kirk Douglas, Sylva Koscina, Eli Wallach)
11:00 Under Attack
12:00 National News
12:15 News
12:30 Movie - Moment to Moment (1965; Jean Seberg, Honor Blackman, Sean Garrison)

CKCD Channel 7 Campbellton / Channel 12 Upsalquitch Lake (CBC, CTV)
10:30 Rupert Bear
11:00 Batman
11:30 Rocky and His Pals
12:00 Tarzan
12:50 Land of the Giants
1:40 Panorama
2:00 Stingray
2:30 Spiderman
3:00 Skiing - World Cup
5:00 Bugs Bunny/Road Runner Hour - "Rabbit Every Monday"/"Sahara Hare"/"Tweety's Circus"
6:00 Wrestling
7:00 News
7:10 Like Young
8:00 Ironside
9:00 NHL Hockey - Buffalo @ Toronto
11:30 Countrytime
12:00 CBC News
12:15 News
12:30 Movie - Mad Dog Coll (1961; John Davis Chandler, Kay Doubleday, Brooke Hayward)

WLBZ Channel 2 Bangor (NBC)
9:00 Dr. Dolittle
9:30 Deputy Dawg
10:00 Woody Woodpecker
10:30 Pink Panther
11:00 Jetsons
11:30 Barrier Reef
12:00 Take a Great Step
1:00 Mr. Wizard
1:30 Bugaloos
2:00 Roller Derby
3:00 Suspense Theatre
4:00 Perry Mason
5:00 David Frost
6:30 T.H.E. Cat
7:00 Primus
7:30 Glad Tidings
8:00 News
8:30 Circus
9:00 Emergency! - "Brushfire"
10:00 Movie - The 25th Hour (1967; Anthony Quinn, Virna Lisi, Gregoire Aslan)
12:30 Art Instruction
12:35 Movie - Twenty-Four Hours to Kill (1965; Lex Barker, Mickey Rooney, Walter Slezak)

WEMT (WVII) Channel 7 Bangor (ABC)
9:00 Hazel
9:30 Road Runner Show - "Run, Run, Sweet Road Runner"/"Snow Business"/"To Itch His Own"
10:00 Funky Phantom
10:30 Jackson Five
11:00 Bewitched
11:30 Lidsville
12:00 Curiosity Shop
1:00 Jonny Quest
1:30 Lancelot Link, Secret Chimp
2:00 Saturday Matinee
4:30 College Basketball - Clemson Vs. Maryland
6:30 Wide World of Sports
7:30 Bud Leavitt
8:00 American Adventure
8:30 College Basketball - University of Maine Vs. University of Vermont
11:00 To Be Announced
11:30 ABC News Special - "China Trip"
12:00 Stacey's Country Jamboree

WAGM Channel 8 Presque Isle (CBS, NBC, ABC)
9:00 Bugs Bunny Show
9:30 Scooby-Doo
10:00 Harlem Globetrotters
10:30 Here Come the Bears
11:00 Pebbles and Bamm-Bamm
11:30 Archie's TV Funnies
12:00 Sabrina
12:30 Josie and the Pussycats
1:00 Monkees
1:30 You Are There - "The Siege of the Alamo, March 5, 1836"
2:00 Children's Film Festival - "Cry Wolf"
3:00 College Basketball - Holy Cross Vs. Providence
5:00 Golf - CBS Classic
6:00 Vocational Education
7:00 Agriculture U.S.A.
7:30 CBS News
8:00 Lawrence Welk
9:00 All in the Family - "Sammy's Visit"
9:30 Mary Tyler Moore - "You Certainly Are a Big Boy"
10:00 Dick Van Dyke - "After the Ball is Over"
10:30 Arnie - "Uncle Nikko"
11:00 Mission: Impossible - "Casino"
12:00 Movie - The Third Day (1965; George Peppard, Elizabeth Ashley, Roddy McDowall)

SUNDAY, FEBRUARY 20, 1972

CKCW Channel 2 Moncton, Channel 8 Charlottetown / CKLT Channel 9 Saint John (CTV)
12:30 Sacred Heart
12:45 Salvation Army
1:00 Faith and Music
1:30 Day of Discovery
2:00 Rex Humbard
3:00 It is Written
3:30 Sunday Movie
5:00 Outdoor Sportsman
5:30 Question Period
6:00 Untamed World
6:30 Journal
7:00 Champions
8:00 Room 222 - "The Quitter"
8:30 Mod Squad - "Outside Position"
9:30 Amazing Kreskin
10:00 W-5
11:00 Mannix - "To Draw the Lightning"
12:00 CTV News
12:20 News

CBHT Channel 3 Halifax (CBC)
10:15 Pardon My French
10:45 Pacemakers
11:00 Church Service
12:00 Pacemakers
12:15 What On Earth?
12:45 Keen Ice
1:15 Bewitched
1:45 A Way Out
2:00 Analog
2:30 Country Canada
3:00 Suzuki On Science
3:30 Technoflash
4:00 World of Music - "The Children's Crusade"
5:00 Encounter
5:30 New Majority
6:00 Audubon Wildlife Theatre - "Lobster Country"
6:30 Hymn Sing
7:00 Walt Disney - "The City Fox"
8:00 Rovers - "The Odyssey of Reginald Peck"
8:30 Jimmy Stewart Show - "Jim's Decision"
9:00 Flip Wilson
10:00 Wayne and Shuster
11:00 Weekend
11:30 Nixon in China
12:30 Nation's Business
12:35 CBC News
12:55 News

CBCT Channel 13 Charlottetown (CBC)
12:45 Keen Ice
1:15 Pardon My French
1:45 A Way Out
2:00 Analog
2:30 Country Canada
3:00 Suzuki On Science
3:30 Technoflash
4:00 World of Music - "The Children's Crusade"
5:00 Encounter
5:30 New Majority
6:00 Audubon Wildlife Theatre - "Lobster Country"
6:30 Hymn Sing
7:00 Walt Disney - "The City Fox"
8:00 Rovers - "The Odyssey of Reginald Peck"
8:30 Jimmy Stewart Show - "Jim's Decision"
9:00 Flip Wilson
10:00 Wayne and Shuster
11:00 Weekend
11:30 Nixon in China
12:30 Nation's Business
12:35 CBC News
12:55 News

CHAU Channel 5 Carleton, Quebec (SRC)
10:00 Laurel et Hardy
10:30 Le Prince Saphir
11:00 Le Jour du Seigneur
12:00 D'hier a demain
1:00 La Semaine Verte
2:00 Format 30 Dimanche
2:30 Invitation aux Loisirs
3:00 Univers des sports - "Ski, Coupe du Monde"
4:30 L'Heure des quilles
5:30 Son et images
6:00 5-D
7:00 Objectif
7:30 Mini-Antenne
7:45 U.C.C.
8:00 Quelle famille!
8:30 Les Beaux Dimanches
11:00 La Fleche du temps
11:30 Telejournal et sports
12:00 Politique Atout
12:30 Emission speciale - "Nixon a Peking"

CHSJ (CBAT) Channel 4 Saint John / Channel 7 Moncton (CBC)
8:45 Sacred Heart
9:00 Oral Roberts
9:30 Rex Humbard
10:30 Land and Sea
11:00 Niven Miller
11:30 Museum Memo
12:00 TV Nurse
12:30 Movie - The Homestretch (1947; Cornel Wilde, Maureen O'Hara, Glenn Langan)
2:30 Country Canada
3:00 Movie - Solomon and Sheba (1959; Yul Brynner, Gina Lollobrigida, George Sanders)
5:00 Encounter
5:30 New Majority
6:00 Audubon Wildlife Theatre - "Lobster Country"
6:30 Hymn Sing
7:00 Walt Disney - "The City Fox"
8:00 Rovers - "The Odyssey of Reginald Peck"
8:30 Jimmy Stewart Show - "Jim's Decision"
9:00 Flip Wilson
10:00 Wayne and Shuster
11:00 Weekend
11:30 Nixon in China
12:30 Nation's Business
12:35 Final Report

CBAFT Channel 11 Moncton (SRC)
10:00 Laurel et Hardy
10:30 Le Prince Saphir
11:00 Le Jour du Seigneur
12:00 D'hier a demain
1:00 La Semaine Verte
2:00 Format 30 Dimanche
2:30 Invitation aux Loisirs
3:00 Univers des sports - "Ski, Coupe du Monde"
4:30 L'Heure des quilles
5:30 Son et images
6:00 5-D
7:00 Le Francais d'aujourd'hui
7:30 Telejournal
7:40 Nouvelles du sport
8:00 Quelle famille!
8:30 Les Beaux Dimanches
11:00 La Fleche du temps
11:30 Telejournal et sports
12:00 Politique Atout
12:30 Emission speciale - "Nixon a Peking"

CJCB Channel 4 Sydney (CBC)
11:30 It is Written
12:00 Land and Sea
12:30 Church Service
1:00 Faith and Music
1:30 To Be Announced
2:30 Country Canada
3:00 Suzuki On Science
3:30 Technoflash
4:00 Rex Humbard
5:00 Encounter
5:30 New Majority
6:00 Audubon Wildlife Theatre - "Lobster Country"
6:30 Hymn Sing
7:00 Walt Disney - "The City Fox"
8:00 Rovers - "The Odyssey of Reginald Peck"
8:30 Jimmy Stewart Show - "Jim's Decision"
9:00 Flip Wilson
10:00 Wayne and Shuster
11:00 Weekend
11:30 Nixon in China
12:30 Nation's Business
12:35 CBC News
12:55 News

CJCH Channel 5 Halifax (CTV)
9:45 Sacred Heart
10:00 University of the Air
11:00 Amazing Prophecies
11:30 Crossroads
12:00 World Tomorrow
12:30 It is Written
1:00 Rex Humbard
2:00 Oral Roberts
2:30 Day of Discovery
3:00 Faith and Music
3:30 Life and Times
4:00 Movie - Man of the Moment (1955; Norman Wisdom, Lana Morris, Belinda Lee)
5:30 Movie - Death of a Gunfighter (1969; Richard Widmark, Lena Horne, Carroll O'Connor)
7:00 Me and the Chimp
7:30 Untamed World
8:00 Room 222 - "The Quitter"
8:30 Mod Squad - "Outside Position"
9:30 Doctor in the House
10:00 W-5
11:00 Amazing Kreskin
11:30 Question Period
12:00 CTV News
12:20 News
12:30 Yoga
1:00 Prayer

CKCD Channel 7 Campbellton / Channel 12 Upsalquitch Lake (CBC, CTV)
12:00 Rex Humbard
1:00 Faith and Music
1:30 Day of Discovery
2:00 Outdoor Sportsman
2:30 Country Canada
3:00 Suzuki On Science
3:30 Technoflash
4:00 World of Music - "The Children's Crusade"
5:00 Encounter
5:30 New Majority
6:00 Audubon Wildlife Theatre - "Lobster Country"
6:30 Journal
7:00 Champions
8:00 Rovers - "The Odyssey of Reginald Peck"
8:30 Jimmy Stewart Show - "Jim's Decision"
9:00 Flip Wilson
10:00 Wayne and Shuster
11:00 Weekend
11:30 Mod Squad - "Outside Position"

WLBZ Channel 2 Bangor (NBC)
12:30 Faith For Today
1:00 This is the Life
1:30 Religious Town Hall
2:00 Meet the Press
2:30 Mike Douglas
4:00 Exploring Ausable Chasm
4:30 World Championship Tennis
6:30 Make Tracks For Me
7:00 Comment!
7:30 NBC News
8:00 Wild Kingdom
8:30 Walt Disney - "The City Fox"
9:30 Jimmy Stewart Show - "Jim's Decision"
10:00 Bonanza - "Search in Limbo"
11:00 Bold Ones - "Discovery at Fourteen"
12:00 Perry Mason

WEMT (WVII) Channel 7 Bangor (ABC)
8:45 Bible Speaks
9:15 Cathedral of Tomorrow
10:15 Davey and Goliath
10:30 Underdog
11:00 Reluctant Dragon
11:30 Double Deckers
12:00 Bullwinkle
12:30 Make a Wish
1:00 Candlepin Bowling
2:00 At the Editor's Desk
2:30 Issues and Answers
3:00 NBA Basketball - Chicago @ Milwaukee
5:30 American Sportsman
6:30 Curly O'Brien
8:00 Hee-Haw
9:00 F.B.I. - "The Test"
10:00 Movie - The Adventures of Nick Carter (1972; Robert Conrad, Shelley Winters, Broderick Crawford)
11:30 ABC News Special - "President Nixon in Peking"
12:00 ABC News
12:15 Billy James Hargis

WAGM Channel 8 Presque Isle (CBS, NBC, ABC)
9:15 Rex Humbard
10:15 Christophers
10:30 Groovie Goolies
11:00 Lamp Unto My Feet
11:30 Look Up and Live
12:00 Camera Three
12:30 Bishop Sheen
1:00 College Basketball - teams to be announced
3:00 NHL Hockey - Boston @ Chicago
5:30 Lee Trevino
6:00 Kid Talk
6:30 Animal World - "Eagles and Hawks of Alaska"
7:00 60 Minutes
8:00 Lassie - "Peace is Our Profession: Pt. 4"
8:30 Walt Disney - "The City Fox"
9:30 Jimmy Stewart Show - "Jim's Decision"
10:00 Bonanza - "Search in Limbo"
11:00 Bold Ones - "Discovery at Fourteen"
12:00 CBS News

SATURDAY, FEBRUARY 26, 1972

CKCW Channel 2 Moncton, Channel 8 Charlottetown / CKLT Channel 9 Saint John (CTV)
10:30 Rupert Bear
11:00 Batman
11:30 Rocky and His Pals
12:00 Tarzan
12:50 Land of the Giants
1:40 Panorama
2:00 Stingray
2:30 Spiderman
3:00 Thunderbirds
3:30 People's School
4:00 Wrestling
5:00 Mr. Chips
5:30 Wide World of Sports
7:00 News
7:10 Like Young
8:00 Rollin' On the River (with guests Green and Stagg, Roy Wordsworth, Don Collen, and Dawn)
9:00 Movie - The Cockeyed Cowboys of Calico County (1970; Dan Blocker, Nanette Fabray, Jim Backus)
11:00 Longstreet
12:00 National News
12:15 News
12:30 Movie - Black Sabbath (1963; Michele Mercier, Lidia Alfonsi, Boris Karloff)

CBHT Channel 3 Halifax (CBC)
10:00 Curling Classic
11:00 Movie - Hand in Hand (1961; Kathleen Byron, Finlay Currie, Arnold Diamond)
12:30 Riverbank
1:00 Tween Set
1:30 Wild Kingdom
2:00 Children's Cinema - "Fire"/"Boleck and Loleck"/"Pippi in the First Snow"
3:00 Boxing - Donato Paduano Vs. Fernand Marcotte
4:00 Sapporo Olympic Review
5:00 Bugs Bunny/Road Runner Hour - "Cats and Bruises"/"Bully For Bugs"/"Hyde and Go Tweet"
6:00 Cartoons
6:30 Replay
7:00 CBC News
7:30 Land and Sea
8:00 Montreal Variety
8:30 Reach For the Top
9:00 NHL Hockey - Vancouver @ Toronto
11:30 Countrytime
12:00 CBC News
12:15 Provincial Affairs
12:20 News
12:30 Avengers

CBCT Channel 13 Charlottetown (CBC)
10:00 Curling Classic
11:00 RCMP
11:30 Children's Cinema
12:30 Underdog
1:00 Tween Set
1:30 Wild Kingdom
2:00 Children's Cinema - "Fire"/"Boleck and Loleck"/"Pippi in the First Snow"
3:00 Boxing - Donato Paduano Vs. Fernand Marcotte
4:00 Sapporo Olympic Review
5:00 Bugs Bunny/Road Runner Hour - "Cats and Bruises"/"Bully For Bugs"/"Hyde and Go Tweet"
6:00 Cartoons
6:30 Replay
7:00 CBC News
7:30 Land and Sea
8:00 Let's Call the Whole Thing Orff
8:30 Bewitched
9:00 NHL Hockey - Vancouver @ Toronto
11:30 Countrytime
12:00 CBC News
12:15 News
12:30 Movie - The Russians Are Coming, the Russians Are Coming (1966; Carl Reiner, Eva Marie Saint, Alan Arkin)

CHAU Channel 5 Carleton, Quebec (SRC)
10:00 Yogi et Popotame
10:30 Le Roi Leo
11:00 Mon ami, Ben
11:30 Tour de Terre - "La Mythologie Grecque"
12:00 Robin Fusee
12:30 Lassie
1:00 Les Corsaires
1:30 Le Monde en liberte
2:00 Golf et ses etoiles
3:00 Le Theatre Francais - "La Separation"
4:30 Jeux du Quebec d'hiver
6:00 Lutte
7:00 Camera-moto
7:30 Objectif
8:00 Jeunesse
9:00 LNH Hockey - Detroit @ Montreal
11:30 Telejournal
11:45 Nouvelles du sport
12:00 Au Masculin
12:30 Cinema - Scenes de chasse en Baviere (1969; Martin Sperr, Angelika Winkler, Maria Stradler)

CHSJ (CBAT) Channel 4 Saint John / Channel 7 Moncton (CBC)
9:00 Miss Ann
9:30 Movie - The Vikings (1958; Kirk Douglas, Tony Curtis, Ernest Borgnine)
11:00 Movie - Shooting High (1940; Jane Withers, Gene Autry, Marjorie Weaver)
12:30 Reach For the Top
1:00 Movie - The Road to Denver (1955; John Payne, Lee J. Cobb, Mona Freeman)
2:30 Garner Ted Armstrong
3:00 Boxing - Donato Paduano Vs. Fernand Marcotte
4:00 Sapporo Olympic Review
5:00 Bugs Bunny/Road Runner Hour - "Cats and Bruises"/"Bully For Bugs"/"Hyde and Go Tweet"
6:00 Talent Parade
6:30 Don Messer
7:00 Hawaii Five-O
8:00 Mission: Impossible
9:00 NHL Hockey - Vancouver @ Toronto
11:30 Countrytime
12:00 CBC News
12:15 News
12:30 Movie - A Shot in the Dark (1964; Peter Sellers, Elke Sommer, George Sanders)

CBAFT Channel 11 Moncton (SRC)
10:00 Yogi et Popotame
10:30 Le Roi Leo
11:00 Mon ami, Ben
11:30 Tour de Terre - "La Mythologie Grecque"
12:00 Robin Fusee
12:30 Lassie
1:00 Les Corsaires
1:30 Le Monde en liberte
2:00 Golf et ses etoiles
3:00 Le Theatre Francais - "La Separation"
4:30 Jeux du Quebec d'hiver
6:00 Droit de regard
7:00 Camera-moto
7:30 Telejournal
7:45 Nouvelles du sport
8:00 Cent filles a marier
9:00 LNH Hockey - Detroit @ Montreal
11:30 Telejournal
11:45 Nouvelles du sport
12:00 Au Masculin
12:30 Cinema - Scenes de chasse en Baviere (1969; Martin Sperr, Angelika Winkler, Maria Stradler)

CJCB Channel 4 Sydney (CBC)
12:30 Movie - Desert Hell (1958; Brian Keith, Barbara Hale, Richard Denning)
2:00 Children's Cinema - "Fire"/"Boleck and Loleck"/"Pippi in the First Snow"
3:00 Boxing - Donato Paduano Vs. Fernand Marcotte
4:00 Sapporo Olympic Review
5:00 Bugs Bunny/Road Runner Hour - "Cats and Bruises"/"Bully For Bugs"/"Hyde and Go Tweet"
6:00 Mr. Chips
6:30 World Tomorrow
7:00 McMillan and Wife
8:30 Saturday Night
9:00 NHL Hockey - Vancouver @ Toronto
11:30 Countrytime
12:00 CBC News
12:15 Provincial Affairs
12:20 Movie - Holiday For Lovers (1959; Clifton Webb, Jane Wyman, Jill St. John)

CJCH Channel 5 Halifax (CTV)
10:30 University of the Air
12:00 Death Valley
12:30 Rupert Bear
1:00 Rocky and His Pals
1:30 Tumbleweed
2:00 National Film Board
2:30 Claire Olsen
3:00 Make Mine Country
3:30 Movie - Captain Lightfoot (1955; Rock Hudson, Barbara Rush, Jeff Morrow)
5:00 Mr. Chips
5:30 Wide World of Sports
7:00 Wrestling
8:00 Rollin' On the River (with guests Green and Stagg, Roy Wordsworth, Don Collen, and Dawn)
9:00 Movie - The Cockeyed Cowboys of Calico County (1970; Dan Blocker, Nanette Fabray, Jim Backus)
11:00 Under Attack
12:00 National News
12:15 News
12:30 Movie - To Kill a Mockingbird (1962; Gregory Peck, Mary Badham, Robert Duvall)

CKCD Channel 7 Campbellton / Channel 12 Upsalquitch Lake (CBC, CTV)
10:30 Rupert Bear
11:00 Batman
11:30 Rocky and His Pals
12:00 Tarzan
12:50 Land of the Giants
1:40 Panorama
2:00 Stingray
2:30 Spiderman
3:00 Boxing - Donato Paduano Vs. Fernand Marcotte
4:00 Sapporo Olympic Review
5:00 Bugs Bunny/Road Runner Hour - "Cats and Bruises"/"Bully For Bugs"/"Hyde and Go Tweet"
6:00 Wrestling
7:00 News
7:10 Like Young
8:00 Ironside
9:00 NHL Hockey - Vancouver @ Toronto
11:30 Countrytime
12:00 CBC News
12:20 News
12:30 Movie - Mr. Sardonicus (1961; Guy Rolfe, Ronald Lewis, Oskar Homolka)

WLBZ Channel 2 Bangor (NBC)
9:00 Dr. Dolittle
9:30 Deputy Dawg
10:00 Woody Woodpecker
10:30 Pink Panther
11:00 Jetsons
11:30 Barrier Reef
12:00 Take a Great Step
1:00 Mr. Wizard
1:30 Bugaloos
2:00 Roller Derby
3:00 Suspense Theatre
4:00 Perry Mason
5:00 David Frost
6:30 T.H.E. Cat
7:00 Primus
7:30 Glad Tidings
8:00 NBC News
8:30 Circus
9:00 Emergency! - "Dealer's Wild"
10:00 Movie - McLintock! (1963; John Wayne, Maureen O'Hara, Patrick Wayne)
12:00 Movie - Carousel (1956; Gordon MacRae, Shirley Jones, Cameron Mitchell)

WEMT (WVII) Channel 7 Bangor (ABC)
9:00 Jerry Lewis
9:30 Road Runner Show - "Boulder Wham!"/"Tweet Zoo"/"The Slap-Hoppy Mouse"
10:00 Funky Phantom
10:30 Jackson Five
11:00 Bewitched
11:30 Lidsville
12:00 Curiosity Shop
1:00 Jonny Quest
1:30 To Be Announced
1:45 High School Basketball Pre-Game
2:00 Girls' High School Basketball - Class D Final
4:00 Boys' High School Basketball - Class D Final 
5:30 To Be Announced
6:00 Wide World of Sports
7:30 Bud Leavitt
8:00 High School Basketball - Class B Final
10:30 To Be Announced
11:00 Sixth Sense - "Can a Dead Man Strike From the Grave?"
12:00 Stacey's Country Jamboree

WAGM Channel 8 Presque Isle (CBS, NBC, ABC)
9:00 Bugs Bunny Show
9:30  Scooby-Doo
10:00 Harlem Globetrotters
10:30 Here Come the Bears
11:00 Pebbles and Bamm-Bamm
11:30 Archie's TV Funnies
12:00 Sabrina
12:30 Josie and the Pussycats
1:00 Monkees
1:30 You Are There - "The Mystery of Amelia Earhart"
2:00 Children's Film Festival - "For Boys Only is For Girls, Too"
3:00 College Basketball - Manhattan @ West Virginia
5:00 Golf - CBS Classic
6:00 Golf - Jackie Gleason Inverrary Classic
7:00 Agriculture U.S.A.
7:30 CBS News
8:00 Lawrence Welk
9:00 All in the Family - "Edith, the Judge"
9:30 Mary Tyler Moore - "Some of My Best Friends Are Rhoda"
10:00 Dick Van Dyke - "Running Bear and Moskowitz"
10:30 Arnie - "Wilson Tastes Like a Good Candidate Should"
11:00 Mission: Impossible - "Trapped"
12:00 Movie - Never Too Late (1965; Paul Ford, Connie Stevens, Maureen O'Sullivan)

SUNDAY, FEBRUARY 27, 1972

CKCW Channel 2 Moncton, Channel 8 Charlottetown / CKLT Channel 9 Saint John (CTV)
12:30 Sacred Heart
12:45 Salvation Army
1:00 Faith and Music
1:30 Day of Discovery
2:00 Rex Humbard
3:00 It is Written
3:30 Movie - The Prince Who Was a Thief (1951; Tony Curtis, Piper Laurie, Everett Sloane)
5:00 World Cup Skiing
6:30 Journal
7:00 Champions
8:00 Room 222 - "There's No Fool Like..."
8:30 Mod Squad - "The Tangled Web"
9:30 Amazing Kreskin
10:00 W-5
11:00 Mannix - "Mirror Image"
12:00 CTV News
12:20 News

CBHT Channel 3 Halifax (CBC)
10:15 Pardon My French
10:45 Pacemakers
11:15 What On Earth?
11:45 Klahanie
12:15 Bewitched
12:45 A Way Out
1:00 Analog
1:30 Country Canada
2:00 Suzuki On Science
2:30 Technoflash
3:00 World of Music - "The Death Goddess"
4:00 Encounter
4:30 New Majority - "Opportunities For Youth"
5:00 Audubon Wildlife Theatre
5:30 Hymn Sing
6:00 Walt Disney - "Solomon, the Sea Turtle"
7:00 Rovers - "Slipway"
7:30 Jimmy Stewart Show - "The Quarterback Ache"
8:00 Flip Wilson
9:00 Whiteoaks of Jalna
10:00 Weekend
11:00 CBC News
11:20 Nation's Business
11:25 News
11:30 Movie - Charlie Chaplin Carnival (1938; Charles Chaplin, Eric Campbell, Edna Purviance)

CBCT Channel 13 Charlottetown (CBC)
11:45 Keen Ice
12:15 Pardon My French
12:45 A Way Out
1:00 Analog
1:30 Country Canada
2:00 Suzuki On Science
2:30 Technoflash
3:00 World of Music - "The Death Goddess"
4:00 Encounter
4:30 New Majority - "Opportunities For Youth"
5:00 Audubon Wildlife Theatre
5:30 Hymn Sing
6:00 Walt Disney - "Solomon, the Sea Turtle"
7:00 Rovers - "Slipway"
7:30 Jimmy Stewart Show - "The Quarterback Ache"
8:00 Flip Wilson
9:00 Whiteoaks of Jalna
10:00 Weekend
11:00 CBC News
11:20 Nation's Business
11:25 News
11:30 Hawaii Five-O

CHAU Channel 5 Carleton, Quebec (SRC)
10:00 Laurel et Hardy
10:30 Le Prince Saphir
11:00 Le Jour du Seigneur
12:00 D'hier a demain - "Portraits de l'univers"
1:00 La Semaine Verte
2:00 Format 30 Dimanche
2:30 Invitation aux Loisirs
3:00 Jeux du Quebec d'hiver
4:30 L'Heure des quilles
5:30 Son et images
6:00 5-D
7:00 Objectif
7:30 Mini-Antenne
7:45 U.C.C.
8:00 Quelle famille!
8:30 Les Beaux Dimanches - "Non, je ne regrette rien"
9:00 Les Beaux Dimanches - "Le Monde sous le masque"
10:00 Les Beaux Dimanches
11:00 La Fleche du temps
11:30 Telejournal et sports
12:00 Politique Atout
12:30 Cinema - Petit a petit: Les Lettres Persanes (1968; Damoure Zika, Ariane Bruneton)

CHSJ (CBAT) Channel 4 Saint John / Channel 7 Moncton (CBC)
8:45 Sacred Heart
9:00 Oral Roberts
9:30 Rex Humbard
10:30 Pierre Berton
11:00 Niven Miller
11:30 Museum Memo
12:00 Gospelaires
12:30 TV Nurse
1:00 New Life
1:30 Country Canada
2:00 Under Attack
3:00 Movie - Buffalo Bill (1944; Joel McCrea, Maureen O'Hara, Linda Darnell)
4:30 New Majority - "Opportunities For Youth"
5:00 Audubon Wildlife Theatre
5:30 Hymn Sing
6:00 Walt Disney - "Solomon, the Sea Turtle"
7:00 Rovers - "Slipway"
7:30 Jimmy Stewart Show - "The Quarterback Ache"
8:00 Flip Wilson
9:00 Whiteoaks of Jalna
10:00 Weekend
11:00 CBC News
11:20 Final Report
11:30 Newscope

CBAFT Channel 11 Moncton (SRC)
10:00 Laurel et Hardy
10:30 Le Prince Saphir
11:00 Le Jour du Seigneur
12:00 D'hier a demain - "Portraits de l'univers"
1:00 La Semaine Verte
2:00 Format 30 Dimanche
2:30 Invitation aux Loisirs
3:00 Jeux du Quebec d'hiver
4:30 L'Heure des quilles
5:30 Son et images
6:00 5-D
7:00 Le Francais d'aujourd'hui
7:30 Telejournal
7:40 Nouvelles du sport
8:00 Quelle famille!
8:30 Les Beaux Dimanches - "Non, je ne regrette rien"
9:00 Les Beaux Dimanches - "Le Monde sous le masque"
10:00 Les Beaux Dimanches
11:00 La Fleche du temps
11:30 Telejournal et sports
12:00 Politique Atout
12:30 Cinema - Petit a petit: Les Lettres Persanes (1968; Damoure Zika, Ariane Bruneton)

CJCB Channel 4 Sydney (CBC)
11:30 It is Written
12:00 Land and Sea
12:30 Church Service
1:00 Faith and Music
1:30 Country Canada
2:00 Suzuki On Science
2:30 Technoflash
3:00 Rex Humbard
4:00 Encounter
4:30 New Majority - "Opportunities For Youth"
5:00 Audubon Wildlife Theatre
5:30 Hymn Sing
6:00 Walt Disney - "Solomon, the Sea Turtle"
7:00 Rovers - "Slipway"
7:30 Jimmy Stewart Show - "The Quarterback Ache"
8:00 Flip Wilson
9:00 Whiteoaks of Jalna
10:00 Weekend
11:00 CBC News
11:20 Nation's Business
11:25 News
11:40 Saint

CJCH Channel 5 Halifax (CTV)
9:45 Sacred Heart
10:00 University of the Air
11:00 Amazing Prophecies
11:30 Crossroads
12:00 World Tomorrow
12:30 It is Written
1:00 Rex Humbard
2:00 Oral Roberts
2:30 Day of Discovery
3:00 Faith and Music
3:30 Life and Times
4:00 Death Valley Days
4:30 Amazing Kreskin
5:00 World Cup Skiing
6:30 Movie - Thunder in the East (1952; Alan Ladd, Deborah Kerr, Charles Boyer)
7:30 Untamed World
8:00 Room 222 - "There's No Fool Like..."
8:30 Mod Squad - "The Tangled Web"
9:30 Doctor in the House
10:00 W-5
11:00 To Be Announced
11:30 Question Period
12:00 CTV News
12:20 News
12:30 People's School
1:00 Prayer

CKCD Channel 7 Campbellton / Channel 12 Upsalquitch Lake (CBC, CTV)
12:30 Day of Discovery
1:00 Faith and Music
1:30 Country Canada
2:00 Rex Humbard
3:00 World of Music - "The Death Goddess"
4:00 Encounter
4:30 New Majority - "Opportunities For Youth"
5:00 Audubon Wildlife Theatre
5:30 Hymn Sing
6:00 Outdoor Sportsman
6:30 Journal
7:00 Rovers - "Slipway"
7:30 Jimmy Stewart Show - "The Quarterback Ache"
8:00 Flip Wilson
9:00 Whiteoaks of Jalna
10:00 Weekend
11:00 CBC News
11:20 News
11:30 Mod Squad - "The Tangled Web"

WLBZ Channel 2 Bangor (NBC)
12:30 Faith For Today
1:00 This is the Life
1:30 Religious Town Hall
2:00 Meet the Press
2:30 Changing Times
2:45 Suspense Theatre
3:45 Mike Douglas
5:00 Time and the Cities
6:00 David Frost
7:00 Comment!
7:30 NBC News
8:00 Wild Kingdom
8:30 Babar Comes to America
9:00 Highlights of Ringling Brothers' Barnum and Bailey Circus
10:00 Bob Hope (with guests Sammy Davis Jr., Petula Clark, Juliet Prowse, and Milton Berle)
11:00 Bing Crosby and His Friends - "A Musical Comedy Salute to Friendship"
12:00 T.H.E. Cat

WEMT (WVII) Channel 7 Bangor (ABC)
8:45 Bible Speaks
9:15 Cathedral of Tomorrow
10:15 Davey and Goliath
10:30 Underdog
11:00 Reluctant Dragon
11:30 Double Deckers
12:00 Bullwinkle
12:30 Make a Wish
1:00 Candlepin Bowling
2:00 Directions
2:30 Issues and Answers
3:00 NBA Basketball - New York Knicks @ Baltimore
5:30 American Sportsman
6:30 Curly O'Brien
8:00 Undersea World of Jacques Cousteau
9:00 F.B.I. - "The Corruptor"
10:00 Movie - The Blue Max (first part) (1966; George Peppard, James Mason, Jeremy Kemp)
12:00 ABC News

WAGM Channel 8 Presque Isle (CBS, NBC, ABC)
9:15 Rex Humbard
10:15 Christophers
10:30 Groovie Goolies
11:00 Lamp Unto My Feet
11:30 Look Up and Live
12:00 Camera Three
12:30 Face the Nation
1:00 This is the Life
1:30 Golf - CBS Classic
2:30 NHL Hockey - Pittsburgh @ Montreal
5:00 Golf - Jackie Gleason Inverrary Classic
6:30 Animal World
7:00 60 Minutes
8:00 Lassie
8:30 Babar Comes to America
9:00 Highlights of Ringling Brothers' Barnum and Bailey Circus
10:00 Bob Hope (with guests Sammy Davis Jr., Petula Clark, Juliet Prowse, and Milton Berle)
11:00 Bing Crosby and His Friends - "A Musical Comedy Salute to Friendship"
12:00 News
12:15 Death Valley Days

SATURDAY, MARCH 4, 1972

CKCW Channel 2 Moncton, Channel 8 Charlottetown / CKLT Channel 9 Saint John (CTV)
10:30 Rupert Bear
11:00 Batman
11:30 Rocky and His Pals
12:00 Tarzan
12:50 Land of the Giants
1:40 Panorama
2:00 Stingray
2:30 Spiderman
3:00 Thunderbirds
3:30 Nice Mix
4:00 Wrestling
5:00 Mr. Chips
5:30 Wide World of Sports
7:00 News
7:10 Like Young
8:00 Rollin' On the River (with guests Delaney and Bonnie, Shirley Eikhard, and Michael Vincent)
9:00 Movie - Von Ryan's Express (1965; Frank Sinatra, Trevor Howard, Adolfo Celi)
11:00 Longstreet
12:00 National News
12:15 News
12:30 Movie - The Body Snatcher (1945; Boris Karloff, Bela Lugosi, Henry Daniell)

CBHT Channel 3 Halifax (CBC)
10:00 Curling Classic
11:00 Movie - Abe Lincoln in Illinois (1940; Raymond Massey, Gene Lockhart, Ruth Gordon)
12:30 Riverbank
1:00 Tween Set
1:30 Wild Kingdom
2:00 Children's Cinema - "Olympic Games in Mexico"/"Laughing"/"Pippi's Christmas"
3:00 College Basketball - teams to be announced
5:00 Bugs Bunny/Road Runner Hour - "Two's a Crowd"/"High Diving Hare"/"Sandy Claws"
6:00 Cartoons
6:30 Replay (with guests Baltimore Orioles manager Earl Weaver and Betsy Clifford)
7:00 CBC News
7:30 Land and Sea
8:00 Montreal Variety
8:30 Reach For the Top
9:00 NHL Hockey - Vancouver @ Montreal
11:30 Countrytime
12:00 CBC News
12:15 Provincial Affairs
12:20 News
12:30 Avengers

CBCT Channel 13 Charlottetown (CBC)
10:00 Curling Classic
11:00 RCMP
11:30 Children's Cinema
12:30 Underdog
1:00 Tween Set
1:30 Wild Kingdom
2:00 Children's Cinema - "Olympic Games in Mexico"/"Laughing"/"Pippi's Christmas"
3:00 College Basketball - teams to be announced
5:00 Bugs Bunny/Road Runner Hour - "Two's a Crowd"/"High Diving Hare"/"Sandy Claws"
6:00 Cartoons
6:30 Replay (with guests Baltimore Orioles manager Earl Weaver and Betsy Clifford)
7:00 CBC News
7:30 Land and Sea
8:00 Let's Call the Whole Thing Orff
8:30 Bewitched
9:00 NHL Hockey - Vancouver @ Montreal
11:30 Countrytime
12:00 CBC News
12:15 News
12:30 Movie - The Pigeon (1969; Sammy Davis Jr., Dorothy Malone, Victoria Vetri)

CHAU Channel 5 Carleton, Quebec (SRC)
10:00 Yogi et Popotame
10:30 Le Roi Leo
11:00 Mon ami, Ben
11:30 Tour de Terre - "Les Oiseaux de proie"
12:00 Robin Fusee
12:30 Lassie
1:00 Les Corsaires
1:30 Le Monde en liberte
2:00 Golf et ses etoiles
3:00 Le Theatre Francais - "Le Boeuf clandestin"
4:30 Cinema - L'Homme aux rayons X (1963; Ray Milland, Harold J. Stone, Don Rickles)
6:00 Lutte
7:00 Camera-moto
7:30 Objectif
8:00 Jeunesse
9:00 LNH Hockey - Vancouver @ Montreal
11:30 Telejournal
11:45 Nouvelles du sport
12:00 Au Masculin
12:30 Cinema - La Prisonniere (1969; Laurent Terzieff, Bernard Fresson, Elisabeth Wiener)

CHSJ (CBAT) Channel 4 Saint John / Channel 7 Moncton (CBC)
9:00 Miss Ann
9:30 Movie - The Mighty Barnum (1934; Wallace Beery, Adolphe Menjou and Virginia Bruce)
11:00 Movie - Maryland (1940; Walter Brennan, Fay Bainter, Brenda Joyce)
12:30 Reach For the Top
1:00 Movie - Red River (1948; John Wayne, Montgomery Clift, Joanne Dru)
2:30 Garner Ted Armstrong
3:00 College Basketball - teams to be announced
5:00 Bugs Bunny/Road Runner Hour - "Two's a Crowd"/"High Diving Hare"/"Sandy Claws"
6:00 Talent Parade
6:30 Don Messer
7:00 Hawaii Five-O
8:00 Mission: Impossible
9:00 NHL Hockey - Vancouver @ Montreal
11:30 Countrytime
12:00 CBC News
12:15 News
12:30 Movie - The Diamond Wizard (1954; Dennis O'Keefe, Margaret Sheridan, Philip Friend)

CBAFT Channel 11 Moncton (SRC)
10:00 Yogi et Popotame
10:30 Le Roi Leo
11:00 Mon ami, Ben
11:30 Tour de Terre - "Les Oiseaux de proie"
12:00 Robin Fusee
12:30 Lassie
1:00 Les Corsaires
1:30 Le Monde en liberte
2:00 Golf et ses etoiles
3:00 Le Theatre Francais - "Le Boeuf clandestin"
4:30 Cinema - L'Homme aux rayons X (1963; Ray Milland, Harold J. Stone, Don Rickles)
6:00 Droit de regard - "L'Astrologie"
7:00 Camera-moto
7:30 Telejournal
7:45 Nouvelles du sport
8:00 Cent filles a marier
9:00 LNH Hockey - Vancouver @ Montreal
11:30 Telejournal
11:45 Nouvelles du sport
12:00 Au Masculin
12:30 Cinema - La Prisonniere (1969; Laurent Terzieff, Bernard Fresson, Elisabeth Wiener)

CJCB Channel 4 Sydney (CBC)
12:30 Movie - A Dog of Flanders (1960; David Ladd, Donald Crisp, Theodore Bikel)
2:00 Children's Cinema - "Olympic Games in Mexico"/"Laughing"/"Pippi's Christmas"
3:00 College Basketball - teams to be announced
5:00 Bugs Bunny/Road Runner Hour - "Two's a Crowd"/"High Diving Hare"/"Sandy Claws"
6:00 Mr. Chips
6:30 World Tomorrow
7:00 Columbo
8:30 Saturday Night
9:00 NHL Hockey - Vancouver @ Montreal
11:30 Countrytime
12:00 CBC News
12:15 Provincial Affairs
12:20 Movie - Warlock (1950; Richard Widmark, Henry Fonda, Anthony Quinn)

CJCH Channel 5 Halifax (CTV)
10:30 University of the Air
12:00 Death Valley
12:30 Rupert Bear
1:00 Rocky and His Pals
1:30 Tumbleweed
2:00 National Film Board
2:30 Claire Olsen
3:00 Make Mine Country
3:30 Movie - Target Unknown (1951; Mark Stevens, Alex Nicol, Robert Douglas)
5:00 Mr. Chips
5:30 Wide World of Sports
7:00 Wrestling
8:00 Rollin' On the River (with guests Delaney and Bonnie, Shirley Eikhard, and Michael Vincent)
9:00 Movie - Von Ryan's Express (1965; Frank Sinatra, Trevor Howard, Adolfo Celi)
11:00 Under Attack
12:00 National News
12:15 News
12:30 Movie - Stalag 17 (1953; William Holden, Don Taylor, Otto Preminger)

CKCD Channel 7 Campbellton / Channel 12 Upsalquitch Lake (CBC, CTV)
10:30 Rupert Bear
11:00 Batman
11:30 Rocky and His Pals
12:00 Tarzan
12:50 Land of the Giants
1:40 Panorama
2:00 Stingray
2:30 Spiderman
3:00 College Basketball - teams to be announced
5:00 Bugs Bunny/Road Runner Hour - "Two's a Crowd"/"High Diving Hare"/"Sandy Claws"
6:00 Wrestling
7:00 News
7:10 Like Young
8:00 Ironside
9:00 NHL Hockey - Vancouver @ Montreal
11:30 Countrytime
12:00 CBC News
12:15 News
12:30 Movie - Maniac (1963; Kerwin Mathews, Nadia Gray, Donald Houston)

WLBZ Channel 2 Bangor (NBC)
9:00 Dr. Dolittle
9:30 Deputy Dawg
10:00 Woody Woodpecker
10:30 Pink Panther
11:00 Jetsons
11:30 Barrier Reef
12:00 Take a Great Step
1:00 Mr. Wizard
1:30 Bugaloos
2:00 Roller Derby
3:00 Movie - The Old-Fashioned Way (1934; W.C. Fields, Joe Morrison, Baby LeRoy)
4:30 Suspense Theatre
5:30 David Frost
7:00 Primus
7:30 Glad Tidings
8:00 NBC News
8:30 Circus
9:00 Emergency! - "Nurse's Wild"
10:00 Movie - The Honey Pot (1967; Rex Harrison, Susan Hayward, Cliff Robertson)
12:30 Movie - Murder, Inc. (1960; Stuart Whitman, May Britt, Henry Morgan)

WEMT (WVII) Channel 7 Bangor (ABC)
9:00 Jerry Lewis
9:30 Road Runner Show - "Zip N' Snort"/"The Jet Cage"/"The Wild Chase"
10:00 Funky Phantom
10:30 Jackson Five
11:00 Bewitched
11:30 Lidsville
12:00 Curiosity Shop
1:00 Jonny Quest
1:30 To Be Announced
1:45 Tourney Highlights
2:00 Boys' High School Basketball - Class D State Championship
3:45 Time Tunnel
4:45 Tourney Highlights
5:00 Boys' High School Basketball - Class C State Championship
7:30 Bud Leavitt
8:00 American Adventure
8:30 To Be Announced
8:45 Tourney Highlights
9:00 High School Basketball - - Class B State Championship
11:00 Sixth Sense - "Reflections of the Magic Lantern"
12:00 Stacey's Country Jamboree

WAGM Channel 8 Presque Isle (CBS, NBC, ABC)
9:00 Bugs Bunny Show
9:30 Scooby-Doo
10:00 Harlem Globetrotters
10:30 Here Come the Bears
11:00 Pebbles and Bamm-Bamm
11:30 Archie's TV Funnies
12:00 Sabrina
12:30 Josie and the Pussycats
1:00 Monkees
1:30 You Are There - "The Fall of Troy"
2:00 Tournament Roundtable
2:30 Girls' High School Basketball - Class B Quarter-Finals
4:30 Boys' High School Basketball - Class B Quarter-Finals
6:00 Golf - CBS Classic
7:00 Lawrence Welk
8:00 Girls' High School Basketball - Class A Quarter-Finals
10:00 Boys' High School Basketball - Class B Quarter-Finals
11:30 All in the Family - "Archie is Jealous"
12:00 Movie - Voyage to the Bottom of the Sea (1961; Walter Pidgeon, Barbara Eden, Peter Lorre)

SUNDAY, MARCH 5, 1972

CKCW Channel 2 Moncton, Channel 8 Charlottetown / CKLT Channel 9 Saint John (CTV)
12:30 Sacred Heart
12:45 Salvation Army
1:00 Faith and Music
1:30 Day of Discovery
2:00 Rex Humbard
3:00 It is Written
3:30 Movie - The Second Greatest Sex (1955; Jeanne Crain, George Nader, Kitty Kallen)
5:00 Outdoor Sportsman
5:30 Question Period
6:00 Untamed World - "Storks"
6:30 Journal
7:00 Champions
8:00 Room 222 - "KWWH"
8:30 Mod Squad - "Big George"
9:30 Amazing Kreskin (with guest Mary Lou Collins)
10:00 Human Journey - "Where We Live"
11:00 Mannix - "Death is the Fifth Gear"
12:00 CTV News
12:20 News

CBHT Channel 3 Halifax (CBC)
10:15 What On Earth?
10:45 Klahanie
11:15 Cry World
11:45 Keen Ice
12:15 Bewitched
12:45 A Way Out
1:00 Analog
1:30 Country Canada - "Maritime Agriculture"
2:00 Suzuki On Science
2:30 Technoflash
3:00 World of Music - "Nine Symphonies By Whom?"
4:00 Encounter
4:30 New Majority - "The Canadian Rockies"
5:00 Audubon Wildlife Theatre - "Enduring Wilderness"
5:30 Hymn Sing
6:00 Walt Disney - "Banner in the Sky: Pt. 1"
7:00 Rovers - "Wright's Peak"
7:30 Jimmy Stewart Show - "Old School Ties"
8:00 Flip Wilson
9:00 Whiteoaks of Jalna
10:00 Weekend
11:00 CBC News
11:20 Nation's Business
11:25 News
11:30 Movie - The Troops of St. Tropez (1964; Louis de Funes, Geneviève Grad, Michel Galabru)

CBCT Channel 13 Charlottetown (CBC)
10:15 Pardon My French
10:45 What On Earth?
11:15 Klahanie
11:45 Keen Ice
12:15 Anthology
12:45 A Way Out
1:00 Analog
1:30 Country Canada - "Maritime Agriculture"
2:00 Suzuki On Science
2:30 Technoflash
3:00 World of Music - "Nine Symphonies By Whom?"
4:00 Encounter
4:30 New Majority - "The Canadian Rockies"
5:00 Audubon Wildlife Theatre - "Enduring Wilderness"
5:30 Hymn Sing
6:00 Walt Disney - "Banner in the Sky: Pt. 1"
7:00 Rovers - "Wright's Peak"
7:30 Jimmy Stewart Show - "Old School Ties"
8:00 Flip Wilson
9:00 Whiteoaks of Jalna
10:00 Weekend
11:00 CBC News
11:20 Nation's Business
11:25 News
11:30 Hawaii Five-O

CHAU Channel 5 Carleton, Quebec (SRC)
10:00 Laurel et Hardy
10:30 Le Prince Saphir
11:00 Le Jour du Seigneur
12:00 D'hier a demain - "Volcan d'Islande"
1:00 La Semaine Verte
2:00 Format 30 Dimanche
2:30 Invitation aux Loisirs
3:00 Univers des sports - "Championnat universitaire de volleyball"
4:30 L'Heure des quilles
5:30 Son et images
6:00 5-D
7:00 Objectif
7:30 Mini-Antenne
7:45 U.C.C.
8:00 Quelle famille!
8:30 Les Beaux Dimanches
11:00 La Fleche du temps
11:30 Telejournal et sports
12:00 Politique Atout

CHSJ (CBAT) Channel 4 Saint John / Channel 7 Moncton (CBC)
8:45 Sacred Heart
9:00 Oral Roberts
9:30 Rex Humbard
10:30 Care in the Home
11:00 Niven Miller
11:30 Museum Memo
12:00 Gospelaires
12:30 Land and Sea
1:00 New Life
1:30 Country Canada - "Maritime Agriculture"
2:00 TV Nurse
2:30 Movie - Mister Roberts (1955; Henry Fonda, James Cagney, William Powell)
4:00 Encounter
4:30 New Majority - "The Canadian Rockies"
5:00 Audubon Wildlife Theatre - "Enduring Wilderness"
5:30 Hymn Sing
6:00 Walt Disney - "Banner in the Sky: Pt. 1"
7:00 Rovers - "Wright's Peak"
7:30 Jimmy Stewart Show - "Old School Ties"
8:00 Flip Wilson
9:00 Whiteoaks of Jalna
10:00 Weekend
11:00 CBC News
11:20 Final Report
11:30 Newscope

