Television Listings For Canada's Eastern Maritime Provinces: 1976

 

Written by Kevin McCorry

The television stations that eventually formed the ATV television system were CKCW, CJCB, CJCH, and CKLT, with CKCD acting as a relay for northern New Brunswick offering some ATV fare mixed with CBC-TV programming. CKCD went totally ATV in 1976. ATV was the Atlantic Provinces' division of the CTV television network and toward the end of the 1990s dropped its ATV name and became known as CTV Atlantic.

CBC-TV programming distributed in the eastern Maritime provinces originated off of CBHT in Halifax. CBHT was/is owned and operated by the CBC, as was/is CBCT of Charlottetown, Prince Edward Island, and CBIT of Sydney, Nova Scotia. CBCT diverged occasionally from CBHT by offering syndicated repeats of vintage television series such as The Honeymooners or Bewitched and one or two of its own, locally-produced TV series.

New Brunswick was the one province in Canada to lack an owned-and-operated, English-language CBC television channel in the 1970s and 1980s. CBHT's signal was received by CBC-affiliated CHSJ-TV in Saint John and by CKCD in northern New Brunswick, but only a fraction of CBHT's programming was simultaneously transmitted by CHSJ-TV as fully presented. Some of it was videotape-delayed with local, CHSJ commercials inserted, and a sizable amount of it went un-shown. CKCD offered most of the full-network CBC-TV programming but no more than that; however, all CBC-TV programming on CKCD was shown simultaneous to presentation on CBC-TV (CBHT), commercials and all. When CKCD went fully ATV in 1976, CHSJ expanded its broadcast area with a newly installed transmitter near Newcastle. And from then until the CBC finally bought CHSJ-TV in 1994 and turned it into CBAT, New Brunswickers had to depend on CHSJ-TV for access to CBC-TV programming. CBHT and CBCT could only be received via home antennas in those parts of New Brunswick closest to Nova Scotia or the Northumberland Strait- and only when atmospheric conditions were favourable. If CHSJ-TV opted not to air a particular episode of a television series, unless there was a plan by CHSJ to videotape-delay that episode, it would not be seen until its repeat (if any) on the CBC sometime later.

Other than the northernmost parts of New Brunswick, where CJBR from Rimouski or CHAU from Carleton were receivable via home antenna or by cable television, CBAFT was (and still is) the only means in New Brunswick, Nova Scotia, and Prince Edward Island, of accessing CBC French television programming. CBAFT produced some of its own television programmes and would sometimes videotape-delay or preempt the scheduled CBC French network programming to give prime airtime to its own productions.

American television stations from Maine were only available in Canada's eastern Maritime provinces by way of cable television. Cable television became available in urban centres in the early 1970s but did not reach a state of widespread in-home penetration until the latter half of the decade. WAGM-TV from Presque Isle, Maine was primarily, but not fully, a relay for CBS television programming. Most of its daytime schedule was composed of CBS programming, while its evening offerings were often those of ABC or NBC. Only the more popular- or potentially popular- prime-time CBS fare was given airtime on WAGM. Some videotape-delaying of programming on all three of the U.S. television networks, was also done by WAGM. WAGM was not provided by cable television in eastern New Brunswick (i.e. Moncton, Newcastle/Douglastown/Chatham, Bathurst). It was available with cable television in Fredericton and in places along the Saint John River valley. WABI-TV, a full CBS affiliate from Bangor, was available only via cable television in the southernmost urban areas or townships. WLBZ-TV, a Bangor NBC affiliate, and WVII-TV, an ABC affiliate from Bangor, were widely available on cable television throughout the eastern Maritime provinces. Maine Public Television (MPBN) television stations WMEM and WMED eventually became available via cable television everywhere but in the Miramichi region and northeastern New Brunswick.

Sources: Bangor Daily News, Charlottetown Evening Patriot, Le Devoir, L'Evangeline, Fredericton's Daily Gleaner, Halifax Chronicle-Herald, Moncton Daily Times, Summerside Journal-Pioneer, Saint John's Telegraph Journal, TV Guide, and author's personal memories.

All listings are in Atlantic Standard Time.

THURSDAY, MARCH 4, 1976

CKCW Channel 2 Moncton, Channel 8 Charlottetown / CJCB Channel 4 Sydney / CJCH Channel 5 Halifax / 
CKLT Channel 9 Saint John (CTV)
7:00 University of the Air
7:30 Trouble With Tracy - "The Old Man: Pt. 1"
8:00 Canada A.M.
10:00 Romper Room
10:30 Kareen's Yoga
11:00 Definition
11:30 It's Your Move
12:00 Spiderman - "The Golden Rhino"/"Blueprint For Crime"
12:25 Wonderful Stories of Professor Kitzel or Max the 2000-Year-Old Mouse
12:30 Flintstones - "The Time Machine"
1:00 Movie - The Comedians (first part) (1937; Richard Burton, Elizabeth Taylor, Alec Guinness)
2:30 Women's Show (CKCW, CKLT only)
2:30 In Conversation (CJCB, CJCH only)
3:00 Celebrity Dominoes
3:30 What's the Good Word?
4:00 Another World
5:00 Gilligan's Island
5:30 I.D.
6:00 News
6:30 Price is Right
7:00 Doc
7:30 Bob Newhart
8:00 Grady - "Grady Takes a Wife"
8:30 Excuse My French - "The Petrified Family" 
9:00 Streets of San Francisco - "Superstar"
10:00 The Practice
10:30 Maclear - "One Man's World"
11:00 Harry O - "Victim"
12:00 CTV News
12:20 ATV News
12:30 Larry Solway

CBHT Channel 3 Halifax / CBIT Channel 5 Sydney / CBCT Channel 13 Charlottetown (CBC)
8:50 News (CBHT, CBIT only)
9:00 Mr. Dressup - "Pretend Cafe"
9:30 Nova Scotia Schools (CBHT, CBIT only)
9:30 Language Arts (CBCT only)
9:50 Le Monde des Petits (CBCT only)
10:00 Junior High French (CBCT only)
10:15 Social Studies (CBCT only)
10:30 Social Studies (CBCT only)
10:45 Language Arts (CBCT only)
11:00 Sesame Street
12:00 Bob McLean
1:00 Woman's Place (CBHT, CBIT only)
1:00 Studio 13 (CBCT only)
1:30 Friendly Giant
1:45 Mon Ami
2:00 All in the Family
2:30 Take 30
3:00 Celebrity Cooks
3:30 Edge of Night
4:00 Forest Rangers
4:30 Vision On - "Uniforms"
5:00 What's New?
5:30 Partridge Family
6:00 Here Today (CBHT, CBIT only)
6:00 Compass (CBCT only)
7:00 Sports Time-Out (CBHT, CBIT only)
7:00 Doctor in the House (CBCT only)
7:30 Diane Stapley
8:00 Carol Burnett
9:00 Frankie Howerd
9:30 House of Pride
10:00 Watson Report
10:30 Peep Show
11:00 National
11:20 Special Assignment
11:30 News
11:45 90 Minutes Live

CJBR Channel 3 Rimouski, Quebec (SRC)
10:15 Les Oraliens
10:30 Les 100 tours de Centour
10:45 En Mouvement
11:00 La Boite a lettres
11:15 Minute Moumoute
11:30 Conseil-express
12:00 Les Recettes de Juliette
12:30 Histoire sans parole
1:00 Skippy
1:30 Les Coqueluches
2:30 Telejournal
2:35 Femme d'Aujourd'hui
3:30 Cinema - Quelle nuit! (1966; Philippe Leroy, Marisa Mell, Alberto Lionello)
5:00 Bobino
5:30 Le Gutenberg
6:00 Lassie
6:30 Le Monde en liberte
7:00 Ce Soir
7:30 Actualites regionales
8:00 Les Berger
8:30 Le Travail a la chaine
9:00 Cinema - Quelques arpents de neige (1972; Christine Olivier, Daniel Pilon, Gerard Poirier)
11:00 La Sagouine
11:30 Telejournal et sports
12:00 Boney - "Pour quelques opales"
1:00 Cinema - Calcutta (1969; Louis Malle)

CHSJ (CBAT) Channel 4 Saint John / Channel 7 Moncton (CBC)
8:00 Friendly Giant
8:15 Mon Ami
8:30 Ed Allen Time
9:00 Mr. Dressup - "Pretend Cafe"
9:30 Nova Scotia Schools
11:00 Sesame Street
12:00 Bob McLean (first 30 minutes only)
12:30 News
12:35 Hollywood Squares
1:00 Movie - Rosemary's Baby (second part) (1968; Mia Farrow, John Cassavetes, Ruth Gordon)
2:30 Take 30
3:00 Celebrity Cooks
3:30 Edge of Night
4:00 Magazine
4:30 Vision On - "Uniforms"
5:00 Hogan's Heroes
5:30 New Brunswick Today
6:00 News
6:30 Rockford Files
7:30 Jeopardy
8:00 Carol Burnett
9:00 Dean Martin Celebrity Roast
11:00 National
11:20 News
11:35 Newscope
12:05 Merv Griffin

CBAFT Channel 11 Moncton (SRC)
10:15 Les Oraliens
10:30 Les 100 tours de Centour
10:45 En Mouvement
11:00 La Boite a lettres
11:15 Minute Moumoute
11:30 Conseil-express
12:00 Les Recettes de Juliette
12:30 Les Explorateurs du Monde
1:30 Les Coqueluches
2:30 Telejournal
2:35 Femme d'Aujourd'hui
3:30 Cinema - Quelle nuit! (1966; Philippe Leroy, Marisa Mell, Alberto Lionello)
5:00 Bobino
5:30 Le Gutenberg
6:00 Profil
6:30 Nouvelles
7:00 Telejournal
7:30 La Sagouine
8:00 Robinson Suisse
8:30 Le Travail a la chaine
9:00 Cinema - Quelques arpents de neige (1972; Christine Olivier, Daniel Pilon, Gerard Poirier)
11:00 Histoire sans parole
11:30 Telejournal et sports
12:00 Boney - "Pour quelques opales"
1:00 Cinema - Calcutta (1969; Louis Malle)

CKCD Channel 7 Campbellton / Channel 12 Upsalquitch Lake (CBC, CTV)
9:00 Mr. Dressup - "Pretend Cafe"
9:30 Gilligan's Island
10:00 Romper Room
10:30 Kareen's Yoga
11:00 Sesame Street
12:00 Spiderman - "The Golden Rhino"/"Blueprint For Crime"
12:25 Wonderful Stories of Professor Kitzel or Max the 2000-Year-Old Mouse
12:30 Flintstones - "The Time Machine"
1:00 Movie - The Comedians (first part) (1937; Richard Burton, Elizabeth Taylor, Alec Guinness)
2:30 Take 30
3:00 Celebrity Cooks
3:30 Edge of Night
4:00 Forest Rangers
4:30 Vision On - "Uniforms"
5:00 What's New?
5:30 New Brunswick Today
6:00 News
6:30 Price is Right
7:00 Doc
7:30 Diane Stapley
8:00 Carol Burnett
9:00 Frankie Howerd
9:30 House of Pride
10:00 Watson Report
10:30 Peep Show
11:00 National
11:20 Special Assignment
11:30 News
11:35 Bionic Woman - "The Deadly Missiles"

WLBZ Channel 2 Bangor (NBC)
7:50 Farm Programme
7:55 First Radio Parish Church
8:00 Today
10:00 My Backyard
10:30 Dialing For Dollars
11:00 Celebrity Sweepstakes
11:30 High Rollers
12:00 Wheel of Fortune
12:30 Hollywood Squares
1:00 Magnificent Marble Machine
1:30 Take My Advice
1:55 News
2:00 Dialing For Dollars
2:30 Days of Our Lives
3:30 Doctors
4:00 Another World
5:00 Somerset
5:30 Brady Bunch
6:00 Partridge Family
6:30 Adam-12
7:00 News
7:30 NBC News
8:00 Ironside
9:00 Cop and the Kid - "The Ides of Martha"
9:30 Grady - "Grady Takes a Wife"
10:00 Movie - McNaughton's Daughter (1976; Susan Clark, Ricardo Montalban, James T. Callahan)
12:00 News
12:30 Tonight Show

WEMT (WVII) Channel 7 Bangor (ABC)
11:00 PTL Club
1:00 Let's Make a Deal
1:30 All My Children
2:00 Ryan's Hope
2:30 Rhyme and Reason
3:00 $20,000 Pyramid
3:30 Neighbours
4:00 General Hospital
4:30 One Life to Live
5:00 Edge of Night
5:30 Beverly Hillbillies
6:00 Happy Days
6:30 News
7:00 ABC News
7:30 Hogan's Heroes
8:00 I Dream of Jeannie
8:30 Soul's Harbour
9:00 Welcome Back, Kotter - "Welcome Back"
9:30 Barney Miller - "The Kid"
10:00 Streets of San Francisco - "Superstar"
11:00 Harry O - "Victim"
12:00 News
12:30 Mannix - "The Mouse That Died"
1:30 Longstreet - "The Sound of Money Talking"

WAGM Channel 8 Presque Isle (CBS, NBC, ABC)
8:00 Today
10:00 Captain Kangaroo
11:00 Price is Right
12:00 Gambit
12:30 Love of Life
1:00 Young and the Restless
1:30 Search For Tomorrow
2:00 Ryan's Hope
2:30 As the World Turns
3:30 Guiding Light
4:00 All in the Family
4:30 Match Game
5:00 Edge of Night
5:30 Merv Griffin
7:00 News
7:30 CBS News
8:00 To Tell the Truth
8:30 Nashville Music
9:00 Waltons - "The Collision"
10:00 Hawaii Five-O - "A Killer Grows Wings"
11:00 Barnaby Jones - "Wipeout"
12:00 News
12:30 Movie - Gumshoe (1971; Albert Finney, Billie Whitelaw, Frank Finlay)

WMEM Channel 10 Presque Isle / WMED Channel 13 Calais (PBS)
10:00 World of B.J. Vibes
10:15 Ripples
10:30 Letter People
10:45 Picture Book Park
11:00 Word Workers, Inc.
11:15 Cover to Cover
11:30 Primary Art
11:45 Inside Out
12:00 Electric Company
12:30 Sesame Street
1:30 Letter People
1:45 Let's All Sing
2:00 Inside Out
2:15 All About You
2:30 Metric System
2:45 Alive and About
3:15 Self, Inc.
3:30 American Heritage
4:00 Adams Chronicles
5:00 Mister Rogers
5:30 Sesame Street
6:30 Electric Company
7:00 Zoom
7:30 Trains, Tracks, and Trestles
8:00 Maine News: Ideas
8:30 Evening Edition
9:00 Way it Was
9:30 Book Beat
10:00 Silent Years - "Riders of the Purple Sage"
11:30 Backstage
12:00 ABC News (WMEM only)

FRIDAY, MARCH 5, 1976

CKCW Channel 2 Moncton, Channel 8 Charlottetown / CJCB Channel 4 Sydney / CJCH Channel 5 Halifax / 
CKLT Channel 9 Saint John (CTV)
7:00 University of the Air - "Canoes and Canoeing"
7:30 Trouble With Tracy - "The Old Man: Pt. 2"
8:00 Canada A.M.
10:00 Romper Room
10:30 Kareen's Yoga
11:00 Definition
11:30 It's Your Move
12:00 Spiderman - "The Spider and the Fly"/"The Slippery Doctor Von Schlick"
12:25 Wonderful Stories of Professor Kitzel or Max the 2000-Year-Old Mouse
12:30 Flintstones - "The Hatrocks and the Gruesomes"
1:00 Movie - The Comedians (second part) (1937; Richard Burton, Elizabeth Taylor, Alec Guinness)
2:30 Women's Show (CKCW, CKLT only)
2:30 In Conversation (CJCB, CJCH only)
3:00 Celebrity Dominoes
3:30 What's the Good Word?
4:00 Another World
5:00 Gilligan's Island
5:30 I.D.
6:00 News
6:30 Price is Right
7:00 Funny Farm
7:30 Bobby Vinton
8:00 Sanford and Son - "A Pain in the Neck"
8:30 McMillan and Wife - "Point of Law"
10:30 Grand Old Country
11:00 Bert D'Angelo, Superstar
12:00 CTV News
12:20 ATV News
12:30 Larry Solway
1:00 Movie - Chant of Silence (1973; Charles Aidman, Rafael Campos, Joel Fabiani)

CBHT Channel 3 Halifax / CBIT Channel 5 Sydney / CBCT Channel 13 Charlottetown (CBC)
8:50 News (CBHT, CBIT only)
9:00 Mr. Dressup - "Community Effort"
9:30 Nova Scotia Schools (CBHT, CBIT only)
9:30 Science Fare (CBCT only)
9:50 Science in Action (CBCT only)
10:00 Canadian Schools (CBCT only)
10:30 Social Studies (CBCT only)
10:45 Beginners' French (CBCT only)
11:00 Sesame Street
12:00 Bob McLean
1:00 Woman's Place (CBHT, CBIT only)
1:00 Studio 13 (CBCT only)
1:30 Friendly Giant
1:45 Mon Ami
2:00 All in the Family
2:30 Take 30
3:00 Celebrity Cooks
3:30 Edge of Night
4:00 Forest Rangers - "Gold Nuggets"
4:30 Homemade Theatre
5:00 Flaxton Boys - "Remember, Remember"
5:30 Partridge Family - "Did You Hear the One About Danny Partridge?"
6:00 Here Today (CBHT, CBIT only)
6:00 Compass (CBCT only)
7:00 Atlantic Week
7:30 Howie Meeker
7:45 Mr. Chips
8:00 Mary Tyler Moore
8:30 M*A*S*H - "The Interview"
9:00 Tommy Hunter
10:00 Police Story - "Officer Dooly"
11:00 National
11:20 Special Assignment
11:30 News
11:45 Movie - Dancing Lady (1933; Joan Crawford, Clark Gable, Franchot Tone)

CJBR Channel 3 Rimouski, Quebec (SRC)
10:15 Les Oraliens
10:30 Les 100 tours de Centour
10:45 En Mouvement
11:00 Clak
11:15 Au Jardin de Pierrot
11:30 Conseil-express
12:00 Les Recettes de Juliette
12:30 Les Animaux chez eux
1:00 Mini-Fee
1:30 Les Coqueluches
2:30 Telejournal
2:35 Femme d'Aujourd'hui
3:30 Cinema - Tonnere sous l'Atlantique (1955; Lois Maxwell, Renato Baldini, Earl Cameron)
5:00 Bobino
5:30 La Ribouldingue
6:00 Daktari
7:00 Ce Soir
7:30 Actualites regionales
8:00 Symphorien
8:30 Marcus Welby, M.D.
9:30 Splendeurs et miseres des courtisanes
10:30 Science-realite
11:00 Dossiers
11:30 Telejournal et sports
12:00 Cinema - La Lecon particuliere (1968; Nathalie Delon, Renaud Verley, Robert Hossein)
1:30 Cinema - Les Novices (1970; Brigitte Bardot, Annie Girardot, Jean Carmet)

CHSJ (CBAT) Channel 4 Saint John / Channel 7 Moncton (CBC)
8:00 Friendly Giant
8:15 Mon Ami
8:30 Ed Allen Time
9:00 Mr. Dressup - "Community Effort"
9:30 Nova Scotia Schools
10:00 Canadian Schools
10:30 Nova Scotia Schools
11:00 Sesame Street
12:00 Bob McLean (first 30 minutes only)
12:30 News
12:35 Hollywood Squares
1:00 Movie - Copacabana Palace (1962; Sylva Koscina, Walter Chiari, Mylene Demongeot)
2:30 Take 30
3:00 Celebrity Cooks
3:30 Edge of Night
4:00 Magazine
4:30 Homemade Theatre
5:00 Hogan's Heroes
5:30 New Brunswick Today
6:00 News
6:30 Space: 1999
7:30 Match Game
8:00 Mary Tyler Moore
8:30 M*A*S*H - "The Interview"
9:00 Tommy Hunter
10:00 Police Story - "Officer Dooly"
11:00 National
11:20 News
11:30 Merv Griffin

CBAFT Channel 11 Moncton (SRC)
10:15 Les Oraliens
10:30 Les 100 tours de Centour
10:45 En Mouvement
11:00 Clak
11:15 Au Jardin de Pierrot
11:30 Conseil-express
12:00 Les Recettes de Juliette
12:30 Lassie
1:00 Le Monde en liberte
1:30 Les Coqueluches
2:30 Telejournal
2:35 Femme d'Aujourd'hui
3:30 Cinema - Tonnere sous l'Atlantique (1955; Lois Maxwell, Renato Baldini, Earl Cameron)
5:00 Bobino
5:30 La Ribouldingue
6:00 En roulant ma boule
6:30 Nouvelles
7:00 Telejournal
7:30 Les Animaux chez eux
8:00 Les Pierrafeu
8:30 Marcus Welby, M.D.
9:30 Splendeurs et miseres des courtisanes
10:30 Science-realite
11:00 Dossiers
11:30 Telejournal et sports
12:00 Cinema - La Lecon particuliere (1968; Nathalie Delon, Renaud Verley, Robert Hossein)

CKCD Channel 7 Campbellton / Channel 12 Upsalquitch Lake (CBC, CTV)
9:00 Mr. Dressup - "Community Effort"
9:30 Gilligan's Island
10:00 Canadian Schools
10:30 Kareen's Yoga
11:00 Sesame Street
12:00 Spiderman - "The Spider and the Fly"/"The Slippery Doctor Von Schlick"
12:25 Wonderful Stories of Professor Kitzel or Max the 2000-Year-Old Mouse
12:30 Flintstones - "The Hatrocks and the Gruesomes"
1:00 Movie - The Comedians (second part) (1937; Richard Burton, Elizabeth Taylor, Alec Guinness)
2:30 Take 30
3:00 Celebrity Cooks
3:30 Edge of Night
4:00 Forest Rangers - "Gold Nuggets"
4:30 Homemade Theatre
5:00 Flaxton Boys - "Remember, Remember"
5:30 New Brunswick Today
6:00 News
6:30 Price is Right
7:00 Funny Farm
7:30 Bobby Vinton
8:00 Mary Tyler Moore
8:30 M*A*S*H - "The Interview"
9:00 Tommy Hunter
10:00 Lawrence Welk
11:00 National
11:20 News
11:30 Cannon
12:30 Larry Solway
1:00 Movie - Chant of Silence (1973; Charles Aidman, Rafael Campos, Joel Fabiani)

WLBZ Channel 2 Bangor (NBC)
7:50 Farm Programme
7:55 First Radio Parish Church
8:00 Today
10:00 My Backyard
10:30 Dialing For Dollars
11:00 Celebrity Sweepstakes
11:30 High Rollers
12:00 Wheel of Fortune
12:30 Hollywood Squares
1:00 Magnificent Marble Machine
1:30 Take My Advice
1:55 News
2:00 Dialing For Dollars
2:30 Days of Our Lives
3:30 Doctors
4:00 Another World
5:00 Somerset
5:30 Brady Bunch
6:00 Partridge Family
6:30 Adam-12
7:00 News
7:30 NBC News
8:00 Ironside
9:00 Sanford and Son - "Pain in the Neck"
9:30 Texaco Presents Bob Hope
11:00 Police Story - "Officer Dooly"
12:00 News
12:30 Tonight Show

WEMT (WVII) Channel 7 Bangor (ABC)
11:00 PTL Club
1:00 Let's Make a Deal
1:30 All My Children
2:00 Ryan's Hope
2:30 Rhyme and Reason
3:00 $20,000 Pyramid
3:30 Neighbours
4:00 General Hospital
4:30 One Life to Live
5:00 Edge of Night
5:30 Beverly Hillbillies
6:00 Happy Days
6:30 News
7:00 ABC News
7:30 Hogan's Heroes
8:00 I Dream of Jeannie
8:30 Match Game
9:00 Donny and Marie
10:00 Movie - One of My Wives is Missing (1976; Jack Klugman, Elizabeth Ashley, James Franciscus)
12:00 News
12:30 Rookies

WAGM Channel 8 Presque Isle (CBS, NBC, ABC)
8:00 Today
10:00 Captain Kangaroo
11:00 Price is Right
12:00 Gambit
12:30 Love of Life
1:00 Young and the Restless
1:30 Search For Tomorrow
2:00 Ryan's Hope
2:30 As the World Turns
3:30 Guiding Light
4:00 All in the Family
4:30 Match Game
5:00 Edge of Night
5:30 Merv Griffin
7:00 News
7:30 CBS News
8:00 Today in Agriculture
8:30 Girls' High School Basketball - Eastern Maine Class A Semi-Final
10:00 Boys' High School Basketball - Eastern Maine Class A Semi-Final
12:00 News
12:30 NBA Basketball - Golden State @ Los Angeles

WMEM Channel 10 Presque Isle / WMED Channel 13 Calais (PBS)
10:00 Images and Things
10:20 Matter of Fiction
10:40 Stories Without Words
11:00 Ripples
11:15 Self, Inc.
11:30 La Machine Magique
11:45 News Machine
12:00 Electric Company
12:30 Sesame Street
1:30 La Machine Magique
1:45 News Machine
2:00 Western Civilisation
2:30 Bread and Butterflies
2:45 Cover to Cover
3:00 World of B.J. Vibes
3:20 Assignment: the World
3:40 Metric System
4:00 Nova
5:00 Mister Rogers
5:30 Sesame Street
6:30 Electric Company
7:00 La Machine Magique
7:15 News Machine
7:30 Human Relations and Motivations
8:00 Maine News
8:30 Evening Edition
9:00 Washington Week in Review
9:30 Wall $treet Week
10:00 Upstairs, Downstairs
11:00 Monty Python's Flying Circus
11:30 Jane Moore
12:00 ABC News (WMEM only)

SATURDAY, MARCH 6, 1976

CKCW Channel 2 Moncton, Channel 8 Charlottetown / CJCB Channel 4 Sydney / CJCH Channel 5 Halifax / 
CKLT Channel 9 Saint John (CTV)
8:00 ATV Funtime (includes Spiderman, Rocket Robin Hood, Littlest Hobo, Max the 2000-Year-Old Mouse, etc.)
10:30 Fantastica
11:00 Kidstuff
12:00 Let's Go!
12:30 Funtown
1:30 Tree House
2:00 Horst Koehler
2:30 It's Up to You
3:00 Greening Up
3:30 World Figure Skating Championships 
5:30 Wide World of Sports
7:00 ATV Weekend News
8:00 World Figure Skating Championships
9:00 Movie - Farewell to Manzanar (1976; Yuki Shimoda, Nobu McCarthy, Dori Takeshita)
11:00 Confrontation
12:00 CTV News
12:20 ATV News
12:30 Larry Solway
1:00 Movie - Cactus Flower (1969; Walter Matthau, Ingrid Bergman, Goldie Hawn)

CBHT Channel 3 Halifax / CBIT Channel 5 Sydney / CBCT Channel 13 Charlottetown (CBC)
9:30 News (CBHT, CBIT only)
9:40 Flintstone Comedy Hour
10:30 Sesame Street
11:30 Peanuts and Popcorn
1:00 Soul Train
2:00 Par 27
2:30 Another Look (CBHT, CBIT only)
2:30 Heritage (CBCT only)
3:00 CIAU National Basketball Championships
5:00 Curling Classic
6:00 Lost Islands
6:30 Welcome Back, Kotter
7:00 CBC News
7:30 Monty Python's Flying Circus
8:00 Land and Sea
8:30 Phyllis
9:00 NHL Hockey - Buffalo @ Montreal
11:30 Ceilidh
12:00 National
12:15 Provincial Affairs
12:20 News
12:30 Movie - The Death Squad (1974; Robert Forster, Michelle Phillips, Claude Akins) (CBHT, CBIT only)
12:30 Movie - Scream of the Wolf (1974; Peter Graves, Clint Walker, Jo Ann Pflug) (CBCT only)

CJBR Channel 3 Rimouski, Quebec (SRC)
10:00 Sesame
10:30 Roquet Belles Oreilles
11:00 Les Espiegles rient
11:30 Monsieur Rosee
12:00 Gaspard et les fantomes
12:30 Genies en Herbe
1:00 Heros du Samedi  - "Championnat junior de ski alpin"
2:00 Sportheque - "Natation"
3:00 Femme d'Aujourd'hui
4:00 Technoflash
4:30 Cine-Jeunesse - "Un ete a Petipsy"/"Pur-sang"
6:00 C'est arrive cette semaine
6:30 Sur le Matelas
7:30 Telejournal
7:40 Nouvelles du sport
7:50 La Politique Federale
8:00 Lise Lib
9:00 LNH Hockey - Buffalo @ Montreal
11:30 Telejournal et sports
12:00 Cinema - Le Viol (1967; Bibi Andersson, Bruno Cremer, Frederic de Pasquale)
1:30 Cinema - Comment j'ai appris a aimer les femmes (1966; Anita Ekberg, Elsa Martinelli, Nadja Tiller)

CHSJ (CBAT) Channel 4 Saint John / Channel 7 Moncton (CBC)
8:00 Nic and Pic
8:30 Hi Diddle Day
9:00 Miss Ann
10:00 Circle Square
10:30 Adventures of the Lone Ranger
12:00 Curling Classic
1:00 Movie - The Miracle of Morgan's Creek (1944; Eddie Bracken, Betty Hutton, Diana Lynn)
2:30 Scintillating Science
3:00 CIAU National Basketball Championships
5:00 Howie Meeker
5:15 Cartoon Theatre
5:30 Talent Parade
6:00 Lost Islands
6:30 Welcome Back, Kotter
7:00 Water World
7:30 Hawaii Five-O
8:30 Phyllis
9:00 NHL Hockey - Buffalo @ Montreal
11:30 Ceilidh
12:00 National
12:15 Final Report
12:25 Movie - Ride and Kill (1964; Alex Nicol, Claudio Undari, Renzo Palmer)

CBAFT Channel 11 Moncton (SRC)
10:00 Sesame
10:30 Roquet Belles Oreilles
11:00 Les Espiegles rient
11:30 Monsieur Rosee
12:00 Gaspard et les fantomes
12:30 Genies en Herbe
1:00 Heros du Samedi  - "Championnat junior de ski alpin"
2:00 Sportheque - "Natation"
3:00 Femme d'Aujourd'hui
4:00 Technoflash
4:30 Cine-Jeunesse - "Un ete a Petipsy"/"Pur-sang"
6:00 Bagatelle
7:00 L'Imagination au galop
7:30 Telejournal
7:40 Nouvelles du sport
7:50 La Politique Federale
8:00 Lise Lib
9:00 LNH Hockey - Buffalo @ Montreal
11:30 Telejournal et sports
12:00 Cinema - Le Viol (1967; Bibi Andersson, Bruno Cremer, Frederic de Pasquale)

CKCD Channel 7 Campbellton / Channel 12 Upsalquitch Lake (CBC, CTV)
8:00 ATV Funtime (includes Spiderman, Rocket Robin Hood, Littlest Hobo, Max the 2000-Year-Old Mouse, etc.)
10:30 Fantastica
11:00 Kidstuff
12:00 Let's Go!
12:30 Funtown
1:30 Tree House
2:00 Horst Koehler
2:30 It's Up to You
3:00 CIAU National Basketball Championships
5:00 Curling Classic
6:00 Lost Islands
6:30 Welcome Back, Kotter
7:00 ATV Weekend News
8:00 World Figure Skating Championships
9:00 NHL Hockey - Buffalo @ Montreal
11:30 Ceilidh
12:00 National
12:15 Film
12:20 ATV News
12:30 Larry Solway
1:00 Movie - Cactus Flower (1969; Walter Matthau, Ingrid Bergman, Goldie Hawn)

WLBZ Channel 2 Bangor (NBC)
9:00 Emergency Plus 4
9:30 Josie and the Pussycats
10:00 Secret Lives of Waldo Kitty
10:30 Pink Panther
11:00 Land of the Lost
11:30 Run, Joe, Run
12:00 Return to the Planet of the Apes
12:30 Westwind
1:00 Jetsons
1:30 Go, U.S.A.!
2:00 College Basketball - Alabama @ Kentucky
4:00 College Basketball - teams to be announced
6:00 Golf - Florida Citrus Open
7:00 On the Line
7:30 NBC News
8:00 Wild Kingdom
8:30 New Candid Camera
9:00 Emergency! - "The Nuisance"
10:00 Movie - Young Billy Young (1969; Robert Mitchum, Angie Dickinson, Robert Walker Jr.)
12:00 Irish Rovers
12:30 Weekend

WEMT (WVII) Channel 7 Bangor (ABC)
9:00 Hong Kong Phooey
9:30 Tom and Jerry/Grape Ape
10:30 New Adventures of Gilligan
11:00 Super-Friends
12:00 Speed Buggy
12:30 Oddball Couple
1:00 Lost Saucer
1:30 American Bandstand
2:30 Wally's Workshop
3:00 To Be a Motocross Champion
3:30 Championship Bowling
4:30 Pro-Bowlers Tour
6:00 Wide World of Sports
7:30 ABC News
8:00 Dawn Student Bible Series
9:00 Almost Anything Goes - "Tug-a-Toot"/"Jumping Rings"/"Flying Carpet"
10:00 S.W.A.T. - "Dragons and Owls"
11:00 Bert D'Angelo, Superstar - "Men With No Past"
12:00 Stacey's Country Jamboree

WAGM Channel 8 Presque Isle (CBS, NBC, ABC)
9:00 Pebbles and Bamm-Bamm
9:30 Bugs Bunny/Road Runner Hour
10:30 Scooby-Doo
11:00 Shazam!/Isis
12:00 Far-Out Space Nuts
12:30 Ghost-Busters
1:00 Valley of the Dinosaurs
1:30 Fat Albert and the Cosby Kids
2:00 Children's Film Festival - "Bag On Bag"
3:00 Overseas Mission
3:30 To Be Announced
4:00 Water World
4:30 Pro-Bowlers Tour
6:00 Wide World of Sports
7:30 Lawrence Welk
8:30 High School Basketball - Eastern Maine Class A Finals
10:30 Bob Newhart - "Here's Looking at You, Kid"
11:00 Carol Burnett 
12:00 News
12:15 To Be Announced
12:30 Weekend

WMEM Channel 10 Presque Isle / WMED Channel 13 Calais (PBS)
9:00 Sesame Street
10:00 Electric Company
10:30 Mister Rogers
11:00 Sesame Street
12:00 La Machine Magique
12:15 News Machine
12:30 Zoom
5:00 Sesame Street
6:00 Mister Rogers
6:30 Nova
7:30 Consumer Survival Kit
8:00 Maine Week
8:30 Agronsky and Company
9:00 Great Performances
10:00 Case of the Missing Mummy
10:45 Beatrix Potter
11:30 Concert On the Lawn

SUNDAY, MARCH 7, 1976

CKCW Channel 2 Moncton, Channel 8 Charlottetown / CJCB Channel 4 Sydney / CJCH Channel 5 Halifax / 
CKLT Channel 9 Saint John (CTV)
8:30 University of the Air
9:30 Children's Special
11:30 Rex Humbard
12:30 Mass For Shut-ins
1:00 Day of Discovery
1:30 Faith and Music
2:00 Oral Roberts
2:30 Garner Ted Armstrong
3:00 Agape
3:30 Norm Perry
4:30 Showbiz
5:00 Lawrence Welk
6:00 Untamed World
6:30 Question Period
7:00 Truth or Consequences
7:30 Ryan's Fancy
8:00 Six Million Dollar Man - "Big Brother"
9:00 Sonny and Cher
10:00 Kojak - "Both Sides of the Law"
11:00 W-5
12:00 CTV News
12:20 News
12:30 Larry Solway

CBHT Channel 3 Halifax / CBIT Channel 5 Sydney / CBCT Channel 13 Charlottetown (CBC)
10:20 News (CBHT, CBIT only)
10:30 Klahanie
11:00 Meeting Place - "Vancouver's Canadian Memorial United Church Service"
12:00 Follyfoot
12:30 Tomorrow Today
12:45 A Way Out
1:00 Money-Makers
1:30 Country Canada - "Food Prices Review Board"
2:00 Ravel
3:00 Toronto Chamber Players
3:30 Speaking Out
4:00 Music to See
4:30 Hymn Sing
5:00 Science Magazine
5:30 Musical World
6:00 Walt Disney - "A Country Coyote Goes to Hollywood"
7:00 Beachcombers - "Boat in a Bottle: Pt. 1"
7:30 Irish Rovers (with guests puppeteer Peter Ralston and the Doug Parker Orchestra)
8:00 Waltons - "The Burn Out: Pt. 1"
8:30 Performance - "Kathy Karuks is a Grizzly Bear"
10:00 Marketplace
10:30 Ombudsman
11:00 CBC News
11:15 Nation's Business
11:20 News
11:35 Brier Report
12:00 Hawaii Five-O

CJBR Channel 3 Rimouski, Quebec (SRC)
10:00 Sesame
10:30 Les Contes de la Rive
10:45 L'Evangile en papier
11:00 Le Jour du Seigneur
12:00 Chantier '76
12:30 2,000 ans apres Jesus Christ
1:00 La Semaine Verte - "La Vallee d'Annapolis en Nouvelle-Ecosse"
2:00 D'hier a demain - "Ode au cheval"
3:00 Univers des sports - "Les Jeux d'hiver du Quebec"
4:30 L'Heure des quilles
5:30 La Francophonissme
6:00 Second Regard
7:00 La Question
7:30 Telejournal
7:40 Nouvelles du sport
7:50 La Politique Provinciale
8:00 La Petite patrie
8:30 Les Beaux Dimanches
9:30 L'Odyssee de l'equipe Cousteau - "Les Requins dormeurs"
10:30 Les Beaux Dimanches - "Pythagore de la?"
11:00 Les Beaux Dimanches - "Chants d'amours"
11:30 Telejournal et sports
12:00 Cinema - Le Chagrin ou la pitie: Le choix (1969; Marcel Ophuls)

CHSJ (CBAT) Channel 4 Saint John / Channel 7 Moncton (CBC)
7:00 Church Today
7:30 Old-Time Gospel Hour
8:30 Master's Touch
9:00 Jimmy Swaggart
9:30 Rex Humbard
10:30 Crossroads
11:00 Meeting Place - "Vancouver's Canadian Memorial United Church Service"
12:00 Niven Miller
12:30 Topic
1:00 New Life
1:30 Country Canada - "Food Prices Review Board"
2:00 Ravel
3:00 Toronto Chamber Players
3:30 Tommy Banks
4:30 Hymn Sing
5:00 Science Magazine
5:30 Par 27
6:00 Walt Disney - "A Country Coyote Goes to Hollywood"
7:00 Beachcombers - "Boat in a Bottle: Pt. 1"
7:30 Irish Rovers (with guests puppeteer Peter Ralston and the Doug Parker Orchestra)
8:00 Waltons - "The Burn Out: Pt. 1"
8:30 Performance - "Kathy Karuks is a Grizzly Bear"
10:00 Marketplace
10:30 Ombudsman
11:00 CBC News
11:15 Nation's Business
11:20 Final Report
11:35 Atlantic Week

CBAFT Channel 11 Moncton (SRC)
10:00 Sesame
10:30 Les Contes de la Rive
10:45 L'Evangile en papier
11:00 Le Jour du Seigneur
12:00 Son et images
12:30 Cine-Magazine
1:00 La Semaine Verte - "La Vallee d'Annapolis en Nouvelle-Ecosse"
2:00 D'hier a demain - "Ode au cheval"
3:00 Univers des sports - "Les Jeux d'hiver du Quebec"
4:30 L'Heure des quilles
5:30 La Francophonissme
6:00 Second Regard
7:00 La Question
7:30 Telejournal
7:40 Nouvelles du sport
7:50 La Politique Provinciale
8:00 La Petite patrie
8:30 Les Beaux Dimanches - "Moitie-Moitie"
9:30 Les Beaux Dimanches - "Edna ou la contradiction"
10:40 Les Beaux Dimanches - "Concert pop a Toronto"
11:30 Telejournal et sports
12:00 Cinema - Le Chagrin ou la pitie: L'Effondrement (1969; Marcel Ophuls)

CKCD Channel 7 Campbellton / Channel 12 Upsalquitch Lake (CBC, CTV)
10:30 Faith and Music
11:00 Meeting Place - "Vancouver's Canadian Memorial United Church Service"
12:00 Rex Humbard
1:00 Day of Discovery
1:30 Country Canada - "Food Prices Review Board"
2:00 Oral Roberts
2:30 Garner Ted Armstrong
3:00 Agape
3:30 Speaking Out
4:00 Music to See
4:30 Hymn Sing
5:00 Science Magazine
5:30 Musical World
6:00 Walt Disney - "A Country Coyote Goes to Hollywood"
7:00 Beachcombers - "Boat in a Bottle: Pt. 1"
7:30 Irish Rovers (with guests puppeteer Peter Ralston and the Doug Parker Orchestra)
8:00 Waltons - "The Burn Out: Pt. 1"
8:30 Performance - "Kathy Karuks is a Grizzly Bear"
10:00 Marketplace
10:30 Ombudsman
11:00 CBC News
11:15 Nation's Business
11:20 News
11:30 Headline Hunters
12:00 Ryan's Fancy

WLBZ Channel 2 Bangor (NBC)
12:00 Vegetable Soup
12:30 This is the Life
1:00 Religious Town Hall
1:30 Meet the Press (with guest Ronald Reagan)
2:00 Grandstand
2:30 College Basketball - Marquette @ South Carolina
5:00 Golf - Citrus Open
7:00 Porter Wagoner
7:30 NBC News
8:00 Bound For Freedom
9:00 Ellery Queen - "The Adventure of the Tyrant of Tin Pan Alley"
10:00 McMillan and Wife - "Point of Law"
12:00 Maine Edition
12:15 Movie - The Man With the Golden Arm (1955; Frank Sinatra, Kim Novak, Eleanor Parker)

WEMT (WVII) Channel 7 Bangor (ABC)
8:30 Liberty Church
9:00 International Voice of Victory
9:30 Pastor Ronnie Libby
10:30 Rex Humbard
11:30 Groovie Goolies
12:00 These Are the Days
12:30 Make a Wish
1:00 Issues and Answers
1:30 News Conference
2:00 Wrestling
3:00 Superstars - Women's Finals
4:30 American Sportsman (season premiere)
5:30 Incredible Vermejo
6:00 Curly O'Brien
7:00 Hee-Haw
8:00 Almost Anything Goes
9:00 Six Million Dollar Man - "Big Brother"
10:00 Movie - Emperor of the North (1973; Lee Marvin, Ernest Borgnine, Keith Carradine)
12:15 News
12:30 PTL Club

WAGM Channel 8 Presque Isle (CBS, NBC, ABC)
8:45 Treehouse Club
9:15 Rex Humbard
10:15 Sacred Heart
10:30 Day of Discovery
11:00 Old-Time Gospel Hour
12:00 Follow-Up
12:30 Face the Nation
1:00 It is Written
1:30 Meet the Press (with guest Ronald Reagan)
2:00 Insight
2:30 College Basketball - Marquette @ South Carolina
4:30 NBA Basketball - New York @ Washington
7:00 Friends of Man
7:30 CBS News
8:00 Bound For Freedom
9:00 Six Million Dollar Man - "Big Brother"
10:00 McMillan and Wife - "Point of Law"
12:00 News
12:15 Sammy and Company

WMEM Channel 10 Presque Isle / WMED Channel 13 Calais (PBS)
5:00 Up Country
5:30 Family at War
6:30 Antiques
7:00 Black Journal
7:30 Valiant Years
8:00 Adams Chronicles - "John Quincy Adams, Diplomat"
9:00 Nova - "The Renewable Tree"
10:00 Upstairs, Downstairs - The Hero's Farewell"
11:00 Bill Moyers Journal - "Archibald Macleish"

MONDAY, MARCH 8, 1976

CKCW Channel 2 Moncton, Channel 8 Charlottetown / CJCB Channel 4 Sydney / CJCH Channel 5 Halifax / 
CKLT Channel 9 Saint John (CTV)
7:00 University of the Air
7:30 Trouble With Tracy
8:00 Canada A.M.
10:00 Romper Room
10:30 Kareen's Yoga
11:00 Definition
11:30 It's Your Move
12:00 Spiderman - "To Catch a Spider"/"Double Identity"
12:25 Wonderful Stories of Professor Kitzel or Max the 2000-Year-Old Mouse
12:30 Flintstones - "Moonlight Maintenance"
1:00 Movie - The Hanged Man (1974; Steve Forrest, Dean Jagger, Will Geer)
2:30 Women's Show (CKCW, CKLT only)
2:30 In Conversation (CJCB, CJCH only)
3:00 Celebrity Dominoes
3:30 What's the Good Word?
4:00 Another World
5:00 Gilligan's Island
5:30 I.D.
6:00 News
6:30 Price is Right
7:00 Good Times
7:30 Movie - Dynasty (1976; Sarah Miles, Stacy Keach, Harris Yulin)
9:30 Maude - "Carol's Promotion"
10:00 Miss Teen Canada
12:00 CTV News
12:20 ATV News
12:30 Larry Solway

CBHT Channel 3 Halifax / CBIT Channel 5 Sydney / CBCT Channel 13 Charlottetown (CBC)
8:50 News (CBHT, CBIT only)
9:00 Mr. Dressup - "Toy-Fixing Day"
9:30 Nova Scotia Schools
11:00 Sesame Street
12:00 Bob McLean
1:00 Afternoon Show (CBHT, CBIT only)
1:00 Studio 13 (CBCT only)
1:30 Friendly Giant
1:45 Mon Ami
2:00 All in the Family
2:30 Take 30
3:00 Celebrity Cooks (with guest Lynn Redgrave preparing Zucchini Maria)
3:30 Edge of Night
4:00 Forest Rangers - "Shooting Match"
4:30 Homemade TV
5:00 Hi Diddle Day
5:30 Partridge Family
6:00 Here Today (CBHT, CBIT only)
6:00 Compass (CBCT only)
7:00 Reach For the Top
7:30 Showcase - "Drama Night"
8:00 Rhoda - "The Monty Morgenstern Story"
8:30 Front Page Challenge
9:00 All in the Family - "Edith's Night Out"
9:30 Chico and the Man - "The Beard"
10:00 Newsmagazine
10:30 Man Alive - "The Call"
11:00 National
11:20 Special Assignment 
11:30 News
11:45 Space: 1999 (regional broadcast; will not be full-network until September, 1976)
12:45 Brier Report

CJBR Channel 3 Rimouski, Quebec (SRC)
10:30 Les Oraliens
10:45 En Mouvement
11:00 Du Soleil a 5 cents
11:15 Au Jardin de Pierrot
11:30 Conseil-express
12:00 Les Recettes de Juliette
12:30 Noelle aux quatre vents
1:00 Les Aventures de Monsieur Magoo
1:30 Les Coqueluches
2:30 Telejournal
2:35 Femme d'Aujourd'hui
3:30 Cinema - Jean Francis Xavier de... (1971; Rene Bouchard, Jean Isabelle, Andre Panneton)
5:00 Bobino
5:30 Fanfreluche
6:00 Salto Mortale
7:00 Ce Soir
7:30 Actualites regionales
8:00 Tour de semaine
8:30 Magazine Olympique
9:00 Y'a pas de probleme?
9:30 Avec le temps
10:00 Tele-Selection - "Mariage d'amour"
11:30 Telejournal et sports
12:00 La Feuille d'erable
1:00 D'Artagnan

CHSJ (CBAT) Channel 4 Saint John / Channel 7 Moncton (CBC)
8:00 Friendly Giant
8:15 Mon Ami
8:30 Ed Allen Time
9:00 Mr. Dressup - "Toy-Fixing Day"
9:30 Nova Scotia Schools
11:00 Sesame Street
12:00 Bob McLean (first 30 minutes only)
12:30 News
12:35 Hollywood Squares
1:00 Movie - How to Murder Your Wife (1965; Jack Lemmon, Virna Lisi, Terry-Thomas)
2:30 Take 30
3:00 Celebrity Cooks
3:30 Edge of Night
4:00 Magazine
4:30 Homemade TV
5:00 Hogan's Heroes
5:30 New Brunswick Today
6:00 News
6:30 Little House On the Prairie
7:30 Match Game
8:00 Rhoda - "The Monty Morgenstern Story"
8:30 Front Page Challenge
9:00 All in the Family - "Edith's Night Out"
9:30 Chico and the Man - "The Beard"
10:00 Newsmagazine
10:30 Man Alive - "The Call"
11:00 National
11:20 News
11:35 I Saw That
12:05 Merv Griffin

CBAFT Channel 11 Moncton (SRC)
10:30 Les Oraliens
10:45 En Mouvement
11:00 Du Soleil a 5 cents
11:15 Au Jardin de Pierrot
11:30 Conseil-express
12:00 Les Recettes de Juliette
12:30 Daktari
1:30 Les Coqueluches
2:30 Telejournal
2:35 Femme d'Aujourd'hui
3:30 Cinema - Les Jeux dangereux (1958; Pascale Audret, Germaine Montero, Jean Servais)
5:00 Bobino
5:30 Fanfreluche
6:00 Noelle aux quatre vents
6:30 Nouvelles
7:00 Telejournal
7:30 Les Aventures de Monsieur Magoo
8:00 Quelle famille
8:30 Magazine Olympique
9:00 Y'a pas de probleme?
9:30 Avec le temps
10:00 Tele-Selection - "Mariage d'amour"
11:30 Telejournal et sports
12:00 La Feuille d'erable
1:00 D'Artagnan

CKCD Channel 7 Campbellton / Channel 12 Upsalquitch Lake (CBC, CTV)
9:00 Mr. Dressup - "Toy-Fixing Day"
9:30 Gilligan's Island
10:00 Romper Room
10:30 Kareen's Yoga
11:00 Sesame Street
12:00 Spiderman - "To Catch a Spider"/"Double Identity"
12:25 Wonderful Stories of Professor Kitzel or Max the 2000-Year-Old Mouse
12:30 Flintstones - "Moonlight Maintenance"
1:00 Movie - The Hanged Man (1974; Steve Forrest, Dean Jagger, Will Geer)
2:30 Take 30
3:00 Celebrity Cooks
3:30 Edge of Night
4:00 Forest Rangers - "Shooting Match"
4:30 Homemade TV
5:00 Hi Diddle Day
5:30 New Brunswick Today
6:00 News
6:30 Price is Right
7:00 Good Times
7:30 Maude - "Carol's Promotion"
8:00 Rhoda - "The Monty Morgenstern Story"
8:30 Front Page Challenge
9:00 All in the Family - "Edith's Night Out"
9:30 Chico and the Man - "The Beard"
10:00 Newsmagazine
10:30 Man Alive - "The Call"
11:00 National
11:20 Special Assignment 
11:30 News
11:35 Norm Perry

WLBZ Channel 2 Bangor (NBC)
7:50 Farm Programme
7:55 First Radio Parish Church
8:00 Today
10:00 My Backyard
10:30 Dialing For Dollars
11:00 Celebrity Sweepstakes
11:30 High Rollers
12:00 Wheel of Fortune
12:30 Hollywood Squares
1:00 Magnificent Marble Machine
1:30 Take My Advice
2:00 News
2:05 Dialing For Dollars
2:30 Days of Our Lives
3:30 Doctors
4:00 Another World
5:00 Somerset
5:30 Brady Bunch
6:00 Partridge Family
6:30 Adam-12
7:00 News
7:30 NBC News
8:00 Ironside
9:00 Rich Little (with guests Lawrence Hilton-Jacobs, Ron Palillo, Robert Hegyes, Tom Bosley, and Sherman Hemsley) 
10:00 Joe Forrester - "The Promised Land"
11:00 Jigsaw John - "Follow the Yellow Brick Road"
12:00 News
12:30 Tonight Show (with guest host Bill Cosby)

WEMT (WVII) Channel 7 Bangor (ABC)
11:00 PTL Club
1:00 Let's Make a Deal
1:30 All My Children
2:00 Ryan's Hope
2:30 Rhyme and Reason
3:00 $20,000 Pyramid (with guests Peter Lawford and Lee Meriwether)
3:30 Neighbours
4:00 General Hospital
4:30 One Life to Live
5:00 Edge of Night
5:30 Beverly Hillbillies
6:00 Happy Days
6:30 News
7:00 ABC News
7:30 Hogan's Heroes
8:00 I Dream of Jeannie
8:30 Hollywood Squares
9:00 On the Rocks - "Homesick Blues"
9:30 Good Heavens - "Take Me Out of the Ballgame"
10:00 Rich Man, Poor Man
12:00 News
12:30 Geraldo Rivera- Good Night, America

WAGM Channel 8 Presque Isle (CBS, NBC, ABC)
8:00 Today
10:00 Captain Kangaroo
11:00 Price is Right
12:00 Gambit
12:30 Love of Life
1:00 Young and the Restless
1:30 Search For Tomorrow
2:00 Ryan's Hope
2:30 As the World Turns
3:30 Guiding Light
4:00 All in the Family
4:30 Match Game
5:00 Edge of Night
5:30 Merv Griffin
7:00 News
7:30 CBS News
8:00 To Tell the Truth
8:30 America - "The First Impact"
9:00 Balloon Safari
10:00 All in the Family - "Edith's Night Out"
10:30 Maude - "Carol's Promotion"
11:00 Medical Centre - "The Happy State of Depression"
12:00 News
12:30 Movie - Whoever Slew Auntie Roo? (1972; Shelley Winters, Mark Lester, Chloe Franks)

WMEM Channel 10 Presque Isle / WMED Channel 13 Calais (PBS)
10:00 American Heritage
10:30 Uncle Smiley
10:45 Self, Inc.
11:00 Stories Without Words
10:20 Matter of Fact
11:40 Metric System
12:00 Electric Company
12:30 Sesame Street
1:30 Word Workers, Inc.
1:45 Picture Book Park
2:00 Self, Inc.
2:15 Cover to Cover
2:30 Ripples
2:45 Uncle Smiley
3:00 Matter of Fact
3:20 Images and Things
3:40 Self, Inc.
4:00 Teaching Children With Special Needs
4:30 Play Chess
5:00 Mister Rogers
5:30 Sesame Street
6:30 Electric Company
7:00 Zoom
7:30 How Do Your Children Grow?
8:00 One-Eight-Hundred
8:30 Evening Edition
9:00 U.S.A.: People and Politics
9:30 Boston Pops in Hollywood
11:00 Firing Line
12:00 ABC News (WMEM only)

TUESDAY, MARCH 9, 1976

CKCW Channel 2 Moncton, Channel 8 Charlottetown / CJCB Channel 4 Sydney / CJCH Channel 5 Halifax / 
CKLT Channel 9 Saint John (CTV)
7:00 University of the Air
7:30 Trouble With Tracy
8:00 Canada A.M.
10:00 Romper Room
10:30 Kareen's Yoga
11:00 Definition
11:30 It's Your Move
12:00 Spiderman - "Sting of the Scorpion"/"Trick or Treachery"
12:25 Wonderful Stories of Professor Kitzel or Max the 2000-Year-Old Mouse
12:30 Flintstones - "Sheriff For a Day"
1:00 Movie - Sandcastles (1972; Jan-Michael Vincent, Herschel Bernardi, Mariette Hartley)
2:30 Women's Show (CKCW, CKLT only)
2:30 In Conversation (CJCB, CJCH only)
3:00 Celebrity Dominoes
3:30 What's the Good Word?
4:00 Another World
5:00 Gilligan's Island
5:30 I.D.
6:00 News
6:30 Price is Right
7:00 Jeffersons
7:30 Joe Forrester
8:30 John Allan Cameron
9:00 Cannon - "Vengeance"
10:00 Rookies
11:00 Lola! (with special guests Redd Foxx and Dick Van Dyke)
12:00 CTV News
12:20 ATV News
12:30 Larry Solway

CBHT Channel 3 Halifax / CBIT Channel 5 Sydney / CBCT Channel 13 Charlottetown (CBC)
8:50 News (CBHT, CBIT only)
9:00 Mr. Dressup - "Getting Along"
9:30 Nova Scotia Schools
10:00 Canadian Schools
10:30 Nova Scotia Schools
11:00 Sesame Street
12:00 Bob McLean
1:00 Heritage (CBHT, CBIT only)
1:00 Studio 13 (CBCT only)
1:30 Friendly Giant
1:45 Mon Ami
2:00 All in the Family
2:30 Take 30
3:00 Celebrity Cooks
3:30 Edge of Night
4:00 Forest Rangers - "The Avenger"
4:30 Electric Company
5:00 Just For Fun
5:30 Partridge Family - "This is My Song"
6:00 Here Today (CBHT, CBIT only)
6:00 Compass (CBCT only)
7:00 Barney Miller - "Heat Wave"
7:30 Celebration - "Tommy Ambrose"
8:00 Happy Days - "Fearless Fonzarelli: Pt. 1"
8:30 This is the Law
9:00 Fifth Estate
10:00 Mr. Axelford's Angel
11:00 National
11:20 Special Assignment 
11:30 News
11:45 Movie - Clouds Over Europe (1939; Laurence Olivier, Ralph Richardson, Valerie Hobson)

CJBR Channel 3 Rimouski, Quebec (SRC)
10:30 Les Oraliens
10:45 En Mouvement
11:00 Les Chiboukis
11:15 Minute Moumoute
11:30 Conseil-express
12:00 Les Recettes de Juliette
12:30 Images du Canada
1:00 Les Enfants de l'Archipel
1:30 Les Coqueluches
2:30 Telejournal
2:35 Femme d'Aujourd'hui
3:30 Cinema - Paix des champs (1970; Christian Barbier, Georges Poujouly, Claire Wauthion)
5:00 Bobino
5:30 Le Grenier
6:00 Daniel Boone
7:00 Ce Soir
7:30 Actualites regionales
8:00 Kojak
9:00 La P'tite Semaine
9:30 A la Canadienne
10:00 Rue des Pignons
10:30 Le 60
11:30 Telejournal et sports
12:00 Rencontres
12:30 Propos et confidences
1:00 Les Grandes batailles du passe

CHSJ (CBAT) Channel 4 Saint John / Channel 7 Moncton (CBC)
8:00 Friendly Giant
8:15 Mon Ami
8:30 Ed Allen Time
9:00 Mr. Dressup - "Getting Along"
9:30 Nova Scotia Schools
10:00 Canadian Schools
10:30 Nova Scotia Schools
11:00 Sesame Street
12:00 Bob McLean (first 30 minutes only)
12:30 News
12:35 Hollywood Squares
1:00 Movie - The Secret Ways (1961; Richard Widmark, Sonja Ziemann, Charles Regnier)
2:30 Take 30
3:00 Celebrity Cooks
3:30 Edge of Night
4:00 Magazine
4:30 Magic Lie
5:00 Hogan's Heroes
5:30 New Brunswick Today
6:00 News
6:30 Hollywood Squares
7:00 Barney Miller - "Heat Wave"
7:30 Match Game
8:00 Happy Days - "Fearless Fonzarelli: Pt. 1"
8:30 This is the Law
9:00 Fifth Estate
10:00 Mr. Axelford's Angel
11:00 National
11:20 News
11:35 I Saw That
12:05 Merv Griffin

CBAFT Channel 11 Moncton (SRC)
10:30 Les Oraliens
10:45 En Mouvement
11:00 Les Chiboukis
11:15 Minute Moumoute
11:30 Conseil-express
12:00 Les Recettes de Juliette
12:30 Salto Mortale
1:30 Les Coqueluches
2:30 Telejournal
2:35 Femme d'Aujourd'hui
3:30 Cinema - Paix des champs (1970; Christian Barbier, Georges Poujouly, Claire Wauthion)
5:00 Bobino
5:30 Le Grenier
6:00 En famille
6:30 Nouvelles
7:00 Telejournal
7:30 Images du Canada
8:00 Monde merveilleux de Disney - "L'Ennemi de la montagne: 1e partie"
9:00 La P'tite Semaine
9:30 Vedettes en direct
10:00 Rue des Pignons
10:30 Le 60
11:30 Telejournal et sports
12:00 Rencontres
12:30 Propos et confidences
1:00 Les Grandes batailles du passe

CKCD Channel 7 Campbellton / Channel 12 Upsalquitch Lake (CBC, CTV)
9:00 Mr. Dressup - "Getting Along"
9:30 Gilligan's Island
10:00 Canadian Schools
10:30 Kareen's Yoga
11:00 Sesame Street
12:00 Spiderman - "Sting of the Scorpion"/"Trick or Treachery"
12:25 Wonderful Stories of Professor Kitzel or Max the 2000-Year-Old Mouse
12:30 Flintstones - "Sheriff For a Day"
1:00 Movie - Sandcastles (1972; Jan-Michael Vincent, Herschel Bernardi, Mariette Hartley)
2:30 Take 30
3:00 Celebrity Cooks
3:30 Edge of Night
4:00 Forest Rangers - "The Avenger"
4:30 Electric Company
5:00 Just For Fun
5:30 New Brunswick Today
6:00 News
6:30 Price is Right
7:00 Jeffersons
7:30 Celebration - "Tommy Ambrose"
8:00 Happy Days - "Fearless Fonzarelli: Pt. 1"
8:30 This is the Law
9:00 Fifth Estate
10:00 Mr. Axelford's Angel
11:00 National
11:20 Special Assignment 
11:30 News
11:35 Movie - Dynasty (1976; Sarah Miles, Stacy Keach, Harris Yulin)

WLBZ Channel 2 Bangor (NBC)
7:50 Farm Programme
7:55 First Radio Parish Church
8:00 Today
10:00 My Backyard
10:30 Dialing For Dollars
11:00 Celebrity Sweepstakes
11:30 High Rollers
12:00 Wheel of Fortune
12:30 Hollywood Squares
1:00 Magnificent Marble Machine
1:30 Take My Advice
1:55 News
2:00 Dialing For Dollars
2:30 Days of Our Lives
3:30 Doctors
4:00 Another World
5:00 Figuring All the Angles
6:00 Partridge Family
6:30 Adam-12
7:00 News
7:30 NBC News
8:00 Ironside
9:00 Movin' On - "The Toughest Men in America"
10:00 Police Woman - "Task Force: Pt. 2"
11:00 Dean Martin Celebrity Roast (with Telly Savalas as the roastee)
12:00 News
12:30 Campaign '76 Florida Primary
1:00 Tonight Show (with guest host Bill Cosby)

WEMT (WVII) Channel 7 Bangor (ABC)
11:00 PTL Club
1:00 Let's Make a Deal
1:30 All My Children
2:00 Ryan's Hope
2:30 Rhyme and Reason
3:00 $20,000 Pyramid (with guests Peter Lawford and Lee Meriwether)
3:30 Neighbours
4:00 General Hospital
4:30 One Life to Live
5:00 Edge of Night
5:30 Beverly Hillbillies
6:00 Happy Days
6:30 News
7:00 ABC News
7:30 Hogan's Heroes
8:00 I Dream of Jeannie
8:30 Animal World
9:00 Happy Days - "Fearless Fonzarelli: Pt. 1"
9:30 Laverne and Shirley - "Dog Day Blind Dates"
10:00 Lola! (with special guests Redd Foxx and Dick Van Dyke)
11:00 Family - "The Best Years"
12:00 News
12:30 Campaign '76 Florida Primary
1:00 Mystery of the Week - "Terror in the Night"

WAGM Channel 8 Presque Isle (CBS, NBC, ABC)
8:00 Today
10:00 Captain Kangaroo
11:00 Price is Right
12:00 Gambit
12:30 Love of Life
1:00 Young and the Restless
1:30 Search For Tomorrow
2:00 Ryan's Hope
2:30 As the World Turns
3:30 Guiding Light
4:00 All in the Family
4:30 Match Game
5:00 Edge of Night
5:30 Merv Griffin
7:00 News
7:30 CBS News
8:00 To Tell the Truth
8:30 Price is Right
9:00 Dr. Seuss On the Loose
9:30 Laverne and Shirley - "Dog Day Blind Dates"
10:00 Police Woman - "Task Force: Pt. 2"
11:00 Song of Myself
12:00 News
12:30 Campaign '76 Florida Primary
1:00 Movie - The Chairman (1969; Gregory Peck, Anne Heywood, Arthur Hill)

WMEM Channel 10 Presque Isle / WMED Channel 13 Calais (PBS)
10:00 Letter People
10:15 All About You
10:30 Inside Out
10:45 Let's All Sing
11:00 Metric System
11:20 Assignment: the World
11:40 Alive and About
12:00 Electric Company
12:30 Sesame Street
1:30 Primary Art
1:45 Uncle Smiley
2:00 Assignment: the World
2:20 Withit
3:00 Inside Out
3:15 Let's All Sing
3:30 Book Beat
4:00 Human Relations and Motivations
4:30 Consumer Survival Kit
5:00 Mister Rogers
5:30 Sesame Street
6:30 Electric Company
7:00 Zoom
7:30 Great Decisions
8:00 Maine News: Matters
8:30 National Geographic - "The Incredible Machine"
9:30 So You Think You Know Maine?
10:00 Adams Chronicles
11:00 Woman Alive
11:30 Woman
12:00 ABC News (WMEM only)

WEDNESDAY, MARCH 10, 1976

CKCW Channel 2 Moncton, Channel 8 Charlottetown / CJCB Channel 4 Sydney / CJCH Channel 5 Halifax / 
CKLT Channel 9 Saint John (CTV)
7:00 University of the Air
7:30 Trouble With Tracy
8:00 Canada A.M.
10:00 Romper Room
10:30 Kareen's Yoga
11:00 Definition
11:30 It's Your Move
12:00 Spiderman - "The Terrible Triumph of Doctor Octopus"/"Magic Malice"
12:25 Wonderful Stories of Professor Kitzel or Max the 2000-Year-Old Mouse
12:30 Flintstones - "Deep in the Heart of Texarock"
1:00 Movie - In Broad Daylight (1971; Richard Boone, Suzanne Pleshette, Stella Stevens)
2:30 Women's Show (CKCW, CKLT only)
2:30 In Conversation (CJCB, CJCH only)
3:00 Celebrity Dominoes
3:30 What's the Good Word?
4:00 Another World
5:00 Gilligan's Island
5:30 I.D.
6:00 News
6:30 Price is Right
7:00 Six Million Dollar Man
8:00 Headline Hunters
8:30 Counterpoint
9:00 Sportsbeat
9:30 NHL Hockey - Montreal @ Chicago
12:00 CTV News
12:20 ATV News
12:30 Larry Solway

CBHT Channel 3 Halifax / CBIT Channel 5 Sydney / CBCT Channel 13 Charlottetown (CBC)
8:50 News (CBHT, CBIT only)
9:00 Mr. Dressup - "The Apples"
9:30 Nova Scotia Schools
11:00 Sesame Street
12:00 Bob McLean
1:00 Afternoon Show (CBHT, CBIT only)
1:00 Studio 13 (CBCT only)
1:30 Friendly Giant
1:45 Mon Ami
2:00 All in the Family - "The Taxi Caper"
2:30 Take 30
3:00 Celebrity Cooks
3:30 Edge of Night
4:00 Outer Places With Robert Charlebois
5:00 Nic and Pic - "Two Sisters"
5:30 Partridge Family - "My Son, the Feminist"
6:00 Here Today (CBHT, CBIT only)
6:00 Compass (CBCT only)
7:00 Heritage (CBHT, CBIT only)
7:00 Window On Resources (CBCT only)
7:25 Provincial Affairs (CBCT only)
7:30 Sports of the XXI Olympiad
8:00 This Land - "Legend of the Lunenburg"
8:30 Great Canadian Culture Hunt - "Politics of Culture"
9:30 Concerto
10:00 Upstairs, Downstairs
11:00 National
11:20 Special Assignment 
11:30 News
11:45 Onedin Line
12:45 Brier Report

CJBR Channel 3 Rimouski, Quebec (SRC)
10:15 Les Oraliens
10:30 Les 100 tours de Centour
10:45 En Mouvement
11:00 You Hou
11:15 Minute Moumoute
11:30 Conseil-express
12:00 Les Recettes de Juliette
12:30 La Grande Aventure
1:00 Les Pierrafeu
1:30 Les Coqueluches
2:30 Telejournal
2:35 Femme d'Aujourd'hui
3:30 Cinema - Le Duel (1940; Yvonne Printemps, Raimu, Raymond Rouleau)
5:00 Bobino
5:30 La Fricassee
6:00 Les Explorateurs du Monde
7:00 Ce Soir
7:30 Actualites regionales
8:00 Destination: Monde
8:30 Consommateurs avertis
9:00 A Communiquer
9:30 LNH Hockey - Montreal @ Chicago
11:30 Telejournal et sports
12:00 Cinema - Mon Oncle Antoine (1971; Jacques Gagnon, Lyne Champagne, Jean Duceppe)
1:30 Cinema - La Proie nue (1966; Cornel Wilde, Ken Gampu, Gert Van den Bergh)

CHSJ (CBAT) Channel 4 Saint John / Channel 7 Moncton (CBC)
8:00 Friendly Giant
8:15 Mon Ami
8:30 Ed Allen Time
9:00 Mr. Dressup - "The Apples"
9:30 Nova Scotia Schools
11:00 Sesame Street
12:00 Bob McLean (first 30 minutes only)
12:30 News
12:35 Hollywood Squares
1:00 Movie - Beauty and the Beast (1946; Jean Marais, Josette Day, Mila Parely)
2:30 Take 30
3:00 Celebrity Cooks
3:30 Edge of Night
4:00 Land and Sea
4:30 To Be Announced
5:00 Hogan's Heroes
5:30 New Brunswick Today
6:00 News
6:30 Ellery Queen
7:30 Match Game
8:00 This Land - "Legend of the Lunenburg"
8:30 National Film Board
9:30 Concerto
10:00 Upstairs, Downstairs
11:00 National
11:20 News
11:35 I Saw That
12:05 Merv Griffin

CBAFT Channel 11 Moncton (SRC)
10:15 Les Oraliens
10:30 Les 100 tours de Centour
10:45 En Mouvement
11:00 You Hou
11:15 Minute Moumoute
11:30 Conseil-express
12:00 Les Recettes de Juliette
12:30 Daniel Boone
1:30 Les Coqueluches
2:30 Telejournal
2:35 Femme d'Aujourd'hui
3:30 Cinema - Le Duel (1940; Yvonne Printemps, Raimu, Raymond Rouleau)
5:00 Bobino
5:30 La Fricassee
6:00 Encore debout
6:30 Nouvelles
7:00 Telejournal
7:30 La Grande Aventure
8:00 Destination: Monde
8:30 Consommateurs avertis
9:00 A Communiquer
9:30 LNH Hockey - Montreal @ Chicago
11:30 Telejournal et sports
12:00 Cinema - Mon Oncle Antoine (1971; Jacques Gagnon, Lyne Champagne, Jean Duceppe)

CKCD Channel 7 Campbellton / Channel 12 Upsalquitch Lake (CBC, CTV)
9:00 Mr. Dressup - "The Apples"
9:30 Gilligan's Island
10:00 Romper Room
10:30 Kareen's Yoga
11:00 Sesame Street
12:00 Spiderman - "The Terrible Triumph of Doctor Octopus"/"Magic Malice"
12:25 Wonderful Stories of Professor Kitzel or Max the 2000-Year-Old Mouse
12:30 Flintstones - "Deep in the Heart of Texarock"
1:00 Movie - In Broad Daylight (1971; Richard Boone, Suzanne Pleshette, Stella Stevens)
2:30 Take 30
3:00 Celebrity Cooks
3:30 Edge of Night
4:00 Outer Places With Robert Charlebois
5:00 Nic and Pic - "Two Sisters"
5:30 New Brunswick Today
6:00 News
6:30 Price is Right
7:00 John Allan Cameron
7:30 Sports of the XXI Olympiad
8:00 This Land - "Legend of the Lunenburg"
8:30 Great Canadian Culture Hunt - "Politics of Culture"
9:30 Concerto
10:00 Upstairs, Downstairs
11:00 National
11:20 Special Assignment 
11:30 News
11:35 Norm Perry

WLBZ Channel 2 Bangor (NBC)
7:50 Farm Programme
7:55 First Radio Parish Church
8:00 Today
10:00 My Backyard
10:30 Dialing For Dollars
11:00 Celebrity Sweepstakes
11:30 High Rollers
12:00 Wheel of Fortune
12:30 Hollywood Squares
1:00 Magnificent Marble Machine
1:30 Take My Advice
1:55 News
2:00 Dialing For Dollars
2:30 Days of Our Lives
3:30 Doctors
4:00 Another World
5:00 Somerset
5:30 Brady Bunch
6:00 Partridge Family
6:30 Adam-12
7:00 News
7:30 NBC News
8:00 Ironside
9:00 Little House On the Prairie - "For My Lady"
10:00 Entertainer
12:00 News
12:30 Tonight Show (with guest host Bill Cosby)

WEMT (WVII) Channel 7 Bangor (ABC)
11:00 PTL Club
1:00 Let's Make a Deal
1:30 All My Children
2:00 Ryan's Hope
2:30 Rhyme and Reason
3:00 $20,000 Pyramid (with guests Peter Lawford and Lee Meriwether)
3:30 Neighbours
4:00 General Hospital
4:30 One Life to Live
5:00 Edge of Night
5:30 Afterschool Special - "The Toothpaste Millionaire"
6:30 News
7:00 ABC News
7:30 Hogan's Heroes
8:00 I Dream of Jeannie
8:30 Hollywood Squares
9:00 Six Million Dollar Man (90-minute pilot episode)
10:30 Starsky and Hutch (90-minute pilot episode)
12:00 News
12:30 Movie - Trilogy of Terror (1975; Karen Black, Robert Burton, John Karlen)

WAGM Channel 8 Presque Isle (CBS, NBC, ABC)
8:00 Today
10:00 Captain Kangaroo
11:00 Price is Right
12:00 Gambit
12:30 Love of Life
1:00 Young and the Restless
1:30 Search For Tomorrow
2:00 Ryan's Hope
2:30 As the World Turns
3:30 Guiding Light
4:00 All in the Family - "The Taxi Caper"
4:30 Match Game
5:00 Edge of Night
5:30 Merv Griffin
7:00 News
7:30 CBS News
8:00 To Tell the Truth
8:30 $25,000 Pyramid
9:00 Little House On the Prairie - "For My Lady"
10:00 Entertainer
12:00 News
12:30 Movie - The Green Slime (1969; Robert Horton, Richard Jaeckel, Luciana Paluzzi)

WMEM Channel 10 Presque Isle / WMED Channel 13 Calais (PBS)
10:00 Assignment: the World
10:20 Metric System
10:40 Images and Things
11:00 Bread and Butterflies
11:15 Cover to Cover
11:30 La Machine Magique
11:45 News Machine
12:00 Electric Company
12:30 Sesame Street
1:30 All About You
1:45 Ripples
2:00 La Machine Magique
2:15 News Machine
2:30 Stories Without Words
2:50 Withit
3:30 Human Relations and Motivations
4:00 Food For Youth
4:30 Teaching Children With Special Needs
5:00 Mister Rogers
5:30 Sesame Street
6:30 Electric Company
7:00 Zoom
7:30 Book Beat
8:00 Maine News
8:30 Martin Agronsky
9:00 Images of Ageing
10:00 Beatrix Potter
10:45 Case of the Missing Mummy
11:30 Elliott Norton Reviews
12:00 ABC News (WMEM only)

THURSDAY, MARCH 11, 1976

CKCW Channel 2 Moncton, Channel 8 Charlottetown / CJCB Channel 4 Sydney / CJCH Channel 5 Halifax / 
CKLT Channel 9 Saint John (CTV)
7:00 University of the Air
7:30 Trouble With Tracy
8:00 Canada A.M.
10:00 Romper Room
10:30 Kareen's Yoga
11:00 Definition
11:30 It's Your Move
12:00 Spiderman - "Fountain of Terror"/"Fiddler On the Loose"
12:25 Wonderful Stories of Professor Kitzel or Max the 2000-Year-Old Mouse
12:30 Flintstones - "The Rolls Rock Caper"
1:00 Movie - Bad Ronald (1974; Scott Jacoby, Pippa Scott, John Larch)
2:30 Women's Show (CKCW, CKLT only)
2:30 In Conversation (CJCB, CJCH only)
3:00 Celebrity Dominoes
3:30 What's the Good Word?
4:00 Another World
5:00 Gilligan's Island
5:30 I.D.
6:00 News
6:30 Price is Right
7:00 Doc
7:30 Bob Newhart
8:00 Grady
8:30 Excuse My French - "Anniversary Blues" 
9:00 Streets of San Francisco - "Alien Country"
10:00 The Practice
10:30 Maclear - "Chayita"
11:00 Harry O - "Ruby"
12:00 CTV News
12:20 ATV News
12:30 Larry Solway

CBHT Channel 3 Halifax / CBIT Channel 5 Sydney / CBCT Channel 13 Charlottetown (CBC)
8:50 News (CBHT, CBIT only)
9:00 Mr. Dressup - "Charlie, the Little Fox"
9:30 Nova Scotia Schools
11:00 Sesame Street
12:00 Bob McLean
1:00 Woman's Place (CBHT, CBIT only)
1:00 Studio 13 (CBCT only)
1:30 Friendly Giant
1:45 Mon Ami
2:00 All in the Family - "Second Honeymoon"
2:30 Take 30
3:00 Celebrity Cooks
3:30 Edge of Night
4:00 Forest Rangers
4:30 Vision On - "Water"
5:00 What's New?
5:30 Partridge Family - "Star Quality"
6:00 Here Today (CBHT, CBIT only)
6:00 Compass (CBCT only)
7:00 Sports Time-Out (CBHT, CBIT only)
7:00 Doctor in the House (CBCT only)
7:30 Diane Stapley
8:00 Carol Burnett
9:00 Frankie Howerd
9:30 House of Pride
10:00 Watson Report
10:30 Sprockets
11:00 National
11:20 Special Assignment 
11:30 News
11:45 Movie - The Good Earth (1937; Paul Muni, Luise Rainer, Walter Connolly) (CBHT, CBIT only)
11:45 Movie - House of Horrors (1946; Rondo Hatton, Robert Lowery, Virginia Grey) (CBCT only)

CJBR Channel 3 Rimouski, Quebec (SRC)
10:30 Les Oraliens
10:45 En Mouvement
11:00 La Boite a lettres
11:15 Minute Moumoute
11:30 Conseil-express
12:00 Les Recettes de Juliette
12:30 Histoires sans paroles
1:00 Skippy
1:30 Les Coqueluches
2:30 Telejournal
2:35 Femme d'Aujourd'hui
3:30 Cinema - Les Cracks (1968; Bourvil, Robert Hirsch, Monique Tarbes)
5:00 Bobino
5:30 Le Gutenberg
6:00 Lassie
6:30 Le Monde en liberte
7:00 Ce Soir
7:30 Actualites regionales
8:00 Les Berger
8:30 Le Travail a la chaine
9:00 Cinema - L'Heritier (1973; Jean-Paul Belmondo, Jean Rochefort, Charles Denner)
11:00 La Sagouine
11:30 Telejournal et sports
12:00 Boney
1:00 Cinema - Les Jeunes loups (1968; Yves Beneyton, Bernard Dheran, Maurice Garrel)

CHSJ (CBAT) Channel 4 Saint John / Channel 7 Moncton (CBC)
8:00 Friendly Giant
8:15 Mon Ami
8:30 Ed Allen Time
9:00 Mr. Dressup - "Charlie, the Little Fox"
9:30 Nova Scotia Schools
11:00 Sesame Street
12:00 Bob McLean (first 30 minutes only)
12:30 News
12:35 Hollywood Squares
1:00 Movie - Amazons of Rome (1961; Louis Jourdan, Sylvia Syms, Jean Chevrier)
2:30 Take 30
3:00 Celebrity Cooks
3:30 Edge of Night
4:00 Magazine
4:30 Vision On - "Water"
5:00 Hogan's Heroes
5:30 New Brunswick Today
6:00 News
6:30 Rockford Files
7:30 Jeopardy
8:00 Carol Burnett
9:00 Movie - Lady Killer (1973; Barbara Feldon, Robert Powell, Linda Thorson)
11:00 National
11:20 News
11:35 Sports of the XXI Olympiad
12:05 Merv Griffin

CBAFT Channel 11 Moncton (SRC)
10:30 Les Oraliens
10:45 En Mouvement
11:00 La Boite a lettres
11:15 Minute Moumoute
11:30 Conseil-express
12:00 Les Recettes de Juliette
12:30 Les Explorateurs du Monde
1:30 Les Coqueluches
2:30 Telejournal
2:35 Femme d'Aujourd'hui
3:30 Cinema - Les Cracks (1968; Bourvil, Robert Hirsch, Monique Tarbes)
5:00 Bobino
5:30 Le Gutenberg
6:00 Profil
6:30 Nouvelles
7:00 Telejournal
7:30 La Sagouine
8:00 Robinson Suisse
8:30 Le Travail a la chaine
9:00 Cinema - L'Heritier (1973; Jean-Paul Belmondo, Jean Rochefort, Charles Denner)
11:00 Histoires sans paroles
11:30 Telejournal et sports
12:00 Boney
1:00 Cinema - Les Jeunes loups (1968; Yves Beneyton, Bernard Dheran, Maurice Garrel)

CKCD Channel 7 Campbellton / Channel 12 Upsalquitch Lake (CBC, CTV)
9:00 Mr. Dressup - "Charlie, the Little Fox"
9:30 Gilligan's Island
10:00 Romper Room
10:30 Kareen's Yoga
11:00 Sesame Street
12:00 Spiderman - "Fountain of Terror"/"Fiddler On the Loose"
12:25 Wonderful Stories of Professor Kitzel or Max the 2000-Year-Old Mouse
12:30 Flintstones - "The Rolls Rock Caper"
1:00 Movie - Bad Ronald (1974; Scott Jacoby, Pippa Scott, John Larch)
2:30 Take 30
3:00 Celebrity Cooks
3:30 Edge of Night
4:00 Forest Rangers
4:30 Vision On - "Water"
5:00 What's New?
5:30 New Brunswick Today
6:00 News
6:30 Price is Right
7:00 Doc
7:30 Diane Stapley
8:00 Carol Burnett
9:00 Frankie Howerd
9:30 House of Pride
10:00 Watson Report
10:30 Sprockets
11:00 National
11:20 Special Assignment
11:30 News
11:35 Six Million Dollar Man

WLBZ Channel 2 Bangor (NBC)
7:50 Farm Programme
7:55 First Radio Parish Church
8:00 Today
10:00 My Backyard
10:30 Dialing For Dollars
11:00 Celebrity Sweepstakes
11:30 High Rollers
12:00 Wheel of Fortune
12:30 Hollywood Squares
1:00 Magnificent Marble Machine
1:30 Take My Advice
1:55 News
2:00 Dialing For Dollars
2:30 Days of Our Lives
3:30 Doctors
4:00 Another World
5:00 Somerset
5:30 Brady Bunch
6:00 Partridge Family
6:30 Adam-12
7:00 News
7:30 NBC News
8:00 Ironside
9:00 NBC Special Treat - "Papa and Me"
10:00 Movie - Farewell to Manzanar (1976; Yuki Shimoda, Nobu McCarthy, Dori Takeshita)
12:00 News
12:30 Tonight Show (with guest host Bill Cosby)

WEMT (WVII) Channel 7 Bangor (ABC)
11:00 PTL Club
1:00 Let's Make a Deal
1:30 All My Children
2:00 Ryan's Hope
2:30 Rhyme and Reason
3:00 $20,000 Pyramid (with guests Peter Lawford and Lee Meriwether)
3:30 Neighbours
4:00 General Hospital
4:30 One Life to Live
5:00 Edge of Night
5:30 Beverly Hillbillies
6:00 Happy Days
6:30 News
7:00 ABC News
7:30 Hogan's Heroes
8:00 I Dream of Jeannie
8:30 Soul's Harbour
9:00 Welcome Back, Kotter - "Classroom Marriage"
9:30 Barney Miller - "Heat Wave"
10:00 Streets of San Francisco - "Alien Country"
11:00 Harry O - "Ruby"
12:00 News
12:30 Mannix 
1:30 Magician - "Pilot"

WAGM Channel 8 Presque Isle (CBS, NBC, ABC)
8:00 Today
10:00 Captain Kangaroo
11:00 Price is Right
12:00 Gambit
12:30 Love of Life
1:00 Young and the Restless
1:30 Search For Tomorrow
2:00 Ryan's Hope
2:30 As the World Turns
3:30 Guiding Light
4:00 All in the Family - "Second Honeymoon"
4:30 Match Game
5:00 Edge of Night
5:30 Merv Griffin
7:00 News
7:30 CBS News
8:00 To Tell the Truth
8:30 Nashville Music
9:00 Waltons
10:00 Hawaii Five-O - "Target? The Lady"
11:00 Barnaby Jones - "The Eyes of Terror"
12:00 News
12:30 Movie - Hot Millions (1968; Peter Ustinov, Maggie Smith, Karl Malden)

WMEM Channel 10 Presque Isle / WMED Channel 13 Calais (PBS)
10:00 World of B.J. Vibes
10:15 Ripples
10:30 Letter People
10:45 Picture Book Park
11:00 Word Workers, Inc.
11:15 Cover to Cover
11:30 Primary Art
11:45 Inside Out
12:00 Electric Company
12:30 Sesame Street
1:30 Letter People
1:45 Let's All Sing
2:00 Inside Out
2:15 All About You
2:30 Metric System
2:45 Alive and About
3:15 Self, Inc.
3:30 American Heritage
4:00 Adams Chronicles
5:00 Mister Rogers
5:30 Sesame Street
6:30 Electric Company
7:00 Zoom
7:30 Trains, Tracks, and Trestles
8:00 Maine News
8:30 Martin Agronsky
9:00 Way it Was - "The 1960 Olympics"
9:30 Book Beat - "A Very Human President"
10:00 Silent Years - "Seventh Heaven"
12:00 ABC News (WMEM only)

FRIDAY, MARCH 12, 1976

CKCW Channel 2 Moncton, Channel 8 Charlottetown / CJCB Channel 4 Sydney / CJCH Channel 5 Halifax / 
CKLT Channel 9 Saint John (CTV)
7:00 University of the Air
7:30 Trouble With Tracy
8:00 Canada A.M.
10:00 Romper Room
10:30 Kareen's Yoga
11:00 Definition
11:30 It's Your Move
12:00 Spiderman - "The Origin of Spiderman"
12:25 Wonderful Stories of Professor Kitzel or Max the 2000-Year-Old Mouse
12:30 Flintstones - "Superstone"
1:00 Movie - Roll, Freddy, Roll! (1974; Tim Conway, Jan Murray, Moosie Drier)
2:30 Women's Show (CKCW, CKLT only)
2:30 In Conversation (CJCB, CJCH only)
3:00 Celebrity Dominoes
3:30 What's the Good Word?
4:00 Another World
5:00 Gilligan's Island
5:30 I.D.
6:00 News
6:30 Price is Right
7:00 Funny Farm
7:30 Bobby Vinton
8:00 Sanford and Son
8:30 Columbo - "Forgotten Lady"
10:30 Grand Old Country
11:00 Bert D'Angelo, Superstar
12:00 CTV News
12:20 ATV News
12:30 Larry Solway
1:00 Movie - Half-Way to Danger (1975; Jonelle Allen; Diane Baker; Belinda Balaski)

CBHT Channel 3 Halifax / CBIT Channel 5 Sydney / CBCT Channel 13 Charlottetown (CBC)
8:50 News (CBHT, CBIT only)
9:00 Mr. Dressup - "Talk it Out"
9:30 Nova Scotia Schools
11:00 Sesame Street
12:00 Bob McLean
1:00 Afternoon Show (CBHT, CBIT only)
1:00 Studio 13 (CBCT only)
1:30 Friendly Giant
1:45 Mon Ami
2:00 All in the Family
2:30 Take 30
3:00 Celebrity Cooks
3:30 Edge of Night
4:00 Forest Rangers
4:30 Homemade TV
5:00 Flaxton Boys - "Keep the Home Fires Burning"
5:30 Partridge Family
6:00 Here Today (CBHT, CBIT only)
6:00 Compass (CBCT only)
7:00 Atlantic Week
7:30 Howie Meeker
7:45 Mr. Chips
8:00 Mary Tyler Moore
8:30 M*A*S*H - "Mail Call, Again"
9:00 Tommy Hunter
10:00 Police Story - "Open City"
11:00 National
11:20 Special Assignment 
11:30 News
11:45 Movie - One Deadly Owner (1974; Donna Mills, Jeremy Brett, Robert Morris) 

CJBR Channel 3 Rimouski, Quebec (SRC)
10:30 Les Oraliens
10:45 En Mouvement
11:00 Clak
11:15 Au Jardin de Pierrot
11:30 Conseil-express
12:00 Les Recettes de Juliette
12:30 Les Animaux chez eux
1:00 Mini-Fee
1:30 Les Coqueluches
2:30 Telejournal
2:35 Femme d'Aujourd'hui
3:30 Darclee ou la femme a la voix d'or
5:00 Bobino
5:30 La Ribouldingue
6:00 Daktari
7:00 Ce Soir
7:30 Actualites regionales
8:00 Symphorien
8:30 Marcus Welby, M.D.
9:30 Splendeurs et mis des courtisanes
10:30 Science-realite
11:00 Dossiers
11:30 Telejournal et sports
12:00 Cinema - Le Repace (1968; Lino Ventura, Rosa Furman, Aurora Clavel)
1:30 Cinema - La Peur aux tripes (1969; Henry Silva, Fred Beir, Evelyn Stewart)

CHSJ (CBAT) Channel 4 Saint John / Channel 7 Moncton (CBC)
8:00 Friendly Giant
8:15 Mon Ami
8:30 Ed Allen Time
9:00 Mr. Dressup - "Talk it Out"
9:30 Canadian Schools
10:30 Nova Scotia Schools
11:00 Sesame Street
12:00 Bob McLean (first 30 minutes only)
12:30 News
12:35 Hollywood Squares
1:00 Movie - Cool Hand Luke (1967; Paul Newman, George Kennedy, Strother Martin)
2:30 Take 30
3:00 Celebrity Cooks
3:30 Edge of Night
4:00 Magazine
4:30 Homemade TV
5:00 Hogan's Heroes
5:30 New Brunswick Today
6:00 News
6:30 Space: 1999
7:30 Match Game
8:00 Mary Tyler Moore
8:30 M*A*S*H - "Mail Call, Again"
9:00 Tommy Hunter
10:00 Police Story - "Open City"
11:00 National
11:20 News
11:30 Merv Griffin

CBAFT Channel 11 Moncton (SRC)
10:30 Les Oraliens
10:45 En Mouvement
11:00 Clak
11:15 Au Jardin de Pierrot
11:30 Conseil-express
12:00 Les Recettes de Juliette
12:30 Lassie
1:00 Le Monde en liberte
1:30 Les Coqueluches
2:30 Telejournal
2:35 Femme d'Aujourd'hui
3:30 Darclee ou la femme a la voix d'or
5:00 Bobino
5:30 La Ribouldingue
6:00 En roulant ma boule
6:30 Nouvelles
7:00 Telejournal
7:30 Les Animaux chez eux
8:00 Les Pierrafeu
8:30 Marcus Welby, M.D.
9:30 Splendeurs et mis des courtisanes
10:30 Science-realite
11:00 Dossiers
11:30 Telejournal et sports
12:00 Cinema - Le Repace (1968; Lino Ventura, Rosa Furman, Aurora Clavel)

CKCD Channel 7 Campbellton / Channel 12 Upsalquitch Lake (CBC, CTV)
9:00 Mr. Dressup - "Talk it Out"
9:30 Gilligan's Island
10:00 Canadian Schools
10:30 Kareen's Yoga
11:00 Sesame Street
12:00 Spiderman - "The Origin of Spiderman"
12:25 Wonderful Stories of Professor Kitzel or Max the 2000-Year-Old Mouse
12:30 Flintstones - "Superstone"
1:00 Movie - Roll, Freddy, Roll! (1974; Tim Conway, Jan Murray, Moosie Drier)
2:30 Take 30
3:00 Celebrity Cooks
3:30 Edge of Night
4:00 Forest Rangers
4:30 Homemade TV
5:00 Flaxton Boys
5:30 New Brunswick Today
6:00 News
6:30 Price is Right
7:00 Funny Farm
7:30 Bobby Vinton
8:00 Mary Tyler Moore
8:30 M*A*S*H - "Mail Call, Again"
9:00 Tommy Hunter
10:00 Lawrence Welk
11:00 National
11:20 News
11:30 Cannon
12:30 Larry Solway
1:00 Movie - Half-Way to Danger (1975; Jonelle Allen; Diane Baker; Belinda Balaski)

WLBZ Channel 2 Bangor (NBC)
7:50 Farm Programme
7:55 First Radio Parish Church
8:00 Today
10:00 My Backyard
10:30 Dialing For Dollars
11:00 Celebrity Sweepstakes
11:30 High Rollers
12:00 Wheel of Fortune
12:30 Hollywood Squares
1:00 Magnificent Marble Machine
1:30 Take My Advice
1:55 News
2:00 Dialing For Dollars
2:30 Days of Our Lives
3:30 Doctors
4:00 Another World
5:00 Somerset
5:30 Brady Bunch
6:00 Partridge Family
6:30 Adam-12
7:00 News
7:30 NBC News
8:00 Ironside
9:00 Sanford and Son - "Sergeant Gork"
9:30 The Practice
10:00 Rockford Files - "Foul On the First Play"
11:00 Police Story - "Open City"
12:00 News
12:30 Tonight Show (with guest host Bill Cosby)

WEMT (WVII) Channel 7 Bangor (ABC)
11:00 PTL Club
1:00 Let's Make a Deal
1:30 All My Children
2:00 Ryan's Hope
2:30 Rhyme and Reason
3:00 $20,000 Pyramid (with guests Peter Lawford and Lee Meriwether)
3:30 Neighbours
4:00 General Hospital
4:30 One Life to Live
5:00 Edge of Night
5:30 Beverly Hillbillies
6:00 Happy Days
6:30 News
7:00 ABC News
7:30 Hogan's Heroes
8:00 I Dream of Jeannie
8:30 Match Game
9:00 Donny and Marie
10:00 Movie - The Neptune Disaster (1973; Ben Gazzara, Walter Pidgeon, Ernest Borgnine)
12:00 News
12:30 Rookies - "A Deadly Velocity"

WAGM Channel 8 Presque Isle (CBS, NBC, ABC)
8:00 Today
10:00 Captain Kangaroo
11:00 Price is Right
12:00 Gambit
12:30 Love of Life
1:00 Young and the Restless
1:30 Search For Tomorrow
2:00 Ryan's Hope
2:30 As the World Turns
3:30 Guiding Light
4:00 All in the Family
4:30 Match Game
5:00 Edge of Night
5:30 Merv Griffin
7:00 News
7:30 CBS News
8:00 Today in Agriculture
8:30 Space: 1999
9:30 The Practice
10:00 General Electric Theater - "Twenty Shades of Pink"
12:00 News
12:30 Movie - The Glass Bottom Boat (1966; Doris Day, Rod Taylor, Arthur Godfrey)

WMEM Channel 10 Presque Isle / WMED Channel 13 Calais (PBS)
10:00 Images and Things
10:20 Matter of Fiction
10:40 Stories Without Words
11:00 Ripples
11:15 Self, Inc.
11:30 La Machine Magique
11:45 News Machine
12:00 Electric Company
12:30 Sesame Street
1:30 La Machine Magique
1:45 News Machine
2:00 Western Civilisation
2:30 Bread and Butterflies
2:45 Cover to Cover
3:00 World of B.J. Vibes
3:20 Assignment: the World
3:40 Metric System
4:00 Nova
5:00 Mister Rogers
5:30 Sesame Street
6:30 Electric Company
7:00 La Machine Magique
7:15 News Machine
7:30 Antiques
8:00 Maine News
8:30 Evening Edition
9:00 Washington Week in Review
9:30 Wall $treet Week
10:00 Upstairs, Downstairs
11:00 Monty Python's Flying Circus
11:30 Jane Moore
12:00 ABC News (WMEM only)

SATURDAY, MARCH 13, 1976

CKCW Channel 2 Moncton, Channel 8 Charlottetown / CJCB Channel 4 Sydney / CJCH Channel 5 Halifax / 
CKLT Channel 9 Saint John (CTV)
8:00 ATV Funtime (includes Spiderman, Rocket Robin Hood, Littlest Hobo, Max the 2000-Year-Old Mouse, etc.)
10:30 Waterville Gang - "Strange Angel"
11:00 Kidstuff
12:00 Let's Go!
12:30 Funtown
1:30 Tree House
2:00 Horst Koehler
2:30 It's Up to You
3:00 George Hamilton IV
3:30 Outdoor Sportsman
4:00 Greening Up
4:30 International Wrestling
5:30 Wide World of Sports
7:00 ATV Weekend News
8:00 Emergency!
9:00 Movie - Serpico (1973; Al Pacino, John Randolph, Jack Kehoe)
11:30 Confrontation
12:30 CTV News
12:50 ATV News
1:00 Larry Solway
1:30 Movie - Panic in Needle Park (1971; Al Pacino, Kitty Winn, Alan Vint)

CBHT Channel 3 Halifax / CBIT Channel 5 Sydney / CBCT Channel 13 Charlottetown (CBC)
9:30 News (CBHT, CBIT only)
9:40 Flintstone Comedy Hour
10:30 Sesame Street
11:30 Peanuts and Popcorn
1:00 Soul Train
2:00 Par 27
2:30 Another Look (CBHT, CBIT only)
2:30 Heritage (CBCT only)
3:00 Curling - The Brier
5:30 Sportsweek
6:00 Lost Islands
6:30 Welcome Back, Kotter - "Kotter Makes Good"
7:00 CBC News
7:30 Monty Python's Flying Circus
8:00 Land and Sea
8:30 Phyllis
9:00 NHL Hockey - Boston @ Montreal
11:30 Ceilidh
12:00 National
12:15 Provincial Affairs
12:20 News
12:30 Movie - Message to My Daughter (1973; Bonnie Bedelia, Martin Sheen, Kitty Winn) (CBHT, CBIT only)
12:30 Movie - The Strange Case of Dr. Rx (1942; Patric Knowles, Lionel Atwill, Anne Gwynne) (CBCT only)

CJBR Channel 3 Rimouski, Quebec (SRC)
10:00 Sesame
10:30 Roquet Belles Oreilles
11:00 Les Espiegles rient
11:30 Monsieur Rosee
12:00 Gaspard et les fantomes
12:30 Genies en Herbe
1:00 Heros du Samedi - "Badminton"
2:00 Sportheque
3:00 Femme d'Aujourd'hui
4:00 Technoflash
4:30 Cine-Jeunesse - "Le Pitre"/"Le Brezil"
6:00 Bagatelle
7:00 L'Imagination au galop
7:30 Telejournal
7:40 Nouvelles du sport
7:50 La Politique Federale
8:00 Lise Lib
9:00 LNH Hockey - Boston @ Montreal
11:30 Telejournal et sports
12:00 Cinema - Je fais l'amour, pas la guerre (1966; Catherine Spaak, Phillippe Leroy)
1:30 Cinema - Tosselli (1950; Danielle Darrieux, Rossano Brazzi, Harry Hardt)

CHSJ (CBAT) Channel 4 Saint John / Channel 7 Moncton (CBC)
8:00 Nic and Pic
8:30 Hi Diddle Day
9:00 Miss Ann
10:00 Circle Square
10:30 Adventures of the Lone Ranger
12:00 Curling Classic
1:00 Movie - Too Late Blues (1961; Bobby Darin, Stella Stevens, Everett Chambers)
2:30 Scintillating Science
3:00 Curling - The Brier
5:30 Howie Meeker
5:45 Cartoon Theatre
6:00 Lost Islands
6:30 Welcome Back, Kotter - "Kotter Makes Good"
7:00 Water World
7:30 Hawaii Five-O
8:30 Phyllis
9:00 NHL Hockey - Boston @ Montreal
11:30 Ceilidh
12:00 National
12:15 Final Report
12:25 Movie - Bride of Vengeance (1949; Paulette Goddard, John Lund, Macdonald Carey)

CBAFT Channel 11 Moncton (SRC)
10:00 Sesame
10:30 Roquet Belles Oreilles
11:00 Les Espiegles rient
11:30 Monsieur Rosee
12:00 Gaspard et les fantomes
12:30 Genies en Herbe
1:00 Heros du Samedi - "Badminton"
2:00 Sportheque
3:00 Femme d'Aujourd'hui
4:00 Technoflash
4:30 Cine-Jeunesse - "Le Pitre"/"Le Brezil"
6:00 Bagatelle
7:00 L'Imagination au galop
7:30 Telejournal
7:40 Nouvelles du sport
7:50 La Politique Federale 
8:00 Lise Lib
9:00 LNH Hockey - Boston @ Montreal
11:30 Telejournal et sports
12:00 Cinema - Je fais l'amour, pas la guerre (1966; Catherine Spaak, Phillippe Leroy)

CKCD Channel 7 Campbellton / Channel 12 Upsalquitch Lake (CBC, CTV)
8:00 ATV Funtime (includes Spiderman, Rocket Robin Hood, Littlest Hobo, Max the 2000-Year-Old Mouse, etc.)
10:30 Waterville Gang - "Strange Angel"
11:00 Kidstuff
12:00 Let's Go!
12:30 Funtown
1:30 Tree House
2:00 Horst Koehler
2:30 It's Up to You
3:00 Curling - The Brier
5:30 Sportsweek
6:00 Lost Islands
6:30 Welcome Back, Kotter - "Kotter Makes Good"
7:00 ATV Weekend News
8:00 Emergency!
9:00 NHL Hockey - Boston @ Montreal
11:30 Ceilidh
12:00 National
12:15 Film
12:20 George Hamilton IV
12:50 ATV News
1:00 Larry Solway
1:30 Movie - Panic in Needle Park (1971; Al Pacino, Kitty Winn, Alan Vint)

WLBZ Channel 2 Bangor (NBC)
9:00 Emergency Plus 4
9:30 Josie and the Pussycats
10:00 Secret Lives of Waldo Kitty
10:30 Pink Panther
11:00 Land of the Lost
11:30 Run, Joe, Run
12:00 Return to the Planet of the Apes
12:30 Westwind
1:00 College Basketball - Princeton @ Rutgers
3:00 College Basketball - Indiana @ St. John's
5:00 College Basketball - Cincinnati @ Notre-Dame
7:00 On the Line
7:30 NBC News
8:00 Wild Kingdom
8:30 New Candid Camera
9:00 Emergency! - "The Old Engine Cram"
10:00 Movie - Dynasty (1976; Sarah Miles, Stacy Keach, Harrison Ford)
12:00 Irish Rovers
12:30 Saturday Night Live

WEMT (WVII) Channel 7 Bangor (ABC)
9:00 Hong Kong Phooey
9:30 Tom and Jerry/Grape Ape
10:30 New Adventures of Gilligan
11:00 Super-Friends
12:00 Speed Buggy
12:30 Oddball Couple
1:00 Lost Saucer
1:30 American Bandstand
2:30 Call it Macaroni
3:00 Wally's Workshop
3:30 Championship Bowling
4:30 Pro-Bowlers Tour
6:00 Wide World of Sports
7:30 ABC News
8:00 Dawn Student Bible Series
8:30 James Robinson Presents
9:00 Almost Anything Goes
10:00 S.W.A.T. - "Any Second Now"
11:00 Bert D'Angelo, Superstar - "The Brown Horse Connection"
12:00 Stacey's Country Jamboree

WAGM Channel 8 Presque Isle (CBS, NBC, ABC)
9:00 Pebbles and Bamm-Bamm
9:30 Bugs Bunny/Road Runner Hour
10:30 Scooby-Doo
11:00 Shazam!/Isis
12:00 Far-Out Space Nuts
12:30 Ghost-Busters
1:00 Valley of the Dinosaurs
1:30 Fat Albert and the Cosby Kids
2:00 Festival of Lively Arts - "Alley Celebrates Ellington"
3:00 To Be Announced
4:30 Pro-Bowlers Tour
6:00 Wide World of Sports
7:30 CBS News
8:00 Lawrence Welk
9:00 Emergency! - "The Old Engine Cram"
10:00 Mary Tyler Moore - "Mary Moves Out"
10:30 Bob Newhart - "Death of a Fruitman"
11:00 Carol Burnett 
12:00 News
12:15 To Be Announced
12:30 Saturday Night Live

WMEM Channel 10 Presque Isle / WMED Channel 13 Calais (PBS)
9:00 Sesame Street
10:00 Electric Company
10:30 Mister Rogers
11:00 Sesame Street
12:00 La Machine Magique
12:15 News Machine
12:30 Zoom
5:00 Sesame Street
6:00 Mister Rogers
6:30 Nova
7:30 Consumer Survival Kit
8:00 Maine Week
8:30 Agronsky and Company
9:00 National Geographic - "The Incredible Machine"
10:00 Boston Pops in Hollywood
11:30 Spotlight On

SUNDAY, MARCH 14, 1976

CKCW Channel 2 Moncton, Channel 8 Charlottetown / CJCB Channel 4 Sydney / CJCH Channel 5 Halifax / 
CKLT Channel 9 Saint John (CTV)
8:30 University of the Air
9:30 Children's Special
11:30 Rex Humbard
12:30 Mass For Shut-ins
1:00 Day of Discovery
1:30 Faith and Music
2:00 Oral Roberts
2:30 Garner Ted Armstrong
3:00 Agape
3:30 Norm Perry
4:30 Showbiz
5:00 Lawrence Welk
6:00 Untamed World
6:30 Question Period
7:00 Truth or Consequences
7:30 Ryan's Fancy
8:00 Six Million Dollar Man - "The Price of Liberty"
9:00 Sonny and Cher
10:00 Kojak - "I Want to Report a Dream"
11:00 W-5 - "Enquiry Into Education"
12:00 CTV News
12:20 News
12:30 Larry Solway

CBHT Channel 3 Halifax / CBIT Channel 5 Sydney / CBCT Channel 13 Charlottetown (CBC)
10:20 News (CBHT, CBIT only)
10:30 Klahanie
11:00 Meeting Place - "Campion College Chapel Service, University of Saskatchewan, Regina"
12:00 Follyfoot
12:30 Tomorrow Today
12:45 A Way Out
1:00 Money-Makers
1:30 Country Canada - "Maritime Report"
2:00 Hymn Sing
2:30 Science Magazine
3:00 College Hockey - CIAU Championships
5:30 Musical World
6:00 Walt Disney - "The Flight of the Grey Wolf: Pt. 1"
7:00 Beachcombers - "Boat in a Bottle: Pt. 2"
7:30 Irish Rovers
8:00 Waltons - "The Burn Out: Pt. 2"
8:30 Performance - "What We Have Here is a People Problem"
10:00 Arctic Islands - "A Matter of Time"
11:00 CBC News
11:15 Nation's Business
11:20 News
11:30 Hawaii Five-O

CJBR Channel 3 Rimouski, Quebec (SRC)
10:00 Sesame
10:30 Les Contes de la Rive
10:45 L'Evangile en papier
11:00 Le Jour du Seigneur
12:00 Encore Debout
12:30 2,000 ans apres Jesus Christ
1:00 La Semaine Verte - "Encans de ferme au Quebec"
2:00 D'hier a demain - "Les Primitifs: 1e partie"
3:00 Univers des sports - "Les Jeux d'hiver du Quebec"
4:30 L'Heure des quilles
5:30 La Francophonissme
6:00 Second Regard
7:00 La Question
7:30 Telejournal
7:40 Nouvelles du sport
7:50 La Politique Provinciale
8:00 La Petite patrie
8:30 Les Beaux Dimanches
9:30 L'Odyssee de l'equipe Cousteau - "Les Requins dormeurs"
10:30 Les Beaux Dimanches - "Pythagore de la?"
11:00 Les Beaux Dimanches - "Chants d'amours"
11:30 Telejournal et sports
12:00 Cinema - Le Chagrin ou la pitie: Le choix (1969; Marcel Ophuls)

CHSJ (CBAT) Channel 4 Saint John / Channel 7 Moncton (CBC)
7:00 Church Today
7:30 Old-Time Gospel Hour
8:30 Master's Touch
9:00 Jimmy Swaggart
9:30 Rex Humbard
10:30 Crossroads
11:00 Meeting Place - "Campion College Chapel Service, University of Saskatchewan, Regina"
12:00 Niven Miller
12:30 Topic
1:00 New Life
1:30 Country Canada - "Maritime Report"
2:00 Hymn Sing
2:30 Science Magazine
3:00 College Hockey - CIAU Championships
5:30 Par 27
6:00 Walt Disney - "The Flight of the Grey Wolf: Pt. 1"
7:00 Beachcombers - "Boat in a Bottle: Pt. 2"
7:30 Irish Rovers
8:00 Waltons - "The Burn Out: Pt. 2"
8:30 Performance - "What We Have Here is a People Problem"
10:00 Arctic Islands - "A Matter of Time"
11:00 CBC News
11:15 Nation's Business
11:20 Final Report
11:35 Atlantic Week

CBAFT Channel 11 Moncton (SRC)
10:00 Sesame
10:30 Les Contes de la Rive
10:45 L'Evangile en papier
11:00 Le Jour du Seigneur
12:00 Son et images
12:30 Cine-Magazine
1:00 La Semaine Verte - "Encans de ferme au Quebec"
2:00 D'hier a demain - "Les Primitifs: 1e partie"
3:00 Univers des sports - "Les Jeux d'hiver du Quebec"
4:30 L'Heure des quilles
5:30 La Francophonissme
6:00 Second Regard
7:00 La Question
7:30 Telejournal
7:40 Nouvelles du sport
7:50 La Politique Provinciale
8:00 La Petite patrie
8:30 Les Beaux Dimanches
9:30 L'Odyssee de l'equipe Cousteau - "Les Requins dormeurs"
10:30 Les Beaux Dimanches - "Pythagore de la?"
11:00 Les Beaux Dimanches - "Chants d'amours"
11:30 Telejournal et sports
12:00 Cinema - Le Chagrin ou la pitie: Le choix (1969; Marcel Ophuls)

CKCD Channel 7 Campbellton / Channel 12 Upsalquitch Lake (CBC, CTV)
10:30 Faith and Music
11:00 Meeting Place - "Campion College Chapel Service, University of Saskatchewan, Regina"
12:00 Rex Humbard
1:00 Day of Discovery
1:30 Country Canada - "Maritime Report"
2:00 Oral Roberts
2:30 Science Magazine
3:00 College Hockey - CIAU Championships
5:30 Musical World
6:00 Walt Disney - "The Flight of the Grey Wolf: Pt. 1"
7:00 Beachcombers - "Boat in a Bottle: Pt. 2"
7:30 Irish Rovers
8:00 Waltons - "The Burn Out: Pt. 2"
8:30 Performance - "What We Have Here is a People Problem"
10:00 Arctic Islands - "A Matter of Time"
11:00 CBC News
11:15 Nation's Business
11:20 News
11:30 Headline Hunters
12:00 Ryan's Fancy

WLBZ Channel 2 Bangor (NBC)
12:00 Vegetable Soup
12:30 This is the Life
1:00 Religious Town Hall
1:30 Meet the Press (with guest Henry Jackson)
2:00 Tax the Experts
4:30 Gilligan's Island
5:00 Glad Tidings
5:30 Gifts to the Nation
6:00 Bonanza
7:00 Porter Wagoner
7:30 NBC News
8:00 Walt Disney - "The Flight of the Grey Wolf: Pt. 1"
9:00 Ellery Queen - "The Adventure of Caesar's Last Sleep"
10:00 Columbo - "Forgotten Lady"
12:00 Maine Edition
12:15 Tangents - "The Great Outdoors"

WEMT (WVII) Channel 7 Bangor (ABC)
8:30 Liberty Church
9:00 International Voice of Victory
9:30 Pastor Ronnie Libby
10:30 Rex Humbard
11:30 Groovie Goolies
12:00 These Are the Days
12:30 Make a Wish
1:00 Issues and Answers (interview with George Wallace)
1:30 News Conference
2:00 Wrestling
3:00 Superteams
4:30 American Sportsman
5:30 Polo
6:00 Curly O'Brien
7:00 Hee-Haw
8:00 Undersea World of Jacques Cousteau - "Octopus, Octopus"
9:00 Six Million Dollar Man - "The Price of Liberty"
10:00 Movie - High Plains Drifter (1973; Clint Eastwood, Verna Bloom, Marianna Hill)
12:00 News
12:15 PTL Club

WAGM Channel 8 Presque Isle (CBS, NBC, ABC)
8:45 Treehouse Club
9:15 Rex Humbard
10:15 Sacred Heart
10:30 Day of Discovery
11:00 Old-Time Gospel Hour
12:00 Follow-Up
12:30 Face the Nation
1:00 It is Written
1:30 Meet the Press (with guest Henry Jackson)
2:00 Insight
2:30 NBA Basketball - Washington @ Boston
5:00 Golf - Doral Open
7:00 Friends of Man
7:30 CBS News
8:00 Wizard of Oz
10:00 Roarin' in the '20s
11:00 Salute to Wyler
12:30 News
12:45 Sammy and Company

WMEM Channel 10 Presque Isle / WMED Channel 13 Calais (PBS)
5:00 Up Country
5:30 Family at War
6:30 Antiques
7:00 Black Journal
7:30 Valiant Years
8:00 Adams Chronicles - "John Quincy Adams, Secretary of State"
9:00 Nova - "Williamsburg File"
10:00 Upstairs, Downstairs - "Missing, Believed Killed"
11:00 Bill Moyers Journal - "The Work Ethic: Pt. 1"

MONDAY, MARCH 15, 1976

CKCW Channel 2 Moncton, Channel 8 Charlottetown / CJCB Channel 4 Sydney / CJCH Channel 5 Halifax / 
CKLT Channel 9 Saint John (CTV)
7:00 University of the Air
7:30 Trouble With Tracy
8:00 Canada A.M.
10:00 Romper Room
10:30 Kareen's Yoga
11:00 Definition
11:30 It's Your Move
12:00 Spiderman - "Swing City"
12:25 Wonderful Stories of Professor Kitzel or Max the 2000-Year-Old Mouse
12:30 Flintstones - "Fred Meets Hercurock"
1:00 Movie - Captain from Castile (first part) (1947; Tyrone Power, Jean Peters, Cesar Romero)
2:30 Women's Show (CKCW, CKLT only)
2:30 In Conversation (CJCB, CJCH only)
3:00 Celebrity Dominoes
3:30 What's the Good Word?
4:00 People in Conflict
4:30 Doctor's Diary
5:00 Gilligan's Island
5:30 I.D.
6:00 News
6:30 Price is Right
7:00 Good Times
7:30 Movie - Cry of Battle (1963; Van Heflin, Rita Moreno, James MacArthur)
9:30 Maude - "Maude's Ex-Convict"
10:00 Joe Forrester - "The Return of Joe Forrester"
11:00 Pig N' Whistle (with guest Anna McGoldrick)
11:30 One Day at a Time
12:00 CTV News
12:20 ATV News
12:30 Larry Solway

CBHT Channel 3 Halifax / CBIT Channel 5 Sydney / CBCT Channel 13 Charlottetown (CBC)
8:50 News (CBHT, CBIT only)
9:00 Mr. Dressup
9:30 Nova Scotia Schools
11:00 Sesame Street
12:00 Bob McLean
1:00 Afternoon Show (CBHT, CBIT only)
1:00 Studio 13 (CBCT only)
1:30 Friendly Giant
1:45 Mon Ami
2:00 All in the Family
2:30 Take 30
3:00 Celebrity Cooks (with guest Lloyd Bochner preparing Persimmon Pudding)
3:30 Edge of Night
4:00 Forest Rangers
4:30 Homemade TV
5:00 Hi Diddle Day
5:30 Partridge Family
6:00 Here Today (CBHT, CBIT only)
6:00 Compass (CBCT only)
7:00 Reach For the Top
7:30 Showcase
8:00 Rhoda - "Kiss Your Epaulets Good-Bye"
8:30 Front Page Challenge
9:00 All in the Family - "The Very Moving Day"
9:30 Survival
10:30 Juno Awards
12:00 National
12:20 Special Assignment 
12:30 News
12:45 Space: 1999 (regional broadcast; will not be full-network until September, 1976)

CJBR Channel 3 Rimouski, Quebec (SRC)
10:30 Les Oraliens
10:45 En Mouvement
11:00 Du Soleil a 5 cents
11:15 Au Jardin de Pierrot
11:30 Conseil-express
12:00 Les Recettes de Juliette
12:30 Noelle aux quatre vents
1:00 Les Aventures de Monsieur Magoo
1:30 Les Coqueluches
2:30 Telejournal
2:35 Femme d'Aujourd'hui
3:30 Cinema - Les Gaites de l'escadron (1932; Raimu, Jean Gabin, Fernandel)
5:00 Bobino
5:30 Fanfreluche
6:00 Salto Mortale
7:00 Ce Soir
7:30 Actualites regionales
8:00 Tour de semaine
8:30 Magazine Olympique
9:00 Y'a pas de probleme?
9:30 Avec le temps
10:00 Cinema - Ultimatum (1972; Ted Bessell, Elizabeth Ashley, Jack Cassidy)
11:30 Telejournal et sports
12:00 La Feuille d'erable
1:00 D'Artagnan

CHSJ (CBAT) Channel 4 Saint John / Channel 7 Moncton (CBC)
8:00 Friendly Giant
8:15 Mon Ami
8:30 Ed Allen Time
9:00 Mr. Dressup
9:30 Nova Scotia Schools
11:00 Sesame Street
12:00 Bob McLean (first 30 minutes only)
12:30 News
12:35 Hollywood Squares
1:00 Movie - The Incredible Shrinking Man (1957; Grant Williams, Randy Stuart, April Kent)
2:30 Take 30
3:00 Celebrity Cooks (with guest Lloyd Bochner preparing Persimmon Pudding)
3:30 Edge of Night
4:00 Magazine
4:30 Homemade TV
5:00 Hogan's Heroes
5:30 New Brunswick Today
6:00 News
6:30 Little House On the Prairie
7:30 Match Game
8:00 Rhoda - "Kiss Your Epaulets Good-Bye"
8:30 Front Page Challenge
9:00 All in the Family - "The Very Moving Day"
9:30 Man and the City
10:30 Juno Awards
12:00 National
12:20 News
12:30 Merv Griffin

CBAFT Channel 11 Moncton (SRC)
10:30 Les Oraliens
10:45 En Mouvement
11:00 Du Soleil a 5 cents
11:15 Au Jardin de Pierrot
11:30 Conseil-express
12:00 Les Recettes de Juliette
12:30 Daktari
1:30 Les Coqueluches
2:30 Telejournal
2:35 Femme d'Aujourd'hui
3:30 Cinema - Les Gaites de l'escadron (1932; Raimu, Jean Gabin, Fernandel)
5:00 Bobino
5:30 Fanfreluche
6:00 Noelle aux quatre vents
6:30 Nouvelles
7:00 Telejournal
7:30 Les Aventures de Monsieur Magoo
8:00 Quelle famille
8:30 Magazine Olympique
9:00 Y'a pas de probleme?
9:30 Avec le temps
10:00 Cinema - Ultimatum (1972; Ted Bessell, Elizabeth Ashley, Jack Cassidy)
11:30 Telejournal et sports
12:00 La Feuille d'erable
1:00 D'Artagnan