CBAFT Channel 11 Moncton (SRC)
10:00 Laurel et Hardy
10:30 Le Prince Saphir
11:00 Le Jour du Seigneur
12:00 D'hier a demain - "Volcan d'Islande"
1:00 La Semaine Verte
2:00 Format 30 Dimanche
2:30 Invitation aux Loisirs
3:00 Univers des sports - "Championnat universitaire de volleyball"
4:30 L'Heure des quilles
5:30 Son et images
6:00 5-D
7:00 Le Francais d'aujourd'hui
7:30 Telejournal
7:40 Nouvelles du sport
8:00 Quelle famille!
8:30 Les Beaux Dimanches
11:00 La Fleche du temps
11:30 Telejournal et sports
12:00 Politique Atout

CJCB Channel 4 Sydney (CBC)
11:30 It is Written
12:00 Tomorrow Today
12:30 Church Service
1:00 Faith and Music
1:30 Country Canada - "Maritime Agriculture"
2:00 Suzuki On Science
2:30 Technoflash
3:00 Rex Humbard
4:00 Encounter
4:30 New Majority - "The Canadian Rockies"
5:00 Audubon Wildlife Theatre - "Enduring Wilderness"
5:30 Hymn Sing
6:00 Walt Disney - "Banner in the Sky: Pt. 1"
7:00 Rovers - "Wright's Peak"
7:30 Jimmy Stewart Show - "Old School Ties"
8:00 Flip Wilson
9:00 Whiteoaks of Jalna
10:00 Weekend
11:00 CBC News
11:20 Nation's Business
11:25 News
11:40 Saint

CJCH Channel 5 Halifax (CTV)
9:45 Sacred Heart
10:00 University of the Air
11:00 Amazing Prophecies
11:30 Crossroads
12:00 World Tomorrow
12:30 It is Written
1:00 Rex Humbard
2:00 Oral Roberts
2:30 Day of Discovery
3:00 Faith and Music
3:30 Life and Times
4:00 Movie - Doctor at Sea (1955; Dirk Bogarde, Brenda de Banzie, Brigitte Bardot)
5:30 Movie - The Command (1954; Guy Madison, Joan Weldon, James Whitmore)
7:00 Me and the Chimp
7:30 Untamed World - "Storks"
8:00 Room 222 - "KWWH"
8:30 Mod Squad - "Big George"
9:30 Doctor in the House
10:00 Human Journey - "Where We Live"
11:00 Amazing Kreskin (with guest Mary Lou Collins)
11:30 Question Period
12:00 CTV News
12:20 News
12:30 Yoga
1:00 Prayer

CKCD Channel 7 Campbellton / Channel 12 Upsalquitch Lake (CBC, CTV)
12:00 Rex Humbard
1:00 Faith and Music
1:30 Country Canada - "Maritime Agriculture"
2:00 Suzuki On Science
2:30 Technoflash
3:00 World of Music - "Nine Symphonies By Whom?"
4:00 Encounter
4:30 New Majority - "The Canadian Rockies"
5:00 Audubon Wildlife Theatre - "Enduring Wilderness"
5:30 Hymn Sing
6:00 Untamed World - "Storks"
6:30 Journal
7:00 Rovers - "Wright's Peak"
7:30 Jimmy Stewart Show - "Old School Ties"
8:00 Flip Wilson
9:00 Whiteoaks of Jalna
10:00 Weekend
11:00 CBC News
11:20 News
11:30 Mod Squad - "Big George"

WLBZ Channel 2 Bangor (NBC)
12:30 Faith For Today
1:00 This is the Life
1:30 Religious Town Hall
2:00 Meet the Press
2:30 Invisible Child
3:00 Mike Douglas
4:30 World Championship Tennis
6:30 T.H.E. Cat
7:00 Comment!
7:30 NBC News
8:00 Wild Kingdom
8:30 Walt Disney - "Banner in the Sky: Pt. 1"
9:30 Jimmy Stewart Show - "Old School Ties"
10:00 Bonanza - "He Was Only Seven"
11:00 Bold Ones - "Discovery at Fourteen"
12:00 Perry Mason

WEMT (WVII) Channel 7 Bangor (ABC)
8:45 Bible Speaks
9:15 Cathedral of Tomorrow
10:15 Davey and Goliath
10:30 Report On China Trip
11:00 Reluctant Dragon
11:30 Double Deckers
12:00 Bullwinkle
12:30 Make a Wish
1:00 Candlepin Bowling
2:00 Directions
2:30 Issues and Answers
3:00 NBA Basketball - New York Knicks @ Philadelphia
5:30 Time Tunnel
6:30 Curly O'Brien
7:00 Hee-Haw
9:00 F.B.I. - "The Deadly Species"
10:00 Movie - Fireball Forward (1972; Ben Gazzara, Ricardo Montalban, Anne Francis)
12:00 ABC News
12:15 Billy James Hargis

WAGM Channel 8 Presque Isle (CBS, NBC, ABC)
9:15 Rex Humbard
10:15 Christophers
10:30 Groovie Goolies
11:00 Lamp Unto My Feet
11:30 Look Up and Live
12:00 Camera Three
12:30 Bishop Sheen
1:00 This is the Life
1:30 Face the Nation
2:00 Meet the Press
2:30 Issues and Answers
3:00 NHL Hockey - Chicago @ Minnesota
5:30 Lee Trevino
6:00 Kid Talk
6:30 Animal World
7:00 60 Minutes
8:00 Lassie
8:30 Walt Disney - "Banner in the Sky: Pt. 1"
9:30 Jimmy Stewart Show - "Old School Ties"
10:00 Bonanza - "He Was Only Seven"
11:00 Bold Ones - "Discovery at Fourteen"
12:00 News
12:15 Death Valley Days

SATURDAY, MARCH 11, 1972

CKCW Channel 2 Moncton, Channel 8 Charlottetown / CKLT Channel 9 Saint John (CTV)
10:30 Rupert Bear
11:00 Batman
11:30 Rocky and His Pals
12:00 Tarzan
12:50 Land of the Giants
1:40 Panorama
2:00 Stingray
2:30 Spiderman
3:00 Thunderbirds
3:30 Nice Mix
4:00 Wrestling
5:00 Mr. Chips
5:30 Wide World of Sports
7:00 News
7:10 Like Young
8:00 Rollin' On the River (with guests Jose Feliciano, Doug Crosby, Diane Heatherington, and Merry-Go-Round)
9:00 Movie - A Matter of Innocence (1967; Hayley Mills, Trevor Howard, Shashi Kapoor)
11:00 Longstreet
12:00 National News
12:15 News
12:30 Movie - Circus of Horrors (1960; Anton Diffring, Yvonne Monlaur, Kenneth Griffith)

CBHT Channel 3 Halifax (CBC)
11:00 Movie - Mr. Blanding Builds His Dream House (1948; Cary Grant, Myrna Loy, Melvyn Douglas)
12:30 Riverbank
1:00 Tween Set
1:30 Wild Kingdom
2:00 Children's Cinema - "A Town in the Far Future"/"Cat and Sphinx"/"Pippi Finds a Spink"
3:00 Canadian College Sports
5:00 Bugs Bunny/Road Runner Hour - "Rabbit Romeo"/"Tweety and the Beanstalk"/"Weasel While You Work"
6:00 Cartoons
6:30 Replay (with guests Arthur Ashe and Jackie Robinson)
7:00 CBC News
7:30 Land and Sea
8:00 Montreal Variety
8:30 Reach For the Top
9:00 NHL Hockey - California @ Toronto
11:30 Countrytime
12:00 CBC News
12:15 Provincial Affairs
12:20 News
12:35 Curling Report

CBCT Channel 13 Charlottetown (CBC)
11:00 RCMP
11:30 Children's Cinema
12:30 Underdog
1:00 Tween Set
1:30 Wild Kingdom
2:00 Children's Cinema - "A Town in the Far Future"/"Cat and Sphinx"/"Pippi Finds a Spink"
3:00 Canadian College Sports
5:00 Bugs Bunny/Road Runner Hour - "Rabbit Romeo"/"Tweety and the Beanstalk"/"Weasel While You Work"
6:00 Cartoons
6:30 Replay (with guests Arthur Ashe and Jackie Robinson)
7:00 CBC News
7:30 Land and Sea
8:00 Let's Call the Whole Thing Orff
8:30 Bewitched
9:00 NHL Hockey - California @ Toronto
11:30 Countrytime
12:00 CBC News
12:15 News
12:30 Movie - The Spy Killer (1969; Robert Horton, Sebastian Cabot, Jill St. John)

CHAU Channel 5 Carleton, Quebec (SRC)
10:00 Yogi et Popotame
10:30 Le Roi Leo
11:00 Mon ami, Ben
11:30 Tour de Terre - "Les Pompiers"
12:00 Robin Fusee
12:30 Lassie
1:00 Les Corsaires
1:30 Le Monde en liberte
2:00 Golf et ses etoiles
3:00 Le Theatre Francais - "Le Troisieme Concerto"
4:30 L'Enfant de la rue
6:00 Lutte
7:00 Camera-moto
7:30 Objectif
8:00 Jeunesse
9:00 LNH Hockey - Chicago @ Montreal
11:30 Telejournal
11:45 Nouvelles du sport
12:00 Au Masculin
12:30 Cinema - Le Voleur de crimes (1969; Jean-Louis Trintignant, Robert Hossein, Florinda Bolkan)

CHSJ (CBAT) Channel 4 Saint John / Channel 7 Moncton (CBC)
9:00 Miss Ann
9:30 Movie - Noose Hangs High (1948; Bud Abbott, Lou Costello, Joseph Calleia)
10:40 Movie - Son of Ali Baba (1952; Tony Curtis, Piper Laurie, Susan Cabot)
12:00 Wild Kingdom
12:30 Reach For the Top
1:00 Movie - Fort Massacre (1958; Joel McCrea, Forrest Tucker, John Russell)
2:30 Garner Ted Armstrong
3:00 Canadian College Sports
5:00 Bugs Bunny/Road Runner Hour - "Rabbit Romeo"/"Tweety and the Beanstalk"/"Weasel While You Work"
6:00 Talent Parade
6:30 Don Messer
7:00 Hawaii Five-O
8:00 Mission: Impossible
9:00 NHL Hockey - California @ Toronto
11:30 Countrytime
12:00 CBC News
12:15 News
12:30 Movie - The Depraved (1957; Anne Heywood, Robert Arden, Carroll Levis)

CBAFT Channel 11 Moncton (SRC)
10:00 Yogi et Popotame
10:30 Le Roi Leo
11:00 Mon ami, Ben
11:30 Tour de Terre - "Les Pompiers"
12:00 Robin Fusee
12:30 Lassie
1:00 Les Corsaires
1:30 Le Monde en liberte
2:00 Golf et ses etoiles
3:00 Le Theatre Francais - "Le Troisieme Concerto"
4:30 L'Enfant de la rue
6:00 Droit de regard
7:00 Camera-moto
7:30 Telejournal
7:45 Nouvelles du sport
8:00 Cent filles a marier
9:00 LNH Hockey - Chicago @ Montreal
11:30 Telejournal
11:45 Nouvelles du sport
12:00 Au Masculin
12:30 Cinema - Le Voleur de crimes (1969; Jean-Louis Trintignant, Robert Hossein, Florinda Bolkan)

CJCB Channel 4 Sydney (CBC)
12:30 Movie - A Boy Ten Feet Tall (1963; Edward G. Robinson, Fergus McClelland, Constance Cummings)
2:00 Children's Cinema - "A Town in the Far Future"/"Cat and Sphinx"/"Pippi Finds a Spink"
3:00 Canadian College Sports
5:00 Bugs Bunny/Road Runner Hour - "Rabbit Romeo"/"Tweety and the Beanstalk"/"Weasel While You Work"
6:00 Mr. Chips
6:30 World Tomorrow
7:00 McCloud
8:30 Saturday Night
9:00 NHL Hockey - California @ Toronto
11:30 Countrytime
12:00 CBC News
12:15 Provincial Affairs
12:20 Movie - The Cool Ones (1967; Roddy McDowall, Debbie Watson, Gil Peterson)

CJCH Channel 5 Halifax (CTV)
10:30 University of the Air
12:00 Death Valley
12:30 Rupert Bear
1:00 Rocky and His Pals
1:30 Tumbleweed
2:00 Claire Olsen
2:30 Make Mine Country
3:00 Movie - Tumbleweed (1953; Audie Murphy, Lori Nelson, Chill Wills)
4:30 All in the Swing
5:00 Mr. Chips
5:30 Wide World of Sports
7:00 Wrestling
8:00 Rollin' On the River (with guests Jose Feliciano, Doug Crosby, Diane Heatherington, and Merry-Go-Round)
9:00 Movie - A Matter of Innocence (1967; Hayley Mills, Trevor Howard, Shashi Kapoor)
11:00 Under Attack
12:00 National News
12:15 News
12:30 Movie - Stagecoach (1939; John Wayne, Claire Trevor, Andy Devine)

CKCD Channel 7 Campbellton / Channel 12 Upsalquitch Lake (CBC, CTV)
10:30 Rupert Bear
11:00 Batman
11:30 Rocky and His Pals
12:00 Tarzan
12:50 Land of the Giants
1:40 Panorama
2:00 Stingray
2:30 Spiderman
3:00 Canadian College Sports
5:00 Bugs Bunny/Road Runner Hour - "Rabbit Romeo"/"Tweety and the Beanstalk"/"Weasel While You Work"
6:00 Wrestling
7:00 News
7:10 Like Young
8:00 Ironside
9:00 NHL Hockey - California @ Toronto
11:30 Countrytime
12:00 CBC News
12:15 News
12:30 Movie - The Most Dangerous Man Alive (1961; Ron Randell, Debra Paget, Elaine Stewart)

WLBZ Channel 2 Bangor (NBC)
9:00 Dr. Dolittle
9:30 Deputy Dawg
10:00 Woody Woodpecker
10:30 Pink Panther
11:00 Jetsons
11:30 Barrier Reef
12:00 Take a Great Step
1:00 Mr. Wizard
1:30 Bugaloos
2:00 Roller Derby
3:00 College Basketball - teams to be announced
5:00 College Basketball - Long Beach Vs. Brigham Young
7:00 Primus
7:30 Glad Tidings
8:00 NBC News
8:30 Circus
9:00 Emergency! - "Publicity Hound"
10:00 Movie - What Did You Do in the War, Daddy? (1966; James Coburn, Dick Shawn, Sergio Fantoni)
12:30 Movie - She Done Him Wrong (1933; Mae West, Cary Grant and Owen Moore)

WEMT (WVII) Channel 7 Bangor (ABC)
9:00 Jerry Lewis
9:30 Road Runner Show - "Beep Prepared"/"Putty Tat Trouble"/"Cats and Bruises"
10:00 Funky Phantom
10:30 Jackson Five
11:00 Bewitched
11:30 Lidsville
12:00 Curiosity Shop
1:00 Jonny Quest
1:30 Lancelot Link, Secret Chimp
2:00 Time Tunnel
3:00 Saturday Matinee
4:30 Pro-Bowlers Tour
6:00 Wide World of Sports
7:30 Bud Leavitt
8:00 American Adventure
8:30 Tourney Highlights
9:00 Boys' High School Basketball - Class A Eastern Final
11:00 Sixth Sense - "Witch, Witch, Burning Bright"
12:00 Stacey's Country Jamboree
1:30 Movie - A Taste of Evil (1971; Barbara Stanwyck, Barbara Parkins, Roddy McDowall)

WAGM Channel 8 Presque Isle (CBS, NBC, ABC)
9:00 Bugs Bunny Show
9:30 Scooby-Doo
10:00 Harlem Globetrotters
10:30 Here Come the Bears
11:00 Pebbles and Bamm-Bamm
11:30 Archie's TV Funnies
12:00 Sabrina
12:30 Josie and the Pussycats
1:00 Monkees
1:30 You Are There - "The Nomination of Abraham Lincoln"
2:00 Water World
2:30 Pre-Season Baseball - Boston Vs. Chicago White Sox
5:00 Golf - CBS Classic
6:00 Mark Wilson's Magic Circus
7:00 Agriculture U.S.A.
7:30 Lawrence Welk
8:30 Tournament Roundtable
9:00 Boys' High School Basketball - Class A Eastern Final
11:30 All in the Family - "Maude"
12:00 Movie - Do Not Disturb (1965; Doris Day, Rod Taylor, Hermione Baddeley)

SUNDAY, MARCH 12, 1972

CKCW Channel 2 Moncton, Channel 8 Charlottetown / CKLT Channel 9 Saint John (CTV)
12:30 Sacred Heart
12:45 Salvation Army
1:00 Faith and Music
1:30 Day of Discovery
2:00 Rex Humbard
3:00 It is Written
3:30 Movie - Has Anybody Seen My Gal? (1952; Piper Laurie, Rock Hudson, Charles Coburn)
5:00 Outdoor Sportsman
5:30 Question Period
6:00 Untamed World - "African Parks"
6:30 Journal
7:00 Champions
8:00 Room 222 - "What is a Man?"
8:30 Mod Squad - "Survival"
9:30 Amazing Kreskin
10:00 W-5
11:00 Mannix - "A Step in Time"
12:00 CTV News
12:20 News

CBHT Channel 3 Halifax (CBC)
10:15 Pardon My French
10:45 What On Earth?
11:15 Klahanie
11:45 Keen Ice
12:15 Bewitched
12:45 A Way Out
1:00 Analog
1:30 Country Canada - "Research in Agriculture"
2:00 Suzuki On Science
2:30 Brier Report
4:00 Encounter
4:30 New Majority
5:00 Audubon Wildlife Theatre
5:30 Hymn Sing
6:00 Walt Disney - "Banner in the Sky: Pt. 2"
7:00 Rovers - "Double Exposure"
7:30 Chariot of the Gods
9:00 Whiteoaks of Jalna
10:00 Weekend
11:00 CBC News
11:20 Nation's Business
11:25 News
11:30 Movie - Farrabique (1946; Georges Rouquier)

CBCT Channel 13 Charlottetown (CBC)
10:15 Pardon My French
10:45 What On Earth?
11:15 Klahanie
11:45 Keen Ice
12:15 Bewitched
12:45 A Way Out
1:00 Analog
1:30 Country Canada - "Research in Agriculture"
2:00 Suzuki On Science
2:30 Brier Report
4:00 Encounter
4:30 New Majority
5:00 Audubon Wildlife Theatre
5:30 Hymn Sing
6:00 Walt Disney - "Banner in the Sky: Pt. 2"
7:00 Rovers - "Double Exposure"
7:30 Chariot of the Gods
9:00 Whiteoaks of Jalna
10:00 Weekend
11:00 CBC News
11:20 Nation's Business
11:25 News
11:30 Hawaii Five-O

CHAU Channel 5 Carleton, Quebec (SRC)
10:00 Laurel et Hardy
10:30 Le Prince Saphir
11:00 Le Jour du Seigneur
12:00 D'hier a demain - "Naissance de la vie"
1:00 La Semaine Verte
2:00 Format 30 Dimanche
2:30 Invitation aux Loisirs
3:00 Univers des sports - "Championnat Canadien de curling"
4:30 L'Heure des quilles
5:30 Son et images
6:00 5-D
7:00 Objectif
7:30 Mini-Antenne
7:45 U.C.C.
8:00 Quelle famille!
8:30 Les Beaux Dimanches
11:00 La Fleche du temps
11:30 Telejournal et sports
12:00 Politique Atout
12:30 Cinema - Emma Zunz (1966; Dany DeBetak, Fernando Gomez Herranz, Fernando Lacaci)

CHSJ (CBAT) Channel 4 Saint John / Channel 7 Moncton (CBC)
9:30 Rex Humbard
10:30 Care in the Home
11:00 Niven Miller
11:30 Museum Memo
12:00 Gospelaires
12:30 Land and Sea
1:00 New Life
1:30 Country Canada - "Research in Agriculture"
2:00 TV Nurse
2:30 Movie - Moby Dick (1956; Gregory Peck, Richard Basehart, Leo Genn)
4:00 Encounter
4:30 New Majority
5:00 Audubon Wildlife Theatre
5:30 Hymn Sing
6:00 Walt Disney - "Banner in the Sky: Pt. 2"
7:00 Rovers - "Double Exposure"
7:30 Chariot of the Gods
9:00 Whiteoaks of Jalna
10:00 Weekend
11:00 CBC News
11:20 Final Report
11:30 Newscope

CBAFT Channel 11 Moncton (SRC)
10:00 Laurel et Hardy
10:30 Le Prince Saphir
11:00 Le Jour du Seigneur
12:00 D'hier a demain - "Naissance de la vie"
1:00 La Semaine Verte
2:00 Format 30 Dimanche
2:30 Invitation aux Loisirs
3:00 Univers des sports - "Championnat Canadien de curling"
4:30 L'Heure des quilles
5:30 Son et images
6:00 5-D
7:00 Le Francais d'aujourd'hui
7:30 Telejournal
7:40 Nouvelles du sport
8:00 Quelle famille!
8:30 Les Beaux Dimanches
11:00 La Fleche du temps
11:30 Telejournal et sports
12:00 Politique Atout
12:30 Cinema - Emma Zunz (1966; Dany DeBetak, Fernando Gomez Herranz, Fernando Lacaci)

CJCB Channel 4 Sydney (CBC)
11:30 It is Written
12:00 Land and Sea
12:30 Church Service
1:00 Faith and Music
1:30 Country Canada - "Research in Agriculture"
2:00 Suzuki On Science
2:30 To Be Announced
3:00 Rex Humbard
4:00 Encounter
4:30 New Majority
5:00 Audubon Wildlife Theatre
5:30 Hymn Sing
6:00 Walt Disney - "Banner in the Sky: Pt. 2"
7:00 Rovers - "Double Exposure"
7:30 Chariot of the Gods
9:00 Whiteoaks of Jalna
10:00 Weekend
11:00 CBC News
11:20 Nation's Business
11:25 News
11:40 Saint

CJCH Channel 5 Halifax (CTV)
10:15 Sacred Heart
10:30 University of the Air
11:30 Amazing Prophecies
12:00 Crossroads
12:30 It is Written
1:00 Rex Humbard
2:00 Oral Roberts
2:30 Day of Discovery
3:00 Faith and Music
3:30 Life and Times
4:00 Movie - Sparrows Can't Sing (1963; James Booth, Barbara Windsor, Roy Kinnear)
5:30 Movie - Land of the Pharaohs (1955; Jack Hawkins, Joan Collins, Dewey Martin)
7:00 Me and the Chimp - "The Lost Flashlight"
7:30 Untamed World - "African Parks"
8:00 Room 222 - "What is a Man?"
8:30 Mod Squad - "Survival"
9:30 Doctor in the House
10:00 W-5
11:00 Amazing Kreskin
11:30 Question Period
12:00 CTV News
12:20 News
12:30 Yoga
1:00 Prayer

CKCD Channel 7 Campbellton / Channel 12 Upsalquitch Lake (CBC, CTV)
12:00 Rex Humbard
1:00 Faith and Music
1:30 Country Canada - "Research in Agriculture"
2:00 Suzuki On Science
2:30 Brier Report
4:00 Encounter
4:30 New Majority
5:00 Audubon Wildlife Theatre
5:30 Hymn Sing
6:00 Untamed World - "African Parks"
6:30 Journal
7:00 Rovers - "Double Exposure"
7:30 Chariot of the Gods
9:00 Whiteoaks of Jalna
10:00 Weekend
11:00 CBC News
11:20 News
11:30 Mod Squad - "Survival"

WLBZ Channel 2 Bangor (NBC)
12:30 Faith For Today
1:00 This is the Life
1:30 Religious Town Hall
2:00 Meet the Press
2:30 It's That Time of Year Again
3:00 Red Detachment of Women Ballet From China
5:00 Some Kind of Presence
6:00 Ed McMahon at Cypress Gardens
7:00 Comment!
7:30 NBC News
8:00 Wild Kingdom
8:30 Walt Disney - "Banner in the Sky: Pt. 2"
9:30 Jimmy Stewart Show
10:00 Bonanza - "The Younger Brother's Young Brother"
11:00 Bold Ones
12:00 Perry Mason

WEMT (WVII) Channel 7 Bangor (ABC)
8:45 Bible Speaks
9:15 Cathedral of Tomorrow
10:15 Davey and Goliath
10:30 Underdog
11:00 Reluctant Dragon
11:30 Double Deckers
12:00 Bullwinkle
12:30 Make a Wish
1:00 Candlepin Bowling
2:00 Directions
2:30 Issues and Answers (with an inteview with George C. Wallace, Alabama Governor)
3:00 NBA Basketball - New York Knicks @ Boston
5:30 American Sportsman
6:30 Curly O'Brien
7:00 Hee-Haw
9:00 F.B.I. - "Dark Journey"
10:00 Movie - Lord Jim (first part) (1965; Peter O'Toole, James Mason, Curt Jurgens)
12:00 ABC News
12:15 Billy James Hargis

WAGM Channel 8 Presque Isle (CBS, NBC, ABC)
9:15 Rex Humbard
10:15 Christophers
10:30 Groovie Goolies
11:00 Lamp Unto My Feet - "Feeling the Spirit"
11:30 Look Up and Live
12:00 Camera Three - "The National Theatre of the Deaf"
12:30 Bishop Sheen
1:00 This is the Life
1:30 Face the Nation (with an interview with Senator Henry Jackson)
2:00 Meet the Press
2:30 Issues and Answers (with an inteview with George C. Wallace, Alabama Governor)
3:00 NHL Hockey - Chicago @ Detroit
5:30 Lee Trevino
6:00 Kid Talk
6:30 Animal World
7:00 60 Minutes
8:00 Lassie
8:30 Walt Disney - "Banner in the Sky: Pt. 2"
9:30 Jimmy Stewart Show
10:00 Bonanza - "The Younger Brother's Young Brother"
11:00 Bold Ones
12:00 News
12:15 Death Valley Days

SATURDAY, MARCH 18, 1972

CKCW Channel 2 Moncton, Channel 8 Charlottetown / CKLT Channel 9 Saint John (CTV)
10:30 Rupert Bear
11:00 Batman
11:30 Rocky and His Pals
12:00 Tarzan
12:50 Land of the Giants
1:40 Panorama
2:00 Stingray
2:30 Spiderman
3:00 Thunderbirds
3:30 Nice Mix
4:00 Wrestling
5:00 Mr. Chips
5:30 Wide World of Sports
7:00 News
7:10 Like Young
8:00 Rollin' On the River
9:00 Movie - Banacek (1972; George Peppard, Murray Matheson, J. Pat O'Malley)
11:00 Longstreet
12:00 National News
12:15 News
12:30 Movie - Die! Monster! Die! (1965; Boris Karloff, Nick Adams, Freda Jackson)

CBHT Channel 3 Halifax (CBC)
11:00 Movie - Having a Wonderful Time (1938; Ginger Rogers, Douglas Fairbanks Jr., Peggy Conklin)
12:30 Riverbank
1:00 Tween Set
1:30 Wild Kingdom
2:00 Children's Cinema - "On the Island of Polynesia"/"Fly Butterfly"/"Pippi's Balloon Trip"
3:00 Canadian College Sports
5:00 Wreckers
5:30 Land and Sea
6:00 Bugs Bunny/Road Runner Hour - "My Bunny Lies Over the Sea"/"Tweety's S.O.S."/"I Gopher You"
7:00 CBC News
7:30 Replay
8:00 Montreal Variety
8:30 Reach For the Top
9:00 NHL Hockey - Minnesota @ Montreal
11:30 Countrytime
12:00 CBC News
12:15 Provincial Affairs
12:20 News
12:30 Avengers

CBCT Channel 13 Charlottetown (CBC)
11:00 RCMP
11:30 Children's Cinema
12:30 Underdog
1:00 Tween Set
1:30 Wild Kingdom
2:00 Children's Cinema - "On the Island of Polynesia"/"Fly Butterfly"/"Pippi's Balloon Trip"
3:00 Canadian College Sports
5:00 Canadian International Tennis
6:00 Bugs Bunny/Road Runner Hour - "My Bunny Lies Over the Sea"/"Tweety's S.O.S."/"I Gopher You"
7:00 CBC News
7:30 Replay
8:00 Let's Call the Whole Thing Orff
8:30 Bewitched
9:00 NHL Hockey - Minnesota @ Montreal
11:30 Countrytime
12:00 CBC News
12:15 News
12:30 Movie - Congratulations, It's a Boy! (1971; Bill Bixby, Diane Baker, Karen Jensen)

CHAU Channel 5 Carleton, Quebec (SRC)
10:00 Yogi et Popotame
10:30 Le Roi Leo
11:00 Mon ami, Ben
11:30 Tour de Terre - "Les Metiers de la construction"
12:00 Robin Fusee
12:30 Lassie
1:00 Les Corsaires
1:30 Le Monde en liberte
2:00 Golf et ses etoiles
3:00 Theatre Francais - "La Parisienne"
4:30 Lettres de Siberie
5:30 Mes trois fils
6:00 Lutte
7:00 Camera-moto
7:30 Objectif
8:00 Jeunesse
9:00 LNH Hockey - Minnesota @ Montreal
11:30 Telejournal
11:45 Nouvelles du sport
12:00 Au Masculin
12:30 Cinema - Pleins phares (1964; James Darren, Pamela Tiffin, Doug McClure)

CHSJ (CBAT) Channel 4 Saint John / Channel 7 Moncton (CBC)
9:00 Miss Ann
9:30 Movie - Quincannon, Frontier Scout (1956; Tony Martin, Peggie Castle, John Bromfield)
10:45 Movie - Comin' 'Round the Mountain (1951; Bud Abbott, Lou Costello, Dorothy Shay)
12:00 Kiwanis Auction
6:00 Bugs Bunny/Road Runner Hour - "My Bunny Lies Over the Sea"/"Tweety's S.O.S."/"I Gopher You"
7:00 Hawaii Five-O
8:00 Mission: Impossible
9:00 NHL Hockey - Minnesota @ Montreal
11:30 Countrytime
12:00 CBC News
12:15 News
12:30 Movie - The Fake (1953; Dennis O'Keefe, Coleen Gray, Hugh Williams)

CBAFT Channel 11 Moncton (SRC)
10:00 Yogi et Popotame
10:30 Le Roi Leo
11:00 Mon ami, Ben
11:30 Tour de Terre - "Les Metiers de la construction"
12:00 Robin Fusee
12:30 Lassie
1:00 Les Corsaires
1:30 Le Monde en liberte
2:00 Golf et ses etoiles
3:00 Theatre Francais - "La Parisienne"
4:30 Lettres de Siberie
5:30 Mes trois fils
6:00 Droit de regard
7:00 Camera-moto
7:30 Telejournal
7:45 Nouvelles du sport
8:00 Cent filles a marier
9:00 LNH Hockey - Minnesota @ Montreal
11:30 Telejournal
11:45 Nouvelles du sport
12:00 Au Masculin
12:30 Cinema - Pleins phares (1964; James Darren, Pamela Tiffin, Doug McClure)

CJCB Channel 4 Sydney (CBC)
12:30 Movie - The Story of Seabiscuit (1949; Shirley Temple, Barry Fitzgerald, Lon McCallister)
2:00 Children's Cinema - "On the Island of Polynesia"/"Fly Butterfly"/"Pippi's Balloon Trip"
3:00 Canadian College Sports
5:00 Mod Squad
6:00 Bugs Bunny/Road Runner Hour - "My Bunny Lies Over the Sea"/"Tweety's S.O.S."/"I Gopher You"
7:00 Mystery
8:30 Saturday Night
9:00 NHL Hockey - Minnesota @ Montreal
11:30 Countrytime
12:00 CBC News
12:15 Provincial Affairs
12:20 Movie - Crack in the Mirror (1960; Orson Welles, Juliette Greco, and Bradford Dillman)

CJCH Channel 5 Halifax (CTV)
10:30 University of the Air
12:00 Death Valley
12:30 Rupert Bear
1:00 Rocky and His Pals
1:30 Tumbleweed
2:00 Claire Olsen
2:30 Make Mine Country
3:00 Movie - Bengal Brigade (1954; Rock Hudson, Arlene Dahl, Ursula Thiess)
4:30 All in the Swing
5:00 Mr. Chips
5:30 Wide World of Sports
7:00 Wrestling
8:00 Rollin' On the River
9:00 Movie - Banacek (1972; George Peppard, Murray Matheson, J. Pat O'Malley)
11:00 Under Attack
12:00 National News
12:15 News
12:30 Movie - The Prince and the Showgirl (1957; Marilyn Monroe, Laurence Olivier, Richard Wattis)

CKCD Channel 7 Campbellton / Channel 12 Upsalquitch Lake (CBC, CTV)
10:30 Rupert Bear
11:00 Batman
11:30 Rocky and His Pals
12:00 Tarzan
12:50 Land of the Giants
1:40 Panorama
2:00 Stingray
2:30 Spiderman
3:00 Canadian College Sports
5:00 Wrestling
6:00 Bugs Bunny/Road Runner Hour - "My Bunny Lies Over the Sea"/"Tweety's S.O.S."/"I Gopher You"
7:00 News
7:10 Like Young
8:00 Ironside
9:00 NHL Hockey - Minnesota @ Montreal
11:30 Countrytime
12:00 CBC News
12:15 News
12:30 Movie - Behold a Pale Horse (1964; Gregory Peck, Anthony Quinn, Omar Sharif)

WLBZ Channel 2 Bangor (NBC)
9:00 Dr. Dolittle
9:30 Deputy Dawg
10:00 Woody Woodpecker
10:30 Pink Panther
11:00 Jetsons
11:30 Barrier Reef
12:00 Take a Great Step
1:00 Mr. Wizard
1:30 Bugaloos
2:00 Roller Derby
3:00 College Basketball - teams to be announced
5:00 College Basketball - teams to be announced
7:00 Primus
7:30 Glad Tidings
8:00 NBC News
8:30 Circus
9:00 Emergency! - "Weird Wednesday"
10:00 Movie - The Americanisation of Emily (1964; James Garner, Julie Andrews, Melvyn Douglas)
12:30 Movie - Tall Story (1960; Anthony Perkins, Jane Fonda, Ray Walston)

WEMT (WVII) Channel 7 Bangor (ABC)
9:00 Jerry Lewis
9:30 Road Runner Show - "Ready, Set, Zoom!"/"Hyde and Go Tweet"/"Weasel While You Work"
10:00 Funky Phantom
10:30 Jackson Five
11:00 Bewitched
11:30 Lidsville
12:00 Curiosity Shop
1:00 Jonny Quest
1:30 Lancelot Link, Secret Chimp
2:00 American Bandstand
3:00 Movie - Man Bait (1952; George Brent, Marguerite Chapman, Raymond Huntley)
4;30 Pro-Bowlers Tour
6:00 Wide World of Sports - "Phoenix 150 Indianapolis Car Race"
7:30 Bud Leavitt
8:00 American Adventure
8:30 Tourney Highlights
9:00 High School Basketball - Class A State Final
11:00 Sixth Sense - "Eye of the Haunted"
12:00 Stacey's Country Jamboree

WAGM Channel 8 Presque Isle (CBS, NBC, ABC)
9:00 Bugs Bunny Show
9:30 Scooby-Doo
10:00 Harlem Globetrotters
10:30 Here Come the Bears
11:00 Pebbles and Bamm-Bamm
11:30 Archie's TV Funnies
12:00 Sabrina
12:30 Josie and the Pussycats
1:00 Monkees
1:30 You Are There - "Columbus and Isabella, January 5, 1492"
2:00 Children's Film Festival - "Blind Bird"
3:00 Death Valley Days
3:30 Wide World of Sports
5:00 Golf - CBS Classic
6:00 Lee Trevino
6:30 Lee Trevino
7:00 Agriculture U.S.A.
7:30 Lawrence Welk
8:30 High School Basketball - Class A state Finals
10:30 All in the Family - "Judging Books By Covers"
11:00 Mission: Impossible - "Encounter"
12:00 Movie - Dear Brigitte (1965; James Stewart, Fabian, Glynis Johns)

SUNDAY, MARCH 19, 1972

CKCW Channel 2 Moncton, Channel 8 Charlottetown / CKLT Channel 9 Saint John (CTV)
12:30 Sacred Heart
12:45 Salvation Army
1:00 Faith and Music
1:30 Day of Discovery
2:00 Rex Humbard
3:00 It is Written
3:30 Movie - Red Ball Express (1952; Jeff Chandler, Alex Nicol, Charles Drake)
5:00 Outdoor Sportsman
5:30 Question Period
6:00 Untamed World - "Asia Minor"
6:30 Journal
7:00 Champions
8:00 Room 222 - "The Stutterer"
8:30 Mod Squad - "The Loser"
9:30 Amazing Kreskin
10:00 W-5
11:00 Mannix - "Dark So Early, Dark So Late"
12:00 CTV News
12:20 News

CBHT Channel 3 Halifax (CBC)
11:15 Pardon My French
11:45 What On Earth?
12:15 Klahanie
12:45 Keen Ice
1:15 Bewitched
1:45 A Way Out
2:00 Analog
2:30 Country Canada - "Family Farm Enquiry"
3:00 Suzuki On Science
3:30 Technoflash
4:00 World of Music - "Grieg"/"Percussions For Six"
5:00 Encounter
5:30 New Majority
6:00 Audubon Wildlife Theatre
6:30 Hymn Sing
7:00 Walt Disney - "Chango, Guardian of the Mayan Treasure"
8:00 Rovers - "Hamish-- Where Are You?"
8:30 Jimmy Stewart Show - "By Way of Introduction"
9:00 Flip Wilson
10:00 Whiteoaks of Jalna
11:00 Weekend
12:00 CBC News
12:20 Nation's Business
12:25 News
12:30 Movie - The Dark Mirror (1946; Olivia de Havilland, Lew Ayres, Thomas Mitchell)

CBCT Channel 13 Charlottetown (CBC)
10:45 Pardon My French
11:15 What On Earth?
11:45 Klahanie
12:15 Munich Games
12:45 Keen Ice
1:15 Anthology
1:45 A Way Out
2:00 Analog
2:30 Country Canada - "Family Farm Enquiry"
3:00 Suzuki On Science
3:30 Technoflash
4:00 World of Music - "Grieg"/"Percussions For Six"
5:00 Encounter
5:30 New Majority
6:00 Audubon Wildlife Theatre
6:30 Hymn Sing
7:00 Walt Disney - "Chango, Guardian of the Mayan Treasure"
8:00 Rovers - "Hamish-- Where Are You?"
8:30 Jimmy Stewart Show - "By Way of Introduction"
9:00 Flip Wilson
10:00 Whiteoaks of Jalna
11:00 Weekend
12:00 CBC News
12:20 Nation's Business
12:25 News
12:30 Hawaii Five-O

CHAU Channel 5 Carleton, Quebec (SRC)
10:00 Laurel et Hardy
10:30 Le Prince Saphir
11:00 Le Jour du Seigneur
12:00 D'hier a demain - "Mekong: 1e partie"
1:00 La Semaine Verte
2:00 Format 30 Dimanche
2:30 Invitation aux Loisirs
3:00 Univers des sports - "Championnat du Monde de patinage artistique"
4:30 L'Heure des quilles
5:30 Son et images
6:00 5-D
7:00 Objectif
7:30 Mini-Antenne
7:45 U.C.C.
8:00 Quelle famille!
8:30 Les Beaux Dimanches
11:00 La Fleche du temps
11:30 Telejournal et sports
12:00 Politique Atout
12:30 Cinema - Petit a petit: Afrique sur Seine (1970; Damoure Zika, Ariane Bruneton)

CHSJ (CBAT) Channel 4 Saint John / Channel 7 Moncton (CBC)
9:30 Rex Humbard
10:30 Care in the Home
11:00 Niven Miller
11:30 Museum Memo
12:00 Gospelaires
12:30 TV Nurse
1:00 New Life
1:30 Under Attack
2:30 Country Canada - "Family Farm Enquiry"
3:00 Movie - The Big Land (195; Alan Ladd, Virginia Mayo, Edmond O'Brien)
4:30 Fourth Annual Giant Slalom
5:00 Encounter
5:30 New Majority
6:00 Audubon Wildlife Theatre
6:30 Hymn Sing
7:00 Walt Disney - "Chango, Guardian of the Mayan Treasure"
8:00 Rovers - "Hamish-- Where Are You?"
8:30 Jimmy Stewart Show - "By Way of Introduction"
9:00 Flip Wilson
10:00 Whiteoaks of Jalna
11:00 Weekend
12:00 CBC News
12:20 Final Report
12:30 Newscope

CBAFT Channel 11 Moncton (SRC)
10:00 Laurel et Hardy
10:30 Le Prince Saphir
11:00 Le Jour du Seigneur
12:00 D'hier a demain - "Mekong: 1e partie"
1:00 La Semaine Verte
2:00 Format 30 Dimanche
2:30 Invitation aux Loisirs
3:00 Univers des sports - "Championnat du Monde de patinage artistique"
4:30 L'Heure des quilles
5:30 Son et images
6:00 5-D
7:00 Le Francais d'aujourd'hui
7:30 Telejournal
7:40 Nouvelles du sport
8:00 Quelle famille!
8:30 Les Beaux Dimanches
11:00 La Fleche du temps
11:30 Telejournal et sports
12:00 Politique Atout
12:30 Cinema - Petit a petit: Afrique sur Seine (1970; Damoure Zika, Ariane Bruneton)

CJCB Channel 4 Sydney (CBC)
11:30 It is Written
12:00 Land and Sea
12:30 Church Service
1:00 Faith and Music
1:30 To Be Announced
2:30 Country Canada - "Family Farm Enquiry"
3:00 Suzuki On Science
3:30 Technoflash
4:00 Rex Humbard
5:00 Encounter
5:30 New Majority
6:00 Audubon Wildlife Theatre
6:30 Hymn Sing
7:00 Walt Disney - "Chango, Guardian of the Mayan Treasure"
8:00 Rovers - "Hamish-- Where Are You?"
8:30 Jimmy Stewart Show - "By Way of Introduction"
9:00 Flip Wilson
10:00 Whiteoaks of Jalna
11:00 Weekend
12:00 CBC News
12:20 Nation's Business
12:25 News

CJCH Channel 5 Halifax (CTV)
10:15 Sacred Heart
10:30 University of the Air
11:30 Amazing Prophecies
12:00 Crossroads
12:30 It is Written
1:00 Rex Humbard
2:00 Oral Roberts
2:30 Day of Discovery
3:00 Faith and Music
3:30 Life and Times
4:00 Movie - The Punch and Judy Man (1963; Tony Hancock, Sylvia Syms, Ronald Fraser)
5:30 Movie - Target Zero (1955; Richard Conte, Peggie Castle, Charles Bronson)
7:00 Me and the Chimp
7:30 Untamed World - "Asia Minor"
8:00 Room 222 - "The Stutterer"
8:30 Mod Squad - "The Loser"
9:30 Doctor in the House
10:00 W-5
11:00 Amazing Kreskin
11:30 Question Period
12:00 CTV News
12:20 News
12:30 Yoga
1:00 Prayer

CKCD Channel 7 Campbellton / Channel 12 Upsalquitch Lake (CBC, CTV)
12:00 Rex Humbard
1:00 Faith and Music
1:30 Day of Discovery
2:00 Outdoor Sportsman
2:30 Country Canada - "Family Farm Enquiry"
3:00 Suzuki On Science
3:30 Technoflash
4:00 World of Music - "Grieg"/"Percussions For Six"
5:00 Encounter
5:30 New Majority
6:00 Untamed World - "Asia Minor"
6:30 Journal
7:00 Champions
8:00 Rovers - "Hamish-- Where Are You?"
8:30 Jimmy Stewart Show - "By Way of Introduction"
9:00 Flip Wilson
10:00 Whiteoaks of Jalna
11:00 Weekend
12:00 CBC News
12:20 News

WLBZ Channel 2 Bangor (NBC)
12:30 Faith For Today
1:00 This is the Life
1:30 Religious Town Hall
2:00 Meet the Press
2:30 The Week Ends Here
3:00 Mike Douglas
4:30 World Championship Tennis
6:30 T.H.E. Cat
7:00 Comment!
7:30 NBC News
8:00 Wild Kingdom
8:30 Walt Disney - "Chango, Guardian of the Mayan Treasure"
9:30 Jimmy Stewart Show - "By Way of Introduction"
10:00 Bonanza - "A Place to Hide"
11:00 Bold Ones
12:00 Perry Mason

WEMT (WVII) Channel 7 Bangor (ABC)
8:45 Bible Speaks
9:15 Cathedral of Tomorrow
10:15 Davey and Goliath
10:30 Underdog
11:00 Reluctant Dragon
11:30 Double Deckers
12:00 Bullwinkle
12:30 Make a Wish
1:00 Candlepin Bowling
2:00 Directions - "The Greenblatts of Jerusalem"
2:30 Issues and Answers
3:00 NBA Basketball - Chicago @ Detroit
5:30 American Adventure
6:00 Championship Automobile Racing
6:30 Curly O'Brien
7:00 Hee-Haw
9:00 F.B.I. - "Escape to Nowhere"
10:00 Movie - Day of an Evil Gun (1968; Glenn Ford, Arthur Kennedy, Dean Jagger)
12:00 ABC News
12:15 Billy James Hargis

WAGM Channel 8 Presque Isle (CBS, NBC, ABC)
9:15 Rex Humbard
10:15 Christophers
10:30 Groovie Goolies
11:00 Lamp Unto My Feet
11:30 Look Up and Live
12:00 Camera Three
12:30 Bishop Sheen
1:00 This is the Life
1:30 Face the Nation
2:00 NIT Basketball - teams to be announced
4:00 NHL Hockey - Minnesota @ Boston
6:30 Animal World
7:00 60 Minutes
8:00 Lassie
8:30 Walt Disney - "Chango, Guardian of the Mayan Treasure"
9:30 Jimmy Stewart Show - "By Way of Introduction"
10:00 Bonanza - "A Place to Hide"
11:00 Bold Ones
12:00 News
12:15 Death Valley Days

SATURDAY, MARCH 25, 1972

CKCW Channel 2 Moncton, Channel 8 Charlottetown / CKLT Channel 9 Saint John (CTV)
10:30 Rupert Bear
11:00 Batman
11:30 Rocky and His Pals
12:00 Tarzan
12:50 Land of the Giants
1:40 Panorama
2:00 Stingray
2:30 Spiderman
3:00 Thunderbirds
3:30 Nice Mix
4:00 Wrestling
5:00 Mr. Chips
5:30 Wide World of Sports
7:00 News
7:10 Like Young
8:00 Rollin' On the River
9:00 Movie - Tell Them Willie Boy is Here (1969; Robert Redford, Katharine Ross, Robert Blake)
11:00 Longstreet
12:00 National News
12:15 News
12:30 Movie - The Hand (1960; Derek Bond, Reed De Rouen, Bryan Coleman)

CBHT Channel 3 Halifax (CBC)
11:00 Movie - Namu the Killer Whale (1966; Robert Lansing, John Anderson, Robin Mattson)
12:30 Riverbank
1:00 Tween Set
1:30 Wild Kingdom
2:00 Children's Cinema - "Underwater Treasure"/"Peter and the Martians"/"Pippi is Shipwrecked"
3:00 World Curling Championships
5:00 Wreckers
5:30 Land and Sea
6:00 Bugs Bunny/Road Runner Hour - "All a Bir-r-r-d"/"Bunker Hill Bunny"/"Barbary-Coast Bunny"
7:00 CBC News
7:30 Replay
8:00 Montreal Variety
8:30 Reach For the Top
9:00 NHL Hockey - New York Rangers @ Montreal
11:30 Countrytime
12:00 CBC News
12:15 Provincial Affairs
12:20 News
12:30 Avengers

CBCT Channel 13 Charlottetown (CBC)
11:30 RCMP
12:00 Children's Cinema
1:00 Tween Set
1:30 Wild Kingdom
2:00 Children's Cinema - "Underwater Treasure"/"Peter and the Martians"/"Pippi is Shipwrecked"
3:00 World Curling Championships
5:00 Canadian International Tennis
6:00 Bugs Bunny/Road Runner Hour - "All a Bir-r-r-d"/"Bunker Hill Bunny"/"Barbary-Coast Bunny"
7:00 CBC News
7:30 Replay
8:00 Let's Call the Whole Thing Orff
8:30 Bewitched
9:00 NHL Hockey - New York Rangers @ Montreal
11:30 Countrytime
12:00 CBC News
12:15 News
12:30 Movie - In Broad Daylight (1971; Richard Boone, Suzanne Pleshette, Stella Stevens)

CHAU Channel 5 Carleton, Quebec (SRC)
10:00 Yogi et Popotame
10:30 Le Roi Leo
11:00 Mon ami, Ben
11:30 Tour de Terre - "Les Metiers de la construction interieure"
12:00 Robin Fusee
12:30 Lassie
1:00 Les Corsaires
1:30 Le Monde en liberte
2:00 Golf et ses etoiles
3:00 Championnat du Monde de Curling
5:00 La Bonne Peinture
5:30 Mes trois fils
6:00 Lutte
7:00 Camera-moto
7:30 Objectif
8:00 Jeunesse
9:00 LNH Hockey - les Rangers de New York @ Montreal
11:30 Telejournal et sports
12:00 Au Masculin
12:30 Cinema - L'Encombrant Monsieur John (1965; Shirley MacLaine, Peter Ustinov, Richard Crenna)

CHSJ (CBAT) Channel 4 Saint John / Channel 7 Moncton (CBC)
9:00 Miss Ann
9:30 Movie - The Kettles in the Ozarks (1956; Marjorie Main, Arthur Hunnicutt, Una Merkel)
10:30 Movie - Francis (1950; Donald O'Connor, Patricia Medina, Zasu Pitts)
12:00 Wild Kingdom
12:30 Reach For the Top
1:00 Movie - Comanche (1956; Dana Andrews, Kent Smith, Nestor Paiva)
2:30 I Dream of Jeannie
3:00 World Curling Championships
5:00 All-Star Wrestling
6:00 Bugs Bunny/Road Runner Hour - "All a Bir-r-r-d"/"Bunker Hill Bunny"/"Barbary-Coast Bunny"
7:00 Hawaii Five-O
8:00 Mission: Impossible
9:00 NHL Hockey - New York Rangers @ Montreal
11:30 Countrytime
12:00 CBC News
12:15 News
12:30 Movie - Shadow of Evil (1964; Kerwin Mathews, Robert Hossein, Pier Angeli)