CKCD Channel 7 Campbellton / Channel 12 Upsalquitch Lake (CBC, CTV)
9:00 Mr. Dressup
9:30 Gilligan's Island
10:00 Romper Room
10:30 Kareen's Yoga
11:00 Sesame Street
12:00 Spiderman - "Swing City"
12:25 Wonderful Stories of Professor Kitzel or Max the 2000-Year-Old Mouse
12:30 Flintstones - "Fred Meets Hercurock"
1:00 Movie - Captain from Castile (first part) (1947; Tyrone Power, Jean Peters, Cesar Romero)
2:30 Take 30
3:00 Celebrity Cooks (with guest Lloyd Bochner preparing Persimmon Pudding)
3:30 Edge of Night
4:00 Forest Rangers
4:30 Homemade TV
5:00 Hi Diddle Day
5:30 New Brunswick Today
6:00 News
6:30 Price is Right
7:00 Spring Fashions '76
7:30 Maude - "Maude's Ex-Convict"
8:00 Rhoda - "Kiss Your Epaulets Good-Bye"
8:30 Front Page Challenge
9:00 All in the Family - "The Very Moving Day"
9:30 Norm Perry
10:30 Juno Awards
12:00 National
12:20 Special Assignment 
12:30 News

WLBZ Channel 2 Bangor (NBC)
7:50 Farm Programme
7:55 First Radio Parish Church
8:00 Today
10:00 My Backyard
10:30 Dialing For Dollars
11:00 Celebrity Sweepstakes
11:30 High Rollers
12:00 Wheel of Fortune
12:30 Hollywood Squares
1:00 Magnificent Marble Machine
1:30 Take My Advice
1:55 News
2:00 Dialing For Dollars
2:30 Days of Our Lives
3:30 Doctors (special 90-minute episode)
5:00 Somerset
5:30 Brady Bunch
6:00 Partridge Family
6:30 Adam-12
7:00 News
7:30 NBC News
8:00 Ironside
9:00 Rich Little (with guests Michael Landon, Ron Howard, and the Sylvers)
10:00 Joe Forrester - "The Return of Joe Forrester"
11:00 Jigsaw John - "The Mourning Line"
12:00 News
12:30 Tonight Show (with guest host McLean Stevenson)

WEMT (WVII) Channel 7 Bangor (ABC)
11:00 PTL Club
1:00 Let's Make a Deal
1:30 All My Children
2:00 Ryan's Hope
2:30 Rhyme and Reason
3:00 $20,000 Pyramid
3:30 Neighbours
4:00 General Hospital
4:30 One Life to Live
5:00 Edge of Night
5:30 Beverly Hillbillies
6:00 Happy Days
6:30 News
7:00 ABC News
7:30 Hogan's Heroes
8:00 I Dream of Jeannie
8:30 Hollywood Squares
9:00 On the Rocks - "Old Fish, New Fish"
9:30 Good Heavens - "Good Neighbor Maxine"
10:00 Rich Man, Poor Man
12:00 News
12:30 Monday Night Special - "Homosexuals: Out of the Shadows"

WAGM Channel 8 Presque Isle (CBS, NBC, ABC)
8:00 Today
10:00 Captain Kangaroo
11:00 Price is Right
12:00 Gambit
12:30 Love of Life
1:00 Young and the Restless
1:30 Search For Tomorrow
2:00 Ryan's Hope
2:30 As the World Turns
3:30 Guiding Light
4:00 All in the Family
4:30 Match Game
5:00 Edge of Night
5:30 Merv Griffin
7:00 News
7:30 CBS News
8:00 To Tell the Truth
8:30 America
9:00 Rhoda - "Kiss Your Epaulets Good-Bye"
9:30 Phyllis - "Pilot"
9:00 All in the Family - "The Very Moving Day"
10:30 Maude - "Maude's Ex-Convict"
11:00 Medical Centre - "If Wishes Were Horses"
12:00 News
12:30 Movie - The Legend of Lylah Clare (1968; Kim Novak, Peter Finch, Ernest Borgnine)

WMEM Channel 10 Presque Isle / WMED Channel 13 Calais (PBS)
10:00 American Heritage
10:30 Uncle Smiley
10:45 Self, Inc.
11:00 Stories Without Words
10:20 Matter of Fact
11:40 Metric System
12:00 Electric Company
12:30 Sesame Street
1:30 Word Workers, Inc.
1:45 Picture Book Park
2:00 Self, Inc.
2:15 Cover to Cover
2:30 Ripples
2:45 Uncle Smiley
3:00 Matter of Fact
3:20 Images and Things
3:40 Self, Inc.
4:00 Teaching Children With Special Needs
4:30 Play Chess
5:00 Mister Rogers
5:30 Sesame Street
6:30 Electric Company
7:00 Hodgepodge Lodge
7:30 How Do Your Children Grow?
8:00 One-Eight-Hundred
8:30 Evening Edition
9:00 U.S.A.: People and Politics
9:30 Piccadilly Circus
10:30 U.S. Art: A Gift of Ourselves
11:00 Firing Line
12:00 ABC News (WMEM only)

TUESDAY, MARCH 16, 1976

CKCW Channel 2 Moncton, Channel 8 Charlottetown / CJCB Channel 4 Sydney / CJCH Channel 5 Halifax / 
CKLT Channel 9 Saint John (CTV)
7:00 University of the Air
7:30 Trouble With Tracy
8:00 Canada A.M.
10:00 Romper Room
10:30 Kareen's Yoga
11:00 Definition
11:30 It's Your Move
12:00 Spiderman - "Criminals in the Clouds"
12:25 Wonderful Stories of Professor Kitzel or Max the 2000-Year-Old Mouse
12:30 Flintstones - "Surfin' Fred"
1:00 Movie - Captain from Castile (second part) (1947; Tyrone Power, Jean Peters, Cesar Romero)
2:30 Women's Show (CKCW, CKLT only)
2:30 In Conversation (CJCB, CJCH only)
3:00 Celebrity Dominoes
3:30 What's the Good Word?
4:00 Another World
5:00 Gilligan's Island
5:30 I.D.
6:00 News
6:30 Price is Right
7:00 Jeffersons
7:30 Rich Little
8:30 John Allan Cameron
9:00 Cannon
10:00 Olympiad - "Women Gold Medallists"
11:00 Switch - "The Girl On the Golden Strip"
12:00 CTV News
12:20 ATV News
12:30 Larry Solway

CBHT Channel 3 Halifax / CBIT Channel 5 Sydney / CBCT Channel 13 Charlottetown (CBC)
8:50 News (CBHT, CBIT only)
9:00 Mr. Dressup
9:30 Nova Scotia Schools
10:00 Canadian Schools
10:30 Nova Scotia Schools
11:00 Sesame Street
12:00 Bob McLean
1:00 Heritage (CBHT, CBIT only)
1:00 Studio 13 (CBCT only)
1:30 Friendly Giant
1:45 Mon Ami
2:00 All in the Family
2:30 Take 30
3:00 Celebrity Cooks (with guest Carole Taylor preparing Duckling a la Orange)
3:30 Edge of Night
4:00 Forest Rangers
4:30 Electric Company
5:00 Just For Fun
5:30 Partridge Family
6:00 Here Today (CBHT, CBIT only)
6:00 Compass (CBCT only)
7:00 Barney Miller - "The Mole"
7:30 Celebration - "Gene MacLellan"
8:00 Happy Days - "Fearless Fonzarelli: Pt. 2"
8:30 This is the Law
9:00 Fifth Estate
10:00 City of Angels - "The House On Orange Grove Avenue"
11:00 National
11:20 Special Assignment 
11:30 News
11:45 CBC Late Movie

CJBR Channel 3 Rimouski, Quebec (SRC)
10:30 Les Oraliens
10:45 En Mouvement
11:00 Les Chiboukis
11:15 Minute Moumoute
11:30 Conseil-express
12:00 Les Recettes de Juliette
12:30 Images du Canada
1:00 Les Enfants de l'Archipel
1:30 Les Coqueluches
2:30 Telejournal
2:35 Femme d'Aujourd'hui
3:30 Cinema - Marca la bagarre (1954; Marina Vlady, G. Landry, G. Greco)
5:00 Bobino
5:30 Le Grenier
6:00 Daniel Boone
7:00 Ce Soir
7:30 Actualites regionales
8:00 Kojak
9:00 La P'tite Semaine
9:30 A la Canadienne
10:00 Rue des Pignons
10:30 Le 60
11:30 Telejournal et sports
12:00 Rencontres
12:30 Propos et confidences
1:00 Les Grandes batailles du passe - "La Bataille du Pacifique: La Reconquete"

CHSJ (CBAT) Channel 4 Saint John / Channel 7 Moncton (CBC)
8:00 Friendly Giant
8:15 Mon Ami
8:30 Ed Allen Time
9:00 Mr. Dressup
9:30 Nova Scotia Schools
10:00 Canadian Schools
10:30 Nova Scotia Schools
11:00 Sesame Street
12:00 Bob McLean (first 30 minutes only)
12:30 News
12:35 Hollywood Squares
1:00 Movie - The Party (1968; Peter Sellers, Claudine Longet, Natalia Borisova)
2:30 Take 30
3:00 Celebrity Cooks (with guest Carole Taylor preparing Duckling a la Orange)
3:30 Edge of Night
4:00 Magazine
4:30 Magic Lie
5:00 Hogan's Heroes
5:30 New Brunswick Today
6:00 News
6:30 Hollywood Squares
7:00 Barney Miller - "The Mole"
7:30 Match Game
8:00 Happy Days - "Fearless Fonzarelli: Pt. 2"
8:30 This is the Law
9:00 Fifth Estate
10:00 City of Angels - "The House On Orange Grove Avenue"
11:00 National
11:20 News
11:35 I Saw That
12:05 Merv Griffin

CBAFT Channel 11 Moncton (SRC)
10:30 Les Oraliens
10:45 En Mouvement
11:00 Les Chiboukis
11:15 Minute Moumoute
11:30 Conseil-express
12:00 Les Recettes de Juliette
12:30 Salto Mortale
1:30 Les Coqueluches
2:30 Telejournal
2:35 Femme d'Aujourd'hui
3:30 Cinema - Marca la bagarre (1954; Marina Vlady, G. Landry, G. Greco)
5:00 Bobino
5:30 Le Grenier
6:00 En famille
6:30 Nouvelles
7:00 Telejournal
7:30 Images du Canada
8:00 Monde merveilleux de Disney - "L'Ennemi de la montagne: 2e partie"
9:00 La P'tite Semaine
9:30 Vedettes en direct
10:00 Rue des Pignons
10:30 Le 60
11:30 Telejournal et sports
12:00 Rencontres
12:30 Propos et confidences
1:00 Les Grandes batailles du passe - "La Bataille du Pacifique: La Reconquete"

CKCD Channel 7 Campbellton / Channel 12 Upsalquitch Lake (CBC, CTV)
9:00 Mr. Dressup
9:30 Gilligan's Island
10:00 Canadian Schools
10:30 Kareen's Yoga
11:00 Sesame Street
12:00 Spiderman - "Criminals in the Clouds"
12:25 Wonderful Stories of Professor Kitzel or Max the 2000-Year-Old Mouse
12:30 Flintstones - "Surfin' Fred"
1:00 Movie - Captain from Castile (second part) (1947; Tyrone Power, Jean Peters, Cesar Romero)
2:30 Take 30
3:00 Celebrity Cooks (with guest Carole Taylor preparing Duckling a la Orange)
3:30 Edge of Night
4:00 Forest Rangers
4:30 Electric Company
5:00 Just For Fun
5:30 New Brunswick Today
6:00 News
6:30 Price is Right
7:00 Jeffersons
7:30 Celebration - "Gene MacLellan"
8:00 Happy Days - "Fearless Fonzarelli: Pt. 2"
8:30 This is the Law
9:00 Fifth Estate
10:00 City of Angels - "The House On Orange Grove Avenue"
11:00 National
11:20 Special Assignment 
11:30 News
11:35 Movie - Cry of Battle (1963; Van Heflin, Rita Moreno, James MacArthur)

WLBZ Channel 2 Bangor (NBC)
7:50 Farm Programme
7:55 First Radio Parish Church
8:00 Today
10:00 My Backyard
10:30 Dialing For Dollars
11:00 Celebrity Sweepstakes
11:30 High Rollers
12:00 Wheel of Fortune
12:30 Hollywood Squares
1:00 Magnificent Marble Machine
1:30 Take My Advice
1:55 News
2:00 Dialing For Dollars
2:30 Days of Our Lives
3:30 Doctors
4:00 Another World
5:00 Somerset
5:30 Brady Bunch
6:00 Partridge Family
6:30 Adam-12
7:00 News
7:30 NBC News
8:00 Ironside
9:00 Movin' On - "The Stowaway"
10:00 Police Woman - "Pattern For Evil"
11:00 City of Angels - "The House On Orange Grove Avenue"
12:00 News
12:30 Campaign '76 Illinois Primary
1:00 Tonight Show (with guest host McLean Stevenson and guest Cindy Williams)

WEMT (WVII) Channel 7 Bangor (ABC)
11:00 PTL Club
1:00 Let's Make a Deal
1:30 All My Children
2:00 Ryan's Hope
2:30 Rhyme and Reason
3:00 $20,000 Pyramid
3:30 Neighbours
4:00 General Hospital
4:30 One Life to Live
5:00 Edge of Night
5:30 Beverly Hillbillies
6:00 Happy Days
6:30 News
7:00 ABC News
7:30 Hogan's Heroes
8:00 I Dream of Jeannie
8:30 Animal World
9:00 Happy Days - "Fearless Fonzarelli: Pt. 2"
9:30 Laverne and Shirley - "Once Upon a Rumor"
10:00 ABC News Special
11:00 Family - "Monday is Forever"
12:00 News
12:30 Campaign '76 Illinois Primary
1:00 Mystery of the Week - "The House and the Brain"

WAGM Channel 8 Presque Isle (CBS, NBC, ABC)
8:00 Today
10:00 Captain Kangaroo
11:00 Price is Right
12:00 Gambit
12:30 Love of Life
1:00 Young and the Restless
1:30 Search For Tomorrow
2:00 Ryan's Hope
2:30 As the World Turns
3:30 Guiding Light
4:00 All in the Family
4:30 Match Game
5:00 Edge of Night
5:30 Merv Griffin
7:00 News
7:30 CBS News
8:00 To Tell the Truth
8:30 Price is Right
9:00 It's Arbour Day, Charlie Brown
9:30 Laverne and Shirley - "Once Upon a Rumor"
10:00 Police Woman - "Pattern For Evil"
11:00 Switch - "The Girl On the Golden Strip"
12:00 News
12:30 Campaign '76 Illinois Primary
1:00 Movie - Beware! The Blob (1972; Robert Walker Jr., Gwynne Gilford, Richard Stahl)

WMEM Channel 10 Presque Isle / WMED Channel 13 Calais (PBS)
10:00 Letter People
10:15 All About You
10:30 Inside Out
10:45 Let's All Sing
11:00 Metric System
11:20 Assignment: the World
11:40 Alive and About
12:00 Electric Company
12:30 Sesame Street
1:30 Primary Art
1:45 Uncle Smiley
2:00 Assignment: the World
2:20 Withit
3:00 Inside Out
3:15 Let's All Sing
3:30 Three Ages of Walt Whitman
4:00 Human Relations and Motivations
4:30 Consumer Survival Kit
5:00 Mister Rogers
5:30 Sesame Street
6:30 Electric Company
7:00 Zoom
7:30 Great Decisions
8:00 Maine News: Matters
8:30 Evening Edition
9:00 Behind the Lines
9:30 So You Think You Know Maine?
10:00 Adams Chronicles - "John Quincy Adams, President"
11:00 Woman Alive
11:30 Woman - "Banks and Credit Unions"
12:00 ABC News (WMEM only)

SATURDAY, MARCH 20, 1976

CKCW Channel 2 Moncton, Channel 8 Charlottetown / CJCB Channel 4 Sydney / CJCH Channel 5 Halifax / 
CKLT Channel 9 Saint John (CTV)
8:00 ATV Funtime (includes Spiderman, Rocket Robin Hood, Littlest Hobo, Max the 2000-Year-Old Mouse, etc.)
10:30 Waterville Gang 
11:00 Kidstuff
12:00 Let's Go!
12:30 Funtown
1:30 Tree House
2:00 Horst Koehler
2:30 It's Up to You
3:00 George Hamilton IV
3:30 Outdoor Sportsman
4:00 Greening Up
4:30 International Wrestling
5:30 Wide World of Sports
7:00 ATV Weekend News
8:00 Emergency!
9:00 Movie - Buster and Billie (1974; Jan-Michael Vincent, Joan Goodfellow, Pamela Sue Martin)
11:00 Confrontation
12:00 CTV News
12:20 ATV News
12:30 Larry Solway
1:00 Movie - The Executioner (1970; George Peppard, Joan Collins, Judy Geeson)

CBHT Channel 3 Halifax / CBIT Channel 5 Sydney / CBCT Channel 13 Charlottetown (CBC)
9:30 News (CBHT, CBIT only)
9:40 Flintstone Comedy Hour
10:30 Sesame Street
11:30 Peanuts and Popcorn
1:00 Soul Train
2:00 Par 27
2:30 Another Look (CBHT, CBIT only)
2:30 Heritage (CBCT only)
3:00 Canadian Indoor Track and Field Championships
5:00 International Gymnastics - Romania Vs. Canada
6:00 Lost Islands
6:30 Welcome Back, Kotter
7:00 CBC News
7:30 Monty Python's Flying Circus
8:00 Reach For the Top
8:30 Phyllis
9:00 NHL Hockey - Washington @ Toronto
11:30 Ceilidh
12:00 National
12:15 Provincial Affairs
12:20 News
12:30 Movie - Get Christie Love (1974; Debbie Dozier, Teresa Graves, Harry Guardino) (CBHT, CBIT only)
12:30 Movie - The Werewolf of London (1935; Henry Hull, Warner Oland, Valerie Hobson) (CBCT only)

CJBR Channel 3 Rimouski, Quebec (SRC)
10:00 Sesame
10:30 Roquet Belles Oreilles
11:00 Les Espiegles rient
11:30 Monsieur Rosee
12:00 Gaspard et les fantomes
12:30 Genies en Herbe
1:00 Heros du Samedi 
2:00 Sportheque - "Grand Prix de Montreal"
3:00 Femme d'Aujourd'hui
4:00 Technoflash
4:30 Cine-Jeunesse - "En crosiere"
6:00 Bagatelle
7:00 L'Imagination au galop
7:30 Telejournal
7:40 Nouvelles du sport
7:50 La Politique Federale
8:00 Lise Lib
9:00 LNH Hockey - Washington @ Toronto
11:30 Telejournal et sports
12:00 Cinema - Le Boulevard du Rhum (1971; Lino Ventura, Brigitte Bardot, Bill Travers)
1:30 Cinema - Les Horaces et les curiaces (1961; Alan Ladd, Franca Bettoia, Franco Fabrizi)

CHSJ (CBAT) Channel 4 Saint John / Channel 7 Moncton (CBC)
8:00 Nic and Pic
8:30 Hi Diddle Day
9:00 Miss Ann
10:00 Circle Square
10:30 Adventures of the Lone Ranger
12:00 Movie - The Redhead and the Cowboy (1951; Glenn Ford, Rhonda Fleming, Alan Reed)
1:30 Onedin Line
2:30 Scintillating Science
3:00 Canadian Indoor Track and Field Championships
5:00 To Rome With Love
5:30 Howie Meeker
5:45 Cartoon Theatre
6:00 Lost Islands
6:30 Welcome Back, Kotter
7:00 Water World
7:30 Hawaii Five-O
8:30 Phyllis
9:00 NHL Hockey - Washington @ Toronto
11:30 Ceilidh
12:00 National
12:15 Final Report
12:25 Movie - Our Man in Jamaica (1965; Larry Pennell, Roberto Camardiel, Barbara Valentin)

CBAFT Channel 11 Moncton (SRC)
10:00 Sesame
10:30 Roquet Belles Oreilles
11:00 Les Espiegles rient
11:30 Monsieur Rosee
12:00 Gaspard et les fantomes
12:30 Genies en Herbe
1:00 Heros du Samedi
2:00 Sportheque - "Grand Prix de Montreal"
3:00 Femme d'Aujourd'hui
4:00 Technoflash
4:30 Cine-Jeunesse - "En crosiere"
6:00 Bagatelle
7:00 L'Imagination au galop
7:30 Telejournal
7:40 Nouvelles du sport
7:50 La Politique Federale
8:00 Lise Lib
9:00 LNH Hockey - Washington @ Toronto
11:30 Telejournal et sports
12:00 Cinema - Le Boulevard du Rhum (1971; Lino Ventura, Brigitte Bardot, Bill Travers)

CKCD Channel 7 Campbellton / Channel 12 Upsalquitch Lake (CBC, CTV)
8:00 ATV Funtime (includes Spiderman, Rocket Robin Hood, Littlest Hobo, Max the 2000-Year-Old Mouse, etc.)
10:30 Waterville Gang 
11:00 Kidstuff
12:00 Let's Go!
12:30 Funtown
1:30 Tree House
2:00 Horst Koehler
2:30 It's Up to You
3:00 Canadian Indoor Track and Field Championships
5:00 International Gymnastics - Romania Vs. Canada
6:00 Lost Islands
6:30 Welcome Back, Kotter
7:00 ATV Weekend News
8:00 Emergency!
9:00 NHL Hockey - Washington @ Toronto
11:30 Ceilidh
12:00 National
12:15 Film
12:20 ATV News
12:30 Larry Solway
1:00 Movie - The Executioner (1970; George Peppard, Joan Collins, Judy Geeson)

WLBZ Channel 2 Bangor (NBC)
9:00 Emergency Plus 4
9:30 Josie and the Pussycats
10:00 Secret Lives of Waldo Kitty
10:30 Pink Panther
11:00 Land of the Lost
11:30 Run, Joe, Run
12:00 Return to the Planet of the Apes
12:30 Westwind
1:00 College Basketball - teams to be announced
3:00 College Basketball - teams to be announced
5:00 College Basketball - teams to be announced
7:00 On the Line
7:30 NBC News
8:00 Wild Kingdom
8:30 New Candid Camera
9:00 Emergency! - "Election"
10:00 Movie - Chisum (1970; John Wayne, Forrest Tucker, Christopher George)
12:15 Irish Rovers
12:45 Saturday Night Live

WEMT (WVII) Channel 7 Bangor (ABC)
9:00 Hong Kong Phooey
9:30 Tom and Jerry/Grape Ape
10:30 New Adventures of Gilligan
11:00 Super-Friends
12:00 Speed Buggy
12:30 Oddball Couple
1:00 Lost Saucer
1:30 American Bandstand
2:30 Call it Macaroni
3:00 Polo
3:30 All-Star Wrestling
4:30 Pro-Bowlers Tour
6:00 Wide World of Sports
7:30 ABC News
8:00 Dawn Student Bible Series
8:30 James Robinson Presents
9:00 Almost Anything Goes - "New Mexico State Championship"
10:00 S.W.A.T. - "Dangerous Memories"
11:00 Bert D'Angelo, Superstar - "The Book of Fear"
12:00 Stacey's Country Jamboree

WAGM Channel 8 Presque Isle (CBS, NBC, ABC)
9:00 Pebbles and Bamm-Bamm
9:30 Bugs Bunny/Road Runner Hour
10:30 Scooby-Doo
11:00 Shazam!/Isis
12:00 Far-Out Space Nuts
12:30 Ghost-Busters
1:00 Valley of the Dinosaurs
1:30 Fat Albert and the Cosby Kids
2:00 Children's Film Festival - "The Giant Eel"
3:00 To Be Announced
4:30 Pro-Bowlers Tour
6:00 Wide World of Sports
7:30 CBS News
8:00 Lawrence Welk
9:00 Emergency! - "Election"
10:00 Mary Tyler Moore - "Murray in Love"
10:30 Bob Newhart - "Shrinks Across the Sea"
11:00 Carol Burnett 
12:00 News
12:15 To Be Announced
12:45 Saturday Night Live

WMEM Channel 10 Presque Isle / WMED Channel 13 Calais (PBS)
9:00 Sesame Street
10:00 Electric Company
10:30 Mister Rogers
11:00 Sesame Street
12:00 La Machine Magique
12:15 News Machine
12:30 Zoom
5:00 Sesame Street
6:00 Mister Rogers
6:30 Nova  
7:30 Consumer Survival Kit
8:00 Maine Week
8:30 Agronsky and Company
9:00 Movie - The Iron Mask (1929; Douglas Fairbanks, Belle Bennett, Marguerite De La Motte)
10:30 Piccadilly Circus
11:30 Spotlight On

SUNDAY, MARCH 21, 1976

CKCW Channel 2 Moncton, Channel 8 Charlottetown / CJCB Channel 4 Sydney / CJCH Channel 5 Halifax / 
CKLT Channel 9 Saint John (CTV)
8:30 University of the Air
9:30 Children's Special
11:30 Rex Humbard
12:30 Mass For Shut-ins
1:00 Day of Discovery
1:30 Faith and Music
2:00 Oral Roberts
2:30 Garner Ted Armstrong
3:00 Agape
3:30 Norm Perry
4:30 Showbiz
5:00 Lawrence Welk
6:00 Untamed World - "Antarctica"
6:30 Question Period
7:00 Truth or Consequences
7:30 Ryan's Fancy
8:00 Six Million Dollar Man - "The Deadly Test"
9:00 Sonny and Cher (with guests Gabriel Kaplan and Frankie Avalon)
10:00 Kojak - "My Brother, My Enemy"
11:00 W-5
12:00 CTV News
12:20 News
12:30 Larry Solway

CBHT Channel 3 Halifax / CBIT Channel 5 Sydney / CBCT Channel 13 Charlottetown (CBC)
10:20 News (CBHT, CBIT only)
10:30 Klahanie
11:00 Meeting Place
12:00 Follyfoot
12:30 Living Tomorrow
12:45 A Way Out
1:00 Money-Makers
1:30 Country Canada
2:00 Speaking Out
2:30 Skiing - Pontiac Cup
4:00 Music to See
4:30 Hymn Sing
5:00 Science Magazine
5:30 Musical World
6:00 Walt Disney - "The Flight of the Grey Wolf: Pt. 2"
7:00 Beachcombers - "Bull Kelp"
7:30 Irish Rovers
8:00 Waltons - "The Journey"
8:30 Olympics: A TV History of the Golden Games - "The Modern Era"
10:00 Marketplace
10:30 Ombudsman
11:00 CBC News
11:15 Nation's Business
11:20 News
11:30 Hawaii Five-O

CJBR Channel 3 Rimouski, Quebec (SRC)
10:00 Sesame
10:30 Les Contes de la Rive
10:45 L'Evangile en papier
11:00 Le Jour du Seigneur
12:00 Encore Debout
12:30 2,000 ans apres Jesus Christ
1:00 La Semaine Verte - "Peche sportive dans la region de Montreal"
2:00 D'hier a demain - "Les Primitifs: 2e partie"
3:00 Univers des sports - "Rencontre d'athletisme entre le Canada et la Grande-Bretagne"
4:30 L'Heure des quilles
5:30 La Francophonissme
6:00 Second Regard
7:00 La Question
7:30 Telejournal
7:40 Nouvelles du sport
7:50 La Politique Provinciale
8:00 La Petite patrie
8:30 Les Beaux Dimanches
9:30 Les Beaux Dimanches - "La Pavillon des cancereux: 1e partie"
11:20 Les Beaux Dimanches - "Illusion"
11:30 Telejournal et sports
12:00 Cinema - Theoreme (1968; Terence Stamp, Laura Betti, Silvana Mangano)

CHSJ (CBAT) Channel 4 Saint John / Channel 7 Moncton (CBC)
7:00 Church Today
7:30 Old-Time Gospel Hour
8:30 Master's Touch
9:00 Jimmy Swaggart
9:30 Rex Humbard
10:30 Crossroads
11:00 Meeting Place
12:00 Topic
12:30 What's New For You?
1:00 New Life
1:30 Country Canada
2:00 Speaking Out
2:30 Skiing - Pontiac Cup
4:00 Music to See
4:30 Hymn Sing
5:00 Science Magazine
5:30 Par 27
6:00 Walt Disney - "The Flight of the Grey Wolf: Pt. 2"
7:00 Beachcombers - "Bull Kelp"
7:30 Irish Rovers
8:00 Waltons - "The Journey"
8:30 Olympics: A TV History of the Golden Games - "The Modern Era"
10:00 Marketplace
10:30 Ombudsman
11:00 CBC News
11:15 Nation's Business
11:20 Final Report
11:35 Atlantic Week

CBAFT Channel 11 Moncton (SRC)
10:00 Sesame
10:30 Les Contes de la Rive
10:45 L'Evangile en papier
11:00 Le Jour du Seigneur
12:00 Son et images
12:30 Cine-Magazine
1:00 La Semaine Verte - "Peche sportive dans la region de Montreal"
2:00 D'hier a demain - "Les Primitifs: 2e partie"
3:00 Univers des sports - "Rencontre d'athletisme entre le Canada et la Grande-Bretagne"
4:30 L'Heure des quilles
5:30 La Francophonissme
6:00 Second Regard
7:00 La Question
7:30 Telejournal
7:40 Nouvelles du sport
7:50 La Politique Provinciale
8:00 La Petite patrie
8:30 Les Beaux Dimanches
9:30 Les Beaux Dimanches - "La Pavillon des cancereux: 1e partie"
11:20 Les Beaux Dimanches - "Illusion"
11:30 Telejournal et sports
12:00 Cinema - Theoreme (1968; Terence Stamp, Laura Betti, Silvana Mangano)

CKCD Channel 7 Campbellton / Channel 12 Upsalquitch Lake (CBC, CTV)
10:30 Faith and Music
11:00 Meeting Place
12:00 Rex Humbard
1:00 Day of Discovery
1:30 Country Canada
2:00 Oral Roberts
2:30 Skiing - Pontiac Cup
4:00 Music to See
4:30 Hymn Sing
5:00 Science Magazine
5:30 Musical World
6:00 Walt Disney - "The Flight of the Grey Wolf: Pt. 2"
7:00 Beachcombers - "Bull Kelp"
7:30 Irish Rovers
8:00 Waltons - "The Journey"
8:30 Olympics: A TV History of the Golden Games - "The Modern Era"
10:00 Marketplace
10:30 Ombudsman
11:00 CBC News
11:15 Nation's Business
11:20 News
11:30 Headline Hunters
12:00 Ryan's Fancy

WLBZ Channel 2 Bangor (NBC)
12:00 Vegetable Soup
12:30 This is the Life
1:00 Religious Town Hall
1:30 Meet the Press (with guest Senator Dick Clark)
2:00 Grandstand
2:30 World Championship Tennis
4:30 Grandstand
5:00 Bonanza
6:00 Under God - "Strangers in the Homeland"
7:00 Porter Wagoner
7:30 NBC News
8:00 Walt Disney - "The Flight of the Grey Wolf: Pt. 2"
9:00 Ellery Queen - "The Adventure of the Hard-Hearted Huckster"
10:00 McCloud - "Night of the Shark"
12:00 Maine Edition
12:15 Tangents - "Maine Food"

WEMT (WVII) Channel 7 Bangor (ABC)
8:30 Liberty Church
9:00 International Voice of Victory
9:30 Pastor Ronnie Libby
10:30 Rex Humbard
11:30 Groovie Goolies
12:00 These Are the Days
12:30 Make a Wish
1:00 Issues and Answers
1:30 News Conference
2:00 Curly O'Brien
3:00 Superteams
4:30 Automobile Racing - Atlanta 500 Championship
5:30 Wide World of Sports
7:00 Hee-Haw
8:00 Irwin Allen's Swiss Family Robinson
9:00 Six Million Dollar Man - "The Deadly Test"
10:00 Movie - Charlie's Angels (1976; Kate Jackson, Farrah Fawcett-Majors, Jaclyn Smith)
11:30 Movie - Most Wanted (1976; Robert Stack, Shelly Novack, Leslie Charleson)
1:00 News
1:15 PTL Club

WAGM Channel 8 Presque Isle (CBS, NBC, ABC)
8:45 Treehouse Club
9:15 Rex Humbard
10:15 Sacred Heart
10:30 Day of Discovery
11:00 Old-Time Gospel Hour
12:00 Follow-Up
12:30 Face the Nation
1:00 It is Written
1:30 Meet the Press (with guest Senator Dick Clark)
2:00 Insight
2:30 World Championship Tennis
4:30 NBA Basketball - Philadelphia @ Boston
7:00 Friends of Man
7:30 CBS News
8:00 Walt Disney - "The Flight of the Grey Wolf: Pt. 2"
9:00 Six Million Dollar Man - "The Deadly Test"
10:00 McCloud - "Night of the Shark"
12:00 News
12:15 Sammy and Company

WMEM Channel 10 Presque Isle / WMED Channel 13 Calais (PBS)
5:00 Up Country
5:30 Family at War
6:30 Antiques
7:00 Black Journal
7:30 Valiant Years
8:00 Adams Chronicles
9:00 Nova - "The Overworked Miracle"
10:00 Upstairs, Downstairs - "Facing Fearful Odds"
11:00 Bill Moyers Journal - "The Work Ethic: Pt. 1"

WEDNESDAY, MARCH 24, 1976

CKCW Channel 2 Moncton, Channel 8 Charlottetown / CJCB Channel 4 Sydney / CJCH Channel 5 Halifax / 
CKLT Channel 9 Saint John (CTV)
7:00 University of the Air
7:30 Trouble With Tracy
8:00 Canada A.M.
10:00 Romper Room
10:30 Kareen's Yoga
11:00 Definition
11:30 It's Your Move
12:00 Joyce Davidson
12:30 Flintstones - "Samantha"
1:00 Movie - The Longest Hunt (1968; Brian Kelly, Keenan Wynn, Erika Blanc)
2:30 Women's Show (CKCW, CKLT only)
2:30 In Conversation (CJCB, CJCH only)
3:00 Celebrity Dominoes
3:30 What's the Good Word?
4:00 Another World
5:00 Gilligan's Island
5:30 I.D.
6:00 News
6:30 Price is Right
7:00 Bionic Woman - "Jaime's Mother"
8:00 Headline Hunters
8:30 Counterpoint
9:00 NHL Hockey - Toronto @ Montreal
11:30 Sportsbeat
12:00 CTV News
12:20 ATV News
12:30 Larry Solway

CBHT Channel 3 Halifax / CBIT Channel 5 Sydney / CBCT Channel 13 Charlottetown (CBC)
9:25 News (CBHT, CBIT only)
9:30 Mr. Dressup
10:00 Mr. Piper
10:30 Management and the Future
11:00 Sesame Street
12:00 Bob McLean
1:00 Afternoon Show (CBHT, CBIT only)
1:00 Studio 13 (CBCT only)
1:30 Friendly Giant
1:45 Mon Ami
2:00 All in the Family
2:30 Take 30
3:00 Celebrity Cooks
3:30 Edge of Night
4:00 Forest Rangers
4:30 Careers to Come
5:00 Nic and Pic
5:30 Partridge Family
6:00 Here Today (CBHT, CBIT only)
6:00 Compass (CBCT only)
7:00 Heritage (CBHT, CBIT only)
7:00 Window On Resources (CBCT only)
7:25 Provincial Affairs (CBCT only)
7:30 Sports of the XXI Olympiad
8:00 This Land - "The Poacher Hunt"
8:30 Great Canadian Culture Hunt - "And Then the Music Changed"
9:30 Concerto
10:00 Upstairs, Downstairs
11:00 National
11:20 Special Assignment 
11:30 News
11:45 Onedin Line

CJBR Channel 3 Rimouski, Quebec (SRC)
10:30 Les Oraliens
10:45 En Mouvement
11:00 You Hou
11:15 Minute Moumoute
11:30 Conseil-express
12:00 Les Recettes de Juliette
12:30 La Grande Aventure
1:00 Francis aux paradis perdus
1:30 Les Coqueluches
2:30 Telejournal
2:35 Femme d'Aujourd'hui
3:30 Cinema - Tocsin (1949; Gina Lollobrigida, Yvonne Sanson, Carlo Romano)
5:00 Bobino
5:30 La Fricassee
6:00 Les Explorateurs du Monde - "Fantastique Ile de Paques"
7:00 Ce Soir
7:30 Actualites regionales
8:00 Destination: Monde - "La France"
8:30 Consommateurs avertis
9:00 LNH Hockey - Toronto @ Montreal
11:30 Telejournal et sports
12:00 Cinema - La Mort d'un bucheron (1973; Carole Laure, Willie Lamothe, Daniel Pilon)
1:30 Cinema - Deux tetes folles (1964; Audrey Hepburn, William Holden, Noel Coward)

CHSJ (CBAT) Channel 4 Saint John / Channel 7 Moncton (CBC)
8:30 Friendly Giant
8:45 Mon Ami
9:00 Ed Allen Time
9:30 Mr. Dressup
10:00 Mr. Piper
10:30 Management For the Future
11:00 Sesame Street
12:00 Bob McLean (first 30 minutes only)
12:30 News
12:35 Hollywood Squares
1:00 Movie - The Group (second part) (1966; Candice Bergen, Elizabeth Hartman, Shirley Knight)
2:30 Take 30
3:00 Celebrity Cooks
3:30 Edge of Night
4:00 Land and Sea
4:30 Careers to Come
5:00 Hogan's Heroes
5:30 New Brunswick Today
6:00 News
6:30 Ellery Queen
7:30 Match Game
8:00 This Land - "The Poacher Hunt"
8:30 Great Canadian Culture Hunt - "And Then the Music Changed"
9:30 Concerto
10:00 Upstairs, Downstairs
11:00 National
11:20 News
11:35 I Saw That
12:05 Merv Griffin

CBAFT Channel 11 Moncton (SRC)
10:30 Les Oraliens
10:45 En Mouvement
11:00 You Hou
11:15 Minute Moumoute
11:30 Conseil-express
12:00 Les Recettes de Juliette
12:30 Daniel Boone
1:30 Les Coqueluches
2:30 Telejournal
2:35 Femme d'Aujourd'hui
3:30 Cinema - Tocsin (1949; Gina Lollobrigida, Yvonne Sanson, Carlo Romano)
5:00 Bobino
5:30 La Fricassee
6:00 Encore debout
6:30 Nouvelles
7:00 Telejournal
7:30 La Grande Aventure
8:00 Destination: Monde - "La France"
8:30 Consommateurs avertis
9:00 LNH Hockey - Toronto @ Montreal
11:30 Telejournal et sports
12:00 Cinema - La Mort d'un bucheron (1973; Carole Laure, Willie Lamothe, Daniel Pilon)

CKCD Channel 7 Campbellton / Channel 12 Upsalquitch Lake (CBC, CTV)
9:00 Gilligan's Island
9:30 Mr. Dressup
10:00 Romper Room
10:30 Kareen's Yoga
11:00 Sesame Street
12:00 Joyce Davidson
12:30 Flintstones - "Samantha"
1:00 Movie - The Longest Hunt (1968; Brian Kelly, Keenan Wynn, Erika Blanc)
2:30 Take 30
3:00 Celebrity Cooks
3:30 Edge of Night
4:00 Forest Rangers
4:30 Careers to Come
5:00 Nic and Pic
5:30 New Brunswick Today
6:00 News
6:30 Price is Right
7:00 John Allan Cameron
7:30 Sports of the XXI Olympiad
8:00 This Land - "The Poacher Hunt"
8:30 Great Canadian Culture Hunt - "And Then the Music Changed"
9:30 Concerto
10:00 Upstairs, Downstairs
11:00 National
11:00 National
11:20 Special Assignment 
11:30 News
11:35 Norm Perry

WLBZ Channel 2 Bangor (NBC)
7:50 Farm Programme
7:55 First Radio Parish Church
8:00 Today
10:00 My Backyard
10:30 Dialing For Dollars
11:00 Celebrity Sweepstakes
11:30 High Rollers
12:00 Wheel of Fortune
12:30 Hollywood Squares
1:00 Magnificent Marble Machine
1:30 Take My Advice
1:55 News
2:00 Dialing For Dollars
2:30 Days of Our Lives
3:30 Doctors
4:00 Another World
5:00 Somerset
5:30 Brady Bunch
6:00 Partridge Family
6:30 Adam-12
7:00 News
7:30 NBC News
8:00 Ironside
9:00 Little House On the Prairie - "Soldier's Return"
10:00 Chico and the Man - "Play Gypsy"
10:30 Dumplings
11:00 McNaughton's Daughter - "Love is a Four-Letter Word"
12:00 News
12:30 Tonight Show (with guests Anthony Newley, Gore Vidal, Stockard Channing, and Hoyt Axton)

WEMT (WVII) Channel 7 Bangor (ABC)
11:00 PTL Club
1:00 Let's Make a Deal
1:30 All My Children
2:00 Ryan's Hope
2:30 Rhyme and Reason
3:00 $20,000 Pyramid
3:30 Neighbours
4:00 General Hospital
4:30 One Life to Live
5:00 Edge of Night
5:30 Beverly Hillbillies
6:00 Happy Days
6:30 News
7:00 ABC News
7:30 Hogan's Heroes
8:00 I Dream of Jeannie
8:30 Hollywood Squares
9:00 Bionic Woman - "Jaime's Mother"
10:00 Baretta - "Aggie"
11:00 Starsky and Hutch - "Snow Storm"
12:00 News
12:30 Movie - Promise Him Anything (1975; Eddie Albert, Frederic Forrest, Meg Foster)

WAGM Channel 8 Presque Isle (CBS, NBC, ABC)
8:00 Today
10:00 Captain Kangaroo
11:00 Price is Right
12:00 Gambit
12:30 Love of Life
1:00 Young and the Restless
1:30 Search For Tomorrow
2:00 Ryan's Hope
2:30 As the World Turns
3:30 Guiding Light
4:00 All in the Family
4:30 Match Game
5:00 Edge of Night
5:30 Mike Douglas
7:00 News
7:30 CBS News
8:00 To Tell the Truth
8:30 Norman Rockwell
9:00 Mystery of the Andrea Doria
10:00 Cannon
11:00 Starsky and Hutch - "Snow Storm"
12:00 News
12:30 Movie - Biggest Bundle of Them All (1968; Raquel Welch, Robert Wagner, Edward G. Robinson)

WMEM Channel 10 Presque Isle / WMED Channel 13 Calais (PBS)
10:00 Assignment: the World
10:20 Metric System
10:40 Images and Things
11:00 Bread and Butterflies
11:15 Cover to Cover
11:30 La Machine Magique
11:45 News Machine
12:00 Electric Company
12:30 Sesame Street
1:30 All About You
1:45 Ripples
2:00 La Machine Magique
2:15 News Machine
2:30 Stories Without Words
2:50 Withit
3:20 Three Ages of Walt Whitman
4:00 Food For Youth
4:30 Teaching Children With Special Needs
5:00 Mister Rogers
5:30 Sesame Street
6:30 Electric Company
7:00 Hodgepodge Lodge
7:30 Book Beat
8:00 Maine News
8:30 Martin Agronsky
9:00 Decades of Decision - "Making of a Rebel"
10:00 Great Performances - "Dance in America: Twyla Tharp and Dancers"
11:00 Renoir
11:30 Elliott Norton Reviews
12:00 ABC News (WMEM only)

THURSDAY, MARCH 25, 1976

CKCW Channel 2 Moncton, Channel 8 Charlottetown / CJCB Channel 4 Sydney / CJCH Channel 5 Halifax / 
CKLT Channel 9 Saint John (CTV)
7:00 University of the Air
7:30 Trouble With Tracy
8:00 Canada A.M.
10:00 Romper Room
10:30 Kareen's Yoga
11:00 Definition
11:30 It's Your Move
12:00 Joyce Davidson
12:30 Flintstones - "The Great Gazoo"
1:00 Movie - Flame of the Islands (1956; Yvonne De Carlo, Howard Duff, Zachary Scott)
2:30 Women's Show (CKCW, CKLT only)
2:30 In Conversation (CJCB, CJCH only)
3:00 Celebrity Dominoes
3:30 What's the Good Word?
4:00 Another World
5:00 Gilligan's Island
5:30 I.D.
6:00 News
6:30 Price is Right
7:00 Doc
7:30 Bob Newhart
8:00 Good Heavens
8:30 Excuse My French
9:00 Streets of San Francisco - "No Place to Hide"
10:00 The Practice
10:30 Maclear
11:00 Harry O - "Shades"
12:00 CTV News
12:20 ATV News
12:30 Larry Solway

CBHT Channel 3 Halifax / CBIT Channel 5 Sydney / CBCT Channel 13 Charlottetown (CBC)
9:25 News (CBHT, CBIT only)
9:30 Mr. Dressup
10:00 Mr. Piper
10:30 Management and the Future
11:00 Sesame Street
12:00 Bob McLean
1:00 Woman's Place (CBHT, CBIT only)
1:00 Studio 13 (CBCT only)
1:30 Friendly Giant
1:45 Mon Ami
2:00 All in the Family
2:30 Take 30
3:00 Celebrity Cooks
3:30 Edge of Night
4:00 Forest Rangers
4:30 Vision On
5:00 What's New?
5:30 Partridge Family
6:00 Here Today (CBHT, CBIT only)
6:00 Compass (CBCT only)
7:00 Sports Time-Out (CBHT, CBIT only)
7:00 Doctor in the House (CBCT only)
7:30 Diane Stapley
8:00 Carol Burnett
9:00 Frankie Howerd
9:30 House of Pride
10:00 Watson Report
10:30 Sprockets - "Rodin"/"Ancestors III"
11:00 National
11:20 Special Assignment 
11:30 News
11:45 Movie - Secret World (1969; Jacqueline Bisset, Jean-Francois Vlerick, Giselle Pascal) (CBHT, CBIT only)
11:45 Movie - The Man Who Cried Wolf (1937; Lewis Stone, Barbara Read, Tom Brown) (CBCT only)

CJBR Channel 3 Rimouski, Quebec (SRC)
10:30 Les Oraliens
10:45 En Mouvement
11:00 La Boite a lettres
11:15 Minute Moumoute
11:30 Conseil-express
12:00 Les Recettes de Juliette
12:30 Histoires sans paroles
1:00 Skippy
1:30 Les Coqueluches
2:30 Telejournal
2:35 Femme d'Aujourd'hui
3:30 Cinema - Certains l'aiment... froide (1959; Louis de Funes, Pierre Dudan, Francis Blanche)
5:00 Bobino
5:30 Le Gutenberg
6:00 Lassie
6:30 Le Monde en liberte
7:00 Ce Soir
7:30 Actualites regionales
8:00 Les Berger
8:30 Le Travail a la chaine 
9:00 Cinema - Quelques messieux trop tranquilles (1973; Dani, Michel Galabru, Henri Guybet)
11:00 La Sagouine
11:30 Telejournal et sports
12:00 Boney
1:00 Cinema - Judex (1963; Channing Pollock, Francine Berge, Edith Scob)

CHSJ (CBAT) Channel 4 Saint John / Channel 7 Moncton (CBC)
8:30 Friendly Giant
8:45 Mon Ami
9:00 Ed Allen Time
9:30 Mr. Dressup
10:00 Mr. Piper
10:30 Management and the Future
11:00 Sesame Street
12:00 Bob McLean (first 30 minutes only)
12:30 News
12:35 Hollywood Squares
1:00 Movie - Lord Love a Duck (1966; Roddy McDowall, Tuesday Weld, Lola Albright)
2:30 Take 30
3:00 Celebrity Cooks
3:30 Edge of Night
4:00 Magazine
4:30 Vision On
5:00 Hogan's Heroes
5:30 New Brunswick Today
6:00 News
6:30 Rockford Files
7:30 Match Game
8:00 Carol Burnett
9:00 Movie - Ring Once For Death (1973; Barry Nelson, Nyree Dawn Porter, Michael Jayston)
11:00 National
11:20 News
11:35 Sports of the XXI Olympiad
12:05 Merv Griffin

CBAFT Channel 11 Moncton (SRC)
10:30 Les Oraliens
10:45 En Mouvement
11:00 La Boite a lettres
11:15 Minute Moumoute
11:30 Conseil-express
12:00 Les Recettes de Juliette
12:30 Les Explorateurs du Monde - "Fantastique Ile de Paques"
1:30 Les Coqueluches
2:30 Telejournal
2:35 Femme d'Aujourd'hui
3:30 Cinema - Certains l'aiment... froide (1959; Louis de Funes, Pierre Dudan, Francis Blanche)
5:00 Bobino
5:30 Le Gutenberg
6:00 Profil
6:30 Nouvelles
7:00 Telejournal
7:30 La Sagouine
8:00 Robinson Suisse
8:30 Le Travail a la chaine 
9:00 Cinema - Quelques messieux trop tranquilles (1973; Dani, Michel Galabru, Henri Guybet)
11:00 Histoires sans paroles
11:30 Telejournal et sports
12:00 Boney
1:00 Cinema - Judex (1963; Channing Pollock, Francine Berge, Edith Scob)

CKCD Channel 7 Campbellton / Channel 12 Upsalquitch Lake (CBC, CTV)
9:00 Gilligan's Island
9:30 Mr. Dressup
10:00 Romper Room
10:30 Kareen's Yoga
11:00 Sesame Street
12:00 Joyce Davidson
12:30 Flintstones - "The Great Gazoo"
1:00 Movie - Flame of the Islands (1956; Yvonne De Carlo, Howard Duff, Zachary Scott)
2:30 Take 30
3:00 Celebrity Cooks
3:30 Edge of Night
4:00 Forest Rangers
4:30 Vision On
5:00 What's New?
5:30 New Brunswick Today
6:00 News
6:30 Price is Right
7:00 Doc
7:30 Diane Stapley
8:00 Carol Burnett
9:00 Frankie Howerd
9:30 House of Pride
10:00 Watson Report
10:30 Peep Show
11:00 National
11:20 Special Assignment
11:30 News
11:35 Bionic Woman - "Jaime's Mother"

WLBZ Channel 2 Bangor (NBC)
7:50 Farm Programme
7:55 First Radio Parish Church
8:00 Today
10:00 My Backyard
10:30 Dialing For Dollars
11:00 Celebrity Sweepstakes
11:30 High Rollers
12:00 Wheel of Fortune
12:30 Hollywood Squares
1:00 Magnificent Marble Machine
1:30 Take My Advice
1:55 News
2:00 Dialing For Dollars
2:30 Days of Our Lives
3:30 Doctors
4:00 Another World
5:00 Somerset
5:30 Brady Bunch
6:00 Partridge Family
6:30 Adam-12
7:00 News
7:30 NBC News
8:00 Ironside
9:00 Mac Davis
10:00 Movie - Two People (1974; Peter Fonda, Lindsay Wagner, Estelle Parsons)
12:00 News
12:30 Tonight Show (with guests Ray Charles, Orson Bean, Arthur Ashe, and George Gobel)

WEMT (WVII) Channel 7 Bangor (ABC)
11:00 PTL Club
1:00 Let's Make a Deal
1:30 All My Children
2:00 Ryan's Hope
2:30 Rhyme and Reason
3:00 $20,000 Pyramid
3:30 Neighbours
4:00 General Hospital
4:30 One Life to Live
5:00 Edge of Night
5:30 Beverly Hillbillies
6:00 Happy Days
6:30 News
7:00 ABC News
7:30 Hogan's Heroes
8:00 I Dream of Jeannie
8:30 Soul's Harbour
9:00 Welcome Back, Kotter
9:30 Barney Miller - "The Lay-Off"
10:00 Streets of San Francisco - "No Place to Hide"
11:00 Harry O - "Shades"
12:00 News
12:30 Mannix 
1:30 Magician - "Illusion in Terror

WAGM Channel 8 Presque Isle (CBS, NBC, ABC)
8:00 Today
10:00 Captain Kangaroo
11:00 Price is Right
12:00 Gambit
12:30 Love of Life
1:00 Young and the Restless
1:30 Search For Tomorrow
2:00 Ryan's Hope
2:30 As the World Turns
3:30 Guiding Light
4:00 All in the Family
4:30 Match Game
5:00 Edge of Night
5:30 Mike Douglas
7:00 News
7:30 CBS News
8:00 To Tell the Truth
8:30 Nashville Music
9:00 Billy Graham Crusade
10:00 Hawaii Five-O - "The Case Against McGarrett"
11:00 Barnaby Jones - "Poisoned Pigeon"
12:00 News
12:30 Movie - Mafia (1969; Claudia Cardinale, Franco Nero, Lee J. Cobb)

WMEM Channel 10 Presque Isle / WMED Channel 13 Calais (PBS)
10:00 World of B.J. Vibes
10:15 Ripples
10:30 Letter People
10:45 Picture Book Park
11:00 Word Workers, Inc.
11:15 Cover to Cover
11:30 Primary Art
11:45 Inside Out
12:00 Electric Company
12:30 Sesame Street
1:30 Letter People
1:45 Let's All Sing
2:00 Inside Out
2:15 All About You
2:30 Metric System
2:45 Alive and About
3:15 Self, Inc.
3:30 American Heritage
4:00 Adams Chronicles
5:00 Mister Rogers
5:30 Sesame Street
6:30 Electric Company
7:00 Zoom
7:30 Trains, Tracks, and Trestles
8:00 Maine News
8:30 Martin Agronsky
9:00 Way it Was - "The 1948 Cleveland-Boston World Series"
9:30 Book Beat - "Nightmare"
10:00 Taming of the Shrew
11:30 Woman
12:00 ABC News (WMEM only)

FRIDAY, MARCH 26, 1976

CKCW Channel 2 Moncton, Channel 8 Charlottetown / CJCB Channel 4 Sydney / CJCH Channel 5 Halifax / 
CKLT Channel 9 Saint John (CTV)
7:00 University of the Air
7:30 Trouble With Tracy
8:00 Canada A.M.
10:00 Romper Room
10:30 Kareen's Yoga
11:00 Definition
11:30 It's Your Move
12:00 Joyce Davidson
12:30 Flintstones - "Rip Van Flintstone"
1:00 Movie - Captain Scarlett (1953; Richard Greene, Leonora Amar, Nedrick Young)
2:30 Women's Show (CKCW, CKLT only)
2:30 In Conversation (CJCB, CJCH only)
3:00 Celebrity Dominoes
3:30 What's the Good Word?
4:00 Another World
5:00 Gilligan's Island
5:30 I.D.
6:00 News
6:30 Price is Right
7:00 Rolf Harris
7:30 Bobby Vinton
8:00 Sanford and Son
8:30 McCoy - "Bless the Big Fish"
10:30 Grand Old Country
11:00 Bert D'Angelo, Superstar
12:00 CTV News
12:20 ATV News
12:30 Larry Solway
1:00 Movie - The Nurse Killer (1975; Linda Henning, Lloyd Bochner, Lola Albright)

CBHT Channel 3 Halifax / CBIT Channel 5 Sydney / CBCT Channel 13 Charlottetown (CBC)
9:25 News (CBHT, CBIT only)
9:30 Mr. Dressup
10:00 Mr. Piper
10:30 Management and the Future
11:00 Sesame Street
12:00 Bob McLean
1:00 Afternoon Show (CBHT, CBIT only)
1:00 Studio 13 (CBCT only)
1:30 Friendly Giant
1:45 Mon Ami
2:00 All in the Family
2:30 Take 30
3:00 Celebrity Cooks
3:30 Edge of Night
4:00 Forest Rangers
4:30 Homemade TV
5:00 Young and Just Beginning
5:30 Partridge Family
6:00 Here Today (CBHT, CBIT only)
6:00 Compass (CBCT only)
7:00 Atlantic Week (CBHT, CBIT only)
7:00 Steel (CBCT only)
7:30 Robert Eydeman (CBHT, CBIT only)
7:30 Howie Meeker (CBCT only)
7:45 Mr. Chips (CBCT only)
8:00 Mary Tyler Moore
8:30 M*A*S*H - "Dear Mildred"
9:00 Tommy Hunter
10:00 Police Story
11:00 National
11:20 Special Assignment 
11:30 News
11:45 Movie - Zeigfield Follies (1946; Fred Astaire, Lucille Ball, Lucille Bremer) (CBHT, CBIT only)
11:45 CBCT Late Show (CBCT only)

CJBR Channel 3 Rimouski, Quebec (SRC)
10:30 Les Oraliens
10:45 En Mouvement
11:00 Clak
11:15 Au Jardin de Pierrot
11:30 Conseil-express
12:00 Les Recettes de Juliette
12:30 Les Animaux chez eux
1:00 Mini-Fee
1:30 Les Coqueluches
2:30 Telejournal
2:35 Femme d'Aujourd'hui
3:30 Cinema - Les Oliviers de la justice (1961; Pierre Prothon, Jean Pelegri, Marie Decaitre)
5:00 Bobino
5:30 La Ribouldingue
6:00 Daktari
7:00 Ce Soir
7:30 Actualites regionales
8:00 Symphorien
8:30 Marcus Welby, M.D.
9:30 Lucien Leuwen
10:30 Science-realite
11:00 Dossiers
11:30 Telejournal et sports
12:00 Cinema - Cine-Girl (1969; Juliet Berto, Christine Gueho, Francis Leroi)
1:30 Cinema - Sur ordres du Fuhrer (1969; Frederick Stafford, Van Johnson, Ida Galli)

CHSJ (CBAT) Channel 4 Saint John / Channel 7 Moncton (CBC)
8:30 Friendly Giant
8:45 Mon Ami
9:00 Ed Allen Time
9:30 Mr. Dressup
10:00 Mr. Piper
10:30 Management and the Future
11:00 Sesame Street
12:00 Bob McLean (first 30 minutes only)
12:30 News
12:35 Hollywood Squares
1:00 Movie - A Thousand Clowns (1965; Jason Robards, Barbara Harris, Martin Balsam)
2:30 Take 30
3:00 Celebrity Cooks
3:30 Edge of Night
4:00 Magazine
4:30 Homemade TV
5:00 Hogan's Heroes
5:30 New Brunswick Today
6:00 News
6:30 Space: 1999
7:30 Match Game
8:00 Mary Tyler Moore
8:30 M*A*S*H - "Dear Mildred"
9:00 Tommy Hunter
10:00 Police Story
11:00 National
11:20 News
11:30 Merv Griffin

CBAFT Channel 11 Moncton (SRC)
10:30 Les Oraliens
10:45 En Mouvement
11:00 Clak
11:15 Au Jardin de Pierrot
11:30 Conseil-express
12:00 Les Recettes de Juliette
12:30 Lassie
1:00 Le Monde en liberte
1:30 Les Coqueluches
2:30 Telejournal
2:35 Femme d'Aujourd'hui
3:30 Cinema - Les Oliviers de la justice (1961; Pierre Prothon, Jean Pelegri, Marie Decaitre)
5:00 Bobino
5:30 La Ribouldingue
6:00 En roulant ma boule
6:30 Nouvelles
7:00 Telejournal
7:30 Les Animaux chez eux
8:00 Les Pierrafeu
8:30 Marcus Welby, M.D.
9:30 Lucien Leuwen
10:30 Science-realite
11:00 Dossiers
11:30 Telejournal et sports
12:00 Cinema - Cine-Girl (1969; Juliet Berto, Christine Gueho, Francis Leroi)

CKCD Channel 7 Campbellton / Channel 12 Upsalquitch Lake (CBC, CTV)
9:00 Gilligan's Island
9:30 Mr. Dressup
10:00 Romper Room
10:30 Kareen's Yoga
11:00 Sesame Street
12:00 Joyce Davidson
12:30 Flintstones - "Rip Van Flintstone"
1:00 Movie - Captain Scarlett (1953; Richard Greene, Leonora Amar, Nedrick Young)
2:30 Take 30
3:00 Celebrity Cooks
3:30 Edge of Night
4:00 Forest Rangers
4:30 Homemade TV
5:00 Young and Just Beginning
5:30 New Brunswick Today
6:00 News
6:30 Price is Right
7:00 Rolf Harris
7:30 Bobby Vinton
8:00 Mary Tyler Moore
8:30 M*A*S*H - "Dear Mildred"
9:00 Tommy Hunter
10:00 Lawrence Welk
11:00 National
11:20 News
11:30 McKenzie Valley Pipeline
12:30 Larry Solway
1:00 Movie - The Nurse Killer (1975; Linda Henning, Lloyd Bochner, Lola Albright)

WLBZ Channel 2 Bangor (NBC)
7:50 Farm Programme
7:55 First Radio Parish Church
8:00 Today
10:00 My Backyard
10:30 Dialing For Dollars
11:00 Celebrity Sweepstakes
11:30 High Rollers
12:00 Wheel of Fortune
12:30 Hollywood Squares
1:00 Magnificent Marble Machine
1:30 Take My Advice
1:55 News
2:00 Dialing For Dollars
2:30 Days of Our Lives
3:30 Doctors
4:00 Another World
5:00 Somerset
5:30 Brady Bunch
6:00 Partridge Family
6:30 Adam-12
7:00 News
7:30 NBC News
8:00 Ironside
9:00 Sanford and Son - "Divorce, Sanford Style"
9:30 Bell Telephone Jubilee
11:00 Police Story - "A Community of Victims"
12:00 News
12:30 Tonight Show (with guests Rodney Dangerfield, Rex Reed, Jean Marsh, and Sal Sirella)

WEMT (WVII) Channel 7 Bangor (ABC)
11:00 PTL Club
1:00 Let's Make a Deal
1:30 All My Children
2:00 Ryan's Hope
2:30 Rhyme and Reason
3:00 $20,000 Pyramid
3:30 Neighbours
4:00 General Hospital
4:30 One Life to Live
5:00 Edge of Night
5:30 Beverly Hillbillies
6:00 Happy Days
6:30 News
7:00 ABC News
7:30 Hogan's Heroes
8:00 I Dream of Jeannie
8:30 Match Game
9:00 Donny and Marie
10:00 Movie - The Lords of Flatbush (1974; Perry King, Sylvester Stallone, Henry Winkler)
12:00 News
12:30 Rookies - "Rabbits On the Runway"

WAGM Channel 8 Presque Isle (CBS, NBC, ABC)
8:00 Today
10:00 Captain Kangaroo
11:00 Price is Right
12:00 Gambit
12:30 Love of Life
1:00 Young and the Restless
1:30 Search For Tomorrow
2:00 Ryan's Hope
2:30 As the World Turns
3:30 Guiding Light
4:00 All in the Family
4:30 Match Game
5:00 Edge of Night
5:30 Mike Douglas
7:00 News
7:30 CBS News
8:00 To Tell the Truth
8:30 Today in Agriculture
9:00 Billy Graham Crusade
10:00 Space: 1999
11:00 Police Story - "A Community of Victims"
12:00 News
12:30 Movie - Red Line 7000 (1965; James Caan, Marianna Hill, George Takei)

WMEM Channel 10 Presque Isle / WMED Channel 13 Calais (PBS)
10:00 Images and Things
10:20 Matter of Fiction
10:40 Stories Without Words
11:00 Ripples
11:15 Self, Inc.
11:30 La Machine Magique
11:45 News Machine
12:00 Electric Company
12:30 Sesame Street
1:30 La Machine Magique
1:45 News Machine
2:00 Western Civilisation
2:30 Bread and Butterflies
2:45 Cover to Cover
3:00 World of B.J. Vibes
3:20 Assignment: the World
3:40 Metric System
4:00 Nova
5:00 Mister Rogers
5:30 Sesame Street
6:30 Electric Company
7:00 La Machine Magique
7:15 News Machine
7:30 Antiques
8:00 Maine News
8:30 Evening Edition
9:00 Washington Week in Review
9:30 Wall $treet Week
10:00 Upstairs, Downstairs
11:00 Monty Python's Flying Circus
11:30 Jane Moore
12:00 ABC News (WMEM only)

SATURDAY, MARCH 27, 1976

CKCW Channel 2 Moncton, Channel 8 Charlottetown / CJCB Channel 4 Sydney / CJCH Channel 5 Halifax / 
CKLT Channel 9 Saint John (CTV)
8:00 ATV Funtime (includes Spiderman, Rocket Robin Hood, Littlest Hobo, Max the 2000-Year-Old Mouse, etc.)
10:30 Waterville Gang
11:00 Kidstuff
12:00 Let's Go!
12:30 Funtown
1:30 Tree House
2:00 Horst Koehler
2:30 It's Up to You
3:00 George Hamilton IV
3:30 Outdoor Sportsman
4:00 Greening Up
4:30 International Wrestling
5:30 Wide World of Sports
7:00 ATV Weekend News
8:00 Emergency!
9:00 Movie - Slaughterhouse Five (1972; Michael Sacks, Ron Leibman, Eugene Roche)
11:00 Confrontation
12:00 CTV News
12:20 ATV News
12:30 Larry Solway
1:00 Movie - Husbands (1970; Ben Gazzara, Peter Falk, John Cassavetes)

CBHT Channel 3 Halifax / CBIT Channel 5 Sydney / CBCT Channel 13 Charlottetown (CBC)
9:30 News (CBHT, CBIT only)
9:40 Flintstone Comedy Hour
10:30 Sesame Street
11:30 Peanuts and Popcorn
1:00 Soul Train
2:00 Par 27
2:30 Another Look (CBHT, CBIT only)
2:30 Heritage (CBCT only)
3:00 World Curling Championships
5:30 Sportsweek
6:00 Lost Islands
6:30 Welcome Back, Kotter
7:00 CBC News
7:30 Monty Python's Flying Circus
8:00 Land and Sea
8:30 Phyllis
9:00 NHL Hockey - Buffalo @ Toronto
11:30 Ceilidh
12:00 National
12:15 Provincial Affairs
12:20 News
12:30 Movie - Charade (1963; Cary Grant, Audrey Hepburn, Walter Matthau) (CBHT, CBIT only)
12:30 Movie - The Raven (1963; Vincent Price, Peter Lorre, Boris Karloff) (CBCT only)

CJBR Channel 3 Rimouski, Quebec (SRC)
10:00 Sesame
10:30 Roquet Belles Oreilles
11:00 Les Espiegles rient
11:30 Monsieur Rosee
12:00 La Compagnie de la mouette bleue
12:30 Genies en Herbe
1:00 Heros du Samedi
2:00 Sportheque
3:00 Femme d'Aujourd'hui
4:00 Technoflash
4:30 Cine-Jeunesse - "La Princesse orgueilleuse"
6:00 Bagatelle
7:00 L'Imagination au galop
7:30 Telejournal
7:40 Nouvelles du sport
7:50 La Politique Federale
8:00 Lise Lib
9:00 LNH Hockey - Kansas City @ Montreal
11:30 Telejournal et sports
12:00 Cinema - Un Conde (1971; Gianni Garko, Michel Bouquet, Francoise Fabian)
1:30 Cinema - L'Invitation (1973; Jean-Luc Bideau, Francois Simon, Jean Champion)

CHSJ (CBAT) Channel 4 Saint John / Channel 7 Moncton (CBC)
8:00 Nic and Pic
8:30 Hi Diddle Day
9:00 Miss Ann
10:00 Circle Square
10:30 Adventures of the Lone Ranger
12:00 Movie - Vagabond King (1956; Kathryn Grayson, Oreste Kirkop, Rita Moreno)
1:30 Onedin Line
2:30 Scintillating Science
3:00 World Curling Championships
5:30 Howie Meeker
5:45 Cartoon Theatre
6:00 Lost Islands
6:30 Welcome Back, Kotter
7:00 Water World
7:30 Hawaii Five-O
8:30 Phyllis
9:00 NHL Hockey - Buffalo @ Toronto
11:30 Ceilidh
12:00 National
12:15 Final Report
12:25 Movie - The Man Who Could Cheat Death (1959; Anton Diffring, Hazel Court, Christopher Lee)

CBAFT Channel 11 Moncton (SRC)
10:00 Sesame
10:30 Roquet Belles Oreilles
11:00 Les Espiegles rient
11:30 Monsieur Rosee
12:00 La Compagnie de la mouette bleue
12:30 Genies en Herbe
1:00 Heros du Samedi
2:00 Sportheque
3:00 Femme d'Aujourd'hui
4:00 Technoflash
4:30 Cine-Jeunesse - "La Princesse orgueilleuse"
6:00 Bagatelle
7:00 L'Imagination au galop
7:30 Telejournal
7:40 Nouvelles du sport
7:50 La Politique Federale 
8:00 Lise Lib
9:00 LNH Hockey - Kansas City @ Montreal
11:30 Telejournal et sports
12:00 Cinema - Un Conde (1971; Gianni Garko, Michel Bouquet, Francoise Fabian)

CKCD Channel 7 Campbellton / Channel 12 Upsalquitch Lake (CBC, CTV)
8:00 ATV Funtime (includes Spiderman, Rocket Robin Hood, Littlest Hobo, Max the 2000-Year-Old Mouse, etc.)
10:30 Waterville Gang
11:00 Kidstuff
12:00 Let's Go!
12:30 Funtown
1:30 Tree House
2:00 Horst Koehler
2:30 It's Up to You
3:00 World Curling Championships
5:30 Sportsweek
6:00 Lost Islands
6:30 Welcome Back, Kotter
7:00 ATV Weekend News
8:00 Emergency!
9:00 NHL Hockey - Buffalo @ Toronto
11:30 Ceilidh
12:00 National
12:15 Film
12:20 ATV News
12:30 Larry Solway
1:00 Movie - Husbands (1970; Ben Gazzara, Peter Falk, John Cassavetes)

WLBZ Channel 2 Bangor (NBC)
9:00 Emergency Plus 4
9:30 Josie and the Pussycats
10:00 Secret Lives of Waldo Kitty
10:30 Pink Panther
11:00 Land of the Lost
11:30 Run, Joe, Run
12:00 Return to the Planet of the Apes
12:30 Westwind
1:00 Jetsons
1:30 Tennis - American Airlines Tournament
3:00 College Basketball - Rutgers @ Michigan
5:00 College Basketball - Indiana @ University of California, Los Angeles)
7:00 On the Line - "Quit Smoking Day"
7:30 NBC News
8:00 Wild Kingdom
8:30 New Candid Camera
9:00 Emergency! - "Equipment"
10:00 Movie - Hickey and Boggs (1972; Bill Cosby, Robert Culp, Ta-Ronce Allen)
12:00 Irish Rovers
12:30 ITA Track

WEMT (WVII) Channel 7 Bangor (ABC)
9:00 Hong Kong Phooey
9:30 Tom and Jerry/Grape Ape
10:30 New Adventures of Gilligan
11:00 Super-Friends
12:00 Speed Buggy
12:30 Oddball Couple
1:00 Lost Saucer
1:30 American Bandstand
2:30 Call it Macaroni
3:00 Polo
3:30 All-Star Wrestling
4:30 Pro-Bowlers Tour
6:00 Wide World of Sports
7:30 ABC News
8:00 Dawn Student Bible Series
8:30 James Robinson Presents
9:00 Almost Anything Goes
10:00 Rona Barrett Looks at the Oscars
11:00 Bert D'Angelo, Superstar - "A Noise in the Streets"
12:00 Stacey's Country Jamboree

WAGM Channel 8 Presque Isle (CBS, NBC, ABC)
9:00 Pebbles and Bamm-Bamm
9:30 Bugs Bunny/Road Runner Hour
10:30 Scooby-Doo
11:00 Shazam!/Isis
12:00 Far-Out Space Nuts
12:30 Ghost-Busters
1:00 Valley of the Dinosaurs
1:30 Fat Albert and the Cosby Kids
2:00 Children's Film Festival - "Me and You, Kangaroo"
3:00 To Be Announced
4:00 Water World
4:30 Pro-Bowlers Tour
6:00 Wide World of Sports
7:30 CBS News
8:00 Lawrence Welk
9:00 Movie - Pinocchio (1976; Sandy Duncan, Danny Kaye, Clive Revill)
10:30 Bob Newhart - "Fathers and Sons and Mothers"
11:00 Carol Burnett
12:00 News
12:15 To Be Announced
12:30 ITA Track

WMEM Channel 10 Presque Isle / WMED Channel 13 Calais (PBS)
9:00 Sesame Street
10:00 Electric Company
10:30 Mister Rogers
11:00 Sesame Street
12:00 La Machine Magique
12:15 News Machine
12:30 Zoom
5:00 Sesame Street
6:00 Mister Rogers
6:30 Nova
7:30 Consumer Survival Kit
8:00 Maine Week
8:30 Agronsky and Company
9:00 Our Story
9:30 Great Performances - "Dance in America: Sue's Leg"
10:30 Sing, America, Sing

SUNDAY, MARCH 28, 1976

CKCW Channel 2 Moncton, Channel 8 Charlottetown / CJCB Channel 4 Sydney / CJCH Channel 5 Halifax / 
CKLT Channel 9 Saint John (CTV)
8:30 University of the Air
9:30 Children's Special
11:30 Rex Humbard
12:30 Mass For Shut-ins
1:00 Day of Discovery
1:30 Faith and Music
2:00 Oral Roberts
2:30 Garner Ted Armstrong
3:00 Agape
3:30 Norm Perry
4:30 Showbiz
5:00 Lawrence Welk
6:00 Untamed World
6:30 Question Period
7:00 Truth or Consequences
7:30 Ryan's Fancy
8:00 Six Million Dollar Man - "The Wolf Boy"
9:00 Sonny and Cher (with guests the Smothers Brothers and Debbie Reynolds)
10:00 Kojak - "Be Careful What You Pray For"
11:00 Human Journey - "Creative Spirit"
12:00 CTV News
12:20 News
12:30 Larry Solway

CBHT Channel 3 Halifax / CBIT Channel 5 Sydney / CBCT Channel 13 Charlottetown (CBC)
10:20 News (CBHT, CBIT only)
10:30 Klahanie
11:00 Meeting Place
12:00 Follyfoot
12:30 Living Tomorrow
12:45 A Way Out
1:00 Money-Makers
1:30 Country Canada
2:00 Music to See
2:30 Hymn Sing
3:00 Walt Disney - "Disneyland: From the Pirates of the Caribbean to the World of Tomorrow"
4:00 World Curling Championships
6:30 Sportsweek
7:00 Beachcombers - "The Big Tow"
7:30 John Denver and Friend
8:30 Performance - "An Enemy of the People"
10:00 Marketplace
10:30 Ombudsman
11:00 CBC News
11:15 Nation's Business
11:20 News
11:30 Hawaii Five-O

CJBR Channel 3 Rimouski, Quebec (SRC)
10:00 Sesame
10:30 Les Contes de la Rive
10:45 L'Evangile en papier
11:00 Le Jour du Seigneur
12:00 Encore Debout
12:30 2,000 ans apres Jesus Christ
1:00 La Semaine Verte - "Les Fromages speciaux"
2:00 Second Regard
3:00 L'Heure des quilles
4:00 Univers des sports
5:30 La Francophonissme
7:00 La Question
7:30 Telejournal
7:40 Nouvelles du sport
7:50 La Politique Provinciale
8:00 La Petite patrie
8:30 Les Beaux Dimanches
9:30 Les Beaux Dimanches - "La Pavillon des cancereux: 2e partie"
10:50 Les Beaux Dimanches - "Les Interminables treize secondes"
11:50 Telejournal et sports
12:25 Cinema - Un vieil homme etrange (1969; V. Smeral, J. Adamira)

CHSJ (CBAT) Channel 4 Saint John / Channel 7 Moncton (CBC)
7:00 Church Today
7:30 Old-Time Gospel Hour
8:30 Master's Touch
9:00 Jimmy Swaggart
9:30 Rex Humbard
10:30 Crossroads
11:00 Meeting Place
12:00 Topic
12:30 What's New For You?
1:00 New Life
1:30 Country Canada
2:00 Camerata
2:30 Hymn Sing
3:00 Walt Disney - "Disneyland: From the Pirates of the Caribbean to the World of Tomorrow"
4:00 World Curling Championships
6:30 Sportsweek
7:00 Beachcombers - "The Big Tow"
7:30 John Denver and Friend
8:30 Performance - "An Enemy of the People"
10:00 Marketplace
10:30 Ombudsman
11:00 CBC News
11:15 Nation's Business
11:20 Final Report
11:35 Atlantic Week

CBAFT Channel 11 Moncton (SRC)
10:00 Sesame
10:30 Les Contes de la Rive
10:45 L'Evangile en papier
11:00 Le Jour du Seigneur
12:00 Initiation a la musique - "Les Instruments a vent"
1:00 La Semaine Verte - "Les Fromages speciaux"
2:00 Second Regard
3:00 L'Heure des quilles
4:00 Univers des sports
5:30 La Francophonissme
7:00 La Question
7:30 Telejournal
7:40 Nouvelles du sport
7:50 La Politique Provinciale
8:00 La Petite patrie
8:30 Les Beaux Dimanches
9:30 Les Beaux Dimanches - "La Pavillon des cancereux: 2e partie"
10:50 Les Beaux Dimanches - "Les Interminables treize secondes"
11:50 Telejournal et sports
12:25 Cinema - Un vieil homme etrange (1969; V. Smeral, J. Adamira)

CKCD Channel 7 Campbellton / Channel 12 Upsalquitch Lake (CBC, CTV)
10:30 Faith and Music
11:00 Meeting Place
12:00 Rex Humbard
1:00 Day of Discovery
1:30 Country Canada
2:00 Oral Roberts
2:30 Garner Ted Armstrong
3:00 Walt Disney - "Disneyland: From the Pirates of the Caribbean to the World of Tomorrow"
4:00 World Curling Championships
6:30 Sportsweek
7:00 Beachcombers - "The Big Tow"
7:30 John Denver and Friend
8:30 Performance - "An Enemy of the People"
10:00 Marketplace
10:30 Ombudsman
11:00 CBC News
11:15 Nation's Business
11:20 News
11:30 Headline Hunters
12:00 Ryan's Fancy

WLBZ Channel 2 Bangor (NBC)
11:00 146th Annual World Conference
1:00 Religious Town Hall
1:30 Meet the Press
2:00 Grandstand
5:00 Tennis - American Airlines Tournament
7:00 Porter Wagoner
7:30 NBC News
8:00 Walt Disney - "Dad, Can I Borrow the Car?"
9:00 Ellery Queen - "The Adventure of Veronica's Veils"
10:00 McCoy - "Bless the Big Fish"
12:00 Maine Edition
12:15 Tangents - "Maine Antiques, Collectors, and Auctions"

WEMT (WVII) Channel 7 Bangor (ABC)
8:30 Liberty Church
9:00 International Voice of Victory
9:30 Pastor Ronnie Libby
10:30 Rex Humbard
11:30 Groovie Goolies
12:00 These Are the Days
12:30 Make a Wish
1:00 Issues and Answers
1:30 News Conference
2:00 Curly O'Brien
3:00 Superteams
4:30 American Sportsman
5:30 Wide World of Sports
7:00 Hee-Haw
8:00 Irwin Allen's Swiss Family Robinson - "The Devils"
9:00 Six Million Dollar Man - "The Wolf Boy"
10:00 Movie - The Valachi Papers (1972; Charles Bronson, Lino Ventura, Jill Ireland)
12:25 News
12:40 PTL Club

WAGM Channel 8 Presque Isle (CBS, NBC, ABC)
8:45 Treehouse Club
9:15 Rex Humbard
10:15 Sacred Heart
10:30 Day of Discovery
11:00 Old-Time Gospel Hour
12:00 Follow-Up
12:30 Face the Nation
1:00 It is Written
1:30 Meet the Press
2:00 Insight
2:30 To Be Announced
3:00 NBA Basketball - Buffalo @ Washington
5:30 Golf - Sea Pines Heritage Classic
7:00 Friends of Man
7:30 CBS News
8:00 Walt Disney - "Dad, Can I Borrow the Car?"
9:00 Six Million Dollar Man - "The Wolf Boy"
10:00 McCoy - "Bless the Big Fish"
12:00 News
12:15 Sammy and Company

WMEM Channel 10 Presque Isle / WMED Channel 13 Calais (PBS)
5:00 Third Testament - "St. Augustine"
6:00 Family at War
7:00 Black Journal
7:30 Valiant Years
8:00 Adams Chronicles
9:00 Nova - "What Time is Your Body?"
10:00 Upstairs, Downstairs - "Peace Out of Pain"
11:00 Bill Moyers Journal - "The Work Ethic: Pt. 2"

MONDAY, MARCH 29, 1976

CKCW Channel 2 Moncton, Channel 8 Charlottetown / CJCB Channel 4 Sydney / CJCH Channel 5 Halifax / 
CKLT Channel 9 Saint John (CTV)
7:00 University of the Air - "Man and Resources"
7:30 Trouble With Tracy - "Doug Tries to Get Rid of Mother"
8:00 Canada A.M.
10:00 Romper Room
10:30 Kareen's Yoga
11:00 Definition
11:30 It's Your Move
12:00 Joyce Davidson
12:30 Flintstones - "The Gravelberry Pie King"
1:00 Movie - The Extraordinary Seaman (1969; David Niven, Faye Dunaway, Alan Alda)
2:30 Women's Show (CKCW, CKLT only)
2:30 In Conversation (CJCB, CJCH only)
3:00 Celebrity Dominoes
3:30 What's the Good Word?
4:00 Another World
5:00 Gilligan's Island
5:30 Spring Fashion '76
6:00 News
6:30 Price is Right
7:00 Good Times
7:30 Movie - Going Home (1971; Robert Mitchum, Brenda Vaccaro, Jan-Michael Vincent)
9:30 Maude - "The Split"
10:00 Joe Forrester - "Girl On a String"
11:00 Pig N' Whistle
11:30 One Day at a Time
12:00 CTV News
12:20 ATV News
12:30 Larry Solway

CBHT Channel 3 Halifax / CBIT Channel 5 Sydney / CBCT Channel 13 Charlottetown (CBC)
9:25 News (CBHT, CBIT only)
9:30 Mr. Dressup
10:00 Mr. Piper
10:30 Dusty's Trail
11:00 Sesame Street
12:00 Bob McLean
1:00 Afternoon Show (CBHT, CBIT only)
1:00 Studio 13 (CBCT only)
1:30 Friendly Giant
1:45 Mon Ami
2:00 All in the Family
2:30 Take 30
3:00 Celebrity Cooks
3:30 Edge of Night
4:00 Forest Rangers
4:30 Canadian Brass Special
5:00 Hi Diddle Day
5:30 Partridge Family
6:00 Here Today (CBHT, CBIT only)
6:00 Compass (CBCT only)
7:00 Reach For the Top
7:30 Showcase
8:00 Rhoda - "Ida's Doctor"
8:30 Front Page Challenge
9:00 All in the Family - "Archie the Donor"
9:30 Chico and the Man - "The Disappearance"
10:00 Survival
11:00 Academy Awards
1:30 National
1:50 News

CJBR Channel 3 Rimouski, Quebec (SRC)
10:30 Les Oraliens
10:45 En Mouvement
11:00 Du Soleil a 5 cents
11:15 Au Jardin de Pierrot
11:30 Conseil-express
12:00 Les Recettes de Juliette
12:30 Noelle aux quatre vents
1:00 Les Aventures de Monsieur Magoo
1:30 Les Coqueluches
2:30 Telejournal
2:35 Femme d'Aujourd'hui
3:30 Cinema - Vivre en paix (1947; Aldo Fabrizi, Gar Moore, John Kitzmiller)
5:00 Bobino
5:30 Fanfreluche
6:00 Salto Mortale
7:00 Ce Soir
7:30 Actualites regionales
8:00 Quelle famille
8:30 Magazine Olympique
9:00 Y'a pas de probleme?
9:30 Avec le temps
10:00 Columbo - "Poids mort"
11:30 Telejournal et sports
12:00 La Feuille d'erable
1:00 Les Aventures de Lagardere

CHSJ (CBAT) Channel 4 Saint John / Channel 7 Moncton (CBC)
8:30 Friendly Giant
8:45 Mon Ami
9:00 Ed Allen Time
9:30 Mr. Dressup
10:00 Mr.Piper
10:30 To Be Announced
11:00 Sesame Street
12:00 Bob McLean (first 30 minutes only)
12:30 News
12:35 Hollywood Squares
1:00 Movie - More Dead Than Alive (1969; Clint Walker, Vincent Price, Anne Francis)
2:30 Take 30
3:00 Celebrity Cooks
3:30 Edge of Night
4:00 Magazine
4:30 Canadian Brass Special
5:00 Hogan's Heroes
5:30 New Brunswick Today
6:00 News
6:30 Little House On the Prairie
7:30 Match Game
8:00 Rhoda - "Ida's Doctor"
8:30 Front Page Challenge
9:00 All in the Family - "Archie the Donor"
9:30 Chico and the Man
10:00 Man and the City
11:00 Academy Awards
1:30 National
1:50 Final Report

CBAFT Channel 11 Moncton (SRC)
10:30 Les Oraliens
10:45 En Mouvement
11:00 Du Soleil a 5 cents
11:15 Au Jardin de Pierrot
11:30 Conseil-express
12:00 Les Recettes de Juliette
12:30 Daktari
1:30 Les Coqueluches
2:30 Telejournal
2:35 Femme d'Aujourd'hui
3:30 Cinema - Vivre en paix (1947; Aldo Fabrizi, Gar Moore, John Kitzmiller)
5:00 Bobino
5:30 Fanfreluche
6:00 Noelle aux quatre vents
6:30 Nouvelles
7:00 Telejournal
7:30 Les Aventures de Monsieur Magoo
8:00 Quelle famille
8:30 Magazine Olympique
9:00 Y'a pas de probleme?
9:30 Avec le temps
10:00 Columbo - "Poids mort"
11:30 Telejournal et sports
12:00 La Feuille d'erable
1:00 Les Aventures de Lagardere

CKCD Channel 7 Campbellton / Channel 12 Upsalquitch Lake (CBC, CTV)
9:00 Gilligan's Island
9:30 Mr. Dressup
10:00 Romper Room
10:30 Kareen's Yoga
11:00 Sesame Street
12:00 Joyce Davidson
12:30 Flintstones - "The Gravelberry Pie King"
1:00 Movie - The Extraordinary Seaman (1969; David Niven, Faye Dunaway, Alan Alda)
2:30 Take 30
3:00 Celebrity Cooks
3:30 Edge of Night
4:00 Forest Rangers
4:30 Canadian Brass Special
5:00 Hi Diddle Day
5:30 New Brunswick Today
6:00 News
6:30 Price is Right
7:00 Good Times
7:30 Maude - "The Split"
8:00 Rhoda - "Ida's Doctor"
8:30 Front Page Challenge
9:00 All in the Family - "Archie the Donor"
9:30 Chico and the Man
10:00 Norm Perry
11:00 Academy Awards
1:30 National
1:50 News

WLBZ Channel 2 Bangor (NBC)
7:50 Farm Programme
7:55 First Radio Parish Church
8:00 Today
10:00 My Backyard
10:30 Dialing For Dollars
11:00 Celebrity Sweepstakes
11:30 High Rollers
12:00 Wheel of Fortune
12:30 Hollywood Squares
1:00 Magnificent Marble Machine
1:30 Take My Advice
2:00 News
2:05 Dialing For Dollars
2:30 Days of Our Lives
3:30 Doctors
4:00 Another World
5:00 Somerset
5:30 Brady Bunch
6:00 Partridge Family
6:30 Adam-12
7:00 News
7:30 NBC News
8:00 Ironside
9:00 College Basketball - NCAA Play-Off Game
11:00 Jigsaw John - "Eclipse"
12:00 News
12:30 Tonight Show (with guest host David Brenner and guests Joan Rivers, Lola Falana, and Dale Alexander)

WEMT (WVII) Channel 7 Bangor (ABC)
11:00 PTL Club
1:00 Let's Make a Deal
1:30 All My Children
2:00 Ryan's Hope
2:30 Rhyme and Reason
3:00 $20,000 Pyramid
3:30 Neighbours
4:00 General Hospital
4:30 One Life to Live
5:00 Edge of Night
5:30 Beverly Hillbillies
6:00 Happy Days
6:30 News
7:00 ABC News
7:30 Hogan's Heroes
8:00 I Dream of Jeannie
8:30 Hollywood Squares
9:00 On the Rocks - "I'll Never Forget What's Her Name"
9:30 Good Heavens - "See Jane Run"
10:00 John Denver
11:00 Academy Awards

WAGM Channel 8 Presque Isle (CBS, NBC, ABC)
8:00 Today
10:00 Captain Kangaroo
11:00 Price is Right
12:00 Gambit
12:30 Love of Life
1:00 Young and the Restless
1:30 Search For Tomorrow
2:00 Ryan's Hope
2:30 As the World Turns
3:30 Guiding Light
4:00 All in the Family
4:30 Match Game
5:00 Edge of Night
5:30 Mike Douglas
7:00 News
7:30 CBS News
8:00 To Tell the Truth
8:30 America
9:00 Rhoda - "Ida's Doctor"
9:30 Phyllis - "Bess, is You a Woman Now?"
10:00 John Denver and Friend
11:00 Academy Awards
1:30 Movie - The Walking Stick (1970; David Hemmings, Samantha Eggar, Emlyn Williams) (joined in progress after Academy Awards)

WMEM Channel 10 Presque Isle / WMED Channel 13 Calais (PBS)
10:00 American Heritage
10:30 Uncle Smiley
10:45 Self, Inc.
11:00 Many Americans
10:20 Matter of Fact
11:40 Metric System
12:00 Electric Company
12:30 Sesame Street
1:30 Word Workers, Inc.
1:45 Picture Book Park
2:00 Self, Inc.
2:15 Cover to Cover
2:30 Ripples
2:45 Uncle Smiley
3:00 Matter of Fact
3:20 Images and Things
3:40 Self, Inc.
4:00 Teaching Children With Special Needs
4:30 Play Chess
5:00 Mister Rogers
5:30 Sesame Street
6:30 Electric Company
7:00 Hodgepodge Lodge
7:30 How Do Your Children Grow?
8:00 Bill Moyers Journal
9:00 Energy: A Tri-State Review
11:00 Firing Line
12:00 ABC News (WMEM only)

TUESDAY, MARCH 30, 1976

CKCW Channel 2 Moncton, Channel 8 Charlottetown / CJCB Channel 4 Sydney / CJCH Channel 5 Halifax / 
CKLT Channel 9 Saint John (CTV)
7:00 University of the Air - "Animal Behaviour"
7:30 Trouble With Tracy - "Doug Gets Sued For False Arrest"
8:00 Canada A.M.
10:00 Romper Room
10:30 Kareen's Yoga
11:00 Definition
11:30 It's Your Move
12:00 Joyce Davidson
12:30 Flintstones - "The Stonefinger Caper"
1:00 Movie - Sol Madrid (1968; David McCallum, Stella Stevens, Telly Savalas)
2:30 Women's Show (CKCW, CKLT only)
2:30 In Conversation (CJCB, CJCH only)
3:00 Celebrity Dominoes
3:30 What's the Good Word?
4:00 Another World
5:00 Gilligan's Island
5:30 I.D.
6:00 News
6:30 Price is Right
7:00 Jeffersons
7:30 Rich Little
8:30 John Allan Cameron
9:00 Cannon
10:00 Rookies - "Journey to Oblivion"
11:00 Sweeney - "The Taste of Fear"
12:00 CTV News
12:20 ATV News
12:30 Larry Solway

CBHT Channel 3 Halifax / CBIT Channel 5 Sydney / CBCT Channel 13 Charlottetown (CBC)
9:25 News (CBHT, CBIT only)
9:30 Mr. Dressup
10:00 Canadian Schools
10:30 Dusty's Trail (CBHT, CBIT only)
10:30 Energy Days: Prince Edward Island Legislature (CBCT only)
11:00 Sesame Street (CBHT, CBIT only)
12:00 Bob McLean (CBHT, CBIT only)
12:30 Regional Programming (CBCT only)
1:00 Heritage (CBHT, CBIT only)
1:00 Studio 13 (CBCT only)
1:30 Friendly Giant
1:45 Mon Ami
2:00 All in the Family (CBHT, CBIT only)
2:00 Energy Days: Prince Edward Island Legislature (CBCT only)
2:30 Take 30 (CBHT, CBIT only)
3:00 Celebrity Cooks (CBHT, CBIT only)
3:30 Edge of Night (CBHT, CBIT only)
4:00 Forest Rangers (CBHT, CBIT only)
4:30 Electric Company (CBHT, CBIT only)
5:00 Just For Fun
5:30 Partridge Family
6:00 Here Today (CBHT, CBIT only)
6:00 Compass (CBCT only)
7:00 Barney Miller
7:30 Celebration
8:00 Happy Days - "Dance Contest"
8:30 This is the Law
9:00 Toronto Symphony in Concert
10:00 Intent to Murder
11:00 National
11:20 Special Assignment 
11:30 News
11:45 Movie - Julius Caesar (1950; Harold Tasker, Charlton Heston, David Bradley) (CBHT, CBIT only)
11:45 Movie - The Private Life of Don Juan (1934; Douglas Fairbanks, Merle Oberon, Bruce Winston) (CBCT only)

CJBR Channel 3 Rimouski, Quebec (SRC)
10:30 Les Oraliens
10:45 En Mouvement
11:00 Les Chiboukis
11:15 Minute Moumoute
11:30 Conseil-express
12:00 Les Recettes de Juliette
12:30 Images du Canada
1:00 Les Enfants de l'Archipel
1:30 Les Coqueluches
2:30 Telejournal
2:35 Femme d'Aujourd'hui (duree exceptionnelle: 2 heures et demie)
5:00 Bobino
5:30 Le Grenier
6:00 Daniel Boone
7:00 Ce Soir
7:30 Actualites regionales
8:00 Monde merveilleux de Disney
9:00 La P'tite Semaine
9:30 Vedettes en direct
10:00 Rue des Pignons
10:30 Le 60
11:30 Telejournal et sports
12:00 Rencontres
12:30 Propos et confidences
1:00 Les Grandes batailles du passe

CHSJ (CBAT) Channel 4 Saint John / Channel 7 Moncton (CBC)
8:00 Friendly Giant
8:15 Mon Ami
8:30 Ed Allen Time
9:00 Mr. Dressup
9:30 Nova Scotia Schools
10:00 Canadian Schools
10:30 Nova Scotia Schools
11:00 Sesame Street
12:00 Bob McLean (first 30 minutes only)
12:30 News
12:35 Hollywood Squares
1:00 Movie - Matchless (1967; Patrick O'Neal, Ira von Furstenberg, Donald Pleasence)
2:30 Take 30
3:00 Celebrity Cooks
3:30 Edge of Night
4:00 Magazine
4:30 Magic Lie
5:00 Hogan's Heroes
5:30 New Brunswick Today
6:00 News
6:30 Hollywood Squares
7:00 Barney Miller
7:30 Match Game
8:00 Happy Days - "Dance Contest"
8:30 This is the Law
9:00 Toronto Symphony in Concert
10:00 Intent to Murder
11:00 National
11:20 News
11:35 I Saw That
12:05 Merv Griffin (with guest Rodney Dangerfield)

CBAFT Channel 11 Moncton (SRC)
10:30 Les Oraliens
10:45 En Mouvement
11:00 Les Chiboukis
11:15 Minute Moumoute
11:30 Conseil-express
12:00 Les Recettes de Juliette
12:30 Salto Mortale
1:30 Les Coqueluches
2:30 Telejournal
2:35 Femme d'Aujourd'hui (duree exceptionnelle: 2 heures et demie)
5:00 Bobino
5:30 Le Grenier
6:00 En famille
6:30 Nouvelles
7:00 Telejournal
7:30 Images du Canada
8:00 Monde merveilleux de Disney
9:00 La P'tite Semaine
9:30 Vedettes en direct
10:00 Rue des Pignons
10:30 Le 60
11:30 Telejournal et sports
12:00 Rencontres
12:30 Propos et confidences
1:00 Les Grandes batailles du passe

CKCD Channel 7 Campbellton / Channel 12 Upsalquitch Lake (CBC, CTV)
9:00 Mr. Dressup
9:30 Gilligan's Island
10:00 Canadian Schools
10:30 Kareen's Yoga
11:00 Sesame Street
12:00 Joyce Davidson
12:30 Flintstones - "The Stonefinger Caper"
1:00 Movie - Sol Madrid (1968; David McCallum, Stella Stevens, Telly Savalas)
2:30 Take 30
3:00 Celebrity Cooks
3:30 Edge of Night
4:00 Forest Rangers
4:30 Electric Company
5:00 Just For Fun
5:30 New Brunswick Today
6:00 News
6:30 Price is Right
7:00 Jeffersons
7:30 Celebration
8:00 Happy Days - "Dance Contest"
8:30 This is the Law
9:00 Toronto Symphony in Concert
10:00 Intent to Murder
11:00 National
11:20 Special Assignment 
11:30 News
11:35 Movie - Going Home (1971; Robert Mitchum, Brenda Vaccaro, Jan-Michael Vincent)

WLBZ Channel 2 Bangor (NBC)
7:50 Farm Programme
7:55 First Radio Parish Church
8:00 Today
10:00 Tangents - "The Maine Press"
11:00 Celebrity Sweepstakes
11:30 High Rollers
12:00 Wheel of Fortune
12:30 Hollywood Squares
1:00 Magnificent Marble Machine
1:30 Take My Advice
1:55 News
2:00 Dialing For Dollars
2:30 Days of Our Lives
3:30 Doctors
4:00 Another World
5:00 Somerset
5:30 Brady Bunch
6:00 Partridge Family
6:30 Adam-12
7:00 News
7:30 NBC News
8:00 Ironside
9:00 Red Badge of Courage
10:30 Liberty
12:00 News
12:30 Tonight Show (with guests Ann Margret, Eydie Gorme, Pat Boone, and Dr. Keith Sehmert)

WEMT (WVII) Channel 7 Bangor (ABC)
11:00 PTL Club
1:00 Let's Make a Deal
1:30 All My Children
2:00 Ryan's Hope
2:30 Rhyme and Reason
3:00 $20,000 Pyramid
3:30 Neighbours
4:00 General Hospital
4:30 One Life to Live
5:00 Edge of Night
5:30 Beverly Hillbillies
6:00 Happy Days
6:30 News
7:00 ABC News
7:30 Hogan's Heroes
8:00 I Dream of Jeannie
8:30 Animal World
9:00 Happy Days - "Three On a Porch"
9:30 Laverne and Shirley - "It's the Water"
10:00 Rookies - "Journey to Oblivion"
11:00 Family - "A Right and Proper Good-Bye"
12:00 News
12:30 Tuesday Mystery - "Who Killed Lamb?

WAGM Channel 8 Presque Isle (CBS, NBC, ABC)
8:00 Today
10:00 Captain Kangaroo
11:00 Price is Right
12:00 Gambit
12:30 Love of Life
1:00 Young and the Restless
1:30 Search For Tomorrow
2:00 Ryan's Hope
2:30 As the World Turns
3:30 Guiding Light
4:00 All in the Family
4:30 Match Game
5:00 Edge of Night
5:30 Mike Douglas
7:00 News
7:30 CBS News
8:00 To Tell the Truth
8:30 Price is Right
9:00 Red Badge of Courage
10:30 Liberty
12:00 News
12:30 Movie - Jack of Diamonds (1967; George Hamilton, Maurice Evans, Wolfgang Preiss)

WMEM Channel 10 Presque Isle / WMED Channel 13 Calais (PBS)
10:00 Letter People
10:15 All About You
10:30 Inside Out
10:45 Let's All Sing
11:00 Metric System
11:20 Assignment: the World
11:40 Alive and About
12:00 Electric Company
12:30 Sesame Street
1:30 Primary Art
1:45 Uncle Smiley
2:00 Assignment: the World
2:20 Withit
3:00 Inside Out
3:15 Let's All Sing
3:30 Three Ages of Walt Whitman
4:00 Human Relations and Motivations
4:30 Consumer Survival Kit
5:00 Mister Rogers
5:30 Sesame Street
6:30 Electric Company
7:00 Zoom
7:30 Great Decisions
8:00 Maine News: Matters
8:30 Martin Agronsky
9:00 Behind the Lines
9:30 So You Think You Know Maine?
10:00 Adams Chronicles
11:00 Woman Alive
11:30 Woman - "A New Image For Black Women"
12:00 ABC News (WMEM only)

SATURDAY, APRIL 3, 1976

CKCW Channel 2 Moncton, Channel 8 Charlottetown / CJCB Channel 4 Sydney / CJCH Channel 5 Halifax / 
CKLT Channel 9 Saint John (CTV)
8:00 ATV Funtime (includes Spiderman, Rocket Robin Hood, Littlest Hobo, Max the 2000-Year-Old Mouse, etc.)
10:30 Waterville Gang
11:00 Kidstuff
12:00 Let's Go!
12:30 Funtown
1:30 Tree House
2:00 Horst Koehler
2:30 It's Up to You
3:00 George Hamilton IV
3:30 Outdoor Sportsman
4:00 Greening Up
4:30 International Wrestling
5:30 Wide World of Sports
7:00 ATV Weekend News
8:00 Tapestry of Dreams
9:00 Movie - The Manhunter (1976; Sandra Dee, Roy Thinnes, Albert Salmi)
11:00 Confrontation
12:00 CTV News
12:20 ATV News
12:30 Larry Solway
1:00 Movie - The Desperados (1969; Vince Edwards, Sylvia Syms, Jack Palance)

CBHT Channel 3 Halifax / CBIT Channel 5 Sydney / CBCT Channel 13 Charlottetown (CBC)
11:00 News (CBHT, CBIT only)
11:10 Flintstone Comedy Hour
12:00 Flaxton Boys
12:30 Klahanie
1:00 Soul Train
2:00 Explorers
2:30 Another Look (CBHT, CBIT only)
2:30 Heritage (CBCT only)
3:00 Canadian College Sports Review
5:00 Stanley Cup- A New Season 
6:00 Lost Islands
6:30 Welcome Back, Kotter
7:00 CBC News
7:30 Monty Python's Flying Circus
8:00 Reach For the Top
8:30 Phyllis
9:00 NHL Hockey - Boston @ Toronto
11:30 Ceilidh
12:00 National
12:15 Provincial Affairs
12:20 News
12:30 Movie - Planet of the Apes (1968; Charlton Heston, Roddy McDowall, Kim Hunter) (CBHT, CBIT only)
12:30 Movie - Blonde Bombshell (1933; Jean Harlow, Lee Tracy, Frank Morgan) (CBCT only)

CJBR Channel 3 Rimouski, Quebec (SRC)
10:00 Sesame
10:30 Roquet Belles Oreilles
11:00 Les Espiegles rient
11:30 Monsieur Rosee
12:00 La Compagnie de la mouette bleue
12:30 Genies en Herbe
1:00 Heros du Samedi 
2:00 Sportheque
3:00 Femme d'Aujourd'hui - "La Maternite"
4:00 Technoflash
4:30 Cine-Jeunesse - "Monsieur Horatio Knibbles"/"Cirillo, verme tranquillo"
6:00 Bagatelle
7:00 L'Imagination au galop
7:30 Telejournal
7:40 Nouvelles du sport
7:50 La Politique Federale 
8:00 Lise Lib
9:00 LNH Hockey - Detroit @ Montreal
11:30 Telejournal et sports
12:00 Cinema - La Virage et le gitan (1970; Joanna Shimkus, Franco Nero, Honor Blackman)
1:30 Cinema - De l'Amour (1968; Anna Karina, Philippe Avron, Michel Piccoli)

CHSJ (CBAT) Channel 4 Saint John / Channel 7 Moncton (CBC)
9:00 Miss Ann
10:00 Circle Square
10:30 Adventures of the Lone Ranger
12:00 Kiwanis Auction
6:00 Lost Islands
6:30 Welcome Back, Kotter
7:00 Water World
7:30 Hawaii Five-O
8:30 Phyllis
9:00 NHL Hockey - Boston @ Toronto
11:30 Ceilidh
12:00 National
12:15 Final Report
12:25 Movie - Dark Intruder (1965; Leslie Nielsen, Peter Mark Richman, Judi Meredith)

CBAFT Channel 11 Moncton (SRC)
10:00 Sesame
10:30 Roquet Belles Oreilles
11:00 Les Espiegles rient
11:30 Monsieur Rosee
12:00 La Compagnie de la mouette bleue
12:30 Genies en Herbe
1:00 Heros du Samedi
2:00 Sportheque
3:00 Femme d'Aujourd'hui - "La Maternite"
4:00 Technoflash
4:30 Cine-Jeunesse - "Monsieur Horatio Knibbles"/"Cirillo, verme tranquillo"
6:00 Bagatelle
7:00 'Imagination au galop
7:30 Telejournal
7:40 Nouvelles du sport
7:50 La Politique Federale
8:00 Lise Lib
9:00 LNH Hockey - Detroit @ Montreal
11:30 Telejournal et sports
12:00 Cinema - La Virage et le gitan (1970; Joanna Shimkus, Franco Nero, Honor Blackman)

CKCD Channel 7 Campbellton / Channel 12 Upsalquitch Lake (CBC, CTV)
8:00 ATV Funtime (includes Spiderman, Rocket Robin Hood, Littlest Hobo, Max the 2000-Year-Old Mouse, etc.)
10:30 Waterville Gang
11:00 Kidstuff
12:00 Let's Go!
12:30 Funtown
1:30 Tree House
2:00 Horst Koehler
2:30 It's Up to You
3:00 Canadian College Sports Review
5:00 Stanley Cup- A New Season
6:00 Lost Islands
6:30 Welcome Back, Kotter
7:00 ATV Weekend News
8:00 Tapestry of Dreams
9:00 NHL Hockey - Boston @ Toronto
11:30 Ceilidh
12:00 National
12:15 Film
12:20 ATV News
12:30 Larry Solway
1:00 Movie - The Desperados (1969; Vince Edwards, Sylvia Syms, Jack Palance)

WLBZ Channel 2 Bangor (NBC)
9:00 Emergency Plus 4
9:30 Josie and the Pussycats
10:00 Secret Lives of Waldo Kitty
10:30 Pink Panther
11:00 Land of the Lost
11:30 Run, Joe, Run
12:00 Return to the Planet of the Apes
12:30 Westwind
1:00 Liberty
1:30 Go, U.S.A.!
2:00 Vegetable Soup
2:30 Gilligan's Island
3:00 Circus
3:30 Joe Garagiola Baseball
4:30 Golf - Greensboro Open
6:00 Bonanza
7:00 On the Line - "Israeli Teenagers"
7:30 NBC News
8:00 Wild Kingdom
8:30 New Candid Camera
9:00 Emergency! - "The Lighter-Than-Air Man"
10:00 Movie - The Manhunter (1976; Sandra Dee, Roy Thinnes, Albert Salmi)
12:00 Irish Rovers
12:30 Weekend

WEMT (WVII) Channel 7 Bangor (ABC)
9:00 Hong Kong Phooey
9:30 Tom and Jerry/Grape Ape
10:30 New Adventures of Gilligan
11:00 Super-Friends
12:00 Speed Buggy
12:30 Oddball Couple
1:00 Lost Saucer
1:30 American Bandstand
2:30 Call it Macaroni
3:00 Wally's Workshop
3:30 All-Star Wrestling
4:30 Pro-Bowlers Tour
6:00 Wide World of Sports
7:00 Golf - Dinah Shore Winner's Circle
8:00 ABC News
8:30 James Robinson Presents
9:00 Almost Anything Goes
10:00 S.W.A.T. - "Officer Luca, You're Dead"
11:00 Bert D'Angelo, Superstar - "A Concerned Citizen"
12:00 Stacey's Country Jamboree

WAGM Channel 8 Presque Isle (CBS, NBC, ABC)
9:00 Pebbles and Bamm-Bamm
9:30 Bugs Bunny/Road Runner Hour
10:30 Scooby-Doo
11:00 Shazam!/Isis
12:00 Far-Out Space Nuts
12:30 Ghost-Busters
1:00 Valley of the Dinosaurs
1:30 Fat Albert and the Cosby Kids
2:00 Children's Film Festival - "The Boy Who Wore Spectacles"
3:00 To Be Announced
3:30 WTA Tennis
5:30 Water World
6:00 Wide World of Sports
7:00 To Be Announced
7:30 CBS News
8:00 Lawrence Welk
9:00 Emergency! - "The Lighter-Than-Air Man"
10:00 Mary Tyler Moore - "Ted's Moment of Glory"
10:30 Bob Newhart - "The Heavyweights"
11:00 Carol Burnett
12:00 News
12:15 To Be Announced
12:30 Weekend

WMEM Channel 10 Presque Isle / WMED Channel 13 Calais (PBS)
9:00 Sesame Street
10:00 Electric Company
10:30 Mister Rogers
11:00 Sesame Street
12:00 La Machine Magique
12:15 News Machine
12:30 Zoom
5:00 Sesame Street
6:00 Mister Rogers
6:30 Nova
7:30 Consumer Survival Kit
8:00 Maine Week
8:30 Agronsky and Company
9:00 To Be Announced
10:00 Great Performances - "Who's Happy Now?"
11:30 Spotlight On

SUNDAY, APRIL 4, 1976

CKCW Channel 2 Moncton, Channel 8 Charlottetown / CJCB Channel 4 Sydney / CJCH Channel 5 Halifax / 
CKLT Channel 9 Saint John (CTV)
9:30 Children's Special
11:30 Rex Humbard
12:30 Mass For Shut-ins
1:00 Day of Discovery
1:30 Faith and Music
2:00 Oral Roberts
2:30 Garner Ted Armstrong
3:00 Agape
3:30 Norm Perry
4:30 Showbiz
5:00 Lawrence Welk
6:00 Untamed World
6:30 Question Period
7:00 Truth or Consequences
7:30 Ryan's Fancy
8:00 Six Million Dollar Man - "One of Our Running Backs is Missing"
9:00 Sonny and Cher (with guests Tony Randall and Diahann Carroll)
10:00 Kojak - "Life, Liberation, and the Pursuit of Death" 
11:00 W-5
12:00 CTV News
12:20 News
12:30 Larry Solway

CBHT Channel 3 Halifax / CBIT Channel 5 Sydney / CBCT Channel 13 Charlottetown (CBC)
9:50 News (CBHT, CBIT only)
10:00 Follyfoot
10:30 Klahanie
11:00 Meeting Place
12:00 Living Tomorrow
12:15 A Way Out
12:30 V.I.P.
1:00 This Land
1:30 Country Canada
2:00 Music to See
2:30 CBC Sunday Sports
4:00 Speaking Out
4:30 Hymn Sing
5:00 Science Magazine
5:30 Musical World
6:00 Walt Disney - "Napoleon and Samantha: Pt. 1"
7:00 Beachcombers - "Precious Enemy"
7:30 Irish Rovers (on a tour of Northern Ireland)
8:00 Waltons - "The Fighter"
9:00 Upstairs, Downstairs
10:00 Marketplace
10:30 Ombudsman
11:00 CBC News
11:15 Nation's Business
11:20 News
11:30 Hawaii Five-O

CJBR Channel 3 Rimouski, Quebec (SRC)
10:00 Sesame
10:30 Les Contes de la Rive
10:45 L'Evangile en papier
11:00 Le Jour du Seigneur
12:00 Encore Debout
12:30 2,000 ans apres Jesus Christ
1:00 La Semaine Verte - "Dossiers a la foret en Colombie-Britannique"
2:00 D'hier a demain - "Les Kalashs"
3:00 Univers des sports
4:30 L'Heure des quilles
5:30 La Francophonissme
6:00 Second Regard
7:00 La Question
7:30 Telejournal
7:40 Nouvelles du sport
7:50 La Politique Provinciale
8:00 La Petite patrie
8:30 Les Beaux Dimanches - "Roger Whittaker"
9:30 Les Beaux Dimanches - "Une femme trop honnete"
11:30 Telejournal et sports
12:00 Cinema - Le Jardin des Finzi Contini (1971; Dominique Sanda, Fabio Testi, Romolo Valli)

CHSJ (CBAT) Channel 4 Saint John / Channel 7 Moncton (CBC)
7:30 Old-Time Gospel Hour
8:30 Master's Touch
9:00 Jimmy Swaggart
9:30 Rex Humbard
10:30 Crossroads
11:00 Meeting Place
12:00 Topic
12:30 What's New For You?
1:00 New Life
1:30 Country Canada
2:00 Music to See
2:30 CBC Sunday Sports
4:00 Stanley Cup 1976
5:00 Science Magazine
5:30 Par 27
6:00 Walt Disney - "Napoleon and Samantha: Pt. 1"
7:00 Beachcombers - "Precious Enemy"
7:30 Irish Rovers (on a tour of Northern Ireland)
8:00 Waltons - "The Fighter"
9:00 Upstairs, Downstairs
10:00 Marketplace
10:30 Ombudsman
11:00 CBC News
11:15 Nation's Business
11:20 Final Report
11:35 Atlantic Week

CBAFT Channel 11 Moncton (SRC)
10:00 Sesame
10:30 Les Contes de la Rive
10:45 L'Evangile en papier
11:00 Le Jour du Seigneur
12:00 Initiation a la musique - "Les Instruments a corde"
1:00 La Semaine Verte - "Dossiers a la foret en Colombie-Britannique"
2:00 D'hier a demain - "Les Kalashs"
3:00 Univers des sports
4:30 L'Heure des quilles
5:30 La Francophonissme
6:00 Second Regard
7:00 La Question
7:30 Telejournal
7:40 Nouvelles du sport
7:50 La Politique Provinciale
8:00 La Petite patrie
8:30 Les Beaux Dimanches - "Roger Whittaker"
9:30 Les Beaux Dimanches - "Une femme trop honnete"
11:30 Telejournal et sports
12:00 Cinema - Le Jardin des Finzi Contini (1971; Dominique Sanda, Fabio Testi, Romolo Valli)

CKCD Channel 7 Campbellton / Channel 12 Upsalquitch Lake (CBC, CTV)
10:30 Faith and Music
11:00 Meeting Place
12:00 Rex Humbard
1:00 This Land
1:30 Country Canada
2:00 Oral Roberts
2:30 CBC Sunday Sports
4:00 Garner Ted Armstrong
4:30 Hymn Sing
5:00 Science Magazine
5:30 Musical World
6:00 Walt Disney - "Napoleon and Samantha: Pt. 1"
7:00 Beachcombers - "Precious Enemy"
7:30 Irish Rovers (on a tour of Northern Ireland)
8:00 Waltons - "The Fighter"
9:00 Upstairs, Downstairs
10:00 Marketplace
10:30 Ombudsman
11:00 CBC News
11:15 Nation's Business
11:20 News
11:30 Headline Hunters
12:00 Ryan's Fancy

WLBZ Channel 2 Bangor (NBC)
11:00 146th Annual World Conference
1:00 Religious Town Hall
1:30 Meet the Press
2:00 A Time For Every Season
3:45 Grandstand (joined in progress after A Time For Every Season)
4:00 Golf - Greensboro Open
6:00 Big Valley
7:00 Porter Wagoner
7:30 NBC News
8:00 Walt Disney - "The 101 Problems of Hercules"
9:00 Ellery Queen - "The Adventure of the Disappearing Dagger"
10:00 McMillan and Wife - "The Deadly Inheritance"
12:00 Maine Edition
12:15 Draggin' With Charlie

WEMT (WVII) Channel 7 Bangor (ABC)
8:30 Liberty Church
9:00 International Voice of Victory
9:30 Pastor Ronnie Libby
10:30 Rex Humbard
11:30 Groovie Goolies
12:00 These Are the Days
12:30 Make a Wish
1:00 Issues and Answers
1:30 News Conference
2:00 Curly O'Brien
3:00 Celebrity Superstars
4:30 Wide World of Sports
6:00 Golf - Dinah Shore Winner's Circle
8:00 Irwin Allen's Swiss Family Robinson
9:00 Six Million Dollar Man - "One of Our Running Backs is Missing"
10:00 Movie - The Killer Who Wouldn't Die (1976; Mike Connors, Gregoire Aslan, Mariette Hartley)
12:00 News
12:15 PTL Club

WAGM Channel 8 Presque Isle (CBS, NBC, ABC)
9:15 Rex Humbard
10:15 Sacred Heart
10:30 Day of Discovery
11:00 Old-Time Gospel Hour
12:00 Follow-Up
12:30 Face the Nation
1:00 It is Written
1:30 Meet the Press
2:00 Insight
2:30 Outdoor Theatre
4:00 NBA Basketball - Buffalo @ Boston
6:30 Water World
7:00 Friends of Man
7:30 CBS News
8:00 Walt Disney - "The 101 Problems of Hercules"
9:00 Sonny and Cher (with guests Tony Randall and Diahann Carroll)
10:00 McMillan and Wife - "The Deadly Inheritance"
12:00 News
12:15 Sammy and Company

WMEM Channel 10 Presque Isle / WMED Channel 13 Calais (PBS)
5:00 Third Testament
6:00 Family at War
7:00 Black Journal
7:30 Valiant Years
8:00 Adams Chronicles
9:00 Nova - "Joey"
10:00 Masterpiece Theatre - "Cakes and Ale: Pt. 1"
11:00 Bill Moyers Journal

WEDNESDAY, APRIL 7, 1976

CKCW Channel 2 Moncton, Channel 8 Charlottetown / CJCB Channel 4 Sydney / CJCH Channel 5 Halifax / 
CKLT Channel 9 Saint John (CTV)
7:00 University of the Air
7:30 Trouble With Tracy
8:00 Canada A.M.
10:00 Romper Room
10:30 Kareen's Yoga
11:00 Definition
11:30 It's Your Move
12:00 Joyce Davidson
12:30 Flintstones - "Fred Goes Ape"
1:00 Movie - The Dirty Dozen (second part) (1967; Lee Marvin, Ernest Borgnine, Charles Bronson)
2:30 Women's Show (CKCW, CKLT only)
2:30 In Conversation (CJCB, CJCH only)
3:00 Celebrity Dominoes
3:30 What's the Good Word?
4:00 Another World
5:00 Gilligan's Island
5:30 I.D.
6:00 News
6:30 Price is Right
7:00 Bionic Woman - "Winning is Everything"
8:00 Headline Hunters
8:30 Counterpoint
9:00 Movie - Cabaret (1972; Liza Minnelli, Michael York, Helmut Griem)
11:30 Sportsbeat
12:00 CTV News
12:20 ATV News
12:30 Larry Solway

CBHT Channel 3 Halifax / CBIT Channel 5 Sydney / CBCT Channel 13 Charlottetown (CBC)
8:50 News (CBHT, CBIT only)
9:00 Mr. Dressup
9:30 Nova Scotia Schools
11:00 Sesame Street
12:00 Bob McLean
1:00 Afternoon Show (CBHT, CBIT only)
1:00 Studio 13 (CBCT only)
1:30 Friendly Giant
1:45 Mon Ami
2:00 All in the Family - "Gloria's Shock"
2:30 Take 30
3:00 Celebrity Cooks
3:30 Edge of Night
4:00 Forest Rangers
4:30 Mr. Dressup
5:00 It's Your Choice
5:30 Partridge Family
6:00 Here Today (CBHT, CBIT only)
6:00 Compass (CBCT only)
7:00 Heritage (CBHT, CBIT only)
7:00 Window On Resources (CBCT only)
7:25 Provincial Affairs (CBCT only)
7:30 Sports of the XXI Olympiad
8:00 Great Canadian Culture Hunt - "Theatre in Canada"
9:00 This Land
9:30 Volcano: The Life and Death of Malcolm Lowry
11:00 National
11:20 Special Assignment
11:30 News
11:45 Performance - "Fellowship"

CJBR Channel 3 Rimouski, Quebec (SRC)
10:45 En Mouvement
11:00 You Hou
11:15 Minute Moumoute
11:30 Conseil-express
12:00 Les Recettes de Juliette
12:30 La Grande Aventure
1:00 Francis aux paradis perdus
1:30 Les Coqueluches
2:30 Telejournal
2:35 Femme d'Aujourd'hui
3:30 Cinema - L'Auvergnat et l'autobus (1969; Fernand Raynaud, Julien Guiomar, Christiane Minazzoli)
5:00 Bobino
5:30 La Fricassee
6:00 La Vie en Mouvement
7:00 Ce Soir
7:30 Actualites regionales
8:00 Destination: Monde
8:30 Consommateurs avertis
9:00 Cinema - Il etait une fois Hollywood (1974; Fred Astaire, Gene Kelly, Bing Crosby)
11:30 Telejournal et sports
12:00 Cinema - La Chambre blanche (1969; Michele Magny, Marcel Sabourin)
1:30 Cinema - Tu ne tueras point (1961; Laurent Terzieff, Horst Frank, Mica Orlovic)

CHSJ (CBAT) Channel 4 Saint John / Channel 7 Moncton (CBC)
8:00 Friendly Giant
8:15 Mon Ami
8:30 Ed Allen Time
9:00 Mr. Dressup
9:30 Nova Scotia Schools
11:00 Sesame Street
12:00 Bob McLean (first 30 minutes only)
12:30 News
12:35 Hollywood Squares
1:00 Movie - A Gathering of Eagles (1963; Rock Hudson, Rod Taylor, Mary Peach)
2:30 Take 30
3:00 Celebrity Cooks
3:30 Edge of Night
4:00 Land and Sea
4:30 Mr. Dressup
5:00 Hogan's Heroes
5:30 New Brunswick Today
6:00 News
6:30 Ellery Queen
7:30 Match Game
8:00 Great Canadian Culture Hunt - "Theatre in Canada"
9:00 This Land
9:30 Volcano: The Life and Death of Malcolm Lowry
11:00 National
11:20 News
11:35 Sports of the XXI Olympiad
12:05 Merv Griffin

CBAFT Channel 11 Moncton (SRC)
10:45 En Mouvement
11:00 You Hou
11:15 Minute Moumoute
11:30 Conseil-express
12:00 Les Recettes de Juliette
12:30 Daniel Boone
1:30 Les Coqueluches
2:30 Telejournal
2:35 Femme d'Aujourd'hui
3:30 Cinema - L'Auvergnat et l'autobus (1969; Fernand Raynaud, Julien Guiomar, Christiane Minazzoli)
5:00 Bobino
5:30 La Fricassee
6:00 Encore debout
6:30 Nouvelles
7:00 Telejournal
7:30 La Grande Aventure
8:00 Destination: Monde
8:30 Consommateurs avertis
9:00 Cinema - Il etait une fois Hollywood (1974; Fred Astaire, Gene Kelly, Bing Crosby)
11:30 Telejournal et sports
12:00 Cinema - La Chambre blanche (1969; Michele Magny, Marcel Sabourin)

CKCD Channel 7 Campbellton / Channel 12 Upsalquitch Lake (CBC, CTV)
9:00 Mr. Dressup
9:30 Gilligan's Island
10:00 Romper Room
10:30 Kareen's Yoga
11:00 Sesame Street
12:00 Joyce Davidson
12:30 Flintstones - "Fred Goes Ape"
1:00 Movie - The Dirty Dozen (second part) (1967; Lee Marvin, Ernest Borgnine, Charles Bronson)
2:30 Take 30
3:00 Celebrity Cooks
3:30 Edge of Night
4:00 Forest Rangers
4:30 Mr. Dressup
5:00 It's Your Choice
5:30 New Brunswick Today
6:00 News
6:30 Price is Right
7:00 John Allan Cameron
7:30 Sports of the XXI Olympiad
8:00 Great Canadian Culture Hunt - "Theatre in Canada"
9:00 This Land
9:30 Volcano: The Life and Death of Malcolm Lowry
11:00 National
11:20 Special Assignment
11:30 News
11:35 Norm Perry

WLBZ Channel 2 Bangor (NBC)
7:50 Farm Programme
7:55 First Radio Parish Church
8:00 Today
10:00 My Backyard
10:30 Dialing For Dollars
11:00 Celebrity Sweepstakes
11:30 High Rollers
12:00 Wheel of Fortune
12:30 Hollywood Squares
1:00 Magnificent Marble Machine
1:30 Take My Advice
1:55 News
2:00 Dialing For Dollars
2:30 Days of Our Lives
3:30 Doctors
4:00 Another World
5:00 Somerset
5:30 Brady Bunch
6:00 Partridge Family
6:30 Adam-12
7:00 News
7:30 NBC News
8:00 Ironside
9:00 Little House On the Prairie - "At the End of the Rainbow"
10:00 Perry Como's Spring in New Orleans
11:00 McNaughton's Daughter - "The M.O.M. Principle"
12:00 News
12:30 Tonight Show

WEMT (WVII) Channel 7 Bangor (ABC)
11:00 PTL Club
1:00 Let's Make a Deal
1:30 All My Children
2:00 Ryan's Hope
2:30 Rhyme and Reason
3:00 $20,000 Pyramid
3:30 Neighbours
4:00 General Hospital
4:30 One Life to Live
5:00 Edge of Night
5:30 Afterschool Special - "Santiago's America"
6:30 News
7:00 ABC News
7:30 Hogan's Heroes
8:00 I Dream of Jeannie
8:30 Hollywood Squares
9:00 Bionic Woman - "Winning is Everything"
10:00 Baretta - "On the Road"
11:00 Starsky and Hutch - "The Fix"
12:00 News
12:30 Movie - Bad Ronald (1974; Scott Jacoby, Pippa Scott, John Larch)

WAGM Channel 8 Presque Isle (CBS, NBC, ABC)
8:00 Today
10:00 Captain Kangaroo
11:00 Price is Right
12:00 Gambit
12:30 Love of Life
1:00 Young and the Restless
1:30 Search For Tomorrow
2:00 Ryan's Hope
2:30 As the World Turns
3:30 Guiding Light
4:00 All in the Family - "Gloria's Shock"
4:30 Match Game
5:00 Edge of Night
5:30 Mike Douglas
7:00 News
7:30 CBS News
8:00 Today in Agriculture
8:30 $25,000 Pyramid
9:00 Little House On the Prairie - "At the End of the Rainbow"
10:00 Cannon - "The Hero"
11:00 Starsky and Hutch - "The Fix"
12:00 News
12:30 Movie - The 25th Hour (1967; Anthony Quinn, Virna Lisi, Michael Redgrave)

WMEM Channel 10 Presque Isle / WMED Channel 13 Calais (PBS)
10:00 Assignment: the World
10:20 Metric System
10:40 Images and Things
11:00 Bread and Butterflies
11:15 Cover to Cover
11:30 La Machine Magique
11:45 News Machine
12:00 Electric Company
12:30 Sesame Street
1:30 All About You
1:45 Ripples
2:00 La Machine Magique
2:15 News Machine
2:30 Many Americans
2:50 Mulligan Stew
3:30 How a Bill Becomes a Law 
4:00 Food For Youth
4:30 Teaching Children With Special Needs
5:00 Mister Rogers
5:30 Sesame Street
6:30 Electric Company
7:00 Hodgepodge Lodge
7:30 Book Beat
8:00 Maine News
8:30 Martin Agronsky
9:00 Decades of Decision - "Black Winter"
10:00 Great Performances - "Dance in America: Adorations"
11:30 Elliott Norton Reviews
12:00 ABC News (WMEM only)

THURSDAY, APRIL 8, 1976

CKCW Channel 2 Moncton, Channel 8 Charlottetown / CJCB Channel 4 Sydney / CJCH Channel 5 Halifax / 
CKLT Channel 9 Saint John (CTV)
7:00 University of the Air
7:30 Trouble With Tracy
8:00 Canada A.M.
10:00 Romper Room
10:30 Kareen's Yoga
11:00 Definition
11:30 It's Your Move
12:00 Joyce Davidson
12:30 Flintstones - "The Long, Long, Long Weekend"
1:00 Movie - Huckleberry Finn (1975; Ron Howard, Don Most, Royal Dano)
2:30 Women's Show (CKCW, CKLT only)
2:30 In Conversation (CJCB, CJCH only)
3:00 Celebrity Dominoes
3:30 What's the Good Word?
4:00 Another World
5:00 Gilligan's Island
5:30 I.D.
6:00 News
6:30 Price is Right
7:00 Doc
7:30 Bob Newhart
8:00 Good Heavens
8:30 Excuse My French
9:00 Streets of San Francisco - "Poisoned Snow"
10:00 The Practice
10:30 Maclear
11:00 Harry O - "Reflections"
12:00 CTV News
12:20 ATV News
12:30 Larry Solway

CBHT Channel 3 Halifax / CBIT Channel 5 Sydney / CBCT Channel 13 Charlottetown (CBC)
8:50 News (CBHT, CBIT only)
9:00 Mr. Dressup
9:30 Nova Scotia Schools
11:00 Sesame Street
12:00 Bob McLean
1:00 Any Woman Can Fix it (CBHT, CBIT only)
1:00 Studio 13 (CBCT only)
1:30 Friendly Giant
1:45 Mon Ami
2:00 All in the Family - "Archie's Helping Hand"
2:30 Take 30
3:00 Celebrity Cooks
3:30 Edge of Night
4:00 Forest Rangers
4:30 Vision On
5:00 What's New?
5:30 Partridge Family
6:00 Here Today (CBHT, CBIT only)
6:00 Compass (CBCT only)
7:00 Sports Time-Out (CBHT, CBIT only)
7:00 Doctor in the House (CBCT only)
7:30 Diane Stapley
8:00 Carol Burnett
9:00 Frankie Howerd
9:30 House of Pride
10:00 Watson Report
10:30 Sprockets - "Pow Wow and Ancestors"
11:00 National
11:20 Special Assignment
11:30 News
11:45 Movie - 48 Hours to Live (1959; Anthony Steel, Birger Malmsten, Lewis Charles) (CBHT, CBIT only)
11:45 Movie - I'll See You in Hell (1960; John Drew Barrymore, Eva Bartok, Antonio Pierfederici) (CBCT only)

CJBR Channel 3 Rimouski, Quebec (SRC)
10:45 Les Oraliens
11:00 La Boite a lettres
11:15 Minute Moumoute
11:30 Conseil-express
12:00 Les Recettes de Juliette
12:30 Histoires sans paroles
1:00 Skippy
1:30 Les Coqueluches
2:30 Telejournal
2:35 Femme d'Aujourd'hui
3:30 Cinema - Laurel et Hardy: Les As d'Oxford (1940; Stan Laurel, Oliver Hardy, Forrester Harvey)
5:00 Bobino
5:30 Le Gutenberg
6:00 Lassie
6:30 Le Monde en liberte - "La Nouvelle-Guinee"
7:00 Ce Soir
7:30 Actualites regionales
8:00 Les Berger
8:30 Le Travail a la chaine 
9:00 Cinema - Junior Bonner, le dernier bagarreur (1972; Steve McQueen, Robert Preston, Ida Lupino)
11:00 Histoires sans paroles
11:30 Telejournal et sports
12:00 Brigade speciale
1:00 Cinema - Fantomas contre Scotland Yard (1965; Jean Marais, Louis de Funes, Mylene Demongeot)

CHSJ (CBAT) Channel 4 Saint John / Channel 7 Moncton (CBC)
8:00 Friendly Giant
8:15 Mon Ami
8:30 Ed Allen Time
9:00 Mr. Dressup
9:30 Nova Scotia Schools
11:00 Sesame Street
12:00 Bob McLean (first 30 minutes only)
12:30 News
12:35 Hollywood Squares
1:00 Movie - If a Man Answers (1962; Sandra Dee, Bobby Darin, Micheline Presle)
2:30 Take 30
3:00 Celebrity Cooks
3:30 Edge of Night
4:00 Magazine
4:30 Vision On
5:00 Hogan's Heroes
5:30 New Brunswick Today
6:00 News
6:30 Rockford Files
7:30 Match Game
8:00 Carol Burnett
9:00 Movie - Bedtime Story (1964; Marlon Brando, David Niven, Shirley Jones)
11:00 National
11:20 News
11:35 I Saw That
12:05 Merv Griffin

CBAFT Channel 11 Moncton (SRC)
10:45 Les Oraliens
11:00 La Boite a lettres
11:15 Minute Moumoute
11:30 Conseil-express
12:00 Les Recettes de Juliette
12:30 Les Explorateurs du Monde
1:30 Les Coqueluches
2:30 Telejournal
2:35 Femme d'Aujourd'hui
3:30 Cinema - Laurel et Hardy: Les As d'Oxford (1940; Stan Laurel, Oliver Hardy, Forrester Harvey)
5:00 Bobino
5:30 Le Gutenberg
6:00 Profil
6:30 Nouvelles
7:00 Telejournal
7:30 La Sagouine
8:00 Robinson Suisse
8:30 Le Travail a la chaine
9:00 Cinema - Junior Bonner, le dernier bagarreur (1972; Steve McQueen, Robert Preston, Ida Lupino)
11:00 Histoires sans paroles
11:30 Telejournal et sports
12:00 Brigade speciale
1:00 Cinema - Fantomas contre Scotland Yard (1965; Jean Marais, Louis de Funes, Mylene Demongeot)

CKCD Channel 7 Campbellton / Channel 12 Upsalquitch Lake (CBC, CTV)
9:00 Mr. Dressup
9:30 Gilligan's Island
10:00 Romper Room
10:30 Kareen's Yoga
11:00 Sesame Street
12:00 Joyce Davidson
12:30 Flintstones - "The Long, Long, Long Weekend"
1:00 Movie - Huckleberry Finn (1975; Ron Howard, Don Most, Royal Dano)
2:30 Take 30
3:00 Celebrity Cooks
3:30 Edge of Night
4:00 Forest Rangers
4:30 Vision On
5:00 What's New?
5:30 New Brunswick Today
6:00 News
6:30 Price is Right
7:00 Doc
7:30 Diane Stapley
8:00 Carol Burnett
9:00 Frankie Howerd
9:30 House of Pride
10:00 Watson Report
10:30 Sprockets - "Pow Wow and Ancestors"
11:00 National
11:20 Special Assignment
11:30 News
11:35 Bionic Woman - "Winning is Everything"

WLBZ Channel 2 Bangor (NBC)
7:50 Farm Programme
7:55 First Radio Parish Church
8:00 Today
10:00 My Backyard
10:30 Dialing For Dollars
11:00 Celebrity Sweepstakes
11:30 High Rollers
12:00 Wheel of Fortune
12:30 Hollywood Squares
1:00 Magnificent Marble Machine
1:30 Take My Advice
1:55 News
2:00 Dialing For Dollars
2:30 Days of Our Lives
3:30 Doctors
4:00 Another World
5:00 Somerset
5:30 Brady Bunch
6:00 Partridge Family
6:30 Adam-12
7:00 News
7:30 NBC News
8:00 Ironside
9:00 Truman at Potsdam
10:30 Women of the Year Awards
12:00 News
12:30 Tonight Show (with guest Bruce Dern)

WEMT (WVII) Channel 7 Bangor (ABC)
11:00 PTL Club
1:00 Let's Make a Deal
1:30 All My Children
2:00 Ryan's Hope
2:30 Rhyme and Reason
3:00 $20,000 Pyramid
3:30 Neighbours
4:00 General Hospital
4:30 One Life to Live
5:00 Edge of Night
5:30 Beverly Hillbillies
6:00 Happy Days
6:30 News
7:00 ABC News
7:30 Hogan's Heroes
8:00 I Dream of Jeannie
8:30 Soul's Harbour
9:00 Welcome Back, Kotter - "Barbarino's Girl"
9:30 Barney Miller - "You Dirty Rat"
10:00 Streets of San Francisco - "Poisoned Snow"
11:00 Harry O - "Reflections"
12:00 News
12:30 Mannix - "Merry-Go-Round For Murder"
1:30 Magician - "Shattered Image"

WAGM Channel 8 Presque Isle (CBS, NBC, ABC)
8:00 Today
10:00 Captain Kangaroo
11:00 Price is Right
12:00 Gambit
12:30 Love of Life
1:00 Young and the Restless
1:30 Search For Tomorrow
2:00 Ryan's Hope
2:30 As the World Turns
3:30 Guiding Light
4:00 All in the Family - "Archie's Helping Hand"
4:30 Match Game
5:00 Edge of Night
5:30 Mike Douglas
7:00 News
7:30 CBS News
8:00 To Tell the Truth
8:30 Nashville Music
9:00 Truman at Potsdam
10:30 Women of the Year Awards
12:00 News
12:30 Movie - Situation Hopeless... But Not Serious (1965; Alec Guinness, Mike Connors, Paul Dahlke)

WMEM Channel 10 Presque Isle / WMED Channel 13 Calais (PBS)
10:00 Tomorrow Starts Today
10:15 Ripples
10:30 Letter People
10:45 Picture Book Park
11:00 Word Workers, Inc.
11:15 Cover to Cover
11:30 Primary Art
11:45 Inside Out
12:00 Electric Company
12:30 Sesame Street
1:30 Letter People
1:45 Let's All Sing
2:00 Inside Out
2:15 All About You
2:30 Metric System
2:45 Alive and About
3:15 Self, Inc.
3:30 American Heritage
4:00 Adams Chronicles
5:00 Mister Rogers
5:30 Sesame Street
6:30 Electric Company
7:00 Zoom
7:30 Trains, Tracks, and Trestles
8:00 Maine News
8:30 Martin Agronsky
9:00 Way it Was - "The 1960 World Series"
9:30 Book Beat
10:00 Hollywood Television Theatre - "Incident at Vichy"
11:30 Dancer's Story
12:00 ABC News (WMEM only)

SATURDAY, APRIL 10, 1976

CKCW Channel 2 Moncton, Channel 8 Charlottetown / CJCB Channel 4 Sydney / CJCH Channel 5 Halifax / 
CKLT Channel 9 Saint John (CTV)
8:00 ATV Funtime (includes Spiderman, Rocket Robin Hood, Littlest Hobo, Max the 2000-Year-Old Mouse, etc.)
10:30 Waterville Gang
11:00 Kidstuff
12:00 Let's Go!
12:30 Funtown
1:30 Tree House
2:00 Horst Koehler
2:30 It's Up to You
3:00 George Hamilton IV
3:30 Outdoor Sportsman
4:00 Greening Up
4:30 International Wrestling
5:30 Wide World of Sports
7:00 ATV Weekend News
8:00 Emergency!
9:00 Movie - Charley Varrick (1973; Walter Matthau, Joe Don Baker, Felicia Farr)
11:00 Confrontation
12:00 CTV News
12:20 ATV News
12:30 Larry Solway
1:00 Movie - J.W. Coop (1971; Cliff Robertson, Geraldine Page, Cristina Ferrare)

CBHT Channel 3 Halifax / CBIT Channel 5 Sydney / CBCT Channel 13 Charlottetown (CBC)
10:00 News (CBHT, CBIT only)
10:10 Flintstone Comedy Hour
11:00 Flaxton Boys
11:30 Klahanie
12:00 Soul Train
1:00 Explorers
1:30 Another Look (CBHT, CBIT only)
1:30 Heritage (CBCT only)
2:00 Welcome Back, Kotter
2:30 Monty Python's Flying Circus
3:00 Pro Freestyle Skiing Championships
4:00 Canadian Winter Auto Rally
4:15 Arctic Winter Games
5:00 Golf - The Masters
7:00 CBC News
7:30 Phyllis
8:00 This is the Law
8:30 Frankie Howerd
9:00 Cleo Lane
10:00 Sidestreet - "Rape"
11:00 National
11:15 Provincial Affairs
11:20 News
11:30 Movie - The Sand Pebbles (second part) (1966; Steve McQueen, Richard Attenborough, Candice Bergen) (CBHT, CBIT only)
11:30 Movie - The Thief of Baghdad (1961; Steve Reeves, Giorgia Moll, Edy Vessel) (CBCT only)

CJBR Channel 3 Rimouski, Quebec (SRC)
10:00 Sesame
10:30 Roquet Belles Oreilles
11:00 Les Espiegles rient
11:30 Monsieur Rosee
12:00 La Compagnie de la mouette bleue
12:30 Genies en Herbe
1:00 Heros du Samedi 
2:00 Sportheque
3:00 Femme d'Aujourd'hui
4:00 Technoflash
4:30 Cine-Jeunesse - "L'Incompris"/"Jour de chasse"
6:00 Bagatelle
7:00 L'Imagination au galop
7:30 Telejournal
7:40 Nouvelles du sport
7:50 La Politique Federale 
8:00 Lise Lib
9:00 A Communiquer
11:30 Telejournal et sports
12:00 Cinema - La Caravane de feu (1967; John Wayne, Kirk Douglas, Howard Keel)
1:30 Cinema - La Bataille des Ardennes (1965; Henry Fonda, Robert Shaw, Robert Ryan)

CHSJ (CBAT) Channel 4 Saint John / Channel 7 Moncton (CBC)
9:00 Miss Ann
10:00 Circle Square
10:30 Adventures of the Lone Ranger
12:00 Movie - Send Me No Flowers (1964; Rock Hudson, Doris Day, Tony Randall)
1:30 Onedin Line
2:30 Scintillating Science
3:00 Pro Freestyle Skiing Championships
4:00 Canadian Winter Auto Rally
4:15 Arctic Winter Games
5:00 Golf - The Masters
7:00 Hawaii Five-O
8:00 This is the Law
8:30 Frankie Howerd
9:00 Cleo Lane
10:00 Sidestreet - "Rape"
11:00 National
11:15 Final Report
11:25 Movie - Nightmare (1964; David Knight, Moira Redmond, Jennie Linden)

CBAFT Channel 11 Moncton (SRC)
10:00 Sesame
10:30 Roquet Belles Oreilles
11:00 Les Espiegles rient
11:30 Monsieur Rosee
12:00 La Compagnie de la mouette bleue
12:30 Genies en Herbe
1:00 Heros du Samedi 
2:00 Sportheque
3:00 Femme d'Aujourd'hui
4:00 Technoflash
4:30 Cine-Jeunesse - "L'Incompris"/"Jour de chasse"
6:00 Bagatelle
7:00 L'Imagination au galop
7:30 Telejournal
7:40 Nouvelles du sport
7:50 La Politique Federale
8:00 Lise Lib
9:00 A Communiquer
11:30 Telejournal et sports
12:00 Cinema - La Caravane de feu (1967; John Wayne, Kirk Douglas, Howard Keel)

CKCD Channel 7 Campbellton / Channel 12 Upsalquitch Lake (CBC, CTV)
8:00 ATV Funtime (includes Spiderman, Rocket Robin Hood, Littlest Hobo, Max the 2000-Year-Old Mouse, etc.)
10:30 Waterville Gang
11:00 Kidstuff
12:00 Let's Go!
12:30 Funtown
1:30 Tree House
2:00 Welcome Back, Kotter
2:30 It's Up to You
3:00 Pro Freestyle Skiing Championships
4:00 Canadian Winter Auto Rally
4:15 Arctic Winter Games
5:00 Golf - The Masters
7:00 ATV Weekend News
8:00 This is the Law
8:30 Frankie Howerd
9:00 Cleo Lane
10:00 Sidestreet - "Rape"
11:00 National
11:15 Film
11:20 Norm Perry
12:20 ATV News
12:30 Larry Solway
1:00 Movie - J.W. Coop (1971; Cliff Robertson, Geraldine Page, Cristina Ferrare)

WLBZ Channel 2 Bangor (NBC)
9:00 Emergency Plus 4
9:30 Josie and the Pussycats
10:00 Secret Lives of Waldo Kitty
10:30 Pink Panther
11:00 Land of the Lost
11:30 Run, Joe, Run
12:00 Return to the Planet of the Apes
12:30 Westwind
1:00 Jetsons
1:30 Go, U.S.A.!
2:00 Vegetable Soup
2:30 Gilligan's Island
3:00 Grandstand
3:15 Baseball - Houston @ Cincinnati
6:00 Bonanza
7:00 On the Line - "Legalisation of Marijuana"
7:30 NBC News
8:00 Wild Kingdom
8:30 New Candid Camera
9:00 Emergency! - "The Indirect Method"
10:00 Movie - The Ballad of Cable Hogue (1970; Jason Robards, Stella Stevens, David Warner)
12:15 Irish Rovers
12:45 Saturday Night Live

WEMT (WVII) Channel 7 Bangor (ABC)
9:00 Hong Kong Phooey
9:30 Tom and Jerry/Grape Ape
10:30 New Adventures of Gilligan
11:00 Super-Friends
12:00 Speed Buggy
12:30 Oddball Couple
1:00 Lost Saucer
1:30 American Bandstand
2:30 Call it Macaroni
3:00 Wally's Workshop
3:30 All-Star Wrestling
4:30 Pro-Bowlers Tour
6:00 Wide World of Sports
7:30 ABC News
8:00 Dawn Student Bible Series
8:30 James Robinson Presents
9:00 Almost Anything Goes - "Western Regional Finals"
10:00 S.W.A.T. - "The Vendetta"
11:00 Second Annual Comedy Awards
12:30 Stacey's Country Jamboree

WAGM Channel 8 Presque Isle (CBS, NBC, ABC)
9:00 Pebbles and Bamm-Bamm
9:30 Bugs Bunny/Road Runner Hour
10:30 Scooby-Doo
11:00 Shazam!/Isis
12:00 Far-Out Space Nuts
12:30 Ghost-Busters
1:00 Valley of the Dinosaurs
1:30 Fat Albert and the Cosby Kids - "Creativity"
2:00 Children's Film Festival - "Nanu and the Zebra"
2:30 NBA Basketball - New York @ Cleveland
5:00 Golf - The Masters
7:00 Friends of Man
7:30 CBS News
8:00 Lawrence Welk
9:00 Emergency! - "The Indirect Method"
10:00 Mary Tyler Moore - "Mary's Aunt"
10:30 Bob Newhart - "What's it All About, Albert?"
11:00 Carol Burnett (with guest Joanne Woodward)
12:00 News
12:15 To Be Announced
12:45 Saturday Night Live

WMEM Channel 10 Presque Isle / WMED Channel 13 Calais (PBS)
9:00 Sesame Street
10:00 Electric Company
10:30 Mister Rogers
11:00 Sesame Street
12:00 La Machine Magique
12:15 News Machine
12:30 Zoom
5:00 Sesame Street
6:00 Mister Rogers
6:30 Nova
7:30 Consumer Survival Kit - "A Look at Plants"
8:00 Wall $treet Week
8:30 Agronsky and Company
9:00 Jane Moore
9:30 Jeanne Wolf
10:00 Kosciuszko: An American Portrait
11:00 Esposito
11:30 Spotlight On

SUNDAY, APRIL 11, 1976

CKCW Channel 2 Moncton, Channel 8 Charlottetown / CJCB Channel 4 Sydney / CJCH Channel 5 Halifax / 
CKLT Channel 9 Saint John (CTV)
8:30 University of the Air
9:30 Children's Special
11:30 Rex Humbard
12:30 Mass For Shut-ins
1:00 Day of Discovery
1:30 Faith and Music
2:00 Oral Roberts
2:30 Garner Ted Armstrong
3:00 Agape
3:30 Norm Perry
4:30 Showbiz
5:00 Lawrence Welk
6:00 Untamed World
6:30 Question Period
7:00 Truth or Consequences
7:30 Ryan's Fancy
8:00 Six Million Dollar Man - "Target in the Sky"
9:00 Sonny and Cher (with guests George Gobel and Chastity Bono)
10:00 Kojak - "Over the Water"
11:00 W-5
12:00 CTV News
12:20 News
12:30 Larry Solway

CBHT Channel 3 Halifax / CBIT Channel 5 Sydney / CBCT Channel 13 Charlottetown (CBC)
9:50 News (CBHT, CBIT only)
10:00 Follyfoot
10:30 Klahanie
11:00 Meeting Place
12:00 Living Tomorrow
12:15 A Way Out
12:30 V.I.P.
1:00 This Land - "Lesson in Genocide"
1:30 Country Canada
2:00 Music to See
2:30 Hymn Sing
3:00 Science Magazine - "Popularising Science"
3:30 Musical World
4:00 Walt Disney - "Napoleon and Samantha: Pt. 2"
5:00 Golf - The Masters
7:00 Beachcombers - "Treasure Hunt"
7:30 Irish Rovers
8:00 Waltons - "The Breakdown"
9:00 Upstairs, Downstairs - "Miss Forrest"
10:00 Moura: Citizen Baroness
11:00 CBC News
11:15 Nation's Business
11:20 News
11:30 Hawaii Five-O

CJBR Channel 3 Rimouski, Quebec (SRC)
10:00 Sesame
10:30 Les Contes de la Rive
10:45 L'Evangile en papier
11:00 Le Jour du Seigneur
12:00 Encore Debout
12:30 2,000 ans apres Jesus Christ
1:00 La Semaine Verte
2:00 D'hier a demain
3:00 Univers des sports
4:30 L'Heure des quilles
5:30 La Francophonissme
6:00 Second Regard
7:00 La Question
7:30 Telejournal
7:40 Nouvelles du sport
7:50 La Politique Provinciale
8:00 La Petite patrie
8:30 Les Beaux Dimanches
9:30 Les Beaux Dimanches - "Le Dossier secret des tresors"
10:30 Les Beaux Dimanches 
11:30 Telejournal et sports
12:00 Cinema - La Voie Lactee (1969; Paul Frankeur, Laurent Terzieff, Alain Cuny)

CHSJ (CBAT) Channel 4 Saint John / Channel 7 Moncton (CBC)
7:30 Old-Time Gospel Hour
8:30 Master's Touch
9:00 Jimmy Swaggart
9:30 Rex Humbard
10:30 Don Clowers' Crusade
11:00 Meeting Place
12:00 Topic
12:30 What's New For You?
1:00 New Life
1:30 Country Canada
2:00 Music to See
2:30 Hymn Sing
3:00 Science Magazine - "Popularising Science"
3:30 Par 27
4:00 Walt Disney - "Napoleon and Samantha: Pt. 2"
5:00 Golf - The Masters
7:00 Beachcombers - "Treasure Hunt"
7:30 Irish Rovers
8:00 Waltons
9:00 Upstairs, Downstairs - "Miss Forrest"
10:00 Moura: Citizen Baroness
11:00 CBC News
11:15 Nation's Business
11:20 Final Report
11:35 Newscope

CBAFT Channel 11 Moncton (SRC)
10:00 Sesame
10:30 Les Contes de la Rive
10:45 L'Evangile en papier
11:00 Le Jour du Seigneur
12:00 Initiation a la musique
1:00 La Semaine Verte
2:00 D'hier a demain
3:00 Univers des sports
4:30 L'Heure des quilles
5:30 La Francophonissme
6:00 Second Regard
7:00 La Question
7:30 Telejournal
7:40 Nouvelles du sport
7:50 La Politique Provinciale
8:00 La Petite patrie
8:30 Les Beaux Dimanches
9:30 Les Beaux Dimanches - "Le Dossier secret des tresors"
10:30 Les Beaux Dimanches 
11:30 Telejournal et sports
12:00 Cinema - La Voie Lactee (1969; Paul Frankeur, Laurent Terzieff, Alain Cuny)

CKCD Channel 7 Campbellton / Channel 12 Upsalquitch Lake (CBC, CTV)
10:30 Faith and Music
11:00 Meeting Place
12:00 Rex Humbard
1:00 Day of Discovery
1:30 Country Canada
2:00 Oral Roberts
2:30 Garner Ted Armstrong
3:00 Science Magazine - "Popularising Science"
3:30 Musical World
4:00 Walt Disney - "Napoleon and Samantha: Pt. 2"
5:00 Golf - The Masters
7:00 Beachcombers - "Treasure Hunt"
7:30 Irish Rovers
8:00 Waltons
9:00 Upstairs, Downstairs - "Miss Forrest"
10:00 Moura: Citizen Baroness
11:00 CBC News
11:15 Nation's Business
11:20 News
11:30 Headline Hunters
12:00 Ryan's Fancy

WLBZ Channel 2 Bangor (NBC)
11:00 The Seed
12:00 This is the Life
12:30 Religious Town Hall
1:00 Eternal Light
1:30 Meet the Press
2:00 Grandstand
2:30 World Championship Tennis
4:30 Grandstand
5:00 Glad Tidings
5:30 Lassie - "Hanford's Point"
7:00 Porter Wagoner
7:30 NBC News
8:00 Walt Disney - "Ranger's Guide to Nature"
9:00 Ellery Queen - "The 12th Floor Express"
10:00 McCloud - "Three Guns For New York"
12:00 Maine Edition
12:15 Tangents

WEMT (WVII) Channel 7 Bangor (ABC)
8:30 Liberty Church
9:00 International Voice of Victory
9:30 Pastor Ronnie Libby
10:30 Rex Humbard
11:30 Groovie Goolies
12:00 These Are the Days
12:30 Make a Wish
1:00 Issues and Answers
1:30 News Conference
2:00 Curly O'Brien
3:00 Baseball - Boston @ Baltimore
5:30 Wide World of Sports
7:00 Hee-Haw
8:00 Irwin Allen's Swiss Family Robinson
9:00 Six Million Dollar Man - "Target in the Sky"
10:00 Movie - The Story of David (second part) (1976; Timothy Bottoms, Anthony Quayle, Norman Rodway)
12:00 News
12:15 PTL Club

WAGM Channel 8 Presque Isle (CBS, NBC, ABC)
8:45 James Robinson Presents
9:15 Rex Humbard
10:15 Sacred Heart
10:30 Day of Discovery
11:00 Old-Time Gospel Hour
12:00 Follow-Up
12:30 Face the Nation
1:00 It is Written
1:30 Meet the Press
2:00 Insight
2:30 NBA Basketball - New York @ Cleveland
5:00 Golf - The Masters
7:00 Water World
7:30 CBS News
8:00 Walt Disney - "Ranger's Guide to Nature"
9:00 Six Million Dollar Man - "Target in the Sky"
10:00 Movie - The Story of David (second part) (1976; Timothy Bottoms, Anthony Quayle, Norman Rodway)
12:00 News
12:15 Sammy and Company

WMEM Channel 10 Presque Isle / WMED Channel 13 Calais (PBS)
5:00 Third Testament
6:00 Family at War
7:00 Black Journal
7:30 Valiant Years
8:00 Adams Chronicles
9:00 Nova - "The Transplant Experiment"
10:00 Masterpiece Theatre - "Cakes and Ale: Pt. 2"
11:00 Bill Moyers Journal

WEDNESDAY, APRIL 14, 1976

CKCW Channel 2 Moncton, Channel 8 Charlottetown / CJCB Channel 4 Sydney / CJCH Channel 5 Halifax / 
CKLT Channel 9 Saint John (CTV)
7:00 University of the Air - "Golden Domes and Precast Concrete: Decoration and Architectural Forms"
7:30 Trouble With Tracy
8:00 Canada A.M.
10:00 Romper Room
10:30 Kareen's Yoga
11:00 Definition
11:30 It's Your Move
12:00 Joyce Davidson
12:30 Flintstones - "Boss For a Day"
1:00 Movie - Where the Bullets Fly (1966; Tom Adams, Dawn Addams, Tim Barrett)
2:30 Women's Show (CKCW, CKLT only)
2:30 In Conversation (CJCB, CJCH only)
3:00 Celebrity Dominoes
3:30 What's the Good Word?
4:00 Another World
5:00 Gilligan's Island
5:30 I.D.
6:00 News
6:30 Price is Right
7:00 Bionic Woman - "Canyon of Death"
8:00 Headline Hunters
8:30 Counterpoint
9:00 Movie - Sweet Bird of Youth (1962; Paul Newman, Geraldine Page, Shirley Knight)
11:30 Sportsbeat
12:00 CTV News
12:20 ATV News
12:30 Larry Solway

CBHT Channel 3 Halifax / CBIT Channel 5 Sydney / CBCT Channel 13 Charlottetown (CBC)
8:50 News (CBHT, CBIT only)
9:00 Mr. Dressup
9:30 Nova Scotia Schools (CBHT, CBIT only)
9:30 Outside the Classroom (CBCT only)
9:50 Science in Action (CBCT only)
10:00 Beginners' French (CBCT only)
10:15 Social Studies (CBCT only)
10:30 Language Arts (CBCT only)
10:45 Bixby and Me (CBCT only)
11:00 Sesame Street
12:00 Bob McLean
1:00 Afternoon Show (CBHT, CBIT only)
1:00 Studio 13 (CBCT only)
1:30 Friendly Giant
1:45 Mon Ami
2:00 All in the Family
2:30 Take 30
3:00 Celebrity Cooks
3:30 Edge of Night
4:00 Forest Rangers - "The Invaders"
4:30 Mr. Dressup - "People Helpers"
5:00 It's Your Choice
5:30 Partridge Family - "Guess Who's Coming to Drive?"
6:00 Here Today (CBHT, CBIT only)
6:00 Compass (CBCT only)
7:00 Heritage (CBHT, CBIT only)
7:00 Window On Resources (CBCT only)
7:25 Provincial Affairs (CBCT only)
7:30 Sports of the XXI Olympiad
8:00 Great Canadian Culture Hunt
9:00 To the Sea in Ships
10:30 Petrochemical Giant
11:00 National
11:20 Special Assignment 
11:30 News
11:45 Onedin Line

CJBR Channel 3 Rimouski, Quebec (SRC)
10:45 En Mouvement
11:00 You Hou
11:15 Minute Moumoute
11:30 Conseil-express
12:00 Les Recettes de Juliette
12:30 La Grande Aventure
1:00 Francis aux paradis perdus
1:30 Les Coqueluches
2:30 Bobino
3:00 Baseball - Philadelphie @ Montreal
5:30 La Fricassee
6:00 La Vie en mouvement
7:00 Ce Soir
7:30 Actualites regionales
8:00 Destination: Monde - "Le Bresil"
8:30 Consommateurs avertis
9:00 La P'tite Semaine
9:30 Vedettes en direct - "Marthe Fleurant"
10:00 Rue des Pignons
10:30 Le 60
11:30 Telejournal et sports
12:00 Cinema - Les Dernieres fiancailles (1973; Marthe Nadeau, J. Leo Gagnon, Marcel Sabourin)
1:30 Cinema - La Grande bagarre de Don Camillo (1955; Gino Cervi, Fernandel, Claude Sylvain)

CHSJ (CBAT) Channel 4 Saint John / Channel 7 Moncton (CBC)
8:00 Friendly Giant
8:15 Mon Ami
8:30 Ed Allen Time
9:00 Mr. Dressup
9:30 Nova Scotia Schools
11:00 Sesame Street
12:00 Bob McLean (first 30 minutes only)
12:30 News
12:35 Hollywood Squares
1:00 Movie - A Man Could Get Killed (1966; James Garner, Melina Mercouri, Sandra Dee)
2:30 Take 30
3:00 Celebrity Cooks
3:30 Edge of Night
4:00 Land and Sea
4:30 Mr. Dressup
5:00 Hogan's Heroes
5:30 New Brunswick Today
6:00 News
6:30 Ellery Queen
7:30 Match Game
8:00 Great Canadian Culture Hunt
9:00 To the Sea in Ships
10:30 Petrochemical Giant
11:00 National
11:20 News
11:35 I Saw That
12:05 Merv Griffin

CBAFT Channel 11 Moncton (SRC)
10:45 En Mouvement
11:00 You Hou
11:15 Minute Moumoute
11:30 Conseil-express
12:00 Les Recettes de Juliette
12:30 Daniel Boone
1:30 Les Coqueluches
2:30 Bobino
3:00 Baseball - Philadelphie @ Montreal
5:30 La Fricassee
6:00 Encore debout
6:30 Nouvelles
7:00 Telejournal
7:30 La Grande Aventure
8:00 Destination: Monde - "Le Bresil"
8:30 Consommateurs avertis
9:00 La P'tite Semaine
9:30 Vedettes en direct - "Marthe Fleurant"
10:00 Rue des Pignons
10:30 Le 60
11:30 Telejournal et sports
12:00 Cinema - Les Dernieres fiancailles (1973; Marthe Nadeau, J. Leo Gagnon, Marcel Sabourin)

CKCD Channel 7 Campbellton / Channel 12 Upsalquitch Lake (CBC, CTV)
9:00 Mr. Dressup
9:30 Gilligan's Island
10:00 Romper Room
10:30 Kareen's Yoga
11:00 Sesame Street
12:00 Joyce Davidson
12:30 Flintstones - "Boss For a Day"
1:00 Movie - Where the Bullets Fly (1966; Tom Adams, Dawn Addams, Tim Barrett)
2:30 Take 30
3:00 Celebrity Cooks
3:30 Edge of Night
4:00 Forest Rangers - "The Invaders"
4:30 Mr. Dressup - "People Helpers"
5:00 It's Your Choice
5:30 New Brunswick Today
6:00 News
6:30 Price is Right
7:00 John Allan Cameron
7:30 Sports of the XXI Olympiad
8:00 Great Canadian Culture Hunt
9:00 To the Sea in Ships
10:30 Petrochemical Giant
11:00 National
11:20 Special Assignment 
11:30 News
11:35 Norm Perry

WLBZ Channel 2 Bangor (NBC)
7:35 Farm Programme
7:40 First Radio Parish Church
7:45 Today in Maine
8:00 Today
10:00 My Backyard
10:30 Dialing For Dollars
11:00 Celebrity Sweepstakes
11:30 High Rollers
12:00 Wheel of Fortune
12:30 Hollywood Squares
1:00 Magnificent Marble Machine
1:30 Take My Advice
1:55 News
2:00 Dialing For Dollars
2:30 Days of Our Lives
3:30 Doctors
4:00 Another World
5:00 Somerset
5:30 Brady Bunch
6:00 Partridge Family
6:30 Adam-12
7:00 News
7:30 NBC News
8:00 Ironside
9:00 Little House On the Prairie - "Pilot: Pt. 1"
10:00 Little House On the Prairie - "Pilot: Pt. 2"
11:00 Sandburg's Lincoln - "Last Days"
12:00 News
12:30 Tonight Show (with guests Aretha Franklin and Roy Clark)

WEMT (WVII) Channel 7 Bangor (ABC)
11:00 PTL Club
1:00 Let's Make a Deal
1:30 All My Children
2:00 Ryan's Hope
2:30 Rhyme and Reason
3:00 $20,000 Pyramid
3:30 Break the Bank
4:00 General Hospital
4:30 One Life to Live
5:00 Edge of Night
5:30 Call it Macaroni
6:00 Happy Days
6:30 News
7:00 ABC News
7:30 Hogan's Heroes
8:00 I Dream of Jeannie
8:30 Hollywood Squares
9:00 Bionic Woman - "Canyon of Death"
10:00 Baretta - "Nobody in a Nothing Place"
11:00 Starsky and Hutch - "Kill Huggy Bear"
12:00 News
12:30 Movie - The Heat Wave Lasted Four Days (1974; Joan Blackman, Domini Blythe, Lawrence Dane)

WAGM Channel 8 Presque Isle (CBS, NBC, ABC)
8:00 Today
10:00 Captain Kangaroo
11:00 Price is Right
12:00 Gambit
12:30 Love of Life
1:00 Young and the Restless
1:30 Search For Tomorrow
2:00 Ryan's Hope
2:30 As the World Turns
3:30 Guiding Light
4:00 All in the Family
4:30 Match Game
5:00 Edge of Night
5:30 Mike Douglas
7:00 News
7:30 CBS News
8:00 To Tell the Truth
8:30 $25,000 Pyramid
9:00 Little House On the Prairie - "Pilot: Pt. 1"
10:00 Little House On the Prairie - "Pilot: Pt. 2"
11:00 Oral Roberts - "Spring is Hope"
12:00 News
12:30 Movie - Judith (1966; Sophia Loren, Peter Finch, Jack Hawkins)

WMEM Channel 10 Presque Isle / WMED Channel 13 Calais (PBS)
10:00 Assignment: the World
10:20 Metric System
10:40 Images and Things
11:00 Bread and Butterflies
11:15 Cover to Cover
11:30 La Machine Magique
11:45 News Machine
12:00 Electric Company
12:30 Sesame Street
1:30 All About You
1:45 Ripples
2:00 La Machine Magique
2:15 News Machine
2:30 Many Americans
2:50 Mulligan Stew
3:20 America Sings
4:00 Food For Youth
4:30 Teaching Children With Special Needs
5:00 Mister Rogers
5:30 Sesame Street
6:30 Electric Company
7:00 Hodgepodge Lodge
7:30 Book Beat
8:00 Maine News: Persons
8:30 Martin Agronsky
9:00 Decades of Decision - "Equally Free"
10:00 Great Performances - "St. Matthew's Passion"
11:30 Musical Masterpieces
12:00 ABC News (WMEM only)

THURSDAY, APRIL 15, 1976

CKCW Channel 2 Moncton, Channel 8 Charlottetown / CJCB Channel 4 Sydney / CJCH Channel 5 Halifax / 
CKLT Channel 9 Saint John (CTV)
7:00 University of the Air
7:30 Trouble With Tracy
8:00 Canada A.M.
10:00 Romper Room
10:30 Kareen's Yoga
11:00 Definition
11:30 It's Your Move
12:00 Joyce Davidson
12:30 Flintstones - "Fred's Island"
1:00 Movie - The Shoes of the Fisherman (first part) (1968; Anthony Quinn, Laurence Olivier, Oskar Werner)
2:30 Women's Show (CKCW, CKLT only)
2:30 In Conversation (CJCB, CJCH only)
3:00 Celebrity Dominoes
3:30 What's the Good Word?
4:00 Another World
5:00 Gilligan's Island
5:30 I.D.
6:00 News
6:30 Price is Right
7:00 Doc
7:30 Bob Newhart
8:00 Good Heavens
8:30 Excuse My French
9:00 Streets of San Francisco - "Murder By Proxy"
10:00 The Practice
10:30 Maclear
11:00 Harry O
12:00 CTV News
12:20 ATV News
12:30 Larry Solway

CBHT Channel 3 Halifax / CBIT Channel 5 Sydney / CBCT Channel 13 Charlottetown (CBC)
8:50 News (CBHT, CBIT only)
9:00 Mr. Dressup
9:30 Nova Scotia Schools
11:00 Sesame Street
12:00 Bob McLean
1:00 Any Woman Can Fix it (CBHT, CBIT only)
1:00 Studio 13 (CBCT only)
1:30 Friendly Giant
1:45 Mon Ami
2:00 All in the Family - "Archie's Contract"
2:30 Take 30
3:00 Celebrity Cooks
3:30 Edge of Night
4:00 Forest Rangers
4:30 Vision On
5:00 What's New?
5:30 Partridge Family
6:00 Here Today (CBHT, CBIT only)
6:00 Compass (CBCT only)
7:00 Sports Time-Out (CBHT, CBIT only)
7:00 Doctor in the House (CBCT only)
7:30 Diane Stapley
8:00 Survival
9:00 All Around the Circle
9:30 NHL Hockey - Montreal @ Chicago
12:00 National
12:20 Special Assignment
12:30 News

CJBR Channel 3 Rimouski, Quebec (SRC)
10:45 Les Oraliens
11:00 La Boite a lettres
11:15 Minute Moumoute
11:30 Conseil-express
12:00 Les Recettes de Juliette
12:30 Histoires sans paroles
1:00 Skippy
1:30 Les Coqueluches
2:30 Telejournal
2:35 Femme d'Aujourd'hui
3:30 273 jours au dessous de zero
5:00 Bobino
5:30 Le Gutenberg
6:00 Lassie
6:30 Le Monde en liberte - "Gibier d'eau"
7:00 Ce Soir
7:30 Actualites regionales
8:00 Les Berger
8:30 Le Travail a la chaine 
9:00 A Communiquer
9:30 LNH Hockey - Montreal @ Chicago
12:00 Telejournal et sports
12:30 Brigade speciale
1:30 Cinema - Rak (1970; Sami Frey, Lila Kedrovca, Philippe Leotard)

CHSJ (CBAT) Channel 4 Saint John / Channel 7 Moncton (CBC)
8:00 Friendly Giant
8:15 Mon Ami
8:30 Ed Allen Time
9:00 Mr. Dressup
9:30 Nova Scotia Schools
11:00 Sesame Street
12:00 Bob McLean (first 30 minutes only)
12:30 News
12:35 Hollywood Squares
1:00 Movie - David and Goliath (1960; Orson Welles, Ivica Pajer, Hilton Edwards)
2:30 Take 30
3:00 Celebrity Cooks
3:30 Edge of Night
4:00 Magazine
4:30 Vision On
5:00 Hogan's Heroes
5:30 New Brunswick Today
6:00 News
6:30 Rockford Files
7:30 Match Game
8:00 Mike Douglas
9:30 NHL Hockey - Quarter-Finals
12:00 National
12:20 News
12:30 Merv Griffin

CBAFT Channel 11 Moncton (SRC)
10:45 Les Oraliens
11:00 La Boite a lettres
11:15 Minute Moumoute
11:30 Conseil-express
12:00 Les Recettes de Juliette
12:30 La Vie en Mouvement
1:30 Les Coqueluches
2:30 Telejournal
2:35 Femme d'Aujourd'hui
3:30 273 jours au dessous de zero
5:00 Bobino
5:30 Le Gutenberg
6:00 Profil
6:30 Nouvelles
7:00 Telejournal
7:30 La Sagouine
8:00 Robinson Suisse
8:30 Le Travail a la chaine 
9:00 A Communiquer
9:30 LNH Hockey - Montreal @ Chicago
12:00 Telejournal et sports
12:30 Brigade speciale
1:30 Cinema - Rak (1970; Sami Frey, Lila Kedrovca, Philippe Leotard)

CKCD Channel 7 Campbellton / Channel 12 Upsalquitch Lake (CBC, CTV)
9:00 Mr. Dressup
9:30 Gilligan's Island
10:00 Romper Room
10:30 Kareen's Yoga
11:00 Sesame Street
12:00 Joyce Davidson
12:30 Flintstones - "Fred's Island"
1:00 Movie - The Shoes of the Fisherman (first part) (1968; Anthony Quinn, Laurence Olivier, Oskar Werner)
2:30 Take 30
3:00 Celebrity Cooks
3:30 Edge of Night
4:00 Forest Rangers
4:30 Vision On
5:00 What's New?
5:30 New Brunswick Today
6:00 News
6:30 Price is Right
7:00 Doc
7:30 Diane Stapley
8:00 Bionic Woman
9:00 All Around the Circle
9:30 NHL Hockey - Quarter-Finals
11:30 All Around the Circle
12:00 National
12:20 Special Assignment
12:30 News

WLBZ Channel 2 Bangor (NBC)
7:55 Farm Programme
8:00 Today
10:00 My Backyard
10:30 Dialing For Dollars
11:00 Celebrity Sweepstakes
11:30 High Rollers
12:00 Wheel of Fortune
12:30 Hollywood Squares
1:00 Fun Factory
1:30 Take My Advice
1:55 News
2:00 Dialing For Dollars
2:30 Days of Our Lives
3:30 Doctors
4:00 Another World
5:00 Somerset
5:30 Brady Bunch
6:00 Partridge Family
6:30 Adam-12
7:00 News
7:30 NBC News
8:00 Ironside
9:00 Mac Davis
10:00 Movie - The Greatest Story Ever Told (first part) (1965; Max Von Sydow, Charlton Heston, Martin Landau)
12:00 News
12:30 Tonight Show

WEMT (WVII) Channel 7 Bangor (ABC)
11:00 PTL Club
1:00 Let's Make a Deal
1:30 All My Children
2:00 Ryan's Hope
2:30 Rhyme and Reason
3:00 $20,000 Pyramid
3:30 Break the Bank
4:00 General Hospital
4:30 One Life to Live
5:00 Edge of Night
5:30 Call it Macaroni
6:00 Happy Days
6:30 News
7:00 ABC News
7:30 Hogan's Heroes
8:00 I Dream of Jeannie
8:30 Soul's Harbour
9:00 Welcome Back, Kotter - "The Longest Weekend"
9:30 Barney Miller - "Grand Hotel"
10:00 Streets of San Francisco - "Murder By Proxy"
11:00 ABC News Close-Up - "Medicine and Money"
12:00 News
12:30 Mannix - "Penny For a Peep Show"
1:30 Magician - "Lightning On a Dry Day"

WAGM Channel 8 Presque Isle (CBS, NBC, ABC)
8:00 Today
10:00 Captain Kangaroo
11:00 Price is Right
12:00 Gambit
12:30 Love of Life
1:00 Young and the Restless
1:30 Search For Tomorrow
2:00 Ryan's Hope
2:30 As the World Turns
3:30 Guiding Light
4:00 All in the Family - "Archie's Contract"
4:30 Match Game
5:00 Edge of Night
5:30 Mike Douglas
7:00 News
7:30 CBS News
8:00 Reverend Asel
9:00 Space: 1999
10:00 Movie - The Greatest Story Ever Told (first part) (1965; Max Von Sydow, Charlton Heston, Martin Landau)
12:00 News
12:30 Movie - The Shoes of the Fisherman (1968; Anthony Quinn, Laurence Olivier, Oskar Werner)

WMEM Channel 10 Presque Isle / WMED Channel 13 Calais (PBS)
10:00 Images and Things
10:20 Matter of Fiction
10:40 Many Americans
11:00 Ripples
11:15 Self, Inc.
11:30 La Machine Magique
11:45 News Machine
12:00 Electric Company
12:30 Sesame Street
1:30 La Machine Magique
1:45 News Machine
2:00 Western Civilisation
2:30 Bread and Butterflies
2:45 Cover to Cover
3:00 Tomorrow Starts Today
3:20 To Be Announced
3:40 Metric System
4:00 Adams Chronicles
5:00 Mister Rogers
5:30 Sesame Street
6:30 Electric Company
7:00 Zoom
7:30 Fore! (WMEM only)
7:30 Trains, Tracks, and Trestles (WMED only)
8:00 Ideas
8:30 Martin Agronsky
9:00 Way it Was
9:30 Book Beat
10:00 Great Performances
12:00 ABC News (WMEM only)

FRIDAY, APRIL 16, 1976

CKCW Channel 2 Moncton, Channel 8 Charlottetown / CJCB Channel 4 Sydney / CJCH Channel 5 Halifax / 
CKLT Channel 9 Saint John (CTV)
7:00 University of the Air
7:30 Trouble With Tracy
8:00 Canada A.M.
10:00 Romper Room
10:30 Kareen's Yoga
11:00 Definition
11:30 It's Your Move
12:00 Joyce Davidson
12:30 Flintstones - "Jealousy"
1:00 Movie - The Shoes of the Fisherman (second part) (1968; Anthony Quinn, Laurence Olivier, Oskar Werner)
2:30 Women's Show (CKCW, CKLT only)
2:30 In Conversation (CJCB, CJCH only)
3:00 Celebrity Dominoes
3:30 What's the Good Word?
4:00 Another World
5:00 Gilligan's Island
5:30 I.D.
6:00 News
6:30 Price is Right
7:00 Rolf Harris
7:30 Bobby Vinton
8:00 Sanford and Son - "The Sanford Arms"
8:30 McCoy - "Double Take"
10:30 Grand Old Country
11:00 Bert D'Angelo, Superstar
12:00 CTV News
12:20 ATV News
12:30 Larry Solway
1:00 Movie - Godspell (1973; Victor Garber, Lynne Thigpen, Katie Hanley)

CBHT Channel 3 Halifax / CBIT Channel 5 Sydney / CBCT Channel 13 Charlottetown (CBC)
8:50 News (CBHT, CBIT only)
9:00 Mr. Dressup
9:30 To Be Announced
10:00 Camera 12
10:30 To Be Announced
11:00 Sesame Street
12:00 Bob McLean
1:00 Afternoon Show (CBHT, CBIT only)
1:00 Studio 13 (CBCT only)
1:30 Friendly Giant
1:45 Mon Ami
2:00 All in the Family - "Lionel the Live-in"
2:30 Take 30
3:00 Celebrity Cooks
3:30 Edge of Night
4:00 Forest Rangers - "Bulldozer"
4:30 Mr. Dressup - "At the Shoe Store"
5:00 It's Your Choice
5:30 Partridge Family - "Where Do Mermaids Go?"
6:00 Here Today (CBHT, CBIT only)
6:00 Compass (CBCT only)
7:00 Atlantic Week
7:30 Howie Meeker
7:45 Mr. Chips
8:00 It's the Easter Beagle, Charlie Brown!
8:30 Tommy Hunter Easter Special
10:00 Holy Week in Egypt
11:00 National
11:20 Special Assignment 
11:30 News
11:45 Movie - The Scarlet Pimpernel (1934; Leslie Howard, Merle Oberon, Raymond Massey)

CJBR Channel 3 Rimouski, Quebec (SRC)
10:30 Les Oraliens
10:45 En Mouvement
11:00 Clak
11:15 Au Jardin de Pierrot
11:30 Conseil-express
12:00 Les Recettes de Juliette
12:30 Les Animaux chez eux
1:00 Mini-Fee
1:30 Les Coqueluches
2:30 Telejournal
2:35 Femme d'Aujourd'hui
3:30 Dans le murs Jerusalem
5:00 Bobino
5:30 La Ribouldingue
6:00 Daktari
7:00 Ce Soir
7:30 Actualites regionales
8:00 Symphorien
8:30 Marcus Welby, M.D.
9:30 Le Plus belle histoire
10:30 Concert du Vendredi Saint
12:00 Le Chemin de Croix a Jerusalem
1:00 Cinema - Le Vieil homme et l'enfant (1967; Michel Simon, Roger Carel, Paul Preboist)

CHSJ (CBAT) Channel 4 Saint John / Channel 7 Moncton (CBC)
8:00 Friendly Giant
8:15 Mon Ami
8:30 Ed Allen Time
9:00 Mr. Dressup
9:30 To Be Announced
10:00 Camera 12
10:30 To Be Announced
11:00 Sesame Street
12:00 Bob McLean (first 30 minutes only)
12:30 News
12:35 Hollywood Squares
1:00 Movie - The Keys of the Kingdom (1944; Gregory Peck, Thomas Mitchell, Vincent Price)
2:30 Take 30
3:00 Celebrity Cooks
3:30 Edge of Night
4:00 Magazine
4:30 Mr. Dressup - "At the Shoe Store"
5:00 Hogan's Heroes
5:30 New Brunswick Today
6:00 News
6:30 Space: 1999
7:30 Match Game
8:00 It's the Easter Beagle, Charlie Brown!
8:30 Tommy Hunter Easter Special
10:00 Holy Week in Egypt
11:00 National
11:20 News
11:30 Merv Griffin

CBAFT Channel 11 Moncton (SRC)
10:30 Les Oraliens
10:45 En Mouvement
11:00 Clak
11:15 Au Jardin de Pierrot
11:30 Conseil-express
12:00 Les Recettes de Juliette
12:30 Lassie
1:00 Le Monde en liberte
1:30 Les Coqueluches
2:30 Telejournal
2:35 Femme d'Aujourd'hui
3:30 Dans le murs Jerusalem
5:00 Bobino
5:30 La Ribouldingue
6:00 En roulant ma boule
6:30 Nouvelles
7:00 Telejournal
7:30 Les Animaux chez eux
8:00 Kontakion
8:30 Marcus Welby, M.D.
9:30 Le Plus belle histoire
10:30 Concert du Vendredi Saint
12:00 Le Chemin de Croix a Jerusalem
1:00 Cinema - Le Vieil homme et l'enfant (1967; Michel Simon, Roger Carel, Paul Preboist)

CKCD Channel 7 Campbellton / Channel 12 Upsalquitch Lake (CBC, CTV)
9:00 Mr. Dressup
9:30 Gilligan's Island
10:00 Camera 12
10:30 Kareen's Yoga
11:00 Sesame Street
12:00 Joyce Davidson
12:30 Flintstones - "Jealousy"
1:00 Movie - The Shoes of the Fisherman (second part) (1968; Anthony Quinn, Laurence Olivier, Oskar Werner)
2:30 Take 30
3:00 Celebrity Cooks
3:30 Edge of Night
4:00 Forest Rangers - "Bulldozer"
4:30 Mr. Dressup - "At the Shoe Store"
5:00 It's Your Choice
5:30 New Brunswick Today
6:00 News
6:30 Price is Right
7:00 Rolf Harris
7:30 Bobby Vinton
8:00 It's the Easter Beagle, Charlie Brown!
8:30 Tommy Hunter Easter Special
10:00 Lawrence Welk
11:00 National
11:20 News
11:30 Cannon
12:30 Larry Solway
1:00 Movie - Godspell (1973; Victor Garber, Lynne Thigpen, Katie Hanley)

WLBZ Channel 2 Bangor (NBC)
7:35 Farm Programme
7:40 First Radio Parish Church
7:45 Today in Maine
8:00 Today
10:00 My Backyard
10:30 Dialing For Dollars
11:00 Celebrity Sweepstakes
11:30 High Rollers
12:00 Wheel of Fortune
12:30 Hollywood Squares
1:00 Magnificent Marble Machine
1:30 Take My Advice
1:55 News
2:00 Dialing For Dollars
2:30 Days of Our Lives
3:30 Doctors
4:00 Another World
5:00 Somerset
5:30 Brady Bunch
6:00 Partridge Family
6:30 Adam-12
7:00 News
7:30 NBC News
8:00 Ironside
9:00 Sanford and Son - "The Sanford Arms"
9:30 The Practice - "Molly's Mistake"
10:00 Rockford Files - "The Deep Blue Sleep"
11:00 Police Story - "Empty Weapon"
12:00 News
12:30 Tonight Show (with guests Marilyn Horne, Robert Klein, and Adela Rogers St. Johns)

WEMT (WVII) Channel 7 Bangor (ABC)
11:00 PTL Club
1:00 Let's Make a Deal
1:30 All My Children
2:00 Ryan's Hope
2:30 Rhyme and Reason
3:00 $20,000 Pyramid
3:30 Break the Bank
4:00 General Hospital
4:30 One Life to Live
5:00 Edge of Night
5:30 Call it Macaroni
6:00 Happy Days
6:30 News
7:00 ABC News
7:30 Hogan's Heroes
8:00 I Dream of Jeannie
8:30 Match Game
9:00 Donny and Marie (with guests Gabriel Kaplan, the Osmond Brothers, Ruth Buzzi, and Paul Lynde)
10:00 Movie - Love Story (1970; Ali MacGraw, Ryan O'Neal, John Marley)
12:00 News
12:30 Rookies - "Crossfire"

WAGM Channel 8 Presque Isle (CBS, NBC, ABC)
8:00 Today
10:00 Captain Kangaroo
11:00 Price is Right
12:00 Gambit
12:30 Love of Life
1:00 Young and the Restless
1:30 Search For Tomorrow
2:00 Ryan's Hope
2:30 As the World Turns
3:30 Guiding Light
4:00 All in the Family - "Lionel the Live-in"
4:30 Match Game
5:00 Edge of Night
5:30 Mike Douglas
7:00 News
7:30 CBS News
8:00 To Tell the Truth
8:30 Washburn Evangelistic Crusade
9:00 Easter is
9:30 The Practice - "Molly's Mistake"
10:00 Rockford Files - "The Deep Blue Sleep"
11:00 Police Story - "Empty Weapon"
12:00 News
12:30 Masters Golf Highlights
12:40 Movie - Three-Ring Circus (1954; Dean Martin, Jerry Lewis, Joanne Dru)

WMEM Channel 10 Presque Isle / WMED Channel 13 Calais (PBS)
10:00 Images and Things
10:20 Matter of Fiction
10:40 Many Americans
11:00 Ripples
11:15 Self, Inc.
11:30 La Machine Magique
11:45 News Machine
12:00 Electric Company
12:30 Sesame Street
1:30 La Machine Magique
1:45 News Machine
2:00 Western Civilisation
2:30 Bread and Butterflies
2:45 Cover to Cover
3:00 Tomorrow Starts Today
3:20 Assignment: the World
3:40 Metric System
4:00 Nova
5:00 Mister Rogers
5:30 Sesame Street
6:30 Electric Company
7:00 La Machine Magique
7:15 News Machine
7:30 Taking Better Pictures
8:00 Maine News
8:30 Evening Edition
9:00 Washington Week in Review
9:30 Wall $treet Week
10:00 Masterpiece Theatre - "Cakes and Ale: Pt. 2"
11:00 Missa Solemnis
12:30 ABC News (WMEM only)

SATURDAY, APRIL 17, 1976

CKCW Channel 2 Moncton, Channel 8 Charlottetown / CJCB Channel 4 Sydney / CJCH Channel 5 Halifax / 
CKLT Channel 9 Saint John (CTV)
8:00 ATV Funtime (includes Spiderman, Rocket Robin Hood, Littlest Hobo, Max the 2000-Year-Old Mouse, etc.)
10:30 Waterville Gang
11:00 Kidstuff
12:00 Let's Go!
12:30 Funtown
1:30 Tree House
2:00 Horst Koehler
2:30 It's Up to You
3:00 George Hamilton IV
3:30 Outdoor Sportsman
4:00 Greening Up
4:30 International Wrestling
5:30 Wide World of Sports
7:00 ATV Weekend News
8:00 Emergency!
9:00 Movie - The Lion in Winter (1968; Peter O'Toole, Katharine Hepburn, Anthony Hopkins)
11:30 Confrontation
12:30 CTV News
12:50 ATV News
1:00 Larry Solway
1:30 Movie - Pendulum (1969; George Peppard, Jean Seberg, Richard Kiley)

CBHT Channel 3 Halifax / CBIT Channel 5 Sydney / CBCT Channel 13 Charlottetown (CBC)
11:00 News (CBHT, CBIT only)
11:10 Flintstone Comedy Hour
12:00 Flaxton Boys
12:30 Klahanie
1:00 Soul Train
2:00 Water World
2:30 Another Look (CBHT, CBIT only)
2:30 Heritage (CBCT only)
3:00 Baseball - Chicago @ Boston
5:30 Sportsweek
6:00 Lost Islands
6:30 Welcome Back, Kotter
7:00 CBC News
7:30 House of Pride
8:00 Land and Sea
8:30 To Be Announced
9:00 NHL Hockey - Quarter-Finals
11:30 To Be Announced
12:00 National
12:15 Provincial Affairs
12:20 News
12:30 Movie - Rosemary's Baby (1968; Mia Farrow, John Cassavetes, Ruth Gordon)
12:30 CBCT Late Show

CJBR Channel 3 Rimouski, Quebec (SRC)
10:00 Sesame
10:30 Roquet Belles Oreilles
11:00 Les Espiegles rient
11:30 Monsieur Rosee
12:00 La Compagnie de la mouette bleue
12:30 Genies en Herbe
1:00 Heros du Samedi 
2:00 Sportheque
3:00 Femme d'Aujourd'hui
4:00 Technoflash
4:30 Cine-Jeunesse - "Bonne chance, Cyril"/"Dans les forets du Canada"
6:00 Bagatelle
7:00 L'Imagination au galop
7:30 Telejournal
7:40 Nouvelles du sport
7:50 Tresors et traditions de Bretagne
8:00 Lise Lib
9:00 LNH Hockey - Les Quarts de Finale
11:30 Telejournal et sports
12:00 Cinema - L'Intrus magnifique (1968; George Peppard, Mary Tyler Moore, Don Stroud)
1:30 Cinema - Les Complices (1968; Harry Guardino, Bradford Dillman, Hope Lange)

CHSJ (CBAT) Channel 4 Saint John / Channel 7 Moncton (CBC)
9:00 Miss Ann
10:00 Circle Square
10:30 Adventures of the Lone Ranger
12:00 Movie - Bells of St. Mary's (1945; Bing Crosby, Ingrid Bergman, Henry Travers)
1:30 Onedin Line
2:30 Atlantic Week
3:00 Baseball - Chicago @ Boston
5:30 Talent Parade
6:00 Lost Islands
6:30 Welcome Back, Kotter
7:00 Water World
7:30 Hawaii Five-O
8:30 Phyllis
9:00 NHL Hockey - Quarter-Finals
11:30 To Be Announced
12:00 National
12:15 Final Report
12:25 Movie - Female Animal (1970; Arlene Farber, Vassili Lambrinos, Andre Landzaat)

CBAFT Channel 11 Moncton (SRC)
10:00 Sesame
10:30 Roquet Belles Oreilles
11:00 Les Espiegles rient
11:30 Monsieur Rosee
12:00 La Compagnie de la mouette bleue
12:30 Genies en Herbe
1:00 Heros du Samedi 
2:00 Sportheque
3:00 Femme d'Aujourd'hui
4:00 Technoflash
4:30 Cine-Jeunesse - "Bonne chance, Cyril"/"Dans les forets du Canada"
6:00 Bagatelle
7:00 L'Imagination au galop
7:30 Telejournal
7:40 Nouvelles du sport
7:50 Film
8:00 Lise Lib
9:00 LNH Hockey - Les Quarts de Finale
11:30 Telejournal et sports
12:00 Cinema - L'Intrus magnifique (1968; George Peppard, Mary Tyler Moore, Don Stroud)

CKCD Channel 7 Campbellton / Channel 12 Upsalquitch Lake (CBC, CTV)
8:00 ATV Funtime (includes Spiderman, Rocket Robin Hood, Littlest Hobo, Max the 2000-Year-Old Mouse, etc.)
10:30 Waterville Gang
11:00 Kidstuff
12:00 Let's Go!
12:30 Funtown
1:30 Tree House
2:00 Horst Koehler
2:30 It's Up to You
3:00 Baseball - Chicago @ Boston
5:30 Sportsweek
6:00 Lost Islands
6:30 Welcome Back, Kotter
7:00 ATV Weekend News
8:00 Emergency!
9:00 NHL Hockey - Quarter-Finals
11:30 To Be Announced
12:00 National
12:15 Provincial Affairs
12:20 George Hamilton IV
12:50 ATV News
1:00 Larry Solway
1:30 Movie - Pendulum (1969; George Peppard, Jean Seberg, Richard Kiley)

WLBZ Channel 2 Bangor (NBC)
9:00 Emergency Plus 4
9:30 Josie and the Pussycats
10:00 Secret Lives of Waldo Kitty
10:30 Pink Panther
11:00 Land of the Lost
11:30 Run, Joe, Run
12:00 Return to the Planet of the Apes
12:30 Westwind
1:00 Jetsons
1:30 Go, U.S.A.!
2:00 Vegetable Soup
2:30 Gilligan's Island
3:00 Grandstand
3:15 Baseball - Chicago @ Boston
6:00 Bonanza
7:00 On the Line
7:30 NBC News
8:00 Wild Kingdom
8:30 New Candid Camera
9:00 Emergency! - "Pressure 165"
10:00 Movie - The Greatest Story Ever Told (second part) (1965; Max von Sydow, Charlton Heston, Martin Landau)
12:10 Irish Rovers
12:40 Saturday Night Live

WEMT (WVII) Channel 7 Bangor (ABC)
8:30 Groovie Goolies
9:00 Hong Kong Phooey
9:30 Tom and Jerry/Grape Ape
10:30 New Adventures of Gilligan
11:00 Super-Friends
12:00 Speed Buggy
12:30 Oddball Couple
1:00 Lost Saucer
1:30 American Bandstand
2:30 Call it Macaroni
3:00 Wally's Workshop
3:30 All-Star Wrestling
4:30 Pro-Bowlers Tour
6:00 Wide World of Sports
7:00 Golf - Tournament of Champions
8:00 ABC News
8:30 James Robinson Presents
9:00 Olympic Champions and Challengers
10:00 S.W.A.T. - "Criss-Cross"
11:00 ABC News Close-Up - "Medicine and Money"
12:00 Stacey's Country Jamboree

WAGM Channel 8 Presque Isle (CBS, NBC, ABC)
9:00 Pebbles and Bamm-Bamm
9:30 Bugs Bunny/Road Runner Hour
10:30 Scooby-Doo
11:00 Shazam!/Isis
12:00 Far-Out Space Nuts
12:30 Ghost-Busters
1:00 Valley of the Dinosaurs
1:30 Fat Albert and the Cosby Kids
2:00 Children's Film Festival - "Captain Mikula, the Kid"
3:00 To Be Announced
4:00 Water World
4:30 Pro-Bowlers Tour
6:00 Wide World of Sports
7:00 Aroostook Viewpoint - "Epilepsy: What Everyone Should Know"
7:30 CBS News
8:00 Lawrence Welk
9:00 Emergency! - "Pressure 165"
10:00 Mary Tyler Moore - "Mary Richards Falls in Love"
10:30 Bob Newhart - "Carol's Wedding"
11:00 Carol Burnett
12:00 News
12:15 To Be Announced
12:40 Saturday Night Live

WMEM Channel 10 Presque Isle / WMED Channel 13 Calais (PBS)
9:00 Sesame Street
10:00 Electric Company
10:30 Mister Rogers
11:00 Sesame Street
12:00 La Machine Magique
12:15 News Machine
12:30 Zoom
5:00 Sesame Street
6:00 Mister Rogers
6:30 Nova
7:30 Consumer Survival Kit 
8:00 Maine Week
8:30 Agronsky and Company
9:00 Jane Moore
9:30 Jeanne Wolf
10:00 Symphonic Soul
10:30 Sing, America, Sing!
11:00 Monty Python's Flying Circus
11:30 Woman

SUNDAY, APRIL 18, 1976

CKCW Channel 2 Moncton, Channel 8 Charlottetown / CJCB Channel 4 Sydney / CJCH Channel 5 Halifax / 
CKLT Channel 9 Saint John (CTV)
8:30 University of the Air
9:30 Children's Special
11:30 Rex Humbard
12:30 Mass For Shut-ins
1:00 Day of Discovery
1:30 Faith and Music
2:00 Oral Roberts
2:30 Garner Ted Armstrong
3:00 Agape
3:30 Norm Perry
4:30 Untamed World
5:00 Question Period
5:30 Golf - Tournament of Champions
7:30 Ryan's Fancy
8:00 Six Million Dollar Man - "The White Lightning War"
9:00 Sonny and Cher (with guests Sherman Hemsley and Andy Griffith)
10:00 Kojak - "A Question of Answers: Pt. 1"
11:00 Kojak - "A Question of Answers: Pt. 2"
12:00 CTV News
12:20 News
12:30 Larry Solway

CBHT Channel 3 Halifax / CBIT Channel 5 Sydney / CBCT Channel 13 Charlottetown (CBC)
9:50 News (CBHT, CBIT only)
10:00 Follyfoot
10:30 Klahanie
11:00 Meeting Place
12:00 Living Tomorrow
12:15 A Way Out
12:30 V.I.P.
1:00 This Land
1:30 Country Canada
2:00 Music to See
2:30 Speaking Out
3:00 Hymn Sing
3:30 Canada Cup Diving
5:00 Science Magazine
5:30 Musical World
6:00 Walt Disney - "Superdad: Pt. 1"
7:00 Beachcombers - "Work to Rule"
7:30 Irish Rovers
8:00 Waltons - "The Boondoggle"
9:00 NHL Hockey - teams to be announced
12:00 CBC News
12:15 Nation's Business
12:20 News
12:30 Hawaii Five-O

CJBR Channel 3 Rimouski, Quebec (SRC)
10:00 Sesame
10:30 Les Contes de la Rive
10:45 L'Evangile en papier
11:00 Le Jour du Seigneur
12:00 Encore Debout
12:30 2,000 ans apres Jesus Christ
1:00 La Semaine Verte
2:00 D'hier a demain - "Les Primitifs"
3:00 Univers des sports
4:30 L'Heure des quilles
5:30 La Francophonissme
6:00 Second Regard
7:00 La Question
7:30 Telejournal
7:40 Nouvelles du sport
7:50 Une abbaye gregorienne
8:00 La Petite patrie
8:30 A Communiquer
9:00 LNH Hockey - equipes a communiquer
11:30 Telejournal et sports
12:00 Cinema - La Photographie (1972; P. Zolnay)

CHSJ (CBAT) Channel 4 Saint John / Channel 7 Moncton (CBC)
7:30 Old-Time Gospel Hour
8:30 Master's Touch
9:00 Jimmy Swaggart
9:30 Rex Humbard
10:30 Don Clowers' Crusade
11:00 Meeting Place
12:00 Topic
12:30 What's New For You?
1:00 New Life
1:30 Country Canada
2:00 Music to See
2:30 Speaking Out
3:00 Hymn Sing
3:30 Canada Cup Diving
5:00 Science Magazine
5:30 Musical World
6:00 Walt Disney - "Superdad: Pt. 1"
7:00 Beachcombers - "Work to Rule"
7:30 Irish Rovers
8:00 Waltons - "The Boondoggle"
9:00 NHL Hockey - teams to be announced
12:00 CBC News
12:15 Nation's Business
12:20 Final Report
12:35 Newscope

CBAFT Channel 11 Moncton (SRC)
10:00 Sesame
10:30 Les Contes de la Rive
10:45 L'Evangile en papier
11:00 Le Jour du Seigneur
12:00 Initiation a la musique - "Le Mouvement Vivaldi"
1:00 La Semaine Verte
2:00 D'hier a demain - "Les Primitifs"
3:00 Univers des sports
4:30 L'Heure des quilles
5:30 La Francophonissme
6:00 Second Regard
7:00 La Question
7:30 Telejournal
7:40 Nouvelles du sport
7:50 Une abbaye gregorienne
8:00 La Petite patrie
8:30 A Communiquer
9:00 LNH Hockey - equipes a communiquer
11:30 Telejournal et sports
12:00 Cinema - La Photographie (1972; P. Zolnay)

CKCD Channel 7 Campbellton / Channel 12 Upsalquitch Lake (CBC, CTV)
10:30 Faith and Music
11:00 Meeting Place
12:00 Rex Humbard
1:00 Day of Discovery
1:30 Country Canada
2:00 Oral Roberts
2:30 Garner Ted Armstrong
3:00 Agape
3:30 Canada Cup Diving
5:00 Science Magazine
5:30 Musical World
6:00 Walt Disney - "Superdad: Pt. 1"
7:00 Beachcombers - "Work to Rule"
7:30 Irish Rovers
8:00 Waltons - "The Boondoggle"
9:00 NHL Hockey - teams to be announced
12:00 CBC News
12:15 Nation's Business
12:20 News
12:30 Headline Hunters
1:00 Ryan's Fancy

WLBZ Channel 2 Bangor (NBC)
11:00 Easter Sunday Mass
12:00 This is the Life
12:30 Norman Vincent Peale Easter Special
1:30 Meet the Press
2:00 Grandstand
2:30 World Championship Tennis
4:30 Grandstand
5:00 Lassie - "Joyous Sound"
6:30 Easter is
7:00 Porter Wagoner
7:30 NBC News
8:00 Walt Disney - "Chico, the Misunderstood Coyote"
9:00 Ellery Queen - "Miss Aggie's Farewell Performance"
10:00 McMillan and Wife - "Aftershock"
12:00 Maine Edition
12:15 Tangents

WEMT (WVII) Channel 7 Bangor (ABC)
8:30 Liberty Church
9:00 International Voice of Victory
9:30 Pastor Ronnie Libby
10:30 Rex Humbard
11:30 Groovie Goolies
12:00 These Are the Days
12:30 Make a Wish
1:00 Directions
1:30 News Conference
2:00 Curly O'Brien
3:00 Baseball - Chicago @ Boston 
5:30 Golf - Tournament of Champions
7:30 News
8:00 Undersea World of Jacques Cousteau - "Mysteries of the Hidden Reefs"
9:00 Six Million Dollar Man - "The White Lightning War"
10:00 Tony Awards
12:00 News
12:15 PTL Club

WAGM Channel 8 Presque Isle (CBS, NBC, ABC)
8:45 James Robinson Presents
9:15 Rex Humbard
10:15 Sacred Heart
10:30 Day of Discovery
11:00 Old-Time Gospel Hour
12:00 Follow-Up
12:30 Face the Nation
1:00 It is Written
1:30 Meet the Press
2:00 NBA Play-Off Special
2:15 NBA Basketball - Play-Offs
4:30 NBA Play-Off Special
4:45 NBA Basketball - Play-Offs
7:00 Friends of Man
7:30 CBS News
8:00 Undersea World of Jacques Cousteau - "Mysteries of the Hidden Reefs"
9:00 Six Million Dollar Man - "The White Lightning War"
10:00 Tony Awards
12:00 News
12:15 Sammy and Company

WMEM Channel 10 Presque Isle / WMED Channel 13 Calais (PBS)
5:00 Third Testament
6:00 Family at War
7:00 Black Journal
7:30 Crockett's Victory Garden
8:00 Adams Chronicles
9:00 Nova - "The Underground Movement"
10:00 Masterpiece Theatre - "Cakes and Ale: Pt. 3"
11:00 Agony of Independence

WEDNESDAY, APRIL 21, 1976

CKCW Channel 2 Moncton, Channel 8 Charlottetown / CJCB Channel 4 Sydney / CJCH Channel 5 Halifax / 
CKLT Channel 9 Saint John (CTV)
7:00 University of the Air
7:30 Trouble With Tracy
8:00 Canada A.M.
10:00 Romper Room
10:30 Kareen's Yoga
11:00 Definition
11:30 It's Your Move
12:00 Joyce Davidson
12:30 Flintstones - "The Story of Rocky's Raiders"
1:00 Movie - The Magnificent Seven (first part) (1960; Yul Brynner, Steve McQueen, Charles Bronson)
2:30 Women's Show (CKCW, CKLT only)
2:30 In Conversation (CJCB, CJCH only)
3:00 Celebrity Dominoes
3:30 What's the Good Word?
4:00 Another World
5:00 Gilligan's Island
5:30 I.D.
6:00 News
6:30 Price is Right
7:00 Bionic Woman
8:00 Headline Hunters
8:30 Counterpoint
9:00 Movie - M*A*S*H (1970; Donald Sutherland, Elliott Gould, Sally Kellerman)
11:30 Sportsbeat
12:00 CTV News
12:20 ATV News
12:30 Larry Solway

CBHT Channel 3 Halifax / CBIT Channel 5 Sydney / CBCT Channel 13 Charlottetown (CBC)
8:50 News (CBHT, CBIT only)
9:00 Mr. Dressup
9:30 Nova Scotia Schools (CBHT, CBIT only)
9:30 Outside the Classroom (CBCT only)
9:45 Science in Action (CBCT only)
10:00 Beginners' French (CBCT only)
10:15 Social Studies (CBCT only)
10:30 Nova Scotia Schools (CBCT only)
11:00 Sesame Street
12:00 Bob McLean
1:00 Afternoon Show (CBHT, CBIT only)
1:00 Studio 13 (CBCT only)
1:30 Friendly Giant
1:45 Mon Ami
2:00 All in the Family - "Prisoner in the House"
2:30 Take 30
3:00 Celebrity Cooks
3:30 Edge of Night
4:00 Forest Rangers
4:30 Mr. Dressup
5:00 It's Your Choice
5:30 Partridge Family
6:00 Here Today (CBHT, CBIT only)
6:00 Compass (CBCT only)
7:00 Heritage (CBHT, CBIT only)
7:00 Window On Resources (CBCT only)
7:25 Provincial Affairs (CBCT only)
7:30 Jane Goodall
8:30 Bob Hope Olympic Benefit
10:00 Actra Awards
12:00 National
12:20 Special Assignment
12:30 News
12:40 90 Minutes Live

CJBR Channel 3 Rimouski, Quebec (SRC)
10:45 En Mouvement
11:00 You Hou
11:15 Minute Moumoute
11:30 Conseil-express
12:00 Les Recettes de Juliette
12:30 La Grande Aventure
1:00 Francis aux paradis perdus
1:30 Les Coqueluches
2:30 Telejournal
2:35 Femme d'Aujourd'hui
3:30 Cinema - Laurel et Hardy: Les Sans-soucis (1932; Stan Laurel, Oliver Hardy, Donald Dillaway)
5:00 Bobino
5:30 La Fricassee
6:00 La Vie en Mouvement
7:00 Ce Soir
7:30 Actualites regionales
8:00 Destination: Monde - "Le Bresil"
8:30 Consommateurs avertis
9:00 La P'tite Semaine
9:30 Vedettes en direct - "Gerard Lenorman"
10:00 Rue des Pignons
10:30 Le 60
11:30 Telejournal et sports
12:00 Cinema - Detour (1972; Genevieve Bujold, John Vernon, Greg Adams)
1:30 Cinema - Drole de jeu (1968; Maurice Garrel, Barbara Laage, Michele Girardon)

CHSJ (CBAT) Channel 4 Saint John / Channel 7 Moncton (CBC)
8:00 Friendly Giant
8:15 Mon Ami
8:30 Ed Allen Time
9:00 Mr. Dressup
9:30 Nova Scotia Schools
11:00 Sesame Street
12:00 Bob McLean (first 30 minutes only)
12:30 News
12:35 Hollywood Squares
1:00 Movie - The Secret of Blood Island (1964; Jack Hedley, Barbara Shelley, Patrick Wymark)
2:30 Take 30
3:00 Celebrity Cooks
3:30 Edge of Night
4:00 Land and Sea
4:30 Mr. Dressup
5:00 Hogan's Heroes
5:30 New Brunswick Today
6:00 News
6:30 Ellery Queen
7:30 Match Game
8:00 Bobby Goldsboro
8:30 Bob Hope Olympic Benefit
10:00 Actra Awards
12:00 National
12:20 News
12:35 Merv Griffin

CBAFT Channel 11 Moncton (SRC)
10:45 En Mouvement
11:00 You Hou
11:15 Minute Moumoute
11:30 Conseil-express
12:00 Les Recettes de Juliette
12:30 Daniel Boone
1:30 Les Coqueluches
2:30 Telejournal
2:35 Femme d'Aujourd'hui
3:30 Cinema - Laurel et Hardy: Les Sans-soucis (1932; Stan Laurel, Oliver Hardy, Donald Dillaway)
5:00 Bobino
5:30 La Fricassee
6:00 Encore debout
6:30 Nouvelles
7:00 Telejournal
7:30 La Grande Aventure
8:00 Destination: Monde - "Le Bresil"
8:30 Consommateurs avertis
9:00 La P'tite Semaine
9:30 Vedettes en direct - "Gerard Lenorman"
10:00 Rue des Pignons
10:30 Le 60
11:30 Telejournal et sports
12:00 Cinema - Detour (1972; Genevieve Bujold, John Vernon, Greg Adams)

CKCD Channel 7 Campbellton / Channel 12 Upsalquitch Lake (CBC, CTV)
9:00 Mr. Dressup
9:30 Gilligan's Island
10:00 Romper Room
10:30 Kareen's Yoga
11:00 Sesame Street
12:00 Joyce Davidson
12:30 Flintstones - "The Story of Rocky's Raiders"
1:00 Movie - The Magnificent Seven (first part) (1960; Yul Brynner, Steve McQueen, Charles Bronson)
2:30 Take 30
3:00 Celebrity Cooks
3:30 Edge of Night
4:00 Forest Rangers
4:30 Mr. Dressup
5:00 It's Your Choice
5:30 New Brunswick Today
6:00 News
6:30 Price is Right
7:00 Celebration
7:30 Sports of the XXI Olympiad
8:00 Hagood Hardy
9:00 Diefenbaker in Conversation
9:30 George Hamilton IV
10:00 Actra Awards
12:00 National
12:20 News
12:30 Provincial Affairs

WLBZ Channel 2 Bangor (NBC)
7:55 Farm Programme
8:00 Today
10:00 My Backyard
10:30 Dialing For Dollars
11:00 Celebrity Sweepstakes
11:30 High Rollers
12:00 Wheel of Fortune
12:30 Hollywood Squares
1:00 Magnificent Marble Machine
1:30 Take My Advice (with guest panelists Adrienne Barbeau, Douglas Fairbanks Jr., and Della Reese)
1:55 News
2:00 Dialing For Dollars
2:30 Days of Our Lives
3:30 Doctors
4:00 Another World
5:00 Somerset
5:30 Brady Bunch
6:00 Nostalgia Week - "Mr. District Attorney"
7:00 News
7:30 NBC News
8:00 Ironside
9:00 Bob Hope Olympic Benefit
10:30 Chico and the Man - "Mr. Butterfly"
11:00 Hawk - "Do Not Mutilate or Spindle"
12:00 News
12:30 Tonight Show (with guest host McLean Stevenson)

WEMT (WVII) Channel 7 Bangor (ABC)
11:00 PTL Club
1:00 Let's Make a Deal
1:30 All My Children
2:00 Ryan's Hope
2:30 Rhyme and Reason
3:00 $20,000 Pyramid
3:30 Break the Bank
4:00 General Hospital
4:30 One Life to Live
5:00 Edge of Night
5:30 Afterschool Special - "Blind Sunday"
6:30 Happy Days
7:00 ABC News
7:30 Hogan's Heroes
8:00 I Dream of Jeannie
8:30 Hollywood Squares
9:00 New, Original Wonder Woman - "Wonder Woman Meets Baroness Von Gunther"
10:00 Baretta - "Count the Days I'm Gone"
11:00 Starsky and Hutch - "Pariah"
12:00 News
12:30 Movie - The Day the Earth Moved (1974; Jackie Cooper, Stella Stevens, Cleavon Little)

WAGM Channel 8 Presque Isle (CBS, NBC, ABC)
8:00 Today
10:00 Captain Kangaroo
11:00 Price is Right
12:00 Gambit
12:30 Love of Life
1:00 Young and the Restless
1:30 Search For Tomorrow
2:00 Ryan's Hope
2:30 As the World Turns
3:30 Guiding Light
4:00 All in the Family - "Prisoner in the House"
4:30 Match Game
5:00 Edge of Night
5:30 Mike Douglas
7:00 News
7:30 CBS News
8:00 To Tell the Truth
8:30 $25,000 Pyramid
9:00 Bob Hope Olympic Benefit
10:30 Adam-12
11:00 Starsky and Hutch - "Pariah"
12:00 News
12:30 Movie - Project X (1968; Christopher George, Greta Baldwin, Henry Jones)

WMEM Channel 10 Presque Isle / WMED Channel 13 Calais (PBS)
10:00 Assignment: the World
10:20 Metric System
10:40 Images and Things
11:00 Bread and Butterflies
11:15 Cover to Cover
11:30 La Machine Magique
11:45 News Machine
12:00 Electric Company
12:30 Sesame Street
1:30 All About You
1:45 Ripples
2:00 La Machine Magique
2:15 News Machine
2:30 Stories Without Words
2:50 Mulligan Stew
3:30 Human Relations 
4:00 Food For Thought
4:30 Teaching Children With Special Needs
5:00 Mister Rogers
5:30 Sesame Street
6:30 Electric Company
7:00 Hodgepodge Lodge
7:30 Book Beat
8:00 Persons
8:30 Martin Agronsky
9:00 Great Performances
12:00 ABC News (WMEM only)

SATURDAY, APRIL 24, 1976

CKCW Channel 2 Moncton, Channel 8 Charlottetown / CJCB Channel 4 Sydney / CJCH Channel 5 Halifax / 
CKLT Channel 9 Saint John (CTV)
8:00 ATV Funtime (includes Spiderman, Rocket Robin Hood, Littlest Hobo, Max the 2000-Year-Old Mouse, etc.)
10:30 Waterville Gang
11:00 Kidstuff
12:00 Let's Go!
12:30 Funtown
1:30 Tree House
2:00 Horst Koehler
2:30 It's Up to You
3:00 George Hamilton IV
3:30 Red Fisher
4:00 Greening Up
4:30 International Wrestling
5:30 Wide World of Sports
7:00 ATV Weekend News
8:00 Emergency! - "One of Those Days"
9:00 Movie - Winning (1969; Paul Newman, Joanne Woodward, Robert Wagner)
11:00 Confrontation
12:00 CTV News
12:20 ATV News
12:30 Larry Solway
1:00 Movie - Fool's Parade (1971; James Stewart, George Kennedy, Anne Baxter)

CBHT Channel 3 Halifax / CBIT Channel 5 Sydney / CBCT Channel 13 Charlottetown (CBC)
10:00 News (CBHT, CBIT only)
10:10 Flintstone Comedy Hour
11:00 Flaxton Boys
11:30 Klahanie
12:00 Soul Train
1:00 Water World
1:30 Another Look (CBHT, CBIT only)
1:30 Heritage (CBCT only)
2:00 Lost Islands
2:30 Welcome Back, Kotter
3:00 Baseball - Cincinnati @ Montreal
5:30 Sportsweek
6:00 Land and Sea
6:30 House of Pride
7:00 CBC News
7:30 Phyllis
8:00 This is the Law
8:30 Frankie Howerd
9:00 Roger Whitaker in Concert
10:00 Sidestreet - "Playing the Game"
11:00 National
11:15 Provincial Affairs
11:20 News
11:30 Movie - Valley of the Dolls (1967; Barbara Parkins, Patty Duke, Paul Burke) (CBHT, CBIT only)
11:30 Movie - Cool Hand Luke (1967; Paul Newman, George Kennedy, Strother Martin) (CBCT only)

CJBR Channel 3 Rimouski, Quebec (SRC)
10:00 Sesame
10:30 Roquet Belles Oreilles
11:00 Les Espiegles rient
11:30 Lancelot, agent secret
12:00 La Compagnie de la mouette bleue
12:30 Genies en Herbe
1:00 Heros du Samedi 
2:00 Sportheque
3:00 Baseball - Cincinnati @ Montreal
5:30 Echos du sport
6:00 Bagatelle
7:00 L'Imagination au galop
7:30 Telejournal
7:40 Nouvelles du sport
7:50 La Politique Federale
8:00 Lise Lib
9:00 Cinema - Compte a rebours (1970; Serge Reggiani, Michel Bouquet, Jeanne Moreau)
11:30 Telejournal et sports
12:00 Cinema - Avec la peau des autres (1966; Lino Ventura, Jean Bouise, Marilu Tolo)
1:30 Cinema - Voyage surprise (1947; Maurice Baquet, Therese Aspar, Rene Bourbon)

CHSJ (CBAT) Channel 4 Saint John / Channel 7 Moncton (CBC)
9:00 Miss Ann
10:00 Circle Square
10:30 Adventures of the Lone Ranger
12:00 Movie - Father Goose (1964; Cary Grant, Leslie Caron, Trevor Howard)
1:30 Atlantic Week
2:00 Lost Islands
2:30 Welcome Back, Kotter
3:00 Baseball - Cincinnati @ Montreal
5:30 Talent Parade
6:00 Water World
6:30 Phyllis
7:00 Hawaii Five-O
8:00 This is the Law
8:30 Frankie Howerd
9:00 Roger Whitaker in Concert
10:00 Sidestreet - "Playing the Game"
11:00 National
11:15 Final Report
11:25 Movie - Man in the Shadow (1957; Jeff Chandler, Orson Welles, Colleen Miller)

CBAFT Channel 11 Moncton (SRC)
10:00 Sesame
10:30 Roquet Belles Oreilles
11:00 Les Espiegles rient
11:30 Lancelot, agent secret
12:00 La Compagnie de la mouette bleue
12:30 Genies en Herbe
1:00 Heros du Samedi
2:00 Sportheque
3:00 Baseball - Cincinnati @ Montreal
5:30 Echos du sport
6:00 Bagatelle
7:00 L'Imagination au galop
7:30 Telejournal
7:40 Nouvelles du sport
7:50 La Politique Federale
8:00 Lise Lib
9:00 Cinema - Compte a rebours (1970; Serge Reggiani, Michel Bouquet, Jeanne Moreau)
11:30 Telejournal et sports
12:00 Cinema - Avec la peau des autres (1966; Lino Ventura, Jean Bouise, Marilu Tolo)

CKCD Channel 7 Campbellton / Channel 12 Upsalquitch Lake (CBC, CTV)
8:00 ATV Funtime (includes Spiderman, Rocket Robin Hood, Littlest Hobo, Max the 2000-Year-Old Mouse, etc.)
10:30 Waterville Gang
11:00 Kidstuff
12:00 Let's Go!
12:30 Funtown
1:30 Tree House
2:00 Lost Islands
2:30 Welcome Back, Kotter
3:00 Baseball - Cincinnati @ Montreal
5:30 Sportsweek
6:00 It's Up to You
6:30 House of Pride
7:00 ATV Weekend News
8:00 This is the Law
8:30 Frankie Howerd
9:00 Roger Whitaker in Concert
10:00 Sidestreet - "Playing the Game"
11:00 National
11:15 Provincial Affairs
11:20 Norm Perry
12:20 ATV News
12:30 Larry Solway
1:00 Movie - Fool's Parade (1971; James Stewart, George Kennedy, Anne Baxter)

WLBZ Channel 2 Bangor (NBC)
9:00 Emergency Plus 4
9:30 Josie and the Pussycats
10:00 Secret Lives of Waldo Kitty
10:30 Pink Panther
11:00 Land of the Lost
11:30 Run, Joe, Run
12:00 Return to the Planet of the Apes
12:30 Westwind
1:00 Jetsons
1:30 Go, U.S.A.!
2:00 Circus
2:30 Gilligan's Island
3:00 Grandstand
3:15 Baseball - Baltimore @ Minnesota
6:00 Bonanza
7:00 On the Line
7:30 NBC News
8:00 Wild Kingdom
8:30 New Candid Camera
9:00 Emergency! - "One of Those Days"
10:00 Movie - The Deadly Game (1954; Lloyd Bridges, Finlay Currie, Maureen Swanson)
12:00 Irish Rovers
12:30 Weekend

WEMT (WVII) Channel 7 Bangor (ABC)
8:30 Groovie Goolies
9:00 Hong Kong Phooey
9:30 Tom and Jerry/Grape Ape
10:30 New Adventures of Gilligan
11:00 Super-Friends
12:00 Speed Buggy
12:30 Oddball Couple
1:00 Lost Saucer
1:30 American Bandstand
2:30 Call it Macaroni
3:00 Wally's Workshop
3:30 All-Star Wrestling
4:30 Pro-Bowlers Tour
6:00 Wide World of Sports 
7:30 ABC News
8:00 Hogan's Heroes
8:30 James Robinson Presents
9:00 Almost Anything Goes
10:00 S.W.A.T. - "Vigilante"
11:00 Bert D'Angelo, Superstar - "Flannagan's Fleet"
12:00 Stacey's Country Jamboree

WAGM Channel 8 Presque Isle (CBS, NBC, ABC)
9:00 Pebbles and Bamm-Bamm
9:30 Bugs Bunny/Road Runner Hour
10:30 Scooby-Doo
11:00 Shazam!/Isis
12:00 Far-Out Space Nuts
12:30 Ghost-Busters
1:00 Valley of the Dinosaurs
1:30 Fat Albert and the Cosby Kids
2:00 Children's Film Festival - "The Camerons"
3:00 Grandstand
3:15 Baseball - Baltimore @ Minnesota
6:00 Wide World of Sports
7:30 CBS News
8:00 Lawrence Welk
9:00 Emergency! - "One of Those Days"
10:00 Movie - The Deadly Game (1954; Lloyd Bridges, Finlay Currie, Maureen Swanson)
12:00 News
12:15 To Be Announced
12:30 Saturday Night Live

WMEM Channel 10 Presque Isle / WMED Channel 13 Calais (PBS)
9:00 Sesame Street
10:00 Electric Company
10:30 Mister Rogers
11:00 Sesame Street
12:00 La Machine Magique
12:15 News Machine
12:30 Zoom
5:00 Sesame Street
6:00 Mister Rogers
6:30 Nova
7:30 Consumer Survival Kit 
8:00 Maine Week
8:30 Agronsky and Company
9:00 Evening at Symphony 
10:00 Symphonic Soul
10:30 Piccadilly Circus
11:00 Monty Python's Flying Circus
11:30 Concert On the Lawn

SUNDAY, APRIL 25, 1976

CKCW Channel 2 Moncton, Channel 8 Charlottetown / CJCB Channel 4 Sydney / CJCH Channel 5 Halifax / 
CKLT Channel 9 Saint John (CTV)
8:30 University of the Air
9:00 Garner Ted Armstrong
9:30 Children's Special
11:30 Rex Humbard
12:30 Mass For Shut-ins
1:00 Day of Discovery
1:30 Faith and Music
2:00 Oral Roberts
2:30 Garner Ted Armstrong
3:00 Agape
3:30 Norm Perry
4:30 Showbiz
5:00 Lawrence Welk
6:00 Untamed World
6:30 Question Period
7:00 Truth or Consequences
7:30 Ryan's Fancy
8:00 Six Million Dollar Man - "Divided Loyalty"
9:00 Sonny and Cher (with guest Dennis Weaver)
10:00 Kojak - "No Immunity For Murder"
11:00 W-5
12:00 CTV News
12:20 News
12:30 Larry Solway

CBHT Channel 3 Halifax / CBIT Channel 5 Sydney / CBCT Channel 13 Charlottetown (CBC)
9:50 News (CBHT, CBIT only)
10:00 Follyfoot
10:30 Klahanie
11:00 Meeting Place
12:00 Living Tomorrow
12:15 A Way Out
12:30 V.I.P.
1:00 This Land
1:30 Country Canada
2:00 Voice in the Fingers
2:30 Music to See
3:00 Real Thing On Ice
4:00 Summer Before
4:30 Hymn Sing
5:00 Science Magazine
5:30 Musical World
6:00 Walt Disney - "Superdad: Pt. 2"
7:00 Beachcombers - "The Colonel and the Princess"
7:30 Irish Rovers - "Tribute to Poet Robert Burns"
8:00 Waltons - "The Wingwalker"
9:00 Upstairs, Downstairs - "A House Divided"
10:00 Days Before Yesterday - "Lord Byng, Canada Welcomes You: Pt. 1"
11:00 CBC News
11:15 Nation's Business
11:20 News
11:30 Hawaii Five-O

CJBR Channel 3 Rimouski, Quebec (SRC)
10:00 Sesame
10:30 Les Contes de la Rive
10:45 L'Evangile en papier
11:00 Le Jour du Seigneur
12:00 Encore Debout
12:30 2,000 ans apres Jesus Christ
1:00 La Semaine Verte
2:00 D'hier a demain - "Auto-portrait de Salvadore Dal"
3:00 Univers des sports
4:30 L'Heure des quilles
5:30 La Francophonissme
6:00 Second Regard
7:00 La Question
7:30 Telejournal
7:40 Nouvelles du sport
7:50 La Politique Provinciale - "Le Parti Creditiste"
8:00 La Petite patrie
8:30 Les Beaux Dimanches
9:30 Les Beaux Dimanches
10:30 Les Beaux Dimanches
11:30 Telejournal et sports
12:00 Congres d'orientation du Parti Liberal de Quebec
1:00 Cinema - Dear John (1964; Jarl Kulle, Christina Schollin, Helena Nilsson)

CHSJ (CBAT) Channel 4 Saint John / Channel 7 Moncton (CBC)
7:30 Old-Time Gospel Hour
8:30 Master's Touch
9:00 Jimmy Swaggart
9:30 Rex Humbard
10:30 Don Clowers' Crusade
11:00 Meeting Place
12:00 Topic
12:30 What's New For You?
1:00 New Life
1:30 Country Canada
2:00 Voice in the Fingers
2:30 Music to See
3:00 Real Thing On Ice
4:00 Summer Before
4:30 Hymn Sing
5:00 Science Magazine
5:30 Par 27
6:00 Walt Disney - "Superdad: Pt. 2"
7:00 Beachcombers - "The Colonel and the Princess"
7:30 Irish Rovers - "Tribute to Poet Robert Burns"
8:00 Waltons - "The Wingwalker"
9:00 Upstairs, Downstairs - "A House Divided"
10:00 Days Before Yesterday - "Lord Byng, Canada Welcomes You: Pt. 1"
11:00 CBC News
11:15 Nation's Business
11:20 Final Report
11:35 Newscope

CBAFT Channel 11 Moncton (SRC)
10:00 Sesame
10:30 Les Contes de la Rive
10:45 L'Evangile en papier
11:00 Le Jour du Seigneur
12:00 Son et images
12:30 Cine-Magazine
1:00 La Semaine Verte
2:00 D'hier a demain - "Auto-portrait de Salvadore Dal"
3:00 Univers des sports
4:30 L'Heure des quilles
5:30 La Francophonissme
6:00 Second Regard
7:00 La Question
7:30 Telejournal
7:40 Nouvelles du sport
7:50 La Politique Provinciale - "Le Parti Creditiste"
8:00 La Petite patrie
8:30 Les Beaux Dimanches
9:30 Les Beaux Dimanches
10:30 Les Beaux Dimanches
11:30 Telejournal et sports
12:00 Congres d'orientation du Parti Liberal de Quebec
1:00 Cinema - Dear John (1964; Jarl Kulle, Christina Schollin, Helena Nilsson)

CKCD Channel 7 Campbellton / Channel 12 Upsalquitch Lake (CBC, CTV)
10:30 Faith and Music
11:00 Meeting Place
12:00 Rex Humbard
1:00 Day of Discovery
1:30 Country Canada
2:00 Voice in the Fingers
2:30 Garner Ted Armstrong
3:00 Real Thing On Ice
4:00 Summer Before
4:30 Hymn Sing
5:00 Science Magazine
5:30 Musical World
6:00 Walt Disney - "Superdad: Pt. 2"
7:00 Beachcombers - "The Colonel and the Princess"
7:30 Irish Rovers - "Tribute to Poet Robert Burns"
8:00 Waltons - "The Wingwalker"
9:00 Upstairs, Downstairs - "A House Divided"
10:00 Days Before Yesterday - "Lord Byng, Canada Welcomes You: Pt. 1"
11:00 CBC News
11:15 Nation's Business
11:20 News
11:30 Headline Hunters
12:00 Ryan's Fancy

WLBZ Channel 2 Bangor (NBC)
10:00 First Radio Parish Fiftieth Anniversary
11:00 Bonanza
12:00 Vegetable Soup
12:30 This is the Life
1:30 Meet the Press
2:00 Grandstand
2:30 World Championship Tennis
4:30 Grandstand
5:00 Movie - Girls! Girls! Girls! (1962; Elvis Presley, Stella Stevens, Jeremy Slate)
7:00 Porter Wagoner
7:30 NBC News
8:00 Walt Disney
9:00 Ellery Queen - "The Adventure of the Blunt Instrument"
10:00 McCloud - "Showdown at Times Square"
12:00 Maine Edition
12:15 Tangents

WEMT (WVII) Channel 7 Bangor (ABC)
8:30 Liberty Church
9:00 International Voice of Victory
9:30 Pastor Ronnie Libby
10:30 Rex Humbard
11:30 Groovie Goolies
12:00 These Are the Days
12:30 Make a Wish
1:00 Issues and Answers (one-hour special)
2:00 Curly O'Brien
3:00 Baseball - Boston @ Chicago
5:30 Wide World of Sports
7:30 News
8:00 Movie - Challenge to Be Free (second part) (1975; Mike Mazurki, Vic Christy, Fritz Ford)
9:00 Six Million Dollar Man - "Divided Loyalty"
10:00 Movie - Gold (1974; Roger Moore, Susannah York, Ray Milland)
12:00 News
12:15 PTL Club

WAGM Channel 8 Presque Isle (CBS, NBC, ABC)
8:45 James Robinson Presents
9:15 Rex Humbard
10:15 Sacred Heart
10:30 Day of Discovery
11:00 Old-Time Gospel Hour
12:00 Follow-Up
12:30 Face the Nation
1:00 It is Written
1:30 Meet the Press
2:00 Water World
2:30 NBA Basketball - Play-Offs
4:45 NBA Basketball - Play-Offs
7:00 Friends of Man
7:30 CBS News
8:00 Movie - Challenge to Be Free (second part) (1975; Mike Mazurki, Vic Christy, Fritz Ford)
9:00 Six Million Dollar Man - "Divided Loyalty"
10:00 McCloud - "Showdown at Times Square"
12:00 News
12:15 Sammy and Company

WMEM Channel 10 Presque Isle / WMED Channel 13 Calais (PBS)
5:00 Third Testament
6:00 Family at War
7:00 Black Journal
7:30 Crockett's Victory Garden
8:00 Bicentennial Youth Debates
9:00 Nova
10:00 Sunset Song - "The Unfurrowed Field"
11:00 School Without Walls

FRIDAY, APRIL 30, 1976

CKCW Channel 2 Moncton, Channel 8 Charlottetown / CJCB Channel 4 Sydney / CJCH Channel 5 Halifax / 
CKLT Channel 9 Saint John (CTV)
7:00 University of the Air
7:30 Trouble With Tracy
8:00 Canada A.M.
10:00 Romper Room
10:30 Kareen's Yoga
11:00 Definition
11:30 It's Your Move
12:00 Joyce Davidson
12:30 Flintstones - "The House-Guest"
1:00 Movie - The Rounders (1965; Glenn Ford, Henry Fonda, Sue Ane Langdon)
2:30 Women's Show (CKCW, CKLT only)
2:30 In Conversation (CJCB, CJCH only)
3:00 Celebrity Dominoes
3:30 What's the Good Word?
4:00 Another World
5:00 Gilligan's Island
5:30 I.D.
6:00 News
6:30 Price is Right
7:00 Rolf Harris
7:30 Bobby Vinton
8:00 Sanford and Son - "Can You Chop This?"
8:30 Columbo - "Last Salute to the Commodore"
10:30 Grand Old Country
11:00 Bert D'Angelo, Superstar
12:00 CTV News
12:20 ATV News
12:30 Larry Solway
1:00 Movie - Twin Detectives (1976; Jim Hager, Jon Hager, Lillian Gish)

CBHT Channel 3 Halifax / CBIT Channel 5 Sydney / CBCT Channel 13 Charlottetown (CBC)
8:50 News (CBHT, CBIT only)
9:00 Mr. Dressup
9:30 Nova Scotia Schools
10:00 Camera 12
10:30 Nova Scotia Schools
11:00 Sesame Street
12:00 Bob McLean
1:00 Afternoon Show (CBHT, CBIT only)
1:00 Studio 13 (CBCT only)
1:30 Friendly Giant
1:45 Mon Ami
2:00 All in the Family - "Meet the Bunkers"
2:30 Take 30
3:00 Celebrity Cooks (with guest Tommy Ambrose preparing an Italian Dinner)
3:30 Edge of Night
4:00 Forest Rangers - "The Bear Trap"
4:30 Mr. Dressup - "All Kinds of Cats"
5:00 It's Your Choice
5:30 Partridge Family - "Who is Max Ledbetter and Why is He Saying All Those Terrible Things?"
6:00 Here Today (CBHT, CBIT only)
6:00 Compass (CBCT only)
7:00 Atlantic Week
7:30 Howie Meeker
7:45 Mr. Chips
8:00 Mary Tyler Moore - "The Happy Homemaker Takes Lou Home"
8:30 M*A*S*H - "Quo Vadis, Captain Chandler"
9:00 Wayne and Shuster
10:00 Police Story - "Losing Game"
11:00 National
11:20 Special Assignment
11:30 News
11:45 Movie - Sign it Death (1974; Francesca Annis, Patrick Allen, Moira Redmond)

CJBR Channel 3 Rimouski, Quebec (SRC)
10:45 En Mouvement
11:00 Clak
11:15 Au Jardin de Pierrot
11:30 Conseil-express
12:00 Les Recettes de Juliette
12:30 Les Animaux chez eux
1:00 Mini-Fee
1:30 Les Coqueluches
2:30 Telejournal
2:35 Femme d'Aujourd'hui
3:30 Cinema - Pour un sourire (1970; Marina Vlady, Bruno Cremer, Philippe Clay)
5:00 Bobino
5:30 La Ribouldingue
6:00 Daktari
7:00 Ce Soir
7:30 Actualites regionales
8:00 Symphorien
8:30 Marcus Welby, M.D.
9:30 Les Brigades du Tigre
10:30 Science-realite
11:00 Dossiers - "Les Musees nationaux"
11:30 Telejournal et sports
12:00 Cinema - Le Credo de la violence (1967; Tom Laughlin, Elizabeth James, Jane Russell)
1:30 Cinema - Tamango (1958; Dorothy Dandridge, Curt Jurgens, Jean Servais)

CHSJ (CBAT) Channel 4 Saint John / Channel 7 Moncton (CBC)
8:00 Friendly Giant
8:15 Mon Ami
8:30 Ed Allen Time
9:00 Mr. Dressup
9:30 Nova Scotia Schools
10:00 Camera 12
10:30 Nova Scotia Schools
11:00 Sesame Street
12:00 Bob McLean (first 30 minutes only)
12:30 News
12:35 Hollywood Squares
1:00 Movie - How I Spent My Summer Vacation (1967; Robert Wagner, Peter Lawford, Lola Albright)
2:30 Take 30
3:00 Celebrity Cooks (with guest Tommy Ambrose preparing an Italian Dinner)
3:30 Edge of Night
4:00 Magazine
4:30 Mr. Dressup - "All Kinds of Cats"
5:00 Hogan's Heroes
5:30 New Brunswick Today
6:00 News
6:30 Space: 1999
7:30 Match Game
8:00 Mary Tyler Moore - "The Happy Homemaker Takes Lou Home"
8:30 M*A*S*H - "Quo Vadis, Captain Chandler"
9:00 Wayne and Shuster
10:00 Police Story - "Losing Game"
11:00 National
11:20 News
11:30 Merv Griffin

CBAFT Channel 11 Moncton (SRC)
10:45 En Mouvement
11:00 Clak
11:15 Au Jardin de Pierrot
11:30 Conseil-express
12:00 Les Recettes de Juliette
12:30 Lassie
1:00 Le Monde en liberte
1:30 Les Coqueluches
2:30 Telejournal
2:35 Femme d'Aujourd'hui
3:30 Cinema - Pour un sourire (1970; Marina Vlady, Bruno Cremer, Philippe Clay)
5:00 Bobino
5:30 La Ribouldingue
6:00 En roulant ma boule
6:30 Nouvelles
7:00 Telejournal
7:30 Les Animaux chez eux
8:00 Les Pierrafeu
8:30 Marcus Welby, M.D.
9:30 Les Brigades du Tigre
10:30 Science-realite
11:00 Dossiers - "Les Musees nationaux"
11:30 Telejournal et sports
12:00 Cinema - Le Credo de la violence (1967; Tom Laughlin, Elizabeth James, Jane Russell)

CKCD Channel 7 Campbellton / Channel 12 Upsalquitch Lake (CBC, CTV)
9:00 Mr. Dressup
9:30 Gilligan's Island
10:00 Camera 12
10:30 Kareen's Yoga
11:00 Sesame Street
12:00 Joyce Davidson
12:30 Flintstones - "The House-Guest"
1:00 Movie - The Rounders (1965; Glenn Ford, Henry Fonda, Sue Ane Langdon)
2:30 Take 30
3:00 Celebrity Cooks (with guest Tommy Ambrose preparing an Italian Dinner)
3:30 Edge of Night
4:00 Forest Rangers - "The Bear Trap"
4:30 Mr. Dressup - "All Kinds of Cats"
5:00 It's Your Choice
5:30 New Brunswick Today
6:00 News
6:30 Price is Right
7:00 Rolf Harris
7:30 Bobby Vinton
8:00 Mary Tyler Moore - "The Happy Homemaker Takes Lou Home"
8:30 M*A*S*H - "Quo Vadis, Captain Chandler"
9:00 Wayne and Shuster
10:00 Lawrence Welk
11:00 National
11:20 News
11:30 Cannon
12:30 Larry Solway
1:00 Movie - Twin Detectives (1976; Jim Hager, Jon Hager, Lillian Gish)

WLBZ Channel 2 Bangor (NBC)
7:35 Farm Programme
7:40 First Radio Parish Church
7:45 Today in Maine
8:00 Today
10:00 My Backyard
10:30 Dialing For Dollars
11:00 Celebrity Sweepstakes
11:30 High Rollers
12:00 Wheel of Fortune
12:30 Hollywood Squares
1:00 Fun Factory
1:30 Take My Advice
1:55 News
2:00 Dialing For Dollars
2:30 Days of Our Lives
3:30 Doctors
4:00 Another World
5:00 Somerset
5:30 Brady Bunch
6:00 Partridge Family
6:30 Adam-12
7:00 News
7:30 NBC News
8:00 Ironside
9:00 Sanford and Son - "Can You Chop This?"
9:30 The Practice - "Jules and Eddie"
10:00 Rockford Files - "The Real Easy Red Dog"
11:00 Police Story - "Losing Game"
12:00 News
12:30 Tonight Show

WEMT (WVII) Channel 7 Bangor (ABC)
11:00 PTL Club
1:00 Let's Make a Deal
1:30 All My Children
2:00 Ryan's Hope
2:30 Rhyme and Reason
3:00 $20,000 Pyramid (with guests Adrienne Barbeau and Clifton Davis)
3:30 Break the Bank
4:00 General Hospital
4:30 One Life to Live
5:00 Edge of Night
5:30 Happy Days
6:00 Mod Squad
7:00 News
7:30 ABC News
8:00 I Dream of Jeannie
8:30 Match Game
9:00 Donny and Marie (with guests Don Knotts, the Osmond Brothers, The Ice Vanities, and Michael Landon)
10:00 World Heavyweight Championship - Muhammad Ali Vs. Jimmy Young
12:30 News
1:00 Kentucky Derby Special

WAGM Channel 8 Presque Isle (CBS, NBC, ABC)
8:00 Today
10:00 Captain Kangaroo
11:00 Price is Right
12:00 Gambit
12:30 Love of Life
1:00 Young and the Restless
1:30 Search For Tomorrow
2:00 Ryan's Hope
2:30 As the World Turns
3:30 Guiding Light
4:00 All in the Family - "Meet the Bunkers"
4:30 Match Game
5:00 Edge of Night
5:30 Mike Douglas
7:00 News
7:30 CBS News
8:00 To Tell the Truth
8:30 Space: 1999
9:30 The Practice - "Jules and Eddie"
10:00 World Heavyweight Championship - Muhammad Ali Vs. Jimmy Young
12:30 News
12:45 Today in Agriculture
1:15 Movie - Earth II (1971; Gary Lockwood, Scott Hylands, Hari Rhodes)

WMEM Channel 10 Presque Isle / WMED Channel 13 Calais (PBS)
10:00 Images and Things
10:20 Matter of Fiction
10:40 Many Americans
11:00 Ripples
11:15 Self, Inc.
11:30 La Machine Magique
11:45 News Machine
12:00 Electric Company
12:30 Sesame Street
1:30 La Machine Magique
1:45 News Machine
2:00 Western Civilisation
2:30 Bread and Butterflies
2:45 Cover to Cover
3:00 Tomorrow Starts Today
3:20 Assignment: the World
3:40 Metric System
4:00 Nova
5:00 Mister Rogers
5:30 Sesame Street
6:30 Electric Company
7:00 Republican State Convention
10:00 Sunset Song - "The Unfurrowed Field"
11:00 Monty Python's Flying Circus
11:30 Wall $treet Week
12:00 ABC News (WMEM only)