CBAFT Channel 11 Moncton (SRC)
10:00 Yogi et Popotame
10:30 Le Roi Leo
11:00 Mon ami, Ben
11:30 Tour de Terre - "Les Metiers de la construction interieure"
12:00 Robin Fusee
12:30 Lassie
1:00 Les Corsaires
1:30 Le Monde en liberte
2:00 Golf et ses etoiles
3:00 Championnat du Monde de Curling
5:00 La Bonne Peinture
5:30 Mes trois fils
6:00 Droit de regard
7:00 Camera-moto
7:30 Telejournal
7:45 Nouvelles du sport
8:00 Cent filles a marier
9:00 LNH Hockey - les Rangers de New York @ Montreal
11:30 Telejournal et sports
12:00 Au Masculin
12:30 Cinema - L'Encombrant Monsieur John (1965; Shirley MacLaine, Peter Ustinov, Richard Crenna)

CJCB Channel 4 Sydney (CBC)
12:30 Saturday Matinee
2:00 Children's Cinema - "Underwater Treasure"/"Peter and the Martians"/"Pippi is Shipwrecked"
3:00 World Curling Championships
5:00 Mod Squad
6:00 Bugs Bunny/Road Runner Hour - "All a Bir-r-r-d"/"Bunker Hill Bunny"/"Barbary-Coast Bunny"
7:00 McMillan and Wife
8:30 Saturday Night
9:00 NHL Hockey - New York Rangers @ Montreal
11:30 Countrytime
12:00 National News
12:15 Provincial Affairs
12:20 Movie - The Best of Everything (1959; Hope Lange, Diane Baker, Suzy Parker)

CJCH Channel 5 Halifax (CTV)
10:30 University of the Air
12:00 Death Valley
12:30 Rupert Bear
1:00 Rocky and His Pals
1:30 Tumbleweed
2:00 Claire Olsen
2:30 Make Mine Country
3:00 Movie - Tanganyika (1954; Van Heflin, Ruth Roman, Howard Duff)
4:30 All in the Swing
5:00 Mr. Chips
5:30 Wide World of Sports
7:00 Wrestling
8:00 Rollin' On the River
9:00 Movie - Tell Them Willie Boy is Here (1969; Robert Redford, Katharine Ross, Robert Blake)
11:00 Under Attack
12:00 National News
12:15 News
12:30 Movie - Peyton Place (1957; Lana Turner, Lee Philips, Lloyd Nolan)

CKCD Channel 7 Campbellton / Channel 12 Upsalquitch Lake (CBC, CTV)
10:30 Rupert Bear
11:00 Batman
11:30 Rocky and His Pals
12:00 Tarzan
12:50 Land of the Giants
1:40 Panorama
2:00 Stingray
2:30 Spiderman
3:00 World Curling Championships
5:00 Wrestling
6:00 Bugs Bunny/Road Runner Hour - "All a Bir-r-r-d"/"Bunker Hill Bunny"/"Barbary-Coast Bunny"
7:00 News
7:10 Like Young
8:00 Ironside
9:00 NHL Hockey - New York Rangers @ Montreal
11:30 Countrytime
12:00 CBC News
12:15 News
12:30 Movie - Scream of Fear (1961; Susan Strasberg, Ronald Lewis, Ann Todd)

WLBZ Channel 2 Bangor (NBC)
9:00 Dr. Dolittle
9:30 Deputy Dawg
10:00 Woody Woodpecker
10:30 Pink Panther
11:00 Jetsons
11:30 Barrier Reef
12:00 Take a Great Step
1:00 Mr. Wizard
1:30 Bugaloos
2:00 Roller Derby
3:00 David Frost
4:00 College Basketball - NCAA Championship
8:00 Circus
8:30 Glad Tidings
9:00 Emergency! - "Dilemma"
10:00 Movie - That Man From Rio (1964; Jean-Paul Belmondo, Francoise Dorleac, Jean Servais)
12:15 Movie - The Miracle (1959; Carroll Baker, Roger Moore, Walter Slezak)

WEMT (WVII) Channel 7 Bangor (ABC)
9:00 Jerry Lewis
9:30 Road Runner Show - "Zoom at the Top"/"Tree Cornered Tweety"/"Hoppy Daze" 
10:00 Funky Phantom
10:30 Jackson Five
11:00 Bewitched
11:30 Lidsville
12:00 Curiosity Shop
1:00 Jonny Quest
1:30 Lancelot Link, Secret Chimp
2:00 American Bandstand
3:00 Movie - Return of Wildfire (1948; Richard Arlen, Patricia Morison, Mary Beth Hughes)
4:30 Pro-Bowlers Tour
6:00 Wide World of Sports
7:30 Bud Leavitt
8:00 Death Valley Days
8:30 American Adventure
9:00 Bewitched - "The Truth; Nothing But the Truth; So Help Me, Sam"
9:30 Movie - Do Not Fold, Spindle, or Mutilate (1971; Helen Hayes, Vince Edwards, Myrna Loy)
11:00 Sixth Sense - "I am Not a Part of the Human World"
12:00 Stacey's Country Jamboree

WAGM Channel 8 Presque Isle (CBS, NBC, ABC)
9:00 Bugs Bunny Show
9:30 Scooby-Doo
10:00 Harlem Globetrotters
10:30 Here Come the Bears
11:00 Pebbles and Bamm-Bamm
11:30 Archie's TV Funnies
12:00 Sabrina
12:30 Josie and the Pussycats
1:00 Monkees
1:30 You Are There - "The Trial of Susan B. Anthony, 1872" 
2:00 NIT Basketball - teams to be announced 
5:30 Death Valley Days
6:00 Golf - CBS Classic
7:00 Lee Trevino
7:30 CBS News
8:00 Lawrence Welk
9:00 All in the Family - "The Saga of Cousin Oscar"
9:30 Mary Tyler Moore - "Thoroughly Unmilitant Mary"
10:00 Dick Van Dyke - "Mid-Term Dinner"
10:30 Arnie 
11:00 Mission: Impossible - "Underwater"
12:00 Movie - The Pleasure Seekers (1964; Ann-Margret, Anthony Franciosa, Carol Lynley)

SUNDAY, MARCH 26, 1972

CKCW Channel 2 Moncton, Channel 8 Charlottetown / CKLT Channel 9 Saint John (CTV)
2:00 Rex Humbard
3:00 It is Written
3:30 Faith and Music
4:00 Sacred Heart
4:15 Salvation Army
4:30 Day of Discovery
5:00 Outdoor Sportsman
5:30 Question Period
6:00 Untamed World - "Grebes and Geese"
6:30 Journal
7:00 Champions
8:00 Room 222 - "Hail and Farewell"
8:30 National Geographic - "The Last Vikings"
9:30 Amazing Kreskin
10:00 W-5
11:00 Mannix - "Cold Trail"
12:00 CTV News
12:20 News

CBHT Channel 3 Halifax (CBC)
11:15 Pardon My French
11:45 What On Earth?
12:15 Klahanie
12:45 Keen Ice
1:15 Bewitched
1:45 A Way Out
2:00 Analog
2:30 Country Canada - "Charles Monro"
3:00 Suzuki On Science
3:30 College Hockey Championship Highlights
5:00 Encounter
5:30 New Majority
6:00 Audubon Wildlife Theatre - "Micronesia"
6:30 Hymn Sing
7:00 Walt Disney - "Michael O'Hara, the IV: Pt. 1"
8:00 Rovers - "Cry Wolf"
8:30 Jimmy Stewart Show - "A Bone of Much Contention"
9:00 Flip Wilson
10:00 Nature Special - "Dan Gibson's Nature Family"
11:00 Weekend
12:00 CBC News
12:20 Nation's Business
12:25 News
12:30 Movie - The Group (1967; Joan Hackett, Shirley Knight, Candice Bergen) 

CBCT Channel 13 Charlottetown (CBC)
11:15 Pardon My French
11:45 What On Earth?
12:15 Klahanie
12:45 Keen Ice
1:15 Anthology
1:45 A Way Out
2:00 Analog
2:30 Country Canada - "Charles Monro"
3:00 Suzuki On Science
3:30 College Hockey Championship Highlights
5:00 Encounter
5:30 New Majority
6:00 Audubon Wildlife Theatre - "Micronesia"
6:30 Hymn Sing
7:00 Walt Disney - "Michael O'Hara, the IV: Pt. 1"
8:00 Rovers - "Cry Wolf"
8:30 Jimmy Stewart Show - "A Bone of Much Contention"
9:00 Flip Wilson
10:00 Nature Special - "Dan Gibson's Nature Family"
11:00 Weekend
12:00 CBC News
12:20 Nation's Business
12:25 News
12:30 Hawaii Five-O

CHAU Channel 5 Carleton, Quebec (SRC)
10:00 Laurel et Hardy
10:30 Le Prince Saphir
11:00 Le Jour du Seigneur
12:00 D'hier a demain - "Mekong: 2e partie"
1:00 La Semaine Verte
2:00 Format 30 Dimanche
2:30 Invitation aux Loisirs
3:00 Univers des sports - "Sapporo: Faits saillants"
4:30 L'Heure des quilles
5:30 Son et images
6:00 5-D
7:00 Objectif
7:30 Mini-Antenne
7:45 U.C.C.
8:00 Quelle famille!
8:30 Les Beaux Dimanches - "La Perdriere"
9:40 Les Beaux Dimanches - "Le Monde sous le masque"
11:00 La Fleche du temps
11:30 Telejournal et sports
12:00 Politique Atout
12:30 Cinema - Petit a petit: Imagination au pouvoir (1968; Damoure Zika, Ariane Bruneton)

CHSJ (CBAT) Channel 4 Saint John / Channel 7 Moncton (CBC)
8:45 Sacred Heart
9:00 Land and Sea
9:30 Rex Humbard
10:30 Care in the Home
11:00 Niven Miller
11:30 Museum Memo
12:00 Gospelaires
12:30 TV Nurse
1:00 New Life
1:30 Under Attack
2:30 Country Canada - "Charles Monro"
3:00 Movie - Beau Geste (1939; Gary Cooper, Ray Milland, Robert Preston)
4:30 Newscope
5:00 Encounter
5:30 New Majority
6:00 Audubon Wildlife Theatre - "Micronesia"
6:30 Hymn Sing
7:00 Walt Disney - "Michael O'Hara, the IV: Pt. 1"
8:00 Rovers - "Cry Wolf"
8:30 Jimmy Stewart Show - "A Bone of Much Contention"
9:00 Flip Wilson
10:00 Nature Special - "Dan Gibson's Nature Family"
11:00 Weekend
12:00 CBC News
12:20 Final Report

CBAFT Channel 11 Moncton (SRC)
10:00 Laurel et Hardy
10:30 Le Prince Saphir
11:00 Le Jour du Seigneur
12:00 D'hier a demain - "Mekong: 2e partie"
1:00 La Semaine Verte
2:00 Format 30 Dimanche
2:30 Invitation aux Loisirs
3:00 Univers des sports - "Sapporo: Faits saillants"
4:30 L'Heure des quilles
5:30 Son et images
6:00 5-D
7:00 Le Francais d'aujourd'hui
7:30 Telejournal
7:40 Nouvelles du sport
8:00 Quelle famille!
8:30 Les Beaux Dimanches - "La Perdriere"
9:40 Les Beaux Dimanches - "Le Monde sous le masque"
11:00 La Fleche du temps
11:30 Telejournal et sports
12:00 Politique Atout
12:30 Cinema - Petit a petit: Imagination au pouvoir (1968; Damoure Zika, Ariane Bruneton)

CJCB Channel 4 Sydney (CBC)
11:30 It is Written
12:00 Land and Sea
12:30 Church Service
1:00 Faith and Music
1:30 Danger Man
2:30 Country Canada - "Charles Monro"
3:00 Suzuki On Science
3:30 Technoflash
4:00 Rex Humbard
5:00 Encounter
5:30 New Majority
6:00 Audubon Wildlife Theatre - "Micronesia"
6:30 Hymn Sing
7:00 Walt Disney - "Michael O'Hara, the IV: Pt. 1"
8:00 Rovers - "Cry Wolf"
8:30 Jimmy Stewart Show - "A Bone of Much Contention"
9:00 Flip Wilson
10:00 Nature Special - "Dan Gibson's Nature Family"
11:00 Weekend
12:00 CBC News
12:20 Nation's Business
12:25 News

CJCH Channel 5 Halifax (CTV)
10:15 Sacred Heart
10:30 University of the Air
11:30 Amazing Prophecies
12:00 Crossroads
12:30 It is Written
1:00 Rex Humbard
2:00 Oral Roberts
2:30 Day of Discovery
3:00 Faith and Music
3:30 Life and Times
4:00 Movie - A Touch of Larceny (1960; James Mason, George Sanders, Vera Miles)
5:30 Movie - Along the Great Divide (1951; Kirk Douglas, Virginia Mayo, John Agar)
7:00 Me and the Chimp
7:30 Untamed World - "Grebes and Geese"
8:00 Room 222 - "Hail and Farewell"
8:30 National Geographic - "The Last Vikings"
9:30 Doctor in the House
10:00 W-5
11:00 Passover
11:30 Question Period
12:00 CTV News
12:20 News
12:30 Yoga
1:00 Prayer

CKCD Channel 7 Campbellton / Channel 12 Upsalquitch Lake (CBC, CTV)
12:00 Rex Humbard
1:00 Faith and Music
1:30 Day of Discovery
2:00 Analog
2:30 Country Canada - "Charles Monro"
3:00 Suzuki On Science
3:30 College Hockey Championship Highlights
5:00 Encounter
5:30 New Majority
6:00 Untamed World - "Grebes and Geese"
6:30 Journal
7:00 Champions
8:00 Rovers - "Cry Wolf"
8:30 Jimmy Stewart Show - "A Bone of Much Contention"
9:00 Flip Wilson
10:00 Nature Special - "Dan Gibson's Nature Family"
11:00 Weekend
12:00 CBC News
12:20 News

WLBZ Channel 2 Bangor (NBC)
12:00 Palm Sunday Service
1:00 Passover
1:30 Religious Town Hall
2:00 Meet the Press
2:30 Faith For Today
3:00 This is the Life
3:30 Mike Douglas
5:00 Cinema '71
6:00 Suspense Theatre
7:00 Comment!
7:30 NBC News
8:00 Wild Kingdom
8:30 Walt Disney - "Michael O'Hara, the IV: Pt. 1"
9:30 Jimmy Stewart Show - "A Bone of Much Contention"
10:00 Bonanza - "A Visit to Upright"
11:00 Bold Ones - "The Invasion of Kevin Ireland"
12:00 Perry Mason

WEMT (WVII) Channel 7 Bangor (ABC)
8:45 Bible Speaks
9:15 Cathedral of Tomorrow
10:15 Davey and Goliath
10:30 Uncle Waldo
11:00 Reluctant Dragon
11:30 Double Deckers
12:00 Bullwinkle
12:30 Make a Wish
1:00 Candlepin Bowling
2:00 Directions
2:30 Issues and Answers
3:00 NBA Basketball - New York Knicks @ Atlanta
5:30 Time Tunnel
6:30 Curly O'Brien
7:00 Hee-Haw
9:00 F.B.I. - "The Game of Terror"
10:00 Movie - Jigsaw (1962; Jack Warner, Ronald Lewis, Yolande Donlan)
12:00 ABC News
12:15 Billy James Hargis

WAGM Channel 8 Presque Isle (CBS, NBC, ABC)
9:15 Rex Humbard
10:15 Christophers
10:30 Groovie Goolies
11:00 A Wall in Jerusalem
12:00 Camera Three
12:30 Bishop Sheen
1:00 Passover
1:30 Face the Nation
2:00 Meet the Press
2:30 Issues and Answers
3:00 NHL Hockey - St. Louis @ Chicago
5:30 Young People's Concert
6:30 Animal World
7:00 60 Minutes
8:00 Lassie
8:30 Walt Disney - "Michael O'Hara, the IV: Pt. 1"
9:30 Jimmy Stewart Show - "A Bone of Much Contention"
10:00 Bonanza - "A Visit to Upright"
11:00 Bold Ones - "The Invasion of Kevin Ireland"
12:00 News
12:15 Death Valley Days

SATURDAY, APRIL 1, 1972

CKCW Channel 2 Moncton, Channel 8 Charlottetown / CKLT Channel 9 Saint John (CTV)
10:30 Rupert Bear
11:00 Batman
11:30 Rocky and His Pals
12:00 Tarzan
12:50 Land of the Giants
1:40 Panorama
2:00 Bugs Bunny and Friends
2:30 Spiderman
3:00 Thunderbirds
3:30 Stingray
4:00 Like Young
5:00 Mr. Chips
5:30 Wide World of Sports
7:00 News
7:05 Wrestling
8:00 Rollin' On the River (with guests the Poppy Family and Alex Harvey)
9:00 Movie - A Howling in the Woods (1971; Barbara Eden, Larry Hagman, John Rubinstein)
11:00 Longstreet
12:00 CTV News
12:20 News
12:30 Movie - Honeymoon of Horror (1964; Robert Parsons, Abbey Heller, Alexander Panas)

CBHT Channel 3 Halifax (CBC)
11:00 Movie - Henry Aldrich, Boy Scout (1944; Jimmy Lydon, Charles Smith, John Litel)
12:30 Riverbank
1:00 Tween Set
1:30 Wild Kingdom
2:00 Children's Cinema - "On the Track of the Bengal Tiger"/"Captured"/"The Fifer and His Dog"
3:00 FISU Student Games
5:00 Wreckers
5:30 Land and Sea
6:00 Bugs Bunny/Road Runner Hour - "What's Up, Doc?"/"Canary Row"/"You Were Never Duckier"
7:00 CBC News
7:30 Replay
8:00 Meet the Expos
8:30 Reach For the Top
9:00 NHL Hockey - New York Rangers @ Toronto
11:30 Countrytime
12:00 CBC News
12:15 Provincial Affairs
12:20 News
12:30 Avengers

CBCT Channel 13 Charlottetown (CBC)
11:00 RCMP
11:30 Children's Cinema
12:30 Underdog
1:00 Tween Set
1:30 Wild Kingdom
2:00 Children's Cinema - "On the Track of the Bengal Tiger"/"Captured"/"The Fifer and His Dog"
3:00 FISU Student Games
5:00 Canadian International Tennis
6:00 Bugs Bunny/Road Runner Hour - "What's Up, Doc?"/"Canary Row"/"You Were Never Duckier"
7:00 CBC News
7:30 Replay
8:00 Meet the Expos
8:30 Bewitched
9:00 NHL Hockey - New York Rangers @ Toronto
11:30 Countrytime
12:00 CBC News
12:15 News
12:30 CBCT Late Show

CHAU Channel 5 Carleton, Quebec (SRC)
10:00 Yogi et Popotame
10:30 Le Roi Leo
11:00 Mon ami, Ben
11:30 Tour de Terre - "Institut microbiologique"
12:00 Robin Fusee
12:30 Lassie
1:00 Les Corsaires
1:30 Le Monde en liberte
2:00 Golf et ses etoiles
3:00 LNH Hockey - Boston @ Montreal
5:30 Echos du sport
6:00 Lutte
7:00 Camera-moto
7:30 Objectif
8:00 Jeunesse
9:00 L'Odyssee de l'equipe Cousteau
10:00 Reportage sur le Vietnam
11:30 Telejournal
11:45 Nouvelles du sport
12:00 Au Masculin
12:30 Cinema - Du haut de la terrasse (1960; Paul Newman, Joanne Woodward, Myrna Loy)

CHSJ (CBAT) Channel 4 Saint John / Channel 7 Moncton (CBC)
9:30 Miss Ann
10:00 Movie - Annie Oakley (1935; Barbara Stanwyck, Preston Foster, Melvyn Douglas)
11:45 Davey and Goliath
12:00 Wild Kingdom
12:30 Reach For the Top
1:00 Movie - Comancheros (1961; John Wayne, Stuart Whitman, Ina Balin)
2:30 I Dream of Jeannie
3:00 FISU Student Games
5:00 All-Star Wrestling
6:00 Bugs Bunny/Road Runner Hour - "What's Up, Doc?"/"Canary Row"/"You Were Never Duckier"
7:00 Hawaii Five-O
8:00 Mission: Impossible
9:00 NHL Hockey - New York Rangers @ Toronto
11:30 Countrytime
12:00 CBC News
12:15 News
12:30 Movie - Prescription: Murder (1968; Peter Falk, Gene Barry, Katherine Justice)

CBAFT Channel 11 Moncton (SRC)
10:00 Yogi et Popotame
10:30 Le Roi Leo
11:00 Mon ami, Ben
11:30 Tour de Terre - "Institut microbiologique"
12:00 Robin Fusee
12:30 Lassie
1:00 Les Corsaires
1:30 Le Monde en liberte
2:00 Golf et ses etoiles
3:00 LNH Hockey - Boston @ Montreal
5:30 Echos du sport
6:00 Droit de regard
7:00 Camera-moto
7:30 Telejournal
7:45 Nouvelles du sport
8:00 Cent filles a marier
9:00 L'Odyssee de l'equipe Cousteau
10:00 Reportage sur le Vietnam
11:30 Telejournal
11:45 Nouvelles du sport
12:00 Au Masculin
12:30 Cinema - Du haut de la terrasse (1960; Paul Newman, Joanne Woodward, Myrna Loy)

CJCB Channel 4 Sydney (CBC)
1:00 Wrestling
2:00 Children's Cinema - "On the Track of the Bengal Tiger"/"Captured"/"The Fifer and His Dog"
3:00 FISU Student Games
5:00 Mod Squad
6:00 Bugs Bunny/Road Runner Hour - "What's Up, Doc?"/"Canary Row"/"You Were Never Duckier"
7:00 Mystery
8:30 Saturday Night
9:00 NHL Hockey - New York Rangers @ Toronto
11:30 Countrytime
12:00 CBC News
12:15 Provincial Affairs
12:20 CJCB Late Movie

CJCH Channel 5 Halifax (CTV)
10:30 University of the Air
12:00 Death Valley
12:30 Rupert Bear
1:00 Rocky and His Pals
1:30 Tumbleweed
2:00 Claire Olsen
2:30 Make Mine Country
3:00 Movie - The Yellow Mountain (1954; Lex Barker, Mala Powers, Howard Duff)
5:00 Mr. Chips
5:30 Wide World of Sports
7:00 Wrestling
8:00 Rollin' On the River (with guests the Poppy Family and Alex Harvey)
9:00 Movie - A Howling in the Woods (1971; Barbara Eden, Larry Hagman, John Rubinstein)
11:00 Under Attack
12:00 National News
12:15 News
12:30 Movie - The Cavern (1964; John Saxon, Rosanna Schiaffino, Larry Hagman)

CKCD Channel 7 Campbellton / Channel 12 Upsalquitch Lake (CBC, CTV)
10:30 Rupert Bear
11:00 Batman
11:30 Rocky and His Pals
12:00 Tarzan
12:50 Land of the Giants
1:40 Panorama
2:00 Bugs Bunny and Friends
2:30 Spiderman
3:00 FISU Student Games
5:00 Canadian International Tennis
6:00 Bugs Bunny/Road Runner Hour - "What's Up, Doc?"/"Canary Row"/"You Were Never Duckier"
7:00 News
7:05 Wrestling
8:00 Ironside
9:00 NHL Hockey - New York Rangers @ Toronto
11:30 Countrytime
12:00 CBC News
12:15 News
12:30 Movie - Major Dundee (1965; Charlton Heston, Richard Harris, Jim Hutton)

WLBZ Channel 2 Bangor (NBC)
9:00 Dr. Dolittle
9:30 Deputy Dawg
10:00 Woody Woodpecker
10:30 Pink Panther
11:00 Jetsons
11:30 Barrier Reef
12:00 Take a Great Step
1:00 Mr. Wizard
1:30 Bugaloos
2:00 ABA Basketball - East-West All-Star Game
4:00 David Frost
5:00 Golf - Greensboro Open
7:00 Primus
7:30 Glad Tidings
8:00 NBC News
8:30 Circus
9:00 Movie - Cast a Giant Shadow (1966; Kirk Douglas, John Wayne and Frank Sinatra)
12:00 Late Movie

WEMT (WVII) Channel 7 Bangor (ABC)
9:00 Jerry Lewis
9:30 Road Runner Show - "War and Pieces"/"Tweety's Circus"/"A Sheep in the Deep"
10:00 Funky Phantom
10:30 Jackson Five
11:00 Bewitched
11:30 Lidsville
12:00 Curiosity Shop
1:00 Jonny Quest
1:30 Lancelot Link, Secret Chimp
2:00 American Bandstand
2:30 Saturday Matinee
4:30 Pro-Bowlers Tour
6:00 Wide World of Sports
7:30 Bud Leavitt
8:00 Imagination: A Child's World
9:00 Bewitched - "How Not to Lose Your Head to Henry the VIII: Part 1"
9:30 Movie - If Tomorrow Comes (1971; Patty Duke, Frank Michael Liu, Anne Baxter)
11:00 Sixth Sense - "Echo of a Distant Scream"
12:00 Stacey's Country Jamboree

WAGM Channel 8 Presque Isle (CBS, NBC, ABC)
9:00 Bugs Bunny Show
9:30 Scooby-Doo
10:00 Harlem Globetrotters
10:30 Here Come the Bears
11:00 Pebbles and Bamm-Bamm
11:30 Archie's TV Funnies
12:00 Sabrina
12:30 Josie and the Pussycats
1:00 Monkees
1:30 You Are There
2:00 Children's Film Festival - "Hand in Hand"
3:00 ABA Basketball - teams to be announced
5:00 Golf - CBS Classic
6:00 Have Gun, Will Travel
6:30 Death Valley Days
7:00 Water World
7:30 CBS News
8:00 Lawrence Welk
9:00 All in the Family - "Gloria Poses in the Nude"
9:30 Mary Tyler Moore - "Room 223"
10:00 Dick Van Dyke - "Queasy Rider" 
10:30 Arnie - "The Maid"
11:00 Mission: Impossible - "Invasion"
12:00 Cinema '72

SUNDAY, APRIL 2, 1972

CKCW Channel 2 Moncton, Channel 8 Charlottetown / CKLT Channel 9 Saint John (CTV)
2:00 Rex Humbard
3:00 It is Written
3:30 Faith and Music
4:00 Sacred Heart
4:15 Salvation Army
4:30 Day of Discovery
5:00 Outdoor Sportsman
5:30 Question Period
6:00 Untamed World - "Antarctica"
6:30 Journal
7:00 Champions
8:00 Room 222 - "Hi, Dad"
8:30 Mod Squad - "The Poisoned Mind"
9:30 Amazing Kreskin
10:00 W-5
11:00 Mannix - "To Save a Dead Man"
12:00 National News
12:20 News

CBHT Channel 3 Halifax (CBC)
10:45 Pardon My French
11:15 What On Earth?
11:45 Klahanie
12:15 Munich Games
12:45 Keen Ice
1:15 Bewitched
1:45 A Way Out
2:00 Analog
2:30 Country Canada - "Earl Butz"
3:00 Film Interview - Ingrid Bergman: Pt. 1"
4:00 World of Music - "Leonard Bernstein and the Vienna Philharmonic at Albert Hall"
4:30 Annual Oxford and Cambridge Boat Race
5:00 Encounter
5:30 New Majority
6:00 Audubon Wildlife Theatre
6:30 Hymn Sing
7:00 Walt Disney - "Michael O'Hara, the IV: Pt. 2"
8:00 Dig (a musical special cartoon programme that explains the geological history of the Earth)
8:30 Jimmy Stewart Show - "The Price of Plumbing is Numbing"
9:00 Flip Wilson
10:00 Whiteoaks of Jalna
11:00 Weekend
12:00 CBC News
12:20 Nation's Business
12:25 News
12:30 Movie - The Party (1968; Peter Sellers, Claudine Longet, Natalia Borisova)

CBCT Channel 13 Charlottetown (CBC)
10:45 Pardon My French
11:15 What On Earth?
11:45 Klahanie
12:15 Munich Games
12:45 Keen Ice
1:15 Anthology
1:45 A Way Out
2:00 Analog
2:30 Country Canada - "Earl Butz"
3:00 Film Interview - Ingrid Bergman: Pt. 1"
4:00 World of Music - "Leonard Bernstein and the Vienna Philharmonic at Albert Hall"
4:30 Annual Oxford and Cambridge Boat Race
5:00 Encounter
5:30 New Majority
6:00 Audubon Wildlife Theatre
6:30 Hymn Sing
7:00 Walt Disney - "Michael O'Hara, the IV: Pt. 2"
8:00 Dig (a musical special cartoon programme that explains the geological history of the Earth)
8:30 Jimmy Stewart Show - "The Price of Plumbing is Numbing"
9:00 Flip Wilson
10:00 Whiteoaks of Jalna
11:00 Weekend
12:00 CBC News
12:20 Nation's Business
12:25 News
12:30 Hawaii Five-O

CHAU Channel 5 Carleton, Quebec (SRC)
10:00 Laurel et Hardy
10:30 Le Prince Saphir
11:00 Le Jour du Seigneur
12:00 D'hier a demain - "Le Mekong: 3e partie"
1:00 La Semaine Verte 
2:00 Format 30 Dimanche
2:30 Invitation aux Loisirs
3:00 Univers des sports - "Reportage sur les sports"
4:30 L'Heure des quilles
5:30 Son et images
6:00 5-D
7:00 Objectif
7:30 Mini-Antenne
7:45 U.C.C.
8:00 Quelle famille!
8:30 Les Beaux Dimanches - "Fuddle Duddle"
9:30 Les Beaux Dimanches - "Non, je ne regrette rien"
10:30 Les Beaux Dimanches - "Les temps modernes de 'Charlie Chaplin'"
11:00 La Fleche du temps
11:30 Telejournal et sports
12:00 Politique Atout
12:30 Grotowski

CHSJ (CBAT) Channel 4 Saint John / Channel 7 Moncton (CBC)
9:30 Rex Humbard
10:30 Care in the Home
11:00 Niven Miller
11:30 Museum Memo
12:00 Gospelaires
12:30 TV Nurse
1:00 New Life
1:30 Under Attack
2:30 Country Canada - "Earl Butz"
3:00 Movie - Constantine and the Cross (1962; Cornel Wilde, Belinda Lee, Massimo Serato)
5:00 Encounter
5:30 New Majority
6:00 Audubon Wildlife Theatre
6:30 Hymn Sing
7:00 Walt Disney - "Michael O'Hara, the IV: Pt. 2"
8:00 Dig (a musical special cartoon programme that explains the geological history of the Earth)
8:30 Jimmy Stewart Show - "The Price of Plumbing is Numbing"
9:00 Flip Wilson
10:00 Whiteoaks of Jalna
11:00 Weekend
12:00 CBC News
12:20 Final Report

CBAFT Channel 11 Moncton (SRC)
10:00 Laurel et Hardy
10:30 Le Prince Saphir
11:00 Le Jour du Seigneur
12:00 D'hier a demain - "Le Mekong: 3e partie"
1:00 La Semaine Verte 
2:00 Format 30 Dimanche
2:30 Invitation aux Loisirs
3:00 Univers des sports - "Reportage sur les sports"
4:30 L'Heure des quilles
5:30 Son et images
6:00 5-D
7:00 Le Francais d'aujourd'hui
7:30 Telejournal
7:40 Nouvelles du sport
8:00 Quelle famille!
8:30 Les Beaux Dimanches - "Fuddle Duddle"
9:30 Les Beaux Dimanches - "Non, je ne regrette rien"
10:30 Les Beaux Dimanches - "Les temps modernes de 'Charlie Chaplin'"
11:00 La Fleche du temps
11:30 Telejournal et sports
12:00 Politique Atout
12:30 Grotowski

CJCB Channel 4 Sydney (CBC)
11:30 It is Written - "Behold the Man"
12:00 Day That Shook the World
12:30 Church Service
1:00 Faith and Music
1:30 Danger Man
2:30 Country Canada - "Earl Butz"
3:00 Wild, Wild West
4:00 Rex Humbard
5:00 Encounter
5:30 New Majority
6:00 Audubon Wildlife Theatre
6:30 Hymn Sing
7:00 Walt Disney - "Michael O'Hara, the IV: Pt. 2"
8:00 Dig (a musical special cartoon programme that explains the geological history of the Earth)
8:30 Jimmy Stewart Show - "The Price of Plumbing is Numbing"
9:00 Flip Wilson
10:00 Whiteoaks of Jalna
11:00 Weekend
12:00 CBC News
12:20 Nation's Business
12:25 News

CJCH Channel 5 Halifax (CTV)
10:15 Sacred Heart
10:30 University of the Air
11:30 Amazing Prophecies
12:00 Crossroads
12:30 It is Written
1:00 Rex Humbard
2:00 Oral Roberts
2:30 Day of Discovery
3:00 Faith and Music
3:30 Life and Times
4:00 Movie - Go to Blazes (1962; Dave King, Robert Morley, Daniel Massey)
5:30 Movie - Fluffy (1965; Tony Randall, Shirley Jones, Edward Andrews)
7:00 Me and the Chimp
7:30 Untamed World
8:00 Room 222 - "Hi, Dad"
8:30 Mod Squad - "The Poisoned Mind"
9:30 Doctor in the House
10:00 W-5
11:00 Amazing Kreskin
11:30 Question Period
12:00 National News
12:20 News
12:30 Yoga
1:00 Prayer

CKCD Channel 7 Campbellton / Channel 12 Upsalquitch Lake (CBC, CTV)
12:00 Rex Humbard
1:00 Faith and Music
1:30 Day of Discovery
2:00 Analog
2:30 Country Canada - "Earl Butz"
3:00 Film Interview - Ingrid Bergman: Pt. 1"
4:00 World of Music - "Leonard Bernstein and the Vienna Philharmonic at Albert Hall"
4:30 Annual Oxford and Cambridge Boat Race
5:00 Encounter
5:30 New Majority
6:00 Untamed World - "Antarctica"
6:30 Journal
7:00 Champions
8:00 Dig (a musical special cartoon programme that explains the geological history of the Earth)
8:30 Jimmy Stewart Show - "The Price of Plumbing is Numbing"
9:00 Flip Wilson
10:00 Whiteoaks of Jalna
11:00 Weekend
12:00 CBC News
12:20 News

WLBZ Channel 2 Bangor (NBC)
1:00 This is the Life
1:30 Religious Town Hall
2:00 Meet the Press
2:30 Faith For Today
3:00 Mike Douglas
4:30 Golf - Greensboro Open
6:30 T.H.E. Cat
7:00 Comment!
7:30 NBC News
8:00 Wild Kingdom
8:30 Walt Disney - "Michael O'Hara, the IV: Pt. 2"
9:30 Jimmy Stewart Show - "The Price of Plumbing is Numbing"
10:00 Bonanza - "One Ace Too Many"
11:00 Bold Ones
12:00 Perry Mason

WEMT (WVII) Channel 7 Bangor (ABC)
8:45 Bible Speaks
9:15 Cathedral of Tomorrow
10:15 Davey and Goliath
10:30 Uncle Waldo
11:00 Reluctant Dragon
11:30 Double Deckers
12:00 Bullwinkle
12:30 Make a Wish
1:00 Candlepin Bowling
2:00 Directions
2:30 Issues and Answers
3:00 NBA Basketball - Los Angeles Lakers @ Chicago
5:30 Challenge
6:30 Curly O'Brien
8:00 Hee-Haw
9:00 F.B.I. - "Bitter Harbour"
10:00 Movie - Three On a Couch (1966; Jerry Lewis, Janet Leigh, Mary Ann Mobley)
12:15 ABC News
12:30 Billy James Hargis

WAGM Channel 8 Presque Isle (CBS, NBC, ABC)
9:15 Rex Humbard
10:15 Christophers
10:30 Groovie Goolies
11:00 Lamp Unto My Feet
11:30 Look Up and Live
12:00 Special Easter Service
1:00 This is the Life
1:30 Face the Nation (with guest Senator George McGovern)
2:00 Meet the Press
2:30 Issues and Answers
3:00 NHL Hockey - Montreal @ New York Rangers
5:30 To Be Announced
6:30 Animal World
7:00 60 Minutes
8:00 Lassie
8:30 Walt Disney - "Michael O'Hara, the IV: Pt. 2"
9:30 Jimmy Stewart Show - "The Price of Plumbing is Numbing"
10:00 Bonanza - "One Ace Too Many"
11:00 Bold Ones
12:00 News

SATURDAY, APRIL 8, 1972

CKCW Channel 2 Moncton, Channel 8 Charlottetown / CKLT Channel 9 Saint John (CTV)
1:00 Rupert Bear
1:30 Rocky and His Pals
2:00 Batman
2:30 Spiderman
3:00 Thunderbirds
3:30 Stingray
4:00 Like Young
5:00 People's School
5:30 Wide World of Sports
7:00 News
7:05 Wrestling
8:00 Rollin' On the River
9:00 Movie - Elephant Walk (1954; Elizabeth Taylor, Dana Andrews, Peter Finch)
11:00 Longstreet
12:00 National News
12:15 News
12:30 Movie - The Tell-Tale Heart (1971; Sam Jaffe, Alex Cord, Edward Binns)

CBHT Channel 3 Halifax (CBC)
11:00 Movie - We Joined the Navy (1963; Kenneth More, Lloyd Nolan, Joan O'Brien)
12:30 Riverbank
1:00 Tween Set
1:30 Wild Kingdom
2:00 Children's Cinema - "Rex the Dreamer"/"Hitchhiking"/"Gustavus and Pippi's Farewell"
3:00 Baseball - Chicago @ Montreal
5:30 Sportsweek
6:00 Golf - The Masters
7:00 CBC News
7:30 Replay
8:00 Montreal Variety
8:30 Reach For the Top
9:00 To Be Announced
11:30 Countrytime
12:00 CBC News
12:15 Provincial Affairs
12:20 News
12:30 Avengers

CBCT Channel 13 Charlottetown (CBC)
11:00 RCMP
11:30 Children's Cinema
12:30 Underdog
1:00 Tween Set
1:30 Wild Kingdom
2:00 Children's Cinema - "Rex the Dreamer"/"Hitchhiking"/"Gustavus and Pippi's Farewell"
3:00 Baseball - Chicago @ Montreal
5:30 Sportsweek
6:00 Golf - The Masters
7:00 CBC News
7:30 Replay
8:00 Let's Call the Whole Thing Orff
8:30 Bewitched
9:00 To Be Announced
11:30 Countrytime
12:00 CBC News
12:15 News
12:30 Movie - The Sheriff (1971; Ossie Davis, Kaz Garas, Ruby Dee)

CHAU Channel 5 Carleton, Quebec (SRC)
10:00 Yogi et Popotame
10:30 Le Roi Leo
11:00 Mon ami, Ben
11:30 Tour de Terre
12:00 Robin Fusee
12:30 Lassie
1:00 Les Corsaires
1:30 Le Monde en liberte
2:00 Golf et ses etoiles
3:00 Baseball - Chicago @ Montreal
5:30 Echos du sport
6:00 Lutte
7:00 Camera-moto
7:30 Jeunesse
8:30 A Communiquer
9:00 A Communiquer
11:30 Telejournal
11:45 Nouvelles du sport
12:00 Au Masculin
12:30 Cinema - Les Dimanches de Ville d'Avray (1962; Hardy Kruger, Nicole Courcel, Patricia Gozzi)

CHSJ (CBAT) Channel 4 Saint John / Channel 7 Moncton (CBC)
9:30 Miss Ann
10:00 Movie - The Lives of a Bengal Lancer (1935; Gary Cooper, Franchot Tone, Richard Cromwell)
12:00 Wild Kingdom
12:30 Reach For the Top
1:00 Movie - Rio Conchos (1964; Richard Boone, Stuart Whitman, Anthony Franciosa)
3:00 Baseball - Chicago @ Montreal
5:30 Sportsweek
6:00 Golf - The Masters
7:00 Hawaii Five-O
8:00 Mission: Impossible
9:00 To Be Announced
11:30 Countrytime
12:00 CBC News
12:15 News
12:30 Movie - The Breaking Point (1950; John Garfield, Patricia Neal, Phyllis Thaxter)

CBAFT Channel 11 Moncton (SRC)
10:00 Yogi et Popotame
10:30 Le Roi Leo
11:00 Mon ami, Ben
11:30 Tour de Terre
12:00 Robin Fusee
12:30 Lassie
1:00 Les Corsaires
1:30 Le Monde en liberte
2:00 Golf et ses etoiles
3:00 Baseball - Chicago @ Montreal
5:30 Echos du sport
6:00 Droit de regard
7:00 Camera-moto
7:30 Telejournal
7:45 Nouvelles du sport
8:00 A Communiquer
9:00 A Communiquer
11:30 Telejournal
11:45 Nouvelles du sport
12:00 Au Masculin
12:30 Cinema - Les Dimanches de Ville d'Avray (1962; Hardy Kruger, Nicole Courcel, Patricia Gozzi)

CJCB Channel 4 Sydney (CBC)
1:00 Wrestling
2:00 Children's Cinema - "Rex the Dreamer"/"Hitchhiking"/"Gustavus and Pippi's Farewell"
3:00 Baseball - Chicago @ Montreal
5:30 Sportsweek
6:00 Golf - The Masters
7:00 McMillan and Wife
8:30 Saturday Night
9:00 To Be Announced
11:30 Countrytime
12:00 CBC News
12:15 Provincial Affairs
12:20 CJCB Late Movie

CJCH Channel 5 Halifax (CTV)
10:20 Report
10:30 University of the Air
12:00 Death Valley
12:30 Rupert Bear
1:00 Rocky and His Pals
1:30 Tumbleweed
2:00 Claire Olsen
2:30 Make Mine Country
3:00 Movie - Little Egypt (1951; Mark Stevens, Rhonda Fleming, Nancy Guild)
4:30 National Film Board
5:00 All in the Swing
5:30 Wide World of Sports
7:00 Wrestling
8:00 Rollin' On the River
9:00 Movie - Elephant Walk (1954; Elizabeth Taylor, Dana Andrews, Peter Finch)
11:00 Under Attack
12:00 National News
12:15 News
12:30 Movie - Carve Her Name With Pride (1958; Virginia McKenna, Paul Scofield, Jack Warner)

CKCD Channel 7 Campbellton / Channel 12 Upsalquitch Lake (CBC, CTV)
1:00 Rupert Bear
1:30 Rocky and His Pals
2:00 Batman
2:30 Spiderman
3:00 Baseball - Chicago @ Montreal
5:30 Sportsweek
6:00 Golf - The Masters
7:00 News
7:05 Wrestling
8:00 Ironside
9:00 To Be Announced
11:30 Countrytime
12:00 CBC News
12:15 News
12:30 Movie - Die! Die! My Darling! (1965; Tallulah Bankhead, Stefanie Powers, Peter Vaughan)

WLBZ Channel 2 Bangor (NBC)
9:00 Dr. Dolittle
9:30 Deputy Dawg
10:00 Woody Woodpecker
10:30 Pink Panther
11:00 Jetsons
11:30 Barrier Reef
12:00 Take a Great Step
1:00 Mr. Wizard
1:30 Bugaloos
2:00 Roller Derby
3:00 Suspense Theatre
4:00 Mike Douglas
5:00 T.H.E. Cat
5:30 David Frost
7:00 Primus
7:30 Glad Tidings
8:00 NBC News
8:30 Circus
9:00 Emergency! - "Hang-Up"
10:00 Movie - Raid On Rommel (1971; Richard Burton, John Colicos, Clinton Greyn)
12:00 Movie - The Sundowners (1950; Robert Preston, Robert Sterling, Chill Wills)

WEMT (WVII) Channel 7 Bangor (ABC)
9:00 Jerry Lewis
9:30 Road Runner Show - "To Beep or Not to Beep"/"Trick or Tweet"/"Birds of a Father"
10:00 Funky Phantom
10:30 Jackson Five
11:00 Bewitched
11:30 Lidsville
12:00 Curiosity Shop
1:00 Jonny Quest
1:30 Lancelot Link, Secret Chimp
2:00 American Bandstand
2:30 Movie - Square Dance Jubilee (1949; Don Barry, Mary Beth Hughes, Wally Vernon)
4:00 Movie - Three Desperate Men (1951; Preston Foster, Virginia Grey, Jim Davis)
6:00 Wide World of Sports
7:30 Bud Leavitt
8:00 Imagination: A Child's World
9:00 Bewitched - "How Not to Lose Your Head to Henry the VIII: Pt. 2"
9:30 Movie - Reluctant Heroes (1971; Ken Berry, Jim Hutton, Don Marshall)
11:00 Sixth Sense - "Whisper of Evil"
12:00 Stacey's Country Jamboree

WAGM Channel 8 Presque Isle (CBS, NBC, ABC)
9:00 Bugs Bunny Show
9:30 Scooby-Doo
10:00 Harlem Globetrotters
10:30 Here Come the Bears
11:00 Pebbles and Bamm-Bamm
11:30 Archie's TV Funnies
12:00 Sabrina
12:30 Josie and the Pussycats
1:00 Dig (a musical special cartoon programme that explains the geological history of the Earth)
1:30 You Are There - "Galileo and His Universe"
2:00 Children's Film Festival - "Tiko and the Shark"
2:30 ABA Basketball - Play-Off Game
5:00 Golf - CBS Classic
6:00 Golf - The Masters
7:00 Water World
7:30 CBS News
8:00 Lawrence Welk
9:00 All in the Family
9:30 Mary Tyler Moore
10:00 Dick Van Dyke
10:30 Arnie - "A Poem For 'Guess Who'"
11:00 Mission: Impossible - "Blues"
12:00 Movie - Four For Texas (1963; Frank Sinatra, Dean Martin, Anita Ekberg)

SUNDAY, APRIL 9, 1972

CKCW Channel 2 Moncton, Channel 8 Charlottetown / CKLT Channel 9 Saint John (CTV)
2:00 Rex Humbard
3:00 It is Written
3:30 Faith and Music
4:00 Sacred Heart
4:15 Salvation Army
4:30 Day of Discovery
5:00 Outdoor Sportsman
5:30 Question Period
6:00 Untamed World
6:30 Journal
7:00 Champions
8:00 Room 222 - "They Love Me, They Love Me Not"
8:30 Mod Squad - "The Medicine Man"
9:30 Amazing Kreskin
10:00 W-5
11:00 Mannix - "Glass Trap"
12:00 National News
12:20 News

CBHT Channel 3 Halifax (CBC)
11:15 Pardon My French
11:45 What On Earth?
12:15 Klahanie
12:45 Keen Ice
1:15 Bewitched
1:45 A Way Out
2:00 Analog
2:30 Country Canada
3:00 Film Interview - Ingrid Bergman: Pt. 2"
3:30 Grand National Horse Race
5:00 Golf - The Masters
6:30 Hymn Sing
7:00 Walt Disney - "Dad, Can I Borrow the Car?"
8:00 Rovers - "The Charmer"
8:30 Jimmy Stewart Show - "The Father and Son Game"
9:00 Flip Wilson
11:00 Weekend
12:00 CBC News
12:20 Nation's Business
12:25 News
12:30 Movie - The Proud Valley (1940; Paul Robeson, Edward Chapman, Simon Lack)

CBCT Channel 13 Charlottetown (CBC)
11:15 Pardon My French
11:45 What On Earth?
12:15 Klahanie
12:45 Keen Ice
1:15 Anthologies
1:45 A Way Out
2:00 Analog
2:30 Country Canada
3:00 Film Interview - Ingrid Bergman: Pt. 2"
3:30 Grand National Horse Race
5:00 Golf - The Masters
6:30 Hymn Sing
7:00 Walt Disney - "Dad, Can I Borrow the Car?"
8:00 Rovers - "The Charmer"
8:30 Jimmy Stewart Show - "The Father and Son Game"
9:00 Flip Wilson
10:00 Whiteoaks of Jalna
11:00 Weekend
12:00 CBC News
12:20 Nation's Business
12:25 News
12:30 Hawaii Five-O

CHAU Channel 5 Carleton, Quebec (SRC)
10:00 Laurel et Hardy
10:30 Le Prince Saphir
11:00 Le Jour du Seigneur
12:00 D'hier a demain - "Lourdes"
1:00 La Semaine Verte 
2:00 Format 30 Dimanche
2:30 Invitation aux Loisirs
3:00 Univers des sports
4:30 L'Heure des quilles
5:30 Son et images
6:00 5-D
7:00 Objectif
7:30 Mini-Antenne
7:45 U.C.C.
8:00 Quelle famille!
8:30 La Fleche du temps
9:00 LNH Hockey - equipes a communiquer
11:30 Telejournal et sports
12:00 Politique Atout
12:30 Frederico Garcia Lorca

CHSJ (CBAT) Channel 4 Saint John / Channel 7 Moncton (CBC)
9:30 Rex Humbard
10:30 Care in the Home
11:00 Niven Miller
11:30 Museum Memo
12:00 Gospelaires
12:30 TV Nurse
1:00 New Life
1:30 Under Attack
2:30 Country Canada
3:00 Movie - Firecreek (1968; James Stewart, Henry Fonda, Inger Stevens)
4:30 Newscope
5:00 Golf - The Masters
6:30 Hymn Sing
7:00 Walt Disney - "Dad, Can I Borrow the Car?"
8:00 Rovers - "The Charmer"
8:30 Jimmy Stewart Show - "The Father and Son Game"
9:00 Flip Wilson
10:00 Whiteoaks of Jalna
11:00 Weekend
12:00 CBC News
12:20 Final Report

CBAFT Channel 11 Moncton (SRC)
10:00 Laurel et Hardy
10:30 Le Prince Saphir
11:00 Le Jour du Seigneur
12:00 D'hier a demain - "Lourdes"
1:00 La Semaine Verte 
2:00 Format 30 Dimanche
2:30 Invitation aux Loisirs
3:00 Univers des sports
4:30 L'Heure des quilles
5:30 Son et images
6:00 5-D
7:00 Le Francais d'aujourd'hui
7:30 Telejournal
7:40 Nouvelles du sport
8:00 Quelle famille!
8:30 La Fleche du temps
9:00 LNH Hockey - equipes a communiquer
11:30 Telejournal et sports
12:00 Politique Atout
12:00 Politique Atout
12:30 Frederico Garcia Lorca