SATURDAY, MAY 1, 1976

CKCW Channel 2 Moncton, Channel 8 Charlottetown / CJCB Channel 4 Sydney / CJCH Channel 5 Halifax / 
CKLT Channel 9 Saint John (CTV)
8:00 ATV Funtime (includes Spiderman, Rocket Robin Hood, Littlest Hobo, Max the 2000-Year-Old Mouse, etc.)
10:30 Waterville Gang
11:00 Kidstuff
12:00 Let's Go!
12:30 Funtown
1:30 Tree House
2:00 Pink Panther
2:30 Horst Koehler
3:00 George Hamilton IV
3:30 Red Fisher
4:00 Greening Up
4:30 International Wrestling
5:30 Wide World of Sports
6:00 Kentucky Derby
7:00 ATV Weekend News
8:00 Emergency!
9:00 Movie - The Oregon Trail (1976; Rod Taylor, Blair Brown, David Huddleston)
11:00 Confrontation
12:00 CTV News
12:20 ATV News
12:30 Larry Solway
1:00 Movie - I Walk the Line (1970; Gregory Peck, Tuesday Weld, Estelle Parsons)

CBHT Channel 3 Halifax / CBIT Channel 5 Sydney / CBCT Channel 13 Charlottetown (CBC)
10:00 News (CBHT, CBIT only)
10:10 Flintstone Comedy Hour
11:00 Flaxton Boys
11:30 Klahanie
12:00 Soul Train
1:00 Water World
1:30 Another Look (CBHT, CBIT only)
1:30 Heritage (CBCT only)
2:00 Lost Islands
2:30 Welcome Back, Kotter
3:00 Baseball - Oakland @ Baltimore
5:30 Sportsweek
6:00 Land and Sea
6:30 House of Pride
7:00 CBC News
7:30 Phyllis
8:00 This is the Law
8:30 Frankie Howerd
9:00 Tommy Common's Musical World
10:00 Sidestreet - "Strikebreaker"
11:00 National
11:15 Provincial Affairs
11:20 News
11:30 Movie - The Italian Job (1969; Michael Caine, Noel Coward, Benny Hill) (CBHT, CBIT only)
11:30 Movie - Hide and Seek (1963; Keith Andes, Michael Constantine, Mary Gregory) (CBCT only)

CJBR Channel 3 Rimouski, Quebec (SRC)
10:00 Sesame
10:30 Roquet Belles Oreilles
11:00 Les Espiegles rient
11:30 Lancelot, agent secret
12:00 La Compagnie de la mouette bleue
12:30 Genies en Herbe
1:00 Heros du Samedi 
2:00 Sportheque
3:00 Du Moyen-Age a la Renaissance
3:15 Baseball - Oakland @ Baltimore
5:30 Echos du sport
6:00 Bagatelle
7:00 L'Imagination au galop
7:30 Telejournal
7:40 Nouvelles du sport
7:50 La Politique Federale
8:00 Lise Lib
9:00 Cinema - Le Grande bazar (1973; Gerard Rinaldi, Jean Sarrus and Gerard Filipelli)
11:00 La Sagouine
11:30 Telejournal et sports
12:00 Cinema - La Vallee (1972; Jerome Beauvarlet, Monique Giraudy, Michael Gothard)
1:30 Cinema - L'Homme aux rayons X (1963; Ray Milland, Harold J. Stone, John Hoyt)

CHSJ (CBAT) Channel 4 Saint John / Channel 7 Moncton (CBC)
9:00 Miss Ann
10:00 Circle Square
10:30 Adventures of the Lone Ranger
12:00 Movie - Rare Breed (1966; James Stewart, Maureen O'Hara, Brian Keith)
1:30 Onedin Line
2:30 Atlantic Week
3:00 Baseball - Oakland @ Baltimore
5:30 Talent Parade
6:00 Water World
6:30 Phyllis
7:00 Hawaii Five-O
8:00 This is the Law
8:30 Movie - Come September (1961; Rock Hudson, Gina Lollobrigida, Sandra Dee)
10:00 Sidestreet - "Strikebreaker"
11:00 National
11:15 Final Report
11:25 Movie - Touch of Evil (1958; Charlton Heston, Orson Welles, Janet Leigh)

CBAFT Channel 11 Moncton (SRC)
10:00 Sesame
10:30 Roquet Belles Oreilles
11:00 Les Espiegles rient
11:30 Lancelot, agent secret
12:00 La Compagnie de la mouette bleue
12:30 Genies en Herbe
1:00 Heros du Samedi
2:00 Sportheque
3:00 Du Moyen-Age a la Renaissance
3:15 Baseball - Oakland @ Baltimore
5:30 Echos du sport
6:00 Bagatelle
7:00 L'Imagination au galop
7:30 Telejournal
7:40 Nouvelles du sport
7:50 La Politique Federale
8:00 Lise Lib
9:00 Cinema - Le Grande bazar (1973; Gerard Rinaldi, Jean Sarrus and Gerard Filipelli)
11:00 La Sagouine
11:30 Telejournal et sports
12:00 Cinema - La Vallee (1972; Jerome Beauvarlet, Monique Giraudy, Michael Gothard)

CKCD Channel 7 Campbellton / Channel 12 Upsalquitch Lake (CBC, CTV)
8:00 ATV Funtime (includes Spiderman, Rocket Robin Hood, Littlest Hobo, Max the 2000-Year-Old Mouse, etc.)
10:30 Waterville Gang
11:00 Kidstuff
12:00 Let's Go!
12:30 Funtown
1:30 Tree House
2:00 Lost Islands
2:30 Welcome Back, Kotter
3:00 Baseball - Oakland @ Baltimore
5:30 Sportsweek
6:00 Red Fisher
6:30 House of Pride
7:00 ATV Weekend News
8:00 This is the Law
8:30 Frankie Howerd
9:00 Tommy Common's Musical World
10:00 Sidestreet - "Strikebreaker"
11:00 National
11:15 Provincial Affairs
11:20 Norm Perry
12:20 ATV News
12:30 Larry Solway
1:00 Movie - I Walk the Line (1970; Gregory Peck, Tuesday Weld, Estelle Parsons)

WLBZ Channel 2 Bangor (NBC)
9:00 Emergency Plus 4
9:30 Josie and the Pussycats
10:00 Secret Lives of Waldo Kitty
10:30 Pink Panther
11:00 Land of the Lost
11:30 Run, Joe, Run
12:00 Return to the Planet of the Apes
12:30 Westwind
1:00 Jetsons
1:30 Go, U.S.A.!
2:00 Circus
2:30 Gilligan's Island
3:00 Grandstand
3:15 Baseball - Oakland @ Baltimore
6:00 Bonanza
7:00 On the Line
7:30 NBC News
8:00 Wild Kingdom
8:30 New Candid Camera
9:00 All-Disney Movie - "That Darn Cat"
12:00 Irish Rovers
12:30 Weekend

WEMT (WVII) Channel 7 Bangor (ABC)
8:30 Groovie Goolies
9:00 Hong Kong Phooey
9:30 Tom and Jerry/Grape Ape
10:30 New Adventures of Gilligan
11:00 Super-Friends
12:00 Speed Buggy
12:30 Oddball Couple
1:00 Lost Saucer
1:30 American Bandstand
2:30 I Dream of Jeannie
3:00 Beverly Hillbillies
3:30 All-Star Wrestling
4:30 Wally's Workshop
5:00 Wide World of Sports - "National Skateboard Championship"
6:00 Kentucky Derby
7:00 Wide World of Sports - "Sprint Car Race"
7:30 ABC News
8:00 Hogan's Heroes
8:30 James Robinson Presents
9:00 Movie - Future Cop (1976; Ernest Borgnine, Michael Shannon, John Amos)
10:30 Movie - Twin Detectives (1976; Jim Hager, Jon Hager, Lillian Gish)
12:00 Stacey's Country Jamboree

WAGM Channel 8 Presque Isle (CBS, NBC, ABC)
9:00 Pebbles and Bamm-Bamm
9:30 Bugs Bunny/Road Runner Hour
10:30 Scooby-Doo
11:00 Shazam!/Isis
12:00 Far-Out Space Nuts
12:30 Ghost-Busters
1:00 Valley of the Dinosaurs
1:30 Fat Albert and the Cosby Kids
2:00 Children's Film Festival - "Three Nuts For Cinderella"
3:00 Grandstand
3:15 Baseball - Oakland @ Baltimore
6:00 Kentucky Derby
7:00 Wide World of Sports - "Sprint Car Race"
7:30 CBS News
8:00 Lawrence Welk
9:00 All-Disney Movie - "That Darn Cat"
12:00 News
12:15 To Be Announced
12:30 Weekend

WMEM Channel 10 Presque Isle / WMED Channel 13 Calais (PBS)
9:00 Sesame Street
10:00 Electric Company
10:30 Mister Rogers
11:00 Sesame Street
12:00 La Machine Magique
12:15 News Machine
12:30 Zoom
5:00 Sesame Street
6:00 Mister Rogers
6:30 Nova
7:30 Consumer Survival Kit
8:00 Maine Week
8:30 Agronsky and Company
9:00 Evening at Symphony
10:00 Eleanor Roosevelt Story
11:00 Monty Python's Flying Circus
11:30 Concert On the Lawn

SUNDAY, MAY 2, 1976

CKCW Channel 2 Moncton, Channel 8 Charlottetown / CJCB Channel 4 Sydney / CJCH Channel 5 Halifax / 
CKLT Channel 9 Saint John (CTV)
7:30 University of the Air
8:30 Agape
9:00 University of the Air 
9:30 Children's Special
11:30 Rex Humbard
12:30 Mass For Shut-ins
1:00 Day of Discovery
1:30 Faith and Music
2:00 Oral Roberts
2:30 World Double Tennis Final
5:30 Garner Ted Armstrong
6:00 Untamed World
6:30 Question Period
7:00 Truth or Consequences
7:30 Ryan's Fancy
8:00 Six Million Dollar Man - "The Blue Flash"
9:00 Sonny and Cher (with guest Dennis Weaver)
10:00 Kojak - "The Nicest Guys On the Block" 
11:00 W-5
12:00 CTV News
12:20 News
12:30 Larry Solway

CBHT Channel 3 Halifax / CBIT Channel 5 Sydney / CBCT Channel 13 Charlottetown (CBC)
9:50 News (CBHT, CBIT only)
10:00 Follyfoot
10:30 Klahanie
11:00 Meeting Place
12:00 Living Tomorrow
12:15 A Way Out
12:30 To Be Announced
1:00 This Land - "Whales"
1:30 Country Canada
2:00 Science Magazine
2:30 Musical World
3:00 International Invitational Lacrosse
5:30 Sportsweek
6:00 Walt Disney - "Now You See Him, Now You Don't: Pt. 1"
7:00 Beachcombers - "Identity Crisis"
7:30 Irish Rovers
8:00 Waltons - "The Scholar"
9:00 Upstairs, Downstairs - "A Change of Scene"
10:00 Days Before Yesterday - "Lord Byng, Canada Welcomes You: Pt. 2"
11:00 CBC News
11:15 Nation's Business
11:20 News
11:30 Hawaii Five-O

CJBR Channel 3 Rimouski, Quebec (SRC)
10:00 Sesame
10:30 Les Contes de la Rive
10:45 L'Evangile en papier
11:00 Le Jour du Seigneur
12:00 Encore Debout
12:30 2,000 ans apres Jesus Christ
1:00 La Semaine Verte
2:00 D'hier a demain - "Volcans d'Islande"
3:00 LNH Hockey - Philadelphia @ Boston
5:30 La Francophonissme
6:00 Second Regard
7:00 La Question
7:30 Telejournal
7:40 Nouvelles du sport
7:50 La Politique Provinciale - "Le Parti Liberal"
8:00 La Petite patrie
8:30 Les Beaux Dimanches - "Francois"
9:30 Les Beaux Dimanches - "Arsenal"
10:30 Les Beaux Dimanches - "Contes de campagne: Les Quatre belles"
11:30 Telejournal et sports
12:00 Cinema - Amants et fils (1960; Trevor Howard, Dean Stockwell, Wendy Hiller)

CHSJ (CBAT) Channel 4 Saint John / Channel 7 Moncton (CBC)
7:30 Old-Time Gospel Hour
8:30 Master's Touch
9:00 Jimmy Swaggart
9:30 Rex Humbard
10:30 Don Clowers' Crusade
11:00 Meeting Place
12:00 Topic
12:30 What's New For You?
1:00 New Life
1:30 Country Canada
2:00 Science Magazine
2:30 Par 27
3:00 International Invitational Lacrosse
5:30 Sportsweek
6:00 Walt Disney - "Now You See Him, Now You Don't: Pt. 1"
7:00 Beachcombers - "Identity Crisis"
7:30 Irish Rovers
8:00 Waltons - "The Scholar"
9:00 Upstairs, Downstairs - "A Change of Scene"
10:00 Days Before Yesterday - "Lord Byng, Canada Welcomes You: Pt. 2"
11:00 CBC News
11:15 Nation's Business
11:20 Final Report
11:35 Newscope

CBAFT Channel 11 Moncton (SRC)
10:00 Sesame
10:30 Les Contes de la Rive
10:45 L'Evangile en papier
11:00 Le Jour du Seigneur
12:00 Son et images
12:30 Cine-Magazine
1:00 La Semaine Verte
2:00 D'hier a demain - "Volcans d'Islande"
3:00 LNH Hockey - Philadelphia @ Boston
5:30 La Francophonissme
6:00 Second Regard
7:00 La Question
7:30 Telejournal
7:40 Nouvelles du sport
7:50 La Politique Provinciale - "Le Parti Liberal"
8:00 La Petite patrie
8:30 Les Beaux Dimanches - "Francois"
9:30 Les Beaux Dimanches - "Arsenal"
10:30 Les Beaux Dimanches - "Contes de campagne: Les Quatre belles"
11:30 Telejournal et sports
12:00 Cinema - Amants et fils (1960; Trevor Howard, Dean Stockwell, Wendy Hiller)

CKCD Channel 7 Campbellton / Channel 12 Upsalquitch Lake (CBC, CTV)
10:30 Faith and Music
11:00 Meeting Place
12:00 Rex Humbard
1:00 This Land - "Whales"
1:30 Country Canada
2:00 Science Magazine
2:30 Musical World
3:00 International Invitational Lacrosse
5:30 Sportsweek
6:00 Walt Disney - "Now You See Him, Now You Don't: Pt. 1"
7:00 Beachcombers - "Identity Crisis"
7:30 Irish Rovers
8:00 Waltons - "The Scholar"
9:00 Upstairs, Downstairs - "A Change of Scene"
10:00 Days Before Yesterday - "Lord Byng, Canada Welcomes You: Pt. 2"
11:00 CBC News
11:15 Nation's Business
11:20 News
11:30 Headline Hunters
12:00 Ryan's Fancy

WLBZ Channel 2 Bangor (NBC)
12:00 Vegetable Soup
12:30 This is the Life
1:00 Religious Town Hall
1:30 Meet the Press
2:00 Grandstand
2:30 World Double Tennis Final
5:30 Movie - Countdown (1967; James Caan, Robert Duvall, Joanna Moore)
7:00 Porter Wagoner
7:30 NBC News
8:00 Movie - Willy Wonka and the Chocolate Factory (1971; Gene Wilder, Jack Albertson, Peter Ostrum)
10:00 Columbo - "Last Salute to the Commodore"
12:00 Maine Edition
12:15 Movie - Crawlspace (1972; Arthur Kennedy, Teresa Wright, Tom Happer)

WEMT (WVII) Channel 7 Bangor (ABC)
8:30 Liberty Church
9:00 International Voice of Victory
9:30 Pastor Ronnie Libby
10:30 Rex Humbard
11:30 Chaplain of Bourbon Street
12:00 These Are the Days
12:30 Make a Wish
1:00 Issues and Answers
1:30 Directions
2:00 Curly O'Brien
3:00 Hogan's Heroes
3:30 This is Baseball
4:00 Baseball - Boston @ Texas
7:00 Hee-Haw
8:00 Movie - Challenge to Be Free (second part) (1975; Mike Mazurki, Vic Christy, Fritz Ford)
9:00 Six Million Dollar Man - "The Blue Flash"
10:00 Movie - California Split (1974; George Segal, Elliott Gould, Ann Prentiss)
12:00 News
12:15 PTL Club

WAGM Channel 8 Presque Isle (CBS, NBC, ABC)
8:45 James Robinson Presents
9:15 Rex Humbard
10:15 Sacred Heart
10:30 Day of Discovery
11:00 Old-Time Gospel Hour
12:00 Follow-Up
12:30 Face the Nation
1:00 It is Written
1:30 NBA Basketball - Play-Offs
3:30 NBA Basketball - Play-Offs
5:30 Golf - Houston Open (joined in progress after NHL Hockey)
7:00 Friends of Man
7:30 CBS News
8:00 Movie - Challenge to Be Free (second part) (1975; Mike Mazurki, Vic Christy, Fritz Ford)
9:00 Six Million Dollar Man - "The Blue Flash"
10:00 Columbo - "Last Salute to the Commodore"
12:00 News
12:15 Sammy and Company

WMEM Channel 10 Presque Isle / WMED Channel 13 Calais (PBS)
5:00 Third Testament
6:00 Family at War
7:00 Behind the Lines
8:00 Tribal Eye
9:00 Nova - "Hunters of the Seal"
10:00 Sunset Song - "Ploughing"
11:00 Schools Without Walls

FRIDAY, MAY 7, 1976

CKCW Channel 2 Moncton, Channel 8 Charlottetown / CJCB Channel 4 Sydney / CJCH Channel 5 Halifax / 
CKLT Channel 9 Saint John (CTV)
7:00 University of the Air
7:30 Trouble With Tracy
8:00 Canada A.M.
10:00 Romper Room
10:30 Kareen's Yoga
11:00 Definition
11:30 It's Your Move
12:00 Joyce Davidson
12:30 Flintstones - "Feudin' and Fussin'"
1:00 Movie - When Michael Calls (1972; Ben Gazzara, Elizabeth Ashley, Michael Douglas)
2:30 Women's Show (CKCW, CKLT only)
2:30 In Conversation (CJCB, CJCH only)
3:00 Celebrity Dominoes
3:30 What's the Good Word?
4:00 Another World
5:00 Gilligan's Island
5:30 I.D.
6:00 News
6:30 Price is Right
7:00 Rolf Harris
7:30 Bobby Vinton
8:00 Sanford and Son - "Brother, Can You Spare an Act?"
8:30 Columbo - "Identity Crisis"
10:30 Grand Old Country
11:00 Bert D'Angelo, Superstar
12:00 CTV News
12:20 ATV News
12:30 Larry Solway
1:00 Movie - Chamber of Horrors (1966; Patrick O'Neal, Cesare Danova, Wilfrid Hyde-White)

CBHT Channel 3 Halifax / CBIT Channel 5 Sydney / CBCT Channel 13 Charlottetown (CBC)
8:50 News (CBHT, CBIT only)
9:00 Mr. Dressup - "A Place of My Own"
9:30 Nova Scotia Schools
10:00 Camera 12
10:30 Nova Scotia Schools
11:00 Sesame Street
12:00 Bob McLean
1:00 Afternoon Show (CBHT, CBIT only)
1:00 Studio 13 (CBCT only)
1:30 Friendly Giant
1:45 Mon Ami
2:00 All in the Family - "Gloria's Pregnancy"
2:30 Take 30
3:00 Celebrity Cooks (with guest Judy La Marsh preparing Kasha and Tabbouleh)
3:30 Edge of Night
4:00 Forest Rangers - "The High-Graders"
4:30 Mr. Dressup
5:00 It's Your Choice
5:30 Partridge Family - "The Partridge Connection"
6:00 Here Today (CBHT, CBIT only)
6:00 Compass (CBCT only)
7:00 Atlantic Week (CBHT, CBIT only)
7:00 Prince Edward Island Energy Special (CBCT only)
7:30 Howie Meeker (CBHT, CBIT only)
7:45 Mr. Chips (CBHT, CBIT only)
8:00 Mary Tyler Moore - "Ted's Wedding"
8:30 M*A*S*H - "Hey, Doc"
9:00 Catch a Rising Star
10:00 Police Story - "Firebird"
11:00 National
11:20 Special Assignment
11:30 News
11:45 Movie - Camille (1936; Greta Garbo, Robert Taylor, Lionel Barrymore)

CJBR Channel 3 Rimouski, Quebec (SRC)
10:45 En Mouvement
11:00 Clak
11:15 Au Jardin de Pierrot
11:30 Conseil-express
12:00 Les Recettes de Juliette
12:30 Les Animaux chez eux
1:00 Mini-Fee
1:30 Les Coqueluches
2:30 Telejournal
2:35 Femme d'Aujourd'hui
3:30 Cinema - Le Desert de feu (1971; Edwige Fenech, George Wang, Giuseppe Addobbati)
5:00 Bobino
5:30 La Ribouldingue
6:00 Daktari
7:00 Ce Soir
7:30 Actualites regionales
8:00 Symphorien
8:30 Marcus Welby, M.D.
9:30 Prix Louis-Philippe Kammans
11:30 Telejournal et sports
12:00 Cinema - Detenu en attente de jugement (1971; Alberto Sordi, Elga Andersen, Andrea Aureli)
1:30 Cinema - Rouges et blancs (1967; Jozsef Madaras, Tibor Molnar, Andras Kozak)

CHSJ (CBAT) Channel 4 Saint John / Channel 7 Moncton (CBC)
8:00 Friendly Giant
8:15 Mon Ami
8:30 Ed Allen Time
9:00 Mr. Dressup - "A Place of My Own"
9:30 Nova Scotia Schools
10:00 Camera 12
10:30 Nova Scotia Schools
11:00 Sesame Street
12:00 Bob McLean (first 30 minutes only)
12:30 News
12:35 Hollywood Squares
1:00 Movie - Wings of Fire (1967; Suzanne Pleshette, James Farentino, Lloyd Nolan)
2:30 Take 30
3:00 Celebrity Cooks (with guest Judy La Marsh preparing Kasha and Tabbouleh)
3:30 Edge of Night
4:00 Magazine
4:30 Mr. Dressup
5:00 Hogan's Heroes
5:30 New Brunswick Today
6:00 News
6:30 Space: 1999
7:30 Match Game
8:00 Mary Tyler Moore - "Ted's Wedding"
8:30 M*A*S*H - "Hey, Doc"
9:00 Catch a Rising Star
10:00 Police Story - "Firebird"
11:00 National
11:20 News
11:30 Merv Griffin

CBAFT Channel 11 Moncton (SRC)
10:45 En Mouvement
11:00 Clak
11:15 Au Jardin de Pierrot
11:30 Conseil-express
12:00 Les Recettes de Juliette
12:30 Lassie
1:00 Le Monde en liberte
1:30 Les Coqueluches
2:30 Telejournal
2:35 Femme d'Aujourd'hui
3:30 Cinema - Le Desert de feu (1971; Edwige Fenech, George Wang, Giuseppe Addobbati)
5:00 Bobino
5:30 La Ribouldingue
6:00 En roulant ma boule
6:30 Nouvelles
7:00 Telejournal
7:30 Les Animaux chez eux
8:00 Science-realite
8:30 Marcus Welby, M.D.
9:30 Prix Louis-Philippe Kammans
11:30 Telejournal et sports
12:00 Cinema - Detenu en attente de jugement (1971; Alberto Sordi, Elga Andersen, Andrea Aureli)

CKCD Channel 7 Campbellton / Channel 12 Upsalquitch Lake (CBC, CTV)
9:00 Mr. Dressup - "A Place of My Own"
9:30 Gilligan's Island
10:00 Camera 12
10:30 Kareen's Yoga
11:00 Sesame Street
12:00 Joyce Davidson
12:30 Flintstones - "Feudin' and Fussin'"
1:00 Movie - When Michael Calls (1972; Ben Gazzara, Elizabeth Ashley, Michael Douglas)
2:30 Take 30
3:00 Celebrity Cooks (with guest Judy La Marsh preparing Kasha and Tabbouleh)
3:30 Edge of Night
4:00 Forest Rangers - "The High-Graders"
4:30 Mr. Dressup
5:00 It's Your Choice
5:30 New Brunswick Today
6:00 News
6:30 Price is Right
7:00 Rolf Harris
7:30 Bobby Vinton
8:00 Mary Tyler Moore - "Ted's Wedding"
8:30 M*A*S*H - "Hey, Doc"
9:00 Catch a Rising Star
10:00 Lawrence Welk
11:00 National
11:20 News
11:30 Cannon
12:30 Larry Solway
1:00 Movie - Chamber of Horrors (1966; Patrick O'Neal, Cesare Danova, Wilfrid Hyde-White)

WLBZ Channel 2 Bangor (NBC)
7:35 Farm Programme
7:40 First Radio Parish Church
7:45 Today in Maine
8:00 Today
10:00 My Backyard
10:30 Dialing For Dollars
11:00 Celebrity Sweepstakes
11:30 High Rollers
12:00 Wheel of Fortune
12:30 Hollywood Squares
1:00 Fun Factory
1:30 Take My Advice
1:55 News
2:00 Dialing For Dollars
2:30 Days of Our Lives
3:30 Doctors
4:00 Another World
5:00 Somerset
5:30 Brady Bunch
6:00 Partridge Family
6:30 Adam-12
7:00 News
7:30 NBC News
8:00 Ironside
9:00 Sanford and Son - "Brother, Can You Spare an Act?"
9:30 The Practice - "Jules and the Bum"
10:00 Rockford Files - "Pastoria Prime Pick"
11:00 Police Story - "Firebird"
12:00 News
12:30 Tonight Show

WEMT (WVII) Channel 7 Bangor (ABC)
11:00 PTL Club
1:00 Let's Make a Deal
1:30 All My Children
2:00 Ryan's Hope
2:30 Rhyme and Reason
3:00 $20,000 Pyramid (with guests Gladys Knight and Jack Cassidy)
3:30 Break the Bank
4:00 General Hospital
4:30 One Life to Live
5:00 Edge of Night
5:30 Happy Days
6:00 Mod Squad
7:00 News
7:30 ABC News
8:00 I Dream of Jeannie
8:30 Match Game
9:00 Donny and Marie
10:00 Movie - Hard Driver (1973; Jeff Bridges, Valerie Perrine, Geraldine Fitzgerald)
12:00 News
12:30 Rookies - "Point of Impact"

WAGM Channel 8 Presque Isle (CBS, NBC, ABC)
8:00 Today
10:00 Captain Kangaroo
11:00 Price is Right
12:00 Gambit
12:30 Love of Life
1:00 Young and the Restless
1:30 Search For Tomorrow
2:00 Ryan's Hope
2:30 As the World Turns
3:30 Guiding Light
4:00 All in the Family - "Gloria's Pregnancy"
4:30 Match Game
5:00 Edge of Night
5:30 Mike Douglas
7:00 News
7:30 CBS News
8:00 Today in Agriculture
8:30 Space: 1999
9:30 The Practice - "Jules and the Bum"
10:00 Rockford Files - "Pastoria Prime Pick"
11:00 Police Story - "Firebird"
12:00 News
12:30 Movie - The Story of Pretty Boy Floyd (1974; Martin Sheen, Kim Darby, Michael Parks)

WMEM Channel 10 Presque Isle / WMED Channel 13 Calais (PBS)
10:00 Images and Things
10:20 Matter of Fiction
10:40 Many Americans
11:00 Ripples
11:15 Self, Inc.
11:30 La Machine Magique
11:45 News Machine
12:00 Electric Company
12:30 Sesame Street
1:30 La Machine Magique
1:45 News Machine
2:00 Western Civilisation
2:30 Bread and Butterflies
2:45 Cover to Cover
3:00 Tomorrow Starts Today
3:20 Assignment: the World
3:40 Metric System
4:00 Nova
5:00 Mister Rogers
5:30 Sesame Street
6:30 Electric Company
7:00 La Machine Magique
7:15 News Machine
7:30 Taking Better Pictures
8:00 Eleventh Year
8:30 And Justice For All
9:00 Washington Week in Review
9:30 Democratic State Convention
11:30 Monty Python's Flying Circus
12:00 ABC News (WMEM only)

SATURDAY, MAY 8, 1976

CKCW Channel 2 Moncton, Channel 8 Charlottetown / CJCB Channel 4 Sydney / CJCH Channel 5 Halifax / 
CKLT Channel 9 Saint John (CTV)
8:00 ATV Funtime (includes Spiderman, Rocket Robin Hood, Littlest Hobo, Max the 2000-Year-Old Mouse, etc.)
10:30 Waterville Gang
11:00 Kidstuff
12:00 Let's Go!
12:30 Funtown
1:30 Tree House
2:00 Pink Panther
2:30 Horst Koehler
3:00 George Hamilton IV
3:30 Red Fisher
4:00 Greening Up
4:30 International Wrestling
5:30 Busary Skating Dinner
7:00 ATV Weekend News
8:00 Emergency! - "Simple Adjustment"
9:00 Movie - The Gemini Man (1976; Ben Murphy, Katherine Crawford and Richard Dysart)
11:00 Confrontation
12:00 CTV News
12:20 ATV News
12:30 Larry Solway
1:00 Movie - The Lady in the Car With the Glass and the Gun (1970; Samantha Eggar, Oliver Reed, John McEnery)

CBHT Channel 3 Halifax / CBIT Channel 5 Sydney / CBCT Channel 13 Charlottetown (CBC)
10:00 News (CBHT, CBIT only)
10:10 Flintstone Comedy Hour
11:00 Flaxton Boys
11:30 Klahanie
12:00 Soul Train
1:00 Water World
1:30 Another Look (CBHT, CBIT only)
1:30 Heritage (CBCT only)
2:00 Canadian National Badminton Championships
3:00 Soccer - European Winners' Cup 
5:00 Lost Islands
5:30 Welcome Back, Kotter
6:00 Land and Sea
6:30 House of Pride
7:00 CBC News
7:30 Phyllis
8:00 This is the Law
8:30 Frankie Howerd
9:00 Tommy Common's Musical World
10:00 Sidestreet - "Perhaps in Dreams, Old Man"
11:00 National
11:15 Provincial Affairs
11:20 News
11:30 Movie - Hide and Seek (1963; Keith Andes, Michael Constantine, Mary Gregory) (CBHT, CBIT only)
11:30 Movie - Project: Moonbase (1953; Donna Martell, Hayden Rorke, Ross Ford) (CBCT only)

CJBR Channel 3 Rimouski, Quebec (SRC)
10:00 Sesame
10:30 Roquet Belles Oreilles
11:00 Les Espiegles rient
11:30 Lancelot, agent secret
12:00 La Compagnie de la mouette bleue
12:30 Genies en Herbe
1:00 Heros du Samedi
2:00 Sportheque
3:00 Du Moyen-Age a la Renaissance
3:15 Baseball - Cincinnati @ Chicago
5:30 Echos du sport
6:00 Bagatelle
7:00 L'Imagination au galop
7:30 Telejournal
7:40 Nouvelles du sport
7:50 La Politique Federale
8:00 Lise Lib
9:00 Cinema - Sierra Torride (1970; Clint Eastwood, Shirley MacLaine, Alberto Mori)
11:30 Telejournal et sports
12:00 Cinema - Franz (1971; Jacques Brel, Daniele Evenou, Louis Navarre)

CHSJ (CBAT) Channel 4 Saint John / Channel 7 Moncton (CBC)
9:00 Miss Ann
10:00 Circle Square
10:30 Movie - Sword of Ali Baba (1965; Peter Mann, Jocelyn Lane, Frank McGrath)
12:00 Onedin Line
1:00 Talent Parade
1:30 Atlantic Week
2:00 Canadian National Badminton Championships
3:00 Soccer - European Winners' Cup
5:00 Lost Islands
5:30 Welcome Back, Kotter
6:00 Water World
6:30 Phyllis
7:00 Hawaii Five-O
8:00 This is the Law
8:30 Movie - Mirage (1965; Gregory Peck, Diane Baker, Walter Matthau)
10:00 Sidestreet - "Perhaps in Dreams, Old Man"
11:00 National
11:15 Final Report
11:25 Movie - Voice in the Mirror (1958; Richard Egan, Julie London, Walter Matthau)

CBAFT Channel 11 Moncton (SRC)
10:00 Sesame
10:30 Roquet Belles Oreilles
11:00 Les Espiegles rient
11:30 Lancelot, agent secret
12:00 La Compagnie de la mouette bleue
12:30 Genies en Herbe
1:00 Heros du Samedi 
2:00 Sportheque
3:00 Du Moyen-Age a la Renaissance
3:15 Baseball - Cincinnati @ Chicago
5:30 Echos du sport
6:00 Bagatelle
7:00 L'Imagination au galop
7:30 Telejournal
7:40 Nouvelles du sport
7:50 La Politique Federale
8:00 Lise Lib
9:00 Cinema - Sierra Torride (1970; Clint Eastwood, Shirley MacLaine, Alberto Mori)
11:30 Telejournal et sports
12:00 Cinema - Franz (1971; Jacques Brel, Daniele Evenou, Louis Navarre)

CKCD Channel 7 Campbellton / Channel 12 Upsalquitch Lake (CBC, CTV)
8:00 ATV Funtime (includes Spiderman, Rocket Robin Hood, Littlest Hobo, Max the 2000-Year-Old Mouse, etc.)
10:30 Waterville Gang
11:00 Kidstuff
12:00 Let's Go!
12:30 Funtown
1:30 Tree House
2:00 Canadian National Badminton Championships
3:00 Soccer - European Winners' Cup
5:00 Lost Islands
5:30 Welcome Back, Kotter
6:00 Red Fisher
6:30 House of Pride
7:00 ATV Weekend News
8:00 This is the Law
8:30 Frankie Howerd
9:00 Tommy Common's Musical World
10:00 Sidestreet - "Perhaps in Dreams, Old Man"
11:00 National
11:15 Provincial Affairs
11:20 Norm Perry
12:20 ATV News
12:30 Larry Solway
1:00 Movie - The Lady in the Car With the Glass and the Gun (1970; Samantha Eggar, Oliver Reed, John McEnery)

WLBZ Channel 2 Bangor (NBC)
9:00 Emergency Plus 4
9:30 Josie and the Pussycats
10:00 Secret Lives of Waldo Kitty
10:30 Pink Panther
11:00 Land of the Lost
11:30 Run, Joe, Run
12:00 Return to the Planet of the Apes
12:30 Westwind
1:00 Jetsons
1:30 Go, U.S.A.!
2:00 Circus
2:30 Gilligan's Island
3:00 Grandstand
3:15 Baseball - Cincinnati @ Chicago
6:00 Bonanza
7:00 On the Line
7:30 NBC News
8:00 Wild Kingdom
8:30 New Candid Camera
9:00 Emergency! - "Simple Adjustment"
10:00 Movie - Joe Kidd (1972; Clint Eastwood, Robert Duvall, John Saxon)
12:00 Irish Rovers
12:30 Saturday Night Live (with host Madeline Kahn and guest Carly Simon)

WEMT (WVII) Channel 7 Bangor (ABC)
8:30 Groovie Goolies
9:00 Hong Kong Phooey
9:30 Tom and Jerry/Grape Ape
10:30 New Adventures of Gilligan
11:00 Super-Friends
12:00 Speed Buggy
12:30 Oddball Couple
1:00 Lost Saucer
1:30 American Bandstand
2:30 This is Baseball
3:00 Baseball - Texas @ Boston
6:00 Wide World of Sports
7:30 All-Star Wrestling
8:30 James Robinson Presents
9:00 Movie - Brenda Starr (1976; Jill St. John, Tabi Cooper, Sorrell Booke)
10:30 Movie - Kiss Me, Kill Me (1976; Stella Stevens, Michael Anderson Jr., Dabney Coleman)
12:00 Stacey's Country Jamboree

WAGM Channel 8 Presque Isle (CBS, NBC, ABC)
9:00 Pebbles and Bamm-Bamm
9:30 Bugs Bunny/Road Runner Hour
10:30 Scooby-Doo
11:00 Shazam!/Isis
12:00 Far-Out Space Nuts
12:30 Ghost-Busters
1:00 Valley of the Dinosaurs
1:30 Fat Albert and the Cosby Kids
2:00 Young People's Concert
3:00 Grandstand
3:15 Baseball - Cincinnati @ Chicago
6:00 Wide World of Sports
7:30 CBS News
8:00 Lawrence Welk
9:00 Emergency! - "Simple Adjustment"
10:00 Mary Tyler Moore - "Ted's Wedding"
10:30 Bob Newhart - "Bob Has to Have His Tonsils Out-- So He Spends Christmas Eve in the Hospital"
11:00 Carol Burnett
12:00 News
12:15 To Be Announced
12:30 Saturday Night Live

WMEM Channel 10 Presque Isle / WMED Channel 13 Calais (PBS)
9:00 Sesame Street
10:00 Electric Company
10:30 Mister Rogers
11:00 Sesame Street
12:00 La Machine Magique
12:15 News Machine
12:30 Zoom
5:00 Sesame Street
6:00 Olympiad
7:00 Up Country
7:30 Consumer Survival Kit 
8:00 Maine Week
9:00 Evening at Symphony
10:00 U.N. Day Concert
11:00 Monty Python's Flying Circus
11:30 Concert On the Lawn

SUNDAY, MAY 9, 1976

CKCW Channel 2 Moncton, Channel 8 Charlottetown / CJCB Channel 4 Sydney / CJCH Channel 5 Halifax / 
CKLT Channel 9 Saint John (CTV)
8:00 University of the Air
8:30 Agape
9:00 University of the Air
9:30 Children's Special
11:30 Rex Humbard
12:30 Mass For Shut-ins
1:00 Day of Discovery
1:30 Faith and Music
2:00 Oral Roberts
2:30 World Singles Tennis Final
5:30 Showbiz
6:00 Untamed World
6:30 Question Period
7:00 Truth or Consequences
7:30 Ryan's Fancy
8:00 Six Million Dollar Man - "Clark Templeton O'Flaherty"
9:00 Sonny and Cher
10:00 Kojak - "Out of the Frying Pan..."
11:00 W-5
12:00 CTV News
12:20 News
12:30 Larry Solway

CBHT Channel 3 Halifax / CBIT Channel 5 Sydney / CBCT Channel 13 Charlottetown (CBC)
9:50 News (CBHT, CBIT only)
10:00 Follyfoot
10:30 Klahanie
11:00 Meeting Place
12:00 Living Tomorrow
12:15 A Way Out
12:30 V.I.P.
1:00 This Land
1:30 Country Canada
2:00 International Badminton - Canada Vs. Sweden
3:30 Gargantuan Pianistic Extravaganza
4:30 Hymn Sing
5:00 Science Magazine
5:30 Musical World
6:00 Walt Disney - "Now You See Him, Now You Don't: Pt. 2"
7:00 Days Before Yesterday - "Prime Minister Richard Bedford Bennett"
8:00 NHL Hockey - Stanley Cup Finals
11:00 CBC News
11:15 Nation's Business
11:20 News
11:30 Hawaii Five-O

CJBR Channel 3 Rimouski, Quebec (SRC)
10:00 Sesame
10:30 Les Contes de la Rive
10:45 L'Evangile en papier
11:00 Le Jour du Seigneur
12:00 Encore Debout
12:30 2,000 ans apres Jesus Christ
1:00 La Semaine Verte
2:00 D'hier a demain - "Hubert Bedard, faiseur d'instruments de musique"
3:00 Univers des sports
4:30 L'Heure des quilles
5:30 La Francophonissme
6:00 Second Regard
7:00 La Question
7:30 Telejournal
7:40 Nouvelles du sport
7:50 La Politique Provinciale - "Le Parti Quebecois"
8:00 LNH Hockey - Finales de la Coupe Stanley
10:30 Les Beaux Dimanches - "Yehudi Menuhin, chemin de lumiere 
11:30 Telejournal et sports
12:00 Cinema - Les Camisards (1972; Philippe Clevenot, Jacques Debary, Gerard Desarthe)

CHSJ (CBAT) Channel 4 Saint John / Channel 7 Moncton (CBC)
7:00 Church Today
7:30 Old-Time Gospel Hour
8:30 Master's Touch
9:00 Jimmy Swaggart
9:30 Rex Humbard
10:30 Don Clowers' Crusade
11:00 Meeting Place
12:00 Topic
12:30 What's New For You?
1:00 New Life
1:30 Country Canada
2:00 International Badminton - Canada Vs. Sweden
3:30 Gargantuan Pianistic Extravaganza
4:30 Hymn Sing
5:00 Science Magazine
5:30 Par 27
6:00 Walt Disney - "Now You See Him, Now You Don't: Pt. 2"
7:00 Days Before Yesterday - "Prime Minister Richard Bedford Bennett"
8:00 NHL Hockey - Stanley Cup Finals
11:00 CBC News
11:15 Nation's Business
11:20 Final Report
11:35 Newscope

CBAFT Channel 11 Moncton (SRC)
10:00 Sesame
10:30 Les Contes de la Rive
10:45 L'Evangile en papier
11:00 Le Jour du Seigneur
12:00 Son et images
12:30 Cine-Magazine
1:00 La Semaine Verte
2:00 D'hier a demain - "Hubert Bedard, faiseur d'instruments de musique"
3:00 Univers des sports
4:30 L'Heure des quilles
5:30 La Francophonissme
6:00 Second Regard
7:00 La Question
7:30 Telejournal
7:40 Nouvelles du sport
7:50 La Politique Provinciale - "Le Parti Quebecois"
8:00 LNH Hockey - Finales de la Coupe Stanley
10:30 Les Beaux Dimanches - "Yehudi Menuhin, chemin de lumiere 
11:30 Telejournal et sports
12:00 Cinema - Les Camisards (1972; Philippe Clevenot, Jacques Debary, Gerard Desarthe)

CKCD Channel 7 Campbellton / Channel 12 Upsalquitch Lake (CBC, CTV)
10:30 Faith and Music
11:00 Meeting Place
12:00 Rex Humbard
1:00 This Land
1:30 Country Canada
2:00 International Badminton - Canada Vs. Sweden
3:30 Gargantuan Pianistic Extravaganza
4:30 Hymn Sing
5:00 Science Magazine
5:30 Par 27
6:00 Walt Disney - "Now You See Him, Now You Don't: Pt. 2"
7:00 Days Before Yesterday - "Prime Minister Richard Bedford Bennett"
8:00 NHL Hockey - Stanley Cup Finals
11:00 CBC News
11:15 Nation's Business
11:20 News
11:30 Headline Hunters
12:00 Ryan's Fancy

WLBZ Channel 2 Bangor (NBC)
12:00 Vegetable Soup
12:30 This is the Life
1:00 Religious Town Hall
1:30 Meet the Press
2:00 Grandstand
2:30 World Championship Tennis
5:30 Lassie - "The Deadly Hunt"
7:00 Porter Wagoner
7:30 NBC News
8:00 Walt Disney - "Ducking Disaster With Donald and His Friends"
9:00 Ellery Queen - "Lovers' Leap"
10:00 Columbo - "Identity Crisis"
12:00 Maine Edition
12:15 Tangents

WEMT (WVII) Channel 7 Bangor (ABC)
8:30 Liberty Church
9:00 International Voice of Victory
9:30 Pastor Ronnie Libby
10:30 Rex Humbard
11:30 Groovie Goolies
12:00 These Are the Days
12:30 Make a Wish
1:00 Issues and Answers
1:30 News Conference
2:00 Curly O'Brien
3:00 Baseball - Texas @ Boston
5:30 Golf - Byron Nelson Classic
7:30 Animal World
8:00 Almost Anything Goes
9:00 Six Million Dollar Man - "Clark Templeton O'Flaherty"
10:00 Movie - Summer of '42 (1971; Jennifer O'Neill, Gary Grimes, Jerry Houser)
12:00 News
12:15 PTL Club

WAGM Channel 8 Presque Isle (CBS, NBC, ABC)
8:45 James Robinson Presents
9:15 Rex Humbard
10:15 Sacred Heart
10:30 Day of Discovery
11:00 Old-Time Gospel Hour
12:00 Follow-Up
12:30 Face the Nation
1:00 It is Written
1:30 Meet the Press
2:00 Water World
2:30 NBA Basketball - Play-Offs
4:45 NBA Basketball - Play-Offs
7:00 Friends of Man
7:30 CBS News
8:00 The Yearling
10:00 Movie - Summer of '42 (1971; Jennifer O'Neill, Gary Grimes, Jerry Houser)
12:00 News
12:15 Sammy and Company

WMEM Channel 10 Presque Isle / WMED Channel 13 Calais (PBS)
5:00 Democratic State Convention
6:00 Family at War
7:00 Black Journal
7:30 Crockett's Victory Garden
8:00 Tribal Eye
9:00 Nova - "Bemjamin"
10:00 Sunset Song - "Drilling"
11:00 Rivals of Sherlock Holmes

WEDNESDAY, MAY 12, 1976

CKCW Channel 2 Moncton, Channel 8 Charlottetown / CJCB Channel 4 Sydney / CJCH Channel 5 Halifax / 
CKLT Channel 9 Saint John (CTV)
7:00 University of the Air
7:30 Trouble With Tracy
8:00 Canada A.M.
10:00 Romper Room
10:30 Kareen's Yoga
11:00 Definition
11:30 It's Your Move
12:00 Joyce Davidson
12:30 Flintstones - "Operation: Barney"
1:00 Movie - My Darling Daughter's Anniversary (1973; Robert Young, Ruth Hussey, Raymond Massey)
2:30 Women's Show (CKCW, CKLT only)
2:30 In Conversation (CJCB, CJCH only)
3:00 Celebrity Dominoes
3:30 What's the Good Word?
4:00 Another World
5:00 Gilligan's Island
5:30 I.D.
6:00 News
6:30 Price is Right
7:00 Bionic Woman - "The Jailing of Jaime"
8:00 Headline Hunters
8:30 Counterpoint
9:00 Tony Orlando and Dawn
10:00 Movie - Popi (1969; Alan Arkin, Rita Moreno, Louis Zorich)
12:30 CTV News
12:50 ATV News
1:00 Larry Solway

CBHT Channel 3 Halifax / CBIT Channel 5 Sydney / CBCT Channel 13 Charlottetown (CBC)
8:50 News (CBHT, CBIT only)
9:00 Mr. Dressup
9:30 Nova Scotia Schools
11:00 Sesame Street
12:00 Bob McLean
1:00 Afternoon Show (CBHT, CBIT only)
1:00 Studio 13 (CBCT only)
1:30 Friendly Giant
1:45 Mon Ami
2:00 All in the Family
2:30 Take 30
3:00 Celebrity Cooks
3:30 Edge of Night
4:00 Forest Rangers
4:30 Mr. Dressup
5:00 It's Your Choice
5:30 Partridge Family
6:00 Here Today (CBHT, CBIT only)
6:00 Compass (CBCT only)
7:00 Coronation Street
7:30 Sports of the XXI Olympiad
8:00 To Be Announced
9:00 1976 Emmy Hopefuls
9:30 Baseball - Montreal @ Houston
12:00 National
12:20 Special Assignment
12:30 Don Kirshmer's Rock Concert

CJBR Channel 3 Rimouski, Quebec (SRC)
10:45 En Mouvement
11:00 You-Hou
11:15 Minute Moumoute
11:30 Conseil-express
12:00 Les Recettes de Juliette
12:30 La Grande aventure
1:00 Francis aux paradis perdus
1:30 Les Coqueluches
2:30 Telejournal
2:35 Femme d'Aujourd'hui
3:30 Cinema - Les Revoltes de Tolede (1963; Mark Damon, Rada Rassimov, Carlos Estrada)
5:00 Bobino
5:30 La Fricassee
7:00 Ce Soir
7:30 Actualites regionales
8:00 Le 60
9:00 Consommateurs avertis
9:30 Baseball - Montreal @ Houston
12:00 Telejournal et sports
12:30 Cinema - La Gammick (1975; Marc Legault, Dorothee Berryman, Andre Guy

CHSJ (CBAT) Channel 4 Saint John / Channel 7 Moncton (CBC)
8:00 Friendly Giant
8:15 Mon Ami
8:30 Ed Allen Time
9:00 Mr. Dressup
9:30 Canadian Schools
11:00 Sesame Street
12:00 Bob McLean (first 30 minutes only)
12:30 News
12:35 Hollywood Squares
1:00 Movie - The List of Adrian Messenger (1963; George C. Scott, Dana Wynter, Clive Brook)
2:30 Take 30
3:00 Celebrity Cooks
3:30 Edge of Night
4:00 Magazine
4:30 Mr. Dressup
5:00 Hogan's Heroes
5:30 New Brunswick Today
6:00 News
6:30 Ellery Queen
7:30 Match Game
8:00 To Be Announced
9:00 1976 Emmy Hopefuls
9:30 Baseball - Montreal @ Houston
12:00 National
12:20 News
12:35 Merv Griffin

CBAFT Channel 11 Moncton (SRC)
10:45 En Mouvement
11:00 You-Hou
11:15 Minute Moumoute
11:30 Conseil-express
12:00 Les Recettes de Juliette
12:30 Daniel Boone
1:30 Les Coqueluches
2:30 Telejournal
2:35 Femme d'Aujourd'hui
3:30 Cinema - Les Revoltes de Tolede (1963; Mark Damon, Rada Rassimov, Carlos Estrada)
5:00 Bobino
5:30 La Fricassee
6:00 Jo Gaillard
6:30 Nouvelles
7:00 Telejournal
7:30 La Grande aventure
8:00 Le 60
9:00 Consommateurs avertis
9:30 Baseball - Montreal @ Houston
12:00 Telejournal et sports
12:30 Cinema - La Gammick (1975; Marc Legault, Dorothee Berryman, Andre Guy)

CKCD Channel 7 Campbellton / Channel 12 Upsalquitch Lake (CBC, CTV)
9:00 Mr. Dressup
9:30 Gilligan's Island
10:00 Romper Room
10:30 Kareen's Yoga
11:00 Sesame Street
12:00 Joyce Davidson
12:30 Flintstones - "Operation: Barney"
1:00 Movie - My Darling Daughter's Anniversary (1973; Robert Young, Ruth Hussey, Raymond Massey)
2:30 Take 30
3:00 Celebrity Cooks
3:30 Edge of Night
4:00 Forest Rangers
4:30 Mr. Dressup
5:00 It's Your Choice
5:30 New Brunswick Today
6:00 News
6:30 Price is Right
7:00 John Allan Cameron
7:30 Sports of the XXI Olympiad
8:00 To Be Announced
9:00 1976 Emmy Hopefuls
9:30 Baseball - Montreal @ Houston
12:00 National
12:20 Special Assignment
12:30 News
12:35 Norm Perry

WLBZ Channel 2 Bangor (NBC)
7:50 Farm Programme
7:55 First Radio Parish Church
8:00 Today
10:00 My Backyard
10:30 Dialing For Dollars
11:00 Celebrity Sweepstakes
11:30 High Rollers
12:00 Wheel of Fortune
12:30 Hollywood Squares
1:00 Magnificent Marble Machine
1:30 Take My Advice
2:00 News
2:05 Dialing For Dollars
2:30 Days of Our Lives
3:30 Doctors
4:00 Another World
5:00 Somerset
5:30 Brady Bunch
6:00 Partridge Family
6:30 Adam-12
7:00 News
7:30 NBC News
8:00 Ironside
9:00 Little House On the Prairie - "The Campout"
10:00 Sanford and Son - "Superflyer"
10:30 Chico and the Man - "Mr. Liz"
11:00 Hawk - "Death Comes Full Circle"
12:00 News
12:30 Tonight Show

WEMT (WVII) Channel 7 Bangor (ABC)
11:00 PTL Club
1:00 Let's Make a Deal
1:30 All My Children
2:00 Ryan's Hope
2:30 Rhyme and Reason
3:00 $20,000 Pyramid
3:30 Break the Bank
4:00 General Hospital
4:30 One Life to Live
5:00 Edge of Night
5:30 Beverly Hillbillies
6:00 Happy Days
6:30 News
7:00 ABC News
7:30 Hogan's Heroes
8:00 I Dream of Jeannie
8:30 Hollywood Squares
9:00 Bionic Woman - "The Jailing of Jaime"
10:00 Baretta - "When Dues Come Down"
11:00 Starsky and Hutch - "Captain Dobey, You're Dead"
12:00 News
12:30 Movie - Haunts of the Very Rich (1972; Lloyd Bridges, Cloris Leachman, Edward Asner)

WAGM Channel 8 Presque Isle (CBS, NBC, ABC)
8:00 Today
10:00 Captain Kangaroo
11:00 Price is Right
12:00 Gambit
12:30 Love of Life
1:00 Young and the Restless
1:30 Search For Tomorrow
2:00 Ryan's Hope
2:30 As the World Turns
3:30 Guiding Light
4:00 All in the Family
4:30 Match Game
5:00 Edge of Night
5:30 Mike Douglas
7:00 News
7:30 CBS News
8:00 To Tell the Truth
8:30 $25,000 Pyramid
9:00 Tony Orlando and Dawn
10:00 Cannon - "A Touch of Venom"
11:00 Starsky and Hutch - "Captain Dobey, You're Dead"
12:00 News
12:30 Movie - Ice Station Zebra (first part) (1968; Rock Hudson, Ernest Borgnine, Patrick McGoohan)

WMEM Channel 10 Presque Isle / WMED Channel 13 Calais (PBS)
12:00 Electric Company
12:30 Sesame Street
5:00 Mister Rogers
5:30 Sesame Street
6:30 Electric Company
7:00 Hodgepodge Lodge
7:30 Book Beat
8:00 Maine News
8:30 Martin Agronsky
9:00 Valiant Years
9:30 Crockett's Victory Garden
10:00 Theatre in America
12:00 ABC News (WMEM only)

SATURDAY, MAY 15, 1976

CKCW Channel 2 Moncton, Channel 8 Charlottetown / CJCB Channel 4 Sydney / CJCH Channel 5 Halifax / 
CKLT Channel 9 Saint John (CTV)
8:00 ATV Funtime (includes Spiderman, Rocket Robin Hood, Littlest Hobo, Max the 2000-Year-Old Mouse, etc.)
10:30 Waterville Gang
11:00 Kidstuff
12:00 Let's Go!
12:30 Funtown
1:30 Tree House
2:00 Pink Panther
2:30 Horst Koehler
3:00 George Hamilton IV
3:30 Red Fisher
4:00 Greening Up
4:30 International Wrestling
5:30 Wide World of Sports
7:00 ATV Weekend News
8:00 Emergency! - "Tee Vee"
9:00 Movie - The Life and Times of Grizzly Adams (1974; Dan Haggerty, Don Shanks, Marjorie Harper)
11:00 Confrontation
12:00 CTV News
12:20 ATV News
12:30 Larry Solway
1:00 Movie - Doctors' Wives (1971; Dyan Cannon, Richard Crenna, Gene Hackman)

CBHT Channel 3 Halifax / CBIT Channel 5 Sydney / CBCT Channel 13 Charlottetown (CBC)
10:00 News (CBHT, CBIT only)
10:10 Flintstone Comedy Hour
11:00 Flaxton Boys
11:30 Klahanie
12:00 Soul Train
1:00 Water World
1:30 Another Look (CBHT, CBIT only)
1:30 Heritage (CBCT only)
2:00 Lost Islands
2:30 Welcome Back, Kotter
3:00 Soccer - Champion Clubs' Cup 
5:00 Adventures in Rainbow Country
5:30 Land and Sea
6:00 Preakness
7:00 CBC News
7:30 Phyllis
8:00 This is the Law
8:30 Frankie Howerd
9:00 Concert For Earl Scruggs
10:00 Sidestreet - "Money Go-Round"
11:00 National
11:15 Provincial Affairs
11:20 News
11:30 Movie - Project: Moonbase (1953; Donna Martell, Hayden Rorke, Ross Ford) (CBHT, CBIT only)
11:30 Movie - The Slime People (1963; Robert Hutton, Les Tremayne, Robert Burton) (CBCT only)

CJBR Channel 3 Rimouski, Quebec (SRC)
10:00 Sesame
10:30 Roquet Belles Oreilles
11:00 Les Espiegles rient
11:30 Lancelot, agent secret
12:00 La Compagnie de la mouette bleue
12:30 Genies en Herbe
1:00 Heros du Samedi 
2:00 Sportheque
3:00 Du Moyen-Age a la Renaissance
3:15 Baseball - Los Angeles @ Pittsburgh
6:00 Bagatelle
7:00 L'Imagination au galop
7:30 Telejournal
7:40 Nouvelles du sport
7:50 Tresors et traditions de Bretagne
8:00 Lise Lib
9:00 Rue des Pignons
9:30 Cinema - Trois milliards d'un coup (1967; Stanley Baker, Joanna Pettet, James Booth)
11:30 Telejournal et sports
12:00 Cinema - Un beau monstre (1970; Virna Lisi, Helmut Berger, Charles Aznavour)
2:00 Cinema - Quelques pas dans la vie (1954; Vittorio de Sica, Michel Simon, Yves Montand)

CHSJ (CBAT) Channel 4 Saint John / Channel 7 Moncton (CBC)
9:00 Miss Ann
10:00 Circle Square
10:30 Movie - Sword of Lancelot (1963; Cornel Wilde, Jean Wallace, Brian Aherne)
12:00 Onedin Line
1:00 Talent Parade
1:30 Atlantic Week
2:00 Lost Islands
2:30 Welcome Back, Kotter
3:00 Soccer - Champion Clubs' Cup 
5:00 Water World
5:30 Phyllis
6:00 Preakness
7:00 Hawaii Five-O
8:00 This is the Law
8:30 Movie - Run a Crooked Mile (1969; Louis Jourdan, Mary Tyler Moore, Wilfrid Hyde-White)
10:00 Sidestreet - "Money Go-Round"
11:00 National
12:15 Final Report
12:25 Movie - The Ipress File (1965; Michael Caine, Nigel Green, Guy Doleman)

CBAFT Channel 11 Moncton (SRC)
10:00 Sesame
10:30 Roquet Belles Oreilles
11:00 Les Espiegles rient
11:30 Lancelot, agent secret
12:00 La Compagnie de la mouette bleue
12:30 Genies en Herbe
1:00 Heros du Samedi 
2:00 Sportheque
3:00 Du Moyen-Age a la Renaissance
3:15 Baseball - Los Angeles @ Pittsburgh
6:00 Bagatelle
7:00 L'Imagination au galop
7:30 Telejournal
7:40 Nouvelles du sport
7:50 Tresors et traditions de Bretagne
8:00 Lise Lib
9:00 Rue des Pignons
9:30 Cinema - Trois milliards d'un coup (1967; Stanley Baker, Joanna Pettet, James Booth)
11:30 Telejournal et sports
12:00 Cinema - Un beau monstre (1970; Virna Lisi, Helmut Berger, Charles Aznavour)

CKCD Channel 7 Campbellton / Channel 12 Upsalquitch Lake (CBC, CTV)
8:00 ATV Funtime (includes Spiderman, Rocket Robin Hood, Littlest Hobo, Max the 2000-Year-Old Mouse, etc.)
10:30 Waterville Gang
11:00 Kidstuff
12:00 Let's Go!
12:30 Funtown
1:30 Tree House
2:00 Lost Islands
2:30 Welcome Back, Kotter
3:00 Soccer - Champion Clubs' Cup 
5:00 Adventures in Rainbow Country
5:30 Red Fisher
6:00 Preakness
7:00 ATV Weekend News
8:00 This is the Law
8:30 Frankie Howerd
9:00 Concert For Earl Scruggs
10:00 Sidestreet - "Money Go-Round"
11:00 National
11:15 Provincial Affairs
11:20 Norm Perry
12:20 ATV News
12:30 Larry Solway
1:00 Movie - Doctors' Wives (1971; Dyan Cannon, Richard Crenna, Gene Hackman)

WLBZ Channel 2 Bangor (NBC)
9:00 Emergency Plus 4
9:30 Josie and the Pussycats
10:00 Secret Lives of Waldo Kitty
10:30 Pink Panther
11:00 Land of the Lost
11:30 Run, Joe, Run
12:00 Return to the Planet of the Apes
12:30 Westwind
1:00 Jetsons
1:30 Go, U.S.A.!
2:00 Circus
2:30 Gilligan's Island
3:00 Grandstand
3:15 Baseball - Los Angeles @ Pittsburgh
6:00 Bonanza
7:00 On the Line
7:30 NBC News
8:00 Wild Kingdom
8:30 New Candid Camera
9:00 Emergency! - "Tee Vee"
10:00 Movie - White Lightning (1973; Burt Reynolds, Jennifer Billingsley, Ned Beatty)
12:00 Irish Rovers
12:30 Saturday Night Live (with host Dyan Cannon)

WEMT (WVII) Channel 7 Bangor (ABC)
8:30 Groovie Goolies
9:00 Hong Kong Phooey
9:30 Tom and Jerry/Grape Ape
10:30 New Adventures of Gilligan
11:00 Super-Friends
12:00 Speed Buggy
12:30 Oddball Couple
1:00 Lost Saucer
1:30 American Bandstand
2:30 Wally's Workshop
3:00 Baseball - Milwaukee @ Boston
5:30 Tennis - Alan King Classic (joined in progress after Baseball)
7:30 All-Star Wrestling
8:30 James Robinson Presents
9:00 Movie - Panache (1976; Liam Dunn, Rene Auberjonois, David Healy)
10:30 Movie - High Risk (1976; Victor Buono, Joseph Sirola, Don Stroud)
12:00 Stacey's Country Jamboree

WAGM Channel 8 Presque Isle (CBS, NBC, ABC)
9:00 Pebbles and Bamm-Bamm
9:30 Bugs Bunny/Road Runner Hour
10:30 Scooby-Doo
11:00 Shazam!/Isis
12:00 Far-Out Space Nuts
12:30 Ghost-Busters
1:00 Valley of the Dinosaurs
1:30 Fat Albert and the Cosby Kids
2:00 Children's Film Festival - "The Shopping Bag Lady"
2:30 Saving Wild Animals: What's it All About?
3:00 Grandstand
3:15 Baseball - Los Angeles @ Pittsburgh
6:00 Preakness
7:00 Water World
7:30 CBS News
8:00 Lawrence Welk
9:00 Emergency! - "Tee Vee"
10:00 Mary Tyler Moore - "Lou Douses an Old Flame"
10:30 Bob Newhart - "Carol at 6:01"
11:00 Miss U.S.A. Pageant
1:00 Saturday Night Live (joined in progress after Miss U.S.A. Pageant)

WMEM Channel 10 Presque Isle / WMED Channel 13 Calais (PBS)
9:00 Sesame Street
10:00 Electric Company
10:30 Mister Rogers
11:00 Sesame Street
12:00 La Machine Magique
12:15 News Machine
12:30 Zoom
3:00 Masterpiece Theatre
4:00 Democratic State Convention
5:00 Sesame Street
6:00 Olympiad
7:00 Auto Test '76
7:30 Consumer Survival Kit 
8:00 Wall $treet Week
8:30 Agronsky and Company
9:00 Evening at Symphony
10:00 Piccadilly Circus
11:00 Shanty Boys
11:30 Concert On the Lawn

SUNDAY, MAY 16, 1976

CKCW Channel 2 Moncton, Channel 8 Charlottetown / CJCB Channel 4 Sydney / CJCH Channel 5 Halifax / 
CKLT Channel 9 Saint John (CTV)
8:00 University of the Air
8:30 Agape
9:00 University of the Air
9:30 Children's Special
11:30 Rex Humbard
12:30 Mass For Shut-ins
1:00 Day of Discovery
1:30 Faith and Music
2:00 Oral Roberts
2:30 Garner Ted Armstrong
3:00 Hockey - Memorial Cup
5:30 Showbiz
6:00 Untamed World
6:30 Question Period
7:00 Truth or Consequences
7:30 Ryan's Fancy
8:00 Six Million Dollar Man - "Hocus-Pocus"
9:00 Sonny and Cher (with guests Jimmy Durante and Gilbert O'Sullivan)
10:00 Olympic Lottery
11:00 W-5
12:00 CTV News
12:20 News
12:30 Larry Solway

CBHT Channel 3 Halifax / CBIT Channel 5 Sydney / CBCT Channel 13 Charlottetown (CBC)
9:50 News (CBHT, CBIT only)
10:00 Follyfoot
10:30 Klahanie
11:00 Meeting Place
12:00 Living Tomorrow
12:15 A Way Out
12:30 V.I.P.
1:00 This Land
1:30 Country Canada
2:00 Movie - A King in New York (1957; Charles Chaplin, Maxine Audley, Jerry Desmonde)
4:00 Prodigal Daughter
5:00 Adventures of Black Beauty
5:30 Musical World
6:00 Walt Disney - "The 101 Problems of Hercules"
7:00 Days Before Yesterday
8:00 NHL Hockey - Stanley Cup Finals
10:30 Sportsweek
11:00 CBC News
11:15 Nation's Business
11:20 News
11:30 Hawaii Five-O

CJBR Channel 3 Rimouski, Quebec (SRC)
10:00 Yogi et Compagnie
10:30 Le Roi Leo
11:00 Le Jour du Seigneur
12:00 Rencontres - "Jean-Louis Barrault"
12:30 2,000 ans apres Jesus Christ
1:00 La Semaine Verte
2:00 D'hier a demain - "Le Proces de Nuremberg"
3:00 Univers des sports - "Gymnastique"
4:30 L'Heure des quilles
5:30 La Francophonissme
6:00 Second Regard
7:00 La Question
7:30 Telejournal
7:35 La Vie qui nous entoure
8:00 LNH Hockey - Finales de la Coupe Stanley
10:30 La Petite patrie
11:00 Temoignages 
11:30 Telejournal et sports
12:00 La Politique Provinciale - "Le Parti Liberal"
12:10 Cinema - General Idi Amin Dada (1974; Idi Amin, Fidel Castro, Golda Meir)

CHSJ (CBAT) Channel 4 Saint John / Channel 7 Moncton (CBC)
7:00 Church Today
7:30 Old-Time Gospel Hour
8:30 Master's Touch
9:00 Jimmy Swaggart
9:30 Rex Humbard
10:30 Don Clowers' Crusade
11:00 Meeting Place
12:00 Topic
12:30 What's New For You?
1:00 New Life
1:30 Country Canada
2:00 Movie - A King in New York (1957; Charles Chaplin, Maxine Audley, Jerry Desmonde)
4:00 Prodigal Daughter
5:00 Adventures of Black Beauty
5:30 Par 27
6:00 Walt Disney - "The 101 Problems of Hercules"
7:00 Days Before Yesterday
8:00 NHL Hockey - Stanley Cup Finals
10:30 Sportsweek
11:00 CBC News
11:15 Nation's Business
11:20 Final Report
11:35 Newscope

CBAFT Channel 11 Moncton (SRC)
10:00 Yogi et Compagnie
10:30 Le Roi Leo
11:00 Le Jour du Seigneur
12:00 Rencontres - "Jean-Louis Barrault"
12:30 Cine-Magazine
1:00 La Semaine Verte
2:00 D'hier a demain - "Le Proces de Nuremberg"
3:00 Univers des sports - "Gymnastique"
4:30 L'Heure des quilles
5:30 La Francophonissme
6:00 Second Regard
7:00 La Question
7:30 Telejournal
7:35 La Vie qui nous entoure
8:00 LNH Hockey - Finales de la Coupe Stanley
10:30 La Petite patrie
11:00 Temoignages 
11:30 Telejournal et sports
12:00 La Politique Provinciale - "Le Parti Liberal"
12:10 Cinema - General Idi Amin Dada (1974; Idi Amin, Fidel Castro, Golda Meir)

CKCD Channel 7 Campbellton / Channel 12 Upsalquitch Lake (CBC, CTV)
10:30 Faith and Music
11:00 Meeting Place
12:00 Rex Humbard
1:00 This Land
1:30 Country Canada
2:00 Movie - A King in New York (1957; Charles Chaplin, Maxine Audley, Jerry Desmonde)
4:00 Prodigal Daughter
5:00 Adventures of Black Beauty
5:30 Musical World
6:00 Walt Disney - "The 101 Problems of Hercules"
7:00 Days Before Yesterday
8:00 NHL Hockey - Stanley Cup Finals
10:30 Sportsweek
11:00 CBC News
11:15 Nation's Business
11:20 News
11:30 Headline Hunters
12:00 Ryan's Fancy

WLBZ Channel 2 Bangor (NBC)
12:00 Vegetable Soup
12:30 This is the Life
1:00 Religious Town Hall
1:30 Meet the Press
2:00 Grandstand
2:30 World Championship Tennis
5:30 To Be Announced
7:00 Porter Wagoner
7:30 NBC News
8:00 Walt Disney - "The Parent Trap" (feature-length presentation)
10:30 Columbo - "A Case of Immunity"
12:00 Maine Edition
12:15 Tangents

WEMT (WVII) Channel 7 Bangor (ABC)
8:30 Liberty Church
9:00 International Voice of Victory
9:30 Pastor Ronnie Libby
10:30 Rex Humbard
11:30 Groovie Goolies
12:00 These Are the Days
12:30 Make a Wish
1:00 Issues and Answers
1:30 News Conference
2:00 Curly O'Brien
3:00 Baseball - Milwaukee @ Boston
5:30 Tennis - Alan King Classic (joined in progress after Baseball)
7:30 Animal World
8:00 U.S. Olympic Trials
9:00 Six Million Dollar Man - "Hocus-Pocus"
10:00 Movie - F. Scott Fitzgerald in Hollywood (1975; Jason Miller, Tuesday Weld, Julia Foster)
12:00 News
12:15 PTL Club

WAGM Channel 8 Presque Isle (CBS, NBC, ABC)
8:45 James Robinson Presents
9:15 Rex Humbard
10:15 Sacred Heart
10:30 Day of Discovery
11:00 Old-Time Gospel Hour
12:00 Follow-Up
12:30 Face the Nation
1:00 It is Written
1:30 Meet the Press
2:00 Water World
2:30 To Be Announced
3:00 NBA Basketball - Play-Offs
5:30 Golf - Colonial National Invitaton
7:00 Friends of Man
7:30 CBS News
8:00 U.S. Olympic Trials
9:00 Six Million Dollar Man - "Hocus-Pocus"
10:00 Movie - F. Scott Fitzgerald in Hollywood (1975; Jason Miller, Tuesday Weld, Julia Foster)
12:00 News
12:15 Sammy and Company

WMEM Channel 10 Presque Isle / WMED Channel 13 Calais (PBS)
5:00 Shanty Boys
6:00 Family at War
7:00 Inner Tennis
7:30 Crockett's Victory Garden
8:00 Tribal Eye
9:00 Nova - "The Other Way"
10:00 Sunset Song - "Seed Time"
11:00 Rivals of Sherlock Holmes

FRIDAY, MAY 21, 1976

CKCW Channel 2 Moncton, Channel 8 Charlottetown / CJCB Channel 4 Sydney / CJCH Channel 5 Halifax / 
CKLT Channel 9 Saint John (CTV)
7:00 University of the Air
7:30 Trouble With Tracy
8:00 Canada A.M.
10:00 Romper Room
10:30 Kareen's Yoga
11:00 Definition
11:30 It's Your Move
12:00 Joyce Davidson
12:30 Flintstones - "Divided We Sail"
1:00 Movie - Honky Tonk (1974; Richard Crenna, John Dehner, Will Geer)
2:30 Women's Show (CKCW, CKLT only)
2:30 In Conversation (CJCB, CJCH only)
3:00 Celebrity Dominoes
3:30 What's the Good Word?
4:00 Another World
5:00 Gilligan's Island
5:30 I.D.
6:00 News
6:30 Price is Right
7:00 Rolf Harris
7:30 Bobby Vinton
8:00 Sanford and Son
8:30 McCloud - "Fire"
10:30 Grand Old Country
11:00 Dean Martin Celebrity Roast
12:00 CTV News
12:20 ATV News
12:30 Larry Solway
1:00 Movie - The Pursuit of Happiness (1971; Michael Sarrazin, Barbara Hershey, Arthur Hill)

CBHT Channel 3 Halifax / CBIT Channel 5 Sydney / CBCT Channel 13 Charlottetown (CBC)
8:50 News (CBHT, CBIT only)
9:00 Mr. Dressup
9:30 Nova Scotia Schools (CBHT, CBIT only)
9:30 Science Fare (CBCT only)
9:45 Science in Action (CBCT only)
10:00 Camera 12 (CBCT only)
10:30 Nova Scotia Schools
11:00 Sesame Street
12:00 Bob McLean
1:00 Afternoon Show (CBHT, CBIT only)
1:00 Studio 13 (CBCT only)
1:30 Friendly Giant
1:45 Mon Ami
2:00 All in the Family
2:30 Take 30
3:00 Celebrity Cooks
3:30 Edge of Night
4:00 Forest Rangers
4:30 Mr. Dressup
5:00 It's Your Choice
5:30 Partridge Family
6:00 Here Today (CBHT, CBIT only)
6:00 Compass (CBCT only)
7:00 Atlantic Week
7:30 Mr. Chips
8:00 Mary Tyler Moore
8:30 M*A*S*H 
9:00 To Catch a Rising Star
10:00 Police Story 
11:00 National
11:20 Special Assignment
11:30 News
11:40 Movie - Private Lives (1976; Alec McCowen, Penelope Keith, Polly Adams)

CJBR Channel 3 Rimouski, Quebec (SRC)
11:15 En Mouvement
11:30 Saturnin
11:45 La Souris verte
12:00 Conseil-express
12:30 Le Monde de la caricature
1:00 Un enfant parmi tant d'autres
1:30 Le Vieux Montreal
2:00 Sur des roulettes
2:30 Telejournal
2:35 Reseau Soleil
3:30 Cinema - Bonsoir Paris, bonjour l'amour (1956; Daniel Gelin, Dany Robin, Georges Reich)
5:00 Sesame
5:30 Cinema - La Citadelle sous la mer (1971; Stuart Whitman, Robert Wagner, Rosemary Forsyth)
7:00 Ce Soir
7:30 Nouvelles
8:00 Science-realite
8:30 Marcus Welby, M.D.
9:30 Prix Louis-Philippe Kammans - "Le Bunker"
11:30 Telejournal et sports
12:00 Cinema - Evasion sur commande (1968; Paul Newman, Sylva Koscina, Andrew Duggan)
1:30 Cinema - Je ne suis qu'une femme (1962; Paul Hubschmid, Maria Schell, Hans Nielsen)

CHSJ (CBAT) Channel 4 Saint John / Channel 7 Moncton (CBC)
8:00 Friendly Giant
8:15 Mon Ami
8:30 Ed Allen Time
9:00 Mr. Dressup
9:30 Nova Scotia Schools
10:00 Camera 12
10:30 Nova Scotia Schools
11:00 Sesame Street
12:00 Bob McLean (first 30 minutes only)
12:30 News
12:35 Hollywood Squares
1:00 Movie - Fear No Evil (1969; Louis Jourdan, Lynda Day George, Carroll O'Connor)
2:30 Take 30
3:00 Celebrity Cooks
3:30 Edge of Night
4:00 Forest Rangers
4:30 Mr. Dressup
5:00 Hogan's Heroes
5:30 New Brunswick Today
6:00 News
6:30 Space: 1999
7:30 Match Game
8:00 Mary Tyler Moore
8:30 M*A*S*H 
9:00 Tommy Hunter
10:00 Police Story 
11:00 National
11:20 News
11:30 Merv Griffin

CBAFT Channel 11 Moncton (SRC)
11:15 En Mouvement
11:30 Saturnin
11:45 La Souris verte
12:00 Conseil-express
12:30 Le Monde de la caricature
1:00 Un enfant parmi tant d'autres
1:30 Le Vieux Montreal
2:00 Sur des roulettes
2:30 Telejournal
2:35 Reseau Soleil
3:30 Cinema - Bonsoir Paris, bonjour l'amour (1956; Daniel Gelin, Dany Robin, Georges Reich)
5:00 Sesame
5:30 Cinema - La Citadelle sous la mer (1971; Stuart Whitman, Robert Wagner, Rosemary Forsyth)
7:00 Ce Soir
7:30 Nouvelles
8:00 Science-realite
8:30 Marcus Welby, M.D.
9:30 Prix Louis-Philippe Kammans - "Le Bunker"
11:30 Telejournal et sports
12:00 Cinema - Evasion sur commande (1968; Paul Newman, Sylva Koscina, Andrew Duggan)

CKCD Channel 7 Campbellton / Channel 12 Upsalquitch Lake (CBC, CTV)
9:00 Mr. Dressup
9:30 Gilligan's Island
10:00 Camera 12
10:30 Kareen's Yoga
11:00 Sesame Street
12:00 Joyce Davidson
12:30 Flintstones - "Divided We Sail"
1:00 Movie - Honky Tonk (1974; Richard Crenna, John Dehner, Will Geer)
2:30 Take 30
3:00 Celebrity Cooks
3:30 Edge of Night
4:00 Forest Rangers
4:30 Mr. Dressup
5:00 It's Your Choice
5:30 New Brunswick Today
6:00 News
6:30 Price is Right
7:00 Rolf Harris
7:30 Bobby Vinton
8:00 Mary Tyler Moore
8:30 M*A*S*H 
9:00 To Catch a Rising Star
10:00 Lawrence Welk
11:00 National
11:20 News
11:30 Cannon
12:30 Larry Solway
1:00 Movie - The Pursuit of Happiness (1971; Michael Sarrazin, Barbara Hershey, Arthur Hill)

WLBZ Channel 2 Bangor (NBC)
7:55 Farm Programme
8:00 Today
10:00 My Backyard
10:30 Dialing For Dollars
11:00 Celebrity Sweepstakes
11:30 High Rollers
12:00 Wheel of Fortune
12:30 Hollywood Squares
1:00 Fun Factory
1:30 Take My Advice
1:55 News
2:00 Dialing For Dollars
2:30 Days of Our Lives
3:30 Doctors
4:00 Another World
5:00 Somerset
5:30 Brady Bunch
6:00 Partridge Family
6:30 Adam-12
7:00 News
7:30 NBC News
8:00 Update On Health
9:00 Sanford and Son - "Steinberg and Son"
9:30 The Practice
10:00 Rockford Files - "The Reincarnation of Angie"
11:00 Police Story
12:00 News
12:30 Tonight Show (with guest host Bob Newhart)

WEMT (WVII) Channel 7 Bangor (ABC)
11:00 PTL Club
1:00 Let's Make a Deal
1:30 All My Children
2:00 Ryan's Hope
2:30 Rhyme and Reason
3:00 $20,000 Pyramid
3:30 Break the Bank
4:00 General Hospital
4:30 One Life to Live
5:00 Edge of Night
5:30 Happy Days
6:00 Mod Squad
7:00 News
7:30 ABC News
8:00 I Dream of Jeannie
8:30 Match Game
9:00 Donny and Marie (with guests Kate Smith and Edgar Bergen and Charlie McCarthy)
10:00 Movie - You'll Like My Mother (1972; Patty Duke, Rosemary Murphy, Richard Thomas)
12:00 News
12:30 Rookies - "A Very Special Piece of Ground"

WAGM Channel 8 Presque Isle (CBS, NBC, ABC)
8:00 Today
10:00 Captain Kangaroo
11:00 Give and Take
11:30 Price is Right
12:00 Gambit
12:30 Love of Life
1:00 Young and the Restless
1:30 Search For Tomorrow
2:00 Ryan's Hope
2:30 As the World Turns
3:30 Guiding Light
4:00 All in the Family
4:30 Match Game
5:00 Edge of Night
5:30 Mike Douglas
7:00 News
7:30 CBS News
8:00 Today in Agriculture
8:30 Space: 1999
9:30 The Practice
10:00 NBA Basketball - Play-Off Game
12:30 News
12:45 Movie - The Missing Are Deadly (1975; Ed Nelson, Leonard Nimoy, George O'Hanlon Jr.)

WMEM Channel 10 Presque Isle / WMED Channel 13 Calais (PBS)
10:00 Images and Things
10:20 Matter of Fiction
10:40 Many Americans
11:00 Ripples
11:15 Self, Inc.
11:30 La Machine Magique
11:45 News Machine
12:00 Electric Company
12:30 Sesame Street
1:30 La Machine Magique
1:45 News Machine
2:00 Western Civilisation
2:30 Bread and Butterflies
2:45 Cover to Cover
3:00 Tomorrow Starts Today
3:20 Assignment: the World
3:40 To Be Announced
4:00 Nova
5:00 Mister Rogers
5:30 Sesame Street
6:30 Electric Company
7:00 La Machine Magique
7:15 News Machine
7:30 Taking Better Pictures
8:00 Update
8:30 Martin Agronsky
9:00 Washington Week in Review
9:30 Wall $treet Week
10:00 Masterpiece Theatre
11:00 Monty Python's Flying Circus
11:30 Consumer Survival Kit
12:00 ABC News (WMEM only)

SATURDAY, MAY 22, 1976

CKCW Channel 2 Moncton, Channel 8 Charlottetown / CJCB Channel 4 Sydney / CJCH Channel 5 Halifax / 
CKLT Channel 9 Saint John (CTV)
8:00 ATV Funtime (includes Spiderman, Rocket Robin Hood, Littlest Hobo, Max the 2000-Year-Old Mouse, etc.)
10:30 Waterville Gang - "Meet the Mayor"
11:00 Kidstuff
12:00 Let's Go!
12:30 Funtown
1:30 Tree House
2:00 Pink Panther
2:30 Horst Koehler
3:00 George Hamilton IV
3:30 Red Fisher
4:00 Greening Up
4:30 International Wrestling
5:30 Wide World of Sports
7:00 ATV Weekend News
8:00 Emergency! - "On Camera"
9:00 The Call of the Wild (1976; John Beck, Jim Bohan, Dennis Burkley)
11:00 Confrontation
12:00 CTV News
12:20 ATV News
12:30 Larry Solway
1:00 Movie - R.P.M. (1970; Anthony Quinn, Ann-Margret, Gary Lockwood)

CBHT Channel 3 Halifax / CBIT Channel 5 Sydney / CBCT Channel 13 Charlottetown (CBC)
10:00 News (CBHT, CBIT only)
10:10 Flintstone Comedy Hour
11:00 Flaxton Boys
11:30 Klahanie
12:00 Soul Train
1:00 Explorers - "Over the Alps By Balloon"
1:30 Another Look (CBHT, CBIT only)
1:30 Heritage (CBCT only)
2:00 Football - F.A. Cup Final
3:00 Equestrian Grand Prix
5:00 Lost Islands
5:30 Welcome Back, Kotter
6:00 Land and Sea
6:30 Adventures in Rainbow Country
7:00 CBC News
7:30 Phyllis
8:00 This is the Law
8:30 Frankie Howerd
9:00 John Davidson Show
10:00 Sidestreet - "The Rebellion of Bertha MacKenzie"
11:00 National
11:15 Provincial Affairs
11:20 News
11:30 Movie - The Slime People (1963; Robert Hutton, Les Tremayne, Robert Burton) (CBHT, CBIT only)
11:30 Movie - Bride of the Gorilla (1951; Barbara Payton, Lon Chaney Jr., Raymond Burr) (CBCT only)

CJBR Channel 3 Rimouski, Quebec (SRC)
10:00 Yogi l'Ours
10:30 Bunny et ses amis (dessins-animes de Sylvestre et Titi)
11:00 Poly a Venise
11:30 Lassie
12:00 Woobinda
12:30 Le Prince Saphir
1:00 Heros du Samedi - "Soccer"
2:00 Sportheque
3:00 Du Moyen-Age a la Renaissance
3:15 Baseball - equipes a communiquer
6:00 Bagatelle
7:00 Fenetre sur le monde
7:30 Telejournal
7:35 Univers inconnus
8:30 Defi
9:00 Rue des Pignons
9:30 Columbo - "Reaction negative"
11:30 Telejournal et sports
12:00 La Politique Federale
12:00 Cinema - Soleil rouge (1971; Charles Bronson, Toshiro Mifune, Alain Delon)
2:00 Cinema - Un amour a trois (1968; Mita Medici, Alain Noury, Raymond Lovelock) 

CHSJ (CBAT) Channel 4 Saint John / Channel 7 Moncton (CBC)
9:00 Miss Ann
10:00 Circle Square
10:30 Movie - Tammy Tell Me True (1961; Sandra Dee, John Gavin, Charles Drake)
12:00 Onedin Line
1:00 Talent Parade
1:30 Atlantic Week
2:00 Football - F.A. Cup Final
3:00 Equestrian Grand Prix
5:00 Lost Islands
5:30 Welcome Back, Kotter
6:00 Water World
6:30 Phyllis
7:00 Hawaii Five-O
8:00 This is the Law
8:30 Movie - Shadow Over Elevron (1968; James Franciscus, Shirley Knight, Leslie Nielsen)
10:00 Sidestreet - "The Rebellion of Bertha MacKenzie"
11:00 National
12:15 Final Report
12:25 Movie - Slaughter On Tenth Avenue (1957; Richard Egan, Jan Sterling, Dan Duryea)

CBAFT Channel 11 Moncton (SRC)
10:00 Yogi l'Ours
10:30 Bunny et ses amis (dessins-animes de Sylvestre et Titi)
11:00 Poly a Venise
11:30 Lassie
12:00 Woobinda
12:30 Le Prince Saphir
1:00 Heros du Samedi - "Soccer"
2:00 Sportheque
3:00 Du Moyen-Age a la Renaissance
3:15 Baseball - equipes a communiquer
6:00 Bagatelle
7:00 Fenetre sur le monde
7:30 Telejournal
7:35 Univers inconnus
8:30 Defi
9:00 Rue des Pignons
9:30 Columbo - "Reaction negative"
11:30 Telejournal et sports
12:00 La Politique Federale 
12:00 Cinema - Soleil rouge (1971; Charles Bronson, Toshiro Mifune, Alain Delon)

CKCD Channel 7 Campbellton / Channel 12 Upsalquitch Lake (CBC, CTV)
8:00 ATV Funtime (includes Spiderman, Rocket Robin Hood, Littlest Hobo, Max the 2000-Year-Old Mouse, etc.)
10:30 Waterville Gang - "Meet the Mayor"
11:00 Kidstuff
12:00 Let's Go!
12:30 Funtown
1:30 Tree House
2:00 Football - F.A. Cup Final
3:00 Equestrian Grand Prix
5:00 Lost Islands
5:30 Welcome Back, Kotter
6:00 Red Fisher
6:30 Adventures in Rainbow Country
7:00 ATV Weekend News
8:00 This is the Law
8:30 Frankie Howerd
9:00 John Davidson Show
10:00 Sidestreet - "The Rebellion of Bertha MacKenzie"
11:00 National
11:15 Provincial Affairs
11:20 Norm Perry
12:20 ATV News
12:30 Larry Solway
1:00 Movie - R.P.M. (1970; Anthony Quinn, Ann-Margret, Gary Lockwood)

WLBZ Channel 2 Bangor (NBC)
9:00 Emergency Plus 4
9:30 Josie and the Pussycats
10:00 Secret Lives of Waldo Kitty
10:30 Pink Panther
11:00 Land of the Lost
11:30 Run, Joe, Run
12:00 Return to the Planet of the Apes
12:30 Westwind
1:00 Jetsons
1:30 Go, U.S.A.!
2:00 Circus
2:30 Gilligan's Island
3:00 Grandstand
3:15 Baseball - teams to be announced
6:00 City of Angels
7:00 On the Line
7:30 NBC News
8:00 Wild Kingdom
8:30 New Candid Camera
9:00 Emergency! - "On Camera"
10:00 Movie - The Call of the Wild (1976; John Beck, Jim Bohan, Dennis Burkley)
12:00 Irish Rovers
12:30 Saturday Night Live (with host Buck Henry and guests Gordon Lightfoot and Garrett Morris)

WEMT (WVII) Channel 7 Bangor (ABC)
8:30 Groovie Goolies
9:00 Hong Kong Phooey
9:30 Tom and Jerry/Grape Ape
10:30 New Adventures of Gilligan
11:00 Super-Friends
12:00 Speed Buggy
12:30 Oddball Couple
1:00 Lost Saucer
1:30 American Bandstand
2:30 Wally's Workshop
3:00 Animal World
3:30 All-Star Wrestling
4:30 I Dream of Jeannie
5:00 Mod Squad
6:00 Wide World of Sports
7:30 ABC News
8:00 Hogan's Heroes
8:30 James Robinson Presents
9:00 Baseball - Boston @ New York 
12:00 Stacey's Country Jamboree

WAGM Channel 8 Presque Isle (CBS, NBC, ABC)
9:00 Pebbles and Bamm-Bamm
9:30 Bugs Bunny/Road Runner Hour
10:30 Scooby-Doo
11:00 Shazam!/Isis
12:00 Far-Out Space Nuts
12:30 Ghost-Busters
1:00 Valley of the Dinosaurs
1:30 Fat Albert and the Cosby Kids
2:00 Children's Film Festival - "Friends For Life"
3:00 Grandstand
3:15 Baseball - teams to be announced
6:00 Wide World of Sports
7:30 CBS News
8:00 Lawrence Welk
9:00 Emergency! - "On Camera"
10:00 Mary Tyler Moore - "One Boy-Friend Too Many"
10:30 Bob Newhart - "Warden Gordon Borden"
11:00 Carol Burnett
12:00 News
12:15 To Be Announced
12:40 Saturday Night Live

WMEM Channel 10 Presque Isle / WMED Channel 13 Calais (PBS)
9:00 Sesame Street
10:00 Electric Company
10:30 Mister Rogers
11:00 Sesame Street
12:00 La Machine Magique
12:15 News Machine
12:30 Zoom
5:00 Sesame Street
6:00 Olympiad
7:00 Auto Test '76
7:30 Consumer Survival Kit
8:00 Wall $treet Week
8:30 Agronsky and Company
9:00 Evening at Symphony
10:00 American Ballet Theatre
11:00 Shanty Boys
11:30 Concert On the Lawn

SUNDAY, MAY 23, 1976

CKCW Channel 2 Moncton, Channel 8 Charlottetown / CJCB Channel 4 Sydney / CJCH Channel 5 Halifax / 
CKLT Channel 9 Saint John (CTV)
9:00 University of the Air
10:00 Children's Special
12:00 Rex Humbard
1:00 Day of Discovery
1:30 Faith and Music
2:00 Oral Roberts
2:30 Garner Ted Armstrong
3:00 Agape
3:30 Showbiz
4:00 Untamed World
4:30 Question Period
5:00 Golf - Danny Thomas Memphis Classic
7:00 Truth or Consequences
7:30 Ryan's Fancy
8:00 Six Million Dollar Man - "The Winning Smile"
9:00 Sonny and Cher
10:00 Kojak
11:00 W-5
12:00 CTV News
12:20 News
12:30 Larry Solway

CBHT Channel 3 Halifax / CBIT Channel 5 Sydney / CBCT Channel 13 Charlottetown (CBC)
9:50 News (CBHT, CBIT only)
10:00 Follyfoot
10:30 Klahanie
11:00 Meeting Place - "St. Andrew's Presbyterian Church Service, St. John's, Newfoundland"
12:00 Living Tomorrow
12:15 A Way Out
12:30 Concerning Women (premiere)
1:00 This Land - "Sanctuary"
1:30 Country Canada - "Agri-Power"
2:00 Monsieur Verdoux
4:00 Harlequinaide
5:00 Adventures of Black Beauty
5:30 Musical World
6:00 Walt Disney - "Ranger's Guide to Nature"
7:00 Beachcombers - "The Barge"
7:30 Irish Rovers
8:00 Waltons - "The Fox"
9:00 Upstairs, Downstairs
10:00 Days Before Yesterday - "A Struggle For Nationhood-- For King and Country"
11:00 CBC News
11:15 Nation's Business
11:20 News
11:30 Hawaii Five-O

CJBR Channel 3 Rimouski, Quebec (SRC)
10:00 Yogi et Compagnie
10:30 Le Roi Leo
11:00 Le Jour du Seigneur
12:00 Rencontres
12:30 2,000 ans apres Jesus Christ
1:00 La Semaine Verte
2:00 Second Regard - "Dans les murs: Jerusalem"
3:00 Congres a la direction de l'Union Nationale
6:30 La Francophonissme
7:00 La Question
7:30 Telejournal
7:35 La Vie qui nous entoure
8:00 La Petite patrie
8:30 Les Beaux Dimanches
9:30 Les Beaux Dimanches - "Contes de campagnes: Week-ends"
10:30 Les Beaux Dimanches - "Karl Richter en recital"
11:00 Les Beaux Dimanches - "Mysteres et secrets des profondateurs sous-marines"
11:30 Telejournal et sports
12:00 La Politique Provinciale
12:10 Cinema - Les Creatures (1966; Catherine Deneuve, Michel Piccoli, Eva Dahlbeck)

CHSJ (CBAT) Channel 4 Saint John / Channel 7 Moncton (CBC)
7:00 Church Today
7:30 Old-Time Gospel Hour
8:30 Master's Touch
9:00 Jimmy Swaggart
9:30 Rex Humbard
10:30 Don Clowers' Crusade
11:00 Meeting Place - "St. Andrew's Presbyterian Church Service, St. John's, Newfoundland"
12:00 Topic
12:30 What's New For You?
1:00 New Life
1:30 Country Canada - "Agri-Power"
2:00 Monsieur Verdoux
4:00 Harlequinaide
5:00 This Land - "Sanctuary"
5:30 Gospelaires
6:00 Walt Disney - "Ranger's Guide to Nature"
7:00 Beachcombers - "The Barge"
7:30 Irish Rovers
8:00 Waltons - "The Fox"
9:00 Upstairs, Downstairs
10:00 Days Before Yesterday - "A Struggle For Nationhood-- For King and Country"
11:00 CBC News
11:15 Nation's Business
11:20 Final Report
11:35 Newscope

CBAFT Channel 11 Moncton (SRC)
10:00 Yogi et Compagnie
10:30 Le Roi Leo
11:00 Le Jour du Seigneur
12:00 Rencontres
12:30 Vers l'an 2000
1:00 La Semaine Verte
2:00 Second Regard - "Dans les murs: Jerusalem"
3:00 Congres a la direction de l'Union Nationale
6:30 La Francophonissme
7:00 La Question
7:30 Telejournal
7:35 La Vie qui nous entoure
8:00 La Petite patrie
8:30 Les Beaux Dimanches
9:30 Les Beaux Dimanches - "Contes de campagnes: Week-ends"
10:30 Les Beaux Dimanches - "Karl Richter en recital"
11:00 Les Beaux Dimanches - "Mysteres et secrets des profondateurs sous-marines"
11:30 Telejournal et sports
12:00 La Politique Provinciale
12:10 Cinema - Les Creatures (1966; Catherine Deneuve, Michel Piccoli, Eva Dahlbeck)

CKCD Channel 7 Campbellton / Channel 12 Upsalquitch Lake (CBC, CTV)
10:30 Faith and Music
11:00 Meeting Place - "St. Andrew's Presbyterian Church Service, St. John's, Newfoundland"
12:00 Rex Humbard
1:00 This Land - "Sanctuary"
1:30 Country Canada - "Agri-Power"
2:00 Monsieur Verdoux
4:00 Harlequinaide
5:00 Adventures of Black Beauty
5:30 Musical World
6:00 Walt Disney - "Ranger's Guide to Nature"
7:00 Beachcombers - "The Barge"
7:30 Irish Rovers
8:00 Waltons - "The Fox"
9:00 Upstairs, Downstairs
10:00 Days Before Yesterday - "A Struggle For Nationhood-- For King and Country"
11:00 CBC News
11:15 Nation's Business
11:20 News
11:30 Headline Hunters
12:00 Ryan's Fancy

WLBZ Channel 2 Bangor (NBC)
12:00 Vegetable Soup
12:30 This is the Life
1:00 Religious Town Hall
1:30 Meet the Press
2:00 Grandstand
2:30 World Championship Tennis
4:30 Grandstand
5:00 Golf - Danny Thomas Memphis Classic
7:00 Porter Wagoner
7:30 NBC News
8:00 Walt Disney - "The Boy Who Talked to Badgers"
9:00 Ellery Queen
10:00 McCloud - "Fire!"
12:00 Maine Edition
12:15 Tangents

WEMT (WVII) Channel 7 Bangor (ABC)
8:30 Liberty Church
9:00 International Voice of Victory
9:30 Pastor Ronnie Libby
10:30 Rex Humbard
11:30 Chaplain of Bourbon Street
12:00 These Are the Days
12:30 Make a Wish
1:00 Issues and Answers
1:30 Directions
2:00 Curly O'Brien
3:00 Baseball - Boston @ New York
5:30 World Invitational Tennis Classic
7:00 Indianapolis 500 Time Trials
8:00 Undersea World of Jacques Cousteau - "The Fish That Swallowed Jonah"
9:00 Six Million Dollar Man - "The Winning Smile"
10:00 Movie - Hang 'Em High (1968; Clint Eastwood, Inger Stevens, Pat Hingle)
12:00 News
12:15 PTL Club

WAGM Channel 8 Presque Isle (CBS, NBC, ABC)
8:45 James Robinson Presents
9:15 Rex Humbard
10:15 Sacred Heart
10:30 Day of Discovery
11:00 Old-Time Gospel Hour
12:00 Follow-Up
12:30 Face the Nation
1:00 It is Written
1:30 Meet the Press
2:00 Insight
2:30 Water World
3:00 Lightweight Championship Fight: Roberto Durna Vs. Lou Bizzaro
4:30 NBA Basketball - Play-Offs
7:00 Friends of Man
7:30 CBS News
8:00 Walt Disney - "The Boy Who Talked to Badgers"
9:00 Six Million Dollar Man - "The Winning Smile"
10:00 McCloud - "Fire!"
12:00 News
12:15 Sammy and Company

WMEM Channel 10 Presque Isle / WMED Channel 13 Calais (PBS)
5:00 Automobile Test
6:00 Family at War
7:00 Inner Tennis
7:30 Crockett's Victory Garden
8:00 Tribal Eye
9:00 Nova - "The Women Rebel"
10:00 Sunset Song - "Harvest"
11:00 Rivals of Sherlock Holmes

MONDAY, MAY 24, 1976

CKCW Channel 2 Moncton, Channel 8 Charlottetown / CJCB Channel 4 Sydney / CJCH Channel 5 Halifax / 
CKLT Channel 9 Saint John (CTV)
7:00 University of the Air
7:30 Trouble With Tracy
8:00 Canada A.M.
10:00 Romper Room
10:30 Kareen's Yoga
11:00 Definition
11:30 It's Your Move
12:00 Joyce Davidson
12:30 Flintstones - "Kleptomaniac Caper"
1:00 Movie - The Great Escape (first part) (1963; Steve McQueen, James Garner, Richard Attenborough)
2:30 Women's Show (CKCW, CKLT only)
2:30 In Conversation (CJCB, CJCH only)
3:00 Celebrity Dominoes
3:30 What's the Good Word?
4:00 Another World
5:00 Gilligan's Island
5:30 I.D.
6:00 News
6:30 Price is Right
7:00 Good Times - "Love in the Ghetto"
7:30 Movie - Skin Game (1971; James Garner, Louis Gossett Jr., Susan Clark)
9:30 Maude - "The Fling"
10:00 Joe Forrester
11:00 Pig N' Whistle
11:30 One Day at a Time - "Super Blues"
12:00 CTV News
12:20 ATV News
12:30 Larry Solway

CBHT Channel 3 Halifax / CBIT Channel 5 Sydney / CBCT Channel 13 Charlottetown (CBC)
9:20 News (CBHT, CBIT only)
9:30 Mr. Piper
10:00 Mon Ami
10:15 Friendly Giant
10:30 Mr. Dressup - "Glover's Audition"
11:00 Sesame Street
12:00 Bob McLean
1:00 Explorers (CBHT, CBIT only)
1:00 Man Alive - "Cerebral Palsy" (CBCT only)
1:30 My Country (CBHT, CBIT only)
1:30 Studio 13 (CBCT only)
2:00 All in the Family - "Mike's Problem"
2:30 Take 30
3:00 Celebrity Cooks
3:30 Edge of Night
4:00 Forest Rangers - "Secret Drawer"
4:30 Mr. Dressup
5:00 It's Your Choice
5:30 Partridge Family
6:00 Here Today (CBHT, CBIT only)
6:00 Compass (CBCT only)
7:00 Reach For the Top (CBHT, CBIT only)
7:00 Doctor in the House (CBCT only)
7:30 Gospel Singing Time
8:00 Rhoda - "The Return of Billy Glass"
8:30 Front Page Challenge
9:00 All in the Family - "The Little Atheist"
9:30 Chico and the Man - "The Invention"
10:00 V.I.P. - "Maria Rasputin"
10:30 Nature of Things
11:00 National
11:20 Special Assignment
11:30 News
11:40 Space: 1999 (regional broadcast; will not be full-network until September, 1976)

CJBR Channel 3 Rimouski, Quebec (SRC)
11:15 En Mouvement
11:30 Oum, le dauphin blanc
11:45 La Souris verte
12:00 Conseil-express
12:30 Nanny
1:00 Cher Oncle Bill
1:30 Du simple au multiple
2:00 Sur des roulettes
2:30 Telejournal
2:35 Reseau Soleil - "Une naissance sans violence"
3:30 Cinema - Bonjour, Paris (1953; dessins-animes)
5:00 Bobino
5:30 Marie Quatre Poches
6:00 Daktari
7:00 Ce Soir
7:30 Nouvelles
8:00 Genies en Herbe
8:30 Magazine Olympique
9:00 La Legende des Strauss
10:00 Appelez-moi Lise
11:00 Le Jardin des etoiles
11:30 Telejournal et sports
12:00 Reseau Soleil
1:00 Cinema - Ingrid, les mysteres de la vie (1968; Arnold Marquis, Horst Niendorf, Eckart Dux)

CHSJ (CBAT) Channel 4 Saint John / Channel 7 Moncton (CBC)
9:00 Ed Allen Time
9:30 Mr. Piper
10:00 Mon Ami
10:15 Friendly Giant
10:30 Mr. Dressup - "Glover's Audition"
11:00 Sesame Street
12:00 Bob McLean (first 30 minutes only)
12:30 News
12:35 Hollywood Squares
1:00 Movie - Man of a Thousand Faces (1957; James Cagney, Dorothy Malone, Jane Greer)
2:30 Take 30
3:00 Celebrity Cooks
3:30 Edge of Night
4:00 Magazine
4:30 Mr. Dressup
5:00 Hogan's Heroes
5:30 New Brunswick Today
6:00 News
6:30 Man and the City
7:30 Match Game
8:00 Rhoda - "The Return of Billy Glass"
8:30 Front Page Challenge
9:00 All in the Family - "The Little Atheist"
9:30 Chico and the Man - "The Invention"
10:00 V.I.P. - "Maria Rasputin"
10:30 Current Affairs
11:00 National
11:20 News
11:30 In Session
12:00 Merv Griffin

CBAFT Channel 11 Moncton (SRC)
11:15 En Mouvement
11:30 Oum, le dauphin blanc
11:45 La Souris verte
12:00 Conseil-express
12:30 Nanny
1:00 Cher Oncle Bill
1:30 Du simple au multiple
2:00 Sur des roulettes
2:30 Telejournal
2:35 Reseau Soleil - "Une naissance sans violence"
3:30 Cinema - Bonjour, Paris (1953; dessins-animes)
5:00 Bobino
5:30 Marie Quatre Poches
6:00 Daktari
7:00 Ce Soir
7:30 Nouvelles
8:00 Genies en Herbe
8:30 Magazine Olympique
9:00 La Legende des Strauss
10:00 Appelez-moi Lise
11:00 Le Jardin des etoiles
11:30 Telejournal et sports
12:00 Reseau Soleil
1:00 Cinema - Ingrid, les mysteres de la vie (1968; Arnold Marquis, Horst Niendorf, Eckart Dux)

CKCD Channel 7 Campbellton / Channel 12 Upsalquitch Lake (CBC, CTV)
9:30 Gilligan's Island
10:00 Mon Ami
10:15 Friendly Giant
10:30 Mr. Dressup - "Glover's Audition"
11:00 Sesame Street
12:00 Joyce Davidson
12:30 Flintstones - "Kleptomaniac Caper"
1:00 Movie - The Great Escape (first part) (1963; Steve McQueen, James Garner, Richard Attenborough)
2:30 Take 30
3:00 Celebrity Cooks
3:30 Edge of Night
4:00 Forest Rangers
4:30 Mr. Dressup
5:00 It's Your Choice
5:30 New Brunswick Today
6:00 News
6:30 Price is Right
7:00 Good Times
7:30 Maude - "The Fling"
8:00 Rhoda - "The Return of Billy Glass"
8:30 Front Page Challenge
9:00 All in the Family - "The Little Atheist"
9:30 Chico and the Man - "The Invention"
10:00 V.I.P. - "Maria Rasputin"
10:30 Nature of Things
11:00 National
11:20 Special Assignment
11:30 News
11:35 Norm Perry

WLBZ Channel 2 Bangor (NBC)
7:55 Farm Programme
8:00 Today
10:00 My Backyard
10:30 Dialing For Dollars
11:00 Celebrity Sweepstakes
11:30 High Rollers
12:00 Wheel of Fortune
12:30 Hollywood Squares
1:00 Fun Factory
1:30 Take My Advice
1:55 News
2:00 Dialing For Dollars
2:30 Days of Our Lives
3:30 Doctors
4:00 Another World
5:00 Somerset
5:30 Brady Bunch
6:00 Partridge Family
6:30 Adam-12
7:00 News
7:30 NBC News
8:00 Ironside
9:00 John Davidson Show
10:00 World Heavyweight Boxing Championship - Muhammad Ali Versus Richard Dunn
12:00 News
12:30 Tonight Show (with guest host Barbara Walters)

WEMT (WVII) Channel 7 Bangor (ABC)
11:00 PTL Club
1:00 Let's Make a Deal
1:30 All My Children
2:00 Ryan's Hope
2:30 Rhyme and Reason
3:00 $20,000 Pyramid (with guests Jo Ann Pflug and Jack Carter)
3:30 Break the Bank
4:00 General Hospital
4:30 One Life to Live
5:00 Edge of Night
5:30 Happy Days
6:00 Mod Squad
7:00 News
7:30 ABC News
8:00 I Dream of Jeannie
8:30 Hollywood Squares
9:00 Charo
9:30 Movie - The Andromeda Strain (1971; James Olson, Arthur Hill, David Wayne)
12:00 News
12:30 Fifth David Frost Presents Guinness Book of World Records

WAGM Channel 8 Presque Isle (CBS, NBC, ABC)
8:00 Today
10:00 Captain Kangaroo
11:00 Price is Right
12:00 Gambit
12:30 Love of Life
1:00 Young and the Restless
1:30 Search For Tomorrow
2:00 Ryan's Hope
2:30 As the World Turns
3:30 Guiding Light
4:00 All in the Family - "Mike's Problem"
4:30 Match Game
5:00 Edge of Night
5:30 Mike Douglas
7:00 News
7:30 CBS News
8:00 To Tell the Truth
8:30 Adam-12
9:00 Rhoda - "The Return of Billy Glass"
9:30 Baseball - Detroit @ Boston
12:00 News
12:30 Movie - Senior Year (1974; Gary Frank, Glynnis O'Connor, Barry Livingston)

WMEM Channel 10 Presque Isle / WMED Channel 13 Calais (PBS)
5:00 Mister Rogers
5:30 Sesame Street
6:30 Electric Company
7:00 Hodgepodge Lodge
7:30 Tourists Are Coming
8:00 One-Eight-Hundred
8:30 Evening Edition
9:00 Tourists Are Coming
9:30 Presidential Forum
10:30 Cop: Man and Myth
11:00 Firing Line
12:00 ABC News (WMEM only)

FRIDAY, MAY 28, 1976

CKCW Channel 2 Moncton, Channel 8 Charlottetown / CJCB Channel 4 Sydney / CJCH Channel 5 Halifax / 
CKLT Channel 9 Saint John (CTV)
7:00 University of the Air - "A History of Measurement"
7:30 Trouble With Tracy
8:00 Canada A.M.
10:00 Romper Room
10:30 Kareen's Yoga
11:00 Definition
11:30 It's Your Move
12:00 Joyce Davidson
12:30 Flintstones - "Dino Goes Hollyrock"
1:00 Movie - The Emerald of Artatama (1969; Rory Calhoun, James Philbrook, Frank Brana)
2:30 Women's Show (CKCW, CKLT only)
2:30 In Conversation (CJCB, CJCH only)
3:00 Celebrity Dominoes
3:30 What's the Good Word?
4:00 Another World
5:00 Gilligan's Island
5:30 I.D.
6:00 News
6:30 Price is Right
7:00 Rolf Harris
7:30 Bobby Vinton
8:00 Sanford and Son - "Sanford and Rising Son"
8:30 McMillan and Wife - "Requiem For a Bride"
10:30 Grand Old Country
11:00 Bert D'Angelo, Superstar
12:00 CTV News
12:20 ATV News
12:30 Larry Solway
1:00 Movie - Up in the Cellar (1970; Wes Stern, Joan Collins, Larry Hagman)

CBHT Channel 3 Halifax / CBIT Channel 5 Sydney / CBCT Channel 13 Charlottetown (CBC)
8:50 News (CBHT, CBIT only)
9:00 Mr. Dressup - "Bells Are Ringing"
9:30 Nova Scotia Schools
10:00 Camera 12
10:30 Nova Scotia Schools
11:00 Sesame Street
12:00 Bob McLean
1:00 Afternoon Show (CBHT, CBIT only)
1:00 Studio 13 (CBCT only)
1:30 Friendly Giant
1:45 Mon Ami
2:00 All in the Family - "Edith's Accident"
2:30 Take 30
3:00 Celebrity Cooks (with guest Lionel Blair preparing Beef en Croute)
3:30 Edge of Night
4:00 Forest Rangers
4:30 Mr. Dressup
5:00 It's Your Choice
5:30 Partridge Family
6:00 Here Today (CBHT, CBIT only)
6:00 Compass (CBCT only)
7:00 Atlantic Week
7:30 Howie Meeker
7:45 Mr. Chips
8:00 It's a Mystery, Charlie Brown
8:30 M*A*S*H
9:00 Good Life (United Nations Habitat Conference)
10:00 Police Story - "Officer Needs Help"
11:00 National
11:20 Special Assignment
11:30 News
11:45 Movie - Return of the Scarlet Pimpernel (1937; Barry K. Barnes, Sophie Stewart, Margaretta Scott)

CJBR Channel 3 Rimouski, Quebec (SRC)
11:15 En Mouvement
11:30 Saturnin
11:45 Le Souris verte
11:30 Conseil-express
12:00 Les Recettes de Juliette
12:30 Le Monde de la caricature
1:00 Un enfant parmi tant d'autres
1:30 Le Vieux Montreal
2:00 Sur des roulettes
2:30 Telejournal
2:35 Reseau Soleil
3:30 Cinema - Le Batallion du ciel (1945; Pierre Blanchar, Rene Lefevre, Janine Crispin)
5:00 Bobino
5:30 Cinema - Parade (1974; Jacques Tati, Karl Kossmayer, Pierre Bramma)
7:00 Ce Soir
7:30 Actualites regionales
8:00 Symphorien
8:30 Marcus Welby, M.D.
9:30 Prix Louis-Philippe Kammans
11:30 Telejournal et sports
12:00 Cinema - La Legende de Jesse James (1972; Cliff Robertson, Robert Duvall, Luke Askew)
1:30 Cinema - Les Amours de Lady Hamilton (1968; Michele Mercier, John Mills, Richard Johnson)

CHSJ (CBAT) Channel 4 Saint John / Channel 7 Moncton (CBC)
8:00 Friendly Giant
8:15 Mon Ami
8:30 Ed Allen Time
9:00 Mr. Dressup - "Bells Are Ringing"
9:30 Nova Scotia Schools
10:00 Camera 12
10:30 Nova Scotia Schools
11:00 Sesame Street
12:00 Bob McLean (first 30 minutes only)
12:30 News
12:35 Hollywood Squares
1:00 Movie - A Fistful of Dollars (1964; Clint Eastwood, Gian Maria Volonte, Marianne Koch)
2:30 Take 30
3:00 Celebrity Cooks (with guest Lionel Blair preparing Beef en Croute)
3:30 Edge of Night
4:00 Magazine
4:30 Mr. Dressup
5:00 Hogan's Heroes
5:30 New Brunswick Today
6:00 News
6:30 Space: 1999
7:30 Match Game
8:00 It's a Mystery, Charlie Brown
8:30 M*A*S*H
9:00 Good Life (United Nations Habitat Conference)
10:00 Police Story - "Officer Needs Help"
11:00 National
11:20 News
11:30 Merv Griffin

CBAFT Channel 11 Moncton (SRC)
11:15 En Mouvement
11:30 Saturnin
11:45 Le Souris verte
11:30 Conseil-express
12:00 Les Recettes de Juliette
12:30 Le Monde de la caricature
1:00 Un enfant parmi tant d'autres
1:30 Le Vieux Montreal
2:00 Sur des roulettes
2:30 Telejournal
2:35 Reseau Soleil
3:30 Cinema - Le Batallion du ciel (1945; Pierre Blanchar, Rene Lefevre, Janine Crispin)
5:00 Bobino
5:30 Cinema - Parade (1974; Jacques Tati, Karl Kossmayer, Pierre Bramma)
7:00 Ce Soir
7:30 Les Animaux chez eux
8:00 Science-realite - "La Vie, existe-t-elle sur Mars?"
8:30 Marcus Welby, M.D.
9:30 Prix Louis-Philippe Kammans
11:30 Telejournal et sports
12:00 Cinema - La Legende de Jesse James (1972; Cliff Robertson, Robert Duvall, Luke Askew)

CKCD Channel 7 Campbellton / Channel 12 Upsalquitch Lake (CBC, CTV)
9:00 Mr. Dressup - "Bells Are Ringing"
9:30 Gilligan's Island
10:00 Camera 12
10:30 Kareen's Yoga
11:00 Sesame Street
12:00 Joyce Davidson
12:30 Flintstones - "Dino Goes Hollyrock"
1:00 Movie - The Emerald of Artatama (1969; Rory Calhoun, James Philbrook, Frank Brana)
2:30 Take 30
3:00 Celebrity Cooks (with guest Lionel Blair preparing Beef en Croute)
3:30 Edge of Night
4:00 Forest Rangers
4:30 Mr. Dressup
5:00 It's Your Choice
5:30 New Brunswick Today
6:00 News
6:30 Price is Right
7:00 Rolf Harris
7:30 Bobby Vinton
8:00 It's a Mystery, Charlie Brown
8:30 M*A*S*H
9:00 Good Life (United Nations Habitat Conference)
10:00 Lawrence Welk
11:00 National
11:20 News
11:30 Cannon
12:30 Larry Solway
1:00 Movie - Up in the Cellar (1970; Wes Stern, Joan Collins, Larry Hagman)

WLBZ Channel 2 Bangor (NBC)
7:55 Farm Programme
8:00 Today
10:00 My Backyard
10:30 Dialing For Dollars
11:00 Celebrity Sweepstakes
11:30 High Rollers
12:00 Wheel of Fortune
12:30 Hollywood Squares
1:00 Fun Factory
1:30 Take My Advice
1:55 News
2:00 Dialing For Dollars
2:30 Days of Our Lives
3:30 Doctors
4:00 Another World
5:00 Somerset
5:30 Brady Bunch
6:00 Partridge Family
6:30 Adam-12
7:00 News
7:30 NBC News
8:00 Update On Health
9:00 Sanford and Son - "Sanford and Rising Son"
9:30 The Practice - "Molly and Jim"
10:00 Rockford Files - "Chicken Little's a Little Chicken"
11:00 Police Story - "Officer Needs Help"
12:00 News
12:30 Tonight Show

WEMT (WVII) Channel 7 Bangor (ABC)
11:00 PTL Club
1:00 Let's Make a Deal
1:30 All My Children
2:00 Ryan's Hope
2:30 Rhyme and Reason
3:00 $20,000 Pyramid (with guests Jo Ann Pflug and Jack Carter)
3:30 Break the Bank
4:00 General Hospital
4:30 One Life to Live
5:00 Edge of Night
5:30 Happy Days
6:00 Mod Squad
7:00 News
7:30 ABC News
8:00 I Dream of Jeannie
8:30 Match Game
9:00 Donny and Marie (with guests Charo, the Osmond Brothers, George Gobel, and Roy Clark)
10:00 Movie - The Burglars (1971; Jean-Paul Belmondo, Omar Sharif, Dyan Cannon)
12:00 News
12:30 Rookies - "A Bloody Shade of Blue"

WAGM Channel 8 Presque Isle (CBS, NBC, ABC)
8:00 Today
10:00 Captain Kangaroo
11:00 Price is Right
12:00 Gambit
12:30 Love of Life
1:00 Young and the Restless
1:30 Search For Tomorrow
2:00 Ryan's Hope
2:30 As the World Turns
3:30 Guiding Light
4:00 All in the Family - "Edith's Accident"
4:30 Match Game
5:00 Edge of Night
5:30 Mike Douglas
7:00 News
7:30 CBS News
8:00 Today in Agriculture
8:30 Space: 1999
9:30 The Practice - "Molly and Jim"
10:00 Rockford Files - "Chicken Little's a Little Chicken"
11:00 Police Story - "Officer Needs Help"
12:00 News
12:30 Movie - Smash-Up Alley (1973; Darren McGavin, Richard Petty, Noah Beery Jr.)

WMEM Channel 10 Presque Isle / WMED Channel 13 Calais (PBS)
5:00 Mister Rogers
5:30 Sesame Street
6:30 Electric Company
7:00 Hodgepodge Lodge
7:30 Taking Better Pictures
8:00 Maine News
8:30 Evening Edition
9:00 Washington Week in Review
9:30 Wall $treet Week
10:00 Sunset Song - "Harvest"
11:00 Monty Python's Flying Circus
11:30 Consumer Survival Kit
12:30 ABC News (WMEM only)

SATURDAY, MAY 29, 1976

CKCW Channel 2 Moncton, Channel 8 Charlottetown / CJCB Channel 4 Sydney / CJCH Channel 5 Halifax / 
CKLT Channel 9 Saint John (CTV)
8:00 ATV Funtime (includes Spiderman, Rocket Robin Hood, Littlest Hobo, Max the 2000-Year-Old Mouse, etc.)
10:30 Waterville Gang
11:00 Kidstuff
12:00 Let's Go!
12:30 Funtown
1:30 Tree House
2:00 Pink Panther
2:30 Horst Koehler
3:00 Wonders of the Wild
3:30 Red Fisher
4:00 Greening Up
4:30 International Wrestling
5:30 Wide World of Sports
7:00 ATV Weekend News
8:00 Emergency! - "Communications"
9:00 Movie - Cry in the Wilderness (1974; George Kennedy, Joanna Pettet, Lee Montgomery)
10:30 CFL Football All-Star Game
1:30 CTV News

CBHT Channel 3 Halifax / CBIT Channel 5 Sydney / CBCT Channel 13 Charlottetown (CBC)
10:00 News (CBHT, CBIT only)
10:10 Flintstone Comedy Hour
11:00 Flaxton Boys
11:30 Klahanie
12:00 Soul Train
1:00 Water World
1:30 Another Look (CBHT, CBIT only)
1:30 Heritage (CBCT only)
2:00 Football - F.A. Cup Final 
3:00 Equestrian Grand Prix
5:00 Lost Islands
5:30 Welcome Back, Kotter
6:00 Land and Sea
6:30 Italian Express
7:00 CBC News
7:30 Phyllis
8:00 This is the Law
8:30 Frankie Howerd
9:00 John Davidson Show
10:00 Sidestreet
11:00 National
11:15 Provincial Affairs (CBHT, CBIT only)
11:15 Film (CBCT only)
11:20 News (CBHT, CBIT only)
11:25 News (CBCT only)
11:30 Movie - The Finest Hours (1964; George Baker, Faith Brook, Patrick Wymark) (CBHT, CBIT only)
11:30 Movie - The Man Who Cried Wolf (1937; Lewis Stone, Barbara Read, Tom Brown) (CBCT only)

CJBR Channel 3 Rimouski, Quebec (SRC)
10:00 Yogi l'Ours
10:30 Bunny et ses amis (dessins-animes de Sylvestre et Titi)
11:00 Poly a Venise
11:30 Lassie
12:00 Woobinda
12:30 Le Prince Saphir
1:00 Heros du Samedi - "Gymnastique"
2:00 Sportheque - "Championnat scolaire"
3:00 Du Moyen-Age a la Renaissance
3:15 Baseball - equipes a communiquer
6:00 Bagatelle
7:00 Fenetre sur le monde
7:30 Telejournal
7:35 Univers inconnus - "Au coeur de l'Arctique"
8:30 Defi
9:00 Cinema - Le Fauve est dechaine (1965; Tony Randall, Shirley Jones, Edward Andrews)
11:00 Ce coin de Terre
11:30 Telejournal et sports
12:00 La Politique Federale
12:10 Cinema - Un frisson dans le nuit (1971; Clint Eastwood, Jessica Walter, Mervin W. Fratos)
1:30 Cinema - La Fille du Capitaine (1947; Irasema Dilian, Amedeo Nazzari, Vittorio Gassman)

CHSJ (CBAT) Channel 4 Saint John / Channel 7 Moncton (CBC)
9:00 Miss Ann
10:00 Circle Square
10:30 Movie - Namu the Killer Whale (1966; Robert Lansing, John Anderson, Robin Mattson)
12:00 Onedin Line
1:00 Talent Parade
1:30 Atlantic Week
2:00 Football - F.A. Cup Final 
3:00 Equestrian Grand Prix
5:00 Lost Islands
5:30 Welcome Back, Kotter
6:00 Klahanie
6:30 Phyllis
7:00 Hawaii Five-O
8:00 This is the Law
8:30 Frankie Howerd
9:00 John Davidson Show
10:00 Sidestreet
11:00 National
11:15 Final Report
11:25 Movie - The Great Man (1956; Jose Ferrer, Dean Jagger, Keenan Wynn)

CBAFT Channel 11 Moncton (SRC)
10:00 Yogi l'Ours
10:30 Bunny et ses amis (dessins-animes de Sylvestre et Titi)
11:00 Poly a Venise
11:30 Lassie
12:00 Woobinda
12:30 Le Prince Saphir
1:00 Heros du Samedi - "Gymnastique"
2:00 Sportheque - "Championnat scolaire"
3:00 Du Moyen-Age a la Renaissance
3:15 Baseball - equipes a communiquer
6:00 Bagatelle
7:00 Fenetre sur le monde
7:30 Telejournal
7:35 Univers inconnus - "Au coeur de l'Arctique"
8:30 Defi
9:00 Cinema - Le Fauve est dechaine (1965; Tony Randall, Shirley Jones, Edward Andrews)
11:00 Ce coin de Terre
11:30 Telejournal et sports
12:00 La Politique Federale
12:10 Cinema - Un frisson dans le nuit (1971; Clint Eastwood, Jessica Walter, Mervin W. Fratos)

CKCD Channel 7 Campbellton / Channel 12 Upsalquitch Lake (CBC, CTV)
8:00 ATV Funtime (includes Spiderman, Rocket Robin Hood, Littlest Hobo, Max the 2000-Year-Old Mouse, etc.)
10:30 Waterville Gang
11:00 Kidstuff
12:00 Let's Go!
12:30 Funtown
1:30 Tree House
2:00 Football - F.A. Cup Final 
3:00 Equestrian Grand Prix
5:00 Lost Islands
5:30 Welcome Back, Kotter 
6:00 Red Fisher
6:30 Horst Koehler
7:00 ATV Weekend News
8:00 This is the Law
8:30 Frankie Howerd
9:00 John Davidson Show
10:00 Sidestreet
11:00 National
11:15 Provincial Affairs
11:20 Norm Perry

WLBZ Channel 2 Bangor (NBC)
9:00 Emergency Plus 4
9:30 Josie and the Pussycats
10:00 Secret Lives of Waldo Kitty
10:30 Pink Panther
11:00 Land of the Lost
11:30 Run, Joe, Run
12:00 Return to the Planet of the Apes
12:30 Westwind
1:00 Jetsons
1:30 Pursuit of Happiness
2:00 Bonanza
3:00 Grandstand
3:15 Baseball - teams to be announced
6:00 Tennis - Italian Open
7:30 NBC News
8:00 Wild Kingdom
8:30 New Candid Camera
9:00 Emergency! - "Communications"
10:00 Movie - Scorpio (1973; Burt Lancaster, Paul Scofield, John Colicos)
12:15 Irish Rovers
12:45 Saturday Night Live

WEMT (WVII) Channel 7 Bangor (ABC)
8:30 Groovie Goolies
9:00 Hong Kong Phooey
9:30 Tom and Jerry/Grape Ape
10:30 New Adventures of Gilligan
11:00 Super-Friends
12:00 Speed Buggy
12:30 Oddball Couple
1:00 Lost Saucer
1:30 American Bandstand
2:30 Wally's Workshop
3:00 Indianapolis 500 Festival Parade
5:00 All-Star Wrestling
6:00 Wide World of Sports
7:30 ABC News
8:00 Hogan's Heroes
8:30 James Robinson Presents
9:00 Good Heavens - "Super-Scoop"
9:30 Movie - The New Daughters of Joshua Cabe (1976; John McIntire, Jack Elam, Jeanette Nolan)
11:00 Bert D'Angelo, Superstar - "Requiem For a Rip-Off"
12:00 Stacey's Country Jamboree

WAGM Channel 8 Presque Isle (CBS, NBC, ABC)
9:00 Pebbles and Bamm-Bamm
9:30 Bugs Bunny/Road Runner Hour
10:30 Scooby-Doo
11:00 Shazam!/Isis
12:00 Far-Out Space Nuts
12:30 Ghost-Busters
1:00 Valley of the Dinosaurs
1:30 Fat Albert and the Cosby Kids
2:00 Children's Film Festival
3:00 Grandstand
3:15 Baseball - teams to be announced
6:00 Golf - Kemper Open
7:00 Holly Sugar Story
7:30 CBS News
8:00 Lawrence Welk
9:00 Emergency! - "Communications"
10:00 Mary Tyler Moore - "Mary's Delinquent"
10:30 Bob Newhart - "No Sale"
11:00 Carol Burnett
12:00 News
12:15 To Be Announced
12:45 Saturday Night Live (with host Elliott Gould and guests Harlan Collins and Joyce Everson)

WMEM Channel 10 Presque Isle / WMED Channel 13 Calais (PBS)
9:00 Sesame Street
10:00 Electric Company
10:30 Mister Rogers
11:00 Sesame Street
12:00 La Machine Magique
12:15 News Machine
12:30 Zoom
5:00 Sesame Street
6:00 Olympiad
7:00 Auto Test '76
7:30 Consumer Survival Kit
8:00 Wall $treet Week
8:30 Agronsky and Company
9:00 Evening at Symphony
10:00 Our Story
10:30 Three Ages of Walt Whitman
11:00 Shanty Boys
11:30 Concert On the Lawn

SUNDAY, MAY 30, 1976

CKCW Channel 2 Moncton, Channel 8 Charlottetown / CJCB Channel 4 Sydney / CJCH Channel 5 Halifax / 
CKLT Channel 9 Saint John (CTV)
9:00 University of the Air
10:00 Children's Special
12:00 Rex Humbard
1:00 Day of Discovery
1:30 Faith and Music
2:00 Oral Roberts
2:30 Garner Ted Armstrong
3:00 Agape
3:30 Norm Perry
4:30 Indianapolis 500
6:30 Question Period
7:00 Truth or Consequences
7:30 Ryan's Fancy
8:00 Six Million Dollar Man
9:00 Sonny and Cher
10:00 Kojak - "Queen of the Gypsies"
11:00 W-5
12:00 CTV News
12:20 News
12:30 Larry Solway

CBHT Channel 3 Halifax / CBIT Channel 5 Sydney / CBCT Channel 13 Charlottetown (CBC)
9:50 News (CBHT, CBIT only)
10:00 Follyfoot
10:30 Klahanie
11:00 Meeting Place
12:00 Living Tomorrow
12:15 A Way Out
12:30 Concerning Women
1:00 This Land
1:30 Country Canada - "World Food"
2:00 Music to See
2:30 Table Tennis and Synchronised Swimming
4:00 Speaking Out
4:30 Hymn Sing
5:00 Adventures of Black Beauty - "The Long, Hard Run"
5:30 Musical World
6:00 Walt Disney - "Killers of the High Country"
7:00 Beachcombers
7:30 Irish Rovers
8:00 Waltons - "The Nurse"
9:00 Olympics: A TV History of the Golden Games - "The Winter Games, 1924-1976"
10:00 Days Before Yesterday - "A Struggle For Nationhood: King of Canada"
11:00 CBC News
11:15 Nation's Business
11:20 News
11:30 Hawaii Five-O

CJBR Channel 3 Rimouski, Quebec (SRC)
10:00 Yogi et Compagnie
10:30 Le Roi Leo
11:00 Le Jour du Seigneur
12:00 Rencontres
12:30 2,000 ans apres Jesus Christ
1:00 La Semaine Verte
2:00 D'hier a demain - "Orson Welles"
3:00 Univers des sports
4:30 L'Heure des quilles
5:30 La Francophonissme
6:00 Second Regard
7:00 La Question
7:30 Telejournal
7:35 La Vie qui nous entoure - "Survivance en mer"
8:00 La Petite patrie
8:30 Les Beaux Dimanches
9:30 Les Beaux Dimanches - "Les Babouins du Gombe"
10:30 Les Beaux Dimanches - "Albert Tessier: A force d'images"
11:30 Telejournal et sports
12:00 La Politique Provinciale - "L'Union Nationale"
12:10 Cinema - Quatre nuits d'un reveur (1971; Isabelle Weingarten, Guillaume des Forets, Jean-Maurice Monnoyer)

CHSJ (CBAT) Channel 4 Saint John / Channel 7 Moncton (CBC)
7:00 Church Today
7:30 Old-Time Gospel Hour
8:30 Master's Touch
9:00 Jimmy Swaggart
9:30 Rex Humbard
10:30 Don Clowers' Crusade
11:00 Meeting Place
12:00 Niven Miller
12:30 What's New For You?
1:00 New Life
1:30 Country Canada - "World Food"
2:00 Music to See
2:30 Table Tennis and Synchronised Swimming
4:00 Speaking Out
4:30 Hymn Sing
5:00 This Land
5:30 Gospelaires
6:00 Walt Disney - "Killers of the High Country"
7:00 Beachcombers
7:30 Irish Rovers
8:00 Waltons - "The Nurse"
9:00 Olympics: A TV History of the Golden Games - "The Winter Games, 1924-1976"
10:00 Days Before Yesterday - "A Struggle For Nationhood: King of Canada"
11:00 CBC News
11:15 Nation's Business
11:20 Final Report
11:30 Newscope

CBAFT Channel 11 Moncton (SRC)
10:00 Yogi et Compagnie
10:30 Le Roi Leo
11:00 Le Jour du Seigneur
12:00 Rencontres
12:30 Vers l'an 2000
1:00 La Semaine Verte
2:00 D'hier a demain - "Orson Welles"
3:00 Univers des sports
4:30 L'Heure des quilles
5:30 La Francophonissme
6:00 Second Regard
7:00 La Question
7:30 Telejournal
7:35 La Vie qui nous entoure - "Survivance en mer"
8:00 La Petite patrie
8:30 Les Beaux Dimanches
9:30 Les Beaux Dimanches - "Les Babouins du Gombe"
10:30 Les Beaux Dimanches - "Albert Tessier: A force d'images"
11:30 Telejournal et sports
12:00 La Politique Provinciale - "L'Union Nationale"
12:10 Cinema - Quatre nuits d'un reveur (1971; Isabelle Weingarten, Guillaume des Forets, Jean-Maurice Monnoyer)

CKCD Channel 7 Campbellton / Channel 12 Upsalquitch Lake (CBC, CTV)
10:30 Faith and Music
11:00 Meeting Place
12:00 Rex Humbard
1:00 This Land
1:30 Country Canada - "World Food"
2:00 Music to See
2:30 Table Tennis and Synchronised Swimming
4:00 Speaking Out
4:30 Hymn Sing
5:00 Adventures of Black Beauty - "The Long, Hard Run"
5:30 Musical World
6:00 Walt Disney - "Killers of the High Country"
7:00 Beachcombers
7:30 Irish Rovers
8:00 Waltons - "The Nurse"
9:00 Olympics: A TV History of the Golden Games - "The Winter Games, 1924-1976"
10:00 Days Before Yesterday - "A Struggle For Nationhood: King of Canada"
11:00 CBC News
11:15 Nation's Business
11:20 News
11:30 Headline Hunters
12:00 Ryan's Fancy

WLBZ Channel 2 Bangor (NBC)
12:00 Vegetable Soup
12:30 This is the Life
1:00 Religious Town Hall
1:30 Meet the Press
2:00 To Be Announced
2:30 Grandstand
3:00 Itanian Tennis Championships
5:00 Big Valley
6:00 NBC Religious Special - "Where We Came From"
7:00 Porter Wagoner
7:30 NBC News
8:00 Walt Disney - "Killers of the High Country"
9:00 Ellery Queen - "The Adventure of Auld Lang Syne"
10:00 McMillan and Wife - "Requiem For a Bride"
12:00 Maine Edition
12:15 To Be Announced

WEMT (WVII) Channel 7 Bangor (ABC)
8:30 Liberty Church
9:00 International Voice of Victory
9:30 Pastor Ronnie Libby
10:30 Rex Humbard
11:30 Chaplain of Bourbon Street
12:00 These Are the Days
12:30 Make a Wish
1:00 Issues and Answers
1:30 Wally's Workshop
2:00 Curly O'Brien
3:00 Baseball - Baltimore @ Boston
5:30 World Invitational Tennis Classic
7:00 Hee-Haw
8:00 To Be Announced
10:00 Indianapolis 500
12:00 News
12:15 PTL Club

WAGM Channel 8 Presque Isle (CBS, NBC, ABC)
8:45 James Robinson Presents
9:15 Rex Humbard
10:15 Sacred Heart
10:30 Day of Discovery
11:00 Old-Time Gospel Hour
12:00 Follow-Up
12:30 Face the Nation
1:00 It is Written
1:30 Meet the Press
2:00 Insight
2:30 NBA Basketball - Play-Offs
5:00 Golf - Memorial Tournament
7:00 Friends of Man
7:30 CBS News
8:00 Walt Disney - "Killers of the High Country"
9:00 To Be Announced
10:00 Indianapolis 500
12:00 News
12:15 Sammy and Company

WMEM Channel 10 Presque Isle / WMED Channel 13 Calais (PBS)
5:00 Automobile Test
6:00 Family at War
7:00 Inner Tennis
7:30 Crockett's Victory Garden
8:00 Tribal Eye
9:00 Nova - "How Much Do You Smell?"
10:00 Sunset Song - "The Song"
11:00 Rivals of Sherlock Holmes

MONDAY, MAY 31, 1976

CKCW Channel 2 Moncton, Channel 8 Charlottetown / CJCB Channel 4 Sydney / CJCH Channel 5 Halifax / 
CKLT Channel 9 Saint John (CTV)
7:00 University of the Air
7:30 Trouble With Tracy
8:00 Canada A.M.
10:00 Romper Room
10:30 Kareen's Yoga
11:00 Definition
11:30 It's Your Move
12:00 Joyce Davidson
12:30 Flintstones - "Barney the Invisible"
1:00 Movie - Bad Man's River (1971; Lee Van Cleef, James Mason, Gina Lollobrigida)
2:30 Women's Show (CKCW, CKLT only)
2:30 In Conversation (CJCB, CJCH only)
3:00 Celebrity Dominoes
3:30 What's the Good Word?
4:00 Another World
5:00 Gilligan's Island
5:30 I.D.
6:00 News
6:30 Price is Right
7:00 Good Times
7:30 Movie - The Mask of Sheba (1970; Eric Braeden, Stephen Young, Corinne Camacho)
9:30 Maude - "Arthur's Medical Convention"
10:00 Joe Forrester - "Fashion Mart"
11:00 Pig N' Whistle
11:30 One Day at a Time
12:00 CTV News
12:20 ATV News
12:30 Larry Solway

CBHT Channel 3 Halifax / CBIT Channel 5 Sydney / CBCT Channel 13 Charlottetown (CBC)
9:20 News (CBHT, CBIT only)
9:30 Summer Schools
10:00 Mon Ami
10:15 Friendly Giant
10:30 Mr. Dressup
11:00 Sesame Street
12:00 Bob McLean
1:00 Explorers (CBHT, CBIT only)
1:00 Studio 13 (CBCT only)
1:30 To Be Announced (CBHT, CBIT only)
1:30 Doctor in the House (CBCT only)
2:00 Celebrity Cooks
2:30 Take 30
3:00 Habitat Conference Opening Ceremonies
4:30 Mr. Dressup
5:00 It's Your Choice
5:30 Partridge Family
6:00 Here Today (CBHT, CBIT only)
6:00 Compass (CBCT only)
7:00 Reach For the Top (CBHT, CBIT only)
7:00 Doctor in the House (CBCT only)
7:30 Gospel Singing Time
8:00 Rhoda - "With Friends Like These"
8:30 Front Page Challenge
9:00 All in the Family - "Gloria is Nervous"
9:30 Chico and the Man
10:00 A Space to Be
10:30 Nature of Things
11:00 National
11:20 Special Assignment
11:30 News
11:40 Space: 1999 (regional broadcast; will not be full-network until September, 1976)

CJBR Channel 3 Rimouski, Quebec (SRC)
11:15 En Mouvement
11:30 Oum, le dauphin blanc
11:45 La Souris verte
12:00 Conseil-express
12:30 Nanny
1:00 Cher Oncle Bill
1:30 Du simple au multiple
2:00 Reseau Soleil
2:55 Telejournal
3:00 Habitat '76
4:30 Sur des roulettes
5:00 Sesame
5:30 Marie Quatre Poches
6:00 Daktari
7:00 Ce Soir
7:30 Nouvelles
8:00 Genies en Herbe
8:30 Magazine Olympique
9:00 La Legende des Strauss
10:00 Appelez-moi Lise
11:00 Le Jardin des etoiles
11:30 Telejournal et sports
12:00 Reseau Soleil
1:00 Cinema - Ces messieurs dames (1965; Gastone Moschin, Virna Lisi, Franco Fabrizi)

CHSJ (CBAT) Channel 4 Saint John / Channel 7 Moncton (CBC)
9:00 Ed Allen Time
9:30 Summer Schools
10:00 Mon Ami
10:15 Friendly Giant
10:30 Mr. Dressup
11:00 Sesame Street
12:00 Bob McLean (first 30 minutes only)
12:30 News
12:35 Hollywood Squares
1:00 Movie - A Funny Thing Happened On the Way to the Forum (1966; Zero Mostel, Phil Silvers)
2:30 Take 30
3:00 Habitat Conference Opening Ceremonies
4:30 Mr. Dressup
5:00 Hogan's Heroes
5:30 New Brunswick Today
6:00 News
6:30 Man and the City
7:30 Match Game
8:00 Rhoda - "With Friends Like These"
8:30 Front Page Challenge
9:00 All in the Family - "Gloria is Nervous"
9:30 Chico and the Man
10:00 A Space to Be
10:30 Nature of Things
11:00 National
11:20 News
11:30 Merv Griffin

CBAFT Channel 11 Moncton (SRC)
11:15 En Mouvement
11:30 Oum, le dauphin blanc
11:45 La Souris verte
12:00 Conseil-express
12:30 Nanny
1:00 Cher Oncle Bill
1:30 Du simple au multiple
2:00 Reseau Soleil
2:55 Telejournal
3:00 Habitat '76
4:30 Sur des roulettes
5:00 Sesame
5:30 Marie Quatre Poches
6:00 Daktari
7:00 Ce Soir
7:30 Nouvelles
8:00 Genies en Herbe
8:30 Magazine Olympique
9:00 La Legende des Strauss
10:00 Appelez-moi Lise
11:00 Le Jardin des etoiles
11:30 Telejournal et sports
12:00 Reseau Soleil
1:00 Cinema - Ces messieurs dames (1965; Gastone Moschin, Virna Lisi, Franco Fabrizi)

CKCD Channel 7 Campbellton / Channel 12 Upsalquitch Lake (CBC, CTV)
9:30 Gilligan's Island
10:00 Mon Ami
10:15 Friendly Giant
10:30 Mr. Dressup
11:00 Sesame Street
12:00 Joyce Davidson
12:30 Flintstones - "Barney the Invisible"
1:00 Movie - Bad Man's River (1971; Lee Van Cleef, James Mason, Gina Lollobrigida)
2:30 Take 30
3:00 Habitat Conference Opening Ceremonies
4:30 Mr. Dressup
5:00 It's Your Choice
5:30 New Brunswick Today
6:00 News
6:30 Price is Right
7:00 Good Times
7:30 Maude - "Arthur's Medical Convention"
8:00 Rhoda - "With Friends Like These"
8:30 Front Page Challenge
9:00 All in the Family - "Gloria is Nervous"
9:30 Chico and the Man
10:00 A Space to Be
10:30 Nature of Things
11:00 National
11:20 Special Assignment
11:30 News
11:35 Confrontation

WLBZ Channel 2 Bangor (NBC)
7:55 Farm Programme
8:00 Today
10:00 My Backyard
10:30 Dialing For Dollars
11:00 Celebrity Sweepstakes
11:30 High Rollers
12:00 Wheel of Fortune
12:30 Hollywood Squares
1:00 Fun Factory
1:30 Take My Advice
1:55 News
2:00 Dialing For Dollars
2:30 Days of Our Lives
3:30 Doctors
4:00 Another World
5:00 Somerset
5:30 Brady Bunch
6:00 Bonanza
7:00 News
7:30 NBC News
8:00 Ironside
9:00 John Davidson Show (with guests Earl Holliman, Captain and Tenille, and Pete Barbutti)
10:00 Joe Forrester - "Fashion Mart"
11:00 Jigsaw John - "Homicide is a Fine Art"
12:00 News
12:30 Tonight Show (with guest host Michael Landon)

WEMT (WVII) Channel 7 Bangor (ABC)
11:00 PTL Club
1:00 Let's Make a Deal
1:30 All My Children
2:00 Ryan's Hope
2:30 Rhyme and Reason
3:00 $20,000 Pyramid (with guests Robert Hegyes and Rita Moreno)
3:30 Break the Bank
4:00 General Hospital
4:30 One Life to Live
5:00 Edge of Night
5:30 Happy Days
6:00 Mod Squad
7:00 News
7:30 ABC News
8:00 I Dream of Jeannie
8:30 Hollywood Squares
9:00 Viva Valdez - "Father and Son Day"
9:30 Baseball - New York @ Boston
12:00 News
12:30 Academy of Country Music Awards

WAGM Channel 8 Presque Isle (CBS, NBC, ABC)
8:00 Today
10:00 Captain Kangaroo
11:00 Price is Right
12:00 Gambit
12:30 Love of Life
1:00 Young and the Restless
1:30 Search For Tomorrow
2:00 Ryan's Hope
2:30 As the World Turns
3:30 Guiding Light
4:00 All in the Family - "Edith's Problem"
4:30 Harlequin
5:30 Mike Douglas
7:00 News
7:30 CBS News
8:00 To Tell the Truth
8:30 Adam-12
9:00 Rhoda - "With Friends Like These"
9:30 Baseball - New York @ Boston
12:00 News
12:30 Movie - Good-Bye, Mr. Chips (1962; Peter O'Toole, Petula Clark, Michael Redgrave)

WMEM Channel 10 Presque Isle / WMED Channel 13 Calais (PBS)
10:00 American Heritage
10:30 Uncle Smiley
10:45 Educational Programming
12:00 Electric Company
12:30 Sesame Street
1:30 Educational Programming
4:00 Teaching Children With Special Needs
4:30 Play Chess
5:00 Mister Rogers
5:30 Sesame Street
6:30 Electric Company
7:00 Hodgepodge Lodge
7:30 Tourists Are Coming
8:00 One-Eight-Hundred
8:30 Evening Edition
9:00 People and Politics
9:30 Mysterious Rhinestone Cowboy
11:00 Firing Line
12:00 ABC News (WMEM only)
12:00 Naturalists - "John Burroughs" (WMED only)

WEDNESDAY, JUNE 2, 1976

CKCW Channel 2 Moncton, Channel 8 Charlottetown / CJCB Channel 4 Sydney / CJCH Channel 5 Halifax / 
CKLT Channel 9 Saint John (CTV)
7:00 University of the Air - "The way of a Painter: Idea & Image"
7:30 Trouble With Tracy
8:00 Canada A.M.
10:00 Romper Room
10:30 Kareen's Yoga
11:00 Definition
11:30 It's Your Move
12:00 Joyce Davidson
12:30 Flintstones - "The Twitch"
1:00 Movie - Marooned (first part) (1969; Gregory Peck, Richard Crenna, David Janssen)
2:30 Women's Show (CKCW, CKLT only)
2:30 In Conversation (CJCB, CJCH only)
3:00 Celebrity Dominoes
3:30 What's the Good Word?
4:00 Another World
5:00 Gilligan's Island
5:30 I.D.
6:00 ATV News
6:30 Price is Right
7:00 Bionic Woman - "Welcome Home, Jaime: Pt. 1"
8:00 Headline Hunters
8:30 Counterpoint
9:00 Lawrence Welk
10:00 B.C. in Transition
11:00 George Hamilton IV
11:30 Sportsbeat
12:00 CTV News
12:20 News
12:30 Larry Solway

CBHT Channel 3 Halifax / CBIT Channel 5 Sydney / CBCT Channel 13 Charlottetown (CBC)
9:20 News (CBHT, CBIT only)
9:30 Summer Schools
10:00 Mon Ami
10:15 Friendly Giant
10:30 Mr. Dressup - "The Humane Society"
11:00 Sesame Street
12:00 Bob McLean
1:00 Afternoon Show (CBHT, CBIT only)
1:00 Studio 13 (CBCT only)
1:30 Doctor in the House
2:00 All in the Family
2:30 Take 30
3:00 Celebrity Cooks (with guest Ted Follows preparing Sole in Cognoc)
3:30 Edge of Night
4:00 Forest Rangers - "Keeley's Cousin"
4:30 Mr. Dressup - "Wheels"
5:00 It's Your Choice
5:30 Partridge Family - "Me and My Shadow"
6:00 Here Today (CBHT, CBIT only)
6:00 Compass (CBCT only)
7:00 Heritage (CBHT, CBIT only)
7:00 Window On Resources (CBCT only)
7:30 Sports of the XXI Olympiad
8:00 Onedin Line
9:00 Baseball - Pittsburgh @ Montreal
11:30 Canadian Sports Report
12:00 National
12:20 Special Assignment
12:30 News

CJBR Channel 3 Rimouski, Quebec (SRC)
11:15 En Mouvement
11:30 Tuktu
11:45 La Souris verte
12:00 Conseil-express
12:30 La Grande Aventure
1:00 Dr. Dolittle
1:30 Des gouts, des forms, des couleurs
2:00 Sur des roulettes
2:30 Nouvelles
2:35 Reseau Soleil
3:30 Cinema - Les six evades (1970; P. Holb, Boris Moravect)   
5:00 Bobino
5:30 Grujot et Delicat
6:00 Jo Gaillard
7:00 Ce Soir
7:30 Nouvelles
8:00 La Cuisine d'ailleurs
8:30 Consommateurs avertis
9:00 Ce coin de Terre
9:00 Baseball - Pittsburgh @ Montreal
11:30 Telejournal et sports
12:00 C'etait hier
1:00 Cinema - L'Homme d'Istanboul (1965; Horst Buchholz, Sylva Koscina, Mario Adorf)

CHSJ (CBAT) Channel 4 Saint John / Channel 7 Moncton (CBC)
9:00 Ed Allen Time
9:30 Summer Schools
10:00 Mon Ami
10:15 Friendly Giant
10:30 Mr. Dressup - "The Humane Society"
11:00 Sesame Street
12:00 Bob McLean
12:30 News
12:35 Hollywood Squares
1:00 Movie - The Shop On Main Street (first part) (1965; Ida Kaminska, Jozef Kroner, Hana Slivkova)
2:30 Take 30
3:00 Celebrity Cooks (with guest Ted Follows preparing Sole in Cognoc)
3:30 Edge of Night
4:00 Land and Sea
4:30 Mr. Dressup - "Wheels"
5:00 Hogan's Heroes
5:30 New Brunswick Today
6:00 News
6:30 Man and the City
7:30 Match Game
8:00 Tommy Banks
9:00 Baseball - Pittsburgh @ Montreal
11:30 Canadian Sports Report
12:00 National
12:20 Final Report
12:30 Provincial Affairs
12:35 Merv Griffin

CBAFT Channel 11 Moncton (SRC)
11:15 En Mouvement
11:30 Tuktu
11:45 La Souris verte
12:00 Conseil-express
12:30 La Grande Aventure
1:00 Dr. Dolittle
1:30 Des gouts, des forms, des couleurs
2:00 Sur des roulettes
2:30 Nouvelles
2:35 Reseau Soleil
3:30 Cinema - Les six evades (1970; P. Holb, Boris Moravect)   
5:00 Bobino
5:30 Grujot et Delicat
6:00 Jo Gaillard
7:00 Ce Soir
7:30 Nouvelles
8:00 La Cuisine d'ailleurs
8:30 Consommateurs avertis
9:00 Ce coin de Terre
9:00 Baseball - Pittsburgh @ Montreal
11:30 Telejournal et sports
12:00 C'etait hier
1:00 Cinema - L'Homme d'Istanboul (1965; Horst Buchholz, Sylva Koscina, Mario Adorf)

CKCD Channel 7 Campbellton / Channel 12 Upsalquitch Lake (CBC, CTV)
9:30 Gilligan's Island
10:00 Mon Ami
10:15 Friendly Giant
10:30 Mr. Dressup - "The Humane Society"
11:00 Sesame Street
12:00 Joyce Davidson
12:30 Flintstones - "The Twitch"
1:00 Movie - Marooned (first part) (1969; Gregory Peck, Richard Crenna, David Janssen)
2:30 Take 30
3:00 Celebrity Cooks (with guest Ted Follows preparing Sole in Cognoc)
3:30 Edge of Night
4:00 Forest Rangers - "Keeley's Cousin"
4:30 Mr. Dressup - "Wheels"
5:00 It's Your Choice
5:30 New Brunswick Today
6:00 News
6:30 Price is Right
7:00 John Allan Cameron
7:30 Sports of the XXI Olympiad
8:00 Outdoor Sportsman
8:30 Counterpoint
9:00 Baseball - Pittsburgh @ Montreal
11:30 Canadian Sports Report
12:00 National
12:20 Special Assignment
12:30 News
12:35 Provincial Affairs

WLBZ Channel 2 Bangor (NBC)
7:35 Farm Programme
7:40 First Radio Parish Church
7:45 Today in Maine
8:00 Today
10:00 My Backyard
10:30 Dialing For Dollars
11:00 Celebrity Sweepstakes
11:30 High Rollers
12:00 Wheel of Fortune
12:30 Hollywood Squares
1:00 Fun Factory
1:30 Take My Advice
1:55 News
2:00 Dialing For Dollars
2:30 Days of Our Lives
3:30 Doctors
4:00 Another World
5:00 Somerset
5:30 Brady Bunch
6:00 Bonanza
7:00 News
7:30 NBC News
8:00 Ironside
9:00 Little House On the Prairie
10:00 Sanford and Son - "Lamont Goes African"
10:30 Fay
11:00 Free Press/Fair Trial-- Is the First Amendment Unconstitutional?
12:00 News
12:30 Tonight Show

WEMT (WVII) Channel 7 Bangor (ABC)
11:00 PTL Club
1:00 Let's Make a Deal
1:30 All My Children
2:00 Ryan's Hope
2:30 Rhyme and Reason
3:00 $20,000 Pyramid
3:30 Break the Bank
4:00 General Hospital
4:30 One Life to Live
5:00 Edge of Night
5:30 Happy Days
6:00 Mod Squad
7:00 News
7:30 ABC News
8:00 I Dream of Jeannie
8:30 Hollywood Squares
9:00 Bionic Woman - "Welcome Home, Jaime: Pt. 1"
10:00 Baretta - "Dippers"
11:00 Starsky and Hutch - "The Omaha Tiger"
12:00 News
12:30 Movie - They've Kidnapped Anne Benedict (1975; Robert Wagner, E.G. Marshall, William Windom)

WAGM Channel 8 Presque Isle (CBS, NBC, ABC)
8:00 Today
10:00 Captain Kangaroo
11:00 Price is Right
12:00 Gambit
12:30 Love of Life
1:00 Young and the Restless
1:30 Search For Tomorrow
2:00 Ryan's Hope
2:30 As the World Turns
3:30 Guiding Light
4:00 All in the Family
4:30 Match Game
5:00 Edge of Night
5:30 Mike Douglas
7:00 News
7:30 CBS News
8:00 To Tell the Truth
8:30 $25,000 Pyramid
9:00 Billy Graham Crusade
10:00 NBA Basketball - Phoenix @ Boston 
12:15 News
12:30 Movie - Waco (1966; Howard Keel, Jane Russell, Brian Donlevy)

WMEM Channel 10 Presque Isle / WMED Channel 13 Calais (PBS)
5:00 Mister Rogers
5:30 Sesame Street
6:30 Electric Company
7:00 Hodgepodge Lodge
7:30 Book Beat
8:00 Maine News: Persons
8:30 Evening Edition
9:00 Valiant Years
9:30 Crockett's Victory Garden
10:00 Great Performances
11:00 Man Who Played Spock
12:00 ABC News (WMEM only)

THURSDAY, JUNE 3, 1976

CKCW Channel 2 Moncton, Channel 8 Charlottetown / CJCB Channel 4 Sydney / CJCH Channel 5 Halifax / 
CKLT Channel 9 Saint John (CTV)
7:00 University of the Air - "Language Made Visible"
7:30 Trouble With Tracy
8:00 Canada A.M.
10:00 Romper Room
10:30 Kareen's Yoga
11:00 Definition
11:30 It's Your Move
12:00 Joyce Davidson
12:30 Flintstones - "Here's Snow in Your Eyes"
1:00 Movie - Marooned (second part) (1969; Gregory Peck, Richard Crenna, David Janssen)
2:30 Women's Show (CKCW, CKLT only)
2:30 In Conversation (CJCB, CJCH only)
3:00 Celebrity Dominoes
3:30 What's the Good Word?
4:00 Another World
5:00 Gilligan's Island
5:30 I.D.
6:00 ATV News
6:30 Price is Right
7:00 Doc
7:30 Bob Newhart
8:00 Viva Valdez
8:30 Excuse My French
9:00 Streets of San Francisco - "Most Likely to Succeed"
10:00 The Practice
10:30 Maclear - "The Man in the Cockpit"
11:00 Harry O - "One For the Road"
12:00 CTV News
12:20 News
12:30 Larry Solway

CBHT Channel 3 Halifax / CBIT Channel 5 Sydney / CBCT Channel 13 Charlottetown (CBC)
9:20 News (CBHT, CBIT only)
9:30 Mr. Piper
10:00 Mon Ami
10:15 Friendly Giant
10:30 Mr. Dressup - "I Love My Jeans"
11:00 Sesame Street
12:00 Bob McLean
1:00 Any Woman Can Do it (CBHT, CBIT only)
1:00 Studio 13 (CBCT only)
1:30 Doctor in the House
2:00 All in the Family - "Edith's Problem"
2:30 Take 30
3:00 Celebrity Cooks (with guest Madame Benoit preparing Oyster Chowder)
3:30 Edge of Night
4:00 Forest Rangers - "Kidnap Story"
4:30 Lester B. Pearson College
5:00 It's Your Choice
5:30 Partridge Family - "Hate Thy Neighbour"
6:00 Here Today (CBHT, CBIT only)
6:00 Compass (CBCT only)
7:00 Sports Time-Out (CBHT, CBIT only)
7:00 Doctor in the House (CBCT only)
7:30 Where the Sky Begins
8:00 Carol Burnett (with guests Dick Van Dyke and Tony Randall)
9:00 Our Fellow Americans
9:30 Points East, Points West
10:00 America - "The First Impact"
11:00 National
11:20 Special Assignment
11:30 News
11:45 Movie - Savages (1974; Andy Griffith, Sam Bottoms, Noah Beery Jr.) (CBHT, CBIT only)
11:45 Movie - Ring of Terror (1962; George E. Mather, Austin Green, Esther Furst) (CBCT only)

CJBR Channel 3 Rimouski, Quebec (SRC)
11:15 En Mouvement
11:30 Fablio le magicien
11:45 La Souris verte
12:00 Conseil-express
12:30 Le Comportement animal - "A Borneo, les orangs-outans"
1:00 Francis au pays des fauves
1:30 Mon pays, mes amours
2:00 Sur des roulettes
2:30 Nouvelles
2:35 Reseau Soleil
3:30 Cinema - Tuniques rouges a l'assault (1942; Robert Stevens, Kenneth MacDonald, Nell O'Day)
5:00 Sesame
5:30 Pirate Maboule
6:00 L'Odyssee de l'equipe Cousteau - "Vie sous un ocean de glace" (mission en Antarctique)
7:00 Ce Soir
7:30 Nouvelles
8:00 Symphorien
8:30 Arsene Lupin
9:30 Cinema - O.K.... Laliberte (1973; Jacques Godin, Luce Guilbeault, Jean Lapointe)
11:30 Telejournal et sports
12:00 Jason King
1:00 Cinema - Services speciaux, division K (1968; Stephen Boyd, Michael Redgrave, Leo McKern)

CHSJ (CBAT) Channel 4 Saint John / Channel 7 Moncton (CBC)
9:00 Ed Allen Time
9:30 Mr. Piper
10:00 Mon Ami
10:15 Friendly Giant
10:30 Mr. Dressup - "I Love My Jeans"
11:00 Sesame Street
12:00 Bob McLean
12:30 News
12:35 Hollywood Squares
1:00 Movie - The Shop On Main Street (second part) (1965; Ida Kaminska, Jozef Kroner, Hana Slivkova)
2:30 Take 30
3:00 Celebrity Cooks (with guest Madame Benoit preparing Oyster Chowder)
3:30 Edge of Night
4:00 Magazine
4:30 Mr. Dressup
5:00 Hogan's Heroes
5:30 New Brunswick Today
6:00 News
6:30 Rockford Files
7:30 Match Game
8:00 Carol Burnett (with guests Dick Van Dyke and Tony Randall)
9:00 Movie - Billion Dollar Brain (1967; Michael Caine, Karl Malden, Ed Begley)
11:00 National
11:20 Final Report
11:30 I Saw That
12:00 Merv Griffin (with guests Jennifer O'Neill and Hermione Baddeley)

CBAFT Channel 11 Moncton (SRC)
11:15 En Mouvement
11:30 Fablio le magicien
11:45 La Souris verte
12:00 Conseil-express
12:30 Le Comportement animal - "A Borneo, les orangs-outans"
1:00 Francis au pays des fauves
1:30 Mon pays, mes amours
2:00 Sur des roulettes
2:30 Nouvelles
2:35 Reseau Soleil
3:30 Cinema - Tuniques rouges a l'assault (1942; Robert Stevens, Kenneth MacDonald, Nell O'Day)
5:00 Sesame
5:30 Pirate Maboule
6:00 L'Odyssee de l'equipe Cousteau - "Vie sous un ocean de glace" (mission en Antarctique)
7:00 Ce Soir
7:30 Nouvelles
8:00 Par 27
8:30 Arsene Lupin
9:30 Cinema - O.K.... Laliberte (1973; Jacques Godin, Luce Guilbeault, Jean Lapointe)
11:30 Telejournal et sports
12:00 Jason King
1:00 Cinema - Services speciaux, division K (1968; Stephen Boyd, Michael Redgrave, Leo McKern)

CKCD Channel 7 Campbellton / Channel 12 Upsalquitch Lake (CBC, CTV)
9:30 Gilligan's Island
10:00 Mon Ami
10:15 Friendly Giant
10:30 Mr. Dressup - "I Love My Jeans"
11:00 Sesame Street
12:00 Joyce Davidson
12:30 Flintstones - "Here's Snow in Your Eyes"
1:00 Movie - Marooned (second part) (1969; Gregory Peck, Richard Crenna, David Janssen)
2:30 Take 30
3:00 Celebrity Cooks (with guest Madame Benoit preparing Oyster Chowder)
3:30 Edge of Night
4:00 Forest Rangers - "Kidnap Story"
4:30 Lester B. Pearson College
5:00 It's Your Choice
5:30 New Brunswick Today
6:00 News
6:30 Price is Right
7:00 Doc
7:30 Where the Sky Begins
8:00 Carol Burnett (with guests Dick Van Dyke and Tony Randall)
9:00 Our Fellow Americans
9:30 Points East, Points West
10:00 America - "The First Impact"
11:00 National
11:20 Special Assignment
11:30 News
11:35 Bionic Woman - "Welcome Home, Jaime: Pt. 1"

WLBZ Channel 2 Bangor (NBC)
7:35 Farm Programme
7:40 First Radio Parish Church
7:45 Today in Maine
8:00 Today
10:00 My Backyard
10:30 Dialing For Dollars
11:00 Celebrity Sweepstakes
11:30 High Rollers
12:00 Wheel of Fortune
12:30 Hollywood Squares
1:00 Fun Factory
1:30 Take My Advice
1:55 News
2:00 Dialing For Dollars
2:30 Days of Our Lives
3:30 Doctors
4:00 Another World
5:00 Somerset
5:30 Brady Bunch
6:00 Bonanza
7:00 News
7:30 NBC News
8:00 Ironside
9:00 Mac Davis
10:00 Movie - Geronimo (1962; Chuck Connors, Kamala Devi, Pat Conway)
12:00 News
12:30 Tonight Show (with guest host Bob Newhart)

WEMT (WVII) Channel 7 Bangor (ABC)
11:00 PTL Club
1:00 Let's Make a Deal
1:30 All My Children
2:00 Ryan's Hope
2:30 Rhyme and Reason
3:00 $20,000 Pyramid
3:30 Break the Bank
4:00 General Hospital
4:30 One Life to Live
5:00 Edge of Night
5:30 Happy Days
6:00 Mod Squad
7:00 News
7:30 ABC News
8:00 I Dream of Jennie
8:30 Soul's Harbour
9:00 Welcome Back, Kotter - "No More Mr. Nice Guy"
9:30 Barney Miller - "Horse Thief"
10:00 Streets of San Francisco - "Most Likely to Succeed"
11:00 Harry O - "One For the Road"
12:00 News
12:30 Mannix - "Last Rites For Miss Emma"
1:30 Magician

WAGM Channel 8 Presque Isle (CBS, NBC, ABC)
8:00 Today
10:00 Captain Kangaroo
11:00 Price is Right
12:00 Gambit
12:30 Love of Life
1:00 Young and the Restless
1:30 Search For Tomorrow
2:00 Ryan's Hope
2:30 As the World Turns
3:30 Guiding Light
4:00 All in the Family
4:30 Match Game
5:00 Edge of Night
5:30 Mike Douglas
7:00 News
7:30 CBS News
8:00 To Tell the Truth
8:30 Nashville Music
9:00 Waltons - "The Nurse"
10:00 Hawaii Five-O - "Love Thy Neighbour-- Take His Wife"
11:00 Barnaby Jones - "Portrait of Evil"
12:00 News
12:30 Movie - The Brotherhood of Satan (1971; Strother Martin, L.Q. Jones, Charles Bateman)

WMEM Channel 10 Presque Isle / WMED Channel 13 Calais (PBS)
5:00 Mister Rogers
5:30 Sesame Street
6:30 Electric Company
7:00 Zoom
7:30 Scene One, Take One
8:00 Maine News... Ideas
8:30 Evening Edition
9:00 Mark of Jazz
9:30 Book Beat
10:00 Olympiad
11:00 Bill Moyers Journal
12:00 ABC News (WMEM only)

FRIDAY, JUNE 4, 1976

CKCW Channel 2 Moncton, Channel 8 Charlottetown / CJCB Channel 4 Sydney / CJCH Channel 5 Halifax / 
CKLT Channel 9 Saint John (CTV)
7:00 University of the Air
7:30 Trouble With Tracy
8:00 Canada A.M.
10:00 Romper Room
10:30 Kareen's Yoga
11:00 Definition
11:30 It's Your Move
12:00 Joyce Davidson
12:30 Flintstones - "The Buffalo Convention"
1:00 Movie - Senior Year (1974; Gary Frank, Glynnis O'Connor, Barry Livingston)
2:30 Women's Show (CKCW, CKLT only)
2:30 In Conversation (CJCB, CJCH only)
3:00 Celebrity Dominoes
3:30 What's the Good Word?
4:00 Another World
5:00 Gilligan's Island
5:30 I.D.
6:00 News
6:30 Price is Right
7:00 Rolf Harris
7:30 Bobby Vinton
8:00 Sanford and Son - "The Olympics"
8:30 McCloud - "Our Man in the Harem"
10:30 Grand Old Country
11:00 To Be Announced
12:00 CTV News
12:20 ATV News
12:30 Larry Solway
1:00 Movie - Angel Unchained (1970; Don Stroud, Luke Askew, Larry Bishop)

CBHT Channel 3 Halifax / CBIT Channel 5 Sydney / CBCT Channel 13 Charlottetown (CBC)
9:20 News (CBHT, CBIT only)
9:30 Summer Schools
10:00 Mon Ami
10:15 Friendly Giant
10:30 Mr. Dressup - "The City in the Morning"
11:00 Sesame Street
12:00 Bob McLean
1:00 Afternoon Show (CBHT, CBIT only)
1:00 Studio 13 (CBCT only)
1:30 To Be Announced (CBHT, CBIT only)
1:30 Doctor in the House (CBCT only)
2:00 All in the Family - "The Elevator Story"
2:30 Take 30
3:00 Celebrity Cooks
3:30 Edge of Night
4:00 Forest Rangers - "Chub's Story"
4:30 Mr. Dressup - "Circus Day in the Garden"
5:00 It's Your Choice
5:30 Partridge Family
6:00 Here Today (CBHT, CBIT only)
6:00 Compass (CBCT only)
7:00 Atlantic Week
7:30 Mr. Chips - "Home Carpentry"
8:00 Mary Tyler Moore - "One Boy-Friend Too Many"
8:30 M*A*S*H - "Dear Ma"
9:00 To Catch a Rising Star
10:00 Police Story - "Spanish Class"
11:00 National
11:20 Special Assignment
11:30 News
11:40 Movie - Viva Villa! (1934; Wallace Beery, Fay Wray, Leo Carrillo)

CJBR Channel 3 Rimouski, Quebec (SRC)
11:15 En Mouvement
11:30 Saturnin
11:45 La Souris verte
12:00 Conseil-express
12:30 Le Monde de la caricature
1:00 Un enfant parmi tant d'autres
1:30 Le Vieux Montreal
2:00 Sur des roulettes
2:30 Telejournal
2:35 Reseau Soleil
3:30 Cinema - Jo Limonade (1964; Karel Fiala, Rudolf Deyl, Milos Kopecky)
5:00 Sesame
5:30 Cinema - Un soupcon de vision (1962; Cary Grant, Doris Day, Gig Young)
7:00 Ce Soir
7:30 Nouvelles
8:00 Encore debout
8:30 Marcus Welby, M.D.
9:30 Les Brigades du Tigre
10:30 Science-realite
11:00 Dossiers
11:30 Telejournal et sports
12:00 Cinema - Le Gang des otages (1973; Daniel Cauchy, Bulle Ogier, Gilles Segal)
1:30 Cinema - Vu du pont (1962; Raf Vallone, Jean Sorel, Maureen Stapleton)

CHSJ (CBAT) Channel 4 Saint John / Channel 7 Moncton (CBC)
9:00 Ed Allen Time
9:30 Summer Schools
10:00 Mon Ami
10:15 Friendly Giant
10:30 Mr. Dressup - "The City in the Morning"
11:00 Sesame Street
12:00 Bob McLean (first 30 minutes only)
12:30 News
12:35 Hollywood Squares
1:00 Movie - And Suddenly It's Murder! (1960; Alberto Sordi, Vittorio Gassman, Nino Manfredi)
2:30 Take 30
3:00 Celebrity Cooks
3:30 Edge of Night
4:00 Forest Rangers - "Chub's Story"
4:30 Mr. Dressup - "Circus Day in the Garden"
5:00 Hogan's Heroes
5:30 New Brunswick Today
6:00 News
6:30 Space: 1999
7:30 Match Game
8:00 Mary Tyler Moore - "One Boy-Friend Too Many"
8:30 M*A*S*H - "Dear Ma"
9:00 To Catch a Rising Star
10:00 Police Story - "Spanish Class"
11:00 National
11:20 News
11:30 Merv Griffin

CBAFT Channel 11 Moncton (SRC)
11:15 En Mouvement
11:30 Saturnin
11:45 La Souris verte
12:00 Conseil-express
12:30 Le Monde de la caricature
1:00 Un enfant parmi tant d'autres
1:30 Le Vieux Montreal
2:00 Sur des roulettes
2:30 Telejournal
2:35 Reseau Soleil
3:30 Cinema - Jo Limonade (1964; Karel Fiala, Rudolf Deyl, Milos Kopecky)
5:00 Sesame
5:30 Cinema - Un soupcon de vision (1962; Cary Grant, Doris Day, Gig Young)
7:00 Ce Soir
7:30 Nouvelles
8:00 Encore debout
8:30 Marcus Welby, M.D.
9:30 Les Brigades du Tigre
10:30 Science-realite
11:00 Dossiers
11:30 Telejournal et sports
12:00 Cinema - Le Gang des otages (1973; Daniel Cauchy, Bulle Ogier, Gilles Segal)

CKCD Channel 7 Campbellton / Channel 12 Upsalquitch Lake (CBC, CTV)
9:30 Gilligan's Island
10:00 Mon Ami
10:15 Friendly Giant
10:30 Mr. Dressup - "The City in the Morning"
11:00 Sesame Street
12:00 Joyce Davidson
12:30 Flintstones - "The Buffalo Convention"
1:00 Movie - Senior Year (1974; Gary Frank, Glynnis O'Connor, Barry Livingston)
2:30 Take 30
3:00 Celebrity Cooks
3:30 Edge of Night
4:00 Forest Rangers - "Chub's Story"
4:30 Mr. Dressup - "Circus Day in the Garden"
5:00 It's Your Choice
5:30 New Brunswick Today
6:00 News
6:30 Price is Right
7:00 Rolf Harris
7:30 Bobby Vinton
8:00 Mary Tyler Moore - "One Boy-Friend Too Many"
8:30 M*A*S*H - "Dear Ma"
9:00 To Catch a Rising Star
10:00 Lawrence Welk
11:00 National
11:20 News
11:30 Cannon
12:30 Larry Solway
1:00 Movie - Angel Unchained (1970; Don Stroud, Luke Askew, Larry Bishop)

WLBZ Channel 2 Bangor (NBC)
7:50 Farm Programme
7:55 First Radio Parish Church
8:00 Today
10:00 My Backyard
10:30 Dialing For Dollars
11:00 Celebrity Sweepstakes
11:30 High Rollers
12:00 Wheel of Fortune
12:30 Hollywood Squares
1:00 Fun Factory
1:30 Take My Advice
1:55 News
2:00 Dialing For Dollars
2:30 Days of Our Lives
3:30 Doctors
4:00 Another World
5:00 Somerset
5:30 Brady Bunch
6:00 Great White Ape
6:30 Adam-12
7:00 News
7:30 NBC News
8:00 Ironside
9:00 Sanford and Son - "The Olympics"
9:30 The Practice - "The Vote"
10:00 Rockford Files - "The Girl in the Bay City Boys' Club"
11:00 Police Story - "Spanish Class"
12:00 News
12:30 Tonight Show (with guest host Bob Newhart)

WEMT (WVII) Channel 7 Bangor (ABC)
11:00 PTL Club
1:00 Let's Make a Deal
1:30 All My Children
2:00 Ryan's Hope
2:30 Rhyme and Reason
3:00 $20,000 Pyramid (with guests Robert Hegyes and Rita Moreno)
3:30 Break the Bank
4:00 General Hospital
4:30 One Life to Live
5:00 Edge of Night
5:30 Happy Days
6:00 Mod Squad
7:00 News
7:30 ABC News
8:00 I Dream of Jeannie
8:30 Match Game
9:00 Donny and Marie (with guests Raymond Burr, Paul Lynde, Esther Rolle, Jimmy Osmond, and The Ice Vanities)
10:00 Movie - Gaily, Gaily (1969; Beau Bridges, Melina Mercouri, Brian Keith)
12:00 News
12:30 Rookies - "Tarnished Idol"

WAGM Channel 8 Presque Isle (CBS, NBC, ABC)
8:00 Today
10:00 Captain Kangaroo
11:00 Price is Right
12:00 Gambit
12:30 Love of Life
1:00 Young and the Restless
1:30 Search For Tomorrow
2:00 Ryan's Hope
2:30 As the World Turns
3:30 Guiding Light
4:00 All in the Family - "The Elevator Story"
4:30 Match Game
5:00 Edge of Night
5:30 Mike Douglas
7:00 News
7:30 CBS News
8:00 To Tell the Truth
8:30 Space: 1999
9:30 The Practice - "The Vote"
10:00 Rockford Files - "The Girl in the Bay City Boys' Club"
11:00 Police Story - "Spanish Class"
12:00 News
12:30 Movie - Torpedo Run (1958; Glenn Ford, Ernest Borgnine, Diane Brewster)

WMEM Channel 10 Presque Isle / WMED Channel 13 Calais (PBS)
10:00 Images and Things
10:20 Matter of Fiction
10:40 Stories Without Words
11:00 Ripples
11:15 Self, Inc.
11:30 La Machine Magique
11:45 News Machine
12:00 Electric Company
12:30 Sesame Street
1:30 La Machine Magique
1:45 News Machine
2:00 Western Civilisation
2:30 Bread and Butterflies
2:45 Cover to Cover
3:00 World of B.J. Vibes
3:20 Assignment: the World
3:40 Metric System
4:00 Nova
5:00 Mister Rogers
5:30 Sesame Street
6:30 Electric Company
7:00 Hodgepodge Lodge
7:30 Taking Better Pictures
8:00 Maine Week
8:30 Evening Edition
9:00 Washington Week in Review
9:30 Wall $treet Week
10:00 Masterpiece Theatre
11:00 Monty Python's Flying Circus
11:30 Consumer Survival Kit
12:00 ABC News (WMEM only)

SATURDAY, JUNE 5, 1976

CKCW Channel 2 Moncton, Channel 8 Charlottetown / CJCB Channel 4 Sydney / CJCH Channel 5 Halifax / 
CKLT Channel 9 Saint John (CTV)
8:00 ATV Funtime (includes Spiderman, Rocket Robin Hood, Littlest Hobo, Max the 2000-Year-Old Mouse, etc.)
10:30 Waterville Gang
11:00 Kidstuff
12:00 Let's Go!
12:30 Funtown
1:30 Tree House
2:00 Pink Panther
2:30 Horst Koehler
3:00 Wonders of the Wild
3:30 Red Fisher
4:00 Greening Up
4:30 International Wrestling
5:30 Wide World of Sports
7:00 ATV Weekend News
8:00 Emergency! - "To Buy or Not to Buy"
9:00 Movie - X, Y, and Zee (1972; Elizabeth Taylor, Michael Caine, Susannah York)
11:00 Confrontation
12:00 CTV News
12:20 ATV News
12:30 Larry Solway
1:00 Movie - Happy Birthday, Wanda June (1971; Rod Steiger, Susannah York, George Grizzard)

CBHT Channel 3 Halifax / CBIT Channel 5 Sydney / CBCT Channel 13 Charlottetown (CBC)
10:00 News (CBHT, CBIT only)
10:10 Flintstone Comedy Hour
11:00 Flaxton Boys - "The Ghost Catchers"
11:30 Klahanie
12:00 Soul Train
1:00 Water World
1:30 Another Look (CBHT, CBIT only)
1:30 Heritage (CBCT only)
2:00 Lost Islands
2:30 Welcome Back, Kotter
3:00 North American Soccer - Toronto Vs. Vancouver
5:00 Adventures in Rainbow Country
5:30 Land and Sea
6:00 Belmont Stakes
7:00 CBC News
7:30 Phyllis
8:00 This is the Law
8:30 Frankie Howerd
9:00 John Davidson Show
10:00 Sidestreet
11:00 National
11:15 Provincial Affairs (CBHT, CBIT only)
11:15 Film (CBCT only)
11:20 News (CBHT, CBIT only)
11:25 News (CBCT only)
11:30 Movie - The Odd Couple (1968; Jack Lemmon, Walter Matthau, John Fiedler) (CBHT, CBIT only)
11:30 Movie - Starsky and Hutch (1975; David Soul, Paul Michael Glaser, Michael Lerner) (CBCT only)

CJBR Channel 3 Rimouski, Quebec (SRC)
10:00 Yogi l'Ours
10:30 Bunny et ses amis (dessins-animes de Sylvestre et Titi)
11:00 Poly a Venise
11:30 Lassie
12:00 Woobinda
12:30 Le Prince Saphir
1:00 Heros du Samedi - "Tennis"
2:00 Sportheque
3:00 Du Moyen-Age a la Renaissance
3:15 Baseball - equipes a communiquer
6:00 Bagatelle
7:00 Fenetre sur le monde
7:30 Telejournal
7:35 Univers inconnus - "Dites adieu"
8:30 Defi - "Solutions toujours possibles"
9:00 Cinema - Le Pere Chopin (1944; Madeleine Ozeray, Marcel Chabrier, Pierre Durand)
11:00 Ce coin de Terre
11:30 Telejournal et sports
12:00 La Politique Federale
12:10 Cinema - Une belle fille comme moi (1972; Bernadette Lafont, Claude Brasseur, Charles Denner)
1:30 Cinema - Cocagne (1960; Fernandel, Leda Gloria, Dora Doll)

CHSJ (CBAT) Channel 4 Saint John / Channel 7 Moncton (CBC)
9:00 Miss Ann
10:00 Circle Square
10:30 Movie - Seven Guns For the MacGregors (1966; Fernando Sancho, Agata Flori, Nazzareno Zamperla)
12:00 Onedin Line
1:00 Talent Parade
1:30 Atlantic Week
2:00 Lost Islands
2:30 Welcome Back, Kotter
3:00 North American Soccer - Toronto Vs. Vancouver
5:00 Klahanie
5:30 Phyllis
6:00 Belmont Stakes
7:00 Hawaii Five-O
8:00 This is the Law
8:30 Frankie Howerd
9:00 John Davidson Show
10:00 Sidestreet
11:00 National
11:15 Final Report
11:25 Movie - The Night of the Generals (1967; Peter O'Toole, Omar Sharif, Tom Courtenay)

CBAFT Channel 11 Moncton (SRC)
10:00 Yogi l'Ours
10:30 Bunny et ses amis (dessins-animes de Sylvestre et Titi)
11:00 Poly a Venise
11:30 Lassie
12:00 Woobinda
12:30 Le Prince Saphir
1:00 Heros du Samedi - "Tennis"
2:00 Sportheque
3:00 Du Moyen-Age a la Renaissance
3:15 Baseball - equipes a communiquer
6:00 Bagatelle
7:00 Fenetre sur le monde
7:30 Telejournal
7:35 Univers inconnus - "Dites adieu"
8:30 Defi - "Solutions toujours possibles"
9:00 Cinema - Le Pere Chopin (1944; Madeleine Ozeray, Marcel Chabrier, Pierre Durand)
11:00 Ce coin de Terre
11:30 Telejournal et sports
12:00 La Politique Federale
12:10 Cinema - Une belle fille comme moi (1972; Bernadette Lafont, Claude Brasseur, Charles Denner)

CKCD Channel 7 Campbellton / Channel 12 Upsalquitch Lake (CBC, CTV)
8:00 ATV Funtime (includes Spiderman, Rocket Robin Hood, Littlest Hobo, Max the 2000-Year-Old Mouse, etc.)
10:30 Waterville Gang
11:00 Kidstuff
12:00 Let's Go!
12:30 Funtown
1:30 Tree House
2:00 Lost Islands
2:30 Welcome Back, Kotter
3:00 North American Soccer - Toronto Vs. Vancouver
5:00 Adventures in Rainbow Country
5:30 Red Fisher
6:00 Belmont Stakes
7:00 ATV Weekend News
8:00 This is the Law
8:30 Frankie Howerd
9:00 John Davidson Show
10:00 Sidestreet
11:00 National
11:15 Provincial Affairs
11:20 Norm Perry
12:20 ATV News
12:30 Larry Solway
1:00 Movie - Happy Birthday, Wanda June (1971; Rod Steiger, Susannah York, George Grizzard)

WLBZ Channel 2 Bangor (NBC)
9:00 Emergency Plus 4
9:30 Josie and the Pussycats
10:00 Secret Lives of Waldo Kitty
10:30 Pink Panther
11:00 Land of the Lost
11:30 Run, Joe, Run
12:00 Return to the Planet of the Apes
12:30 Westwind
1:00 Jetsons
1:30 Go, U.S.A.! 
2:00 Bonanza
3:00 Grandstand
3:15 Baseball - teams to be announced
6:00 Gilligan's Island
6:30 Brady Bunch
7:00 On the Line
7:30 NBC News
8:00 Wild Kingdom
8:30 New Candid Camera
9:00 Emergency! - "To Buy or Not to Buy"
10:00 Movie - Sky Heist (1975; Don Meredith, Joseph Campanella, Larry Wilcox)
12:00 Irish Rovers
12:30 Weekend

WEMT (WVII) Channel 7 Bangor (ABC)
8:30 Groovie Goolies
9:00 Hong Kong Phooey
9:30 Tom and Jerry/Grape Ape
10:30 New Adventures of Gilligan
11:00 Super-Friends
12:00 Speed Buggy
12:30 Oddball Couple
1:00 Lost Saucer
1:30 American Bandstand
2:30 Wally's Workshop
3:00 Baseball - California @ Boston
5:30 To Be Announced
6:00 Wide World of Sports
7:30 All-Star Wrestling
8:30 James Robinson Presents
9:00 Good Heavens - "The Big Break"
9:30 Movie - Hey, I'm Alive (1975; Edward Asner, Sally Struthers, Milton Selzer)
11:00 Bert D'Angelo, Superstar
12:00 Stacey's Country Jamboree

WAGM Channel 8 Presque Isle (CBS, NBC, ABC)
9:00 Pebbles and Bamm-Bamm
9:30 Bugs Bunny/Road Runner Hour
10:30 Scooby-Doo
11:00 Shazam!/Isis
12:00 Far-Out Space Nuts
12:30 Ghost-Busters
1:00 Valley of the Dinosaurs
1:30 Fat Albert and the Cosby Kids
2:00 Children's Film Festival
3:00 Grandstand
3:15 Baseball - teams to be announced
6:00 Belmont Stakes
7:00 Water World
7:30 CBS News
8:00 Lawrence Welk
9:00 Emergency! - "To Buy or Not to Buy"
10:00 Mary Tyler Moore - "One Boyfriend Too Many"
10:30 Bob Newhart
11:00 Dinah Shore
12:00 News
12:15 To Be Announced
12:30 Weekend

WMEM Channel 10 Presque Isle / WMED Channel 13 Calais (PBS)
5:00 Sesame Street
6:00 Olympiad
7:00 Up Country
7:30 Consumer Survival Kit
8:00 Agronsky and Company
8:30 Evening at Symphony - "Leonore Overture"/"Damnation of Faust"
9:30 Jean Wolf
10:00 Our Story

SUNDAY, JUNE 6, 1976

CKCW Channel 2 Moncton, Channel 8 Charlottetown / CJCB Channel 4 Sydney / CJCH Channel 5 Halifax / 
CKLT Channel 9 Saint John (CTV)
8:00 University of the Air
9:00 University of the Air
10:00 Children's Special
12:00 Rex Humbard
1:00 Day of Discovery
1:30 Faith and Music
2:00 Oral Roberts
2:30 Garner Ted Armstrong
3:00 Agape
3:30 Norm Perry
4:30 Summer Sports
5:30 Showbiz
6:00 Untamed World
6:30 Question Period
7:00 Truth or Consequences
7:30 Ryan's Fancy
8:00 Six Million Dollar Man - "The Deadly Replay"
9:00 Sonny and Cher
10:00 Kojak
11:00 Enquiry
12:00 CTV News
12:20 News
12:30 Larry Solway

CBHT Channel 3 Halifax / CBIT Channel 5 Sydney / CBCT Channel 13 Charlottetown (CBC)
9:50 News (CBHT, CBIT only)
10:00 Follyfoot
10:30 Klahanie
11:00 Meeting Place
12:00 Living Tomorrow
12:15 A Way Out
12:30 Concerning Women
1:00 This Land
1:30 Country Canada
2:00 Music to See
2:30 Canadian Olympic Swim and Diving Trials
4:00 Speaking Out
4:30 Hymn Sing
5:00 Adventures of Black Beauty - "Where's Jonah?"
5:30 Musical World (with guest Catherine McKinnon)
6:00 Walt Disney - "Little Dog Lost"
7:00 Beachcombers - "Abandoned"
7:30 Irish Rovers
8:00 Waltons - "The Search"
9:00 Upstairs, Downstairs - "A Family Secret"
10:00 Days Before Yesterday - "A Struggle For Nationhood-- Of Things to Come"
11:00 CBC News
11:15 Nation's Business
11:20 News
11:30 Hawaii Five-O

CJBR Channel 3 Rimouski, Quebec (SRC)
10:00 Yogi et Compagnie
10:30 Le Roi Leo
11:00 Le Jour du Seigneur
12:00 Rencontres
12:30 2,000 ans apres Jesus Christ
1:00 La Semaine Verte
2:00 D'hier a demain - "Giacomo Manzu"
3:00 Univers des sports
4:30 L'Heure des quilles
5:30 La Francophonissme
6:00 Second Regard
7:00 La Question
7:30 Telejournal
7:35 La Vie qui nous entoure - "Les Constructeurs de barrages"
8:00 La Petite patrie
8:30 Les Beaux Dimanches
9:30 Les Beaux Dimanches - "Les Jeux Olympiques, reflets de l'histoire: 1e partie"
10:30 Les Beaux Dimanches - "Vivre heureux"
11:30 Telejournal et sports
12:00 Cinema - Boudu sauve des eaux (1932; Michel Simon, Marcelle Hainia, Severine Lerczinska)

CHSJ (CBAT) Channel 4 Saint John / Channel 7 Moncton (CBC)
7:00 Church Today
7:30 Old-Time Gospel Hour
8:30 Master's Touch
9:00 Jimmy Swaggart
9:30 Rex Humbard
10:30 Don Clowers' Crusade
11:00 Meeting Place
12:00 Niven Miller
12:30 Crossroads
1:00 New Life
1:30 Country Canada
2:00 Music to See
2:30 Canadian Olympic Swim and Diving Trials
4:00 Speaking Out
4:30 Hymn Sing
5:00 This Land
5:30 Gospelaires
6:00 Walt Disney - "Little Dog Lost"
7:00 Beachcombers - "Abandoned"
7:30 Irish Rovers
8:00 Waltons - "The Search"
9:00 Upstairs, Downstairs - "A Family Secret"
10:00 Days Before Yesterday - "A Struggle For Nationhood-- Of Things to Come"
11:00 CBC News
11:15 Nation's Business
11:20 Final Report
11:30 Newscope

CBAFT Channel 11 Moncton (SRC)
10:00 Yogi et Compagnie
10:30 Le Roi Leo
11:00 Le Jour du Seigneur
12:00 Rencontres
12:30 Vers l'an 2000
1:00 La Semaine Verte
2:00 D'hier a demain - "Giacomo Manzu"
3:00 Univers des sports
4:30 L'Heure des quilles
5:30 La Francophonissme
6:00 Second Regard
7:00 La Question
7:30 Telejournal
7:35 La Vie qui nous entoure - "Les Constructeurs de barrages"
8:00 La Petite patrie
8:30 Les Beaux Dimanches
9:30 Les Beaux Dimanches - "Les Jeux Olympiques, reflets de l'histoire: 1e partie"
10:30 Les Beaux Dimanches - "Vivre heureux"
11:30 Telejournal et sports
12:00 Cinema - Boudu sauve des eaux (1932; Michel Simon, Marcelle Hainia, Severine Lerczinska)

CKCD Channel 7 Campbellton / Channel 12 Upsalquitch Lake (CBC, CTV)
10:30 Faith and Music
11:00 Meeting Place
12:00 Rex Humbard
1:00 This Land
1:30 Country Canada
2:00 Music to See
2:30 Canadian Olympic Swim and Diving Trials
4:00 Speaking Out
4:30 Hymn Sing
5:00 Adventures of Black Beauty - "Where's Jonah?"
5:30 Musical World (with guest Catherine McKinnon)
6:00 Walt Disney - "Little Dog Lost"
7:00 Beachcombers - "Abandoned"
7:30 Irish Rovers
8:00 Waltons - "The Search"
9:00 Upstairs, Downstairs - "A Family Secret"
10:00 Days Before Yesterday - "A Struggle For Nationhood-- Of Things to Come"
11:00 CBC News
11:15 Nation's Business
11:20 News
11:30 Headline Hunters
12:00 Ryan's Fancy

WLBZ Channel 2 Bangor (NBC)
12:00 Vegetable Soup
12:30 This is the Life
1:00 Religious Town Hall
1:30 Meet the Press
2:00 Big Valley
3:00 Gilligan's Island
3:30 Lassie - "The Disappearance"
5:00 Big Valley
6:00 Golden Spring
7:00 Porter Wagoner
7:30 NBC News
8:00 Walt Disney - "Little Dog Lost"
9:00 Ellery Queen - "The Adventure of the Mad Tea Party"
10:00 McCloud - "Our Man in the Harem"
12:00 Maine Edition
12:15 Movie - Seven Against the Sun (1964; Gert van den Bergh, John Hayter, Brian O'Shaughnessy)

WEMT (WVII) Channel 7 Bangor (ABC)
8:30 Liberty Church
9:00 International Voice of Victory
9:30 Pastor Ronnie Libby
10:30 Rex Humbard
11:30 Chaplain of Bourbon Street
12:00 These Are the Days
12:30 Make a Wish
1:00 Issues and Answers
1:30 Wally's Workshop
2:00 Curly O'Brien
3:00 Baseball - California @ Boston
5:30 World Invitational Tennis Classic
7:00 Hee-Haw
8:00 Undersea World of Jacques Cousteau - "The Sleeping Sharks of Yucatan"
9:00 Six Million Dollar Man - "The Deadly Replay"
10:00 Movie - X, Y, and Zee (1972; Elizabeth Taylor, Michael Caine, Susannah York)
12:00 News
12:15 PTL Club

WAGM Channel 8 Presque Isle (CBS, NBC, ABC)
8:45 James Robinson Presents
9:15 Rex Humbard
10:15 Sacred Heart
10:30 Day of Discovery
11:00 Old-Time Gospel Hour
12:00 Follow-Up
12:30 Face the Nation
1:00 It is Written
1:30 Meet the Press
2:00 Insight
2:30 NBA Basketball - Championship Game
5:00 Summer Sports
7:00 Friends of Man
7:30 CBS News
8:00 Walt Disney - "Little Dog Lost"
9:00 Six Million Dollar Man - "The Deadly Replay"
10:00 McCloud - "Our Man in the Harem"
12:00 News
12:15 Sammy and Company

WMEM Channel 10 Presque Isle / WMED Channel 13 Calais (PBS)
5:00 Speaking Freely
6:00 Family at War
7:00 Inner Tennis
7:30 Crockett's Victory Garden
8:00 Tribal Eye
9:00 Nova - "Death of a Disease"
10:00 Masterpiece Theatre - "Notorious Woman: Pt. 1"
11:00 Rivals of Sherlock Holmes

SATURDAY, JUNE 12, 1976

CKCW Channel 2 Moncton, Channel 8 Charlottetown / CJCB Channel 4 Sydney / CJCH Channel 5 Halifax / 
CKLT Channel 9 Saint John (CTV)
8:00 ATV Funtime (includes Spiderman, Rocket Robin Hood, Littlest Hobo, Max the 2000-Year-Old Mouse, etc.)
10:30 Waterville Gang - "Poor Old Pearl"
11:00 Kidstuff
12:00 Let's Go!
12:30 Funtown
1:30 Tree House
2:00 Pink Panther
2:30 Horst Koehler
3:00 Wonders of the Wild
3:30 Red Fisher
4:00 Greening Up
4:30 International Wrestling
5:30 Wide World of Sports
7:00 ATV Weekend News
8:00 Emergency!
9:00 Movie - Two People (1973; Peter Fonda, Lindsay Wagner, Estelle Parsons)
11:00 Confrontation
12:00 CTV News
12:20 ATV News
12:30 Larry Solway
1:00 Movie - The Horsemen (1971; Omar Sharif, Leigh Taylor-Young, Jack Palance)

CBHT Channel 3 Halifax / CBIT Channel 5 Sydney / CBCT Channel 13 Charlottetown (CBC)
10:00 News (CBHT, CBIT only)
10:10 Flintstone Comedy Hour
11:00 Flaxton Boys - "The Lady in White"
11:30 Klahanie
12:00 Soul Train
1:00 Water World
1:30 Another Look (CBHT, CBIT only)
1:30 Heritage (CBCT only)
2:00 CBC Saturday Sports
3:00 Lost Islands
3:30 Welcome Back, Kotter
4:00 Adventures in Rainbow Country
4:30 Land and Sea
5:00 Golf - Peter Jackson Women's Classic
7:00 CBC News
7:30 Phyllis
8:00 This is the Law
8:30 Fawlty Towers - "A Touch of Class"
9:00 David Copperfield
10:00 John Davidson Show
11:00 National
11:15 Provincial Affairs (CBHT, CBIT only)
11:15 Film (CBCT only)
11:20 News (CBHT, CBIT only)
11:25 News (CBCT only)
11:30 Movie - Starsky and Hutch (1975; David Soul, Paul Michael Glaser, Michael Lerner) (CBHT, CBIT only)
11:30 Movie - Savages (1974; Andy Griffith, Sam Bottoms, Noah Beery Jr.) (CBCT only)

CJBR Channel 3 Rimouski, Quebec (SRC)
10:00 Yogi l'Ours
10:30 Bunny et ses amis (dessins-animes de Sylvestre et Titi)
11:00 Poly a Venise
11:30 Lassie
12:00 Woobinda
12:30 Le Prince Saphir
1:00 Heros du Samedi - "Nage synchronisee"
2:00 Sportheque
3:00 Bagatelle
4:00 Technoflash
4:30 Fenetre sur le monde
5:00 Golf - La Classique Feminine de Peter Jackson
7:00 Et meme une eglise
7:30 Telejournal
7:35 Univers inconnus
8:30 Defi
9:00 Cinema - La Forteresse (1948; Paul Dupuis, Jacques Auger, Nicole Germain)
11:00 Ce coin de Terre
11:30 Telejournal et sports
12:00 La Politique Federale
12:10 Cinema - Violence a Jerricho (1967; Dean Martin, George Peppard, Jean Simmons)
1:30 Cinema - Jeunes filles en uniforme (1958; Lilli Palmer, Romy Schneider, Therese Giehse)

CHSJ (CBAT) Channel 4 Saint John / Channel 7 Moncton (CBC)
9:00 Miss Ann
10:00 Circle Square
10:30 Movie - The Quick Gun (1964; Audie Murphy, Merry Anders, James Best)
12:00 Onedin Line
1:00 Klahanie
1:30 Atlantic Week
2:00 CBC Saturday Sports
3:00 Lost Islands
3:30 Welcome Back, Kotter
4:00 Adventures in Rainbow Country
4:30 Phyllis
5:00 Golf - Peter Jackson Women's Classic
7:00 Hawaii Five-O
8:00 This is the Law
8:30 Frankie Howerd
9:00 David Copperfield
10:00 John Davidson Show
11:00 National
11:15 Final Report
11:25 Movie - Lost Command (1966; Anthony Quinn, Alain Delon, George Segal)

CBAFT Channel 11 Moncton (SRC)
10:00 Yogi l'Ours
10:30 Bunny et ses amis (dessins-animes de Sylvestre et Titi)
11:00 Poly a Venise
11:30 Lassie
12:00 Woobinda
12:30 Le Prince Saphir
1:00 Heros du Samedi - "Nage synchronisee"
2:00 Sportheque
3:00 Bagatelle
4:00 Technoflash
4:30 Fenetre sur le monde
5:00 Golf - La Classique Feminine de Peter Jackson
7:00 Et meme une eglise
7:30 Telejournal
7:35 Univers inconnus
8:30 Defi
9:00 Cinema - La Forteresse (1948; Paul Dupuis, Jacques Auger, Nicole Germain)
11:00 Ce coin de Terre
11:30 Telejournal et sports
12:00 La Politique Federale
12:10 Cinema - Violence a Jerricho (1967; Dean Martin, George Peppard, Jean Simmons)

CKCD Channel 7 Campbellton / Channel 12 Upsalquitch Lake (CBC, CTV)
8:00 ATV Funtime (includes Spiderman, Rocket Robin Hood, Littlest Hobo, Max the 2000-Year-Old Mouse, etc.)
10:30 Waterville Gang - "Poor Old Pearl"
11:00 Kidstuff
12:00 Let's Go!
12:30 Funtown
1:30 Tree House
2:00 CBC Saturday Sports
3:00 Lost Islands
3:30 Welcome Back, Kotter
4:00 Adventures in Rainbow Country
4:30 Red Fisher
5:00 Golf - Peter Jackson Women's Classic
7:00 ATV Weekend News
8:00 This is the Law
8:30 Fawlty Towers - "A Touch of Class"
9:00 David Copperfield
10:00 John Davidson Show
11:00 National
11:15 Provincial Affairs
11:20 Norm Perry
12:20 ATV News
12:30 Larry Solway
1:00 Movie - The Horsemen (1971; Omar Sharif, Leigh Taylor-Young, Jack Palance)

WLBZ Channel 2 Bangor (NBC)
9:00 Emergency Plus 4
9:30 Josie and the Pussycats
10:00 Secret Lives of Waldo Kitty
10:30 Pink Panther
11:00 Land of the Lost
11:30 Run, Joe, Run
12:00 Return to the Planet of the Apes
12:30 Westwind
1:00 Jetsons
1:30 Go, U.S.A.! - "Liberty Boys"
2:00 Bonanza
3:00 Grandstand
3:15 Baseball - Baltimore @ Kansas City
6:00 Gilligan's Island
6:30 Brady Bunch
7:00 On the Line
7:30 NBC News
8:00 Wild Kingdom
8:30 Pat Boone and the Little Ones
9:00 Movie - Elvis: That's the Way it is (1970; Elvis Presley, James Burton, Glen D. Hardin)
11:00 Entertainment '76
1:00 Irish Rovers
1:30 Saturday Night Live

WEMT (WVII) Channel 7 Bangor (ABC)
8:30 Groovie Goolies
9:00 Hong Kong Phooey
9:30 Tom and Jerry/Grape Ape
10:30 New Adventures of Gilligan
11:00 Super-Friends
12:00 Speed Buggy
12:30 Oddball Couple
1:00 Lost Saucer
1:30 American Bandstand
2:30 Wally's Workshop
3:00 Baseball - Boston @ Minnesota
5:30 To Be Announced
6:00 Wide World of Sports
7:30 PTL Club Telethon

WAGM Channel 8 Presque Isle (CBS, NBC, ABC)
9:00 Pebbles and Bamm-Bamm
9:30 Bugs Bunny/Road Runner Hour
10:30 Scooby-Doo
11:00 Shazam!/Isis
12:00 Far-Out Space Nuts
12:30 Ghost-Busters
1:00 Valley of the Dinosaurs
1:30 Fat Albert and the Cosby Kids
2:00 Children's Film Festival
3:00 Grandstand
3:15 Baseball - Baltimore @ Kansas City
6:00 Golf - Kemper Open
7:00 Holly Sugar Story
7:30 CBS News
8:00 Lawrence Welk
9:00 To Be Announced
10:00 Mary Tyler Moore - "What Do You Want to Do When You Produce?"
10:30 Bob Newhart - "My Boy, Guillermo"
11:00 Entertainment '76
1:00 News
1:15 To Be Announced
1:30 Saturday Night Live

WMEM Channel 10 Presque Isle / WMED Channel 13 Calais (PBS)
5:00 Sesame Street
6:00 Olympiad
7:00 Up Country
7:30 Consumer Survival Kit
8:00 Wall $treet Week
8:30 Agronsky and Company
9:00 Evening at Symphony
10:00 Bill Moyers Journal
11:00 Wellsprings

SUNDAY, JUNE 13, 1976

CKCW Channel 2 Moncton, Channel 8 Charlottetown / CJCB Channel 4 Sydney / CJCH Channel 5 Halifax / 
CKLT Channel 9 Saint John (CTV)
9:00 University of the Air
10:00 Children's Special
12:00 Rex Humbard
1:00 Day of Discovery
1:30 Faith and Music
2:00 Oral Roberts
2:30 Garner Ted Armstrong
3:00 Agape
3:30 Norm Perry
4:30 Untamed World
5:00 Question Period
5:30 Golf - Kemper Open
7:00 Truth or Consequences
7:30 Ryan's Fancy
8:00 Six Million Dollar Man - "Population: Zero"
9:00 Sonny and Cher (with guests Tony Randall and Diahann Carroll)
10:00 Kojak
11:00 W-5 - "The Release of Adoption Information"
12:00 CTV News
12:20 News
12:30 Larry Solway

CBHT Channel 3 Halifax / CBIT Channel 5 Sydney / CBCT Channel 13 Charlottetown (CBC)
9:50 News (CBHT, CBIT only)
10:00 Follyfoot
10:30 Klahanie
11:00 Meeting Place - "Edmonton's First Presbyterian Church Service"
12:00 Living Tomorrow
12:15 A Way Out
12:30 Concerning Women
1:00 This Land - "The Poacher Hunt"
1:30 Country Canada - "Organic Farming"
2:00 Music to See
2:30 Speaking Out - "Quebec's Controversial Bill 22"
3:00 Hymn Sing
3:30 Adventures of Black Beauty
4:00 Walt Disney - "The Outlaw Cats of Colossal Cave"
5:00 Golf - Peter Jackson Women's Classic
7:00 Beachcombers - "Booming Clowns"
7:30 Irish Rovers
8:00 Waltons - "The Suitor"
9:00 Upstairs, Downstairs - "Rose's Pigeon"
10:00 Tenth Decade
11:00 CBC News
11:15 Nation's Business
11:20 News
11:30 Hawaii Five-O

CJBR Channel 3 Rimouski, Quebec (SRC)
10:00 Yogi et Compagnie
10:30 Le Roi Leo
11:00 Le Jour du Seigneur
12:00 Rencontres
12:30 2,000 ans apres Jesus Christ
1:00 La Semaine Verte - "Visage d'un citadin devenu agriculteur"
2:00 D'hier a demain - "Les Heritiers du Christianisme"
3:00 La Francophonissme
3:30 Le Cinqieme Soleil
4:00 L'Heure des quilles
5:00 Golf - La Classique Feminine de Peter Jackson
7:00 La Question
7:30 Telejournal
7:35 La Vie qui nous entoure - "Les Observateurs du Soleil"
8:00 La Petite patrie
8:30 Les Beaux Dimanches - "Moitie-Moitie"
9:30 Les Beaux Dimanches - "Les Jeux Olympiques, reflets de l'histoire: 2e partie"
10:30 Les Beaux Dimanches
11:30 Telejournal et sports
12:00 Cinema - Octobre (1928; Vladimir Popov, Vasili Nikandrov, Layaschenko)

CHSJ (CBAT) Channel 4 Saint John / Channel 7 Moncton (CBC)
7:00 Church Today
7:30 Old-Time Gospel Hour
8:30 Master's Touch
9:00 Jimmy Swaggart
9:30 Rex Humbard
10:30 Don Clowers' Crusade
11:00 Meeting Place - "Edmonton's First Presbyterian Church Service"
12:00 Niven Miller
12:30 Crossroads
1:00 New Life
1:30 Country Canada - "Organic Farming"
2:00 Music to See
2:30 Speaking Out - "Quebec's Controversial Bill 22"
3:00 Hymn Sing
3:30 This Land - "The Poacher Hunt"
4:00 Walt Disney - "The Outlaw Cats of Colossal Cave"
5:00 Golf - Peter Jackson Women's Classic
7:00 Beachcombers - "Booming Clowns"
7:30 Irish Rovers
8:00 Waltons - "The Suitor"
9:00 Upstairs, Downstairs - "Rose's Pigeon"
10:00 Tenth Decade
11:00 CBC News
11:15 Nation's Business
11:20 Final Report
11:35 I Saw That

CBAFT Channel 11 Moncton (SRC)
10:00 Yogi et Compagnie
10:30 Le Roi Leo
11:00 Le Jour du Seigneur
12:00 Rencontres
12:30 Vers l'an 2000
1:00 La Semaine Verte - "Visage d'un citadin devenu agriculteur"
2:00 D'hier a demain - "Les Heritiers du Christianisme"
3:00 La Francophonissme
3:30 Le Cinqieme Soleil
4:00 L'Heure des quilles
5:00 Golf - La Classique Feminine de Peter Jackson
7:00 La Question
7:30 Telejournal
7:35 La Vie qui nous entoure - "Les Observateurs du Soleil"
8:00 La Petite patrie
8:30 Les Beaux Dimanches - "Moitie-Moitie"
9:30 Les Beaux Dimanches - "Les Jeux Olympiques, reflets de l'histoire: 2e partie"
10:30 Les Beaux Dimanches
11:30 Telejournal et sports
12:00 Cinema - Octobre (1928; Vladimir Popov, Vasili Nikandrov, Layaschenko)

CKCD Channel 7 Campbellton / Channel 12 Upsalquitch Lake (CBC, CTV)
10:30 Faith and Music
11:00 Meeting Place - "Edmonton's First Presbyterian Church Service"
12:00 Rex Humbard
1:00 This Land - "The Poacher Hunt"
1:30 Country Canada - "Organic Farming"
2:00 Music to See
2:30 Speaking Out - "Quebec's Controversial Bill 22"
3:00 Hymn Sing
3:30 Adventures of Black Beauty
4:00 Walt Disney - "The Outlaw Cats of Colossal Cave"
5:00 Golf - Peter Jackson Women's Classic
7:00 Beachcombers - "Booming Clowns"
7:30 Irish Rovers
8:00 Waltons - "The Suitor"
9:00 Upstairs, Downstairs - "Rose's Pigeon"
10:00 Tenth Decade
11:00 CBC News
11:15 Nation's Business
11:20 News
11:30 Headline Hunters
12:00 Ryan's Fancy

WLBZ Channel 2 Bangor (NBC)
12:00 Vegetable Soup
12:30 This is the Life
1:00 Religious Town Hall
1:30 Meet the Press
2:00 Big Valley
3:00 Tennis - French Open
4:30 David Cup Impressions
5:00 Glad Tidings
5:30 Circus
6:00 Food For All
7:00 Porter Wagoner
7:30 NBC News
8:00 Walt Disney
9:00 Ellery Queen
10:00 McMillan and Wife
12:00 Maine Edition
12:15 Tangents

WEMT (WVII) Channel 7 Bangor (ABC)
8:30 Liberty Church
9:00 International Voice of Victory
9:30 Pastor Ronnie Libby
10:30 Rex Humbard
11:30 Chaplain of Bourbon Street
12:00 These Are the Days
12:30 Make a Wish
1:00 Issues and Answers
2:00 Curly O'Brien
3:00 Red Sox Pre-Game
3:30 Baseball - Boston @ Minnesota
6:00 PTL Club Telethon (continues into Monday)

WAGM Channel 8 Presque Isle (CBS, NBC, ABC)
8:45 James Robinson Presents
9:15 Rex Humbard
10:15 Sacred Heart
10:30 Day of Discovery
11:00 Old-Time Gospel Hour
12:00 Follow-Up
12:30 Face the Nation
1:00 It is Written
1:30 Meet the Press
2:00 Insight
2:30 Movie - Cry of the Wild (1973; Bill Mason)
4:30 Water World
5:00 Insurance Youth Golf classic
5:30 Golf - Kemper Open
7:30 CBS News
8:00 Walt Disney
9:00 Six Million Dollar Man - "Population: Zero"
10:00 Movie - Love Among the Ruins (1975; Katharine Hepburn, Laurence Olivier, Colin Blakely)
12:00 News
12:15 Sammy and Company

WMEM Channel 10 Presque Isle / WMED Channel 13 Calais (PBS)
5:00 Speaking Freely
6:00 Family at War
7:00 To Be Announced
7:30 Crockett's Victory Garden
8:00 Evening at Symphony
9:00 Nova - "Inside the Shark"
10:00 Masterpiece Theatre - "Notorious Woman: Pt. 2"
11:00 Rivals of Sherlock Holmes

SATURDAY, JUNE 19, 1976

CKCW Channel 2 Moncton, Channel 8 Charlottetown / CJCB Channel 4 Sydney / CJCH Channel 5 Halifax / 
CKLT Channel 9 Saint John (CTV)
8:00 ATV Funtime (includes Spiderman, Rocket Robin Hood, Littlest Hobo, Max the 2000-Year-Old Mouse, etc.)
10:30 Waterville Gang - "Diamond and Furs"
11:00 Kidstuff
12:00 Let's Go!
12:30 Funtown
1:30 Tree House
2:00 Pink Panther
2:30 Horst Koehler
3:00 Wonders of the Wild
3:30 Red Fisher
4:00 Greening Up
4:30 International Wrestling
5:30 Wide World of Sports
7:00 ATV Weekend News
8:00 Emergency! - "Right at Home"
9:00 Movie - There's a Girl in My Soup (1970; Peter Sellers, Goldie Hawn, Tony Britton)
11:00 Confrontation
12:00 CTV News
12:20 ATV News
12:30 Larry Solway
1:00 Movie - Summer of '42 (1941; Jennifer O'Neill, Gary Grimes, Jerry Houser)

CBHT Channel 3 Halifax / CBIT Channel 5 Sydney / CBCT Channel 13 Charlottetown (CBC)
10:00 News (CBHT, CBIT only)
10:10 Flintstone Comedy Hour
11:00 Flaxton Boys - "Down a Long, Black Hole"
11:30 Klahanie - "Spinning"
12:00 Soul Train
1:00 Water World
1:30 Another Look (CBHT, CBIT only)
1:30 Heritage (CBCT only)
2:00 Adventures in Rainbow Country
2:30 Land and Sea
3:00 Lord Dufferin Equestrian Grand Prix
5:00 CBC News
5:30 Golf - U.S. Open
7:30 Phyllis
8:00 This is the Law
8:30 Fawlty Towers - "The Builders"
9:00 David Copperfield
10:00 City of Angels
11:00 National
11:15 Provincial Affairs (CBHT, CBIT only)
11:15 Film (CBCT only)
11:20 News (CBHT, CBIT only)
11:25 News (CBCT only)
11:30 Movie - Talent For Loving (1969; Richard Widmark, Topol, Cesar Romero)(CBHT, CBIT only)
11:30 Movie - Slaughter (1972; Jim Brown, Stella Stevens, Rip Torn) (CBCT only)

CJBR Channel 3 Rimouski, Quebec (SRC)
10:00 Yogi l'Ours
10:30 Bunny et ses amis (dessins-animes de Sylvestre et Titi)
11:00 Poly a Venise
11:30 Lassie
12:00 Woobinda
12:30 Le Prince Saphir
1:00 Heros du Samedi - "Baseball"
2:00 Sportheque
3:00 Le XVIIe siecle se retrouve
3:15 Baseball - Cincinnati @ Philadelphie
6:00 Bagatelle
7:00 Fenetre sur le monde
7:30 Telejournal
7:35 Univers inconnus
8:30 Defi
9:00 Cinema - Un homme et son peche (1949; Hector Charland, Nicole Germain, Guy Provost)
11:00 Ce coin de Terre
11:30 Telejournal et sports
12:00 La Politique Federale
12:10 Cinema - Un detective a la dynamite (1968; Kirk Douglas, Sylva Koscina, Eli Wallach)
1:30 Cinema - Jeux de nuit (1966; Ingrid Thulin, Keve Hjelm, Lena Brundin)

CHSJ (CBAT) Channel 4 Saint John / Channel 7 Moncton (CBC)
9:00 Miss Ann
10:00 Circle Square
10:30 Movie - Don't Panic, Chaps! (1959; Dennis Price, George Cole, Thorley Walters)
12:00 Onedin Line
1:00 Klahanie
1:30 Atlantic Week
2:00 Adventures in Rainbow Country
2:30 Bobby Goldsboro
3:00 Lord Dufferin Equestrian Grand Prix
5:00 To Rome with Love
5:30 Golf - U.S. Open
7:30 Phyllis
8:00 This is the Law
8:30 Fawlty Towers - "The Builders"
9:00 David Copperfield
10:00 City of Angels
11:00 National
11:15 Final Report
11:25 Movie - The Devil's Brigade (1968; William Holden, Cliff Robertson, Vince Edwards)

CBAFT Channel 11 Moncton (SRC)
10:00 Yogi l'Ours
10:30 Bunny et ses amis (dessins-animes de Sylvestre et Titi)
11:00 Poly a Venise
11:30 Lassie
12:00 Woobinda
12:30 Le Prince Saphir
1:00 Heros du Samedi - "Baseball"
2:00 Sportheque
3:00 Le XVIIe siecle se retrouve
3:15 Baseball - Cincinnati @ Philadelphie
6:00 Bagatelle
7:00 Fenetre sur le monde
7:30 Telejournal
7:35 Univers inconnus
8:30 Defi
9:00 Cinema - Un homme et son peche (1949; Hector Charland, Nicole Germain, Guy Provost)
11:00 Ce coin de Terre
11:30 Telejournal et sports
12:00 La Politique Federale
12:10 Cinema - Un detective a la dynamite (1968; Kirk Douglas, Sylva Koscina, Eli Wallach)

CKCD Channel 7 Campbellton / Channel 12 Upsalquitch Lake (CBC, CTV)
8:00 ATV Funtime (includes Spiderman, Rocket Robin Hood, Littlest Hobo, Max the 2000-Year-Old Mouse, etc.)
10:30 Waterville Gang - "Diamond and Furs"
11:00 Kidstuff
12:00 Let's Go!
12:30 Funtown
1:30 Tree House
2:00 Adventures in Rainbow Country
2:30 Horst Koehler
3:00 Lord Dufferin Equestrian Grand Prix
5:00 Red Fisher
5:30 Golf - U.S. Open
7:30 George Hamilton IV
8:00 This is the Law
8:30 Fawlty Towers - "The Builders"
9:00 David Copperfield
10:00 City of Angels
11:00 National
11:15 Provincial Affairs
11:20 Norm Perry
12:20 ATV News
12:30 Larry Solway
1:00 Movie - Summer of '42 (1941; Jennifer O'Neill, Gary Grimes, Jerry Houser)

WLBZ Channel 2 Bangor (NBC)
9:00 Emergency Plus 4
9:30 Josie and the Pussycats
10:00 Secret Lives of Waldo Kitty
10:30 Pink Panther
11:00 Land of the Lost
11:30 Run, Joe, Run
12:00 Return to the Planet of the Apes
12:30 Westwind
1:00 Jetsons
1:30 Go, U.S.A.! - "The Winning Side"
2:00 Bonanza
3:00 Grandstand
3:15 Baseball - Cincinnati @ Philadelphia
6:00 Gilligan's Island
6:30 Brady Bunch
7:00 On the Line
7:30 NBC News
8:00 Wild Kingdom
8:30 New Candid Camera
9:00 Emergency! - "Right at Home"
10:00 Movie - Charro! (1969; Elvis Presley, Ina Balin, Victor French)
12:00 Irish Rovers
12:30 Saturday Night Live

WEMT (WVII) Channel 7 Bangor (ABC)
8:30 Groovie Goolies
9:00 Hong Kong Phooey
9:30 Tom and Jerry/Grape Ape
10:30 New Adventures of Gilligan
11:00 Super-Friends
12:00 Speed Buggy
12:30 Oddball Couple
1:00 Lost Saucer
1:30 American Bandstand
2:30 Wally's Workshop
3:00 All-Star Wrestling
4:00 Wide World of Sports
5:30 Golf - U.S. Open
7:30 ABC News
8:00 Hogan's Heroes
8:30 James Robinson Presents
9:00 Good Heavens - "The Queen's Rook Club"
9:30 Freeman
10:00 Hee-Haw
11:00 Stacey's Country Jamboree
11:30 Baseball - Boston @ California

WAGM Channel 8 Presque Isle (CBS, NBC, ABC)
9:00 Pebbles and Bamm-Bamm
9:30 Bugs Bunny/Road Runner Hour
10:30 Scooby-Doo
11:00 Shazam!/Isis
12:00 Far-Out Space Nuts
12:30 Ghost-Busters
1:00 Valley of the Dinosaurs
1:30 Fat Albert and the Cosby Kids
2:00 Children's Film Festival - "Shok and Sher"
3:00 Grandstand
3:15 Baseball - Cincinnati @ Philadelphia
6:00 Golf - U.S. Open (joined in progress after Baseball)
7:30 CBS News
8:00 Lawrence Welk
9:00 Oral Roberts
10:30 Bob Newhart - "Change is Gonna Do Me Good"
11:00 Dinah Shore
12:00 News
12:15 To Be Announced
12:30 Saturday Night Live

WMEM Channel 10 Presque Isle / WMED Channel 13 Calais (PBS)
5:00 Sesame Street
6:00 Olympiad
7:00 Up Country
7:30 Consumer Survival Kit
8:00 Wall $treet Week
8:30 Agronsky and Company
9:00 Evening at Symphony - "The Eroica"/"Ave Verum Corpus"
10:00 Mark of Jazz
10:30 Piccadilly Circus - "Time and Time Again"

SUNDAY, JUNE 20, 1976

CKCW Channel 2 Moncton, Channel 8 Charlottetown / CJCB Channel 4 Sydney / CJCH Channel 5 Halifax / 
CKLT Channel 9 Saint John (CTV)
9:00 University of the Air
10:00 Children's Special
12:00 Rex Humbard
1:00 Day of Discovery
1:30 Faith and Music
2:00 Oral Roberts
2:30 Garner Ted Armstrong
3:00 Agape
3:30 Norm Perry
4:30 Summer Sports
5:30 Showbiz
6:00 Untamed World
6:30 Question Period
7:00 Festival Plus
7:30 Ryan's Fancy
8:00 Six Million Dollar Man - "The Golden Pharaoh"
9:00 Sonny and Cher (with guests Don Knotts and Chastity Bono)
10:00 Kojak - "Money-Back Guarantee"
11:00 W-5
12:00 CTV News
12:20 News
12:30 Larry Solway

CBHT Channel 3 Halifax / CBIT Channel 5 Sydney / CBCT Channel 13 Charlottetown (CBC)
9:50 News (CBHT, CBIT only)
10:00 Follyfoot
10:30 Klahanie
11:00 Meeting Place - "Montreal's Shaar Hashomayim Congregation Synagogue Service"
12:00 Living Tomorrow
12:15 A Way Out
12:30 Concerning Women
1:00 Romantic Rebellion
1:30 Country Canada
2:00 Music to See
2:30 Speaking Out
3:00 Hymn Sing
3:30 Adventures of Black Beauty
4:00 Walt Disney - "Goofy's Salute to Father"
5:00 Beachcombers - "The Great Oyster Chase"
5:30 Golf - U.S. Open
7:30 Irish Rovers
8:00 Waltons - "The Test"
9:00 Upstairs, Downstairs - "Desirous of Change"
10:00 Tenth Decade - "From Victory to Triumph"
11:00 CBC News
11:15 Nation's Business
11:20 News
11:30 Hawaii Five-O

CJBR Channel 3 Rimouski, Quebec (SRC)
10:00 Yogi et Compagnie
10:30 Le Roi Leo
11:00 Le Jour du Seigneur
12:00 Rencontres
12:30 2,000 ans apres Jesus Christ
1:00 La Semaine Verte - "L'Agriculture a Mirabel"
2:00 D'hier a demain - "Picasso"
3:00 Univers des sports
4:30 L'Heure des quilles
5:30 La Francophonissme
6:00 Second Regard
7:00 La Question
7:30 Telejournal
7:35 La Vie qui nous entoure - "Regards sur le son"
8:00 La Petite patrie
8:30 Les Beaux Dimanches - "Qu'est-ce que t'en penses-toi?"
9:00 Les Beaux Dimanches - "Les Jeux Olympiques, reflets de l'histoire: 3e partie"
10:00 Les Beaux Dimanches - "Le Dossier secret des tresors"
11:00 Les Beaux Dimanches - "Rubinstein encore" 
11:30 Telejournal et sports
12:00 Cinema - Charles, mort ou vif (1969; Francois Simon, Marcel Robert, Marie-Claire Dufour)

CHSJ (CBAT) Channel 4 Saint John / Channel 7 Moncton (CBC)
7:00 Church Today
7:30 Old-Time Gospel Hour
8:30 Master's Touch
9:00 Jimmy Swaggart
9:30 Rex Humbard
10:30 Don Clowers' Crusade
11:00 Meeting Place - "Montreal's Shaar Hashomayim Congregation Synagogue Service"
12:00 Niven Miller
12:30 Crossroads
1:00 New Life
1:30 Country Canada
2:00 Music to See
2:30 Speaking Out
3:00 Hymn Sing
3:30 Romantic Rebellion
4:00 Walt Disney - "Goofy's Salute to Father"
5:00 Beachcombers - "The Great Oyster Chase"
5:30 Golf - U.S. Open
7:30 Irish Rovers
8:00 Waltons - "The Test"
9:00 Upstairs, Downstairs - "Desirous of Change"
10:00 Tenth Decade - "From Victory to Triumph"
11:00 CBC News
11:15 Nation's Business
11:20 Final Report
11:35 I Saw That

CBAFT Channel 11 Moncton (SRC)
10:00 Yogi et Compagnie
10:30 Le Roi Leo
11:00 Le Jour du Seigneur
12:00 Rencontres
12:30 Vers l'an 2000
1:00 La Semaine Verte - "L'Agriculture a Mirabel"
2:00 D'hier a demain - "Picasso"
3:00 Univers des sports
4:30 L'Heure des quilles
5:30 La Francophonissme
6:00 Second Regard
7:00 La Question
7:30 Telejournal
7:35 La Vie qui nous entoure - "Regards sur le son"
8:00 La Petite patrie
8:30 Les Beaux Dimanches - "Qu'est-ce que t'en penses-toi?"
9:00 Les Beaux Dimanches - "Les Jeux Olympiques, reflets de l'histoire: 3e partie"
10:00 Les Beaux Dimanches - "Le Dossier secret des tresors"
11:00 Les Beaux Dimanches - "Rubinstein encore" 
11:30 Telejournal et sports
12:00 Cinema - Charles, mort ou vif (1969; Francois Simon, Marcel Robert, Marie-Claire Dufour)

CKCD Channel 7 Campbellton / Channel 12 Upsalquitch Lake (CBC, CTV)
10:30 Faith and Music
11:00 Meeting Place - "Montreal's Shaar Hashomayim Congregation Synagogue Service"
12:00 Rex Humbard
1:00 Romantic Rebellion
1:30 Country Canada
2:00 Music to See
2:30 Speaking Out
3:00 Hymn Sing
3:30 Adventures of Black Beauty
4:00 Walt Disney - "Goofy's Salute to Father"
5:00 Beachcombers - "The Great Oyster Chase"
5:30 Golf - U.S. Open
7:30 Irish Rovers
8:00 Waltons - "The Test"
9:00 Upstairs, Downstairs - "Desirous of Change"
10:00 Tenth Decade - "From Victory to Triumph"
11:00 CBC News
11:15 Nation's Business
11:20 News
11:30 Headline Hunters
12:00 Ryan's Fancy

WLBZ Channel 2 Bangor (NBC)
12:00 Vegetable Soup
12:30 This is the Life
1:00 Religious Town Hall
1:30 Meet the Press
2:00 Big Valley
3:00 Movie - Bye, Bye, Birdie (1963; Dick Van Dyke, Ann-Margret, Janet Leigh)
5:00 Lions Are Free
6:00 Gathering of One
7:00 Porter Wagoner
7:30 NBC News
8:00 Walt Disney - "Goofy's Salute to Father"
9:00 Ellery Queen - "The Adventure of the Wary Witness"
10:00 Columbo - "Now You See Him"
12:00 Maine Edition
12:15 Tangents

WEMT (WVII) Channel 7 Bangor (ABC)
8:30 Liberty Church
9:00 International Voice of Victory
9:30 Pastor Ronnie Libby
10:30 Rex Humbard
11:30 Chaplain of Bourbon Street
12:00 These Are the Days
12:30 Make a Wish
1:00 Issues and Answers
1:30 Directions
2:00 Curly O'Brien
3:00 Tennis - World Invitational Classic
4:30 Golf - U.S. Open
7:30 Animal World
8:00 Jane Goodall - "Lions of the Serengeti"
9:00 Six Million Dollar Man - "The Golden Pharaoh"
10:00 Last Detail
10:30 U.S. Olympic Swimming Trials
12:00 News
12:15 PTL Club

WAGM Channel 8 Presque Isle (CBS, NBC, ABC)
8:45 James Robinson Presents
9:15 Rex Humbard
10:15 Sacred Heart
10:30 Day of Discovery
11:00 Old-Time Gospel Hour
12:00 Follow-Up
12:30 Face the Nation
1:00 It is Written
1:30 Meet the Press
2:00 Insight
2:30 Water World
3:00 Friends of Man
3:30 Great American Music Celebration
4:30 Golf - U.S. Open
7:30 CBS News
8:00 Walt Disney - "Goofy's Salute to Father"
9:00 Six Million Dollar Man - "The Golden Pharaoh"
10:00 Columbo - "Now You See Him"
12:00 News
12:15 Sammy and Company

WMEM Channel 10 Presque Isle / WMED Channel 13 Calais (PBS)
5:00 Speaking Freely
6:00 Family at War
7:00 Inner Tennis
7:30 Crockett's Victory Garden
8:00 Echoes Bright and Clear - "A Discovery of American Music"
9:00 Nova - "The Genetic Chance"
10:00 Masterpiece Theatre - "Notorious Woman: Pt. 3"
11:00 Rivals of Sherlock Holmes - "The Superfluous Finger"

WEDNESDAY, JUNE 23, 1976

CKCW Channel 2 Moncton, Channel 8 Charlottetown / CJCB Channel 4 Sydney / CJCH Channel 5 Halifax / 
CKLT Channel 9 Saint John (CTV)
7:00 University of the Air
7:30 Trouble With Tracy
8:00 Canada A.M.
10:00 Romper Room
10:30 Kareen's Yoga
11:00 Definition
11:30 It's Your Move
12:00 Joyce Davidson
12:30 Flintstones - "Mother-in-Law's Visit"
1:00 Movie - Lisbon (1956; Ray Milland, Maureen O'Hara, Claude Rains)
2:30 Women's Show (CKCW, CKLT only)
2:30 In Conversation (CJCB, CJCH only)
3:00 Celebrity Dominoes
3:30 What's the Good Word?
4:00 Another World
5:00 Gilligan's Island
5:30 I.D.
6:00 ATV News
6:30 Price is Right
7:00 Bionic Woman - "The Deadly Missiles"
8:00 Headline Hunters
8:30 Counterpoint
9:00 Lawrence Welk
10:00 Championship Tennis
11:00 George Hamilton IV
11:30 Sportsbeat
12:00 CTV News
12:20 News
12:30 Larry Solway

CBHT Channel 3 Halifax / CBIT Channel 5 Sydney / CBCT Channel 13 Charlottetown (CBC)
9:20 News (CBHT, CBIT only)
9:30 Summer Schools
10:00 Mon Ami
10:15 Friendly Giant
10:30 Mr. Dressup
11:00 Sesame Street
12:00 Bob McLean
1:00 Afternoon Show (CBHT, CBIT only)
1:00 John Forsythe (CBCT only)
1:30 Doctor in the House
2:00 All in the Family - "Edith Flips Her Wig"
2:30 Take 30
3:00 Celebrity Cooks (with guest David Warrack preparing Polynesian Chicken)
3:30 Edge of Night
4:00 Forest Rangers - "The River"
4:30 Mr. Dressup
5:00 It's Your Choice
5:30 Partridge Family - "Danny Drops Out"
6:00 Here Today (CBHT, CBIT only)
6:00 Compass (CBCT only)
7:00 Explorers (CBHT, CBIT only)
7:00 Window On Resources (CBCT only)
7:30 Sports of the XXI Olympiad
8:00 El Camino
8:30 Onedin Line
9:30 Baseball - Montreal @ Atlanta
12:00 National
12:20 Special Assignment
12:30 News

CJBR Channel 3 Rimouski, Quebec (SRC)
11:15 En Mouvement
11:30 Tuktu
11:45 La Souris verte
12:00 Conseil-express
12:30 La Grande Aventure
1:00 Dr. Dolittle
1:30 Des gouts, des forms, des couleurs
2:00 Sur des roulettes
2:30 Nouvelles
2:35 Reseau Soleil
3:30 Cinema - Mission a Hong Kong (1965; Stewart Granger, Rosanna Schiaffino, Margit Saad)   
5:00 Sesame
5:30 Grujot et Delicat
6:00 Jo Gaillard
7:00 Ce Soir
7:30 Nouvelles
8:00 La Cuisine d'ailleurs
8:30 Consommateurs avertis
9:00 Ce coin de Terre
9:30 Baseball - Montreal @ Atlanta
12:00 Nouvelles du sport et meteo
12:05 Fete de la St.-Jean
3:00 Cinema - Quelques arpents de neige (1972; Christine Olivier, Daniel Pilon, Mylene Demongeot)

CHSJ (CBAT) Channel 4 Saint John / Channel 7 Moncton (CBC)
9:00 Ed Allen Time
9:30 Summer Schools
10:00 Mon Ami
10:15 Friendly Giant
10:30 Mr. Dressup
11:00 Sesame Street
12:00 Bob McLean
12:30 News
12:35 Hollywood Squares
1:00 Movie - One Potato, Two Potato (1964; Barbara Barrie, Bernie Hamilton, Richard Mulligan)
2:30 Take 30
3:00 Celebrity Cooks (with guest David Warrack preparing Polynesian Chicken)
3:30 Edge of Night
4:00 Land and Sea
4:30 Mr. Dressup
5:00 Hogan's Heroes
5:30 New Brunswick Today
6:00 News
6:30 Ellery Queen
7:30 Match Game
8:00 This Land
8:30 Tommy Banks
9:30 Baseball - Montreal @ Atlanta
12:00 National
12:20 Final Report
12:30 Merv Griffin (with guests David Frost and Bobby Vinton)

CBAFT Channel 11 Moncton (SRC)
11:15 En Mouvement
11:30 Tuktu
11:45 La Souris verte
12:00 Conseil-express
12:30 La Grande Aventure
1:00 Dr. Dolittle
1:30 Des gouts, des forms, des couleurs
2:00 Sur des roulettes
2:30 Nouvelles
2:35 Reseau Soleil
3:30 Cinema - Mission a Hong Kong (1965; Stewart Granger, Rosanna Schiaffino, Margit Saad)   
5:00 Sesame
5:30 Grujot et Delicat
6:00 Jo Gaillard
7:00 Ce Soir
7:30 Nouvelles
8:00 La Cuisine d'ailleurs
8:30 Consommateurs avertis
9:00 Ce coin de Terre
9:30 Baseball - Montreal @ Atlanta
12:00 Telejournal et sports
12:30 C'etait hier
1:30 Cinema - Au diable la celebrite (1949; Marilyn Buferd, Carlo Campanini, Mischa Auer)

CKCD Channel 7 Campbellton / Channel 12 Upsalquitch Lake (CBC, CTV)
8:00 Canada A.M.
10:00 Mon Ami
10:15 Friendly Giant
10:30 Mr. Dressup
11:00 Sesame Street
12:00 Joyce Davidson
12:30 Flintstones - "Mother-in-Law's Visit"
1:00 Movie - Lisbon (1956; Ray Milland, Maureen O'Hara, Claude Rains)
2:30 Take 30
3:00 Celebrity Cooks (with guest David Warrack preparing Polynesian Chicken)
3:30 Edge of Night
4:00 Forest Rangers - "The River"
4:30 Mr. Dressup
5:00 It's Your Choice
5:30 New Brunswick Today
6:00 News
6:30 Price is Right
7:00 John Allan Cameron
7:30 Sports of the XXI Olympiad
8:00 Headline Hunters
8:30 Counterpoint
9:00 Outdoor Sportsman
9:30 Baseball - Montreal @ Atlanta
12:00 National
12:20 Special Assignment
12:30 News

WLBZ Channel 2 Bangor (NBC)
7:35 Farm Programme
7:40 First Radio Parish Church
7:45 Today in Maine
8:00 Today
10:00 My Backyard
10:30 Dialing For Dollars
11:00 Sanford and Son
11:30 Celebrity Sweepstakes
12:00 Wheel of Fortune
12:30 Hollywood Squares
1:00 Fun Factory
1:30 Gong Show
1:55 News
2:00 Dialing For Dollars
2:30 Days of Our Lives
3:30 Doctors
4:00 Another World
5:00 Somerset
5:30 Brady Bunch
6:00 Partridge Family
6:30 Adam-12
7:00 News
7:30 NBC News
8:00 From Orono to Omaha
9:00 Little House On the Prairie - "Remember Me: Pt. 1"
10:00 Little House On the Prairie - "Remember Me: Pt. 2"
11:00 Hawk - "Ulysses and the Republic"
12:00 News
12:30 Tonight Show (with guests Florence Henderson, Tony Randall, and Dr. William Nolen)

WEMT (WVII) Channel 7 Bangor (ABC)
11:00 PTL Club
1:00 Let's Make a Deal
1:30 All My Children
2:00 Ryan's Hope
2:30 Rhyme and Reason
3:00 $20,000 Pyramid
3:30 Break the Bank
4:00 General Hospital
4:30 One Life to Live
5:00 Edge of Night
5:30 Happy Days
6:00 Mod Squad
7:00 News
7:30 ABC News
8:00 Hollywood Squares
8:30 Baseball - Boston @ Baltimore
11:00 Starsky and Hutch - "Silence"
12:00 News
12:30 Movie - The First 36 Hours of Dr. Durant (1975; Scott Hylands, Lawrence Pressman, Katherine Helmond)

WAGM Channel 8 Presque Isle (CBS, NBC, ABC)
8:00 Today
10:00 Captain Kangaroo
11:00 Price is Right
12:00 Gambit
12:30 Love of Life
1:00 Young and the Restless
1:30 Search For Tomorrow
2:00 Ryan's Hope
2:30 As the World Turns
3:30 Guiding Light
4:00 All in the Family - "Edith Flips Her Wig"
4:30 Match Game
5:00 Edge of Night
5:30 Mike Douglas
7:00 News
7:30 CBS News
8:00 To Tell the Truth
8:30 $25,000 Pyramid
9:00 Little House On the Prairie - "Remember Me: Pt. 1"
10:00 Little House On the Prairie - "Remember Me: Pt. 2"
11:00 Starsky and Hutch - "Silence"
12:00 News
12:30 Movie - Baron Blood (1972; Joseph Cotten, Elke Sommer, Massimo Girotti)

WMEM Channel 10 Presque Isle / WMED Channel 13 Calais (PBS)
5:00 Mister Rogers
5:30 Sesame Street
6:30 Electric Company
7:00 Hodgepodge Lodge
7:30 Book Beat
8:00 Maine News: Persons
8:30 Martin Agronsky
9:00 Valiant Years
9:30 Crockett's Victory Garden
10:00 Great Performances
11:00 Mozart in Seattle
12:00 ABC News (WMEM only)

THURSDAY, JUNE 24, 1976

CKCW Channel 2 Moncton, Channel 8 Charlottetown / CJCB Channel 4 Sydney / CJCH Channel 5 Halifax / 
CKLT Channel 9 Saint John (CTV)
7:00 University of the Air
7:30 Trouble With Tracy
8:00 Canada A.M.
10:00 Romper Room
10:30 Kareen's Yoga
11:00 Definition
11:30 It's Your Move
12:00 Joyce Davidson
12:30 Flintstones - "Foxy Grandma"
1:00 Movie - Sweet Rosie O'Grady (1943; Betty Grable, Robert Young, Adolphe Menjou)
2:30 Women's Show (CKCW, CKLT only)
2:30 In Conversation (CJCB, CJCH only)
3:00 Celebrity Dominoes
3:30 What's the Good Word?
4:00 Another World
5:00 Gilligan's Island
5:30 I.D.
6:00 ATV News
6:30 Price is Right
7:00 Doc
7:30 Bob Newhart
8:00 Viva Valdez
8:30 Excuse My French
9:00 Streets of San Francisco - "Clown of Death"
10:00 The Practice
10:30 Maclear - "Conduct Undesirable"
11:00 Harry O - "Ruby"
12:00 CTV News
12:20 News
12:30 Larry Solway

CBHT Channel 3 Halifax / CBIT Channel 5 Sydney / CBCT Channel 13 Charlottetown (CBC)
9:20 News (CBHT, CBIT only)
9:30 Mr. Piper
10:00 Mon Ami
10:15 Friendly Giant
10:30 Mr. Dressup
11:00 Sesame Street
12:00 Bob McLean
1:00 Any Woman Can Do it
1:30 Doctor in the House
2:00 All in the Family
2:30 Take 30
3:00 Celebrity Cooks
3:30 Edge of Night
4:00 Forest Rangers
4:30 Mr. Dressup
5:00 It's Your Choice
5:30 Partridge Family
6:00 Here Today (CBHT, CBIT only)
6:00 Compass (CBCT only)
7:00 Sports Time-Out (CBHT, CBIT only)
7:00 Wild World of Animals (CBCT only)
7:30 Where the Sky Begins
8:00 Performance - "An Angel Against the Night"
9:00 Our Fellow Americans
9:30 Points East, Points West
10:00 America - "Making a Revolution"
11:00 National
11:20 Special Assignment
11:30 News
11:45 Movie - The Abominable Dr. Phibes (1971; Vincent Price, Joseph Cotten, Hugh Griffith) (CBHT, CBIT only)
11:45 Movie - Death On the Four-Poster (1964; John Drew Barrymore, Gloria Milland, Luisa Rivelli) (CBCT only)