CJCB Channel 4 Sydney (CBC)
11:30 It is Written
12:00 Land and Sea
12:30 Mass For Shut-ins
1:00 Faith and Music
1:30 Wild, Wild West
2:30 Country Canada
3:00 People's School
3:30 Grand National Horse Race
5:00 Golf - The Masters
6:30 Hymn Sing
7:00 Walt Disney - "Dad, Can I Borrow the Car?"
8:00 Rovers - "The Charmer"
8:30 Jimmy Stewart Show - "The Father and Son Game"
9:00 Flip Wilson
10:00 Whiteoaks of Jalna
11:00 Weekend
12:00 CBC News
12:20 Nation's Business
12:25 News

CJCH Channel 5 Halifax (CTV)
10:15 Sacred Heart
10:30 University of the Air
11:30 Amazing Prophecies
12:00 Crossroads
12:30 It is Written
1:00 Rex Humbard
2:00 Oral Roberts
2:30 Day of Discovery
3:00 Faith and Music
3:30 Life and Times
4:00 Movie - The Blue Lamp (1950; Jack Warner, Dirk Bogarde, Jimmy Hanley)
5:30 Movie - Son of Ali Baba (1952; Tony Curtis, Piper Laurie, Susan Cabot)
7:00 Amazing Kreskin
7:30 Untamed World
8:00 Mod Squad - "The Medicine Man"
9:00 NHL Hockey - teams to be announced
11:30 Death Valley Days
12:00 Question Period
12:30 National News
12:50 News
1:00 Prayer

CKCD Channel 7 Campbellton / Channel 12 Upsalquitch Lake (CBC, CTV)
12:00 Rex Humbard
1:00 Faith and Music
1:30 Day of Discovery
2:00 Analog
2:30 Country Canada
3:00 Film Interview - Ingrid Bergman: Pt. 2"
3:30 Grand National Horse Race
5:00 Golf - The Masters
6:30 Journal
7:00 Champions
8:00 Rovers - "The Charmer"
8:30 Jimmy Stewart Show - "The Father and Son Game"
9:00 Flip Wilson
10:00 Whiteoaks of Jalna
11:00 Weekend
12:00 CBC News
12:20 News

WLBZ Channel 2 Bangor (NBC)
10:30 Sunday in Galilee
11:30 Mormon Conference
1:00 This is the Life
1:30 Religious Town Hall
2:00 Meet the Press
2:30 Faith For Today
3:00 Mike Douglas
4:30 World Championship Tennis
6:30 T.H.E. Cat
7:00 Comment!
7:30 NBC News
8:00 Wild Kingdom
8:30 Walt Disney - "Dad, Can I Borrow the Car?"
9:30 Jimmy Stewart Show - "The Father and Son Game"
10:00 Bonanza - "The Grand Swing"
11:00 Bold Ones - "The Strange Secret of Yemo Hill"
12:00 Perry Mason

WEMT (WVII) Channel 7 Bangor (ABC)
8:45 Bible Speaks
9:15 Cathedral of Tomorrow
10:15 Davey and Goliath
10:30 Uncle Waldo
11:00 Reluctant Dragon
11:30 Double Deckers
12:00 Bullwinkle
12:30 Make a Wish
1:00 Candlepin Bowling
2:00 Directions
2:30 Issues and Answers
3:00 NBA Basketball - Play-Offs
5:30 Challenge
6:30 Curly O'Brien
8:00 Hee-Haw
9:00 F.B.I. - "The Mastermind: Pt. 1"
10:00 Movie - Modesty Blaise (1966; Monica Vitti, Terence Stamp, Dirk Bogarde)
12:30 ABC News
12:45 Billy James Hargis

WAGM Channel 8 Presque Isle (CBS, NBC, ABC)
9:15 Rex Humbard
10:15 Christophers
10:30 Groovie Goolies
11:00 Lamp Unto My Feet
11:30 Look Up and Live
12:00 Camera Three
12:30 Bishop Sheen
1:00 This is the Life
1:30 Face the Nation
2:00 Meet the Press
2:30 Issues and Answers
3:00 NHL Hockey - teams to be announced
5:30 Golf - The Masters (joined in progress after NHL Hockey)
6:30 Animal World
7:00 60 Minutes
8:00 Lassie
8:30 Walt Disney - "Dad, Can I Borrow the Car?"
9:30 Jimmy Stewart Show - "The Father and Son Game"
10:00 Bonanza - "The Grand Swing"
11:00 Bold Ones - "The Strange Secret of Yemo Hill"
12:00 News

SATURDAY, APRIL 15, 1972

CKCW Channel 2 Moncton, Channel 8 Charlottetown / CKLT Channel 9 Saint John (CTV)
1:00 Rupert Bear
1:30 Rocky and His Pals
2:00 Batman
2:30 Spiderman
3:00 Thunderbirds
3:30 Stingray
4:00 Like Young
5:00 People's School
5:30 Wide World of Sports
7:00 News
7:05 Wrestling
8:00 Rollin' On the River
9:00 Movie - The Harness (1971; Lorne Greene, Julie Sommars, Murray Hamilton)
11:00 Longstreet
12:00 National News
12:15 News
12:30 Movie - Frankenstein Meets the Space Monster (1965; Marilyn Hanold, James Karen, Lou Cutell)

CBHT Channel 3 Halifax (CBC)
11:00 Movie - Henry Aldrich Haunts a House (1943; Jimmy Lydon, Charles Smith, John Litel)
12:30 Riverbank
1:00 Tween Set
1:30 Wild Kingdom
2:00 World of Man - "Stroke"
2:30 Klahanie - "Quetico"
3:00 Kaleidosport
5:00 Wreckers
5:30 Land and Sea
6:00 Bugs Bunny/Road Runner Hour - "Lovelorn Leghorn"/"Trick or Tweet"/"Hare-Way to the Stars"
7:00 CBC News
7:30 Replay
8:00 Montreal Variety
8:30 Reach For the Top
9:00 To Be Announced
11:30 Countrytime
12:00 CBC News
12:15 Provincial Affairs
12:20 News
12:30 Avengers

CBCT Channel 13 Charlottetown (CBC)
11:00 RCMP
11:30 Children's Cinema
12:30 Underdog
1:00 Tween Set
1:30 Wild Kingdom
2:00 World of Man - "Stroke"
2:30 Klahanie - "Quetico"
3:00 Kaleidosport
5:00 Canadian International Tennis
6:00 Bugs Bunny/Road Runner Hour - "Lovelorn Leghorn"/"Trick or Tweet"/"Hare-Way to the Stars"
7:00 CBC News
7:30 Replay
8:00 Let's Call the Whole Thing Orff
8:30 Bewitched
9:00 To Be Announced
11:30 Countrytime
12:00 CBC News
12:15 News
12:30 CBCT Late Show

CHAU Channel 5 Carleton, Quebec (SRC)
10:00 Yogi et Popotame
10:30 Le Roi Leo
11:00 Mon ami, Ben
11:30 Tour de Terre - "Les Oiseaux de Proie"
12:00 Robin Fusee
12:30 Lassie
1:00 Les Corsaires
1:30  Le Monde en liberte - "Les Dragons"
2:00 Golf et ses etoiles
3:00 Baseball - Los Angeles @ Cincinnati
5:30 Echos du sport
6:00 Lutte
7:00 Camera-moto
7:30 Objectif
8:00 Jeunesse
9:00 Cinema - Fievre sur la ville (1965; Ann-Margret, Michael Parks, Janet Margolin)
10:30 En avant la zizique
11:30 Telejournal
11:45 Nouvelles du sport
12:00 Au Masculin

CHSJ (CBAT) Channel 4 Saint John / Channel 7 Moncton (CBC)
9:30 Miss Ann
10:00 Movie - Union Pacific (1939; Barbara Stanwyck, Joel McCrea, Akim Tamiroff)
12:00 Wild Kingdom
12:30 Reach For the Top
1:00 Movie - Young Guns of Texas (1962; James Mitchum, Alana Ladd, Jody McCrea)
2:30 Wild Kingdom
3:00 Kaleidosport
5:00 All-Star Wrestling
6:00 Bugs Bunny/Road Runner Hour - "Lovelorn Leghorn"/"Trick or Tweet"/"Hare-Way to the Stars"
7:00 Hawaii Five-O
8:00 Mission: Impossible
9:00 To Be Announced
11:30 Countrytime
12:00 CBC News
12:15 Final Report
12:30 Movie - Target Zero (1955; Richard Conte, Peggie Castle, Charles Bronson)

CBAFT Channel 11 Moncton (SRC)
10:00 Yogi et Popotame
10:30 Le Roi Leo
11:00 Mon ami, Ben
11:30 Tour de Terre - "Les Oiseaux de Proie"
12:00 Robin Fusee
12:30 Lassie
1:00 Les Corsaires
1:30 Le Monde en liberte - "Les Dragons"
2:00 Golf et ses etoiles
3:00 Baseball - Los Angeles @ Cincinnati
5:30 Echos du sport
6:00 Droit de regard
7:00 Camera-moto
7:30 Telejournal
7:45 Nouvelles du sport
8:00 Cent filles a marier
9:00 Cinema - Fievre sur la ville (1965; Ann-Margret, Michael Parks, Janet Margolin)
10:30 En avant la zizique
11:30 Telejournal
11:45 Nouvelles du sport
12:00 Au Masculin

CJCB Channel 4 Sydney (CBC)
1:00 Wrestling
2:00 World of Man - "Stroke"
2:30 Klahanie - "Quetico"
3:00 Kaleidosport
5:00 Mod Squad
6:00 Bugs Bunny/Road Runner Hour - "Lovelorn Leghorn"/"Trick or Tweet"/"Hare-Way to the Stars"
7:00 Movie - The Birdmen (1971; Doug McClure, Rene Auberjonois, Richard Basehart)
8:30 Saturday Night
9:00 To Be Announced
11:30 Countrytime
12:00 CBC News
12:15 Provincial Affairs
12:20 Movie - That Man From Rio (1964; Jean-Paul Belmondo, Francoise Dorleac, Jean Servais)

CJCH Channel 5 Halifax (CTV)
10:30 University of the Air
12:00 Death Valley
12:30 Rupert Bear
1:00 Rocky and His Pals
1:30 Tumbleweed
2:00 Claire Olsen
2:30 Make Mine Country
3:00 Movie - The Great Sioux Uprising (1953; Jeff Chandler, Faith Domergue, Lyle Bettger)
4:30 Water World
5:00 All in the Swing
5:30 Wide World of Sports
7:00 Wrestling
8:00 Rollin' On the River
9:00 Movie - The Harness (1971; Lorne Greene, Julie Sommars, Murray Hamilton)
11:00 Under Attack
12:00 National News
12:15 News
12:30 Movie - In Like Flint (1967; James Coburn, Lee J. Cobb, Jean Hale)

CKCD Channel 7 Campbellton / Channel 12 Upsalquitch Lake (CBC, CTV)
1:00 Rupert Bear
1:30 Rocky and His Pals
2:00 Batman
2:30 Spiderman
3:00 Kaleidosport
5:00 Canadian International Tennis
6:00 Bugs Bunny/Road Runner Hour - "Lovelorn Leghorn"/"Trick or Tweet"/"Hare-Way to the Stars"
7:00 News
7:05 Wrestling
8:00 Ironside
9:00 To Be Announced
11:30 Countrytime
12:00 CBC News
12:15 News
12:30 Movie - The Milkman (1950; Donald O'Connor, Jimmy Durante, Piper Laurie)

WLBZ Channel 2 Bangor (NBC)
9:00 Dr. Dolittle
9:30 Deputy Dawg
10:00 Woody Woodpecker
10:30 Pink Panther
11:00 Jetsons
11:30 Barrier Reef
12:00 Take a Great Step
1:00 Mr. Wizard
1:30 Bugaloos
2:00 Roller Derby
3:00 Baseball - Los Angeles @ Cincinnati
5:30 To Be Announced
6:00 Primus
6:30 Golf - Colgate Dinah Shore Tournament
7:30 Glad Tidings
8:00 NBC News
8:30 Circus
9:00 Emergency! - "Crash"
10:00 Movie - The Harness (1971; Lorne Greene, Julie Sommars, Murray Hamilton)
12:00 Movie - The Executioner of Venice (1963; Lex Barker, Guy Madison, Alessandra Panaro)

WEMT (WVII) Channel 7 Bangor (ABC)
9:00 Jerry Lewis
9:30 Road Runner Show - "The Solid Tin Coyote"/"A Street Cat Named Sylvester"/"The Dixie Fryer"
10:00 Funky Phantom
10:30 Jackson Five
11:00 Bewitched
11:30 Lidsville
12:00 Curiosity Shop
1:00 Jonny Quest
1:30 Lancelot Link, Secret Chimp
2:00 American Bandstand
3:00 College All-Star Classic Basketball
5:00 Time Tunnel
6:00 Wide World of Sports
7:30 Bud Leavitt
8:00 Death Valley Days
8:30 American Adventure
9:00 Bewitched - "Samantha and the Loch Ness Monster"
9:30 Movie - Two On a Bench (1971; Patty Duke, Ted Bessell, Andrew Duggan)
11:00 Sixth Sense - "The Shadow in the Well"
12:00 Stacey's Country Jamboree

WAGM Channel 8 Presque Isle (CBS, NBC, ABC)
9:00 Bugs Bunny Show
9:30 Scooby-Doo
10:00 Harlem Globetrotters
10:30 Here Come the Bears
11:00 Pebbles and Bamm-Bamm
11:30 Archie's TV Funnies
12:00 Sabrina
12:30 Josie and the Pussycats
1:00 Monkees
1:30 You Are There - "The Vision of Dr. Koch, November 12, 1892"
2:00 To Be Announced
2:10 Baseball - Boston @ Detroit
5:00 Golf - CBS Classic
6:00 Lee Trevino
6:30 Lee Trevino
7:00 Water World
7:30 CBS News
8:00 Lawrence Welk
9:00 All in the Family - "Edith Writes a Song"
9:30 Mary Tyler Moore - "I am Curious Cooper"
10:00 Dick Van Dyke - "The Replacement"
10:30 Arnie
11:00 Mission: Impossible - "The Visitors"
12:00 Movie - Five Weeks in a Balloon (1962; Red Buttons, Fabian, Barbara Eden)

SUNDAY, APRIL 16, 1972

CKCW Channel 2 Moncton, Channel 8 Charlottetown / CKLT Channel 9 Saint John (CTV)
1:30 Apollo 16 Launch
2:00 Rex Humbard
3:00 It is Written
3:30 Faith and Music
4:00 Sacred Heart
4:15 Salvation Army
4:30 Day of Discovery
5:00 Outdoor Sportsman
5:30 Question Period
6:00 Untamed World
6:30 Journal
7:00 Champions
8:00 Room 222 - "Welcome Back, Miss Brown"
8:30 Mod Squad - "Deal With the Devil"
9:30 Amazing Kreskin
10:00 W-5
11:00 Mannix - "Woman in the Shadows"
12:00 National News and Apollo 16
1:00 News

CBHT Channel 3 Halifax (CBC)
10:45 Pardon My French
11:15 What On Earth?
11:45 Klahanie
12:15 Keen Ice
12:45 A Way Out
1:00 Bewitched
1:30 Apollo 16 Launch
2:00 Analog
2:30 Country Canada
3:00 Film Interview
3:30 Table Tennis
4:00 Volleyball
5:00 Encounter
5:30 New Majority
6:00 Audubon Wildlife Theatre - "Reptiles-- A Misunderstood Species"
6:30 Hymn Sing
7:00 Walt Disney - "At Home With Donald Duck"
8:00 Rovers - "Long Cry of the Bunyip"
8:30 Jimmy Stewart Show - "Another Day, Another Scholar"
9:00 Flip Wilson
10:00 Whiteoaks of Jalna
11:00 Weekend
12:00 CBC News
12:20 News
12:30 Movie - The Pickwick Papers (1952; James Hayter, James Donald, Nigel Patrick)

CBCT Channel 13 Charlottetown (CBC)
11:15 Pardon My French
11:45 What On Earth?
12:15 Klahanie
12:45 Keen Ice
1:15 To Be Announced
1:30 Apollo 16 Launch
2:00 Analog
2:30 Country Canada
3:00 Film Interview
3:30 Table Tennis
4:00 Volleyball
5:00 Encounter
5:30 New Majority
6:00 Audubon Wildlife Theatre - "Reptiles-- A Misunderstood Species"
6:30 Hymn Sing
7:00 Walt Disney - "At Home With Donald Duck"
8:00 Rovers - "Long Cry of the Bunyip"
8:30 Jimmy Stewart Show - "Another Day, Another Scholar"
9:00 Flip Wilson
10:00 Whiteoaks of Jalna
11:00 Weekend
12:00 CBC News
12:20 News
12:30 Hawaii Five-O

CHAU Channel 5 Carleton, Quebec (SRC)
10:00 Laurel et Hardy
10:30 Le Prince Saphir
11:00 Le Jour du Seigneur
12:00 D'hier a demain
1:00 La Semaine Verte
1:15 Les Quatre saisons
1:30 Lancement d'Apollo 16 
2:00 Format 30 Dimanche
2:30 Invitation aux Loisirs
3:00 Univers des sports
4:30 L'Heure des quilles
5:30 Son et images
6:00 5-D
7:00 Objectif
7:30 Mini-Antenne
7:45 U.C.C.
8:00 Quelle famille!
8:30 Les Beaux Dimanches - "C'est toujours la meme histoire"
9:30 Les Beaux Dimanches - "Le Monde sous le masque les intrus"
11:00 La Fleche du temps
11:30 Telejournal et sports
12:00 Politique Atout
12:30 Cinema - La Grande illusion (1937; Jean Gabin, Dita Parlo, Pierre Fresnay)

CHSJ (CBAT) Channel 4 Saint John / Channel 7 Moncton (CBC)
9:30 Rex Humbard
10:30 Care in the Home
11:00 Niven Miller
11:30 Museum Memo
12:00 Gospelaires
12:30 TV Nurse
1:00 New Life
1:30 Under Attack
2:30 Country Canada
3:00 Movie - The Boy From Oklahoma (1954; Will Rogers Jr., Nancy Olson, Lon Chaney Jr.)
4:30 Newscope
5:00 Encounter
5:30 New Majority
6:00 Audubon Wildlife Theatre - "Reptiles-- A Misunderstood Species"
6:30 Hymn Sing
7:00 Walt Disney - "At Home With Donald Duck"
8:00 Rovers - "Long Cry of the Bunyip"
8:30 Jimmy Stewart Show - "Another Day, Another Scholar"
9:00 Flip Wilson
10:00 Whiteoaks of Jalna
11:00 Weekend
12:00 CBC News
12:20 Final Report

CBAFT Channel 11 Moncton (SRC)
10:00 Laurel et Hardy
10:30 Le Prince Saphir
11:00 Le Jour du Seigneur
12:00 D'hier a demain
1:00 La Semaine Verte
1:15 Les Quatre saisons
1:30 Lancement d'Apollo 16 
2:00 Format 30 Dimanche
2:30 Invitation aux Loisirs
3:00 Univers des sports
4:30 L'Heure des quilles
5:30 Son et images
6:00 5-D
7:00 Le Francais d'aujourd'hui
7:30 Telejournal
7:40 Nouvelles du sport
8:00 Quelle famille!
8:30 Les Beaux Dimanches - "C'est toujours la meme histoire"
9:30 Les Beaux Dimanches - "Le Monde sous le masque les intrus"
11:00 La Fleche du temps
11:30 Telejournal et sports
12:00 Politique Atout
12:30 Cinema - La Grande illusion (1937; Jean Gabin, Dita Parlo, Pierre Fresnay)

CJCB Channel 4 Sydney (CBC)
11:30 It is Written
12:00 Land and Sea
12:30 Mass For Shut-ins
1:00 Faith and Music
1:30 Apollo 16 Launch
2:00 Analog
2:30 Country Canada
3:00 People's School
3:30 Table Tennis
4:00 Volleyball
5:00 Encounter
5:30 New Majority
6:00 Audubon Wildlife Theatre - "Reptiles-- A Misunderstood Species"
6:30 Hymn Sing
7:00 Walt Disney - "At Home With Donald Duck"
8:00 Rovers - "Long Cry of the Bunyip"
8:30 Jimmy Stewart Show - "Another Day, Another Scholar"
9:00 Flip Wilson
10:00 Whiteoaks of Jalna
11:00 Weekend
12:00 CBC News
12:20 News

CJCH Channel 5 Halifax (CTV)
10:15 Sacred Heart
10:30 University of the Air
11:30 Amazing Prophecies
12:00 Crossroads
12:30 It is Written
1:00 Rex Humbard
2:00 Oral Roberts
2:30 Day of Discovery
3:00 Faith and Music
3:30 Life and Times
4:00 Movie - A Girl For Joe (1951; William Holden, Nancy Olson, Frank Lovejoy)
5:45 Movie - The Duel at Silver Creek (1952; Audie Murphy, Faith Domergue, Stephen McNally)
7:00 Courtship of Eddie's Father
7:30 Untamed World
8:00 Room 222 - "Welcome Back, Miss Brown"
8:30 Mod Squad - "Deal With the Devil"
9:30 Doctor in the House
10:00 W-5
11:00 Amazing Kreskin
11:30 Question Period
12:00 National News and Apollo 16
1:00 Prayer

CKCD Channel 7 Campbellton / Channel 12 Upsalquitch Lake (CBC, CTV)
12:00 Rex Humbard
1:00 Faith and Music
1:30 Apollo 16 Launch
2:00 Analog
2:30 Country Canada
3:00 Film Interview
3:30 Table Tennis
4:00 Volleyball
5:00 Encounter
5:30 New Majority
6:00 Audubon Wildlife Theatre - "Reptiles-- A Misunderstood Species"
6:30 Journal
7:00 Champions
8:00 Rovers - "Long Cry of the Bunyip"
8:30 Jimmy Stewart Show - "Another Day, Another Scholar"
9:00 Flip Wilson
10:00 Whiteoaks of Jalna
11:00 Weekend
12:00 CBC News
12:20 News

WLBZ Channel 2 Bangor (NBC)
12:00 Faith For Today
12:30 This is the Life
1:00 Apollo 16 Launch
2:30 Meet the Press
3:00 Religious Town Hall
3:30 Mike Douglas
5:00 Apollo 16 Docking
5:30 Golf - Dinah Shore Winner's Circle
7:00 Comment!
7:30 NBC News
8:00 Wild Kingdom
8:30 Walt Disney - "At Home With Donald Duck"
9:30 Jimmy Stewart Show - "Another Day, Another Scholar"
10:00 Bonanza - "The Fallen Woman"
11:00 Bold Ones - "One Lonely Step"
12:00 Perry Mason

WEMT (WVII) Channel 7 Bangor (ABC)
8:45 Bible Speaks
9:15 Cathedral of Tomorrow
10:15 Davey and Goliath
10:30 Uncle Waldo
11:00 Reluctant Dragon
11:30 Double Deckers
12:00 Bullwinkle
12:30 Candlepin Bowling
1:30 Curly O'Brien
3:00 NBA Basketball - Play-Offs
5:30 Automobile Racing
6:00 NBA Basketball - Play-Offs
8:00 Hee-Haw
9:00 F.B.I. - "The Mastermind: Pt. 2"
10:00 Movie - The Big Mouth (1967; Jerry Lewis, Harold J. Stone, Susan Bay)
12:15 ABC News
12:30 Billy James Hargis

WAGM Channel 8 Presque Isle (CBS, NBC, ABC)
9:15 Rex Humbard
10:15 Christophers
10:30 Groovie Goolies
11:00 Lamp Unto My Feet
11:30 Look Up and Live
12:00 Camera Three
12:30 Bishop Sheen
1:00 This is the Life
1:30 Apollo 16 Launch
2:30 Issues and Answers
3:00 NHL Hockey - teams to be announced
5:30 To Be Announced
6:00 Kid Talk
6:30 Animal World
7:00 60 Minutes
8:00 Lassie
8:30 Walt Disney - "At Home With Donald Duck"
9:30 Jimmy Stewart Show - "Another Day, Another Scholar"
10:00 Bonanza - "The Fallen Woman"
11:00 Bold Ones - "One Lonely Step"
12:00 News

SATURDAY, APRIL 22, 1972

CKCW Channel 2 Moncton, Channel 8 Charlottetown / CKLT Channel 9 Saint John (CTV)
1:00 Rupert Bear
1:30 Rocky and His Pals
2:00 Batman
2:30 Spiderman
3:00 Thunderbirds
3:30 Stingray
4:00 Like Young
5:00 People's School
5:30 Wide World of Sports
7:00 News
7:05 Wrestling
8:00 Rollin' On the River (with guests Billy Van and Diane Brooks)
9:00 Movie - Doctor at Large (1957; Dirk Bogarde, Muriel Pavlow, Donald Sinden)
11:00 Longstreet
12:00 National News
12:15 News
12:30 Movie - The Undead (1957; Pamela Duncan, Richard Garland, Allison Hayes)

CBHT Channel 3 Halifax (CBC)
11:00 Movie - Paleface (1948; Bob Hope, Jane Russell, Robert Armstrong)
12:30 Riverbank
1:00 Tween Set
1:30 Wild Kingdom
2:00 World of Man - "Sculpt in"
2:30 Klahanie - "Wells Gray Park"
3:00 Baseball - Pittsburgh @ Philadelphia
5:30 Sportsweek
6:00 Bugs Bunny/Road Runner Hour - "Rabbit of Seville"/"Fowl Weather"/"No Parking Hare"
7:00 Apollo 16 Moon Walk
7:30 Replay
8:00 Montreal Variety
8:30 Reach For the Top
9:00 Movie - Carry On Up the Khyber (1968; Sid James, Kenneth Williams, Charles Hawtrey)
11:00 Performers
11:30 Countrytime
12:00 CBC News
12:15 Provincial Affairs
12:20 News
12:30 Apollo 16 Moon Walk

CBCT Channel 13 Charlottetown (CBC)
11:00 RCMP
11:30 Children's Cinema
12:30 Underdog
1:00 Tween Set
1:30 Wild Kingdom
2:00 World of Man - "Sculpt in"
2:30 Klahanie - "Wells Gray Park"
3:00 Baseball - Pittsburgh @ Philadelphia
5:30 Sportsweek
6:00 Bugs Bunny/Road Runner Hour - "Rabbit of Seville"/"Fowl Weather"/"No Parking Hare"
7:00 Apollo 16 Moon Walk
7:30 Replay
8:00 Let's Call the Whole Thing Orff
8:30 Bewitched
9:00 Movie - Carry On Up the Khyber (1968; Sid James, Kenneth Williams, Charles Hawtrey)
11:00 Performers
11:30 Countrytime
12:00 CBC News
12:15 News
12:30 Apollo 16 Moon Walk

CHAU Channel 5 Carleton, Quebec (SRC)
10:00 Yogi et Popotame
10:30 Le Roi Leo
11:00 Mon ami, Ben
11:30 Tour de Terre
12:00 Robin Fusee
12:30 Lassie
1:00 Les Corsaires
1:30 Le Monde en liberte
2:00 Golf et ses etoiles
3:00 Baseball - Pittsburgh @ Philadelphia
5:45 Echos du sport
6:00 Lutte
7:00 Camera-moto
7:30 Objectif
8:00 Jeunesse
9:00 A Communiquer
11:30 Telejournal et sports
12:00 Au Masculin
12:30 Cinema - Rien n'est trop beau (1959; Hope Lange, Stephen Boyd, Suzy Parker)

CHSJ (CBAT) Channel 4 Saint John / Channel 7 Moncton (CBC)
9:30 Miss Ann
10:00 Movie - The Sword of Monte Cristo (1951; George Montgomery, Paula Corday, Berry Kroeger)
11:15 Davey and Goliath
11:30 Mack and Myer
12:00 Wild Kingdom
12:30 Reach For the Top
1:00 Saturday Matinee
2:30 Dick Van Dyke
3:00 Baseball - Pittsburgh @ Philadelphia
5:30 Sportsweek
6:00 Bugs Bunny/Road Runner Hour - "Rabbit of Seville"/"Fowl Weather"/"No Parking Hare"
7:00 Apollo 16 Moon Walk
7:30 Hawaii Five-O
8:30 I Dream of Jeannie
9:00 Movie - Carry On Up the Khyber (1968; Sid James, Kenneth Williams, Charles Hawtrey)
11:00 Performers
11:30 Countrytime
12:00 CBC News
12:15 News
12:30 Apollo 16 Moon Walk

CBAFT Channel 11 Moncton (SRC)
10:00 Yogi et Popotame
10:30 Le Roi Leo
11:00 Mon ami, Ben
11:30 Tour de Terre
12:00 Robin Fusee
12:30 Lassie
1:00 Les Corsaires
1:30 Le Monde en liberte
2:00 Golf et ses etoiles
3:00 Baseball - Pittsburgh @ Philadelphia
5:45 Echos du sport
6:00 Droit de regard
7:00 Camera-moto
7:30 Telejournal
7:45 Nouvelles du sport
8:00 Cent filles a marier
9:00 A Communiquer
11:30 Telejournal et sports
12:00 Au Masculin
12:30 Cinema - Rien n'est trop beau (1959; Hope Lange, Stephen Boyd, Suzy Parker)

CJCB Channel 4 Sydney (CBC)
1:00 Wrestling
2:00 World of Man - "Sculpt in"
2:30 Klahanie - "Wells Gray Park"
3:00 Baseball - Pittsburgh @ Philadelphia
5:30 Sportsweek
6:00 Bugs Bunny/Road Runner Hour - "Rabbit of Seville"/"Fowl Weather"/"No Parking Hare"
7:00 Apollo 16 Moon Walk
7:30 To Be Announced
8:30 Saturday Night
9:00 Movie - Carry On Up the Khyber (1968; Sid James, Kenneth Williams, Charles Hawtrey)
11:00 Performers
11:30 Countrytime
12:00 CBC News
12:15 Provincial Affairs
12:20 News
12:30 Apollo 16 Moon Walk

CJCH Channel 5 Halifax (CTV)
10:20 Report
10:30 University of the Air
12:00 Death Valley
12:30 Rupert Bear
1:00 Rocky and His Pals
1:30 Tumbleweed
2:00 Claire Olsen
2:30 Make Mine Country
3:00 Movie - Red Ball Express (1952; Jeff Chandler, Alex Nicol, Charles Drake)
4:30 Water World
5:00 All in the Swing
5:30 Wide World of Sports
7:00 Wrestling
8:00 Rollin' On the River (with guests Billy Van and Diane Brooks)
9:00 Movie - Doctor at Large (1957; Dirk Bogarde, Muriel Pavlow, Donald Sinden)
11:00 Under Attack
12:00 National News
12:15 News
12:30 Movie - September Affair (1950; Joan Fontaine, Joseph Cotten, Jessica Tandy)

CKCD Channel 7 Campbellton / Channel 12 Upsalquitch Lake (CBC, CTV)
1:00 Rupert Bear
1:30 Rocky and His Pals
2:00 Batman
2:30 Spiderman
3:00 Baseball - Pittsburgh @ Philadelphia
5:30 Sportsweek
6:00 Bugs Bunny/Road Runner Hour - "Rabbit of Seville"/"Fowl Weather"/"No Parking Hare"
7:00 Apollo 16 Moon Walk
7:30 Wrestling (joined in progress after Apollo 16 Moon Walk)
8:00 Ironside
9:00 Movie - Carry On Up the Khyber (1968; Sid James, Kenneth Williams, Charles Hawtrey)
11:00 Performers
11:30 Countrytime
12:00 CBC News
12:15 News
12:30 Movie - The Collector (1965; Terence Stamp, Samantha Eggar, Mona Washbourne)

WLBZ Channel 2 Bangor (NBC)
9:00 Dr. Dolittle
9:30 Deputy Dawg
10:00 Woody Woodpecker
10:30 Pink Panther
11:00 Jetsons
11:30 Apollo 16 Coverage
1:00 Mr. Wizard
1:30 Bugaloos
2:00 Roller Derby
3:00 Baseball - Pittsburgh @ Philadelphia
5:30 To Be Announced
6:00 Apollo 16 Coverage
7:00 Primus
7:30 Glad Tidings
8:00 NBC News
8:30 Circus
9:00 Movie - Elmer Gantry (1960; Burt Lancaster, Jean Simmons, Arthur Kennedy)
12:00 T.H.E. Cat
12:30 Suspense Theatre
1:30 Apollo 16 Coverage

WEMT (WVII) Channel 7 Bangor (ABC)
9:00 Jerry Lewis
9:30 Road Runner Show - "There They Go-Go-Go!"/"Dog Pounded"/"Woolen Under Where"
10:00 Funky Phantom
10:30 Jackson Five
11:00 Bewitched
11:30 Lidsville
12:00 Curiosity Shop
1:00 Jonny Quest
1:30 Lancelot Link, Secret Chimp
2:00 American Bandstand
3:00 Mark Wilson's Magic Circus
4:00 Golf - Tournament of Champions
5:30 ABA Basketball - Play-Off Game
7:30 Bud Leavitt
8:00 Apollo 16 Coverage
9:00 Bewitched - "Samantha's Not-So-Leaning Tower of Piza"
9:30 Movie - The Trackers (1971; Sammy Davis Jr., Ernest Borgnine, Julie Adams)
11:00 Sixth Sense - "Face of Ice"
12:00 Stacey's Country Jamboree
1:30 Apollo 16 Coverage

WAGM Channel 8 Presque Isle (CBS, NBC, ABC)
9:00 Bugs Bunny Show
9:30 Scooby-Doo
10:00 Harlem Globetrotters
10:30 Here Come the Bears
11:00 Pebbles and Bamm-Bamm
11:30 Archie's TV Funnies
12:00 Sabrina
12:30 Josie and the Pussycats
1:00 Monkees
1:30 You Are There - "The Treason of Benedict Arnold"
2:00 Children's Film Festival - "Flash, the Sheep Dog"
3:00 Baseball - Boston @ New York
5:30 Golf - CBS Classic (joined in progress after Baseball)
6:30 Apollo 16 Coverage
7:30 CBS News
8:00 Lawrence Welk
9:00 All in the Family - "Flashback: Mike Meets Archie"
9:30 Mary Tyler Moore - "Today, I am a Ma'am" 
10:00 Dick Van Dyke - "People's Choice"
10:30 Arnie
11:00 Mission: Impossible - "Run For the Money"
12:00 Death Valley Days
12:30 Apollo 16 Coverage

SUNDAY, APRIL 23, 1972

CKCW Channel 2 Moncton, Channel 8 Charlottetown / CKLT Channel 9 Saint John (CTV)
2:00 Rex Humbard
3:00 It is Written
3:30 Faith and Music
4:00 Sacred Heart
4:15 Salvation Army
4:30 Day of Discovery
5:00 Untamed World
5:30 Question Period
6:00 Golf - Tournament of Champions
8:00 Room 222 - "Stay Awhile, Mr. Dream Chaser"
8:30 Human Journey - "Marriage"
9:30 Amazing Kreskin
10:00 NHL Hockey - Play-Offs
12:30 National News and Apollo 16

CBHT Channel 3 Halifax (CBC)
10:45 Pardon My French
11:15 What On Earth?
11:45 Klahanie
12:15 Keen Ice
12:45 Bewitched
1:15 A Way Out - "The Legal Rights of Canoers and Campers"
1:30 Apollo 16 Coverage
2:00 Analog
2:30 Country Canada
3:00 Film Interview - O.M. Solandt"
3:30 Kaleidosport - "Figure Skating and Volleyball"
5:00 Encounter
5:30 Apollo 16 Coverage
6:00 Audubon Wildlife Theatre - "Wanderings of a Naturalist"
6:30 Hymn Sing
7:00 Walt Disney - "The Light in the Forest: Pt. 1"
8:00 Rovers
8:30 Jimmy Stewart Show - "A Hunch in Time"
9:00 Flip Wilson
10:00 Whiteoaks of Jalna
11:00 Weekend
12:00 CBC News
12:20 News
12:30 Movie - The Man Who Finally Died (1963; Stanley Baker, Peter Cushing, Georgina Ward)

CBCT Channel 13 Charlottetown (CBC)
11:15 Pardon My French
11:45 What On Earth?
12:15 Klahanie
12:45 Par 27
1:15 A Way Out - "The Legal Rights of Canoers and Campers"
1:30 Apollo 16 Coverage
2:00 Analog
2:30 Country Canada
3:00 Film Interview - O.M. Solandt"
3:30 Kaleidosport - "Figure Skating and Volleyball"
5:00 Encounter
5:30 Apollo 16 Coverage
6:00 Audubon Wildlife Theatre - "Wanderings of a Naturalist"
6:30 Hymn Sing
7:00 Walt Disney - "The Light in the Forest: Pt. 1"
8:00 Rovers
8:30 Jimmy Stewart Show - "A Hunch in Time"
9:00 Flip Wilson
10:00 Whiteoaks of Jalna
11:00 Weekend
12:00 CBC News
12:20 News
12:30 Hawaii Five-O

CHAU Channel 5 Carleton, Quebec (SRC)
10:00 Laurel et Hardy
10:30 Le Prince Saphir
11:00 Le Jour du Seigneur
12:00 D'hier a demain
1:00 La Semaine Verte
2:00 Format 30 Dimanche
2:30 Invitation aux Loisirs
3:00 A Communiquer
4:30 L'Heure des quilles
5:30 Son et images
6:00 5-D
7:00 Objectif
7:30 Mini-Antenne
7:45 U.C.C.
8:00 Quelle famille!
8:30 L'Odyssee de l'equipe Cousteau - "Le Sort des loutres de mer: 1e partie"
9:30 Les Beaux Dimanches - "La Rondine"
11:30 Telejournal et sports
12:00 Politique Atout
12:30 Cinema - Ce soir ou jamais (1961; Anna Karina, Claude Rich, Georges Descrieres)

CHSJ (CBAT) Channel 4 Saint John / Channel 7 Moncton (CBC)
9:30 Rex Humbard
10:30 Care in the Home
11:00 Niven Miller
11:30 Museum Memo
12:00 Gospelaires
12:30 TV Nurse
1:00 New Life
1:30 Under Attack
2:30 Country Canada
3:00 Movie - Life With Father (1947; William Powell, Irene Dunne, Elizabeth Taylor)
5:00 Encounter
5:30 Apollo 16 Coverage
6:00 Audubon Wildlife Theatre - "Wanderings of a Naturalist"
6:30 Hymn Sing
7:00 Walt Disney - "The Light in the Forest: Pt. 1"
8:00 Rovers
8:30 Jimmy Stewart Show - "A Hunch in Time"
9:00 Flip Wilson
10:00 Whiteoaks of Jalna
11:00 Weekend
12:00 CBC News
12:20 Final Report

CBAFT Channel 11 Moncton (SRC)
10:00 Laurel et Hardy
10:30 Le Prince Saphir
11:00 Le Jour du Seigneur
12:00 D'hier a demain
1:00 La Semaine Verte
2:00 Format 30 Dimanche
2:30 Invitation aux Loisirs
3:00 A Communiquer
4:30 L'Heure des quilles
5:30 Son et images
6:00 5-D
7:00 Le Francais d'aujourd'hui
7:30 Telejournal
7:40 Nouvelles du sport
8:00 Quelle famille!
8:30 L'Odyssee de l'equipe Cousteau - "Le Sort des loutres de mer: 1e partie"
9:30 Les Beaux Dimanches - "La Rondine"
11:30 Telejournal et sports
12:00 Politique Atout

CJCB Channel 4 Sydney (CBC)
11:30 It is Written
12:00 Land and Sea
12:30 Church Service
1:00 Faith and Music
1:30 Damger Man
2:30 Country Canada
3:00 People's School
3:30 To Be Announced
4:00 Rex Humbard
5:00 Encounter
5:30 Apollo 16 Coverage
6:00 Audubon Wildlife Theatre - "Wanderings of a Naturalist"
6:30 Hymn Sing
7:00 Walt Disney - "The Light in the Forest: Pt. 1"
8:00 Rovers
8:30 Jimmy Stewart Show - "A Hunch in Time"
9:00 Flip Wilson
10:00 Whiteoaks of Jalna
11:00 Weekend
12:00 CBC News
12:20 News

CJCH Channel 5 Halifax (CTV)
9:45 Sacred Heart
10:00 National Film Board
10:30 University of the Air
11:30 Amazing Prophecies
12:00 Crossroads
12:30 It is Written
1:00 Rex Humbard
2:00 Oral Roberts
2:30 Day of Discovery
3:00 Faith and Music
3:30 Life and Times
4:00 Movie - What a Crazy World (1963; Michael Goodman, Joe Brown, Susan Maughan)
5:30 Me and the Chimp
6:00 Golf - Tournament of Champions
8:00 Room 222 - "Stay Awhile, Mr. Dream Chaser"
8:30 Human Journey - "Marriage"
9:30 Doctor in the House
10:00 NHL Hockey - Play-Offs
12:30 National News and Apollo 16
1:30 Prayer

CKCD Channel 7 Campbellton / Channel 12 Upsalquitch Lake (CBC, CTV)
1:00 Faith and Music
1:30 Day of Discovery
2:00 Analog
2:30 Country Canada
3:00 Film Interview - O.M. Solandt"
3:30 Outdoor Sportsman
4:00 Rex Humbard
5:00 Apollo 16 Coverage
6:00 Audubon Wildlife Theatre - "Wanderings of a Naturalist"
6:30 Journal
7:00 Undersea World of Jacques Cousteau
8:00 Rovers
8:30 Jimmy Stewart Show - "A Hunch in Time"
9:00 Flip Wilson
10:00 Whiteoaks of Jalna
11:00 Weekend
12:00 CBC News
12:20 News

WLBZ Channel 2 Bangor (NBC)
11:00 Apollo 16 Coverage
12:00 See, Touch, Feel
12:30 This is the Life
1:00 Faith For Today
1:30 Religious Town Hall
2:00 Apollo 16 Coverage
3:30 Chapionship Tennis
5:00 Apollo 16 Lunar Lift-Off
6:30 T.H.E. Cat
7:00 Comment!
7:30 NBC News
8:00 Wild Kingdom
8:30 Walt Disney - "The Light in the Forest: Pt. 1"
9:30 Jimmy Stewart Show - "A Hunch in Time"
10:00 Bonanza - "Bushwhacked"
11:00 Bold Ones - "Hall of Justice"
12:00 Perry Mason

WEMT (WVII) Channel 7 Bangor (ABC)
8:45 Bible Speaks
9:15 Cathedral of Tomorrow
10:15 Davey and Goliath
10:30 Uncle Waldo
11:00 Reluctant Dragon
11:30 Double Deckers
12:00 Bullwinkle
12:30 Make a Wish
1:00 Candlepin Bowling
2:00 NBA Basketball - Play-Offs
4:30 Curly O'Brien
6:00 Golf - Tournament of Champions
8:00 Hee-Haw
9:00 Burt Bacharach: Close to You
10:00 Tony Awards
12:00 ABC News
12:15 Billy James Hargis

WAGM Channel 8 Presque Isle (CBS, NBC, ABC)
9:15 Rex Humbard
10:15 Christophers
10:30 Groovie Goolies
11:00 Lamp Unto My Feet
11:30 Look Up and Live
12:00 Camera Three
12:30 Face the Nation
1:00 This is the Life
1:30 Apollo 16 Coverage
2:30 Issues and Answers
3:00 NHL Hockey - Play-Offs
5:30 Apollo 16 Lunar Lift-Off
6:00 Kid Talk
6:30 Animal World
7:00 60 Minutes
8:00 Lassie
8:30 Walt Disney - "The Light in the Forest: Pt. 1"
9:30 Jimmy Stewart Show - "A Hunch in Time"
10:00 Bonanza - "Bushwhacked"
11:00 Bold Ones - "Hall of Justice"
12:00 News

SATURDAY, APRIL 29, 1972

CKCW Channel 2 Moncton, Channel 8 Charlottetown / CKLT Channel 9 Saint John (CTV)
1:00 Rupert Bear
1:30 Rocky and His Pals
2:00 Batman
2:30 Spiderman
3:00 Thunderbirds
3:30 Stingray
4:00 Like Young
5:00 People's School
5:30 Wide World of Sports
7:00 News
7:05 Wrestling
8:00 Rollin' On the River (with guests Roger Miller, Tobi Lark, and David Wiffen)
9:00 Ellery Queen - "Don't Look Behind You"
11:00 Longstreet
12:00 National News
12:15 News
12:30 Movie - Human Duplicators (1965; George Nader, Barbara Nichols, George Macready)

CBHT Channel 3 Halifax (CBC)
11:00 Movie - Annie Get Your Gun (1950; Betty Hutton, Howard Keel, Louis Calhern)
12:30 Riverbank
1:00 Dr. Sandy
1:30 Wild Kingdom
2:00 World of Man - "CUSO"
2:30 Klahanie - "North Coast"
3:00 Baseball - Chicago @ Detroit
5:30 Sportsweek
6:00 Bugs Bunny/Road Runner Hour - "Tweet Dreams"/"Knighty Knight Bugs"/"One Froggy Evening"
7:00 CBC News
7:30 Replay
8:00 Montreal Variety
8:30 Reach For the Top
9:00 Movie - Jane Eyre (1971; George C. Scott, Susannah York, Ian Bannen)
11:00 Performers
11:30 Countrytime
12:00 CBC News
12:15 Provincial Affairs
12:15 News
12:30 Avengers

CBCT Channel 13 Charlottetown (CBC)
11:00 RCMP
11:30 Children's Cinema
12:30 Underdog
1:00 Tween Set
1:30 Wild Kingdom
2:00 World of Man - "CUSO"
2:30 Klahanie - "North Coast"
3:00 Baseball - Chicago @ Detroit
5:30 Sportsweek
6:00 Bugs Bunny/Road Runner Hour - "Tweet Dreams"/"Knighty Knight Bugs"/"One Froggy Evening"
7:00 CBC News
7:30 Replay
8:00 Let's Call the Whole Thing Orff
8:30 Bewitched
9:00 Movie - Jane Eyre (1971; George C. Scott, Susannah York, Ian Bannen)
11:00 Performers
11:30 Countrytime
12:00 CBC News
12:15 News
12:30 CBCT Late Show

CHAU Channel 5 Carleton, Quebec (SRC)
10:00 Yogi et Popotame
10:30 Le Roi Leo
11:00 Mon ami, Ben
11:30 Tour de Terre
12:00 Robin Fusee
12:30 Lassie
1:00 Les Corsaires
1:30 Le Monde en liberte
2:00 Golf et ses etoiles
3:00 Baseball - Chicago @ Detroit
5:45 Echos du sport
6:00 Lutte
7:00 Camera-moto
7:30 Objectif
8:00 Jeunesse
9:00 La Presence des Extra-Terrestres
10:50 Musique special
11:30 Telejournal et sports
12:00 Au Masculin
12:30 Cinema - Mandrin, bandit gentilhomme (1962; Georges Riviere, Silvia Montford, Jeanne Valerie)

CHSJ (CBAT) Channel 4 Saint John / Channel 7 Moncton (CBC)
9:30 Miss Ann
10:00 Movie - Snow White and the Three Stooges (1961; Moe Howard, Larry Fine, Carol Heiss)
12:00 Wild Kingdom
12:30 Reach For the Top
1:00 Movie - Stagecoach to Dancers' Rock (1962; Warren Stevens, Martin Landau, Jody Lawrence)
2:30 I Dream of Jeannie
3:00 Baseball - Chicago @ Detroit
5:30 Sportsweek
6:00 Bugs Bunny/Road Runner Hour - "Tweet Dreams"/"Knighty Knight Bugs"/"One Froggy Evening"
7:00 Hawaii Five-O
8:00 Mission: Impossible
9:00 Movie - Jane Eyre (1971; George C. Scott, Susannah York, Ian Bannen)
11:00 Performers
11:30 Countrytime
12:00 CBC News
12:15 News
12:30 Movie - Strangers On a Train (1951; Farley Granger, Ruth Roman, Robert Walker)

CBAFT Channel 11 Moncton (SRC)
10:00 Yogi et Popotame
10:30 Le Roi Leo
11:00 Mon ami, Ben
11:30 Tour de Terre
12:00 Robin Fusee
12:30 Lassie
1:00 Les Corsaires
1:30 Le Monde en liberte
2:00 Golf et ses etoiles
3:00 Baseball - Chicago @ Detroit
5:45 Echos du sport
6:00 Droit de regard
7:00 Camera-moto
7:30 Telejournal
7:45 Nouvelles du sport
8:00 Cent filles a marier
9:00 La Presence des Extra-Terrestres
10:50 Musique special
11:30 Telejournal et sports
12:00 Au Masculin
12:30 Cinema - Mandrin, bandit gentilhomme (1962; Georges Riviere, Silvia Montford, Jeanne Valerie)

CJCB Channel 4 Sydney (CBC)
1:00 Wrestling
2:00 World of Man - "CUSO"
2:30 Klahanie - "North Coast"
3:00 Baseball - Chicago @ Detroit
5:30 Sportsweek
6:00 Bugs Bunny/Road Runner Hour - "Tweet Dreams"/"Knighty Knight Bugs"/"One Froggy Evening"
7:00 Evening Movie
8:30 Saturday Night
9:00 Movie - Jane Eyre (1971; George C. Scott, Susannah York, Ian Bannen)
11:00 Performers
11:30 Countrytime
12:00 CBC News
12:15 Provincial Affairs
12:20 Movie - Gentlemen Prefer Blonds (1953; Jane Russell, Marilyn Monroe, Charles Coburn)

CJCH Channel 5 Halifax (CTV)
10:20 Report
10:30 University of the Air
12:00 Death Valley
12:30 Rupert Bear
1:00 Rocky and His Pals
1:30 Tumbleweed
2:00 Claire Olsen
2:30 Make Mine Country
3:00 Movie - Walk the Proud Land (1956; Audie Murphy, Anne Bancroft, Pat Crowley)
4:30 Water World
5:00 All in the Swing
5:30 Wide World of Sports
7:00 Wrestling
8:00 Rollin' On the River (with guests Roger Miller, Tobi Lark, and David Wiffen)
9:00 Ellery Queen - "Don't Look Behind You"
11:00 Under Attack
12:00 National News
12:15 News
12:30 Movie - Male Companion (1966; Jean-Pierre Cassel, Catherine Deneuve, Jean-Pierre Marielle)