CJBR Channel 3 Rimouski, Quebec (SRC)
11:15 En Mouvement
11:30 Fablio le magicien
11:45 La Souris verte
12:00 Conseil-express
12:30 Le Comportement animal
1:00 Francis au pays des fauves
1:30 Mon pays, mes amours
2:00 Sur des roulettes
2:30 Nouvelles
2:35 Reseau Soleil
3:30 Cinema - Les Trois Mousquetaires: Les Ferrets de la Reine (1961; Jean Carmet, Mylene Demongeot, Bernard Woringer)
5:00 Sesame
5:30 Pirate Maboule
6:00 L'Odyssee de l'equipe Cousteau - "L'Hiver des castors"
7:00 Ce Soir
7:30 Nouvelles
8:00 Symphorien
8:30 Cinema - Un cave (1971; Claude Brasseur, Marthe Keller, Andre Weber)
10:00 Fete de la St.-Jean
12:00 Telejournal et sports
12:30 Jason King
1:30 Cinema - Les Orgueilleux (1953; Michele Morgan, Gerard Philipe, Victor Manuel Mendoza)

CHSJ (CBAT) Channel 4 Saint John / Channel 7 Moncton (CBC)
9:00 Ed Allen Time
9:30 Mr. Piper
10:00 Mon Ami
10:15 Friendly Giant
10:30 Mr. Dressup
11:00 Sesame Street
12:00 Bob McLean
12:30 News
12:35 Hollywood Squares
1:00 Movie - The Ambushers (1967; Dean Martin, Senta Berger, Janice Rule)
2:30 Take 30
3:00 Celebrity Cooks
3:30 Edge of Night
4:00 Forest Rangers
4:30 Mr. Dressup
5:00 Hogan's Heroes
5:30 New Brunswick Today
6:00 News
6:30 Rockford Files
7:30 Match Game
8:00 Performance - "An Angel Against the Night"
9:00 Movie - Duel at Diablo (1966; James Garner, Sidney Poitier, Bibi Andersson)
11:00 National
11:20 Final Report
11:30 I Saw That
12:00 Merv Griffin (with guests Shelley Winters and Jane Fonda)

CBAFT Channel 11 Moncton (SRC)
11:15 En Mouvement
11:30 Fablio le magicien
11:45 La Souris verte
12:00 Conseil-express
12:30 Le Comportement animal
1:00 Francis au pays des fauves
1:30 Mon pays, mes amours
2:00 Sur des roulettes
2:30 Nouvelles
2:35 Reseau Soleil
3:30 Cinema - Les Trois Mousquetaires: Les Ferrets de la Reine (1961; Jean Carmet, Mylene Demongeot, Bernard Woringer)
5:00 Sesame
5:30 Pirate Maboule
6:00 L'Odyssee de l'equipe Cousteau - "L'Hiver des castors"
7:00 Ce Soir
7:30 Nouvelles
8:00 Par 27
8:30 Cinema - Un cave (1971; Claude Brasseur, Marthe Keller, Andre Weber)
10:00 Fete de la St.-Jean
12:00 Telejournal et sports
12:30 Jason King
1:30 Cinema - Les Orgueilleux (1953; Michele Morgan, Gerard Philipe, Victor Manuel Mendoza)

CKCD Channel 7 Campbellton / Channel 12 Upsalquitch Lake (CBC, CTV)
8:00 Canada A.M.
10:00 Mon Ami
10:15 Friendly Giant
10:30 Mr. Dressup
11:00 Sesame Street
12:00 Joyce Davidson
12:30 Flintstones - "Foxy Grandma"
1:00 Movie - Sweet Rosie O'Grady (1943; Betty Grable, Robert Young, Adolphe Menjou)
2:30 Take 30
3:00 Celebrity Cooks
3:30 Edge of Night
4:00 Forest Rangers
4:30 Mr. Dressup
5:00 It's Your Choice
5:30 New Brunswick Today
6:00 News
6:30 Price is Right
7:00 Doc
7:30 Where the Sky Begins
8:00 Performance - "An Angel Against the Night"
9:00 Our Fellow Americans
9:30 Points East, Points West
10:00 America - "Making a Revolution"
11:00 National
11:20 Special Assignment
11:30 News
11:35 Bionic Woman - "The Deadly Missiles"

WLBZ Channel 2 Bangor (NBC)
7:35 Farm Programme
7:40 First Radio Parish Church
7:45 Today in Maine
8:00 Today
10:00 My Backyard
10:30 Dialing For Dollars
11:00 Sanford and Son
11:30 Celebrity Sweepstakes
12:00 Wheel of Fortune
12:30 Hollywood Squares
1:00 Fun Factory
1:30 Gong Show
1:55 News
2:00 Dialing For Dollars
2:30 Days of Our Lives
3:30 Doctors
4:00 Another World
5:00 Somerset
5:30 Brady Bunch
6:00 Partridge Family
6:30 Adam-12
7:00 News
7:30 NBC News
8:00 Ironside
9:00 Search For the Shinohara
10:00 Movie - The Young Savages (1961; Burt Lancaster, Dina Merrill, Edward Andrews)
12:00 News
12:30 Tonight Show (with guest Phyllis Newman)

WEMT (WVII) Channel 7 Bangor (ABC)
11:00 PTL Club
1:00 Let's Make a Deal
1:30 All My Children
2:00 Ryan's Hope
2:30 Rhyme and Reason
3:00 $20,000 Pyramid
3:30 Break the Bank
4:00 General Hospital
4:30 One Life to Live
5:00 Edge of Night
5:30 Happy Days
6:00 Mod Squad
7:00 News
7:30 ABC News
8:00 I Dream of Jennie
8:30 Soul's Harbour
9:00 Welcome Back, Kotter - "The Great Debate"
9:30 Barney Miller - "The Psychiatrist"
10:00 Streets of San Francisco - "Clown of Death"
11:00 Harry O - "Ruby"
12:00 News
12:30 Mannix - "Death Run"
1:30 Magician - "The Illusion of Black Gold"

WAGM Channel 8 Presque Isle (CBS, NBC, ABC)
8:00 Today
10:00 Captain Kangaroo
11:00 Magazine
12:00 Gambit
12:30 Love of Life
1:00 Young and the Restless
1:30 Search For Tomorrow
2:00 Ryan's Hope
2:30 As the World Turns
3:30 Guiding Light
4:00 All in the Family
4:30 Match Game
5:00 Edge of Night
5:30 Mike Douglas
7:00 News
7:30 CBS News
8:00 To Tell the Truth
8:30 Nashville Music
9:00 Waltons - "The Test"
10:00 Hawaii Five-O - "Legacy of Terror"
11:00 Barnaby Jones - "Dead Heat"
12:00 News
12:30 Movie - Joy House (1964; Alain Delon, Jane Fonda, Lola Albright)

WMEM Channel 10 Presque Isle / WMED Channel 13 Calais (PBS)
5:00 Mister Rogers
5:30 Sesame Street
6:30 Electric Company
7:00 Zoom
7:30 Scene One, Take One
8:00 Thursday Night
8:30 Martin Agronsky
9:00 Mark of Jazz - "Red Prysock and Arthur Prysock"
9:30 Book Beat
10:00 Olympiad - "The Russian Athlete"
11:00 Bill Moyers Journal
12:00 ABC News (WMEM only)

FRIDAY, JUNE 25, 1976

CKCW Channel 2 Moncton, Channel 8 Charlottetown / CJCB Channel 4 Sydney / CJCH Channel 5 Halifax / 
CKLT Channel 9 Saint John (CTV)
7:00 University of the Air
7:30 Trouble With Tracy
8:00 Canada A.M.
10:00 Romper Room
10:30 Kareen's Yoga
11:00 Definition
11:30 It's Your Move
12:00 Joyce Davidson
12:30 Flintstones - "Fred's New Job"
1:00 Movie - Naked in the Sun (1957; James Craig, Lita Milan, Barton MacLane)
2:30 Women's Show (CKCW, CKLT only)
2:30 In Conversation (CJCB, CJCH only)
3:00 Celebrity Dominoes
3:30 What's the Good Word?
4:00 Another World
5:00 Gilligan's Island
5:30 I.D.
6:00 News
6:30 Price is Right
7:00 Rolf Harris
7:30 Bobby Vinton
8:00 Sanford and Son
8:30 McMillan and Wife - "The Deadly Cure"
10:30 Grand Old Country
11:00 Kojak
12:00 CTV News
12:20 ATV News
12:30 Larry Solway
1:00 Movie - Muscle Beach Party (1964; Frankie Avalon, Annette Funicello, Luciana Paluzzi)

CBHT Channel 3 Halifax / CBIT Channel 5 Sydney / CBCT Channel 13 Charlottetown (CBC)
9:20 News (CBHT, CBIT only)
9:30 Summer Schools
10:00 Mon Ami
10:15 Friendly Giant
10:30 Mr. Dressup
11:00 Sesame Street
12:00 Bob McLean
1:00 Afternoon Show (CBHT, CBIT only)
1:00 Studio 13 (CBCT only)
1:30 My Country - "Pembrokeshire" (CBHT, CBIT only)
1:30 Doctor in the House (CBCT only)
2:00 All in the Family - "The Bunkers and the Swingers"
2:30 Take 30
3:00 Celebrity Cooks
3:30 Edge of Night
4:00 Forest Rangers
4:30 Friendly Giant
4:45 Mon Ami
5:00 It's Your Choice
5:30 Partridge Family
6:00 Here Today (CBHT, CBIT only)
6:00 Compass (CBCT only)
7:00 Discover Nova Scotia (CBHT, CBIT only)
7:00 Atlantic Week (CBCT only)
7:30 Mr. Chips
8:00 Mary Tyler Moore - "The Seminar"
8:30 M*A*S*H - "Mail Call, Again"
9:00 Sunshine Hour (with hosts Gloria Kaye, Tom Gallant, and Jim Bennet)
10:00 Police Story - "Company Man"
11:00 National
11:20 Special Assignment
11:30 News
11:40 Movie - Doctor in Clover (1966; Leslie Phillips, James Robertson Justice, Shirley Anne Field) (CBHT, CBIT only)
11:40 Movie - Charlie's Angels (1976; Kate Jackson, Farrah Fawcett-Majors, Jaclyn Smith) (CBCT only)

CJBR Channel 3 Rimouski, Quebec (SRC)
11:15 En Mouvement
11:30 Saturnin
11:45 La Souris verte
12:00 Conseil-express
12:30 Le Monde de la caricature
1:00 Un enfant parmi tant d'autres
1:30 Le Vieux Montreal
2:00 Sur des roulettes
2:30 Telejournal
2:35 Reseau Soleil
3:30 Cinema - Les Trois Mousquetaires: La Vengeance de Milady (2e partie) (1961; Bernard Woringer, Georges Descrieres)
5:00 Sesame
5:30 Cinema - Toula ou le Genie des Eaux (1973; Solange Delanne, Isaa Bania, Parfait Kondo)
7:00 Ce Soir
7:30 Nouvelles
8:00 Encore debout
8:30 Marcus Welby, M.D.
9:30 Les Brigades du Tigre
10:30 Science-realite
11:00 Dossiers
11:30 Telejournal et sports
12:00 Cinema - L'Arrangement (1969; Kirk Douglas, Faye Dunaway, Deborah Kerr)
1:30 Cinema - A nous deux France (1969; Pierre Garnier, Frederique Layne, Fabienne Fabre)

CHSJ (CBAT) Channel 4 Saint John / Channel 7 Moncton (CBC)
9:00 Ed Allen Time
9:30 Summer Schools
10:00 Mon Ami
10:15 Friendly Giant
10:30 Mr. Dressup
11:00 Sesame Street
12:00 Bob McLean (first 30 minutes only)
12:30 News
12:35 Hollywood Squares
1:00 Movie - Life at the Top (1965; Laurence Harvey, Jean Simmons, Honor Blackman)
2:30 Take 30
3:00 Celebrity Cooks
3:30 Edge of Night
4:00 Forest Rangers
4:30 Mr. Dressup
5:00 Hogan's Heroes
5:30 New Brunswick Today
6:00 News
6:30 Space: 1999
7:30 Match Game
8:00 Mary Tyler Moore - "The Seminar"
8:30 M*A*S*H - "Mail Call, Again"
9:00 Sunshine Hour (with hosts Gloria Kaye, Tom Gallant, and Jim Bennet)
10:00 Police Story - "Company Man"
11:00 National
11:20 News
11:30 I Saw That
12:00 Merv Griffin

CBAFT Channel 11 Moncton (SRC)
11:15 En Mouvement
11:30 Saturnin
11:45 La Souris verte
12:00 Conseil-express
12:30 Le Monde de la caricature
1:00 Un enfant parmi tant d'autres
1:30 Le Vieux Montreal
2:00 Sur des roulettes
2:30 Telejournal
2:35 Reseau Soleil
3:30 Cinema - Les Trois Mousquetaires: La Vengeance de Milady (2e partie) (1961; Bernard Woringer, Georges Descrieres)
5:00 Sesame
5:30 Cinema - Toula ou le Genie des Eaux (1973; Solange Delanne, Isaa Bania, Parfait Kondo)
7:00 Ce Soir
7:30 Nouvelles
8:00 Encore debout
8:30 Marcus Welby, M.D.
9:30 Les Brigades du Tigre
10:30 Science-realite
11:00 Dossiers
11:30 Telejournal et sports
12:00 Cinema - L'Arrangement (1969; Kirk Douglas, Faye Dunaway, Deborah Kerr)

CKCD Channel 7 Campbellton / Channel 12 Upsalquitch Lake (CBC, CTV)
8:00 Canada A.M.
10:00 Mon Ami
10:15 Friendly Giant
10:30 Mr. Dressup
11:00 Sesame Street
12:00 Joyce Davidson
12:30 Flintstones - "Fred's New Job"
1:00 Movie - Naked in the Sun (1957; James Craig, Lita Milan, Barton MacLane)
2:30 Take 30
3:00 Celebrity Cooks
3:30 Edge of Night
4:00 Forest Rangers
4:30 Friendly Giant
4:45 Mon Ami
5:00 It's Your Choice
5:30 New Brunswick Today
6:00 News
6:30 Price is Right
7:00 Rolf Harris
7:30 Bobby Vinton
8:00 Mary Tyler Moore - "The Seminar"
8:30 M*A*S*H - "Mail Call, Again"
9:00 Sunshine Hour (with hosts Gloria Kaye, Tom Gallant, and Jim Bennet)
10:00 Lawrence Welk
11:00 National
11:20 News
11:30 Cannon
12:30 Larry Solway
1:00 Movie - Muscle Beach Party (1964; Frankie Avalon, Annette Funicello, Luciana Paluzzi)

WLBZ Channel 2 Bangor (NBC)
7:35 Farm Programme
7:40 First Radio Parish Church
7:45 Today in Maine
8:00 Today
10:00 My Backyard
10:30 Dialing For Dollars
11:00 Sanford and Son
11:30 Celebrity Sweepstakes
12:00 Wheel of Fortune
12:30 Hollywood Squares
1:00 Fun Factory
1:30 Gong Show
1:55 News
2:00 Dialing For Dollars
2:30 Days of Our Lives
3:30 Doctors
4:00 Another World
5:00 Somerset
5:30 Movie - Tarzan and the Mermaids (1948; Johnny Weissmuller, Brenda Joyce, George Zucco)
7:00 News
7:30 NBC News
8:00 Today's Bicentennial Sale to Maine
9:00 Sanford and Son - "Donna Pops the Question"
9:30 The Practice
10:00 Rockford Files - "The Great Blue Lakeland and Development Company"
11:00 Police Story - "Company Man"
12:00 News
12:30 Tonight Show (with guest Lee Marvin)

WEMT (WVII) Channel 7 Bangor (ABC)
11:00 PTL Club
1:00 Let's Make a Deal
1:30 All My Children
2:00 Ryan's Hope
2:30 Rhyme and Reason
3:00 $20,000 Pyramid
3:30 Break the Bank
4:00 General Hospital
4:30 One Life to Live
5:00 Edge of Night
5:30 Happy Days
6:00 Mod Squad
7:00 News
7:30 ABC News
8:00 I Dream of Jeannie
8:30 Match Game
9:00 Movie - The Desperate Miles (1975; Tony Musante, Joanna Pettet, Jeanette Nolan)
10:30 Movie - Panic On the 5:22 (1974; Linda Day George, Laurence Luckinbill, Bernie Casey)
12:00 News
12:30 Rookies - "Point of Impact"

WAGM Channel 8 Presque Isle (CBS, NBC, ABC)
8:00 Today
10:00 Captain Kangaroo
11:00 Price is Right
12:00 Gambit
12:30 Love of Life
1:00 Young and the Restless
1:30 Search For Tomorrow
2:00 Ryan's Hope
2:30 As the World Turns
3:30 Guiding Light
4:00 All in the Family - "The Bunkers and the Swingers"
4:30 Match Game
5:00 Edge of Night
5:30 Mike Douglas
7:00 News
7:30 CBS News
8:00 To Tell the Truth
8:30 Space: 1999
9:30 The Practice
10:00 Rockford Files - "The Great Blue Lakeland and Development Company"
11:00 Police Story - "Company Man"
12:00 News
12:30 Movie - Gunfight at the O.K. Corral (1957; Burt Lancaster, Kirk Douglas, Rhonda Fleming)

WMEM Channel 10 Presque Isle / WMED Channel 13 Calais (PBS)
5:00 Mister Rogers
5:30 Sesame Street
6:30 Electric Company
7:00 Hodgepodge Lodge
7:30 Taking Better Pictures
8:00 Maine Week
8:30 Martin Agronsky
9:00 Washington Week in Review
9:30 Wall $treet Week
10:00 Masterpiece Theatre - "Notorious Woman: Pt. 3"
11:00 Monty Python's Flying Circus
11:30 Consumer Survival Kit
12:00 ABC News (WMEM only)

SATURDAY, JUNE 26, 1976

CKCW Channel 2 Moncton, Channel 8 Charlottetown / CJCB Channel 4 Sydney / CJCH Channel 5 Halifax / 
CKLT Channel 9 Saint John (CTV)
8:00 ATV Funtime (includes Spiderman, Rocket Robin Hood, Littlest Hobo, Max the 2000-Year-Old Mouse, etc.)
10:30 Waterville Gang
11:00 Kidstuff
12:00 Let's Go!
12:30 Funtown
1:30 Tree House
2:00 Pink Panther - "The Pink Blueprint"/"Bomb Voyage"/"The Pink Tail-Fly"
2:30 Horst Koehler
3:00 Wonders of the Wild
3:30 Red Fisher
4:00 International Wrestling
5:00 Queen's Plate
6:00 Wide World of Sports
7:00 ATV Weekend News
8:00 Emergency! - "The Girl On the Balance Beam"
9:00 Movie - The Nelson Affair (1973; Glenda Jackson, Peter Finch, Michael Jayston)
11:30 Confrontation
12:30 CTV News
12:50 ATV News
1:00 Larry Solway
1:30 Movie - The Professionals (1966; Burt Lancaster, Lee Marvin, Robert Ryan)

CBHT Channel 3 Halifax / CBIT Channel 5 Sydney / CBCT Channel 13 Charlottetown (CBC)
10:00 News (CBHT, CBIT only)
10:10 Flintstone Comedy Hour
11:00 Flaxton Boys - "Good-Bye, Summer-- Good-Bye"
11:30 Klahanie - "Ring-Billed Gull"
12:00 Soul Train
1:00 Water World
1:30 Another Look (CBHT, CBIT only)
1:30 Heritage (CBCT only)
2:00 Canadian Olympic Track and Field Trials
3:00 Canadian Olympic Diving Trials
4:00 Automobile Racing - Swedish Grand Prix
5:00 Lost Islands
5:30 Welcome Back, Kotter
6:00 Adventures in Rainbow Country
6:30 Land and Sea
7:00 CBC News
7:30 Phyllis
8:00 This is the Law
8:30 Fawlty Towers - "The Wedding Party"
9:00 David Copperfield
10:00 City of Angels
11:00 National
11:15 Provincial Affairs (CBHT, CBIT only)
11:15 Film (CBCT only)
11:20 News (CBHT, CBIT only)
11:25 News (CBCT only)
11:30 Movie - Jane Eyre (1944; Orson Welles, Joan Fontaine, Margaret O'Brien) (CBHT, CBIT only)
11:30 Movie - Curse of the Stone Hand (1964; Ernest Walch, John Carradine, Chela Bon)(CBCT only)

CJBR Channel 3 Rimouski, Quebec (SRC)
10:00 Yogi l'Ours
10:30 Bunny et ses amis (dessins-animes de Sylvestre et Titi)
11:00 Poly a Venise
11:30 Lassie
12:00 Woobinda
12:30 Le Prince Saphir
1:00 Heros du Samedi - "Mini-Olympiques"
2:00 Sportheque 
3:00 Le XVIIe siecle se retrouve
3:15 Baseball - Detroit @ Boston
6:00 Bagatelle
7:00 Fenetre sur le monde
7:30 Telejournal
7:35 Univers inconnus
8:30 Defi
9:00 Baseball - Pittsburgh @ Montreal
11:30 Telejournal et sports
12:00 La Politique Federale
12:10 Les Fetes de la Saint-Jean
1:40 Cinema - Ca n'arrive qu'aux autres (1971; Catherine Deneuve, Marcello Mastroianni, Serge Marquand)

CHSJ (CBAT) Channel 4 Saint John / Channel 7 Moncton (CBC)
9:00 Miss Ann
10:00 Circle Square
10:30 Movie - Up the MacGregors (1967; David Bailey, Agatha Flory, Leo Anchoriz)
12:00 Onedin Line
1:00 Scintillating Science
1:30 Atlantic Week
2:00 Canadian Olympic Track and Field Trials
3:00 Canadian Olympic Diving Trials
4:00 Automobile Racing - Swedish Grand Prix
5:00 Lost Islands
5:30 Welcome Back, Kotter
6:00 Klahanie
6:30 Phyllis
7:00 Hawaii Five-O
8:00 This is the Law
8:30 Fawlty Towers - "The Wedding Party"
9:00 David Copperfield
10:00 City of Angels
11:00 National
11:15 Final Report
11:25 Movie - Casino Royale (1967; David Niven, Peter Sellers, Woody Allen)

CBAFT Channel 11 Moncton (SRC)
10:00 Yogi l'Ours
10:30 Bunny et ses amis (dessins-animes de Sylvestre et Titi)
11:00 Poly a Venise
11:30 Lassie
12:00 Woobinda
12:30 Le Prince Saphir
1:00 Heros du Samedi - "Mini-Olympiques"
2:00 Sportheque
3:00 Du Moyen-Age a la Renaissance
3:15 Baseball - Detroit @ Boston
6:00 Bagatelle
7:00 Fenetre sur le monde
7:30 Telejournal
7:35 Univers inconnus
8:30 Defi
9:00 Baseball - Pittsburgh @ Montreal
11:30 Telejournal et sports
12:00 La Politique Federale
12:10 Les Fetes de la Saint-Jean
1:40 Cinema - Ca n'arrive qu'aux autres (1971; Catherine Deneuve, Marcello Mastroianni, Serge Marquand)

CKCD Channel 7 Campbellton / Channel 12 Upsalquitch Lake (CBC, CTV)
8:00 ATV Funtime (includes Spiderman, Rocket Robin Hood, Littlest Hobo, Max the 2000-Year-Old Mouse, etc.)
10:30 Waterville Gang
11:00 Kidstuff
12:00 Let's Go!
12:30 Funtown
1:30 Tree House
2:00 Canadian Olympic Track and Field Trials
3:00 Canadian Olympic Diving Trials
4:00 Automobile Racing - Swedish Grand Prix
5:00 Lost Islands
5:30 Welcome Back, Kotter
6:00 Adventures in Rainbow Country
6:30 Phyllis
7:00 ATV Weekend News
8:00 This is the Law
8:30 Fawlty Towers - "The Wedding Party"
9:00 David Copperfield
10:00 City of Angels
11:00 National
11:15 Provincial Affairs
11:20 Norm Perry
12:20 George Hamilton IV
12:50 ATV News
1:00 Larry Solway
1:30 Movie - The Professionals (1966; Burt Lancaster, Lee Marvin, Robert Ryan)

WLBZ Channel 2 Bangor (NBC)
9:00 Emergency Plus 4
9:30 Josie and the Pussycats
10:00 Secret Lives of Waldo Kitty
10:30 Pink Panther
11:00 Land of the Lost
11:30 Run, Joe, Run
12:00 Return to the Planet of the Apes
12:30 Westwind
1:00 Jetsons
1:30 Go, U.S.A.! - "Go Away, Kid; You Bother Me"
2:00 Bonanza
3:00 Grandstand
3:15 Baseball - Detroit @ Boston
6:00 Gilligan's Island
6:30 Brady Bunch
7:00 On the Line
7:30 NBC News
8:00 Wild Kingdom
8:30 New Candid Camera
9:00 Emergency! - "The Girl On the Balance Beam"
10:00 Movie - The Nelson Affair (1973; Glenda Jackson, Peter Finch, Michael Jayston)
12:35 Irish Rovers
1:05 Saturday Night Live

WEMT (WVII) Channel 7 Bangor (ABC)
8:30 Groovie Goolies
9:00 Hong Kong Phooey
9:30 Tom and Jerry/Grape Ape
10:30 New Adventures of Gilligan
11:00 Super-Friends
12:00 Speed Buggy
12:30 Oddball Couple
1:00 Lost Saucer
1:30 American Bandstand
2:30 This is Baseball
3:00 Baseball - Detroit @ Boston
5:30 Wally's Workshop
6:00 Wide World of Sports
7:30 All-Star Wrestling
8:30 James Robinson Presents
9:00 Good Heavens - "Coffee, Tea, or Gloria"
9:30 Good Heavens - "Funny Fellow"
10:00 Father, O Father
11:00 Bert D'Angelo, Superstar - "Scag"
12:00 Stacey's Country Jamboree

WAGM Channel 8 Presque Isle (CBS, NBC, ABC)
9:00 Pebbles and Bamm-Bamm
9:30 Bugs Bunny/Road Runner Hour
10:30 Scooby-Doo
11:00 Shazam!/Isis
12:00 Far-Out Space Nuts
12:30 Ghost-Busters
1:00 Valley of the Dinosaurs
1:30 Fat Albert and the Cosby Kids
2:00 Children's Film Festival - "The Orange Watering Cart"
3:00 Grandstand
3:15 Baseball - Detroit @ Boston
6:00 Wide World of Sports
7:30 CBS News
8:00 Lawrence Welk
9:00 Emergency! - "The Girl On the Balance Beam"
10:00 Mary Tyler Moore - "The Seminar"
10:30 Bob Newhart - "Birth of a Salesman"
11:00 Dinah Shore
12:00 News
12:15 To Be Announced
12:30 Tenth Annual Victor Sports Awards

WMEM Channel 10 Presque Isle / WMED Channel 13 Calais (PBS)
5:00 Sesame Street
6:00 Olympiad
7:00 Up Country
7:30 Consumer Survival Kit
8:00 Wall $treet Week
8:30 Agronsky and Company
9:00 Evening at Symphony
10:00 Bill Moyers Journal
11:00 Group Portrait

SUNDAY, JUNE 27, 1976

CKCW Channel 2 Moncton, Channel 8 Charlottetown / CJCB Channel 4 Sydney / CJCH Channel 5 Halifax / 
CKLT Channel 9 Saint John (CTV)
9:00 University of the Air
10:00 Children's Special
12:00 Rex Humbard
1:00 Day of Discovery
1:30 Faith and Music
2:00 Oral Roberts
2:30 Garner Ted Armstrong
3:00 Agape
3:30 Norm Perry
4:30 Summer Sports
5:30 Showbiz
6:00 Untamed World
6:30 Question Period
7:00 Festival Plus
7:30 Ryan's Fancy
8:00 Six Million Dollar Man - "Doomsday, and Counting"
9:00 Sonny and Cher
10:00 Kojak - Justice Deferred"
11:00 W-5
12:00 CTV News
12:20 News
12:30 Larry Solway

CBHT Channel 3 Halifax / CBIT Channel 5 Sydney / CBCT Channel 13 Charlottetown (CBC)
9:50 News (CBHT, CBIT only)
10:00 Follyfoot
10:30 Klahanie
11:00 Meeting Place - "Ottawa's Holy Cross Roman Catholic Church Service"
12:00 Living Tomorrow - "Fighting Fungi"
12:15 A Way Out
12:30 Concerning Women
1:00 Romantic Rebellion - "Piranesi (1720-78)"
1:30 Country Canada
2:00 Music to See
2:30 Speaking Out
3:00 Hymn Sing
3:30 Man and His World Grand Prix
5:00 Adventures of Black Beauty
5:30 Musical World
6:00 Walt Disney - "Seems There Was This Moose"
7:00 Beachcombers - "Blackmail"
7:30 Irish Rovers
8:00 Waltons - "The Quilting"
9:00 Olympics: A TV History of the Golden Games
10:00 Tenth Decade - "The Power and the Glory"
11:00 CBC News
11:15 Nation's Business
11:20 News
11:30 Hawaii Five-O

CJBR Channel 3 Rimouski, Quebec (SRC)
10:00 Yogi et Compagnie
10:30 Le Roi Leo
11:00 Le Jour du Seigneur
12:00 Rencontres
12:30 2,000 ans apres Jesus Christ
1:00 La Semaine Verte - "Les Ressources principales de Terre-Neuve"
2:00 D'hier a demain - "Paul Claudel"
3:00 Univers des sports
4:30 L'Heure des quilles
5:30 La Francophonissme
6:00 Second Regard
7:00 Un ete dans le grand nord
7:30 Telejournal
7:35 La Vie qui nous entoure - "Les Observateurs du temps"
8:00 La Petite patrie
8:30 Les Beaux Dimanches
9:00 Les Beaux Dimanches - "Les Jeux Olympiques, reflets de l'histoire: 4e partie"
10:00 Les Beaux Dimanches - "La Bataille de l'eau"
11:00 Les Beaux Dimanches - "Lieder Von Johannes Brahms" 
11:30 Telejournal et sports
12:00 Cinema - Black Out (1970; Marcel Merminod, Lucie Avenay, Marcel Imhoff)

CHSJ (CBAT) Channel 4 Saint John / Channel 7 Moncton (CBC)
7:00 Church Today
7:30 Old-Time Gospel Hour
8:30 Master's Touch
9:00 Jimmy Swaggart
9:30 Rex Humbard
10:30 Don Clowers' Crusade
11:00 Meeting Place - "Ottawa's Holy Cross Roman Catholic Church Service"
12:00 Niven Miller
12:30 Crossroads
1:00 New Life
1:30 Country Canada
2:00 Music to See
2:30 Speaking Out
3:00 Hymn Sing
3:30 Man and His World Grand Prix
5:00 Romantic Rebellion - "Piranesi (1720-78)"
5:30 Gospelaires
6:00 Walt Disney - "Seems There Was This Moose"
7:00 Beachcombers - "Blackmail"
7:30 Irish Rovers
8:00 Waltons - "The Quilting"
9:00 Olympics: A TV History of the Golden Games
10:00 Tenth Decade - "The Power and the Glory"
11:00 CBC News
11:15 Nation's Business
11:20 Final Report
11:35 I Saw That

CBAFT Channel 11 Moncton (SRC)
10:00 Yogi et Compagnie
10:30 Le Roi Leo
11:00 Le Jour du Seigneur
12:00 Rencontres
12:30 Vers l'an 2000
1:00 La Semaine Verte - "Les Ressources principales de Terre-Neuve"
2:00 D'hier a demain - "Paul Claudel"
3:00 Univers des sports
4:30 L'Heure des quilles
5:30 La Francophonissme
6:00 Second Regard
7:00 Un ete dans le grand nord
7:30 Telejournal
7:35 La Vie qui nous entoure - "Les Observateurs du temps"
8:00 La Petite patrie
8:30 Les Beaux Dimanches
9:00 Les Beaux Dimanches - "Les Jeux Olympiques, reflets de l'histoire: 4e partie"
10:00 Les Beaux Dimanches - "La Bataille de l'eau"
11:00 Les Beaux Dimanches - "Lieder Von Johannes Brahms" 
11:30 Telejournal et sports
12:00 Cinema - Black Out (1970; Marcel Merminod, Lucie Avenay, Marcel Imhoff)

CKCD Channel 7 Campbellton / Channel 12 Upsalquitch Lake (CBC, CTV)
10:30 Faith and Music
11:00 Meeting Place - "Ottawa's Holy Cross Roman Catholic Church Service"
12:00 Rex Humbard
1:00 Romantic Rebellion - "Piranesi (1720-78)"
1:30 Country Canada
2:00 Music to See
2:30 Speaking Out
3:00 Hymn Sing
3:30 Man and His World Grand Prix
5:00 Adventures of Black Beauty
5:30 Musical World
6:00 Walt Disney - "Seems There Was This Moose"
7:00 Beachcombers - "Blackmail"
7:30 Irish Rovers
8:00 Waltons - "The Quilting"
9:00 Olympics: A TV History of the Golden Games
10:00 Tenth Decade - "The Power and the Glory"
11:00 CBC News
11:15 Nation's Business
11:20 News
11:30 Ryan's Fancy
12:00 Larry Solway

WLBZ Channel 2 Bangor (NBC)
12:00 Vegetable Soup
12:30 This is the Life
1:00 Religious Town Hall
1:30 Meet the Press
2:00 Movie - Major Dundee (1965; Charlton Heston, Richard Harris, Jim Hutton)
4:30 Wimbledon Tennis
7:00 Porter Wagoner
7:30 NBC News
8:00 Walt Disney - "Seems There Was This Moose"
9:00 Ellery Queen - "The Adventure of the Sunday Punch"
10:00 McMillan and Wife - "The Deadly Cure"
12:00 Maine Edition
12:15 Movie - Adorable Julia (1962; Lilli Palmer, Charles Boyer, Jean Sorel)

WEMT (WVII) Channel 7 Bangor (ABC)
8:30 Liberty Church
9:00 International Voice of Victory
9:30 Pastor Ronnie Libby
10:30 Rex Humbard
11:30 Chaplain of Bourbon Street
12:00 These Are the Days
12:30 Make a Wish
1:00 Directions - "The Years After"
2:00 Curly O'Brien
3:00 Baseball - Detroit @ Boston
5:30 Animal World
6:00 U.S. Summer Olympic Boxing Trials
7:00 Hee-Haw
8:00 Jane Goodall - "The Hyena Story"
9:00 Six Million Dollar Man - "Doomsday, and Counting"
10:00 U.S. Summer Olympic Track and Field Trials
12:00 News
12:15 PTL Club

WAGM Channel 8 Presque Isle (CBS, NBC, ABC)
8:45 James Robinson Presents
9:15 Rex Humbard
10:15 Sacred Heart
10:30 Day of Discovery
11:00 Old-Time Gospel Hour
12:00 Follow-Up
12:30 Face the Nation
1:00 It is Written
1:30 Meet the Press
2:00 Insight
2:30 Water World
3:00 Baseball - Detroit @ Boston
5:30 Golf - Western Open
7:00 Friends of Man
7:30 CBS News
8:00 Walt Disney - "Seems There Was This Moose"
9:00 Bolshoi Ballet: Romeo and Juliet
11:00 To Be Announced
12:00 News
12:15 Sammy and Company

WMEM Channel 10 Presque Isle / WMED Channel 13 Calais (PBS)
5:00 Speaking Freely
6:00 Family at War
7:00 Days of the Eagle
7:30 Crockett's Victory Garden
8:00 Sing, America, Sing
9:00 Nova - "The Case of the Bermuda Triangle"
10:00 Masterpiece Theatre - "Notorious Woman: Pt. 4"
11:00 Rivals of Sherlock Holmes - "Secret of the Fox Hunter"

SATURDAY, JULY 3, 1976

CKCW Channel 2 Moncton, Channel 8 Charlottetown / CJCB Channel 4 Sydney / CJCH Channel 5 Halifax / 
CKLT Channel 9 Saint John (CTV)
8:00 ATV Funtime (includes Spiderman, Rocket Robin Hood, Littlest Hobo, Max the 2000-Year-Old Mouse, etc.)
10:30 Waterville Gang
11:00 Kidstuff
12:00 Let's Go!
12:30 Funtown
1:30 Tree House
2:00 Pink Panther - "Pink Pest Control"/"Tour De Farce"/"Pink-A-Boo"
2:30 Horst Koehler
3:00 Wonders of the Wild
3:30 Red Fisher
4:00 Greening Up
4:30 International Wrestling
5:30 Wide World of Sports
7:00 ATV Weekend News
8:00 Emergency! - "Smoke Eater"
9:00 Movie - Paperback Hero (1973; Keir Dullea, Elizabeth Ashley, John Beck)
11:00 Confrontation
12:00 CTV News
12:20 ATV News
12:30 Larry Solway
1:00 Movie - The Reckoning (1971; Nicol Williamson, Ann Bell, Douglas Wilmer)

CBHT Channel 3 Halifax / CBIT Channel 5 Sydney / CBCT Channel 13 Charlottetown (CBC)
10:00 News (CBHT, CBIT only)
10:10 Flintstone Comedy Hour
11:00 Flaxton Boys
11:30 Klahanie
12:00 Soul Train
1:00 Water World
1:30 Wimbledon Tennis
3:00 CBC Saturday Sports
4:30 Lost Islands
5:00 Welcome Back, Kotter
5:30 CBC News
6:00 Wimbledon Tennis
7:30 Phyllis
8:00 This is the Law
8:30 Fawlty Towers - "The Hotel Inspectors"
9:00 David Copperfield
10:00 City of Angels
11:00 National
11:15 Provincial Affairs (CBHT, CBIT only)
11:15 Film (CBCT only)
11:20 News (CBHT, CBIT only)
11:25 News (CBCT only)
11:30 Movie - The Second Best Secret Agent in the Whole, Wide World (1966; Tom Adams, Karel Stepanek) (CBHT, CBIT only)
11:30 Movie - Where Have All the People Gone? (1974; Peter Graves, George O'Hanlon Jr., Kathleen Quinlan) (CBCT only)

CJBR Channel 3 Rimouski, Quebec (SRC)
10:00 Yogi l'Ours
10:30 Bunny et ses amis (dessins-animes de Sylvestre et Titi)
11:00 Poly a Venise
11:30 Lassie
12:00 Woobinda
12:30 Le Prince Saphir
1:00 Heros du Samedi - "Sports individuels"
2:00 Sportheque - "La Femme aux Olympiques"
3:00 Le XVIIe siecle se retrouve
3:15 Baseball - equipes a communiquer
6:00 Bagatelle
7:00 Fenetre sur le monde
7:30 Telejournal
7:35 Univers inconnus
8:30 Defi
9:00 Cinema - Le Gros Bill (1949; Yves Henry, Ginette Letondal, Maurice Gauvin)
11:00 Ce coin de Terre
11:30 Telejournal et sports
12:00 Cinema - Mission top secret (1968; Patrick O'Neal, Ira Furstenberg, Henry Silva)
1:30 Cinema - Rigoletto (1941; Michel Simon, Maria Mercader and Rossano Brazzi)

CHSJ (CBAT) Channel 4 Saint John / Channel 7 Moncton (CBC)
11:30 Circle Square
12:00 Onedin Line
1:00 Scintillating Science
1:30 Wimbledon Tennis
3:00 CBC Saturday Sports
4:30 Lost Islands
5:00 Welcome Back, Kotter
5:30 Bobby Goldsboro
6:00 Wimbledon Tennis
7:30 Phyllis
8:00 This is the Law
8:30 Fawlty Towers - "The Hotel Inspectors"
9:00 David Copperfield
10:00 City of Angels
11:00 National
11:15 Final Report
11:25 Movie - The Fortune Cookie (1966; Jack Lemmon, Walter Matthau, Ron Rich)

CBAFT Channel 11 Moncton (SRC)
10:00 Yogi l'Ours
10:30 Bunny et ses amis (dessins-animes de Sylvestre et Titi)
11:00 Poly a Venise
11:30 Lassie
12:00 Woobinda
12:30 Le Prince Saphir
1:00 Heros du Samedi - "Sports individuels"
2:00 Sportheque - "La Femme aux Olympiques"
3:00 Le XVIIe siecle se retrouve
3:15 Baseball - equipes a communiquer
6:00 Bagatelle
7:00 Fenetre sur le monde
7:30 Telejournal
7:35 Univers inconnus
8:30 Defi
9:00 Cinema - Le Gros Bill (1949; Yves Henry, Ginette Letondal, Maurice Gauvin)
11:00 Ce coin de Terre
11:30 Telejournal et sports
12:00 Cinema - Mission top secret (1968; Patrick O'Neal, Ira Furstenberg, Henry Silva)

CKCD Channel 7 Campbellton / Channel 12 Upsalquitch Lake (CBC, CTV)
8:00 ATV Funtime (includes Spiderman, Rocket Robin Hood, Littlest Hobo, Max the 2000-Year-Old Mouse, etc.)
10:30 Waterville Gang
11:00 Kidstuff
12:00 Let's Go!
12:30 Funtown
1:30 Wimbledon Tennis
3:00 CBC Saturday Sports
4:30 Lost Islands
5:00 Welcome Back, Kotter
5:30 Festival Plus
6:00 Wimbledon Tennis
7:30 News
8:00 This is the Law
8:30 Fawlty Towers - "The Hotel Inspectors"
9:00 David Copperfield
10:00 City of Angels
11:00 National
11:15 Provincial Affairs
11:20 Norm Perry
11:50 George Hamilton IV
12:20 ATV News
12:30 Larry Solway
1:00 Movie - The Reckoning (1971; Nicol Williamson, Ann Bell, Douglas Wilmer)

WLBZ Channel 2 Bangor (NBC)
9:00 Emergency Plus 4
9:30 Josie and the Pussycats
10:00 Secret Lives of Waldo Kitty
10:30 Pink Panther
11:00 Land of the Lost
11:30 Run, Joe, Run
12:00 Return to the Planet of the Apes
12:30 Westwind
1:00 Jetsons
1:30 Wimbledon Tennis
3:00 Grandstand
3:15 Baseball - teams to be announced
6:00 Wimbledon Tennis
7:30 NBC News
8:00 Wild Kingdom
8:30 New Candid Camera
9:00 Emergency! - "Smoke Eater"
10:00 Inventing of America
12:00 Penobscot Expedition
12:30 Weekend

WEMT (WVII) Channel 7 Bangor (ABC)
8:30 Groovie Goolies
9:00 Hong Kong Phooey
9:30 Tom and Jerry/Grape Ape
10:30 New Adventures of Gilligan
11:00 Super-Friends
12:00 Speed Buggy
12:30 Oddball Couple
1:00 Lost Saucer
1:30 American Bandstand
2:30 Wally's Workshop
3:00 To Be Announced
4:00 Saturday Matinee
6:00 Wide World of Sports
7:30 ABC News
8:00 Dawn Student Bible Series
8:30 James Robinson Presents
9:00 This is Baseball
9:30 Baseball - Boston @ Milwaukee
12:00 Stacey's Country Jamboree

WAGM Channel 8 Presque Isle (CBS, NBC, ABC)
9:00 Pebbles and Bamm-Bamm
9:30 Bugs Bunny/Road Runner Hour
10:30 Scooby-Doo
11:00 Shazam!/Isis
12:00 Far-Out Space Nuts
12:30 Ghost-Busters
1:00 Valley of the Dinosaurs
1:30 Fat Albert and the Cosby Kids
2:00 Children's Film Festival - "Where's Johnny?"
3:00 Grandstand
3:15 Baseball - teams to be announced
6:00 Wide World of Sports
7:30 CBS News
8:00 Lawrence Welk
9:00 Movie - Huckleberry Finn (1975; Ron Howard, Don Most, Antonio Fargas)
10:30 Movie - Man Without a Country (1973; Cliff Robertson, Beau Bridges, Peter Strauss)
12:00 News
12:15 To Be Announced
12:30 Weekend

WMEM Channel 10 Presque Isle / WMED Channel 13 Calais (PBS)
5:00 Sesame Street
6:00 Olympiad
7:00 Up Country
7:30 Consumer Survival Kit
8:00 Wall $treet Week
8:30 Evening at Symphony
10:00 Good-Bye, America
10:30 Piccadilly Circus
11:30 In Performance at Wolftrap

SUNDAY, JULY 4, 1976

CKCW Channel 2 Moncton, Channel 8 Charlottetown / CJCB Channel 4 Sydney / CJCH Channel 5 Halifax / 
CKLT Channel 9 Saint John (CTV)
9:00 University of the Air
10:00 Children's Special
12:00 Rex Humbard
1:00 Day of Discovery
1:30 Faith and Music
2:00 Oral Roberts
2:30 Garner Ted Armstrong
3:00 Agape
3:30 Norm Perry
4:30 Summer Sports
5:30 Showbiz
6:00 Untamed World - "Continental Survivors"
6:30 Question Period
7:00 Festival Plus
7:30 Ryan's Fancy
8:00 And Now... the Bay City Rollers
9:00 Sonny and Cher
10:00 Kojak - "Bad Dude"
11:00 Russian-German War - "Politics of Fear"
12:00 CTV News
12:20 News
12:30 Larry Solway

CBHT Channel 3 Halifax / CBIT Channel 5 Sydney / CBCT Channel 13 Charlottetown (CBC)
9:50 News (CBHT, CBIT only)
10:00 Follyfoot
10:30 Klahanie
11:00 Meeting Place - "Serenity and Friendship in the Midst of War"
12:00 Living Tomorrow
12:15 A Way Out
12:30 Concerning Women - "Women in Music"
1:00 Romantic Rebellion - "William Blake (1757-1827)"
1:30 Canadian Olympic Canoeing Trials
3:00 Operation: Sail
4:00 Country Canada - "The U.S. Food Machine"
4:30 Speaking Out
5:00 Adventures of Black Beauty - "Lost: Pt. 1"
5:30 Access - "The Canadian Council For Children and Youth"
6:00 Walt Disney - "Goofing Around With Donald Duck"
7:00 Beachcombers - "A Rover's Dream"
7:30 Irish Rovers
8:00 Waltons - "The Wingwalker"
9:00 Upstairs, Downstairs - "Word of Honour"
10:00 Royal Visit Highlights
11:00 CBC News
11:15 Nation's Business
11:20 News
11:30 Hawaii Five-O

CJBR Channel 3 Rimouski, Quebec (SRC)
10:00 Yogi et Compagnie
10:30 Le Roi Leo
11:00 Le Jour du Seigneur
12:00 Consecration de la basilique de Ste.-Anne-de-Beaupre
12:30 2,000 ans apres Jesus Christ
1:00 La Semaine Verte
2:00 D'hier a demain - "Mon ami, Henry Miller: 1e partie"
3:00 Univers des sports
4:30 L'Heure des quilles
5:30 La Francophonissme
6:00 Second Regard
7:00 Un ete dans le grand nord
7:30 Telejournal
7:35 La Vie qui nous entoure - "Les Vainqueurs"
8:00 La Petite patrie
8:30 Les Beaux Dimanches
9:00 Les Beaux Dimanches - "Les Jeux Olympiques, reflets de l'histoire: 5e partie"
10:00 Les Beaux Dimanches
11:00 Les Beaux Dimanches - "Les Metiers traditionnels du Quebec" 
11:30 Telejournal et sports
12:00 Cinema - Le Greve (1925; Grigori Aleksandrov, Aleksandr Antonov, Mikhail Gomorov)

CHSJ (CBAT) Channel 4 Saint John / Channel 7 Moncton (CBC)
7:00 Church Today
7:30 Old-Time Gospel Hour
8:30 Master's Touch
9:00 Jimmy Swaggart
9:30 Rex Humbard
10:30 Don Clowers' Crusade
11:00 Meeting Place - "Serenity and Friendship in the Midst of War"
12:00 Niven Miller
12:30 Crossroads
1:00 New Life
1:30 Canadian Olympic Canoeing Trials
3:00 Operation: Sail
4:00 Country Canada - "The U.S. Food Machine"
4:30 Speaking Out
5:00 Romantic Rebellion - "William Blake (1757-1827)"
5:30 Gospelaires
6:00 Walt Disney - "Goofing Around With Donald Duck"
7:00 Beachcombers - "A Rover's Dream"
7:30 Irish Rovers
8:00 Waltons - "The Wingwalker"
9:00 Upstairs, Downstairs - "Word of Honour"
10:00 Royal Visit Highlights
11:00 CBC News
11:15 Nation's Business
11:20 Final Report
11:35 I Saw That

CBAFT Channel 11 Moncton (SRC)
10:00 Yogi et Compagnie
10:30 Le Roi Leo
11:00 Le Jour du Seigneur
12:00 Rencontres
12:30 Vers l'an 2000
1:00 La Semaine Verte
2:00 D'hier a demain - "Mon ami, Henry Miller: 1e partie"
3:00 Univers des sports
4:30 L'Heure des quilles
5:30 La Francophonissme
6:00 Second Regard
7:00 Un ete dans le grand nord
7:30 Telejournal
7:35 La Vie qui nous entoure - "Les Vainqueurs"
8:00 La Petite patrie
8:30 Les Beaux Dimanches
9:00 Les Beaux Dimanches - "Les Jeux Olympiques, reflets de l'histoire: 5e partie"
10:00 Les Beaux Dimanches
11:00 Les Beaux Dimanches - "Les Metiers traditionnels du Quebec" 
11:30 Telejournal et sports
12:00 Cinema - Le Greve (1925; Grigori Aleksandrov, Aleksandr Antonov, Mikhail Gomorov)

CKCD Channel 7 Campbellton / Channel 12 Upsalquitch Lake (CBC, CTV)
10:30 Faith and Music
11:00 Meeting Place - "Serenity and Friendship in the Midst of War"
12:00 Rex Humbard
1:00 Romantic Rebellion - "William Blake (1757-1827)"
1:30 Canadian Olympic Canoeing Trials
3:00 Operation: Sail
4:00 Country Canada - "The U.S. Food Machine"
4:30 Speaking Out
5:00 Adventures of Black Beauty - "Lost: Pt. 1"
5:30 Access - "The Canadian Council For Children and Youth"
6:00 Walt Disney - "Goofing Around With Donald Duck"
7:00 Beachcombers - "A Rover's Dream"
7:30 Irish Rovers
8:00 Waltons - "The Wingwalker"
9:00 Upstairs, Downstairs - "Word of Honour"
10:00 Royal Visit Highlights
11:00 CBC News
11:15 Nation's Business
11:20 News
11:30 Ryan's Fancy
12:00 Larry Solway

WLBZ Channel 2 Bangor (NBC)
9:00 Glorious Fourth
12:00 Glorious Fourth
1:00 Meet the Press (hour-long special)
2:00 Glorious Fourth
7:00 The Night Portland Burned
7:30 NBC News
8:00 Happy Birthday, America
9:30 Bob Hope Bicentennial Special
11:00 Best of the Fourth
12:00 Maine Edition
12:15 Tangents

WEMT (WVII) Channel 7 Bangor (ABC)
8:30 Liberty Church
9:00 International Voice of Victory
9:30 Pastor Ronnie Libby
10:30 Rex Humbard
11:30 ABC Goes to the Great American Birthday Party
12:30 Make a Wish
1:00 Issues and Answers
1:30 Curly O'Brien
2:30 ABC Goes to the Great American Birthday Party
3:30 Baseball - Boston @ Milwaukee
6:00 World Invitational Tennis Classic (joined in progress after Baseball)
7:00 Hogan's Heroes
7:30 I Dream of Jeannie
8:00 American Idea: The Glory Road West
9:00 Movie - The New Land (1972; Max Von Sydow, Liv Ullmann, Eddie Axberg)
11:00 ABC News Review of the Day's Activities
12:00 News
12:15 PTL Club

WAGM Channel 8 Presque Isle (CBS, NBC, ABC)
8:45 James Robinson Presents
9:15 Rex Humbard
10:15 Sacred Heart
10:30 Day of Discovery
11:00 Old-Time Gospel Hour
12:00 In Celebration of Us
7:00 Friends of Man
7:30 CBS News
8:00 In Celebration of Us
12:00 News
12:15 CBS News

WMEM Channel 10 Presque Isle / WMED Channel 13 Calais (PBS)
4:30 America, America, America
6:00 Family at War
7:00 To Be Announced
7:30 Crockett's Victory Garden
8:00 Rivals of Sherlock Holmes
9:00 Evening at Pops
10:00 Masterpiece Theatre - "Notorious Woman: Pt. 5"
11:00 Hello, Dali
12:00 Video and Television Review

THURSDAY, JULY 8, 1976

CKCW Channel 2 Moncton, Channel 8 Charlottetown / CJCB Channel 4 Sydney / CJCH Channel 5 Halifax / 
CKLT Channel 9 Saint John (CTV)
7:00 University of the Air
7:30 Trouble With Tracy
8:00 Canada A.M.
10:00 Romper Room
10:30 Kareen's Yoga
11:00 Definition
11:30 It's Your Move
12:00 Pink Panther - "Pink Sphinx"/"Cock-A-Doodle Deux-Deux"/"The Pink Phink"
12:30 Flintstones - "No Help Wanted" 
1:00 Movie - Four Bullets For Joe (1964; Paul Piaget, Fernando Casanova, Liz Poitel)
2:30 Women's Show (CKCW, CKLT only)
2:30 In Conversation (CJCB, CJCH only)
3:00 Celebrity Dominoes
3:30 What's the Good Word?
4:00 Another World
5:00 Gilligan's Island
5:30 Joyce Davidson
6:00 ATV News
6:30 Price is Right
7:00 Doc
7:30 Bob Newhart
8:00 Viva Valdez
8:30 Excuse My French
9:00 Streets of San Francisco - "Superstar"
10:00 The Practice
10:30 Maclear
11:00 Harry O - "The Victim"
12:00 CTV News
12:20 ATV News
12:30 Larry Solway

CBHT Channel 3 Halifax / CBIT Channel 5 Sydney / CBCT Channel 13 Charlottetown (CBC)
9:30 Mr. Piper
10:00 Mon Ami
10:15 Friendly Giant
10:30 Mr. Dressup
11:00 Sesame Street
12:00 Summer '76
12:55 CBC News
1:00 My Country
1:30 Any Woman Can Fix it
2:00 All in the Family
2:30 Take 30
3:00 Celebrity Cooks
3:30 Edge of Night
4:00 Forest Rangers
4:30 Mr. Dressup
5:00 It's Your Choice
5:30 Partridge Family
6:00 A Summer's Day (CBHT, CBIT only)
6:00 News (CBCT only)
6:30 Sergeant Bilko
7:00 Ian McLean
7:30 Where the Sky Begins
8:00 Performance - "Welcome, Stranger"
9:00 Our Fellow Americans
9:30 Points East, Points West
10:00 America - "Gone West"
11:00 National
11:20 Special Assignment
11:30 News
11:45 Movie - Girl in 313 (1940; Florence Rice, Kent Taylor, Lionel Atwill) (CBHT, CBIT only)
11:45 Movie - War Gods of the Deep (1965; Vincent Price, Tab Hunter, David Tomlinson) (CBCT only)

CJBR Channel 3 Rimouski, Quebec (SRC)
11:15 En Mouvement
11:30 Fablio le magicien
11:45 La Souris verte
12:00 Conseil-express
12:30 Le Comportement animal - "Au pays des lotus"
1:00 Francis au pays des fauves
1:30 Mon pays, mes amours
2:00 Sur des roulettes
2:30 Nouvelles
2:35 Reseau Soleil - "L'Universite du troisieme age"
3:30 Cinema - Mon cure chez les pauvres (1956; Yves Deniaud, Arletty, Raymond Bussieres)
5:00 Sesame
5:30 Pirate Maboule
6:00 L'Odyssee de l'equipe Cousteau - "Les Requins dormeurs du Yucatan"
7:00 Ce Soir
7:30 Nouvelles
8:00 Symphorien
8:30 Arsene Lupin
9:30 Cinema - Bingo (1974; Rejean Guenette, Anne-Marie Provencher, Claude Michaud)
11:30 Telejournal et sports
12:00 Jason King
1:00 Cinema - Le Temps de mourir (1970; Anna Karina, Bruno Cremer, Jean Rochefort)

CHSJ (CBAT) Channel 4 Saint John / Channel 7 Moncton (CBC)
9:00 Ed Allen Time
9:30 Mr. Piper
10:00 Mon Ami
10:15 Friendly Giant
10:30 Mr. Dressup
11:00 Sesame Street
12:00 Summer '76
12:55 News
1:00 Mike Douglas
2:30 Take 30
3:00 Celebrity Cooks
3:30 Edge of Night
4:00 Forest Rangers
4:30 Mr. Dressup
5:00 It's Your Choice
5:30 Hollywood Squares
6:00 News
6:30 Rockford Files
7:30 Match Game
8:00 Julie Andrews Special
9:00 Movie - Rage (1966; Glenn Ford, Stella Stevens, David Reynoso)
11:00 National
11:20 Final Report
11:35 I Saw That
12:00 Merv Griffin (with guests Anthony Newley and Roger Moore)
1:00 Stanley Baxter Special

CBAFT Channel 11 Moncton (SRC)
11:15 En Mouvement
11:30 Fablio le magicien
11:45 La Souris verte
12:00 Conseil-express
12:30 Le Comportement animal - "Au pays des lotus"
1:00 Francis au pays des fauves
1:30 Mon pays, mes amours
2:00 Sur des roulettes
2:30 Nouvelles
2:35 Reseau Soleil - "L'Universite du troisieme age"
3:30 Cinema - Mon cure chez les pauvres (1956; Yves Deniaud, Arletty, Raymond Bussieres)
5:00 Sesame
5:30 Pirate Maboule
6:00 L'Odyssee de l'equipe Cousteau - "Les Requins dormeurs du Yucatan"
7:00 Ce Soir
7:30 Dossiers - "Question de vie ou de mort: 3e partie"
8:00 Par 27
8:30 Arsene Lupin
9:30 Cinema - Bingo (1974; Rejean Guenette, Anne-Marie Provencher, Claude Michaud)
11:30 Telejournal et sports
12:00 Jason King
1:00 Cinema - Le Temps de mourir (1970; Anna Karina, Bruno Cremer, Jean Rochefort)

CKCD Channel 7 Campbellton / Channel 12 Upsalquitch Lake (CBC, CTV)
8:00 Canada A.M.
10:00 Mon Ami
10:15 Friendly Giant
10:30 Mr. Dressup
11:00 Sesame Street
12:00 Summer '76
12:55 CBC News
1:00 Movie - Four Bullets For Joe (1964; Paul Piaget, Fernando Casanova, Liz Poitel)
2:30 Take 30
3:00 Celebrity Cooks
3:30 Edge of Night
4:00 Forest Rangers
4:30 Mr. Dressup
5:00 It's Your Choice
5:30 Joyce Davidson
6:00 ATV News
6:30 Price is Right
7:00 Doc
7:30 Where the Sky Begins
8:00 Performance - "Welcome, Stranger"
9:00 Our Fellow Americans
9:30 Points East, Points West
10:00 America - "Gone West"
11:00 National
11:20 Special Assignment
11:30 News
11:35 Rich Little

WLBZ Channel 2 Bangor (NBC)
7:35 Farm Programme
7:40 First Radio Parish Church
7:45 Today in Maine
8:00 Today
10:00 My Backyard
10:30 Dialing For Dollars
11:00 Sanford and Son
11:30 Celebrity Sweepstakes
12:00 Wheel of Fortune
12:30 Hollywood Squares
1:00 Fun Factory
1:30 Gong Show
2:00 See the U.S.A.
2:30 Days of Our Lives
3:30 Doctors
4:00 Another World
5:00 Somerset
5:30 Brady Bunch
6:00 Bonanza
7:00 News
7:30 NBC News
8:00 Ironside
9:00 Secrets of the African Baobab
10:00 Movie - Good-Bye Again (1961; Ingrid Bergman, Yves Montand, Anthony Perkins)
12:00 News
12:30 Tonight Show (with guests Tom Dreezen, Bob Dotzauer, and George Peppard)

WVII Channel 7 Bangor (ABC)
11:00 PTL Club
1:00 Let's Make a Deal
1:30 All My Children
2:00 Ryan's Hope
2:30 Rhyme and Reason
3:00 $20,000 Pyramid
3:30 Break the Bank
4:00 General Hospital
4:30 One Life to Live
5:00 Edge of Night
5:30 Happy Days
6:00 Mod Squad
7:00 News
7:30 ABC News
8:00 I Dream of Jeannie
8:30 Soul's Harbour
9:00 Welcome Back, Kotter
9:30 Barney Miller - "The Kid"
10:00 Streets of San Francisco - "Superstar"
11:00 Harry O - "The Victim"
12:00 News
12:30 Mannix - "To Catch a Rabbit"
1:30 Magician - "The Illusion of the Fatal Arrow"

WAGM Channel 8 Presque Isle (CBS, NBC, ABC)
8:00 Today
10:00 Captain Kangaroo
11:00 Price is Right
12:00 Gambit
12:30 Love of Life
1:00 Young and the Restless
1:30 Search For Tomorrow
2:00 Ryan's Hope
2:30 As the World Turns
3:30 Guiding Light
4:00 All in the Family
4:30 Match Game
5:00 Edge of Night
5:30 Mike Douglas
7:00 News
7:30 CBS News
8:00 To Tell the Truth
8:30 Nashville Music
9:00 Waltons - "The Marathon"
10:00 Hawaii Five-O - "The Capsule Kidnapping"
11:00 Barnaby Jones - "Blood Relations"
12:00 News
12:30 Movie - Willard (1971; Bruce Davison, Elsa Lanchester, Sondra Locke)

WMEM Channel 10 Presque Isle / WMED Channel 13 Calais (PBS)
5:00 Mister Rogers
5:30 Sesame Street
6:30 Electric Company
7:00 Zoom
7:30 Food Preserving
8:00 Thursday Night
8:30 Robert MacNeil Report
9:00 Upstairs, Downstairs
10:00 Olympiad - "The Incredible Five"
11:00 Mark of Jazz
11:30 Monty Python's Flying Circus
12:00 ABC News (WMEM only)

FRIDAY, JULY 9, 1976

CKCW Channel 2 Moncton, Channel 8 Charlottetown / CJCB Channel 4 Sydney / CJCH Channel 5 Halifax / 
CKLT Channel 9 Saint John (CTV)
7:00 University of the Air
7:30 Trouble With Tracy
8:00 Canada A.M.
10:00 Romper Room
10:30 Kareen's Yoga
11:00 Definition
11:30 It's Your Move
12:00 Pink Panther - "Pink of the Litter"/"The Great DeGaulle Stone Operation"/"Shocking Pink"
12:30 Flintstones - "The Split Personality"
1:00 Movie - The Horizontal Lieutenant (1962; Jim Hutton, Paula Prentiss, Jack Carter)
2:30 Women's Show (CKCW, CKLT only)
2:30 In Conversation (CJCB, CJCH only)
3:00 Celebrity Dominoes
3:30 What's the Good Word?
4:00 Another World
5:00 Gilligan's Island
5:30 Joyce Davidson
6:00 ATV News
6:30 Price is Right
7:00 Rolf Harris
7:30 Bobby Vinton
8:00 Sanford and Son
8:30 McMillan and Wife - "Greed"
10:30 Grand Old Country
11:00 Kojak
12:00 CTV News
12:20 News
12:30 Larry Solway
1:00 Movie - The Hard Ride (1971; Robert Fuller, Sherry Bain, Tony Russel)

CBHT Channel 3 Halifax / CBIT Channel 5 Sydney / CBCT Channel 13 Charlottetown (CBC)
9:20 News (CBHT, CBIT only)
9:30 Summer Schools
10:00 Mon Ami
10:15 Friendly Giant
10:30 Mr. Dressup
11:00 Sesame Street
12:00 Summer '76
12:55 CBC News
1:00 My Country
1:30 Any Woman Can Fix it
2:00 All in the Family
2:30 Take 30
3:00 Celebrity Cooks
3:30 Edge of Night
4:00 Forest Rangers
4:30 Mon Ami
4:45 Friendly Giant
5:00 It's Your Choice
5:30 Partridge Family
6:00 A Summer Day (CBHT, CBCT only)
6:00 News (CBCT only)
6:30 Phil Silvers
7:00 Portraits
7:30 Mr. Chips
8:00 Mary Tyler Moore
8:30 M*A*S*H
9:00 Sunshine Hour
10:00 Police Story - "Breaking Point"
11:00 National
11:20 Night Report (CBHT, CBIT only)
11:20 News (CBCT only)
11:30 Movie - Dr. Jekyll and Mr. Hyde (1941; Spencer Tracy, Ingrid Bergman, Lana Turner)

CJBR Channel 3 Rimouski, Quebec (SRC)
11:15 En Mouvement
11:30 Saturnin
11:45 La Souris verte
12:00 Conseil-express
12:30 Le Monde a la caricature - "Le Rire"
1:00 Un enfant parmi tant d'autres
1:30 Le Vieux Montreal - "Rue St.-Paul"
2:00 Sur des roulettes
2:30 Telejournal
2:35 Reseau Soleil
3:30 Presence des extra-terrestres (1970; Harald Reini)
5:00 Sesame
5:30 Cinema - Le Mystere Andromede (premiere partie) (1971; James Olson, Arthur Hill, David Wayne)
7:00 Ce Soir
7:30 Nouvelles
8:00 Encore debout
8:30 Marcus Welby, M.D.
9:30 Lucien Lewen
10:30 Tu as vu ce qu'il a dit
11:15 Calanques
11:30 Telejournal et sports
12:00 Cinema - Luke la main froide (1967; Paul Newman, George Kennedy, Strother Martin)
2:00 Cinema - La Prisonniere (1968; Laurent Terzieff, Elisabeth Wiener, Bernard Fresson)

CHSJ (CBAT) Channel 4 Saint John / Channel 7 Moncton (CBC)
9:00 Ed Allen Time
9:30 Summer Schools
10:00 Mon Ami
10:15 Friendly Giant
10:30 Mr. Dressup
11:00 Sesame Street
12:00 Summer '76
12:55 News
1:00 Mike Douglas
2:30 Take 30
3:00 Celebrity Cooks
3:30 Edge of Night
4:00 Forest Rangers
4:30 Mon Ami
4:45 Friendly Giant
5:00 It's Your Choice
5:30 Hollywood Squares
6:00 News
6:30 Space: 1999
7:30 Match Game
8:00 Mary Tyler Moore
8:30 M*A*S*H
9:00 Sunshine Hour
10:00 Police Story - "Breaking Point"
11:00 National
11:20 News
11:30 I Saw That
12:00 Merv Griffin (with guests Arthur Godfrey and Claude Akins)
1:00 Movie - Glory Guys (1965; Tom Tryon, Harve Presnell, Senta Berger)

CBAFT Channel 11 Moncton (SRC)
11:15 En Mouvement
11:30 Saturnin
11:45 La Souris verte
12:00 Conseil-express
12:30 Le Monde a la caricature - "Le Rire"
1:00 Un enfant parmi tant d'autres
1:30 Le Vieux Montreal - "Rue St.-Paul"
2:00 Sur des roulettes
2:30 Telejournal
2:35 Reseau Soleil
3:30 Presence des extra-terrestres (1970; Harald Reini)
5:00 Sesame
5:30 Cinema - Le Mystere Andromede (premiere partie) (1971; James Olson, Arthur Hill, David Wayne)
7:00 Ce Soir
7:30 Dossiers - "Question de vie ou de mort: 4e partie"
8:00 Encore debout
8:30 Marcus Welby, M.D.
9:30 Lucien Lewen
10:30 A Communiquer
11:30 Telejournal et sports
12:00 Cinema - Luke la main froide (1967; Paul Newman, George Kennedy, Strother Martin)

CKCD Channel 7 Campbellton / Channel 12 Upsalquitch Lake (CBC, CTV)
8:00 Canada A.M.
10:00 Mon Ami
10:15 Friendly Giant
10:30 Mr. Dressup
11:00 Sesame Street
12:00 Summer '76
12:55 CBC News
1:00 Movie - The Horizontal Lieutenant (1962; Jim Hutton, Paula Prentiss, Jack Carter)
2:30 Take 30
3:00 Celebrity Cooks
3:30 Edge of Night
4:00 Forest Rangers
4:30 Mon Ami
4:45 Friendly Giant
5:00 It's Your Choice
5:30 Joyce Davidson
6:00 ATV News
6:30 Price is Right
7:00 Rolf Harris
7:30 Bobby Vinton
8:00 Mary Tyler Moore
8:30 M*A*S*H
9:00 Sunshine Hour
10:00 Lawrence Welk
11:00 National
11:20 News
11:30 Cannon
12:30 Larry Solway
1:00 Movie - The Hard Ride (1971; Robert Fuller, Sherry Bain, Tony Russel)

WLBZ Channel 2 Bangor (NBC)
7:35 Farm Programme
7:40 First Radio Parish Church
7:45 Today in Maine
8:00 Today
10:00 My Backyard
10:30 Dialing For Dollars
11:00 Sanford and Son
11:30 Celebrity Sweepstakes
12:00 Wheel of Fortune
12:30 Hollywood Squares
1:00 Fun Factory
1:30 Gong Show
2:00 See the U.S.A.
2:30 Days of Our Lives
3:30 Doctors
4:00 Another World
5:00 Somerset
5:30 Movie - Tarzan and the Slave Girl (1950; Lex Barker, Vanessa Brown, Robert Alda)
7:00 News
7:30 NBC News
8:00 Ironside
9:00 Sanford and Son - "Fred Sanford Has a Baby"
9:30 The Practice - "The Down Payment"
10:00 Rockford Files - "Where's Houston"
11:00 Police Story - "Breaking Point"
12:00 News
12:30 Tonight Show

WVII Channel 7 Bangor (ABC)
11:00 PTL Club
1:00 Let's Make a Deal
1:30 All My Children
2:00 Ryan's Hope
2:30 Rhyme and Reason
3:00 $20,000 Pyramid
3:30 Break the Bank
4:00 General Hospital
4:30 One Life to Live
5:00 Edge of Night
5:30 Happy Days
6:00 Mod Squad
7:00 News
7:30 ABC News
8:00 I Dream of Jeannie
8:30 Match Game
9:00 Donny and Marie (with guests Hal Linden, Karen Valentine, Robert Hegyes, and Ron Palillo)
10:00 Movie - Waterloo (1971; Rod Steiger, Christopher Plummer, Gianni Garko)
12:00 News
12:30 Rookies - "A Deadly Cage"

WAGM Channel 8 Presque Isle (CBS, NBC, ABC)
8:00 Today
10:00 Captain Kangaroo
11:00 Price is Right
12:00 Gambit
12:30 Love of Life
1:00 Young and the Restless
1:30 Search For Tomorrow
2:00 Ryan's Hope
2:30 As the World Turns
3:30 Guiding Light
4:00 All in the Family
4:30 Match Game
5:00 Edge of Night
5:30 Mike Douglas
7:00 News
7:30 CBS News
8:00 To Tell the Truth
8:30 Space: 1999
9:30 The Practice - "The Down Payment"
10:00 Rockford Files - "Where's Houston"
11:00 Police Story - "Breaking Point"
12:00 News
12:30 Movie - Who's Minding the Store? (1963; Jerry Lewis, Jill St. John, Ray Walston)

WMEM Channel 10 Presque Isle / WMED Channel 13 Calais (PBS)
5:00 Mister Rogers
5:30 Sesame Street
6:30 Electric Company
7:00 Hodgepodge Lodge
7:30 Beginning to Sew
8:00 Up Country
8:30 Robert MacNeil Report
9:00 Washington Week in Review
9:30 Wall $treet Week
10:00 U.S.A.: People and Politics
11:00 Masterpiece Theatre - "Notorious Woman: Pt. 5"
12:00 ABC News (WMEM only)

SATURDAY, JULY 10, 1976

CKCW Channel 2 Moncton, Channel 8 Charlottetown / CJCB Channel 4 Sydney / CJCH Channel 5 Halifax / 
CKLT Channel 9 Saint John (CTV)
8:00 ATV Funtime (includes Spiderman, Rocket Robin Hood, Littlest Hobo, Max the 2000-Year-Old Mouse, etc.)
10:30 Waterville Gang
11:00 Kidstuff
12:00 Let's Go!
12:30 Funtown
1:30 Tree House
2:00 Pink Panther - "Pink Valiant"/"Le Quiet Squad"/"The Hand is Pinker Than the Eye"
2:30 Horst Koehler
3:00 Wonders of the Wild
3:30 Red Fisher
4:00 Greening Up
4:30 International Wrestling
5:30 Golf - CPGA Championship
7:00 ATV Weekend News
8:00 Emergency! - "Involvement"
9:00 Movie - The Pyx (1973; Karen Black, Christopher Plummer, Donald Pilon)
11:15 Confrontation
12:15 CTV News
12:35 ATV News
12:45 Larry Solway
1:15 Movie - Summertree (1971; Michael Douglas, Jack Warden, Brenda Vaccaro)

CBHT Channel 3 Halifax / CBIT Channel 5 Sydney / CBCT Channel 13 Charlottetown (CBC)
10:00 News (CBHT, CBIT only)
10:10 Flintstone Comedy Hour
11:00 Flaxton Boys
11:30 Klahanie
12:00 Soul Train
1:00 Water World
1:30 To Be Announced (CBHT, CBIT only)
1:30 Charcoal Chefs (CBCT only)
2:00 CBC Saturday Sports
3:00 Lost Islands
3:30 Welcome Back, Kotter
4:00 Best of Bob McLean
4:30 Wildlife Cinema
5:00 CBC News
5:30 Golf - British Open
7:30 Phyllis
8:00 This is the Law
8:30 Fawlty Towers - "Gourmet Night"
9:00 David Copperfield
10:00 City of Angels
11:00 National
11:15 News (CBHT, CBIT only)
11:15 Film (CBCT only)
11:25 News (CBCT only)
11:30 Movie - Hit Lady (1974; Yvette Mimieux, Joseph Campanella, Clu Gulager) (CBHT, CBIT only)
11:30 Movie - Jane Eyre (1944; Orson Welles, Joan Fontaine, Margaret O'Brien) (CBCT only)

CJBR Channel 3 Rimouski, Quebec (SRC)
10:00 Yogi l'Ours
10:30 Bunny et ses amis (dessins-animes de Sylvestre et Titi)
11:00 Poly a Venise
11:30 Lassie
12:00 Woobinda
12:30 Le Prince Saphir
1:00 Heros du Samedi - "Sports d'equipe"
2:00 Sportheque - "Les Presidents de C.I.O."
3:00 Le XVIIe siecle se retrouve
3:15 Baseball - Pittsburgh @ Cincinnati
6:00 Bagatelle
7:00 Fenetre sur le monde
7:30 Telejournal
7:35 Univers inconnus
8:30 Defi
9:00 Cinema - Le Cure du village (1949; Ovila Legare, Paul Guevremont, Lise Roy)
11:00 Ce coin de terre
11:30 Telejournal et sports
12:00 Cinema - Elle cause plus... elle flingue (1972; Annie Girardot, Bernard Blier, Maurice Biraud)
1:30 Cinema - Le Grand Bluff (1957; Eddie Constantine, Dominique Wilms, Mireille Granelli)

CHSJ (CBAT) Channel 4 Saint John / Channel 7 Moncton (CBC)
12:00 Circle Square
12:30 Onedin Line
1:30 Scintillating Science
2:00 CBC Saturday Sports
3:00 Lost Islands
3:30 Welcome Back, Kotter
4:00 Best of Bob McLean
4:30 Klahanie
5:00 Bobby Goldsboro
5:30 Golf - British Open
7:30 Phyllis
8:00 This is the Law
8:30 Fawlty Towers - "Gourmet Night"
9:00 David Copperfield
10:00 City of Angels
11:00 National
11:15 Final Report
11:25 Movie - Hour of the Gun (1967; James Garner, Jason Robards, Robert Ryan)

CBAFT Channel 11 Moncton (SRC)
10:00 Yogi l'Ours
10:30 Bunny et ses amis (dessins-animes de Sylvestre et Titi)
11:00 Poly a Venise
11:30 Lassie
12:00 Woobinda
12:30 Le Prince Saphir
1:00 Heros du Samedi - "Sports d'equipe"
2:00 Sportheque - "Les Presidents de C.I.O."
3:00 Le XVIIe siecle se retrouve
3:15 Baseball - Pittsburgh @ Cincinnati
6:00 Bagatelle
7:00 Fenetre sur le monde
7:30 Telejournal
7:35 Univers inconnus
8:30 Defi
9:00 Cinema - Le Cure du village (1949; Ovila Legare, Paul Guevremont, Lise Roy)
11:00 Ce coin de terre
11:30 Telejournal et sports
12:00 Cinema - Elle cause plus... elle flingue (1972; Annie Girardot, Bernard Blier, Maurice Biraud)

CKCD Channel 7 Campbellton / Channel 12 Upsalquitch Lake (CBC, CTV)
8:00 ATV Funtime (includes Spiderman, Rocket Robin Hood, Littlest Hobo, Max the 2000-Year-Old Mouse, etc.)
10:30 Waterville Gang
11:00 Kidstuff
12:00 Let's Go!
12:30 Funtown
1:30 Tree House
2:00 CFL Preview 
3:00 Lost Islands
3:30 Welcome Back, Kotter
4:00 Best of Bob McLean
4:30 Red Fisher
5:00 Festival Plus
5:30 Golf - British Open
7:30 News
8:00 This is the Law
8:30 Fawlty Towers - "Gourmet Night"
9:00 David Copperfield
10:00 City of Angels
11:00 National
11:15 Norm Perry
12:10 George Hamilton IV
12:35 ATV News
12:45 Larry Solway
1:15 Movie - Summertree (1971; Michael Douglas, Jack Warden, Brenda Vaccaro)

WLBZ Channel 2 Bangor (NBC)
9:00 Emergency Plus 4
9:30 Josie and the Pussycats
10:00 Secret Lives of Waldo Kitty
10:30 Pink Panther
11:00 Land of the Lost
11:30 Run, Joe, Run
12:00 Return to the Planet of the Apes
12:30 Westwind
1:00 Jetsons
1:30 Go, U.S.A.!
2:00 Bonanza
3:00 Grandstand
3:15 Baseball - Pittsburgh @ Cincinnati
6:00 Gilligan's Island
6:30 Freedom is
7:00 All Aboard America
7:30 NBC News
8:00 Wild Kingdom
8:30 New Candid Camera
9:00 Emergency! - "Involvement"
10:00 Movie - The Lives of Jenny Dolan (1975; Shirley Jones, Stephen Boyd, Lynn Carlin)
12:00 Irish Rovers
12:30 World Team Tennis - East Vs. West All-Star Match

WEMT (WVII) Channel 7 Bangor (ABC)
8:30 Groovie Goolies
9:00 Hong Kong Phooey
9:30 Tom and Jerry/Grape Ape
10:30 New Adventures of Gilligan
11:00 Super-Friends
12:00 Speed Buggy
12:30 Oddball Couple
1:00 Lost Saucer
1:30 American Bandstand
2:30 This is Baseball
3:00 Baseball - Minnesota @ Boston
5:30 Golf - British Open
7:30 All-Star Wrestling
8:30 James Robinson Presents
9:00 Movie - Friendly Persuasion (1956; Gary Cooper, Dorothy McGuire, Anthony Perkins)
11:00 Bert D'Angelo, Superstar - "The Serpent's Tooth"
12:00 Stacey's Country Jamboree

WAGM Channel 8 Presque Isle (CBS, NBC, ABC)
9:00 Pebbles and Bamm-Bamm
9:30 Bugs Bunny/Road Runner Hour
10:30 Scooby-Doo
11:00 Shazam!/Isis
12:00 Far-Out Space Nuts
12:30 Ghost-Busters
1:00 Valley of the Dinosaurs
1:30 Fat Albert and the Cosby Kids
2:00 Children's Film Festival - "Me and You, Kangaroo"
3:00 Grandstand
3:15 Baseball - Pittsburgh @ Cincinnati
5:30 Golf - British Open (joined in progress after Baseball)
7:30 CBS News
8:00 Lawrence Welk
9:00 Emergency! - "Involvement"
10:00 Mary Tyler Moore - "Once I Had a Secret Love"
10:30 Bob Newhart - "Death of a Fruitman"
11:00 Miss Universe Pageant
1:00 World Team Tennis - East Vs. West All-Star Match (joined in progress after Miss Universe Pageant)

WMEM Channel 10 Presque Isle / WMED Channel 13 Calais (PBS)
5:00 Sesame Street
6:00 Olympiad
7:00 Upstairs, Downstairs - "A Patriotic Offering"
8:00 Wall $treet Week
8:30 Agronsky and Company
9:00 Movie - The Endless Summer (1966; Robert August, Michael Hynson, Bruce Brown)
10:30 Morgan

SUNDAY, JULY 11, 1976

CKCW Channel 2 Moncton, Channel 8 Charlottetown / CJCB Channel 4 Sydney / CJCH Channel 5 Halifax / 
CKLT Channel 9 Saint John (CTV)
9:00 University of the Air
10:00 Children's Special
12:00 Rex Humbard
1:00 Day of Discovery
1:30 Faith and Music
2:00 Oral Roberts
2:30 Garner Ted Armstrong
3:00 Agape
3:30 Showbiz
4:00 Untamed World
4:30 Question Period
5:00 Golf - CPGA Championship
7:00 Festival Plus
7:30 Ryan's Fancy
8:00 Six Million Dollar Man - "Big Brother"
9:00 Sonny and Cher (with guests Gabriel Kaplan and Frankie Avalon)
10:00 Olympiad
11:00 Russian-German War - "The Killing Ground"
12:00 CTV News
12:20 News
12:30 Larry Solway

CBHT Channel 3 Halifax / CBIT Channel 5 Sydney / CBCT Channel 13 Charlottetown (CBC)
9:50 News (CBHT, CBIT only)
10:00 Follyfoot
10:30 Klahanie
11:00 Meeting Place
12:00 Living Tomorrow
12:15 A Way Out
12:30 Concerning Women
1:00 Romantic Rebellion - "Goya (1746-1828)"
1:30 Country Canada
2:00 Music to See
2:30 Canadian Gymnastic Championship and International Boat Races
4:00 Speaking Out - "Do We Need the Armed Forces Today?"
4:30 Hymn Sing
5:00 Adventures of Black Beauty - "Lost: Pt. 2"
5:30 Access
6:00 Walt Disney - "Cristobalito, the Calypso Colt"
7:00 Beachcombers - "The Fugitive"
7:30 Irish Rovers
8:00 Waltons - "The Intruders"
9:00 Upstairs, Downstairs - "The Bolter"
10:00 Tenth Decade - "Search For a Mandate"
11:00 CBC News
11:15 Nation's Business
11:20 News
11:25 Hawaii Five-O

CJBR Channel 3 Rimouski, Quebec (SRC)
10:00 Yogi et Compagnie
10:30 Le Roi Leo
11:00 Le Jour du Seigneur
12:00 Rencontres
12:30 2,000 ans apres Jesus Christ
1:00 La Semaine Verte
2:00 D'hier a demain - "Mon ami, Henry Miller: 2e partie"
3:00 Univers des sports - "Basketball"
4:30 L'Heure des quilles
5:30 La Francophonissme
6:00 Second Regard
7:00 Un ete dans le grand nord
7:30 Telejournal
7:35 La Vie qui nous entoure - "L'Eau: Vieux problemes, nouvelles approches"
8:00 La Petite patrie
8:30 Les Beaux Dimanches
9:30 Les Beaux Dimanches - "Les Jeux Olympiques, reflets de l'histoire: 6e partie"
10:30 Les Beaux Dimanches - "Musique Olympique"
11:30 Telejournal et sports
12:00 Cinema - Le Roman de Werther (1938; Pierre Richard-Willm, Annie Vernay, Jean Galland)

CHSJ (CBAT) Channel 4 Saint John / Channel 7 Moncton (CBC)
7:00 Church Today
7:30 Old-Time Gospel Hour
8:30 Master's Touch
9:00 Jimmy Swaggart
9:30 Rex Humbard
10:30 Don Clowers' Crusade
11:00 Meeting Place
12:00 Niven Miller
12:30 Crossroads
1:00 New Life
1:30 Country Canada
2:00 Music to See
2:30 Canadian Gymnastic Championship and International Boat Races
4:00 Speaking Out - "Do We Need the Armed Forces Today?"
4:30 Hymn Sing
5:00 Romantic Rebellion - "Goya (1746-1828)"
5:30 Gospelaires
6:00 Walt Disney - "Cristobalito, the Calypso Colt"
7:00 Beachcombers - "The Fugitive"
7:30 Irish Rovers
8:00 Waltons - "The Intruders"
9:00 Upstairs, Downstairs - "The Bolter"
10:00 Tenth Decade - "Search For a Mandate"
11:00 CBC News
11:15 Nation's Business
11:20 Final Report
11:35 I Saw That

CBAFT Channel 11 Moncton (SRC)
10:00 Yogi et Compagnie
10:30 Le Roi Leo
11:00 Le Jour du Seigneur
12:00 Rencontres - "Albert Tessier"
12:30 Vers l'an 2000
1:00 La Semaine Verte
2:00 D'hier a demain - "Mon ami, Henry Miller: 2e partie"
3:00 Univers des sports - "Basketball"
4:30 L'Heure des quilles
5:30 La Francophonissme
6:00 Second Regard
7:00 Un ete dans le grand nord
7:30 Telejournal
7:35 La Vie qui nous entoure - "L'Eau: Vieux problemes, nouvelles approches"
8:00 La Petite patrie
8:30 Les Beaux Dimanches
9:30 Les Beaux Dimanches - "Les Jeux Olympiques, reflets de l'histoire: 6e partie"
10:30 Les Beaux Dimanches - "Musique Olympique"
11:30 Telejournal et sports
12:00 Cinema - Le Roman de Werther (1938; Pierre Richard-Willm, Annie Vernay, Jean Galland)

CKCD Channel 7 Campbellton / Channel 12 Upsalquitch Lake (CBC, CTV)
10:30 Faith and Music
11:00 Meeting Place
12:00 Rex Humbard
1:00 Romantic Rebellion - "Goya (1746-1828)"
1:30 Country Canada
2:00 Music to See
2:30 Canadian Gymnastic Championship and International Boat Races
4:00 Speaking Out - "Do We Need the Armed Forces Today?"
4:30 Hymn Sing
5:00 Adventures of Black Beauty - "Lost: Pt. 2"
5:30 Access
6:00 Walt Disney - "Cristobalito, the Calypso Colt"
7:00 Beachcombers - "The Fugitive"
7:30 Irish Rovers
8:00 Waltons - "The Intruders"
9:00 Upstairs, Downstairs - "The Bolter"
10:00 Tenth Decade - "Search For a Mandate"
11:00 CBC News
11:15 Nation's Business
11:20 News
11:25 Ryan's Fancy
11:55 Larry Solway

WLBZ Channel 2 Bangor (NBC)
12:00 Vegetable Soup
12:30 Conversation With Dr. Oswald Hoffman
1:00 Religious Town Hall
1:30 Meet the Press (hour-long special)
2:30 This is the Life
3:00 Movie - Ship of Fools (1965; Vivien Leigh, Simone Signoret, Jose Ferrer)
6:00 Big Valley
7:00 Porter Wagoner
7:30 NBC News
8:00 Walt Disney - "The Secret of the Pond: Pt. 1"
9:00 McMillan and Wife - "Greed"
11:00 Pre-Convention Special
12:00 Maine Edition
12:15 Tangents - "Summer Theatre in Maine"

WEMT (WVII) Channel 7 Bangor (ABC)
8:30 Liberty Church
9:00 International Voice of Victory
9:30 Pastor Ronnie Libby
10:30 Rex Humbard
11:30 Chaplain of Bourbon Street
12:00 These Are the Days
12:30 Make a Wish
1:00 Issues and Answers (hour-long special)
2:00 Curly O'Brien
3:00 Baseball - Minnesota @ Boston
5:30 Golf - U.S. Women's Open
7:00 Hee-Haw
8:00 Convention Preview: The Democrats and New York
9:00 Six Million Dollar Man - "Big Brother"
10:00 Movie - Young Winston (1972; Simon Ward, Robert Shaw, Peter Cellier)
12:45 News
1:00 PTL Club

WAGM Channel 8 Presque Isle (CBS, NBC, ABC)
8:45 James Robinson Presents
9:15 Rex Humbard
10:15 Sacred Heart
10:30 Day of Discovery
11:00 Old-Time Gospel Hour
12:00 Follow-Up
12:30 Face the Nation
1:00 It is Written
1:30 Royal Visit
3:00 National Bowling Play-Offs
5:30 Pepsico Tennis
7:00 Friends of Man
7:30 CBS News
8:00 Walt Disney - "The Secret of the Pond: Pt. 1"
9:00 Six Million Dollar Man - "Big Brother"
10:00 Movie - Young Winston (1972; Simon Ward, Robert Shaw, Peter Cellier)
12:45 Sammy and Company

WMEM Channel 10 Presque Isle / WMED Channel 13 Calais (PBS)
5:00 Speaking Freely
6:00 Family at War
7:00 Days of the Eagle
7:30 Crockett's Victory Garden
8:00 Rivals of Sherlock Holmes - "The Missing Q.C.s"
9:00 Evening at Pops - "Pearl Bailey"
9:00 Nova - "Search For Life"
10:00 Masterpiece Theatre - "Notorious Woman: Pt. 6"
11:00 Big Band Calvacade
12:00 Video and Television Review

MONDAY, JULY 12, 1976

CKCW Channel 2 Moncton, Channel 8 Charlottetown / CJCB Channel 4 Sydney / CJCH Channel 5 Halifax / 
CKLT Channel 9 Saint John (CTV)
7:00 University of the Air
7:30 Trouble With Tracy
8:00 Canada A.M.
10:00 Romper Room
10:30 Kareen's Yoga
11:00 Definition
11:30 It's Your Move
12:00 Pink Panther - "Reel Pink"/"Les Miserobots"/"Smile Pretty, Say Pink"
12:30 Flintstones - "The Monster From the Tar Pits"
1:00 Movie - The Over-the-Hill Gang (1969; Walter Brennan, Edgar Buchanan, Andy Devine)
2:30 Women's Show (CKCW, CKLT only)
2:30 In Conversation (CJCB, CJCH only)
3:00 Celebrity Dominoes
3:30 What's the Good Word?
4:00 Another World
5:00 Gilligan's Island
5:30 Joyce Davidson
6:00 ATV News
6:30 Price is Right
7:00 Good Times
7:30 Movie - Eleanor and Franklin (second part) (1976; David Huffman, Mackenzie Phillips, Lilia Skala)
9:30 Maude
10:00 Joe Forrester
11:00 Pig N' Whistle
11:30 One Day at a Time
12:00 CTV News
12:20 News
12:30 Larry Solway

CBHT Channel 3 Halifax / CBIT Channel 5 Sydney / CBCT Channel 13 Charlottetown (CBC)
9:20 News (CBHT, CBIT only)
9:30 Summer Schools
10:00 Mon Ami
10:15 Friendly Giant
10:30 Mr. Dressup
11:00 Sesame Street
12:00 Summer '76
1:00 My Country
1:30 Any Woman Can Do it
2:00 All in the Family - "Archie and Edith Alone"
2:30 Take 30
3:00 Celebrity Cooks (with guest Lynne Gordon preparing Chicken Livers and Chicken in the Pot)
3:30 Edge of Night
4:00 Forest Rangers
4:30 Mr. Dressup
5:00 It's Your Choice
5:30 Partridge Family - "Love at First Sight"
6:00 A Summer Day (CBHT, CBCT only)
6:00 News (CBCT only)
6:30 Sergeant Bilko
7:00 Royal Visit
7:30 National Reach For the Top
8:00 Rhoda
8:30 Happy Days
9:00 All in the Family
9:30 Chico and the Man
10:00 V.I.P.
10:30 Policeman's Nightmare
11:00 National
11:20 News
11:40 Space: 1999 (regional broadcast; will not be full-network until September, 1976)

CJBR Channel 3 Rimouski, Quebec (SRC)
11:15 En Mouvement
11:30 Oum, le dauphin blanc
11:45 La Souris verte
12:00 Conseil-express
12:30 Nanny
1:00 Cher Oncle Bill
1:30 Du simple au multiple
2:00 Sur des roulettes
2:30 Telejournal
2:35 Reseau Soleil
3:30 Cinema - Marche ou creve (1960; Bernard Blier, Jacques Riberolles, Daniel Sorano)
5:00 Sesame
5:30 Marie Quatre Poches
6:00 David Copperfield
7:00 Ce Soir
7:30 Nouvelles
8:00 Genies en Herbe
8:30 Magazine Olympique
9:00 Vivre et survivre
10:00 Appelez-moi Lise
11:00 Le Jardin des etoiles
11:30 Telejournal et sports
12:00 Reseau Soleil
12:55 Cinema - Macadam (1946; Francoise Rosay, Andree Clement, Simone Signoret)

CHSJ (CBAT) Channel 4 Saint John / Channel 7 Moncton (CBC)
9:00 Ed Allen Time
9:30 Summer Schools
10:00 Mon Ami
10:15 Friendly Giant
10:30 Mr. Dressup
11:00 Sesame Street
12:00 Summer '76
12:55 News
1:00 Mike Douglas
2:30 Take 30
3:00 Celebrity Cooks
3:30 Edge of Night
4:00 Forest Rangers
4:30 Mr. Dressup
5:00 It's Your Choice
5:30 Hollywood Squares
6:00 News
6:30 Little House On the Prairie
7:30 Match Game
8:00 Rhoda
8:30 Happy Days
9:00 All in the Family
9:30 Chico and the Man
10:00 V.I.P.
10:30 Policeman's Nightmare
11:00 National
11:20 Final Report
11:35 I Saw That
12:00 Merv Griffin (with guests Groucho Marx and Mickey Rooney)
1:00 Movie - Hook, Line, and Sinker (1969; Jerry Lewis, Peter Lawford, Anne Francis)

CBAFT Channel 11 Moncton (SRC)
11:15 En Mouvement
11:30 Oum, le dauphin blanc
11:45 La Souris verte
12:00 Conseil-express
12:30 Nanny
1:00 Cher Oncle Bill
1:30 Du simple au multiple
2:00 Sur des roulettes
2:30 Telejournal
2:35 Reseau Soleil
3:30 Cinema - Marche ou creve (1960; Bernard Blier, Jacques Riberolles, Daniel Sorano)
5:00 Sesame
5:30 Marie Quatre Poches
6:00 David Copperfield
7:00 Ce Soir
7:30 Dossiers
8:00 Genies en Herbe
8:30 Magazine Olympique
9:00 Vivre et survivre
10:00 Appelez-moi Lise
11:00 Le Jardin des etoiles
11:30 Telejournal et sports
12:00 Reseau Soleil
12:55 Cinema - Macadam (1946; Francoise Rosay, Andree Clement, Simone Signoret)

CKCD Channel 7 Campbellton / Channel 12 Upsalquitch Lake (CBC, CTV)
8:00 Canada A.M.
10:00 Mon Ami
10:15 Friendly Giant
10:30 Mr. Dressup
11:00 Sesame Street
12:00 Summer '76
12:55 CBC News
1:00 Movie - The Over-the-Hill Gang (1969; Walter Brennan, Edgar Buchanan, Andy Devine)
2:30 Take 30
3:00 Celebrity Cooks (with guest Lynne Gordon preparing Chicken Livers and Chicken in the Pot)
3:30 Edge of Night
4:00 Forest Rangers
4:30 Mr. Dressup
5:00 It's Your Choice
5:30 Joyce Davidson
6:00 ATV News
6:30 Price is Right
7:00 Good Times
7:30 Maude
8:00 Rhoda
8:30 Happy Days
9:00 All in the Family
9:30 Chico and the Man
10:00 V.I.P.
10:30 Policeman's Nightmare
11:00 National
11:20 Final Report
11:35 Movie - Eleanor and Franklin (second part) (1976; David Huffman, Mackenzie Phillips, Lilia Skala)

WLBZ Channel 2 Bangor (NBC)
7:35 Farm Programme
7:40 First Radio Parish Church
7:45 Today in Maine
8:00 Today
10:00 My Backyard
10:30 Dialing For Dollars
11:00 Sanford and Son
11:30 Celebrity Sweepstakes
12:00 Wheel of Fortune
12:30 Hollywood Squares
1:00 Fun Factory
1:30 Gong Show
2:00 House Call - "Smoking and Health"
2:30 Days of Our Lives
3:30 Doctors
4:00 Another World
5:00 Somerset
5:30 Gentle Ben
6:00 Bonanza
7:00 News
7:30 NBC News
8:00 Democratic Convention
12:00 News
12:30 Tonight Show (with guest host David Brenner and guest Keith Schnert)

WVII Channel 7 Bangor (ABC)
11:00 PTL Club
1:00 Hot Seat (premiere)
1:30 All My Children
2:00 Ryan's Hope
2:30 Family Feud (premiere)
3:00 $20,000 Pyramid
3:30 Break the Bank
4:00 General Hospital
4:30 One Life to Live
5:00 Edge of Night
5:30 Happy Days
6:00 Mod Squad
7:00 News
7:30 ABC News
8:00 I Dream of Jeannie
8:30 Hollywood Squares
9:00 Movie - Future Cop (1976; Ernest Borgnine, Michael Shannon, John Amos)
10:30 Democratic Convention
1:00 News

WAGM Channel 8 Presque Isle (CBS, NBC, ABC)
8:00 Today
10:00 Captain Kangaroo
11:00 Price is Right
12:00 Gambit
12:30 Love of Life
1:00 Young and the Restless
1:30 Search For Tomorrow
2:00 Ryan's Hope
2:30 As the World Turns
3:30 Guiding Light
4:00 All in the Family - "Archie and Edith Alone"
4:30 Match Game
5:00 Edge of Night
5:30 Mike Douglas
7:00 News
7:30 CBS News
8:00 To Tell the Truth
8:30 Adam-12
9:00 Democratic Convention
12:30 News
1:00 Movie - Grand Prix (1966; James Garner, Eva Marie Saint, Yves Montand)

WMEM Channel 10 Presque Isle / WMED Channel 13 Calais (PBS)
5:00 Mister Rogers
5:30 Sesame Street
6:30 Electric Company
7:00 Hodgepodge Lodge
7:30 Tourists Are Coming
8:00 One-Eight-Hundred
8:30 Robert MacNeil Report
9:00 Great Performances - "Leonard Bernstein and the New York Philharmonic"
10:00 Piccadilly Circus - "The Man On the Rock"
11:30 Washington: City Out of the Wilderness
12:00 ABC News (WMEM only)

TUESDAY, JULY 13, 1976

CKCW Channel 2 Moncton, Channel 8 Charlottetown / CJCB Channel 4 Sydney / CJCH Channel 5 Halifax / 
CKLT Channel 9 Saint John (CTV)
7:00 University of the Air
7:30 Trouble With Tracy
8:00 Canada A.M.
10:00 Queen's Arrival in Halifax
10:30 Kareen's Yoga
11:00 Definition
11:30 It's Your Move
12:00 Pink Panther - "Put-Put Pink"/"French Freud"/"Pink is a Many Splintered Thing"
12:30 Flintstones - "The Babysitters"
1:00 Movie - Foreign Exchange (1970; Robert Horton, Sebastian Cabot, Jill St. John)
2:30 Women's Show (CKCW, CKLT only)
2:30 In Conversation (CJCB, CJCH only)
3:00 Celebrity Dominoes
3:30 What's the Good Word?
4:00 Another World
5:00 Gilligan's Island
5:30 Joyce Davidson
6:00 ATV News
6:30 Price is Right
7:00 Jeffersons
7:30 Rich Little
8:30 Cannon
9:30 Royal Visit
10:00 Hanged Man
11:00 Switch
12:00 CTV News
12:20 News
12:30 Larry Solway

CBHT Channel 3 Halifax / CBIT Channel 5 Sydney / CBCT Channel 13 Charlottetown (CBC)
9:20 News (CBHT, CBIT only)
9:30 Royal Visit
10:30 Mr. Dressup - "The Baseball Game"
11:00 78th Session, I.O.C.
12:30 Royal Visit
1:00 My Country
1:30 Any Woman Can Fix it
2:00 All in the Family - "Oh Say Can You See"
2:30 Take 30
3:00 Celebrity Cooks (with guest Sterling Moss preparing Chocolate Souffle With Mocha Sauce) 
3:30 Edge of Night
4:00 Forest Rangers - "Ghost of Hoot Owl Lake"
4:30 Mr. Dressup - "Let's Pretend We're Inuit"
5:00 It's Your Choice
5:30 Partridge Family
6:00 A Summer Day (CBHT, CBCT only)
6:00 News (CBCT only)
6:30 Phil Silvers (CBCT only)
7:00 Royal Visit
7:30 Celebration
8:00 Onedin Line
9:00 Major League Baseball All-Star Game (live from Veterans' Stadium in Philadelphia)
11:30 Ceilidh
12:00 National
12:20 Royal Visit Update
12:35 News
12:40 Democratic Convention

CJBR Channel 3 Rimouski, Quebec (SRC)
11:15 En Mouvement
11:30 Topino
11:45 La Souris verte
12:00 Conseil-express
12:30 La Maison des bois
1:00 Les Chevaux du soleil
1:30 La Porteuse de pain
2:00 Sur des roulettes
2:30 Telejournal
2:35 Reseau Soleil
3:30 Cinema - La Fin d'un mythe (1971; Bill Mason)
5:00 Sesame
5:30 Major Plum Pouding
6:00 Daniel Boone
7:00 Ce Soir
7:30 Dossiers
8:00 Monde merveilleux de Disney
9:00 Baseball - Match des etoiles (en direct du Veterans' Stadium a Philadelphie)
11:30 Telejournal et sports
12:00 Ainsi va la vie
1:00 Cinema - Money, Money (1969; Adriana Bogdan, Nella Belsky, Del Negro)

CHSJ (CBAT) Channel 4 Saint John / Channel 7 Moncton (CBC)
9:00 Ed Allen Time
9:30 Mr. Piper
10:00 Mon Ami
10:15 Friendly Giant
10:30 Mr. Dressup - "The Baseball Game"
11:00 78th Session, I.O.C.
12:30 Summer '76
12:55 News
1:00 Mike Douglas
2:30 Take 30
3:00 Celebrity Cooks
3:30 Edge of Night
4:00 Forest Rangers - "Ghost of Hoot Owl Lake"
4:30 Mr. Dressup - "Let's Pretend We're Inuit"
5:00 It's Your Choice
5:30 Hollywood Squares
6:00 News
6:30 Barney Miller
7:00 Royal Visit
7:30 Match Game
8:00 Hawaii Five-O
9:00 Major League Baseball All-Star Game (live from Veterans' Stadium in Philadelphia)
11:30 Ceilidh
12:00 National
12:20 News
12:40 Democratic Convention
1:10 Merv Griffin

CBAFT Channel 11 Moncton (SRC)
11:15 En Mouvement
11:30 Topino
11:45 La Souris verte
12:00 Conseil-express
12:30 La Maison des bois
1:00 Les Chevaux du soleil
1:30 La Porteuse de pain
2:00 Sur des roulettes
2:30 Telejournal
2:35 Reseau Soleil
3:30 Cinema - La Fin d'un mythe (1971; Bill Mason)
5:00 Sesame
5:30 Major Plum Pouding
6:00 Daniel Boone
7:00 Ce Soir
7:30 Dossiers
8:00 Monde merveilleux de Disney
9:00 Baseball - Match des etoiles (en direct du Veterans' Stadium a Philadelphie)
11:30 Telejournal et sports
12:00 Ainsi va la vie
1:00 Cinema - Money, Money (1969; Adriana Bogdan, Nella Belsky, Del Negro)

CKCD Channel 7 Campbellton / Channel 12 Upsalquitch Lake (CBC, CTV)
8:00 Canada A.M.
10:00 Queen's Arrival in Halifax
10:30 Mr. Dressup - "The Baseball Game"
11:00 78th Session, I.O.C.
12:30 Summer '76
12:55 CBC News
1:00 Movie - Foreign Exchange (1970; Robert Horton, Sebastian Cabot, Jill St. John)
2:30 Take 30
3:00 Celebrity Cooks
3:30 Edge of Night
4:00 Forest Rangers - "Ghost of Hoot Owl Lake"
4:30 Mr. Dressup - "Let's Pretend We're Inuit"
5:00 It's Your Choice
5:30 Joyce Davidson
6:00 ATV News
6:30 Price is Right
7:00 Jeffersons
7:30 Celebration
8:00 On the Evidence
9:00 Major League Baseball All-Star Game (live from Veterans' Stadium in Philadelphia)
11:30 Ceilidh
12:00 National
12:20 Royal Visit Update
12:35 News
12:40 Democratic Convention

WLBZ Channel 2 Bangor (NBC)
7:35 Farm Programme
7:40 First Radio Parish Church
7:45 Today in Maine
8:00 Today
10:00 My Backyard
10:30 Dialing For Dollars
11:00 Sanford and Son
11:30 Celebrity Sweepstakes
12:00 Wheel of Fortune
12:30 Hollywood Squares
1:00 Fun Factory
1:30 Gong Show
2:00 See the U.S.A.
2:30 Days of Our Lives
3:30 Doctors
4:00 Another World
5:00 Democratic Convention
7:00 News
7:30 NBC News
8:00 Democratic Convention
12:00 News
12:30 Tonight Show

WVII Channel 7 Bangor (ABC)
11:00 PTL Club
1:00 Hot Seat
1:30 All My Children
2:00 Ryan's Hope
2:30 Family Feud
3:00 $20,000 Pyramid
3:30 Break the Bank
4:00 General Hospital
4:30 One Life to Live
5:00 Edge of Night
5:30 Happy Days
6:00 Mod Squad
7:00 News
7:30 ABC News
8:00 Animal World
8:30 Democratic Convention
9:00 Major League Baseball All-Star Game (live from Veterans' Stadium in Philadelphia)
11:30 Post-Game
12:00 Democratic Convention
1:00 News

WAGM Channel 8 Presque Isle (CBS, NBC, ABC)
8:00 Today
10:00 Captain Kangaroo
11:00 Price is Right
12:00 Gambit
12:30 Love of Life
1:00 Young and the Restless
1:30 Search For Tomorrow
2:00 Ryan's Hope
2:30 As the World Turns
3:30 Guiding Light
4:00 All in the Family - "Oh Say Can You See"
4:30 Match Game
5:00 Edge of Night
5:30 Mike Douglas
7:00 News
7:30 Democratic Convention
9:00 Major League Baseball All-Star Game (live from Veterans' Stadium in Philadelphia)
11:30 Post-Game
12:00 Democratic Convention
1:00 News
1:30 Movie - The Confession (1970; Yves Montand, Simone Signoret, Gabriele Ferzetti)

WMEM Channel 10 Presque Isle / WMED Channel 13 Calais (PBS)
5:00 Mister Rogers
5:30 Sesame Street
6:30 Electric Company
7:00 Hodgepodge Lodge
7:30 Guppies to Groupers
8:00 Legacy Americana
8:30 Robert MacNeil Report
9:00 Tourists Are Coming
9:30 Washington: City Out of the Wilderness
10:00 Evening at Pops
11:00 Dreamer
11:30 Woman
12:00 ABC News (WMEM only)

WEDNESDAY, JULY 14, 1976

CKCW Channel 2 Moncton, Channel 8 Charlottetown / CJCB Channel 4 Sydney / CJCH Channel 5 Halifax / 
CKLT Channel 9 Saint John (CTV)
7:00 University of the Air
7:30 Trouble With Tracy
8:00 Canada A.M.
10:00 Romper Room
10:30 Kareen's Yoga
11:00 Definition
11:30 It's Your Move
12:00 Pink Panther - "Extinct Pink"/"Le Great Dane Robbery"/"The Pink Quarterback"
12:30 Flintstones - "At the Races"
1:00 Movie - Kung Fu (1972; David Carradine, Barry Sullivan, Albert Salmi)
2:30 Women's Show (CKCW, CKLT only)
2:30 In Conversation (CJCB, CJCH only)
3:00 Celebrity Dominoes
3:30 What's the Good Word?
4:00 Another World
5:00 Gilligan's Island
5:30 Joyce Davidson
6:00 ATV News
6:30 Price is Right
7:00 Imperial Grand Band
8:00 Headline Hunters
8:30 Lawrence Welk
9:30 Royal Visit
10:00 Championship Tennis
11:00 George Hamilton IV
11:30 Sportsbeat
12:00 CTV News
12:20 News
12:30 Larry Solway

CBHT Channel 3 Halifax / CBIT Channel 5 Sydney / CBCT Channel 13 Charlottetown (CBC)
9:20 News (CBHT, CBIT only)
9:30 Summer Schools
10:00 Mon Ami
10:15 Friendly Giant
10:30 Mr. Dressup
11:00 Sesame Street
12:30 Summer '76
1:00 My Country
1:30 Any Woman Can Fix it
2:00 All in the Family - "The Battle of the Month"
2:30 Take 30
3:00 Celebrity Cooks
3:30 Edge of Night
4:00 Forest Rangers - "Lenny"
4:30 Mr. Dressup
5:00 It's Your Choice
5:30 Partridge Family - "But the Memory Lingers On"
6:00 A Summer Day (CBHT, CBIT only)
6:00 News (CBCT only)
6:30 Phil Silvers
7:00 Royal Visit
7:30 Sports of the XXI Olympiad
8:00 To the Sea in Ships
9:30 Al Andalus
10:00 Man in the Tundra
11:00 CBC News
11:05 Democratic Convention
2:00 National
2:20 News

CJBR Channel 3 Rimouski, Quebec (SRC)
11:15 En Mouvement
11:30 Tuktu
11:45 La Souris verte
12:00 Conseil-express
12:30 La Grande Aventure
1:00 Dr. Dolittle
1:30 Des gouts, des forms, des couleurs
2:00 Sur des roulettes
2:30 Nouvelles
2:35 Reseau Soleil
3:30 Cinema - Le Dernier Fiacre (1951; Aldo Fabrizi, Anna Magnani)
5:00 Sesame
5:30 Grujot et Delicat
6:00 Jo Gaillard
7:00 Ce Soir
7:30 Nouvelles
8:00 La Cuisine d'ailleurs
8:30 Ici et la
9:00 La P'tite Semaine
9:30 Erreurs judicieres
10:00 Les Mohicans de Paris
10:30 Documents
11:30 Telejournal et sports
12:00 C'etait hier
1:00 Cinema - L'Arnaqueur (1961; Paul Newman, Jackie Gleason, Piper Laurie)

CHSJ (CBAT) Channel 4 Saint John / Channel 7 Moncton (CBC)
9:00 Ed Allen Time
9:30 Summer Schools
10:00 Mon Ami
10:15 Friendly Giant
10:30 Mr. Dressup
11:00 Sesame Street
12:00 Summer '76
12:55 News
1:00 Mike Douglas
2:30 Take 30
3:00 Celebrity Cooks
3:30 Edge of Night
4:00 Land and Sea
4:30 Mr. Dressup
5:00 It's Your Choice
5:30 Hollywood Squares
6:00 News
6:30 Griff
7:30 Match Game
8:00 To the Sea in Ships
9:30 Al Andalus
10:00 Man in the Tundra
11:00 CBC News
11:05 Democratic Convention
2:00 National
2:20 Final Report

CBAFT Channel 11 Moncton (SRC)
11:15 En Mouvement
11:30 Tuktu
11:45 La Souris verte
12:00 Conseil-express
12:30 La Grande Aventure
1:00 Dr. Dolittle
1:30 Des gouts, des forms, des couleurs
2:00 Sur des roulettes
2:30 Nouvelles
2:35 Reseau Soleil
3:30 Cinema - Le Dernier Fiacre (1951; Aldo Fabrizi, Anna Magnani)
5:00 Sesame
5:30 Grujot et Delicat
6:00 Jo Gaillard
7:00 Ce Soir
7:30 Dossiers
8:00 La Cuisine d'ailleurs
8:30 Ici et la
9:00 La P'tite Semaine
9:30 Erreurs judicieres
10:00 Les Mohicans de Paris
10:30 Documents
11:30 Telejournal et sports
12:00 C'etait hier
1:00 Cinema - L'Arnaqueur (1961; Paul Newman, Jackie Gleason, Piper Laurie)

CKCD Channel 7 Campbellton / Channel 12 Upsalquitch Lake (CBC, CTV)
8:00 Canada A.M.
10:00 Mon Ami
10:15 Friendly Giant
10:30 Mr. Dressup
11:00 Sesame Street
12:00 Summer '76
1:00 Movie - Kung Fu (1972; David Carradine, Barry Sullivan, Albert Salmi)
2:30 Take 30
3:00 Celebrity Cooks
3:30 Edge of Night
4:00 Forest Rangers - "Lenny"
4:30 Mr. Dressup
5:00 It's Your Choice
5:30 Joyce Davidson
6:00 ATV News
6:30 Price is Right
7:00 Imperial Grand Band
8:00 Headline Hunters
8:30 As it is
9:00 George Hamilton IV
9:30 Al Andalus
10:00 Man in the Tundra
11:00 CBC News
11:05 Democratic Convention
2:00 National
2:20 News

WLBZ Channel 2 Bangor (NBC)
7:35 Farm Programme
7:40 First Radio Parish Church
7:45 Today in Maine
8:00 Today
10:00 My Backyard
10:30 Dialing For Dollars
11:00 Sanford and Son
11:30 Celebrity Sweepstakes
12:00 Wheel of Fortune
12:30 Hollywood Squares
1:00 Fun Factory
1:30 Gong Show
2:00 See the U.S.A.
2:30 Days of Our Lives
3:30 Doctors
4:00 Another World
5:00 Somerset
5:30 Gentle Ben
6:00 Bonanza
7:00 News
7:30 NBC News
8:00 Democratic Convention
12:00 News
12:30 Tonight Show (with guests Johnny Mathis and Mel Fuller)

WVII Channel 7 Bangor (ABC)
11:00 PTL Club
1:00 Hot Seat
1:30 All My Children
2:00 Ryan's Hope
2:30 Family Feud
3:00 $20,000 Pyramid
3:30 Break the Bank
4:00 General Hospital
4:30 One Life to Live
5:00 Edge of Night
5:30 Happy Days
6:00 Mod Squad
7:00 News
7:30 ABC News
8:00 I Dream of Jeannie
8:30 Hollywood Squares
9:00 Bionic Woman - "Canyon of Death"
10:00 Democratic Convention
12:30 Movie - Returning Home (1975; Dabney Coleman, Tom Selleck, James R. Miller)

WAGM Channel 8 Presque Isle (CBS, NBC, ABC)
8:00 Today
10:00 Captain Kangaroo
11:00 Price is Right
12:00 Gambit
12:30 Love of Life
1:00 Young and the Restless
1:30 Search For Tomorrow
2:00 Ryan's Hope
2:30 As the World Turns
3:30 Guiding Light
4:00 All in the Family - "The Battle of the Month"
4:30 Match Game
5:00 Edge of Night
5:30 Mike Douglas
7:00 News
7:30 CBS News
8:00 Democratic Convention
12:30 News
1:00 Movie - The Fixer (1968; Alan Bates, Dirk Bogarde, Georgia Brown)

WMEM Channel 10 Presque Isle / WMED Channel 13 Calais (PBS)
5:00 Mister Rogers
5:30 Sesame Street
6:30 Electric Company
7:00 Hodgepodge Lodge
7:30 Book Beat
8:00 Maine News: Persons
8:30 Robert MacNeil Report
9:00 Valiant Years
9:30 Crockett's Victory Garden
10:00 Great Performances - "Jennie: Pt. 1"
11:00 Life of Leonardo Da Vinci
12:30 ABC News (WMEM only)

FRIDAY, JULY 16, 1976

CKCW Channel 2 Moncton, Channel 8 Charlottetown / CJCB Channel 4 Sydney / CJCH Channel 5 Halifax / 
CKLT Channel 9 Saint John (CTV)
7:00 University of the Air
7:30 Trouble With Tracy
8:00 Canada A.M.
10:00 Romper Room
10:30 Kareen's Yoga
11:00 Definition
11:30 It's Your Move
12:00 Pink Panther - "G.I. Pink"/"Carte Blanched"/"Pinkadilly Circus"
12:30 Flintstones - "Hollyrock, Here I Come"
1:00 Movie - Balboa: Conquistador of the Pacific (1963; Frank Latimore, Pilar Cansino, Mario Morales)
2:30 Women's Show (CKCW, CKLT only)
2:30 In Conversation (CJCB, CJCH only)
3:00 Celebrity Dominoes
3:30 What's the Good Word?
4:00 Another World
5:00 Gilligan's Island
5:30 Joyce Davidson
6:00 ATV News
6:30 Price is Right
7:00 Rolf Harris
7:30 Bobby Vinton
8:00 Sanford and Son
8:30 McCloud - "The Day New York Turned Blue"
10:30 Royal Visit
11:00 Kojak
12:00 CTV News
12:20 News
12:30 Larry Solway
1:00 Movie - Mini-Skirt Mob (1968; Jeremy Slate, Diane McBain, Sherry Jackson)

CBHT Channel 3 Halifax / CBIT Channel 5 Sydney / CBCT Channel 13 Charlottetown (CBC)
9:20 News (CBHT, CBIT only)
9:30 Summer Schools
10:00 Mon Ami
10:15 Friendly Giant
10:30 Mr. Dressup
11:00 Sesame Street
12:00 Summer '76
12:55 CBC News
1:00 My Country
1:30 Any Woman Can Fix it
2:00 All in the Family - "Everybody Tells the Truth"
2:30 30 From Winnipeg
3:00 Celebrity Cooks
3:30 Edge of Night
4:00 Forest Rangers
4:30 Mon Ami
4:45 Friendly Giant
5:00 It's Your Choice
5:30 Partridge Family
6:00 A Summer Day (CBHT, CBCT only)
6:00 News (CBCT only)
6:30 Phil Silvers (CBCT only)
7:00 Royal Visit
7:30 Mr. Chips
8:00 Mary Tyler Moore - "Menage-a-Lou"
8:30 M*A*S*H - "Soldier of the Month"
9:00 Sunshine Hour
10:00 Police Story
11:00 National
11:20 Night Report (CBHT, CBIT only)
11:20 News (CBCT only)
11:30 Movie - Men Are Not Gods (1936; Sebastian Shaw, Miriam Hopkins, Rex Harrison)

CJBR Channel 3 Rimouski, Quebec (SRC)
11:15 En Mouvement
11:30 Saturnin
11:45 La Souris verte
12:00 Conseil-express
12:30 Le Monde a la caricature
12:55 Le Coureur Olympique
1:00 Un enfant parmi tant d'autres
1:30 Le Vieux Montreal
1:55 Le Coureur Olympique
2:00 Sur des roulettes
2:30 Telejournal
2:35 Reseau Soleil
3:30 Le Coureur Olympique
3:35 Cinema - Gigot, le clochard de Belleville (1962; Jackie Gleason, Katherine Kath, Gabrielle Dorziat)
5:00 Sesame
5:30 Cinema - Le Mystere Andromede (deuxieme partie) (1971; James Olson, Arthur Hill, David Wayne)
7:00 Ce Soir
7:30 Nouvelles
8:00 A la Canadienne
8:30 Le Coureur Olympique
8:35 Marcus Welby, M.D.
9:30 Le Coureur Olympique
9:35 Lucien Lewen
10:30 La Flamme Olympique
11:30 Telejournal et sports
12:00 Cinema - Journal intime d'une femme mariee (1970; Richard Benjamin, Frank Langella, Carrie Snodgress)
1:30 Cinema - La Provocation (1970; Jean Marais, Maria Schell, Corinne Le Poulain)