CKCD Channel 7 Campbellton / Channel 12 Upsalquitch Lake (CBC, CTV)
1:00 Rupert Bear
1:30 Rocky and His Pals
2:00 Batman
2:30 Spiderman
3:00 Baseball - Chicago @ Detroit
5:30 Sportsweek
6:00 Bugs Bunny/Road Runner Hour - "Tweet Dreams"/"Knighty Knight Bugs"/"One Froggy Evening"
7:00 News
7:05 Wrestling
8:00 Ironside
9:00 Movie - Jane Eyre (1971; George C. Scott, Susannah York, Ian Bannen)
11:00 Performers
11:30 Countrytime
12:00 CBC News
12:15 News
12:30 Movie - South Sea Sinner (1950; MacDonald Carey, Shelley Winters, Luther Adler)

WLBZ Channel 2 Bangor (NBC)
9:00 Dr. Dolittle
9:30 Deputy Dawg
10:00 Woody Woodpecker
10:30 Pink Panther
11:00 Jetsons
11:30 Barrier Reef
12:00 Take a Great Step - "People"
1:00 Mr. Wizard
1:30 Bugaloos
2:00 Roller Derby
3:00 Baseball - Chicago @ Detroit
5:30 David Frost
7:00 Primus
7:30 Glad Tidings
8:00 NBC News
8:30 Circus
9:00 Emergency! - "Mascot"
10:00 Movie - Journey to the Far Side of the Sun (1969; Roy Thinnes, Lynn Loring, Patrick Wymark)
12:00 Movie - Carousel (1956; Gordon MacRae, Shirley Jones, Cameron Mitchell)

WEMT (WVII) Channel 7 Bangor (ABC)
9:00 Jerry Lewis
9:30 Road Runner Show - "Scrambled Aches"/"Hawaiian Aye Aye"/"Dr. Jerkyl's Hide"
10:00 Funky Phantom
10:30 Jackson Five
11:00 Bewitched
11:30 Lidsville
12:00 Curiosity Shop
1:00 Jonny Quest
1:30 Lancelot Link, Secret Chimp
2:00 American Bandstand
3:00 Hee-Haw
4:00 Fun N' Fantoms
4:30 Golf - Byron Nelson Classic
6:00 Wide World of Sports
7:30 Bud Leavitt
8:00 Death Valley Days
8:30 American Adventure
9:00 Bewitched - "Bewitched, Bothered, and Baldoni"
9:30 Movie - The Death of Me Yet (1971; Darren McGavin, Rosemary Forsyth, Richard Basehart)
11:00 Sixth Sense - "With This Ring I Thee Kill"
12:00 Stacey's Country Jamboree

WAGM Channel 8 Presque Isle (CBS, NBC, ABC)
9:00 Bugs Bunny Show
9:30 Scooby-Doo
10:00 Harlem Globetrotters
10:30 Here Come the Bears
11:00 Pebbles and Bamm-Bamm
11:30 Archie's TV Funnies
12:00 Sabrina
12:30 Josie and the Pussycats
1:00 Monkees
1:30 You Are There - "The Record Ride of the Pony Express, May 12, 1860"
2:00 Children's Film Festival - "Lost in Pyjamas"
3:00 Death Valley Days
3:30 Baseball - Boston @ Texas
6:00 Mark Wilson's Magic Circus
7:00 Water World
7:30 CBS News
8:00 Lawrence Welk
9:00 All in the Family - "The Election Story"
9:30 Mary Tyler Moore - "He's No Heavy... He's My Brother"
10:00 Dick Van Dyke - "The Conductor and the Lady"
10:30 Arnie
11:00 Mission: Impossible - "The Connection"
12:00 Cinema '72

SUNDAY, APRIL 30, 1972

CKCW Channel 2 Moncton, Channel 8 Charlottetown / CKLT Channel 9 Saint John (CTV)
2:00 Rex Humbard
3:00 NHL Hockey - Play-Offs
5:30 Question Period
6:00 Untamed World
6:30 Journal
7:00 Department S - "The Man Who Got a New Face"
8:00 Room 222 - "K-W-W-H"
8:30 Mod Squad - "And a Little Child Shall Bleed Them"
9:30 Amazing Kreskin (with guest Nipsey Russell)
10:00 W-5
11:00 Mannix - "Days Beyond Recall"
12:00 CTV News
12:20 News

CBHT Channel 3 Halifax (CBC)
11:15 Pardon My French
11:45 What On Earth?
12:15 Klahanie
12:45 Keen Ice
1:15 Bewitched
1:45 A Way Out - "Canoes"
2:00 Analog
2:30 Country Canada
3:00 Distinguished Canadians
3:30 Kaleidosport
5:00 Encounter
5:30 New Majority
6:00 Audubon Wildlife Theatre - "Family in the Wilderness"
6:30 Hymn Sing
7:00 Walt Disney - "The Light in the Forest: Pt. 2"
8:00 Rovers - "Lamb and a Handful of Sugar"
8:30 Jimmy Stewart Show - "The Identity Crisis"
9:00 Flip Wilson
10:00 Whiteoaks of Jalna
11:00 Weekend
12:00 CBC News
12:20 News
12:30 Movie - Great Catherine (1968; Peter O'Toole, Zero Mostel, Jeanne Moreau)

CBCT Channel 13 Charlottetown (CBC)
11:15 Pardon My French
11:45 What On Earth?
12:15 Klahanie
12:45 Par 27
1:15 Anthology
1:45 A Way Out - "Canoes"
2:00 Analog
2:30 Country Canada
3:00 Distinguished Canadians
3:30 Kaleidosport
5:00 Encounter
5:30 New Majority
6:00 Audubon Wildlife Theatre - "Family in the Wilderness"
6:30 Hymn Sing
7:00 Walt Disney - "The Light in the Forest: Pt. 2"
8:00 Rovers - "Lamb and a Handful of Sugar"
8:30 Jimmy Stewart Show - "The Identity Crisis"
9:00 Flip Wilson
10:00 Whiteoaks of Jalna
11:00 Weekend
12:00 CBC News
12:20 News
12:30 Hawaii Five-O

CHAU Channel 5 Carleton, Quebec (SRC)
10:00 Laurel et Hardy
10:30 Le Prince Saphir
11:00 Le Jour du Seigneur
12:00 D'hier a demain - "Les Mysteres de l'Himalaya"
1:00 La Semaine Verte
2:00 Format 30 Dimanche
2:30 Invitation aux Loisirs
3:00 A Communiquer
4:30 L'Heure des quilles
5:30 Son et images
6:00 5-D
7:00 Objectif
7:30 Mini-Antenne
7:45 U.C.C.
8:00 Quelle famille!
8:30 L'Odyssee de l'equipe Cousteau - "Le Sort des loutres de mer: 2e partie"
9:30 Les Beaux Dimanches - "Salome"
11:00 La Fleche du temps
11:30 Telejournal et sports
12:00 Politique Atout
12:30 Cinema - Kapo (1960; Susan Strasberg, Laurent Terzieff, Emmanuelle Riva)

CHSJ (CBAT) Channel 4 Saint John / Channel 7 Moncton (CBC)
8:45 Sacred Heart
9:00 Land and Sea
9:30 Rex Humbard
10:30 Care in the Home
11:00 Niven Miller
11:30 Museum Memo
12:00 Gospelaires
12:30 TV Nurse
1:00 New Life
1:30 Under Attack
2:30 Country Canada
3:00 Movie - The Sea Chase (1955; John Wayne, Lana Turner, David Farrar)
4:30 Newscope
5:00 Encounter
5:30 New Majority
6:00 Audubon Wildlife Theatre - "Family in the Wilderness"
6:30 Hymn Sing
7:00 Walt Disney - "The Light in the Forest: Pt. 2"
8:00 Rovers - "Lamb and a Handful of Sugar"
8:30 Jimmy Stewart Show - "The Identity Crisis"
9:00 Flip Wilson
10:00 Whiteoaks of Jalna
11:00 Weekend
12:00 CBC News
12:20 Final Report

CBAFT Channel 11 Moncton (SRC)
10:00 Laurel et Hardy
10:30 Le Prince Saphir
11:00 Le Jour du Seigneur
12:00 D'hier a demain - "Les Mysteres de l'Himalaya"
1:00 La Semaine Verte
2:00 Format 30 Dimanche
2:30 Invitation aux Loisirs
3:00 A Communiquer
4:30 L'Heure des quilles
5:30 Son et images
6:00 5-D
7:00 Le Francais d'aujourd'hui
7:30 Telejournal
7:40 Nouvelles du sport
8:00 Quelle famille!
8:30 L'Odyssee de l'equipe Cousteau - "Le Sort des loutres de mer: 2e partie"
9:30 Les Beaux Dimanches - "Salome"
11:00 La Fleche du temps
11:30 Telejournal et sports
12:00 Politique Atout

CJCB Channel 4 Sydney (CBC)
11:30 It is Written
12:00 Land and Sea
12:30 Church Service
1:00 Faith and Music
1:30 Danger Man
2:30 Country Canada
3:00 People's School
3:30 To Be Announced
4:00 Rex Humbard
5:00 Encounter
5:30 New Majority
6:00 Audubon Wildlife Theatre - "Family in the Wilderness"
6:30 Hymn Sing
7:00 Walt Disney - "The Light in the Forest: Pt. 2"
8:00 Rovers - "Lamb and a Handful of Sugar"
8:30 Jimmy Stewart Show - "The Identity Crisis"
9:00 Flip Wilson
10:00 Whiteoaks of Jalna
11:00 Weekend
12:00 CBC News
12:20 News

CJCH Channel 5 Halifax (CTV)
9:45 Sacred Heart
10:00 National Film Board
10:30 University of the Air
11:30 Amazing Prophecies
12:00 Crossroads
12:30 It is Written
1:00 Rex Humbard
2:00 Oral Roberts
2:30 Day of Discovery
3:00 NHL Hockey - Play-Offs
5:30 Movie - Abbott and Costello Meet Dr. Jekyll and Mr. Hyde (1953; Bud Abbott, Lou Costello, Boris Karloff)
7:00 Me and the Chimp
7:30 Untamed World
8:00 Room 222 - "K-W-W-H"
8:30 Mod Squad - "And a Little Child Shall Bleed Them"
9:30 Doctor in the House
10:00 W-5
11:00 Amazing Kreskin (with guest Nipsey Russell)
11:30 Question Period
12:00 National News
12:20 News
12:30 Yoga
1:00 Prayer

CKCD Channel 7 Campbellton / Channel 12 Upsalquitch Lake (CBC, CTV)
1:00 Faith and Music
1:30 Day of Discovery
2:00 Analog
2:30 Country Canada
3:00 Distinguished Canadians
3:30 Outdoor Sportsman
4:00 Rex Humbard
5:00 Encounter
5:30 New Majority
6:00 Audubon Wildlife Theatre - "Family in the Wilderness"
6:30 Journal
7:00 Department S - "The Man Who Got a New Face"
8:00 Rovers - "Lamb and a Handful of Sugar"
8:30 Jimmy Stewart Show - "The Identity Crisis"
9:00 Flip Wilson
10:00 Whiteoaks of Jalna
11:00 Weekend
12:00 CBC News
12:20 News

WLBZ Channel 2 Bangor (NBC)
12:30 Faith For Today
1:00 This is the Life
1:30 Religious Town Hall
2:00 Meet the Press
2:30 Man and Dog
3:00 Mike Douglas
4:30 Chapionship Tennis
6:30 T.H.E. Cat
7:00 Comment!
7:30 NBC News
8:00 Wild Kingdom
8:30 Walt Disney - "The Light in the Forest: Pt. 2"
9:30 Jimmy Stewart Show - "The Identity Crisis"
10:00 Bonanza - "Trouble Town"
11:00 Bold Ones - "Close-Up"
12:00 Perry Mason

WEMT (WVII) Channel 7 Bangor (ABC)
8:45 Bible Speaks
9:15 Cathedral of Tomorrow
10:15 Davey and Goliath
10:30 Uncle Waldo
11:00 Reluctant Dragon
11:30 Double Deckers
12:00 Bullwinkle
12:30 Make a Wish
1:00 Candlepin Bowling
2:00 Bud Leavitt
2:30 Issues and Answers
3:00 Curly O'Brien
4:30 Golf - Byron Nelson Classic
7:30 Championship Automobile Racing
8:00 Curly O'Brien
9:00 F.B.I. - "Recurring Nightmare"
10:00 Movie - Assignment: Munich (1972;  Richard Basehart, Roy Scheider, Lesley Ann Warren)
12:00 ABC News
12:15 Billy James Hargis

WAGM Channel 8 Presque Isle (CBS, NBC, ABC)
9:15 Rex Humbard
10:15 Christophers
10:30 Groovie Goolies
11:00 Lamp Unto My Feet
11:30 Look Up and Live
12:00 Camera Three
12:30 Face the Nation
1:00 This is the Life
1:30 Face the Nation
2:00 Meet the Press
2:30 Issues and Answers
3:00 NHL Hockey - Play-Offs
5:30 Lee Travino
6:00 Kid Talk
6:30 Animal World
7:00 60 Minutes
8:00 Lassie
8:30 Walt Disney - "The Light in the Forest: Pt. 2"
9:30 Jimmy Stewart Show - "The Identity Crisis"
10:00 Bonanza - "Trouble Town"
11:00 Bold Ones - "Close-Up"
12:00 News

WEDNESDAY, MAY 3, 1972

CKCW Channel 2 Moncton, Channel 8 Charlottetown / CKLT Channel 9 Saint John (CTV)
11:30 University of the Air
12:00 Small Talk
12:30 First Edition
12:45 Movie - Sally and Saint Anne (1952; Ann Blyth, Edmund Gwenn, John McIntyre)
2:25 Peggy's Place
2:55 News
3:00 Yoga
3:30 What's the Good Word?
4:00 Another World
4:30 Anything You Can Do
5:00 Bugs Bunny and Friends
5:30 I Love Lucy
5:50 Today
6:20 All About Faces
6:50 Winner's Circle
7:00 Beat the Clock
7:30 Truth or Consequences
8:00 Me and the Chimp
8:30 Courtship of Eddie's Father - "A Little Red"
9:00 Undersea World of Jacques Cousteau
10:00 Please, Sir
10:30 Jason King
11:30 Sportsbeat '72
12:00 National News
12:20 News

CBHT Channel 3 Halifax (CBC)
9:25 News
9:30 Nova Scotia Schools
11:00 Mr. Dressup
11:30 Friendly Giant
11:45 Chez Helene
12:00 Sesame Street
1:00 Roundabout
1:30 Luncheon Date
2:00 Dick Van Dyke - "Divorce"
2:30 Galloping Gourmet
3:00 Paul Bernard
3:30 Anthology
4:00 Take 30
4:30 Edge of Night
5:00 Family Court
5:30 Northern Summer
6:00 Video One
6:30 Gazette
7:30 Andy of Mayberry
8:00 Get Smart
8:30 Singalong Jubilee
9:00 Vacation Canada
10:00 Creedence Clearwater Revival
11:00 People of the Seal
11:30 Sportsweek
12:00 National News
12:15 Viewpoint
12:20 News
12:35 Father, Dear Father

CBCT Channel 13 Charlottetown (CBC)
9:30 Nova Scotia Schools
11:00 Mr. Dressup
11:30 Friendly Giant
11:45 Chez Helene
12:00 Sesame Street
1:00 Laurel and Hardy
1:30 Luncheon Date
2:00 Dick Van Dyke - "Divorce"
2:30 Galloping Gourmet
3:00 Paul Bernard
3:30 Anthology
4:00 Take 30
4:30 Edge of Night
5:00 Family Court
5:30 Northern Summer
6:00 Video One
6:30 News
7:00 Island Gazette
7:30 Andy of Mayberry
8:00 Get Smart
8:30 Singalong Jubilee
9:00 Vacation Canada
10:00 Creedence Clearwater Revival
11:00 People of the Seal
11:30 Sportsweek
12:00 National News
12:15 Viewpoint
12:20 News
12:35 Saint

CHAU Channel 5 Carleton, Quebec (SRC)
10:00 En Mouvement
10:15 Les Oraliens
10:30 L'Ecole chez vous
11:00 Le Manege Enchante
11:15 Clak
11:30 Monsieur Pipo
12:00 Chroniques de France
12:30 Linus
1:00 Chevalier du ciel
1:30 Bou-Bou dans le metro
2:30 Madame est servie
3:30 Pour vous, madames
4:00 Femme d'Aujourd'hui
5:00 Bobino
5:30 Fanfreluche
6:00 Walt Disney presente
7:00 Studio-5
8:00 Claude Blanchard
9:00 Cinema - Le Cave se rebiffe (1961; Jean Gabin, Martine Carol, Francoise Rosay)
11:30 Telejournal et sports
12:00 Ce soir, Jean-Pierre
12:30 Rencontre
1:00 Cinema - Faisons un reve (1936; Sacha Guitry, Jacqueline Delubac, Pierre Bertin)

CHSJ (CBAT) Channel 4 Saint John / Channel 7 Moncton (CBC)
9:30 Nova Scotia Schools
11:00 Mr. Dressup
11:30 Friendly Giant
11:45 Chez Helene
12:00 Sesame Street
1:00 News
1:05 Movie - Mickey One (1965; Warren Beatty, Alexandra Stewart, Hurd Hatfield)
2:30 Magazine
3:00 Family Court
3:30 Drop in
4:00 Take 30
4:30 Edge of Night
5:00 Flintstones
5:30 Cartoon Theatre
6:00 Spectroscope
6:25 Evening Report
6:40 Movie - Finian's Rainbow (1968; Fred Astaire, Petula Clark, Keenan Wynn)
9:00 Vacation Canada
10:00 Creedence Clearwater Revival
11:00 People of the Seal
11:30 Sportsweek
12:00 National News
12:20 Final Report

CBAFT Channel 11 Moncton (SRC)
10:00 En Mouvement
10:15 Les Oraliens
10:30 L'Ecole chez vous
11:00 Le Manege Enchante
11:15 Clak
11:30 Monsieur Pipo
12:00 Chroniques de France
12:30 Linus
1:00 Chevalier du ciel
1:30 Bou-Bou dans le metro
2:30 Cinema - L'Heritier de Zorro (1952; Walter Chiari, Delia Scala, Carlo Ninchi)
4:00 Femme d'Aujourd'hui
5:00 Bobino
5:30 Fanfreluche
6:00 Walt Disney presente
7:00 Le Gourmet farfelu
7:30 Telejournal
8:00 Objectif
8:30 Ma Sorciere bien aimee
9:00 Cinema - Le Cave se rebiffe (1961; Jean Gabin, Martine Carol, Francoise Rosay)
11:30 Telejournal et sports
12:00 Ce soir, Jean-Pierre
12:30 Rencontre

CJCB Channel 4 Sydney (CBC)
9:30 Nova Scotia Schools
11:00 Mr. Dressup
11:30 Friendly Giant
11:45 Chez Helene
12:00 Sesame Street
1:00 Wednesday Matinee
2:55 News
3:05 Conversation
3:30 My Three Sons
4:00 Take 30
4:30 Edge of Night
5:00 Family Court
5:30 Drop in
6:00 TV Report
7:00 Reach For the Top
7:30 Marcus Welby, M.D.
8:30 Ian Tyson
9:00 Vacation Canada
10:00 Credence Clearwater Revival
11:00 People of the Seal
11:30 Sportsweek
12:00 News

CJCH Channel 5 Halifax (CTV)
10:25 Report
11:00 University of the Air
11:30 Yoga
12:00 All About Faces
12:30 2885
1:00 Movie - Hell Drivers (1957; Stanley Baker, Patrick McGoohan, William Hartnell)
3:00 Anything You Can Do
3:30 What's the Good Word?
4:00 Another World
4:30 I Love Lucy
5:00 Flintstones
5:30 I.D.
6:00 News
6:30 Truth or Consequences
7:00 Kiwanis Auction
12:00 News
12:30 Yoga
1:00 Prayer

CKCD Channel 7 Campbellton / Channel 12 Upsalquitch Lake (CBC, CTV)
11:00 Mr. Dressup
11:30 Friendly Giant
11:45 Chez Helene
12:00 Small Talk
12:30 First Edition
12:45 Movie - Sally and Saint Anne (1952; Ann Blyth, Edmund Gwenn, John McIntyre)
2:25 Peggy's Place
2:55 News
3:00 Family Court
3:30 Drop in
4:00 Take 30
4:30 Edge of Night
5:00 Bugs Bunny and Friends
5:30 I Love Lucy
5:50 Today
6:20 All About Faces
6:50 Winner's Circle
7:00 Beat the Clock
7:30 Truth or Consequences
8:00 Me and the Chimp
8:30 Courtship of Eddie's Father - "A Little Red"
9:00 Vacation Canada
10:00 Creedence Clearwater Revival
11:00 People of the Seal
11:30 Sportsweek
12:00 National News
12:20 Spectroscope
12:45 News

WLBZ Channel 2 Bangor (NBC)
7:55 University of Maine Farm Report
8:00 Today
10:00 My Backyard
10:30 Dialing For Dollars
11:00 Dinah's Place
11:30 Concentration
12:00 Sale of the Century
12:30 Hollywood Squares
1:00 Jeopardy
1:30 Who? What? Where?
2:00 Galloping Gourmet
2:30 Three On a Match
3:00 Days of Our Lives
3:30 Doctors
4:00 Another World
4:30 Return to Peyton Place
5:00 Somerset
5:30 Munsters
6:00 Big Valley
7:00 News
7:30 NBC News
8:00 To Tell the Truth
8:30 Dragnet
9:00 Adam-12 - "Million Dollar Buff"
9:30 Hallmark Hall of Fame - "The Price"
11:00 Night Gallery - "House... With Ghost"
12:00 News
12:30 Tonight Show

WEMT (WVII) Channel 7 Bangor (ABC)
10:00 Romper Room
10:30 New Zoo Revue
11:00 Morning Movie
12:30 Bewitched
1:00 Password
1:30 Split Second
2:00 All My Children
2:30 Let's Make a Deal
3:00 Newlywed Game
3:30 Dating Game
4:00 General Hospital
4:30 One Life to Live
5:00 Love, American Style
5:30 Bozo
6:30 News
7:00 ABC News
7:30 Bill Anderson
8:00 Curly O'Brien
8:30 Dr. Simon Locke
9:00 Movie - My Favorite Spy (1951; Bob Hope, Hedy Lamarr, John Archer)
11:00 Smith Family
11:30 Marty Feldman Comedy Machine
12:00 News
12:30 Dick Cavett

WAGM Channel 8 Presque Isle (CBS, NBC, ABC)
8:00 Today
10:00 Captain Kangaroo
11:00 Dinah's Place
11:30 Concentration
12:00 Sale of the Century
12:30 Love of Life
1:00 Where the Heart is
1:30 Search For Tomorrow
2:00 What's My Line?
2:30 As the World Turns
3:00 Love is a Many Splendoured Thing
3:30 Guiding Light
4:00 Secret Storm
4:30 Edge of Night
5:00 Amateur's Guide to Love
5:30 Merv Griffin
7:00 News
8:00 Evening News
8:30 Untamed World
9:00 Carol Burnett (with guests Dick Martin and Steve Lawrence)
10:00 Medical Centre - "Martyr"
11:00 Mannix - "Days Beyond Recall"
12:00 News
12:30 Tonight Show

SATURDAY, MAY 6, 1972

CKCW Channel 2 Moncton, Channel 8 Charlottetown / CKLT Channel 9 Saint John (CTV)
1:00 Stingray
1:30 Rocky and His Pals
2:00 Batman
2:30 Spiderman
3:00 Like Young
4:00 Water World
4:30 International Wrestling
5:30 Wide World of Sports
7:00 News
7:05 Grand Prix Wrestling
8:00 Rollin' On the River (with guests Rosemary Radcliffe, Don Cullen, and Edward and Harding)
9:00 Movie - Heller in Pink Tights (1960; Sophia Loren, Anthony Quinn, Margaret O'Brien)
11:00 Longstreet
12:00 National News
12:15 News
12:30 Movie - Theatre of Death (1967; Christopher Lee, Julian Glover, Lelia Goldoni)

CBHT Channel 3 Halifax (CBC)
11:00 Movie - The Fool Killer (1965; Anthony Perkins, Dana Elcar, Henry Hull)
12:30 Riverbank
1:00 Dr. Sandy
1:30 Wild Kingdom
2:00 World of Man - "Richard Lester, Filmmaker"
2:30 Klahanie - "Wood Ducks World"
3:00 Kaleidosport
5:00 Wreckers
5:30 Land and Sea
6:00 Kentucky Derby
7:00 CBC News
7:30 Replay
8:00 Montreal Variety
8:30 Dive, Nova Scotia
8:45 Lacrosse
9:00 Six Wives of Henry VIII
10:30 Bless This House - "Another Lost Weekend"
11:00 Hart and Lorne
11:30 Countrytime
12:00 CBC News
12:15 Provincial Affairs
12:20 News
12:30 CBC Late Movie

CBCT Channel 13 Charlottetown (CBC)
11:00 RCMP
11:30 Children's Cinema
12:30 Underdog
1:00 Tween Set
1:30 Wild Kingdom
2:00 World of Man - "Richard Lester, Filmmaker"
2:30 Klahanie - "Wood Ducks World"
3:00 Kaleidosport
5:00 To Be Announced
5:30 Land and Sea
6:00 Kentucky Derby
7:00 CBC News
7:30 Replay
8:00 Let's Call the Whole Thing Orff
8:30 Bewitched
9:00 Six Wives of Henry VIII
10:30 Bless This House - "Another Lost Weekend"
11:00 Hart and Lorne
11:30 Countrytime
12:00 CBC News
12:15 News
12:30 CBCT Late Show

CHAU Channel 5 Carleton, Quebec (SRC)
10:00 Yogi et Popotame
10:30 Le Roi Leo
11:00 Mon ami, Ben
11:30 Tour de Terre
12:00 Robin Fusee
12:30 Lassie
1:00 Les Corsaires
1:30 Le Monde en liberte
2:00 Golf et ses etoiles
3:00 Baseball - Houston @ Chicago
5:45 Echos du sport
6:00 Lutte
7:00 Camera-moto
7:30 Objectif
8:00 Jeunesse
9:00 L'Odyssee de l'equipe Cousteau - "La Caverne engloutie"
10:00 Cinema - Le Fou de cirque (1958; Danny Kaye, Pier Angeli, Noel Purcell)
11:30 Telejournal et sports
12:00 Au Masculin
12:30 Cinema - Adolphe, ou l'age tendre (1968; Ulla Jacobsson, Philippe Noiret, Jean-Claude Dauphin)

CHSJ (CBAT) Channel 4 Saint John / Channel 7 Moncton (CBC)
9:30 Miss Ann
10:00 Movie - The Son of Robin Hood (1958; David Hedison, June Laverick, David Farrar)
12:00 Wild Kingdom
12:30 Reach For the Top
1:00 Movie - The Showdown (1950; Bill Elliott, Walter Brennan, Marie Windsor)
2:30 Dick Van Dyke
3:00 Kaleidosport
5:00 Canadian International Tennis
6:00 Kentucky Derby
7:00 Hawaii Five-O
8:00 Mission: Impossible
9:00 Six Wives of Henry VIII
10:30 Bless This House - "Another Lost Weekend"
11:00 Hart and Lorne
11:30 Countrytime
12:00 CBC News
12:15 News
12:30 Movie - One Million Years B.C. (1966; Raquel Welch, John Richardson, Percy Herbert)

CBAFT Channel 11 Moncton (SRC)
10:00 Yogi et Popotame
10:30 Le Roi Leo
11:00 Mon ami, Ben
11:30 Tour de Terre
12:00 Robin Fusee
12:30 Lassie
1:00 Les Corsaires
1:30 Le Monde en liberte
2:00 Golf et ses etoiles
3:00 Baseball - Houston @ Chicago
5:45 Echos du sport
6:00 Droit de regard
7:00 Camera-moto
7:30 Telejournal
7:45 Nouvelles du sport
8:00 Cent filles a marier
9:00 L'Odyssee de l'equipe Cousteau - "La Caverne engloutie"
10:00 Cinema - Le Fou de cirque (1958; Danny Kaye, Pier Angeli, Noel Purcell)
11:30 Telejournal et sports
12:00 Au Masculin
12:30 Cinema - Adolphe, ou l'age tendre (1968; Ulla Jacobsson, Philippe Noiret, Jean-Claude Dauphin)

CJCB Channel 4 Sydney (CBC)
1:00 Wrestling
2:00 World of Man - "Richard Lester, Filmmaker"
2:30 Klahanie - "Wood Ducks World"
3:00 Kaleidosport
5:00 Canadian International Tennis
6:00 Kentucky Derby
7:00 Evening Movie
8:30 Saturday Night
9:00 Six Wives of Henry VIII
10:30 Bless This House - "Another Lost Weekend"
11:00 Hart and Lorne
11:30 Countrytime
12:00 CBC News
12:15 Provincial Affairs
12:20 CJCB Late Movie

CJCH Channel 5 Halifax (CTV)
10:20 Report
10:30 University of the Air
12:00 Death Valley
12:30 Rupert Bear
1:00 Rocky and His Pals
1:30 Tumbleweed
2:00 Claire Olsen
2:30 Make Mine Country
3:00 Movie - The Golden Horde (1951; Ann Blyth, David Farrar, George Macready)
4:30 Water World
5:00 All in the Swing
5:30 Wide World of Sports
7:00 Wrestling
8:00 Rollin' On the River (with guests Rosemary Radcliffe, Don Cullen, and Edward and Harding)
9:00 Movie - Heller in Pink Tights (1960; Sophia Loren, Anthony Quinn, Margaret O'Brien)
11:00 Under Attack
12:00 National News
12:15 News
12:30 Movie - Sabrina (1954; Humphrey Bogart, Audrey Hepburn, William Holden)

CKCD Channel 7 Campbellton / Channel 12 Upsalquitch Lake (CBC, CTV)
1:00 Stingray
1:30 Rocky and His Pals
2:00 Batman
2:30 Spiderman
3:00 Kaleidosport
5:00 Canadian International Tennis
6:00 Kentucky Derby
7:00 News
7:05 Grand Prix Wrestling
8:00 Ironside
9:00 Six Wives of Henry VIII
10:30 Bless This House - "Another Lost Weekend"
11:00 Hart and Lorne
11:30 Countrytime
12:00 CBC News
12:15 News
12:30 Movie - Kiss of Fire (1955; Jack Palance, Barbara Rush, Rex Reason)

WLBZ Channel 2 Bangor (NBC)
9:00 Dr. Dolittle
9:30 Deputy Dawg
10:00 Woody Woodpecker
10:30 Pink Panther
11:00 Jetsons
11:30 Barrier Reef
12:00 Take a Great Step - "Sleep and Dreams"
1:00 Mr. Wizard
1:30 Bugaloos
2:00 Roller Derby
3:00 Baseball - Houston @ Chicago
5:30 David Frost
7:00 Primus
7:30 Glad Tidings
8:00 NBC News
8:30 Circus
9:00 Emergency! - "Botulism"
10:00 Movie - Marriage- Year One (1971; Sally Field, Robert Pratt, William Windom)
12:00 Movie - A High Wind in Jamaica (1965; Anthony Quinn, James Coburn, Dennis Price)

WEMT (WVII) Channel 7 Bangor (ABC)
9:00 Jerry Lewis
9:30 Road Runner Show - "Sugar and Spies"/"A Bird in a Guilty Cage"/"Cannery Woe"
10:00 Funky Phantom
10:30 Jackson Five
11:00 Bewitched
11:30 Lidsville
12:00 Curiosity Shop
1:00 Jonny Quest
1:30 Lancelot Link, Secret Chimp
2:00 American Bandstand
3:00 Saturday Matinee
6:00 Wide World of Sports
7:30 Bud Leavitt
8:00 Death Valley Days
8:30 American Adventure
9:00 Bewitched - "Paris- Witch's Style"
9:30 Movie - See the Man Run (1971; Robert Culp, Angie Dickinson, Eddie Albert)
11:00 Sixth Sense - "The House That Cried Murder"
12:00 Stacey's Country Jamboree

WAGM Channel 8 Presque Isle (CBS, NBC, ABC)
9:00 Bugs Bunny Show
9:30 Scooby-Doo
10:00 Harlem Globetrotters
10:30 Here Come the Bears
11:00 Pebbles and Bamm-Bamm
11:30 Archie's TV Funnies
12:00 Sabrina
12:30 Josie and the Pussycats
1:00 Monkees
1:30 You Are There - "The Torment of Joan of Arc"
2:00 Children's Film Festival - "Boy With Glasses" 
3:00 Have Gun, Will Travel
3:30 Baseball - Boston @ Minnesota
6:00 Kentucky Derby
7:00 Water World
7:30 CBS News
8:00 Lawrence Welk
9:00 All in the Family - "Edith's Accident"
9:30 Mary Tyler Moore - "The Six-and-a-Half-Year Itch"
10:00 Dick Van Dyke 
10:30 Arnie - "Surprise, Surprise!"
11:00 Mission: Impossible - "The Bride"
12:00 Movie - Sodom and Gomorrah (1962; Stewart Granger, Stanley Baker, Pier Angeli)

SUNDAY, MAY 7, 1972

CKCW Channel 2 Moncton, Channel 8 Charlottetown / CKLT Channel 9 Saint John (CTV)
2:00 Rex Humbard
3:00 Stanley Cup: Game 4
5:30 Question Period
6:00 Golf - Ladies' PGA Classic
7:30 Journal
8:00 Room 222 - "And in This Corner"
8:30 Mod Squad - "I am My Brother's Keeper"
9:30 Amazing Kreskin (with guest Van Johnson)
10:00 W-5
11:00 Mannix - "What Happened To Sunday?"
12:00 CTV News
12:20 News

CBHT Channel 3 Halifax (CBC)
11:15 Pardon My French
11:45 What On Earth?
12:15 Klahanie
12:45 Par 27
1:15 Bewitched
1:45 A Way Out - "Preparing a Meal a la Wild"
2:00 Analog
2:30 Country Canada - "The Bigness of Agriculture"
3:00 Distinguished Canadians - "Gratien Gelinas"
3:30 Football Association Cup
5:00 Encounter
5:30 New Majority
6:00 Audubon Wildlife Theatre - "Nesting Time in Southern Ontario"
6:30 Hymn Sing
7:00 Walt Disney - "Joker, the Amiable Ocelot"
8:00 Rovers - "Pigeon Post"
8:30 Jimmy Stewart Show - "Guest of Honour"
9:00 Flip Wilson
10:00 Wayne and Shuster Comedy Hour
11:00 Weekend
12:00 CBC News
12:20 News
12:30 Movie - Becket (1964; Richard Burton, Peter O'Toole, John Gielgud)

CBCT Channel 13 Charlottetown (CBC)
11:15 Pardon My French
11:45 What On Earth?
12:15 Klahanie
12:45 Par 27
1:15 Anthology
1:45 A Way Out - "Preparing a Meal a la Wild"
2:00 Analog
2:30 Country Canada - "The Bigness of Agriculture"
3:00 Distinguished Canadians - "Gratien Gelinas"
3:30 Football Association Cup
5:00 Encounter
5:30 New Majority
6:00 Audubon Wildlife Theatre - "Nesting Time in Southern Ontario"
6:30 Hymn Sing
7:00 Walt Disney - "Joker, the Amiable Ocelot"
8:00 Rovers - "Pigeon Post"
8:30 Jimmy Stewart Show - "Guest of Honour"
9:00 Flip Wilson
10:00 Wayne and Shuster Comedy Hour
11:00 Weekend
12:00 CBC News
12:20 News
12:30 Hawaii Five-O

CHAU Channel 5 Carleton, Quebec (SRC)
10:00 Laurel et Hardy
10:30 Le Prince Saphir
11:00 Le Jour du Seigneur
12:00 D'hier a demain - "Les Derniers Rois de Thule: 1e partie"
1:00 La Semaine Verte
2:00 Format 30 Dimanche
2:30 Invitation aux Loisirs
3:00 Le Coupe Stanley: 4e jeu
5:30 Son et images
6:00 5-D
7:00 Objectif
7:30 Mini-Antenne
7:45 U.C.C.
8:00 Quelle famille!
8:30 Les Beaux Dimanches
11:00 La Fleche du temps
11:30 Telejournal et sports
12:00 Politique Atout
12:30 Cinema - L'Age d'or (1930; Gaston Modot, Lya Lys, Caridad de Laberdesque)

CHSJ (CBAT) Channel 4 Saint John / Channel 7 Moncton (CBC)
8:45 Sacred Heart
9:00 Land and Sea
9:30 Rex Humbard
10:30 Care in the Home
11:00 Niven Miller
11:30 Museum Memo
12:00 Gospelaires
12:30 TV Nurse
1:00 New Life
1:30 Under Attack
2:30 Country Canada - "The Bigness of Agriculture"
3:00 Movie - Land of the Pharoahs (1955; Jack Hawkins, Joan Collins, Dewey Martin)
4:30 Newscope
5:00 Encounter
5:30 New Majority
6:00 Audubon Wildlife Theatre - "Nesting Time in Southern Ontario"
6:30 Hymn Sing
7:00 Walt Disney - "Joker, the Amiable Ocelot"
8:00 Rovers - "Pigeon Post"
8:30 Jimmy Stewart Show - "Guest of Honour"
9:00 Flip Wilson
10:00 Wayne and Shuster Comedy Hour
11:00 Weekend
12:00 CBC News
12:20 Final Report

CBAFT Channel 11 Moncton (SRC)
10:00 Laurel et Hardy
10:30 Le Prince Saphir
11:00 Le Jour du Seigneur
12:00 D'hier a demain - "Les Derniers Rois de Thule: 1e partie"
1:00 La Semaine Verte
2:00 Format 30 Dimanche
2:30 Invitation aux Loisirs
3:00 Le Coupe Stanley: 4e jeu
5:30 Son et images
6:00 5-D
7:00 Le Francais d'aujourd'hui
7:30 Telejournal
7:40 Nouvelles du sport
8:00 Quelle famille!
8:30 Les Beaux Dimanches
11:00 La Fleche du temps
11:30 Telejournal et sports
12:00 Politique Atout

CJCB Channel 4 Sydney (CBC)
11:30 It is Written
12:00 Land and Sea
12:30 Church Service
1:00 Faith and Music
1:30 Rex Humbard
2:30 Country Canada - "The Bigness of Agriculture"
3:00 Stanley Cup: Game 4
5:30 New Majority
6:00 Audubon Wildlife Theatre - "Nesting Time in Southern Ontario"
6:30 Hymn Sing
7:00 Walt Disney - "Joker, the Amiable Ocelot"
8:00 Rovers - "Pigeon Post"
8:30 Jimmy Stewart Show - "Guest of Honour"
9:00 Flip Wilson
10:00 Wayne and Shuster Comedy Hour
11:00 Weekend
12:00 CBC News
12:20 News

CJCH Channel 5 Halifax (CTV)
9:45 Sacred Heart
10:00 National Film Board
10:30 University of the Air
11:30 Amazing Prophecies
12:00 Crossroads
12:30 It is Written
1:00 Rex Humbard
2:00 Oral Roberts
2:30 Day of Discovery
3:00 Faith and Music
3:30 Life and Times
4:00 Movie - The Little Kidnappers (1953; Jon Whiteley, Vincent Winter, Adrienne Corri)
5:30 Me and the Chimp
6:00 Golf - Ladies' PGA Classic
7:30 Untamed World
8:00 Room 222 - "And in This Corner"
8:30 Mod Squad - "I am My Brother's Keeper"
9:30 Doctor in the House
10:00 W-5
11:00 Amazing Kreskin (with guest Van Johnson)
11:30 Question Period
12:00 CTV News
12:20 News
12:30 Yoga
1:00 Prayer

CKCD Channel 7 Campbellton / Channel 12 Upsalquitch Lake (CBC, CTV)
1:00 Faith and Music
1:30 Day of Discovery
2:00 Analog
2:30 Country Canada - "The Bigness of Agriculture"
3:00 Distinguished Canadians - "Gratien Gelinas"
3:30 Outdoor Sportsman
4:00 Rex Humbard
5:00 Encounter
5:30 New Majority
6:00 Audubon Wildlife Theatre - "Nesting Time in Southern Ontario"
6:30 Journal
7:00 Department S
8:00 Rovers - "Pigeon Post"
8:30 Jimmy Stewart Show - "Guest of Honour"
9:00 Flip Wilson
10:00 Wayne and Shuster Comedy Hour
11:00 Weekend
12:00 CBC News
12:20 News

WLBZ Channel 2 Bangor (NBC)
1:00 This is the Life
1:30 Religious Town Hall
2:00 Meet the Press
2:30 Finding True Freedom
3:00 Stanley Cup: Game 4
5:30 Suspense Theatre
6:30 No Simple Thing
7:30 NBC News
8:00 Wild Kingdom
8:30 Walt Disney - "Joker, the Amiable Ocelot"
9:30 Jimmy Stewart Show - "Guest of Honour"
10:00 London Bridge Special
11:00 Bold Ones - "In Defence of Ellen McKay"
12:00 Perry Mason

WEMT (WVII) Channel 7 Bangor (ABC)
8:45 Bible Speaks
9:15 Cathedral of Tomorrow
10:15 Davey and Goliath
10:30 Uncle Waldo
11:00 Reluctant Dragon
11:30 Double Deckers
12:00 Bullwinkle
12:30 Make a Wish
1:00 Candlepin Bowling
2:00 Bud Leavitt
2:30 Issues and Answers
3:00 NBA Basketball - Los Angeles Lakers @ New York Knicks
5:30 Challenge
6:30 Curly O'Brien
8:00 Hee-Haw
9:00 F.B.I. - "The Hunters"
10:00 To Be Announced
12:00 ABC News
12:15 Billy James Hargis

WAGM Channel 8 Presque Isle (CBS, NBC, ABC)
9:15 Rex Humbard
10:15 Christophers
10:30 Groovie Goolies
11:00 Lamp Unto My Feet
11:30 Look Up and Live
12:00 Camera Three
12:30 Face the Nation
1:00 This is the Life
1:30 Face the Nation
2:00 Meet the Press
2:30 Issues and Answers
3:00 Stanley Cup: Game 4
5:30 Young People's Concert
6:30 Animal World
7:00 60 Minutes
8:00 Lassie
8:30 Walt Disney - "Joker, the Amiable Ocelot"
9:30 Jimmy Stewart Show - "Guest of Honour"
10:00 London Bridge Special
11:00 Bold Ones - "In Defence of Ellen McKay"
12:00 News

SATURDAY, MAY 13, 1972

CKCW Channel 2 Moncton, Channel 8 Charlottetown / CKLT Channel 9 Saint John (CTV)
1:00 Stingray
1:30 Rocky and His Pals
2:00 Batman
2:30 Spiderman
3:00 Like Young
4:00 Water World
4:30 International Wrestling
5:30 Wide World of Sports
7:00 News
7:05 Grand Prix Wrestling
8:00 Rollin' On the River (with guests Trudy Desmond, Bruce Cockburn, and Gladys Knight and the Pips)
9:00 Movie - Black Water Gold (1970; Ricardo Montalban, Keir Dullea, Lana Wood)
11:00 Longstreet
12:00 National News
12:15 News
12:30 Movie - Cry of the Bewitched (1957; Ninon Sevilla, Ramon Gay, Rosa Elena Durgel)

CBHT Channel 3 Halifax (CBC)
11:00 CBC Morning Movie
12:30 Riverbank
1:00 Dr. Sandy
1:30 Wild Kingdom
2:00 World of Man - "Noted Sculptor Henry Moore"
2:30 Klahanie - "Bush Pilot"
3:00 Tennis - Davis Cup Doubles
5:30 Sportsweek
6:00 Bugs Bunny/Road Runner Hour - "Catty Cornered"/"Stupor Duck"/"Hare-Breadth Hurry"
7:00 CBC News
7:30 Replay
8:00 Montreal Variety
8:30 National Film Board
9:00 Six Wives of Henry VIII
10:30 Bless This House - "Two Heads Are Better Than One"
11:00 Performers
11:30 Countrytime
12:00 CBC News
12:15 Provincial Affairs
12:20 News
12:30 Avengers

CBCT Channel 13 Charlottetown (CBC)
11:00 RCMP
11:30 Children's Cinema
12:30 Underdog
1:00 Tween Set
1:30 Wild Kingdom
2:00 World of Man - "Noted Sculptor Henry Moore"
2:30 Klahanie - "Bush Pilot"
3:00 Tennis - Davis Cup Doubles
5:30 Sportsweek
6:00 Bugs Bunny/Road Runner Hour - "Catty Cornered"/"Stupor Duck"/"Hare-Breadth Hurry"
7:00 CBC News
7:30 Replay
8:00 Let's Call the Whole Thing Orff
8:30 Bewitched
9:00 Six Wives of Henry VIII
10:30 Bless This House - "Two Heads Are Better Than One"
11:00 Performers
11:30 Countrytime
12:00 CBC News
12:15 News
12:30 CBCT Late Show

CHAU Channel 5 Carleton, Quebec (SRC)
10:00 Yogi et Popotame
10:30 Le Roi Leo
11:00 Mon ami, Ben
11:30 Tour de Terre - "L'Ane"
12:00 Robin Fusee
12:30 Lassie
1:00 Les Corsaires - "Le Retour aux iles"
1:30 Le Monde en liberte - "Les Elephants"
2:00 Golf et ses etoiles
3:00 Baseball - equipes a communiquer
5:45 Echos du sport
6:00 Lutte
7:00 Camera-moto
7:30 Objectif
8:00 Jeunesse
9:00 Cinema - Fieve sur la ville (1965; Ann-Margret, Michael Parks, Janet Margolin)
10:30 A Communiquer
11:30 Telejournal et sports
12:00 Au Masculin
12:30 Cinema - Les Loups et l'agneau (1963; Joanne Woodward, Richard Beymer, Claire Trevor)

CHSJ (CBAT) Channel 4 Saint John / Channel 7 Moncton (CBC)
9:30 Miss Ann
10:00 Movie - Lure of the Wilderness (1952; Jean Peters, Jeffrey Hunter, Constance Smith)
12:00 Wild Kingdom
12:30 Reach For the Top
1:00 Movie - He Rides Tall (1964; Tony Young, Dan Duryea, Madlyn Rhue)
2:30 I Dream of Jeannie
3:00 Tennis - Davis Cup Doubles
5:30 Sportsweek
6:00 Bugs Bunny/Road Runner Hour - "Catty Cornered"/"Stupor Duck"/"Hare-Breadth Hurry"
7:00 Hawaii Five-O
8:00 Mission: Impossible
9:00 Six Wives of Henry VIII
10:30 Bless This House - "Two Heads Are Better Than One"
11:00 Performers
11:30 Countrytime
12:00 CBC News
12:15 News
12:30 Movie - The Brides of Fu Manchu (1966; Christopher Lee, Douglas Wilmer, Rupert Davies)

CBAFT Channel 11 Moncton (SRC)
10:00 Yogi et Popotame
10:30 Le Roi Leo
11:00 Mon ami, Ben
11:30 Tour de Terre - "L'Ane"
12:00 Robin Fusee
12:30 Lassie
1:00 Les Corsaires - "Le Retour aux iles"
1:30 Le Monde en liberte - "Les Elephants"
2:00 Golf et ses etoiles
3:00 Baseball - equipes a communiquer
5:45 Echos du sport
6:00 Droit de regard
7:00 Camera-moto
7:30 Telejournal
7:45 Nouvelles du sport
8:00 Cent filles a marier
9:00 Cinema - Fieve sur la ville (1965; Ann-Margret, Michael Parks, Janet Margolin)
10:30 A Communiquer
11:30 Telejournal et sports
12:00 Au Masculin
12:30 Cinema - Les Loups et l'agneau (1963; Joanne Woodward, Richard Beymer, Claire Trevor)

CJCB Channel 4 Sydney (CBC)
1:00 Wrestling
2:00 World of Man - "Noted Sculptor Henry Moore"
2:30 Klahanie - "Bush Pilot"
3:00 Tennis - Davis Cup Doubles
5:30 Sportsweek
6:00 Bugs Bunny/Road Runner Hour - "Catty Cornered"/"Stupor Duck"/"Hare-Breadth Hurry"
7:00 Evening Movie
8:30 Saturday Night
9:00 Six Wives of Henry VIII
10:30 Bless This House - "Two Heads Are Better Than One"
11:00 Performers
11:30 Countrytime
12:00 CBC News
12:15 Provincial Affairs
12:20 CJCB Late Movie

CJCH Channel 5 Halifax (CTV)
10:30 University of the Air
12:00 Death Valley
12:30 Rupert Bear
1:00 Rocky and His Pals
1:30 Tumbleweed
2:00 Claire Olsen
2:30 Make Mine Country
3:00 Movie - Man Without a Star (1955; Kirk Douglas, Jeanne Crain, Claire Trevor) 
4:30 Water World
5:00 All in the Swing
5:30 Wide World of Sports
7:00 Wrestling
8:00 Rollin' On the River (with guests Trudy Desmond, Bruce Cockburn, and Gladys Knight and the Pips)
9:00 Movie - Black Water Gold (1970; Ricardo Montalban, Keir Dullea, Lana Wood)
11:00 Under Attack
12:00 National News
12:15 News
12:30 Movie - The Wind Cannot Read (1958; Dirk Bogarde, Yoko Tani, Ronald Lewis)

CKCD Channel 7 Campbellton / Channel 12 Upsalquitch Lake (CBC, CTV)
1:30 Rocky and His Pals
2:00 Batman
2:30 Spiderman
3:00 Tennis - Davis Cup Doubles
5:30 Sportsweek
6:00 Bugs Bunny/Road Runner Hour - "Catty Cornered"/"Stupor Duck"/"Hare-Breadth Hurry"
7:00 News
7:05 Grand Prix Wrestling
8:00 Ironside
9:00 Six Wives of Henry VIII
10:30 Bless This House - "Two Heads Are Better Than One"
11:00 Performers
11:30 Countrytime
12:00 CBC News
12:15 News
12:30 Movie - The Hellions (1961; Richard Todd, Anne Aubrey, Lionel Jeffries)

WLBZ Channel 2 Bangor (NBC)
9:00 Dr. Dolittle
9:30 Deputy Dawg
10:00 Woody Woodpecker
10:30 Pink Panther
11:00 Jetsons
11:30 Barrier Reef
12:00 Take a Great Step - "The Athlete"
1:00 Mr. Wizard - "Fighting Fires"
1:30 Bugaloos
2:00 Roller Derby
3:00 Baseball - teams to be announced
5:30 David Frost
7:00 Primus
7:30 Glad Tidings
8:00 NBC News
8:30 Circus
9:00 Emergency! - "Cook's Tour"
10:00 Movie - Gigi (1958; Leslie Caron, Maurice Chevalier, Louis Jourdan)
12:00 Movie - Mozambique (1965; Steve Cochran, Hildegard Knef, Vivi Bach)

WEMT (WVII) Channel 7 Bangor (ABC)
9:00 Jerry Lewis
9:30 Road Runner Show - "Whoa Be-Gone!"/"Tweet, Tweet, Tweety"/"Don't Axe Me"
10:00 Funky Phantom
10:30 Jackson Five
11:00 Bewitched
11:30 Lidsville
12:00 Curiosity Shop
1:00 Jonny Quest
1:30 Lancelot Link, Secret Chimp
2:00 American Bandstand
3:00 Saturday Matinee
4:30 Golf - Colonial National Invitation Tournament
6:00 Wide World of Sports
7:30 Bud Leavitt
8:00 Death Valley Days
8:30 American Adventure
9:00 Bewitched - "The Ghost Who Made a Spectre of Himself"
9:30 Movie - A Taste of Evil (1971; Barbara Stanwyck, Barbara Parkins, Roddy McDowall)
11:00 Sixth Sense - "Can a Dead Man Strike From the Grave?"
12:00 Stacey's Country Jamboree

WAGM Channel 8 Presque Isle (CBS, NBC, ABC)
9:00 Bugs Bunny Show
9:30 Scooby-Doo
10:00 Harlem Globetrotters
10:30 Here Come the Bears
11:00 Pebbles and Bamm-Bamm
11:30 Archie's TV Funnies
12:00 Sabrina
12:30 Josie and the Pussycats
1:00 Monkees
1:30 You Are There 
2:00 Children's Film Festival - "Testa di Rapa"
3:00 Wide World of Sports
4:30 Lee Trevino
5:00 Water World 
5:30 Baseball - Boston @ Oakland
8:00 Lawrence Welk
9:00 All in the Family - "The Blockbuster"
9:30 Mary Tyler Moore - "... is a Friend in Need"
10:00 Dick Van Dyke
10:30 Arnie
11:00 Mission: Impossible - "Image"
12:00 Movie - Wake Me When It's Over (1960; Ernie Kovacs, Dick Shawn, Margo Moore)

SUNDAY, MAY 14, 1972

CKCW Channel 2 Moncton, Channel 8 Charlottetown / CKLT Channel 9 Saint John (CTV)
2:00 Rex Humbard
3:00 It is Written
3:30 Faith and Music
4:00 Day of Discovery
4:30 Untamed World
5:00 Golf - Colonial National Invitational Classics
7:00 Deprtment S
8:00 Room 222 - "The Sins of the Father"
8:30 Mod Squad
9:30 Amazing Kreskin (with guest Skitch Henderson)
10:00 W-5
11:00 Mannix - "The Man Outside"
12:00 CTV News
12:20 News

CBHT Channel 3 Halifax (CBC)
11:45 Pardon My French
12:15 What On Earth?
12:45 Klahanie
1:15 Bewitched
1:45 A Way Out
2:00 Analog
2:30 Country Canada - "A.M. Runciman, President of United Grain Growers Ltd."
3:00 Distinguished Canadians - "Dr. Claude Bissell"
3:30 Davis Cup Tennis Singles - Canada Vs. Mexico
5:00 Encounter
5:30 New Majority - "Reception"
6:00 Audubon Wildlife Theatre
6:30 Hymn Sing - "Lynne Moncrief, Diane Berger, and Maureen Pierce, Soloists"
7:00 Walt Disney - "Atta Girl, Kelly: Pt. 1"
8:00 Rovers - "The Strangers"
8:30 Jimmy Stewart Show - "Pro Bono Publico"
9:00 Flip Wilson
10:00 Sunday at Nine - "MacLeish's Wild Horses"
11:00 Emmy Awards
1:00 CBC News
1:20 News

CBCT Channel 13 Charlottetown (CBC)
11:15 Pardon My French
11:45 What On Earth?
12:15 Klahanie
12:45 Par 27
1:15 Anthology
1:45 A Way Out
2:00 Analog
2:30 Country Canada - "A.M. Runciman, President of United Grain Growers Ltd."
3:00 Distinguished Canadians - "Dr. Claude Bissell"
3:30 Davis Cup Tennis Singles - Canada Vs. Mexico
5:00 Encounter
5:30 New Majority - "Reception"
6:00 Audubon Wildlife Theatre
6:30 Hymn Sing - "Lynne Moncrief, Diane Berger, and Maureen Pierce, Soloists"
7:00 Walt Disney - "Atta Girl, Kelly: Pt. 1"
8:00 Rovers - "The Strangers"
8:30 Jimmy Stewart Show - "Pro Bono Publico"
9:00 Flip Wilson
10:00 Sunday at Nine - "MacLeish's Wild Horses"
11:00 Emmy Awards
1:00 CBC News
1:20 News

CHAU Channel 5 Carleton, Quebec (SRC)
10:00 Laurel et Hardy
10:30 Le Prince Saphir
11:00 Le Jour du Seigneur
12:00 D'hier a demain - "Les Derniers Rois de Thule: 2e partie"
1:00 La Semaine Verte
2:00 Format 30 Dimanche
2:30 Invitation aux Loisirs
3:00 A Communiquer
4:30 L'Heure des quilles
5:30 Son et images
6:00 5-D
7:00 Objectif
7:30 Mini-Antenne
7:45 U.C.C.
8:00 Quelle famille!
8:30 Les Beaux Dimanches
11:00 La Fleche du temps
11:30 Telejournal et sports
12:00 Politique Atout
12:30 Cinema - Dillenger est mort (1969; Michel Piccoli, Anita Pallenberg, Gino Lavagetto)

CHSJ (CBAT) Channel 4 Saint John / Channel 7 Moncton (CBC)
9:15 Sacred Heart
9:30 Rex Humbard
10:30 Land and Sea
11:00 Niven Miller
11:30 Museum Memo
12:00 Gospelaires
12:30 TV Nurse
1:00 New Life
1:30 Under Attack
2:30 Country Canada - "A.M. Runciman, President of United Grain Growers Ltd."
3:00 Movie - Calamity Jane (1953; Doris Day, Howard Keel, Allyn Ann McLerie)
4:30 Newscope
5:00 Encounter
5:30 New Majority - "Reception"
6:00 Audubon Wildlife Theatre
6:30 Hymn Sing - "Lynne Moncrief, Diane Berger, and Maureen Pierce, Soloists"
7:00 Walt Disney - "Atta Girl, Kelly: Pt. 1"
8:00 Rovers - "The Strangers"
8:30 Jimmy Stewart Show - "Pro Bono Publico"
9:00 Flip Wilson
10:00 Sunday at Nine - "MacLeish's Wild Horses"
11:00 Emmy Awards
1:00 CBC News
1:20 Final Report

CBAFT Channel 11 Moncton (SRC)
10:00 Laurel et Hardy
10:30 Le Prince Saphir
11:00 Le Jour du Seigneur
12:00 D'hier a demain - "Les Derniers Rois de Thule: 2e partie"
1:00 La Semaine Verte
2:00 Format 30 Dimanche
2:30 Invitation aux Loisirs
3:00 A Communiquer
4:30 L'Heure des quilles
5:30 Son et images
6:00 5-D
7:00 Le Francais d'aujourd'hui
7:30 Telejournal
7:40 Nouvelles du sport
8:00 Quelle famille!
8:30 Les Beaux Dimanches
11:00 La Fleche du temps
11:30 Telejournal et sports
12:00 Politique Atout

CJCB Channel 4 Sydney (CBC)
11:30 It is Written
12:00 Land and Sea
12:30 Church Service
1:00 Faith and Music
1:30 Danger Man
2:30 Country Canada - "A.M. Runciman, President of United Grain Growers Ltd."
3:00 Faith and Music
3:30 People's School
4:00 Rex Humbard
5:00 Encounter
5:30 New Majority - "Reception"
6:00 Audubon Wildlife Theatre
6:30 Hymn Sing - "Lynne Moncrief, Diane Berger, and Maureen Pierce, Soloists"
7:00 Walt Disney - "Atta Girl, Kelly: Pt. 1"
8:00 Rovers - "The Strangers"
8:30 Jimmy Stewart Show - "Pro Bono Publico"
9:00 Flip Wilson
10:00 Sunday at Nine - "MacLeish's Wild Horses"
11:00 Emmy Awards
1:00 CBC News
1:20 News

CJCH Channel 5 Halifax (CTV)
10:15 Sacred Heart
10:30 University of the Air
11:30 Amazing Prophecies
12:00 Crossroads
12:30 It is Written
1:00 Rex Humbard
2:00 Oral Roberts
2:30 Day of Discovery
3:00 Faith and Music
3:30 Movie - To Paris, with Love (1955; Alec Guinness, Odile Versois, Vernon Gray)
5:30 Golf - Colonial National Invitational Classics
7:00 Me and the Chimp
7:30 Untamed World
8:00 Room 222 - "The Sins of the Father"
8:30 Mod Squad
9:30 Doctor in the House
10:00 W-5
11:00 Amazing Kreskin (with guest Skitch Henderson)
11:30 Question Period
12:00 CTV News
12:20 News
12:30 Yoga
1:00 Prayer

CKCD Channel 7 Campbellton / Channel 12 Upsalquitch Lake (CBC, CTV)
1:00 Faith and Music
1:30 Day of Discovery
2:00 Analog
2:30 Country Canada - "A.M. Runciman, President of United Grain Growers Ltd."
3:00 Distinguished Canadians - "Dr. Claude Bissell"
3:30 Outdoor Sportsman
4:00 Rex Humbard
5:00 Encounter
5:30 New Majority - "Reception"
6:00 Audubon Wildlife Theatre
6:30 Journal
7:00 Department S
8:00 Rovers - "The Strangers"
8:30 Jimmy Stewart Show - "Pro Bono Publico"
9:00 Flip Wilson
10:00 Sunday at Nine - "MacLeish's Wild Horses"
11:00 Emmy Awards
1:00 CBC News
1:20 News

WLBZ Channel 2 Bangor (NBC)
1:00 This is the Life
1:30 Religious Town Hall
2:00 Meet the Press
2:30 Mike Douglas
4:00 To Be Announced
4:30 World Chapionship Tennis
6:00 To Be Announced
6:30 T.H.E. Cat
7:00 Comment!
7:30 NBC News
8:00 Wild Kingdom
8:30 Walt Disney - "Atta Girl, Kelly: Pt. 1"
9:30 Jimmy Stewart Show - "Pro Bono Publico"
10:00 Bonanza - "The Iron Butterfly"
11:00 Bold Ones
12:00 Perry Mason

WEMT (WVII) Channel 7 Bangor (ABC)
8:45 Bible Speaks
9:15 Cathedral of Tomorrow
10:15 Davey and Goliath
10:30 Uncle Waldo
11:00 Reluctant Dragon
11:30 Double Deckers
12:00 Bullwinkle
12:30 Make a Wish
1:00 Hee-Haw
2:00 Bud Leavitt
2:30 Issues and Answers
3:00 Movie - Flight to Nowhere (1946; Alan Curtis, Evelyn Ankers, Micheline Cheirel)
4:30 To Be Announced
5:00 Golf - Colonial National Invitational Classics
8:00 Death Valley Days
8:30 Curly O'Brien
9:00 F.B.I. - "Dynasty of Death"
10:00 Movie - Spartacus (1960; Kirk Douglas, Laurence Olivier, Jean Simmons)
1:45 ABC News
2:00 Billy James Hargis

WAGM Channel 8 Presque Isle (CBS, NBC, ABC)
9:15 Rex Humbard
10:15 Christophers
10:30 Groovie Goolies
11:00 Lamp Unto My Feet
11:30 Look Up and Live
12:00 Camera Three
12:30 Face the Nation
1:00 This is the Life
1:30 Face the Nation
2:00 Meet the Press
2:30 Issues and Answers
3:00 Baseball - Boston @ Detroit
5:30 Making of a Live TV Show
6:00 Kid Talk
6:30 Animal World
7:00 60 Minutes
8:00 Lassie
8:30 Walt Disney - "Atta Girl, Kelly: Pt. 1"
9:30 Jimmy Stewart Show - "Pro Bono Publico"
10:00 Bonanza - "The Iron Butterfly"
11:00 Emmy Awards

SATURDAY, MAY 20, 1972

CKCW Channel 2 Moncton, Channel 8 Charlottetown / CKLT Channel 9 Saint John (CTV)
1:30 Rocky and His Pals
2:00 Batman
2:30 Spiderman
3:00 Like Young
4:00 Water World
4:30 International Wrestling
5:30 Wide World of Sports
7:00 News
7:05 Grand Prix Wrestling
8:00 Rollin' On the River (with guests Tobi Lark, Dee Higgins, and George Kirby)
9:00 Movie - One More Train to Rob (1971; George Peppard, Diana Muldaur, John Vernon) 
11:00 Longstreet
12:00 National News
12:15 News
12:30 Movie - Dinosaurus (1960; Ward Ramsey, Paul Lukather, Kristina Hanson)

CBHT Channel 3 Halifax (CBC)
11:00 Movie - Charlie Chan's Castle in the Desert (1942; Sidney Toler, Arleen Whelan and Richard Derr)
12:30 Riverbank
1:00 Dr. Sandy
1:30 Wild Kingdom
2:00 World of Man - "Profile On Lorne Bouchard"
2:30 Klahanie - "Alberta Wildlife Foundation"
3:00 Hockey - Memorial Cup
5:00 Wreckers
5:30 Land and Sea
6:00 Preakness
7:00 CBC News
7:30 Replay
8:00 Montreal Variety
8:30 To Be Announced
9:00 Six Wives of Henry VIII
10:30 Bless This House
11:00 Performers
11:30 Countrytime
12:00 CBC News
12:15 Provincial Affairs
12:20 News
12:30 Avengers

CBCT Channel 13 Charlottetown (CBC)
11:00 RCMP
11:30 Children's Cinema
12:30 Underdog
1:00 Tween Set
1:30 Wild Kingdom
2:00 World of Man - "Profile On Lorne Bouchard"
2:30 Klahanie - "Alberta Wildlife Foundation"
3:00 Hockey - Memorial Cup
5:00 Canadian International Tennis
6:00 Preakness
7:00 CBC News
7:30 Replay
8:00 Let's Call the Whole Thing Orff
8:30 Bewitched
9:00 Six Wives of Henry VIII
10:30 Bless This House
11:00 Performers
11:30 Countrytime
12:00 CBC News
12:15 News
12:30 Movie - Kaleidoscope (1966; Warren Beatty, Susannah York, Clive Revill)

CHAU Channel 5 Carleton, Quebec (SRC)
10:00 Yogi et Popotame
10:30 Le Roi Leo
11:00 Mon ami, Ben
11:30 Tour de Terre - "Le Crocodile"
12:00 Robin Fusee
12:30 Lassie
1:00 Les Corsaires
1:30 Le Monde en liberte - "Operations Gwamba"
2:00 Golf et ses etoiles
3:00 Lutte
4:00 Baseball - Atlanta @ San Francisco
6:45 Echos du sport
7:00 Camera-moto
7:30 Objectif
8:00 Jeunesse
9:00 Cinema - Perdu dans la brousse (1956; Colin Petersen, Bruce Archer, Ralph Richardson)
11:00 A Communiquer
11:30 Telejournal et sports
12:00 Au Masculin
12:30 Cinema - Etranges compagnons de lit (1965; Rock Hudson, Gina Lollobrigida, Gig Young)

CHSJ (CBAT) Channel 4 Saint John / Channel 7 Moncton (CBC)
9:30 Miss Ann
10:00 Movie - Sword of Sherwood Forest (1960; Richard Greene, Sarah Branch, Peter Cushing)
12:00 Wild Kingdom
12:30 Reach For the Top
1:00 Movie - The Great Sioux Massacre (1965; Joseph Cotten, Darren McGavin, Philip Carey)
2:30 I Dream of Jeannie
3:00 Hockey - Memorial Cup
5:00 Canadian International Tennis
6:00 Preakness
7:00 Hawaii Five-O
8:00 Mission: Impossible
9:00 Six Wives of Henry VIII
10:30 Bless This House
11:00 Performers
11:30 Countrytime
12:00 CBC News
12:15 News
12:30 Movie - Run, Simon, Run (1970; Burt Reynolds, Inger Stevens, Royal Dano)

CBAFT Channel 11 Moncton (SRC)
10:00 Yogi et Popotame
10:30 Le Roi Leo
11:00 Mon ami, Ben
11:30 Tour de Terre - "Le Crocodile"
12:00 Robin Fusee
12:30 Lassie
1:00 Les Corsaires
1:30 Le Monde en liberte - "Operations Gwamba"
2:00 Golf et ses etoiles
3:00 Droit de regard
4:00 Baseball - Atlanta @ San Francisco
6:45 Echos du sport
7:00 Camera-moto
7:30 Telejournal
7:45 Nouvelles du sport
8:00 Cent filles a marier
9:00 Cinema - Perdu dans la brousse (1956; Colin Petersen, Bruce Archer, Ralph Richardson)
11:00 A Communiquer
11:30 Telejournal et sports
12:00 Au Masculin
12:30 Cinema - Etranges compagnons de lit (1965; Rock Hudson, Gina Lollobrigida, Gig Young)

CJCB Channel 4 Sydney (CBC)
1:00 Wrestling
2:00 World of Man - "Profile On Lorne Bouchard"
2:30 Klahanie - "Alberta Wildlife Foundation"
3:00 Hockey - Memorial Cup
5:00 Canadian International Tennis
6:00 Preakness
7:00 Evening Movie
8:30 Saturday Night
9:00 Six Wives of Henry VIII
10:30 Bless This House
11:00 Performers
11:30 Countrytime
12:00 CBC News
12:15 Provincial Affairs
12:20 CJCB Late Movie

CJCH Channel 5 Halifax (CTV)
10:30 University of the Air
12:00 Death Valley
12:30 Rupert Bear
1:00 Rocky and His Pals
1:30 Tumbleweed
2:00 Claire Olsen
2:30 Make Mine Country
3:00 Movie - Double Crossbones (1951; Donald O'Connor, Helena Carter, Will Geer)
4:30 Water World
5:00 All in the Swing
5:30 Wide World of Sports
7:00 Wrestling
8:00 Rollin' On the River (with guests Tobi Lark, Dee Higgins, and George Kirby)
9:00 Movie - One More Train to Rob (1971; George Peppard, Diana Muldaur, John Vernon) 
11:00 Under Attack
12:00 National News
12:15 News
12:30 Movie - My Geisha (1962; Shirley MacLaine, Yves Montand, Edward G. Robinson)

CKCD Channel 7 Campbellton / Channel 12 Upsalquitch Lake (CBC, CTV)
1:30 Rocky and His Pals
2:00 Batman
2:30 Spiderman
3:00 Hockey - Memorial Cup
5:00 Canadian International Tennis
6:00 Preakness
7:00 News
7:05 Grand Prix Wrestling
8:00 Ironside
9:00 Six Wives of Henry VIII
10:30 Bless This House
11:00 Performers
11:30 Countrytime
12:00 CBC News
12:15 News
12:30 Movie - King Rat (1965; George Segal, Tom Courtenay, James Fox)

WLBZ Channel 2 Bangor (NBC)
9:00 Dr. Dolittle
9:30 Deputy Dawg
10:00 Woody Woodpecker
10:30 Pink Panther
11:00 Jetsons
11:30 Barrier Reef
12:00 Take a Great Step - "Family"
1:00 Mr. Wizard
1:30 Bugaloos
2:00 Roller Derby
3:00 David Frost
4:00 Baseball - Atlanta @ San Francisco
6:30 To Be Announced
7:00 Primus
7:30 Glad Tidings
8:00 NBC News
8:30 Circus
9:00 Emergency! - "Brushfire"
10:00 Movie - One More Train to Rob (1971; George Peppard, Diana Muldaur, John Vernon) 
12:00 Movie - These Thousand Hills (1959; Don Murray, Richard Egan, Lee Remick)

WEMT (WVII) Channel 7 Bangor (ABC)
9:00 Jerry Lewis
9:30 Road Runner Show - "Clippety Clobbered"/"Greedy For Tweety"/"Pop 'im Pop!"
10:00 Funky Phantom
10:30 Jackson Five
11:00 Bewitched
11:30 Lidsville
12:00 Curiosity Shop 
1:00 Jonny Quest
1:30 Lancelot Link, Secret Chimp
2:00 American Bandstand
3:00 Movie - Rolling Home (1946; Jean Parker, Russell Hayden, Raymond Hatton)
4:30 To Be Announced
6:00 Wide World of Sports
7:30 Bud Leavitt
8:00 Death Valley Days
8:30 American Adventure
9:00 Bewitched - "TV or Not TV"
9:30 Movie - Death Takes a Holiday (1971; Yvette Mimieux, Monte Markham, Myrna Loy)
11:00 Sixth Sense - "The Shadow in the Well"
12:00 Stacey's Country Jamboree

WAGM Channel 8 Presque Isle (CBS, NBC, ABC)
9:00 Bugs Bunny Show
9:30 Scooby-Doo
10:00 Harlem Globetrotters
10:30 Here Come the Bears
11:00 Pebbles and Bamm-Bamm
11:30 Archie's TV Funnies
12:00 Sabrina
12:30 Josie and the Pussycats
1:00 Monkees
1:30 You Are There - "Lewis and Clark and the Great Divide"
2:00 Children's Film Festival - "Lionheart"
3:00 Baseball - Boston @ New York
5:30 Death Valley Days
6:00 Preakness
7:00 Water World
7:30 CBS News
8:00 Lawrence Welk
9:00 All in the Family - "Mike's Problem"
9:30 Mary Tyler Moore - "And Now, Sitting in For Ted Baxter"
10:00 Dick Van Dyke
10:30 Arnie
11:00 Miss U.S.A. 1972
1:00 Movie - The Battle of the Villa Fiorita (1965; Maureen O'Hara, Rossano Brazzi, Richard Todd)

SUNDAY, MAY 21, 1972

CKCW Channel 2 Moncton, Channel 8 Charlottetown / CKLT Channel 9 Saint John (CTV)
2:00 Rex Humbard
3:00 It is Written
3:30 Faith and Music
4:00 Sacred Heart
4:15 Salvation Army
4:30 Day of Discovery
5:00 People's School
5:30 Question Period
6:00 Untamed World
6:30 Journal
7:00 Department S - "Who Plays the Dummy?"
8:00 Room 222 - "Dixon's Raiders"
8:30 Mod Squad - "Home is the Street"
9:30 Amazing Kreskin
10:00 W-5
11:00 Mannix - "End Game"
12:00 CTV News
12:20 News

CBHT Channel 3 Halifax (CBC)
11:45 Pardon My French
12:15 What On Earth?
12:45 Klahanie
1:15 Bewitched
1:45 A Way Out
2:00 Analog
2:30 Country Canada - "The Atlantic Salmon and Fishing Industry"
3:00 Distinguished Canadians - "Prof. Donald Chant"
3:30 Kaleidosport
5:00 Encounter
5:30 New Majority - "The Mountain People"
6:00 Audubon Wildlife Theatre - "Coyote Country"
6:30 Hymn Sing
7:00 Walt Disney - "Atta Girl, Kelly: Pt. 2"
8:00 Rovers - "Gone Fishin'"
8:30 Jimmy Stewart Show - "A Bunk For Unk"
9:00 Flip Wilson
10:00 Sunday at Nine - "The Four-Day Wonder"
11:00 Weekend
12:00 CBC News
12:20 News
12:30 Movie - Phaedra (1962; Melina Mercouri, Anthony Perkins, Raf Vallone)

CBCT Channel 13 Charlottetown (CBC)
11:45 Pardon My French
12:15 What On Earth?
12:45 Klahanie
1:15 Anthology
1:45 A Way Out
2:00 Analog
2:30 Country Canada - "The Atlantic Salmon and Fishing Industry"
3:00 Distinguished Canadians - "Prof. Donald Chant"
3:30 Kaleidosport
5:00 Encounter
5:30 New Majority - "The Mountain People"
6:00 Audubon Wildlife Theatre - "Coyote Country"
6:30 Hymn Sing
7:00 Walt Disney - "Atta Girl, Kelly: Pt. 2"
8:00 Rovers - "Gone Fishin'"
8:30 Jimmy Stewart Show - "A Bunk For Unk"
9:00 Flip Wilson
10:00 Sunday at Nine - "The Four-Day Wonder"
11:00 Weekend
12:00 CBC News
12:20 News
12:30 Hawaii Five-O

CHAU Channel 5 Carleton, Quebec (SRC)
10:00 Laurel et Hardy
10:30 Le Prince Saphir
11:00 Le Jour du Seigneur - "Dans les mines de Sudbury"
12:00 D'hier a demain - "La Bataille de Monte Cassino"
1:00 La Semaine Verte
2:00 Format 30 Dimanche
2:30 Invitation aux Loisirs
3:00 Univers des sports
4:30 L'Heure des quilles
5:30 Son et images
6:00 5-D
7:00 Objectif
7:30 Mini-Antenne
7:45 U.C.C.
8:00 Quelle famille!
8:30 Les Beaux Dimanches
11:00 La Fleche du temps
11:30 Telejournal et sports
12:00 Politique Atout
12:30 Cinema - Chronique d'un ete (1961; Jean Rouch)

CHSJ (CBAT) Channel 4 Saint John / Channel 7 Moncton (CBC)
9:15 Sacred Heart
9:30 Rex Humbard
10:30 Land and Sea
11:00 Niven Miller
11:30 Museum Memo
12:00 Gospelaires
12:30 TV Nurse
1:00 New Life
1:30 Under Attack
2:30 Country Canada - "The Atlantic Salmon and Fishing Industry"
3:00 Movie - Thunder Over the Plains (1953; Randolph Scott, Lex Barker, Phyllis Kirk)
4:30 Newscope
5:00 Encounter
5:30 New Majority - "The Mountain People"
6:00 Audubon Wildlife Theatre - "Coyote Country"
6:30 Hymn Sing
7:00 Walt Disney - "Atta Girl, Kelly: Pt. 2"
8:00 Rovers - "Gone Fishin'"
8:30 Jimmy Stewart Show - "A Bunk For Unk"
9:00 Flip Wilson
10:00 Sunday at Nine - "The Four-Day Wonder"
11:00 Weekend
12:00 CBC News
12:20 Final Report

CBAFT Channel 11 Moncton (SRC)
10:00 Laurel et Hardy
10:30 Le Prince Saphir
11:00 Le Jour du Seigneur - "Dans les mines de Sudbury"
12:00 D'hier a demain - "La Bataille de Monte Cassino"
1:00 La Semaine Verte
2:00 Format 30 Dimanche
2:30 Invitation aux Loisirs
3:00 Univers des sports
4:30 L'Heure des quilles
5:30 Son et images
6:00 5-D
7:00 Le Francais d'aujourd'hui
7:30 Telejournal
7:40 Nouvelles du sport
8:00 Quelle famille!
8:30 Les Beaux Dimanches
11:00 La Fleche du temps
11:30 Telejournal et sports
12:00 Politique Atout

CJCB Channel 4 Sydney (CBC)
11:30 It is Written
12:00 Land and Sea
12:30 Church Service
1:00 Faith and Music
1:30 Danger Man
2:30 Country Canada - "The Atlantic Salmon and Fishing Industry"
3:00 To Be Announced
4:00 Rex Humbard
5:00 Encounter
5:30 New Majority - "The Mountain People"
6:00 Audubon Wildlife Theatre - "Coyote Country"
6:30 Hymn Sing
7:00 Walt Disney - "Atta Girl, Kelly: Pt. 2"
8:00 Rovers - "Gone Fishin'"
8:30 Jimmy Stewart Show - "A Bunk For Unk"
9:00 Flip Wilson
10:00 Sunday at Nine - "The Four-Day Wonder"
11:00 Weekend
12:00 CBC News
12:20 News

CJCH Channel 5 Halifax (CTV)
10:15 Sacred Heart
10:30 University of the Air
11:30 Amazing Prophecies
12:00 Crossroads
12:30 It is Written
1:00 Rex Humbard
2:00 Oral Roberts
2:30 Day of Discovery
3:00 Faith and Music
3:30 Life and Times
4:00 Movie - Live Now, Pay Later (1962; Ian Hendry, June Ritchie, John Gregson)
5:30 Movie - Papa's Delicate Condition (1963; Jackie Gleason, Glynis Johns, Charles Ruggles)
7:00 Me and the Chimp
7:30 Untamed World
8:00 Room 222 - "Dixon's Raiders"
8:30 Mod Squad - "Home is the Street"
9:30 Doctor in the House
10:00 W-5
11:00 Amazing Kreskin
11:30 Question Period
12:00 CTV News
12:20 News
12:30 Movie - Elephant Walk (1954; Elizabeth Taylor, Dana Andrews, Peter Finch)
2:00 Prayer

CKCD Channel 7 Campbellton / Channel 12 Upsalquitch Lake (CBC, CTV)
1:00 Faith and Music
1:30 Day of Discovery
2:00 Analog
2:30 Country Canada - "The Atlantic Salmon and Fishing Industry"
3:00 Distinguished Canadians - "Prof. Donald Chant"
3:30 Outdoor Sportsman
4:00 Rex Humbard
5:00 Encounter
5:30 New Majority - "The Mountain People"
6:00 Audubon Wildlife Theatre - "Coyote Country"
6:30 Journal
7:00 Department S
8:00 Rovers - "Gone Fishin'"
8:30 Jimmy Stewart Show - "A Bunk For Unk"
9:00 Flip Wilson
10:00 Sunday at Nine - "The Four-Day Wonder"
11:00 Weekend
12:00 CBC News
12:20 News

WLBZ Channel 2 Bangor (NBC)
12:30 Faith For Today
1:00 This is the Life
1:30 Religious Town Hall
2:00 Meet the Press
2:30 Movie - The Brain (1962; Anne Heywood, Peter van Eyck, Cecil Parker)
4:00 To Be Announced
5:00 Itinerary
6:00 T.H.E. Cat
6:30 Moving Wheels
7:30 NBC News
8:00 Wild Kingdom
8:30 Walt Disney - "Atta Girl, Kelly: Pt. 2"
9:30 Jimmy Stewart Show - "A Bunk For Unk"
10:00 Bonanza - "The Prisoners"
11:00 Bold Ones - "Justice is a Sometime Thing"
12:00 Perry Mason

WEMT (WVII) Channel 7 Bangor (ABC)
8:45 Bible Speaks
9:15 Cathedral of Tomorrow
10:15 Davey and Goliath
10:30 Uncle Waldo
11:00 Reluctant Dragon
11:30 Double Deckers
12:00 Bullwinkle
12:30 Make a Wish
1:00 To Be Announced
2:00 Bud Leavitt
2:30 Issues and Answers
3:00 Movie - Savage Drums (1951; Sabu, Lita Baron, H.B. Warner)
4:30 To Be Announced
6:00 Death Valley Days
6:30 Curly O'Brien
8:00 Hee-Haw
9:00 F.B.I. - "End of a Hero"
10:00 Movie - Morituri (1965; Marlon Brando, Yul Brynner, Janet Margolin)
12:30 ABC News
12:45 Billy James Hargis

WAGM Channel 8 Presque Isle (CBS, NBC, ABC)
9:15 Rex Humbard
10:15 Christophers
10:30 Groovie Goolies
11:00 Lamp Unto My Feet
11:30 Look Up and Live
12:00 Camera Three
12:30 Face the Nation
1:00 This is the Life
1:30 Face the Nation
2:00 Baseball - Boston @ New York
4:45 Baseball
7:30 To Be Announced
8:00 Lassie
8:30 Walt Disney - "Atta Girl, Kelly: Pt. 2"
9:30 Jimmy Stewart Show - "A Bunk For Unk"
10:00 Bonanza - "The Prisoners"
11:00 Bold Ones - "Justice is a Sometime Thing"
12:00 News

SATURDAY, MAY 27, 1972

CKCW Channel 2 Moncton, Channel 8 Charlottetown / CKLT Channel 9 Saint John (CTV)
1:00 Stingray
1:30 Rocky and His Pals
2:00 Batman
2:30 Spiderman
3:00 Water World
3:30 International Wrestling
4:30 Automobile Racing - Indianapolis 500
7:00 News
7:05 Grand Prix Wrestling
8:00 Rollin' On the River (with guests Tony Joe White and Julie Amato)
9:00 Movie - Topaz (1969; Frederick Stafford, Dany Robin, John Vernon)
11:30 Longstreet
12:30 National News
12:45 News
1:00 Movie - How to Make a Monster (1958; Robert H. Harris, Paul Brinegar, Gary Conway)
 
CBHT Channel 3 Halifax (CBC)
11:00 Movie - No Limit (1935; George Formby, Florence Desmond, Howard Douglas)
12:30 Riverbank
1:00 Dr. Sandy
1:30 Wild Kingdom
2:00 World of Man - "In the Forests of Costa Rica"
2:30 Klahanie - "Flathead Country, Southeastern B.C."
3:00 Baseball - Texas @ Minnesota
5:30 Sportsweek
6:00 Bugs Bunny/Road Runner Hour - "Pre-Hysterical Hare"/"Tweet and Sour"/"Hot Cross Bunny"
7:00 CBC News
7:30 Replay
8:00 Dick Emery
8:30 Reach For the Top
9:00 Six Wives of Henry VIII
10:30 Bless This House - "It's All in the Mind"
11:00 Performers
11:30 Countrytime
12:00 CBC News
12:15 Provincial Affairs
12:20 News
12:30 Avengers

CBCT Channel 13 Charlottetown (CBC)
11:00 RCMP
11:30 Children's Cinema
12:30 Underdog
1:00 Tween Set
1:30 Wild Kingdom
2:00 World of Man - "In the Forests of Costa Rica"
2:30 Klahanie - "Flathead Country, Southeastern B.C."
3:00 Baseball - Texas @ Minnesota
5:30 Sportsweek
6:00 Bugs Bunny/Road Runner Hour - "Pre-Hysterical Hare"/"Tweet and Sour"/"Hot Cross Bunny"
7:00 CBC News
7:30 Replay
8:00 Dick Emery
8:30 Bewitched
9:00 Six Wives of Henry VIII
10:30 Bless This House - "It's All in the Mind"
11:00 Performers
11:30 Countrytime
12:00 CBC News
12:15 News
12:30 Movie - In the Heat of the Night (1969; Sidney Poitier, Rod Steiger, Anthony James)

CHAU Channel 5 Carleton, Quebec (SRC)
10:00 Yogi et Popotame
10:30 Le Roi Leo
11:00 Mon ami, Ben
11:30 Tour de Terre - "Entomologie"
12:00 Robin Fusee
12:30 Lassie
1:00 Les Corsaires
1:30 Le Monde en liberte - "Les Tribus primitives d'Amerique du Sud"
2:00 Golf et ses etoiles
3:00 Baseball - Texas @ Minnesota
5:45 Echos du sport
6:00 Lutte
7:00 Camera-moto
7:30 Objectif
8:00 Jeunesse
9:00 Cinema - Sur la piste des Apaches (1965; Rory Calhoun, Corinne Calvet, John Russell)
11:00 Invitation au Loisirs
11:30 Telejournal et sports
12:00 Au Masculin
12:30 Cinema - Le Temps de vivre (1969; Yves Afonso, Catherine Allegret, Chris Avram)

CHSJ (CBAT) Channel 4 Saint John / Channel 7 Moncton (CBC)
9:30 Miss Ann
10:00 Movie - Capt. John Smith and Pocahontas (1953; Anthony Dexter, Jody Lawrance, Robert Clarke)
12:00 Wild Kingdom
12:30 Reach For the Top
1:00 Movie - War Paint (1953; Robert Stack, Joan Taylor, Peter Graves) 
2:30 Dick Van Dyke
3:00 Baseball - Texas @ Minnesota
5:30 Sportsweek
6:00 Bugs Bunny/Road Runner Hour - "Pre-Hysterical Hare"/"Tweet and Sour"/"Hot Cross Bunny"
7:00 Hawaii Five-O
8:00 Mission: Impossible
9:00 Six Wives of Henry VIII
10:30 Bless This House - "It's All in the Mind"
11:00 Performers
11:30 Countrytime
12:00 CBC News
12:15 News
12:30 Movie - The Spy Killer (1969; Robert Horton, Sebastian Cabot, Jill St. John)

CBAFT Channel 11 Moncton (SRC)
10:00 Yogi et Popotame
10:30 Le Roi Leo
11:00 Mon ami, Ben
11:30 Tour de Terre - "Entomologie"
12:00 Robin Fusee
12:30 Lassie
1:00 Les Corsaires
1:30 Le Monde en liberte - "Les Tribus primitives d'Amerique du Sud"
2:00 Golf et ses etoiles
3:00 Baseball - Texas @ Minnesota
5:45 Echos du sport
6:00 Droit de regard
7:00 Camera-moto
7:30 Telejournal
7:45 Nouvelles du sport
8:00 Cent filles a marier
9:00 Cinema - Sur la piste des Apaches (1965; Rory Calhoun, Corinne Calvet, John Russell)
11:00 Invitation au Loisirs
11:30 Telejournal et sports
12:00 Au Masculin
12:30 Cinema - Le Temps de vivre (1969; Yves Afonso, Catherine Allegret, Chris Avram)

CJCB Channel 4 Sydney (CBC)
1:00 Wrestling
2:00 World of Man - "In the Forests of Costa Rica"
2:30 Klahanie - "Flathead Country, Southeastern B.C."
3:00 Baseball - Texas @ Minnesota
5:30 Sportsweek
6:00 Bugs Bunny/Road Runner Hour - "Pre-Hysterical Hare"/"Tweet and Sour"/"Hot Cross Bunny"
7:00 Evening Movie
8:30 Saturday Night
9:00 Six Wives of Henry VIII
10:30 Bless This House - "It's All in the Mind"
11:00 Performers
11:30 Countrytime
12:00 CBC News
12:15 Provincial Affairs
12:20 CJCB Late Movie

CJCH Channel 5 Halifax (CTV)
10:30 University of the Air
12:00 Death Valley
12:30 Rupert Bear
1:00 Rocky and His Pals
1:30 Tumbleweed
2:00 Claire Olsen
2:30 Make Mine Country
3:00 Movie - Comanche Territory (1950; Maureen O'Hara, MacDonald Carey, Will Geer)
4:30 Water World
5:00 All in the Swing
5:30 Wide World of Sports
7:00 Wrestling
8:00 Rollin' On the River (with guests Tony Joe White and Julie Amato)
9:00 Movie - Topaz (1969; Frederick Stafford, Dany Robin, John Vernon)
11:30 Under Attack
12:30 National News
12:45 News
1:00 Movie - Dial M For Murder (1954; Ray Milland, Grace Kelly, Robert Cummings)

CKCD Channel 7 Campbellton / Channel 12 Upsalquitch Lake (CBC, CTV)
1:00 Rupert Bear
1:30 Rocky and His Pals
2:00 Batman
2:30 Spiderman
3:00 Baseball - Texas @ Minnesota
5:30 Sportsweek
6:00 Bugs Bunny/Road Runner Hour - "Pre-Hysterical Hare"/"Tweet and Sour"/"Hot Cross Bunny"
7:00 News
7:05 Grand Prix Wrestling
8:00 Ironside
9:00 Six Wives of Henry VIII
10:30 Bless This House - "It's All in the Mind"
11:00 Performers
11:30 Countrytime
12:00 CBC News
12:15 News
12:30 Movie - Psyche 59 (1964; Curt Jurgens, Patricia Neal, Samantha Eggar)

WLBZ Channel 2 Bangor (NBC)
9:00 Dr. Dolittle
9:30 Deputy Dawg
10:00 Woody Woodpecker
10:30 Pink Panther
11:00 Jetsons
11:30 Barrier Reef
12:00 Take a Great Step - "Remembering"
1:00 Mr. Wizard
1:30 Bugaloos
2:00 Roller Derby
3:00 Baseball - Texas @ Minnesota
5:30 David Frost
7:00 Primus
7:30 Glad Tidings
8:00 NBC News
8:30 Circus
9:00 Emergency! - "Dealer's Wild"
10:00 Movie - Topaz (1969; Frederick Stafford, Dany Robin, John Vernon)
12:30 Movie - The Rookie (1959; Tommy Noonan, Peter Marshall, Julie Newmar)

WEMT (WVII) Channel 7 Bangor (ABC)
9:00 Jerry Lewis
9:30 Road Runner Show - "Hopalong Casualty"/"Tweet and Lovely"/"Wild Over You"
10:00 Funky Phantom
10:30 Jackson Five
11:00 Bewitched
11:30 Lidsville
12:00 Curiosity Shop
1:00 Jonny Quest
1:30 Lancelot Link, Secret Chimp
2:00 American Bandstand
3:00 Movie - The Tall Texan (1953; Lloyd Bridges, Lee J. Cobb, Marie Windsor)
4:30 To Be Announced
5:30 Bud Leavitt
6:00 Wide World of Sports
7:30 Bud Leavitt
8:00 Death Valley Days
8:30 American Adventure
9:00 Bewitched - "A Plague On Maurice and Samantha"
9:30 Automobile Racing - Indianapolis 500
12:00 Stacey's Country Jamboree

WAGM Channel 8 Presque Isle (CBS, NBC, ABC)
9:00 Bugs Bunny Show
9:30 Scooby-Doo
10:00 Harlem Globetrotters
10:30 Here Come the Bears
11:00 Pebbles and Bamm-Bamm
11:30 Archie's TV Funnies
12:00 Sabrina
12:30 Josie and the Pussycats
1:00 Monkees
1:30 You Are There - "Harriet Tubman and the Underground Railroad"
2:00 Children's Film Festival - "Funny Stories"
3:00 Have Gun, Will Travel
3:30 To Be Announced
4:30 Wide World of Sports
6:00 Lee Trevino
6:30 Death Valley Days
7:00 Water World
7:30 CBS News
8:00 Lawrence Welk
9:00 All in the Family - "Edith's Accident"
9:30 Mary Tyler Moore - "The Square-Shaped Room"
10:00 Dick Van Dyke - "Pepito From Mexico"
10:30 Arnie
11:00 Mission: Impossible - "Homecoming"
12:00 Movie - Robin and the Seven Hoods (1964; Frank Sinatra, Dean Martin, Sammy Davis Jr.)