CHSJ (CBAT) Channel 4 Saint John / Channel 7 Moncton (CBC)
9:00 Ed Allen Time
9:30 Summer Schools
10:00 Mon Ami
10:15 Friendly Giant
10:30 Mr. Dressup
11:00 Sesame Street
12:00 Summer '76
12:55 News
1:00 Mike Douglas
2:30 30 From Winnipeg
3:00 Celebrity Cooks
3:30 Edge of Night
4:00 Forest Rangers
4:30 Mr. Dressup
5:00 It's Your Choice
5:30 Hollywood Squares
6:00 News
6:30 Barney Miller
7:00 Royal Visit
7:30 Match Game
8:00 Mary Tyler Moore - "Menage-a-Lou"
8:30 M*A*S*H - "Soldier of the Month"
9:00 Sunshine Hour
10:00 Police Story
11:00 National
11:20 News
11:30 I Saw That
12:00 Merv Griffin
1:00 Movie - Dr. Faustus (1967; Richard Burton, Elizabeth Taylor, Ian Marter)

CBAFT Channel 11 Moncton (SRC)
11:15 En Mouvement
11:30 Saturnin
11:45 La Souris verte
12:00 Conseil-express
12:30 Le Monde a la caricature
12:55 Le Coureur Olympique
1:00 Un enfant parmi tant d'autres
1:30 Le Vieux Montreal
1:55 Le Coureur Olympique
2:00 Sur des roulettes
2:30 Telejournal
2:35 Reseau Soleil
3:30 Le Coureur Olympique
3:35 Cinema - Gigot, le clochard de Belleville (1962; Jackie Gleason, Katherine Kath, Gabrielle Dorziat)
5:00 Sesame
5:30 Cinema - Le Mystere Andromede (deuxieme partie) (1971; James Olson, Arthur Hill, David Wayne)
7:00 Ce Soir
7:30 Film
8:00 Encore debout
8:30 Le Coureur Olympique
8:35 Marcus Welby, M.D.
9:30 Le Coureur Olympique
9:35 Lucien Lewen
10:30 La Flamme Olympique
11:30 Telejournal et sports
12:00 Cinema - Journal intime d'une femme mariee (1970; Richard Benjamin, Frank Langella, Carrie Snodgress)

CKCD Channel 7 Campbellton / Channel 12 Upsalquitch Lake (CBC, CTV)
8:00 Canada A.M.
10:00 Mon Ami
10:15 Friendly Giant
10:30 Mr. Dressup
11:00 Sesame Street
12:00 Summer '76
12:55 CBC News
1:00 Movie - Balboa: Conquistador of the Pacific (1963; Frank Latimore, Pilar Cansino, Mario Morales)
2:30 30 From Winnipeg
3:00 Celebrity Cooks
3:30 Edge of Night
4:00 Forest Rangers
4:30 Mon Ami
4:45 Friendly Giant
5:00 It's Your Choice
5:30 Joyce Davidson
6:00 ATV News
6:30 Price is Right
7:00 Rolf Harris
7:30 Bobby Vinton
8:00 Mary Tyler Moore - "Menage-a-Lou"
8:30 M*A*S*H - "Soldier of the Month"
9:00 Sunshine Hour
10:00 Lawrence Welk
11:00 National
11:20 News
11:30 Cannon
12:30 Larry Solway
1:00 Movie - Mini-Skirt Mob (1968; Jeremy Slate, Diane McBain, Sherry Jackson)

WLBZ Channel 2 Bangor (NBC)
7:35 Farm Programme
7:40 First Radio Parish Church
7:45 Today in Maine
8:00 Today
10:00 My Backyard
10:30 Dialing For Dollars
11:00 Sanford and Son
11:30 Celebrity Sweepstakes
12:00 Wheel of Fortune
12:30 Hollywood Squares
1:00 Fun Factory
1:30 Gong Show
2:00 See the U.S.A.
2:30 Days of Our Lives
3:30 Doctors
4:00 Another World
5:00 Somerset
5:30 Movie - Tarzan's Desert Mystery (1943; Johnny Weissmuller, Nancy Kelly, Johnny Sheffield)
7:00 News
7:30 NBC News
8:00 Ironside
9:00 Sanford and Son - "The Oddfather"
9:30 The Practice - "The Nose"
10:00 Rockford Files - "The Italian Bird Fiasco"
11:00 Police Story - "Side of the Fence"
12:00 News
12:30 Tonight Show

WVII Channel 7 Bangor (ABC)
11:00 PTL Club
1:00 Hot Seat
1:30 All My Children
2:00 Ryan's Hope
2:30 Family Feud
3:00 $20,000 Pyramid
3:30 Break the Bank
4:00 General Hospital
4:30 One Life to Live
5:00 Edge of Night
5:30 Happy Days
6:00 Mod Squad
7:00 News
7:30 ABC News
8:00 I Dream of Jeannie
8:30 Match Game
9:00 Donny and Marie (with guests Lee Majors, Farrah Fawcett-Majors, Paul Lynde, and Vincent Price)
10:00 Movie - The Public Eye (1972; Mia Farrow, Topol, Michael Jayston)
12:00 News
12:30 Rookies

WAGM Channel 8 Presque Isle (CBS, NBC, ABC)
8:00 Today
10:00 Captain Kangaroo
11:00 Price is Right
12:00 Gambit
12:30 Love of Life
1:00 Young and the Restless
1:30 Search For Tomorrow
2:00 Ryan's Hope
2:30 As the World Turns
3:30 Guiding Light
4:00 All in the Family - "Everybody Tells the Truth"
4:30 Match Game
5:00 Edge of Night
5:30 Mike Douglas
7:00 News
7:30 CBS News
8:00 To Tell the Truth
8:30 Space: 1999
9:30 The Practice - "The Nose"
10:00 Rockford Files - "The Italian Bird Fiasco"
11:00 Police Story - "Side of the Fence"
12:00 News
12:30 Movie - The House of Dark Shadows (1970; Jonathan Frid, Kathryn Leigh Scott, Grayson Hall)

WMEM Channel 10 Presque Isle / WMED Channel 13 Calais (PBS)
5:00 Mister Rogers
5:30 Sesame Street
6:30 Electric Company
7:00 Hodgepodge Lodge
7:30 Beginning to Sew
8:00 Up Country
8:30 Robert MacNeil Report
9:00 Washington Week in Review
9:30 Wall $treet Week
10:00 U.S.A.: People and Politics
11:00 Masterpiece Theatre
12:00 ABC News (WMEM only)

SATURDAY, JULY 17, 1976

CKCW Channel 2 Moncton, Channel 8 Charlottetown / CJCB Channel 4 Sydney / CJCH Channel 5 Halifax / 
CKLT Channel 9 Saint John (CTV)
8:00 ATV Funtime (includes Spiderman, Rocket Robin Hood, Littlest Hobo, Max the 2000-Year-Old Mouse, etc.)
10:30 Waterville Gang
11:00 Kidstuff
12:00 Let's Go!
12:30 Funtown
1:30 Tree House
2:00 Pink Panther - "Lucky Pink"/"The Shooting of Caribou Lou"/"Pink in the Clink"
2:30 Horst Koehler
3:00 Wonders of the Wild
3:30 Outdoor Sportsman
4:00 XXI Olympics Opening Ceremonies
6:00 International Wrestling
7:00 ATV Weekend News
8:00 Emergency!
9:00 Olympic Summary 
10:00 Movie - Face Off (1971; Bruce Armstrong, Eric Cryderman, Don Allen)
12:00 CTV News
12:20 Olympic Recap
12:35 ATV News
12:45 Larry Solway
1:15 Movie - Carry On Up the Jungle (1970; Frankie Howerd, Sid James, Joan Sims)

CBHT Channel 3 Halifax / CBIT Channel 5 Sydney / CBCT Channel 13 Charlottetown (CBC)
10:00 News (CBHT, CBIT only)
10:10 Flintstone Comedy Hour
11:00 Flaxton Boys
11:30 Klahanie
12:00 Soul Train
1:00 Wildlife Cinema (CBHT, CBIT only)
1:00 Water World (CBCT only)
1:30 Gospel Singing Time
2:00 Blaze to Glory- Official Olympic Opening
6:30 Welcome Back, Kotter
7:00 CBC News
7:30 Phyllis
8:00 This is the Law
8:30 Fawlty Towers - "The Germans"
9:00 David Copperfield
10:00 XXI Olympics Opening Ceremonies
11:00 National
11:15 News (CBHT, CBIT only)
11:15 Film (CBCT only)
11:25 News (CBCT only)
11:30 Movie - Riot (1969; Jim Brown, Gene Hackman, Mike Kellin) (CBHT, CBIT only)
11:30 Movie - The McMasters (1970; Burl Ives, Brock Peters, David Carradine) (CBCT only)

CJBR Channel 3 Rimouski, Quebec (SRC)
10:00 Yogi l'Ours
10:30 Bunny et ses amis (dessins-animes de Sylvestre et Titi)
11:00 Poly a Venise
11:30 Lassie
12:00 Woobinda
12:30 Le Prince Saphir
1:00 Heros du Samedi
2:00 Bagatelle
3:00 Fenetre sur le monde
3:30 Pre-Olympiques
4:00 Ceremonies d'ouverture des Jeux de la XXIe Olympiade
7:30 Telejournal
7:35 Univers inconnus
8:30 Defi
9:00 Cinema - Seraphin (1950; Hector Charland, Nicole Germain, Guy Provost)
11:00 Ce coin de terre
11:30 Telejournal et sports
12:00 Ceremonies d'ouverture des Jeux de la XXIe Olympiade
3:00 Cinema - La Maison sous les arbres (1971; Faye Dunaway, Frank Langella, Barbara Parkins)

CHSJ (CBAT) Channel 4 Saint John / Channel 7 Moncton (CBC)
12:00 Circle Square
12:30 Onedin Line
1:30 Scintillating Science
2:00 Blaze to Glory- Official Olympic Opening
6:30 Phyllis
7:00 Hawaii Five-O
8:00 This is the Law
8:30 Fawlty Towers - "The Germans"
9:00 David Copperfield
10:00 XXI Olympics Opening Ceremonies 
11:00 National
11:15 Final Report
11:25 Movie - Live For Life (1967; Yves Montand, Candice Bergen, Annie Girardot)

CBAFT Channel 11 Moncton (SRC)
10:00 Yogi l'Ours
10:30 Bunny et ses amis (dessins-animes de Sylvestre et Titi)
11:00 Poly a Venise
11:30 Lassie
12:00 Woobinda
12:30 Le Prince Saphir
1:00 Heros du Samedi
2:00 Bagatelle
3:00 Fenetre sur le monde
3:30 Pre-Olympiques
4:00 Ceremonies d'ouverture des Jeux de la XXIe Olympiade
7:30 Telejournal
7:35 Univers inconnus
8:30 Defi
9:00 Cinema - Seraphin (1950; Hector Charland, Nicole Germain, Guy Provost)
11:00 Ce coin de terre
11:30 Telejournal et sports
12:00 Ceremonies d'ouverture des Jeux de la XXIe Olympiade
3:00 Cinema - La Maison sous les arbres (1971; Faye Dunaway, Frank Langella, Barbara Parkins)

CKCD Channel 7 Campbellton / Channel 12 Upsalquitch Lake (CBC, CTV)
8:00 ATV Funtime (includes Spiderman, Rocket Robin Hood, Littlest Hobo, Max the 2000-Year-Old Mouse, etc.)
10:30 Waterville Gang
11:00 Kidstuff
12:00 Let's Go!
12:30 Funtown
1:30 Tree House
2:00 Blaze to Glory- Official Olympic Opening
6:30 Welcome Back, Kotter
7:00 ATV Weekend News
8:00 This is the Law
8:30 Fawlty Towers - "The Germans"
9:00 David Copperfield
10:00 XXI Olympics Opening Ceremonies
11:00 National
11:15 Norm Perry
12:10 George Hamilton IV
12:35 ATV News
12:45 Larry Solway
1:15 Movie - Carry On Up the Jungle (1970; Frankie Howerd, Sid James, Joan Sims)

WLBZ Channel 2 Bangor (NBC)
9:00 Emergency Plus 4
9:30 Josie and the Pussycats
10:00 Secret Lives of Waldo Kitty
10:30 Pink Panther
11:00 Land of the Lost
11:30 Run, Joe, Run
12:00 Return to the Planet of the Apes
12:30 Westwind
1:00 Jetsons
1:30 Go, U.S.A.!
2:00 Bonanza
3:00 Grandstand
3:15 Baseball - teams to be announced
6:00 Movie - The Wayfarers (1964; Jon Provost, Andy Clyde, June Lockhart)
7:30 NBC News
8:00 Wild Kingdom
8:30 New Candid Camera
9:00 Emergency! - "Above and Beyond... Nearly"
10:00 Movie - The Madwoman of Chaillot (1969; Katharine Hepburn, Paul Henreid, Oskar Homolka)
12:00 Irish Rovers
12:30 Saturday Night Live

WEMT (WVII) Channel 7 Bangor (ABC)
8:30 Groovie Goolies
9:00 Hong Kong Phooey
9:30 Tom and Jerry/Grape Ape
10:30 New Adventures of Gilligan
11:00 Super-Friends
12:00 Speed Buggy
12:30 Oddball Couple
1:00 Lost Saucer
1:30 American Bandstand
2:30 All-Star Wrestling
3:30 XXI Olympics Opening Ceremonies
6:00 Wide World of Sports
7:30 This is Baseball
8:00 ABC News
8:30 James Robinson Presents
9:00 Happy Days Special
9:30 XXI Olympics
12:00 Stacey's Country Jamboree

WAGM Channel 8 Presque Isle (CBS, NBC, ABC)
9:00 Pebbles and Bamm-Bamm
9:30 Bugs Bunny/Road Runner Hour
10:30 Scooby-Doo
11:00 Shazam!/Isis
12:00 Far-Out Space Nuts
12:30 Ghost-Busters
1:00 Valley of the Dinosaurs
1:30 Fat Albert and the Cosby Kids
2:00 Children's Film Festival - "Pero and His Companions"
3:00 To Be Announced
3:30 XXI Olympics Opening Ceremonies
6:00 Wide World of Sports
7:30 CBS News
8:00 Lawrence Welk
9:00 Happy Days Special
9:30 XXI Olympics
12:00 News
12:15 To Be Announced
12:30 Saturday Night Live

WMEM Channel 10 Presque Isle / WMED Channel 13 Calais (PBS)
5:00 Sesame Street
6:00 Joyce Chen's China
7:00 Upstairs, Downstairs
8:00 Wall $treet Week
8:30 Agronsky and Company
9:00 Nova - "Why Do Birds Sing?"
10:00 Movie - Z (1969; Yves Montand, Irene Papas, Jean-Louis Trintignant)

SUNDAY, JULY 18, 1976

CKCW Channel 2 Moncton, Channel 8 Charlottetown / CJCB Channel 4 Sydney / CJCH Channel 5 Halifax / 
CKLT Channel 9 Saint John (CTV)
9:00 University of the Air
10:00 Children's Special
12:00 Rex Humbard
1:00 Day of Discovery
1:30 Faith and Music
2:00 Oral Roberts
2:30 Garner Ted Armstrong
3:00 Agape
3:30 Norm Perry
4:30 Summer Sports
5:30 Showbiz
6:00 Untamed World - "Snow Geese"
6:30 Question Period
7:00 Festival Plus
7:30 Grand Old Country
8:00 Rich Little
9:00 Olympic Summary
10:00 Kojak - "A Grave Too Soon"
11:00 Russian-German War - "Breakout to Berlin"
12:00 CTV News
12:20 News
12:30 Olympic Recap
12:45 Larry Solway

CBHT Channel 3 Halifax / CBIT Channel 5 Sydney / CBCT Channel 13 Charlottetown (CBC)
9:50 News (CBHT, CBIT only)
10:00 Follyfoot
10:30 XXI Olympics
1:00 Living Tomorrow
1:15 A Way Out
1:30 Concerning Women
2:00 Romantic Rebellion
2:30 XXI Olympics
7:00 Walt Disney
8:00 XXI Olympics
12:00 CBC News
12:15 Nation's Business
12:20 News
12:30 Hawaii Five-O

CJBR Channel 3 Rimouski, Quebec (SRC)
9:15 Sesame
9:45 Le Jour du Seigneur
10:30 Jeux de la XXIe Olympiade
1:30 Appelez-moi Lise
2:00 Jeux de la XXIe Olympiade
7:00 Reprise des Jeux de la XXIe Olympiade
7:30 Telejournal
8:00 Jeux de la XXIe Olympiade
11:30 Telejournal et sports
12:00 Appelez-moi Lise
12:30 Reprise des Jeux de la XXIe Olympiade
1:00 Cinema - Point de chute (1970; Johnny Hallyday, Robert Hossein, Pascale Rivault)

CHSJ (CBAT) Channel 4 Saint John / Channel 7 Moncton (CBC)
7:00 Church Today
7:30 Old-Time Gospel Hour
8:30 Master's Touch
9:00 Jimmy Swaggart
9:30 Rex Humbard
10:30 XXI Olympics
1:00 New Life
1:30 Crossroads
2:00 Romantic Rebellion
2:30 XXI Olympics
7:00 Walt Disney
8:00 XXI Olympics
12:00 CBC News
12:15 Nation's Business
12:20 Final Report

CBAFT Channel 11 Moncton (SRC)
9:15 Sesame
9:45 Le Jour du Seigneur
10:30 Jeux de la XXIe Olympiade
1:30 Appelez-moi Lise
2:00 Jeux de la XXIe Olympiade
7:00 Reprise des Jeux de la XXIe Olympiade
7:30 Telejournal
8:00 Jeux de la XXIe Olympiade
11:30 Telejournal et sports
12:00 Appelez-moi Lise
12:30 Reprise des Jeux de la XXIe Olympiade
1:00 Cinema - Point de chute (1970; Johnny Hallyday, Robert Hossein, Pascale Rivault)

CKCD Channel 7 Campbellton / Channel 12 Upsalquitch Lake (CBC, CTV)
10:30 XXI Olympics
1:00 Day of Discovery
1:30 Faith and Music
2:00 Romantic Rebellion
2:30 XXI Olympics
7:00 Walt Disney
8:00 XXI Olympics
12:00 CBC News
12:15 Nation's Business
12:20 News

WLBZ Channel 2 Bangor (NBC)
12:00 Vegetable Soup
12:30 This is the Life
1:00 Religious Town Hall
1:30 Meet the Press
2:00 Big Valley
3:00 Movie - Pepe (1960; Cantinflas, Dan Dailey, Shirley Jones)
6:00 Eternal Light - "Dr. Einstein Before Lunch"
7:00 Porter Wagoner
7:30 NBC News
8:00 Walt Disney - "The Secret of the Pond: Pt. 2"
9:00 Ellery Queen - "The Adventure of Colonel Nivin's Memoirs"
10:00 McCloud - "The Day New York Turned Blue"
12:00 Maine Edition
12:15 Tangents - "Maine's Antique Automobile"

WEMT (WVII) Channel 7 Bangor (ABC)
9:00 International Voice of Victory
9:30 Pastor Ronnie Libby
10:30 Rex Humbard
11:30 Chaplain of Bourbon Street
12:00 These Are the Days
12:30 Make a Wish
1:00 Issues and Answers
1:30 Wally's Workshop
2:00 Curly O'Brien
3:00 I Dream of Jeannie
3:30 This is Baseball
4:00 XXI Olympics
7:00 Hee-Haw
8:00 XXI Olympics
10:00 Movie - In Harm's Way (1965; John Wayne, Kirk Douglas, Patricia Neal)
1:30 News
1:45 PTL Club

WAGM Channel 8 Presque Isle (CBS, NBC, ABC)
8:45 James Robinson Presents
9:15 Rex Humbard
10:15 Sacred Heart
10:30 Day of Discovery
11:00 Old-Time Gospel Hour
12:00 Follow-Up
12:30 Face the Nation
1:00 It is Written
1:30 Meet the Press
2:00 Insight
2:30 Water World
3:00 To Be Announced
4:00 XXI Olympics
7:00 Friends of Man
7:30 CBS News
8:00 XXI Olympics
10:00 Movie - In Harm's Way (1965; John Wayne, Kirk Douglas, Patricia Neal)
1:30 Sammy and Company

WMEM Channel 10 Presque Isle / WMED Channel 13 Calais (PBS)
5:00 Speaking Freely
6:00 Family at War
7:00 Consumer Survival Kit
7:30 Crockett's Victory Garden
8:00 Rivals of Sherlock Holmes - "The Mirror of Portugal"
9:00 Evening at Pops - "Robert Merrill and Roberta Peters"
10:00 Masterpiece Theatre - "Notorious Woman: Pt. 7"
11:00 Great Performances - "Jennie: Pt. 1"
12:00 Video and Television Review

MONDAY, JULY 19, 1976

CKCW Channel 2 Moncton, Channel 8 Charlottetown / CJCB Channel 4 Sydney / CJCH Channel 5 Halifax / 
CKLT Channel 9 Saint John (CTV)
7:00 University of the Air
7:30 Trouble With Tracy
8:00 Canada A.M.
10:00 Romper Room
10:30 Kareen's Yoga
11:00 Definition
11:30 It's Your Move
12:00 Pink Panther - "Little Beaux Pink"/"Bear De Guerre"/"The Pink Package Plot"
12:30 Flintstones - "The Golf Champion"
1:00 Movie - The Outcast (1954; John Derek, Joan Evans, Jim Davis)
2:30 Women's Show (CKCW, CKLT only)
2:30 In Conversation (CJCB, CJCH only)
3:00 Celebrity Dominoes
3:30 What's the Good Word?
4:00 Another World
5:00 Gilligan's Island
5:30 Joyce Davidson
6:00 ATV News
6:30 Price is Right
7:00 Movie - King Solomon's Mines (1950; Deborah Kerr, Stewart Granger, Richard Carlson)
9:00 Olympic Summary
10:00 Joe Forrester
11:00 Pig N' Whistle
11:30 One Day at a Time
12:00 CTV News
12:20 Olympic Recap
12:35 News
12:45 Larry Solway

CBHT Channel 3 Halifax / CBIT Channel 5 Sydney / CBCT Channel 13 Charlottetown (CBC)
8:20 News (CBHT, CBIT only)
8:30 XXI Olympic Highlights
9:30 Mon Ami
9:45 Friendly Giant
10:00 Mr. Dressup
10:30 XXI Olympics
1:00 Summer '76
2:00 Any Woman Can Do it
2:30 XXI Olympics
7:00 News
7:30 National Reach For the Top
8:00 XXI Olympics
12:00 National
12:20 National Weather
12:25 News
12:30 Colditz Story

CJBR Channel 3 Rimouski, Quebec (SRC)
9:00 Sesame
9:30 Reprise des Jeux de la XXIe Olympiade
10:30 Jeux de la XXIe Olympiade
1:30 Appelez-moi Lise
2:00 Telejournal
2:05 Jeux de la XXIe Olympiade
7:00 Reprise des Jeux de la XXIe Olympiade
7:30 Nouvelles
8:00 Jeux de la XXIe Olympiade
11:30 Telejournal et sports
12:00 Appelez-moi Lise
12:30 Reprise des Jeux de la XXIe Olympiade
1:30 Cinema - Le Jour de jugement (1971; Ty Hardin, Rossano Brazzi, Craig Hill)

CHSJ (CBAT) Channel 4 Saint John / Channel 7 Moncton (CBC)
8:30 XXI Olympic Highlights
9:30 Mon Ami
9:45 Friendly Giant
10:00 Mr. Dressup
10:30 XXI Olympics
1:00 News
1:05 Mike Douglas
2:30 XXI Olympics
7:00 News
7:30 Match Game
8:00 XXI Olympics
12:00 National
12:20 Final Report
12:30 Merv Griffin

CBAFT Channel 11 Moncton (SRC)
9:00 Sesame
9:30 Reprise des Jeux de la XXIe Olympiade
10:30 Jeux de la XXIe Olympiade
1:30 Appelez-moi Lise
2:00 Telejournal
2:05 Jeux de la XXIe Olympiade
7:00 Reprise des Jeux de la XXIe Olympiade
7:30 Nouvelles
8:00 Jeux de la XXIe Olympiade
11:30 Telejournal et sports
12:00 Appelez-moi Lise
12:30 Reprise des Jeux de la XXIe Olympiade
1:30 Cinema - Le Jour de jugement (1971; Ty Hardin, Rossano Brazzi, Craig Hill)

CKCD Channel 7 Campbellton / Channel 12 Upsalquitch Lake (CBC, CTV)
8:30 XXI Olympic Highlights
9:30 Mon Ami
9:45 Friendly Giant
10:00 Mr. Dressup
10:30 XXI Olympics
1:00 Movie - The Outcast (1954; John Derek, Joan Evans, Jim Davis)
2:30 XXI Olympics
7:00 Good Times
7:30 Maude
8:00 XXI Olympics
12:00 National
12:20 National Weather
12:25 News

WLBZ Channel 2 Bangor (NBC)
7:35 Farm Programme
7:40 First Radio Parish Church
7:45 Today in Maine
8:00 Today
10:00 My Backyard
10:30 Dialing For Dollars
11:00 Sanford and Son - "The Big Party"
11:30 Celebrity Sweepstakes
12:00 Wheel of Fortune
12:30 Hollywood Squares
1:00 Fun Factory
1:30 Gong Show
2:00 House Call - "Screening Birth Defects in the Womb"
2:30 Days of Our Lives
3:30 Doctors
4:00 Another World
5:00 Somerset
5:30 Gentle Ben
6:00 Bonanza
7:00 News
7:30 NBC News
8:00 Ironside
9:00 Rich Little (with guests Andy Griffith and the Hudson Brothers)
10:00 Joe Forrester
11:00 Jigsaw John - "Thicker Than Blood"
12:00 News
12:30 Tonight Show (with guest Don Rickles)

WVII Channel 7 Bangor (ABC)
11:00 PTL Club
1:00 Hot Seat
1:30 All My Children
2:00 Ryan's Hope
2:30 Family Feud
3:00 $20,000 Pyramid
3:30 Break the Bank
4:00 General Hospital
4:30 One Life to Live
5:00 Edge of Night
5:30 Happy Days
6:00 Mod Squad
7:00 News
7:30 ABC News
8:00 Hollywood Squares
8:30 XXI Olympics
12:00 News
12:30 XXI Olympics
12:45 Monday Night Special - "The Late, Great 1968"

WAGM Channel 8 Presque Isle (CBS, NBC, ABC)
8:00 Today
10:00 Captain Kangaroo
11:00 Price is Right
12:00 Gambit
12:30 Love of Life
1:00 Young and the Restless
1:30 Search For Tomorrow
2:00 Ryan's Hope
2:30 As the World Turns
3:30 Guiding Light
4:00 All in the Family
4:30 Match Game
5:00 Edge of Night
5:30 Mike Douglas
7:00 News
7:30 CBS News
8:00 To Tell the Truth
8:30 XXI Olympics
12:00 News
12:30 XXI Olympics
12:45 Movie - A Brand New Life (1973; Cloris Leachman, Martin Balsam, Marge Redmond)

WMEM Channel 10 Presque Isle / WMED Channel 13 Calais (PBS)
5:00 Mister Rogers
5:30 Sesame Street
6:30 Electric Company
7:00 Hodgepodge Lodge
7:30 Tourists Are Coming
8:00 One-Eight-Hundred
8:30 Robert MacNeil Report
9:00 Nordjam
10:00 Dying
12:00 ABC News (WMEM only)

TUESDAY, JULY 20, 1976

CKCW Channel 2 Moncton, Channel 8 Charlottetown / CJCB Channel 4 Sydney / CJCH Channel 5 Halifax / 
CKLT Channel 9 Saint John (CTV)
7:00 University of the Air
7:30 Trouble With Tracy
8:00 Canada A.M.
10:00 Romper Room
10:30 Kareen's Yoga
11:00 Definition
11:30 It's Your Move
12:00 Pink Panther - "Pierre and Cottage Cheese"/"Pink-Come Tax"/"Cirrhosis of the Louvre"
12:30 Flintstones - "The Sweepstakes Ticket" 
1:00 Movie - Washington Story (1952; Van Johnson, Patricia Neal, Louis Calhern)
2:30 Women's Show (CKCW, CKLT only)
2:30 In Conversation (CJCB, CJCH only)
3:00 Celebrity Dominoes
3:30 What's the Good Word?
4:00 Another World
5:00 Gilligan's Island
5:30 Joyce Davidson
6:00 ATV News
6:30 Price is Right
7:00 Jeffersons - "Florence's Problem"
7:30 Petrocelli
8:30 John Allan Cameron
9:00 Olympic Summary
10:00 Hanged Man - "Knave of Coins"
11:00 Switch - "Ain't Nobody Here Named Barney"
12:00 CTV News
12:20 Olympic Recap
12:35 News
12:45 Larry Solway

CBHT Channel 3 Halifax / CBIT Channel 5 Sydney / CBCT Channel 13 Charlottetown (CBC)
8:20 News (CBHT, CBIT only)
8:30 XXI Olympic Highlights
9:30 Mon Ami
9:45 Friendly Giant
10:00 Mr. Dressup
10:30 XXI Olympics
1:00 Summer '76
2:00 Any Woman Can Do it
2:30 XXI Olympics
7:00 News
7:30 Phil Silvers
8:00 XXI Olympics
12:00 National
12:20 National Weather
12:25 News
12:30 Colditz Story

CJBR Channel 3 Rimouski, Quebec (SRC)
9:00 Sesame
9:30 Reprise des Jeux de la XXIe Olympiade
10:30 Jeux de la XXIe Olympiade
1:30 Appelez-moi Lise
2:00 Telejournal
2:05 Jeux de la XXIe Olympiade
7:00 Reprise des Jeux de la XXIe Olympiade
7:30 Nouvelles
8:00 Jeux de la XXIe Olympiade
11:30 Telejournal et sports
12:00 Appelez-moi Lise
12:30 Reprise des Jeux de la XXIe Olympiade
1:30 Cinema - Malpertuis (1971; Orson Welles, Susan Hampshire, Michel Bouquet)

CHSJ (CBAT) Channel 4 Saint John / Channel 7 Moncton (CBC)
8:30 XXI Olympic Highlights
9:30 Mon Ami
9:45 Friendly Giant
10:00 Mr. Dressup
10:30 XXI Olympics
1:00 Mid-Day Report
1:05 Mike Douglas
2:30 XXI Olympics
7:00 News
7:30 Match Game
8:00 XXI Olympics
12:00 National
12:20 News
12:30 Merv Griffin (with guests John H. Connaly and Oscar Peterson)

CBAFT Channel 11 Moncton (SRC)
9:00 Sesame
9:30 Reprise des Jeux de la XXIe Olympiade
10:30 Jeux de la XXIe Olympiade
1:30 Appelez-moi Lise
2:00 Telejournal
2:05 Jeux de la XXIe Olympiade
7:00 Reprise des Jeux de la XXIe Olympiade
7:30 Nouvelles
8:00 Jeux de la XXIe Olympiade
11:30 Telejournal et sports
12:00 Appelez-moi Lise
12:30 Reprise des Jeux de la XXIe Olympiade
1:30 Cinema - Malpertuis (1971; Orson Welles, Susan Hampshire, Michel Bouquet)

CKCD Channel 7 Campbellton / Channel 12 Upsalquitch Lake (CBC, CTV)
8:30 Olympic Highlights
9:30 Mon Ami
9:45 Friendly Giant
10:00 Mr. Dressup
10:30 XXI Olympics
1:00 Movie - Washington Story (1952; Van Johnson, Patricia Neal, Louis Calhern)
2:30 XXI Olympics
7:00 Jeffersons - "Florence's Problem"
7:30 As it is
8:00 XXI Olympics
12:00 National
12:20 National Weather
12:25 News

WLBZ Channel 2 Bangor (NBC)
7:35 Farm Programme
7:40 First Radio Parish Church
7:45 Today in Maine
8:00 Today
10:00 My Backyard
10:30 Dialing For Dollars
11:00 Sanford and Son
11:30 Celebrity Sweepstakes
12:00 Wheel of Fortune
12:30 Hollywood Squares
1:00 Fun Factory
1:30 Gong Show
2:00 See the U.S.A.
2:30 Days of Our Lives
3:30 Doctors
4:00 Another World
5:00 Somerset
5:30 Gentle Ben
6:00 Bonanza
7:00 News
7:30 NBC News
8:00 Ironside
9:00 Movin' On - "The Old South Will Rise Again"
10:00 Police Woman - "The Pawn Shop"
11:00 Vaudeville
12:00 News
12:30 Tonight Show (with guest David Brinkley)

WVII Channel 7 Bangor (ABC)
11:00 PTL Club
1:00 Hot Seat
1:30 All My Children
2:00 Ryan's Hope
2:30 Family Feud
3:00 $20,000 Pyramid
3:30 Break the Bank
4:00 General Hospital
4:30 One Life to Live
5:00 Edge of Night
5:30 Happy Days
6:00 Mod Squad
7:00 News
7:30 ABC News
8:00 Animal World
8:30 XXI Olympics
12:00 News
12:30 XXI Olympics
12:45 Tuesday Mystery - "Who Killed Lamb?"

WAGM Channel 8 Presque Isle (CBS, NBC, ABC)
8:00 Today
10:00 Captain Kangaroo
11:00 Price is Right
12:00 Gambit
12:30 Love of Life
1:00 Young and the Restless
1:30 Search For Tomorrow
2:00 Ryan's Hope
2:30 As the World Turns
3:30 Guiding Light
4:00 All in the Family
4:30 Match Game
5:00 Edge of Night
5:30 Mike Douglas
7:00 News
7:30 CBS News
8:00 To Tell the Truth
8:30 XXI Olympics
12:00 News
12:30 XXI Olympics
12:45 Movie - Sayonara (1957; Marlon Brando, Ricardo Montalban, Patricia Owens)

WMEM Channel 10 Presque Isle / WMED Channel 13 Calais (PBS)
5:00 Mister Rogers
5:30 Sesame Street
6:30 Electric Company
7:00 Hodgepodge Lodge
7:30 Guppies to Groupers
8:00 Legacy: Americana
8:30 Robert MacNeil Report
9:00 Tourists Are Coming
9:30 Graveyard of the Gulf
10:00 Evening at Pops - "Robert Merrill and Roberta Peters"
11:00 School For Wives
11:30 Woman
12:00 ABC News (WMEM only)

WEDNESDAY, JULY 21, 1976

CKCW Channel 2 Moncton, Channel 8 Charlottetown / CJCB Channel 4 Sydney / CJCH Channel 5 Halifax / 
CKLT Channel 9 Saint John (CTV)
7:00 University of the Air
7:30 Trouble With Tracy
8:00 Canada A.M.
10:00 Romper Room
10:30 Kareen's Yoga
11:00 Definition
11:30 It's Your Move
12:00 Pink Panther - "Pink Pyjamas"/"Sicque! Sicque! Sicque!"/"Pink Ice"
12:30 Flintstones - "The Drive-in"
1:00 Movie - Timberjacks (1955; Sterling Hayden, Vera Ralston, David Brian)
2:30 Women's Show (CKCW, CKLT only)
2:30 In Conversation (CJCB, CJCH only)
3:00 Celebrity Dominoes
3:30 What's the Good Word?
4:00 Another World
5:00 Gilligan's Island
5:30 Joyce Davidson
6:00 ATV News
6:30 Price is Right
7:00 New, Original Wonder Woman - "Fausta, the Nazi Wonder Woman"
8:00 Headline Hunters
8:30 As it is
9:00 Olympic Summary
10:00 Championship Tennis
11:00 George Hamilton IV
11:30 Sportsbeat
12:00 CTV News
12:20 Olympic Recap
12:35 News
12:45 Larry Solway

CBHT Channel 3 Halifax / CBIT Channel 5 Sydney / CBCT Channel 13 Charlottetown (CBC)
8:20 News (CBHT, CBIT only)
8:30 XXI Olympic Highlights
9:30 Mon Ami
9:45 Friendly Giant
10:00 Mr. Dressup
10:30 XXI Olympics
1:00 Summer '76
2:00 Any Woman Can Do it
2:30 XXI Olympics
7:00 News
7:30 Phil Silvers
8:00 XXI Olympics
12:00 National
12:20 National Weather
12:25 News
12:30 Colditz Story

CJBR Channel 3 Rimouski, Quebec (SRC)
9:00 Sesame
9:30 Reprise des Jeux de la XXIe Olympiade
10:30 Jeux de la XXIe Olympiade
1:30 Appelez-moi Lise
2:00 Telejournal
2:05 Jeux de la XXIe Olympiade
7:00 Reprise des Jeux de la XXIe Olympiade
7:30 Nouvelles
8:00 Jeux de la XXIe Olympiade
11:30 Telejournal et sports
12:00  Appelez-moi Lise
12:30 Reprise des Jeux de la XXIe Olympiade
1:30 Cinema - Les Pique-assiette (1960; Francis Blanche, Beatrice Altariba, Darry Cowl)

CHSJ (CBAT) Channel 4 Saint John / Channel 7 Moncton (CBC)
8:30 XXI Olympic Highlights
9:30 Mon Ami
9:45 Friendly Giant
10:00 Mr. Dressup
10:30 XXI Olympics
1:00 Mid-Day Report
1:05 Mike Douglas
2:30 XXI Olympics
7:00 News
7:30 Match Game
8:00 XXI Olympics
12:00 National
12:20 News
12:30 Merv Griffin (with guest Jean Stapleton)

CBAFT Channel 11 Moncton (SRC)
9:00 Sesame
9:30 Reprise des Jeux de la XXIe Olympiade
10:30 Jeux de la XXIe Olympiade
1:30 Appelez-moi Lise
2:00 Telejournal
2:05 Jeux de la XXIe Olympiade
7:00 Reprise des Jeux de la XXIe Olympiade
7:30 Nouvelles
8:00 Jeux de la XXIe Olympiade
11:30 Telejournal et sports
12:00 Appelez-moi Lise
12:30 Reprise des Jeux de la XXIe Olympiade
1:30 Cinema - Les Pique-assiette (1960; Francis Blanche, Beatrice Altariba, Darry Cowl)

CKCD Channel 7 Campbellton / Channel 12 Upsalquitch Lake (CBC, CTV)
8:30 Olympic Highlights
9:30 Mon Ami
9:45 Friendly Giant
10:00 Mr. Dressup
10:30 XXI Olympics
1:00 Movie - Timberjacks (1955; Sterling Hayden, Vera Ralston, David Brian)
2:30 XXI Olympics
7:00 New, Original Wonder Woman
8:00 XXI Olympics
12:00 National
12:20 National Weather
12:25 News

WLBZ Channel 2 Bangor (NBC)
7:35 Farm Programme
7:40 First Radio Parish Church
7:45 Today in Maine
8:00 Today
10:00 My Backyard
10:30 Dialing For Dollars
11:00 Sanford and Son
11:30 Celebrity Sweepstakes
12:00 Wheel of Fortune
12:30 Hollywood Squares
1:00 Fun Factory
1:30 Gong Show
2:00 See the U.S.A.
2:30 Days of Our Lives
3:30 Doctors
4:00 Another World
5:00 Somerset
5:30 Gentle Ben
6:00 Bonanza
7:00 News
7:30 NBC News
8:00 On the Line - "Student Financial Aid"
8:30 Norman Corwin Presents
9:00 Little House On the Prairie - "The Bride of Walnut Grove"
10:00 Sanford and Son - "The Suitcase Case"
10:30 Chico and the Man - "Chico and the Man"
11:00 Hawk - "Thanks For the Honeymoon"
12:00 News
12:30 Tonight Show

WVII Channel 7 Bangor (ABC)
11:00 PTL Club
1:00 Hot Seat
1:30 All My Children
2:00 Ryan's Hope
2:30 Family Feud
3:00 $20,000 Pyramid
3:30 Break the Bank
4:00 General Hospital
4:30 One Life to Live
5:00 Edge of Night
5:30 Happy Days
6:00 Mod Squad
7:00 News
7:30 ABC News
8:00 Hollywood Squares
8:30 XXI Olympics
12:00 News
12:30 XXI Olympics
12:45 Movie - The Daughters of Joshua Cabe Return (1975; Dan Dailey, Dub Taylor, Ronne Troup)

WAGM Channel 8 Presque Isle (CBS, NBC, ABC)
8:00 Today
10:00 Captain Kangaroo
11:00 Price is Right
12:00 Gambit
12:30 Love of Life
1:00 Young and the Restless
1:30 Search For Tomorrow
2:00 Ryan's Hope
2:30 As the World Turns
3:30 Guiding Light
4:00 All in the Family
4:30 Match Game
5:00 Edge of Night
5:30 Mike Douglas
7:00 News
7:30 CBS News
8:00 To Tell the Truth
8:30 XXI Olympics
12:00 News
12:30 XXI Olympics
12:45 Movie - Dracula (1974; Jack Palance, Simon Ward, Nigel Davenport)

WMEM Channel 10 Presque Isle / WMED Channel 13 Calais (PBS)
5:00 Mister Rogers
5:30 Sesame Street
6:30 Electric Company
7:00 Hodgepodge Lodge
7:30 Book Beat
8:00 Maine News: Persons
8:30 Robert MacNeil Report
9:00 Valiant Years
9:30 Crockett's Victory Garden
10:00 Great Performances - "Jennie: Pt. 2"
11:00 Life of Leonardo Da Vinci
12:00 ABC News (WMEM only)

THURSDAY, JULY 22, 1976

CKCW Channel 2 Moncton, Channel 8 Charlottetown / CJCB Channel 4 Sydney / CJCH Channel 5 Halifax / 
CKLT Channel 9 Saint John (CTV)
7:00 University of the Air
7:30 Trouble With Tracy
8:00 Canada A.M.
10:00 Romper Room
10:30 Kareen's Yoga
11:00 Definition
11:30 It's Your Move
12:00 Pink Panther - "Pickled Pink"/"Ape Suzette"/"Pinkfinger"
12:30 Flintstones - "The Prowler"
1:00 Movie - Young Man With Ideas (1952; Glenn Ford, Ruth Roman, Denise Darcel)
2:30 Women's Show (CKCW, CKLT only)
2:30 In Conversation (CJCB, CJCH only)
3:00 Celebrity Dominoes
3:30 What's the Good Word?
4:00 Another World
5:00 Gilligan's Island
5:30 Joyce Davidson
6:00 ATV News
6:30 Price is Right
7:00 Doc
7:30 Bob Newhart
8:00 Viva Valdez
8:30 Excuse My French
9:00 Olympic Summary
10:00 Movie - Act of the Heart (1970; Genevieve Bujold, Donald Sutherland, Monique Leyrac)
12:00 CTV News
12:30 Olympic Recap
12:45 Larry Solway

CBHT Channel 3 Halifax / CBIT Channel 5 Sydney / CBCT Channel 13 Charlottetown (CBC)
8:20 News (CBHT, CBIT only)
8:30 XXI Olympic Highlights
9:30 Mon Ami
9:45 Friendly Giant
10:00 Mr. Dressup
10:30 XXI Olympics
1:00 Summer '76
2:00 Any Woman Can Fix it
2:30 XXI Olympics
7:00 News
7:30 Phil Silvers
8:00 XXI Olympics
12:00 National
12:20 News
12:30 Canadian Open Golf Report
1:00 Colditz Story

CJBR Channel 3 Rimouski, Quebec (SRC)
9:00 Sesame
9:30 Reprise des Jeux de la XXIe Olympiade
10:30 Jeux de la XXIe Olympiade
1:30 Appelez-moi Lise
2:00 Telejournal
2:05 Jeux de la XXIe Olympiade
7:00 Reprise des Jeux de la XXIe Olympiade
7:30 Nouvelles
8:00 Jeux de la XXIe Olympiade
11:30 Telejournal et sports
12:00 Appelez-moi Lise
12:30 Reprise des Jeux de la XXIe Olympiade
1:30 Cinema - La Part des lions (1971; Robert Hossein, Charles Aznavour, Michel Constantin)

CHSJ (CBAT) Channel 4 Saint John / Channel 7 Moncton (CBC)
8:30 XXI Olympic Highlights
9:30 Mon Ami
9:45 Friendly Giant
10:00 Mr. Dressup
10:30 XXI Olympics
1:00 Mid-Day Report
1:05 Mike Douglas
2:30 XXI Olympics
7:00 News
7:30 Match Game
8:00 XXI Olympics
12:00 National
12:20 News
12:30 Merv Griffin

CBAFT Channel 11 Moncton (SRC)
9:00 Sesame
9:30 Reprise des Jeux de la XXIe Olympiade
10:30 Jeux de la XXIe Olympiade
1:30 Appelez-moi Lise
2:00 Telejournal
2:05 Jeux de la XXIe Olympiade
7:00 Reprise des Jeux de la XXIe Olympiade
7:30 Nouvelles
8:00 Jeux de la XXIe Olympiade
11:30 Telejournal et sports
12:00 Appelez-moi Lise
12:30 Reprise des Jeux de la XXIe Olympiade
1:30 Cinema - La Part des lions (1971; Robert Hossein, Charles Aznavour, Michel Constantin)

CKCD Channel 7 Campbellton / Channel 12 Upsalquitch Lake (CBC, CTV)
8:30 Olympic Highlights
9:30 Mon Ami
9:45 Friendly Giant
10:00 Mr. Dressup
10:30 XXI Olympics
1:00 Movie - Young Man With Ideas (1952; Glenn Ford, Ruth Roman, Denise Darcel)
2:30 XXI Olympics
7:00 Doc
7:30 Bob Newhart
8:00 XXI Olympics
12:00 National
12:20 News

WLBZ Channel 2 Bangor (NBC)
7:35 Farm Programme
7:40 First Radio Parish Church
7:45 Today in Maine
8:00 Today
10:00 My Backyard
10:30 Dialing For Dollars
11:00 Sanford and Son
11:30 Celebrity Sweepstakes
12:00 Wheel of Fortune
12:30 Hollywood Squares
1:00 Fun Factory
1:30 Gong Show
2:00 See the U.S.A.
2:30 Days of Our Lives
3:30 Doctors
4:00 Another World
5:00 Somerset
5:30 Gentle Ben
6:00 Bonanza
7:00 News
7:30 NBC News
8:00 Ironside
9:00 Great Migration, Year of the Wildebeeste
10:00 Movie - Widow (1976; Michael Learned, Bradford Dillman, Farley Granger)
12:00 News
12:30 Tonight Show

WVII Channel 7 Bangor (ABC)
11:00 PTL Club
1:00 Hot Seat
1:30 All My Children
2:00 Ryan's Hope
2:30 Family Feud
3:00 $20,000 Pyramid
3:30 One Life to Live
4:15 General Hospital
5:00 Edge of Night
5:30 Happy Days
6:00 Mod Squad
7:00 News
7:30 ABC News
8:00 Soul's Harbour
8:30 XXI Olympics
12:00 News
12:30 XXI Olympics
12:45 Mannix
1:45 Magician - "The Illusion of the Cat's Eye"

WAGM Channel 8 Presque Isle (CBS, NBC, ABC)
8:00 Today
10:00 Captain Kangaroo
11:00 Price is Right
12:00 Gambit
12:30 Love of Life
1:00 Young and the Restless
1:30 Search For Tomorrow
2:00 Ryan's Hope
2:30 As the World Turns
3:30 Guiding Light
4:00 All in the Family
4:30 Match Game
5:00 Edge of Night
5:30 Mike Douglas
7:00 News
7:30 CBS News
8:00 To Tell the Truth
8:30 XXI Olympics
12:00 News
12:30 XXI Olympics
12:45 Movie - Boys' Night Out (1962; Kim Novak, James Garner, Tony Randall)

WMEM Channel 10 Presque Isle / WMED Channel 13 Calais (PBS)
5:00 Mister Rogers
5:30 Sesame Street
6:30 Electric Company
7:00 Hodgepodge Lodge
7:30 Food Preserving
8:00 Maine News
8:30 Robert MacNeil Report
9:00 Upstairs, Downstairs
10:00 Men Who Made the Movies
11:00 Mark of Jazz
11:30 Monty Python's Flying Circus
12:00 ABC News (WMEM only)

SATURDAY, JULY 24, 1976

CKCW Channel 2 Moncton, Channel 8 Charlottetown / CJCB Channel 4 Sydney / CJCH Channel 5 Halifax / 
CKLT Channel 9 Saint John (CTV)
8:00 ATV Funtime (includes Spiderman, Rocket Robin Hood, Littlest Hobo, Max the 2000-Year-Old Mouse, etc.)
10:30 Waterville Gang
11:00 Kidstuff
12:00 Let's Go!
12:30 Funtown
1:30 Tree House
2:00 Pink Panther - "Pink, Plunk, Plink"/"That's No Lady-- That's Notre Dame!"/"Pink Outs"
2:30 Spiderman
3:00 Wonders of the Wild
3:30 Outdoor Sportsman
4:00 Greening Up
4:30 International Wrestling
5:30 Wide World of Sports
7:00 ATV Weekend News
8:00 Emergency!
9:00 Olympic Summary
10:00 Movie - Across This Land (1973; Stompin' Tom Connors, Kent Brockwell, Sharon Lowness)
12:00 CTV News
12:20 Olympic Recap
12:35 ATV News
12:45 Larry Solway
1:15 Movie - A Walk in the Spring Rain (1970; Ingrid Bergman, Anthony Quinn, Fritz Weaver)

CBHT Channel 3 Halifax / CBIT Channel 5 Sydney / CBCT Channel 13 Charlottetown (CBC)
9:50 News (CBHT, CBIT only)
10:00 Olympic Highlights
11:00 XXI Olympics
2:30 Flaxton Boys
3:00 Klahanie
3:30 XXI Olympics
7:00 News
7:30 Phyllis
8:00 XXI Olympics
12:00 National
12:20 News
12:30 Movie - Once Upon a Time in the West (1968; Henry Fonda, Charles Bronson, Claudia Cardinale) (CBHT, CBIT only)
12:30 CBCT Late Show (CBCT only)

CJBR Channel 3 Rimouski, Quebec (SRC)
9:00 Sesame
9:30 Reprise des Jeux de la XXIe Olympiade
10:30 Jeux de la XXIe Olympiade
1:30 Appelez-moi Lise
2:00 Jeux de la XXIe Olympiade
7:00 Reprise des Jeux de la XXIe Olympiade
7:30 Telejournal
7:35 Jeux de la XXIe Olympiade
11:30 Telejournal et sports
12:00 Appelez-moi Lise
12:30 Reprise des Jeux de la XXIe Olympiade
1:30 Cinema - Dernier train pour Frisco (1971; George Peppard, Diana Muldaur, John Vernon)

CHSJ (CBAT) Channel 4 Saint John / Channel 7 Moncton (CBC)
10:00 Olympic Highlights
11:00 XXI Olympics
2:30 Onedin Line
3:30 XXI Olympics
7:00 Hawaii Five-O
8:00 XXI Olympics
12:00 National
12:20 News
12:25 Movie - Enter Laughing (1967; Jose Ferrer, Shelley Winters, Elaine May)

CBAFT Channel 11 Moncton (SRC)
9:00 Sesame
9:30 Reprise des Jeux de la XXIe Olympiade
10:30 Jeux de la XXIe Olympiade
1:30 Appelez-moi Lise
2:00 Jeux de la XXIe Olympiade
7:00 Reprise des Jeux de la XXIe Olympiade
7:30 Telejournal
7:35 Jeux de la XXIe Olympiade
11:30 Telejournal et sports
12:00 Appelez-moi Lise
12:30 Reprise des Jeux de la XXIe Olympiade
1:30 Cinema - Dernier train pour Frisco (1971; George Peppard, Diana Muldaur, John Vernon)

CKCD Channel 7 Campbellton / Channel 12 Upsalquitch Lake (CBC, CTV)
8:00 ATV Funtime (includes Spiderman, Rocket Robin Hood, Littlest Hobo, Max the 2000-Year-Old Mouse, etc.)
10:30 Waterville Gang
11:00 XXI Olympics
2:30 Spiderman
3:00 Wonders of the Wild
3:30 XXI Olympics
7:00 ATV Weekend News
8:00 XXI Olympics
12:00 National
12:20 Olympic Recap
12:35 ATV News
12:45 Larry Solway
1:15 Movie - A Walk in the Spring Rain (1970; Ingrid Bergman, Anthony Quinn, Fritz Weaver)

WLBZ Channel 2 Bangor (NBC)
9:00 Emergency Plus 4
9:30 Josie and the Pussycats
10:00 Secret Lives of Waldo Kitty
10:30 Pink Panther
11:00 Land of the Lost
11:30 Run, Joe, Run
12:00 Return to the Planet of the Apes
12:30 Westwind
1:00 Jetsons
1:30 Go, U.S.A.!
2:00 Bonanza
3:00 Grandstand
3:15 Baseball - Detroit @ Cleveland
6:00 Movie - Flight of the Cougar (1967; Robert Bray, Merry Anders, Les Brown Jr.)
7:30 NBC News
8:00 Wild Kingdom
8:30 New Candid Camera
9:00 Emergency! - "The Screenwriter"
10:00 Movie - The Manhunter (1972; Roy Thinnes, Sandra Dee, Albert Salmi)
12:00 Irish Rovers
12:30 Saturday Night Live (with host Louise Lasser)

WEMT (WVII) Channel 7 Bangor (ABC)
8:30 Groovie Goolies
9:00 Hong Kong Phooey
9:30 Tom and Jerry/Grape Ape
10:30 New Adventures of Gilligan
11:00 Super-Friends
12:00 Speed Buggy
12:30 Oddball Couple
1:00 XXI Olympics
3:00 Baseball - Boston @ New York
6:00 XXI Olympics
8:00 This is Baseball
8:30 James Robinson Presents
9:00 XXI Olympics
12:00 Stacey's Country Jamboree

WAGM Channel 8 Presque Isle (CBS, NBC, ABC)
9:00 Pebbles and Bamm-Bamm
9:30 Bugs Bunny/Road Runner Hour
10:30 Scooby-Doo
11:00 Shazam!/Isis
12:00 Far-Out Space Nuts
12:30 Ghost-Busters
1:00 XXI Olympics
3:00 Grandstand
3:15 Baseball - Detroit @ Cleveland
6:00 XXI Olympics
8:00 Lawrence Welk
9:00 XXI Olympics
12:00 News
12:30 Saturday Night Live

WMEM Channel 10 Presque Isle / WMED Channel 13 Calais (PBS)
5:00 Sesame Street
6:00 Olympiad
7:00 Upstairs, Downstairs
8:00 Wall $treet Week
8:30 Agronsky and Company
9:00 Nova - "The Transplant Experience"
10:00 Movie - What Price Glory? (1952; James Cagney, Corinne Calvet, Dan Dailey)

SUNDAY, JULY 25, 1976

CKCW Channel 2 Moncton, Channel 8 Charlottetown / CJCB Channel 4 Sydney / CJCH Channel 5 Halifax / 
CKLT Channel 9 Saint John (CTV)
9:00 University of the Air
10:00 Children's Special
12:00 Rex Humbard
1:00 Day of Discovery
1:30 Faith and Music
2:00 Oral Roberts
2:30 Garner Ted Armstrong
3:00 Agape
3:30 Norm Perry
4:30 Summer Sports
5:30 Showbiz
6:00 Untamed World
6:30 Question Period
7:00 Festival Plus
7:30 Ryan's Fancy
8:00 Undersea World of Jacques Cousteau - "March of the Spiny Lobsters"
9:00 Olympic Summary
10:00 Kojak - "On the Edge"
11:00 Enquiry - "Hockey"
12:00 CTV News
12:20 Olympic Recap
11:35 ATV News
12:45 Larry Solway

CBHT Channel 3 Halifax / CBIT Channel 5 Sydney / CBCT Channel 13 Charlottetown (CBC)
9:20 News (CBHT, CBIT only)
9:30 Olympic Highlights
11:00 XXI Olympics
1:00 Living Tomorrow
1:15 A Way Out
1:30 Concerning Women
2:00 XXI Olympics
7:00 Walt Disney - "Superstar Goofy"
8:00 XXI Olympics
12:00 CBC News
12:15 Nation's Business
12:20 News
12:30 Hawaii Five-O
1:30 Canadian Golf Report

CJBR Channel 3 Rimouski, Quebec (SRC)
9:00 Sesame
9:30 Jeux de la XXIe Olympiade
10:30 Jeux de la XXIe Olympiade
1:30 Appelez-moi Lise
2:00 Jeux de la XXIe Olympiade
7:00 Reprise des Jeux de la XXIe Olympiade
7:30 Telejournal
7:35 Jeux de la XXIe Olympiade
11:30 Telejournal et sports
12:00 Appelez-moi Lise
12:30 Jeux de la XXIe Olympiade
1:30 Cinema - Les Feux de l'enfer (1968; John Wayne, Katharine Ross, Bruce Cabot)

CHSJ (CBAT) Channel 4 Saint John / Channel 7 Moncton (CBC)
7:00 Old-Time Gospel Hour
8:00 Master's Touch
8:30 Rex Humbard
9:30 Olympic Highlights
11:00 XXI Olympics
1:00 New Life
1:30 Crossroads
2:00 XXI Olympics
7:00 Walt Disney - "Superstar Goofy"
8:00 XXI Olympics
12:00 CBC News
12:15 Nation's Business
12:20 Final Report

CBAFT Channel 11 Moncton (SRC)
9:00 Sesame
9:30 Jeux de la XXIe Olympiade
10:30 Jeux de la XXIe Olympiade
1:30 Appelez-moi Lise
2:00 Jeux de la XXIe Olympiade
7:00 Reprise des Jeux de la XXIe Olympiade
7:30 Telejournal
7:35 Jeux de la XXIe Olympiade
11:30 Telejournal et sports
12:00 Appelez-moi Lise
12:30 Jeux de la XXIe Olympiade
1:30 Cinema - Les Feux de l'enfer (1968; John Wayne, Katharine Ross, Bruce Cabot)

CKCD Channel 7 Campbellton / Channel 12 Upsalquitch Lake (CBC, CTV)
9:30 Olympic Highlights
11:00 XXI Olympics
1:00 Day of Discovery
1:30 Faith and Music
2:00 XXI Olympics
7:00 Walt Disney - "Superstar Goofy"
8:00 XXI Olympics
12:00 CBC News
12:15 Nation's Business
12:20 News

WLBZ Channel 2 Bangor (NBC)
12:00 Vegetable Soup
12:30 This is the Life
1:00 Religious Town Hall
1:30 Meet the Press
2:00 Big Valley
3:00 Movie - The Victors (1963; Vince Edwards, Albert Finney, George Hamilton)
6:00 Determining Force
7:00 Porter Wagoner
7:30 NBC News
8:00 Walt Disney - "Sport Goofy Soccermania"
9:00 Ellery Queen - "The Adventure of the Judas Tree"
10:00 McCloud - "Night of the Shark"
12:00 Maine Edition
12:15 Movie - The L-Shaped Room (1962; Leslie Caron, Anthony Booth, Avis Bunnage)

WEMT (WVII) Channel 7 Bangor (ABC)
8:30 Liberty Temple Church
9:00 International Voice of Victory
9:30 Pastor Ronnie Libby
10:30 Rex Humbard
11:30 Chaplain of Bourbon Street
12:00 These Are the Days
12:30 Make a Wish
1:00 Issues and Answers
1:30 Curly O'Brien
2:30 XXI Olympics
7:30 Hee-Haw
8:30 XXI Olympics
12:30 News
12:45 PTL Club

WAGM Channel 8 Presque Isle (CBS, NBC, ABC)
8:45 James Robinson Presents
9:15 Rex Humbard
10:15 Sacred Heart
10:30 Day of Discovery
11:00 Old-Time Gospel Hour
12:00 Follow-Up
12:30 Face the Nation
1:00 It is Written
1:30 XXI Olympics
7:30 CBS News
8:00 Friends of Man
8:30 XXI Olympics
12:30 Sammy and Company

WMEM Channel 10 Presque Isle / WMED Channel 13 Calais (PBS)
5:00 Speaking Freely
6:00 Family at War
7:00 Consumer Survival Kit
7:30 Crockett's Victory Garden
8:00 Rivals of Sherlock Holmes - "Missing Witness Sensation"
9:00 Evening at Pops - "Ethel Merman and the Boston Pops"
10:00 Masterpiece Theatre - "Shoulder to Shoulder: Pt. 1"
11:00 Great Performances - "Jennie: Pt. 2"
12:00 Video and Television Review

THURSDAY, JULY 29, 1976

CKCW Channel 2 Moncton, Channel 8 Charlottetown / CJCB Channel 4 Sydney / CJCH Channel 5 Halifax / 
CKLT Channel 9 Saint John (CTV)
7:00 University of the Air
7:30 Trouble With Tracy
8:00 Canada A.M.
10:00 Romper Room
10:30 Kareen's Yoga
11:00 Definition
11:30 It's Your Move
12:00 Pink Panther - "Slink Pink"/"Canadian Can-Can"/"Pink-A-Rella"
12:30 Flintstones - "The Hot Piano"
1:00 Movie - Soldiers Three (1951; Stewart Granger, Walter Pidgeon, David Niven)
2:30 Women's Show (CKCW, CKLT only)
2:30 In Conversation (CJCB, CJCH only)
3:00 Celebrity Dominoes
3:30 What's the Good Word?
4:00 Another World
5:00 Gilligan's Island
5:30 Joyce Davidson
6:00 ATV News
6:30 Price is Right
7:00 Doc
7:30 Bob Newhart
8:00 This is Music
8:30 Excuse My French
9:00 Olympic Summary
10:00 Movie - Rabbit, Run (1970; James Caan, Carrie Snodgress, Jack Albertson)
12:00 CTV News
12:30 Olympic Recap
12:45 Larry Solway

CBHT Channel 3 Halifax / CBIT Channel 5 Sydney / CBCT Channel 13 Charlottetown (CBC)
8:20 News (CBHT, CBIT only)
8:30 XXI Olympic Highlights
9:30 Mon Ami
9:45 Friendly Giant
10:00 Mr. Dressup
10:30 XXI Olympics
1:00 Summer '76
2:00 Any Woman Can Fix it
2:30 XXI Olympics
7:00 News
7:30 Phil Silvers
8:00 XXI Olympics
12:00 National
12:20 News
12:30 Colditz Story

CJBR Channel 3 Rimouski, Quebec (SRC)
9:30 Sesame
10:00 Reprise des Jeux de la XXIe Olympiade
10:30 Jeux de la XXIe Olympiade
1:30 Appelez-moi Lise
2:00 Telejournal
2:05 Jeux de la XXIe Olympiade
7:00 Reprise des Jeux de la XXIe Olympiade
7:30 Nouvelles
8:00 Jeux de la XXIe Olympiade
11:30 Telejournal et sports
12:00 Nouvelles
12:30 Reprise des Jeux de la XXIe Olympiade
1:30 Cinema - Dillinger est mort (1969; Michel Piccoli, Anita Pallenberg, Gino Lavagetto)

CHSJ (CBAT) Channel 4 Saint John / Channel 7 Moncton (CBC)
8:30 XXI Olympic Highlights
9:30 Mon Ami
9:45 Friendly Giant
10:00 Mr. Dressup
10:30 XXI Olympics
1:00 Mid-Day Report
1:05 Mike Douglas
2:30 XXI Olympics
7:00 News
7:30 Match Game
8:00 XXI Olympics
12:00 National
12:20 News
12:30 Merv Griffin

CBAFT Channel 11 Moncton (SRC)
9:30 Sesame
10:00 Reprise des Jeux de la XXIe Olympiade
10:30 Jeux de la XXIe Olympiade
1:30 Appelez-moi Lise
2:00 Telejournal
2:05 Jeux de la XXIe Olympiade
7:00 Reprise des Jeux de la XXIe Olympiade
7:30 Nouvelles
8:00 Jeux de la XXIe Olympiade
11:30 Telejournal et sports
12:00 Nouvelles
12:30 Reprise des Jeux de la XXIe Olympiade
1:30 Cinema - Dillinger est mort (1969; Michel Piccoli, Anita Pallenberg, Gino Lavagetto)

CKCD Channel 7 Campbellton / Channel 12 Upsalquitch Lake (CBC, CTV)
8:30 Olympic Highlights
9:30 Mon Ami
9:45 Friendly Giant
10:00 Mr. Dressup
10:30 XXI Olympics
1:00 Movie - Soldiers Three (1951; Stewart Granger, Walter Pidgeon, David Niven)
2:30 XXI Olympics
7:00 Doc
7:30 Bob Newhart
8:00 XXI Olympics
12:00 National
12:20 News

WLBZ Channel 2 Bangor (NBC)
7:35 Farm Programme
7:40 First Radio Parish Church
7:45 Today in Maine
8:00 Today
10:00 My Backyard
10:30 Dialing For Dollars
11:00 Sanford and Son
11:30 Celebrity Sweepstakes
12:00 Wheel of Fortune
12:30 Hollywood Squares
1:00 Fun Factory
1:30 Gong Show
2:00 See the U.S.A.
2:30 Days of Our Lives
3:30 Doctors
4:00 Another World
5:00 Somerset
5:30 Gentle Ben
6:00 Bonanza
7:00 News
7:30 NBC News
8:00 Ironside
9:00 Magnificent Monsters of the Deep
10:00 Movie - Perilous Voyage (1976; Michael Parks, Lee Grant, William Shatner)
12:00 News
12:30 Tonight Show

WVII Channel 7 Bangor (ABC)
11:00 PTL Club
1:00 Hot Seat
1:30 All My Children
2:00 Ryan's Hope
2:30 Family Feud
3:00 $20,000 Pyramid
3:30 One Life to Live
4:15 General Hospital
5:00 Edge of Night
5:30 Happy Days
6:00 Mod Squad
7:00 News
7:30 ABC News
8:00 Soul's Harbour
8:30 XXI Olympics
12:00 News
12:30 XXI Olympics
12:45 Mannix
1:45 Magician

WAGM Channel 8 Presque Isle (CBS, NBC, ABC)
8:00 Today
10:00 Captain Kangaroo
11:00 Price is Right
12:00 Gambit
12:30 Love of Life
1:00 Young and the Restless
1:30 Search For Tomorrow
2:00 Ryan's Hope
2:30 As the World Turns
3:30 Guiding Light
4:00 All in the Family - "The Games Bunkers Play"
4:30 Match Game
5:00 Edge of Night
5:30 Mike Douglas
7:00 News
7:30 CBS News
8:00 To Tell the Truth
8:30 XXI Olympics
12:00 News
12:30 XXI Olympics

WMEM Channel 10 Presque Isle / WMED Channel 13 Calais (PBS)
5:00 Mister Rogers
5:30 Sesame Street
6:30 Electric Company
7:00 Hodgepodge Lodge
7:30 Food Presenting
8:00 Thursday Night Magazine
8:30 MacNeil-Lehrer Report
9:00 Upstairs, Downstairs
10:00 Men Who Made the Movies
11:00 Mark of Jazz
11:30 Monty Python's Flying Circus
12:00 ABC News (WMEM only)

FRIDAY, JULY 30, 1976

CKCW Channel 2 Moncton, Channel 8 Charlottetown / CJCB Channel 4 Sydney / CJCH Channel 5 Halifax / 
CKLT Channel 9 Saint John (CTV)
7:00 University of the Air
7:30 Trouble With Tracy
8:00 Canada A.M.
10:00 Romper Room
10:30 Kareen's Yoga
11:00 Definition
11:30 It's Your Move
12:00 Pink Panther - "In the Pink of the Night"/"London Derriere"/"Think Before You Pink" 
12:30 Flintstones - "The Hypnotist"
1:00 Movie - The Savage Guns (1962; Richard Basehart, Don Taylor, Alex Nicol)
2:30 Women's Show (CKCW, CKLT only)
2:30 In Conversation (CJCB, CJCH only)
3:00 Celebrity Dominoes
3:30 What's the Good Word?
4:00 Another World
5:00 Gilligan's Island
5:30 Joyce Davidson
6:00 ATV News
6:30 Price is Right
7:00 Rolf Harris
7:30 Good Times
8:00 Sanford and Son
8:30 Grand Old Country
9:00 Olympic Summary
9:30 The Practice - "The Unsinkable Molly Gibbons"
10:00 McMillan and Wife - "Point of View"
12:00 CTV News
12:20 Olympic Recap
12:35 News
12:45 Larry Solway
1:15 Movie - De Sade (1969; Keir Dullea, Senta Berger, Lilli Palmer)

CBHT Channel 3 Halifax / CBIT Channel 5 Sydney / CBCT Channel 13 Charlottetown (CBC)
8:20 News (CBHT, CBIT only)
8:30 XXI Olympic Highlights
9:30 Mon Ami
9:45 Friendly Giant
10:00 Mr. Dressup
10:30 XXI Olympics
1:00 Summer '76
2:00 Any Woman Can Fix it
2:30 XXI Olympics
7:00 News
7:30 Phil Silvers
8:00 XXI Olympics
12:00 National
12:20 News
12:30 Colditz Story

CJBR Channel 3 Rimouski, Quebec (SRC)
9:30 Sesame
10:00 Reprise des Jeux de la XXIe Olympiade
11:00 Jeux de la XXIe Olympiade
1:30 Appelez-moi Lise
2:00 Telejournal
2:05 Jeux de la XXIe Olympiade
7:00 Reprise des Jeux de la XXIe Olympiade
7:30 Nouvelles
8:00 Jeux de la XXIe Olympiade
11:30 Telejournal et sports
12:00 Nouvelles
12:30 Reprise des Jeux de la XXIe Olympiade
1:30 Cinema - Tout va bien (1972; Yves Montand, Jane Fonda, Vittorio Caprioli)

CHSJ (CBAT) Channel 4 Saint John / Channel 7 Moncton (CBC)
8:30 XXI Olympic Highlights
9:30 Mon Ami
9:45 Friendly Giant
10:00 Mr. Dressup
10:30 Summer Schools
11:00 XXI Olympics
1:00 Mid-Day Report
1:05 Mike Douglas
2:30 XXI Olympics
7:00 News
7:30 Match Game
8:00 XXI Olympics
12:00 National
12:20 News
12:30 Merv Griffin

CBAFT Channel 11 Moncton (SRC)
9:30 Sesame
10:00 Reprise des Jeux de la XXIe Olympiade
11:00 Jeux de la XXIe Olympiade
1:30 Appelez-moi Lise
2:00 Telejournal
2:05 Jeux de la XXIe Olympiade
7:00 Reprise des Jeux de la XXIe Olympiade
7:30 Nouvelles
8:00 Jeux de la XXIe Olympiade
11:30 Telejournal et sports
12:00 Nouvelles
12:30 Reprise des Jeux de la XXIe Olympiade
1:30 Cinema - Tout va bien (1972; Yves Montand, Jane Fonda, Vittorio Caprioli)

CKCD Channel 7 Campbellton / Channel 12 Upsalquitch Lake (CBC, CTV)
8:30 Olympic Highlights
9:30 Mon Ami
9:45 Friendly Giant
10:00 Mr. Dressup
10:30 Kareen's Yoga and Nutrition
11:00 XXI Olympics
1:00 Movie - The Savage Guns (1962; Richard Basehart, Don Taylor, Alex Nicol)
2:30 XXI Olympics
7:00 Rolf Harris
7:30 Good Times
8:00 XXI Olympics
12:00 National
12:20 Film
12:35 News
12:45 Larry Solway
1:15 Movie - De Sade (1969; Keir Dullea, Senta Berger, Lilli Palmer)

WLBZ Channel 2 Bangor (NBC)
7:35 Farm Programme
7:40 First Radio Parish Church
7:45 Today in Maine
8:00 Today
10:00 My Backyard
10:30 Dialing For Dollars
11:00 Sanford and Son
11:30 Celebrity Sweepstakes
12:00 Wheel of Fortune
12:30 Hollywood Squares
1:00 Fun Factory
1:30 Gong Show
2:00 See the U.S.A.
2:30 Days of Our Lives
3:30 Doctors
4:00 Another World
5:00 Somerset
5:30 Movie - Tarzan's Magic Fountain (1949; Lex Barker, Brenda Joyce, Albert Dekker)
7:00 News
7:30 NBC News
8:00 Ironside
9:00 Sanford and Son - "The Escorts"
9:30 The Practice - "The Unsinkable Molly Gibbons"
10:00 Rockford Files - "A Bad Deal in the Valley"
11:00 Police Story - "Odyssey of Death: Pt. 1"
12:00 News
12:30 Tonight Show

WVII Channel 7 Bangor (ABC)
11:00 PTL Club
1:00 Hot Seat
1:30 All My Children
2:00 Ryan's Hope
2:30 Family Feud
3:00 $20,000 Pyramid
3:30 One Life to Live
4:15 General Hospital
5:00 Edge of Night
5:30 Happy Days
6:00 Mod Squad
7:00 News
7:30 ABC News
8:00 Match Game
8:30 XXI Olympics
12:00 News
12:30 XXI Olympics
12:45 Rookies - "Vendetta"

WAGM Channel 8 Presque Isle (CBS, NBC, ABC)
8:00 Today
10:00 Captain Kangaroo
11:00 Price is Right
12:00 Gambit
12:30 Love of Life
1:00 Young and the Restless
1:30 Search For Tomorrow
2:00 Ryan's Hope
2:30 As the World Turns
3:30 Guiding Light
4:00 All in the Family - "Archie in the Cellar"
4:30 Match Game
5:00 Edge of Night
5:30 Mike Douglas
7:00 News
7:30 CBS News
8:00 To Tell the Truth
8:30 XXI Olympics
12:00 News
12:30 XXI Olympics
12:45 To Be Announced
1:00 Movie - Fort Utah (1967; John Ireland, Virginia Mayo, Scott Brady)

WMEM Channel 10 Presque Isle / WMED Channel 13 Calais (PBS)
5:00 Mister Rogers
5:30 Sesame Street
6:30 Electric Company
7:00 Hodgepodge Lodge
7:30 Beginning to Sew
8:00 Up Country
8:30 MacNeil-Lehrer Report
9:00 Washington Week in Review
9:30 Wall $treet Week
10:00 U.S.A.: People and Politics
11:00 Masterpiece Theatre - "Shoulder to Shoulder: Pt. 1"
12:00 ABC News (WMEM only)

SATURDAY, JULY 31, 1976

CKCW Channel 2 Moncton, Channel 8 Charlottetown / CJCB Channel 4 Sydney / CJCH Channel 5 Halifax / 
CKLT Channel 9 Saint John (CTV)
8:00 ATV Funtime (includes Spiderman, Rocket Robin Hood, Littlest Hobo, Max the 2000-Year-Old Mouse, etc.)
10:30 Waterville Gang
11:00 Kidstuff
12:00 Let's Go!
12:30 Funtown
1:30 Tree House
2:00 Pink Panther - "Pink Panzer"/"La Feet's Defeat"/"Pink On the Cob"
2:30 Spiderman
3:00 Wonders of the Wild
3:30 Outdoor Sportsman
4:00 Greening Up
4:30 International Wrestling
5:30 Wide World of Sports
7:00 ATV Weekend News
8:00 Emergency!
9:00 Olympic Summary
10:00 Movie - The Invasion of Johnson County (1976; Bill Bixby, Bo Hopkins, John Hillerman)
12:00 CTV News
12:20 Olympic Recap
12:35 ATV News
12:45 Larry Solway
1:15 Movie - Thank-You All Very Much (1969; Sandy Dennis, Ian McKellen, John Standing)

CBHT Channel 3 Halifax / CBIT Channel 5 Sydney / CBCT Channel 13 Charlottetown (CBC)
9:50 News (CBHT, CBIT only)
10:00 Olympic Highlights
11:00 XXI Olympics
1:00 Flaxton Boys
1:30 Klahanie
2:00 Gospel Singing Time
2:30 XXI Olympics
7:10 News
7:20 XXI Olympics
12:30 National
12:45 News
12:55 Movie - The McMasters (1970; Burl Ives, Brock Peters, David Carradine) (CBHT, CBIT only)
12:55 Movie - Kiss and Kill (1967; Diana Chang Chung Wen, Paul Chang, Tina Fei Chin) (CBCT only)

CJBR Channel 3 Rimouski, Quebec (SRC)
9:30 Sesame
10:00 Reprise des Jeux de la XXIe Olympiade
11:00 Jeux de la XXIe Olympiade
1:30 Appelez-moi Lise
2:00 Jeux de la XXIe Olympiade
7:00 Reprise des Jeux de la XXIe Olympiade
7:30 Telejournal
7:35 Jeux de la XXIe Olympiade
11:30 Telejournal et sports
12:00 Appelez-moi Lise
12:30 Reprise des Jeux de la XXIe Olympiade
1:30 Cinema - Les Clowns (1970; Federico Fellini, Riccardo Billi, Tino Scotti)

CHSJ (CBAT) Channel 4 Saint John / Channel 7 Moncton (CBC)
10:00 Olympic Highlights
11:00 XXI Olympics
1:00 Circle Square
1:30 Onedin Line
2:30 XXI Olympics
7:10 News
7:20 XXI Olympics
12:30 National
12:45 News
12:55 Movie - The Taming of the Shrew (1967; Elizabeth Taylor, Richard Burton, Cyril Cusack)

CBAFT Channel 11 Moncton (SRC)
9:30 Sesame
10:00 Reprise des Jeux de la XXIe Olympiade
11:00 Jeux de la XXIe Olympiade
1:30 Appelez-moi Lise
2:00 Jeux de la XXIe Olympiade
7:00 Reprise des Jeux de la XXIe Olympiade
7:30 Telejournal
7:35 Jeux de la XXIe Olympiade
11:30 Telejournal et sports
12:00 Appelez-moi Lise
12:30 Reprise des Jeux de la XXIe Olympiade
1:30 Cinema - Les Clowns (1970; Federico Fellini, Riccardo Billi, Tino Scotti)

CKCD Channel 7 Campbellton / Channel 12 Upsalquitch Lake (CBC, CTV)
8:00 ATV Funtime (includes Spiderman, Rocket Robin Hood, Littlest Hobo, Max the 2000-Year-Old Mouse, etc.)
10:30 Waterville Gang
11:00 XXI Olympics
1:00 Wonders of the Wild
1:30 Tree House
2:00 Pink Panther
2:30 XXI Olympics
7:10 News
7:20 XXI Olympics
12:30 National
12:45 Larry Solway
1:15 Movie - Thank-You All Very Much (1969; Sandy Dennis, Ian McKellen, John Standing)

WLBZ Channel 2 Bangor (NBC)
9:00 Emergency Plus 4
9:30 Josie and the Pussycats
10:00 Secret Lives of Waldo Kitty
10:30 Pink Panther
11:00 Land of the Lost
11:30 Run, Joe, Run
12:00 Return to the Planet of the Apes
12:30 Westwind
1:00 Jetsons
1:30 Go, U.S.A.!
2:00 Bonanza
3:00 Grandstand
3:15 Baseball - New York @ Boston
6:00 Movie - Well of Love (1970; Robert Sampson, Bruce Bennett, Sean Kelly)
7:30 NBC News
8:00 Wild Kingdom
8:30 New Candid Camera
9:00 Emergency! - "Foreign Trade"
10:00 Movie - The Invasion of Johnson County (1976; Bill Bixby, Bo Hopkins, John Hillerman)
12:00 Irish Rovers
12:30 Saturday Night Live (with host Kris Kristofferson and guest Rita Coolidge) 

WEMT (WVII) Channel 7 Bangor (ABC)
8:30 Groovie Goolies
9:00 Hong Kong Phooey
9:30 Tom and Jerry/Grape Ape
10:30 New Adventures of Gilligan
11:00 Super-Friends
12:00 Speed Buggy
12:30 Oddball Couple
1:00 Lost Saucer
1:30 American Bandstand
2:30 Wally's Workshop
3:00 Wrestling
4:00 XXI Olympics
8:00 James Robinson Presents
8:30 XXI Olympics
12:00 Stacey's Country Jamboree

WAGM Channel 8 Presque Isle (CBS, NBC, ABC)
9:00 Pebbles and Bamm-Bamm
9:30 Bugs Bunny/Road Runner Hour
10:30 Scooby-Doo
11:00 Shazam!/Isis
12:00 Far-Out Space Nuts
12:30 Ghost-Busters
1:00 Valley of the Dinosaurs
1:30 Fat Albert and the Cosby Kids
2:00 Children's Film Festival - "The Giant Eel"
3:00 Wide World of Sports
4:00 XXI Olympics
8:00 To Be Announced
8:30 XXI Olympics
12:00 News

WMEM Channel 10 Presque Isle / WMED Channel 13 Calais (PBS)
5:00 Sesame Street
6:00 Olympiad
7:00 Upstairs, Downstairs
8:00 Wall $treet Week
8:30 Agronsky and Company
9:00 Nova
10:00 Silent Years
11:30 Woman

SUNDAY, AUGUST 1, 1976

CKCW Channel 2 Moncton, Channel 8 Charlottetown / CJCB Channel 4 Sydney / CJCH Channel 5 Halifax / 
CKLT Channel 9 Saint John (CTV)
9:00 University of the Air
10:00 Children's Special
12:00 Rex Humbard
1:00 Day of Discovery
1:30 Faith and Music
2:00 Oral Roberts
2:30 Garner Ted Armstrong
3:00 Agape
3:30 Norm Perry
4:30 Summer Sports
5:30 Showbiz
6:00 Untamed World - "Elba"
6:30 Question Period
7:00 Festival Plus
7:30 Ryan's Fancy
8:00 Olympics in Review
9:30 Olympics Closing Ceremonies
12:30 Olympic Recap
12:45 CTV News
1:05 ATV News
1:15 Larry Solway

CBHT Channel 3 Halifax / CBIT Channel 5 Sydney / CBCT Channel 13 Charlottetown (CBC)
8:50 News (CBHT, CBIT only)
9:00 Olympic Highlights
10:00 XXI Olympics
4:00 Sunday Best - "'Til Divorce Do Us Part"
5:00 Walt Disney - "Menace On the Mountain: Pt. 1"
6:00 XXI Olympics
9:30 Olympics Closing Ceremonies
12:00 CBC News
12:15 Nation's Business
12:20 News
12:30 Hawaii Five-O

CJBR Channel 3 Rimouski, Quebec (SRC)
9:30 Les Espiegles Rient
10:00 Resume des competitions Olympiques
11:00 Jeux de la XXIe Olympiade
8:30 Telejournal
8:35 Appelez-moi Lise
9:05 A Communiquer
9:30 Ceremonies de cloture des Jeux Olympiques
11:30 Telejournal et sports
12:00 Cinema - Le Le Hachereau (1969; Margarita Lozano, Folco Lulli, Paul Misai)

CHSJ (CBAT) Channel 4 Saint John / Channel 7 Moncton (CBC)
7:00 Old-Time Gospel Hour
8:00 Master's Touch
8:30 Jimmy Swaggart
9:00 Olympic Highlights
10:00 XXI Olympics
4:00 Sunday Best - "'Til Divorce Do Us Part"
5:00 Walt Disney - "Menace On the Mountain: Pt. 1"
6:00 XXI Olympics
9:30 Olympics Closing Ceremonies
12:00 CBC News
12:15 Final Report

CBAFT Channel 11 Moncton (SRC)
9:30 Les Espiegles Rient
10:00 Resume des competitions Olympiques
11:00 Jeux de la XXIe Olympiade
8:30 Telejournal
8:35 Appelez-moi Lise
9:05 A Communiquer
9:30 Ceremonies de cloture des Jeux Olympiques
11:30 Telejournal et sports
12:00 Cinema - Le Le Hachereau (1969; Margarita Lozano, Folco Lulli, Paul Misai)

CKCD Channel 7 Campbellton / Channel 12 Upsalquitch Lake (CBC, CTV)
8:30 Faith and Music
9:00 Olympic Highlights
10:00 XXI Olympics
4:00 Sunday Best - "'Til Divorce Do Us Part"
5:00 Walt Disney - "Menace On the Mountain: Pt. 1"
6:00 XXI Olympics
9:30 Olympics Closing Ceremonies
12:00 CBC News
12:15 Nation's Business
12:20 News

WLBZ Channel 2 Bangor (NBC)
12:00 Vegetable Soup
12:30 This is the Life
1:00 Religious Town Hall
1:30 Meet the Press
2:00 Big Valley
3:00 Movie - Getting Away From it All (1972; Larry Hagman, Barbara Feldon, Gary Collins)
4:30 Movie - Visit to a Small Planet (1960; Jerry Lewis, Joan Blackman, Earl Holliman)
6:00 Conversation With Mother Theresa of Calcutta
7:00 Porter Wagoner
7:30 NBC News
8:00 Walt Disney - "Menace On the Mountain: Pt. 1"
9:00 Ellery Queen - "The Adventure of the Blunt Instrument"
10:00 McMillan and Wife - "Point of Law"
12:00 Maine Edition
12:15 Tangents

WEMT (WVII) Channel 7 Bangor (ABC)
9:00 International Voice of Victory
9:30 Pastor Ronnie Libby
10:30 Rex Humbard
11:30 Chaplain of Bourbon Street
12:00 These Are the Days
12:30 Make a Wish
1:00 Issues and Answers
1:30 Wally's Workshop
2:00 Curly O'Brien
3:00 Baseball - New York @ Boston
5:30 This is Baseball
6:00 Wrestling
7:00 Hee-Haw
8:00 Olympics in Review
9:30 Olympics Closing Ceremonies
12:00 News
12:15 PTL Club

WAGM Channel 8 Presque Isle (CBS, NBC, ABC)
8:45 James Robinson Presents
9:15 Rex Humbard
10:15 Sacred Heart
10:30 Day of Discovery
11:00 Old-Time Gospel Hour
12:00 Follow-Up
12:30 Face the Nation
1:00 It is Written
1:30 Meet the Press
2:00 Insight
2:30 Water World
3:00 Movie - Psychomania (1973; George Sanders, Beryl Reid, Nicky Henson)
4:30 Movie - Battle Cry (1955; Van Heflin, Aldo Ray, Mona Freeman)
7:00 Friends of Man
7:30 CBS News
8:00 Olympics in Review
9:30 Olympics Closing Ceremonies
12:00 News
12:15 Sammy and Company

WMEM Channel 10 Presque Isle / WMED Channel 13 Calais (PBS)
5:00 Speaking Freely
6:00 Family at War
7:00 Consumer Survival Kit
7:30 Crockett's Victory Garden
8:00 Rivals of Sherlock Holmes - "Secret of the Magnifique"
9:00 Evening at Pops - "Joe Vanuti and Arthur Fiedler and the Boston Pops"
10:00 Masterpiece Theatre - "Shoulder to Shoulder: Pt. 2"
11:00 Great Performances - "Jennie: Pt. 3"
12:00 Video and Television Review

WEDNESDAY, AUGUST 4, 1976

CKCW Channel 2 Moncton, Channel 8 Charlottetown / CJCB Channel 4 Sydney / CJCH Channel 5 Halifax / 
CKLT Channel 9 Saint John (CTV)
7:00 University of the Air
7:30 Trouble With Tracy
8:00 Canada A.M.
10:00 Romper Room
10:30 Kareen's Yoga
11:00 Definition
11:30 It's Your Move
12:00 Pink Panther - "Think Before You Pink"/"Ants in the Pantry"/"Pink-A-Rella"
12:30 Flintstones - "The Astronuts"
1:00 Movie - Giant (third part) (1956; Elizabeth Taylor, Rock Hudson, James Dean)
2:30 Coffee Break
3:00 Celebrity Dominoes
3:30 What's the Good Word?
4:00 Another World
5:00 Gilligan's Island
5:30 Joyce Davidson
6:00 ATV News
6:30 Price is Right
7:00 Bionic Woman - "Angel of Mercy"
8:00 Headline Hunters
8:30 As it is
9:00 CFL Football  - Montreal @ Toronto
11:30 Sportsbeat
12:00 CTV News
12:20 News
12:30 Larry Solway

CBHT Channel 3 Halifax / CBIT Channel 5 Sydney / CBCT Channel 13 Charlottetown (CBC)
9:30 Summer Schools
10:00 Friendly Giant
10:15 Mon Ami
10:30 Mr. Dressup - "Rain, Rain"
11:00 Sesame Street
12:00 Bob Switzer
12:55 CBC News
1:00 My Country
1:30 Any Woman Can Fix it
2:00 All in the Family
2:30 Take 30
3:00 Celebrity Cooks
3:30 Edge of Night
4:00 Forest Rangers - "Haunted Island"
4:30 Mr. Dressup
5:00 It's Your Choice
5:30 Partridge Family
6:00 A Summer's Day (CBHT, CBIT only)
6:00 News (CBCT only)
6:30 Phil Silvers
7:00 Charcoal Chef (CBHT, CBIT only)
7:00 Window On Resources (CBCT only)
7:30 Sound of Petula
8:00 Sounds Good
9:00 Movie - The Hard Part Begins (1973; Donnelly Rhodes, Nancy Belle Fuller, Paul Bradley)
10:30 Concerto
11:00 National
11:20 Night Report (CBHT, CBIT only)
11:20 News (CBCT only)
11:30 Onedin Line

CJBR Channel 3 Rimouski, Quebec (SRC)
11:15 En Mouvement
11:30 Tuktu
11:45 La Souris verte
12:00 Conseil-express
12:30 La Grande Aventure
1:00 Dr. Dolittle
1:30 Des gouts, des forms, des couleurs - "Anik Dousseau, la peinture"
2:00 Sur des roulettes
2:30 Nouvelles
2:35 Reseau Soleil
3:30 Cinema - Mandrin, bandit gentilhomme (1962; Georges Riviere, Sylvia Montfort, Georges Wilson)
5:00 Sesame
5:30 Grujot et Delicat
6:00 Jo Gaillard
7:00 Ce Soir
7:30 Nouvelles
8:00 La Cuisine d'ailleurs
8:30 Ici et la
9:00 Football Canadien - Montreal @ Toronto
11:30 Telejournal et sports
12:00 C'etait hier - "Le Degel"
1:00 Cinema - Le Paradis sur Terre (1960; Marcello Mastroianni, Sandra Milo, Vittorio Gassman)

CHSJ (CBAT) Channel 4 Saint John / Channel 7 Moncton (CBC)
9:00 Ed Allen Time
9:30 Summer Schools
10:00 Friendly Giant
10:15 Mon Ami
10:30 Mr. Dressup - "Rain, Rain"
11:00 Sesame Street
12:00 Bob Switzer
12:55 CBC News
1:00 News
1:05 Mike Douglas
2:30 Take 30
3:00 Celebrity Cooks
3:30 Edge of Night
4:00 Land and Sea
4:30 Mr. Dressup
5:00 It's Your Choice
5:30 Hollywood Squares
6:00 News
6:30 Griff
7:30 Match Game
8:00 Tommy Banks
9:00 Movie - Suddenly, Last Summer (1959; Elizabeth Taylor, Katharine Hepburn, Montgomery Clift)
11:00 National
11:20 News
11:30 I Saw That
12:00 Merv Griffin

CBAFT Channel 11 Moncton (SRC)
11:15 En Mouvement
11:30 Tuktu
11:45 La Souris verte
12:00 Conseil-express
12:30 La Grande Aventure
1:00 Dr. Dolittle
1:30 Des gouts, des forms, des couleurs - "Anik Dousseau, la peinture"
2:00 Sur des roulettes
2:30 Nouvelles
2:35 Reseau Soleil
3:30 Cinema - Mandrin, bandit gentilhomme (1962; Georges Riviere, Sylvia Montfort, Georges Wilson)
5:00 Sesame
5:30 Grujot et Delicat
6:00 Jo Gaillard
7:00 Ce Soir
7:30 Dossiers - "La Langue au Quebec"
8:00 La Cuisine d'ailleurs
8:30 Ici et la
9:00 Football Canadien - Montreal @ Toronto
11:30 Telejournal et sports
12:00 C'etait hier - "Le Degel"
1:00 Cinema - Le Paradis sur Terre (1960; Marcello Mastroianni, Sandra Milo, Vittorio Gassman)

CKCD Channel 7 Campbellton / Channel 12 Upsalquitch Lake (CBC, CTV)
8:00 Canada A.M.
10:00 Friendly Giant
10:15 Mon Ami
10:30 Mr. Dressup - "Rain, Rain"
11:00 Sesame Street
12:00 Bob Switzer
12:55 CBC News
1:00 Movie - Giant (third part) (1956; Elizabeth Taylor, Rock Hudson, James Dean)
2:30 Take 30
3:00 Celebrity Cooks
3:30 Edge of Night
4:00 Forest Rangers - "Haunted Island"
4:30 Mr. Dressup
5:00 It's Your Choice
5:30 Joyce Davidson
6:00 News
6:30 Price is Right
7:00 Bionic Woman - "Angel of Mercy"
8:00 Headline Hunters
8:30 As it is
9:00 Movie - The Hard Part Begins (1973; Donnelly Rhodes, Nancy Belle Fuller, Paul Bradley)
10:30 Concerto
11:00 National
11:20 Weather
11:25 Local News
11:35 Norm Perry

WLBZ Channel 2 Bangor (NBC)
7:35 Farm Programme
7:40 First Radio Parish Church
7:45 Today in Maine
8:00 Today
10:00 My Backyard
10:30 Dialing For Dollars
11:00 Sanford and Son
11:30 Celebrity Sweepstakes
12:00 Wheel of Fortune
12:30 Hollywood Squares
1:00 Fun Factory
1:30 Gong Show
2:00 Dialing For Dollars
2:30 Days of Our Lives
3:30 Doctors
4:00 Another World
5:00 Somerset
5:30 Gentle Ben
6:00 Bonanza
7:00 News
7:30 NBC News
8:00 On the Line - "Oil Company Divestiture"
8:30 Norman Corwin Presents - "The One-Man Group"
9:00 Little House On the Prairie - "The Runaway Caboose"
10:00 Best of Sanford and Son
10:30 Chico and the Man - "Auntie Connie"
11:00 Hawk
12:00 News
12:30 Tonight Show (with guest host Roy Clark and guests Della Reese and Bobby Van)

WVII Channel 7 Bangor (ABC)
11:00 PTL Club
1:00 Hot Seat
1:30 All My Children
2:00 Ryan's Hope
2:30 Family Feud
3:00 $20,000 Pyramid
3:30 One Life to Live
4:15 General Hospital
5:00 Edge of Night
5:30 Happy Days
6:00 Mod Squad
7:00 News
7:30 ABC News
8:00 I Dream of Jeannie
8:30 Hollywood Squares
9:00 Baseball - Boston @ Detroit
11:30 To Be Announced
12:00 News
12:30 Movie - All the Kind Strangers (1974; Stacy Keach, Samantha Eggar, John Savage)

WAGM Channel 8 Presque Isle (CBS, NBC, ABC)
8:00 Today
10:00 Captain Kangaroo
11:00 Price is Right
12:00 Gambit
12:30 Love of Life
1:00 Young and the Restless
1:30 Search For Tomorrow
2:00 Ryan's Hope
2:30 As the World Turns
3:30 Guiding Light
4:00 All in the Family - "The Taxi Caper"
4:30 Match Game
5:00 Edge of Night
5:30 Mike Douglas
7:00 News
7:30 CBS News
8:00 To Tell the Truth
8:30 $25,000 Pyramid
9:00 George M.
10:00 Baretta - "The Glory Game"
11:00 Starsky and Hutch - "Death Ride"
12:00 News
12:30 Movie - The Dirty Dozen (second part) (1967; Lee Marvin, Ernest Borgnine, Charles Bronson)

WMEM Channel 10 Presque Isle / WMED Channel 13 Calais (PBS)
5:00 Mister Rogers
5:30 Sesame Street
6:30 Electric Company
7:00 Hodgepodge Lodge
7:30 Book Beat
8:00 Five Resources and the Future
8:30 Robert MacNeil Report
9:00 Valiant Years
9:30 Crockett's Victory Garden
10:00 Great Performances - "Jennie: Pt. 4"
11:00 Life of Leonardo Da Vinci
12:00 ABC News (WMEM only)

SATURDAY, AUGUST 7, 1976

CKCW Channel 2 Moncton, Channel 8 Charlottetown / CJCB Channel 4 Sydney / CJCH Channel 5 Halifax / 
CKLT Channel 9 Saint John (CTV)
8:00 ATV Funtime (includes Spiderman, Rocket Robin Hood, Littlest Hobo, Max the 2000-Year-Old Mouse, etc.)
10:30 Waterville Gang
11:00 Kidstuff
12:00 Let's Go!
12:30 Funtown
1:30 Tree House
2:00 Pink Panther - "Pink Outs"/"Scratch a Tiger"/"Pink, Plunk, Plink"
2:30 Horst Koehler
3:00 Wonders of the Wild
3:30 Outdoor Sportsman
4:00 Greening Up
4:30 International Wrestling
5:30 Wide World of Sports
7:00 ATV Weekend News
8:00 Championship Tennis
9:00 CFL Football - Saskatchewan @ Hamilton
11:30 Confrontation
12:30 CTV News
12:50 ATV News
1:00 Movie - Who is the Black Dahlia? (1975; Brooke Adams, Donna Mills, Efrem Zimbalist Jr.)

CBHT Channel 3 Halifax / CBIT Channel 5 Sydney / CBCT Channel 13 Charlottetown (CBC)
10:00 News (CBHT, CBIT only)
10:10 Flintstone Comedy Hour
11:00 Flaxton Boys
11:30 Klahanie
12:00 Soul Train
1:00 Par 27
1:30 Gospel Singing Time
2:00 International Boat Races
3:00 Canadians at the Olympiad
5:00 Adventures in Rainbow Country - "Lac Du Diable"
5:30 Welcome Back, Kotter
6:00 Barney Miller
6:30 Best of Bob McLean
7:00 CBC News
7:30 Phyllis
8:00 Jane Goodall
9:00 Baseball - Chicago @ Montreal
11:30 Ceilidh
12:00 National
12:20 News
12:30 Movie - The Vatican Affair (1968; Klaus Kinski, Walter Pidgeon, Marino Mase) (CBHT, CBIT only)
12:30 CBCT Late Show (CBCT only)

CJBR Channel 3 Rimouski, Quebec (SRC)
10:00 Yogi l'Ours
10:30 Bunny et ses amis (dessins-animes de Sylvestre et Titi)
11:00 Poly a Venise
11:30 Lassie
12:00 Woobinda
12:30 Le Prince Saphir
1:00 Heros du Samedi
2:00 Sportheque
3:00 Le XVIIe siecle ce meconnu
3:15 Baseball - Philadelphia @ St. Louis
5:30 Echos du sport
6:00 Bagatelle
7:00 Fenetre sur le monde
7:30 Telejournal
7:35 Univers inconnus
8:30 Defi
9:00 Baseball - Chicago @ Montreal
11:30 Telejournal et sports
12:00 Cinema - Piege pour un evade (1971; Horst Frank, Heinz Reineke, Christiane Kruger)
1:30 Cinema - Picnic (1955; William Holden, Kim Novak, Betty Field)

CHSJ (CBAT) Channel 4 Saint John / Channel 7 Moncton (CBC)
12:00 Circle Square
12:30 Onedin Line
1:30 Scintillating Science
2:00 International Boat Races
3:00 Canadians at the Olympiad
5:00 Adventures in Rainbow Country - "Lac Du Diable"
5:30 Welcome Back, Kotter
6:00 Klahanie
6:30 Phyllis
7:00 Hawaii Five-O
8:00 David Frost
9:00 Baseball - Chicago @ Montreal
11:30 Ceilidh
12:00 National
12:20 News
12:25 Movie - The Silencers (1966; Dean Martin, Stella Stevens, Daliah Lavi)

CBAFT Channel 11 Moncton (SRC)
10:00 Yogi l'Ours
10:30 Bunny et ses amis (dessins-animes de Sylvestre et Titi)
11:00 Poly a Venise
11:30 Lassie
12:00 Woobinda
12:30 Le Prince Saphir
1:00 Heros du Samedi
2:00 Sportheque
3:00 Le XVIIe siecle ce meconnu
3:15 Baseball - Philadelphia @ St. Louis
5:30 Echos du sport
6:00 Bagatelle
7:00 Fenetre sur le monde
7:30 Telejournal
7:35 Univers inconnus
8:30 Defi
9:00 Baseball - Chicago @ Montreal
11:30 Telejournal et sports
12:00 Cinema - Piege pour un evade (1971; Horst Frank, Heinz Reineke, Christiane Kruger)

CKCD Channel 7 Campbellton / Channel 12 Upsalquitch Lake (CBC, CTV)
8:00 ATV Funtime (includes Spiderman, Rocket Robin Hood, Littlest Hobo, Max the 2000-Year-Old Mouse, etc.)
10:30 Waterville Gang
11:00 Kidstuff
12:00 Let's Go!
12:30 Funtown
1:30 Tree House
2:00 International Boat Races
3:00 Canadians at the Olympiad
5:00 Adventures in Rainbow Country - "Lac Du Diable"
5:30 Welcome Back, Kotter
6:00 Festival Plus
6:30 Best of Bob McLean
7:00 ATV Weekend News
8:00 This is the Law
8:30 Fawlty Towers
9:00 Baseball - Chicago @ Montreal
11:30 Ceilidh
12:00 National
12:20 George Hamilton IV
12:50 ATV News
1:00 Movie - Who is the Black Dahlia? (1975; Brooke Adams, Donna Mills, Efrem Zimbalist Jr.)

WLBZ Channel 2 Bangor (NBC)
9:00 Emergency Plus 4
9:30 Josie and the Pussycats
10:00 Secret Lives of Waldo Kitty
10:30 Pink Panther
11:00 Land of the Lost
11:30 Run, Joe, Run
12:00 Return to the Planet of the Apes
12:30 Westwind
1:00 Jetsons
1:30 Go, U.S.A.! - "Go Away, Kid; You Bother Me" 
2:00 Bonanza
3:00 Grandstand
3:15 Baseball - Philadelphia @ St. Louis
6:00 Movie - The Adventures of Neeka (1968; Jed Allan, John Harmon, June Lockhart)
7:30 NBC News
8:00 Wild Kingdom
8:30 New Candid Camera
9:00 Comedy Theatre
9:30 Movie - There Was a Crooked Man (1970; Kirk Douglas, Henry Fonda, Hume Cronyn)
12:00 Irish Rovers
12:30 Weekend

WEMT (WVII) Channel 7 Bangor (ABC)
8:30 Groovie Goolies
9:00 Hong Kong Phooey
9:30 Tom and Jerry/Grape Ape
10:30 New Adventures of Gilligan
11:00 Super-Friends
12:00 Speed Buggy
12:30 Oddball Couple
1:00 Lost Saucer
1:30 American Bandstand
2:30 This is Baseball
3:00 Baseball - Milwaukee @ Boston
5:30 To Be Announced
6:00 Wide World of Sports
7:30 All-Star Wrestling
8:30 James Robinson Presents
9:00 Jack Van Impe
10:00 Movie - On a Clear Day, You Can See Forever (1970; Barbra Streisand, Yves Montand, Bob Newhart)
12:30 Stacey's Country Jamboree

WAGM Channel 8 Presque Isle (CBS, NBC, ABC)
9:00 Pebbles and Bamm-Bamm
9:30 Bugs Bunny/Road Runner Hour  
10:30 Scooby-Doo
11:00 Shazam!/Isis
12:00 Far-Out Space Nuts
12:30 Ghost-Busters
1:00 Valley of the Dinosaurs
1:30 Fat Albert and the Cosby Kids
2:00 Children's Film Festival
3:00 Grandstand
3:15 Baseball - Philadelphia @ St. Louis
6:00 Wide World of Sports
7:30 CBS News
8:00 Lawrence Welk
9:00 Comedy Theatre
9:30 Movie - There Was a Crooked Man (1970; Kirk Douglas, Henry Fonda, Hume Cronyn)
12:00 To Be Announced
12:30 News

WMEM Channel 10 Presque Isle / WMED Channel 13 Calais (PBS)
5:00 Sesame Street
6:00 Olympiad
7:00 Upstairs, Downstairs
8:00 Wall $treet Week
8:30 Agronsky and Company
9:00 Nova
10:00 Silent Years
11:30 Woman

SUNDAY, AUGUST 8, 1976

CKCW Channel 2 Moncton, Channel 8 Charlottetown / CJCB Channel 4 Sydney / CJCH Channel 5 Halifax / 
CKLT Channel 9 Saint John (CTV)
9:00 University of the Air
10:00 Children's Special
12:00 Rex Humbard
1:00 Day of Discovery
1:30 Faith and Music
2:00 Oral Roberts
2:30 Garner Ted Armstrong
3:00 Agape
3:30 Norm Perry
4:30 Summer Sports
5:30 Showbiz
6:00 Untamed World
6:30 Question Period
7:00 Festival Plus
7:30 Ryan's Fancy
8:00 Six Million Dollar Man - "The Bionic Badge"
9:00 Sonny and Cher
10:00 Kojak
11:00 Enquiry - "Immigration"
12:00 CTV News
12:20 News
12:30 Larry Solway 

CBHT Channel 3 Halifax / CBIT Channel 5 Sydney / CBCT Channel 13 Charlottetown (CBC)
10:00 Follyfoot
10:30 Klahanie
11:00 Meeting Place
12:00 Living Tomorrow
12:15 A Way Out
12:30 Concerning Women
1:00 Romantic Rebellion
1:30 Country Canada
2:00 Music to See
2:30 CBC Sunday Sports
4:00 Sunday Best
5:00 Adventures of Black Beauty
5:30 Access
6:00 Walt Disney - "Menace On the Mountain: Pt. 2"
7:00 Beachcombers
7:30 Irish Rovers
8:00 Waltons - "The Fledgling"
9:00 Upstairs, Downstairs
10:00 Tenth Decade 
11:00 CBC News
11:15 Nation's Business
11:20 News
11:25 Hawaii Five-O

CJBR Channel 3 Rimouski, Quebec (SRC)
10:00 Yogi et Compagnie
10:30 Le Roi Leo
11:00 Le Jour du Seigneur
12:00 Rencontres
12:30 2,000 ans apres Jesus Christ
1:00 La Semaine Verte - "La Co-exploitation agricole du Quebec"
2:00 D'hier a demain
3:00 Univers des sports
4:30 L'Heure des quilles
5:30 La Francophonissme
6:00 Second Regard
7:00 Un ete dans le grand nord - "La Fantastique remontee du saumon du Pacifique"
7:30 Telejournal
7:35 La Vie qui nous entoure - "Le Monde electronique"
8:00 La Petite patrie
8:30 Les Beaux Dimanches - "L'Ennui"
9:00 Les Grandes batailles du passe - "Hastings"
10:00 Les Beaux Dimanches - "Cher Theo"
10:50 Les Beaux Dimanches - "Les Exclus: Les Alcooliques"
11:40 Telejournal et sports
12:10 Cinema - Romance pour un clairon (1966; Jaromir Hanzlik, Zuzana Ciganova, Stefan Kvietik)

CHSJ (CBAT) Channel 4 Saint John / Channel 7 Moncton (CBC)
7:00 Church Today
7:30 Old-Time Gospel Hour
8:30 Master's Touch
9:00 Jimmy Swaggart
9:30 Rex Humbard
10:30 Don Clowers' Crusade
11:00 Meeting Place
12:00 Niven Miller
12:30 Crossroads
1:00 New Life
1:30 Country Canada
2:00 Music to See
2:30 CBC Sunday Sports
4:00 Sunday Best
5:00 Romantic Rebellion
5:30 Gospelaires
6:00 Walt Disney - "Menace On the Mountain: Pt. 2"
7:00 Beachcombers
7:30 Irish Rovers
8:00 Waltons - "The Fledgling"
9:00 Upstairs, Downstairs
10:00 Tenth Decade 
11:00 CBC News
11:15 Nation's Business
11:20 Final Report
11:25 I Saw That

CBAFT Channel 11 Moncton (SRC)
10:00 Yogi et Compagnie
10:30 Le Roi Leo
11:00 Le Jour du Seigneur
12:00 Rencontres
12:30 Vers l'an 2000 - "L'Eau richesse effluente"
1:00 La Semaine Verte - "La Co-exploitation agricole du Quebec"
2:00 D'hier a demain
3:00 Univers des sports
4:30 L'Heure des quilles
5:30 La Francophonissme
6:00 Second Regard
7:00 Un ete dans le grand nord - "La Fantastique remontee du saumon du Pacifique"
7:30 Telejournal
7:35 La Vie qui nous entoure - "Le Monde electronique"
8:00 La Petite patrie
8:30 Les Beaux Dimanches - "L'Ennui"
9:00 Les Grandes batailles du passe - "Hastings"
10:00 Les Beaux Dimanches - "Cher Theo"
10:50 Les Beaux Dimanches - "Les Exclus: Les Alcooliques"
11:40 Telejournal et sports
12:10 Cinema - Romance pour un clairon (1966; Jaromir Hanzlik, Zuzana Ciganova, Stefan Kvietik)

CKCD Channel 7 Campbellton / Channel 12 Upsalquitch Lake (CBC, CTV)
9:30 Faith and Music
11:00 Meeting Place
12:00 Rex Humbard
1:00 Romantic Rebellion
1:30 Country Canada
2:00 Music to See
2:30 CBC Sunday Sports
4:00 Sunday Best
5:00 Adventures of Black Beauty
5:30 Access
6:00 Walt Disney - "Menace On the Mountain: Pt. 2"
7:00 Beachcombers
7:30 Irish Rovers
8:00 Waltons - "The Fledgling"
9:00 Upstairs, Downstairs
10:00 Tenth Decade 
11:00 CBC News
11:15 Nation's Business
11:20 News
11:25 Ryan's Fancy
11:55 Larry Solway

WLBZ Channel 2 Bangor (NBC)
12:00 Vegetable Soup
12:30 This is the Life
1:00 Religious Town Hall
1:30 Meet the Press
2:00 Big Valley
3:00 Movie - The Great Sioux Massacre (1965; Joseph Cotten, Darren McGavin, Philip Carey)
5:00 Movie - Ride the Wild Surf (1964; Fabian, Shelley Fabares, Peter Brown)
7:00 Porter Wagoner
7:30 NBC News
8:00 Walt Disney - "Menace On the Mountain: Pt. 2"
9:00 Ellery Queen - "The Adventure of the Sinister Scenario"
10:00 McCloud - "The Gang That Stole Manhattan"
12:00 News
12:15 Tangents

WEMT (WVII) Channel 7 Bangor (ABC)
9:00 International Voice of Victory
9:30 Soul's Harbour
10:30 Rex Humbard
11:30 Chaplain of Bourbon Street
12:00 Those Are the Days
12:30 Make a Wish
1:00 Issues and Answers
1:30 To Be Announced
2:00 Curly O'Brien
3:00 Baseball - Milwaukee @ Boston
5:30 Miss World U.S.A. New England Regional Pageant
7:00 Hee-Haw
8:00 Undersea World of Jacques Cousteau - "Sharks"
9:00 Six Million Dollar Man - "The Bionic Badge"
10:00 Movie - The Adventurers (1970; Charles Aznavour, Alan Badel, Candice Bergen)
1:15 News
1:30 PTL Club

WAGM Channel 8 Presque Isle (CBS, NBC, ABC)
8:45 James Robinson Presents
9:15 Rex Humbard
10:15 Sacred Heart
10:30 Day of Discovery
11:00 Old-Time Gospel Hour
12:00 Follow-Up
12:30 Face the Nation
1:00 It is Written
1:30 Meet the Press
2:00 Insight
2:30 Water World
3:00 Sunday Matinee
5:00 Tennis - Volvo International Tournament
7:00 Friends of Man
7:30 CBS News
8:00 Undersea World of Jacques Cousteau - "Sharks"
9:00 Six Million Dollar Man - "The Bionic Badge"
10:00 Movie - The Adventurers (1970; Charles Aznavour, Alan Badel, Candice Bergen)
1:15 Sammy and Company

WMEM Channel 10 Presque Isle / WMED Channel 13 Calais (PBS)
5:00 Speaking Freely
6:00 Family at War
7:00 Consumer Survival Kit
7:30 Crockett's Victory Garden
8:00 Rivals of Sherlock Holmes
9:00 Evening at Pops
10:00 Masterpiece Theatre - "Shoulder to Shoulder: Pt. 3"
11:00 Great Performances - "Jennie: Pt. 4"
12:00 Video and Television Review

MONDAY, AUGUST 9, 1976

CKCW Channel 2 Moncton, Channel 8 Charlottetown / CJCB Channel 4 Sydney / CJCH Channel 5 Halifax / 
CKLT Channel 9 Saint John (CTV)
7:00 University of the Air
7:30 Trouble With Tracy
8:00 Canada A.M.
10:00 Romper Room
10:30 Kareen's Yoga
11:00 Definition
11:30 It's Your Move
12:00 Pink Panther - "Extinct Pink"/"Science Friction"/"Pink Paradise"
12:30 Flintstones - "The Good Scout"
1:00 Movie - It's a Dog's Life (1955; Jeff Richards, Jarma Lewis, Edmund Gwenn)
2:30 In Conversation
3:00 Celebrity Dominoes
3:30 What's the Good Word?
4:00 Another World
5:00 Gilligan's Island
5:30 Joyce Davidson
6:00 ATV News
6:30 Price is Right
7:00 Good Times
7:30 Movie - Escape From the Planet of the Apes (1971; Roddy McDowall, Kim Hunter, Eric Braeden)
9:30 Maude - "Maude's Mood: Pt. 2"
10:00 Joe Forrester - "Pressure Point"
11:00 Pig N' Whistle
11:30 One Day at a Time
12:00 CTV News
12:20 News
12:30 Larry Solway

CBHT Channel 3 Halifax / CBIT Channel 5 Sydney / CBCT Channel 13 Charlottetown (CBC)
9:20 News (CBHT, CBIT only)
9:30 Summer Schools
10:00 Mon Ami
10:15 Friendly Giant
10:30 Mr. Dressup
11:00 Sesame Street
12:00 Summer '76
1:00 My Country
1:30 Any Woman Can Do it
2:00 All in the Family
2:30 Take 30
3:00 Celebrity Cooks
3:30 Edge of Night
4:00 Forest Rangers
4:30 Mr. Dressup
5:00 It's Your Choice
5:30 Partridge Family
6:00 A Summer Day (CBHT, CBCT only)
6:00 News (CBCT only)
6:30 Phil Silvers
7:00 National Reach For the Top
7:30 Ryan's Fancy
8:00 Rhoda - "Attack On Mr. Right"
8:30 Happy Days - "Beauty Contest"
9:00 All in the Family - "Archie the Donor"
9:30 Chico and the Man
10:00 Finlay and Company
10:30 V.I.P.
11:00 National
11:20 Night Report (CBHT, CBIT only)
11:20 News (CBCT only)
11:30 Space: 1999 (regional broadcast; will not be full-network until September, 1976)

CJBR Channel 3 Rimouski, Quebec (SRC)
11:15 En Mouvement
11:30 Oum, le dauphin blanc
11:45 La Souris verte
12:00 Conseil-express
12:30 Nanny
1:00 Cher Oncle Bill
1:30 Du simple au multiple
2:00 Sur des roulettes
2:30 Telejournal
2:35 Reseau Soleil
3:30 Cinema - La Mariee ne peut pas attendre (1950; Gino Servi, Odile Versois, Gina Lollobrigida)
5:00 Sesame
5:30 Marie Quatre Poches
6:00 David Copperfield
7:00 Ce Soir
7:30 Nouvelles
8:00 Genies en Herbe
8:30 Pulsion
9:00 Les Miserables
10:00 Faits divers
11:00 Le Jardin des etoiles
11:30 Telejournal et sports
12:00 Reseau Soleil
12:55 Cinema - Un merveilleux parfum d'oseille (1969; Francoise Rosay, Francis Blanche, Catherine Jourdan)

CHSJ (CBAT) Channel 4 Saint John / Channel 7 Moncton (CBC)
9:00 Ed Allen Time
9:30 Summer Schools
10:00 Mon Ami
10:15 Friendly Giant
10:30 Mr. Dressup
11:00 Sesame Street
12:00 Bob Switzer
12:55 News
1:00 Mike Douglas
2:30 Take 30
3:00 Celebrity Cooks
3:30 Edge of Night
4:00 Forest Rangers
4:30 Mr. Dressup
5:00 It's Your Choice
5:30 Hollywood Squares
6:00 News
6:30 Little House On the Prairie
7:30 Match Game
8:00 Rhoda - "Attack On Mr. Right"
8:30 Happy Days - "Beauty Contest"
9:00 All in the Family - "Archie the Donor"
9:30 Chico and the Man
10:00 Finlay and Company
10:30 V.I.P.
11:00 National
11:20 Final Report
11:35 I Saw That
12:00 Merv Griffin
1:00 Movie - Murderer's Row (1966; Dean Martin, Ann-Margret, Karl Malden)

CBAFT Channel 11 Moncton (SRC)
11:15 En Mouvement
11:30 Oum, le dauphin blanc
11:45 La Souris verte
12:00 Conseil-express
12:30 Nanny
1:00 Cher Oncle Bill
1:30 Du simple au multiple
2:00 Sur des roulettes
2:30 Telejournal
2:35 Reseau Soleil
3:30 Cinema - La Mariee ne peut pas attendre (1950; Gino Servi, Odile Versois, Gina Lollobrigida)
5:00 Sesame
5:30 Marie Quatre Poches
6:00 David Copperfield
7:00 Ce Soir
7:30 Dossiers
8:00 Genies en Herbe
8:30 Pulsion
9:00 Les Miserables
10:00 Faits divers
11:00 Le Jardin des etoiles
11:30 Telejournal et sports
12:00 Reseau Soleil
12:55 Cinema - Un merveilleux parfum d'oseille (1969; Francoise Rosay, Francis Blanche, Catherine Jourdan)

CKCD Channel 7 Campbellton / Channel 12 Upsalquitch Lake (CBC, CTV)
8:00 Canada A.M.
10:00 Mon Ami
10:15 Friendly Giant
10:30 Mr. Dressup
11:00 Sesame Street
12:00 Bob Switzer
12:55 CBC News
1:00 Movie - It's a Dog's Life (1955; Jeff Richards, Jarma Lewis, Edmund Gwenn)
2:30 Take 30
3:00 Celebrity Cooks
3:30 Edge of Night
4:00 Forest Rangers
4:30 Mr. Dressup
5:00 It's Your Choice
5:30 Joyce Davidson
6:00 ATV News
6:30 Price is Right
7:00 Good Times
7:30 Maude - "Maude's Mood: Pt. 2"
8:00 Rhoda - "Attack On Mr. Right"
8:30 Happy Days - "Beauty Contest"
9:00 All in the Family - "Archie the Donor"
9:30 Chico and the Man
10:00 Finlay and Company
10:30 V.I.P.
11:00 National
11:20 Final Report
11:35 Movie - Ring of Bright Water (1969; Bill Travers, Virginia McKenna, Peter Jeffrey)

WLBZ Channel 2 Bangor (NBC)
7:35 Farm Programme
7:40 First Radio Parish Church
7:45 Today in Maine
8:00 Today
10:00 My Backyard
10:30 Dialing For Dollars
11:00 Sanford and Son
11:30 Celebrity Sweepstakes
12:00 Wheel of Fortune
12:30 Hollywood Squares
1:00 Fun Factory
1:30 Gong Show
2:00 House Call
2:30 Days of Our Lives
3:30 Doctors
4:00 Another World
5:00 Somerset
5:30 Gentle Ben
6:00 Bonanza
7:00 News
7:30 NBC News
8:00 Ironside
9:00 Flo's Place
10:00 Joe Forrester - "Pressure Point"
11:00 Jigsaw John - "The Mourning Line"
12:00 News
12:30 Tonight Show (with guest host Joey Bishop and guests Clifton Davis and Dr. Joyce Brothers) 

WVII Channel 7 Bangor (ABC)
11:00 PTL Club
1:00 Hot Seat
1:30 All My Children
2:00 Ryan's Hope
2:30 Family Feud
3:00 $20,000 Pyramid
3:30 General Hospital
4:15 One Life to Live
5:00 Edge of Night
5:30 Happy Days
6:00 Mod Squad
7:00 News
7:30 ABC News
8:00 I Dream of Jeannie
8:30 Hollywood Squares
9:00 Viva Valdez
9:30 Baseball - New York @ Kansas City
12:00 News
12:30 Monday Night Special

WAGM Channel 8 Presque Isle (CBS, NBC, ABC)
8:00 Today
10:00 Captain Kangaroo
11:00 Price is Right
12:00 Gambit
12:30 Love of Life
1:00 Young and the Restless
1:30 Search For Tomorrow
2:00 Ryan's Hope
2:30 As the World Turns
3:30 Guiding Light
4:00 All in the Family
4:30 Match Game
5:00 Edge of Night
5:30 Mike Douglas
7:00 News
7:30 CBS News
8:00 To Tell the Truth
8:30 Adam-12
9:00 Rhoda - "Attack On Mr. Right"
9:30 Baseball - New York @ Kansas City
12:00 News
12:30 Movie - Father's Little Dividend (1951; Spencer Tracy, Joan Bennett, Elizabeth Taylor)

WMEM Channel 10 Presque Isle / WMED Channel 13 Calais (PBS)
5:00 Mister Rogers
5:30 Sesame Street
6:30 Electric Company
7:00 Hodgepodge Lodge
7:30 Tourists Are Coming
8:00 One-Eight-Hundred
8:30 Robert MacNeil Report
9:00 Grand Prix Tennis - Buckeye Boys Ranch Championship
12:00 ABC News (WMEM only)

WEDNESDAY, AUGUST 11, 1976

CKCW Channel 2 Moncton, Channel 8 Charlottetown / CJCB Channel 4 Sydney / CJCH Channel 5 Halifax / 
CKLT Channel 9 Saint John (CTV)
7:00 University of the Air - "Golden Domes and Precast Concrete: The Decorative Use of Materials"
7:30 Trouble With Tracy
8:00 Canada A.M.
10:00 Romper Room
10:30 Kareen's Yoga
11:00 Definition
11:30 It's Your Move
12:00 Pink Panther - "Pink Blue Plate"/"The Froze Nose Knows"/"Little Beaux Pink"
12:30 Flintstones - "Fred Flintstone: Before and After"
1:00 Movie - Thief (1971; Richard Crenna, Angie Dickinson, Cameron Mitchell)
2:30 Coffee Break
3:00 Celebrity Dominoes
3:30 What's the Good Word?
4:00 Another World
5:00 Gilligan's Island
5:30 Joyce Davidson
6:00 ATV News
6:30 Price is Right
7:00 Bionic Woman
8:00 Headline Hunters
8:30 As it is
9:00 CFL Football - Montreal @ Toronto
11:30 Sportsbeat
12:00 CTV News
12:20 News
12:30 Larry Solway

CBHT Channel 3 Halifax / CBIT Channel 5 Sydney / CBCT Channel 13 Charlottetown (CBC)
9:30 Summer Schools
10:00 Mon Ami
10:15 Friendly Giant
10:30 Mr. Dressup
11:00 Sesame Street
12:00 Bob Switzer
12:55 CBC News
1:00 My Country
1:30 Any Woman Can Do it
2:00 All in the Family - "Et Tu, Archie"
2:30 Take 30
3:00 Celebrity Cooks
3:30 Edge of Night
4:00 Forest Rangers
4:30 Mr. Dressup
5:00 It's Your Choice
5:30 Partridge Family - "Soul Club"
6:00 A Summer's Day (CBHT, CBIT only)
6:00 News (CBCT only)
6:30 Phil Silvers
7:00 Charcoal Chef
7:30 Sounds of Petula
8:00 Sounds Good
9:00 Baseball - San Francisco @ Montreal
11:30 Canadian Sports Report
12:00 National
12:20 Night Report (CBHT, CBIT only)
12:20 News (CBCT only)

CJBR Channel 3 Rimouski, Quebec (SRC)
11:15 En Mouvement
11:30 Tuktu
11:45 La Souris verte
12:00 Conseil-express
12:30 La Grande Aventure
1:00 Dr. Dolittle
1:30 Des gouts, des forms, des couleurs - "La Peinture"
2:00 Sur des roulettes
2:30 Nouvelles
2:35 Reseau Soleil
3:30 Le Duel
5:00 Sesame
5:30 Grujot et Delicat
6:00 Jo Gaillard
7:00 Ce Soir
7:30 Nouvelles
8:00 La Cuisine d'ailleurs
8:30 Ici et la
9:00 Football Canadien - Montreal @ Toronto
11:30 Telejournal et sports
12:00 C'etait hier - "Le Retour de la peur"
1:00 Cinema - Le Petit Monde de Don Camillo (1952; Fernandel, Gino Cervi, Vera Talchi)

CHSJ (CBAT) Channel 4 Saint John / Channel 7 Moncton (CBC)
9:00 Ed Allen Time
9:30 Summer Schools
10:00 Mon Ami
10:15 Friendly Giant
10:30 Mr. Dressup
11:00 Sesame Street
12:00 Bob Switzer
12:55 News
1:00 Mike Douglas
2:30 Take 30
3:00 Celebrity Cooks
3:30 Edge of Night
4:00 Forest Rangers
4:30 Mr. Dressup
5:00 It's Your Choice
5:30 Hollywood Squares
6:00 News
6:30 Griff
7:30 Match Game
8:00 Tommy Banks
9:00 Baseball - San Francisco @ Montreal
11:30 Canadian Sports Report
12:00 National
12:20 Final Report
12:30 Merv Griffin

CBAFT Channel 11 Moncton (SRC)
11:15 En Mouvement
11:30 Tuktu
11:45 La Souris verte
12:00 Conseil-express
12:30 La Grande Aventure
1:00 Dr. Dolittle
1:30 Des gouts, des forms, des couleurs - "La Peinture"
2:00 Sur des roulettes
2:30 Nouvelles
2:35 Reseau Soleil
3:30 Le Duel
5:00 Sesame
5:30 Grujot et Delicat
6:00 Jo Gaillard
7:00 Ce Soir
7:30 Dossiers - "Joseph Charbonneau, sixieme eveque de Montreal" 
8:00 La Cuisine d'ailleurs
8:30 Ici et la
9:00 Football Canadien - Montreal @ Toronto
11:30 Telejournal et sports
12:00 C'etait hier - "Le Retour de la peur"
1:00 Cinema - Le Petit Monde de Don Camillo (1952; Fernandel, Gino Cervi, Vera Talchi)

CKCD Channel 7 Campbellton / Channel 12 Upsalquitch Lake (CBC, CTV)
8:00 Canada A.M.
10:00 Mon Ami
10:15 Friendly Giant
10:30 Mr. Dressup
11:00 Sesame Street
12:00 Bob Switzer
12:55 CBC News
1:00 Movie - Thief (1971; Richard Crenna, Angie Dickinson, Cameron Mitchell)
2:30 Take 30
3:00 Celebrity Cooks
3:30 Edge of Night
4:00 Forest Rangers
4:30 Mr. Dressup
5:00 It's Your Choice
5:30 Joyce Davidson
6:00 News
6:30 Price is Right
7:00 Bionic Woman
8:00 Headline Hunters
8:30 As it is
9:00 Baseball - San Francisco @ Montreal
11:30 Canadian Sports Report
12:00 National
12:20 Viewpoint
12:30 News

WLBZ Channel 2 Bangor (NBC)
7:35 Farm Programme
7:40 First Radio Parish Church
7:45 Today in Maine
8:00 Today
10:00 My Backyard
10:30 Dialing For Dollars
11:00 Sanford and Son - "Once a Thief"
11:30 Celebrity Sweepstakes
12:00 Wheel of Fortune
12:30 Hollywood Squares
1:00 Fun Factory
1:30 Gong Show
2:00 Dialing For Dollars
2:30 Days of Our Lives
3:30 Doctors
4:00 Another World
5:00 Somerset
5:30 Gentle Ben
6:00 Bonanza
7:00 News
7:30 NBC News
8:00 Ironside
9:00 Little House On the Prairie - "Going Home"
10:00 Over and Out
10:30 Chico and the Man - "Too Many Crooks"
11:00 Hawk - "The Shivering Pigeon"
12:00 News
12:30 Tonight Show (with guest Joey Bishop)

WVII Channel 7 Bangor (ABC)
11:00 PTL Club
1:00 Hot Seat
1:30 All My Children
2:00 Ryan's Hope
2:30 Family Feud
3:00 $20,000 Pyramid
3:30 One Life to Live
4:15 General Hospital
5:00 Edge of Night
5:30 Happy Days
6:00 Mod Squad
7:00 News
7:30 ABC News
8:00 I Dream of Jeannie
8:30 Hollywood Squares
9:00 Bionic Woman - "The Jailing of Jaime"
10:00 Baretta - "And Down Will Come Baby"
11:00 Starsky and Hutch - "Bounty Hunter"
12:00 News
12:30 Movie - The Burglars (1971; Jean-Paul Belmondo, Omar Sharif, Dyan Cannon)

WAGM Channel 8 Presque Isle (CBS, NBC, ABC)
8:00 Today
10:00 Captain Kangaroo
11:00 Price is Right
12:00 Gambit
12:30 Love of Life
1:00 Young and the Restless
1:30 Search For Tomorrow
2:00 Ryan's Hope
2:30 As the World Turns
3:30 Guiding Light
4:00 All in the Family - "Et Tu, Archie"
4:30 Match Game
5:00 Edge of Night
5:30 Mike Douglas
7:00 News
7:30 CBS News
8:00 To Tell the Truth
8:30 $25,000 Pyramid
9:00 Little House On the Prairie - "Going Home"
10:00 Baretta - "And Down Will Come Baby"
11:00 Starsky and Hutch - "Bounty Hunter"
12:00 News
12:30 Film
12:40 Movie - When Eight Bells Toll (1971; Anthony Hopkins, Jack Hawkins, Robert Morley)

WMEM Channel 10 Presque Isle / WMED Channel 13 Calais (PBS)
5:00 Mister Rogers
5:30 Sesame Street
6:30 Electric Company
7:00 Hodgepodge Lodge
7:30 Book Beat
8:00 To Be Announced
8:30 Robert MacNeil Report
9:00 Nova - "The Planets"
10:00 Great Performances - "Jennie: Pt. 5"
11:00 Life of Leonardo Da Vinci
12:00 ABC News (WMEM only)

SATURDAY, AUGUST 14, 1976

CKCW Channel 2 Moncton, Channel 8 Charlottetown / CJCB Channel 4 Sydney / CJCH Channel 5 Halifax / 
CKLT Channel 9 Saint John (CTV)
8:00 ATV Funtime (includes Spiderman, Rocket Robin Hood, Littlest Hobo, Max the 2000-Year-Old Mouse, etc.)
10:30 Waterville Gang
11:00 Kidstuff
12:00 Let's Go!
12:30 Funtown
1:30 Tree House
2:30 Pink Panther - "Psst Pink"/"Never Bug an Ant"/"The Pink Blueprint"
2:30 Pink Panther - "Psychedelic Pink"/"The Ant and the Aardvark"/"Gong With the Pink"
3:00 Wonders of the Wild
3:30 Greening Up
4:00 Confrontation
5:00 Canadian Little League Baseball
7:00 ATV Weekend News
8:00 Emergency! - "Grateful"
9:00 Movie - Two Mules For Sister Sara (1970; Clint Eastwood, Shirley MacLaine, Manuel Fabregas)
11:00 International Wrestling
12:00 CTV News
12:20 ATV News
12:30 Larry Solway
1:00 Movie - They Call it Murder (1971; Jim Hutton, Lloyd Bochner, Jo Ann Pflug)

CBHT Channel 3 Halifax / CBIT Channel 5 Sydney / CBCT Channel 13 Charlottetown (CBC)
10:00 News (CBHT, CBIT only)
10:10 Flintstone Comedy Hour
11:00 Flaxton Boys
11:30 Klahanie
12:00 Soul Train
1:00 Par 27
1:30 Gospel Singing Time
2:00 Adventures in Rainbow Country - "The Muskies Are Losing Their Teeth"
2:30 Welcome Back, Kotter
3:00 Canadian National Tennis
4:30 Best of Bob McLean
5:00 Barney Miller
5:30 CBC News
6:00 Golf - PGA Tournament
7:30 Diahann Carroll (with guests Sammy Davis Jr., Telly Savalas, and Jon Lucien)
8:30 Canadian Derby
9:00 Movie - The Ghost Goes West (1935; Robert Donat, Jean Parker, Eugene Pallette)
10:30 Ceilidh
11:00 National
11:15 Provincial Affairs (CBHT, CBIT only)
11:15 Film (CBCT only)
11:20 News
12:30 Movie - That Cold Day in the Park (1969; Sandy Dennis, Michael Burns, Susanne Benton) (CBHT, CBIT only)
12:30 CBCT Late Show (CBCT only)

CJBR Channel 3 Rimouski, Quebec (SRC)
10:00 Yogi l'Ours
10:30 Bunny et ses amis (dessins-animes de Sylvestre et Titi)
11:00 Poly a Venise
11:30 Lassie
12:00 Woobinda
12:30 Le Prince Saphir
1:00 Heros du Samedi - "Le Criterium cycliste"
2:00 Sportheque
3:00 Le XVIIe siecle ce meconnu
3:15 Baseball - New York @ Minnesota
5:30 Echos du sport
6:00 Bagatelle
7:00 Fenetre sur le monde
7:30 Telejournal
7:35 Univers inconnus
8:30 Defi - "Montreal-Athens, aller-retour"
9:00 Baseball - San Diego @ Montreal
11:30 Telejournal et sports
12:00 Cinema - Pauvres fous (1970; Jason Robards, Katharine Ross, Scott Hylands)
1:30 Cinema - Le Plaisir (1952; Jean Gabin, Danielle Darrieux, Simone Simon)

CHSJ (CBAT) Channel 4 Saint John / Channel 7 Moncton (CBC)
12:00 Circle Square
12:30 Onedin Line
1:30 Scintillating Science
2:00 Adventures in Rainbow Country - "The Muskies Are Losing Their Teeth"
2:30 Welcome Back, Kotter
3:00 Canadian National Tennis
4:30 Best of Bob McLean
5:00 Klahanie
5:30 Phyllis
6:00 Golf - PGA Tournament
7:30 Diahann Carroll (with guests Sammy Davis Jr., Telly Savalas, and Jon Lucien)
8:30 Canadian Derby
9:00 Movie - The Ghost Goes West (1935; Robert Donat, Jean Parker, Eugene Pallette)
10:30 Ceilidh
11:00 National
11:15 News
11:25 Movie - The Silencers (1966; Dean Martin, Stella Stevens, Daliah Lavi)

CBAFT Channel 11 Moncton (SRC)
10:00 Yogi l'Ours
10:30 Bunny et ses amis (dessins-animes de Sylvestre et Titi)
11:00 Poly a Venise
11:30 Lassie
12:00 Woobinda
12:30 Le Prince Saphir
1:00 Heros du Samedi - "Le Criterium cycliste"
2:00 Sportheque
3:00 Le XVIIe siecle ce meconnu
3:15 Baseball - New York @ Minnesota
5:30 Echos du sport
6:00 Bagatelle
7:00 Fenetre sur le monde
7:30 Telejournal
7:35 Univers inconnus
8:30 Defi - "Montreal-Athens, aller-retour"
9:00 Baseball - San Diego @ Montreal
11:30 Telejournal et sports
12:00 Cinema - Pauvres fous (1970; Jason Robards, Katharine Ross, Scott Hylands)

CKCD Channel 7 Campbellton / Channel 12 Upsalquitch Lake (CBC, CTV)
8:00 ATV Funtime (includes Spiderman, Rocket Robin Hood, Littlest Hobo, Max the 2000-Year-Old Mouse, etc.)
10:30 Waterville Gang
11:00 Kidstuff
12:00 Let's Go!
12:30 Funtown
1:30 Tree House
2:00 Adventures in Rainbow Country - "The Muskies Are Losing Their Teeth"
2:30 Welcome Back, Kotter
3:00 Canadian National Tennis
4:30 Best of Bob McLean
5:00 Wonders of the Wild
5:30 Festival Plus
6:00 Golf - PGA Tournament
7:30 Diahann Carroll (with guests Sammy Davis Jr., Telly Savalas, and Jon Lucien)
8:30 Canadian Derby
9:00 Movie - The Ghost Goes West (1935; Robert Donat, Jean Parker, Eugene Pallette)
10:30 Ceilidh
11:00 National
11:15 Norm Perry
12:15 News
12:30 Larry Solway
1:00 Movie - They Call it Murder (1971; Jim Hutton, Lloyd Bochner, Jo Ann Pflug)

WLBZ Channel 2 Bangor (NBC)
9:00 Emergency Plus 4
9:30 Josie and the Pussycats
10:00 Secret Lives of Waldo Kitty
10:30 Pink Panther
11:00 Land of the Lost
11:30 Run, Joe, Run
12:00 Return to the Planet of the Apes
12:30 Westwind
1:00 Jetsons
1:30 Go, U.S.A.! - "Oregon Bound: Pt. 1"
2:00 Bonanza
3:00 Grandstand
3:15 Baseball - New York @ Minnesota
6:00 To Be Announced
6:30 Ironside
7:30 NBC News
8:00 Wild Kingdom
8:30 New Candid Camera
9:00 Emergency! - "Grateful"
10:00 Pre-Season Football - Pittsburgh @ Washington
1:00 Irish Rovers
1:30 Saturday Night Live

WEMT (WVII) Channel 7 Bangor (ABC)
8:30 Groovie Goolies
9:00 Hong Kong Phooey
9:30 Tom and Jerry/Grape Ape
10:30 New Adventures of Gilligan
11:00 Super-Friends
12:00 Speed Buggy
12:30 Oddball Couple
1:00 Lost Saucer
1:30 American Bandstand
2:30 I Dream of Jeannie
3:00 Country Boy
3:30 All-Star Wrestling
4:30 Wide World of Sports
6:00 Golf - PGA Tournament
7:30 ABC News
8:00 Animal World
8:30 James Robinson Presents
9:00 Movie - Brenda Starr (1976; Jill St. John, Tabi Cooper, Sorrell Booke)
10:30 Movie - Kiss Me, Kill Me (1976; Stella Stevens, Michael Anderson Jr., Dabney Coleman)
12:30 Stacey's Country Jamboree

WAGM Channel 8 Presque Isle (CBS, NBC, ABC)
9:00 Pebbles and Bamm-Bamm
9:30 Bugs Bunny/Road Runner Hour
10:30 Clue Club - "The Paper-Shaper Caper"
11:00 Shazam!/Isis
12:00 Far-Out Space Nuts
12:30 Ghost-Busters
1:00 Valley of the Dinosaurs
1:30 Fat Albert and the Cosby Kids
2:00 Children's Film Festival
3:00 Grandstand
3:15 Baseball - New York @ Minnesota
6:00 Golf - PGA Tournament
7:30 CBS News
8:00 Lawrence Welk
9:00 Emergency! - "Grateful"
10:00 Mary Tyler Moore - "Mary's Father"
10:30 Bob Newhart - "The Boy Next Door"
11:00 Diahann Carroll (with guests Sammy Davis Jr., Telly Savalas, and Jon Lucien)
12:00 News

WMEM Channel 10 Presque Isle / WMED Channel 13 Calais (PBS)
5:00 Sesame Street
6:00 Olympiad
7:00 Upstairs, Downstairs
8:00 Wall $treet Week
8:30 Agronsky and Company
9:00 Nova
10:00 Silent Years
11:30 Woman

SUNDAY, AUGUST 15, 1976

CKCW Channel 2 Moncton, Channel 8 Charlottetown / CJCB Channel 4 Sydney / CJCH Channel 5 Halifax / 
CKLT Channel 9 Saint John (CTV)
9:00 University of the Air
10:00 Children's Special
12:00 Rex Humbard
1:00 Day of Discovery
1:30 Faith and Music
2:00 Oral Roberts
2:30 Garner Ted Armstrong
3:00 Agape
3:30 Norm Perry
4:30 Summer Sports
5:30 Showbiz
6:00 Untamed World
6:30 Question Period
7:00 Festival Plus
7:30 Ryan's Fancy
8:00 Six Million Dollar Man - "Love Song For Tanya"
9:00 Sonny and Cher
10:00 Kojak - "Nursemaid"
11:00 Enquiry - "Defence"
12:00 CTV News
12:20 News
12:30 Larry Solway 

CBHT Channel 3 Halifax / CBIT Channel 5 Sydney / CBCT Channel 13 Charlottetown (CBC)
10:00 Follyfoot
10:30 Klahanie
11:00 Meeting Place
12:00 Living Tomorrow
12:15 A Way Out
12:30 Concerning Women
1:00 Romantic Rebellion
1:30 Country Canada
2:00 Sunday Best
3:00 Access
3:30 Walt Disney - "The Owl That Didn't Give a Hoot"
4:30 Adventures of Black Beauty
5:00 Beachcombers
5:30 Golf - PGA Championship
7:30 Irish Rovers
8:00 Waltons
9:00 Upstairs, Downstairs
10:00 Tenth Decade 
11:00 CBC News
11:15 Nation's Business
11:20 News
11:25 Hawaii Five-O

CJBR Channel 3 Rimouski, Quebec (SRC)
10:00 Yogi et Compagnie
10:30 Le Roi Leo
11:00 Le Jour du Seigneur
12:00 Rencontres
12:30 2,000 ans apres Jesus Christ
1:00 La Semaine Verte
2:00 D'hier a demain - "Le Geste et la parole"
3:00 Univers des sports
4:30 L'Heure des quilles
5:30 La Francophonissme
6:00 Second Regard - "La Solitide"/"Le Mer"/"Les Acadiens"
7:00 Un ete dans le grand nord - "La Capitale des ours polaires"
7:30 Telejournal
7:35 La Vie qui nous entoure - "Le Cheval et son histoire"
8:00 La Petite patrie
8:30 Les Beaux Dimanches
9:00 Les Beaux Dimanches - "Robert Macaire"
10:30 Les Beaux Dimanches - "Valse Viennoise"
11:30 Telejournal et sports
12:00 Cinema - La Barriere (1966; Jan Nowicki, Tadeusz Lomnicki, Joanna Szczerbic)

CHSJ (CBAT) Channel 4 Saint John / Channel 7 Moncton (CBC)
7:00 Church Today
7:30 Old-Time Gospel Hour
8:30 Master's Touch
9:00 Jimmy Swaggart
9:30 Rex Humbard
10:30 Don Clowers' Crusade
11:00 Meeting Place
12:00 Niven Miller
12:30 Crossroads
1:00 New Life
1:30 Country Canada
2:00 Sunday Best
3:00 Gospelaires
3:30 Walt Disney - "The Owl That Didn't Give a Hoot"
4:30 Romantic Rebellion
5:00 Beachcombers
5:30 Golf - PGA Championship
7:30 Irish Rovers
8:00 Waltons
9:00 Upstairs, Downstairs
10:00 Tenth Decade 
11:00 CBC News
11:15 Nation's Business
11:20 Final Report
11:25 I Saw That

CBAFT Channel 11 Moncton (SRC)
10:00 Yogi et Compagnie
10:30 Le Roi Leo
11:00 Le Jour du Seigneur
12:00 Rencontres
12:30 Vers l'an 2000 - "Les Communications"
1:00 La Semaine Verte
2:00 D'hier a demain - "Le Geste et la parole"
3:00 Univers des sports
4:30 L'Heure des quilles
5:30 La Francophonissme
6:00 Second Regard - "La Solitide"/"Le Mer"/"Les Acadiens"
7:00 Un ete dans le grand nord - "La Capitale des ours polaires"
7:30 Telejournal
7:35 La Vie qui nous entoure - "Le Cheval et son histoire"
8:00 La Petite patrie
8:30 Les Beaux Dimanches
9:00 Les Beaux Dimanches - "Robert Macaire"
10:30 Les Beaux Dimanches - "Valse Viennoise"
11:30 Telejournal et sports
12:00 Cinema - La Barriere (1966; Jan Nowicki, Tadeusz Lomnicki, Joanna Szczerbic)

CKCD Channel 7 Campbellton / Channel 12 Upsalquitch Lake (CBC, CTV)
9:30 Faith and Music
11:00 Meeting Place
12:00 Rex Humbard
1:00 Romantic Rebellion
1:30 Country Canada
2:00 Sunday Best
3:00 Access
3:30 Walt Disney - "The Owl That Didn't Give a Hoot"
4:30 Adventures of Black Beauty
5:00 Beachcombers
5:30 Golf - PGA Championship
7:30 Irish Rovers
8:00 Waltons
9:00 Upstairs, Downstairs
10:00 Tenth Decade 
11:00 CBC News
11:15 Nation's Business
11:20 News
11:25 Ryan's Fancy
11:55 Larry Solway

WLBZ Channel 2 Bangor (NBC)
12:30 This is the Life
1:00 Religious Town Hall
1:30 Meet the Press
2:00 To Be Announced
2:30 Irish Rovers
3:00 Big Valley
4:00 Two Faces of the Sea
5:00 Movie - Diamond Head (1962; Charlton Heston, Yvette Mimieux, George Chakiris)
7:00 Porter Wagoner
7:30 NBC News
8:00 Walt Disney - "The Owl That Didn't Give a Hoot"
9:00 McMillan and Wife - "The Game of Survival"
11:00 Republican Pre-Convention Special
12:00 News
12:15 Tangents

WEMT (WVII) Channel 7 Bangor (ABC)
9:00 International Voice of Victory
9:30 Soul's Harbour
10:30 Rex Humbard
11:30 Chaplain of Bourbon Street
12:00 Those Are the Days
12:30 Make a Wish
1:00 Issues and Answers
2:00 Curly O'Brien
3:00 Animal World
3:30 Wally's Workshop
4:00 Joe Hughes Thrillmaker
4:30 National Long-Driving Championship
5:00 Golf - PGA Championship
7:30 I Dream of Jeannie
8:00 National Republican Convention Preview
9:00 Six Million Dollar Man - "Love Song For Tanya"
10:00 Movie - Paint Your Wagon (1969; Lee Marvin, Clint Eastwood, Jean Seberg)
12:05 News
12:20 PTL Club

WAGM Channel 8 Presque Isle (CBS, NBC, ABC)
8:45 James Robinson Presents
9:15 Rex Humbard
10:15 Sacred Heart
10:30 Day of Discovery
11:00 Old-Time Gospel Hour
12:00 Follow-Up
12:30 Face the Nation
1:00 It is Written
1:30 Meet the Press
2:00 Insight
2:30 To Be Announced
4:30 National Long-Driving Championship
5:00 Golf - PGA Championship
7:30 CBS News
8:00 Walt Disney - "The Owl That Didn't Give a Hoot"
9:00 Six Million Dollar Man - "Love Song For Tanya"
10:00 Movie - Paint Your Wagon (1969; Lee Marvin, Clint Eastwood, Jean Seberg)
12:05 News
12:20 Sammy and Company

WMEM Channel 10 Presque Isle / WMED Channel 13 Calais (PBS)
5:00 Speaking Freely
6:00 Family at War
7:00 Consumer Survival Kit
7:30 Crockett's Victory Garden
8:00 Rivals of Sherlock Holmes
9:00 Evening at Pops
10:00 Masterpiece Theatre - "Shoulder to Shoulder: Pt. 4"
11:00 Great Performances - "Jennie: Pt. 5"
12:00 Video and Television Review

THURSDAY, AUGUST 19, 1976

CKCW Channel 2 Moncton, Channel 8 Charlottetown / CJCB Channel 4 Sydney / CJCH Channel 5 Halifax / 
CKLT Channel 9 Saint John (CTV)
7:00 University of the Air
7:30 Trouble With Tracy
8:00 Canada A.M.
10:00 Romper Room
10:30 Kareen's Yoga
11:00 Definition
11:30 It's Your Move
12:00 Pink Panther - "Pinkadilly Circus"/"From Bed to Worse"/"Pink-Come Tax"
12:30 Flintstones - "The Rock Quarry Story"
1:00 Movie - Mr. Inside/Mr. Outside (1973; Tony Lo Bianco, Hal Linden, Paul Benjamin)
2:30 In Conversation
3:00 Celebrity Dominoes
3:30 What's the Good Word?
4:00 Another World
5:00 Gilligan's Island
5:30 Joyce Davidson
6:00 ATV News
6:30 Price is Right
7:00 Doc
7:30 Laverne and Shirley
8:00 This is Music
8:30 Excuse My French
9:00 The Practice - "Jules' Investment"
9:30 Here Comes the Future - "Arcology: City in the Image of Man"
10:00 Movie - The Candidate (1972; Robert Redford, Peter Boyle, Melvyn Douglas)
12:00 CTV News
12:20 ATV News
12:30 Larry Solway

CBHT Channel 3 Halifax / CBIT Channel 5 Sydney / CBCT Channel 13 Charlottetown (CBC)
9:30 Mr. Piper
10:00 Mon Ami
10:15 Friendly Giant
10:30 Mr. Dressup - "The Clip Joint"
11:00 Sesame Street
12:00 Bob Switzer
12:55 CBC News
1:00 My Country
1:30 Some Mothers Do Have 'Em
2:00 All in the Family - "Where's Archie?: Pt. 1"
2:30 Take 30
3:00 Celebrity Cooks (with guest Kevin Gillis preparing Mexican Tortillas)
3:30 Edge of Night
4:00 Forest Rangers - "Wolf Spirit"
4:30 Mr. Dressup - "Respect"
5:00 It's Your Choice
5:30 Partridge Family - "A Partridge By Any Other Name"
6:00 A Summer's Day (CBHT, CBIT only)
6:00 News (CBCT only)
6:30 Phil Silvers
7:00 Easy Chair
7:30 Where the Sky Begins
8:00 Performance - "Find Volopchi"
9:00 Country Matters
10:00 Republican Convention
12:00 National
12:20 News
12:30 Movie - Lola (1961; Anouk Aimee, Marc Michel, Jacques Harden) (CBHT, CBIT only)
12:30 Movie - Whoever Slew Auntie Roo? (1972; Shelley Winters, Mark Lester, Chloe Franks) (CBCT only)

CJBR Channel 3 Rimouski, Quebec (SRC)
11:15 En Mouvement
11:30 Fablio le magicien
11:45 La Souris verte
12:00 Conseil-express
12:30 Le Comportement animal
1:00 Francis au pays des fauves
1:30 Mon pays, mes amours
2:00 Sur des roulettes
2:30 Nouvelles
2:35 Reseau Soleil
3:30 Cinema - Ton ombre est la mienne (1963; Jill Haworth, Michel Ruhl, Ruos Vanny)
5:00 Sesame
5:30 Pirate Maboule
6:00 La Feuille d'erable
7:00 Ce Soir
7:30 Nouvelles
8:00 Symphorien
8:30 Arsene Lupin
9:30 Cinema - Le Basier papillon (1968; Peter Sellers, Leigh Taylor-Young, Joyce Van Patten)
11:30 Telejournal et sports
12:00 Jason King
1:00 Cinema - Arabesque (1966; Gregory Peck, Sophia Loren, Alan Badel)

CHSJ (CBAT) Channel 4 Saint John / Channel 7 Moncton (CBC)
9:00 Ed Allen Time
9:30 Mr. Piper
10:00 Mon Ami
10:15 Friendly Giant
10:30 Mr. Dressup - "The Clip Joint"
11:00 Sesame Street
12:00 Bob Switzer
12:55 News
1:00 Mike Douglas
2:30 Take 30
3:00 Celebrity Cooks (with guest Kevin Gillis preparing Mexican Tortillas)
3:30 Edge of Night
4:00 Forest Rangers - "Wolf Spirit"
4:30 Mr. Dressup - "Respect"
5:00 It's Your Choice
5:30 Hollywood Squares
6:00 News
6:30 Rockford Files
7:30 Match Game
8:00 Movie - Dead Heat On a Merry-Go-Round (1966; James Coburn, Camilla Sparv, Aldo Ray)
10:00 Republican Convention
12:00 National
12:20 Final Report
12:35 Merv Griffin

CBAFT Channel 11 Moncton (SRC)
11:15 En Mouvement
11:30 Fablio le magicien
11:45 La Souris verte
12:00 Conseil-express
12:30 Le Comportement animal
1:00 Francis au pays des fauves
1:30 Mon pays, mes amours
2:00 Sur des roulettes
2:30 Nouvelles
2:35 Reseau Soleil
3:30 Cinema - Ton ombre est la mienne (1963; Jill Haworth, Michel Ruhl, Ruos Vanny)
5:00 Sesame
5:30 Pirate Maboule
6:00 La Feuille d'erable
7:00 Ce Soir
7:30 Dossiers
8:00 Par 27
8:30 Arsene Lupin
9:30 Cinema - Le Basier papillon (1968; Peter Sellers, Leigh Taylor-Young, Joyce Van Patten)
11:30 Telejournal et sports
12:00 Jason King
1:00 Cinema - Arabesque (1966; Gregory Peck, Sophia Loren, Alan Badel)

CKCD Channel 7 Campbellton / Channel 12 Upsalquitch Lake (CBC, CTV)
8:00 Canada A.M.
10:00 Mon Ami
10:15 Friendly Giant
10:30 Mr. Dressup - "The Clip Joint"
11:00 Sesame Street
12:00 Bob Switzer
12:55 CBC News
1:00 Movie - Mr. Inside/Mr. Outside (1973; Tony Lo Bianco, Hal Linden, Paul Benjamin)
2:30 Take 30
3:00 Celebrity Cooks (with guest Kevin Gillis preparing Mexican Tortillas)
3:30 Edge of Night
4:00 Forest Rangers - "Wolf Spirit"
4:30 Mr. Dressup - "Respect"
5:00 It's Your Choice
5:30 Joyce Davidson
6:00 News
6:30 Price is Right
7:00 Doc
7:30 Where the Sky Begins
8:00 Performance - "Find Volopchi"
9:00 Petrocelli
10:00 Republican Convention
12:00 National
12:20 Weather
12:25 News

WLBZ Channel 2 Bangor (NBC)
7:35 Farm Programme
7:40 First Radio Parish Church
7:45 Today in Maine
8:00 Today
10:00 My Backyard
10:30 Dialing For Dollars
11:00 Sanford and Son
11:30 Celebrity Sweepstakes
12:00 Wheel of Fortune
12:30 Hollywood Squares
1:00 Fun Factory
1:30 Gong Show
2:00 Dialing For Dollars
2:30 Days of Our Lives
3:30 Doctors
4:00 Another World
5:00 Somerset
5:30 Gentle Ben
6:00 Bonanza
7:00 News
7:30 NBC News
8:00 Republican Convention
12:00 News
12:30 Tonight Show

WVII Channel 7 Bangor (ABC)
11:00 PTL Club
1:00 Hot Seat
1:30 All My Children
2:00 Ryan's Hope
2:30 Family Feud
3:00 $20,000 Pyramid (with guests Robert Hegyes and Anita Gillette)
3:30 One Life to Live
4:15 General Hospital
5:00 Edge of Night
5:30 Happy Days
6:00 Mod Squad
7:00 News
7:30 ABC News
8:00 I Dream of Jeannie
8:30 Soul's Harbour
9:00 Welcome Back, Kotter - "Kotter Makes Good"
9:30 What's Happening!!
10:00 Republican Convention
1:00 I Dream of Jeannie

WAGM Channel 8 Presque Isle (CBS, NBC, ABC)
8:00 Today
10:00 Captain Kangaroo
11:00 Price is Right
12:00 Gambit
12:30 Love of Life
1:00 Young and the Restless
1:30 Search For Tomorrow
2:00 Ryan's Hope
2:30 As the World Turns
3:30 Guiding Light
4:00 All in the Family - "Where's Archie?: Pt. 1"
4:30 Match Game
5:00 Edge of Night
5:30 Mike Douglas
7:00 News
7:30 CBS News
8:00 To Tell the Truth
8:30 Republican Convention
12:30 News
1:00 Movie - Mafia (1970; Claudia Cardinale, Lee J. Cobb, Franco Nero)

WMEM Channel 10 Presque Isle / WMED Channel 13 Calais (PBS)
5:00 Mister Rogers
5:30 Sesame Street
6:30 Electric Company
7:00 Hodgepodge Lodge
7:30 Food Presenting
8:00 Thursday Night
8:30 Robert MacNeil Report
9:00 Upstairs, Downstairs
10:00 Men Who Made the Movies
11:00 What Makes a Champion?
11:30 Monty Python's Flying Circus
12:00 ABC News (WMEM only)

FRIDAY, AUGUST 20, 1976

CKCW Channel 2 Moncton, Channel 8 Charlottetown / CJCB Channel 4 Sydney / CJCH Channel 5 Halifax / 
CKLT Channel 9 Saint John (CTV)
7:00 University of the Air - "Language Made Visible"
7:30 Trouble With Tracy - "Miss Bell, Television Executive"
8:00 Canada A.M.
10:00 Romper Room
10:30 Kareen's Yoga
11:00 Definition
11:30 It's Your Move
12:00 Pink Panther - "We Give Pink Stamps"/"Mumbo Jumbo"/"Lucky Pink" 
12:30 Flintstones - "The Soft Touchables"
1:00 Movie - Treasure of Macuba (1965; Cameron Mitchell, Mara Cruz, Jessie Paradise)
2:30 Today With Arlene Holder
3:00 Celebrity Dominoes
3:30 What's the Good Word?
4:00 Another World
5:00 Gilligan's Island
5:30 Joyce Davidson
6:00 ATV News
6:30 Price is Right
7:00 Rolf Harris
7:30 Bobby Vinton
8:00 Sanford and Son - "A Pain in the Neck"
8:30 Mallory - "Circumstantial Evidence"
10:30 Grand Old Country
11:00 Kojak
12:00 CTV News
12:20 News
12:30 Larry Solway
1:00 Movie - The Centrefold Murders (1974; Tony Burton, Carol Lawrence, Mark Goddard)

CBHT Channel 3 Halifax / CBIT Channel 5 Sydney / CBCT Channel 13 Charlottetown (CBC)
9:30 Summer Schools
10:00 Mon Ami
10:15 Friendly Giant
10:30 Mr. Dressup - "Think I Can-- if You Say-- Think I Can"
11:00 Sesame Street
12:00 Bob Switzer
12:55 CBC News
1:00 My Country
1:30 Some Mothers Do Have 'Em
2:00 All in the Family - "Where's Archie?: Pt. 2"
2:30 Take 30
3:00 Celebrity Cooks (with guest George Kirby preparing Ghetto Delight)
3:30 Edge of Night
4:00 Forest Rangers
4:30 Mon Ami
4:45 Friendly Giant
5:00 It's Your Choice
5:30 Partridge Family - "A Knight in Shining Armour"
6:00 A Summer Day (CBHT, CBCT only)
6:00 News (CBCT only)
6:30 Phil Silvers
7:00 Portraits
7:30 Mr. Chips
8:00 Mary Tyler Moore - "Murray Takes a Stand"
8:30 M*A*S*H - "It Happened One Night"
9:00 Sunshine Hour
10:00 Police Story - "Cop in the Middle"
11:00 National
11:20 Night Report (CBHT, CBIT only)
11:20 News (CBCT only)
11:35 First Ministers Conference
12:00 Movie - Mark of the Vampire (1935; Lionel Barrymore, Elizabeth Allan, Bela Lugosi)

CJBR Channel 3 Rimouski, Quebec (SRC)
11:15 En Mouvement
11:30 Saturnin
11:45 La Souris verte
12:00 Conseil-express
12:30 Le Monde a la caricature
1:00 Un enfant parmi tant d'autres
1:30 Le Vieux Montreal
2:00 Sur des roulettes
2:30 Telejournal
2:35 Reseau Soleil
3:30 Cinema - Le C.I.A. mene la danse (1966; Rossana Podesta, Philippe Leroy, Maurice Poli)
5:00 Sesame
5:30 Cinema - Et le vert paradis (1970; Mark Lester, Jack Wild, Tracy Hyde)
7:00 Ce Soir
7:30 Nouvelles
8:00 A la Canadienne
8:30 Marcus Welby, M.D.
9:30 Hors serie
10:30 Tu as vu ce qu'il a dit
11:30 Telejournal et sports
12:00 Cinema - Mon homme (1968; Sidney Poitier, Abbey Lincoln, Beau Bridges)
1:30 Cinema - Hiroshima mon amour (1959; Emmanuelle Riva, Eiji Okada, Stella Dassas)

CHSJ (CBAT) Channel 4 Saint John / Channel 7 Moncton (CBC)
9:00 Ed Allen Time
9:30 Summer Schools
10:00 Mon Ami
10:15 Friendly Giant
10:30 Mr. Dressup - "Think I Can-- if You Say-- Think I Can"
11:00 Sesame Street
12:00 Bob Switzer
12:55 News
1:00 Mike Douglas
2:30 Take 30
3:00 Celebrity Cooks (with guest George Kirby preparing Ghetto Delight)
3:30 Edge of Night
4:00 Forest Rangers
4:30 Mr. Dressup
5:00 It's Your Choice
5:30 Hollywood Squares
6:00 News
6:30 Space: 1999
7:30 Match Game
8:00 Mary Tyler Moore - "Murray Takes a Stand"
8:30 M*A*S*H - "It Happened One Night"
9:00 Sunshine Hour
10:00 Police Story - "Cop in the Middle"
11:00 National
11:20 News
11:35 First Ministers Conference
12:00 Merv Griffin
1:00 Movie - Who's Minding the Mint? (1967; Jim Hutton, Dorothy Provine, Milton Berle)

CBAFT Channel 11 Moncton (SRC)
11:15 En Mouvement
11:30 Saturnin
11:45 La Souris verte
12:00 Conseil-express
12:30 Le Monde a la caricature
1:00 Un enfant parmi tant d'autres
1:30 Le Vieux Montreal
2:00 Sur des roulettes
2:30 Telejournal
2:35 Reseau Soleil
3:30 Cinema - Le C.I.A. mene la danse (1966; Rossana Podesta, Philippe Leroy, Maurice Poli)
5:00 Sesame
5:30 Cinema - Et le vert paradis (1970; Mark Lester, Jack Wild, Tracy Hyde)
7:00 Ce Soir
7:30 Dossiers
8:00 Encore debout
8:30 Marcus Welby, M.D.
9:30 Hors serie
10:30 Tu as vu ce qu'il a dit
11:30 Telejournal et sports
12:00 Cinema - Mon homme (1968; Sidney Poitier, Abbey Lincoln, Beau Bridges)

CKCD Channel 7 Campbellton / Channel 12 Upsalquitch Lake (CBC, CTV)
8:00 Canada A.M.
10:00 Mon Ami
10:15 Friendly Giant
10:30 Mr. Dressup - "Think I Can-- if You Say-- Think I Can"
11:00 Sesame Street
12:00 Bob Switzer
12:55 CBC News
1:00 Movie - Treasure of Macuba (1965; Cameron Mitchell, Mara Cruz, Jessie Paradise)
2:30 Take 30
3:00 Celebrity Cooks (with guest George Kirby preparing Ghetto Delight)
3:30 Edge of Night
4:00 Forest Rangers
4:30 Mon Ami
4:45 Friendly Giant
5:00 It's Your Choice
5:30 Joyce Davidson
6:00 ATV News
6:30 Price is Right
7:00 Rolf Harris
7:30 Bobby Vinton
8:00 Mary Tyler Moore - "Murray Takes a Stand"
8:30 M*A*S*H - "It Happened One Night"
9:00 Sunshine Hour
10:00 Lawrence Welk
11:00 National
11:20 News
11:30 Cannon
12:30 Larry Solway
1:00 Movie - The Centrefold Murders (1974; Tony Burton, Carol Lawrence, Mark Goddard)

WLBZ Channel 2 Bangor (NBC)
7:35 Farm Programme
7:40 First Radio Parish Church
7:45 Today in Maine
8:00 Today
10:00 My Backyard
10:30 Dialing For Dollars
11:00 Sanford and Son
11:30 Celebrity Sweepstakes
12:00 Wheel of Fortune
12:30 Hollywood Squares
1:00 Fun Factory
1:30 Gong Show
2:00 Dialing For Dollars
2:30 Days of Our Lives
3:30 Doctors
4:00 Another World
5:00 Somerset
5:30 Movie - Tarzan and the Green Goddess (1938; Herman Brix, Ula Holt, Frank Baker)
7:00 News
7:30 NBC News
8:00 Ironside
9:00 Sanford and Son - "The Director"
9:30 Chico and the Man - "Ms. Liz"
10:00 Rockford Files - "A Portrait of Elizabeth"
11:00 Police Story - "Cop in the Middle"
12:00 News
12:30 Tonight Show (with guest host David Brenner and guests Bert Convy, Beau Bridges, and Stockard Channing)

WVII Channel 7 Bangor (ABC)
11:00 PTL Club
1:00 Hot Seat
1:30 All My Children
2:00 Ryan's Hope
2:30 Family Feud
3:00 $20,000 Pyramid (with guests Robert Hegyes and Anita Gillette)
3:30 One Life to Live
4:15 General Hospital
5:00 Edge of Night
5:30 Happy Days
6:00 Mod Squad
7:00 News
7:30 ABC News
8:00 I Dream of Jeannie
8:30 Match Game
9:00 Pre-Season Football - New York Giants @ Pittsburgh
12:00 News
12:30 Rookies - "Sound of Silence"

WAGM Channel 8 Presque Isle (CBS, NBC, ABC)
8:00 Today
10:00 Captain Kangaroo
11:00 Price is Right
12:00 Gambit
12:30 Love of Life
1:00 Young and the Restless
1:30 Search For Tomorrow
2:00 Ryan's Hope
2:30 As the World Turns
3:30 Guiding Light
4:00 All in the Family - "Where's Archie?: Pt. 2"
4:30 Match Game
5:00 Edge of Night
5:30 Mike Douglas
7:00 News
7:30 CBS News
8:00 To Tell the Truth
8:30 Space: 1999
9:30 Chico and the Man - "Ms. Liz"
10:00 Rockford Files - "A Portrait of Elizabeth"
11:00 Police Story - "Cop in the Middle"
12:00 News
12:30 Movie - Asylum (1972; Peter Cushing, Barbara Parkins, Richard Todd)

WMEM Channel 10 Presque Isle / WMED Channel 13 Calais (PBS)
5:00 Mister Rogers
5:30 Sesame Street
6:30 Electric Company
7:00 Hodgepodge Lodge
7:30 Beginning to Sew
8:00 Up Country
8:30 Robert MacNeil Report
9:00 Washington Week in Review
9:30 Wall $treet Week
10:00 U.S.A.: People and Politics
11:00 Masterpiece Theatre - "Shoulder to Shoulder: Pt. 4"
12:00 ABC News (WMEM only)

SATURDAY, AUGUST 21, 1976

CKCW Channel 2 Moncton, Channel 8 Charlottetown / CJCB Channel 4 Sydney / CJCH Channel 5 Halifax / 
CKLT Channel 9 Saint John (CTV)
8:00 ATV Funtime (includes Spiderman, Rocket Robin Hood, Littlest Hobo, Max the 2000-Year-Old Mouse, etc.)
10:30 Waterville Gang
11:00 Kidstuff
12:00 Let's Go!
12:30 Funtown
1:30 Tree House
2:00 Pink Panther - "The Pink Blueprint"/"Bomb Voyage"/"The Pink Tail-Fly"
2:30 Pink Panther - "Pinto Pink"/"Le Pig-Al Patrol"/"In the Pink"
3:00 Wonders of the Wild
3:30 Outdoor Sportsman
4:00 Greening Up
4:30 International Wrestling
5:30 Wide World of Sports
7:00 ATV Weekend News
8:00 Emergency!
9:00 Movie - Rip-Off (1971; Don Scardino, Ralph Endersby, August Schellenberg)
10:30 CFL Football - Ottawa @ Edmonton
1:00 CTV News
1:20 ATV News
1:30 Movie - Someone I Touched (1975; Cloris Leachman, James Olson, Kenneth Mars)

CBHT Channel 3 Halifax / CBIT Channel 5 Sydney / CBCT Channel 13 Charlottetown (CBC)
10:00 News (CBHT, CBIT only)
10:10 Flintstone Comedy Hour
11:00 Flaxton Boys
11:30 Klahanie
12:00 Soul Train
1:00 Par 27
1:30 Gospel Singing Time
2:00 CFL This Week
2:30 Adventures in Rainbow Country - "Milk Run"
3:00 Canadian Open Lawn Tennis
5:00 Sportsweek
5:30 Welcome Back, Kotter
6:00 Barney Miller
6:30 Where the Sky Begins
7:00 CBC News
7:30 Phyllis
8:00 Movie - Lydia (1941; Joseph Cotten, Merle Oberon, Edna May Oliver)
10:00 Diahann Carroll (with guests Jim Nabors, Betty White, and George Benson)
10:30 Ceilidh
11:00 National
11:15 Provincial Affairs (CBHT, CBIT only)
11:15 Film (CBCT only)
11:20 News
11:30 Movie - New Moon (1940; Jeanette MacDonald, Nelson Eddy, Mary Boland) (CBHT, CBIT only)
11:30 Movie - Premature Burial (1962; Ray Milland, Hazel Court, Richard Ney) (CBCT only)

CJBR Channel 3 Rimouski, Quebec (SRC)
10:00 Yogi l'Ours
10:30 Bunny et ses amis (dessins-animes de Sylvestre et Titi)
11:00 Poly a Venise
11:30 Lassie
12:00 Woobinda
12:30 Le Prince Saphir
1:00 Heros du Samedi
2:00 Sportheque
3:00 Le XVIIIe siecle se retrouve
3:15 Baseball - Oakland @ Boston
5:30 Echos du sport
6:00 Bagatelle
7:00 Fenetre sur le monde - "Les Enfants du Monde, le Dahomey"
7:30 Telejournal
7:35 Univers inconnus
8:30 Defi - "Haiti"
9:00 Cinema - Le Rossignol et les cloches (1952; Gerard Barbeau, Nicole Germain, Jean Coutu)
11:00 Ce coin de terre
11:30 Telejournal et sports
12:00 Cinema - Le Decade prodigeuse (1971; Orson Welles, Anthony Perkins, Michel Piccoli)
1:30 Cinema - La quarante et unieme (1956; Izolda Izvitskaya, Oleg Strizhenov, Nikolai Kryuchkov)

CHSJ (CBAT) Channel 4 Saint John / Channel 7 Moncton (CBC)
12:30 Cartoons
1:00 Circle Square
1:30 Onedin Line
2:30 Adventures in Rainbow Country - "Milk Run"
3:00 Canadian Open Lawn Tennis
5:00 Sportsweek
5:30 Welcome Back, Kotter
6:00 Klahanie
6:30 Phyllis
7:00 Hawaii Five-O
8:00 Movie - Lydia (1941; Joseph Cotten, Merle Oberon, Edna May Oliver)
10:00 Diahann Carroll (with guests Jim Nabors, Betty White, and George Benson)
10:30 Ceilidh
11:00 National
11:15 News
11:25 Movie - Lord Jim (1965; Peter O'Toole, Curt Jurgens, James Mason)

CBAFT Channel 11 Moncton (SRC)
10:00 Yogi l'Ours
10:30 Bunny et ses amis (dessins-animes de Sylvestre et Titi)
11:00 Poly a Venise
11:30 Lassie
12:00 Woobinda
12:30 Le Prince Saphir
1:00 Heros du Samedi
2:00 Sportheque
3:00 Le XVIIIe siecle se retrouve
3:15 Baseball - Oakland @ Boston
5:30 Echos du sport
6:00 Bagatelle
7:00 Fenetre sur le monde - "Les Enfants du Monde, le Dahomey"
7:30 Telejournal
7:35 Univers inconnus
8:30 Defi - "Haiti"
9:00 Cinema - Le Rossignol et les cloches (1952; Gerard Barbeau, Nicole Germain, Jean Coutu)
11:00 Ce coin de terre
11:30 Telejournal et sports
12:00 Cinema - Le Decade prodigeuse (1971; Orson Welles, Anthony Perkins, Michel Piccoli)

CKCD Channel 7 Campbellton / Channel 12 Upsalquitch Lake (CBC, CTV)
8:00 ATV Funtime (includes Spiderman, Rocket Robin Hood, Littlest Hobo, Max the 2000-Year-Old Mouse, etc.)
10:30 Waterville Gang
11:00 Kidstuff
12:00 Let's Go!
12:30 Funtown
1:30 Tree House
2:00 CFL This Week
2:30 Adventures in Rainbow Country - "Milk Run"
3:00 Canadian Open Lawn Tennis
5:00 Sportsweek
5:30 Welcome Back, Kotter
6:00 Festival Plus
6:30 Best of Bob McLean
7:00 ATV Weekend News
8:00 Movie - Lydia (1941; Joseph Cotten, Merle Oberon, Edna May Oliver)
10:00 Diahann Carroll (with guests Jim Nabors, Betty White, and George Benson)
10:30 Ceilidh
11:00 National
11:15 News
11:25 Movie - Someone I Touched (1975; Cloris Leachman, James Olson, Kenneth Mars)

WLBZ Channel 2 Bangor (NBC)
9:00 Emergency Plus 4
9:30 Josie and the Pussycats
10:00 Secret Lives of Waldo Kitty
10:30 Pink Panther
11:00 Land of the Lost
11:30 Run, Joe, Run
12:00 Return to the Planet of the Apes
12:30 Westwind
1:00 Jetsons
1:30 Go, U.S.A.! - "Oregon Bound: Pt. 2"
2:00 Bonanza
3:00 Grandstand
3:15 Baseball - Oakland @ Boston
6:00 This is the Life
6:30 Ironside
7:30 NBC News
8:00 Wild Kingdom
8:30 New Candid Camera
9:00 Emergency! - "The Great Crash Diet"
10:00 Pre-Season Football - Los Angeles @ Oakland
1:00 Irish Rovers
1:30 Saturday Night Live (with guest host Desi Arnaz)

WEMT (WVII) Channel 7 Bangor (ABC)
8:30 Groovie Goolies
9:00 Hong Kong Phooey
9:30 Tom and Jerry/Grape Ape
10:30 New Adventures of Gilligan
11:00 Super-Friends
12:00 Speed Buggy
12:30 Oddball Couple
1:00 Lost Saucer
1:30 American Bandstand
2:30 This is Baseball
3:00 Baseball - Oakland @ Boston
5:30 I Dream of Jeannie
6:00 Wide World of Sports
7:30 ABC News
8:00 Animal World
8:30 James Robinson Presents
9:00 New, Original Wonder Woman - "Fausta, the Nazi Wonder Woman"
10:00 Movie - Hotel (1967; Rod Taylor, Karl Malden, Melvyn Douglas)
12:00 Stacey's Country Jamboree

WAGM Channel 8 Presque Isle (CBS, NBC, ABC)
9:00 Pebbles and Bamm-Bamm
9:30 Bugs Bunny/Road Runner Hour - "Robot Rabbit"/"Claws For Alarm"/"Rabbit's Feat"
10:30 Clue Club - "The Case of the Lighthouse Mouse"
11:00 Shazam!/Isis
12:00 Far-Out Space Nuts
12:30 Ghost-Busters
1:00 Valley of the Dinosaurs
1:30 Fat Albert and the Cosby Kids
2:00 Children's Film Festival - "Mauro the Gypsy"
3:00 Grandstand
3:15 Baseball - Oakland @ Boston
6:00 Wide World of Sports
7:30 CBS News
8:00 Lawrence Welk
9:00 Emergency! - "The Great Crash Diet"
10:00 Mary Tyler Moore - "Ted Baxter's Famous Broadcaster's School"
10:30 Bob Newhart - "Over the River and Through the Woods"
11:00 Diahann Carroll (with guests Jim Nabors, Betty White, and George Benson)
12:00 News

WMEM Channel 10 Presque Isle / WMED Channel 13 Calais (PBS)
5:00 Sesame Street
6:00 Olympiad
7:00 Upstairs, Downstairs
8:00 Wall $treet Week
8:30 Agronsky and Company
9:00 Nova - "Strange Sleep"
10:00 Movie - College (1927; Buster Keaton, Anne Cornwall, Harold Goodwin)
11:30 Woman

SUNDAY, AUGUST 22, 1976

CKCW Channel 2 Moncton, Channel 8 Charlottetown / CJCB Channel 4 Sydney / CJCH Channel 5 Halifax / 
CKLT Channel 9 Saint John (CTV)
9:00 University of the Air
10:00 Children's Special
12:00 Rex Humbard
1:00 Day of Discovery
1:30 Faith and Music
2:00 Oral Roberts
2:30 Garner Ted Armstrong
3:00 Agape
3:30 Norm Perry
4:30 Summer Sports
5:30 Showbiz
6:00 Untamed World
6:30 Question Period
7:00 Festival Plus
7:30 Ryan's Fancy
8:00 Six Million Dollar Man - "The Rescue of Athena One"
9:00 Sonny and Cher
10:00 Kojak - "Both Sides of the Law"
11:00 Enquiry
12:00 CTV News
12:20 News
12:30 Larry Solway 

CBHT Channel 3 Halifax / CBIT Channel 5 Sydney / CBCT Channel 13 Charlottetown (CBC)
10:00 Follyfoot
10:30 Klahanie
11:00 Meeting Place - "St. Paul's Anglican Church, Harbour Grace, Newfoundland"
12:00 Living Tomorrow
12:15 A Way Out
12:30 Concerning Women
1:00 Romantic Rebellion - "Constable (1776-1837)"
1:30 Country Canada
2:00 Sunday Best
3:00 Canadian Open Lawn Tennis
5:00 Adventures of Black Beauty
5:30 Access
6:00 Walt Disney - "Summer Magic: Pt. 1"
7:00 Beachcombers
7:30 Irish Rovers
8:00 Waltons - "The Secret"
9:00 Upstairs, Downstairs - "A Perfect Stranger"
10:00 Tenth Decade  - "Cebebration and Succession"
11:00 CBC News
11:15 Nation's Business
11:20 News
11:30 Hawaii Five-O

CJBR Channel 3 Rimouski, Quebec (SRC)
10:00 Yogi et Compagnie
10:30 Le Roi Leo
11:00 Le Jour du Seigneur
12:00 Rencontres
12:30 2,000 ans apres Jesus Christ
1:00 La Semaine Verte - "L'Avenir agricole de l'Abitibi"
2:00 Univers des sports
3:00 Univers des sports
4:00 L'Heure des quilles
5:00 D'hier a demain - "La Tragedie de Berlin"
6:00 Second Regard
7:00 Un ete dans le grand nord - "Les Chasseurs de baleines"
7:30 Telejournal
7:35 La Vie qui nous entoure - "L'Instinct maternel"
8:00 La Petite patrie
8:30 Les Beaux Dimanches
9:00 Les Grandes batailles du passe - "Mexico"
10:30 Les Beaux Dimanches - "Le Trio Stuttgart"
11:30 Telejournal et sports
12:00 Cinema - Le Testament d'Orphee (1960; Jean Cocteau, Francoise Arnoul, Claudine Auger)

CHSJ (CBAT) Channel 4 Saint John / Channel 7 Moncton (CBC)
7:00 Church Today
7:30 Old-Time Gospel Hour
8:30 Master's Touch
9:00 Jimmy Swaggart
9:30 Rex Humbard
10:30 Don Clowers' Crusade
11:00 Meeting Place - "St. Paul's Anglican Church, Harbour Grace, Newfoundland"
12:00 Niven Miller
12:30 Crossroads
1:00 New Life
1:30 Country Canada
2:00 Sunday Best
3:00 Canadian Open Lawn Tennis
5:00 Romantic Rebellion - "Constable (1776-1837)"
5:30 Access
6:00 Walt Disney - "Summer Magic: Pt. 1"
7:00 Beachcombers
7:30 Irish Rovers
8:00 Waltons - "The Secret"
9:00 Upstairs, Downstairs - "A Perfect Stranger"
10:00 Tenth Decade  - "Cebebration and Succession"
11:00 CBC News
11:15 Nation's Business
11:20 Final Report
11:25 I Saw That

CBAFT Channel 11 Moncton (SRC)
10:00 Yogi et Compagnie
10:30 Le Roi Leo
11:00 Le Jour du Seigneur
12:00 Rencontres
12:30 Vers l'an 2000 - "Le Transport en commun"
1:00 La Semaine Verte - "L'Avenir agricole de l'Abitibi"
2:00 Univers des sports
3:00 Univers des sports
4:00 L'Heure des quilles
5:00 D'hier a demain - "La Tragedie de Berlin"
6:00 Second Regard
7:00 Un ete dans le grand nord - "Les Chasseurs de baleines"
7:30 Telejournal
7:35 La Vie qui nous entoure - "L'Instinct maternel"
8:00 La Petite patrie
8:30 Les Beaux Dimanches
9:00 Les Grandes batailles du passe - "Mexico"
10:30 Les Beaux Dimanches - "Le Trio Stuttgart"
11:30 Telejournal et sports
12:00 Cinema - Le Testament d'Orphee (1960; Jean Cocteau, Francoise Arnoul, Claudine Auger)

CKCD Channel 7 Campbellton / Channel 12 Upsalquitch Lake (CBC, CTV)
9:30 Faith and Music
11:00 Meeting Place - "St. Paul's Anglican Church, Harbour Grace, Newfoundland"
12:00 Rex Humbard
1:00 Romantic Rebellion - "Constable (1776-1837)"
1:30 Country Canada
2:00 Sunday Best
3:00 Canadian Open Lawn Tennis
5:00 Adventures of Black Beauty
5:30 Access
6:00 Walt Disney - "Summer Magic: Pt. 1"
7:00 Beachcombers
7:30 Irish Rovers
8:00 Waltons - "The Secret"
9:00 Upstairs, Downstairs - "A Perfect Stranger"
10:00 Tenth Decade  - "Cebebration and Succession"
11:00 CBC News
11:15 Nation's Business
11:20 News
11:30 Ryan's Fancy
12:00 Larry Solway

WLBZ Channel 2 Bangor (NBC)
12:00 Faith For Today
12:30 This is the Life
1:00 Religious Town Hall
1:30 Meet the Press
2:00 Big Valley
3:00 Movie - Hardcase (1972; Clint Walker, Stefanie Powers, Pedro Armendariz Jr.)
4:30 Movie - Wilderness Journey (1973; Tony Tucker Williams)
6:00 Mexican and American
7:00 Porter Wagoner
7:30 NBC News
8:00 Walt Disney - "Summer Magic: Pt. 1"
9:00 Ellery Queen - "The Adventure of the Eccentric Engineer"
10:00 Mallory - "Circumstantial Evidence"
12:00 News
12:15 Tangents

WEMT (WVII) Channel 7 Bangor (ABC)
9:00 International Voice of Victory
9:30 Soul's Harbour
10:30 Rex Humbard
11:30 Chaplain of Bourbon Street
12:00 Those Are the Days
12:30 Make a Wish
1:00 Issues and Answers
1:30 Wally's Workshop
2:00 Curly O'Brien
3:00 Baseball - Oakland @ Boston
5:30 To Be Announced
6:00 Wrestling
7:00 Hee-Haw
8:00 Ring of Bright Water: Pt. 1
9:00 Six Million Dollar Man - "The Rescue of Athena One"
10:00 Movie - Winter Kill (1974; Andy Griffith, John Larch, Tim O'Connor)
12:00 News
12:15 PTL Club

WAGM Channel 8 Presque Isle (CBS, NBC, ABC)
8:45 James Robinson Presents
9:15 Rex Humbard
10:15 Sacred Heart
10:30 Day of Discovery
11:00 Old-Time Gospel Hour
12:00 Follow-Up
12:30 Face the Nation
1:00 It is Written
1:30 Meet the Press
2:00 Insight
2:30 Pre-Season Football - Cincinnati @ Minnesota
5:30 Golf - Sammy Davis Jr. Greater Hartford Open
7:00 Friends of Man
7:30 CBS News
8:00 Ring of Bright Water: Pt. 1
9:00 Six Million Dollar Man - "The Rescue of Athena One"
10:00 Mallory - "Circumstantial Evidence"
12:00 News
12:15 Sammy and Company

WMEM Channel 10 Presque Isle / WMED Channel 13 Calais (PBS)
5:00 Speaking Freely
6:00 Family at War
7:00 Consumer Survival Kit
7:30 Crockett's Victory Garden
8:00 Rivals of Sherlock Holmes - "Mysterious Death On the Underground Railway"
9:00 Evening at Pops - "Ray Bolger and the Pops"
10:00 Masterpiece Theatre - "Shoulder to Shoulder: Pt. 5"
11:00 Great Performances - "Jennie: Pt. 6"
12:00 Video and Television Review

WEDNESDAY, AUGUST 25, 1976

CKCW Channel 2 Moncton, Channel 8 Charlottetown / CJCB Channel 4 Sydney / CJCH Channel 5 Halifax / 
CKLT Channel 9 Saint John (CTV)
7:00 University of the Air
7:30 Trouble With Tracy
8:00 Canada A.M.
10:00 Romper Room
10:30 Kareen's Yoga
11:00 Definition
11:30 It's Your Move
12:00 Pink Panther - "Rock-A-Bye Pinky"/"Toulouse La Trick"/"Sink Pink"
12:30 Flintstones - "Ten Little Flintstones"
1:00 Movie - The Young, the Evil, and the Savage (1968; Mark Damon, Eleonora Brown, Michael Rennie)
2:30 Today With Arlene Holder
3:00 Celebrity Dominoes
3:30 What's the Good Word?
4:00 Another World
5:00 Gilligan's Island
5:30 Joyce Davidson
6:00 ATV News
6:30 Price is Right
7:00 Bionic Woman - "Fly Jaime"
8:00 Headline Hunters
8:30 As it is
9:00 CFL Football - Calgary @ Hamilton
11:30 Sportsbeat
12:00 CTV News
12:20 News
12:30 Larry Solway

CBHT Channel 3 Halifax / CBIT Channel 5 Sydney / CBCT Channel 13 Charlottetown (CBC)
9:30 Summer Schools
10:00 Mon Ami
10:15 Friendly Giant
10:30 Mr. Dressup
11:00 Sesame Street
12:00 Bob Switzer
12:55 CBC News
1:00 My Country
1:30 Some Mothers Do Have 'Em
2:00 All in the Family - "Mike's Friend"
2:30 Take 30
3:00 Celebrity Cooks (with guest Dizzy Gillespie preparing grits)
3:30 Edge of Night
4:00 Forest Rangers - "Mystery Dog"
4:30 Mr. Dressup - "Temper, Temper"
5:00 It's Your Choice
5:30 Partridge Family - "A Man Called Snake"
6:00 A Summer's Day (CBHT, CBIT only)
6:00 News (CBCT only)
6:30 Phil Silvers
7:00 Charcoal Chef (CBHT, CBIT only)
7:00 Window On Resources (CBCT only)
7:30 Sound of Petula
8:00 Pipes
9:00 Movie - The Heat Wave Lasted 4 Days (1974; Joan Blackman, Domini Blythe, Lawrence Dane)
10:30 To Be Announced
11:30 Baseball - Montreal @ Los Angeles
2:00 National

CJBR Channel 3 Rimouski, Quebec (SRC)
11:15 En Mouvement
11:30 Tuktu
11:45 La Souris verte
12:00 Conseil-express
12:30 La Grande Aventure
1:00 Dr. Dolittle
1:30 Des gouts, des forms, des couleurs
2:00 Sur des roulettes
2:30 Nouvelles
2:35 Reseau Soleil
3:30 Cinema - Courte tete (1956; Fernand Gravey, Micheline Dax, Jean Richard)
5:00 Sesame
5:30 Grujot et Delicat
6:00 Jo Gaillard
7:00 Ce Soir
7:30 Dossiers
8:00 La Cuisine d'ailleurs
8:30 Ici et la
9:00 L'Homme, cette prodigieuse machine
10:00 Les Mohicans de Paris
10:30 A Communiquer
11:30 Baseball - Montreal @ Los Angeles
2:00 C'etait hier

CHSJ (CBAT) Channel 4 Saint John / Channel 7 Moncton (CBC)
9:00 Ed Allen Time
9:30 Summer Schools
10:00 Mon Ami
10:15 Friendly Giant
10:30 Mr. Dressup
11:00 Sesame Street
12:00 Bob Switzer (first 30 minutes only)
12:30 News
12:35 Mike Douglas
2:00 Atlantic National Exhibition
2:30 Take 30
3:00 Celebrity Cooks (with guest Dizzy Gillespie preparing grits)
3:30 Edge of Night
4:00 Forest Rangers - "Mystery Dog"
4:30 Mr. Dressup - "Temper, Temper"
5:00 It's Your Choice
5:30 Hollywood Squares
6:00 News
6:30 Atlantic National Exhibition
7:00 Griff
8:00 Pipes
9:00 Movie - The Heat Wave Lasted 4 Days (1974; Joan Blackman, Domini Blythe, Lawrence Dane)
10:30 Tommy Banks
11:30 Baseball - Montreal @ Los Angeles
2:00 National

CBAFT Channel 11 Moncton (SRC)
11:15 En Mouvement
11:30 Tuktu
11:45 La Souris verte
12:00 Conseil-express
12:30 La Grande Aventure
1:00 Dr. Dolittle
1:30 Des gouts, des forms, des couleurs
2:00 Sur des roulettes
2:30 Nouvelles
2:35 Reseau Soleil
3:30 Cinema - Courte tete (1956; Fernand Gravey, Micheline Dax, Jean Richard)
5:00 Sesame
5:30 Grujot et Delicat
6:00 Jo Gaillard
7:00 Ce Soir
7:30 Dossiers
8:00 La Cuisine d'ailleurs
8:30 Ici et la
9:00 L'Homme, cette prodigieuse machine
10:00 Les Mohicans de Paris
10:30 A Communiquer
11:30 Baseball - Montreal @ Los Angeles
2:00 C'etait hier

CKCD Channel 7 Campbellton / Channel 12 Upsalquitch Lake (CBC, CTV)
8:00 Canada A.M.
10:00 Mon Ami
10:15 Friendly Giant
10:30 Mr. Dressup
11:00 Sesame Street
12:00 Bob Switzer
12:55 CBC News
1:00 Movie - The Young, the Evil, and the Savage (1968; Mark Damon, Eleonora Brown, Michael Rennie)
2:30 Take 30
3:00 Celebrity Cooks (with guest Dizzy Gillespie preparing grits)
3:30 Edge of Night
4:00 Forest Rangers - "Mystery Dog"
4:30 Mr. Dressup - "Temper, Temper"
5:00 It's Your Choice
5:30 Joyce Davidson
6:00 News
6:30 Price is Right
7:00 Bionic Woman - "Fly Jaime"
8:00 Headline Hunters
8:30 As it is
9:00 Movie - The Heat Wave Lasted 4 Days (1974; Joan Blackman, Domini Blythe, Lawrence Dane)
10:30 To Be Announced
11:30 Baseball - Montreal @ Los Angeles
2:00 National
2:20 News

WLBZ Channel 2 Bangor (NBC)
7:35 Farm Programme
7:40 First Radio Parish Church
7:45 Today in Maine
8:00 Today
10:00 My Backyard
10:30 Dialing For Dollars
11:00 Sanford and Son
11:30 Celebrity Sweepstakes
12:00 Wheel of Fortune
12:30 Hollywood Squares
1:00 Fun Factory
1:30 Gong Show
2:00 Dialing For Dollars
2:30 Days of Our Lives
3:30 Doctors
4:00 Another World
5:00 Somerset
5:30 Gentle Ben
6:00 Bonanza
7:00 News
7:30 NBC News
8:00 On the Line - "Nursing Homes"
8:30 Norman Corwin Presents
9:00 Little House On the Prairie - "The Gift"
10:00 Doctors' Hospital - "And Hear a Sudden Cry"
11:00 Same Pomp, Different Circumstances
12:00 News
12:30 Tonight Show (with guest host Flip Wilson)

WVII Channel 7 Bangor (ABC)
11:00 PTL Club
1:00 Hot Seat
1:30 All My Children
2:00 Ryan's Hope
2:30 Family Feud
3:00 $20,000 Pyramid
3:30 One Life to Live
4:15 General Hospital
5:00 Edge of Night
5:30 Happy Days
6:00 Mod Squad
7:00 News
7:30 ABC News
8:00 I Dream of Jeannie
8:30 Hollywood Squares
9:00 Bionic Woman - "Fly Jaime"
10:00 Baretta - "Death On the Run"
11:00 Starsky and Hutch - "Running"
12:00 News
12:30 Movie - The Public Eye (1972; Mia Farrow, Topol, Michael Jayston)

WAGM Channel 8 Presque Isle (CBS, NBC, ABC)
8:00 Today
10:00 Captain Kangaroo
11:00 Price is Right
12:00 Gambit
12:30 Love of Life
1:00 Young and the Restless
1:30 Search For Tomorrow
2:00 Ryan's Hope
2:30 As the World Turns
3:30 Guiding Light
4:00 All in the Family - "Edith Flips Her Wig"
4:30 Match Game
5:00 Edge of Night
5:30 Mike Douglas
7:00 News
7:30 CBS News
8:00 To Tell the Truth
8:30 $25,000 Pyramid
9:00 Little House On the Prairie - "The Gift"
10:00 Baretta - "Death On the Run"
11:00 Starsky and Hutch - "Running"
12:00 News
12:30 Movie - Don't Make Waves (1967; Tony Curtis, Claudia Cardinale, Robert Webber)

WMEM Channel 10 Presque Isle / WMED Channel 13 Calais (PBS)
5:00 Mister Rogers
5:30 Sesame Street
6:30 Electric Company
7:00 Hodgepodge Lodge
7:30 Book Beat
8:00 Five Resources and the Future
8:30 Robert MacNeil Report
9:00 Valiant Years
9:30 Crockett's Victory Garden
10:00 Great Performances - "Jennie: Pt. 7"
11:00 Autobiography of a Princess
12:00 ABC News (WMEM only)

THURSDAY, AUGUST 26, 1976

CKCW Channel 2 Moncton, Channel 8 Charlottetown / CJCB Channel 4 Sydney / CJCH Channel 5 Halifax / 
CKLT Channel 9 Saint John (CTV)
7:00 University of the Air
7:30 Trouble With Tracy
8:00 Canada A.M.
10:00 Romper Room
10:30 Kareen's Yoga
11:00 Definition
11:30 It's Your Move
12:00 Pink Panther - "Prehistoric Pink"/"Reaux, Reaux, Reaux Your Boat"/"Come On in! The Water's Pink"
12:30 Flintstones - "El Terrifico"
1:00 Movie - Cairo (1963; George Sanders, Richard Johnson, Faten Hamama)
2:30 Coffee Break
3:00 Celebrity Dominoes
3:30 What's the Good Word?
4:00 Another World
5:00 Gilligan's Island
5:30 Joyce Davidson
6:00 ATV News
6:30 Price is Right
7:00 Doc
7:30 Laverne and Shirley
8:00 This is Music (with guest Cleo Laine)
8:30 Excuse My French
9:00 Streets of San Francisco - "Requiem For Murder"
10:00 Making it
10:30 Maclear
11:00 Harry O
12:00 CTV News
12:20 News
12:30 Larry Solway

CBHT Channel 3 Halifax / CBIT Channel 5 Sydney / CBCT Channel 13 Charlottetown (CBC)
9:30 Mr. Piper
10:00 Mon Ami
10:15 Friendly Giant
10:30 Mr. Dressup
11:00 Sesame Street
12:00 Bob Switzer
12:55 CBC News
1:00 My Country
1:30 Some Mothers Do Have 'Em
2:00 All in the Family - "The Bunkers and Inflation: Pt. 1"
2:30 Take 30
3:00 Celebrity Cooks (with guest Martha Henry preparing Tituba's Temptation)
3:30 Edge of Night
4:00 Forest Rangers - "Lost Tribe"
4:30 Mr. Dressup - "Do What You Like Best"
5:00 It's Your Choice
5:30 Partridge Family - "The Undergraduate"
6:00 A Summer's Day (CBHT, CBIT only)
6:00 News (CBCT only)
6:30 Phil Silvers
7:00 Easy Chair
7:30 Where the Sky Begins
8:00 Nana Mouskouri
9:00 Summer Evening
9:30 Points East, Points West
10:00 America
11:00 National
11:20 Viewpoint
11:30 Night Report (CBHT, CBIT only)
11:30 News (CBCT only)
11:40 Movie - Whoever Slew Auntie Roo? (1971; Shelley Winters, Mark Lester, Chloe Franks) (CBHT, CBIT only)
11:40 Movie - Dr. Phibes Rises Again (1972; Vincent Price, Robert Quarry, Valli Kemp) (CBCT only)

CJBR Channel 3 Rimouski, Quebec (SRC)
11:15 En Mouvement
11:30 Fablio le magicien
11:45 La Souris verte
12:00 Conseil-express
12:30 Le Comportement animal - "Le Livre de la Terre"
1:00 Francis au pays des fauves
1:30 Mon pays, mes amours
2:00 Sur des roulettes
2:30 Nouvelles
2:35 Reseau Soleil
3:30 Cinema - Frederica (1942; Elvire Popesco, Charles Trenet, Jacqueline Gauthier)
5:00 Sesame
5:30 Pirate Maboule
6:00 La Feuille d'erable
7:00 Ce Soir
7:30 Dossiers
8:00 Symphorien
8:30 Arsene Lupin
9:30 Columbo - "Candidat au crime"
11:30 Telejournal et sports
12:00 Jason King - "Dis-moi qui tu frequentes"
1:00 Cinema - Les Zozos (1973; Frederic Duru, Edmond Raillard, Virginie Thevenet)

CHSJ (CBAT) Channel 4 Saint John / Channel 7 Moncton (CBC)
9:00 Ed Allen Time
9:30 Mr. Piper
10:00 Mon Ami
10:15 Friendly Giant
10:30 Mr. Dressup
11:00 Sesame Street
12:00 Bob Switzer (first 30 minutes only)
12:30 News
12:35 Mike Douglas
2:00 Atlantic National Exhibition
2:30 Take 30
3:00 Celebrity Cooks (with guest Martha Henry preparing Tituba's Temptation)
3:30 Edge of Night
4:00 Forest Rangers - "Lost Tribe"
4:30 Mr. Dressup - "Do What You Like Best"
5:00 It's Your Choice
5:30 Hollywood Squares
6:00 News
6:30 Atlantic National Exhibition
7:00 Rockford Files
8:00 Performance
9:00 Movie - Rampage at Apache Wells (1965; Stewart Granger, Pierre Brice, Macha Meril)
11:00 National
11:20 Final Report
11:30 I Saw That
12:00 Merv Griffin

CBAFT Channel 11 Moncton (SRC)
11:15 En Mouvement
11:30 Fablio le magicien
11:45 La Souris verte
12:00 Conseil-express
12:30 Le Comportement animal - "Le Livre de la Terre"
1:00 Francis au pays des fauves
1:30 Mon pays, mes amours
2:00 Sur des roulettes
2:30 Nouvelles
2:35 Reseau Soleil
3:30 Cinema - Frederica (1942; Elvire Popesco, Charles Trenet, Jacqueline Gauthier)
5:00 Sesame
5:30 Pirate Maboule
6:00 La Feuille d'erable
7:00 Ce Soir
7:30 Dossiers
8:00 Par 27
8:30 Arsene Lupin
9:30 Columbo - "Candidat au crime"
11:30 Telejournal et sports
12:00 Jason King - "Dis-moi qui tu frequentes"
1:00 Cinema - Les Zozos (1973; Frederic Duru, Edmond Raillard, Virginie Thevenet)

CKCD Channel 7 Campbellton / Channel 12 Upsalquitch Lake (CBC, CTV)
8:00 Canada A.M.
10:00 Mon Ami
10:15 Friendly Giant
10:30 Mr. Dressup
11:00 Sesame Street
12:00 Bob Switzer
12:55 CBC News
1:00 Movie - Cairo (1963; George Sanders, Richard Johnson, Faten Hamama)
2:30 Take 30
3:00 Celebrity Cooks (with guest Martha Henry preparing Tituba's Temptation)
3:30 Edge of Night
4:00 Forest Rangers - "Lost Tribe"
4:30 Mr. Dressup - "Do What You Like Best"
5:00 It's Your Choice
5:30 Joyce Davidson
6:00 News
6:30 Price is Right
7:00 Doc
7:30 Where the Sky Begins
8:00 Nana Mouskouri
9:00 Summer Evening
9:30 Points East, Points West
10:00 America
11:00 National
11:20 Weather
11:25 News
11:35 Petrocelli

WLBZ Channel 2 Bangor (NBC)
7:35 Farm Programme
7:40 First Radio Parish Church
7:45 Today in Maine
8:00 Today
10:00 My Backyard
10:30 Dialing For Dollars
11:00 Sanford and Son
11:30 Celebrity Sweepstakes
12:00 Wheel of Fortune
12:30 Hollywood Squares
1:00 Fun Factory
1:30 Gong Show
2:00 Dialing For Dollars
2:30 Days of Our Lives
3:30 Doctors
4:00 Another World
5:00 Somerset
5:30 Gentle Ben
6:00 Bonanza
7:00 News
7:30 NBC News
8:00 Ironside
9:00 Movie - Shark Kill (1976; Richard Yniguez, Phillip Clark, Jennifer Warren)
10:30 Movie - The Return of the World's Greatest Detective (1976; Larry Hagman, Jenny O'Hara, Nicholas Colasanto)
12:00 News
12:30 Tonight Show (with guest host Flip Wilson)

WVII Channel 7 Bangor (ABC)
11:00 PTL Club
1:00 Hot Seat
1:30 All My Children
2:00 Ryan's Hope
2:30 Family Feud
3:00 $20,000 Pyramid
3:30 One Life to Live
4:15 General Hospital
5:00 Edge of Night
5:30 Happy Days
6:00 Mod Squad
7:00 News
7:30 ABC News
8:00 I Dream of Jeannie
8:30 Soul's Harbour
9:00 Welcome Back, Kotter - "California Dreamin'"
9:30 What's Happening!!
10:00 Streets of San Francisco - "Requiem For Murder"
11:00 Oath - "The Sad and Lonely Summer"
12:00 News
12:30 Mannix - "To Cage a Seagull"
1:30 Magician - "Illusion in Terror"

WAGM Channel 8 Presque Isle (CBS, NBC, ABC)
8:00 Today
10:00 Captain Kangaroo
11:00 Price is Right
12:00 Gambit
12:30 Love of Life
1:00 Young and the Restless
1:30 Search For Tomorrow
2:00 Ryan's Hope
2:30 As the World Turns
3:30 Guiding Light
4:00 All in the Family - "Archie's Contract"
4:30 Match Game
5:00 Edge of Night
5:30 Mike Douglas
7:00 News
7:30 CBS News
8:00 To Tell the Truth
8:30 Nashville Music
9:00 Waltons - "The Secret"
10:00 Tenth Level
12:00 News
12:30 Movie - The Executioner (1970; George Peppard, Joan Collins, Judy Geeson)

WMEM Channel 10 Presque Isle / WMED Channel 13 Calais (PBS)
5:00 Mister Rogers
5:30 Sesame Street
6:30 Electric Company
7:00 Hodgepodge Lodge
7:30 Food Preserving
8:00 Persons
8:30 Robert MacNeil Report
9:00 Upstairs, Downstairs
10:00 Men Who Made the Movies - "Alfred Hitchcock"
11:00 Club Date: Freddie Hubbard
11:30 Monty Python's Flying Circus
12:00 ABC News (WMEM only)

SATURDAY, AUGUST 28, 1976

CKCW Channel 2 Moncton, Channel 8 Charlottetown / CJCB Channel 4 Sydney / CJCH Channel 5 Halifax / 
CKLT Channel 9 Saint John (CTV)
8:00 ATV Funtime
9:00 Pink Panther
11:30 Waterville Gang
12:00 Let's Go!
12:30 Funtown
1:30 Tree House
2:00 Pink Panther
2:30 Pink Panther
3:00 Wonders of the Wild
3:30 Outdoor Sportsman
4:00 Greening Up
4:30 Confrontation
5:30 Wide World of Sports
7:00 ATV Weekend News
8:00 Emergency!
9:00 Movie - The Oregon Trail (1976; Rod Taylor, Blair Brown, David Huddleston)
11:00 International Wrestling
12:00 CTV News
12:20 ATV News
12:30 Larry Solway
1:00 Movie - Lords of Flatbush (1974; Perry King, Sylvester Stallone, Henry Winkler)

CBHT Channel 3 Halifax / CBIT Channel 5 Sydney / CBCT Channel 13 Charlottetown (CBC)
10:00 News (CBHT, CBIT only)
10:10 Flintstone Comedy Hour
11:00 Flaxton Boys
11:30 Klahanie
12:00 Soul Train
1:00 Par 27
1:30 Gospel Singing Time
2:00 Adventures in Rainbow Country - "Wall of Silence"
2:30 Welcome Back, Kotter
3:00 Baseball - Philadelphia @ Cincinnati
5:30 Sportsweek
6:00 Barney Miller
6:30 Best of Bob McLean
7:00 CBC News
7:30 Phyllis
8:00 Hallmark Hall of Fame - "The Gathering Storm"
9:30 Ceilidh
10:00 Diahann Carroll (with guests Anne Meara, Johnny Mathis, and the James Cleveland Choir)
11:00 National
11:15 Provincial Affairs (CBHT, CBIT only)
11:15 Film (CBCT only)
11:20 News
11:30 Movie - Conquest of the Air (1936; Frederick Culley, Laurence Olivier, Franklin Dyall) (CBHT, CBIT only)
11:30 Movie - The Devil's Nightmare (1971; Erika Blanc, Jean Servais, Jacques Monseau) (CBCT only)

CJBR Channel 3 Rimouski, Quebec (SRC)
10:00 Yogi l'Ours
10:30 Bunny et ses amis (dessins-animes de Sylvestre et Titi)
11:00 Poly a Venise
11:30 Lassie
12:00 Woobinda
12:30 Le Prince Saphir
1:00 Heros du Samedi - "Regates Optimist"
2:00 Sportheque
3:00 Le XVIIIe siecle ce meconnu
3:15 Baseball - Philadelphie @ Cincinnati
5:30 Echos du sport
6:00 Bagatelle
7:00 Fenetre sur le monde - "Une visite en Chine par les etudiants de Vancouver"
7:30 Telejournal
7:35 Univers inconnus
8:30 Defi - "Il etait une fois en Crete"
9:00 Cinema - Le Rossignol et les cloches (1952; Gerard Barbeau, Nicole Germain, Jean Coutu)
11:30 Telejournal et sports
12:00 Cinema - Les Detrousseurs (1967; Jack Lord, Melodie Johnson, Richard Anderson)
1:30 Cinema - Le Sauveur (1971; Horst Buchholz, Muriel Catala, Roger Lumont)

CHSJ (CBAT) Channel 4 Saint John / Channel 7 Moncton (CBC)
12:30 Circle Square
1:00 Onedin Line
2:00 Adventures in Rainbow Country - "Wall of Silence"
2:30 Welcome Back, Kotter
3:00 Baseball - Philadelphia @ Cincinnati
5:30 Sportsweek
6:00 Klahanie
6:30 Phyllis
7:00 Hawaii Five-O
8:00 Hallmark Hall of Fame - "The Gathering Storm"
9:30 Ceilidh
10:00 Diahann Carroll (with guests Anne Meara, Johnny Mathis, and the James Cleveland Choir)
11:00 National
11:15 Final Report
11:25 Movie - Night of the Generals (1967; Peter O'Toole, Omar Sharif, Donald Pleasence)

CBAFT Channel 11 Moncton (SRC)
10:00 Yogi l'Ours
10:30 Bunny et ses amis (dessins-animes de Sylvestre et Titi)
11:00 Poly a Venise
11:30 Lassie
12:00 Woobinda
12:30 Le Prince Saphir
1:00 Heros du Samedi - "Regates Optimist"
2:00 Sportheque
3:00 Le XVIIIe siecle ce meconnu
3:15 Baseball - Philadelphie @ Cincinnati
5:30 Echos du sport
6:00 Bagatelle
7:00 Fenetre sur le monde - "Une visite en Chine par les etudiants de Vancouver"
7:30 Telejournal
7:35 Univers inconnus
8:30 Defi - "Il etait une fois en Crete"
9:00 Cinema - Le Rossignol et les cloches (1952; Gerard Barbeau, Nicole Germain, Jean Coutu)
11:30 Telejournal et sports
12:00 Cinema - Les Detrousseurs (1967; Jack Lord, Melodie Johnson, Richard Anderson)

CKCD Channel 7 Campbellton / Channel 12 Upsalquitch Lake (CBC, CTV)
8:00 ATV Funtime
9:00 Pink Panther
11:30 Waterville Gang
12:00 Let's Go!
12:30 Funtown
1:30 Tree House
2:00 Adventures in Rainbow Country - "Wall of Silence"
2:30 Welcome Back, Kotter
3:00 Baseball - Philadelphia @ Cincinnati
5:30 Sportsweek
6:00 Festival Plus
6:30 Best of Bob McLean
7:00 ATV Weekend News
8:00 Hallmark Hall of Fame - "The Gathering Storm"
9:30 Ceilidh
10:00 Diahann Carroll (with guests Anne Meara, Johnny Mathis, and the James Cleveland Choir)
11:00 National
11:15 Norm Perry
12:15 Film
12:20 ATV News
12:30 Larry Solway
1:00 Movie - Lords of Flatbush (1974; Perry King, Sylvester Stallone, Henry Winkler)

WLBZ Channel 2 Bangor (NBC)
9:00 Emergency Plus 4
9:30 Josie and the Pussycats
10:00 Secret Lives of Waldo Kitty
10:30 Pink Panther
11:00 Land of the Lost
11:30 Run, Joe, Run
12:00 Return to the Planet of the Apes
12:30 Westwind
1:00 Jetsons
1:30 Go, U.S.A.!
2:00 Bonanza
3:00 Grandstand
3:15 Baseball - Philadelphia @ Cincinnati
6:00 This is the Life
6:30 Ironside
7:30 NBC News
8:00 Wild Kingdom
8:30 New Candid Camera
9:00 Movie - Law and Order (1976; Darren McGavin, Keir Dullea, Robert Reed)
12:00 Irish Rovers
12:30 People

WEMT (WVII) Channel 7 Bangor (ABC)
8:30 Groovie Goolies
9:00 Hong Kong Phooey
9:30 Tom and Jerry/Grape Ape
10:30 New Adventures of Gilligan
11:00 Super-Friends
12:00 Speed Buggy
12:30 Oddball Couple
1:00 Lost Saucer
1:30 American Bandstand
2:30 This is Baseball
3:00 Baseball - Kansas City @ Boston
6:00 Wide World of Sports
7:30 Wrestling
8:30 James Robinson Presents
9:00 It's Tough to Make it in This League
10:00 Pre-Season Football - Pittsburgh Vs. Dallas
12:45 Stacey's Country Jamboree

WAGM Channel 8 Presque Isle (CBS, NBC, ABC)
9:00 Pebbles and Bamm-Bamm
9:30 Bugs Bunny/Road Runner Hour
10:30 Clue Club - "The Real Gone Gondola"
11:00 Shazam!/Isis
12:00 Far-Out Space Nuts
12:30 Ghost-Busters
1:00 Valley of the Dinosaurs
1:30 Fat Albert and the Cosby Kids
2:00 Children's Film Festival - "Un Amico"
3:00 Grandstand
3:15 Baseball - Philadelphia @ Cincinnati
6:00 Wide World of Sports
7:30 CBS News
8:00 Lawrence Welk
9:00 Movie - Law and Order (1976; Darren McGavin, Keir Dullea, Robert Reed)
12:00 News
12:15 To Be Announced
12:30 People

WMEM Channel 10 Presque Isle / WMED Channel 13 Calais (PBS)
5:00 Sesame Street
6:00 Olympiad
7:00 Upstairs, Downstairs
8:00 Wall $treet Week
8:30 Agronsky and Company
9:00 Nova - "Predictable Disaster"
10:00 Movie - Broken Blossoms (1919; Lillian Gish, Donald Crisp, George Beranger)
11:30 Woman

SUNDAY, AUGUST 29, 1976

CKCW Channel 2 Moncton, Channel 8 Charlottetown / CJCB Channel 4 Sydney / CJCH Channel 5 Halifax / 
CKLT Channel 9 Saint John (CTV)
9:00 University of the Air
10:00 Children's Special
12:00 Rex Humbard
1:00 Showbiz
1:30 Faith and Music
2:00 Oral Roberts
2:30 Garner Ted Armstrong
3:00 Agape
3:30 Norm Perry
4:30 Summer Sports
5:30 Grand Prix d'ete
6:30 Question Period
7:00 Festival Plus
7:30 Untamed World
8:00 Six Million Dollar Man - "The Bionic Criminal"
9:00 Johnny Cash
10:00 Olympic Lottery
11:00 Kojak
12:00 CTV News
12:20 News
12:30 Larry Solway

CBHT Channel 3 Halifax / CBIT Channel 5 Sydney / CBCT Channel 13 Charlottetown (CBC)
9:50 News (CBHT, CBIT only)
10:00 Follyfoot
10:30 Klahanie
11:00 Meeting Place
12:00 Living Tomorrow
12:15 A Way Out
12:30 Concerning Women
1:00 Romantic Rebellion
1:30 Country Canada
2:00 Music to See
2:30 CBC Sunday Sports
4:00 Sunday Best
5:00 Adventures of Black Beauty
5:30 Access
6:00 Walt Disney - "Summer Magic: Pt. 2"
7:00 Beachcombers - "Treasure Hunt"
7:30 Irish Rovers
8:00 Waltons - "The Fox"
9:00 Upstairs, Downstairs - "Distant Thunder"
10:00 Tenth Decade - "End of an Era"
11:00 CBC News
11:15 Nation's Business
11:20 News
11:30 Hawaii Five-O

CJBR Channel 3 Rimouski, Quebec (SRC)
10:00 Yogi et Compagnie
10:30 Le Roi Leo
11:00 Le Jour du Seigneur
12:00 Rencontres
12:30 2,000 ans apres Jesus Christ
1:00 La Semaine Verte - "La Famine chez les rats"
2:00 Univers des sports
3:00 Univers des sports
4:30 L'Heure des quilles
5:30 La Francophonissme
6:00 Second Regard
7:00 Un ete dans le grand nord - "Les Jeux de l'Arctique"
7:30 Telejournal
7:35 La Vie qui nous entoure - "La Terre fragile"
8:00 La Petite patrie
8:30 Les Beaux Dimanches
9:00 Les Beaux Dimanches - "L'Ecran magique"
9:30 Les Beaux Dimanches - "Jack London ou la fievre d'or"
11:30 Telejournal et sports
12:00 Cinema - La Corne de chevre (1972; Katia Paskaleva, Anton Gortchev, Milene Penev)

CHSJ (CBAT) Channel 4 Saint John / Channel 7 Moncton (CBC)
7:00 Church Today
7:30 Old-Time Gospel Hour
8:30 Master's Touch
9:00 Jimmy Swaggart
9:30 Rex Humbard
10:30 Don Clowers' Crusade
11:00 Meeting Place
12:00 Niven Miller
12:30 Crossroads
1:00 New Life
1:30 Country Canada
2:00 Music to See
2:30 CBC Sunday Sports
4:00 Sunday Best
5:00 Romantic Rebellion
5:30 Atlantic National Exhibition
6:00 Walt Disney - "Summer Magic: Pt. 2"
7:00 Beachcombers - "Treasure Hunt"
7:30 Irish Rovers
8:00 Waltons - "The Fox"
9:00 Upstairs, Downstairs - "Distant Thunder"
10:00 Tenth Decade - "End of an Era"
11:00 CBC News
11:15 Nation's Business
11:20 Final Report
11:35 I Saw That

CBAFT Channel 11 Moncton (SRC)
10:00 Yogi et Compagnie
10:30 Le Roi Leo
11:00 Le Jour du Seigneur
12:00 Rencontres
12:30 Vers l'an 2000 - "Laboratoire en orbite"
1:00 La Semaine Verte - "La Famine chez les rats"
2:00 Univers des sports
3:00 Univers des sports
4:30 L'Heure des quilles
5:30 La Francophonissme
6:00 Second Regard
7:00 Un ete dans le grand nord - "Les Jeux de l'Arctique"
7:30 Telejournal
7:35 La Vie qui nous entoure - "La Terre fragile"
8:00 La Petite patrie
8:30 Les Beaux Dimanches
9:00 Les Beaux Dimanches - "L'Ecran magique"
9:30 Les Beaux Dimanches - "Jack London ou la fievre d'or"
11:30 Telejournal et sports
12:00 Cinema - La Corne de chevre (1972; Katia Paskaleva, Anton Gortchev, Milene Penev)

CKCD Channel 7 Campbellton / Channel 12 Upsalquitch Lake (CBC, CTV)
10:30 Faith and Music
11:00 Meeting Place
12:00 Rex Humbard
1:00 Romantic Rebellion
1:30 Country Canada
2:00 Music to See
2:30 CBC Sunday Sports
4:00 Sunday Best
5:00 Adventures of Black Beauty
5:30 Access
6:00 Walt Disney - "Summer Magic: Pt. 2"
7:00 Beachcombers - "Treasure Hunt"
7:30 Irish Rovers
8:00 Waltons - "The Fox"
9:00 Upstairs, Downstairs - "Distant Thunder"
10:00 Tenth Decade - "End of an Era"
11:00 CBC News
11:15 Nation's Business
11:20 News
11:30 Ryan's Fancy
12:00 Larry Solway

WLBZ Channel 2 Bangor (NBC)
12:00 Pollution: The Facts
12:30 This is the Life
1:00 Religious Town Hall
1:30 Meet Your Press (with guest Eldridge Cleaver)
2:00 Big Valley
3:00 Movie - My Favourite Brunette (1947; Bob Hope, Dorothy Lamour, Peter Lorre)
4:30 Movie - A Raisin in the Sun (1961; Sidney Poitier, Claudia McNeil, Ruby Dee)
7:00 Porter Wagoner
7:30 NBC News
8:00 Walt Disney - "Summer Magic: Pt. 2"
9:00 Ellery Queen - "The Adventure of the Two-Faced Woman"
10:00 McCloud - "The Man With the Golden Hat"
12:00 News
12:15 Movie - Lilith (1964; Warren Beatty, Jean Seberg, Peter Fonda)

WEMT (WVII) Channel 7 Bangor (ABC)
9:00 International Voice of Victory
9:30 Soul's Harbour
10:30 Rex Humbard
11:30 Chaplain of Bourbon Street
12:00 These Are the Days
12:30 Make a Wish
1:00 Issues and Answers
1:30 Wally's Workshop
2:00 Curly O'Brien
3:00 Baseball - Kansas City @ Boston 
5:30 Golf - American Classic (joined in progress after Baseball)
7:00 Hee-Haw
8:00 Ring of Bright Water: Pt. 2
9:00 Six Million Dollar Man - "The Bionic Criminal"
10:00 Movie - Rosemary's Baby (1968; Mia Farrow, John Cassavetes, Ruth Gordon)
12:45 News
1:00 PTL Club

WAGM Channel 8 Presque Isle (CBS, NBC, ABC)
8:45 James Robinson Presents
9:15 Rex Humbard
10:15 Sacred Heart
10:30 Day of Discovery
11:00 Old-Time Gospel Hour
12:00 Follow-Up
12:30 Face the Nation
1:00 It is Written
1:30 Meet Your Press (with guest Eldridge Cleaver)
2:00 Insight
2:30 To Be Announced
3:30 Tennis - Robert F. Kennedy Pro-Celebrity Tournament
5:00 Golf - American Classic
7:00 Friends of Man
7:30 CBS News
8:00 Ring of Bright Water: Pt. 2
9:00 Six Million Dollar Man - "The Bionic Criminal"
10:00 McCloud - "The Man With the Golden Hat"
12:00 News
12:15 CBS News

WMEM Channel 10 Presque Isle / WMED Channel 13 Calais (PBS)
5:00 Speaking Freely
6:00 Family at War
7:00 Consumer Survival Kit
7:30 Crockett's Victory Garden
8:00 Rivals of Sherlock Holmes - "Horse of the Invisible"
9:00 Evening at Pops - "Sarah Vaughn, Arthur Fiedler, and the Boston Pops"
10:00 Masterpiece Theatre - "Shoulder to Shoulder: Pt. 6"
11:00 Great Performance - "Jennie: Pt. 7"

MONDAY, AUGUST 30, 1976

CKCW Channel 2 Moncton, Channel 8 Charlottetown / CJCB Channel 4 Sydney / CJCH Channel 5 Halifax / 
CKLT Channel 9 Saint John (CTV)
7:00 University of the Air
7:30 Trouble With Tracy
8:00 Canada A.M.
10:00 Romper Room
10:30 Kareen's Yoga
11:00 Definition
11:30 It's Your Move
12:00 Leave it to Beaver
12:30 Gilligan's Island
1:00 Movie - Act of Reprisal (1964; Ina Balin, Jeremy Brett, Giannis Voglis)
2:30 In Conversation
3:00 Celebrity Dominoes
3:30 What's the Good Word?
4:00 Another World
5:00 Flintstones
5:30 Joyce Davidson
6:00 News
6:30 Price is Right
7:00 Good Times
7:30 Movie - The Wheeler Dealers (1963; Lee Remick, James Garner, Phil Harris)
9:00 Canada Cup of Hockey - Canada Vs. Czechoslovakia
12:00 CTV News
12:20 ATV News
12:30 Larry Solway

CBHT Channel 3 Halifax / CBIT Channel 5 Sydney / CBCT Channel 13 Charlottetown (CBC)
9:30 Summer Schools
10:00 Mon Ami
10:15 Friendly Giant
10:30 Mr. Dressup
11:00 Sesame Street
12:00 Bob Switzer
12:55 CBC News
1:00 My Country
1:30 Some Mothers Do Have 'Em
2:00 All in the Family - "The Bunkers and Inflation: Pt. 3"
2:30 Take 30
3:00 Celebrity Cooks (with guest Hermione Gingold preparing Oxtail Stew)
3:30 Edge of Night
4:00 Forest Rangers - "Deadly Friend"
4:30 Mr. Dressup - "Story Time at the Library"
5:00 It's Your Choice
5:30 Partridge Family - "What Ever Happened to Moby Dick?"
6:00 A Summer's Day (CBHT, CBIT only)
6:00 News (CBCT only)
6:30 Phil Silvers
7:00 National Reach For the Top
7:30 Ryan's Fancy
8:00 Rhoda - "Mucho, Macho"
8:30 Happy Days
9:00 All in the Family - "Archie, the Hero"
9:30 Chico and the Man
10:00 Finlay and Company
10:30 V.I.P
11:00 National
11:20 Viewpoint
11:30 Night Report (CBHT, CBIT only)
11:30 News (CBCT only)
11:40 Space: 1999 (regional broadcast; will not be full-network until September, 1976)

CJBR Channel 3 Rimouski, Quebec (SRC)
11:15 En Mouvement
11:30 Oum, le dauphin blanc
11:45 Le Souris verte
12:00 Conseil-express
12:30 Nanny
1:00 Cher Oncle Bill
1:30 Du simple au multiple
2:00 Sur des roulettes
2:30 Telejournal
2:35 Reseau Soleil
3:30 Cinema - Napoleon a Ste-Helene (1929; Werner Krauss, Hanna Ralph, Albert Bassermann)
5:00 Sesame
5:30 Marie Quatre Poches
6:00 David Copperfield
7:00 Ce Soir
7:30 Dossiers
8:00 Genies en Herbe
8:30 Pulsion
9:00 Coupe de Hockey du Canada - le Canada contre la Tchecoslovaquie
12:00 Reseau Soleil
12:55 Cinema - James ou pas (1970; Harriett Ariel, Jean-Luc Bideau, Serge Nicoloff)

CHSJ (CBAT) Channel 4 Saint John / Channel 7 Moncton (CBC)
9:00 Ed Allen Time
9:30 Summer Schools
10:00 Mon Ami
10:15 Friendly Giant
10:30 Mr. Dressup
11:00 Sesame Street
12:00 Bob Switzer (first 30 minutes only)
12:30 News
12:35 Mike Douglas
2:00 Atlantic National Exhibition
2:30 Take 30
3:00 Celebrity Cooks (with guest Hermione Gingold preparing Oxtail Stew)
3:30 Edge of Night
4:00 Forest Rangers - "Deadly Friend"
4:30 Mr. Dressup - "Story Time at the Library"
5:00 Little Rascals
5:30 Hollywood Squares
6:00 News
6:30 Atlantic National Exhibition
7:00 Pop! Goes the Country
7:30 Match Game
8:00 Rhoda - "Mucho, Macho"
8:30 Happy Days
9:00 All in the Family - "Archie, the Hero"
9:30 Chico and the Man
10:00 Finlay and Company
10:30 V.I.P
11:00 National
11:20 Final Report
11:35 I Saw That
12:05 Merv Griffin

CBAFT Channel 11 Moncton (SRC)
11:15 En Mouvement
11:30 Oum, le dauphin blanc
11:45 Le Souris verte
12:00 Conseil-express
12:30 Nanny
1:00 Cher Oncle Bill
1:30 Du simple au multiple
2:00 Sur des roulettes
2:30 Telejournal
2:35 Reseau Soleil
3:30 Cinema - Napoleon a Ste-Helene (1929; Werner Krauss, Hanna Ralph, Albert Bassermann)
5:00 Sesame
5:30 Marie Quatre Poches
6:00 David Coppefield
7:00 Ce Soir
7:30 Dossiers
8:00 Genies en Herbe
8:30 Pulsion
9:00 Les Miserables
10:00 Faits divers
10:30 Le Jardin des etoiles
11:30 Telejournal et sports
12:00 Reseau Soleil
12:55 Cinema - James ou pas (1970; Harriett Ariel, Jean-Luc Bideau, Serge Nicoloff)

CKCD Channel 7 Campbellton / Channel 12 Upsalquitch Lake (CBC, CTV)
7:00 University of the Air
7:30 Trouble With Tracy
8:00 Canada A.M.
10:00 Mon Ami
10:15 Friendly Giant
10:30 Mr. Dressup
11:00 Sesame Street
12:00 Bob Switzer
12:55 CBC News
1:00 Movie - Act of Reprisal (1964; Ina Balin, Jeremy Brett, Giannis Voglis)
2:30 Take 30
3:00 Celebrity Cooks (with guest Hermione Gingold preparing Oxtail Stew)
3:30 Edge of Night
4:00 Forest Rangers - "Deadly Friend"
4:30 Mr. Dressup - "Story Time at the Library"
5:00 It's Your Choice
5:30 Joyce Davidson
6:00 News
6:30 Price is Right
7:00 Good Times
7:30 George Hamilton IV
8:00 Rhoda - "Mucho, Macho"
8:30 Happy Days
9:00 All in the Family - "Archie, the Hero"
9:30 Chico and the Man
10:00 Finlay and Company
10:30 V.I.P
11:00 National
11:20 Weather
11:25 News
11:35 Movie - The Wheeler Dealers (1963; Lee Remick, James Garner, Phil Harris)

WLBZ Channel 2 Bangor (NBC)
7:35 Farm Programme
7:40 First Radio Parish Church
7:45 Today in Maine
8:00 Today
10:00 My Backyard
10:30 Dialing For Dollars
11:00 Sanford and Son
11:30 Celebrity Sweepstakes
12:00 Wheel of Fortune
12:30 Hollywood Squares
1:00 Fun Factory
1:30 Gong Show
2:00 House Call
2:30 Days of Our Lives
3:30 Doctors
4:00 Another World
5:00 Somerset
5:30 Gentle Ben
6:00 Bonanza
7:00 News
7:30 NBC News
8:00 Ironside
9:00 Comedy Theatre - "Making it"
9:30 Comedy Theatre - "Newman's Drugstore"
10:00 Joe Forrester - "The Boy Next Door"
11:00 Jigsaw John - "Ole-Ole An Free"
12:00 News
12:30 Tonight Show (with guest host Shecky Greene and guests William Walker and James Darren)

WVII Channel 7 Bangor (ABC)
11:00 PTL Club
1:00 Hot Seat
1:30 All My Children
2:00 Ryan's Hope
2:30 Family Feud
3:00 $20,000 Pyramid
3:30 One Life to Live
4:15 General Hospital
5:00 Edge of Night
5:30 Happy Days
6:00 Mod Squad
7:00 News
7:30 ABC News
8:00 I Dream of Jeannie
8:30 Hollywood Squares
9:00 Viva Valdez
9:30 Baseball - Cincinnati @ St. Louis
12:00 News
12:30 Playboy Bunny of the Year Pageant

WAGM Channel 8 Presque Isle (CBS, NBC, ABC)
8:00 Today
10:00 Captain Kangaroo
11:00 Price is Right
12:00 Gambit
12:30 Love of Life
1:00 Young and the Restless
1:30 Search For Tomorrow
2:00 Ryan's Hope
2:30 As the World Turns
3:30 Guiding Light
4:00 All in the Family - "Mike Makes His Move"
4:30 Match Game
5:00 Edge of Night
5:30 Mike Douglas
7:00 News
7:30 CBS News
8:00 To Tell the Truth
8:30 Adam-12
9:00 Rhoda - "Mucho, Macho"
9:30 Baseball - Cincinnati @ St. Louis
12:00 News
12:30 Movie - The Biggest Bundle of Them All (1968; Vittorio De Sica, Raquel Welch, Robert Wagner)

WMEM Channel 10 Presque Isle / WMED Channel 13 Calais (PBS)
5:00 Mister Rogers
5:30 Sesame Street
6:30 Electric Company
7:00 Hodgepodge Lodge
7:30 Tourists Are Coming
8:00 One-Eight-Hundred
8:30 Robert MacNeil Report
9:00 Grand Prix Tennis
12:00 ABC News (WMEM only)

SATURDAY, SEPTEMBER 4, 1976

CKCW Channel 2 Moncton, Channel 8 Charlottetown / CJCB Channel 4 Sydney / CJCH Channel 5 Halifax / 
CKLT Channel 9 Saint John (CTV)
8:00 ATV Funtime
9:00 Pink Panther
11:30 Waterville Gang
12:00 Let's Go!
12:30 Funtown
1:30 Tree House
2:00 Horst Koehler
2:30 Red Fisher
3:00 Wonders of the Wild
3:30 George Hamilton IV
4:00 Confrontation
5:30 Wide World of Sports
7:00 ATV Weekend News
8:00 Emergency! - "The Tycoons"
9:00 Movie - Seven Alone (1974; Dewey Martin, Aldo Ray, Anne Collings)
11:00 International Wrestling
12:00 CTV News
12:20 ATV News
12:30 Larry Solway
1:00 Movie - Fearless Vampire Killers (1967; Jack MacGowran, Roman Polanski, Alfie Bass)

CBHT Channel 3 Halifax / CBIT Channel 5 Sydney / CBCT Channel 13 Charlottetown (CBC)
10:00 News (CBHT, CBIT only)
10:10 Flintstone Comedy Hour
11:00 Flaxton Boys
11:30 Klahanie
12:00 Soul Train
1:00 Par 27
1:30 Gospel Singing Time
2:00 Adventures in Rainbow Country - "Where the Wild Rice Grows"
2:30 Welcome Back, Kotter
3:00 Equestrian Grand Prix
5:00 Sportsweek
5:30 CFL This Week
6:00 Barney Miller
6:30 Best of Bob McLean
7:00 CBC News
7:30 Phyllis
8:00 To Be Announced
9:00 Baseball - Pittsburgh @ Montreal
11:30 Ceilidh
12:00 National
12:15 Provincial Affairs (CBHT, CBIT only)
12:15 Film (CBCT only)
12:20 News
12:30 Movie - The Daughters of Joshua Cabe Return (1975; Dan Dailey, Dub Taylor, Brooke Adams) (CBHT, CBIT only)
12:30 Movie - Camelot (1967; Richard Harris, Vanessa Redgrave, David Hemmings) (CBCT only)

CJBR Channel 3 Rimouski, Quebec (SRC)
10:00 Roquet Belles Oreilles
10:30 Bunny et ses amis (dessins-animes de Sylvestre et Titi)
11:00 Les Aventures de Chaperonnette a pois
11:30 Lassie
12:00 100 millions de jeunes
12:30 Le Prince Saphir
1:00 Heros du Samedi - "Sport equestre"
2:00 Sportheque
3:00 Le XVIIIe siecle ce meconnu
3:15 Baseball - Los Angeles @ Houston
5:30 Echos du sport
6:00 Bagatelle
7:00 Fenetre sur le monde - "Dans une vote du Creux de Van"
7:30 Telejournal
7:35 Univers inconnus
8:30 Defi - "Kilimanjaro"
9:00 Baseball - Pittsburgh @ Montreal
11:30 Telejournal et sports
12:00 Cinema - Une certaine facon d'aimer (1970; Elliott Gould, Brenda Vaccaro, Dabney Coleman)
1:30 Cinema - Scarface (1932; Paul Muni, Ann Dvorak, Karen Morley)

CHSJ (CBAT) Channel 4 Saint John / Channel 7 Moncton (CBC)
12:00 Cartoons
12:30 Circle Square
1:00 Onedin Line
2:00 Adventures in Rainbow Country - "Where the Wild Rice Grows"
2:30 Welcome Back, Kotter
3:00 Equestrian Grand Prix
5:00 Sportsweek
5:30 CFL This Week
6:00 Klahanie
6:30 Phyllis
7:00 Hawaii Five-O
8:00 To Be Announced
9:00 Baseball - Pittsburgh @ Montreal
11:30 Ceilidh
12:00 National
12:15 Final Report
12:25 Movie - The Tiger Makes Out (1967; Eli Wallach, Anne Jackson, Bob Dishy)

CBAFT Channel 11 Moncton (SRC)
10:00 Roquet Belles Oreilles
10:30 Bunny et ses amis (dessins-animes de Sylvestre et Titi)
11:00 Les Aventures de Chaperonnette a pois
11:30 Lassie
12:00 100 millions de jeunes
12:30 Le Prince Saphir
1:00 Heros du Samedi - "Sport equestre"
2:00 Sportheque
3:00 Le XVIIIe siecle ce meconnu
3:15 Baseball - Los Angeles @ Houston
5:30 Echos du sport
6:00 Bagatelle
7:00 Fenetre sur le monde - "Dans une vote du Creux de Van"
7:30 Telejournal
7:35 Univers inconnus
8:30 Defi - "Kilimanjaro"
9:00 Baseball - Pittsburgh @ Montreal
11:30 Telejournal et sports
12:00 Cinema - Une certaine facon d'aimer (1970; Elliott Gould, Brenda Vaccaro, Dabney Coleman)

CKCD Channel 7 Campbellton / Channel 12 Upsalquitch Lake (CBC, CTV)
8:00 ATV Funtime
9:00 Pink Panther
11:30 Waterville Gang
12:00 Let's Go!
12:30 Funtown
1:30 Tree House
2:00 Adventures in Rainbow Country - "Where the Wild Rice Grows"
2:30 Welcome Back, Kotter
3:00 Equestrian Grand Prix
5:00 Sportsweek
5:30 CFL This Week
6:00 Festival Plus
6:30 Best of Bob McLean
7:00 ATV Weekend News
8:00 To Be Announced
9:00 Baseball - Pittsburgh @ Montreal
11:30 Ceilidh
12:00 National
12:15 Film
12:20 ATV News
12:30 Larry Solway
1:00 Movie - Fearless Vampire Killers (1967; Jack MacGowran, Roman Polanski, Alfie Bass)

WLBZ Channel 2 Bangor (NBC)
9:00 Emergency Plus 4
9:30 Josie and the Pussycats
10:00 Secret Lives of Waldo Kitty
10:30 Pink Panther
11:00 Land of the Lost
11:30 Run, Joe, Run
12:00 Return to the Planet of the Apes
12:30 Westwind
1:00 Jetsons
1:30 Go, U.S.A.!
2:00 Bonanza
3:00 Grandstand
3:15 Baseball - Los Angeles @ Houston
6:00 This is the Life
6:30 Ironside
7:30 NBC News
8:00 Wild Kingdom
8:30 New Candid Camera
9:00 Emergency! - "The Tycoons"
10:00 Movie - The Midnight Man (1974; Burt Lancaster, Susan Clark, Cameron Mitchell)
12:15 Irish Rovers
12:45 Weekend
1:30 Saturday Night Live

WEMT (WVII) Channel 7 Bangor (ABC)
8:30 Groovie Goolies
9:00 Hong Kong Phooey
9:30 Tom and Jerry/Grape Ape
10:30 New Adventures of Gilligan
11:00 Super-Friends
12:00 Speed Buggy
12:30 Oddball Couple
1:00 Lost Saucer
1:30 American Bandstand
2:30 I Dream of Jeannie
3:00 To Be Announced
4:00 Mod Squad
5:00 Wrestling
6:00 This is Baseball
6:30 Baseball - Boston @ Cleveland
9:30 Baseball - Boston @ Cleveland
12:00 Stacey's Country Jamboree

WAGM Channel 8 Presque Isle (CBS, NBC, ABC)
9:00 Pebbles and Bamm-Bamm
9:30 Bugs Bunny/Road Runner Hour
10:30 Clue Club - "Who's to Blame For the Empty Frame?"
11:00 Shazam!/Isis
12:00 Far-Out Space Nuts
12:30 Ghost-Busters
1:00 Valley of the Dinosaurs
1:30 Tennis - U.S. Open
4:00 Baseball - Los Angeles @ Houston (joined in progress after Tennis)
6:00 Wide World of Sports
7:30 CBS News
8:00 Lawrence Welk
9:00 Emergency! - "The Tycoons"
10:00 Mary Tyler Moore - "Ted and the Kid"
10:30 Bob Newhart - "Carol's Wedding"
11:00 Diahann Carroll (with guests Marvin Hamlisch and Phyllis Diller)
12:00 News
12:15 To Be Announced
12:45 Weekend

WMEM Channel 10 Presque Isle / WMED Channel 13 Calais (PBS)
5:00 Sesame Street
6:00 Olympiad
7:00 Upstairs, Downstairs
8:00 Wall $treet Week
8:30 Agronsky and Company
9:00 Nova - "The Underground Movement"
10:00 Movie - Peck's Bad Boy (1921; Jackie Coogan, Wheeler Oakman, Doris May)
11:30 Woman