SUNDAY, MAY 28, 1972

CKCW Channel 2 Moncton, Channel 8 Charlottetown / CKLT Channel 9 Saint John (CTV)
1:30 Running Your Own Business
2:00 Rex Humbard
3:00 It is Written
3:30 Faith and Music
4:00 Sacred Heart
4:15 Salvation Army
4:30 Day of Discovery
5:00 People's School
5:30 Question Period
6:00 Untamed World - "The Penguin"
6:30 Journal
7:00 Department S
8:00 Room 222 - "Who is Benedict Arnold?"
8:30 Mod Squad - "Exit the Closer"
9:30 Amazing Kreskin (with guest Meadowlark Lemon of the Harlem Globetrotters)
10:00 A Journey Forward: Chester Ronning in China
11:00 Mannix - "A Choice of Evils"
12:00 CTV News
12:20 News

CBHT Channel 3 Halifax (CBC)
11:45 Pardon My French
12:15 What On Earth?
12:45 Klahanie
1:15 Bewitched
1:45 A Way Out
2:00 Analog
2:30 Country Canada
3:00 Distinguished Canadians - "Prof. Ramsay Cook"
3:30 Kaleidosport
4:30 Encounter
5:00 Environment Special - "Only One Earth"
6:00 Audubon Wildlife Theatre
6:30 Hymn Sing
7:00 Walt Disney - "Atta Girl, Kelly!: Pt. 3"
8:00 Rovers
8:30 Jimmy Stewart Show - "A Vote For Howard"
9:00 Variety Special - "Liza"
10:00 Sunday at Nine - "Rodeo Rider"
11:00 Weekend
12:00 National
12:15 Nation's Business -  "Progressive Conservatives"
12:20 Movie - I Was Happy Here (1966; Sarah Miles, Cyril Cusack, Julian Glover)

CBCT Channel 13 Charlottetown (CBC)
11:45 Pardon My French
12:15 What On Earth?
12:45 Klahanie
1:15 Anthology
1:45 A Way Out
2:00 Analog
2:30 Country Canada
3:00 Distinguished Canadians - "Prof. Ramsay Cook"
3:30 Kaleidosport
4:30 Encounter
5:00 Environment Special - "Only One Earth"
6:00 Audubon Wildlife Theatre
6:30 Hymn Sing
7:00 Walt Disney - "Atta Girl, Kelly!: Pt. 3"
8:00 Rovers
8:30 Jimmy Stewart Show - "A Vote For Howard"
9:00 Variety Special - "Liza"
10:00 Sunday at Nine - "Rodeo Rider"
11:00 Weekend
12:00 National
12:15 Nation's Business -  "Progressive Conservatives"
12:20 News
12:30 Hawaii Five-O

CHAU Channel 5 Carleton, Quebec (SRC)
9:45 Mire et musique
9:55 Ouverture
10:00 Laurel et Hardy
10:30 Le Prince Saphir
11:00 Le Jour du Seigneur - "L'Eglise Sainte-Famille a Boucherville"
12:00 Documentaires Canadiens - "Regards sur l'occultisme: 1e partie"
1:00 La Semaine verte
2:00 Francais d'Aujourd'hui
2:30 Les Enchanteurs
3:00 Univers des sports
4:30 L'Heure des quilles
5:30 Au pays de la Bible
6:30 Le Francophonissime
7:00 Objectif
7:30 Mini-Antenne
7:45 U.C.C.
8:00 Quelle famille!
8:30 Les Beaux Dimanches - "La Rondine"
9:30 Les Beaux Dimanches - "Lutte de l'homme pour sa survie: 1e partie"
11:00 La Fleche du temps
11:30 Telejournal et sports
12:00 Cinema d'ici
1:00 Cinema - Le Feu follet (1963; Maurice Ronet, Lena Skerla, Jeanne Moreau)

CHSJ (CBAT) Channel 4 Saint John / Channel 7 Moncton (CBC)
9:15 Sacred Heart
9:30 Rex Humbard
10:30 Land and Sea
11:00 Niven Miller
11:30 Museum Memo
12:00 Gospelaires
12:30 TV Nurse
1:00 New Life
1:30 Under Attack
2:30 Country Canada
3:00 Movie - The Big Trees (1952; Kirk Douglas, Eve Miller, Patrice Wymore)
4:30 Newscope
5:00 Environment Special - "Only One Earth"
6:00 Audubon Wildlife Theatre
6:30 Hymn Sing
7:00 Walt Disney - "Atta Girl, Kelly!: Pt. 3"
8:00 Rovers
8:30 Jimmy Stewart Show - "A Vote For Howard"
9:00 Variety Special - "Liza"
10:00 Sunday at Nine - "Rodeo Rider"
11:00 Weekend
12:00 National
12:15 Nation's Business -  "Progressive Conservatives"
12:20 News

CBAFT Channel 11 Moncton (SRC)
10:00 Laurel et Hardy
10:30 Le Prince Saphir
11:00 Le Jour du Seigneur - "L'Eglise Sainte-Famille a Boucherville"
12:00 Documentaires Canadiens - "Regards sur l'occultisme: 1e partie"
1:00 La Semaine verte
2:00 Francais d'Aujourd'hui
2:30 Les Enchanteurs
3:00 Univers des sports
4:30 L'Heure des quilles
5:30 Au pays de la Bible
6:30 Le Francophonissime
7:00 La Grande Aventure - "Les Animaux des tenebres"
7:30 Telejournal
7:40 Nouvelles du sport
8:00 Quelle famille!
8:30 Les Beaux Dimanches - "La Rondine"
9:30 Les Beaux Dimanches - "Lutte de l'homme pour sa survie: 1e partie"
11:00 La Fleche du temps
11:30 Telejournal et sports
12:00 Cinema d'ici

CJCB Channel 4 Sydney (CBC)
1:30 It is Written
2:00 Faith and Music
2:30 Country Canada
3:00 People's School
3:30 Land and Sea
4:00 Rex Humbard
5:00 Environment Special - "Only One Earth"
6:00 Audubon Wildlife Theatre
6:30 Hymn Sing
7:00 Walt Disney - "Atta Girl, Kelly!: Pt. 3"
8:00 Rovers
8:30 Jimmy Stewart Show - "A Vote For Howard"
9:00 Variety Special - "Liza"
10:00 Sunday at Nine - "Rodeo Rider"
11:00 Weekend
12:00 National
12:15 Nation's Business -  "Progressive Conservatives"
12:20 News

CJCH Channel 5 Halifax (CTV)
9:45 Sacred Heart
10:00 National Film Board
10:30 University of the Air
11:30 Prophecies
12:00 Crossroads
12:30 It is Written
1:00 Rex Humbard
2:00 Oral Roberts
2:30 Day of Discovery
3:00 Faith and Music
3:30 Life and Times
4:00 Movie - Pool of London (1951; Bonar Colleano, Susan Shaw, Renee Asherson)
5:30 Movie - Saddle Tramp (1950; Joel McCrea, Wanda Hendrix, John Russell)
7:00 Me and the Chimp
7:30 Untamed World - "The Penguin"
8:00 Room 222 - "Who is Benedict Arnold?"
8:30 Mod Squad - "Exit the Closer"
9:30 Doctor in the House
10:00 A Journey Forward: Chester Ronning in China
11:00 Amazing Kreskin (with guest Meadowlark Lemon of the Harlem Globetrotters)
11:30 Question Period
12:00 CTV News
12:20 News
12:30 People's School
1:00 Prayer

CKCD Channel 7 Campbellton / Channel 12 Upsalquitch Lake (CBC, CTV)
1:30 Day of Discovery
2:00 Analog
2:30 Country Canada
3:00 Distinguished Canadians - "Prof. Ramsay Cook"
3:30 Outdoor Sportsman
4:00 Rex Humbard
5:00 Environment Special - "Only One Earth"
6:00 Audubon Wildlife Theatre
6:30 Journal
7:00 Department S
8:00 Rovers
8:30 Jimmy Stewart Show - "A Vote For Howard"
9:00 Variety Special - "Liza"
10:00 Sunday at Nine - "Rodeo Rider"
11:00 Weekend
12:00 National
12:15 Nation's Business -  "Progressive Conservatives"
12:20 News

WLBZ Channel 2 Bangor (NBC)
12:30 Faith For Today
1:00 This is the Life
1:30 Religious Town Hall
2:00 Meet the Press
2:30 Movie - A Killing at Sundial (1963; Malcolm Atterbury, Joseph Calleia, Angie Dickinson)
5:00 Israel Museum
6:00 Mike Douglas
7:30 NBC News
8:00 Wild Kingdom
8:30 Walt Disney - "Atta Girl, Kelly!: Pt. 3"
9:30 Jimmy Stewart Show - "A Vote For Howard"
10:00 Bonanza - "Second Chance"
11:00 Bold Ones - "The Glass Cage"
12:00 Perry Mason

WEMT (WVII) Channel 7 Bangor (ABC)
8:45 Bible Speaks
9:15 Cathedral of Tomorrow
10:15 Davey and Goliath
10:30 Uncle Waldo
11:00 Reluctant Dragon
11:30 Here Come the Doubledeckers
12:00 Bullwinkle
12:30 Make a Wish
1:00 Hee-Haw
2:00 Bud Leavitt
2:30 Songs of Faith
3:00 Movie - Three Desperate Men (1951; Preston Foster, Virginia Grey, Jim Davis)
4:30 To Be Announced
6:00 Indianapolis 500 Festival Parade
7:00 Death Valley Days
7:30 Curly O'Brien
9:00 F.B.I. - "The Deadly Gift"
10:00 Movie - The Caper of the Golden Bulls (1967; Stephen Boyd, Yvette Mimieux, Giovanna Ralli)
12:00 News
12:15 Billy James Hargis

WAGM Channel 8 Presque Isle (CBS, NBC, ABC)
9:15 Rex Humbard
10:15 Christophers
10:30 Groovie Ghoulies
11:00 Lamp Upon My Feet
11:30 Look Up and Live
12:00 Camera Three
12:30 Face the Nation
1:00 This is the Life
1:30 Face the Nation
2:00 Meet the Press
2:30 Issues and Answers
3:00 Baseball - Milwaukee @ Boston
5:30 CBS Tennis Classic
6:00 Kid Talk
6:30 Animal World
7:00 60 Minutes
8:00 Lassie
8:30 Walt Disney - "Atta Girl, Kelly!: Pt. 3"
9:30 Jimmy Stewart Show - "A Vote For Howard"
10:00 Bonanza - "Second Chance"
11:00 Bold Ones - "The Glass Cage"
12:00 News

SATURDAY, JUNE 3, 1972

CKCW Channel 2 Moncton, Channel 8 Charlottetown / CKLT Channel 9 Saint John (CTV)
1:30 Rocky and His Pals
2:00 Batman
2:30 Spiderman
3:00 Like Young
4:00 Water World
4:30 International Wrestling
5:30 Wide World of Sports
7:00 News
7:05 Grand Prix Wrestling
8:00 Rollin' On the River
9:00 Movie - Probe (1972; Hugh O'Brian, Elke Sommer, Burgess Meredith)
11:00 Longstreet
12:00 National News
12:15 News
12:30 Movie - I Was a Teenage Werewolf (1957; Michael Landon, Yvonne Lime, Whit Bissell)

CBHT Channel 3 Halifax (CBC)
11:00 Movie - Henry Aldrich For President (1941; Jimmy Lydon, June Preisser, Mary Anderson)
12:30 Riverbank
1:00 Dr. Sandy
1:30 Wild Kingdom
2:00 World of Man
2:30 Klahanie
3:00 Canadian Boxing Championship
5:00 Wreckers
5:30 Land and Sea
6:00 Bugs Bunny/Road Runner Hour - "Mississippi Hare"/"Duck Amuck"/"Tweet Zoo"
7:00 CBC News
7:30 Replay
8:00 Dick Emery
8:30 Reach For the Top
9:00 Six Wives of Henry VIII
10:30 Theatre Canada
11:30 Countrytime
12:00 CBC News
12:15 Provincial Affairs
12:20 News
12:30 Avengers

CBCT Channel 13 Charlottetown (CBC)
11:30 RCMP
12:00 Children's Cinema
1:00 Dr. Sandy
1:30 Wild Kingdom
2:00 World of Man
2:30 Klahanie
3:00 Canadian Boxing Championship
5:00 Canadian International Tennis
6:00 Bugs Bunny/Road Runner Hour - "Mississippi Hare"/"Duck Amuck"/"Tweet Zoo"
7:00 CBC News
7:30 Replay
8:00 Dick Emery
8:30 All Around the Circle
9:00 Six Wives of Henry VIII
10:30 Theatre Canada
11:30 Countrytime
12:00 CBC News
12:15 News
12:30 CBCT Late Show

CHAU Channel 5 Carleton, Quebec (SRC)
11:00 Mon ami, Ben
11:30 Tour de Terre
12:00 Robin Fusee
12:30 Lassie
1:00 Cent millions de jeunes
1:30 L'Agriculteur de demain
2:00 Water Polo
3:00 A Communiquer
4:00 Baseball - Pittsburgh @ San Francisco
6:45 Echos du sport
7:00 A Communiquer
7:30 Jeunesse
8:30 La Demoiselle d'Avignon
9:00 Billet de faveur
11:00 Les Grands-meres
11:30 Telejournal et sports
12:00 Au Masculin

CHSJ (CBAT) Channel 4 Saint John / Channel 7 Moncton (CBC)
9:30 Miss Ann
10:00 Movie - Horse Soldiers (1959; John Wayne, William Holden, Constance Towers)
12:00 Wild Kingdom
12:30 Reach For the Top
1:00 Movie - Texas Lady (1955; Claudette Colbert, Barry Sullivan, Ray Collins)
2:30 Dick Van Dyke
3:00 Canadian Boxing Championship
5:00 Canadian International Tennis
6:00 Bugs Bunny/Road Runner Hour - "Mississippi Hare"/"Duck Amuck"/"Tweet Zoo"
7:00 Hawaii Five-O
8:00 Mission: Impossible
9:00 Six Wives of Henry VIII
10:30 Theatre Canada
11:30 Countrytime
12:00 CBC News
12:15 News
12:30 Movie - Mad Dog Coll (1961; John Davis Chandler, Kay Doubleday, Brooke Hayward)

CBAFT Channel 11 Moncton (SRC)
11:00 Mon ami, Ben
11:30 Tour de Terre
12:00 Robin Fusee
12:30 Lassie
1:00 Cent millions de jeunes
1:30 L'Agriculteur de demain
2:00 Water Polo
3:00 A Communiquer
4:00 Baseball - Pittsburgh @ San Francisco
6:45 Echos du sport
7:00 Quentin Durward
7:30 Telejournal
7:35 L'Odyssee de l'equipe Cousteau
8:30 La Demoiselle d'Avignon
9:00 Billet de faveur
11:00 Les Grands-meres
11:30 Telejournal et sports
12:00 Au Masculin

CJCB Channel 4 Sydney (CBC)
1:00 Wrestling
2:00 World of Man 
2:30 Klahanie
3:00 Canadian Boxing Championship
5:00 Canadian International Tennis
6:00 Bugs Bunny/Road Runner Hour - "Mississippi Hare"/"Duck Amuck"/"Tweet Zoo"
7:00 Evening Movie
8:30 Saturday Night
9:00 Six Wives of Henry VIII
10:30 Theatre Canada
11:30 Countrytime
12:00 CBC News
12:15 Provincial Affairs
12:20 CJCB Late Movie

CJCH Channel 5 Halifax (CTV)
10:30 University of the Air
12:00 Death Valley
12:30 Rupert Bear
1:00 Rocky and His Pals
1:30 Tumbleweed
2:00 Make Mine Country
2:30 Festival Plus
3:00 Movie - Day of Fury (1956; Dale Robertson, Mara Corday, Jock Mahoney)
4:30 Water World
5:00 All in the Swing
5:30 Wide World of Sports
7:00 Wrestling
8:00 Rollin' On the River
9:00 Movie - Probe (1972; Hugh O'Brian, Elke Sommer, Burgess Meredith)
11:00 Under Attack
12:00 National News
12:15 News
12:30 Movie - The Nutty Professor (1963; Jerry Lewis, Stella Stevens, Del Moore)

CKCD Channel 7 Campbellton / Channel 12 Upsalquitch Lake (CBC, CTV)
1:30 Rocky and His Pals
2:00 Batman
2:30 Spiderman
3:00 Canadian Boxing Championship
5:00 Canadian International Tennis
6:00 Bugs Bunny/Road Runner Hour - "Mississippi Hare"/"Duck Amuck"/"Tweet Zoo"
7:00 News
7:05 Grand Prix Wrestling
8:00 Ironside
9:00 Six Wives of Henry VIII
10:30 Theatre Canada
11:30 Countrytime
12:00 CBC News
12:15 News
12:30 Movie - The L-Shaped Room (1962; Leslie Caron, Anthony Booth, Avis Bunnage)

WLBZ Channel 2 Bangor (NBC)
9:00 Dr. Dolittle
9:30 Deputy Dawg
10:00 Woody Woodpecker
10:30 Pink Panther
11:00 Jetsons
11:30 Barrier Reef
12:00 Take a Great Step
1:00 Mr. Wizard
1:30 Bugaloos
2:00 Roller Derby
3:00 Golf - Kemper Open
4:00 Baseball - Pittsburgh @ San Francisco
6:30 To Be Announced
7:00 Primus
7:30 Glad Tidings
8:00 NBC News
8:30 Circus
9:00 Emergency! - "Nurses"
10:00 Movie - Two Mules For Sister Sara (1970; Clint Eastwood, Shirley MacLaine, Manuel Fabregas)
12:00 Movie - The Young Philadelphians (1959; Paul Newman, Barbara Rush, Alexis Smith)

WEMT (WVII) Channel 7 Bangor (ABC)
9:00 Jerry Lewis
9:30 Road Runner Show - "Hairied and Hurried"/"Tugboat Granny"/"Mother Was a Rooster"
10:00 Funky Phantom
10:30 Jackson Five
11:00 Bewitched
11:30 Lidsville
12:00 Curiosity Shop
1:00 Jonny Quest
1:30 Lancelot Link, Secret Chimp
2:00 American Bandstand
3:00 Movie - The Baron of Arizona (1950; Vincent Price, Ellen Drew, Vladimir Sokoloff)
4:30 Movie - Bells of San Fernando (1947; Donald Woods, Gloria Warren, Byron Foulger)
6:00 Wide World of Sports
7:30 Bud Leavitt
8:00 Death Valley Days
8:30 American Adventure
9:00 Bewitched - "Hansel and Gretel in Samanthaland"
9:30 Movie - Young Girls of Rochefort (1967; Gene Kelly, Catherine Deneuve, George Chakiris)
11:30 ABC News Special
12:00 Stacey's Country Jamboree

WAGM Channel 8 Presque Isle (CBS, NBC, ABC)
9:00 Bugs Bunny Show
9:30 Scooby-Doo
10:00 Harlem Globetrotters
10:30 Here Come the Bears
11:00 Pebbles and Bamm-Bamm
11:30 Archie's TV Funnies
12:00 Sabrina
12:30 Josie and the Pussycats
1:00 Monkees
1:30 You Are There 
2:00 Children's Film Festival 
3:00 Have Gun, Will Travel
3:30 To Be Announced
4:00 Baseball - Boston @ Kansas City
6:30 Death Valley Days
7:00 Water World
7:30 CBS News
8:00 Lawrence Welk
9:00 You're in Love, Charlie Brown
9:30 All in the Family - "The Insurance is Cancelled"
10:00 Dick Van Dyke 
10:30 Arnie
11:00 Mission: Impossible - "Stone Pillow"
12:00 Movie - Island in the Sun (1957; James Mason, Harry Belafonte, Joan Fontaine)

SUNDAY, JUNE 4, 1972

CKCW Channel 2 Moncton, Channel 8 Charlottetown / CKLT Channel 9 Saint John (CTV)
1:30 Running Your Own Business
2:00 Rex Humbard
3:00 It is Written
3:30 Faith and Music
4:00 Sacred Heart
4:15 Salvation Army
4:30 Day of Discovery
5:00 People's School
5:30 Question Period
6:00 Untamed World - "Bighorn Sheep"
6:30 Journal
7:00 Department S - "A Fish Out of Water"
8:00 Room 222
8:30 Mod Squad - "Death of a Nobody"
9:30 Amazing Kreskin
10:00 W-5
11:00 Mannix
12:00 CTV News
12:20 News

CBHT Channel 3 Halifax (CBC)
11:45 Pardon My French
12:15 What On Earth?
12:45 Klahanie
1:15 Bewitched
1:45 A Way Out
2:00 Analog
2:30 Country Canada - "Westland"
3:00 Distinguished Canadians
3:30 Kaleidosport - "Equestrian Grand Prix"
5:00 Encounter
5:30 New Majority
6:00 Audubon Wildlife Theatre - "Alberta Outdoors"
6:30 Hymn Sing
7:00 Walt Disney - "Wild Burro of the West"
8:00 Rovers - "The Bushranger"
8:30 Jimmy Stewart Show
9:00 Flip Wilson
10:00 Sunday at Nine - "The Stratford Story: 20 Years Young"
11:00 Weekend
12:00 National
12:15 Nation's Business
12:20 Movie - Red Lanterns (1963; Tzeni Karezi, George Foundas, Mary Chronopoulou)

CBCT Channel 13 Charlottetown (CBC)
11:45 Pardon My French
12:15 What On Earth?
12:45 Klahanie
1:15 Anthology
1:45 A Way Out
2:00 Analog
2:30 Country Canada - "Westland"
3:00 Distinguished Canadians
3:30 Kaleidosport - "Equestrian Grand Prix"
5:00 Encounter
5:30 New Majority
6:00 Audubon Wildlife Theatre - "Alberta Outdoors"
6:30 Hymn Sing
7:00 Walt Disney - "Wild Burro of the West"
8:00 Rovers - "The Bushranger"
8:30 Jimmy Stewart Show
9:00 Flip Wilson
10:00 Sunday at Nine - "The Stratford Story: 20 Years Young"
11:00 Weekend
12:00 National
12:15 Nation's Business
12:20 News
12:30 Hawaii Five-O

CHAU Channel 5 Carleton, Quebec (SRC)
9:45 Mire et musique
9:55 Ouverture
10:00 Laurel et Hardy
10:30 Le Prince Saphir
11:00 Le Jour du Seigneur
12:00 Documentaires Canadiens - "Regards sur l'occultisme: 2e partie"
1:00 La Semaine verte
2:00 Francais d'Aujourd'hui
2:30 Les Enchanteurs
3:00 Univers des sports
4:30 L'Heure des quilles
5:30 Rencontres
6:00 5-D
6:30 Le Francophonissime
7:00 Objectif
7:30 Mini-Antenne
7:45 U.C.C.
8:00 Quelle famille!
8:30 Les Beaux Dimanches
9:30 Les Beaux Dimanches - "Lutte de l'homme pour sa survie: 2e partie"
10:30 Les Beaux Dimanches
11:30 Telejournal et sports
12:00 Cinema d'ici
1:00 Cinema nouveau d'hier et d'aujourd'hui

CHSJ (CBAT) Channel 4 Saint John / Channel 7 Moncton (CBC)
9:15 Sacred Heart
9:30 Rex Humbard
10:30 Land and Sea
11:00 Niven Miller
11:30 Museum Memo
12:00 Gospelaires
12:30 TV Nurse
1:00 New Life
1:30 Under Attack
2:30 Country Canada - "Westland"
3:00 Movie - Suez (1938; Tyrone Power, Loretta Young, J. Edward Bromberg)
4:30 Newscope
5:00 Encounter
5:30 New Majority
6:00 Audubon Wildlife Theatre - "Alberta Outdoors"
6:30 Hymn Sing
7:00 Walt Disney - "Wild Burro of the West"
8:00 Rovers - "The Bushranger"
8:30 Jimmy Stewart Show
9:00 Flip Wilson
10:00 Sunday at Nine - "The Stratford Story: 20 Years Young"
11:00 Weekend
12:00 National
12:15 Nation's Business
12:20 News

CBAFT Channel 11 Moncton (SRC)
10:00 Laurel et Hardy
10:30 Le Prince Saphir
11:00 Le Jour du Seigneur
12:00 Documentaires Canadiens - "Regards sur l'occultisme: 2e partie"
1:00 La Semaine verte
2:00 Francais d'Aujourd'hui
2:30 Les Enchanteurs
3:00 Univers des sports
4:30 L'Heure des quilles
5:30 Rencontres
6:00 5-D
6:30 Le Francophonissime
7:00 La Grande Aventure
7:30 Telejournal
7:40 Nouvelles du sport
8:00 Quelle famille!
8:30 Les Beaux Dimanches
9:30 Les Beaux Dimanches - "Lutte de l'homme pour sa survie: 2e partie"
10:30 Les Beaux Dimanches
11:00 La Fleche du temps
11:30 Telejournal et sports
12:00 Cinema d'ici

CJCB Channel 4 Sydney (CBC)
1:30 It is Written
2:00 Faith and Music
2:30 Country Canada - "Westland"
3:00 People's School
3:30 Land and Sea
4:00 Rex Humbard
5:00 Encounter
5:30 New Majority
6:00 Audubon Wildlife Theatre - "Alberta Outdoors"
6:30 Hymn Sing
7:00 Walt Disney - "Wild Burro of the West"
8:00 Rovers - "The Bushranger"
8:30 Jimmy Stewart Show
9:00 Flip Wilson
10:00 Sunday at Nine - "The Stratford Story: 20 Years Young"
11:00 Weekend
12:00 National
12:15 Nation's Business
12:20 News

CJCH Channel 5 Halifax (CTV)
9:45 Sacred Heart
10:00 National Film Board
10:30 University of the Air
11:30 Prophecies
12:00 Crossroads
12:30 It is Written
1:00 Rex Humbard
2:00 Oral Roberts
2:30 Day of Discovery
3:00 Faith and Music
3:30 Life and Times
4:00 Movie - Bitter Springs (1950; Tommy Trinder, Chips Rafferty, Gordon Jackson)
5:30 Movie - Red Mountain (1951;  Alan Ladd, Lizabeth Scott, Arthur Kennedy)
7:00 Me and the Chimp
7:30 Untamed World - "Bighorn Sheep"
8:00 Room 222
8:30 Mod Squad - "Death of a Nobody"
9:30 Doctor in the House
10:00 W-5
11:00 Amazing Kreskin
11:30 Question Period
12:00 CTV News
12:20 News
12:30 People's School
1:00 Prayer

CKCD Channel 7 Campbellton / Channel 12 Upsalquitch Lake (CBC, CTV)
1:30 Day of Discovery
2:00 Analog
2:30 Country Canada - "Westland"
3:00 Distinguished Canadians
3:30 Outdoor Sportsman
4:00 Rex Humbard
5:00 Encounter
5:30 New Majority
6:00 Audubon Wildlife Theatre - "Alberta Outdoors"
6:30 Journal
7:00 Department S - "A Fish Out of Water"
8:00 Rovers - "The Bushranger"
8:30 Jimmy Stewart Show
9:00 Flip Wilson
10:00 Sunday at Nine - "The Stratford Story: 20 Years Young"
11:00 Weekend
12:00 National
12:15 Nation's Business
12:20 News

WLBZ Channel 2 Bangor (NBC)
12:30 Faith For Today
1:00 This is the Life
1:30 Religious Town Hall
2:00 Meet the Press (hour-long special)
3:00 Every Man a Witness
3:30 Mike Douglas
5:00 Golf - Kemper Open
7:00 Comment
7:30 NBC News
8:00 Wild Kingdom
8:30 Walt Disney - "Wild Burro of the West"
9:30 Jimmy Stewart Show - "Period of Readjustment"
10:00 Bonanza - "Erin"
11:00 Bold Ones - "The Letter of the Law"
12:00 Perry Mason

WEMT (WVII) Channel 7 Bangor (ABC)
8:45 Bible Speaks
9:15 Cathedral of Tomorrow
10:15 Davey and Goliath
10:30 Uncle Waldo
11:00 Reluctant Dragon
11:30 Here Come the Doubledeckers
12:00 Bullwinkle
12:30 Make a Wish
1:00 Hee-Haw
2:00 Bud Leavitt
2:30 Songs of Faith
3:00 Movie - Blackout (1950; Maxwell Reed, Dinah Sheridan, Patric Doonan)
4:30 To Be Announced
6:00 McGovern/Humphrey Debate
7:00 Death Valley Days
7:30 Curly O'Brien
9:00 F.B.I. - "A Second Life"
10:00 Movie - Nothing But the Best (1964; Alan Bates, Denholm Elliott, Harry Andrews)
12:00 News
12:15 Billy James Hargis

WAGM Channel 8 Presque Isle (CBS, NBC, ABC)
9:15 Rex Humbard
10:15 Songs of Faith
10:30 Groovie Ghoulies
11:00 Lamp Upon My Feet
11:30 Look Up and Live
12:00 Camera Three - "The City in the Image of Man: Ideas and Work of Paolo Soleri"
12:30 Face the Nation
1:00 This is the Life
1:30 Face the Nation
2:00 Meet the Press (hour-long special)
3:00 Songs of Faith
3:30 Baseball - Boston @ Kansas City
6:00 Kid Talk
6:30 Salute to National Parks
7:00 60 Minutes
8:00 Lassie
8:30 Walt Disney - "Wild Burro of the West"
9:30 Jimmy Stewart Show - "Period of Readjustment"
10:00 Bonanza - "Erin"
11:00 Bold Ones - "The Letter of the Law"
12:00 News

SATURDAY, JUNE 10, 1972

CKCW Channel 2 Moncton, Channel 8 Charlottetown / CKLT Channel 9 Saint John (CTV)
1:30 Rocky and His Pals
2:00 Batman
2:30 Spiderman
3:00 Like Young
4:00 Water World
4:30 International Wrestling
5:30 Wide World of Sports
7:00 News
7:05 Grand Prix Wrestling
8:00 Rollin' On the River
9:00 McMillan and Wife - "Once Upon a Dead Man"
11:00 Longstreet
12:00 National News
12:15 News
12:30 Movie - Screaming Skull (1958; John Hudson, Peggy Webber, Russ Conway)

CBHT Channel 3 Halifax (CBC)
11:00 Movie - Henry Aldrich Gets Glamour (1943; Jimmy Lydon, Charles Smith, John Litel)
12:45 Riverbank
1:00 Dr. Sandy
1:30 Wild Kingdom
2:00 World of Man
2:30 Klahanie
3:00 Judo
4:30 How to Watch a Horse Race
5:00 Wreckers
5:30 Land and Sea
6:00 Belmont Stakes
7:00 CBC News
7:30 Replay
8:00 Dick Emery
8:30 Reach For the Top
9:00 Six Wives of Henry VIII
10:30 Bless This House
11:00 Performers
11:30 Countrytime
12:00 CBC News
12:15 News
12:30 Avengers

CBCT Channel 13 Charlottetown (CBC)
11:30 RCMP
12:00 Children's Cinema
1:00 Dr. Sandy
1:30 Wild Kingdom
2:00 World of Man
2:30 Klahanie
3:00 Judo
4:30 How to Watch a Horse Race
5:00 Canadian International Tennis
6:00 Belmont Stakes
7:00 CBC News
7:30 Replay
8:00 Dick Emery
8:30 All Around the Circle
9:00 Six Wives of Henry VIII
10:30 Bless This House
11:00 Performers
11:30 Countrytime
12:00 CBC News
12:15 News
12:30 Movie - Divorce, American Style (1967; Dick Van Dyke, Debbie Reynolds, Jason Robards)

CHAU Channel 5 Carleton, Quebec (SRC)
11:00 Mon ami, Ben
11:30 Tour de Terre 
12:00 Robin Fusee
12:30 Chevalier tempete
1:00 Cent millions de jeunes
1:30 L'Agriculteur de demain
2:00 Water Polo
3:00 Baseball - equipes a communiquer
6:00 Echos du sport
6:30 La Regle d'or
7:00 Les Pierrafeu
7:30 Jeunesse
8:30 La Demoiselle d'Avignon
9:00 Cinema - 5,000 dollars, mort ou vif (1964; Tony Young, Dan Duryea, Dick Foran)
11:00 Les Grands-meres
11:30 Telejournal et sports
12:00 Au Masculin
12:30 Cinema - Un ete sauvage (1970; Nino Ferrer, Jessica Dorn, Juliet Berto)

CHSJ (CBAT) Channel 4 Saint John / Channel 7 Moncton (CBC)
9:30 Miss Ann
10:00 Movie - Clive of India (1935; Ronald Colman, Loretta Young, Colin Clive)
11:45 Davey and Goliath
12:00 Wild Kingdom
12:30 Reach For the Top
1:00 Movie - Dragoon Wells Massacre (1957; Barry Sullivan, Dennis O'Keefe, Mona Freeman)
2:30 Dick Van Dyke
3:00 Judo
4:30 How to Watch a Horse Race
5:00 Canadian International Tennis
6:00 Belmont Stakes
7:00 Hawaii Five-O
8:00 Mission: Impossible
9:00 Six Wives of Henry VIII
10:30 Bless This House
11:00 Performers
11:30 Countrytime
12:00 CBC News
12:15 News
12:30 Movie - Mr. Sardonicus (1961; Guy Rolfe, Oskar Homolka, Ronald Lewis)

CBAFT Channel 11 Moncton (SRC)
11:00 Mon ami, Ben
11:30 Tour de Terre 
12:00 Robin Fusee
12:30 Chevalier tempete
1:00 Cent millions de jeunes
1:30 L'Agriculteur de demain
2:00 Water Polo
3:00 Baseball - equipes a communiquer
6:00 Echos du sport
6:30 La Regle d'or
7:00 Quentin Durward
7:30 Telejournal
7:35 L'Odyssee de l'equipe Cousteau
8:30 La Demoiselle d'Avignon
9:00 Cinema - 5,000 dollars, mort ou vif (1964; Tony Young, Dan Duryea, Dick Foran)
11:00 Les Grands-meres
11:30 Telejournal et sports
12:00 Au Masculin
12:30 Cinema - Un ete sauvage (1970; Nino Ferrer, Jessica Dorn, Juliet Berto)

CJCB Channel 4 Sydney (CBC)
1:00 Wrestling
2:00 World of Man
2:30 Klahanie
3:00 Judo
4:30 How to Watch a Horse Race
5:00 Canadian International Tennis
6:00 Belmont Stakes
7:00 Evening Movie
8:30 Saturday Night
9:00 Six Wives of Henry VIII
10:30 Bless This House
11:00 Performers
11:30 Countrytime
12:00 CBC News
12:15 CJCB Late Movie

CJCH Channel 5 Halifax (CTV)
10:30 University of the Air
12:00 Death Velley
12:30 Rupert Bear
1:00 Rocky and His Pals
1:30 Tumbleweed
2:00 Claire Olsen
2:30 Festival Plus
3:00 Movie - Mississippi Gambler (1953; Tyrone Power, Piper Laurie, Julia Adams)
4:30 Make Mine Country
5:00 Water World
5:30 Wide World of Sports
7:00 Wrestling
8:00 Rollin' On the River
9:00 McMillan and Wife - "Once Upon a Dead Man"
11:00 Department S
12:00 National News
12:15 News
12:30 Movie - Magnificent Obsession (1954; Jane Wyman, Rock Hudson, Agnes Moorehead)

CKCD Channel 7 Campbellton / Channel 12 Upsalquitch Lake (CBC, CTV)
1:30 Rocky and His Pals
2:00 Batman
2:30 Spiderman
3:00 Judo
4:30 How to Watch a Horse Race
5:00 Canadian International Tennis
6:00 Belmont Stakes
7:00 News
7:05 Grand Prix Wrestling
8:00 Ironside
9:00 Six Wives of Henry VIII
10:30 Bless This House
11:00 Performers
11:30 Countrytime
12:00 CBC News
12:15 News
12:30 Movie - The Collector (1965; Terence Stamp, Samantha Eggar, Mona Washbourne)

WLBZ Channel 2 Bangor (NBC)
9:00 Dr. Dolittle
9:30 Deputy Dawg
10:00 Woody Woodpecker
10:30 Pink Panther
11:00 Jetsons
11:30 Barrier Reef
12:00 Take a Great Step
1:00 Mr. Wizard
1:30 Bugaloos
2:00 Roller Derby
3:00 David Frost
4:00 Baseball - teams to be announced
6:30 To Be Announced
7:00 Primus
7:30 Glad Tidings
8:00 NBC News
8:30 Circus
9:00 Emergency! - "Publicity Hound"
10:00 McMillan and Wife - "Once Upon a Dead Man"
12:00 Paid Political Broadcast
12:05 Movie - La Fayette (1961; Pascale Audret, Jack Hawkins, Michel Le Royer)

WEMT (WVII) Channel 7 Bangor (ABC)
9:00 Jerry Lewis
9:30 Road Runner Show - "Lickety-Splat!"/"Tweet and Sour"/"Fish and Slips"
10:00 Funky Phantom
10:30 Jackson Five
11:00 Bewitched
11:30 Lidsville
12:00 Curiosity Shop
1:00 Jonny Quest
1:30 Lancelot Link, Secret Chimp
2:00 American Bandstand
3:00 Movie - Little Big Horn (1951; John Ireland, Lloyd Bridges, Marie Windsor)
4:30 Movie - The Lonesome Trail (1955; Wayne Morris, John Agar, Margia Dean) 
6:00 Wide World of Sports
7:30 Bud Leavitt
8:00 Death Valley Days
8:30 American Adventure
9:00 Bewitched - "The Warlock in the Grey Flannel Suit"
9:30 Movie - Seven Days in May (1964; Burt Lancaster, Kirk Douglas, Fredric March)
12:00 Stacey's Country Jamboree

WAGM Channel 8 Presque Isle (CBS, NBC, ABC)
9:00 Bugs Bunny Show
9:30 Scooby-Doo
10:00 Harlem Globetrotters
10:30 Here Come the Bears
11:00 Pebbles and Bamm-Bamm
11:30 Archie's TV Funnies
12:00 Sabrina
12:30 Josie and the Pussycats
1:00 Monkees
1:30 You Are There - "Fall of Troy"
2:00 Children's Film Festival - "Heidi: Pt. 2"
3:00 Baseball - California @ Boston
5:30 Lee Trevino
6:00 Belmont Stakes
7:00 Indianapolis 500
7:30 CBS News
8:00 Lawrence Welk
9:00 All in the Family - "Archie and the F.B.I."
9:30 Mary Tyler Moore - "Ted Over Heels"
10:00 Dick Van Dyke
10:30 Arnie
11:00 Mission: Impossible - "Squeeze Play"
12:00 Movie - The Music Man (1962; Robert Preston, Shirley Jones, Buddy Hackett)

SUNDAY, JUNE 11, 1972

CKCW Channel 2 Moncton, Channel 8 Charlottetown / CKLT Channel 9 Saint John (CTV)
1:30 Running Your Own Business
2:00 Rex Humbard
3:00 It is Written
3:30 Faith and Music
4:00 Sacred Heart
4:15 Salvation Army
4:30 Day of Discovery
5:00 People's School
5:30 Question Period
6:00 Untamed World - "The Jungle"
6:30 Journal
7:00 Department S
8:00 Room 222 - "There's No Fool Like..."
8:30 Mod Squad - "No More Oak Leaves For Ernie Holland"
9:30 Amazing Kreskin (with guest Sue Ann Langdon)
10:00 W-5
11:00 Mannix
12:00 CTV News
12:20 News

CBHT Channel 3 Halifax (CBC)
11:45 Pardon My French
12:15 What On Earth?
12:45 Klahanie
1:15 Bewitched
1:45 A Way Out
2:00 Analog
2:30 Country Canada - "Oil Seeds"
3:00 Time to Remember
3:30 Kaleidosport
5:00 Encounter
5:30 New Majority
6:00 Audubon Wildlife Theatre
6:30 Hymn Sing
7:00 Walt Disney - "The Fastest Paw in the West"
8:00 Rovers
8:30 Jimmy Stewart Show - "Luther's Last Love"
9:00 Flip Wilson
10:00 Sunday at Nine - "The Odyssey: The Adventures of Ulysses: Pt. 1"
11:00 Weekend
12:00 National
12:15 Nation's Business
12:20 Movie - Crack in the Mirror (1960; Orson Welles, Juliette Greco, Bradford Dillman)

CBCT Channel 13 Charlottetown (CBC)
11:45 Pardon My French
12:15 What On Earth?
12:45 Klahanie
1:15 Anthology
1:45 A Way Out
2:00 Analog
2:30 Country Canada - "Oil Seeds"
3:00 Time to Remember
3:30 Kaleidosport
5:00 Encounter
5:30 New Majority
6:00 Audubon Wildlife Theatre
6:30 Hymn Sing
7:00 Walt Disney - "The Fastest Paw in the West"
8:00 Rovers
8:30 Jimmy Stewart Show - "Luther's Last Love"
9:00 Flip Wilson
10:00 Sunday at Nine - "The Odyssey: The Adventures of Ulysses: Pt. 1"
11:00 Weekend
12:00 National
12:15 Nation's Business
12:20 News
12:30 Hawaii Five-O

CHAU Channel 5 Carleton, Quebec (SRC)
10:45 Mire et musique
10:55 Ouverture
11:00 Le Jour du Seigneur
12:00 Documentaires Canadiens
1:00 La Semaine verte
2:00 Francais d'Aujourd'hui
2:30 Les Enchanteurs
3:00 Univers des sports
4:30 L'Heure des quilles
5:30 Rencontres
6:00 5-D
6:30 Le Francophonissime
7:00 La Grande Aventure
7:30 Mini-Antenne
7:45 U.C.C.
8:00 Quelle famille!
8:30 Les Beaux Dimanches - "Faites vos jeux, Olympiques"
10:30 Les Beaux Dimanches - "Lutte de l'homme pour sa survie: 3e partie"
11:30 Telejournal et sports
12:00 Cinema d'ici
1:00 Cinema - Un certain M. Brua (1970; Jean-Marie Drot)

CHSJ (CBAT) Channel 4 Saint John / Channel 7 Moncton (CBC)
9:15 Sacred Heart
9:30 Rex Humbard
10:30 Land and Sea
11:00 Niven Miller
11:30 Museum Memo
12:00 Gospelaires
12:30 TV Nurse
1:00 New Life
1:30 Under Attack
2:30 Country Canada - "Oil Seeds"
3:00 Movie - Kidnapped (1948; Roddy McDowall, Sue England, Dan O'Herlihy)
4:30 Newscope
5:00 Encounter
5:30 New Majority
6:00 Audubon Wildlife Theatre
6:30 Hymn Sing
7:00 Walt Disney - "The Fastest Paw in the West"
8:00 Rovers
8:30 Jimmy Stewart Show - "Luther's Last Love"
9:00 Flip Wilson
10:00 Sunday at Nine - "The Odyssey: The Adventures of Ulysses: Pt. 1"
11:00 Weekend
12:00 National
12:15 Nation's Business
12:20 News

CBAFT Channel 11 Moncton (SRC)
11:00 Le Jour du Seigneur
12:00 Documentaires Canadiens
1:00 La Semaine verte
2:00 Francais d'Aujourd'hui
2:30 Les Enchanteurs
3:00 Univers des sports
4:30 L'Heure des quilles
5:30 Rencontres
6:00 5-D
6:30 Le Francophonissime
7:00 La Grande Aventure
7:30 Telejournal
7:35 Atome et galaxies
8:00 Quelle famille!
8:30 Les Beaux Dimanches - "Faites vos jeux, Olympiques"
10:30 Les Beaux Dimanches - "Lutte de l'homme pour sa survie: 3e partie"
11:30 Telejournal et sports
12:00 Cinema d'ici

CJCB Channel 4 Sydney (CBC)
1:30 It is Written
2:00 Faith and Music
2:30 Country Canada - "Oil Seeds"
3:00 People's School
3:30 Land and Sea
4:00 Rex Humbard
5:00 Encounter
5:30 New Majority
6:00 Audubon Wildlife Theatre
6:30 Hymn Sing
7:00 Walt Disney - "The Fastest Paw in the West"
8:00 Rovers
8:30 Jimmy Stewart Show - "Luther's Last Love"
9:00 Flip Wilson
10:00 Sunday at Nine - "The Odyssey: The Adventures of Ulysses: Pt. 1"
11:00 Weekend
12:00 National
12:15 Nation's Business
12:20 News

CJCH Channel 5 Halifax (CTV)
9:45 Sacred Heart
10:00 National Film Board
10:30 University of the Air
11:30 Prophecies
12:00 Crossroads
12:30 It is Written
1:00 Rex Humbard
2:00 Oral Roberts
2:30 Day of Discovery
3:00 Faith and Music
3:30 Life and Times
4:00 Movie - The Man in the White Suit (1951; Alec Guinness, Joan Greenwood, Cecil Parker)
5:30 Movie - The Rare Breed (1966; James Stewart, Maureen O'Hara, Brian Keith)
7:00 Bird's Eye View
7:30 Untamed World - "The Jungle"
8:00 Room 222 - "There's No Fool Like..."
8:30 Mod Squad - "No More Oak Leaves For Ernie Holland"
9:30 Doctor in the House
10:00 W-5
11:00 Amazing Kreskin (with guest Sue Ann Langdon)
11:30 Question Period
12:00 CTV News
12:20 News
12:30 People's School
1:00 Prayer

CKCD Channel 7 Campbellton / Channel 12 Upsalquitch Lake (CBC, CTV)
1:30 Day of Discovery
2:00 Analog
2:30 Country Canada - "Sources of Protein"
3:00 Time to Remember
3:30 Outdoor Sportsman
4:00 Rex Humbard
5:00 Encounter
5:30 New Majority
6:00 Audubon Wildlife Theatre
6:30 Journal
7:00 Department S
8:00 Rovers
8:30 Jimmy Stewart Show - "Luther's Last Love"
9:00 Flip Wilson
10:00 Sunday at Nine - "The Odyssey: The Adventures of Ulysses: Pt. 1"
11:00 Weekend
12:00 National
12:15 Nation's Business
12:20 News

WLBZ Channel 2 Bangor (NBC)
12:30 Faith For Today
1:00 This is the Life
1:30 Religious Town Hall
2:00 Meet the Press
2:30 Suspense Theatre
3:30 Movie - Alice in Wonderland (1951; cartoon)
5:00 Mike Douglas
6:30 Indianapolis 500
7:00 Comment
7:30 NBC News
8:00 Wild Kingdom
8:30 Walt Disney - "Way Down Cellar: Pt. 1"
9:30 Jimmy Stewart Show - "Luther's Last Love"
10:00 Bonanza - "The Lady and the Mark"
11:00 Bold Ones - "Dagger in the Mind"
12:00 Perry Mason

WEMT (WVII) Channel 7 Bangor (ABC)
8:45 Bible Speaks
9:15 Cathedral of Tomorrow
10:15 Davey and Goliath
10:30 Uncle Waldo
11:00 Reluctant Dragon
11:30 Here Come the Doubledeckers
12:00 Bullwinkle
12:30 Make a Wish
1:00 Underdog
1:30 Topper
2:00 Bud Leavitt
2:30 Issues and Answers
3:00 Movie - Lost Continent (1951; Cesar Romero, Hillary Brooke, Chick Chandler)
4:30 Movie - Man Bait (1952; George Brent, Marguerite Chapman, Raymond Huntley)
6:00 Death Valley Days
6:30 Curly O'Brien
8:00 Hee-Haw
9:00 F.B.I. - "Superstition Rock"
10:00 Movie - The Day the Fish Came Out (1967; Tom Courtenay, Sam Wanamaker, Colin Blakely)
12:15 News
12:30 Billy James Hargis

WAGM Channel 8 Presque Isle (CBS, NBC, ABC)
9:15 Rex Humbard
10:15 Christophers
10:30 Groovie Ghoulies
11:00 Thomas Road Baptist Church
12:00 Camera Three
12:30 Face the Nation
1:00 This is the Life
1:30 Face the Nation
2:00 Meet the Press
2:30 Issues and Answers
3:00 Baseball - California @ Boston
5:30 CBS Tennis Classic
6:00 Kid Talk
6:30 Animal World
7:00 60 Minutes
8:00 Lassie
8:30 Walt Disney - "Way Down Cellar: Pt. 1"
9:30 Jimmy Stewart Show - "Luther's Last Love"
10:00 Bonanza - "The Lady and the Mark"
11:00 Bold Ones - "Dagger in the Mind"
12:00 News

SATURDAY, JUNE 17, 1972

CKCW Channel 2 Moncton, Channel 8 Charlottetown / CKLT Channel 9 Saint John (CTV)
1:30 Rocky and His Pals
2:00 Spiderman
2:30 Championship Tennis
3:30 Water World
4:00 International Wrestling
5:00 Queen's Plate
6:00 Wide World of Sports
7:00 News
7:05 Grand Prix Wrestling
8:00 Rollin' On the River
9:00 Movie - Doctor in Clover (1966; Leslie Phillips, James Robertson Justice, Shirley Anne Field)
11:00 Longstreet
12:00 National News
12:15 News
12:30 Movie - The Gorgon (1964; Christopher Lee, Peter Cushing, Patrick Troughton)

CBHT Channel 3 Halifax (CBC)
11:00 Movie - Henry Aldrich Swings it (1943; Jimmy Lydon, Charles Smith, John Litel)
12:30 Riverbank
1:00 Dr. Sandy
1:30 Wild Kingdom
2:00 World of Man 
2:30 Klahanie 
3:00 Baseball - Los Angeles @ Chicago
5:30 Sportsweek
6:00 Bugs Bunny/Road Runner Hour - "14 Carrot Rabbit"/"Bewitched Bunny"/"Fair Haired Hare"
7:00 CBC News
7:30 Replay
8:00 Dick Emery
8:30 Reach For the Top
9:00 Elizabeth R. - "The Lion's Cub"
10:30 Bless This House - "Parents Should Be Seen and Not Heard"
11:00 Doug Crosley
11:30 Countrytime
12:00 CBC News
12:15 News
12:30 Avengers

CBCT Channel 13 Charlottetown (CBC)
11:30 RCMP
12:00 Children's Cinema
1:00 Dr. Sandy
1:30 Wild Kingdom
2:00 World of Man 
2:30 Klahanie 
3:00 Baseball - Los Angeles @ Chicago
5:30 Sportsweek
6:00 Bugs Bunny/Road Runner Hour - "14 Carrot Rabbit"/"Bewitched Bunny"/"Fair Haired Hare"
7:00 CBC News
7:30 Replay
8:00 Dick Emery
8:30 All Around the Circle
9:00 Elizabeth R. - "The Lion's Cub"
10:30 Bless This House - "Parents Should Be Seen and Not Heard"
11:00 Doug Crosley
11:30 Countrytime
12:00 CBC News
12:15 News
12:30 CBCT Late Show

CHAU Channel 5 Carleton, Quebec (SRC)
11:00 Mon ami, Ben
11:30 Tour de Terre
12:00 Robin Fusee
12:30 Chevalier tempete
1:00 Cent millions de jeunes
1:30 L'Agriculteur de demain
2:00 Water Polo
3:00 Baseball - Los Angeles @ Chicago
6:00 Echos du sport
6:30 Lutte
7:30 Jeunesse
8:30 La Demoiselle d'Avignon
9:00 Cinema - Le Grand depart (1966; Lucienne Hamon, Anne Wiazemsky, Sterling Hayden)
11:00 Les Grands-meres
11:30 Telejournal et sports
12:00 Au Masculin
12:30 Cinema - Adorable voisine (1958; James Stewart, Kim Novak, Jack Lemmon)

CHSJ (CBAT) Channel 4 Saint John / Channel 7 Moncton (CBC)
9:30 Miss Ann
10:00 Movie - The Big Noise (1944; Stan Laurel, Oliver Hardy, Doris Merrick)
11:30 Mack and Myer
11:45 Davey and Goliath
12:00 Wild Kingdom
12:30 Reach For the Top
1:00 Movie - Ride the Man Down (1953; Brian Donlevy, Rod Cameron, Ella Raines)
2:30 Dick Van Dyke
3:00 Baseball - Los Angeles @ Chicago
5:30 Sportsweek
6:00 Bugs Bunny/Road Runner Hour - "14 Carrot Rabbit"/"Bewitched Bunny"/"Fair Haired Hare"
7:00 Hawaii Five-O
8:00 Mission: Impossible
9:00 Elizabeth R. - "The Lion's Cub"
10:30 Bless This House - "Parents Should Be Seen and Not Heard"
11:00 Doug Crosley
11:30 Countrytime
12:00 CBC News
12:15 News
12:30 Movie - Underworld, U.S.A. (1961; Cliff Robertson, Dolores Dorn, Beatrice Kay)

CBAFT Channel 11 Moncton (SRC)
11:00 Mon ami, Ben
11:30 Tour de Terre
12:00 Robin Fusee
12:30 Chevalier tempete
1:00 Cent millions de jeunes
1:30 L'Agriculteur de demain
2:00 Water Polo
3:00 Baseball - Los Angeles @ Chicago
6:00 Echos du sport
6:30 La Regle d'or
7:00 Quentin Durward
7:30 Telejournal
7:35 L'Odyssee de l'equipe Cousteau
8:30 La Demoiselle d'Avignon
9:00 Cinema - Le Grand depart (1966; Lucienne Hamon, Anne Wiazemsky, Sterling Hayden)
11:00 Les Grands-meres
11:30 Telejournal et sports
12:00 Au Masculin
12:30 Cinema - Adorable voisine (1958; James Stewart, Kim Novak, Jack Lemmon)

CJCB Channel 4 Sydney (CBC)
1:00 Wrestling
2:00 World of Man 
2:30 Klahanie
3:00 Baseball - Los Angeles @ Chicago
5:30 Sportsweek
6:00 Bugs Bunny/Road Runner Hour - "14 Carrot Rabbit"/"Bewitched Bunny"/"Fair Haired Hare"
7:00 Evening Movie
8:30 Saturday Night
9:00 Elizabeth R. - "The Lion's Cub"
10:30 Bless This House - "Parents Should Be Seen and Not Heard"
11:00 Doug Crosley
11:30 Countrytime
12:00 CBC News
12:15 CJCB Late Movie

CJCH Channel 5 Halifax (CTV)
10:30 University of the Air
12:00 Festival Plus
12:30 Rupert Bear
1:00 Rocky and His Pals
1:30 Tumbleweed
2:00 Claire Olsen
2:30 Festival Plus
3:00 Make Mine Country
3:30 Championship Tennis
4:30 Make Mine Country
5:00 Water World
5:30 Wide World of Sports
7:00 Wrestling
8:00 Rollin' On the River
9:00 Movie - Doctor in Clover (1966; Leslie Phillips, James Robertson Justice, Shirley Anne Field)
11:00 Department S
12:00 National News
12:15 News
12:30 Movie - The Raging Tide (1951; Shelley Winters, Richard Conte, Stephen McNally)

CKCD Channel 7 Campbellton / Channel 12 Upsalquitch Lake (CBC, CTV)
1:30 Rocky and His Pals
2:00 Spiderman
2:30 Klahanie
3:00 Baseball - Los Angeles @ Chicago
5:30 Sportsweek
6:00 Bugs Bunny/Road Runner Hour - "14 Carrot Rabbit"/"Bewitched Bunny"/"Fair Haired Hare"
7:00 News
7:05 Grand Prix Wrestling
8:00 Ironside
9:00 Elizabeth R. - "The Lion's Cub"
10:30 Bless This House - "Parents Should Be Seen and Not Heard"
11:00 Doug Crosley
11:30 Countrytime
12:00 National News
12:15 News
12:30 Movie - Wild Westerners (1962; James Philbrook, Nancy Kovack)

WLBZ Channel 2 Bangor (NBC)
9:00 Dr. Dolittle
9:30 Deputy Dawg
10:00 Woody Woodpecker
10:30 Pink Panther
11:00 Jetsons
11:30 Barrier Reef
12:00 Take a Great Step
1:00 Mr. Wizard
1:30 Bugaloos
2:00 Roller Derby
3:00 Baseball - Los Angeles @ Chicago
5:30 David Frost
7:00 Primus
7:30 Yours to Explore
8:00 NBC News
8:30 Circus
9:00 Emergency! - "Weird Wednesday"
10:00 Movie - Showboat (1951; Kathryn Grayson, Ava Gardner, Howard Keel)
12:20 Movie - Johnny Nobody (1961; Nigel Patrick, Yvonne Mitchell, William Bendix)

WEMT (WVII) Channel 7 Bangor (ABC)
9:00 Jerry Lewis
9:30 Road Runner Show - "Tired and Feathered"/"Fowl Weather"/"A Mutt in a Rut"
10:00 Funky Phantom
10:30 Jackson Five
11:00 Bewitched
11:30 Lidsville
12:00 Curiosity Shop
1:00 Jonny Quest
1:30 Lancelot Link, Secret Chimp
2:00 American Bandstand
3:00 Movie - The Return of Jesse James (1950; John Ireland, Ann Dvorak, Henry Hull)
4:30 Movie - The Return of Wildfire (1948; Richard Arlen, Patricia Morison, Mary Beth Hughes)
6:00 Wide World of Sports
6:30 Golf - U.S. Open
8:30 Bud Leavitt
9:00 Bewitched
9:30 Movie - A Boy Ten Feet Tall (1963; Edward G. Robinson, Fergus McClelland, Constance Cummings)
12:00 Stacey's Country Jamboree

WAGM Channel 8 Presque Isle (CBS, NBC, ABC)
9:00 Bugs Bunny Show
9:30 Scooby-Doo
10:00 Harlem Globetrotters
10:30 Here Come the Bears
11:00 Pebbles and Bamm-Bamm
11:30 Archie's TV Funnies
12:00 Sabrina
12:30 Josie and the Pussycats
1:00 Monkees
1:30 You Are There - "The Trial of Susan B. Anthony, 1872" 
2:00 Children's Film Festival - "The Goalkeeper Also Lives On Our Street"
3:00 Baseball - Chicago @ Boston
5:30 To Be Announced
6:00 Have Gun, Will Travel
6:30 Death Valley Days
7:00 Indianapolis 500
7:30 CBS News
8:00 Lawrence Welk
9:00 All in the Family - "Sammy's Visit"
9:30 Mary Tyler Moore
10:00 Dick Van Dyke 
10:30 Arnie
11:00 Mission: Impossible - "Committed"
12:00 Cinema '72

SUNDAY, JUNE 18, 1972

CKCW Channel 2 Moncton, Channel 8 Charlottetown / CKLT Channel 9 Saint John (CTV)
1:30 Running Your Own Business
2:00 Rex Humbard
3:00 It is Written
3:30 Faith and Music
4:00 Sacred Heart
4:15 Salvation Army
4:30 Day of Discovery
5:00 People's School
5:30 Question Period
6:00 Untamed World - "Afghanistan"
6:30 Journal
7:00 Department S
8:00 Room 222 - "Stay Awhile, Mr. Dream Chaser"
8:30 Mod Squad - "The Cave"
9:30 Amazing Kreskin (with guest Herman Steeves)
10:00 W-5
11:00 Mannix - "Run Until Dark"
12:00 CTV News
12:20 News

CBHT Channel 3 Halifax (CBC)
11:45 Pardon My French
12:15 What On Earth?
12:45 Klahanie
1:15 Bewitched
1:45 A Way Out
2:00 Analog
2:30 Country Canada - "Sources of Protein"
3:00 Time to Remember
3:30 Kaleidosport
5:00 Encounter
5:30 New Majority
6:00 Audubon Wildlife Theatre - "Kenya: Uganda Safari"
6:30 Hymn Sing
7:00 Walt Disney - "Way Down Cellar: Pt. 1"
8:00 Rovers
8:30 Super
9:00 Justice - "The Most Important Thing of All"
10:00 Sunday at Nine - "The Odyssey: The Adventures of Ulysses: Pt. 2"
11:00 One Northern Summer - "Seal Island"
11:30 Weekend
12:00 National
12:15 Nation's Business
12:20 Movie - The Old Testament (1962; Brad Harris, Ivano Staccioli, Franca Parisi)

CBCT Channel 13 Charlottetown (CBC)
11:45 Pardon My French
12:15 What On Earth?
12:45 Klahanie
1:15 Anthology
1:45 A Way Out
2:00 Analog
2:30 Country Canada - "Sources of Protein"
3:00 Time to Remember
3:30 Kaleidosport
5:00 Encounter
5:30 New Majority
6:00 Audubon Wildlife Theatre - "Kenya: Uganda Safari"
6:30 Hymn Sing
7:00 Walt Disney - "Way Down Cellar: Pt. 1"
8:00 Rovers
8:30 Super
9:00 Justice - "The Most Important Thing of All"
10:00 Sunday at Nine - "The Odyssey: The Adventures of Ulysses: Pt. 2"
11:00 One Northern Summer - "Seal Island"
11:30 Weekend
12:00 National
12:15 Nation's Business
12:20 News
12:30 Atlantic Open Golf

CHAU Channel 5 Carleton, Quebec (SRC)
10:45 Mire et musique
10:55 Ouverture
11:00 Le Jour du Seigneur
12:00 Documentaires Canadiens
1:00 La Semaine verte
2:00 Francais d'Aujourd'hui
2:30 Les Enchanteurs
3:00 Univers des sports
4:30 L'Heure des quilles
5:30 Rencontres
6:00 5-D
6:30 Le Francophonissime
7:00 La Grande Aventure
7:30 Mini-Antenne
7:45 U.C.C.
8:00 Quelle famille!
8:30 Les Beaux Dimanches - "La Fusillade en reponse a Dostoievski"
10:15 Les Beaux Dimanches - "Lutte de l'homme pour sa survie: 4e partie"
11:15 A Communiquer
11:30 Telejournal et sports
12:00 Cinema d'ici
1:00 Cinema - Valparaiso, Valparaiso (1970; Alain Cuny, Bernadette Lafont, Laszlo Szabo)

CHSJ (CBAT) Channel 4 Saint John / Channel 7 Moncton (CBC)
9:15 Sacred Heart
9:30 Rex Humbard
10:30 Land and Sea
11:00 Niven Miller
11:30 Museum Memo
12:00 Gospelaires
12:30 TV Nurse
1:00 New Life
1:30 Under Attack
2:30 Country Canada - "Sources of Protein"
3:00 Movie - Son of Fury: The Story of Benjamin Blake (1942; Tyrone Power, Gene Tierney, George Sanders)
4:30 Day of Discovery
5:00 Encounter
5:30 New Majority
6:00 Audubon Wildlife Theatre - "Kenya: Uganda Safari"
6:30 Hymn Sing
7:00 Walt Disney - "Way Down Cellar: Pt. 1"
8:00 Rovers
8:30 Super
9:00 Justice - "The Most Important Thing of All"
10:00 Sunday at Nine - "The Odyssey: The Adventures of Ulysses: Pt. 2"
11:00 One Northern Summer - "Seal Island"
11:30 Weekend
12:00 National
12:15 Nation's Business
12:20 News

CBAFT Channel 11 Moncton (SRC)
11:00 Le Jour du Seigneur
12:00 Documentaires Canadiens
1:00 La Semaine verte
2:00 Francais d'Aujourd'hui
2:30 Les Enchanteurs
3:00 Univers des sports
4:30 L'Heure des quilles
5:30 Rencontres
6:00 5-D
6:30 Le Francophonissime
7:00 La Grande Aventure
7:30 Telejournal
7:35 Atome et galaxies
8:00 Quelle famille!
8:30 Les Beaux Dimanches - "La Fusillade en reponse a Dostoievski"
10:15 Les Beaux Dimanches - "Lutte de l'homme pour sa survie: 4e partie"
11:15 A Communiquer
11:30 Telejournal et sports
12:00 Cinema d'ici

CJCB Channel 4 Sydney (CBC)
1:30 It is Written
2:00 Faith and Music
2:30 Country Canada - "Sources of Protein"
3:00 People's School
3:30 Land and Sea
4:00 Rex Humbard
5:00 Encounter
5:30 New Majority
6:00 Audubon Wildlife Theatre - "Kenya: Uganda Safari"
6:30 Hymn Sing
7:00 Walt Disney - "Way Down Cellar: Pt. 1"
8:00 Rovers
8:30 Super
9:00 Justice - "The Most Important Thing of All"
10:00 Sunday at Nine - "The Odyssey: The Adventures of Ulysses: Pt. 2"
11:00 One Northern Summer - "Seal Island"
11:30 Weekend
12:00 National
12:15 Nation's Business
12:20 News

CJCH Channel 5 Halifax (CTV)
9:45 Sacred Heart
10:00 National Film Board
10:30 University of the Air
11:30 Prophecies
12:00 Crossroads
12:30 It is Written
1:00 Rex Humbard
2:00 Oral Roberts
2:30 Day of Discovery
3:00 Faith and Music
3:30 Life and Times
4:00 Movie - Cage of Gold (1950; Jean Simmons, David Farrar, James Donald)
5:30 Movie - Simba (1955;  Dirk Bogarde, Virginia McKenna, Basil Sydney)
7:00 Bird's Eye View
7:30 Untamed World - "Afghanistan"
8:00 Room 222 - "Stay Awhile, Mr. Dream Chaser"
8:30 Mod Squad - "The Cave"
9:30 Doctor in the House
10:00 W-5
11:00 Amazing Kreskin (with guest Herman Steeves)
11:30 Question Period
12:00 CTV News
12:20 News
12:30 People's School
1:00 Prayer

CKCD Channel 7 Campbellton / Channel 12 Upsalquitch Lake (CBC, CTV)
1:30 Day of Discovery
2:00 Analog
2:30 Country Canada - "Sources of Protein"
3:00 Time to Remember
3:30 Outdoor Sportsman
4:00 Rex Humbard
5:00 Encounter
5:30 New Majority
6:00 Audubon Wildlife Theatre - "Kenya: Uganda Safari"
6:30 Journal
7:00 Department S
8:00 Rovers
8:30 Super
9:00 Justice - "The Most Important Thing of All"
10:00 Sunday at Nine - "The Odyssey: The Adventures of Ulysses: Pt. 2"
11:00 One Northern Summer - "Seal Island"
11:30 Weekend
12:00 National
12:15 Nation's Business
12:20 News

WLBZ Channel 2 Bangor (NBC)
12:30 Faith For Today
1:00 This is the Life
1:30 Religious Town Hall
2:00 Meet the Press (hour-long special)
3:00 Movie - My Favourite Brunette (1947; Bob Hope, Dorothy Lamour, Peter Lorre)
4:30 Missa Solemnis
6:00 Mike Douglas
7:00 Comment
7:30 NBC News
8:00 Wild Kingdom
8:30 Walt Disney - "Way Down Cellar: Pt. 2"
9:30 Robert Monks
10:00 Bonanza - "The Deserter"
11:00 Bold Ones
12:00 Perry Mason

WEMT (WVII) Channel 7 Bangor (ABC)
8:45 Bible Speaks
9:15 Cathedral of Tomorrow
10:15 Davey and Goliath
10:30 Uncle Waldo
11:00 Reluctant Dragon
11:30 Here Come the Doubledeckers
12:00 Bullwinkle
12:30 Make a Wish
1:00 Underdog
1:30 Topper
2:00 Bud Leavitt
2:30 Issues and Answers
3:00 Movie - Rolling Home (1946; Jean Parker, Russell Hayden, Pamela Blake)
4:30 Curly O'Brien
6:00 Golf - U.S. Open
9:00 F.B.I. - "The Break-Up"
10:00 Friar's Roast: Joe Namath
11:00 Hee-Haw
12:00 News
12:15 Billy James Hargis

WAGM Channel 8 Presque Isle (CBS, NBC, ABC)
9:15 Rex Humbard
10:15 Songs of Faith
10:30 Groovie Ghoulies
11:00 Thomas Road Baptist Church
12:00 Camera Three
12:30 Face the Nation
1:00 This is the Life
1:30 Face the Nation
2:00 Meet the Press (hour-long special)
3:00 Baseball - Chicago @ Boston
5:30 CBS Tennis Classic
6:00 Kid Talk
6:30 Animal World
7:00 60 Minutes
8:00 Lassie
8:30 Walt Disney - "Way Down Cellar: Pt. 2"
9:30 Robert Monks
10:00 Bonanza - "The Deserter"
11:00 Bold Ones
12:00 News

SATURDAY, JUNE 24, 1972

CKCW Channel 2 Moncton, Channel 8 Charlottetown / CKLT Channel 9 Saint John (CTV)
1:00 Rocky and His Pals
1:30 Spiderman
2:00 Like Young
3:00 Championship Tennis
4:00 Water World
4:30 International Wrestling
5:30 Wide World of Sports
7:00 News
7:05 Grand Prix Wrestling
8:00 Rollin' On the River
9:00 Movie - Isadora (1968; Vanessa Redgrave, John Fraser, James Fox)
11:00 Longstreet
12:00 National News
12:15 News
12:30 Movie - Tomb of Torture (1963; Annie Alberti, Marco Mariani, Flora Carosello)

CBHT Channel 3 Halifax (CBC)
11:00 Movie - Henry and Dizzy (1942; Jimmy Lydon, Mary Anderson, Charles Smith)
12:45 Riverbank
1:00 Dr. Sandy
1:30 Wild Kingdom
2:00 World of Man
2:30 Klahanie - "Ducks Unlimited"
3:00 Baseball - St. Louis @ New York
5:30 Sportsweek
6:00 Bugs Bunny/Road Runner Hour - "From Hare to Heir"/"Greedy For Tweety"/"Mutiny On the Bunny"
7:00 CBC News
7:30 Hotsall
8:00 Dick Emery
8:30 Reach For the Top
9:00 Elizabeth R. - "The Marriage Game"
10:30 Bless This House - "Strangers in the Night"
11:00 Doug Crosley
11:30 Countrytime
12:00 CBC News
12:15 News
12:30 Avengers

CBCT Channel 13 Charlottetown (CBC)
11:30 RCMP
12:00 Children's Cinema
1:00 Dr. Sandy
1:30 Wild Kingdom
2:00 World of Man
2:30 Klahanie - "Ducks Unlimited"
3:00 Baseball - St. Louis @ New York
5:30 Sportsweek
6:00 Bugs Bunny/Road Runner Hour - "From Hare to Heir"/"Greedy For Tweety"/"Mutiny On the Bunny"
7:00 CBC News
7:30 Replay
8:00 Dick Emery
8:30 All Around the Circle
9:00 Elizabeth R. - "The Marriage Game"
10:30 Bless This House - "Strangers in the Night"
11:00 Doug Crosley
11:30 Countrytime
12:00 CBC News
12:15 News
12:30 CBCT Late Show

CHAU Channel 5 Carleton, Quebec (SRC)
11:00 Mon ami, Ben
11:30 Tour de Terre 
12:00 Robin Fusee
12:30 Chevalier tempete
1:00 Cent millions de jeunes
1:30 L'Agriculteur de demain
2:00 Water Polo
3:00 Baseball - St. Louis @ New York
6:00 Echos du sport
6:30 Lutte
7:30 Jeunesse
8:30 La Demoiselle d'Avignon
9:00 Cinema - Le Pigeon (1958; Claudia Cardinale, Renato Salvatori, Rossana Rory)
11:00 Les Grands-meres
11:30 Telejournal et sports
12:00 Au Masculin

CHSJ (CBAT) Channel 4 Saint John / Channel 7 Moncton (CBC)
9:30 Miss Ann
10:00 Movie - Country Doctor (1936; Yvonne Dionne, Cecile Dionne, Marie Dionne)
11:30 Mack and Myer
11:45 Davey and Goliath
12:00 Wild Kingdom
12:30 Cartoon Theatre
1:00 Movie - Santa Fe Passage (1955; John Payne, Faith Domergue, Leo Gordon)
2:30 Dick Van Dyke
3:00 Baseball - St. Louis @ New York
5:30 Sportsweek
6:00 Bugs Bunny/Road Runner Hour - "From Hare to Heir"/"Greedy For Tweety"/"Mutiny On the Bunny"
7:00 Hawaii Five-O
8:00 Mission: Impossible
9:00 Elizabeth R. - "The Marriage Game"
10:30 Bless This House - "Strangers in the Night"
11:00 Doug Crosley
11:30 Countrytime
12:00 CBC News
12:15 News
12:30 Movie - He Walked By Night (1948; Richard Basehart, Scott Brady, Roy Roberts)

CBAFT Channel 11 Moncton (SRC)
11:00 Mon ami, Ben
11:30 Tour de Terre 
12:00 Robin Fusee
12:30 Chevalier tempete
1:00 Cent millions de jeunes
1:30 L'Agriculteur de demain
2:00 Water Polo
3:00 Baseball - St. Louis @ New York
6:00 Echos du sport
6:30 La Regle d'or
7:00 Quentin Durward
7:30 Telejournal
7:35 L'Odyssee de l'equipe Cousteau
8:30 La Demoiselle d'Avignon
9:00 Cinema - Le Pigeon (1958; Claudia Cardinale, Renato Salvatori, Rossana Rory)
11:00 Les Grands-meres
11:30 Telejournal et sports
12:00 Au Masculin

CJCB Channel 4 Sydney (CBC)
1:00 Wrestling
2:00 World of Man
2:30 Klahanie - "Ducks Unlimited"
3:00 Baseball - St. Louis @ New York
5:30 Sportsweek
6:00 Bugs Bunny/Road Runner Hour - "From Hare to Heir"/"Greedy For Tweety"/"Mutiny On the Bunny"
7:00 Movie - That Screaming Woman (1972; Olivia de Havilland, Ed Nelson, Laraine Stephens)
8:30 Saturday Night
9:00 Elizabeth R. - "The Marriage Game"
10:30 Bless This House - "Strangers in the Night"
11:00 Doug Crosley
11:30 Countrytime
12:00 CBC News
12:15 Movie - The Song of Bernadette (1943; Jennifer Jones, Charles Bickford, William Eythe)

CJCH Channel 5 Halifax (CTV)
11:50 Rupert Bear
12:00 University of the Air
1:30 Rupert Bear
2:00 Tumbleweed
2:30 Claire Olsen
3:00 Make Mine Country
3:30 Underdog
4:00 Championship Tennis
5:00 Water World
5:30 Wide World of Sports
7:00 Wrestling
8:00 Rollin' On the River
9:00 Movie - Isadora (1968; Vanessa Redgrave, John Fraser, James Fox)
11:00 Department S
12:00 National News
12:15 News
12:30 CJCH Late Movie

CKCD Channel 7 Campbellton / Channel 12 Upsalquitch Lake (CBC, CTV)
1:00 Rocky and His Pals
1:30 Spiderman
2:00 Stingray
2:30 Klahanie - "Ducks Unlimited"
3:00 Baseball - St. Louis @ New York
5:30 Sportsweek
6:00 Bugs Bunny/Road Runner Hour - "From Hare to Heir"/"Greedy For Tweety"/"Mutiny On the Bunny"
7:00 News
7:05 Grand Prix Wrestling
8:00 Ironside
9:00 Elizabeth R. - "The Marriage Game"
10:30 Bless This House - "Strangers in the Night"
11:00 Doug Crosley
11:30 Countrytime
12:00 CBC News
12:15 News
12:30 Movie - Jason and the Argonauts (1963; Todd Armstrong, Nancy Kovack, Honor Blackman)

WLBZ Channel 2 Bangor (NBC)
9:00 Dr. Dolittle
9:30 Deputy Dawg
10:00 Woody Woodpecker
10:30 Pink Panther
11:00 Jetsons
11:30 Barrier Reef
12:00 Take a Great Step
1:00 Mr. Wizard
1:30 Bugaloos
2:00 Roller Derby
3:00 Baseball - St. Louis @ New York
5:30 David Frost
7:00 Primus
7:30 American Lifestyle
8:00 NBC News
8:30 Circus
9:00 Emergency! - "Dilemma"
10:00 Movie - The Russians Are Coming, the Russians Are Coming (1966; Carl Reiner, Alan Arkin, Eva Marie Saint)
12:30 Movie - Daggers of Blood (1963; Jeanne Crain, Pierre Brice, Akim Tamiroff)

WEMT (WVII) Channel 7 Bangor (ABC)
9:00 Jerry Lewis
9:30 Road Runner Show - "Going! Going! Gosh!"/"Gift Wrapped"/"Mouse-Taken Identity"
10:00 Funky Phantom
10:30 Jackson Five
11:00 Bewitched
11:30 Lidsville
12:00 Curiosity Shop
1:00 Jonny Quest
1:30 Lancelot Link, Secret Chimp
2:00 American Bandstand
3:00 Movie - Stolen Face (1952; Paul Henreid, Lizabeth Scott, Andre Morell)
4:30 Movie - Tall Lie (1952; Paul Henreid, Russell Johnson, Vera Miles)
6:00 Wide World of Sports
7:30 Bud Leavitt
8:00 Death Valley Days
8:30 American Adventure
9:00 Bewitched
9:30 Coaches All-American Game
12:30 Stacey's Country Jamboree

WAGM Channel 8 Presque Isle (CBS, NBC, ABC)
9:00 Bugs Bunny Show
9:30 Scooby-Doo
10:00 Harlem Globetrotters
10:30 Here Come the Bears
11:00 Pebbles and Bamm-Bamm
11:30 Archie's TV Funnies
12:00 Sabrina
12:30 Josie and the Pussycats
1:00 Monkees
1:30 Children's Film Festival - "John and Julie"
3:00 Songs of Faith
3:30 Baseball - Boston @ Milwaukee
6:30 Water World
7:00 To Be Announced
7:30 CBS News
8:00 Lawrence Welk
9:00 All in the Family - "The Elevator Story"
9:30 Mary Tyler Moore - "Don't Break the Chain"
10:00 Dick Van Dyke - "The Birth"
10:30 Arnie - "Well, There Goes the Neighbourhood"
11:00 Mission: Impossible - "Bag Woman"
12:00 Movie - The Battle of Villa Fiorita (1965; Maureen O'Hara, Rossano Brazzi, Martin Stephens)

SUNDAY, JUNE 25, 1972

CKCW Channel 2 Moncton, Channel 8 Charlottetown / CKLT Channel 9 Saint John (CTV)
1:30 Running Your Own Business
2:00 Rex Humbard
3:00 It is Written
3:30 Faith and Music
4:00 Sacred Heart
4:15 Salvation Army
4:30 Day of Discovery
5:00 People's School
5:30 Question Period
6:00 Untamed World - "Beach"
6:30 Journal
7:00 Department S
8:00 Room 222 - "Suing Means Saying You're Sorry"
8:30 Mod Squad - "Outside Position"
9:30 Amazing Kreskin (with guest W.L. Higgitt, RCMP Commissioner)
10:00 W-5
11:00 Mannix - "A Button For General D."
12:00 CTV News
12:20 News

CBHT Channel 3 Halifax (CBC)
12:15 What On Earth?
12:45 Klahanie
1:15 Bewitched
1:45 A Way Out
2:00 Analog
2:30 Country Canada - "John Lackie"
3:00 World We Live in
3:30 Kaleidosport
5:00 El Camino
5:30 New Majority
6:00 Audubon Wildlife Theatre - "New England Wilderness"
6:30 Hymn Sing - "Soloists John Nelson and Barry Stillwell"
7:00 Walt Disney - "Way Down Cellar: Pt. 2"
8:00 Rovers
8:30 Super
9:00 Justice - "By Order of the Magistrates"
10:00 Sunday at Nine - "The Odyssey: The Adventures of Ulysses: Pt. 3"
11:00 One Northern Summer - "Games Northerners Play"
11:30 Weekend
12:00 National
12:15 Nation's Business
12:20 Movie - Crime On the High Seas (1963; James Robertson Justice, Dieter Borsche, Xavier Cugat)

CBCT Channel 13 Charlottetown (CBC)
11:45 Pardon My French
12:15 What On Earth?
12:45 Klahanie
1:15 Anthology
1:45 A Way Out
2:00 Analog
2:30 Country Canada - "John Lackie"
3:00 World We Live in
3:30 Kaleidosport
5:00 El Camino
5:30 New Majority
6:00 Audubon Wildlife Theatre - "New England Wilderness"
6:30 Hymn Sing - "Soloists John Nelson and Barry Stillwell"
7:00 Walt Disney - "Way Down Cellar: Pt. 2"
8:00 Rovers
8:30 Super
9:00 Justice - "By Order of the Magistrates"
10:00 Sunday at Nine - "The Odyssey: The Adventures of Ulysses: Pt. 3"
11:00 One Northern Summer - "Games Northerners Play"
11:30 Weekend
12:00 National
12:15 Nation's Business
12:20 News
12:30 Bracken's World

CHAU Channel 5 Carleton, Quebec (SRC)
10:45 Mire et musique
10:55 Ouverture
11:00 Le Jour du Seigneur
12:00 Documentaires Canadiens
1:00 La Semaine verte
2:00 Francais d'Aujourd'hui
2:30 Les Enchanteurs
3:00 Univers des sports
4:30 L'Heure des quilles
5:30 Rencontres
6:00 5-D
6:30 Le Francophonissime
7:00 La Grande Aventure
7:30 Mini-Antenne
7:45 U.C.C.
8:00 Quelle famille!
8:30 Les Beaux Dimanches - "Les Vertueux"
9:30 Les Beaux Dimanches - "Pendu"
10:30 Les Beaux Dimanches - "Lutte de l'homme pour sa survie: 5e partie"
11:30 Telejournal et sports
12:00 Cinema d'ici
1:00 Cinema - L'Ete (1969; Graziella Buci, Pierre-Henri Deleau)

CHSJ (CBAT) Channel 4 Saint John / Channel 7 Moncton (CBC)
9:15 Sacred Heart
9:30 Rex Humbard
10:30 Land and Sea
11:00 Niven Miller
11:30 Museum Memo
12:00 Gospelaires
12:30 TV Nurse
1:00 New Life
1:30 Under Attack
2:30 Country Canada - "John Lackie"
3:00 Movie - Green Grass of Wyoming (1948; Peggy Cummins, Charles Coburn, Robert Arthur)
4:30 Newscope
5:00 El Camino
5:30 New Majority
6:00 Audubon Wildlife Theatre - "New England Wilderness"
6:30 Hymn Sing - "Soloists John Nelson and Barry Stillwell"
7:00 Walt Disney - "Way Down Cellar: Pt. 2"
8:00 Rovers
8:30 Super
9:00 Justice - "By Order of the Magistrates"
10:00 Sunday at Nine - "The Odyssey: The Adventures of Ulysses: Pt. 3"
11:00 One Northern Summer - "Games Northerners Play"
11:30 Weekend
12:00 National
12:15 Nation's Business
12:20 News

CBAFT Channel 11 Moncton (SRC)
11:00 Le Jour du Seigneur
12:00 Documentaires Canadiens
1:00 La Semaine verte
2:00 Francais d'Aujourd'hui
2:30 Les Enchanteurs
3:00 Univers des sports
4:30 L'Heure des quilles
5:30 Rencontres
6:00 5-D
6:30 Le Francophonissime
7:00 La Grande Aventure
7:30 Telejournal
7:35 Atome et galaxies
8:00 Quelle famille!
8:30 Les Beaux Dimanches - "Les Vertueux"
9:30 Les Beaux Dimanches - "Pendu"
10:30 Les Beaux Dimanches - "Lutte de l'homme pour sa survie: 5e partie"
11:30 Telejournal et sports
12:00 Cinema d'ici

CJCB Channel 4 Sydney (CBC)
1:30 It is Written
2:00 Faith and Music
2:30 Country Canada - "John Lackie"
3:00 People's School
3:30 Land and Sea
4:00 Rex Humbard
5:00 El Camino
5:30 New Majority
6:00 Audubon Wildlife Theatre - "New England Wilderness"
6:30 Hymn Sing - "Soloists John Nelson and Barry Stillwell"
7:00 Walt Disney - "Way Down Cellar: Pt. 2"
8:00 Rovers
8:30 Super
9:00 Justice - "By Order of the Magistrates"
10:00 Sunday at Nine - "The Odyssey: The Adventures of Ulysses: Pt. 3"
11:00 One Northern Summer - "Games Northerners Play"
11:30 Weekend
12:00 National
12:15 Nation's Business
12:20 News

CJCH Channel 5 Halifax (CTV)
9:45 Sacred Heart
10:00 National Film Board
10:30 University of the Air
11:30 Prophecies
12:00 Crossroads
12:30 It is Written
1:00 Rex Humbard
2:00 Oral Roberts
2:30 Day of Discovery
3:00 Faith and Music
3:30 Life and Times
4:00 Movie - Doctor in the House (1954; Dirk Bogarde, Muriel Pavlow, Kenneth More)
5:30 Movie - Rocky Mountain (1950; Errol Flynn, Patrice Wymore, Scott Forbes)
7:00 Bird's Eye View
7:30 Untamed World - "Beach"
8:00 Room 222 - "Suing Means Saying You're Sorry"
8:30 Mod Squad - "Outside Position"
9:30 Doctor in the House
10:00 W-5
11:00 Amazing Kreskin (with guest W.L. Higgitt, RCMP Commissioner)
11:30 Question Period
12:00 CTV News
12:20 News
12:30 People's School
1:00 Prayer

CKCD Channel 7 Campbellton / Channel 12 Upsalquitch Lake (CBC, CTV)
1:30 Faith and Music
2:00 Analog
2:30 Country Canada - "John Lackie"
3:00 World We Live in
3:30 Outdoor Sportsman
4:00 Rex Humbard
5:00 El Camino
5:30 New Majority
6:00 Audubon Wildlife Theatre - "New England Wilderness"
6:30 Journal
7:00 Department S
8:00 Rovers
8:30 Super
9:00 Justice - "By Order of the Magistrates"
10:00 Sunday at Nine - "The Odyssey: The Adventures of Ulysses: Pt. 3"
11:00 One Northern Summer - "Games Northerners Play"
11:30 Weekend
12:00 National
12:15 Nation's Business
12:20 News

WLBZ Channel 2 Bangor (NBC)
12:30 Faith For Today
1:00 This is the Life
1:30 Religious Town Hall
2:00 Meet the Press
2:30 Indianapolis 500
3:00 Movie - The Lemon Drop Kid (1951; Bob Hope, Marilyn Maxwell, Lloyd Nolan)
4:30 Suspense Theatre
5:30 Mike Douglas
7:00 Comment
7:30 NBC News
8:00 Wild Kingdom
8:30 Walt Disney - "Nature's Better-Built Homes"
9:30 Jimmy Stewart Show - "As the Escrow Flies"
10:00 Bonanza - "Another Windmill to Go"
11:00 Bold Ones - "The Long Morning After"
12:00 Perry Mason

WEMT (WVII) Channel 7 Bangor (ABC)
8:45 Bible Speaks
9:15 Cathedral of Tomorrow
10:15 Soul's Harbour
11:00 Reluctant Dragon
11:30 Here Come the Doubledeckers
12:00 Bullwinkle
12:30 Make a Wish
1:00 Underdog
1:30 Topper
2:00 Bud Leavitt
2:30 Issues and Answers
3:00 Movie - The Texan (1930; Gary Cooper, Fay Wray, Emma Dunn)
4:30 Movie - Terror Street (1953; Dan Duryea, Elsie Albiin, Gudrun Ure)
6:00 To Be Announced
6:30 Curly O'Brien
8:00 Hee-Haw
9:00 F.B.I. - "The Buyer"
10:00 Movie - That Man in Istanbul (1965; Horst Buchholz, Sylva Koscina, Angel Picazo)
12:15 News
12:30 Billy James Hargis

WAGM Channel 8 Presque Isle (CBS, NBC, ABC)
9:15 Rex Humbard
10:15 Christophers
10:30 Groovie Ghoulies
11:00 Thomas Road Baptist Church
12:00 Camera Three
12:30 Face the Nation
1:00 This is the Life
1:30 Face the Nation
2:00 Meet the Press
2:30 Issues and Answers
3:00 Baseball - Boston @ Milwaukee
5:30 CBS Tennis Classic
6:00 Kid Talk
6:30 Animal World
7:00 60 Minutes
8:00 Lassie
8:30 Walt Disney - "Nature's Better-Built Homes"
9:30 Jimmy Stewart Show - "As the Escrow Flies"
10:00 Bonanza - "Another Windmill to Go"
11:00 Bold Ones - "The Long Morning After"
12:00 News

SATURDAY, JULY 1, 1972

CKCW Channel 2 Moncton, Channel 8 Charlottetown / CKLT Channel 9 Saint John (CTV)
1:00 Stingray
1:30 Rocky and His Pals
2:00 Cartoon Festival
2:30 Spiderman
3:00 Championship Tennis
4:00 Water World
4:30 International Wrestling
5:30 Wide World of Sports
7:00 News
7:05 Grand Prix Wrestling
8:00 Rollin' On the River
9:00 Movie - The Appaloosa (1966; Marlon Brando, Anjanette Comer, John Saxon)
11:00 Longstreet
12:00 National News
12:15 News
12:30 Movie - A Hard Day's Night (1964; John Lennon, Paul McCartney, George Harrison)

CBHT Channel 3 Halifax (CBC)
11:00 To the Colours
12:00 Riverbank
12:30 Merrie Melodies
1:00 Dr. Sandy
1:30 Wild Kingdom
2:00 World of Man - "Reflections of a Nation"
2:30 Klahanie - "Atlin"
3:00 Baseball - Baltimore @ Detroit
5:30 Sportsweek
6:00 Bugs Bunny/Road Runner Hour - "Duck! Rabbit, Duck!"/"Horse Hare"/"Putty Tat Trouble"
7:00 CBC News
7:30 Replay
8:00 Dick Emery
8:30 Reach For the Top
9:00 Elizabeth R. - "Shadow in the Sun"
10:30 Concert On the Hill
11:30 Bless This House - "A Rolls By Any Other Name"
12:00 CBC News
12:15 News
12:30 Movie - The Maltese Falcon (1941; Humphrey Bogart, Mary Astor, Peter Lorre)

CBCT Channel 13 Charlottetown (CBC)
10:30 RCMP
11:00 To the Colours
12:00 Children's Cinema
1:00 Dr. Sandy
1:30 Wild Kingdom
2:00 World of Man - "Reflections of a Nation"
2:30 Klahanie - "Atlin"
3:00 Baseball - Baltimore @ Detroit
5:30 Sportsweek
6:00 Bugs Bunny/Road Runner Hour - "Duck! Rabbit, Duck!"/"Horse Hare"/"Putty Tat Trouble"
7:00 CBC News
7:30 Replay
8:00 Canadian Open Golf Report
8:30 All Around the Circle
9:00 Elizabeth R. - "Shadow in the Sun"
10:30 Concert On the Hill
11:30 Bless This House - "A Rolls By Any Other Name"
12:00 CBC News
12:15 News
12:30 Movie - The Group (1966; Candice Bergen, Joan Hackett, Elizabeth Hartman)

CHAU Channel 5 Carleton, Quebec (SRC)
11:00 Aux Couleurs
11:30 Tour de Terre
12:00 Robin Fusee
12:30 Chevalier tempete
1:00 Cent millions de jeunes
1:30 L'Agriculteur de demain
2:00 Sportheque
3:00 Baseball - Baltimore @ Detroit
5:30 Echos du sport
6:00 A Communiquer
6:30 Lutte
7:30 Jeunesse
8:30 La Demoiselle d'Avignon
9:00 Cesar et son canot d'Ecosse
10:00 Concert sur la colline
11:00 Les Grands-meres
11:30 Telejournal et sports
12:00 Au Masculin
12:30 Cinema - Violence charnelle (1952; Henri Vidal, Cosetta Greco, Paolo Stoppa)

CHSJ (CBAT) Channel 4 Saint John / Channel 7 Moncton (CBC)
2:00 World of Man - "Reflections of a Nation"
2:30 Klahanie - "Atlin"
3:00 Baseball - Baltimore @ Detroit
5:30 Sportsweek
6:00 Bugs Bunny/Road Runner Hour - "Duck! Rabbit, Duck!"/"Horse Hare"/"Putty Tat Trouble"
7:00 Irish Rovers
7:30 Movie - Sword of the Conqueror (1961; Jack Palance, Eleonora Rossi Drago, Guy Madison)
9:00 Elizabeth R. - "Shadow in the Sun"
10:30 Concert On the Hill
11:30 Bless This House - "A Rolls By Any Other Name"
12:00 CBC News
12:15 News
12:30 Mission: Impossible

CBAFT Channel 11 Moncton (SRC)
11:00 Aux Couleurs
11:30 Tour de Terre
12:00 Robin Fusee
12:30 Chevalier tempete
1:00 Cent millions de jeunes
1:30 L'Agriculteur de demain
2:00 Sportheque
3:00 Baseball - Baltimore @ Detroit
5:30 Echos du sport
6:00 A Communiquer
6:30 La Regle d'or
7:00 Quentin Durward
7:30 Telejournal
7:35 L'Odyssee de l'equipe Cousteau
8:30 La Demoiselle d'Avignon
9:00 Cesar et son canot d'Ecosse
10:00 Concert sur la colline
11:00 Les Grands-meres
11:30 Telejournal et sports
12:00 Au Masculin
12:30 Cinema - Violence charnelle (1952; Henri Vidal, Cosetta Greco, Paolo Stoppa)

CJCB Channel 4 Sydney (CBC)
1:00 Wrestling
2:00 World of Man - "Reflections of a Nation"
2:30 Klahanie - "Atlin"
3:00 Baseball - Baltimore @ Detroit
5:30 Sportsweek
6:00 Bugs Bunny/Road Runner Hour - "Duck! Rabbit, Duck!"/"Horse Hare"/"Putty Tat Trouble"
7:00 Nick Carter 
8:30 Saturday Night
9:00 Elizabeth R. - "Shadow in the Sun"
10:30 Dominion Day
11:30 Bless This House - "A Rolls By Any Other Name"
12:00 CBC News
12:15 Movie - The Dam Busters (1955; Michael Redgrave, Richard Todd, Patrick Barr)

CJCH Channel 5 Halifax (CTV)
1:30 Rupert Bear
2:00 Tumbleweed
2:30 Claire Olsen
3:00 Make Mine Country
3:30 Underdog
4:00 Championship Tennis
5:00 Water World
5:30 Wide World of Sports
7:00 Wrestling
8:00 Rollin' On the River
9:00 Movie - The Appaloosa (1966; Marlon Brando, Anjanette Comer, John Saxon)
12:00 National News
12:15 News
12:30 Movie - Six Bridges to Cross (1955; Tony Curtis, George Nader, Julie Adams)

CKCD Channel 7 Campbellton / Channel 12 Upsalquitch Lake (CBC, CTV)
1:00 Stingray
1:30 Rocky and His Pals
2:00 Cartoon Festival
2:30 Spiderman
3:00 Baseball - Baltimore @ Detroit
5:30 Sportsweek
6:00 Bugs Bunny/Road Runner Hour - "Duck! Rabbit, Duck!"/"Horse Hare"/"Putty Tat Trouble"
7:00 News
7:05 Grand Prix Wrestling
8:00 Ironside
9:00 Elizabeth R. - "Shadow in the Sun"
10:30 Concert On the Hill
11:30 Bless This House - "A Rolls By Any Other Name"
12:00 CBC News
12:15 News
12:30 Movie - First Men in the Moon (1964; Edward Judd, Martha Hyer, Lionel Jeffries)

WLBZ Channel 2 Bangor (NBC)
9:00 Dr. Dolittle
9:30 Deputy Dawg
10:00 Woody Woodpecker
10:30 Pink Panther
11:00 Jetsons
11:30 Barrier Reef
12:00 NBC Children's Theatre - "Robin Hood"
1:00 Mr. Wizard
1:30 Bugaloos
2:00 Roller Derby
3:00 Baseball - Baltimore @ Detroit
5:30 David Frost
7:00 1971 Drag Racing Finals Highlights
7:30 NBC News
8:00 Glad Tidings
8:30 Circus
9:00 Emergency! - "Hang-Up"
10:00 Movie - Isadora (1968; Vanessa Redgrave, James Fox, Jason Robards)
12:00 Movie - Ice Palace (1960; Richard Burton, Robert Ryan, Martha Hyer)

WEMT (WVII) Channel 7 Bangor (ABC)
9:00 Jerry Lewis
9:30 Road Runner Show - "Rushing Roulette"/"Ain't She Tweet"/"The Mouse On 57th Street"
10:00 Funky Phantom
10:30 Jackson Five
11:00 Bewitched
11:30 Lidsville
12:00 Curiosity Shop
1:00 Jonny Quest
1:30 Lancelot Link, Secret Chimp
2:00 American Bandstand
3:00 Movie - Sins of Jezebel (1953; Paulette Goddard, George Nader, Eduard Franz)
5:00 Wide World of Sports
6:00 Wide World of Sports
7:30 Bud Leavitt
8:00 Death Valley Days
8:30 American Adventure
9:00 Bewitched - "Adam-- Warlock or Washout?"
9:30 Movie - Daring Game (1968; Lloyd Bridges, Nico Minardos, Michael Ansara)
11:30 ABC News Special - "Black Business in White America"
12:00 Stacey's Country Jamboree

WAGM Channel 8 Presque Isle (CBS, NBC, ABC)
9:00 Bugs Bunny Show
9:30 Scooby-Doo
10:00 Harlem Globetrotters
10:30 Here Come the Bears
11:00 Pebbles and Bamm-Bamm
11:30 Archie's TV Funnies
12:00 Sabrina
12:30 Josie and the Pussycats
1:00 Monkees
1:30 You Are There - "Paul Revere's Ride"
2:00 Children's Film Festival - "Cry Wolf"
3:00 Baseball - Milwaukee @ Boston
5:30 To Be Announced
6:00 Lee Trevino
6:30 Lee Trevino
7:00 Water World
7:30 CBS News
8:00 Lawrence Welk
9:00 All in the Family - "Edith the Judge"
9:30 Mary Tyler Moore - "More Than Neighbours" 
10:00 Dick Van Dyke
10:30 Arnie
11:00 Mission: Impossible - "Mindbend"
12:00 Cinema '72

SUNDAY, JULY 2, 1972

CKCW Channel 2 Moncton, Channel 8 Charlottetown / CKLT Channel 9 Saint John (CTV)
2:00 Rex Humbard
3:00 It is Written
3:30 Faith and Music
4:00 Sacred Heart
4:15 Salvation Army
4:30 Day of Discovery
5:00 People's School
5:30 Question Period
6:00 Untamed World - "Mangrove Swamp"
6:30 Journal
7:00 Department S
8:00 Room 222 - "The Witch of Whitman High"
8:30 Mod Squad - "The Tangled Web"
9:30 Amazing Kreskin
10:00 W-5
11:00 Mannix - "Draw the Lightning"
12:00 CTV News
12:20 News

CBHT Channel 3 Halifax (CBC)
12:45 Klahanie
1:15 Bewitched
1:45 A Way Out
2:00 Summer Man Alive
2:30 Country Canada - "Agriculture in Quebec"
3:00 World We Live in
3:30 Kaleidosport
5:00 Sunday Best - "The Living Arctic"
6:00 Quebec Derby
6:30 Audubon Wildlife Theatre
7:00 Walt Disney - "Nature's Better-Built Homes"
8:00 Rovers
8:30 Super
9:00 Justice - "Witnesses Cost Extra"
10:00 Sunday at Nine - "The Odyssey: The Adventures of Ulysses: Pt. 4"
11:00 One Northern Summer - "Polar Bears"
11:30 Weekend
12:00 National
12:15 Nation's Business
12:20 Theatre Europe

CBCT Channel 13 Charlottetown (CBC)
11:45 Pardon My French
12:15 What On Earth?
12:45 Klahanie
1:15 Anthology
1:45 A Way Out
2:00 Analog
2:30 Country Canada - "Agriculture in Quebec"
3:00 World We Live in
3:30 Kaleidosport
5:00 Sunday Best - "The Living Arctic"
6:00 Quebec Derby
6:30 Audubon Wildlife Theatre
7:00 Walt Disney - "Nature's Better-Built Homes"
8:00 Rovers
8:30 Super
9:00 Justice - "Witnesses Cost Extra"
10:00 Sunday at Nine - "The Odyssey: The Adventures of Ulysses: Pt. 4"
11:00 One Northern Summer - "Polar Bears"
11:30 Weekend
12:00 National
12:15 Nation's Business
12:20 News
12:30 Bracken's World

CHAU Channel 5 Carleton, Quebec (SRC)
10:45 Mire et musique
10:55 Ouverture
11:00 Le Jour du Seigneur
12:00 Documentaires Canadiens
1:00 La Semaine verte
2:00 Francais d'Aujourd'hui
2:30 Les Enchanteurs
3:00 Univers des sports
4:30 L'Heure des quilles
5:30 Rencontres
6:00 5-D
6:30 Le Francophonissime
7:00 La Grande Aventure
7:30 Mini-Antenne
7:45 U.C.C.
8:00 Quelle famille!
8:30 Les Beaux Dimanches - "Scheherazade"
10:30 Les Beaux Dimanches - "Lutte de l'homme pour sa survie: 6e partie"
11:30 Telejournal et sports
12:00 Cinema d'ici
1:00 Cinema - Le Printemps (1972; Marcel Hanoun, Michael Lonsdale, Raymonde Godeau)

CHSJ (CBAT) Channel 4 Saint John / Channel 7 Moncton (CBC)
12:45 Sacred Heart
1:00 Rex Humbard
2:00 Newscope
2:30 Country Canada - "Agriculture in Quebec"
3:00 World We Live in
3:30 Kaleidosport
5:00 Sunday Best - "The Living Arctic"
6:00 Quebec Derby
6:30 Audubon Wildlife Theatre
7:00 Walt Disney - "Nature's Better-Built Homes"
8:00 Rovers
8:30 Super
9:00 Justice - "Witnesses Cost Extra"
10:00 Sunday at Nine - "The Odyssey: The Adventures of Ulysses: Pt. 4"
11:00 One Northern Summer - "Polar Bears"
11:30 Weekend
12:00 National
12:15 Nation's Business
12:20 News

CBAFT Channel 11 Moncton (SRC)
11:00 Le Jour du Seigneur
12:00 Documentaires Canadiens
1:00 La Semaine verte
2:00 Francais d'Aujourd'hui
2:30 Les Enchanteurs
3:00 Univers des sports
4:30 L'Heure des quilles
5:30 Rencontres
6:00 5-D
6:30 Le Francophonissime
7:00 La Grande Aventure
7:30 Telejournal
7:35 Atome et galaxies
8:00 Quelle famille!
8:30 Les Beaux Dimanches - "Scheherazade"
10:30 Les Beaux Dimanches - "Lutte de l'homme pour sa survie: 6e partie"
11:30 Telejournal et sports
12:00 Cinema d'ici

CJCB Channel 4 Sydney (CBC)
1:30 It is Written
2:00 Faith and Music
2:30 Country Canada - "Agriculture in Quebec"
3:00 People's School
3:30 Land and Sea
4:00 Rex Humbard
5:00 Sunday Best - "The Living Arctic"
6:00 Quebec Derby
6:30 Audubon Wildlife Theatre
7:00 Walt Disney - "Nature's Better-Built Homes"
8:00 Rovers
8:30 Super
9:00 Justice - "Witnesses Cost Extra"
10:00 Sunday at Nine - "The Odyssey: The Adventures of Ulysses: Pt. 4"
11:00 One Northern Summer - "Polar Bears"
11:30 Weekend
12:00 National
12:15 Nation's Business
12:20 News

CJCH Channel 5 Halifax (CTV)
11:15 Sacred Heart
11:30 Prophecies
12:00 Crossroads
12:30 Niven Miller
1:00 Rex Humbard
2:00 Oral Roberts
2:30 Day of Discovery
3:00 Faith and Music
3:30 Life and Times
4:00 Movie - Scott of the Antarctic (1948; John Mills, Derek Bond, Harold Warrender)
5:30 Movie - Munster, Go Home! (1966; Fred Gwynne, Yvonne De Carlo, Al Lewis)
7:00 Bird's Eye View
7:30 Untamed World - "Mangrove Swamp"
8:00 Room 222 - "The Witch of Whitman High"
8:30 Mod Squad - "The Tangled Web"
9:30 Doctor in the House - "Hot Off the Presses"
10:00 W-5
11:00 Amazing Kreskin
11:30 Question Period
12:00 CTV News
12:20 News
12:30 People's School
1:00 Prayer

CKCD Channel 7 Campbellton / Channel 12 Upsalquitch Lake (CBC, CTV)
2:00 Faith and Music
2:30 Country Canada - "Agriculture in Quebec"
3:00 World We Live in
3:30 Rex Humbard
4:30 Day of Discovery
5:00 Sunday Best - "The Living Arctic"
6:00 Quebec Derby
6:30 Audubon Wildlife Theatre
7:00 Department S
8:00 Rovers
8:30 Super
9:00 Justice - "Witnesses Cost Extra"
10:00 Sunday at Nine - "The Odyssey: The Adventures of Ulysses: Pt. 4"
11:00 One Northern Summer - "Polar Bears"
11:30 Weekend
12:00 National
12:15 Nation's Business
12:20 News

WLBZ Channel 2 Bangor (NBC)
12:30 Faith For Today
1:00 Blue Ridge Quartet
1:30 Religious Town Hall
2:00 Meet the Press
2:30 Movie - The Crowded Sky (1960; Dana Andrews, Rhonda Fleming, Efrem Zimbalist Jr.)
4:30 World Championship Tennis
6:30 Land of Hope and Glory
7:00 Comment
7:30 NBC News
8:00 Wild Kingdom
8:30 Walt Disney - "Disney On Parade"
9:30 Jimmy Stewart Show - "Eighty-Nine Pounds of Love"
10:00 Bonanza - "Sweet Annie Laurie"
11:00 Bold Ones - "Moment of Crisis"
12:00 Perry Mason

WEMT (WVII) Channel 7 Bangor (ABC)
8:45 Bible Speaks
9:15 Cathedral of Tomorrow
10:15 Davey and Goliath
11:00 Reluctant Dragon
11:30 Here Come the Doubledeckers
12:00 Bullwinkle
12:30 Make a Wish
1:00 Underdog
1:30 Topper
2:00 Bud Leavitt
2:30 Issues and Answers
3:00 Movie - Deputy Marshal (1949; Jon Hall, Frances Langford, Dick Foran)
4:30 Hew-Haw
5:30 Golf - U.S. Women's Open
7:00 To Be Announced
7:30 Curly O'Brien
9:00 F.B.I. - "The Test"
10:00 Movie - Modesty Blaise (1966; Monica Vitti, Terence Stamp, Dirk Bogarde)
12:30 News
12:45 Billy James Hargis

WAGM Channel 8 Presque Isle (CBS, NBC, ABC)
9:15 Rex Humbard
10:15 Christophers
10:30 Groovie Ghoulies
11:00 Thomas Road Baptist Church
12:00 Camera Three
12:30 Face the Nation
1:00 Blue Ridge Quartet
1:30 Face the Nation
2:00 Meet the Press
2:30 Issues and Answers
3:00 Baseball - Milwaukee @ Boston
5:30 CBS Tennis Classic
6:00 Kid Talk
6:30 Animal World
7:00 Campaign '72
8:00 Lassie
8:30 Walt Disney - "Disney On Parade"
9:30 Jimmy Stewart Show - "Eighty-Nine Pounds of Love"
10:00 Bonanza - "Sweet Annie Laurie"
11:00 Bold Ones - "Moment of Crisis"
12:00 News


Kevin McCorry's Home Page